Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулық
Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1996 жылғы 6 маусым. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1996 жылғы 27 қарашада N 222 тіркелді. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық
нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi
Нұсқаулық
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы нұсқамалық Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 маусымдағы N 710 Қаулысымен бекiтiлген "Мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзу тәртiбiне" сәйкес әзiрлендi және тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiнiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзуге арналған.
1.2. Нұсқамалық тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң мазмұны мен тәртiбiн белгiлейдi.
1.3. Жер учаскесiн мемлекеттiк жер-кадастрлық кiтабына жазу кезiнде, учаске қазiрше бүтiн болып сақ тұрғанша сақталатын, Қазақстан аумағында қайталанбайтын оған жеке кадастрлық нөмiр берiледi.
1.4. Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлердi берудiң бiрыңғай жүйесiн Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және оның жергiлiктi органдары жүргiзедi.
2. Кадастрлық нөмiрдi құрудың принциптерi
2.1. Кадастрлық нөмiр аумақтық есеп бiрлiгiне сәйкес 4 деңгейлiк мынадай сатылық құрылымнан тұрады:
- облыстың немесе республикалық маңыздағы қаланың коды;
- әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық маңыздағы қаланың коды;
- есептегi кварталдың коды;
- жер учаскесiнiң нөмiрi.
2.2. Кадастрлық нөмiрдiң бiрiншi деңгейiнде әкiмшiлiк облыстың немесе "Жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлердi қалыптастыру мақсатына арналған облыстар мен республикалық мақсаттағы қалаларға берiлетiн кодтардың тiзбесiне" сәйкес (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 маусымдағы N 710 қаулысына 1-қосымша) республикалық маңыздағы қаланың коды көрсетiледi.
2.3. Кадастрлық нөмiрдiң екiншi деңгейiнде әкiмшiлiк ауданның немесе "Жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлердi қалыптастыру мақсатына арналған әкiмшiлiк аудандар мен облыстық (аудандық) мақсаттағы қалаларға берiлетiн кодтардың тiзбесiне сәйкес (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 маусымдағы N 710 қаулысына 2-қосымша) облыстық маңыздағы қаланың коды.
2.4. Кадастрлық нөмiрдiң үшiншi деңгейiнде әкiмшiлiк аумақтың бөлiгi болып табылатын есептегi кварталдың немесе облыстық маңыздағы қаланың коды көрсетiледi.
2.5. Есептi кварталдардың шекаралары мен кодтарын сәулет және қала құрылысы органдарының келiсiмiмен, сондай-ақ техникалық түгендеумен жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық комитетi анықтайды және кейiнгi уақытта құқықтық кадастрда пайдалануға тиiстi құзыреттi атқарушы орган бекiтедi.

Инструкция по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации
Утверждена приказом Заместителя Председателя Госкомзема Республики Казахстан 6 июня 1996 года. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.11.1996 г. N 222. Отменена - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
1. Общие Положения
1.1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с P960710_  "Порядком ведения государственного земельного кадастра", утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 710 и предназначена для ведения единой системы учета земельных участков для целей регистрации.
1.2. Инструкция устанавливает содержание и порядок присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации.
1.3. При записи земельного участка в государственной земельнокадастровой книге ему присваивается кадастровый номер, индивидуальный, не повторяющийся на территории Республики Казахстан, который сохраняется пока участок существует как единое целое.
1.4. Ведение единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации производится Государственным комитетом Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству и его органами на местах.
2. Принципы построения кадастрового номера
2.1. Кадастровый номер имеет иерархическую структуру, состоящую из 4 уровней соответствующих территориальным учетным единицам:
код области или города республиканского значения;
код административного района или города областного значения;
код учетного квартала;
номер земельного участка.
2.2. На первом уровне кадастрового номера указывается код административной области или города республиканского значения согласно "Перечня кодов присваиваемых областям и городам республиканского значения для целей формирования кадастровых номеров земельным участкам", "приложение 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 710".
2.3. На втором уровне кадастрового номера указывается код административного района или города областного значения согласно "Перечня кодов присваиваемых административным районам и городам областного значения для целей формирования кадастровых номеров земельным участкам", "приложение 2 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1996 г. N 710".
2.4. На третьем уровне кадастрового номера указывается код учетного квартала, являющегося частью административного района или города областного значения.
2.5. Границы учетных кварталов и их коды по согласованию с органами архитектуры и градостроительства, а также технической инвентаризации определяются территориальным комитетом по земельным отношениям и землеустройству и утверждаются соответствующим компетентным исполнительным органом, которые в последующем используются в правовом кадастре.

