"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiне көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына үстеме ақы төлеудiң тәртiбi туралы" ережеге түсiнiктеменi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек министрлiгiнің 1994 жылғы 20 мамырдағы N 58 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 24 қарашада тіркелді. Тіркеу N 22. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрiнiң 2005 жылғы 4 сәуірдегі N 86-ө бұйрығымен.
---------Бұйрықтан үзінді----------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213 Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы  29 наурыздағы N 305 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiмен, Қазақстан Республикасы Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiлген "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiне көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына үстеме ақы төлеудiң тәртiбi туралы" ережеге түсiнiктемені бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігiнiң 1994 жылғы 20 мамырдағы N 58 қаулысының күші жойылды деп танылсын...
Министр
-----------------------------------
Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы наурыздың 29-ындағы N 305  P940305_ қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары қызметкерлерiне көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына үстеме ақы төлеудiң тәртiбi туралы" ережеге Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiлген түсiнiктеме бекiтiлсiн.
Министрдiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Еңбек министрлiгiнiң
1994 жылғы мамырдың
20-сындағы N 58 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы наурыздың 29-ындағы N 305 қаулысымен
бекiтiлген "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк
басқару органдары қызметкерлерiне көп жылдық
сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына
үстеме ақы төлеудiң тәртiбi туралы" ережеге
ТҮСIНIКТЕМЕ
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы наурыздың 29-ындағы N 305 қаулысымен бекiтiлген көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы төлеудiң тәртiбi туралы ереженi күшiне енгiзуге байланысты мынаны түсiндiремiз:
Ереже Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдарының штаттарында тұрғын қызметкерлерiне көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына ай сайын үстеме ақы төлеудiң тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Разъяснения к Положению "О порядке выплаты надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Министерства труда Республики Казахстан от 20 мая 1994 г. N 58. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.11.1994 г. N 22. Утратило силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 4.04.2005г. N 86-п
Извлечение из приказа Министра труда и социальной защиты
населения РК от 4.04.2005г. N 86-п
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года N 213 "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу постановление Министерства труда Республики Казахстан от 20 мая 1994 г. N 58 "Об утверждении Разъяснения к Положению "О порядке выплаты надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления Республики Казахстан"...
Министр".
-------------------------------------------------------------------
Министерство труда Республики Казахстан постановляет:
Утвердить согласованное с Министерством финансов Республики Казахстан, Министерством юстиции Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу прилагаемое Разъяснение к Положению "О порядке выплаты и надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления Республики Казахстан", утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 марта 1994 года N 305.
Первый заместитель министра
Утверждено
Постановлением Министерства труда                                         Республики Казахстан
от 20 мая 1994 г. N 58
Разъяснени
к Положению "О порядке выплаты надбавок за выслугу
лет к должностным окладам работников органов
государственного управления Республики Казахстан",
утвержденному постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от 29 марта 1994 года N 305
В связи с введением в действие Положения о порядке оплаты надбавок за выслугу лет, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 марта 1994 года N 305, разъясняем:
Положение определяет порядок выплаты ежемесячных надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников, состоящих в штате органов государственного управления Республики Казахстан.

Мемлекеттiк басқару органдарының қызметкерлерiне көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына үстеме ақы осы Ережеге N 1-2 қосымшаларға сәйкес жұмыс стаждарына қарай төленедi.
Үстеме ақы айына бiр рет жалақы берiлген күнi төленедi.
I. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы
алуға право беретiн жұмыс стажын есептеу
1. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн проценттiк үстеме ақы алуға право беретiн мемлекеттiк басқару органдарындағы жұмыс стажына басқару деңгейi мен атқарған қызметiне қарамастан Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарында үздiксiз жұмыс iстеген барлық уақыты есептеледi, бұған халық депутаттары жергiлiктi Кеңестерiнiң бұрынғы атқару комитеттерiнде, олардың бөлiмдерi мен басқармаларында, комсомол және кәсiподақ органдары мен халықтың бақылау мекемелерiнде iстеген уақыттары да қосылады.
