Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа толықтыру
Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1997 жылғы 4 наурыз Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 21 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 40. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 5 сәуірдегі № 54-П Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі Төрағасының 2010.04.05 № 54-П Бұйрығымен.
Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулыққа
ТОЛЫҚТЫРУ
Тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулыққа толықтыру Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнулерi қайта ұйымдастырылған жағдайда жер-кадастрлық аймақтандыру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру үшiн әзiрлендi.
Облыстардың әкiмшiлiк шекаралары өзгерген немесе ол таратылған жағдайда қайта құрылған облыстың әкiмшiлiк аудандарының кодтары олар Қазақстан Республикасының 06.06.96 ж. N 710 қаулысымен белгiленген тәртiпте берiлетiн және бекiтiлетiн тиiстi облыстардың тiзбесiне өзгертулер енгiзiледi.
Әкiмшiлiк аудандар қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда есептi кварталдарды анықтау және оларға кодтар беру мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
1. Iрiлендiрiлетiн (базалық) әкiмшiлiк ауданда есептi кварталдардың кадастрлық нөмiрлерi өзгертiлмейдi.
Жер-кадастрлық аймақтандыру материалдарына түзетулер енгiзу тек қана таратылатын (қайта құрылған) аудан аймағының тек оған қосылатын бөлiгiнде жүргiзiледi.
2. Елдi мекендердiң, бау шаруашылығы кооперативтерiнiң, ауыл шаруашылық және таратылған (қайта құрылған) ауданның басқа да мекемелерiнiң жер учаскелерiнен бұрын құрылған есептi кварталдар мүмкiндiгiнше сақталады. Керек болғанда оларды нақтылау жүргiзiледi.
3. Темiр және автомобиль жолдары, байланыс желiлерi және басқа желiлi объектiлер алып жатқан, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының, орман қорының және т.т. жер учаскелерiнен құрылған есептегi кварталдар iрiлендiрiлген ауданның толық сай келетiн кварталдарымен бiрiгуi мүмкiн.
4. Таратылған (қайта құрылған) ауданның есептi кварталдарына олар берiлетiн әкiмшiлiк ауданның есепте бар кварталдарының нөмiрлерiнен кейiн келесi реттiк нөмiрлер берiледi.
5. Бiрiккен есептi кварталдардың оларға iрiлендiрiлген ауданда берiлген реттiк нөмiрлерi сақталады.
6. Есептi кварталдарға кадастрлық нөмiрлер берудiң ретi тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулықтың 3.12 тармағына сәйкес жүргiзiледi.

Дополнение к Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации
Утверждено Первым Заместителем Председателя Госкомзема Республики Казахстан 4 марта 1997 года. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 21.04.1997 г. N 40. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами от 5 апреля 2010 года № 54-П
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по управлению земельными ресурсами от 05.04.2010 № 54-П.
Дополнение к V960222_ Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации разработано для производства работ по земельно- кадастровому зонированию в случае реорганизации административно- территориального деления Республики Казахстан.
При изменении административных границ области или ее упразднении, коды административных районов реорганизуемой области без изменения вносятся в соответствующие списки областей, к которым они передаются и утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан в установленном порядке.
При реорганизации или упразднении административного района определение учетных кварталов и присвоение им кодов производится в следующем порядке:
1. В укрупняемом (базовом) административном районе кадастровые номера учетных кварталов не меняются.
Корректировка материалов земельно-кадастрового зонирования производится только на присоединяемую к нему часть территории упраздненного (реорганизуемого) района.
2. Сформированные ранее учетные кварталы из земельных участков населенных пунктов, садоводческих кооперативов, сельскохозяйственных и других предприятий упраздненного (реорганизуемого) района по возможности сохраняются. При необходимости производится их уточнение.
3. Учетные кварталы, сформированные из земельных участков под железными и автомобильными дорогами, линиями связи и другими линейными объектами, а также особо охраняемых природных территорий, лесного фонда и т.п. могут быть объединены с идентичными кварталами укрупняемого района.
4. Учетным кварталам упраздненного (реорганизуемого) района присваиваются очередные порядковые номера за последним имеющимся номером учетного квартала в административном районе, которому они передаются.
5. За объединенными учетными кварталами сохраняются порядковые номера, присвоенные им в укрупненном административном районе.
6. Последовательность присвоения кадастровых номеров учетным кварталам производится согласно пункту 3.12. Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации.