2.6. Облыстардың, республикалық маңыздағы қалалардың, әкiмшiлiк аудандардың, облыстық маңыздағы қалалардың және есептегi кварталдардың оларды қайта құру нәтижесiнде шекаралары мен кодтарын өзгертудi оларды бекiткен атқарушы органдар жүргiзедi.
2.7. Кадастрлық нөмiрдi құру барысында азаматтарға немесе заңды тұлғаларға меншiкке, жердi тұрақты немесе уақытша пайдалануға берiлген жер учаскесi негiзгi бiрлiк болып табылады.
2.8. Есептi кварталдардың жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлердi жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi аумақтық комитеттер бередi.
2.9. Жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрiнiң құрылымына мынадайc кодтар ұсынылады:
- екi алғашқы саны облыстық немесе республикалық маңыздағы қаланың кодын;
- одан кейiнгi үшеуi, алғашқы екеуiнен сызықша белгiсiмен бөлiнген, әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық маңыздағы қаланың кодын;
- одан кейiнгi келесi үшеуi, сызықша арқылы бөлiнген, әкiмшiлiк аудандағы есептi кварталдың немесе облыстық маңыздағы қаланың кодын;
- бұрынғылардан сызықша белгiсiмен бөлiнген, соңғы үш сан есептi кварталдың iшiндегi жер учаскесiнiң нөмiрiн бiлдiредi.
Кадастрлық нөмiрдi құру үлгiсi:
02-021-043-111-де
02 - облыстың кодын,
021 - ауданның кодын,
043 - есептi кварталдың кодын,
111 - жер учаскесiнiң нөмiрiн бiлдiредi.
3. Есептi кварталдарды белгiлеу және оларға
кодтар беру тәртiбi
3.1. Есептегi кварталдардың шекараларын және кодтарын белгiлеу үшiн әуелi әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық маңыздағы қала iшiндегi есептi кварталдарды бөлуден тұратын кадастрлық аймақтандыруды (зонаға бөлу) жүргiзу қажет.
3.2. Есептегi кварталдың шекаралары мен көлемiн белгiлеудiң өлшемi болып, ондағы 999 жер учаскенiң, соның iшiнде 700 жер учаскесiнiң бар болуы болып табылады. Қалған 299 есептегi нөмiрлер оларды жаңа жер учаскелерiне немесе қолда бар жер учаскелерiн бөлу немесе оларды бiрiктiруде пайдаланылатын резервтi нөмiрлер болып табылады.
Жаңа жер учаскелерiне берiлетiн есептi нөмiрлер резервi жергiлiктi жағдайға байланысты анықталады.
Егер болашақта қалалық немесе селолық тұрғындардың едәуiр өсуi, бау бақша шаруашылығына жаңа жерлер бөлу, жердi интенсивтi игеру, ауылшаруашылығы кәсiпорындарын қайта құру және т.б. көзделген жағдайларда есептегi кварталда жаңа жер учаскелерiне беру үшiн нөмiрлердiң үлкен резервiн қалдыру қажет. Жаңа жер учаскелерiнiң көп мөлшерде пайда болуы көзделмеген жағдайда есептегi кварталдағы олардың нөмiрлерiнiң резервi болжамдағы пайда болатын жаңа жер учаскелерiне сәйкес 30%-тен (кем емес) резерв қабылданады.

2.6. Изменение границ и кодов областей, городов республиканского значения, административных районов, городов областного значения и учетных кварталов в результате их преобразования производится исполнительным органом, утвердившим их.
2.7. Основной единицей при построении кадастрового номера является обособленный земельный участок, предоставленный в собственность, постоянное или временное землепользование гражданам или юридическим лицам.
2.8. Кадастровые номера земельным участкам внутри учетных кварталов присваиваются территориальными комитетами по земельным отношениям и землеустройству.
2.9. Структура кадастрового номера земельного участка представлена следующими кодами:
- две первые цифры означают код области или города республиканского значения;
- три последующие цифры, отделенные от первых двух знаком тире, означают код административного района или города областного значения;
- еще три последующие цифры, отделенные от предыдущих трех знаком тире, означают код учетного квартала в административном районе или городе областного значения;
- три последние цифры, отделенные от предыдущих трех знаком тире, означают номер земельного участка внутри учетного квартала.
Пример построения кадастрового номер:
02-021-043-111, где:
02 - код области;
021 - код района;
043 - код учетного квартала;
111 - номер земельного участка.
3. Порядок определения учетных
кварталов и присвоения им кодов
3.1. Для определения границ и кодов учетных кварталов необходимо первоначально провести земельно-кадастровое зонирование, которое заключается в выделении учетных кварталов внутри административного района или города областного значения.