2. Сондай-ақ "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" 1991 жылғы желтоқсанның 16-сындағы Қазақстан Республикасының Заңы қабылданғанға дейiнгi бұрынғы ССРО Одағы мен одақтас республикалардың мемлекеттiк басқару органдарында үздiксiз жұмыс iстеген уақыттары қосылады.
3. Министрлiктер, ведомстволар мен комитеттер жанындағы солардың басшылығымен жұмыс iстеген және жұмыс iстейтiн әр түрлi шаруашылық есептегi ұйымдар мемлекеттiк басқару органдарына жатпайды, бұған қаулының қосымшасында аталғандар қосылмайды.
4. Мемлекеттiк басқару органдарындағы жұмыстың үздiксiздiгi ССРО Министрлер Советiнiң 1973 жылғы сәуiрдiң 13-iндегi қаулысымен бекiтiлген және кейiн өзгертiлiп және толықтырылып отырған /ССРО қаулылар жинағы, 1973, N 10, 51-бап, 1984, N 4, 19-бап/ "Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру жөнiндегi жәрдемақы тағайындағанда жұмысшылар мен қызметшiлердiң үздiксiз еңбек стажын есептеу ережесiмен Қазақ КСР-iнiң еңбек туралы заңдар кодексi бойынша есептеледi.
5. Жұмыс стажы жыл сайын тиiстi жылғы қаңтардың 1-iне есептеледi, ол үстеме ақының неғұрлым жоғары мөлшерi пайда болуына байланысты реттелiп отырады.
6. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына үстеме ақы алуға право беретiн жұмыс стажына сондай-ақ мыналар қосылады:
6.1. Офицерлер құрамындағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, Қарулы Күштердiң мерзiмнен тыс қызметте болған әскери қызметшiлердiң /армияда, Әскери комиссариаттарда, Республикалық ұланда, iшкi, шекара және темiр жол әскерлерiнде/ қатардағы әскери қызметте болған уақыты, мұнда үздiксiз жұмыс стажы сақтаулы шарт;
6.2. әскери қызметшiлер мен қызметшiлердiң Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi органдарында және қызметшiлердiң соттарда және прокуратурада мемлекеттiк басқару органдарында жұмысқа кiрген мерзiмiне қарамастан жұмыста болған уақыты, мұнда үздiксiз жұмыс стажы сақтаулы шарт;

Надбавки к должностным окладам работников органов государственного управления за выслугу лет выплачиваются в зависимости от стажа работы, согласно приложениям NN 1 - 2 настоящего Положения.
Выплата надбавок производится один раз в месяц в день выдачи заработной платы.
I. Исчисление стажа работы, дающего право на
получение надбавки за выслугу лет
1. В стаж работы в органах государственного управления, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет включается все время непрерывной работы в органах государственного управления Республики Казахстан, независимо от уровня управления и занимаемой должности, включая бывшие исполнительные комитеты местных Советов народных депутатов, их отделы и управления, партийные, комсомольские и профсоюзные органы и учреждения народного контроля.
2. Также включается время непрерывной работы в органах государственного управления бывшего Союза ССР и союзных республик до 16 декабря 1991 года до принятия Закона Республики Казахстан "О государственной независимости Республики Казахстан".
3. В органы государственного управления не входят различные хозрасчетные организации при министерствах, ведомствах и комитетах, которые работали и работают под их руководством, кроме перечисленных в приложении к постановлению.
4. Непрерывность работы в органах государственного управления исчисляется по "Правилам исчисления непрерывного трудового стажа рабочих и служащих при назначении пособий по государственному социальному страхованию", утвержденными постановлением Совета Министров СССР от 13 апреля 1973 года с последующими изменениями и дополнениями (СП СССР, 1973, N 10, ст. 51; 1984, N 4, ст. 19) и КзоТом Казахской ССР.
5. Стаж работы исчисляется ежегодно по состоянию на 1 января соответствующего года, с корректировкой по мере возникновения более высокого размера надбавки.
