Валюта құндылықтарын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау ережесi
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуiрдегі N 130. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 9 маусымда тіркелді. Тіркеу N 314. Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 26 ~V021775 қаулысымен.
Ескерту: Ереженің атауы жаңа редакцияда жазылды -
ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 309 қаулысымен. V001207_
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы Заңына Z960054_ , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi туралы" Z952155_ 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Лицензиялау туралы" Z952200_ 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Заң күшi бар Жарлықтарына сәйкес әзiрлендi және шет ел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбiн белгiлейдi.
1. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға
және қызмет көрсетуге байланысты қызметтi лицензиялау
1.1. Қазақстан Республикасының аумағында қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауда мен қызмет көрсету Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi беретiн лицензиялар негiзiнде жүзеге асырылады.
1.2. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялар осы ережемен, лицензиялау мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлермен және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген тәртiппен берiледi.
1.3. Осы ереженің 1.3.1. тармағында көзделгеннен басқа жағдайларда, қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету лицензияларын Қазақстан Республикасының кеден аймағының әуежайларындағы, айлақтардағы және халықаралық қатынас үшін ашылған шекарадан өтетін жерлердегі, сондай-ақ теңіз, авиация, теміржол және халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын автомобиль көлігіндегі кедендік бақылауымен өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары береді. <*>
Ескерту: 1.3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 304 қаулысымен. V990983_

Правила лицензирования деятельности, связанной с использованием валютных ценностей <*>
Утверждено Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 1997 года N 130 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 1997 г. N 314 Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 января 2002 года N 26 ~V021775
Сноска. Наименование в новой редакции согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ .
Сноска. По тексту слова "настоящее Положение", "настоящим Положением", "настоящего Положения", "настоящему Положению" заменены словами "настоящие Правила", "настоящими Правилами", "настоящих Правил", "настоящим Правилам"; слова "заверенные нотариально", "нотариально заверенную" заменены словами "нотариально засвидетельствованные", "нотариально засвидетельствованную" согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ .
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан Z960054_ "О валютном регулировании" от 24 декабря 1996 г., указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, Z952155_ "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 г. и Z952200_ "О лицензировании" от 17 апреля 1995 г. и устанавливает порядок лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты.
1. Лицензирование деятельности, связанной с осуществлением
розничной торговли и предоставлением услуг за наличную
иностранную валюту
1.1. Розничная торговля и предоставление услуг за наличную иностранную валюту на территории Республики Казахстан осуществляются на основании лицензий, выдаваемых Национальным Банком Республики Казахстан.
1.2. Лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту выдаются в порядке, установленном настоящими Правилами, нормативными правовыми актами, регулирующими вопросы лицензирования, и действующим законодательством Республики Казахстан.
1.3. Лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1.3-1 настоящих Правил, выдаются территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан юридическим лицам, осуществляющим свою деятельность под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения, а также на морском, авиационном, железнодорожном и автомобильном транспорте, совершающем международные перевозки. <*>
Сноска. Пункт 1.3 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 27 января 1998г. N 29 V980072_ ; в новой редакции - постановлением Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .

1.3.-1."Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету лицензияларын қонақ үйлерде қызмет көрсететін және оларға 4 немесе 5 жұлдызды категория берілгені туралы уәкілетті органның сертификаты бар заңды тұлғаларға осы қонақүйде тұратын Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттермен есеп айырысу үшін береді. <*>
Ескерту: 1.3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 304 қаулысымен. V990983_
1.4. Заңды тұлғалар қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету лицензияларын алу үшін осы Ереженің 1.3. тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына және осы Ереженің 1.3.-1. тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мынадай құжаттарды: <*>
шет ел валютасы үшiн сатуға ұсынылатын тауарлар мен қызметтер тiзбесiмен қоса қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялар беру туралы өтiнiштi(заңды тұлға - шағын кәсiпкерлiк субъектiсi ұсынған өтiнiште заңды тұлғаның шағын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатындығын растайтын жазба жасалуы тиiс); <*>
қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыру және қызмет көрсету қажеттiгiнiң экономикалық негiздемесiн;
нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының көшiрмесiн;
нотариалды куәландырылған Қазақстан Республикасының өкiлеттi органында мемлекеттiк тiркеуден өткенi туралы куәлiктiң көшiрмесiн;
салық төлеушi ретiнде есепке қойылғаны туралы салық органының анықтамасын;
заңды тұлғада валюталық шоттың бар екендiгi туралы өкiлеттi банктiң анықтамасын;
лицензиялық алымның төленгенiн қуаттайтын құжатты;
инкассацияға арналған шартты;
1.3.-1. тармағында көзделген жағдайлар үшін - уәкілетті орган берген сертификаттың нотариус куәландырған көшірмесін; <*>
қолдағы шет ел валютасымен жұмыс iстеу жөнiндегi заңды тұлға қызметкерлерiнiң кәсiптiк даярлығын қуаттайтын уәкiлдiк берiлген банктiң анықтамасын немесе өзге де құжаттарын ұсынады;
салық органының соңғы есептiк күнгi белгiсi қойылған заңды тұлғаның жылдық балансы (шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн). <*>
Ескерту: 1.4-тармақтың бірінші азат жолы жаңа редакцияда жазылды
және жаңа азат жолмен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі N 304
қаулысымен. V990983_
Ескерту: 1.4-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 309 қаулысымен. V001207_