3.2. Критерием установления границ и объема учетного квартала является наличие в нем 999 земельных участков, в том числе не более 700 существующих земельных участков. Остальные 299 учетных номеров являются резервом для присвоения их новым земельным участкам, а также образующимся при делении или объединении существующих.
Резерв учетных номеров для присвоения их новым земельным участкам определяется исходя из конкретных местных условий.
Если в перспективе предусматривается значительный рост численности городского или сельского населения, отвод новых земель под садоводство и огородничество, интенсивное освоение земель, реформирование сельхозпредприятий и т.п., в таких случаях необходимо оставить в учетном квартале больший резерв номеров для их присвоения новым земельным участкам. В случаях, когда не предусматривается образование большего количества новых земельных участков, резерв их номеров в учетном квартале принимается менее 30 % в зависимости от предполагаемого образования новых земельных участков.

3.3. Есептегi кварталдар болып төмендегiлер есептелуi мүмкiн:
- қалаларда - аудан, шағын (мөлтек) аудан, квартал;
- әкiмшiлiк аудандарда - елдi мекен немесе оның бөлiгi, бау шаруашылығы кооперативi (серiктестiгi), оның бөлiгi бау шаруашылығы кооперативтерiнiң (серiктестiктерiнiң) жиынтығы, ауыл шаруашылығы кәсiпорны, олардың жиынтығы немесе бөлiгi, линиялық объектiлер: темiр жол және автомобиль жолдары, байланыс, электрмен қамтамасыз ету желiлерi, бөлу жолақтары бар жер асты құбыр желiлерi, су шаруашылығы объектiлерi т.б.
Әкiмшiлiк-аумақтық құрылымдарды есептегi кадастр бiрлiгiне енгiзу схемасы N 1 қосымшада келтiрiлген.
3.4. Есептегi кварталдарға әртүрлi мақсатқа арналған жер учаскелерi енгiзiлуi мүмкiн.
3.5. Жер учаскелерiнiң санын анықтау, оларды қалаларда және басқа елдi мекендердегi есептегi кварталдары бойынша бөлу үшiн жерге есеп жүргiзу құжаты, меншiк құқына, жердi пайдалану құқығына актiлер беру мәлiметтерiнiң банкi, жеке үй құрылысының, өнеркәсiп және әлеуметтiк-тұрмыстық объектiлердiң, жобалау және болжау жұмыстары бар инфрақұрылымдардың болуы туралы мәлiметтер қолданылады.
Есептегi кварталдардың шекараларын белгiлеу үшiн елдi мекендердiң дамуы мен құрылысының бас жоспары, масштабы есептегi кварталдың шекараларын белгiлеуге жағдай жасайтын басқада картографиялық материалдар пайдаланылады.
3.6. Саны 700-ден аспайтын жер учаскелерi бар селолық елдi мекендердi жеке есептегi кварталдарға бөлу мақсатқа сай болады.
3.7. Бiр есептегi кварталға саны жалпы алғанда 700-ден аспайтын бiр алапта жинақы орналасқан бiрнеше бау шаруашылығы кооперативтерiн (серiктестiктерiн) енгiзуге болады. Учаскелердiң санын бау шаруашылығы кооперативiнiң тiзiмi бойынша немесе алаптық жалпы көлемiнiң және бекiтiлген бау учаскесiнiң нормаларын есептеп бөлу арқылы белгiлеуге болады.
3.8. Қазiргi уақытта жоспарлау - картографиялық материалдар ауылшаруашылығы кәсiпорындарының олар жекешелендiру және қайта құруға дейiнгi шекаралар негiзiнде бар. Осыған байланысты, олардың аумақтарын, акционерлiк қоғамдардың, ауыл шаруашылық кооперативтердiң, шаруа қожалықтарының және басқа жер пайдаланушылардың (олардың бөлiктерiнiң) жерлерiндегi ауыл шаруашылығына арналған.
Жер учаскелерiнiң санын анықтау барысында ауылшаруашылық кәсiпорындарын мемлекет иелiгiнен алу, жекешелендiру және қайта құру материалдары, шаруашылық жүргiзудiң жаңа нысандарын ұйымдастырудың өтiп жатқан процесi, учаскелер саны, ұйымдасып жатқан ауылшаруашылығы құрылымына келiп шаққанда (шаруа қожалығы, кооперативтер), осы кәсiпорындардың қызметкерлерiнiң және басқа селолық тұрғындардың шартты жер үлесiнiң барлығын, анықтау принциптерi мен әдiстерi және басқа қолда бар мәлiметтер қолданылады.

3.3. Учетными кварталами могут являться:
в городах - район, микрорайонах, квартал;
в административных районах - населенный пункт или его часть, садоводческий кооператив (товарищество), его часть (совокупность садоводческих кооперативов (товариществ)), сельскохозяйственное предприятие, их совокупность или часть, линейные объекты: железные и автомобильные дороги, линии связи, электроснабжения, трубопроводы, водохозяйственные объекты с полосами отвода и др.