6. В стаж работы, дающий право на получение надбавки к должностному окладу за выслугу лет, также включается:
6.1. время нахождения на действительной военной службе лиц офицерского состава, прапорщиков, мичманов и военнослужащих сверхсрочной службы в Вооруженных Силах (Армии, Военных Комиссариатах, Республиканской гвардии, внутренних, пограничных и железнодорожных войсках) при условии сохранения непрерывного стажа;
6.2. время работы военнослужащих и служащих в органах КНБ, МВД и служащих в судах и прокуратуре независимо от срока поступления на работу в органы государственного управления при условии сохранения непрерывного стажа;

6.3. мемлекеттiк басқару органдарымен еңбек қатынастарындағы әйелдерге баласы бiр жарым жасқа толғанға дейiн оны күту жөнiнде iшiнара ақы төленетiн демалыс уақыты және баласы үш жасқа жеткенге дейiн оны күту үшiн жалақысы сақталмай берiлетiн қосымша демалыс уақыты;
6.4. жоғары немесе орта арнаулы оқу орнында оқыған уақыт, егер оны бiтiргеннен кейiн жолдама бойынша мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеген болса, мұнда үздiксiз жұмыс стажы сақтауы шарт;
6.5. мамандығын арттыру курстарында, аспирантурада, жоғары партия мектебiнде, әр түрлi академияларда болған уақыт, егер қызметкер оқуға түскенге дейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеген болса және оқуды бiтiргеннен кейiн бiр ай мерзiм iшiнде мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа орналасса;
6.6. шетелдерде жұмыс iстеген уақыт, егер қызметшi шетелге жұмысқа жiберiлмес бұрын мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеген болса және шетелден қайтып келген күннен бастап екi айдың iшiнде мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа орналасса, мұнда жолда болған уақыты есепке алынбайды.
Шетелдегi жұмыс деп алыс шетелдерде iстеген жұмыс және "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тәуелсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылданғаннан кейiн - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығындағы жұмыс есептеледi.
6.7. 1992 жылғы қаңтардың 1-iне дейiн Қазақстан Республикасының партия және комсомол ұйымдарында iстеген уақыты, кәсiподақ ұйымдарында-мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа кiргенге дейiнгi уақыты, сондай-ақ басқа жұмыстардан босатылып, кәсiподақтардың хатшысы және төрағасы болып iстеген уақыты.
1992 жылғы қаңтардың 1-iнен кейiнгi жұмыс уақыты көп жылғы сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы алуға право беретiн жұмыс стажына есептеледi, мұнда мемлекеттiк басқару органдары қызметшiлерiне көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық жалақыларына үстеме ақы төлеудiң тәртiбi туралы ереженiң 3-тармағы төртiншi абзацының /немесе Ережеге түсiнiктеменiң 9.3-тармағының/ талаптары есепке алынады.
Оның бер жағында партия, кәсiподақ, комсомол газеттерi мен журналдарында iстеген уақыттар партия, кәсiподақ және комсомол ұйымдарындағы жұмыс стаждары болып саналмайды;
6.8. мемлекеттiк кәсiпорындарда, ұйымдар мен мекемелерде /ғылыми мекемелердi қоса/ мемлекеттiк басқару органдарындағы мамандықтарға ұқсас басшы лауазымды жұмыстарда, мамандығы бойынша лауазымды жұмыстарда iстеген уақыт, егер қызметкер мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа тұрғанда қызметшiнi лауазымды жұмысқа жоғарылату, тағайындау немесе бекiту ретiнде жазбаша түрде рәсiмдеген болса.
Басқа барлық жағдайларда жұмыс уақыты қызметкердiң мемлекеттiк басқару органдарына көшiрiлген соңғы жұмыс орны бойынша ғана стажға есептеледi /қызметiнiң түрiне қарамастан кәсiпорынның, ұйымның, мекеменiң, қайта құрылуын және қайта ұйымдастырылуын есепке ала отырып/.

6.3. время частичного оплачиваемого отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет и дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет женщинам, состоящим в трудовых отношениях с органами государственного управления;
6.4. время обучения в высшем или среднем специальном учебном заведении, если по окончании его по направлению последовала работа в органах государственного управления при условии сохранения непрерывного стажа;
6.5. время пребывания на курсах повышения квалификации, в аспирантуре, ВПШ, различных Академиях, если работник до поступления работал в органах государственного управления и после окончания в течение месяца поступил на работу в органы государственного управления;
6.6. время работы за границей, если перед направлением за границу служащий работал в органах государственного управления и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени проезда, поступил на работу в органы государственного управления.