1.3-1. Национальный Банк Республики Казахстан выдает лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту юридическим лицам, оказывающим гостиничные услуги и имеющим сертификат уполномоченного органа о присвоении им 4-х или 5-ти звездочной категории, для проведения расчетов с клиентами-нерезидентами Республики Казахстан, проживающими в данных гостиницах. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 1.3-1 согласно постановлению Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .
1.4. Юридические лица для получения лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту представляют в соответствии с пунктом 1.3 настоящих Правил в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан и в соответствии с пунктом 1.3-1 настоящих Правил в Национальный Банк Республики Казахстан следующие документы:
заявление о выдаче лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту с перечнем товаров и услуг, предлагаемых к реализации за иностранную валюту (в заявлении, представленном юридическим лицом - субъектом малого предпринимательства, должна быть произведена запись, подтверждающая, что юридическое лицо является субъектом малого предпринимательства);
экономическое обоснование необходимости осуществления розничной торговли и оказания услуг за наличную иностранную валюту;
копии учредительных документов, нотариально засвидетельствованные;
копию свидетельства о государственной регистрации в уполномоченном органе Республики Казахстан, нотариально засвидетельствованную;
справку налогового органа о постановке на учет в качестве налогоплательщика;
справку уполномоченного банка о наличии у юридического лица валютного счета;
документы, подтверждающие уплату лицензионного сбора (представляются после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о выдаче лицензии);
договор на инкассацию;
справку или иной документ уполномоченного банка, подтверждающие, профессиональную подготовку работников юридического лица по работе с наличной иностранной валютой.
для случаев, предусмотренных в пункте 1.3-1 - нотариально засвидетельствованную копию сертификата, выданную уполномоченным органом;
годовой баланс юридического лица с отметкой налогового органа на последнюю отчетную дату (для субъектов малого предпринимательства). <*>
Сноска. Пункт 1.4 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 27 января 1998г. N 29; постановлением Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ .

1.5. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензияларды беру туралы өтiнiштi осы ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттарды берген күннен бастап бiр ай мерзiмде қарауы тиiс. <*>
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi ұсынған шетел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензияларды беру туралы өтiнiш осы Ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттарды берген күннен бастап он күн мерзiмде қаралуы тиiс. <*>
Ескерту: 1.5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 23 қыркүйектегі N 304 қаулысымен. V990983_
Ескерту: 1.5-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 309 қаулысымен. V001207_
1.6. Қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету үшін бас лицензия беріледі, оны басқаға беруге болмайды. <*>
Ескерту: 1.6-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі N 304
қаулысымен. V990983_
1.7. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензияларды алуға өтiнiш берген заңды тұлғаларға мынадай бiлiктiлiк және техникалық талаптар қойылады:
а) бiлiктiлiк талаптары:
заңды тұлғалар басшыларының Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды жүргiзу тәртiбiн реттейтiн қолданылып жүрген заңдардың жеткiлiктi бiлiмi болуы керек;
қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асырумен және қызмет көрсетумен тiкелей айналысатын заңды тұлға қызметкерлерiнде қолдағы шет ел валютасымен жұмыс жөнiндегi олардың кәсiптiк әзiрлiгiн қуаттайтын өкiлеттi банктiң анықтамасы немесе өзге де құжаты болуы тиiс;
б) техникалық талаптары:
кассалық үйлердiң техникалық жарақтандырылуы (ақша белгiлерiнiң шынайылығын белгiлеуге арналған құралдар, тыңдап, еске сақтайтын кассалық аппараттар және т.б.);
құндылықтар қоймаларын тиiстi ұйымдастыру (жанбайтын шкафтар, күзет және өрт дабылдары және т.б.);
түсiмдi инкассациялауды ұйымдастыру;
қажеттi техникалық талаптарға сай келетiн үйлердiң болуы.
1.8. Лицензиялар берiлер алдында қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыратын және қызмет көрсететiн заңды тұлғаны есепке алу мен бақылауды ұйымдастыру жүйесi сол жерде тексерiледi, оған қоса мынадай мәселелер анықталады:
техникалық және бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi;
бухгалтерлiк және жедел есепке алудың дұрыс қойылуы;
құжат айналымын дұрыс ұйымдастыру;
кадрлардың даярлануы мен шоғырлануына қойылатын талаптардың болуы және сақталуы.

1.5. Заявление о выдаче лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту должно быть рассмотрено в месячный срок с даты предоставления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами.
Заявление о выдаче лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту, представленное субъектом малого предпринимательства, должно быть рассмотрено в течение десяти дней с даты представления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами. <*>
Сноска. Пункт 1.5 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ .
1.6. На осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту выдается генеральная лицензия, которая не может быть передана другим лицам. <*>
Сноска. Пункт 1.6 - в новой редакции согласно постановлению Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .
1.7. К юридическим лицам, подавшим заявление на получение лицензии для осуществления розничной торговли и предоставления услуг за наличную иностранную валюту, предъявляются следующие квалификационные и технические требования:
а) квалификационные:
руководители юридического лица должны обладать достаточными знаниями действующего законодательства, регулирующего порядок проведения валютных операций на территории Республики Казахстан;
работники юридического лица, непосредственно занимающиеся осуществлением розничной торговли и оказанием услуг за наличную иностранную валюту, должны иметь справку или иной документ уполномоченного банка, подтверждающие их профессиональную подготовку по работе с наличной иностранной валютой;
б) технические:
техническая оснащенность кассовых помещений (средства для определения подлинности денежных знаков, кассовые аппараты с фискальной памятью и др.);
надлежащая организация хранилищ ценностей (несгораемые шкафы, охранные и пожарные сигнализации и др.);
организация инкассации выручки;
наличие помещения, соответствующего необходимым техническим требованиям.
1.8. Выдаче лицензий предшествует проверка на месте системы организации учета и контроля юридического лица, осуществляющего розничную торговлю и оказание услуг за наличную иностранную валюту, включая выяснение следующих вопросов:
соответствие техническим и квалификационным требованиям;
правильная постановка бухгалтерского и оперативного учета;
правильная организация документооборота;
наличие и соблюдение требований к подготовленности и укомплектованности кадров.

