Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құрылымдарында эмиссиялық-кассалық операцияларды және құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету туралы Ереже жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк басқармасының қаулысы 1997 жылғы 25 шiлдедегi N 281 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 6 қарашада тіркелді. Тіркеу N 415. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 467 (V032685) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құрылымдарында эмиссиялық-кассалық операцияларды жүргiзу тәртiбiн белгiлеу, сондай-ақ құндылықтардың сақталуын және эмиссиялық-кассалық тәртiптiң орындалуын бақылау мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құрылымдарында эмиссиялық-кассалық операцияларды және құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету туралы Ереже бекiтiлсiн және ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Бухгалтерлiк есеп департаментi (С.К. Рахметова):
а) заң департаментiмен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құрылымдарында эмиссиялық-кассалық операцияларды және құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркесiн;
б) осы Қаулыны және осы аталған Ереженi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық (Алматы аумақтық бас) басқармаларына жiберiп, бекiтiлген Ереженi екiншi деңгейдегi банктерге жеткiзудi мiндеттесiн.
3. Осы Қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары С.А.Ақановқа жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк Басқармасының
1997 жылғы 25 шiлдедегі
N 281 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бөлiмшелерiндегi
эмиссиялық-кассалық операциялар және құндылықтарды
сақтауды қамтамасыз ету туралы Ережелер
1-бөлiм. Жалпы бөлiм
1.1. Осы Ереже қолма-қол ақшаның резервтiк қорлары мен айналым кассалары құрылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бөлiмшелерiнде (бұдан әрi - Ұлттық Банк бөлiмшелерi) эмиссиялық және кассалық операцияларды жүргiзу, құндылықтардың сақталуына және эмиссиялық-кассалық тәртiптiң сақталуына бақылау жасау тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. Бiрден-бiр заңды төлем құралы Қазақстан теңгесi болып
табылады. Қазақстан Республикасының айналыстағы ақша белгiлерi
банкноттар мен металл ақшалардан тұрады. Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының ұсақ ақша бiрлiгi тиындар болып табылады.
Банкноттар:
* төлем жасалатын банкноттар, оның iшiнде айналыстан алынып,
Ұлттық Банктiң бөлiмшелерiне тапсырылуға тиiстi тозған банкноттар;
* төлем жасалмайтын банкноттар болып бөлiнедi.
Металл ақшалар:
* төлем жасалатын металл ақшалар, оның iшiнде айналыстан алынып, Ұлттық Банктiң бөлiмшелерiне тапсырылуға тиiстi ақаулы
(бүлiнген) металл ақшалар;
* төлем жасалмайтын металл ақшалар болып бөлiнедi.

О Правилах по эмиссионно-кассовым операциям и обеспечению сохранности ценностей в подразделениях Национального банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 1997 г. N 281. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 1997 г. N 415. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N 467 (V032685)
В целях установления порядка совершения эмиссионных и кассовых операций, а также контроля за сохранностью ценностей и соблюдением эмиссионно-кассовой дисциплины в подразделениях Национального Банка Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила по эмиссионно-кассовым операциям и обеспечению сохранности ценностей в подразделениях Национального Банка Республики Казахстан, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.):
а) совместно с юридическим департаментом (Уртембаев А.К) зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан Правила по эмиссионно-кассовым операциям и обеспечению сохранности ценностей в подразделениях Национального Банка Республики Казахстан;
б) довести настоящее Постановление и вышеназванные Правила до сведения областных (Главного Алматинского территориального) управлений Национального Банка Республики Казахстан, обязав их довести утвержденные Правила до сведения банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Аханова С.А.
Председатель
Национального Банка
Раздел 1. Общая часть
1.1. Настоящие Правила устанавливают порядок совершения эмиссионных и кассовых операций, контроля за сохранностью ценностей и соблюдением эмиссионно-кассовой дисциплины в подразделениях Национального Банка Республики Казахстан, в которых созданы резервные фонды наличных денег и оборотные кассы (далее - подразделения Нацбанка).
1.2. Законным платежным средством является казахстанский тенге. Денежные знаки Республики Казахстан, находящиеся в обращении, состоят из банкнот и монет. Разменной единицей национальной валюты Республики Казахстан являются тиыны.
Банкноты подразделяются на:
- платежные банкноты, в том числе ветхие, подлежащие сдаче в подразделение Нацбанка для их изъятия из обращения;
- неплатежные банкноты.
Монеты подразделяются на:
- платежные монеты, в том числе дефектные (побежденные) монеты, подлежащие сдаче в подразделение Нацбанка для их изъятия из обращения;
- неплатежные монеты.

1.3. Ұлттық Банк банкнотты немесе металл ақшаны қолдан жасау фактiлерiне байланысты хабарларды (талаптарды) қарайды. Жалған банкноттар немесе металл ақшалар клиенттерге қайтарылмайды және айырбасталмайды. Жалған (қолдан жасалған) банкноттардың немесе металл ақшалардың табылу фактiсi туралы Ұлттық Банктiң бөлiмшелерi құқық қорғау органдарына хабарлайды. Күмәндi банкноттар мен металл ақшалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазына қоймасына (бұдан әрi - Ұлттық Банктiң Қоймасы) немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Алматы аумақтық Бас басқармасының кассалық орталығына (бұдан әрi - Кассалық орталық) сараптамаға жiберiледi.
Ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшаларды қолдан жасауға кiнәлi адамдар қылмыстық және мүлiктiк жауапкершiлiкке тартылады.
1.4. Қолма-қол ақша қабылдау, сақтау және беру үшiн Ұлттық Банктiң әрбiр бөлiмшесiнде айналым кассасы және қолма-қол ақшаның резервтiк қоры болады.
Айналым кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдығы қолма-қол ақша айналымы үшiн жауапты Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi Ұлттық Банктiң әрбiр бөлiмшесi үшiн жеке белгiлеген лимитiмен шектеледi. Айналым кассасындағы лимит жұмыс күнiнiң соңында белгiленедi.
1.5. Айналым кассасындағы белгiленген лимиттен асып кеткен қолма-қол ақша сомасы резервтiк қорға аударылуы тиiс. Резервтiк қорға қолма-қол ақша салымы осы ақшаны айналыстан алу болып табылады және кассаның операциялық күнiнiң соңында күнiне бiр рет жүргiзiледi. Операциялық күн аралығында қолма-қол ақшаны резервтiк қорға қайталап салу айрықша жағдайларда Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi басшыларының жазбаша өкiмi негiзiнде жүргiзiледi.
1.6. Айналым кассасына резервтiк қордан қолма-қол ақша алу осы ақшаны айналысқа шығару болып табылады және клиенттердiң қолма-қол ақшаға деген қажеттiлiгiне қарай (тиiстi тапсырыс негiзiнде) кассаның операциялық күнi iшiнде тек бiр рет қана жүргiзiледi. Операциялық күн iшiнде қолма-қол ақшаны айналысқа қайталап шығару айрықша жағдайларда Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi басшыларының жазбаша өкiмi негiзiнде жүргiзiледi.
Ұлттық банктiң бөлiмшелерiндегi қолма-қол ақшаның резервтiк қорына лимит белгiленбейдi.
1.7. Ұлттық банк бөлiмшелерiндегi кассалық операциялар барлық операциялық күн iшiнде жүргiзiлуi тиiс. Касса жұмысының басталу және аяқталу уақытын (операциялық күн) Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң басшылары белгiлейдi.
Клиенттерден операциялық күннiң соңына дейiн түскен барлық қолма-қол ақшаны Ұлттық банктiң бөлiмшелерi айналым кассасына ол сомаларды клиенттердiң шотына сол операциялық күн iшiнде тiркей отырып қабылдауға тиiстi.

1.3. Нацбанк рассматривает сообщения (претензии), связанные с фактами подделки банкнот или монет. Фальшивые банкноты или монеты клиентам не возвращаются и не обмениваются. О факте обнаружения фальшивых (поддельных) банкнот или монет подразделения Нацбанка извещают правоохранительные органы. Сомнительные банкноты и монеты отправляются в Хранилище ценностей Национального Банка Республики Казахстан (далее - Хранилище Нацбанка) или Кассовый центр Главного Алматинского территориального управления Национального Банка Республики Казахстан (далее - Кассовый центр) на экспертизу.
Подделка банкнот и монет национальной валюты влечет за собой уголовную и имущественную ответственность виновных лиц.
1.4. Для приема, хранения и выдачи наличных денег каждое подразделение Нацбанка имеет оборотную кассу и резервные фонды наличных денег.
Остаток наличных денег в оборотной кассе ограничивается лимитом, устанавливаемым отдельно для каждого подразделения Нацбанка специально уполномоченным подразделением центрального аппарата Нацбанка, ответственного за налично-денежный оборот. Лимит оборотной кассы устанавливается на конец рабочего дня.
1.5. Сумма наличных денег, превышающая установленный лимит оборотной кассы, должна быть перечислена в резервный фонд. Вложение наличных денег в резервный фонд является изъятием данных денег из обращения и производится один раз в день, в конце операционного дня кассы. Повторное вложение в течение операционного дня наличных денег в резервные фонды в исключительных случаях производится на основании письменного распоряжения руководителя специально уполномоченного подразделения центрального аппарата Нацбанка.
1.6. Изъятие наличных денег из резервных фондов в оборотную кассу является выпуском данных денег в обращение и производится только один раз в течение операционного дня кассы, в зависимости от потребности клиентов в наличных деньгах (на основании соответствующих заявок). Повторный выпуск в течение операционного дня наличных денег в обращение в исключительных случаях производится на основании письменного распоряжения руководителя специально уполномоченного подразделения центрального аппарата Нацбанка.
Лимит для резервных фондов наличных денег подразделений Нацбанка не устанавливается.
1.7. Кассовые операции в подразделениях Нацбанка должны производиться в течение всего операционного дня. Время начала и окончания работы кассы (операционный день) устанавливается руководителем подразделения Нацбанка.
Все наличные деньги, поступившие от клиентов до конца операционного дня, должны быть приняты подразделением Нацбанка в оборотную кассу с зачислением их сумм на счета клиентов в тот же операционный день.

1.8. Ұлттық Банктiң бөлiмшелерi айналысқа шығарылған ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалардың жай-күйiне жауапты болады. Ұлттық валютадағы барлық төлем жасалмайтын банкноттар мен металл ақшалар және жарамсыз банкноттар мен ақаулы (бүлiнген) металл ақшалар олар Ұлттық Банктiң бөлiмшелерiне түскен бойда айналысқа қайтадан шығарылмайды.
1.9. Ұлттық банктiң бөлiмшелерi төлемге тек төлем жасалатын банкноттар мен металл ақшаларды ғана қабылдайды, ал айырбасқа төлем жасалатын банкноттар мен металл ақшалардан басқа, сондай-ақ бетiнiң 50%-тен көбi сақталған банкноттарды да (жалған қолдан жасалған) банкноттарды қоспағанда) қабылдайды.
1.10. Осы Ережеге жүргiзiлетiн операциялардың түрлерi бойынша Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң айналым кассалары мен резервтiк қорларында банкноттардың және металл ақшалардың қозғалысының есебiн жүргiзу үшiн қосымша нысан енгiзiледi.
Эмиссиялық-кассалық операциялардың, сондай-ақ Ұлттық банктiң бөлiмшелерiнде құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етумен байланысты операциялардың бухгалтерлiк есебiн жүргiзу бухгалтерлiк өткiзiлiмдер нобайына (Осы Ережеге N 56 қосымша) сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Ережеге пайдаланылған түсiнiктер:
Төлем банкноттары - түпнұсқалығы күмән туғызбайтын және өзiнiң толық көлемiнiң кем дегенде 70%-i сақталған және олардың нақты құнын бiлдiретiн белгiлер (жазбаша және сандық) және шамалы ғана бүлiнген (егер олар банкноттың түпнұсқасын анықтауға кедергi келтiрмесе) банкноттар, оның iшiнде тозғандары:
а) кiрлеген, бөгде жазулар жазылған, дақ тиген, таңбасы бар, мөрленген, бояу тамған, алғашқы түрi өзгерген банкноттар;
б) жыртылған және желiмделген, егер жекелеген бөлiктерi даусыз бiр банкноттiкi болып шықса, бұрышы, шетi қырқылған, шамалы ойықтары мен тесiктерi бар (егер олар өтелгенiн бiлдiрмейтiн болса) банкноттар;
в) тозығы жеткен, умаждалған, күйген және күйiк шалған банкноттар;
г) қорғағыштық жiбiнен айырылған банкноттар жатады.
Төлем жасалатын металл ақшалар - түпнұсқалығы мен тұтастығы күмән туғызбайтын және бүлiнгендiгне қарамастан өзiнiң толық көлемi сақталған және олардың нақты құнын бiлдiретiн белгiлер (жазбаша және сандық) және шамалы ғана бүлiнген (егер олар банкноттың түпнұсқасын анықтауға кедергi келтiрмесе), металл ақшалар, яғни ақаулылары (бүлiнгендерi), оның iшiнде:
а) жаншылған, тесiлген, майысқан, кесiлген, сынған металл ақшалар;
в) қышқылға салынып, металл қосылып суарылған металл ақшалар;
г) жоғары температураның әсерiнен бүлiнген металл ақшалар;
д) алғашқы түрi өзгерген, бiрақ олардың аверс және реверс бойынша нақты құнын бiлдiретiн белгiлерi (жазбаша және сандық) сақталған металл ақшалар жатады.
Төлем жасалатын банкноттар мен металл ақшалар - ескiру дәрежесiне бойынша айналысқа жарамды және тозған (ақаулы) деп бөлiнедi. Айналысқа жарамды банкноттар өз кезегiнде эмиссиялық банкноттар және бұрын қолданыста болған банкноттар деп бөлiнедi.
Төлем жасалмайтын банкноттар мен металл ақшалар - төлем жасалатын банкноттар мен металл ақшалар анықтамасына жатпайтын банкноттар мен металл ақшалар.
Жарамсыз банкноттар мен металл ақшалар - ақаумен жасалған (форматының сәйкес келмеуi, жыртық-тесiктер болуы, нөмiрлiк белгiнiң сәйкес келмеуi, түзетулердiң бар болуы, бояулардың араласуы, нақышталған бейненiң көмескiленуi не/немесе араласуы) банкноттар мен металл ақшалар. Жарамсыз банкноттар мен металл ақшалардың орнын оны жасап шығарушы толтыруға тиiс.
Заңды төлем құралы ретiнде күшiн жойған банкноттар мен металл ақшалар - өтелген, қолма-қол ақша айналымынан шығарылған банкноттар мен металл ақшалар.
Қайта жасалған банкноттар - банкноттың нақты құнын өзгертетiн жабыстырылған, сурет салынған немесе басылған мәтiн немесе сан, сөйтiп енгiзiлген өзгерiстердiң сыртқы түрi түпнұсқа банкноттың тиiстi ревкизиттерiнiң түрiне ұқсас болады. Және осындай қайта жасалған банкноттың түпнұсқа ретiнде қабылдануы мүмкiн. Қайта жасалған белгiлерi бар банкноттар жалған банкнот ретiнде қаралуы және аумақтық құқық қорғау органдарына тапсырылуы керек.
Жетпеушiлiк - банкноттардың немесе металл ақшалардың бумасында көрсетiлген қолма-қол ақша сомасы мен осы бумадағы нақты банкноттар мен металл ақшалардың сомасы арасындағы жетпейтiн айырмашылық.
Артылып қалу - банкноттардың немесе металл ақшалардың бумасында көрсетiлген қолма-қол ақша сомасы мен осы бумадағы нақты банкноттар мен металл ақшалардың сомасы арасындағы артылып қалған айырмашылық.
Клиенттер - Ұлттық банкке қолма-қол ақша тапсыратын не/немесе алатын заңды және жеке тұлғалар.

1.8. Подразделения Нацбанка несут ответственность за состояние банкнот и монет национальной валюты, выпускаемых в обращение. Все неплатежные банкноты и монеты национальной валюты и ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты, при поступлении их в кассы подразделения Нацбанка, обратному выпуску в обращение не подлежат.
1.9. Подразделения Нацбанка принимают к платежу только платежные банкноты и монеты, а к обмену кроме платежных банкнот и монет также принимает банкноты, сохранившие более 50% их поверхности (за исключением фальшивых (поддельных).
1.10. Настоящими Правилами вводятся формы-приложения для ведения учета движения банкнот и монет в оборотной кассе и в резервных фондах подразделений Нацбанка по видам проводимых операций.
Бухгалтерский учет эмиссионно-кассовых операций, а также операций, связанных с обеспечением сохранности ценностей в подразделениях Нацбанка, осуществляется в соответствии со схемой бухгалтерских проводок (приложение N 56 к настоящим Правилам).
Понятия, используемые в настоящих Правилах:
Платежные банкноты - банкноты, не вызывающие сомнений в их подлинности и сохранившие не менее 70% своей полной величины и знаки (письменные и цифровые), обозначающие их номинал и имеющие незначительные повреждения (если они не препятствуют определению подлинности банкнот), в том числе ветхие:
а) загрязненные, имеющие посторонние надписи, пятна, отпечатки штампов, залитые красящими веществами, изменившие первоначальную окраску;
б) разорванные и склеенные, если отдельные части бесспорно принадлежат одной и той же банкноте, утратившие углы, края, надорванные, имеющие небольшие отверстия, проколы (если они не свидетельствуют об их погашении);
в) изношенные, имеющие потертости, обожженные и прожженные;
г) утратившие защитную нить.
Платежные монеты - монеты, не вызывающие сомнений в их подлинности и целостности и сохранившие независимо от характера повреждений свою полную величину и знаки (письменные и цифровые), обозначающие их номинал, имеющие незначительные повреждения, т.е. дефектные (поврежденные), в том числе:
а) сплющенные, продырявленные, погнутые, надпиленные, ломаные;
в) травленные в кислоте, с напаем каких-либо металлов;
г) поврежденные при воздействии высокой температуры;
д) монеты, изменившие свой первоначальный цвет, но сохранившие знаки (письменные и цифровые), обозначающие их номинал по аверсу и реверсу.
Платежные банкноты и монеты по степени износа подразделяются на годные к обращению и ветхие (дефектные). Годные к обращению банкноты в свою очередь подразделяются на банкноты в эмиссионной упаковке и банкноты, бывшие в употреблении.
Неплатежные банкноты и монеты - банкноты и монеты, не подпадающие под определение платежных банкнот и монет.
Бракованные банкноты и монеты - банкноты и монеты, произведенные с изъяном (несоответствие формата, надрывы, несоответствие нумерации, наличие помарок, совмещение красок, совмещение и/или расплывчатое изображение чеканки и т.п.). Бракованные банкноты и монеты подлежат возмещению изготовителем.
Банкноты и монеты, утратившие силу законного платежного средства - банкноты и монеты, выведенные из налично-денежного обращения, погашенные.
Переделанные банкноты - банкноты, имеющие наклейки, надрисованные или напечатанные текст или цифры, изменяющие номинал банкнот таким образом, что внешний вид внесенных изменений сходен с видом соответствующих реквизитов подлинной банкноты, и такая переделанная банкнота может быть принята как подлинная. Банкноты, имеющие признаки переделки, должны рассматриваться как фальшивые и сдаваться в территориальные правоохранительные органы.
Недостачи - недостающая разница между суммой наличных денег, указанной на упаковке банкнот или монет, и суммой банкнот и монет, фактически находящихся в данной упаковке.
Излишки - превышающая разница между суммой наличных денег, указанной на упаковке банкнот или монет, и суммой банкнот и монет, фактически находящихся в данной упаковке.
Клиенты - юридические и физические лица, сдающие и/или получающие наличные деньги в Нацбанке.

2-бөлiм. Эмиссиялық операциялар жасаудың тәртiбi
1-тарау. Резервтiк қорларды ұйымдастырудың тәртiбi
2.1.1. Қолма-қол ақшаның резервтiк қорлары (бұдан әрi - резервтiк қорлар) Ұлттық Банктiң әрбiр бөлiмшесiнде құрылады.
2.1.2. Резервтiк қорларда қолма-қол ақша эмиссиялық бумада, Ұлттық Банктiң бумасында және клиенттердiң бумасында болады.
Эмиссиялық бумадағы қолма-қол ақша резервтiк қорларда оларды парақтап санамай-ақ немесе көлемi бойынша қайта санамай-ақ сақталады.
Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң бумасындағы айналымға жарамды қолма-қол ақша резервтiк қорларда оларды парақтап санамай-ақ немесе көлемi бойынша қайта санамай-ақ қалыптасқаннан бастап бiр жыл аралығында, ал жарамсыз банкноттар мен ақаулы (бүлiнген) металл ақшалар 2 жылға дейiн сақталады.
Клиенттердiң бумасындағы қолма-қол ақша резервтiк қорларда оларды парақтап санамай-ақ немесе көлемi бойынша қайта санамай-ақ клиенттерден алған күннен бастап 15 жұмыс күнi аралығында сақталады.
2.1.3. Ұлттық банк бөлiмшесi мен Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнiң басшысы резервтiк қорларды ақша айналымы үшiн қажеттi банкноттар мен металл ақшалардың барлық нақты құнындағы қолма-қол ақшамен қамтамасыз ету және тозған (ақаулы) банкноттарды дер мезгiлiнде жеткiзу жөнiнде шаралар қабылдайды.
2.1.4. Кассалық құжаттарға қол қою және резервтiк қорлармен операциялар және айналым кассасындағы қолма-қол ақшамен операциялар жасағанда қойманы ашып-жабу жөнiндегi мiндеттер Ұлттық Банк бөлiмшелерi бойынша бұйрыққа сәйкес мынадай лауазымды адамдарға:
* қолма-қол ақшамен жұмыс және кассалық операциялар жөнiндегi бөлiмнiң бастығына, ал ол уақытша болмаған кезде - Ұлттық банк бөлiмшесi бастығының орынбасарына;
* Ұлттық банк бөлiмшесi бас бухгалтерiнiң орынбасарына, ал ол уақытша болмаған кезде - Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң бас бухгалтерiне;
* касса меңгерушiсiне жүктеледi.
Резервтiк қорларды сақтау және олармен операциялар жасауды қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердiң бөлiнуiне қарамастан бөлiмшенiң басшысы мен бас бухгалтерi резервтiк қорлардың сақталуы мен эмиссиялық-кассалық тәртiптiң сақталуын қамтамасыз ету үшiн дербес жауап бередi.
2.1.5. Ұлттық банк бөлiмшесiнiң басшысы, бас бухгалтерiнiң орынбасары, касса меңгерушiсi, сондай-ақ қолма-қол ақша айналымы үшiн жауапты Ұлттық Банктiң арнайы өкiлеттi бөлiмiнiң басшысы (бұдан әрi - арнайы өкiлеттi бөлiмнiң басшысы):
* заңды (оның iшiнде екiншi деңгейдегi банктерге) және жеке тұлғаларға дер кезiнде кассалық қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге;
* Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларында тұрған барлық құндылықтардың толық сақталуын қамтамасыз ету және тиiсiнше сақтауды ұйымдастыруға;
* құндылықтармен операциялар жасайтын касса қызметкерлерiн тиiсiнше тағайындауды және оларды дайындау мен бiлiктiлiгiн көтеру жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыруға;
* дұрыс санамау, ысырап ету және ұрлау жағдайларына жол бермеу, ал ондай жағдайлар бола қалса, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпке сәйкес кiнәлi адамдардан келтiрiлген залалды төлеттiрiп алу шараларын қабылдауға;
* құндылықтарға жүргiзiлген тексерулердiң нәтижесi бойынша анықталған кемшiлiктердi жою үшiн осы тексерудi жүргiзген адамдардың жазбаша нұсқауларын мiндеттi түрде орындауға мiндеттi.

Раздел 2. Порядок совершения эмиссионных операций
Глава 1. Порядок организации резервных фондов
2.1.1. Резервные фонды наличных денег (далее - резервные фонды) создаются в каждом подразделении Нацбанка.
2.1.2. В резервных фондах наличные деньги могут находится: в эмиссионной упаковке, в упаковке подразделения Нацбанка и в упаковках клиентов.
Наличные деньги в эмиссионной упаковке могут хранится в резервных фондах без их полистного пересчета или пересчета по кружкам.
Наличные деньги, годные к обращению, в упаковке подразделения Нацбанка могут хранится в резервных фондах без их полистного пересчета или пересчета по кружкам в течение одного года со дня формирования, а ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты - до 2-х лет.
Наличные деньги в упаковке клиентов могут хранится в резервных фондах без их полистного пересчета и пересчета по кружкам в течение 15 рабочих дней со дня их получения от клиентов.
2.1.3. Руководитель подразделения Нацбанка и специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка принимают меры по обеспечению резервных фондов наличными деньгами всех номиналов банкнот и монет, необходимых для денежного оборота, и своевременному вывозу ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет.
2.1.4. Обязанность по подписанию кассовых документов, открытия и закрытия кладовых при совершении операций с резервными фондами и операций с наличными деньгами оборотной кассы возлагается согласно приказу по подразделению Нацбанка на следующих должностных лиц:
- на руководителя отдела по работе с наличными деньгами и кассовых операций, а в случае его временного отсутствия - на заместителя руководителя подразделения Нацбанка;
- на заместителя главного бухгалтера подразделения Нацбанка, а в случае его отсутствия - на главного бухгалтера подразделения Нацбанка;
- на заведующего кассой.
Независимо от распределения обязанностей по обеспечению сохранности резервных фондов и совершению операций по ним руководитель и главный бухгалтер подразделения несут персональную ответственность за обеспечение сохранности резервных фондов и соблюдение эмиссионно-кассовой дисциплины.
2.1.5. Руководитель, заместитель главного бухгалтера, заведующий кассой подразделений Нацбанка, а также руководитель специально уполномоченного отдела подразделения Нацбанка, ответственного за налично-денежный оборот, (далее - руководитель специально уполномоченного отдела) обязаны:
- обеспечить своевременное кассовое обслуживание юридических (в том числе банков второго уровня) и физических лиц;
- организовать надлежащее хранение, обеспечить полную сохранность всех ценностей, находящихся в резервных фондах подразделения Нацбанка;
- организовать соответствующее назначение кассовых работников, совершающих операции с ценностями, и проведение мероприятий по их подготовке и повышению квалификации;
- не допускать случаи неправильного подсчета, растрат и хищений, а при их возникновении принимать меры, согласно установленному законодательством Республики Казахстан порядку взыскания с виновных лиц причиненного ущерба;
- по результатам проводимых ревизий ценностей устранять выявленные недостатки с обязательным выполнением письменных предписаний лиц, проводящих данные ревизии.

2-тарау. Резервтiк қорларды нығайтудың тәртiбi
2.2.1. Ұлттық банктiң бөлiмшелерi резервтiк қорларды нығайту үшiн Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерiне қолма-қол ақшаға қажеттiлiк сомасы көрсетiлген тапсырыс бередi.
2.2.2. Қолма-қол ақша айналымына жауапты Ұлттық Банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi алынған тапсырыс және қолма-қол ақша айналымының орындалған талдауы негiзiнде Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларының ақшамен нығайтылуына қажеттiгiн есептейдi және Ұлттық Банк Төрағасының жетекшiлiк жасайтын орынбасары бекiтетiн Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларын қолма-қол ақшамен ф.1 (осы Тәртiпке N 1 қосымша) нығайту туралы жоспардың жобасын жасайды.
Бекiтiлген жоспар негiзiнде Ұлттық банктiң арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi Ұлттық Банк Төрағасының жетекшiлiк жасайтын орынбасары бекiтетiн Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң ф.2 (осы Тәртiпке N 2 қосымша) резервтiк қорларын нығайту туралы рұқсат қағаздың жобасын жасайды.
Бекiтiлген рұқсат қағаздың негiзiнде Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшелерiне - Ұлттық банктiң алушы бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларын нығайту үшiн резервтiк қордан қолма-қол ақша беру мен дайындау туралы нұсқау жасайды. Бұл орайда нұсқауда банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны, олардың көлемi, тозу дәрежесi, әрбiр нақты құны бойынша сомасы және соманың жалпы жиыны анық көрсетiледi.
Сонымен бiр мезгiлде алушы - Ұлттық Банк бөлiмшесiне тозған банкноттар мен ақаулы (бүлiнген) металл ақшаларды әкету үшiн дайындық туралы нұсқау жiберiледi. Бұл орайда әкетiлетiн тозған банкноттар мен ақаулы (бүлiнген) металл ақшалардың көлемi алатын нығайтудың көлемiнен асып кетпеуi тиiс.
2.2.3. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларын нығайту туралы нұсқау онда белгiленген мерзiмде орындалуы тиiс. Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларды нығайтуға жiбергендiгi туралы Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне сол күнi электрондық почтамен және резервтiк қорларды нығайту үшiн ф.3 (осы Тәртiпке N 3 қосымша) жiберiлген қолма-қол ақша жөнiнде мәлiметтер жөнiнде хабарлама жiберiледi. Хабарламада жiберiлген жерi, банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны бойынша сомасы, тозу дәрежесi, соманың көлемi мен жалпы жиынтығы көрсетiледi, екi құжатқа да Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы, бас бухгалтерi және касса меңгерушiсi қол қояды.
2.2.4. Резервтiк қорларды нығайту үшiн алынған қолма-қол ақша Ұлттық Банктiң алушы бөлiмшесiнде резервтiк қорға iлеспе құжаттар негiзiнде толық тiркелуге тиiстi.

Глава 2. Порядок подкрепления резервных фондов
2.2.1. Подразделения Нацбанка для подкрепления резервных фондов представляют в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка заявки, где указывается сумма потребности в наличных деньгах.
2.2.2. Специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка, ответственное за налично-денежный оборот, на основании полученных заявок и выполненного анализа налично-денежного оборота, рассчитывает потребность в денежных подкреплениях резервных фондов подразделений Нацбанка и составляет проект плана о подкреплении резервных фондов подразделений Нацбанка наличными деньгами ф. 1 (приложение N 1 к настоящим Правилам), который утверждается курирующим заместителем Председателя Нацбанка.
На основании утвержденного плана специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка составляет проект разнарядки на подкрепление резервных фондов подразделений Нацбанка ф. 2 (приложение N 2 к настоящим Правилам), которая утверждается курирующим заместителем Председателя Нацбанка.
На основании утвержденной разнарядки специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка составляет указание подразделению Нацбанка - отправителю о подготовке и выдаче наличных денег из резервных фондов для подкрепления резервных фондов подразделения Нацбанка - получателя. При этом в указаниях подробно указываются банкноты и монеты по номиналу, их количество, степень износа, суммы по каждому номиналу и общий итог суммы.
Одновременно в подразделение Нацбанка - получатель высылается указание о подготовке для вывоза ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет. При этом объем вывозимых ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет не должен превышать объем получаемого подкрепления.
2.2.3. Указание о подкреплении резервных фондов подразделений Нацбанка должно выполняться в установленный в нем срок. Об отправленном подкреплении резервных фондов подразделением Нацбанка-отправителем в тот же день высылаются извещение в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка по электронной почте и сведения по отправленной денежной наличности для подкрепления резервных фондов ф.3 (приложение N 3 к настоящим Правилам). В извещении указывается место назначения, сумма банкнот и монет по номиналам, степень износа, количество и общий итог суммы, оба документа подписываются руководителем, главным бухгалтером и заведующим кассой подразделения Нацбанка.
2.2.4. Полученные для подкрепления резервных фондов наличные деньги в подразделении Нацбанка - получателе должны быть зачислены в резервные фонды полностью, на основании сопроводительных документов.