Работой за границей считается работа в дальнем зарубежье и после принятия Закона Республики Казахстан "О государственной независимости Республики Казахстан" - работа в СНГ;
6.7. время работы в партийных и комсомольских организациях Республики Казахстан до 1 января 1992 года, в профсоюзных организациях - до момента поступления на работу в органы государственного управления, а также время работы освобожденных секретарей и председателей профкомов.
Время работы после 1 января 1992 года засчитывается в стаж работы, дающий право на получение надбавки за выслугу лет, с учетом требований абзаца четвертого пункта 3 Положения о порядке выплаты надбавок за выслугу лет к должностным окладам работников органов государственного управления (или пункта 9.3. Разъяснения к Положению).
При этом работа в редакциях партийных, профсоюзных, комсомольских газет и журналов не является стажем работы в партийных, профсоюзных и комсомольских организациях;
6.8. время работы на государственных предприятиях, в организациях и учреждениях (включая научные) на руководящих должностях, должностях по специальности, идентичной специальности в органах государственного управления, если работник поступил на работу в органы государственного управления при письменно оформленном переводе служащего в порядке повышения, назначения или утверждения на должности.
Время работы в любых случаях полностью засчитывается в стаж только по последнему месту работы (с учетом преобразования и реорганизации предприятия, организации, учреждения, независимо от вида деятельности), с которой переведен работник в органы государственного управления.

7. Кәсiпорындардың, ұйымдардың және мекемелердiң лауазымды басшыларына жататындар: шебер, цех, учаске, бюро, лаборотория, бөлiм, басқарма бастығы; бас мамандар: бас инженер, бас экономист, бас бухгалтер, бас юрисконсульт және т.с.; кәсiпорын басшылары: директор, меңгерушi, басқарушы, төраға және оның орынбасарлары. Сонымен қатар мұнда қызметшiлердiң мамандықтары мен лауазымдарының жалпы одақтық топтастырғышымен пайдалану қажет.
8. Мамандықтың ұқсастығы деп қызметшi кәсiпорында, ұйымда, мекемеде еңбек қызметiн атқарғанда кәсiби немесе мамандық тобы жөнiнен мемлекеттiк басқару органдарында да сондай кәсiбилiкке мамандыққа ұқсас, бiрдей, барабар, тең қызмет атқару ұғынылады.
9. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы алуға право беретiн жұмыс стажында үзiлiс болмайды, бiрақ мынадай жағдайларда үзiлiс стажға есептелмейдi:
9.1. қатардағы мерзiмдi әскери қызметте болу, егер қызметкер әскери қызметке шақырылғанға дейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс атқарған болса және запасқа шыққаннан кейiн 3 айдың iшiнде мемлекеттiк басқару органына қайтып оралған болса, мұнда жолда болған уақыты есепке алынбайды.
Үстеме ақы алу үшiн жұмыс стажына қатардағы әскери қызметке шақырылғанға дейiн мемлекеттiк басқару органдарында iстеген уақыт пен одан кейiн мемлекеттiк басқару органдарында iстеген уақыт есептеледi.
9.2. кадрларды даярлау және қайта даярлау курстарында оқуда болған уақыт, егер қызметкер оқуға дейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс iстеген болса және оқуды бiтiргеннен кейiн осында қайтып оралған болса;
9.3. қызметшiнiң халық шаруашылығы салаларының кәсiпорындарында, ұйымдары мен мекемелерiнде iстеген уақыты, егер қызметшi халық шаруашылығында iстегенге дейiн мемлекеттiк басқару органдарында, партия, кеңес және комсомол органдарында жұмыс атқарған болса және бiр ай мерзiмде мемлекеттiк басқару органдарына жұмысқа орналасқан болса.
