"Инвестициялық жобаға қойылатын талаптар" нұсқаулығын бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1997 жылғы 28 наурыз N 3 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 15 қазанда тіркелді. Тіркеу N 396. Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар жөніндегі комитеті төрағасының 2003 жылғы 18 наурыздағы N 18-п бұйрығымен.
"Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" 1997 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 11, 12 және 15-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қаулы етедi:
1. "Инвестициялық жобаға қойылатын талаптар" нұсқаулығы бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары,
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
төрағасы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң
1997 жылғы 28 наурыздағы
N 3 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң "Инвестициялық жобаға қойылатын
талаптар" нұсқаулығы
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы Нұсқаулық "Тiкелей инвестицияларды мемлекеттiк қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11, 12 және 15-баптарына сәйкес әзiрлендi және инвестициялық жобаға қойылатын талаптарды айқындайды.
1.2. Инвестициялық жобаға қойылатын талаптар - Қазақстан Республикасы Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң (бұдан әрi - Комитет) жеңiлдiктер мен преференциялар беру туралы шешiм қабылдау, инвестордың инвестициялық және пайдалану бағдарламалары бойынша қабылдаған мiндеттемелерiн орындауына бақылау жасау үшiн инвестициялық жобаның әртүрлi фазасында оған қойылатын талаптары.
1.3. Инвестициялық жоба - инвестициялық жобаға байланысты және инвестиция алдындағы инвестициялық және пайдалану фазаларынан тұратын шаралар циклы.
2. Инвестиция алдындағы фазаға қойылатын талаптар
2.1. Инвестиция алдындағы фаза - инвестициялық жоба фазасы, онда мыналар айқындалады:
- инвестициялық мүмкiншiлiктер;
- жоба бойынша техникалық-экономикалық негiздеменi бағалау;
- жобаның балама нұсқаларын талдау;
- жобаны алдын ала таңдау;
- қаржыландыру схемасы.
2.2. Инвестор Комитетке жоба бойынша өзiнiң қаржылық, техникалық және ұйымдастырушылық мүмкiншiлiктерiмен техникалық - экономикалық негiздемесi туралы толық ақпар бередi, ол жалпы қабылданымды халықаралық стандарттар мен Қазақстан Республикасында қабылданған стандарттарға сәйкес әзiрленуi тиiс.
2.3. Инвестор барлық ақпараттың дәлдiгiне және ол үшiн Қазақстан Республикасының қолданып жүрген заңдарына сәйкес толық жауапкершiлiкте болады.

Об утверждении Инструкции "Требования к инвестиционному проекту"
Постановление Государственного Комитета Республики Казахстан по инвестициям от 28 марта 1997 г. N 3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 1997 г. N 396. Утратило силу - приказом Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 18 марта 2003 года N 18-п (V032222)
В соответствии со статьями 11, 12 и 15 Закона  Республики
Казахстан от 28 февраля 1997 г. "О государственной поддержке прямых инвестиций" Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям постановляет:
1. Утвердить Инструкцию "Требования к инвестиционному проекту".
Первый заместитель
премьер-министра
Республики Казахстан
Инструкция
"Требования к инвестиционному проекту"
1. Общие положения
1.1 Настоящая Инструкция разработана в соответствии со статьями 11, 12 и 15 Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке прямых инвестиций и определяет требования к инвестиционному проекту.
1.2 Требования к инвестиционному проекту - требования, предъявляемые Государственным комитетом Республики Казахстан по инвестициям (далее Комитет), к инвестиционному проекту на различных его фазах для принятия решения о предоставлении льгот и преференций, контроля за выполнением инвестором обязательств, принятых по инвестиционной и эксплуатационной программам.
1.3 Инвестиционный проект - цикл мероприятий, связанный с инвестиционной деятельностью и состоящий из прединвестиционной, инвестиционной и эксплуатационной фаз.
2. Требования к прединвестиционной фазе
2.1 Прединвестиционная фаза - фаза инвестиционного проекта, на
которой определяются:
- инвестиционные возможности;
- оценка технико-экономического обоснования по проекту;
- анализ альтернативных вариантов проекта;
- предварительный выбор проекта;
- схема финансирования.
2.2 Инвестор обязан предоставить Комитету полную подтвержденную информацию о своих финансовых, технических и организационных возможностях и технико-экономическое обоснование по проекту, которое должно быть подготовлено в соответствии с общепринятыми международными стандартами и стандартами, принятыми в Республике Казахстан.
2.3 Инвестор заявляет и гарантирует, что вся предоставленная информация точна и действительна и несет полную ответственность за нее в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