2.2.5. Қолма-қол ақша резервтiк қорға тiркелгенге дейiн түбiртегi, пачкасы, бет жапсырмасындағы жазбасы және қапшыққа бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз бойынша тексерiледi. Бүлiнген орамдағы ақшалар инкассаторлар бригадасы қатыстырыла отырып парақтап саналуы және көлемi бойынша қайта саналуы тиiс. Қолма-қол ақшаны қайта санағанда табылған артық ақша олардың мөлшерiне қарамастан Ұлттық банк бөлiмшесiнiң айналым кассасында тiркеледi. Жетпеген сома, сондай-ақ төлем жасалмайтын, оның iшiнде жалған (қолдан жасалған) қолма-қол ақша сомасы тиiстi баланстық шотқа бұл сома дебеттеле отырып айналым кассасынан толықтырылады.
2.2.6. Қолма-қол ақша резервтiк қорға тiркелгеннен кейiн Ұлттық Банктiң алушы бөлiмшесi Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшесiне құндылықтарды алғандығы туралы растау жiбередi және сонымен бiр мезгiлде бұл туралы Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне хабарлайды. Растау мен хабарлама электрондық почтамен Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшесi, алынған банкноттар мен металл ақшалардың тозу дәрежесi бойынша олардың нақты құны, саны, олардың әрқайсысының нақты құны бойынша сомасы мен жалпы жиынтығы көрсетiле отырып жiберiледi. Оның үстiне Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне резервтiк қорларды нығайту үшiн қолма-қол ақша алынғандығы туралы ф.4 (осы Тәртiпке N 4 қосымша) мәлiмет жiберiледi. Жiберiлген құжаттарға Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы, бас бухгалтерi және касса меңгерушiсi қол қояды.
Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшесiне және Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне Ұлттық банктiң алушы бөлiмшесiнiң резервтiк қорына қолма-қол ақшаны тiркеген күнi нығайтуды алғаны туралы хабарлануы тиiс.
3-тарау. Айналым кассаларын нығайтудың тәртiбi
2.3.1. Айналым кассасына резервтiң қордан қолма-қол ақша алу Ұлттық банк бөлiмшесi басшысының жазбаша өкiмi бойынша жүргiзiледi.
2.3.2. Айналысқа қолма-қол ақша шығарудың нормасын Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы қолма-қол ақшаға деген қажеттiлiкке қарай (клиенттерден алынған өтiнiмге сәйкес) белгiлейдi.
Клиенттерден алынған өтiнiмдердiң негiзiнде касса меңгерушiсi қолма-қол ақшаға деген қажеттiлiк есебiн келесi жұмыс күнi жүргiзедi.
Касса меңгерушiсiнiң орындаған қолма-қол ақшаға деген қажеттiлiк есебi негiзiнде Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнiң басшысы айналысқа ақша шығару өкiмiнiң ф.5 (осы Тәртiпке N 4 қосымша) жобасын жасайды. Айналысқа ақша шығару өкiмi:
* өкiмнiң нөмiрi мен күнi;
* банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны, тозу дәрежесi, көлемi мен сомасы, банкноттарды айналысқа шығарған кезде эмиссиялық бумада шығарылатын банкноттардың нөмiрлер мен сериялары қосымша көрсетiледi;
* банкноттар мен металл ақшалардың жалпы жиынтық сомасы санмен;
* банкноттар мен металл ақшалардың жалпы жиынтық сомасы жазбаша көрсетiлiп жасалады.

2.2.5. До зачисления в резервные фонды наличные деньги проверяются по корешкам, пачкам и надписям на верхних накладках и ярлыкам, прикрепленных к мешкам. Деньги в поврежденной упаковке подлежат полистному пересчету и пересчету по кружкам в присутствии бригады инкассаторов. Излишки, обнаруженные пересчете наличных денег, независимо от их размеров, зачисляются в оборотную кассу подразделения Нацбанка. Суммы недостач, а также суммы неплатежных, в том числе фальшивых (поддельных) наличных денег пополняются из оборотной кассы с отдебетованием этой суммы на соответствующий балансовый счет.
2.2.6. После зачисления наличных денег в резервные фонды подразделение Нацбанка - получатель высылает подразделению Нацбанка - отправителю подтверждение о получении ценностей и одновременно извещает об этом специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка. Подтверждение и извещение высылаются электронной почтой с указанием подразделения Нацбанка - отправителя, полученных банкнот и монет по степени износа, их номинала, количества, суммы по каждому номиналу и общего итога. Кроме того, в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка высылаются сведения о полученных наличных деньгах для подкрепления резервных фондов ф.4 (приложение N 4 к настоящим Правилам). Высылаемые документы подписываются руководителем, главным бухгалтером и заведующим кассой подразделения Нацбанка.
Подразделение Нацбанка - отправитель и специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка должны быть извещены о получении подкрепления в день зачисления наличных денег в резервные фонды подразделения Нацбанка - получателя.
Глава 3. Порядок подкрепления оборотных касс
2.3.1. Изъятие наличных денег из резервных фондов в оборотную кассу производится по письменному распоряжению руководителя подразделения Нацбанка.
2.3.2. Норма выпуска в обращение наличных денег устанавливается руководителем подразделения Нацбанка в зависимости от потребности в наличных деньгах (согласно заявкам, полученным от клиентов).
На основании заявок, полученных от клиентов, заведующий кассой производит расчет потребности в наличных деньгах на следующий рабочий день. На основании выполненных заведующим кассой расчетов потребности в наличных деньгах, руководитель специально уполномоченного отдела подразделения Нацбанка составляет проект распоряжения на выпуск денег в обращение ф. 5 (приложение N 5 к настоящим Правилам). Распоряжение на выпуск денег в обращение составляется с указанием:
- номера и даты распоряжения;
- номинала банкнот и монет, степени износа, количества и суммы, при выпуске в обращение банкнот в эмиссионной упаковке дополнительно указываются номера и серии выпускаемых банкнот;
- общей итоговой суммы банкнот и монет цифрами;
- общей итоговой суммы банкнот и монет прописью.

Айналысқа шығару өкiмiнiң жобасына Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды. Өкiмнiң түпнұсқасы Ұлттық Банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне бухгалтерлiк өткiзiлiмдердi орындау және айналысқа шығарылған банкноттардың ведомосына ф.6 (осы Тәртiпке N 6 қосымша) және айналысқа шығарылған металл ақшалардың ведомосына ф.7 (осы тәртiпке N 7 қосымша) жазба жасайды жүзеге асыру үшiн берiледi. Өкiмнiң түпнұсқасы өткiзiлiмдер орындалғаннан кейiн баланстан тыс шығыс ордерiмен ф.8 (осы Тәртiпке N 8 қосымша) және кассалық кiрiс ордерiмен ф.9 (осы Тәртiпке N 9 қосымша) бiрге күннiң кассалық құжаттарына тiгiледi.
Өкiмнiң көшiрмесi айналысқа шығарылған банкноттар мен металл ақшалардың ведомостарымен бiрге Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнде жеке папкаға тiгiледi.
2.3.3. Айналым кассасына резервтiк қордан қолма-қол ақша алудың жүргiзiлгендiгi туралы сол күнi жедел электрондық кредиттiк төлем тапсырысы ( осы Тәртiпке N 10 қосымша) қосымшасында банкноттар мен металл ақшалардың тозу дәрежесi, олардың нақты құны, саны, олардың әрқайсысының нақты құны бойынша сомасы мен жалпы жиынтығы көрсетiле отырып жасалады. Жедел электрондық кредиттiк төлем тапсырысына бес таңбалы нөмiр қойылады, оның алғашқы үш саны Резерв қоры кiтабындағы ф.11 (осы Тәртiпке N 11 қосымша) резервтiк қордан ақша алу туралы жазбаның үш таңбалы реттiк нөмiрiне сәйкес келедi және қалған екi саны кiлттi (кiлт есебi осы тәртiпке N 12 қосымша) бiлдiредi.
Жедел электрондық кредиттiк төлем тапсырысы қосымшасымен бiрге Ұлттық Банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi.
4-тарау. Резервтiк қорларға айналым кассасынан
қолма-қол ақшаның лимиттен тыс қалдығының сомасын беру
2.4.1. Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесi жеке Ұлттық банктiң әрбiр бөлiмшесi үшiн айналым кассасының лимитiн белгiлейдi.
2.4.2. Ұлттық банктiң бөлiмшелерi күн сайын айналым кассасының белгiленген лимитiнен асып кеткен сомаға резервтiк қорға (айналыстан ақша алу) қолма-қол ақша салуды жүргiзедi. Резервтiк қорға қолма-қол ақша сомасын салу толық пачкамен немесе қапшықпен жүргiзiледi. Операциялық күн соңында касса бойынша қорытынды жасағаннан кейiн касса меңгерушiсi банкноттар мен металл ақшалардың тозу дәрежесi, олардың нақты құны, саны, олардың әрқайсысының нақты құны бойынша сомасы мен жалпы жиынтығы көрсетiлген айналымынан алынған ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалардың тiзiмдемесiн ф.13 (осы Тәртiпке N 13 қосымша) жасайды. Ұлттық банк бөлiмшесiнiң басшысы, бас бухгалтерi мен касса меңгерушiсi тексерiп қол қойған ф.13 тiзiмдеме Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне берiледi, ол жерде осы ф.13 тiзiмдемеге сәйкес бухгалтерлiк өткiзiлiмдер және олар айналыстан алынған банкноттардың тозу дәрежесi, олардың нақты құны, саны, олардың әрқайсысының нақты құны бойынша сомасы мен жалпы жиынтығы көрсетiлген ф.14 (осы Тәртiпке N 14 қосымша) ведомостқа және айналыстан алынған металл ақшалардың тозу дәрежесi, олардың нақты құны, саны, олардың әрқайсысының нақты құны бойынша сомасы мен жалпы жиынтығы көрсетiлген ф.15 (осы Тәртiпке N 15 қосымша) ведомостқа жазба жасалады. Тiзiмдеменiң түпнұсқасы баланстан тыс кiрiс ордерiмен ф.16 ( осы Тәртiпке N 16 қосымша) және кассалық шығыс ордерiмен ф.17 (осы Тәртiпке N 17 қосымша) бiрге күннiң кассалық құжаттарына тiгiледi.

Проект распоряжения на выпуск наличных денег в обращение подписывается руководителем подразделения Нацбанка. Оригинал распоряжения передается в специально уполномоченный отдел подразделения Нацбанка для выполнения бухгалтерских проводок и осуществления записи в ведомости банкнот, выпущенных в обращение ф.6 (приложение N 6 к настоящим Правилам), и ведомости монет, выпущенных в обращение ф. 7 (приложение N 7 к настоящим Правилам). Оригинал распоряжения после выполнения проводок вместе с расходным внебалансовым ордером ф. 8 (приложение N 8 к настоящим Правилам) и приходным кассовым ордером ф. 9 (приложение N 9 к настоящим Правилам), подшивается в кассовые документы дня.
Копия распоряжения с ведомостью банкнот и монет, выпущенных в обращение, подшивается в отдельную папку в специально уполномоченном отделе подразделения Нацбанка.
2.3.3. О произведенном изъятии наличных денег из резервных фондов в оборотную кассу в тот же день составляется срочное электронное кредитовое платежное поручение (приложение N 10 к настоящим Правилам), с приложением, в котором указываются степень износа банкнот и монет, их номинал, количество, сумма по каждому номиналу и общий итог. В срочном электронном кредитовом платежном поручении проставляется пятизначный номер, из которых первые три цифры соответствуют трехзначному порядковому номеру записи об изъятии денег из резервного фонда в Книге резервных фондов ф. 11 (приложение N 11 к настоящим Правилам) и остальные две цифры означают ключ (расчет ключа приложение N 12 к настоящим Правилам).
Срочное электронное кредитовое платежное поручение вместе с приложением высылается в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
Глава 4. Передача сумм сверхлимитных остатков наличных
денег из оборотной кассы в резервные фонды
2.4.1. Специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка индивидуально для каждого подразделения Нацбанка устанавливает лимит оборотной кассы.
2.4.2. Подразделения Нацбанка ежедневно на сумму, превышающую установленный лимит оборотной кассы, производят вложение наличных денег в резервные фонды (изъятие денег из обращения). Вложение в резервные фонды сумм наличных денег производится в полных пачках или мешках. В конце операционного дня, после подведения итогов по кассе, заведующий кассой составляет опись изъятых из обращения банкнот и монет национальной валюты ф.13 (приложение N 13 к настоящим Правилам), в которой указывается степень износа банкнот и монет, номинал, количество, сумма по каждому номиналу и общий итог суммы. Проверенная и подписанная руководителем подразделения Нацбанка, главным бухгалтером и заведующим кассой опись ф.13 передается в специально уполномоченный отдел подразделения Нацбанка, где согласно данной описи ф.13 выполняются бухгалтерские проводки и запись в ведомости изъятых их обращения банкнот ф.14 (приложение N 14 к настоящим Правилам), с указанием степени износа, номинала, количества, суммы по каждому номиналу и общего итога, и ведомости изъятых из обращения монет ф.15 (приложение N 15 к настоящим Правилам), с указанием степени износа, номинала, количества, суммы по каждому номиналу и общего итога суммы. Оригинал описи вместе с приходным внебалансовым ордером ф. 16 (приложение N 16 к настоящим Правилам) и расходным кассовым ордером ф.17 (приложение N 17 к настоящим Правилам) подшиваются в кассовые документы дня.

ф.13 тiзiмдеменiң көшiрмесi ф.14, ф.15 ведомостармен Ұлттық Банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнде жеке папкаға тiгiледi.
2.4.3. Резервтiк қорға қолма-қол ақша салудың жүргiзiлгендiгi туралы сол күнi Ұлттық Банктiң бөлiмшесi жедел электрондық дебеттiк төлем тапсырысы ф.18 (осы Тәртiпке N 18 қосымша) қосымшасында банкноттар мен металл ақшалардың тозу дәрежесi, олардың нақты құны, саны, олардың әрқайсысының нақты құны бойынша сомасы мен жалпы жиынтығы көрсетiле отырып жасалады. Жедел электрондық дебеттiк төлем тапсырысына бес таңбалы нөмiр қойылады, оның алғашқы үш саны резерв қорына ақша салу туралы кiтаптағы ф. 11 жазбаның үш таңбалы
реттiк нөмiрiне сәйкес келедi және қалған екi саны кiлттi (N 12 қосымша) бiлдiредi.
Жедел электрондық дебеттiк төлем тапсырысы қосымшасымен бiрге Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi.
3-бөлiм. Кассалық операциялар жасаудың тәртiбi
1-тарау. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде кассалық
жұмыстарды ұйымдастыру
3.1.1. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде қолма-қол ақшамен операциялар жасау үшiн айналым кассасы құрылады, олар:
* кiрiс;
* шығыс;
* кiрiс-шығыс;
* ұсату;
* қайта санау болып бөлiнедi.
3.1.2. Ұлттық банк бөлiмшелерiнде айналым кассасын өзiне сенiп тапсырылған қолма-қол ақшаның сақталуына материалдық жауапкершiлiкте болатын меңгерушi басқарады, касса қызметкерлерiнiң аппараты басшылықты жүзеге асырады және Ұлттық банктiң орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнiң басшысымен бiрге бөлiмшенiң кассалық жұмыстарының дұрыс ұйымдастырылуына жауап бередi.
3.1.3. Жеке касса қызметкерлерiн уақытша ауыстырғанда немесе жұмысқа көмектесу үшiн Ұлттық Банк бөлiмшесi басшысының өкiмiмен кассалық операцияларды жасау Ұлттық банк бөлiмшесiнiң өзiне жүктелген мiндеттермен алдын-ала танысуға тиiстi арнайы дайындалған қызметкерiне жүктелуi мүмкiн.
3.1.4. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшылары бөлiмше кассаларында қолма-қол ақша қабылдаудың, берудiң және сақтаудың белгiленген тәртiбiн қамтамасыз ету үшiн жағдай жасауға мiндеттi.
3.1.5. Кассаның үй-жайы бөгде адамдардың ақша қоймасының орналғанын байқауын және зерттеуiне ешқандай мүмнкiдiк бермейтiндей түрде оңаша болуы және жабдықталуы тиiс. Кассаның үй-жайының есiгi жұмыс күнi аралығында iшкi жағынан жабылуға тиiс.
3.1.6. Әрбiр кассирдiң жұмыс орны кабина орнату немесе қалқа жасау жолымен оңашалануы тиiс. Кассаның кабинасы құндылықтардың сақталуына материалдық жауапты адамның немесе лауазымды адамның кассирлердiң жұмысын көрiп отыруы мүмкiн болатындай түрде жабдықталуы керек. Касса кабиналарының терезелерi iшкi жағынан жабылатын есiкшелермен жабдықталуы тиiс. Жұмыс күнi кезiнде қолма-қол ақшаны сақтау үшiн кассирлер құлыппен жабылатын сейфтермен немесе металл шкафтармен немесе арнайы арбамен қамтамасыз етiлулерi керек.
3.1.7. Кассирлердiң жұмыс күнi аралығында уақытша болмаған кезiнде жұмыс үстелiнде қолма-қол ақшаны ашық күйде қалдыруына, жанбайтын сейфтер мен металл шкафтарды немесе үстелдердiң жәшiктерiн жаппай кетуiне тыйым салынады.
Кассирлердiң өз ақшалары, сырт киiмдерi және басқа заттары касса үй-жайынан арнайы бөлектенген бөлмеде немесе шкафта сақталуы тиiс.
3.1.8. Касса қызметкерлерiнен басқа кассаға кiруге басшыға бас бухгалтерге, Ұлттық банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнiң басшысына және олардың орынбасарларында рұқсат етiледi. Кассаға басқа адамдардың кiруiне Ұлттық банк бөлiмшесiнiң басшысы, ал ол болмағанда - оның орынбасары қол қойған бiр жолғы рұқсатнама бойынша рұқсат етiледi.
3.1.9. Қолма-қол ақшаның сақталуына жауапты әрбiр касса қызметкерi банкноттардың пачкалары мен металл ақшалардың қапшықтарын мөрлеу немесе пломбылау үшiн бәсiре штамппен және жеке пломбирмен немесе клишемен жабдықталуы тиiс. Айналым кассаларында сондай-ақ резервтiк қорларда тұрған қолма-қол ақшаның сақталуына жауапты лауазымды адамдар Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң атауы бедерленген металл мөрмен және мөрдiң реттiк нөмiрiмен, сондай-ақ пломбирмен немесе клишемен жабдықталуы тиiс. Мөрлердiң, пломбирлердiң, жеке кодтары бар клишелердiң, қойманың, сейфтiң және металл шкафтардың кiлттерiнiң сақталуына жауапкершiлiк лауазымды адамдарға және кассаның қызметкерлерiне жүктеледi.
3.1.10. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң касса қызметкерлерiнде Ұлттық банк бөлiмшесiнiң операциялық бөлiмi қызметкерлерiнiң қойылған қолдарының үлгiлерi, тиiсiнше касса қызметкерлерiнiң қойған қолдарының үлгiлерi болуы керек.
Касса және операциялық бөлiм қызметкерлерiнiң қойған қолдарының үлгiлерiнiң дер мезгiлiнде ауыстырылуына және ауыстырылғаннан кейiн олардың дер мезгiлiнде алынуына бақылау жасауды Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң бас бухгалтерi жүзеге асырады.
3.1.11. Әрбiр кiрiс, шығыс кассаларының кассиры және қайта санау кассасының бақылаушысы Резервтiк қорлар мен айналым кассаларынан ф.19 (осы Тәртiпке N 19 қосымша) қабылданған және берiлген ақшалар мен құндылықтардың Есеп жүргiзу кiтабын жүргiзiп, онда касса меңгерушiсiнiң қойған қолы арқылы алынған және берiлген қолма-қол ақшаның жазбасын жазады. Касса меңгерушiсi өз кiтабын ф.19 жүргiзедi, онда сондай-ақ кассирлердiң мiндеттi түрде қолдары қойылған, кассирлерден қолма-қол ақшаның берiлгендiгi және алынғандығы туралы жазба жазады.
3.1.12. Қолма-қол ақшаның қозғалысы кассалық кiтаптар мен журналдарда есепке алынады, олар нөмiрленуге, тiгiлуге, мөрмен бекiтiлуге және құндылықтардың сақталуына жауапты үш лауазымды адамның қойған қолдарымен куәландырылуға тиiс.
3.1.13. Ұлттық Банктiң әрбiр бөлiмшесiнде клиенттердiң танысулары үшiн алғаш талап еткенде берiлетiн ұлттық валютадағы банкноттар мен металл ақшалардың үлгiлерi болуы тиiс. Кассаның операциялық күнi аяқталған соң үлгiлер басқа құндылықтармен бiрге резервтiк қорларда сақталуы керек.

Копия описи ф.13 с ведомостями ф.14, ф.15 подшиваются в отдельную папку в специально уполномоченном отделе подразделения Нацбанка.
2.4.3. О произведенном вложении наличных денег в резервные фонды, в тот же день подразделение Нацбанка на основании описи на изъятие денег из обращения составляет срочное электронное дебетовое платежное поручение ф. 18 (приложение N 18 к настоящим Правилам), с приложением, в котором указывается степень износа банкнот и монет, номинал, количество, сумма по каждому номиналу и общий итог суммы. В срочном электронном дебетовом платежном поручении проставляются пятизначный номер, из которых первые три цифры соответствуют трехзначному порядковому номеру записи о вложении денег в резервный фонд, в книге ф. 11 и остальные две цифры означают ключ (приложение N 12).
Срочное электронное дебетовое платежное поручение вместе с приложением высылается в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
Раздел 3. Правила совершения кассовых операций
Глава 1. Организация кассовой работы
в подразделениях Нацбанка
3.1.1. Для совершения операций с наличными деньгами в подразделениях Нацбанка создается оборотная касса, которая может подразделяться на:
- приходную;
- расходную;
- приходно-расходную;
- разменную;
- пересчета.
3.1.2. В подразделениях Нацбанка оборотная касса возглавляется заведующим, который несет материальную ответственность за сохранность вверенных ему наличных денег, осуществляет руководство аппаратом кассовых работников и вместе с руководителем, главным бухгалтером подразделения Нацбанка и руководителем специально уполномоченного отдела подразделения Нацбанка отвечает за правильную организацию кассовой работы подразделения.
3.1.3. При временной замене отдельных кассовых работников или для оказания помощи в работе по распоряжению руководителя подразделения Нацбанка совершение кассовых операций может быть возложено на специально подготовленного работника подразделения Нацбанка, который предварительно должен ознакомиться с возложенными на него обязанностями.
3.1.4. Руководители подразделений Нацбанка обязаны создать условия для обеспечения установленного порядка приема, выдачи и сохранности наличных денег в кассах подразделения.
3.1.5. Помещения касс должны быть изолированы и оборудованы таким образом, чтобы была исключена всякая возможность наблюдения и изучения посторонними лицами расположения денежных хранилищ. Двери в кассовое помещение в течение рабочего дня должны быть закрыты с внутренней стороны.
3.1.6 Рабочее место каждого кассира должно быть изолировано путем устройства кабин или перегородок. Кабины касс должны быть оборудованы таким образом, чтобы материально ответственное лицо или должностное лицо, ответственное за сохранность ценностей, имело возможность осуществлять зрительный контроль за работой кассиров. Окна кассовых кабин должны быть оборудованы дверцами, закрывающимися с внутренней стороны. Столы кассиров должны иметь закрывающиеся ящики. Для хранения наличных денег во время рабочего дня кассиры должны быть обеспечены сейфами или металлическими шкафами или специальными тележками, закрывающимися на замок.
3.1.7 Кассирам запрещается при временном отсутствии в течение рабочего дня на рабочем месте оставлять наличные деньги в открытом виде, не закрытыми в несгораемые сейфы, металлические шкафы или ящики столов.
Собственные деньги кассиров, верхняя одежда и другие предметы должны хранится в специально отведенной комнате или в шкафах вне помещения кассы.
3.1.8 Вход в кассу, кроме кассовых работников, разрешается только руководителю, главному бухгалтеру, руководителю специально уполномоченного отдела подразделения Нацбанка и их заместителям. Допуск в кассу других лиц разрешается по разовым пропускам, подписанным руководителем подразделения Нацбанка, а при его отсутствии - его заместителем.
3.1.9 Каждый кассовый работник, ответственный за сохранность наличных денег, должен быть снабжен именным штампом и отдельным номером пломбира или клише, для опечатывания или опломбирования пачек с банкнотами и мешков с монетами. Должностные лица, ответственные за сохранность наличных денег, находящихся как в оборотной кассе, так в резервных фондах, должны быть снабжены металлическими печатями с оттиском наименования подразделения Нацбанка и порядкового номера печати, а также пломбирами или клише. Ответственность за хранение печатей, пломбиров, клише с личным кодом, ключей от кладовых, сейфов и металлических шкафов возлагается на должностных лиц и работников кассы.
3.1.10 Кассовые работники подразделений Нацбанка должны иметь образцы подписей работников операционного отдела подразделения Нацбанка, которые соответственно должны иметь образцы подписей кассовых работников.
Контроль за своевременной заменой образцов подписей кассовых и работников операционного отдела и за своевременным их изъятием вследствие замены осуществляется главным бухгалтером подразделения Нацбанка.
3.1.11 Каждый кассир приходной, расходной кассы и контролер кассы пересчета ведет Книгу учета принятых и выданных денег и ценностей из резервных фондов и оборотной кассы ф. 19 (приложение N 19 к настоящим Правилам), в которой производит запись полученных и переданных наличных денег под роспись заведующего кассой. Заведующий кассой ведет свою книгу ф. 19, в которой также производит запись о выданных и полученных от кассиров наличных денег, с обязательной росписью кассиров.
3.1.12 Движение наличных денег учитывается в кассовых книгах и журналах, которые должны быть пронумерованы, прошнурованы, скреплены печатью и заверены подписями трех должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей.
3.1.13 В каждом подразделении Нацбанка должны находиться образцы банкнот и монет национальной валюты, которые при первом требовании клиентов предоставляются им для ознакомления. По окончании операционного дня кассы образцы должны хранится в резервных фондах вместе с другими ценностями.

2-тарау. Кiрiс кассаларының қолма-қол ақша қабылдауы
3.2.1. Ұлттық Банктiң бөлiмшелерiнiң кiрiс кассалары клиенттердiң операциялық күн iшiнде тапсырған қолма-қол ақшасын қабылдауды жүзеге асырады.
3.2.2. Ұлттық Банктiң бөлiмшелерiнiң кiрiс кассаларының екiншi деңгейдегi банктерден қолма-қол ақша қабылдауы Ұлттық Банктiң бөлiмшесi мен екiншi деңгейдегi банктер арасында жасалған шарт негiзiнде жүргiзiледi. Келiсiмнiң бiрден бiр шарты екiншi деңгейдегi банктердiң корреспонденттiк шотынан екiншi деңгейдегi банктерден қабылданған қолма-қол ақшаның анықталған жетiмсiздiгiн даусыз есептен шығару және екiншi деңгейдегi банктердiң корреспонденттiк шотына қабылданған қолма-қол ақшаны қайта санаған кезде жасалған тиiстi актiлердiң негiзiнде анықталған қолма-қол ақшаның артылған сомасын екiншi деңгейдегi банктердiң корреспонденттiк шотына тiркеу құқығы болып табылуға тиiс.
Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң кiрiс кассасына басқа клиенттерден қолма-қол ақша қабылдау шартты жасаспай-ақ операциялық бөлiмнiң қызметкерi көшiрген ф.9 кассалық кiрiс ордерi негiзiнде банкноттарды парақтап және металл ақшаларды көлемi бойынша қайта санау арқылы жүргiзiледi.
3.2.3. Екiншi деңгейдегi банктерден қолма-қол ақша қабылдау қолма-қол ақша жарналарына ф.20 (осы Тәртiпке N 20 қосымша) хабарландыру бойынша тапсырылған ақшаның тiзiмдемесiнiң қосымшасымен ф. 21 (осы Тәртiпке N 21 қосымша) жүзеге асырылады, онда мыналар көрсетiледi:
* тозу дәрежесi бойынша бөлек, нақты құны, көлемi және сомасы бойынша тапсырылған банкноттар;
* тозу дәрежесi бойынша бөлек, нақты құны, көлемi және сомасы бойынша тапсырылған металл ақшалар;
* банкноттар мен металл ақшалардың санмен көрсетiлген жалпы сомасы;
* банкноттар мен металл ақшалардың жазбаша көрсетiлген жалпы сомасы, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктiң қолма-қол ақша тапсырушы кассирiнiң қолы қойылады.
Ф.20 хабарландыру үш бөлiктен - хабарландырудан, ордер және түбiртектен тұратын құжат болып табылады. Басқа клиенттерден қолма-қол ақша қабылдау ф.9 кассалық кiрiс ордерi бойынша жүргiзiледi. ф.9 кассалық кiрiс ордерi операциялық қызметкерлерге үш дана етiп жазылады: бiрiншi және үшiншi кiрiс кассасына берiледi, екiншi операциялық қызметкерде қалады.
3.2.4. Операциялық бөлiмнiң қызметкерi екiншi деңгейдегi банктен ф.20 хабарландыруды қабылдап, оның дұрыс толтырылғанын тексерiп, қол қояды. Алынған тiзiмдеме негiзiнде кiрiс кассасы қабылдаған ф.22 (осы Тәртiпке N 22 қосымша) ұлттық валютадағы банкноттар ведомосына және кiрiс кассасы қабылдаған ф.23 (осы Тәртiпке N 23 қосымша) ұлттық валютадағы металл ақшалар ведомосына жазба жазылады. Сонан соң ф.20 хабарландыру тiкелей кiрiс кассасының кассирiне, ал ф.21 тiзiмдемесi ф.22, ф.23 ведомостарға қоса тiркеледi.
Кiрiс құжаттарын қолма-қол ақша енгiзушi арқылы беруге тыйым салынады.
3.2.5. Касса қызметкерi клиенттiң шотын жүргiзушi операциялық қызметкерден ф.20 хабарландыруды алып, операциялық қызметкерлердiң қойған қолдарының барлығын және клода бар қол қою үлгiлерiмен сәйкестiгiн тексеруге, онда санмен және жазбаша көрсетiлген сомалардың сәйкестiгiн салыстыруға, құжат толтырғанда белгiленген реквизиттердiң барлығын, қолма-қол ақша тапсырушы клиенттi шақыруға және қолма-қол ақша қабылдауға мiндеттi.
3.2.6. Ұлттық банк бөлiмшесiнiң кiрiс кассасы екiншi деңгейдегi банктерден толық пачкаларға, қапшықтарға оралған, тек түзу дәрежесi бойынша сұрыпталған банкноттар мен металл ақшаларды қабылдайды. Толық емес пачкадағы банкноттар мен қапшықтағы металл ақшаларды қабылдау Ұлттық банк бөлiмшесi басшысының жазбаша рұқсаты бойынша жүргiзiледi. Сұрыпталған банкноттар мен металл ақшалар қабылдауға жатпайды.
3.2.7. Екiншi деңгейдегi банктерден қолма-қол ақша қабылдау пачкаға жапсырмадағы және түбiршектегi жазбалар бойынша және парақтап қайта санамай және көлемi бойынша қайта санамай қапшыққа жапсырылған тиiстi мәлiмет жазылған қағаздағы жазба бойынша қайта санай отырып қабылданады. Бұл орайда кiрiс кассасының кассирi пачканың, жапсырманың ресiмделгенiнiң дұрыстығын және клишенiң немесе пломбаның барлығын тексередi. Қабылданған қолма-қол ақшаны парақтап қайта санауды және көлемi бойынша қайта санауды Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң қайта санау кассасы қолма-қол ақша қабылданған күннен бастап 15 жұмыс күнi аралығында жүргiзедi.
Басқа клиенттердiң қолма-қол ақша қабылдау банкноттарды парақтап қайта санай және металл ақшаларды көлемi бойынша қайта санай отырып жүргiзiледi.
Кiрiс кассасы кассирiнiң үстелiнде ақша тапсырған адамның ғана ақшалары болуы керек. Барлық бұрын қабылданған ақша сейфте, металл шкафта, үстел жәшiгiнде немесе арнайы арбада сақталуы тиiс.
3.2.8. Кiрiс кассасының кассирi қолма-қол ақша қабылдағаннан кейiн ф.20 хабарландыруда немесе ф.2 кассаның кiрiс ордерiнде көрсетiлген сомамен қайта санағандағы нақты соманы салыстырады. Кiрiс құжаттарындағы сома нақты қабылданған қолма-қол ақша сомасымен сәйкес келгенде кассир хабарландыруға қол қояды, оған түбiртек пен ордер жазады, түбiртекке мөр басады және оны клиентке бередi. Хабарландыруды кассир өзiнде қалдырады, ал хабарландыруға жазылған ордердi тиiстi операциялық қызметкерге бередi. ф.9 кассалық кiрiстерде кiрiс ордерiмен ақша қабылдаған кезде ордердiң үшiншi данасы кассирдiң мөрiмен және қойған қолымен клиентке берiледi, бiрiншi кассирде қалады.