1.9. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары беретін лицензиялар бойынша тексеруді аумақтық филиалдар құратын комиссия, ал Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін лицензиялар бойынша - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құратын комиссия жүзеге асырады. Комиссияның тексеру нәтижелерi бойынша қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялар беру мүмкiндiгi туралы қорытынды жасалады. <*>
Ескерту: 1.9.-тармақтың бірінші сөйлемі жаңа редакцияда жазылды -
ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 304 қаулысымен. V990983_
1.10. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялар беруден бас тарту заңды тұлға осы ереженiң 1.4, 1.7-тармақтарында көрсетiлген талаптарға сай келмеген немесе қасақана терiс ақпараттар берген жағдайда жүргiзiледi.
1.11. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензияларды беруден бас тартылған жағдайда өтiнiшi иесiне бас тарту себебiн көрсетiлiп жазбаша түрде дәлелдер келтiрiлiп жауап қайтарылады.
1.12. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензияларды тоқтату немесе керi шақырып алу мынадай негiздер бойынша:
лицензия мазмұнындағы талаптар қызмет процесiнде сақталмағанда;
қолданылып жүрген заңдарды жүйелi түрде бұза отырып (ағымдағы алты күнтiзбелiк ай iшiнде үш және одан да көп рет бұзып) операциялар жүргiзгенде;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпарат бермегенде немесе қасақана терiс ақпарат бергенде жүргiзiледi;
1.3.-1 тармағында көзделген жағдайлар үшін - сертификат мерзімінің аяқталғанда, қолданылуын уақытша тоқтатқанда не күшін жойғанда. <*>
Ескерту: 1.12-тармақ өзгертілді, жаңа азат жолмен толықтырылды -
ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 304 қаулысымен. V990983_
1.13. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялардың күшiн тоқтатуға себебiн және анықталған тәртiп бұзушылықты жою жөнiндегi шараларды көрсете отырып алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатуға құқылы. <*>
Ескерту: 1.13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 23 қыркүйектегі N 304 қаулысымен. V990983_
1.14. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялар өз күшiн мынадай жағдайларда: <*>
лицензия керi шақырылып алынғанда;
заңды тұлғалар қайта құрылғанда немесе таратылғанда тоқтатылады.
Ескерту: Екінші азат жолы алынып тасталынды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2000 жылғы 20 шілдедегі N 309
қаулысымен. V001207_

1.9. Проверка по лицензиям, выдаваемым территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, осуществляется комиссией, создаваемой территориальным филиалом, а по лицензиям, выдаваемым Национальным Банком Республики Казахстан, комиссией, создаваемой Национальным Банком Республики Казахстан. По результатам проверки комиссией составляется заключение о возможности выдачи лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту. <*>
Сноска. Пункт 1.9 - с изменениями, внесенными постановлением Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .
1.10. Отказ в выдаче лицензий на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту производится в случаях несоответствия юридического лица требованиям, указанным в пунктах 1.4, 1.7 настоящих Правил, или представления заведомо недостоверной информации.
1.11. При отказе в выдаче лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде с указанием причин отказа.
1.12 Приостановление либо отзыв лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту производится по следующим основаниям:
несоблюдение в процессе деятельности требований, содержащихся в лицензии;
осуществление операций с систематическими (три и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) нарушениями действующего законодательства;
непредставление или представление заведомо недостоверной информации территориальному филиалу Национального Банка Республики Казахстан и/или Национальному Банку Республики Казахстан.
для случаев, предусмотренных в пункте 1.3-1 - истечение срока, приостановка, либо аннулирование действия сертификата. <*>
Сноска. Пункт 1.12 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .
1.13. Территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан и/или Национальный Банк Республики Казахстан вправе приостановить действие лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления и мер по устранению выявленных нарушений. <*>
Сноска. Пункт 1.13 - с изменениями, внесенными постановлением Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .
1.14. Лицензия на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту прекращает свое действие в случае:
отзыва лицензии;
реорганизации или ликвидации юридического лица. <*>
Сноска. Пункт 1.14 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ .

1.15. Қолдағы шет ел валютасына бөлшек сауданы жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензиялар алған заңды ұйым тауарлар мен қызмет көрсетуге төлем жасауға шет ел валютасымен қатар Қазақстан ұлттық валютасы - қазақстан теңгесiн де қабылдауға мiндеттi.
1.16. Қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасауға және қызмет көрсетуге лицензия алған лицензиат осы Ереженің 4 қосымшасына сәйкес ай сайын мәліметтер беріп отырады. <*>
Ескерту: 1.16-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 23 қыркүйектегі N 304 қаулысымен. V990983_
2. Валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операцияларды лицензиялау.
2.1. Валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi беретiн лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
Валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялардың мына түрлерi лицензиялауға жатады:
резиденттердiң шетелге инвестициялары;
резиденттерден резидент еместердiң пайдасына жылжымайтын мүлiктiң мүлiктiк және басқа да құқықтарына төленетiн ақша аударылымдары;
резидент еместерге экспорттық-импорттың мәмiлелер бойынша 180 күннен астам мерзiмге несие беруге байланысты резиденттердiң есеп айырысулары;
резиденттердiң резидент еместерге 180 күннен астам мерзiмге несие беруi.
2.2. Осы Ереженiң 2.2.-1-тармағында көзделген жағдайларды ескермегенде, валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялар жасауға арналған лицензиялар алу үшiн Қазақстан Ұлттық Банкiне мынадай құжаттар: <*>
өтiнiш (заңды тұлға - шағын кәсiпкерлiк субъектiсi ұсынған өтiнiште заңды тұлғаның шағын кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатындығын растайтын жазба жасалуы тиiс); <*>
заңды тұлғалар үшiн нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттардың көшiрмесi;
жеке тұлғалар үшiн жеке басын куәландыратын құжаттардың көшiрмесi;
резидент еместермен шарттардың көшiрмесi немесе төлем жасаудың негiздiлiгiн қуаттайтын өзге де құжаттар;
100 мың АҚШ долларына пара-пар сомадан асатын операцияларға Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнің жазбаша келiсiмi; <*>
салық қызметi органының өтiнiш беруге дейiнгi 10 күнтiзбелiк күн бұрын берген салық және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер бойынша берешегi жоқ екендiгi туралы берген құжаты (заңды тұлғалар, сондай-ақ заңды тұлға құрмастан кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырушы жеке тұлғалар үшiн). Құжаттар толық тапсырылмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өтiнiш берушiден салық қызметi органының өтiнiш беруге дейiнгi 10 күнтiзбелiк күн бұрын берген салық және бюджетке төленетiн басқа да төлемдер бойынша берешегi жоқ екендiгi туралы кейiнгi мерзiмде берген құжатын сұратуға құқылы; <*>
салық органының соңғы есептiк күнгi белгiсi қойылған заңды тұлғаның жылдық балансы (шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн); <*>
лицензиялық алымға төлем жасағанын қуаттайтын құжаттар ұсынылады.
Ескерту: 2.2-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2000 жылғы 20 шілдедегі N 309
қаулысымен. V001207_
Ескерту: 2.2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 308 қаулысымен. V001208_