Қызметшiлердiң халық шаруашылығы салаларының кәсiпорындарында, ұйымдары мен мекемелерiнде көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы алу жөнiндегi жұмыс стажында осында жұмыс iстегенге дейiнгi мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс атқарған халық шаруашылығы салаларында қызмет iстегеннен кейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс атқарған барлық жұмыс кезеңi есептеледi.
9.4. зейнеткер болған уақыт, егер қызметшi зейнеткерлiк демалысына мемлекеттiк басқару органынан кетiп, кейiн қайтадан соған жұмысқа орналасқан болса, сондай-ақ зейнеткерлiк демалысына мемлекеттiк басқару органдарынан, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнен, Iшкi iстер министрлiгiнен, прокуратура мен соттан, партия, комсомол және кәсiподақ органдарынан шыққаннан кейiн халық шаруашылығы кәсiпорындарында, ұйымдары мен мекемелерiнде iстеген уақыты, егер осыдан кейiн мемлекеттiк басқару органдарында жұмыс атқарған болса.
II. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн лауазымдық
жалақысына проценттiк үстем ақы есептеудiң
және төлеудiң тәртiбi

7. К руководящим должностям предприятий, организаций и учреждений относятся: мастер, начальник цеха, участка, бюро, лаборатории, отдела, управления; главные специалисты: гл. инженер, гл. экономист, гл. бухгалтер, гл. юрисконсульт и т.д.; руководители предприятия: директор, заведующий, управляющий, председатель и их заместители. При этом необходимо пользоваться Общесоюзным классификатором профессий и должностей служащих.
8. Под идентичной специальностью понимается тождественная, аналогичная, одинаковая по группе профессий или специальностей, по которой служащий, осуществляя трудовую деятельность на предприятии, в организации, учреждении и по такой же профессии, специальности продолжает работать в органах государственного управления.
9. Стаж работы, дающий право на получение надбавки за выслугу лет, не прерывается, но время перерывов в него не включается в случаях:
9.1. прохождения действительной срочной военной службы, когда работник до призыва на военную службу работал в органах государственного управления и после увольнения в запас возвратился в органы государственного управления в течение 3 месяцев, не считая времени переезда.
В стаж работы для получения надбавки засчитывается время работы в органах государственного управления до призыва на действительную военную службу и после нее в органах государственного управления;
9.2. обучения на курсах по подготовке и переподготовке кадров, если работник до поступления работал в органах государственного управления и после окончания вернулся в органы государственного управления;
9.3. работы служащих на предприятиях, в организациях и учреждениях отраслей народного хозяйства, если служащий до работы в народном хозяйстве был занят в органах государственного управления, в партийных, советских и комсомольских органах и в течение месяца поступил на работу в органы государственного управления.
В стаж работы для получения надбавок за выслугу лет служащих на предприятиях, в организациях и учреждениях отраслей народного хозяйства включаются все периоды работы в органах государственного управления до работы на предприятиях, в организациях и учреждениях народного хозяйства и после нее в органах государственного управления;
9.4. время пребывания на пенсии, если служащий ушел на пенсию с органов государственного управления и затем вновь поступил на работу в органы государственного управления, а также время работы на предприятиях, в организациях и учреждениях народного хозяйства после выхода на пенсию из органов государственного управления, КНБ, МВД, прокуратуры и судов, партийных, комсомольских и профсоюзных органов, если затем последовала работа в органах государственного управления.
II. Порядок исчисления и выплаты процентной надбавки
к должностному окладу за выслугу лет

2.1. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн қызметкердiң лауазымдық жалақысына проценттiк үстем ақы негiзгi жұмыс орнындағы жалақысына есептеледi, мамандықты қоса атқару қосалқы жұмыс iстеуге, шөл далалық және қуаншылық, биiк таулық және аудандық коэффициенттер бойынша төлемдер, сыйлықтар және материалдық көтермелеудiң басқа түрлерi жөнiнен қосымша төлемдер есепке алынбайды.