Глава 2. Прием наличных денег приходными кассами
3.2.1 Приходные кассы подразделений Нацбанка осуществляют прием наличных денег, сданных клиентами в течение операционного дня.
3.2.2 Прием наличных денег приходной кассой подразделения Нацбанка от банков второго уровня производится на основании договора, заключенного между подразделением Нацбанка и банком второго уровня. Одним из условий договора должно являться право бесспорного списания с корреспондентского счета банка второго уровня сумм выявленной недостачи принятых от банка второго уровня наличных денег и зачисления на корреспондентский счет банка второго уровня сумм выявленных излишков наличных денег, на основании составленных при пересчете принятых наличных денег соответствующих актов.
Прием наличных денег приходной кассой подразделения Нацбанка от других клиентов производится без заключения договора на основании приходного кассового ордера ф. 9, выписанного работником операционного отдела, с полистным пересчетом банкнот и монет по кружкам.
3.2.3 Прием наличных денег от банков второго уровня осуществляется по Объявлению на взнос наличными ф. 20 (приложение N 20 к настоящим Правилам), с приложением описи сдаваемых денег ф. 21 (приложение N 21 к настоящим Правилам), в которой указываются:
- сдаваемые банкноты по номиналам, количеству и сумме, отдельно по степени износа;
- сдаваемые монеты по номиналам, количеству и сумме, отдельно по степени износа;
- общая сумма банкнот и монет цифрами;
- общая сумма банкнот и монет прописью, а также проставляется подпись кассира банка второго уровня, сдающего наличные деньги.
Объявление ф. 20 является документом, состоящим из трех частей - объявления, ордера и квитанции.
Прием наличных денег от других клиентов производится по приходному кассовому ордеру ф. 9. Приходный кассовой ордер ф. 9 выписывается операционным работником в трех экземплярах, первый и третий передаются в приходную кассу, второй - остается у операционного работника.
3.2.4 Работник операционного отдела, приняв от банка второго уровня объявление ф. 20. проверяет правильность его заполнения, ставит подпись. На основании полученной описи производит запись в ведомости банкнот национальной валюты, принятых приходной кассой ф. 22 (приложение N 22 к настоящим Правилам), и ведомость монет национальной валюты, принятых приходной кассой ф. 23 (приложение N 23 к настоящим Правилам). Затем объявление ф. 20 передает непосредственно кассиру приходной кассы, а опись ф. 21 прикладывается к ведомостям ф. 22, ф. 23.
Передача приходных документов через вносителя наличных денег запрещается.
3.2.5 Кассовый работник, получив от операционного работника, ведущего счет клиента, объявление ф. 20, обязан проверить наличие и соответствие подписей операционных работников с имеющимися образцами подписей, сличить соответствие указанных в них сумм цифрами и прописью, наличие установленных реквизитов при заполнении документа, вызвать клиента, сдающего наличные деньги и принять наличные деньги.
3.2.6 Приходная касса подразделения Нацбанка принимает от банков второго уровня только отсортированные по степени износа банкноты и монеты, упакованные в полные пачки, мешки. Прием неполных пачек банкнот и мешков с монетой производится по письменному разрешению руководителя подразделения Нацбанка. Не отсортированные банкноты и монеты приему не подлежат.
3.2.7 Прием наличных денег от банков второго уровня производится с пересчетом по надписям на накладках к пачкам и корешкам и по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, без полистного пересчета и пересчета по кружкам. При этом кассир приходной кассы проверяет правильность оформления пачки, накладки и наличие клише или пломбы. Полистный пересчет и пересчет по кружкам принятых наличных денег производится кассой пересчета подразделения Нацбанка в течение 15 рабочих дней со дня принятия наличных денег.
Прием наличных денег от других клиентов производится с полистным пересчетом банкнот и пересчетом монет по кружкам.
На столе кассира приходной кассы должны находиться только деньги лиц, которые их сдают. Все ранее принятые деньги должны храниться в сейфах, металлических шкафах, ящиках стола или специальных тележках.
3.2.8 После приема наличных денег кассир приходной кассы сверяет сумму, указанную в объявлении ф. 20 или в приходном кассовом ордере ф. 9, с суммой, фактически оказавшейся при пересчете. При соответствии сумм приходных документов с суммой фактически принятой наличности кассир подписывает объявление, квитанцию и ордер к нему, ставит печать на квитанции и выдает ее клиенту. Объявление кассир оставляет у себя, а ордер к объявлению передает соответствующему операционному работнику. При приеме денег приходным кассовым ордером ф. 9 третий экземпляр ордера с печатью и подписью кассира выдается клиенту, первый остается у кассира.

3.2.9. Тапсырылған ақша мен хабарландыруда көрсетiлген сома арасында алшақтықтар байқалған жағдайда хабарландыруды клиент нақты енгiзген ақша сомасына қайта ресiмдеуге тиiс.
Кiрiс кассасының кассирi хабарландырудың сырт жағына нақты қабылданған ақша сомасын жазады, қол қояды және операциялық қызметкерге қайтарады.
Кiрiс құжаттарына түзету енгiзуге болмайды.
Қайта толтырылған хабарландыруды операциялық қызметкер тексередi. Бұрын алған тiзiмдеме ауыстырылмайды, ал клиент өзi оған түзету енгiзедi және өзiнiң қойған қолымен растайды, клиенттiң енгiзген түзетулерi негiзiнде операциялық қызметкер ф.22, ф.23 ведомостарға түзетулер енгiзедi. Сонан соң толтырылған хабарландыру кiрiс кассасының кассирiне берiледi.
3.2.10. Егер клиент ақшаны кассаға салмаған болса, кассир хабарландыруды операциялық қызметкерге қайтарып бередi. ф.22, ф.23 ведомостардағы жазбалар жойылады, тiзiмдеме сызылады да ведомостқа қосылады және күннiң кассалық құжаттарына қоса тiгiледi.
3.2.11. Операциялық күн iшiнде кiрiс кассасының кассирi ф.22, ф.23 ведомостарын жүргiзедi, онда кiрiс құжаттарының барлық реквизиттерi және нақты қабылданған банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны, саны, әрбiр нақты құны бойынша сомасы және соманың жалпы жиынтығы көрсетiледi. Ведомостардың жиыны операциялық күн соңында кiрiс құжаттарының жалпы сомасымен және жеке кiрiс құжаттарының барлық банкноттары мен металл ақшаларының жалпы сомасымен салыстырылады.
Операциялық күн аяқталған соң кiрiс кассасының кассирi қабылданған ақша сомасын кiрiс құжаттары сомасымен, қолма-қол ақшаның нақты қалдығымен салыстырады және кiрiс кассасы кассирiнiң қабылданған ақша сомасы мен кассаға келiп түскен ақша құжаттарының саны ф.24 (осы Тәртiпке N 24 қосымша) туралы анықтама жасайды. ф.24 Анықтама мәлiметтерi ф.22, ф.23 ведомостардың жиынтық сомасымен салыстырылады, сомалар бiрдей болған жағдайда кiрiс кассасының кассирi көрсетiлген анықтамаға өзiнiң қолын қояды. Жиынтығын шығару аяқталғаннан кейiн кiрiс кассасының кассирi анықтамада көрсетiлген касса айналымын операциялық қызметкердiң ф.22, ф.23 ведомостардағы жазбаларымен салыстырады. Жүргiзiлген салыстыру нәтижесi операциялық қызметкердiң ф.22, ф.23 ведомостарындағы кассирдiң қойған қолымен және кiрiс кассасы кассирiнiң ф.24 анықтамасындағы операциялық қызметкердiң қойған қолымен куәландырылады.
3.2.12. Кiрiс кассасының кассирi операциялық күн iшiнде қабылдаған қолма-қол ақша, кiрiс құжаттары, ф.22, ф.23 ведомостар ф.19 кiтаптағы қолхат арқылы касса меңгерушiсiне өткiзiледi.
3.2.13. Касса меңгерушiсi банкноттардың толық пачкасын түбiршектiң саны мен жапсырмадағы жазба бойынша және металл ақшаларды қапшықтарға жапсырылған тиiстi мәлiметтер жазылған қағаздағы жазбалар бойынша қабылдайды, кiрiс кассасы кассирдiң анықтамасына сәйкес қабылданған ақшаны және кассирдiң анықтамасында көрсетiлген қабылданған қолма-қол ақша сомасы мен ф.22, ф.23 ведомостардағы сома сәйкес келгенде кассирдiң анықтамасына қол қояды. Кiрiс кассасының қабылданған және тексерiлген құжаттары күннiң касса құжаттарына тiгiледi.

3.2.9. В случае установления расхождений между суммой сдаваемых денег и суммой, указанной в объявлении, объявление должно быть переоформлено клиентом на сумму фактически вносимых денег.
Кассир приходной кассы на обороте объявления проставляет сумму фактически принятой наличности, подпись и возвращает операционному работнику.
Исправления в приходных документах не допускаются. Вновь заполненное объявление проверяется операционным работником. Полученная ранее опись не заменяется, а клиент должен самостоятельно внести в него исправления и подтвердить их своей подписью, на основании выполненных клиентом исправлений операционный работник вносит исправления в ведомости ф. 22, ф. 23. Затем вновь заполненное объявление передается кассиру приходной кассы.
3.2.10. Если клиентом деньги в кассу не были внесены, кассир возвращает объявление операционному работнику. Записи в ведомостях ф. 22, ф. 23 аннулируется, опись перечеркивается и прикладывается к ведомостям, объявление перечеркивается и подшивается в кассовые документы дня.
3.2.11 В течение операционного дня кассир приходной кассы ведет ведомости ф. 22, ф. 23, в которой указываются все реквизиты приходных документов и фактически принятые банкноты и монеты, с указанием номинала, количества, суммы по каждому номиналу и общего итога суммы. Итоги ведомостей в конце операционного дня сверяются с общей суммой приходных документов и отдельно с общей суммой всех банкнот и монет приходных документов.
По окончании операционного дня кассир приходной кассы сверяет сумму принятых денег с суммой приходных документов, фактическим остатком наличных денег и составляет справку кассира приходной кассы о сумме принятых денег и количестве поступивших в кассу денежных документов ф. 24 (приложение N 24 к настоящим Правилам). Данные справки ф. 24 сверяются с итоговой суммой ведомостей ф. 22, ф. 23, при тождественности сумм кассир приходной кассы ставит свою подпись на указанной справке. После завершения подведения итогов кассир приходной кассы сверяет приведенные в справке кассовые обороты с записями в ведомостях ф. 22, ф. 23 операционного работника. Результат произведенной сверки заверяется подписью кассира в ведомостях ф. 22, ф. 23 операционного работника и подписью операционного работника в справке ф. 24 кассира приходной кассы.
3.2.12. Принятые кассиром приходной кассы в течение операционного дня наличные деньги, приходные документы, ведомости ф. 22, ф. 23 сдаются заведующему кассой под расписку в книге ф. 19.
3.2.13. Заведующий кассой принимает полные пачки банкнот по количеству корешков и надписям на накладках, монеты по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, осуществляет сверку принятых денег согласно справке кассира приходной кассы и при соответствии суммы принятых наличных денег, указанной в справке кассира и в ведомостях ф. 22, ф. 23 подписывает справку кассира. Принятые и проверенные документы приходной кассы подшиваются в кассовые документы дня.

3.2.14. Операциялық күн iшiнде түскен барлық қолма-қол ақша айналым кассасына кiрiскен қабылдануы және сол операциялық күнi клиенттердiң тиiстi шотына тiркелуi тиiс.
3-тарау. Ұлттық Банк бөлiмшелерi шығыс кассаларының
қолма-қол ақша беру жөнiндегi жұмысын ұйымдастыру
3.3.1. Қолма-қол ақша берудi Ұлттық банктiң шығыс кассалары жүзеге асырады.
3.3.2. Қолма-қол ақша беру белгiленген нысандағы мынадай шығыс құжаттары:
* чек бойынша;
* кассалық шығыс ордерi бойынша жүргiзiледi.
3.3.3. Клиенттер бiр күн бұрын қолма-қол ақша алу үшiн операциялық қызметкерге ф.25 (осы Тәртiпке N 25 қосымша) қолма-қол ақша алуға тапсырыс бередi, онда мыналар көрсетiледi:
* нөмiрi және күнi;
* құндылықты беретiн Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң атауы;
* бет есептiң нөмiрi және алушының аты-жөнi;
* банкноттар мен металл ақшалардың жалпы сомасы санмен;
* банкноттар мен металл ақшалардың жалпы сомасы жазбаша,
сондай-ақ өкiлеттi адамның қолы қойылады.
3.3.4. Ф.5 өкiметiнiң негiзiнде касса меңгерушiсi шығыс кассасы кассирдiң есептiлiгiмен қолма-қол ақшаның қажеттi сомасын ф.19 өз кiтабына қол қойғыза отырып бередi. Соған орай шығыс кассасының кассирiне қолма-қол ақша тек Ұлттық Банктiң орауымен берiледi. Толық және толық емес пачкаларды кассир жапсырмалардағы жазбалар бойынша түбiршектерiмен тексеру, сондай-ақ толық емес түбiршектердi парақтап қайта санау арқылы қабылдауды. Металл ақшаларды кассир қапшықтарға жапсырылған тиiстi мәлiметтер жазылған қағаздағы жазба бойынша қабылдайды.
3.3.5. Қажеттi ақша сомасын алғаннан кейiн кассир қолма-қол ақша берудi жүзеге асырады.
3.3.6. Қолма-қол ақша алуға чектердi клиенттер операциялық бөлiмнiң қызметкерлерiне бередi, олар: клиенттердiң қойған қолдарын қолда бар қол қою үлгiлерiмен сәйкес келуiн; клиенттiң банктiк шотындағы (корреспонденттiк шотындағы) ақша қалдығының сәйкес келуiн; чекте көрсетiлген алушы туралы мәлiметтердiң жеке куәлiктегi мәлiметтермен сәйкес келуiн тексередi және өкiлеттi адамға чектiң бақылау маркасын кассаға көрсету үшiн бередi. Операциялық бөлiмнiң қызметкерi чектi ф.26 (осы Тәртiпке N 26 қосымша) кассалық шығыс журналына тiркегеннен кейiн iшкi тәртiппен шығыс кассасының кассирiне бередi.
Клиенттiң тиiстi шотындағы ақша жетiмсiз болғанда чек клиентке қайтарылады.
3.3.7. Ф.17 кассалық шығыс ордерiн қолма-қол ақша беру үшiн операциялық бөлiмнiң қызметкерi үш дана етiп жазады, одан кейiн ф.26 кассалық шығыс журналында тiркеледi. ф.17 кассалық шығыс ордерiнiң бiрiншi және үшiншi данасы шығыс кассасына берiледi, екiншiсi -
операциялық қызметкерде қалады және ф.26 кассалық шығыс журналына қосылады.
3.3.8. Шығыс құжаттарын қолма-қол ақша алушы арқылы беруге тыйым салынады.
3.3.9. Қолма-қол ақша беруге шығыс құжаттарын алғаннан кейiн кассир:
* шығыс құжаттарындағы клиенттiң шотын жауапты қызметкерлердiң қойған қолдарының барлығын және олардың қолда бар қол қою үлгiлерiмен сәйкес келуiн;
* санмен көрсетiлген соманы жазбаша көрсетiлген сомамен салыстыруға;
* жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткенi жөнiнде мәлiметтердiң бар екендiгiн тексеруге және олардың алушының жеке басын куәландыратын құжатпен бiрдейлiгi;
* қолма-қол ақша алушыны шағыруға және одан алатын ақшасының сомасын сұрауға;
* бақылау маркасының нөмiрiн салыстыруға және оны ақша чегiне жапсыруға;
* қолма-қол ақша сомасын әзiрлеуге;
* беруге әзiрленген ақшаны алушының қатысуымен қайтадан санап шығуға;
* алушыға ақша беруге және шығыс құжатына қол қоюға мiндеттi.
3.3.10. Шығыс кассасының кассирi банкноттарды берудi орауы бүлiнбеген жапсырмадағы және бандеролдағы көрсеткiштерi бойынша парақтап қайта санамастан толық пачкамен жүргiзедi. Толық емес пачкадағы және орауы бүлiнген пачкадағы банкноттар жеке түбiршекпен кассирге парақтап қайта санауға берiледi. Қапшықтарға салынған металл ақшалар қапшыққа бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаздағы жазба бойынша берiледi, пакетке салынған металл ақшалар - олардағы жазба бойынша берiледi.
3.3.11. Пачканы жеке түбiршек немесе парақ түрiнде беру үшiн ашқан кезде шығыс кассасының кассирi барлық пачканы парақтап алдын ала қайта санауға мiндеттi.
3.3.12. Шығыс кассасы кассирлерiнiң қолма-қол ақша берiп жатқан кезде алушылардың талап етуi бойынша бiр нақты құндағы ақшаны басқасына айырбастауына тыйым салынады.
3.3.13. Алынған ақша қолма-қол ақшаны, пачка мен түбiршек, жеке парақтарды парақтап қайта санау бойынша банкноттарды, қапшықтарға жапсырылған тиiстi мәлiмет жазылған қағаздағы жазбалар бойынша металл ақшаларды, пакеттегi жазбалары бойынша металл ақшаларды берген кассирдiң қатысуымен кассадан алыс кетпестен қайта саналуы және алушының тексеруi тиiс.
Бұл орайда банкноттар бар толық пачкалардағы және металл ақша бар қапшықтардағы пломбалар мен клишелер алушының қатысуымен кесiп алынады.
Егер қолма-қол ақша алушы банкноттарды парақтап және металл ақшаларды көлемi бойынша қайта санап алуға тiлек бiлдiрсе, онда мынадай шарттар сақталуы тиiс:
* банкноттар бар толық пачкадағы және металл ақша бар қапшықтардағы пломбалар мен клишелер кесiлмейдi;
* алушы шығыс кассасының кассирiнен қолма-қол ақша алған кезде және ақшаны қайта санау арнайы бөлiнген орында қайта санау кезiнде қайта санау процесiне қатысушы кассирдiң (бақылаушының) бақылауында болуға тиiс;
* қайта санау кезiнде көрiп отырып бақылаушы кассир (бақылаушы) сонымен бiр мезгiлде орай материалы (жоғары және төменгi жапсырмалар, тексерiлетiн пачканың пломбасымен және бандеролдың орап байлауы немесе клишесi, металл ақша салынған қаншықтың тиiстi мәлiмет жазылған қағазы) барлық банкноттардың пачкасы немесе металл ақшалардың қапшығы қайта саналып бiткенше сақталуын бақылайды;
* клиентке жетiмсiз соманың орны толтырылады және келесi орнын толтыруы үшiн кiнәлi адамдардың есебiне жатқызылады;
* қайта санаған кезде анықталған қолма-қол ақшаның артығы кассаға кiрiске алынады және Ұлттық Банктiң пайдасына жазылады;
* қалған, клиенттердiң қайта санамаған банкноттардың толық пачкасынан және металл ақшалардың қапшықтарынан кассир (бақылаушы) пломбалар мен клишелердi кесiп алады.
3.3.14. Егер банкноттармен металл ақшаларды қайта санау Ұлттық банк бөлiмшесiнiң арнайы бөлiнген орнында жүргiзiлмей, Ұлттық Банк бөлiмшесiнен тыс үй-жайда жүргiзiлсе, онда клиенттердiң осы жағдай туралы өтiнiштерi қаралмайды және қайта санау, орау және беру бойынша шағымдарын Ұлттық Банк қабылдамайды.
3.3.15. Қолма-қол ақша алушылардың шағымдарының қанағаттандырылғанына қарамастан Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы ақша жетiмсiздiгi туралы өтiнiштi тексеруге шара қабылдауы керек.
3.3.16. Операциялық күн iшiнде шығыс кассасының кассирi шығыс кассасы берген, шығыс құжаттарының барлық реквизиттерi көрсетiлген ф.27 ұлттық валютадағы банкноттар ведомосын (осы Тәртiпке N 27 қосымша), шығыс кассасы берген ф.28 ұлттық валютадағы металл ақшалар ведомосын (осы Тәртiпке N 28 қосымша), шығыс кассасы берген ф.28 "а" ұлттық валютадағы (коллекциялық, күмiс, алтын) металл ақшалар ведомосын (осы Тәртiпке N 28 "а" қосымша) жүргiзедi. Ведомостардың жиыны операциялық күн соңында шығыс құжаттарының жалпы сомасын және жеке шығыс құжаттарындағы банкноттар мен металл ақшалардың жалпы сомасымен салыстырылады.

3.2.14. Все поступившие в течение операционного дня наличные деньги должны быть оприходованы в оборотную кассу и зачислены на соответствующие счета клиентов в тот же операционный день.
Глава 3. Организация работы по выдаче наличных денег
расходными кассами подразделения Нацбанка
3.3.1 Выдача наличных денег осуществляется расходными кассами подразделений Нацбанка.
3.3.2 Выдача наличных денег производится по следующим расходным документам установленной формы:
- по чекам;
- по расходным кассовым ордерам.
3.3.3 Клиенты накануне дня получения наличных денег представляют Заявку на получение наличных денег ф. 25 (приложение N 25 к настоящим Правилам) операционному работнику, в которой указывают:
- номер и дату;
- наименование подразделения Нацбанка, выдающего ценности;
- номер лицевого счета и наименование получателя;
- общую сумму банкнот и монет цифрами;
- общую сумму банкнот и монет прописью, а также проставляется подпись уполномоченного лица.
3.3.4 Заведующий кассой на основании распоряжения ф. 5 выдает под отчет кассирам расходной кассы необходимую сумму наличных денег, под роспись в своей книге ф. 19. При этом кассиру расходной кассы выдаются наличные деньги только в упаковке Нацбанка. Полные и неполные пачки принимаются кассиром по надписям на накладках с проверкой по корешкам, а также неполные корешки с полистным пересчетом. Монета принимается кассиром по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам.
3.3.5 После получения необходимой суммы денег кассир осуществляет выдачу наличных денег.
3.3.6 Чеки на получение наличных денег клиенты представляют работникам операционного отдела, которые проверяют: соответствие подписей клиентов с имеющимися образцами подписей; наличие соответствующего остатка денег на банковском счете (корреспондентском счете) клиента; соответствие сведений о получателе, указанных в чеке, с данными удостоверения личности и выдают уполномоченному лицу контрольную марку от чека для предъявления в кассу. Работник операционного отдела регистрирует чек в расходном кассовом журнале ф. 26 (приложение N 26 к настоящим Правилам), после чего внутренним порядком передает кассиру расходной кассы.
При недостаточности денег на соответствующем счете клиента чек возвращается клиенту.
3.3.7 Расходный кассовый ордер ф. 17 для выдачи наличных денег выписывается работником операционного отдела в трех экземплярах, после чего регистрируется в расходном кассовом журнале ф. 26. Первый и третий экземпляры расходного кассового ордера ф. 17 передаются в расходную кассу, второй - остается у операционного работника и прилагается к расходному кассовому журналу ф. 26.
3.3.8 Передача расходных документов через получателя наличных денег запрещается.
3.3.9 При получении расходных документов на выдачу наличных денег, кассир обязан:
- проверить наличие подписей ответственных работников, ведущих счета клиентов, на расходном документе и их соответствие имеющимся образцам подписей;
- сверить сумму, указанную цифрами, с суммой, указанной прописью;
- проверить наличие сведений о предъявлении документа, удостоверяющего личность, и их тождественность документу, удостоверяющего личность получателя;
- пригласить получателя наличных денег и спросить у него сумму получаемых денег;
- сверить номер контрольной марки и приклеить ее к денежному чеку;
- подготовить сумму наличных денег;
- повторно пересчитать подготовленные к выдаче деньги в присутствии получателя;
- выдать деньги получателю и подписать расходный документ.
3.3.10 Выдачу банкнот кассир расходной кассы производит в полных пачках по обозначениям на накладках и бандеролях без полистного пересчета, при условии неповрежденности упаковки. Банкноты в отдельных корешках из неполных пачек и пачек с поврежденной упаковкой выдаются кассирами с полистным пересчетом. Монеты, расфасованные в мешки, выдаются по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, монеты, расфасованные в пакеты - по надписям на них.
3.3.11 При вскрытии пачек для выдачи отдельными корешками или листами, кассир расходной кассы обязан предварительно пересчитать всю пачку полистно.
3.3.12 Кассирам расходных касс запрещается в момент выдачи наличных денег производить по требованию получателей обмен денег одних номиналов на другие.
3.3.13 Полученные деньги должны быть пересчитаны и проверены получателем, не отходя от кассы в присутствии кассира, выдавшего наличные деньги, банкноты - по пачкам и корешкам, отдельные листы - полистным пересчетом, монеты - по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, монеты в пакетах - по надписям на них.
При этом пломбы и клише с полных пачек с банкнотами и мешков с монетами срезаются в присутствии получателя.
Если получатель наличных денег изъявил желание пересчитать банкноты полистно и монеты по кружкам, то должны соблюдаться следующие условия:
- пломбы и клише с полных пачек с банкнотами и мешков с монетами не срезаются;
- получатель в момент получения наличных денег от кассира расходной кассы и в момент пересчета в специально отведенном для таких целей месте, должен находиться под наблюдением кассира (контролера), который присутствует при процессе пересчета;
- при осуществлении зрительного контроля за пересчетом кассир (контролер) одновременно следит за тем, чтобы упаковочные материал (верхняя и нижняя накладки, обвязка с пломбой и бандероли или клише проверяемой пачки, ярлык от мешка с монетой) сохранялись до окончания пересчета всей пачки с банкнотами или мешка с монетами;
- суммы недостач возмещаются клиенту и относятся на счет виновных лиц для последующего возмещения;
- выявленные при пересчете излишки наличных денег приходуются в кассу и зачисляются в доходы Нацбанка;
- с оставшихся, не пересчитанных клиентом полных пачек банкнот и мешков с монетами кассир (контролер) срезает пломбы и клише.
3.3.14 Если пересчет банкнот и монет производился не в специально отведенном месте подразделения Нацбанка, а вне помещения подразделения Нацбанка, то заявления от клиентов в этих случаях не рассматриваются и претензии по пересчету, упаковке и выдаче Нацбанком не принимаются.
3.3.15 Независимо от удовлетворения претензий получателей наличных денег руководитель подразделения Нацбанка должен принять меры к проверке заявления о недостаче денег.
3.3.16 В течение операционного дня кассир расходной кассы ведет ведомость банкнот национальной валюты, выданных расходной кассой ф. 27 (приложение N 27 к настоящим Правилам), ведомость монет национальной валюты, выданных расходной кассой ф. 28 (приложение N 28 к настоящим Правилам), и ведомость монет (коллекционных, серебряных, золотых) национальной валюты, выданных кассой расхода ф. 28 "а" (приложение N 28 "а" к настоящим Правилам), в которых указываются все реквизиты расходных документов. Итоги ведомостей в конце операционного дня сверяются с общей суммой расходных документов и отдельно с общей суммой всех банкнот и монет расходных документов.