1.15. Юридические лица, получившие лицензию на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту обязаны принимать в оплату товаров и услуг наряду с иностранной и национальную валюту Республики Казахстан - казахстанский тенге.
1.16. Лицензиат, получивший лицензию на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту, представляет ежемесячно сведения в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 1.16 согласно постановлению Нацбанка РК от 23.09.99г. № 304 V990983_ .
2. Лицензирование операций, связанных с движением
капитала, предусматривающих переход (перемещение)
валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов
2.1. Операции, связанные с движением капитала, предусматривающие переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, осуществляются на основании лицензий, выдаваемых Национальным Банком Республики Казахстан.
Лицензированию подлежат следующие виды операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов:
инвестиции резидентов за границу (кроме профессиональной деятельности уполномоченных банков на рынке ценных бумаг, а именно брокерской и дилерской деятельности с государственными ценными бумагами нерезидентов);
переводы от резидентов в пользу нерезидентов в оплату имущественных и иных прав на недвижимость;
осуществление резидентами расчетов, связанных с кредитованием нерезидентов по экспортно-импортным сделкам на срок более 180 дней;
предоставление резидентами кредитов нерезидентам на срок более 180 дней. <*>
Сноска. Пункт 2.1 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 27 января 1998г. N 29.
2.2. Для получения лицензии на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2.2.-1. настоящих Правил, в Национальный Банк Республики Казахстан представляются следующие документы:
заявление (в заявлении, представленном юридическим лицом - субъектом малого предпринимательства, должна быть произведена запись, подтверждающая, что юридическое лицо является субъектом малого предпринимательства);
копии учредительных документов, нотариально засвидетельствованные для юридических лиц;
копии документов, удостоверяющих личность для физических лиц;
копии договоров с нерезидентами либо иных документов, подтверждающих обоснованность платежа;
письменное согласие Министерства финансов Республики Казахстан для операций, превышающих сумму, эквивалентную 100 тысяч долларов США, а по суммам свыше эквивалента 10 миллионов долларов США также Министерства экономики Республики Казахстан;
документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный не ранее чем за 10 календарных дней до подачи заявления (для юридических лиц, а также физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица). В случае представления неполного пакета документов Национальный Банк Республики Казахстан вправе запросить у заявителя документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет более позднего срока;
годовой баланс юридического лица с отметкой налогового органа на последнюю отчетную дату (для субъектов малого предпринимательства);
документы, подтверждающие уплату лицензионного сбора (представляются после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о выдаче лицензии);
заключение Департамента банковского надзора Национального Банка Республики Казахстан по выполнению банком пруденциальных нормативов, рассчитанных с учетом предполагаемого участия банка в капитале нерезидента (для банков). <*>
Сноска. Пункт 2.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 27 января 1998г. N 29; постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ ; от 20 июля 2000г. N 308 V001208_ .

2.2.-1. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялар жасауға лицензия алу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтiнiш;
2) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшiрмелерi;
3) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органы берген зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензияның нотариат куәландырған көшiрмесi;
4) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға резидент еместердiң бағалы қағаздарына инвестиция жасауға жазбаша келiсiмi;
5) кастодиандық шарттың нотариат куәландырған көшiрмесi;
6) лицензия беру туралы өтiнiш бергенге дейiн 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын уақыт бұрын берiлген бюджетке салық және басқа мiндеттi төлемдер бойынша берешегiнiң жоқ екендігі жөнiндегi салық органының құжаты. Құжаттар пакетi толық берiлмеген жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өтiнiш берушiден ең соңғы мерзiмдегi бюджетке салық және басқа мiндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екендiгi туралы салық қызметi органының құжатын сұратуға құқылы. <*>
Ескерту: 2.2.-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 308 қаулысымен. V001208_
2.3. Валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялар жасауға арналған лицензиялар беру туралы өтiнiштi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттарды ұсынған күннен бастап бiр ай мерзiмде қарауы тиiс.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi ұсынған капитал қозғалысына байланысты операцияларды жүзеге асыруға және қызмет көрсетуге арналған лицензияларды беру туралы өтiнiш осы Ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттарды берген күннен бастап он күндiк мерзiмде қаралуға тиiс. <*>
Ескерту: 2.3-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 309 қаулысымен. V001207_
2.4. Валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялар жасауға лицензиялар беруден бас тарту осы ереженiң 2.2 тармағында көзделген барлық құжаттарды ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ операциялар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келмеген немесе бiле тұра терiс ақпараттар берген жағдайда жүргiзiледi.
2.5. Валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн, капитал қозғалысына байланысты операцияларды жасауға арналған лицензиялар алған лицензиат лицензияның берiлген шартын сақтауға және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне тоқсан сайын осы ереженiң 1 және 2 қосымшаларына сәйкес мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi.
Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне осы Ереженiң N 5 қосымшасына сәйкес мәлiметтер беруге мiндеттi. <*>
Ескерту: 2.5-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 308 қаулысымен. V001208_

2.2-1. Организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, для получения лицензии на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан следующие документы:
1) заявление;
2) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов;
3) нотариально засвидетельствованную копию лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, выданную уполномоченным государственным органом Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг;
4) письменное согласие уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг на осуществление организациями, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, инвестиций в ценные бумаги нерезидентов;
5) нотариально засвидетельствованную копию кастодиального договора;
6) документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный не ранее чем за 10 календарных дней до подачи заявления о выдаче лицензии. В случае представления неполного пакета документов Национальный Банк Республики Казахстан вправе запросить у заявителя документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет более позднего срока. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 2.2-1 согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 308 V001208_ .
2.3 Заявление о выдаче лицензии на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающие переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов должно быть рассмотрено Национальным Банком Республики Казахстан в месячный срок с даты предоставления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами.
Заявление о выдаче лицензии на осуществление операции, связанной с движением капитала, представленное субъектом малого предпринимательства, должно быть рассмотрено в течение десяти дней с даты представления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами. <*>
Сноска. Пункт 2.3 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 309 V001207_ .
2.4 Отказ в выдаче лицензии на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающие переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов производится в случае непредставления всех документов, предусмотренных п.2.2 настоящих Правил, а также в случае несоответствия операций действующему законодательству или предоставления заведомо недостоверной информации.
2.5 Лицензиат, получивший лицензию на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающие переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, обязан соблюдать условия на которых она выдана и представлять в Национальный Банк Республики Казахстан ежеквартально сведения в соответствии с приложениями 1 и 2 к настоящим Правилам.
Организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, обязаны представлять в Национальный Банк Республики Казахстан сведения в соответствии с Приложением N 5 к настоящим Правилам. <*>
Сноска. Пункт 2.5 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 308 V001208_ .