Схема отнесения административно-территориальных образований к учетным кадастровым единицам приведена в приложении 1.
3.4. В учетные кварталы могут включаться земельные участки с различным их целевым назначением.
3.5. Для определения количества земельных участков, их распределения по учетным кварталам в городах и других населенных пунктах используется земельно-учетная документация, банк данных выдачи актов на право собственности, право пользования землей, информация о наличии частного домостроения, развития промышленных и социально-бытовых объектов, инфраструктуры, имеющиеся проектные и прогнозные разработки и т.п.
Для установления границ учетных кварталов используются генеральные планы застройки и развития населенных пунктов, другой картографический материал, масштаб которого позволяет отобразить границы учетных кварталов.
3.6. Сельские населенные пункты с числом земельных участков не более 700, целесообразно выделять в отдельные учетные кварталы.
3.7. В один учетный квартал можно включать несколько садоводческих кооперативов (товариществ), компактно расположенных в одном массиве с общим количеством не более 700 участков. Наличие участков можно установить по спискам садоводческого кооператива (товарищества), или расчетным путем, исходя из площади массива и утвержденной нормы садового участка.
3.8. В настоящее время планово-картографический материал, в основном, имеется на сельхозпредприятия в границах до их разгосударствления и реформирования. В связи с чем, их территории предлагается принимать за основу при формировании учетных кварталов на землях селькохозяйственного назначения из земель акционерных обществ, сельхозкооперативов, крестьянских хозяйств и других землепользований (их частей).
При определении количества земельных участков используются материалы разгосударствления, приватизации и реформирования сельхозпредприятий, протекающий процесс организации новых форм хозяйствования, количество участков, приходящееся на организуемые сельскохозяйственные образования (крестьянские хозяйства, кооперативы), наличие условных земельных долей работников этих предприятий и других слоев сельского населения, принципы и подходы к их определению, другая имеющаяся информация.

3.9. Бөлу жолақтары бар жер санатына жатқызылатын тиiстi желiлiк объектiлердi олардың қызмет маңызына қарай есептегi кварталдарға мақсатқа сай бөлуi керек. Темiр жолдары, автомобиль жолдары, су шаруашылығы ғимараттары және т.б. жеке-жеке бөлiнедi. Бұл жағдайда оларды бiр есептегi кварталға бiрiктiру (мысалы: байланыс және электрмен қамтамасыз ету, газ және мұнай құбырлары объектiлерi) мүмкiндiгi де естен шығарылмауы керек.
3.10. Ерекше табиғат қорғалатын аумақтарының, орман қорының және босалқы жерлер қажеттi жағдайларда жеке немесе бiрiккен есептегi кварталдарға бөлiнедi.
3.11. Кадастрлық аймақтандыру жүргiзiлгеннен кейiн, есептегi кварталдың саны мен атауы белгiленген соң, әкiмшiлiк аудандағы немесе облыстық маңыздағы қалада есептегi кварталдарға берiлетiн кодтардың тiзбесi жасалады (N 2 қосымша).
3.12. Пайдалануға қолайлы болу үшiн әкiмшiлiк аудандардың iшiндегi есептегi кварталдарға кодтар беру барысында бұрынғы ауылшаруашылығы кәсiпорындарының жер пайдалану шекаралары негiзiнде жүргiзу қолайлы болады (кеншарлар, ұжымшарлар). Олардың шекаралары, негiзiнде есептегi кварталдарға кодтар беру мынадай тәртiпте жүргiзiледi: а) елдi мекендер, б) бау шаруашылығы кооперативтерi (серiктестiктерi), в) осы аумақтағы ауыл шаруашылығы кәсiпорнынан құрылған квартал.
Бұдан кейiн темiр жолдар, автомобиль жолдары, су шаруашылығының объектiлерi, электрмен қамтамасыз ету, байланыс желiлерi алып жатқан жер учаскелерiнен құрылған есептегi кварталдарға кодтар берiледi.
Ерекше табиғи қорғау аумақтарының, орман қоры мен босалқы жер учаскелерiнен құрылған есептегi кварталдарға кодтар берумен нөмiрлеу аяқталады.
3.13. Есептегi кварталдардың орналасқан жерi, көлемi, шекаралары мен кодтары әкiмшiлiк ауданның немесе облыстық маңыздағы қаланың кадастрлық картасына (сызбасына) енгiзiледi (N 3 қосымша).