Операциялық күн аяқталған бойда шығыс кассасының кассирi берiлген ақша сомасын шығыс құжаттарындағы сомамен, қолма-қол ақшаның нақты қалдығымен және есеп беру түрiнде алынған сомамен салыстырады және шығыс кассасы кассирiнiң берiлген ақша сомасы мен есеп беру түрiнде алынған сома ф.29 (осы Тәртiпке N 29 қосымша) туралы анықтамасын жасайды. ф.29 анықтаманың мәлiметтерi ф.27, ф.28, ф.28 "а" ведомостарының жиынтық сомасымен салыстырылады. ф.29 анықтамадағы сома мен ф.27, ф.28, ф.28 "а" ведомостарының сомалары бiрдей болған жағдайда шығыс кассасының кассирi көрсетiлген анықтамаға өз қолын қояды. Жиынтығын шығару аяқталғаннан кейiн шығыс кассасының кассирi ф.29 анықтамада келтiрiлген касса айналымын операциялық бөлiм қызметкерiнiң ф.26 кассалық шығыс журналының жазбаларымен салыстырады. Жүргiзiлген салыстыру нәтижесi кассирдiң қойған қолымен операциялық бөлiм қызметкерiнiң ф.26 кассалық шығыс журналында және операциялық қызметкердiң қойған қолымен шығыс кассасы кассирiнiң ф.29 анықтамасында куәландырылады.
3.3.17. Кассалық шығыс операцияларын касса меңгерушiсi орындайтын Ұлттық банк бөлiмшелерiнде ф.29 анықтама жасалмайды, ал шығыс бойынша айналым сомасы ф.30 (осы Тәртiпке N 30 қосымша) касса айналымы туралы жиынтық анықтамаға қосылады.
3.3.18. Шығыс кассасының кассирi ф.19 кiтапты жүргiзедi, онда касса меңгерушiсiнен беру түрiнде алынған қолма-қол ақшаның жалпы сомасының, төленген құжаттардың саны мен сомасының, олардың касса меңгерушiсiнiң қол қоюы арқылы керi тапсырған есеп берiлетiн сомалары қалдығының жазбасы жүзеге асырылады.
Белгiленген тәртiппен жасалған қолма-қол ақшаның қалдығы және кассалық шығыс құжаттары бiр күн бұрын ф.29 анықтамамен және ф.27, ф.28, ф.28 "а" ведомостарымен бiрге шығыс кассасының кассирi ф.19 кiтапқа қол қоя отырып касса меңгерушiсiне өткiзедi, ол ведомостарды, кассалық шығыс құжаттарымен бiрге есептi анықтаманы тексерiп, оларға қол қояды.
3.3.19. Айналым кассасының жұмыстары аяқталғаннан және айналым кассасының қалдығының жиынтығы шығарылғаннан кейiн шығыс кассасының кассирi клиенттердiң өтiнiмдерi бойынша және касса меңгерушiсiнен алған клиенттердiң чектерiнiң негiзiнде қолма-қол ақшаны алдын-ала әзiрлеу және орау жұмыстарын жүргiзе алады.
Қолма-қол ақшаны алдын ала әзiрлеу және орауды осы қызмет жүктелген шығыс кассасының кассирi жүргiзе алады.
Қолма-қол ақшаны алдын ала әзiрлеу үшiн шығыс кассасының кассирi касса меңгерушiсiнiң ф.19 кiтаптағы қолмен қолма-қол ақшаны алады. Егер айналым кассасындағы бар қолма-қол ақша сомасы жеткiлiксiз болса, онда ол қолма-қол ақшаны қосымша резервтiк қордан өңдеу, тексерудi бақылап қайта санау және қоймаға қайта өткiзу үшiн ақша қоймасынан банкноттар мен басқа құндылықтарды берудiң есебiн жүргiзу жөнiндегi кiтапқа ф.31 (осы Тәртiпке N 31 қосымша) қол қоя отырып алады. Касса меңгерушiсiнен алған қолма-қол ақшаның сомасына кассир алынған қолма-қол ақшаның тiзiмдемесiн ф.32 (осы Тәртiпке N 32 қосымша) жасайды. ф.32 тiзiмдеме банкноттар мен металл ақшалардың тозу дәрежесi, олардың нақты құны, саны, банкноттар мен металл ақшалар бойынша жеке жиынтығын және қолма-қол ақшаның жалпы сомасының жиынтығын шығара отырып, тiзiмдемеге касса меңгерушiсi қолма-қол ақшаны бергендiгiн, ал кассир оларды алғандығын растап қолдарын қояды.
3.3.20. Әрбiр чек бойынша жеке әзiрленген қолма-қол ақша (толық және толық емес пачкалардағы немесе қапшықтардағы) сыртында тiгiсi жоқ қапшықтарға салына алады. Қапшықтың аузы тiгiледi және түйiнсiз және үздiксiз шпагатпен нығыздап байланады. Тиiстi мәлiметтер жазылатын қағазға оралған күнi және салынған ақшаның жалпы сомасы, сондай-ақ кассирдiң қолы мен бәсiре штампы қойылады. Шпагаттың ұштары тұйықталып байланады және пломбыланады. Тиiстi мәлiмет жазылатын қағазға чек жапсырылады.
3.3.21. Қолма-қол ақша салынған беруге әзiрленген қапшық кассир пломбылайтын, әрбiр қаншыққа салынған ақшалардың сомасы мен арнайы арбадағы қолма-қол ақшаның жалпы сомасы жеке көрсетiлген тиiстi мәлiметтер жазылатын қағазбен жабдықталатын, құлыппен жабылатын арнайы арбаға орналастырылуы мүмкiн. Тиiстi мәлiметтер жазылатын қағазға күнi, кассирдiң қолы мен бәсiре штампы қойылады. Бұл жағдайда клиенттердiң барлық чектерi жалпы тиiстi мәлiметтер жазылатын қағазға жапсырылады.
3.3.22. Айналым кассасының есебiнен беруге әзiрленген қолма-қол ақшаны касса меңгерушiсi кассирдiң ф.19 кiтабына қолын қоя отырып қабылдайды, ал резервтiк қордың есебiнен әзiрленгендердi (белгiленген тәртiппен оралған пайдаланылмаған ақшаның қалдығымен бiрге) құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адам ф.31 кiтапқа қол қоя отырып қабылдайды.
Ақша қабылдау қапшықтарға (арбаларға) жапсырылған тиiстi мәлiметтер жазылған қағаздағы жазбалар бойынша, олардың тұтастығын, оралуының дұрыстығы және пломбирдегi басылған бедерлердiң анықтығы тексерiлiп жүргiзiледi.
Соған ұқсас тәртiппен шығыс кассасының кассирi келесi операциялық күнi таңертең ф.19 кiтапты жүргiзетiн касса меңгерушiсiнiң қойған қолымен ақша қабылдауды жүргiзедi.
3.3.23. Резервтiк қордан айналым кассасына алдын ала әзiрленген қолма-қол ақша беру (пайдаланылмаған ақшаның қалдығымен бiрге) келесi операциялық күнi таңертең осы Тәртiпте белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Алдын ала әзiрленген қолма-қол ақшаны берудi шығыс кассасының кассирi осы Тәртiпте белгiленген қолма-қол ақша берудiң тәртiбiмен жүргiзiледi. Берiлетiн қапшықтардан пломбалар алынбайды.
3.3.24. Алушылардың қапшықтары ашуы Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң осы үшiн арнайы бөлiнген үй-жайында қапшықтан пломбаны кесетiн касса қызметкерiнiң (бақылаушының) бақылауымен жүргiзiледi.

По окончании операционного дня кассир расходной кассы сверяет сумму выданных денег с суммой расходных документов, фактическим остатком наличных денег и суммой, полученной под отчет, и составляет справку кассира расходной кассы о сумме выданных денег и полученной сумме под отчет ф. 29 (приложение N 29 к настоящим Правилам). Данные справки ф.29 сверяются с итоговой суммой ведомостей ф. 27, ф. 28, ф. 28 "а". При тождественности сумм в справке ф. 29 и ведомостей ф. 27, ф. 28, ф. 28 "а" кассир расходной кассы ставит свою подпись на указанной справке. После завершения подведения итогов кассир расходной кассы сверяет приведенные в справке ф. 29 кассовые обороты с записями в расходном кассовом журнале ф. 26 работника операционного отдела. Результат произведенной сверки заверяется подписью кассира в расходном кассовом журнале ф. 26 операционного работника и подписью операционного работника в справке ф. 29 кассира расходной кассы.
3.3.17 В подразделениях Нацбанка, где расходные кассовые операции выполняются заведующими кассой, справка ф. 29 не составляется, а сумма оборотов по расходу включается в сводную справку о кассовых оборотах ф. 30 (приложение N 30 к настоящим Правилам).
3.3.18 Кассир расходной кассы ведет книгу ф. 19, в которой осуществляется запись общей суммы наличных денег, полученных в подотчет от заведующего кассой, количество и сумму оплаченных документов, остаток подотчетных сумм, сдаваемых им обратно под роспись заведующему кассой.
Остаток наличных денег, сформированных в установленном порядке, и расходные кассовые документы за день вместе с ведомостями ф. 27, ф. 28, ф. 28 "а", справкой ф. 29 кассир расходной кассы под расписку в книге ф. 19 сдает заведующему кассой, который, проверив ведомости, отчетную справку с расходными кассовыми документами, подписывает их.
3.3.19 После завершения работы оборотной кассы и выведения итогов остатка оборотной кассы кассир расходной кассы может производить предварительную подготовку и упаковку наличных денег по заявкам клиентов и на основании чеков клиентов, полученных от заведующего кассой.
Предварительная подготовка и упаковка наличных денег производится кассиром расходной кассы, на которого возложены данные функции.
Для предварительной подготовки наличных денег кассир расходной кассы получает от заведующего кассой под роспись в книге ф. 19 наличные деньги. Если имеющейся в оборотной кассе суммы наличных денег недостаточно, то он получает наличные деньги дополнительно из резервного фонда под роспись в Книге по учету выдачи из денежных хранилищ банкнот и других ценностей для обработки, контрольного пересчета ревизии и обратной сдачи в хранилище ф. 31 (приложение N 31 к настоящим Правилам). На сумму полученных от заведующего кассой наличных денег кассир составляет опись полученных наличных денег ф. 32 (приложение N 32 к настоящим Правилам). Опись ф. 32 составляется с указанием банкнот и монет по степени износа, их номиналу, количеству, с выведением итогов отдельно по банкнотам и монетам и общей суммы наличных денег, опись подписывается заведующим кассой в подтверждении передачи наличных денег, а кассиром - в их получении.
3.3.20 Подготовленные отдельно по каждому чеку наличные деньги (в полных и неполных пачках или мешках) вкладываются в мешок без наружных швов. Горловина мешка прошивается и плотно завязывается шпагатом без узлов и надрывов. На ярлыке указываются дата упаковки и общая сумма вложенных денег, а также проставляется подпись и именной штамп кассира. Концы шпагата завязываются глухим узлом и пломбируются. К ярлыку прикрепляется чек.
3.3.21 Подготовленный к выдаче мешок с наличными деньгами может быть помещен в закрывающуюся на замок специальную тележку, которая пломбируется кассиром, снабжается ярлыком, с указанием на нем отдельно суммы денег, находящихся в каждом вложенном мешке и общей суммы наличных денег в специальной тележке. На ярлыке проставляется дата, подпись и именной штамп кассира. В этих случаях все чеки клиентов прикрепляются к общему ярлыку.
3.3.22 Наличные деньги, подготовленные к выдаче за счет оборотной кассы, принимаются заведующим кассой под роспись в книге ф. 19 кассира, а подготовленные за счет резервных фондов (вместе с упакованным в установленном порядке остатком неиспользованных денег) - должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей, под роспись в книге ф. 31.
Прием денег производится по записям на ярлыках, прикрепленных к мешкам (тележкам), с проверкой их целостности, правильности упаковки и ясности оттисков пломбиров.
В аналогичном порядке производится прием денег кассиром расходной кассы утром следующего операционного дня под роспись в книге ф. 19, ведущейся заведующим кассой.
3.3.23 Передача предварительно подготовленных наличных денег (вместе с остатком неиспользованных денег) из резервных фондов в оборотную кассу производится на следующий рабочий день в порядке, установленном настоящими Правилами.
Выдачу предварительно подготовленных наличных денег кассир расходной кассой производит в установленном настоящими Правилами порядке выдачи наличных денег. Пломбы с выдаваемых мешков не снимаются.
3.3.24 Вскрытие мешков получателями производится в специально отведенном для этого помещении подразделения Нацбанка под наблюдением работника кассы (контролера), который срезает пломбы с мешков.

4-тарау. Кiрiс-шығыс және ұсату кассаларының
жұмыстарын ұйымдастыру
3.4.1. Кiрiс-шығыс кассаларының қолма-қол ақшалары қабылдауы және беруi кiрiс-шығыс кассалары тиiсiнше белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Операциялық күн аяқталған бойда кiрiс-шығыс кассаларының кассирi ф.29 анықтаманы жасайды, сырт жағына кiрiс сомасы мен шығыс сомасы көрсетiледi.
3.4.2. Ұсату кассалары ұсатылған металл ақшаларды банкноттарға айырбастауды жүргiзедi.
3.4.3. Ұсату кассасының кассирi касса меңгерушiсiнен ф.19 кiтапқа қол қоя отырып ұсақ металл ақшаның қажеттi сомасын алады.
Клиенттерден банкноттардан ала отырып, кассир оның өтiнiшiне сәйкес қажеттi нақты құндағы металл ақшаны жинап алады, олардың сомасын тексередi және оларды клиенттерге бередi.
Операциялар аяқталған бойда кассир алынған банкноттар мен қалған металл ақшаларды касса меңгерушiсiне ф.19 кiтапқа қол қоя отырып бередi.
Бұл орайда ұсату кассасының кассирi ф.22, ф.23 ведомостарды жүргiзедi.
5-тарау. Қайта санау кассаларының жұмыс тәртiбi
3.5.1. Ұлттық банк бөлiмшелерiнде банкноттар мен металл ақшаларды сұрыптауды, дер мезгiлiнде қайта санауды, қалыптастыруды және орауды жүргiзудi қамтамасыз ету үшiн қайта санау кассалары ұйымдастырылады.
3.5.2. Қайта санау кассаларына қолма-қол ақшаны сұрыптау және қайта санау бойынша мiндеттер жүктеледi.
3.5.3. Қайта санау кассаларының үй-жайы оңаша болуы керек, ал кассаға кiретiн есiк iшкi жағынан жабылуы тиiс.
3.5.4. Қайта санау кассасы:
* Есепшiлер бригадасының бақылаушылары қайта сынау үшiн қабылдаған қолма-қол ақшаны сақтау үшiн металл шкафтармен немесе жәшiктерi бар арнайы столдармен;
* қайта санауға қабылданған қолма-қол ақшаны есеп жүргiзу бригадасының сақтауы үшiн металл шкафтар немесе арнайы жәшiктерi бар үстелдер;
* қайта саналған қолма-қол ақшаны кассирлердiң орнын оқшаулайтын әйнек қалқалары бар үстелдер мен аузы дауыс құлыпталатын жәшiктер.
3.5.5. Қолма-қол ақшаны қайта санауды қайта санау кассасының есепшiлер бригадасының кассирлерi жүргiзедi. Бригаданы бақылаушы басқарады және оның құрамында есепшiлердiң кассирлерi болады.
3.5.6. Қайта санау кассаларының жұмыстары үшiн касса меңгерушiсi есепшiлер бригадасының бақылаушысына ф.19 кiтабына қол қойғыза отырып, қайта санау және сұрыптау үшiн қолма-қол ақша бередi. Есепшiлер бригадасының бақылаушысы алған қолма-қол ақшаның сомасын өзiнiң ф.19 кiтабына жазады, ол ақшаны қайта санау кассасының кассирiне нақты құны, сомасы көрсетiлген ф.33 (осы Тәртiпке N 33 қосымша) бақылау парағы бойынша қайта санау үшiн бередi. Қолма-қол ақшаны бақылаушыдан қабылдағаны туралы кассир бақылау парағына қол қояды, бұл орайда кассирге банкноттармен 2 пачка және металл ақшалармен 1 қапшықтан берiледi.
3.5.7. Ұлттық банктiң бөлiмшелерiнде қайта санау кассасының кассирлерi түскi үзiлiс кезiнде өздерiнде қалған қолма-қол ақшаны жеке металл шкафтарға, арнайы столдардың жәшiктерiне немесе қайта санау кассаларының жалпы металл шкафтарына сақтауы тиiс. Қолма-қол ақшаны жалпы металл шкафтарға сақтағанда әрбiр кассир өз ақшаларын жеке қапшықтарға немесе қобдишаға салуға мiндеттi. Бұл жағдайда жалпы металл шкаф екi құлыппен жабылуы тиiс, олардың кiлттерi есепшiлер бригадасының бақылаушысында және кассирлердiң бiреуiнде сақталуы керек.
Жалпы металл шкафтың жабылуы және ашылуы есепшiлер бригадасының барлық кассирлерiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
3.5.8. Банкноттарды қайта сынау бiр мезгiлде банкноттарды сұрыптай отырып пачкалар, түбiршектер және парақтап қайта санау бойынша жүргiзiледi. Айналысқа жарамды банкноттар пачкаларға қатталады және оралады, оларға жарамсыз, жалған және күмәндi банкноттарды салуға жол берiлмейдi. Металл ақшалар қапшықтардағы тиiстi мәлiмет жазылған қағаздар бойынша және көлемi бойынша қайта саналады, бұл орайда табылған бүлiнген және төлем жасалмайтын металл ақшалар сұрыпталады.
Кассирдiң үстелiнде қайта санаған кезде банкноттардың қайта саналған пачкаларындағы ақшалар немесе металл ақшалардың қапшықтары ғана болуы тиiс.
3.5.9. Банкноттардың пачкаларындағы жапсырмаларда немесе қапшықтарға жапсырылған тиiстi мәлiмет жазылған қағаздағы мәлiметтерде пачкадағы нақты бар банкноттар немесе қапшықтардағы металл ақшалар сомасымен алшақтықтар болғанда кассир пачкадағы немесе қапшықтағы қолма-қол ақшаны қайтадан қайта санауға мiндеттi. Банкноттардың пачкаларын немесе металл ақшалардың қапшықтарын қайтадан қайта санағаннан кейiн алшақтықтар расталған жағдайда жетiмсiз немесе артық ақша фактiлерiн, сондай-ақ төлем жасалмайтын, оның iшiнде жалған банкнот немесе металл ақша табылғандығын есепшi-кассир бұл туралы есепшiлер бригадасының бақылаушысына хабарлауға мiндеттi.
Есепшiлер бригадасының бақылаушысы есепшi-кассир тапқан жетiмсiздiк немесе артық банкноттар бар пачканы парақтап қайта санауды және металл ақшалардың қапшығын көлемi бойынша қайта санауды жүргiзедi.
3.5.10. Операциялық күн iшiнде қайта санау кассаларының кассирлерi ф.34 (осы Тәртiпке N 34 қосымша) қайта сұрыпталған банкноттарының ведомосы мен ф.35 (осы Тәртiпке N 35 қосымша) қайта сұрыпталғандардың ведомосын жүргiзедi, онда қайта сұрыпталған қолма-қол ақшаның нақты құны, тозу дәрежесi, саны бойынша және сомасының жалпы жиынтығы бойынша сомасы көрсетiледi.
3.5.11. Егер алынған қолма-қол ақшаны есепшi-кассир операциялық күннiң соңына дейiн қайта саналмаған болса, онда қайта саналмаған қолма-қол ақша сондай-ақ бақылаушыға берiледi. Бақылаушыға қайта саналған қолма-қол ақша сияқты қайта саналмаған қолма-қол ақшаны беру бақылау парағына қол қойыла отырып жүргiзiледi. Бұл орайда бақылаушы қайта саналмаған қолма-қол ақшаны бүлiнбеген орауда қабылдайды.
3.5.12. Кассир операциялық күн соңында қабылданған қолма-қол ақша сомасының ф.34, ф.35 ведомостарымен бiрге бақылау парағының мәлiметтерiмен сәйкес келуiн салыстырады.
3.5.13. Кассирлерде қайта санағаннан және сұрыптағаннан кейiн қалған олардан толық пачкалар мен түбiршектер қалыптастыруға келмейтiн банкноттар мен түбiршектер қайта санау кассасы бақылаушысының нұсқауы бойынша бiрiктiру және орау үшiн бақылау парағына қол қоя отырып, арнайы тағайындалған бiр немесе бiрнеше кассирге берiледi, олар осы тәртiпте белгiленген тәртiппен банкноттарды қайта санап және қалыптастырғаннан кейiн қайта санау кассасы бақылаушысының бақылау парағына қол қоя отырып бередi. Бiрiктiруге және орауға қабылданған банкноттарды кассирлер бақылау парағының сырт жағына есепке алады. Кассирлер қолма-қол ақшаны тапсырғаннан кейiн қайта санау кассасының бақылаушысы қайта саналған қолма-қол ақшаны әрбiр есепшi кассирдiң бақылау парағының жиынтығымен салыстырады. Қайта санау кассасының бақылаушысы кассирлерден алынған ф.36 (осы Тәртiпке N 36 қосымша) сұрыпталған банкноттардың жиынтық ведомосын және ф.37 (осы Тәртiпке N 37 қосымша) сұрыпталған металл ақшалардың жиынтық ведомосын жасайды, онда сұрыпталған қолма-қол ақшаның нақты құны, тозу дәрежесi, саны және сұрыпталған қолма-қол ақшаның жалпы жиынтық сомасы көрсетiледi. ф.36, ф.37 жинақ ведомостарының жалпы сомасын, артық ақшалар мен жетiмсiз ақшаларды қайта санау кассасының бақылаушысы ф.19 кiтаптағы касса меңгерушiсiнен алған қолма-қол ақша сомасымен салыстырады.

Глава 4. Организация работы приходно-расходной и
разменной касс
3.4.1 Прием и выдача наличных денег приходно-расходной кассой производится в порядке, установленном соответственно для приходных и расходных касс.
По окончания операционного дня кассир приходно-расходной кассы составляет справку ф.29, на оборотной стороне которой указывает сумму прихода и сумму расхода.
3.4.2 Разменные кассы производят выдачу разменной монеты в обмен на банкноты.
3.4.3 Кассир разменной кассы получает от заведующего кассой под роспись в книге ф. 19 необходимую сумму разменной монеты.
Получив от клиента банкноты, кассир подбирает в соответствии с его просьбой монеты необходимых номиналов, проверяет их сумму и выдает ее клиенту.
По окончании операций кассир передает полученные банкноты и оставшиеся монеты заведующему кассой под расписку в книге ф. 19. При этом кассир разменной кассы ведет ведомости ф. 22, ф. 28.
Глава 5. Порядок работы касс пересчета
3.5.1 Для обеспечения проведения сортировки, своевременного пересчета, формирования и упаковки банкнот и монет в подразделениях Нацбанка организуются кассы пересчета.
3.5.2 На кассы пересчета возлагается обязанность по сортировке и пересчету наличных денег.
3.5.3 Помещение кассы пересчета должно быть изолировано, а входная дверь в кассу должна закрываться с внутренней стороны.
3.5.4 Касса пересчета должна быть оборудована:
- металлическими шкафами или специальными столами с ящиками для хранения контролерами счетных бригад наличных денег, принятых для пересчета;
- столами, имеющими стеклянные перегородки, отделяющие места кассиров, и ящиками с исправными замками для хранения кассирами пересчитанных наличных денег.
3.5.5 Пересчет наличных денег производится кассирами счетных бригад кассы пересчета. Бригада возглавляется контролером и состоит из кассиров счетчиков.
3.5.6 Для работы кассы пересчета заведующий кассой выдает контролеру счетной бригады под расписку в книге ф. N 19 наличные деньги для пересчета и сортировки. Контролер счетной бригады, записав сумму полученных наличных денег в свою книгу ф. 19, выдает деньги кассирам кассы пересчета для их пересчета по контрольному листу ф. 33. (приложение N 33 к настоящим Правилам), в котором указывается номинал, сумма. О принятии от контролера наличных денег кассир расписывается на контрольном листе, при этом кассиру выдаются не более 2 пачек с банкнотами и 1 мешка с монетами.
3.5.7 В подразделениях Нацбанка кассиры кассы пересчета во время обеденного перерыва должны хранить оставшиеся у них наличные деньги в отдельных металлических шкафах, в ящиках специальных столов или в общем металлическом шкафу кассы пересчета. При хранении наличных денег в общем металлическом шкафу каждый кассир обязан свои деньги вложить в отдельный мешок или шкатулку. В этом случае общий металлический шкаф должен закрываться на два замка, ключи от которых должны хранится у контролера счетной бригады и одного из кассиров.
Закрытие и открытие общего металлического шкафа должно производится в присутствии всех кассиров счетной бригады.
3.5.8 Пересчет банкнот производится по пачкам, корешкам и полистным пересчетом, с одновременной сортировкой банкнот. Банкноты, годные к обращению, формируются и упаковываются в пачки, не допускается вложение в них ветхих, фальшивых и сомнительных банкнот. Монеты пересчитываются по ярлыкам на мешках и по кружкам, при этом выявленные поврежденные и неплатежные монеты отсортировываются.
На столе кассира при пересчете должны находится только деньги пересчитываемой пачки банкнот или мешка с монетами.
3.5.9 При расхождении данных указанных на накладках пачек банкнот или ярлыках, прикрепленных к мешкам с суммой банкнот, фактически оказавшихся в пачке, или монет - в мешке, кассир обязан пересчитать наличные деньги в пачке или мешке вторично. При подтверждении расхождения после повторного пересчета пачек банкнот или мешков с монетами, факта недостачи или излишков, а также обнаружения неплатежных, в том числе фальшивых банкнот или монет, кассир-счетчик обязан сообщить об этом контролеру счетной бригады.
Контролер счетной бригады производит полистный пересчет пачки с банкнотами и пересчет по кружкам мешка с монетами, в которых кассиром счетчиком выявлена недостача или излишек.
3.5.10 В течение операционного дня кассиры кассы пересчета ведут ведомость отсортированных банкнот ф. 34 (приложение N 34 к настоящим Правилам) и ведомость отсортированных ф. 35 (приложение N 35 к настоящим Правилам), в которых указывается сумма отсортированных наличных денег по номиналу, степень износа, количеству и общего итога по сумме.
3.5.11 Если полученные наличные деньги кассиром-счетчиком не были пересчитаны до конца операционного дня, то не пересчитанные наличные деньги также передаются контролеру. Передача контролеру наличных денег, как пересчитанных, так и не пересчитанных осуществляется под роспись в контрольном листе. При этом контролером принимаются не пересчитанные наличные деньги в неповрежденной упаковке.
3.5.12 Кассир в конце операционного дня производит сверку соответствия суммы принятых наличных денег, данных контрольного листа с ведомостями ф. 34, ф. 35.
3.5.13 Оставшиеся у кассиров после пересчета и сортировки банкноты, из которых нельзя сформировать полные пачки и корешки, передаются по указанию контролера кассы пересчета, для объединения и упаковки под роспись в контрольных листах специально назначенных одному или нескольким кассирам, которые после пересчета банкнот и формирования в установленном настоящими Правилами порядке, передают их под расписку в контрольных листах контролеру кассы пересчета. Принятые для объединения и упаковки банкноты кассиры учитывают на оборотной стороне контрольных листов. После сдачи кассирами наличных денег контролер кассы пересчета сумму пересчитанных наличных денег сверяет с итогами контрольных листов по каждому кассиру-счетчику. Контролер кассы пересчета на основании полученных от кассиров ведомостей ф. 34, ф. 35 составляет сводную ведомость отсортированных банкнот ф. 36 (приложение N 36 к настоящим Правилам) и сводную ведомость отсортированных монет ф. 37 (приложение N 37 к настоящим Правилам), в которых указывается сумма отсортированных наличных денег по номиналу, степени износа, количеству и общий итог отсортированных наличных денег.
Общую сумм у сводных ведомостей ф. 36, ф. 37 с учетом излишков и недостач контролер кассы пересчета сопоставляет с полученной суммой наличных денег от заведующего кассой в книге ф. 19.