3-1. Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел
валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi
операцияларды лицензиялау <*>
Ескерту: 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 30 қазандағы N 413 қаулысымен. V001362_
3-1.1. Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi операциялар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi беретiн лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
3-1.2. Кредит ретiнде резидент еместен алынатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеудi көздейтiн мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген заемдарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi лицензияламайды.
3-1.3. Резиденттер осы Ереженiң 3-1.4-тармағының 6 және 7-азатжолдарында айқындалған құжаттарға қол қойылғаннан кейiн бiр айлық мерзiмде, бiрақ жасалған шарттар мен келiсiм-шарттар бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмi басталғанға дейiн лицензия алу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне өтiнiш беруге мiндеттi.
3-1.4. Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөніндегі операцияларды жүргізуге лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне мынадай құжаттар ұсынылады:
резиденттiң, шетелдiк кредитордың және үшiншi тұлғаның деректемелерін көрсете отырып резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшіншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi операцияларды жүргiзу қажеттiгi экономикалық негiзделген өтiнiш (заңды тұлға - шағын кәсiпкерлiк субъектiсi ұсынған өтiнiште осы заңды тұлғаның шағын кәсiпкерлiк субъектiсi екендiгiн растайтын жазба жасалуы тиiс);
заңды тұлғалар үшiн құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшiрмелерi;
заңды тұлғаны Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органында мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесi;
жеке тұлғалар үшiн жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшiрмесi;
сақтандыру ұйымымен жасалған нотариат куәландырған кредиттiк келiсiмнiң көшiрмелерi, нотариат куәландырған сақтандыру шартының көшiрмелерi (үзiндiлерi) және/немесе тiзбесi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының қаулысымен белгiленген жетекшi рейтингтiк агенттiктердiң рейтингi бар, бiрақ Қазақстан Республикасына берiлген рейтингтен төмен емес рейтингi бар банкпен жасалған кепiлдiк шартының және Қазақстан Республикасының уәкiлеттi банкiндегi заңды тұлғаның есепшотына не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң тиiстi лицензиясы болған жағдайда кредит ретiнде алынған шетел валютасын шетелдiк банктегi оның есепшотына есептеу мүмкiн еместiгiн растайтын басқа құжаттардың нотариат куәландырған көшiрмелерi. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi тiзбесiн анықтаған жетекшi рейтинг агенттiктерiнiң бiрi белгiлеген тиiстi АА рейтингiнен төмен болмайтын тәуелсiз кредиттiк рейтингi бар елдiң экспорттық кредиттерi жөнiндегi мемлекеттiк агенттiкте сақтандырылған экспорт-импорт мәмiлесін қаржыландыру үшiн кредит алған жағдайда - халықаралық рәсiмдерге сәйкес басқа растайтын құжаттар берiлуi мүмкін;
кредиттiк келiсiм шеңберiнде жасалған келiсiм-шарттар мен шарттардың нотариат куәландырған көшiрмелерi;
баламасы 100 мың АҚШ долларынан асатын сомаға резидент кредит ретінде резидент еместен алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнінде операциялар жүргiзуге Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң жазбаша келiсiмi;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне аударым жасалған күндi көрсете отырып, кредиттiк келiсiм шегiнде үшiншi тұлғаның пайдасына аударылған ақша сомасы туралы ақпаратты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң сұратуы бойынша өзге де ақпараттарды тоқсан сайын берiп отыруға шетелдiк кредитордың орыс тiлiне немесе мемлекеттік тілге нотариат куәландырған аудармасы бар жазбаша келiсiмi. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi тiзбесiн анықтаған жетекшi рейтинг агенттiктерiнiң бiрi белгiлеген тиiстi АА рейтингiнен төмен болмайтын тәуелсiз кредиттiк рейтингi бар елдiң экспорттық кредиттерi жөніндегi мемлекеттiк агенттiкте сақтандырылған экспорт-импорт мәмiлесiн қаржыландыру үшiн кредит алған жағдайда - мұндай ақпарат беру туралы өтiнiш берушiнiң жазбаша келiсiмi;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешегi жоқ екендiгi туралы өтiнiш бергенге дейiн 10 күнтiзбелiк күн ішiнде берiлген салық қызметi органының құжаты. Құжаттар түгел тапсырылмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өтiнiш берушiден салық қызметi органының салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер бойынша берешегi жоқ екендiгi туралы кейiнiрек берген құжатын сұратуға құқылы;
заңды тұлғаның соңғы есеп беру күнiндегi салық органы қойған белгiсi бар жылдық балансы мен қызметкерлердiң саны жөнiнде ақпарат бар заңды тұлға қызметінің негізгi көрсеткiштерi туралы статистикалық орган қойған белгiсi бар есеп берiлетiн соңғы күндегi статистикалық есептiң көшiрмесi (шағын кәсіпкерлiк субъектiлерi үшiн);
лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттардың көшiрмелерi (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi лицензия беру туралы шешiм қабылдағаннан кейін берiледi).
3.1.5. Қазақстан Республикасының резидентi шетелдiк кредитормен бас кредиттiк келiсiм жасаған жағдайда осы Ереженiң 3-1.4-тармағының 7-азатжолында көрсетiлген құжаттарды алу үшiн лицензия керек емес. Резидент осы құжаттарға қол қойылғаннан кейін 10 күн iшiнде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне беруге мiндеттi.