Картографиялық материал ретiнде жер пайдаланушылардың орналасу схемасы, әкiмшiлiк аумақтың кезекшi картасы, облыстық маңыздағы қаланың жоспары (сызбасы) және басқа да есептегi кварталдарды бейнелеуге қолайлы жағдай жасайтын масштабтағы жоспарлы негiздерi пайдаланылуы мүмкiн.
Қажеттi жағдайларда кадастрлық карта (сызба) бiрнеше бөлiкке бөлiнiп жасалуы мүмкiн. Интенсивтi пайдаланылатын және көлемi бойынша көп емес есептегi кварталдар аумағында аса iрi масштабтағы картаның (сызба) үзiгi (фрагмент) жасалады.
Есептегi кварталдың атауымен кодын жазу мүмкiн болмаған жағдайда олардың аттары, симаған есептегi кварталдардың тiзiмi картаға (сызбаға) бөлектеп көрсетiледi.
3.14. Әкiмшiлiк аудандағы немесе облыстық маңыздағы қаладағы есептi кварталдарға берiлетiн кодтардың тiзiмiн және кадастрлық картаны тиiстi атқарушы органдары бекiтедi және қаулымен ресiмдейдi.

3.9. Линейные объекты с полосами отвода, отнесенные к соответствующим категориям земель, целесообразно выделять в учетные кварталы по их функциональному назначению. Отдельно железные дороги, автомобильные дороги, водохозяйственные сооружения и т.п.
При этом не исключается возможность и объединения их в один учетный квартал (например: объекты связи и электроснабжения, газа и нефтепроводы).
3.10. Земли особо охраняемых природных территорий, лесного фонда и запаса при необходимости выделяются в самостоятельные или объединенные учетные кварталы.
3.11. После проведения земель-кадастрового зонирования, установления количества и названий учетных кварталов, составляется перечень кодов, присваиваемых учетным кварталам в административном районе или городе областного подчинения (приложение 2).
3.12. Для удобства пользования при присвоении кодов учетным кварталам внутри административных районов за основу принимают границы землепользований бывших сельскохозяйственных предприятий (совхозов, колхозов). В пределах их границ присвоение кодов учетным кварталам производится в следующем порядке: а) населенные пункты, б) садоводческие кооперативы (товарищества), в) квартал, сформированный из сельхозпредприятий и других организаций на данной территории.
После этого присваиваются коды учетным кварталам, сформированным из земельных участков под железными дорогами, автомобильными дорогами, водохозяйственными объектами, линиями электроснабжения, связи и т.п.
Заканчивается нумерация присвоением кодов учетным кварталам, сформированным из земельных участков особо охраняемых природных территорий, лесного фонда и запаса.
3.13. Местоположение, размеры, границы и коды учетных кварталов наносятся на земельно-кадастровую карту (схему) административного района или города областного значения (приложение 3).
В качестве картографического материала могут быть использованы: схема размещения землепользований; дежурная карта административного района; план (схема) города областного значения и другая плановая основа в масштабе, позволяющем отобразить все учетные кварталы.
При необходимости земельно-кадастровая карта (схема) может быть изготовлена в нескольких частях. На территории с интенсивной нагрузкой и небольшими по площади учетными кварталами изготавливается фрагмент карты (схемы) в более крупном масштабе.
При невозможности подписать название и код учетного квартала, на карту (схему) выносится список учетных кварталов, название которых не поместилось на карте (схеме).
3.14. Перечень кодов, присваиваемых учетным кварталам в административном районе или городе областного значения и земельнокадастровая карта (схема) утверждается соответствующим исполнительным органом и оформляется постановлением.

4. Тiркеу мақсатында жер учаскелерiне кадастрлық
нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi
жұмыстарды орындау
4.1. Жер учаскелерiне кадастрлық нөмiр беру жер учаскесiне меншiк құқына және тұрақты жер пайдалану құқына акт жасау кезiндегi жұмыстардың барысында жүргiзiледi.
4.2. Жергiлiктi атқарушы органның уақытша жер пайдалануға бөлiнген жер учаскесi нақты түрде белгiленедi және жалдау шартын жасау жөнiнде жұмыстардың барысында кадастрлық нөмiр берiледi.
4.3. Жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi Қазақстан Республикасының аумағында қайталанбайтын жеке (дара) болады.
4.4. Жер учаскесi бiрнеше бөлiкке бөлу немесе бiрнеше жер учаскелерiн бiр учаскеге бiрiктiрген жағдайда бұрынғы нөмiрлер жойылады және оған жаңа нөмiрлер берiледi.
4.5. Барлық жер учаскелерiне меншiк құқығы, жердi тұрақты немесе уақытша (бiр жылдан аса мерзiмге) пайдалану құқығы басқа меншiк иесiне ауысқан жағдайда жер учаскесiнiң кадастрлық номерi ауыстырылмайды.