Алшақтықтар болмаған жағдайда бақылаушы қолма-қол ақшаны касса меңгерушiсiне ф.19 кiтапқа қол қоя отырып, ф.36, ф.37 жинақ ведомостарымен бiрге өткiзедi. ф.33 бақылау парағы мен ф.34, ф.35 ведомостар есепшi-кассирлерге қайтарылады және кассирлерде 10 күн бойы сақталады.
3.5.14. Касса меңгерушiсi қайта санау кассасының бақылаушысынан қайта саналған және сұрыпталған қолма-қол ақшаны қолма-қол ақшаларды нақты құны, тозу дәрежесi, саны бойынша және ф.36, ф.37 жиынтық ведомостарының мәлiметтерi сомасымен және ф.19 кiтапта көрсетiлген сомамен салыстыру жолымен қабылдайды. Алшақтықтар болмаса ф.19 кiтапқа қол қояды. Бұл орайда касса меңгерушiсi бақылаушыдан оларды қайта саған кезде табылған артық, жетiмсiз, төлем жасалмайтын банкноттар мен металл ақшаларды есепке ала отырып қабылдаған қолма-қол ақшаның тиiстi сомасын салыстырады.
3.5.15. ф.36, ф.37 жинақ ведомостары күннiң кассалық құжаттарына тiгiледi.
6-тарау. Айналым кассаларының операциялық күнiнiң
аяқталу тәртiбi
3.6.1. Операциялық күн мен операция жасайтын қызметкерлердiң кассалық айналым мәлiметтерiн салыстыруы аяқталысымен айналым кассаларының кассирлерi ф.24, ф.29 жасалған анықтамаларымен, касса құжаттарымен және ф.22, ф.23, ф.27, ф.28, ф.28 "а" жасалған ведомстволармен бiрге нақты құны бойынша банкноттар мен металл ақшаның тозу дәрежесiн, санын, әрбiр нақты құны бойынша сомасын көрсете отырып қолдағы қолма-қол ақшаның жинақталған және буып-түйiлген қалдықтарын және соманың жалпы жиынымен касса меңгерушiсiне өткiзедi.
3.6.2. Касса меңгерушiсi кассирлерден ақшаны, ф.24, ф.29 анықтамаларды, касса құжаттары мен ф.22, ф.23, ф.27, ф.28, ф.28 "а" ведомостарын қабылдай отырып:
* кассирлердiң ф.24, ф.29 анықтамаларында көрсетiлген кассалық айналым сомаларын растайтын операция жасайтын қызметкерлердiң қолдары;
* ф.19 кiтабындағы жазбаларды ескере отырып анықтамалардағы ақшаның қалдықтарын жоюдың дұрыстығын;
* кассирлер өткiзген құжаттардың саны мен сомасы банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны және тозу дәрежесi бойынша жасалған есеп беру анықтамасы мен ведомстволарының мәлiметтерiне сәйкестiгiн тексередi.
Касса меңгерушiсi банкноттарды толық, толық емес және жинақтау пачкiлерiмен түбiршектер, пачкалар мен құжаттамалардағы қолдар бойынша, ал металл ақшаларды - қапшықтарға бекiтiлген тиiстi мәлiметтер жазылған жазбадағы қолдар бойынша қабылдайды. Банкноттарды жеке парақтармен, ал металл ақшаны - көлемi бойынша қабылдау кезiнде, оларды парақтап және бiр-бiрлеп санайды.
Касса меңгерушiсi ф.24, ф.29 анықтамалар бойынша және касса құжаттары бойынша, қолма-қол ақша қабылдаған немесе олардың өзiне берiлген болса, ф.30 кассалық айналым туралы жиынтық анықтама жасайды және бухгалтерлiк есеп мәлiметтерiмен оның қорытындысын салыстырады. Салыстыру ф.30 кассалық айналым туралы жиынтық анықтамаға бас бухгалтердiң орынбасарының қолымен ресiмделедi, ол кассирдiң ф.24, ф.29 анықтамаларымен бiрге сол күнгi касса құжаттарында сақталады. Касса меңгерушiсi ф.42 (осы Ережеге қоса берiлген N 42 қосымша) кiрiс кассасы қабылдаған ұлттық валюта банкнотының жиынтық ведомосын, ф.43 (осы Ережеге қоса берiлген N 43 қосымша). Кiрiс кассасы қабылдаған ұлттық валютаның жиынтық ведомосын, ф.44 (осы Ережеге қоса берiлген N 44 қосымша) шығыс кассасы берген ұлттық валютаның жиынтық ведомосын, ф.45 (осы Ережеге қоса берiлген N 45 қосымша) шығыс кассасы берген ұлттық валютадағы металл ақшаның жиынтық ведомосын, ф.46 (осы Ережеге қоса берiлген N 46 қосымша) шығыс кассасы қабылдаған ұлттық валютадағы металл ақшаның (жинақты, күмiс, алтын) жиынтық ведомосын жасайды.
Бiр күндiк касса айналымын салыстырғаннан кейiн касса меңгерушiсi қабылданған және берiлген ақшаның жалпы сомасын ф.19 кiтабына жазады.
3.6.3. Кассадағы қалдық ақшалар мен бухгалтерия мәлiметтерiнiң арасында алшақтық болған жағдайда касса меңгерушiсi алшақтық себептерiн анықтауға шара қолдану үшiн бұл туралы құндылықтарды сақтауға жауапты лауазымды адамды дереу хабардар етедi. Артық немесе жетiмсiздiк фактiсi расталған жағдайда тиiстi акт жасалады.
3.6.4. Кассаның жұмысы аяқталған соң, касса меңгерушiсi касса құжаттарды қосымшаларымен бiрге жинақтау және тiгу үшiн касса қызметкерлерiнiң бiрiне бередi.
3.6.5. Касса құжаттары баланс шоты бойынша (өсiп отыратын нөмiрлеу тәртiбiмен) кассаның кiрiсi мен шығысы бойынша жеке қалыптасады. Баланстан тыс құжаттар баланстан тыс шоттардың номерлерi бойынша - алдымен кiрiс, одан кейiн шығыс номерлерi бойынша қалыптасады. Жекелеген тiгiндiлердi ф.42, ф.43, ф.44, ф.45 жиынтық ведомостары құрайды.
3.6.6. Әрбiр күн бойынша кассалық құжаттар жеке папкада келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей қалыптастырылуға тиiс. Түптелген құжаттардың қорытынды мәлiметтердi есептеу машинасымен есептеледi, содан кейiн қағаз көмкерме арқылы ашылады. Кассалық және баланстық емес ордерлерiнiң кiрiсi мен шығыстары бойынша жеке есептеу
таспаларды есептеудi жүргiзушi қызметкерлер қол қойған папкада басқа құжаттардың алдында орналасады.
Кассалық құжаттар папкасының бет жағына штамп қойылады немесе мынадай мазмұндағы Жарлық жапсырылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ______________________бөлiмшесi.
Сақтау мерзiмi 3 жыл               Индекс N______________
199  жылғы "____"___________ кассалық құжаттар.

При отсутствии расхождений контролер сдает наличные деньги заведующему кассой под роспись в книге ф. 19 вместе со сводными ведомостями ф. 36, ф. 37. Контрольные листы ф. 33 и ведомости ф. 34, ф. 35 кассиров-счетчиков возвращаются и хранятся у кассиров в течение 10 дней.
3.5.14 Заведующий кассой принимает от контролера кассы пересчета пересчитанные и отсортированные наличные деньги путем сверки наличных денег по номиналу, степени износа, количеству и сумме с данными сводных ведомостей ф. 36, ф. 37 и суммой, указанной в книге ф. 19. При отсутствии расхождений расписывается в книге ф. 19. При этом заведующий кассой сверяет соответствующие суммы наличных денег, принятых им от контролера с учетом излишков, недостач, неплатежных банкнот и монет, обнаруженных при их пересчете.
3.5.15 Сводные ведомости ф. 36, ф. 37 подшиваются в кассовые документы дня.
Глава 6. Порядок завершения операционного дня
оборотной кассы
3.6.1 По окончании операционного дня и сверки кассовых оборотов с данными операционных работников кассиры оборотной кассы сдают заведующему кассой сформированные и упакованные остатки имеющихся у них наличных денег вместе с составленными справками ф. 24, ф. 29 кассовыми документами и ведомостями ф. 22, ф. 23, ф. 27, ф. 28, ф. 28 "а", составленными с указанием банкнот и монет по номиналу, степени износа, количеству, суммой по каждому номиналу и с общим итогом суммы.
3.6.2 Заведующий кассой, приняв деньги, справки ф. 24, ф. 29, кассовые документы и ведомости ф. 22, ф. 23, ф. 27, ф. 28, ф. 28 "а" от кассиров, проверяет:
- подписи операционных работников, подтверждающие суммы кассовых оборотов, указанных в справках ф. 24, ф. 29 кассиров;
- правильность выведения остатков денег в справках с учетом записей в книге ф. 19;
- соответствие количества и суммы сданных кассирами документов данным отчетных справок и ведомостей, составленным по номиналу и степени износа банкнот и монет.
Заведующий кассой принимает полные, неполные и сборные пачки банкнот по корешкам, пачкам и надписям на накладках, а монеты - по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам. При приеме банкнот отдельными листами, а монет - кружками, производится их полистный и поштучный пересчет.
Заведующий кассой по данным справок ф. 24, ф. 29 и по кассовым документам, по которым приняты или выданы им лично наличные деньги, составляет сводную справку о кассовых оборотах ф. 30 и сверяет ее итоги с данными бухгалтерского учета. Сверка оформляется подписью заместителя главного бухгалтера на сводной справке о кассовых оборотах ф. 30, которая вместе с справками кассиров ф. 24, ф. 29 хранится в кассовых документах дня. Заведующий кассой составляет сводную ведомость банкнот национальной валюты, принятых приходной кассой ф. 42 (приложение N 42 к настоящим Правилам), сводную ведомость монет национальной валюты, принятых приходной кассой ф. 43 (приложение N 43 к настоящим Правилам), сводную ведомость банкнот национальной валюты, выданных расходной кассой ф. 44 (приложение N 44 к настоящим Правилам), сводную ведомость монет национальной валюты, выданных расходной кассой ф. 45 (приложение N 45 к настоящим Правилам), сводную ведомость монет (коллекционных, серебряных, золотых) национальной валюты, выданных расходной кассой ф. 46 (приложение N 46 к настоящим Правилам).
После сверки кассовых оборотов за день заведующий кассой записывает в книгу ф. 19 общую сумму принятых и выданных денег.
3.6.3 В случае расхождения между остатком денег в кассе и данными бухгалтерии, заведующий кассой немедленно ставит об этом в известность должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей, для принятия мер к выявлению причин расхождения. В случае подтверждения факта излишка или недостачи составляется соответствующий акт.
3.6.4 После завершения работы кассы, заведующий кассой передает кассовые документы вместе с приложениями для формирования и брошюровки одному из кассовых работников.
3.6.5 Кассовые документы формируются но балансовым счетам (в порядке возрастающей нумерации) отдельно по приходу и расходу кассы. Внебалансовые документы формируются по номерам внебалансовых счетов- сначала приходные, а затем расходные. В отдельный сшив формируются сводные ведомости ф. 41, ф. 42, ф. 43, ф. 44, ф. 45.
3.6.6 Кассовые документы по каждому дню должны быть сформированы не позднее следующего рабочего дня в отдельные папки. Итоговые данные сброшюрованных документов подсчитываются на вычислительной машине, а затем распечатываются на бумажном носителе. Ленты подсчета отдельно по приходу и расходу кассовых и внебалансовых ордеров, подписанные работником, производившим подсчет, помещаются в папке впереди других документов.
На лицевой стороне папки кассовых документов ставится штамп или наклеивается ярлык следующего содержания:
____________подразделение Национального Банка Республики Казахстан.
Срок хранения 3 года                       Индекс N _______________
Кассовые документы за "___"____________199__года.

1. Кiрiс кассалық құжаттар        дана. ______ теңге _____ тиын
2. Шығыс кассалық құжаттар        дана. ______ теңге _____ тиын
3. Кiрiс баланстан тыс құжаттар   дана. ______ теңге _____ тиын
4. Шығыс баланстан тыс құжаттар   дана. ______ теңге _____ тиын
5. Ұзақ мерзiмдi сақтау құжаттарын алу:
кiрiс кассалық құжаттар        дана. ______ теңге _____ тиын
шығыс кассалық құжаттар        дана. ______ теңге _____ тиын
Касса меңгерушiсi                                   (қолы)
Кассир                                              (қолы)
Тексерiлдi: Бас бухгалтер                           (қолы)
3.6.7. Сақтау мерзiмi үш жылдан асатын кассалық құжаттар белгiленген сақтау мерзiмiне сәйкес жеке папкiге тiгiледi, соған байланысты кассалық құжаттар папкасының бет жағына тиiстi белгi қойылады.
3.6.8. Бас бухгалтер келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бухгалтерлiк есеп мәлiметтерi бар кассалық құжаттардың қорытынды мәлiметтерiн салыстыруға және қол қойып растауға тиiс.
3.6.9. Соңғы он екi айдағы кассалық құжаттар касса меңгерушiсiнiң немесе кассирдiң жауапкершiлiгiнде сақталады, ол кассалық құжаттарды сақтау жүктелген күзетке өткiзiлген үй-жайдағы тиiстi қоймада немесе жеке сейфте сақталады.
Кассалық құжаттар жөнiндегi анықтама Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң бас бухгалтерi немесе оның орынбасары қол қойған талаптар бойынша берiледi.
3.6.10. Касса үй-жайынан кассалық құжаттар салынған папка жекелеген жағдайларда және Ұлттық Банк бөлiмшелерi басшыларының жазбаша нұсқауы бойынша ғана шақырылады. Жұмыс күнiнiң соңында папка мiндеттi түрде қайтарылуға тиiс.
3.6.11. Кассалық құжаттарды немесе олардың көшiрмелерiн Ұлттық Банк бөлiмшелерi Ұлттық банктiң жоғары тұрған бөлiмшелерiне ғана, заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, бере алады.
Кассалық құжаттардың түпнұсқасы берiлген жерде касса меңгерушiсi растаған оның көшiрмесi, құжатты беру туралы барлық хат жазысулар, алынған туралы хаттама, сондай-ақ құжаттың түпнұсқасын алған адамның қолхаты тiгiледi.
Бiр күнтiзбелiк жылдағы әртүрлi күнгi бiрнеше кассалық құжаттар, берiлген құжаттардың бiреуiнiң орнына оның көшiрмесi мен беру туралы талап (оның iшiнде алу туралы хаттама және т.б.) қалғандарының орнына - беру туралы талаптың тұрған жерi туралы белгiсi бар көшiрме ғана бiр мезгiлде беруге жатады.
4-бөлiм. Ұлттық Банктiң бөлiмшелерiнде қолма-қол ақшаға
байланысты төлем жасалмайтын банкноттар мен
металл ақшаны қайта санау кезiнде байқалған
жетiмсiздiктер мен артық ақшаларды жөнелту
және есептен шығару тәртiбi
4.1. Ұлттық Банктiң бөлiмшелерi кассаларының қызмет көрсетуi туралы клиенттермен шарт жасасады, онда қолма-қол ақшаны қабылдау, жетiмсiздiктердi есептеп шығару, төлем жасалмайтын банкноттар мен металл ақшалардың және артық ақшалардың орнын толтыру шарттары мiндеттi түрде көрсетiледi.
4.2. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң бумаларында жетiмсiздiктер табылған жағдайда, егер клиент кассирдiң (бақылаушының) қатысуымен үй-жай iшiнде, арнайы бөлiнген жерде ақшаны қайта санаған болса, клиенттердiң талаптары қабылданады.
4.3. Ұлттық Банктiң бөлiмшелерi төлем жасау банкноттары мен металл ақшалары ғана төлемге қабылдайды және айырбастайды, ал айырбастауға төлем жасау банкоттары, сондай-ақ бетiнiң 50%-тен астамы сақталған банкноттар (жалған (жасанды) ақшадан басқасы) қабылданады.
4.4. Клиенттерден қабылданған төлем жасалмайтын банкноттар мен металл ақшалар айналымға қайта шығарылмайды, ал нақты құны бойынша сұрыпталады және мақсатқа сай өткiзiледi.
4.5. Банкноттар мен металл ақшаларды қабылдау кезiнде кассирлер олардың төлем жасалуын бақылауға, осы Ережеде белгiленген ұғымдарды басшылыққа алуға мiндеттi.
Кассирлер машиналарда саналған, қолма-қол ақшаны қайта санауға пайдаланылған, сондай-ақ түскен ақшаны тiкелей өткiзетiн адамдар сұрыптаған банкноттар мен металл ақшалардың төлем жасалуын белгiлеу мiндеттерiнен босатылмайды.
Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң тозған банкноттарды, сондай-ақ бетiнiң 50%-тен көп өңiн сақталған банкноттарды және ақаулы (зақымданған) металл ақшаны айырбастауы бухгалтерлiк есеп өткiзiлiмiн жүзеге асырмай-ақ, тiкелей оларды қабылдау сәтiнде жүргiзiледi. Банкноттерге Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшелерiн көрсете отырып "Айырбасталды" деген штамп қойылады. Күнi көрсетiледi және банкноттарды айырбастаған кассирдiң қолы мен штамп қойылады.
Егер кассирге банкноттар мен металл ақшалардың төлем жасалуын анықтау қиындық келтiрсе, бұл туралы түпкiлiктi шешiмдi касса меңгерушiсi, ал қажет болған жағдайда - Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң басшысы қабылдайды.
Айырбасталған банкноттар мен металл ақшалар нақты құны бойынша сортталады және басқа банкноттар мен металл ақшалардан жеке айналым кассасында сақталады.
Сонымен бiрге күмәндi банкноттар мен металл ақшалар Ұлттық банктiң қоймасында немесе Кассалық орталықта сараптауға жiберiледi.
4.6. Заңды және жеке тұлғалардан сараптауға күмәндi банкноттар мен металл ақшаларды қабылдау ф.40 өтiнiш-тiзiмдеме бойынша (осы Ережеге қоса берiлген N 40 қосымша) жүргiзiледi, ол екi дана етiп жасалады. Бiр данасы Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң кассасында қалады, екiншiсi - банкноттар мен металл ақшаларды қабылдау туралы касса меңгерушiсi шартты бағасы 1 теңге деп жазған ф.41 түбiршегiмен бiрге (осы Тәртiпке қоса берiлген N 41 қосымша) клиентке қайтарады.
Касса меңгерушiсi ф.41 түбiршегiн берген кезде өтiнiш-тiзiмдеме банкноттар мен металл ақшалардың нақты құнын, саны мен сомасын көрсетудiң, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың толық мекен-жайының болуын мiндеттi түрде тексередi.
Құндылықтарды қабылдау баланстан тыс шоттар ескерiледi.
4.7. Күмәндi банкноттар мен металл ақшаларды Ұлттық банктiң қоймасына немесе Кассалық орталыққа сараптауға жiберген кезде жiберiлетiн құндылықтарға ф.38 (осы Ережеге қоса берiлген N 38 қосымша) төрт дана етiп тiзiмдеме жасалады, онда жiберушi клиенттiң атауы, банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны, олардың саны мен сомасы, қапшықтың саны, қапшықтың номерi мен пломба номерi көрсетiледi.
Ф.38 тiзiмдемесiне құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар қол қояды. ф.38 тiзiмдемесi Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшелерiнде күнi көрсетiле отырып тiркеледi. Бiрiншi данасы Ұлттық Банктiң қоймасына немесе Кассалық орталыққа касса меңгерушiсi конвертке салып бекiтiп, Ұлттық Банк инкассаторларының аға бригадасы арқылы жiберiледi, екiншiсi - Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшелерiнің кассалық құжаттарында қалады, үшiншiсiн - құндылықтарды қабылдау және өткiзу үшiн Ұлттық банктiң инкассаторлар бригадасы пайдаланады және банкноттар мен металл ақшалар мақсатқа сай жеткiзiлгеннен кейiн Ұлттық Банк инкассаторларының жұмыстары бойынша Ұлттық банк бөлiмшелерiне өткiзiледi және төртiншiсi - Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерi жiберiледi.
Ерекше жағдайларда банкноттар мен металл ақшалар Ұлттық Банктiң Қоймасына немесе Кассалық орталыққа олардың нақты құны бойынша бағалай отырып бағалы почта посылкасымен жiберiледi. Күмәндi банкноттар мен металл ақшаларды бағалы почта посылкасымен жiберген кезде ф.38 тiзiмдемесi үш дана етiп жасалады. Тiзiмдеменiң бiрiншi данасы банкноттармен және металл ақшалармен бiрге конвертке салынып бекiтiледi, екiншiсi - сол күнгi кассалық құжаттарда қалады, үшiншi дана Ұлттық банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi.
Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң кассалық құжаттарына арналған және Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiлген ф.38 тiзiмдемесiнiң екiншi жартысын - қолхатын күмәндi банкноттар мен металл ақшаларды алған инкассаторлар оларды алғанын растау ретiнде толтырады және қол қояды. Осы қолхатта күнi, теңге сомасы санмен және жазумен, тексеру сипаты (парақпен, көлемi бойынша, пачка жапсырмасындағы және қапшыққа бекiтiлген жарлықтардағы жазбалар бойынша) көрсетiледi. Ұлттық банктiң Қоймасына немесе Кассалық орталыққа жiберiлетiн және бөлiм инкассаторларына арналған ф.38 тiзiмдеме қолхаты Ұлттық банк Қоймасына немесе Кассалық орталықта толтырылады, басшы, бас бухгалтер және касса меңгерушiсi қол қояды және мөрмен расталады.
Сараптамаға жiберiлетiн күмәндi банкноттар мен металл ақшалар сомасы шартты бағасы 1 теңгемен жүргiзiлген сараптама нәтижелерiн, алғанға дейiн баланстан тыс шотта ескерiледi.
4.8. Ұлттық Банк Қоймасына немесе Кассалық орталыққа түскен банкноттар мен металл ақшалар тиiстi баланстан тыс шотқа кiрiске алынады және 10 күн мерзiмде сараптаудан өткiзетiн бас сарапшыға берiледi және банкноттар мен металл ақшалардың төлем жасауға болатындығы немесе болмайтындығы туралы шешiм қабылдайды. Банкноттар мен металл ақшаларды төлем жасауға болады деп таныған жағдайда Ұлттық банк Қоймасы мен Касса орталығы оларды айналым кассасына есептейдi және Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшелерiне кредиттiк тапсырмаларға жөнелтедi, сонымен бiр мезгiлде тиiстi баланстан тыс шот бойынша шығысқа есептен шығарады.
4.9. Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшелерi кредиттiк тапсырмаларды алып, түскен соманы тиiстi баланс шотына жатқызады (есептейдi), тиiстi баланстық емес шот бойынша шығысқа есептен шығарады және банкноттар мен металл ақшаларды айырбас жасау туралы заңды немесе жеке тұлғаларға хабарлама жiбередi.

1. Приходные кассовые документы______ шт. Тенге______тиын_______
2. Расходные кассовые документы_______шт. Тенге______тиын_______
3. Приходные внебалансовые документы__шт. Тенге______тиын_______
4. Расходные внебалансовые документы__шт. Тенге______тиын_______
5. Изъято документов длительных сроков хранения:
приходных кассовых документов______шт. Тенге______тиын_______
расходных кассовых документов______шт. Тенге______тиын_______
Заведующий кассой                              (подпись)
Кассир                                         (подпись)
Проверено: Главный бухгалтер                   (подпись)
3.6.7 Кассовые документы, срок хранения которых превышает три года, брошюруются в отдельные папки в соответствии с установленными сроками их хранения, в связи с чем на лицевой стороне папки кассовых документов делается соответствующая отметка.
3.6.8 Не позднее следующего рабочего дня главный бухгалтер должен сверить итоговые данные кассовых документов с данными бухгалтерского учета и заверить их подписью.
3.6.9 Кассовые документы за последние двенадцать месяцев хранятся под ответственностью заведующего кассой или кассира, на которого возложено хранение кассовых документов, соответственно в кладовой или отдельном сейфе, находящихся в помещении, сдаваемом под охрану.
Справки по кассовым документам выдаются по требованию за подписью главного бухгалтера подразделения Нацбанка или его заместителя.
3.6.10 Вынос из помещения кассы папок с кассовыми документами допускается лишь в отдельных случаях и только по письменному распоряжению руководителя подразделения Нацбанка. К концу рабочего дня папки должны быть обязательно возвращены.
3.6.11 Кассовые документы или их копии могут быть выданы подразделением Нацбанка только вышестоящему подразделению Нацбанка, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами.
На место выданного подлинного кассового документа подшивается заверенная заведующим кассой его копия, вся переписка о выдаче документа, протокол выемки, а также расписка лица, получившего подлинный документ.
В случае, когда выдаче подлежат одновременно несколько кассовых документов за разные даты одного календарного года, на место одного из выдаваемых документов помещается его копия и требование о выдаче (в том числе протокол выемки и т.п.), а взамен остальных - только копии с отметками о месте нахождения требования о выдаче.
Раздел 4. Порядок отправки и списания неплатежных банкнот
и монет, недостач, излишков, обнаруженных при
пересчете наличных денег в подразделениях Нацбанка
4.1 Подразделения Нацбанка заключают договоры с клиентами о кассовом обслуживании с обязательным указанием в них условий приема наличных денег, списания недостач, неплатежных банкнот и монет, и возмещения излишков.
4.2 Претензии клиентов при обнаружении недостачи в упаковке подразделения Нацбанка принимаются, если деньги были пересчитаны клиентом в присутствии кассира (контролера), в помещении, специально отведенном месте.
4.3 Подразделениями Нацбанка принимаются к платежу и обмениваются только платежные банкноты и монеты, а к обмену кроме платежных банкнот также банкноты, сохранившие более 50% своей поверхности (за исключением фальшивых (поддельных)).
4.4 Принятые от клиентов неплатежные банкноты и монеты обратно в обращение не выпускаются, а сортируются по их номиналу и сдаются по назначению.
4.5 При приеме банкнот и монет кассиры обязаны следить за их платежностью, руководствуясь понятиями, определенными в настоящих Правилах.
Кассиры не освобождаются от обязанности определения платежности банкнот и монет, пересчитанных на машинах, используемых для пересчета наличных денег, а также рассортированных непосредственно лицами, сдающими денежную выручку.
Обмен ветхих банкнот, а также банкнот, сохранивших более 50 % своей поверхности, и дефектных (поврежденных) монет подразделениями Нацбанка производится непосредственно в момент их приема без осуществления проводок по бухгалтерскому учету. На банкнотах ставится штамп "Обменено" с указанием соответствующего подразделения Нацбанка, указывается дата и ставится подпись и штамп кассира, обменявшего банкноты.
Если кассир затрудняется определить платежность банкнот и монет, окончательное решение об этом принимает заведующий кассой, а в необходимых случаях - руководитель подразделения Нацбанка.
Обмененные банкноты и монеты сортируются по их номиналу и хранятся в оборотной кассе отдельно от других банкнот и монет.
При этом сомнительные банкноты и монеты отправляются на экспертизу в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр.
4.6 Принятие сомнительных банкнот и монет на экспертизу от юридических и физических лиц производится по заявлению-описи ф. 40 (приложение N 40 к настоящим Правилам), которое составляется в двух экземплярах. Один экземпляр остается в кассе подразделения Нацбанка, второй - возвращается клиенту вместе с квитанцией ф. 41 (приложение N 41 к настоящим Правилам) о приеме банкнот и монет, выписываемой заведующим кассой в условной оценке 1 тенге.
При выдаче квитанции ф. 41 заведующим кассой в обязательном порядке проверяется наличие в заявлении-описи указания номинала, количества и суммы банкнот и монет, а также полный адрес юридического или физического лица.
Принятые ценности учитываются на внебалансовом счете.
4.7 При отправке сомнительных банкнот и монет на экспертизу в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр составляется опись отправляемых ценностей ф. 38 (приложение N 38 к настоящим Правилам) в четырех экземплярах, в которой указывается наименование клиента-отправителя, номинал банкнот и монет, их количество и сумма, количество мешков, номера мешков и номер пломбира.
Опись ф. 38 подписывается должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей. Опись ф. 38 регистрируется в подразделении Нацбанка - отправителе с указанием даты. Первый экземпляр отправляется в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр в конверте, опечатанном заведующим кассой, через старшего бригады инкассаторов Нацбанка, второй - остается в кассовых документах подразделения Нацбанка - отправителя, третий - используется бригадой инкассаторов Нацбанка для приема и сдачи ценностей и после доставки банкнот и монет по назначению сдается в подразделение Нацбанка по месту работы инкассаторов Нацбанка, и четвертый - отправляется в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
В исключительных случаях банкноты и монеты отправляются в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр ценной почтовой посылкой с оценкой по их номиналу. При отправке сомнительных банкнот и монет ценной почтовой посылкой опись ф. 38 составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр описи запечатывается в конверт вместе с банкнотами и монетами, второй - остается в кассовых документах дня, третий экземпляр отправляется в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
Расписка - вторая половина описи ф. 38, предназначенная для кассовых документов подразделения Нацбанка и отправляемая в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка, заполняется и подписывается инкассатором, получившим сомнительные банкноты и монеты, в качестве подтверждения в их получении. В данной расписке указываются дата, сумма тенге цифрами и прописью, характер проверки (полистно, по кружкам, по корешкам, по надписям на накладках пачек и ярлыках, прикрепленных к мешкам). Расписка описи ф. 38, отправляемая в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр и предназначенная для инкассаторского отдела, заполняется в Хранилище Нацбанка или Кассовом центре, подписывается руководителем, главным бухгалтером и заведующим кассой и заверяется печатью.
Сумма сомнительных банкнот и монет, отправляемых на экспертизу, учитывается на внебалансовом счете до получения результатов проведенной экспертизы, в условной оценке 1 тенге.
4.8 Поступившие в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр банкноты и монеты приходуются на соответствующий внебалансовый счет и передаются главному эксперту, который в 10-дневный срок проводит экспертизу и принимает решение о платежности или неплатежности банкнот и монет. В случае признания платежности банкнот и монет, Хранилище Нацбанка или Кассовый центр зачисляет их в оборотную кассу и высылает кредитовое поручение подразделению Нацбанка - отправителю, одновременно списывает в расход по соответствующему внебалансовому счету.
4.9 Подразделение Нацбанка-отправитель, получив кредитовое поручение, относит (зачисляет) поступившую сумму на соответствующий балансовый счет, списывает в расход по соответствующему внебалансовому счету и направляет извещение юридическому или физическому лицу о произведенном обмене банкнот и монет.