3-1. Лицензирование операций по зачислению иностранной валюты,
получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента,
на счета третьих лиц <*>
Сноска. Правила дополнены новой главой 3-1 согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 30 октября 2000 г. N 413 V001362_ .
3-1.1. Операции по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц осуществляются на основании лицензии, выдаваемой Национальным Банком Республики Казахстан.
3-1.2. Государственные и гарантированные государством займы, предусматривающие зачисление иностранной валюты, получаемой в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц, лицензированию в Национальном Банке Республики Казахстан не подлежат.
3-1.3. Резиденты обязаны обратиться за получением лицензии в Национальный Банк Республики Казахстан в месячный срок после подписания документов, определенных абзацами 6 и 7 пункта 3-1.4 настоящих Правил, но до предполагаемого начала исполнения обязательств по заключенным договорам и контрактам.
3-1.4. Для получения лицензии на проведение операции по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц в Национальный Банк Республики Казахстан представляются следующие документы:
заявление с экономическим обоснованием необходимости проведения операций по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц с предоставлением реквизитов резидента, иностранного кредитора и третьего лица (в заявлении, представленном юридическим лицом - субъектом малого предпринимательства, должна быть произведена запись, подтверждающая, что данное юридическое лицо является субъектом малого предпринимательства);
нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов для юридических лиц;
нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица в уполномоченном органе Республики Казахстан;
нотариально засвидетельствованную копию документа, удостоверяющего личность, для физических лиц;
нотариально засвидетельствованную копию кредитного соглашения, нотариально засвидетельствованные копии (выдержки из) договора страхования со страховой организацией и/или договора гарантии с банком, имеющим рейтинг ведущих рейтинговых агентств, перечень которых определен постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан, но не ниже рейтинга, присвоенного Республике Казахстан, и иных документов, подтверждающих невозможность зачисления иностранной валюты, полученной в качестве кредита, на счета юридического лица в уполномоченном банке Республики Казахстан либо на его счет в иностранном банке при наличии соответствующей лицензии Национального Банка Республики Казахстан. В случае получения кредита для финансирования экспортно-импортной сделки, застрахованной в государственном агентстве по экспортным кредитам страны, имеющей суверенный кредитный рейтинг, соответствующий рейтингу не ниже АА, установленному одним из ведущих рейтинговых агентств, перечень которых определен Национальным Банком Республики Казахстан, могут быть представлены иные подтверждающие документы в соответствии с международными процедурами;
нотариально засвидетельствованные копии контрактов и договоров, заключенных в рамках кредитного соглашения;
письменное согласие Министерства экономики Республики Казахстан на проведение операции по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц на сумму, превышающую эквивалент 100 тысяч долларов США;
письменное согласие иностранного кредитора с нотариально засвидетельствованным переводом на русский или государственный языки на ежеквартальное предоставление Национальному Банку Республики Казахстан информации о перечисленных в пользу третьих лиц суммах денег в рамках кредитного соглашения с указанием даты перевода и реквизитов третьих лиц, а также иной информации по запросу Национального Банка Республики Казахстан. В случае получения кредита для финансирования экспортно-импортной сделки, застрахованной в государственном агентстве по экспортным кредитам страны, имеющей суверенный кредитный рейтинг, соответствующий рейтингу не ниже АА, установленному одним из ведущих рейтинговых агентств, перечень которых определен Национальным Банком Республики Казахстан, - письменное согласие заявителя о предоставлении такой информации;
документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный не ранее чем за 10 календарных дней до подачи заявления. В случае представления неполного пакета документов Национальный Банк Республики Казахстан вправе запросить у заявителя документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет более позднего срока;
копии годового баланса юридического лица на последнюю отчетную дату с отметкой налогового органа и статистической отчетности на последнюю отчетную дату об основных показателях деятельности юридического лица, содержащей информацию о численности работников, с отметкой статистического органа (для субъектов малого предпринимательства);
копии документов, подтверждающих уплату лицензионного сбора (представляются после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о выдаче лицензии).
3-1.5. В случае заключения резидентом Республики Казахстан с иностранным кредитором генерального кредитного соглашения предоставление документов, указанных в абзаце 7 пункта 3-1.4. настоящих Правил, для получения лицензии не требуется. Данные документы резидент обязан представить в Национальный Банк Республики Казахстан в течение 10 дней с момента их подписания.

3-1.6. Қазақстан Республикасының резидентi шетелдiк кредитормен сомасы бойынша шектеусіз бас кредиттiк келiсiм жасаған жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi әрбiр жеке жағдайға бөлек белгiленетiн белгiлi бiр сомаға резидент кредит ретінде резидент еместен алатын шетел валютасын үшінші тұлғаның есепшотына есептеу жөніндегі операцияларды жүргiзуге лицензия бередi. Лицензиат Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясында көрсетiлген барлық сомаға операция жүргiзгеннен кейін ол Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне жаңа лицензия алу үшiн өтiнiш беруге мiндеттi.
3-1.7. Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi операцияларды жүргiзуге лицензия алған не осындай лицензияны алатын резидент Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң талап етуi бойынша барлық қажеттi құжаттардың нотариат куәландырған аудармасын ұсынуға мiндеттi.
3-1.8. Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi операцияларды жүргiзуге лицензия беру туралы өтiніштi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы Ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттар тапсырылған күннен бастап бiр айдың iшiнде қарауы тиiс.
Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi операцияларды жүргiзуге лицензия беру туралы шағын кәсiпкерлiк субъектiсi ұсынған өтiнiштi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы Ережеге сәйкес барлық қажеттi құжаттар тапсырылған күннен бастап он күн iшiнде қарауы тиiс.
3-1.9. Резидент кредит ретiнде резидент еместен алатын шетел валютасын үшіншi тұлғаның есепшотына есептеу бойынша операциялар жүргiзуге лицензия беруден мынадай жағдайларда бас тартылады:
1) шетел кредиторы ұсынған құжаттарда резиденттiң резидент еместен кредит ретiнде алатын шетел валютасын үшiншi тұлғаның есепшотына мiндеттi түрде есептеу туралы талаптар болмаса;
2) осы Ереженiң 3-1.4-тармағында көзделген құжаттар түгел тапсырылмаса;
3) операциялар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келмесе немесе әдейi жалған ақпарат берiлсе.
3-1.10. Резидент кредит ретінде резидент еместен алған шетел валютасын үшiнші тұлғаның есепшотына есептеу жөнiндегi операцияларды жүргiзуге лицензия алатын лицензиат:
1) лицензия беруге негiз болған талаптарды сақтауға;