4.6. Азаматтарға немесе заңды тұлғаларға аталған құқықтарда бұрын берiлген жер учаскесiнiң шекарасын айқындау жаңа жер учаскесiнiң пайда болуы ретiнде қаралмайды және оның кадастрлық нөмiрi ауыстырылмайды.
4.7. Егер есептегi кварталға жедел код беру объективтi себептер бойынша мүмкiн болмаған жағдайда, осы кварталдың iшiндегi жер учаскелерiне уақытша кадастрлық нөмiрлер берiледi. Бұл жағдайда мұндай кварталдың коды кадастрлық нөмiрдiң нақты есептi кварталдың шартты берiлуiн көрсетуге тиiс "9" санымен басталады. Есептi кварталдық заңды статусын одан кейiнгi анықтау кезiнде бұрын берiлген шартты нөмiрдi көрсету арқылы оған нағыз код берiледi.
4.8. Жер учаскесiнiң кадастрлық нөмiрi Мемлекеттiк кадастрлық кiтапқа енгiзiледi және ол есептi кварталдың кадастр картасына қойылады.
4.9. Жер учаскесiнiң орнын көлемiн және шекараларын көрсетудiң көрнектiлiгiн және олардың шұғыл түрде есебiн алуды қамтамасыз ету мақсатында кадастрлық карталар (сызбалар) сериясы бақылау жағдайында құрылады және ұсталады:
- осы нұсқаулықтың 2.2. тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының кадастрлық картасы (сызбасы) облыстар мен республикалық маңыздағы қалалардың шекаралары, атаулары мен кодтары көрсетiлген. Картографиялық негiзi ретiнде Қазақстан Республикасының жер пайдалануларының орналасу кестесiнiң пайдаланылуы мүмкiн;
- 2.3 тармаққа сәйкес облыстардың кадастрлық картасы (сызбасы) әкiмшiлiк аудандардың және облыстық маңыздағы қалалардың шекаралары, атаулары және нөмiрлерi арқылы көрсетiледi. Жоспарлық негiз ретiнде облыстық жер пайдаланудың орналасуының кестесi, облыстық маңызы бар қалалардың жоспарлы (кестесi) пайдаланылуы мүмкiн;

4. Производство работ по ведению
единой системы присвоения кадастровых
номеров земельным участкам для целей регистрации
4.1. Присвоение кадастрового номера земельному участку производится в ходе работ по составлению акта на право собственности на земельный участок и на право постоянного землепользования.
4.2. Земельный участок, выделенный местными исполнительными органами во временное землепользование, устанавливается в натуре и ему присваивается кадастровый номер в ходе работ по составлению договора аренды.
4.3. Кадастровый номер земельного участка индивидуальный, не повторяющийся на территории Республики Казахстан.
4.4. При делении земельного участка на несколько частей или слиянии нескольких земельных участков в один, старые номера аннулируются и присваиваются новые.
4.5. При переходе права собственности, права постоянного или временного (свыше одного года) землепользования на весь земельный участок к другому правообладателю, кадастровый номер земельного участка не меняется.
4.6. Уточнение границ земельного участка, ранее предоставленного гражданам или юридическим лицам на указанных правах, не рассматривается как формирование нового участка и его кадастровый номер не меняется.
4.7. Если присвоение кода учетному кварталу по объективным причинам произвести быстро затруднительно, то земельным участкам внутри данного квартала присваиваются временные (условные) кадастровые номера. В этом случае код такого квартала начинается с цифры "9", что должно указывать на условное обозначение кадастрового номера в этом учетном квартале. При последующем определении юридического статуса учетного квартала, ему присваивается истинный код с указанием условного, который был присвоен ранее.
4.8. Кадастровый номер земельного участка заносится в Государственную земельно-кадастровую книгу и проставляется на земельно-кадастровой карте учетного квартала.
4.9. В целях обеспечения наглядности отображения места, размера и границ земельных участков, ведения оперативного их учета создаются и содержатся в контрольном состоянии серия земельно-кадастровых карт (схем):
- земельно-кадастровая карта (схема) Республики Казахстан с отображением границ, названия и нумераций областей и городов республиканского значения в соответствии с п. 2.2. В качестве картографической основы может быть использована схема размещения землепользований Республики Казахстан;
- земельно-кадастровая карта (схема) области с отображением границ, названия и нумерации административных районов и городов областного значения в соответствии с п. 2.3. В качестве плановой основы могут быть использованы схема размещения землепользований области, план (схема) городов областного значения;

3. Темiр және автомобиль жолдары, байланыс желiлерi және басқа желiлi объектiлер алып жатқан, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының, орман қорының және т.т. жер учаскелерiнен құрылған есептегi кварталдар iрiлендiрiлген ауданның толық сай келетiн кварталдарымен бiрiгуi мүмкiн.