Заңды тұлғаның не болмаса жеке тұлғаның өкiлi хабарламаны алғаннан кейiн Ұлттық Банк бөлiмшелерiне ф.41 түбiршектi, ф.40 өтiнiш-тiзiмдемесiн және жеке басын куәландыратын куәлiк ұсынады, солардың негiзiнде ақша берiледi. Ақша қолма-қол ақшалай да, аударым жолымен де берiлуi мүмкiн. Шығыс кассалық ордерiне немесе қолма-қол ақшасыз аударуға арналған мемориалдық ордерге түбiршек жапсырылады, кейiннен күндiк кассалық немесе мемориалдық құжаттарда тiгiледi.
4.10. Банкноттар мен металл ақшаларды төлем жасауға болмайды деп таныған жағдайда (бетiнiң 50%-тен көп өңiн сақтаған банкноттарды қоспағанда) Ұлттық банк Қоймасының немесе кассалық орталықтың бас сарапшысы Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшелерiне айырбас жасаудан бас тарту туралы бас тарту себебiн, нақты құнын, банкноттар мен металл ақшалардың саны мен сомасын көрсете отырып хабарлама жiбередi.
Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшелерi хабарламаны ала отырып, айырбастаудың бас тартылған банкноттар мен металл ақшалар сомасын тиiстi баланстың емес шот бойынша шығысқа есептен шығарады және заңды немесе жеке тұлғаларға хабарлама жiбередi.
Ұлттық Банк Қоймасының немесе Кассалық орталығының сарапшылары төлем жасауға болмайды деп таныған банкноттар мен металл ақшалар 12 ай бойы сақталады, одан кейiн жойылады.
4.11. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде төлем жасауға болмайтын банкноттар немесе металл ақшалардың жетiмсiздiгi, артық шыққаны табылған жағдайда ф.39 (осы Ережеге қоса берiлген N 39 қосымша) актiсi жасалады, оған материалдық жауапты адамдар (қайта санау кассасының кассирi, қайта санау кассасының бақылаушысы және жекелеген жағдайларда - құндылықтардың сақталуына жауап беретiн лауазымды адамдар) қол қояды. Егер қолма-қол ақшаны Ұлттық Банктiң инкассаторларының қатысуымен қайта санау кезiнде төлем жасауға болмайтын банкноттардың немесе металл ақшалардың жетiмсiздiгi, артық шыққаны табылған жағдайда жасалған актiге инкассаторлар бригадасының барлық мүшелерi мен құндылықтардың сақталуына жауап беретiн лауазымды адамдар қол қояды.
Қолма-қол ақшаның 200 теңгеден астам сомада жетпегенi туралы бақылаушы касса меңгерушiсiн, ал қажет болған жағдайда - Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң басшыларын хабардар етедi.
4.12. Жасалған актiнiң дана саны төлем жасауға болмайтын банкноттардың немесе металл ақшалардың жетiмсiздiгi, артық шыққаны кiмнiң бумасында табылғанына байланысты.
Төлем жасауға болмайтын банкноттардың немесе металл ақшалардың жетiмсiздiгi, артық шыққаны табылған жағдайда:
* қайта санаған жердегi Ұлттық Банк бөлiмшелерi жасаған бумада табылса, акт екi дана етiп жасалады:
бiрiншiсi - Ұлттық банк бөлiмшесiнде қалады;
екiншiсi - Ұлттық банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi;
* Ұлттық банк бөлiмшелерiнде қызмет көрсететiн клиенттердiң кассирлерi жасаған бумада табылса, акт үш дана етiп жасалады:
бiрiншi - Ұлттық Банк бөлiмшесiнде қалады;
екiншiсi - буып-түю материалдарымен (шпагат, пломба, клише басылған полиэтилен, жапсырма, бандерольдер) клиентке жiберiледi;
үшiншiсi - Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi;
* Ұлттық Банктiң басқа облыстардағы бөлiмшелерiнiң кассирлерi жасаған бумада табылса, акт үш дана етiп жасалады:
бiрiншiсi - Ұлттық Банк бөлiмшесiнде қалады;
екiншiсi - Ұлттық Банктiң басқа облыстардағы бөлiмшелерiне буып-түю материалдарымен жiберiледi;
үшiншiсi - Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi;
* Ұттық Банктiң басқа облыстардағы бөлiмшелерiнде ашылған филиалдың корреспонденттiк шотының немесе бiрыңғай корреспонденттiк шоты клиентiнiң бумасында табылса, акт төрт дана етiп жасалады:
бiрiншiсi - Ұлттық Банк бөлiмшесiнде қалады;
екiншi және үшiншiсi - Ұлттық Банктiң басқа облыстардағы бөлiмшелерiне буып-түю материалдарымен жiберiледi оның бiреуi Ұттық Банк бөлiмшесiнiң күндiк құжаттарында қалады, ал екiншi данасы мен буып-түйетiн материалдар клиентке берiледi;
төртiншiсi - Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi;
4.13. Ақшаны дұрыс санамағаны, ақшаның жетiмсiздiгi туралы құжаттар бар iс қағазы Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң бас бухгалтерiнде сақталады.
Ақшаның жетiмсiздiгi жөнiндегi барлық хат жазысулар берешектi толық өтегеннен немесе Ұлттық Банктiң балансынан осы қарызды есептен шығарғаннан кейiн ғана архивке өткiзiледi.
Ұлттық Банкке келтiрiлген материалдық залал бойынша берешектi төлеудiң мерзiмiн ешқандай кешiктiруге жол берiлмейдi. Қажет болған жағдайда белгiленген тәртiппен борышқордың мүлкiн ұстауға тыйым салу шаралары қолданылуы тиiс.
4.14. Жалған (жасанды) банкноттар мен металл ақшалар табылған жағдайда олардың байқалған фактiсi туралы Ұлттық банктiң бөлiмшелерi құқық қорғау органдарына хабарлайды. Жалған (жасанды) банкноттар немесе металл ақшалар, оларды анықтау жөнiндегi екi дана етiп жасалған хаттама бойынша құқық қорғау органдарына берiледi. Хаттамада табылған уақыты, күнi, жалған (жасанды) банкноттар мен металл ақшалар кiмнiң бумасына табылғаны, нақты құны, банкноттар мен металл ақшалардың саны мен сомасы, жалған (жасанды) банкноттар немесе металл ақшалар қай адамның қатысуымен табылғаны көрсетiледi.
Хаттамаға жалған (жасанды) банкноттар немесе металл ақшаларды алуға қатысқан адамдар қол қояды.
Хаттаманың бiр данасы Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң iс қағаздарында қалады, екiншi данасы құқық қорғау органдарына берiледi.
Егер криминалдық сараптау нәтижелерi бойынша алынған банкноттар немесе металл ақшалар түпнұсқа деп танылатын болса, онда олар құқық қорғау органдарынан олардың түпнұсқалығы туралы қорытындымен бiрге қабылдануға тиiстi. Бұл жағдайда алынған банкноттар немесе металл ақшалар кассаға кiрiстеледi.
4.15. Эмиссиялық бумада ақаулы банкноттар немесе металл ақшалар табылған жағдайда, осы банкноттар мен металл ақшалар буып-түйiлетiн материалдармен бiрге (шпагат, пломба, клише басылған полиэтилен, жапсырма, бандерольдер) Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне жiберiлетiн ф.39 актiсiнiң анасына қоса берiледi.
Табылған ақаулы банкноттар немесе металл ақшалар Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң айналым кассасынан толықтырылады немесе оның орны толтырылады және ақаулы банкноттар немесе металл ақшалар сомасына жазылған шұғыл электрондық дебеттiк төлем тапсырмасы Ұлттық банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi.
Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi алған банкноттар немесе металл ақшалар оларды әзiрлеушiлерге жiбередi.
Әзiрлеушi айырбастаған банкноттар және/немесе металл ақшалар Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнiң кассасына кiрiстеледi.
4.16. Егер бума Ұлттық Банктiң бөлiмшесiнде жасалса немесе осы саладағы клиенттiң бумасындағы жетiмсiз сома, бетiнiң 50%-тен аз өңiн сақтаған төлем жасауға болмайтын банкноттар, немесе жасалған ф.39 актi негiзiнде төлем жасауға болмайтын металл ақшалар кiнәлi адамнан немесе клиент шотынан даусыз тәртiппен, егер бұл тиiстi шартта, не болмаса клиенттердiң өздерi ұсынған төлем тапсырмасы негiзiнде көзделсе, өндiрiп алынады.

Представитель юридического лица либо физическое лицо после получения извещения предъявляет в подразделение Нацбанка квитанцию ф. 41, заявление - опись ф. 40 и удостоверение личности, на основании которых производится выдача денег. Выдача может производится как наличными деньгами, так и безналичным путем. К расходному кассовому ордеру или мемориальному ордеру на безналичное перечисление прикладывается квитанция, которая в последующем подшивается в кассовые или мемориальные документы дня.
4.10 В случае признания банкнот и монет неплатежными (за исключением банкнот, сохранивших более 50% своей поверхности) главным экспертом Хранилища Нацбанка или Кассового центра, подразделению Нацбанка - отправителю направляется извещение об отказе в обмене с указанием причины отказа, номинала, количества и суммы банкнот и монет.
Подразделение Нацбанка - отправитель, получив извещение, списывает суммы банкнот или монет, в обмене которых отказано, в расход по соответствующему внебалансовому счету и посылает извещение юридическому или физическому лицу.
Банкноты и монеты, признанные экспертизой Хранилища Нацбанка или Кассового центра неплатежными, хранятся в течение 12 месяцев, после чего уничтожаются.
4.11 При обнаружении недостач, излишков, неплатежных банкнот или монет в кассе подразделения Нацбанка составляется акт ф. 39 (приложение N 39 к настоящим Правилам), который подписывается материально-ответственными лицами (кассиром кассы пересчета, контролером кассы пересчета и в отдельных случаях - должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей). В случае, если недостачи, излишки, неплатежные банкноты или монеты обнаружены при пересчете наличных денег в присутствии инкассаторов Нацбанка, акт подписывается всеми членами бригады инкассаторов и должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей.
О недостаче наличных денег в сумме, превышающей 200 тенге, контролер ставит в известность заведующего кассой, а в необходимых случаях - руководителя подразделения Нацбанка.
4.12 Количество экземпляров составляемого акта зависит от того, в чьей упаковке обнаружены недостача, излишки, неплатежные банкноты или монеты.
В случае обнаружения недостач, излишков, неплатежных банкнот или монет в:
- упаковке, сформированной кассиром подразделения Нацбанка по месту пересчета, акт составляется в двух экземплярах:
первый - остается в подразделении Нацбанка;
второй - отправляется в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка;
- упаковке, сформированной кассиром клиента, обслуживающегося в подразделении Нацбанка, акт составляется в трех экземплярах:
первый - остается в подразделении Нацбанка;
второй - отправляется клиенту с упаковочным материалом (шпагат, пломба, полиэтилен с оттиском клише, накладки, бандероли);
третий - отправляется в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка;
- упаковке, сформированной кассиром подразделения Нацбанка другой области, акт составляется в трех экземплярах:
первый - остается в подразделении Нацбанка;
второй - отправляется в подразделение Нацбанка другой области с упаковочным материалом;
третий - отправляется в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка;
- упаковке клиента, корреспондентский счет филиала или единый корреспондентский счет которого открыт в подразделении Нацбанка другой области, акт составляется в четырех экземплярах:
первый - остается в подразделении Нацбанка;
второй и третий - отправляются в подразделение Нацбанка другой области с упаковочным материалом, один из которых остается в документах дня подразделения Нацбанка, а второй экземпляр и упаковочный материал передаются клиенту;
четвертый - отправляется в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
4.13 Дела с документами о неправильных подсчетах денег, недостачах денег хранятся у главного бухгалтера подразделения Нацбанка.
Вся переписка по недостачам денег сдается в архив лишь после полного погашения задолженности или списания этого долга с баланса Нацбанка.
Никаких рассрочен в уплате задолженности по причиненному Нацбанку материальному ущербу не допускается. В необходимых случаях должны быть приняты меры к наложению в установленном порядке ареста на имущество должника.
4.14 В случае обнаружения фальшивых (поддельных) банкнот и монет подразделением Нацбанка сообщается о факте их выявления в правоохранительные органы. Фальшивые (поддельные) банкноты или монеты передаются правоохранительным органам по протоколу их выявления, составленному в двух экземплярах. В протоколе указывается время, дата обнаружения, в чьей упаковке были обнаружены фальшивые (поддельные) банкноты или монеты, номинал, количество и сумма банкнот и монет, лица, в присутствии которых были обнаружены фальшивые (поддельные) банкноты или монеты.
Протокол подписывается лицами, в присутствии которых производилось изъятие фальшивых (поддельных) банкнот или монет.
Один экземпляр протокола остается в делах подразделения Нацбанка, второй экземпляр передается правоохранительным органам.
Если по результатам криминалистической экспертизы изъятые банкноты или монеты будут признаны подлинными, то они должны быть приняты от правоохранительных органов вместе с заключением об их подлинности. В этом случае полученные банкноты или монеты приходуются в кассу.
4.15 В случае обнаружения бракованных банкнот или монет в эмиссионной упаковке, данные банкноты и монеты вместе с упаковочным материалом (шпагат, пломба, полиэтилен с оттиском клише, накладки, бандероли) прилагаются к экземпляру акта ф. 39, направленного в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
Обнаруженные бракованные банкноты или монеты пополняются или возмещаются из оборотной кассы подразделения Нацбанка и на сумму бракованных банкнот или монет направляется срочное электронное дебетовое платежное поручение в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
Полученные специально уполномоченным подразделением центрального аппарата Нацбанка бракованные банкноты или монеты направляются их изготовителям.
Обмененные изготовителем бракованные банкноты и/или монеты приходуются в кассу специально уполномоченного подразделения центрального аппарата Нацбанка.
4.16 Если упаковка формировалась в подразделении Нацбанка или в упаковке клиента этой же области сумма недостач, неплатежных банкнот, сохранивших менее 50% своей поверхности, или неплатежных монет на основании составленного акта ф. 39 взыскивается с виновного лица или со счета клиента в бесспорном порядке, если это предусмотрено в соответствующем договоре, либо на основании платежного поручения, представленного самим клиентом.

Егер бума Ұлттық Банктiң басқа облыстағы бөлiмшелерiнде жасалса немесе жетiмсiздiк сомасы, бетiнiң 50%-тен аз өңiн сақтаған төлем жасауға болмайтын банкноттар, немесе төлем жасауға болмайтын металл ақшалар басқа облыстағы клиенттiң бумасынан табылса, онда табылған дебет тапсырмасы мен төлем талап-тапсырмасы тиiстi Ұлттық Банк бөлiмшесiне жiберiледi, оны осы дебет тапсырмасы мен төлем талап-тапсырмасын өткiзуге қабылдайды және буып-түю материалы қоса берiлген ф.39 актiсiн алғаннан кейiн осы сома кiнәлi адамнан немесе екiншi деңгейдегi банктен өндiрiп алынады.
4.17. Кiнәлi адамды анықтау мүмкiн болмаған жағдайда жетiмсiз сомасы, бетiнiң 50%-тен аз өңiн сақтаған төлем жасауға болмайтын банкоттар, немесе төлем жасауға болмайтын металл ақшалар Ұлттық Банк Басқармасының тиiстi шешiмi мен Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң ұсынымы негiзiнде Ұлттық банктiң зиянына жатқызылып, Ұлттық Банктiң балансынан есептен шығарылады.
4.18. Қолма-қол ақшаны қайта санау кезiнде артық ақша табылған жағдайда екiншi деңгейдегi банк бумасынан табылған артық сома осы банкке қайтарылады. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң бумасынан табылған артық сома Ұлттық Банктiң артық сома табылған бөлiмшелерiнiң табысына есептеледi.
5-бөлiм. Ақша мен басқа құндылықтарды сақтауды ұйымдастыру
және олардың сақталуын бақылау
1-тарау. Қоймадағы ақша мен басқа құндылықтарды
сақтау және есепке алу тәртiбi
5.1.1. Айналым кассасының қолма-қол ақшасы мен Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң басқа құндылықтары Ұлттық Банк бөлiмшелерi басшысының бас бухгалтерiнiң және касса меңгерушiсiнiң жауапкершiлiгiнде болады.
5.1.2. Резервтiк қорлардағы және айналым кассасындағы қолма-қол ақша мен құндылықтарды, қоймалардың кiлттерi мен лауазым мөрлерiн бiр лауазымды адамнан, еңбек демалысына, iссапарға шығуына, ауырып қалуына және басқа себептерге байланысты құндылықтардың сақталуына жауапты екiншi адамға уақытша беру Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң тиiстi бұйрығы негiзiнде ғана жүргiзiледi.
Құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың еңбек демалысының кестесi мен олардың iссапар жоспарлары Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде құндылықтардың сақталуына жауапты бiрнеше лауазымды адамдардың бiз мезгiлде болмай қалмайтындай етiп есептеп жасалуға тиiс.
5.1.3. Қолма-қол ақша мен құндылықтарды құндылықтардың сақталуына жауапты бiр лауазымды адамнан басқасына беру осы Ережеде белгiленген тәртiптi сақтай отырып жүргiзiледi.
Жүргiзiлген қолма-қол ақшаны қабылдау және өткiзу туралы ф.47 (осы Ережеге қоса берiлген N 47 қосымша) қолма-қол ақшаны қабылдау және өткiзу актiсi жасалады, ол Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң бас бухгалтерiнде жеке папкада сақталуға тиiс.
5.1.4. Ұлттық Банк бөлiмшелерiндегi барлық қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтар арнайы жабдықталған қоймаларда, ал ол болмаған жағдайда - Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң касса үй-жайында орналасқан отқа жанбайтын сейфтерде сақталуға тиiс. Қоймалар мен отқа жанбайтын сейфтер рет номерiн қою жолымен номерленуге тиiс.
Қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтар қоймасының iшi отқа жанбайтын сейфтей немесе металл шкафтай болуға тиiс. Тиiстi дәрежеде жабдықталған және барынша қауiпсiз (темiр-бетон) отқа жанбайтын есiгi бар қоймаларда құндылықтар арнайы стеллаждарда (сөрелерде), егер стеллаждар тормен қоршалған және құлыпқа жабылатын сақтала алады.
Ұлттық Банк бөлiмшелерi басшысының рұқсаты бойынша металл ақша салынған қапшықтар арнайы жабдықталған қойманың еденiнде, ал қоймасы жоқ бөлiмшелерде - резерв қорларының басқа да құндылықтарымен бiрге отқа жанбайтын сейфте сақталады.
5.1.5. Қоймада жеке-жеке сақтау үшiн отқа жанбайтын сейфтер, металл шкафтар, стеллаждар бөлiнуге тиiс.
* резерв қорларының қолма-қол ақшалары;
* айналым кассаларының қолма-қол ақшалары;
* басқа да құндылықтар.
5.1.6. Резерв қорларындағы банкноттар мен металл ақшалар мына санаттар бойынша бөлек сақталуға тиiс:
* айналымда болмаған эмиссиялық бумадағы банкноттар мен металл ақшалар;
* Ұлттық банк бөлiмшелерi мен екiншi деңгейдегi банктер бумаларындағы банкноттар мен металл ақшалар;
* тозған банкноттар мен Ұлттық Банк бөлiмшелерi бумаларындағы зақымдалған металл ақшалар;
* резерв қорының ақшалары есебiнен беруге арналған алдын-ала әзiрленген қолма-қол ақшалары.
5.1.7. Айналым кассаларының қолма-қол ақшасын арнайы арбаларда сақтауға рұқсат етiледi, оларға салынған қолма-қол ақшаны лауазымды адам тексергеннен кейiн касса меңгерушiсi кiлтпен жабады.
Айналым кассаларының ақшалары есебiнен беруге арналған алдын-ала әзiрленген қолма-қол ақша айналым кассаларының басқа құндылықтарынан бөлек сақталады. Келесi жұмыс күнi жасалатын шығыс операциялары үшiн айналым кассаларының кассир алдын ала әзiрлеген қолма-қол ақша сақталатын арбалар кiлтпен жабылады және тиiстi кассирлердiң пломбаларымен пломбаланады. Әрбiр арбаға күнi, қолма-қол ақшаны әзiрлеген кассирдiң қолы мен бәсiре штампы, және арнайы арбаға салынған ақшаның жалпы сомасы көрсетiлген жарлық жапсырылады.
5.1.8. Әрбiр салынған немесе резерв қорларынан алынған ақшадан кейiн құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адам және материалдық жауапты адам қоймада қалған құндылықтардың осы есепке сәйкестiгiнiң (резерв қорларының қоймалық тiзiмдемесi және/немесе кiтабы) нақты болуын әрқайсысы жеке-жеке тексеруге және көзiн жеткiзуге мiндеттi.
5.1.9. Екi және одан да көп қоймаға (отқа жанбайтын сейфке, стеллажға немесе металл шкафқа) тозуы бiр тектес, нақты құны бiрдей резерв қорларындағы банкноттар мен металл ақшаларды орналастырған кезде, әрбiр осындай қойма, отқа жанбайтын сейф, стеллаж немесе металл шкаф бойынша оған салынған құндылықтарға ф.48 (осы Тәртiпке қоса берiлген N 48 қосымша) тiзiмдеме жасалады. ф.48 тiзiмдемесiне касса меңгерушiсi қол қояды және қоймада жеке папкада немесе құндылықтармен бiрге стеллаждарда, шкафтарда сақталады.
5.1.10. Қойманың әрбiр бөлек стеллажы, металл шкафы құлыппен жабылуға тиiс, оның кiлтi қоймадағы касса меңгерушiсiнiң шкафында сақталуға тиiс.

Если упаковка была сформирована в подразделении Нацбанка другой области или в упаковке клиента другой области, то на обнаруженную сумму недостач, неплатежных банкнот, сохранивших менее 50% своей поверхности, или неплатежных монет отправляются дебетовое поручение и платежное требование-поручение в соответствующее подразделение Нацбанка, которое принимает к проводу данное дебетовое поручение и платежное требование-поручение и после получения акта ф. 39 и приложенного к нему упаковочного материала взыскивает данную сумму с виновного лица или банка второго уровня.
4.17 В случае невозможности определения виновного лица, сумма недостачи, неплатежных банкнот, сохранивших менее 50% своей поверхности, или неплатежных монет списывается с баланса Нацбанка на убытки Нацбанка на основании соответствующего решения Правления Нацбанка и представления подразделения Нацбанка.
4.18 В случае обнаружения излишков при пересчете наличных денег сумма излишков, обнаруженных в упаковке банка второго уровня, возвращается данному банку. Сумма излишков, обнаруженных в упаковке подразделения Нацбанка, зачисляется в доходы подразделения Нацбанка, где они были обнаружены.
Раздел 5. Организация хранения денег и других ценностей и
контроль за их сохранностью
Глава 1. Порядок хранения и учета денег и других ценностей,
находящихся в кладовой
5.1.1 Наличные деньги оборотной кассы и другие ценности в подразделениях Нацбанка находятся под ответственностью руководителя подразделения, главного бухгалтера и заведующего кассой подразделения Нацбанка.
5.1.2 Временная передача наличных денег и ценностей, находящихся в резервных фондах и оборотной кассе, ключей от кладовых и должностных печатей от одних должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей другим, в связи уходом в отпуск, выездом в командировку, болезнью и другими причинами может производится только на основании соответствующего приказа по подразделению Нацбанка.
График отпусков должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей, и план их командировок должны составляться с таким расчетом, чтобы в подразделении Нацбанка одновременно не отсутствовало несколько должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей.
5.1.3 Передача наличных денег и ценностей от одних должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей, другим должна производиться с соблюдением порядка, установленного настоящими Правилами.
О произведенном приеме и передаче наличных денег составляется акт приема и передач наличных денег ф. 47 (приложение N 47 к настоящим Правилам), который должен храниться в отдельной папке у главного бухгалтера подразделения Нацбанка.
5.1.4 Все наличные деньги и другие ценности в подразделениях Нацбанка должны храниться в специально оборудованных кладовых, а при их отсутствии - в несгораемых сейфах, размешенных в кассовом помещении подразделения Нацбанка. Кладовые и несгораемые сейфы должны быть пронумерованы путем проставления на них порядковых номеров.
Внутри кладовой наличные деньги и другие ценности должны находиться в несгораемых сейфах или металлических шкафах. В кладовых, оборудованных надлежащим образом и абсолютно безопасных (железобетонных), имеющих несгораемые двери, ценности могут храниться на специальных стеллажах (полках) при условии, если стеллажи ограждены решеткой и закрываются на замок.
По разрешению руководителя подразделения Нацбанка мешки с монетами в специально оборудованных кладовых могут храниться на полу, а в подразделениях, не имеющих кладовой, - в несгораемом сейфе вместе с другими ценностями резервных фондов.
5.1.5 В кладовой должны быть выделены отдельные несгораемые сейфы, металлические шкафы, стеллажи для раздельного хранения:
- наличных денег резервных фондов;
- наличных денег оборотной кассы;
- прочих ценностей.
5.1.6 Банкноты и монеты, находящиеся в резервных фондах, должны хранится отдельно по следующим категориям:
- банкноты и монеты в эмиссионной упаковке, не бывшие в обращении;
- банкноты и монеты в упаковках подразделения Нацбанка и банков второго уровня;
- ветхие банкноты и побежденные монеты в упаковках подразделения Нацбанка;
- предварительно подготовленные наличные деньги для выдачи за счет денег резервного фонда.
5.1.7 Наличные деньги оборотной кассы в кладовой разрешается хранить в специальных тележках, которые после проверки должностным лицом вложенных в них наличных денег закрываются заведующим кассой на ключ.
Предварительно подготовленные наличные деньги для выдачи за счет денег оборотной кассы хранятся отдельно от других ценностей оборотной кассы. Тележки, в которых хранятся наличные деньги оборотной кассы, предварительно подготовленных кассиром для совершения на следующий рабочий день расходных операций, закрываются на ключ и пломбируются пломбирами соответствующих кассиров. Каждая тележка снабжается ярлыком с указанием на нем даты, подписи и именного штампа кассира, подготовившего наличные деньги, и общей суммы вложенных в специальную тележку денег.
5.1.8 После каждого вложения или изъятия денег из резервных фондов должностные лица, ответственные за сохранность ценностей, и материально-ответственное лицо обязаны каждый лично проверить и убедиться, что фактическое наличие оставшихся в кладовых ценностей соответствует данным учета (описей и/или книги кладовой резервных фондов).
5.1.9 При размещении в двух и более кладовых (несгораемого сейфа, стеллажа или металлического шкафа) банкнот и монет одной степени износа, одного и того же номинала, находящихся в резервных фондах, по каждой такой кладовой, несгораемому сейфу, стеллажу или металлическому шкафу составляется опись вложенных в него ценностей ф. 48 (приложение N 48 к настоящим Правилам). Опись ф. 48 подписывается заведующим кассой и хранится в отдельной папке в кладовой или на стеллажах, шкафах вместе с ценностями.
5.1.10 Каждый отдельный стеллаж, металлический шкаф кладовой должен быть закрыт на замок, ключи от которого должны храниться в кладовой в шкафу заведующего кассой.

5.1.11. Қолма-қол ақша мен құндылықтарды қоймаға (сақтау орнына) салған кезде құндылықтарды сақтауға жауапты лауазымды адам:
банкноттарды - толық, толық емес және жиынтық пачкаларды түбiршектер мен жапсырма қағаздарға қол қойылған күн бойынша;
металл ақшаларды - қапшықтарға бекiтiлген жарлықтарға қойылған қол бойынша, қайта салынған және буып-түйiлген металл ақшаларды - пакеттер саны мен оларда көрсетiлген сомалар бойынша;
қалған құндылықтарды (шартты немесе нақты құн бағасында) - данасын немесе парағын тексередi.
5.1.12. Қолма-қол ақшаны қоймада сақтауға қабылдауы ф.49 (осы Тәртiпке қоса берiлген N 49 қосымша) қойма құндылықтарын есепке алу кiтабында, резерв қорларындағы ф.50 (осы Тәртiпке қоса берiлген N 50 қосымша) ұлттық валюта банкноттарын есепке алу кiтабында және резерв қорларында ф.51 (осы Тәртiпке қоса берiлген N 51 қосымша) ұлттық валюта банкноттарын есепке алу кiтабында ескерiледi. Кiтаптарды касса меңгерушiсi жүргiзедi.
5.1.13. Ақшаларды өңдеу, парақтап қайта санау және көлемi бойынша қайта санау жөнiнде операциялар, бақылау санамы мен тексеру жүргiзу үшiн қолма-қол ақша мен басқа да құндылықтар қоймадан кассалар үй-жайынан ғана алынады және шығарылады.
Қоймадан құндылықтарды беру ф.49 кiтабына қол қою арқылы жүргiзiледi, ондағы жазбалар құндылықтардың түрлерi бойынша жасалады, ал қолма-қол ақша - нақты құны, тозу дәрежесi, саны мен сомасы бойынша жүргiзiледi. Кiтап қоймада сақталады және пайдаланылғаннан кейiн архивке өткiзiледi.
5.1.14. Құндылықтарды сақтау үшiн пайдаланылатын стеллаждар, сөрелер, арнайы арбалар, отқа жанбайтын сейфтер және металл шкафтар операциялар орындалып бiткен соң, оларда құндылықтардың бар болуына қарамастан, кiлтпен жабылуға тиiс.
5.1.15. Қойманы жабар алдында құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адам қоймадағы:
а) қоймада сақталуға тиiстi құндылықтардың, қоймаға кiргiзiлген кiтаптар мен құжаттардың түгелдiгiн;
б) резервтiк қорлардың құндылықтарының нақты болуы, айналым кассасының бухгалтерлiк есеп мәлiметтерiне және ф.49, ф.50, ф.51 кiтаптарында көрсетiлген қалдықтарға дәл келуiн тiкелей тексеруге мiндеттi.
Резервтiң қорлардың банкноттары мен металл ақшалары бiрнеше қоймаларға орналастырылған жағдайда, ақша салу немесе алу кезiнде резервтiк қорлардың 5.1.3 тармағына сәйкес тексерiлген болатын, онда резервтiк қорлардың ф.50, ф.51 кiтаптарында көрсетiлген қалдықтардың салыстырмасы тiзiмдемелер бойынша жүргiзiледi.
5.1.16. Кiтаптардағы күн сайын шығарылған қалдықтардың дұрыстығы Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың қолымен куәландырылады. Қалдықтардың ескертiлген және түзетiлген сомалары сол лауазымды адамдардың қолымен расталады. Кiтаптардағы қойылған қолдар, қоймалардағы ақшалар мен басқа да құндылықтарды тексеруге тек өзi қатысқан, сондай-ақ оларды жабу кезiнде болған лауазымды адам қол қойып, растаумен бiрдей болып табылады.
5.1.17. ф.49, ф.50, ф.51 кiтаптарында қоймаларды жапқанға дейiн келесi операциялық күнге арналған тиiстi шот бойынша құндылықтардың жалпы қалдықтарының жазбасын жүргiзедi.

5.1.11. При вложении наличных денег и ценностей в кладовую (хранилище) должностные лица, ответственные за сохранность ценностей, проверяют:
банкноты - в полных, неполных и сборных пачках по числу корешков и надписям на накладках;
монеты - по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, пересчитанные и расфасованные монеты - по количеству пакетов и суммам, обозначенным на них;
остальные ценности (в условной или номинальной оценке) - поштучно или полистно.
5.1.12. Принятые наличные деньги для хранения в кладовой учитываются в Книге учета ценностей кладовой ф. 49 (приложение N 49 к настоящим Правилам), Книге учета банкнот национальной валюты в резервных фондах ф. 50 (приложение N 50 к настоящим Правилам) и в Книге учета банкнот национальной валюты в резервных фондах ф. 51 (приложение N 51 к настоящим Правилам). Книги ведутся заведующим кассой.
5.1.13. Наличные деньги и другие ценности для производства операций по их обработке, полистному пересчету и пересчету по кружкам, контрольному пересчету и ревизии могут изыматься и выноситься из кладовой только в помещение кассы.
Выдача ценностей из кладовой производится под расписку в книге ф. 49, записи в которой производятся по видам ценностей, а наличных денег - по номиналу, степени износа, количеству и сумме. Книга хранится в кладовой и после использования передается в архив.
5.1.14 Стеллажи, полки, специальные тележки, несгораемые сейфы и металлические шкафы, используемые для храпения ценностей, по окончании выполнения операций, независимо от наличия в них ценностей, должны быть закрыты на ключ.
5.1.15 Перед закрытием кладовой должностные лица, ответственные за сохранность ценностей, обязаны непосредственно в кладовой проверить:
а) все ли подлежащие хранению в кладовой ценности, книги и документы внесены в кладовую;
б) соответствует ли фактическое наличие ценностей резервных фондов, оборотной кассы данным бухгалтерского учета и остаткам, указанным в книгах ф. 49, ф. 50, ф. 51.
В тех случаях, когда резервные фонды банкнот и монет размещены в нескольких кладовых, а при вложении или изъятии фактическое наличие резервных фондов в соответствии с п. 5.1.3 было уже проверено, то сверка остатков резервных фондов, указанных в книге ф.50, ф. 51, может производиться по описям.
5.1.16 Правильность остатков, выведенных в книгах, ежедневно удостоверяется подписями должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей подразделения Нацбанка. Оговорки и исправления сумм остатков должны заверяться подписями тех же должностных лиц. Подписи в книгах являются вместе с тем подтверждением того, что расписавшиеся должностные лица лично участвовали в проверке денег и других ценностей, находящихся в кладовых, а также присутствовали при их закрытии.
5.1.17 В книгах ф. 49, ф.50, ф. 51 производятся записи общих остатков ценностей по соответствующему счету на следующий операционный день до закрытия кладовых.