3-1.6. В случае заключения резидентом Республики Казахстан с иностранным кредитором генерального кредитного соглашения без ограничения по его сумме, Национальный Банк Республики Казахстан выдает лицензию на проведение операции по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц на определенную сумму, устанавливаемую в каждом случае индивидуально. После проведения лицензиатом операций на всю сумму, указанную в лицензии Национального Банка Республики Казахстан, лицензиат обязан обратиться в Национальный Банк Республики Казахстан за получением новой лицензии.
3-1.7. Резидент, получающий лицензию на проведение операции по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц либо получивший такую лицензию, обязан по требованию Национального Банка Республики Казахстан представить нотариально засвидетельствованный перевод всех необходимых документов.
3-1.8. Заявление о выдаче лицензии на проведение операции по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц должно быть рассмотрено Национальным Банком Республики Казахстан в месячный срок с даты предоставления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами.
Заявление о выдаче лицензии на проведение операции, по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц, представленное субъектом малого предпринимательства, должно быть рассмотрено Национальным Банком Республики Казахстан в течение десяти дней с даты предоставления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами.
3-1.9. Отказ в выдаче лицензии на проведение операции, по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц производится в случае:
1) отсутствие в представленных документах требования иностранного кредитора об обязательном зачислении иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц;
2) непредставления всех документов, предусмотренных пунктом 3-1.4. настоящих Правил;
3) несоответствия осуществляемых операций действующему законодательству или предоставления заведомо недостоверной информации.
3-1.10. Лицензиат, получивший лицензию на проведение операции, по зачислению иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита от нерезидента, на счета третьих лиц, обязан:
1) соблюдать условия, на которых выдана лицензия;

мәселе жөнінде 504-575, 504-683 телефондары бойынша хабарласыңыз.
Шетел валютасын пайдалануға байланысты
қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережесіне N 5 қосымша <*>
Ескерту: 5 қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 20 шілдедегі N 308 қаулысымен. V001208_
Ұлттық Банкке есеп берілетін кезеңнен
кейінгі айдың 10-на дейін тапсырылады
Резидент еместердің бағалы қағаздарға инвестициялары
туралы мәліметтер
________ жылдың _______________ айы
(бағалы қағаздардың әрқайсысы бойынша толтырылады)
Ұйымның атауы ___________________________________________________
Пошталық мекен-жайы, телефоны, __________________________________
Ұйымның (ОКПО) коды _____________________________________________
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және
қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органы алған лицензияның
номері __________________________________________________________
Ұлттық Банк алған лицензияның номері ____________________________
Бағалы қағаздың атауы және тіркеу номері ________________________
Бағалы қағаздың номиналды құны __________________________________
Эмиссия валютасы ________________________________________________
Эмитенттің атауы ________________________________________________
Экономика секторы және эмитенттің елі ___________________________
_______________________________________________________________________
Саны, дана          көлемі,
мың АҚШ доллары
_______________________________________________________________________
А                Б           1              2
_______________________________________________________________________
Есеп беру кезеңінің басында     10
Қаржы операциялары              20*
Алғашқы эмиссия кезінде сатып   25
алынғаны
өтелгені/сатып алынғаны         30
қайталама рыноктан сатып алу    35
- резиденттерден                40
- резидент еместерден           45
қайталама рынокта сату          50
- резиденттерге                 55
- резидент еместерге            60
Құндық және басқа өзгерістер    70
Есеп беру кезеңінің аяғында     80**        Х
Кіріс                           90
(есептелген проценттер, нақты
алынған дивидендтер)            95          Х
_______________________________________________________________________
---------------------
* 20=25-30+35+50
** 40=10+20+70
Анықтама үшін (орташа алғанда ай сайын):
Басқарудағы зейнетақы активтері, барлығы, мың теңге ________________
Оның ішінде, резидент еместердің бағалы қағаздарына
рұқсат етілген инвестициялар үшін мың теңге  ________________
резидент еместердің бағалы қағаздарына нақты
инвестициялаған активтері, мың теңге ________________________
оның ішінде, осы бағалы қағаздарға инвестициялаған активтері,
мың теңге _______________________
Ұйымның басшысы _________________
Бас бухгалтер ___________________
Орындаушы ____________ (аты-жөні, тел.)
Мәліметтер нысанын толтыру бойынша нұсқаулар алу үшін ҚРҰБ Валюталық

по вопросам обращаться по тел. 504-575, 504-683.
Приложение 5
к Правила лицензирования деятельности,
связанной с использованием валютных
ценностей
<*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 5 согласно постановлению
Правления Национального Банка РК от 20 июля 2000г. N 308
V001208_
.
Представляется в Национальный Банк
до 10 числа месяца после отчетного месяца
Сведения об инвестициях в ценные бумаги нерезидентов
за __________ месяц ______ г.
(заполняется по каждому виду ценных бумаг)
Наименование организации______________________________________________
Почтовый адрес, телефон,______________________________________________
Код ОКПО организации__________________________________________________
Номер полученной лицензии уполномоченного государственного органа
Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных
бумаг ________________________________________________________________
Номер полученной лицензии Национального Банка_________________________
Наименование и регистрационный номер ценной бумаги____________________
Номинальная стоимость ценной бумаги___________________________________
Валюта эмиссии________________________________________________________
Наименование эмитента_________________________________________________
Сектор экономики и страна эмитента____________________________________
----------------------------------------------------------------------
!      !Количество,!Объем
!      !штук       !тыс.долларов США
----------------------------------------------------------------------
А                !   Б  !      1    !     2
----------------------------------------------------------------------
На начало отчетного периода          10
Финансовые операции                  20*
Приобретение при первичной эмиссии   25
Погашение/выкуп                      30
Покупка на вторичном рынке           35
- у резидентов                       40
- у нерезидентов                     45
продажа на вторичном рынке           50
- резидентам                         55
- нерезидентам                       60
Стоимостные и прочие изменения       70
На конец отчетного периода           80**         Х
Доход                                90
(проценты начисленные, дивиденды     95           Х
фактически полученные)
__________________
*   20=25-30+35-50
**  40=10+20+70
СПРАВОЧНО (в среднем за месяц):
Пенсионные активы в управлении, всего, тыс.тенге______________________
В т.ч. активы, разрешенные для инвестиций в ценные бумаги
нерезидентов, тыс. тенге______________________________________________
активы, фактически инвестированные в ценные бумаги нерезидентов,
тыс. тенге____________________________________________________________
из них активы, инвестированные в данные ценные бумаги, тыс.
тенге_________________________________________________________________
Руководитель организации _____________________________________________
Главный бухгалтер ____________________________________________________
Исполнитель ___________________________________________ (Ф.И.О., тел.)
За указаниями по заполнению формы сведений обращаться в Управление