4. Таратылған (қайта құрылған) ауданның есептi кварталдарына олар берiлетiн әкiмшiлiк ауданның есепте бар кварталдарының нөмiрлерiнен кейiн келесi реттiк нөмiрлер берiледi.
5. Бiрiккен есептi кварталдардың оларға iрiлендiрiлген ауданда берiлген реттiк нөмiрлерi сақталады.
6. Есептi кварталдарға кадастрлық нөмiрлер берудiң ретi тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулықтың 3.12 тармағына сәйкес жүргiзiледi.
7. Таратылған (қайта құрылған) ауданның аумағына есептi кварталдардың саны мен атауы белгiленгеннен кейiн есептi кварталдарға берiлетiн кодтардың қосымша тiзбесi және қосымша жер-кадастрлық карта (сызба) жасалады. Оларды жасау тәртiбi тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулықтың 3.13 тармағында және 2, 3 қосымшаларында айтылған.
8. Таратылған (қайта құрылған) аудан аумағының жер-кадастрлық картасы (сызбасы) жасалғанда бұрынғы жер-кадастрлық картасына (сызбасына) түзетулерге жол берiледi. Бұл ретте есептi кварталдардың ескi кодтары сызып тасталады (бiрақ оларды оқу мүмкiншiлiгi сақталуы керек), ал жанына қара сиямен аудан қайта құрылғаннан кейiн берiлген, оған есептi кварталдардың жаңа кодтары жазылады.
9. Аудандар қайта құрылғанда аздаған өзгерiстер болғанда аудандық атқарушы орган қайта бекiтетiн есептi кварталдардың кодтарының жалпы тiзiмi мен жалпы жер-кадастрлық картасы (сызба) қайта жасалуы мүмкiн.
10. Есептi кварталдарға берiлетiн қосымша кодтар тiзiмiн және жер-кадастрлық картаны (сызбаны) аудандық атқарушы орган бекiтедi және тиiстi қаулымен ресiмдейдi.
11. Жоғарыда аталған жұмыстарды жүргiзуге кеткен шығындар Қазақстан Республикасының Мемжеркомы 1996 жылғы 26-шiлдеде бекiткен "Тiркеу мақсаты үшiн есептi кварталдарды белгiлеу жөнiндегi жер-кадастрлық аймақтарға бөлудi жүргiзу жұмыстар құнына" жұмыстарының көлемiне байланысты төмендеткiш коэффициентпен анықталады.
12. Таратылатын (қайта құрылатын) ауданның есептi кварталдарының шегiнде жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер беру тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулықтың 4-тарауына (Алматы, 1996 ж.) сәйкес жүргiзiледi.
Бұл ретте жер учаскелерiне берiлген нөмiрлер сақталады және кезектi кадастрлық нөмiрлер оларға аудан құрылғанға дейiнгi есептi кварталдағы бар жер учаскелерiнiң нөмiрлерiнің соңынан берiледi.

3. Учетные кварталы, сформированные из земельных участков под железными и автомобильными дорогами, линиями связи и другими линейными объектами, а также особо охраняемых природных территорий, лесного фонда и т.п. могут быть объединены с идентичными кварталами укрупняемого района.
4. Учетным кварталам упраздненного (реорганизуемого) района присваиваются очередные порядковые номера за последним имеющимся номером учетного квартала в административном районе, которому онипередаются.
5. За объединенными учетными кварталами сохраняются порядковые номера, присвоенные им в укрупненном административном районе.
6. Последовательность присвоения кадастровых номеров учетным кварталам производится согласно пункту 3.12. Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации.
7. После установления количества и названий учетных кварталов, на территорию упраздненного (реорганизуемого) района составляется дополнительный перечень кодов, присваиваемых учетным кварталам и дополнительная земельно-кадастровая карта (схема). Порядок их составления изложен в пункте 3.13. и приложениях 2, 3 Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации.
8. При изготовлении земельно-кадастровой карты (схемы) на территорию упраздненного (реорганизуемого) района допускается корректировка имеющейся земельно-кадастровой карты (схемы). При этом старые коды учетных кварталов аккуратно перечеркиваются (но должна сохраняться возможность их прочтения), а рядом черной тушью надписываются новые коды учетных кварталов, присвоенные после реорганизации района.
9. В случае небольших изменений, произошедших при реорганизации районов, могут составляться общий перечень кодов учетных кварталов и общая земельно-кадастровая карта (схема), которые подлежат переутверждению районным исполнительным органом.
10. Дополнительные перечень кодов, присваиваемых учетным кварталам и земельно-кадастровая карта (схема) утверждаются районным исполнительным органом и оформляются соответствующим постановлением.