3. Инвестициялық фазаға қойылатын талаптар
3.1. Инвестициялық фаза - инвестициялық жоба фазасы, онда мыналар жүргiзiледi:
- жобаны жүзеге асыру үшiн құқықтық, қаржылық және ұйымдастыру негiздерi;
- негiзгi жобалық жұмыстарды қоса алғанда, технологияларды сатып алу және беру;
- келiсiм-шарттарды берушiлермен және тұтынушылармен егжей-тегжей тиянақтау және жасау;
- жердi сатып алу, құрылыс жұмыстары мен жабдықтарды орнату;
- өндiрiс алдындағы маркетинг;
- қызметкерлердi жинақтау және оқыту;
- өндiрiстердi пайдалануға беру және iске қосу.
3.2. Инвестор келiсiм-шарттағы тiкелей инвестициялардың көлемдерi мен оларды салудың мерзiмдерi, өндiрiстi пайдалануға беру мен iске қосудың мерзiмдерi, басқа да жағдайлар бойынша өзiне қабылдаған мiндеттемелерiн орындауы тиiс.
4. Пайдалану фазасына қойылатын талаптар
4.1. Пайдалану фазасы - инвестициялық жоба фазасы, онда тауарларды немесе қызмет көрсетулердi өнеркәсiптiк өңдеу және инвестицияларға салынатын қаражатты қайтару басталады.
4.2. Инвестор жобаны өзiне:
- жалпы;
- техникалық;
- ұйымдастыру-басқару;
- қаржы;
- экономикалық;
- бюджеттiк тиiмдiлiк негiзiнде жеңiлдiктер мен преференциялар берiлген пайдалану фазасына қатысты өлшемдерге барынша сәйкестiкте жүргiзуге мiндеттi.
5. Қорытынды ережелер
5.1. Инвестиция алдындағы фазаға қойылатын талаптардың орындалуын тексеру "Инвестордан түскен өтiнiмге сараптама ұйымдастыру мен жүргiзудiң тәртiбi туралы" ережеге сәйкес инвестордың өтiнiмiн сараптаудың негiзiнде және Комитет пен инвестордың арасында келiсiм-шарт әзiрлеу және оған "Келiсiм-шартқа сараптама ұйымдастыру мен оны жүргiзудiң тәртiбi туралы" ережеге сәйкес сараптама жүргiзу жолымен жүргiзiледi.
5.2. Инвестициялық және пайдалану фазаларына қойылатын талаптардың орындалуын тексеру Комитеттiң "Бекiтiлген инвесторлардың өздерiне алған мiндеттемелерiнiң атқарылуына бақылау жасауды қоса, инвестициялық жобалардың жүзеге асуына бақылау жасаудың тәртiбi туралы" нұсқаулығына сәйкес жүргiзiледi.

3. Требования к инвестиционной фазе
3.1 Инвестиционная фаза - фаза инвестиционного проекта, на которой проводятся:
- установление правовой, финансовой и организационной основ для осуществления проекта;
- приобретение и передача технологий, включая основные проектные работы;
- детальная проработка и заключение контрактов с поставщиками и потребителями;
- приобретения земли, строительные работы и установка оборудования;
- предпроизводственный маркетинг;
- набор и обучение персонала;
- сдача в эксплуатацию и пуск производства.
3.2 Инвестор должен выполнить принятые на себя в Контракте обязательства по объемам прямых инвестиций и срокам их вложения, сроки сдачи в эксплуатацию и пуска производства, прочим условиям.
4. Требования к эксплуатационной фазе
4.1 Эксплуатационная фаза - фаза инвестиционного проекта, на которой начинается промышленное производство товаров или услуг и возврат средств на вложенные инвестиции.
4.2 Инвестор обязан вести проект так, чтобы он максимально соответствовал критериям, относящимся к эксплуатационной фазе, на основании которых ему были предоставлены льготы и преференции, такие как:
- общие;
- технические;
- организационно-управленческие;
- финансовые;
- экономические;
- бюджетная эффективность.
5. Заключительные положения
5.1 Проверка выполнения требований к прединвестиционной фазе производится на основании экспертизы заявки инвестора в соответствии с Положением "О порядке организации и проведения экспертизы заявки от инвестора" и в процессе подготовки Контракта между Комитетом и инвестором путем проведения его экспертизы в соответствии с Положением "О порядке организации и проведения экспертизы контракта".
5.2 Проверка выполнения требований, предъявляемых к инвестиционной и эксплуатационной фазам, производится в соответствии с Инструкцией Комитета "О порядке осуществления контроля за реализацией инвестиционных проектов, включая контроль за исполнением утвержденными инвесторами взятых на себя обязательств".