7. Таратылған (қайта құрылған) ауданның аумағына есептi кварталдардың саны мен атауы белгiленгеннен кейiн есептi кварталдарға берiлетiн кодтардың қосымша тiзбесi және қосымша жер-кадастрлық карта (сызба) жасалады. Оларды жасау тәртiбi тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулықтың 3.13 тармағында және 2, 3 қосымшаларында айтылған.
8. Таратылған (қайта құрылған) аудан аумағының жер-кадастрлық картасы (сызбасы) жасалғанда бұрынғы жер-кадастрлық картасына (сызбасына) түзетулерге жол берiледi. Бұл ретте есептi кварталдардың ескi кодтары сызып тасталады (бiрақ оларды оқу мүмкiншiлiгi сақталуы керек), ал жанына қара сиямен аудан қайта құрылғаннан кейiн берiлген, оған есептi кварталдардың жаңа кодтары жазылады.
9. Аудандар қайта құрылғанда аздаған өзгерiстер болғанда аудандық атқарушы орган қайта бекiтетiн есептi кварталдардың кодтарының жалпы тiзiмi мен жалпы жер-кадастрлық картасы (сызба) қайта жасалуы мүмкiн.
10. Есептi кварталдарға берiлетiн қосымша кодтар тiзiмiн және жер-кадастрлық картаны (сызбаны) аудандық атқарушы орган бекiтедi және тиiстi қаулымен ресiмдейдi.
11. Жоғарыда аталған жұмыстарды жүргiзуге кеткен шығындар Қазақстан Республикасының Мемжеркомы 1996 жылғы 26-шiлдеде бекiткен "Тiркеу мақсаты үшiн есептi кварталдарды белгiлеу жөнiндегi жер-кадастрлық аймақтарға бөлудi жүргiзу жұмыстар құнына" жұмыстарының көлемiне байланысты төмендеткiш коэффициентпен анықталады.
12. Таратылатын (қайта құрылатын) ауданның есептi кварталдарының шегiнде жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер беру тiркеу мақсаты үшiн жер учаскелерiне кадастрлық нөмiрлер берудiң бiрыңғай жүйесiн жүргiзу жөнiндегi Нұсқаулықтың 4-тарауына (Алматы, 1996 ж.) сәйкес жүргiзiледi.
Бұл ретте жер учаскелерiне берiлген нөмiрлер сақталады және кезектi кадастрлық нөмiрлер оларға аудан құрылғанға дейiнгi есептi кварталдағы бар жер учаскелерiнiң нөмiрлерiнен соңынан берiледi.
13. Таратылған (қайта құрылған) аудан аумағындағы, жер учаскесiне
меншiк құқығын, тұрақты жер пайдалану құқығы берiлген жер учаскесiнiң
кадастрлық нөмiрiн өзгерту жерге құқын куәландыратын құжаттар қайта
ресiмделген кезде жүргiзiледi.
Қосымша
Қайта құрылатын немесе таратылатын әкiмшiлiк ауданның есептi
кварталдарына кадастрлық нөмiрлер беру тәртiбi (қайта құрылатын немесе
таратылған әкiмшiлiк аудан қосылатын әкiмшiлiк аудандағы есептi кварталдың
соңы реттiк нөмiрi 210 тең болды).
___________________________________________________________________
|Аудан қайта |Аудан қайта
Есептi кварталдардың атаулары          |құрылғанға  |құрылғаннан
|дейiнгi     |кейiнгi
|есептi квар.|есептi квар.
|талдардың   |талдардың
|кодтары     |кодтары
__________________________________________|____________|___________

7. После установления количества и названий учетных кварталов, на территорию упраздненного (реорганизуемого) района составляется дополнительный перечень кодов, присваиваемых учетным кварталам и дополнительная земельно-кадастровая карта (схема). Порядок их составления изложен в пункте 3.13. и приложениях 2, 3 Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации.
8. При изготовлении земельно-кадастровой карты (схемы) на территорию упраздненного (реорганизуемого) района допускается корректировка имеющейся земельно-кадастровой карты (схемы). При этом старые коды учетных кварталов аккуратно перечеркиваются (но должна сохраняться возможность их прочтения), а рядом черной тушью надписываются новые коды учетных кварталов, присвоенные после реорганизации района.
9. В случае небольших изменений, произошедших при реорганизации районов, могут составляться общий перечень кодов учетных кварталов и общая земельно-кадастровая карта (схема), которые подлежат переутверждению районным исполнительным органом.
10. Дополнительные перечень кодов, присваиваемых учетным кварталам и земельно-кадастровая карта (схема) утверждаются районным исполнительным органом и оформляются соответствующим постановлением.
11. Затраты на проведение вышеуказанных работ определяются согласно "Стоимости работ на проведение земельно-кадастрового зонирования по установлению учетных кварталов для целей регистрации", утвержденной Госкомземом Республики Казахстан 26 июля 1996 года с введением понижающего коэффициента в зависимости от объема работ.
12. Порядок присвоения кадастровых номеров земельным участкам в пределах учетных кварталов упраздняемого (реорганизуемого) района производится согласно раздела 4 Инструкции по ведению единой системы присвоения кадастровых номеров земельным участкам для целей регистрации, Алматы, 1996 год.
При этом, сохраняются присвоенные номера земельным участкам и очередные порядковые номера им присваиваются за последним имеющимся номером земельного участка в учетном квартале до реорганизации района.
13. Изменения кадастрового номера земельного участка, находящегося на территории упраздняемого (реорганизуемого) района, на который выдан акт на право собственности на земельный участок, право постоянного землепользования, производится при переоформлении правоудостоверяющих документов на землю.
Приложение
Порядок присвоения кадастровых номеров учетным кварталам
реорганизуемого или упраздняемого административного района (последний
порядковый номер учҒтного квартала в административном районе к которому
присоединяется реорганизуемый или упраздняемый административный район был
равен 210)
--------------------------------------------------------------------
Наименование учетных кварталов  !Коды учетных   !Коды
!кварталов до   !учетных кварталов
!реорганизации  !после
!района         !реорганизации
!               !района
--------------------------------------------------------------------
1               !       2       !        3
--------------------------------------------------------------------