11. Затраты на проведение вышеуказанных работ определяются согласно "Стоимости работ на проведение земельно-кадастрового зонирования по установлению учетных кварталов для целей регистрации", утвержденной Госкомземом Республики Казахстан 26 июля 1996 года с введением понижающего коэффициента в зависимости от объема работ.
12. Порядок присвоения кадастровых номеров земельным участкам в пределах учетных кварталов упраздняемого (реорганизуемого) района производится согласно раздела 4 Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации, Алматы, 1996 год.
При этом, сохраняются присвоенные номера земельным участкам и очередные порядковые номера им присваиваются за последним имеющимся номером земельного участка в учетном квартале до реорганизации района.

13. Таратылған (қайта құрылған) аудан аумағындағы, жер учаскесiне меншiк құқығын, тұрақты жер пайдалану құқығы берiлген жер
учаскесiнiң кадастрлық нөмiрiн өзгерту жерге құқын куәландыратын құжаттар қайта ресiмделген кезде жүргiзiледi.
Қосымша
Қайта құрылатын немесе таратылатын әкiмшiлiк ауданның есептi кварталдарына кадастрлық нөмiрлер беру тәртiбi (қайта құрылатын немесе таратылған әкiмшiлiк аудан қосылатын әкiмшiлiк аудандағы есептi кварталдың соңы реттiк нөмiрi 210 тең болды).
___________________________________________________________________
|Аудан қайта |Аудан қайта
Есептi кварталдардың атаулары          |құрылғанға  |құрылғаннан
|дейiнгi     |кейiнгi
|есептi квар.|есептi квар.
|талдардың   |талдардың
|кодтары     |кодтары
__________________________________________|____________|___________
Самбай селосы                             |    001     |    211
__________________________________________|____________|___________
Орел бау шаруашылығының кооперативi       |    002     |    212
__________________________________________|____________|___________
Алға акционерлiк қоғамының шекараларындағы|    003     |    213
жер учаскелерi (солтүстiк бөлiгi)         |            |
__________________________________________|____________|___________
Алға акционерлiк қоғамының шекараларындағы|    004     |    214
жер учаскелерi (солтүстiк бөлiгi)         |            |
__________________________________________|____________|___________
Ильинка с. (батыс бөлiгi)                 |    005     |    215
__________________________________________|____________|___________
Ильинка с. (шығыс бөлiгi)                 |    006     |    216
__________________________________________|____________|___________
Алға қаласының бау шаруашылықтарының елдi |    007     |    217
мекен алабы                               |            |
__________________________________________|____________|___________
Весна, Алға, Осень бау шаруашылығы        |    008     |    218
кооперативтерiнiң елдi мекендер алабы     |            |
__________________________________________|____________|___________
Хлебороб шаруа қожалықтарының ассоциация. |    009     |    219
сының шекараларындағы жер учаскелерi      |            |
__________________________________________|____________|___________
Весна ауыл шаруашылығы кооперативiнiң     |    010     |    220
шекараларындағы жер учаскелерi            |            |
__________________________________________|____________|___________
Темiржол көлiгiнiң жерлерi                |    011     |    221
__________________________________________|____________|___________

13. Изменения кадастрового номера земельного участка, находящегося на территории упраздняемого (реорганизуемого) района, на который выдан акт на право собственности на земельный участок, право постоянного землепользования, производится при переоформлении правоудостоверяющих документов на землю.
Приложение
Порядок присвоения кадастровых номеров учетным кварталам  реорганизуемого или упраздняемого административного района    (последний порядковый номер учҒтного квартала в административном районе к которому присоединяется  реорганизуемый или упраздняемый административный район был равен 210)
--------------------------------------------------------------------
Наименование учетных кварталов  !Коды учетных   !Коды
!кварталов до   !учетных кварталов
!реорганизации  !после
!района         !реорганизации
!               !района
--------------------------------------------------------------------
1               !       2       !        3
--------------------------------------------------------------------
Село Самбай                              001              211
Садоводческий кооператив Орел            002              212
Земельные участки в границах
Акционерного общества                    003              213
Алга (северная часть)
Земельные участки в границах             004              214
Акционерного общества
Алга (южная часть)
Западная часть с. Ильинка                005              215
Восточная часть с. Ильинка               006              216
Массив садоводческих кооперативов
г. Алга                                  007              217
Массив садоводческих кооперативов:
Весна, Алга,                             008              218
Осень
Земельные участки в границах
Ассоциации крестьянских                  009              219
хозяйств Хлебороб
Земельные участки в границах
сельскохозяйственного                    010              220
кооператива Весна
Земли железнодорожного транспорта        O11              221
Земли автомобильного транспорта