реттеу және бақылау басқармасына өтініш жасау керек, тел. 504-683.
Валюталық құндылықтарды пайдалануға
байланысты қызметті лицензиялау ережесіне N 6 қосымша <*>
Ескерту: 6 қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 30 қазандағы N 413 қаулысымен. V001362_
Ұлттық Банкке есеп беру тоқсанынан
кейінгі айдың 10-күніне дейін ұсынылады
20 ___ ж. ________ тоқсан бойынша
Резидент кредит ретінде резидент еместен алатын шетел валютасын
үшінші тұлғаның есепшотына есептеу жөніндегі операциялар бойынша
мәліметтер
----------------------------------------
Кредитордың атауы, резиденттік елі
Заемшының атауы
Пошта мекен-жайы, телефоны
Заемшының КҰЖЖ коды
Ұлттық Банк лицензиясының нөмірі
Ұлттық банк тіркеу куәлігінің нөмірі
Кредит валютасы
Кредит сомасы
----------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
Кредит шартының шеңберінде жасалған келісім-шарттың деректемелері
-----------------------------------------------------------------------
Келісім-шарт! Қол     !Импортер-резиденттің!Үшінші тұлғаның !Мәміле
N        ! қойылған!   деректемелері    !  деректемелері !паспорты.
! күні    !                    !                !ның дерек.
!         !                    !                !темелері
!         !                    !                !(қосымша
!         !                    !                !парақ)
-----------------------------------------------------------------------
Атауы Мекен- КҰЖЖ  Атауы Мекен-жайы N  Ресімдеу
жайы   коды                        күні
-----------------------------------------------------------------------
1          2         3     4      5     6        7      8     9
-----------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы
-----------------------------------------------------------------------
Келісім-шарт      !Кредитордың !Есеп беру кезеңінде резидент пайдасына
сомасы           !есеп беру ке!міндеттемелер орындалды
!зеңінде үшін!
!ші тұлғаның !
!пайдасына ау!
!дарылған    !
-----------------------------------------------------------------------
Келісім-шарт   Мың                Бұрынғы кезеңдерде     Есеп беру
валютасында,   АҚШ                төленген сомалар       кезеңінде
мың бірлік    дол.                     бойынша           төленген
ларында                                    сомалар бойынша
-----------------------------------------------------------------------
10         11         12              13                  14
-----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
"__" _________ 20 ____ ж.          Басшысы _________________
_________________________          Бас бухгалтері (М.О.)
(Орындаушы, телефоны)

валютного регулирования и контроля НБРК тел. 504-683
Приложение 6
<*>
к Правилам лицензирования деятельности, связанной с использованием валютных ценностей
Сноска. Правила дополнены новым приложением 6 согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 30 октября 2000 г. N 413 V001362_ .
Представляется в Национальный Банк
до 10 числа месяца после отчетного квартала
Сведения по операциям, предусматривающим зачисление
иностранной валюты, получаемой резидентом в качестве кредита
от нерезидента, на счета третьих лиц
за _________ квартал 20__ г.
__________________________________________________________________________
Наименование кредитора, страна резидентства!                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Наименование заемщика                      !                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Почтовый адрес, телефон                    !                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Код ОКПО заемщика                          !                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Номер лицензии Национального Банка         !                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Номер регистрационного свидетельства       !                              !
Национального Банка                        !                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Валюта кредита                             !                              !
--------------------------------------------------------------------------!
Сумма кредита                              !                              !
___________________________________________!______________________________!
__________________________________________________________________________
Реквизиты контракта,
заключенного в рамках кредитного договора
------------------------------------------------------------------------
N кон-!Дата под!     Реквизиты     !   Реквизиты    !Реквизиты паспорта!
тракта!писания !импортера-резидента! третьего лица  !сделки (доп.листа)!
!        !-------------------!----------------!------------------!
!        !наиме- !адрес !Код !наимено! адрес  !  N  !дата оформ- !
!        !нование!      !ОКПО!вание  !        !     !ления       !
-----------------------------------------------------------------------!
1  !    2   !   3   !   4  !  5 !   6   !    7   !  8  !     9      !
-----------------------------------------------------------------------!
!        !       !      !    !       !        !     !            !
-----------------------------------------------------------------------!
Продолжение таблицы:
__________________________________________________________________________
Сумма контракта  !Сумма, перечисленная кредитором!Исполнено обязательств
-------------------!в пользу третьего лица, в отчет! в пользу резидента в
в валюте  ! в тыс. !            ном периоде        !   отчетном периоде
контракта,!долларов!                               !----------------------
тыс. ед. !  США   !                               !по суммам,!по суммам,
!        !                               !оплаченным!оплаченным
!        !                               !в предыду-!в отчетном
!        !                               !щих перио-! периоде
!        !                               !    дах   !
--------------------------------------------------------------------------
10    !   11   !               12              !    13    !     14
--------------------------------------------------------------------------
!        !                               !          !
--------------------------------------------------------------------------
"______" __________ 20 ___ г.        Руководитель ________________________
_____________________________        Главный бухгалтер ___________________
(Исполнитель, телефон)                                   (М.П.)