2.2. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақының мөлшерiн күнтiзбелiк ай бойына көбейту правосына ие болған қызметкерлерге үстеме ақының айлық жалпы сомасы айдың кезеңдерi бойынша тиiстi мөлшерде есептелген үстеме ақыларды жинақтап есептеу жолымен белгiленедi. Күнтiзбелiк ай бойына лауазымдық жалақы өзгерген жағдайда көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақының сомасы да осындай тәртiппен белгiленедi.
Мәселен, қызметкердiң көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы алуға право беретiн жұмыс стажы тиiстi жылғы қаңтардың 1-iне 4 жыл 7 ай 15 күн болды делiк, сәуiрдiң 15-iнен бастап ол 5 жыл болады. Бұл жағдайда қызметкердiң айлық жалақысына процент есебiмен үстеме ақының мөлшерi 1-қосымша бойынша сәуiрдiң 15-iне дейiн 10 процент және сәуiрдiң 15-iнен кейiн 20 процент, 2-қосымша бойынша тиiсiнше 10 және 15 процент болады.
2.3. Егер қызметкерге көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы тағайындау правосы немесе оның мөлшерiн өзгерту қажеттiгi оның кезектi немесе қосымша демалыста болу мерзiмiне, сондай-ақ оның уақытша еңбекке жарамсыз болған уақытына душар келсе, жаңа үстеме ақы демалыс және уақытша еңбекке жарамсыз уақыты аяқталғаннан кейiн төленедi.
2.4. Көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн проценттiк үстеме ақы қолданылып жүрген заңға сәйкес қызметкерге сақталатын орташа табысты есептегенде есепке алынады /демалыс уақытында, мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттемелердi атқарғанда, уақытша еңбекке жарамсыз болған кезiнде, мемлекеттiк зейнетақы тағайындаған жағдайда, әскери жиындарда болғанда, екi қабат болған және босанған кездегi демалыс уақытында, төтенше ахуалдардың салдарын жойған және пайда болған уақытта және басқалар/.
2.5. Қызметкер жұмыстан босаған кезде көп жылдық сiңiрген еңбегi үшiн үстеме ақы жұмыс iстеген уақытына пропорциялы түрде есептеледi және ол бiржола есеп айырысқанда төленедi.
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi                    Еңбек министрлiгi
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрлiгi                   Статистика және талдау
жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi

2.1. Процентная надбавка за выслугу лет начисляется на должностной оклад работника по основному месту работы без учета доплат за совмещение профессий, совместительство, выплат по коэффициентам за пустынность и безводность, высокогорье и районность, премий и иных видов материального поощрения.
2.2. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение размера надбавки за выслугу лет, общая сумма надбавки за месяц определяется путем суммирования надбавок, исчисленных в соответствующих размерах по периодам месяца. В таком же порядке определяется сумма надбавок за выслугу лет при изменении в течение календарного месяца должностного оклада.
Например: у работника стаж работы, дающий право на получение надбавок за выслугу лет на 1 января соответствующего года составил 4 года 7 месяцев 15 дней, с 15 апреля он будет составлять 5 лет. Размер надбавок в этом случае в процентах к месячному окладу работника составит 10 процентов до 15 апреля и 20 процентов после 15 апреля по приложению 1, 10 и 15 процентов соответственно по приложению 2.
2.3. Если у работника право на назначение или изменение размера надбавки за выслугу лет наступило в период его пребывания в очередном или дополнительном отпуске, а также в период его временной нетрудоспособности, выплата новой надбавки производится после окончания отпуска и временной нетрудоспособности.
2.4. Процентная надбавка за выслугу лет учитывается при исчислении среднего заработка, сохраняемого за работником в соответствии с действующим законодательством (за время отпуска, выполнение государственных или общественных обязанностей, за период временной нетрудоспособности, при назначении государственной пенсии, прохождении военных сборов, за время отпуска по беременности и родам, ликвидации последствий при возникновении чрезвычайных ситуаций и др.).
2.5. При увольнении работника надбавка за выслугу лет начисляется пропорционально отработанному времени и ее выплата производится при окончательном расчете.
Министерство    Министерство    Министерство   Госкомстат
финансов        труда           юстиции        Республики
Республики      Республики      Республики     Казахстан
Казахстан       Казахстан       Казахстан