Егер резервтiк қорлармен жасалатын операциялар жүргiзiлмесе, ф.49, ф.50, ф.51 қойма кiтаптарында қалдықтарды келесi күнi шығармауға рұқсат етiледi.
Қойма кiтаптары күнi бойы касса меңгерушiсiнде, жұмыс күнi аяқталғанда - қоймада, қойма болмаған жағдайда - отқа жанбайтын сейфте сақталады.
2-тарау. Қоймалардың ашылу және жабылу тәртiбi
5.2.1. Қолма-қол ақша сақталатын қоймалар, отқа жанбайтын сейфтер құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың барлығының мiндеттi түрде қатысуымен ашылады және жабылады.
5.2.2. Банктiң кассалық үй-жайында орналасқан қоймалар, отқа жанбайтын сейфтер мен металл шкафтар кем дегенде екi құлыппен жабылуға және құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамның мөрлерiмен мөрленуге тиiс.
Қоймалардың кiлттерi:
кiлттiң бiрiншi данасы - Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысында;
кiлттiң екiншi данасы - касса меңгерушiсiнде болуға тиiс.
Лауазымды адам сенiп тапсырылған қоймалардың кiлттерi мен мөрлердi, осы кiлттер мен мөрлердi жұмыс уақытында және жұмыс уақытынан тыс басқа адамдардың қандай да бiр пайдалану мүмкiндiгiн болдырмауды, тиiстi дәрежеде сақтауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
5.2.3. Қолма-қол ақша сақталатын барлық қоймалардың, отқа жанбайтын сейфтердiң металл шкафтардың кiлттерiнiң көшiрмелерi болуға тиiс.
Қойма кiлттерiнiң көшiрмелерi осы көшiрмелердiң толық тiзiмдемесiмен пакетке орналастырылады, ол матаға тiгiледi және Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдарының үш мөрiмен мөрленедi. Пакет кiлттердiң көшiрмелерiн сақтауға беру туралы, аталған адамдар қол қойған өтiнiшпен бiрге екiншi деңгейдегi банкке сақтауға өткiзiледi.
Кiлттердiң көшiрмелерiн сақтауға өткiзуге қоса берiлген iлеспе хатта кiлттердi қайта беруге Ұлттық Банктiң осы бөлiмшесiнiң құндылықтардың сақталуына жауапты үш лауазымды адам қол қойған және ел таңбасы бар мөрмен бекiтiлген жазбаша талап болған жағдайда жол берiледi.
Кiлттердiң көшiрмелерi кiлттiң бiрiншi данасы сынған немесе жоғалған жағдайда, эмиссиялық-кассалық жұмыстардың жай-күйiне Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшелерi, сондай-ақ Ұлттық Банктiң арнайы уәкiлеттi бөлiмшелерi өткiзген тексерулер мен тексерiстер, зерттеулер кезiнде сұратылуы мүмкiн.
Кiлттердiң көшiрмелерiн тiзiмдемелердiң көшiрмелерiмен және қоса берiлген iлеспе хатпен бiрге сақтауға қабылдау жөнiндегi құжат Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде ерекше жағдайда бөлiмшелер басшысында отқа жанбайтын сейфте сақталады. Сақтауға өткiзiлген кiлттердiң көшiрмелерi осы кiлттердi тиiстi баланстан тыс шотта, шартты құны 1 теңгемен өткiзген Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде ескерiледi.
Кiлттердiң көшiрмелерiн сақтаулы орыннан құндылықтардың сақталуына, жауапты лауазымды адамдар алған жағдайда оларды алудың себептерiн көрсете отырып акт жасалады және оған қол қойылады. Акт тиiстi баланстан тыс шот жөнiндегi баланстан тыс шығыс ордерiне қосылады.

Если операции с резервными фондами не производились, разрешается остатки в книгах кладовой ф. 49, ф. 50, ф. 51 на следующий день не выводить.
Книги кладовой в течение дня хранятся у заведующего кассой, по окончании дня - в кладовой, при отсутствии кладовой - в несгораемом сейфе.
Глава 2. Порядок открытия и закрытия кладовых
5.2.1. Кладовые, несгораемые сейфы, в которых хранятся наличные деньги, открываются и закрываются обязательно в присутствии всех должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей.
5.2.2. Кладовые, несгораемые сейфы и металлические шкафы, находящиеся в кассовом помещении банка, должны закрываться не менее чем на два замка и опечатываться печатями трех должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей.
Ключи от кладовых должны находиться:
- первые экземпляры ключей - у руководителя подразделения Нацбанка;
- вторые экземпляры ключей - у заведующего кассой.
Должностные лица обязаны обеспечить надлежащее хранение вверенных им ключей от кладовых и печатей, исключающее какую-либо возможность использования этих ключей и печатей в рабочее и нерабочее время другими лицами.
5.2.3. Все кладовые, несгораемые сейфы, металлические шкафы, в которых хранятся наличные деньги, должны иметь дубликаты ключей.
Дубликаты ключей от кладовых с подробной описью данных дубликатов помещаются в пакет, который обшивается тканью и опечатывается тремя печатями должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей подразделения Нацбанка. Пакет вместе с заявлением о сдачи на хранение дубликатов ключей, подписанным указанными лицами, сдается на хранение в банк второго уровня.
В сопроводительном письме к сдаваемым на хранение дубликатам ключей должно быть указано, что обратная выдача ключей допускается при наличии письменного требования, подписанного тремя должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей данного подразделения Нацбанка и скрепленного гербовой печатью.
Дубликаты ключей могут быть истребованы в случае поломки или утраты первого экземпляра ключа, при ревизиях и проверках, обследованиях состояния эмиссионно-кассовой работы, проводимых специально уполномоченным подразделением центрального аппарата Нацбанка, а также специально уполномоченным подразделением Нацбанка.
Документ о принятии дубликатов ключей на хранение вместе с копиями описи и сопроводительного письма хранится в подразделении Нацбанка в особом порядке у руководителя подразделения в несгораемом сейфе. Дубликаты ключей, сданные на хранение, учитываются в подразделении Нацбанка, сдавшем эти ключи, на соответствующем внебалансовом счете, условной стоимостью 1 тенге.
В случаях изъятия дубликатов ключей из мест хранения должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей, составляется и подписывается акт с указанием причин их изъятия. Акт приобщается к внебалансовому расходному ордеру по соответствующему внебалансовому счету.

5.2.4. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң iшкi аудит қызметi қоймалардың, отқа жанбайтын сейфтер мен металл шкафтар кiлттерiнiң Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде сақталуына бақылау жасауға, сондай-ақ Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң осы кiлттердi қайта алу себептерiн тексеруге мiндеттi.
5.2.5. Қоймаға кiруге қойманың кiлттерi мен мөрлерi бар құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдарға ғана рұқсат етiледi, оның үстiне қоймаға барлығы бiрге кiрiп, одан бiрге шығуға тиiс.
Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң басқа қызметкерлерi қоймаға бөлiмше басшысының немесе оның орынбасарының рұқсатымен, құндылықтардың сақталуына жауапты барлық лауазымды адамдардың мiндеттi түрде қатысуымен ғана кiре алады.
Жұмыс күндерi барлық қоймаларды құндылықтармен операциялардың жасалған, жасалмағанына қарамастан, құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар ашуға, қарауға және тексеруге тиiс.
5.2.6. Ұлттық Банк бөлiмшелерiндегi қоймаларды ашар алдында күзет өкiлдерiнiң қатысуымен лауазымды адамдар есiктердiң, құлыптардың, шпагат пен басылған мөрдiң зақымданған-зақымданбағанын тексеруге, одан кейiн құндылықтар қоймасын күзетке қабылдау мен күзеттен өткiзудiң ф.52 (осы Ережеге қоса берiлген N 52 қосымша) бақылау журналына қол қоюға тиiс. Мөрлер басылған арнайы ағаш тақтайшаны жұлып алуға болмайды, ол шпагаттың бiр орамын кесiп, қойма ашылғаннан және тексерiлгеннен кейiн осы мөрлердiң түпнұсқалылығын тағы да бiр рет тексеруге болады. Қойма тексерiлгеннен кейiн алынған мөрлер жойылады.
Қоймаға кiруге әрекет жасалды деген күдiк туса, ол туралы Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысын тез арада, ал қажет болған жағдайда құқық қорғау органдарын хабардар ету керек. Мұндай қоймаларды ашуға дейiн барлық лауазымды адамдар мен күзет өкiлдерi қол қойған акт жасалады. Содан кейiн кiнәлi адамдар анықталған бойда қажеттi шаралар қолданылады. Мұндай жағдайда басылған мөрдiң бедерi жойылмайды.
Қойманың (сақтау орнының) есiктерi ашылғаннан кейiн қойма терезесiнiң, қабырғаларының, едендерi мен төбелерiнiң, сондай-ақ iшкi қоймалар мен (сақтау орындарының) есiктерi мен құлыптарының тұтастығына көз жеткiзу керек. Олардың бүтiндiгiне күдiктенген жағдайда дерек қоймадағы бар құндылықтарға акт жасай отырып, тексеру жүргiзу қажет.
5.2.7. Жұмыс күнi iшiнде қоймалар, сейфтер, шкафтар, ал оларда құндылықтар бар болса, одан басқа құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың мөрлерi басылса кiлттенiп жабық тұруға тиiс. Оларды жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн мөрлеу күзет өкiлдерiнiң қатысуымен жүргiзiледi.
Сонымен бiрге мөрлер шпагат түйiнiнен кейiнгi жердегi мөрге арналған ойықты арнайы ағаш тақтайшаларының үстiндегi шпагаттың үстiне басылуға тиiс:
бiрiншi - касса меңгерушiсi;
екiншi - Ұлттық Банк бөлiмшелерi бас бухгалтерiнiң орынбасары;
үшiншi -Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң арнайы уәкiлеттi басшысы.
Бүтiн, түйiнсiз және үзiксiз шпагат қойма есiгiнiң тұтқасының көзiне өткiзiледi, яғни есiк шпагат пен мөрдiң зақымдануынсыз ашылмайтындай болуы керек. Қоймаларды мөрлеу үшiн тек қана сургуч қолданылады. Сургучтiң ерiтiндiсi мөрге арналған тақтайшаның ойығы диаметрiнiң шегiнде болуға тиiс.
5.2.8. Мөрленген қойманы қабылдауда күзет қызметкерлерi ф.52 бақылау журналына, басылған мөрдiң бедерiн өздерiнiң үлгiлерiмен алдын-ала салыстыра отырып, қол қояды. Қоймалардың есiктерiн мөрлеу үшiн қабылданған басылатын мөрдiң бедер үлгiлерi және т.б. күзет қызметкерiне қол қойғызу арқылы табыс етiледi, ол Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысында сақталады. ф.52 бақылау журналы Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң касса меңгерушiсiнде сақталады.
5.2.9. Қоймаларды мөрлеу, сондай-ақ банкноттар пачкiлерi мен металл ақша салынған қапшықтарды мөрлеу немесе пломбылау үшiн Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдары, кассирлер мен басқа да қызметкерлер Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы немесе ФАА бойынша оның номерi мен мөрдiң (пломба немесе клише) рет номерi жазылған металл мөрлермен (пломбалармен немесе клишелермен) жабдықталуға тиiс.
Аталған қызметкерлер мөрлердi, пломбаларды, бәсiре штамптар мен жеке коды бар клишелердi, қоймалардың кiлттерiн тиiстi дәрежеде сақтауды қамтамасыз етедi, оларды басқа адамдардың пайдалануына ешқандай жол бермейдi.
5.2.10. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде бар қоймалардың барлық мөрлерi мен кiлттерi, пломбалары, кассирлердiң бәсiре штамптары арнайы журналға тiркелуге тиiс, ол журналды Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы немесе оның жазбаша нұсқауы бойынша бөлiнген құндылықтармен операциялар жасаудан босатылған адам жүргiзедi.
Пломбалар, мөрлер мен кiлттер, бәсiре штамптар пен клишелер журналға қол қою арқылы берiледi. Сейфтердi бiрнеше қызметкер пайдаланған жағдайда жұмыс уақытынан тыс кезде өзара кiлт алмасу тәртiбi Ұлттық Банк бөлiмшесi басшысының жазбаша нұсқауымен белгiленедi.
Жұмыста пайдаланылмайтын, сондай-ақ ақаулы мөрлер, кiлттер, пломбалар, клишелер мен бәсiре штамптар қоймадағы құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар буып-түйген және мөрленген шкафтардың бiрiнде сақталады.
Сейфтiң немесе металл шкафтың кiлтi жоғалған жағдайда құлыптың құпиясы өзгертiлуге тиiс. Аталған жұмысқа тиiсiнше жiберулi құқығы бар адам тартылады.
Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы тағайындалған комиссия арқылы құлыптың құпиясын өзгерту және жаңа кiлт жасау жөнiнде мiндеттi түрде акт жасалады. Онда құлыптың құпиясын өзгерту және жаңа кiлт жасау себептерi мен жiберу рұқсатының болуына сiлтеме жасай отырып, осы жұмыстарды жүргiзген адамның аты-жөнi көрсетiледi. Актiлер Ұлттық Банктiң басшысында арнаулы iс-қағаздарында тұрақты сақталады.
Кiлттiң жоғалуына кiнәлi адам iстiң жағдайына қарай тәртiптiк жауапкершiлiкке тартылады.
Жұмыс уақыты кезiнде құндылықтарды сақтау үшiн кассирлер сейфтермен, арнайы арбалармен немесе металл шкафтарымен қамтамасыз етiлуге тиiс.
Кассирлерге жұмыс уақыты iшiнде жұмыс орнында уақытша болмаған кезде ақшаны, құндылықтарды, пломбаларды, мөрлердi, бәсiре штамптарды, жеке коды бар клишелердi, ақша сақталатын орынның кiлтiн ашық күйiнде қалдыруға, сейфтердi, металл шкафтарды, арнайы арбаларды немесе стол жәшiктерiн жабусыз қалдыруға тыйым салынады. Сондай-ақ ақшалар мен құндылықтарды сақтауға арналған қоймалар, отқа жанбайтын сейфтер, металл шкафтар, арнайы арбалар мен стол жәшiктерi есiктерiнiң құлыптары саңылауларының операциялар жүргiзiлген кезде ашық қалуына қатаң тыйым салынады.

5.2.4. Служба внутреннего аудита подразделения Нацбанка обязана установить контроль за хранением дубликатов ключей от кладовых, несгораемых сейфов и металлических шкафов в подразделениях Нацбанка, а также проверить причины обратного получения этих ключей подразделением Нацбанка.
5.2.5. Вход в кладовую разрешается только должностным лицам, ответственными за сохранность ценностей, которые имеют ключи и печати от кладовой, причем входить в кладовую и выходить из нее могут только все вместе.
Другие работники подразделения Нацбанка могут входить в кладовую только с разрешения руководителя подразделения или его заместителей, обязательно в присутствии всех должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей.
В рабочие дни все кладовые подлежат обязательному открытию, осмотру и проверке должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей, независимо от того, совершались или не совершались операции с ценностями.
5.2.6. Перед открытием кладовой в подразделениях Нацбанка должностные лица в присутствии представителя охраны должны проверить не повреждены ли двери, замки, шпагат и печати, после чего расписаться в контрольном журнале приема под охрану и сдачи из-под охраны кладовых ценностей ф.52 (приложение N 52 к настоящим Правилам). Специальная деревянная дощечка с оттисками печатей не срываются, а срезается один оборот шпагата, чтобы после открытия и осмотра кладовой можно было бы еще раз проверить подлинность этих печатей. После осмотра кладовой снятые печати уничтожаются.
При наличии подозрений в попытке проникновения в кладовую об этом немедленно ставится в известность руководитель подразделения Нацбанка, а в необходимых случаях правоохранительные органы. До открытия этих кладовых, составляется акт, подписываемый всеми должностными лицами и представителем охраны. После чего принимаются необходимые меры по выявлению виновных лиц. В этом случае оттиски печатей не уничтожаются.
После открытия дверей кладовой (хранилища) следует удостовериться в целостности окон, стен, пола и потолка кладовой, а также дверей и замков во внутренних кладовых (хранилищах). В случае сомнения в их целостности необходимо немедленно произвести проверку наличия ценностей кладовой с составлением об этом акта.
5.2.7 В течение рабочего дня кладовые, сейфы и шкафы должны быть закрыты на ключи, а при наличии в них ценностей, кроме того, опечатаны печатями должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей. Опечатывание их после окончания рабочего дня производится в присутствии представителя охраны.
При этом печати должны налагаться поверх шпагата на специальную деревянную дощечку с углублениями для печатей в следующей последовательности от узла шпагата:
первая - заведующего кассой;
вторая - заместителя главного бухгалтера подразделения Нацбанка;
третья - руководителя специально уполномоченного подразделения Нацбанка.
Шпагат целый, без узлов и надрывов, пропускается в ушки двери кладовой такими образом, чтобы дверь не могла быть открыта без повреждения шпагата и печатей. Для опечатывания кладовых должен применяться исключительно сургуч. Наплыв сургуча должен находиться в пределах диаметра углубления на дощечках для печатей.
5.2.8 В приеме опечатанной кладовой работник охраны расписывается в контрольном журнале ф.52, предварительно сверяя оттиски печатей с их образцами. Образцы оттисков печатей, применяемых для опечатывания дверей кладовых и т.п. вручаются охране под расписку, которая хранится у руководителя подразделения Нацбанка. Контрольный журнал ф. 52 хранится у заведующего кассой подразделения Нацбанка.
5.2.9 Для опечатывания кладовых, а также опечатывания или опломбирования пачек с банкнотами и мешков с монетами должностные лица, ответственные за сохранность ценностей, кассиры и другие работники подразделения Нацбанка должны быть снабжены металлическими печатями (пломбирами или клише) с оттиском наименования подразделения Нацбанка или его номера по МФО и порядкового номера печати (пломбира или клише).
Указанные работники обязаны обеспечить надлежащее хранение печатей, пломбиров, именных штампов, клише с личным кодом, ключей от кладовых, исключающее какую-либо возможность использования их другими лицами.
5.2.10 Все печати и ключи от кладовых, пломбиры, клише, именные штампы кассиров, имеющиеся в подразделении Нацбанка, должны быть зарегистрированы в специальном журнале, который ведется руководителем подразделения Нацбанка или выделяемым по его письменному распоряжению лицом, освобожденным от совершения операций с ценностями.
Выдача пломбиров, ключей и печатей, именных штампов и клише производился под расписку в журнале. При использовании сейфов разными работниками порядок передачи ключей между ними во внерабочее время устанавливается письменным распоряжением руководителя подразделения Нацбанка.
Не используемые в работе, а также неисправные печати, ключи, пломбиры, клише и именные штампы хранятся в кладовой в одном из шкафов, упакованные и опечатанные должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей.
В случае утраты ключа от сейфа или металлического шкафа должен быть изменен секрет замка. К указанной работе привлекаются имеющие соответствующий допуск лица.
Об изменении секрета замка и изготовлении новых ключей комиссией, назначенной руководителем подразделения Нацбанка, в обязательном порядке составляется акт. В нем указываются причины изменения секрета замка и изготовления новых ключей и фамилия лица, производившего эти работы со ссылкой на наличие допуска. Акты хранятся постоянно в специальном деле у руководителя Нацбанка.
Лица, виновные в утере ключей, привлекаются к дисциплинарной ответственности, в зависимости от обстоятельств дела.
Для хранения ценностей во время рабочего дня кассиры должны быть обеспечены сейфами, специальными тележками или металлическими шкафами.
Кассирам категорически запрещается при временном отсутствии в течение рабочего дня на рабочем месте оставлять деньги, ценности, пломбиры, печати, именные штампы, клише с личным кодом, ключи от денежных хранилищ в открытом виде, не закрытыми в сейфы, металлические шкафы, специальные тележки или ящики столов. Также категорически запрещается оставление ключей во время производства операций в скважинах замков дверей кладовых, несгораемых сейфов, металлических шкафов, специальных тележек и ящиков столов, предназначенных для хранения денег и ценностей.

3-тарау. Құндылықтардың сақталуына материалдық
жауапкершiлiк
5.3.1. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысы касса жұмысын ұйымдастыруға және оның жай-күйiне дербес жауап бередi.
5.3.2. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысымен қатар касса жұмыстарының дұрыс ұйымдастырылуы мен тиiстi дәрежеде сақталуына және Ұлттық Банк бөлiмшелерiндегi барлық құндылықтардың толық сақталуына, сондай-ақ клиенттердiң анық кассалық қызмет көрсетуiне Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң арнайы өкiлеттi бөлiмшесiнiң басшысы жауап бередi.
Қоймалардағы резервтiк қорлар мен басқа да құндылықтардың және олармен операциялар жасауға байланысты материалдық жауапкершiлiк касса меңгерушiсiне жүктеледi.
5.3.3. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң құндылықтармен және олармен операциялар жасау жұмыстары тапсырылған барлық қызметкерлерi осы Тәртiпте белгiленген нормаларды бiлуге мiндеттi.
Касса қызметкерлерiнiң осы Тәртiп талаптарын бiлмеуi қандай да бiр тәртiп бұзушылықтарға жол берiлген жағдайда оларды жауапкершiлiктен босату үшiн негiз бола алмайды.
5.3.4. Басшылар, бас бухгалтерлер, касса меңгерушiлерi және Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң арнайы уәкiлеттi бөлiмiнiң басшылары эмиссиялық-кассалық операцияларды жасау тәртiбiн қатаң сақтауды, кассаларға түскен қолма-қол ақшаны дер кезiнде кiрiске алуға бақылау жасауды, айналым кассасынан белгiленген лимиттерден асқан ақшаларды резервтiк қорларға аударуды қамтамасыз етуге мiндеттi.
Эмиссиялық-кассалық тәртiптi әрбiр бұзушылық туралы және Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшылары қабылдаған шараларды Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы өкiлеттi бөлiмшелерiне мәлiмдейдi.
5.3.5. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң касса қызметкерлерiне:
а) құндылықтармен операциялар жасауда тапсырылған жұмысты орындауды, сондай-ақ олардың мiндеттерiне кiрмейтiн жұмысты орындауды басқа адамдарға сенiп тапсыруға;
б) клиенттердiң шоттарындағы қолма-қол ақшаны алуға немесе жарна төлеуге арналған тапсырмасын тiкелей орындауға, сондай-ақ олардан қолма-қол ақшаның жарнасына немесе қолма-қол ақшаны алуға операция қызметкерлерiне соқпай-ақ, тiкелей құжаттар қабылдауға;
в) өз ақшалары мен басқа құндылықтарын Ұлттық Банктiң қолма-қол ақшамен және құндылықтарымен бiрге сақтауға қатаң тыйым салынады.
5.3.6. Касса қызметкерлерi өздерi жасаған пачкiлердегi, түбiршектердегi және өздерi қол қойған басқа бумалардағы ақшалар мен құндылықтардың жетiмсiздiгi үшiн, сондай-ақ олар сорттаған және буып-түйген ақшалардың арасынан төлем жасауға болмайтын және жалған (жасанды) банкноттар мен металл ақшалар табылғаны және жұмысында Ұлттық Банкке материалдық залал келтiрген басқа да кемшiлiктер үшiн материалдық жауапкершiлiкте болады. Касса қызметкерлерi олар буып-түйген құндылықтардағы жетiмсiздiктiң немесе басқа ақаулардың қашан және қай жерде табылғанына қарамастан аталған жауапкершiлiктi арқалайды.
5.3.7. Құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларында сақтаулы, толық сақталуы оларға сенiп тапсырылған құндылықтарға ортақ жауапкершiлiкте болады.
6-тарау. Ұлттық валютадағы банкноттар мен металл
ақшаларды қалыптастыру және буып-түю
6.1. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнде осы Тәртiпте белгiленген ақша банкноттары мен металл ақшаларды өңдеудiң, қалыптастыру мен буып-түюдiң, банк операцияларын жасау және резервтiк қорларда сақтау үшiн кассалардың қолма-қол ақшаны пайдалануының бiрыңғай тәртiбi қолданылады.
6.2. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң кассирлерi нақты құны бойынша қайта санау үшiн кассаға қабылданған банкноттар мен металл ақшаларды сорттайды. Банкноттар айналымға жарамдысы және тозғаны бойынша сортталады. Металл ақшалар айналымға жарамдысы және ақаулысы (зақымданғаны) болып сортталады, одан кейiн айналымға жарайтын банкноттар мен металл ақшалар тозған банкоттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшалардан бөлек буып-түйiледi.
6.3. Нақты құны бiрдей банкноттың түбiршектегi әрбiр 100 парағы пачкiдегi түбiршектердi буып-түю әдiсiне қарай крес түрiнде немесе көлденең бандероль түрiнде буып-түйiледi. Егер қалыптасқан пачкi кейiннен шпагатпен байланатын болса, онда түбiршектер крест түрiнде буып-түйiледi. Банкноттар полиэтилен пакеттерiне салынатын болса,
түбiршектер бiрыңғай көлденең бандероль түрiнде буып-түйiледi.
Бандерольге:
* ФАА көрсете отырып, Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы жазылған штамптар;
* банкноттардың сомасы мен нақты құны;
* буып-түюшi кассирдiң қолы;
* кассирдiң бәсiре штампы немесе коды;
* қалыптасқан күнi қойылуға тиiс.
6.4. Банкноттар пачкiде 10 түбiршектен (нақты құны бiрдей банкноттың 1000 парағы) қалыптасады, оның астына және үстiне қатырма қағаз салынады және түйiнсiз және үздiксiз шпагатпен, крест түрiнде төрт тұйық түйiнге түйiлiп, қос қабаттап байланады, шпагаттың ұшына кассир қорғасын пломбасын салады. Полиэтилен пакеттерiне салынған кезде пакеттiң аузы пiсiрiлiп бiтеледi, сонымен бiрге пiсiрiп бiтеуге пайдаланылатын клишеде Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы немесе ФАА номерi мен рет номерi көрсетiледi.
6.5. Буып-түю әдiсiне қарамастан пачканың үстiндегi жапсырмаға және тиiстi мәлiмет жазылған қағазға:
* Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы немесе ФАА номерi жазылған штамп;
* банкноттар мен металл ақшалардың нақты құны;
* банкноттар мен металл ақшалардың сомасы;
* банкноттардың саны;
* буып-түйiлген күнi;
* кассирдiң бәсiре штампы немесе коды қойылады.
6.6. Толық түбiршектер мен пачкiлер қалыптастыруға болмайтын банкноттарды бiрiктiру және буып-түю үшiн бiр немесе бiрнеше кассирге берiледi.
Бiрiктiрiлген және буып-түйген кезде толық емес түбiршектердегi қабылданған банкноттарды кассирлер парақтар санайды және олардан банкноттың толық түбiршегiн қалыптастырады. Банкноттарды бiрiктiргеннен кейiн оларды кассирлер нақты құны бойынша iрiктейдi және толық пачка етiп буып-түйедi. Бiрiктiрiлген пачканың бетiндегi жапсырманың сол жақ бұрышына "Жинақталған" деген жазу жазылады.
6.7. Толық пачкалар қалыптастыруға болмайтын банкноттардың жекелеген түбiршектерi нақты құны бiрдей банкноттардан толық емес пачкi етiп немесе нақты құны әртүрлi банкноттардан, он түбiршектен аспайтын шекте пачка етiп буып-түйiледi. Толық емес пачканың беткi жапсырмасын ресiмдеу үшiн мiндеттi реквизиттер қолдан ресiмделедi. Нақты құны әртүрлi банкноттар түбiршектерiнен қалыптасқан пачкiдегi жапсырмаларында әрбiр нақты құн бойынша банкноттардың саны мен сомасы көрсетiледi және "Жинақталған" деген жазу жазылады.
6.8. Тозған банкноттарды бiрiктiру кезiнде, 6, 7-тармақта белгiленген талаптар қайта санау мен буып-түюдiң белгiленген тәртiбiн сақтай отырып сақталады. Түбiршектер бандерольдарының және тозған банкноттар пачкасының беткi жапсырмаларының оң жақтағы жоғарғы бұрышына "Тозған" деген штамп қойылады.
6.9. "Жинақталған" деген штампысы бар нақты құны бiрдей банкноттардан қалыптасқан пачкалар резервтiк қорларға есептелiнедi, оларды сақтау мерзiмi қалыптасқан күннен бастап 5 жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
Айналым кассасында қалған банкноттардың толық емес пачкалары мен түбiршектерi айналымға жарамды және тозған банкноттар болып жеке қалыптасады.
Айналымға жарамды банкноттар мен металл ақшалар 5 жұмыс күнi iшiнде клиентке берiлуге тиiс не болмаса сақтау мерзiмi өтiсiмен бақылау ретiнде парақтап қайта саналуға тиiс.
Тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшалар 5 жұмыс күнi аяқталысымен парақтап қайта саналуға және көлемi бойынша қайта саналуға тиiс.
6.10. Айналымға жарамды металл ақшалар нақты құны бойынша бөлшектеп оралады және кассирлер нақты құны бойынша пакетке буып-түйiледi және сыртында тiгiсi мен ақауы жоқ қапшықтарға салынады. Әрбiр буылған қапшықтың аузы матадан жасалған тиiстi мәлiмет жазылған қағазбен бiрге тiгiледi, түйiнсiз және үзiксiз шпагатпен байланады. Шпагаттың ұшы тұйық түйiн етiп байланып, оған пломба салынады. Пакеттерге және металл ақша салынған қапшықтардағы жарлықтарға жүйелi түрде мыналар қойылады:
* Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы немесе ФАА номерi;
* буып-түйiлген күнi;
* металл ақшалардың нақты құны;
* сомасы;
* кассирдiң қолы мен бәсiре штампы немесе коды.
Айналым кассасындағы iшiне металл ақша салынған қапшықтар қатты қағаздан жасалған жарлықтармен жабдықталады. Тиiстi мәлiметтер жазылған қағаз тұйық түйiн етiп байланып, пломба салынған шпагаттың ұшына кигiзiледi.
6.11. Бiр қапшыққа салынған металл ақша сомасы нақты құны бойынша белгiленедi:

Глава 3. Материальная ответственность за сохранность
ценностей
5.3.1 Руководитель подразделения Нацбанка несет персональную ответственность за организацию и состояние кассовой работы.
5.3.2 Наряду с руководителем подразделения Нацбанка ответственность за правильную организацию кассовой работы, надлежащее хранение и полную сохранность всех ценностей, находящихся в подразделении Нацбанка, а также за четкое кассовое обслуживание клиентов несут руководители специально уполномоченного отдела подразделения Нацбанка.
Материальная ответственность, связанная с хранением резервных фондов и других ценностей, находящихся в кладовых, и совершением операций с ними, возлагается на заведующего кассой.
5.3.3 Все работники подразделений Нацбанка, которым поручается работа с ценностями и совершение операций с ними, обязаны знать нормы, установленные настоящими Правилами.
Незнание кассовыми работниками требований настоящих Правил не может служить основанием для освобождения их от ответственности в случае допущения ими каких-либо нарушений.
5.3.4 Руководители, главные бухгалтеры, заведующие кассами и руководители специально уполномоченного отдела подразделений Нацбанка обязаны обеспечить строгое соблюдение правил совершения эмиссионно-кассовых операций, осуществлять контроль за своевременным оприходованием наличных денег, поступивших в кассы, и перевода денег из оборотных касс сверх установленных лимитов в резервные фонды.
О каждом случае нарушения эмиссионно-кассовой дисциплины и принятых мерах руководители подразделений Нацбанка докладывают специально уполномоченному подразделению центрального аппарата Нацбанка.
5.3.5 Кассовым работникам подразделений Нацбанка категорически запрещается:
а) передоверять выполнение порученной работы с ценностями другим лицам, а также выполнять работу, не входящую в круг их обязанностей;
б) непосредственно выполнять поручения клиентов на получение или взнос наличных денег на их счета, а также принимать от них непосредственно документы на взнос наличных денег или на получение наличных денег, минуя операционных работников;
в) хранить свои деньги и другие ценности вместе с наличными деньгами и ценностями Нацбанка.
5.3.6 Кассовые работники несут полную материальную ответственность за недостачу денег и ценностей в сформированных ими пачках, корешках и в другой упаковке за их подписями, а также за обнаруженные среди отсортированных и упакованных ими денег неплатежные и фальшивые (поддельные) банкноты и монеты и иные недостатки в работе, причинившие материальный ущерб Нацбанку. Указанную ответственность кассовые работники несут независимо от того, когда и где обнаружена недостача или другие дефекты в упакованных ими ценностях.
5.3.7 Должностные лица, ответственные за сохранность ценностей, несут солидарную ответственность за полную сохранность вверенных им ценностей, хранящихся в резервных фондах подразделения Нацбанка.
Раздел 6. Формирование и упаковка банкнот и монет
национальной валюты
6.1 В подразделениях Нацбанка применяется единый установленный настоящими Правилами порядок обработки, формирования и упаковки денежных банкнот и монет, использования наличных денег кассами для совершения банковских операций и хранения в резервных фондах.
6.2 Кассиры подразделений Нацбанка сортируют принятые в кассу пересчета банкноты и монеты по номиналу. Банкноты сортируются на годные к обращению и ветхие. Монеты сортируются на годные к обращению и дефектные (поврежденные), после чего годные к обращению банкноты и монеты упаковываются отдельно от ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет.
6.3 Каждые 100 листов банкнот одного номинала формируются в корешки и упаковываются крестообразно или одной поперечной бандеролью в зависимости от способа упаковки корешков в пачку. Если формирование пачки происходит с последующей обвязкой шпагатом, то корешки упаковываются крестообразно. При упаковке банкнот в полиэтиленовые пакеты, корешки упаковываются одной поперечной бандеролью. На бандероли должны быть проставлены:
- штамп с наименованием подразделения Нацбанка, с указанием МФО;
- сумма и номинал банкнот;
- подпись кассира-упаковщика;
- именной штамп кассира или код;
- дата формирования.
6.4 Банкноты формируются в пачку по 10 корешков (1000 листов банкнот одного номинала), которые снабжаются верхней и нижней накладками из картона и обвязываются шпагатом без узлов и надрывов, крестообразно двойной вязкой на четыре глухих узла, на концах шпагата кассиром накладывается свинцовая пломба. При упаковке в полиэтиленовые пакеты горловина пакета заваривается, при этом на клише, используемом для заварки, указывается наименование подразделения Нацбанка или номер МФО и порядковый номер.
6.5 На верхней накладке пачки и на ярлыке независимо от способа упаковки проставляются:
- штамп с наименованием подразделения Нацбанка или номером МФО;
- номинал банкнот и монет;
- сумма банкнот и монет;
- количество банкнот;
- количество монет;
- дата упаковки;
- именной штамп кассира или код.
6.6 Банкноты, из которых нельзя сформировать полные корешки и пачки, передаются для объединения и упаковки одному или нескольким кассирам.
При объединении и упаковке кассиры полистно пересчитывают принятые банкноты в неполных корешках и формируют из них полные корешки банкнот. После объединения банкноты подбираются кассирами по их номиналу и упаковываются в полные пачки. В левом углу на верхних накладках объединенных пачек делается надпись "Сборная".
6.7 Отдельные корешки банкнот, из которых нельзя сформировать полные пачки, могут упаковываться в неполные пачки банкнот одного номинала или в пачки банкнот разного номинала в пределах не более десяти корешков. Реквизиты, которые обязательны для оформления верхних накладок неполных пачек, оформляются от руки. На накладках пачек, сформированных из корешков банкнот разного номинала, указывается количество и сумма банкнот каждого номинала и делается надпись "Сборная".
6.8 Требования, установленные п. 6.7, соблюдаются также при объединении ветхих банкнот, с соблюдением установленного порядка пересчета и упаковки. На бандеролях корешков и верхних накладках пачек с ветхими банкнотами в правом верхнем углу ставится штамп "Ветхие".
6.9 Сформированные пачки с банкнотами одного номинала со штампом "Сборная" могут зачисляться в резервные фонды, их хранение не должно превышать более 5 рабочих дней со дня формирования.
Неполные пачки, корешки банкнот, остающиеся в оборотной кассе формируются отдельно на годные к обращению и ветхие банкноты.
Годные к обращению банкноты и монеты в течение 5 рабочих дней должны быть выданы клиенту либо по истечении срока хранения подвергнуты контрольному полистному пересчету.
Ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты по истечении 5 рабочих дней должны быть подвергнуты полистному пересчету и пересчету по кружкам.
6.10 Годные к обращению монеты расфасовываются по номиналу и упаковываются кассирами в пакеты по номиналам и вкладываются в мешки без наружных швов и повреждений. Горловина каждого упакованного мешка прошивается вместе с ярлыком из ткани и плотно завязывается шпагатом без узлов и надрывов. Концы шпагата завязываются глухим узлом с наложением пломбы. На пакетах и ярлыках к мешкам с монетой последовательно проставляются:
- наименование подразделения Нацбанка или номер МФО;
- дата упаковки;
- номинал монет;
- сумма;
- подпись и именной штамп кассира или код.
Мешки с монетой в оборотной кассе могут быть снабжены ярлыками из картона. Ярлыки надеваются на концы шпагата, который завязывается глухим узлом с наложением пломбы.
6.11 Сумма вложения монет в один мешок устанавливается по номиналу:

* 2 және 5 тиын - 3000 дана;
* 10 тиын - 2000 дана;
* 20 тиын - 1500 дана;
* 50 тиын - 1000 дана;
* 1 теңге - 3000 дана;
* 3 теңге - 2000 дана;
* 5 теңге - 1500 дана;
* 10 теңге - 1000 дана;
* 20 теңге - 500 дана.
6.12. Қапшықтан металл ақшаларды iшiнара алу немесе қапшыққа қосымша салу кезiнде, металл ақшалардың қалдығы көлемi бойынша ал бөлшектеп орылған металл ақшалар - пакеттерге қойылған қолдар бойынша мiндеттi түрде қайта саналуға тиiс.
Қапшық белгiленген тәртiпке сәйкес қайта тiгiледi. Қапшыққа бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз қайта санаған және қайта санаған күнiн көрсете отырып металл ақшалардың нақты қалдық сомасын куәландырған кассирдiң қолы қойылады.
Кассирде қалған толық пачкiлер қалыптастыруға болмайтын металл ақшалар салынған пакеттер бiрiктiру және буып-түю үшiн бiр немесе бiрнеше кассирге берiледi.
Толық қапшық қалыптастыруға болмайтын жекелеген пакеттер нақты құны бiрдей металл ақшалар салынған толық емес қапшықтар етiп немесе нақты құны әртүрлi металл ақшалар салынған қапшықтар етiп буып-түйiледi, осы қапшықтарға бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз әрбiр нақты құнның сомасы көрсетiледi.
Пакеттерден қалыптасқан, әртүрлi кассирлер санаған толық және толық емес қапшықтарға бекiтiлген жарлықтарға "Жинақталған" деген жазу жазылады.
Әртүрлi кассирлер қол қойған нақты құны бiрдей айналымға жарамды металл ақшалар салынған пакеттерден қалыптасқан жинақталған қапшықтар резервтiк қорларға есептелiнедi және оларды сақтау мерзiмi қалыптасқан күннен бастап 5 жұмыс күнiнен аспауға тиiс. Айналым кассасындағы қалдықта қалған металл ақшалар салынған жинақталған қапшықтар қалыптасқан күннен бастап онда 5 жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмге сақталады.
6.13. Айналым кассасында келесi күнге қалған, касса меңгерушiсi қайта санаған және қалыптастырған пачкадағы банкноттар мен қапшықтағы металл ақшаларды қайта санағаннан кейiн пломба салмай-ақ крест түрiнде шпагатпен байланады. Толық түбiршектер қалыптастыруға болмайтын банкноттар бандероль етiп жасалады. Бiрақ пачкi етiп буып-түйiлмейдi. Айналым кассасында қалдықта қалған, касса меңгерушiсi қайта санаған және бөлектеп ораған металл ақшалар қоймада не болмаса сейфте сақталады, ол айналым кассаларының лимитiнен аспайтын мiндеттi шартқа сай болуға тиiс.
7-бөлiм. Құндылықтарды тексеру
7.1. Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларында және айналым кассаларындағы
банкноттарды, металл ақшаларды және басқа құндылықтарды тексеру, сондай-ақ олардың сақталу тәртiбiне тексерiс мына жағдайларда:
* Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң құжаттық тексерулер кезiнде;
* Ұлттық Банк бөлiмшелерi басшыларының тоқсанына бiр реттен кем емес нұсқаулары
бойынша;
* 1 қаңтардағы жаңа есеп беру жағдайы бойынша жыл сайын;
* Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшылары, бас бухгалтерлерi немесе
касса меңгерушiлерi ауысқан кезде;
* Ұлттық банк бөлiмшелерiнiң құндылықтардың сақталуына жауапты
лауазымды адамдар уақытша ауысқан кезде жүргiзiледi.
7.2. Банкноттарды, металл ақшаларды және басқа құндылықтарды жоспарлы тексерудi Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысының бұйрығымен құрылған комиссия жүргiзедi, оның құрамына құндылықтарға байланысты операцияларды жүзеге асырмайтын қызметкерлер тартылады.
Тексеру комиссиясының жетекшiсi Ұлттық Банк бөлiмшесi басшысының бұйрығымен тағайындалады.
Тексеру жүргiзудiң белгiленген тәртiбiн дұрыс ұйымдастыру және орындау үшiн тексерудi тағайындаған Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы жауапкершiлiкте болады.
7.3. Егер есеп берiлiп отырған тоқсанның соңғы айында Ұлттық Банк орталық аппаратының комиссиясы тексеру жүргiзген болса, тоқсан сайынғы тексеру жүргiзiлмейдi.
Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысының ауысуына байланысты тексерудi Ұлттық Банк бұйрығымен тағайындалған Ұлттық Банк орталық аппаратының өкiлi басқаруға тиiс.
7.4. Ұлттық Банктiң осы бөлiмшесiнде қызмет жасамайтын тексеру комиссиясының мүшелерi Ұлттық Банк бөлiмшесi берген Ұлттық Банк бөлiмшесi басшысының қолы қойылған елтаңбасы бар мөрмен бекiтiлген куәлiгi болғанда ғана тексеру жүргiзуге жiберiледi.
7.5. Тексеру Ұлттық Банк бөлiмшесiндегi құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың қатысуымен жүргiзiледi, лауазымдарды белгiлi себептермен болмай қалған жағдайда, тексеру оның қатысуынсыз жүргiзiледi, актiге тексеруге қатысқан барлық мүшелер мен Ұлттық Банк бөлiмшелерi басшысының қолы қойылып, бұл туралы айрықша атап өтiледi.
7.6. Өткiзiлген тексеру Ұлттық Банк бөлiмшелерi операциясының әдеттегi барысын бұзбауға тиiс.
Тексеру дәл сол күнгi жағдай бойынша барлық құндылықтарға тексерiс жасаумен қатар кенеттен дәл сондай жүйемен жүргiзiлсе, мұндайда ұрланған және қолма-қол ақша мен құндылықтардың жетiмсiздiгiн жасыру мүмкiндiгiн болдырмас едi.
Тексеру комиссиясының жетекшiсi тексеруге кiрiсе отырып, тексерудi бастау сәтiнде онда құндылықтардың болуына қарамастан касса торабындағы барлық қоймаларды сургуч мөрiмен мөрлейдi, айналым кассасы мен резервтiк қордағы қолма-қол ақша мен құндылықтарды өз бақылауына алады, кассада қайта саналатын ақшалардың, құндылықтардың бар-жоғын анықтайды және егер бар болса басқа құндылықтармен қатар оларға да тексерiс жүргiзедi.
Кассалардағы қолма-қол ақша мен құндылықтарды толық тексергенге дейiн құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамның қоймаға кiруiне тексеру комиссиясының жетекшiсiнiң қатысуымен ғана рұқсат етiледi, оның үстiне қолма-қол ақша мен құндылықтарды осы кезеңде салу немесе алу оның бақылауымен жүргiзiледi. Бiр қабылдауда жоғарыда аталған барлық құндылықтарға бiр мезгiлде тексеру жүргiзе алмаған жағдайда тексеру комиссиясының жетекшiсi жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдармен бiрге қоймалар (сақтау орындар) мен сейфтердi мөрлейдi және оларды белгiленген тәртiппен күзетке өткiзедi. Тексеру комиссиясы жетекшiсiнiң мөрi тақтайшадағы Ұлттық Банк бөлiмшелерiн тексерген лауазымды адамдардың мөрiнен жоғары қойылады.
7.7. Құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамды резервтiк қордағы құндылықтарды, банкноттар мен металл ақшаларды сақтауға байланысты мiндетiнен босату кезiнде iшiнара қайта санауға тура келедi, тексеру комиссиясы жетекшiсiнiң қалауы бойынша айналым кассасындағы банкноттар мен металл ақшалар парақтап қайта саналады және көлемi бойынша қайта саналады.
7.8. Банкноттар мен металл ақшаларды және басқа құндылықтарды тексеру мына тәртiппен жүргiзiледi:
* резервтiк қорлардағы және айналым кассаларындағы банкноттар бастапқыда пачка мен түбiршек бойынша тексерiледi;
* металл ақшалар - қапшыққа бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз қойылған қолдар бойынша жүргiзiледi;
* беруге алдын ала әзiрленген буып-түйiлген қолма-қол ақша - қапшыққа бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз қойылған қолдар және ақшаның жалпы сомасының ф.49 кiтаптағы мәлiметтермен дәл келуi бойынша жүргiзiледi;
* банкноттар мен металл ақшаларды аталған тексеруден өткiзгеннен кейiн тексеру комиссиясының жетекшiсi кассирлерге бақылау ретiнде тұтас парақтап қайта санауға және металл ақшаларды көлемi бойынша қайта санауға бередi.
7.9. Тексерушi кассирге банкноттарды парақтап қайта санау үшiн алдын-ала түбiршектен бандеролдi алады және оны банкноттың бiр бөлiгiмен бақылау үшiн өзiнде қалдырады. Кассир банкноттарды қайта санап, олардың сомасын немесе банкнот санын хабарлайды, тексерушi кассирдiң мәлiметтерi мен бақылауға қалдырылған банкноттардың жалпы санын шығарады және алынған мәлiметтер қорытындысын бандеролде көрсетiлгендермен салыстырады. Қайта саналған қолма-қол ақшалардың жалпы сомалары бандеролде көрсетiлген мәлiметтермен дәл келген жағдайда, бақылауға қалдырылған банкноттарды қайта санау және белгiленген тәртiппен түбiршектi буып-түю үшiн кассирге берiледi. Дәл келмегенде жағдайда - банкноттарды тексерушi қайта санауға тиiс, одан кейiн белгiленген тәртiппен оларды бастапқыда қайта санаған кассирлер қайта санауға және буып-түюге тиiс. Ашылған пачкадағы бетiнде жапсырмалары мен пломбасы кесiлмеген оралған бандеролдар барлық қолма-қол ақшаларды толық қайта санағанға дейiн тексерушiде қалуға тиiс.
Тексерушi пачкiлердiң, пломбалардың бүтiндiгiн және бандеролдар мен пачкалардың беткi жапсырмаларының дұрыс ресiмделуiн тексередi.
Ақшаны қайта санауды бұрын өздерi қалыптастырған касса қызметкерлерiне ақшаны қайта санауға тапсыру тексеру комиссиясы жетекшiсiнiң шешiмi бойынша ғана рұқсат етiледi.
7.10. Резервтiк қордағы банкноттар бастапқыда пачкiлер, түбiршектер және алдын-ала беруге әзiрленген сомалар салынған қапшықтарға бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз қойылған қолдар бойынша тексерiледi, одан кейiн парақтап қайта санау арқылы тексерiледi, ал металл ақшалар - қапшықтарға бекiтiлген тиiстi мәлiмет жазылған қағаз қойылған қолдар бойынша, одан кейiн тексеру комиссиясының басшылары белгiлеген мөлшердегi көлемi бойынша қайта санау арқылы тексерiледi, оның жеке өзi сақтаудың түрлi мерзiмдерiндегi банкноттар мен металл ақшаларды, әртүрлi кассирлер әртүрлi күнде буып-түюдi қалыптастырған нақты құны әртүрлi толық пачканы парақтап қайта санау және көлемi бойынша қайта санау үшiн қайтарып алуға мiндеттi.
Жинақталған пачкалардағы, зақымдалған бумалардағы немесе жапсырмалары (тиiстi мәлiмет жазылған қағаз) дұрыс ресiмделмеген банкноттар мен металл ақшалар толық қайта саналады.
7.11. Кассада қайта санауда жатқан банкноттар парақ бойынша, ал металл ақшалар - тексеру комиссиясының жетекшiсi немесе Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң тиiстi басшылары белгiленген мөлшердегi көлем бойынша тексерiледi, олардың нұсқаулары бойынша тексеру жүргiзiледi.
7.12. Қолма-қол ақшаның жалпы сомасы ф.19 кiтап мәлiметтерiмен салыстырылады.
7.13. Қоймадағы банкноттар мен металл ақшаларды және басқа құндылықтарды қайта санағаннан кейiн тексеру комиссиясының мүшелерi қолда қалған құндылықтарды ф.49, ф.50. ф.51 кiтаптарының күн сайынғы балансының, талдау есептерiнiң мәлiметтерiмен тексередi, бұдан басқа тексеруге алынған құндылықтардың қайтадан қоймаға салынғанын-салынбағанын тексередi.
7.14. Бухгалтерлiк есеп бойынша тексерiлмеген қолхат-пен басқа құжаттар сомалары кассаларындағы қалдықтарды ақтау үшiн қабылданбайды және ол кассирдегi жетiмсiздiк деп есептеледi. Кассадағы табылған артық ақша касса кiрiсiне алынуға тиiс.
Кассирдiң, сол күнi өзi қалыптастырған барлық қолма-қол ақшалар пачкаларындағы (қапшықтарындағы) ақшаларды жетiмсiздiгi немесе артық шығуы табылған жағдайда парақтап және бiр-бiрлеп қайта санауға тура келедi.
7.15. Құндылықтарға жүргiзiлген тексеру туралы акт жасалады, оған тексеруге қатысқан барлық қызметкерлер, құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар қол қояды. Ақшалар мен құндылықтардың жетiмсiздiгi немесе артық шыққаны, есептегi алшақтықтар немесе құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етудегi, кемшiлiктер белгiлi болған жағдайда екi дана етiп акт жасалады, оның бiрiншi данасы Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне жiберiледi.
Құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың ауысуына байланысты тексеру, резервтiк қорларды сақтау кезiнде, айналым кассасы мен басқа құндылықтардың болуына, сондай-ақ олармен операциялар жасауға байланысты құжаттарға оларды түпкiлiктi тексергенге және актiге қол қойғанға дейiн ақшалар мен құндылықтарды өткiзушi адам қол қояды.
Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң резервтiк қорларындағы және кассаларындағы банкноттарды, металл ақшалар мен басқа құндылықтарды тексеруден басқа, Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшылары жасаған жоспар бойынша тоқсан сайын эмиссиялық-кассалық жұмыстарға, күзеттiң және дабылдың жай-күйiне, өту рұқсаты тәртiбiн сақтауға, есептiң дұрыстығына, кiлттердi, мөрлердi, штамптарды, пломбаларды сақтау мен пайдалануға тексеру жүргiзiледi.
Тексеру жүргiзуге Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң осы мақсатқа даярланған, аталған учаскенiң жұмыстарын зерттеген қызметкерлер тартылады.

- 2 и 5 тиын - 3000 штук;
- 10 тиын  - 2000 штук;
- 20 тиын  - 1500 штук;
- 50 тиын  - 1000 штук;
- 1 тенге  - 3000 штук;
- 3 тенге  - 2000 штук;
- 5 тенге  - 1500 штук;
- 10 тенге - 1000 штук;
- 20 тенге - 500 штук.
6.12 При частичном изъятии монет или дополнительном вложении в мешок, остаток монет в обязательном порядке должен быть пересчитан по кружкам, а расфасованная монета - по надписям на пакетах.
Мешок заново прошивается согласно установленного порядка. На ярлыке, прикрепленном к мешку, ставится подпись кассира, который производил пересчет и удостоверил фактическую сумму остатка монет с указанием даты пересчета.
Оставшиеся у кассиров пакеты с монетой, из которых нельзя сформировать полные мешки, передаются для объединения и упаковки одному или нескольким кассирам.
Отдельные пакеты, из которых нельзя сформировать полные мешки, могут упаковываться в неполные мешки с монетой одного номинала или в мешки с монетой разного номинала, на ярлыках к этим мешкам обозначается сумма каждого номинала.
На ярлыках, прикрепленных к полным и неполным мешкам, сформированных из пакетов, пересчитанных разными кассирами делается надпись "Сборная".
Сборные мешки, сформированные из пакетов с годными к обращению монетами одного номинала за подписями разных кассиров могут зачисляться в резервные фонды и храниться не более 5 рабочих дней со дня формирования. Сборные мешки с монетой в остатке оборотной кассы могут храниться в них не более 5 рабочих дней со дня формирования.
6.13 Оставшиеся в оборотней кассе на следующий день после пересчета пачки с банкнотами и мешки с монетами, пересчитанные и сформированные заведующим кассой, обвязываются шпагатом крестообразно без наложения пломбы. Банкноты, из которых нельзя сформировать полные корешки обандероливаются, но не упаковываются в пачки. Пересчитанные и расфасованные заведующим кассой монеты, находящиеся в остатке оборотной кассы могут храниться в кладовой либо в сейфе, с обязательным условием не превышения лимита оборотной кассы.
Раздел 7. Ревизия ценностей
7.1 Ревизия банкнот, монет и других ценностей, находящихся в резервном фонде и оборотной кассе подразделений Нацбанка, а также проверка порядка их хранения производится:
- при документальных ревизиях подразделений Нацбанка;
- по распоряжениям руководителя подразделения Нацбанка не реже одного раза в квартал;
- ежегодно по состоянию на 1 января нового отчетного года;
- при смене руководителя, главного бухгалтера или заведующего кассой подразделения Нацбанка;
- при временной смене должностных лиц, отвечающих за сохранность ценностей подразделений Нацбанка.
7.2 Плановая ревизия банкнот, монет и других ценностей производится создаваемой приказом руководителя подразделения Нацбанка комиссией, в состав которой привлекаются работники, не осуществляющие операции, связанные с ценностями.
Руководитель ревизионной комиссии назначается приказом руководителя подразделения Нацбанка.
Ответственность за правильную организацию и выполнение установленных правил проведения ревизий несет руководитель подразделения Нацбанка, назначивший ревизию.
7.3 Ежеквартальная ревизия может не производиться в том случае, если в последнем месяце отчетного квартала проводилась ревизия комиссией центрального аппарата Нацбанка.
Ревизия в связи со сменой руководителя подразделения Нацбанка должна возглавляться представителем центрального аппарата Нацбанка, назначаемым приказом по Нацбанку.
7.4 Члены ревизионной комиссии, не работающие в данном подразделении Нацбанка, к проведению ревизии допускаются при наличии удостоверения, выданного подразделением Нацбанка за подписью руководителя подразделения Нацбанка, скрепленного оттиском гербовой печати.
7.5 Ревизия производится в присутствии должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей в подразделении Нацбанка, при отсутствии должностного лица по уважительным причинам, ревизия производится без его участия, об этом особо отмечается в акте за подписями всех участников ревизии и руководителя подразделения Нацбанка.
7.6 Проводимые ревизии не должны нарушать обычного хода операций подразделения Нацбанка.
Ревизия производится внезапно, с проверкой всех ценностей, по состоянию на одну и ту же дату и в такой последовательности, которая бы исключала возможность скрытия хищений и недостач наличных денег и ценностей.
Приступив к ревизии, руководитель ревизионной комиссии опечатывает сургучной печатью все кладовые, находящиеся в кассовом узле, независимо от наличия в них ценностей на момент начала ревизии, берет под свой контроль наличные деньги и ценности оборотной кассы и резервного фонда, выясняет, не имеются ли деньги, ценности в кассе пересчета и при наличии производит их проверку наряду с другими ценностями.
До полной проверки наличных денег и ценностей, находящихся в кассах, доступ должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей, в кладовые разрешается только в присутствии руководителя ревизионной комиссии, причем вложение или изъятие наличных денег и ценностей и этот период производится под его контролем. В тех случаях, когда одновременно в один прием не могут быть проверены все вышеуказанные ценности, руководитель ревизионной комиссии после окончания рабочего дня вместе с должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей, производит опечатывание кладовых (хранилищ) и сейфов и сдает их под охрану в установленном порядке. Печать руководителя ревизионной комиссии накладывается на дощечке выше печатей должностных лиц ревизуемого подразделения Нацбанка.
7.7 При освобождении должностного лица, ответственного за сохранность ценностей от обязанностей, связанных с хранением ценностей, банкноты и монеты, находящиеся в резервных фондах, подвергаются выборочному пересчету, по усмотрению руководителя ревизионной комиссии банкноты и монеты, находящиеся в оборотной кассе, подвергаются полистному пересчету и пересчету по кружкам.
7.8 Ревизия банкнот, монет и других ценностей производится в следующем порядке:
- банкноты резервных фондов и оборотной кассы вначале проверяются по пачкам и корешкам;
- монеты - по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам;
- предварительно подготовленные для выдачи упакованные наличные деньги - по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, и общая сумма денег сличается с данными книги ф. 49;
- после указанной проверки банкнот и монет, руководитель ревизионной комиссии передает кассирам для контрольного сплошного полистного пересчета банкнот и пересчета монет по кружкам.
7.9 Ревизирующий, передавая кассиру банкноты для полистного пересчета, предварительно снимает с корешка бандероль и оставляет ее у себя вместе с частью банкнот для контроля. Кассир, пересчитав банкноты, сообщает их сумму или количество банкнот, ревизирующий суммирует данные кассира и оставленные для контроля банкноты и сверяет полученный итог с данными, указанными на бандероли. При совпадении общей суммы пересчитанных наличных денег с данными, указанными на бандероли, оставленные на контроле банкноты передаются кассиру для пересчета и упаковки корешка в установленном порядке. При несовпадении - банкноты должны быть пересчитаны повторно ревизирующим, после чего должны быть вновь пересчитаны и упакованы в установленном порядке кассиром, производившим их первоначальный пересчет. Бандероли, верхняя накладка и обвязка с не срезанной пломбой ревизионной комиссии, причем вложение или изъятие наличных денег и ценностей и от вскрытой пачки должны оставаться у ревизирующего до полного пересчета всех наличных денег.
7.10 Банкноты, находящиеся в резервном фонде, вначале проверяются по пачкам, корешкам и надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам с предварительно подготовленными суммами для выдачи, после чего проверяются полистным пересчетом, а монеты - по надписям на ярлыках, прикрепленных к мешкам, после чего проверяются пересчетом по кружкам в размере, определяемом руководителем ревизионной комиссии, который обязан лично отобрать для полистного пересчета и пересчета по кружкам банкноты и монеты различных сроков хранения, полные пачки разного номинала в упаковках, сформированных разными кассирами по различным датам.
Банкноты и монеты в сборных пачках, в поврежденной упаковке или с неправильно оформленными накладками (ярлыками) пересчитываются полностью.
7.11 Банкноты, находящиеся в кассе пересчета, проверяются полистно, а монеты - по кружкам в размере, определяемом руководителем ревизионной комиссии или соответственно руководителем подразделения Нацбанка, по распоряжению которого производится ревизия.
7.12 Общая сумма наличных денег сопоставляется с данными книги ф. 19.
7.13 После пересчета банкнот, монет и других ценностей, находящихся в кладовых, члены ревизионной комиссии производят сверку оказавшихся в наличии ценностей с данными книг ф. 49, ф. 50, ф. 51, ежедневного баланса, аналитического учета и, кроме того, проверяют, все ли изъятые для ревизии ценности вложены обратно в кладовые.
7.14 Суммы расписок и других документов, не проведенных по бухгалтерскому учету, в оправдание остатка кассы не принимаются и считаются недостачей у кассира, выявленные излишки кассы должны быть оприходованы в кассу.
В случае обнаружения недостачи или излишка денег в пачках (мешках) кассира все наличные деньги, сформированные им в этот день, подвергаются полистному и поштучному пересчету.
7.15 О произведенной ревизии ценностей составляется акт за подписями всех работников, участвовавших в ревизии, и должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей. В случае установления недостачи или излишка денег и ценностей, расхождения в учете или недостатков в обеспечении сохранности ценностей, акт составляется в двух экземплярах, из которых первый высылается в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
При ревизии, связанной со сменой должностного лица, ответственного за сохранность ценностей, подписание документов, связанных с хранением резервных фондов, наличности оборотной кассы и других ценностей, а также совершением операций с ними, производится лицом, сдающим деньги и ценности, до окончательной их проверки и подписания акта.
Помимо ревизии сохранности банкнот, монет н других ценностей, находящихся в резервных фондах и кассах подразделений Нацбанка, ежеквартально, по плану, составленному руководителем подразделения Нацбанка, производится проверка эмиссионно-кассовой работы, состояния охраны и сигнализации, соблюдение пропускного режима, правильности учета, хранения и использования ключей, печатей, штампов, пломбиров.
К проведению проверки привлекаются подготовленные для этой цели работники подразделений Нацбанка, изучившие указанные участки работы.

Тексерiлген мәселелер бойынша кемшiлiктер табылған жағдайда ф.39 актiсi жасалады, онда ашылған кемшiлiктердiң сипатын, жұмыста тәртiп бұзушылыққа жол берген қызметкерлердiң аты-жөндерiн, кемшiлiктердiң себептерi мен оларды жою жөнiнде қолданылған шараларды көрсетiледi. ф.39 актiсiне тексерiлген учаскенi тексерушi және жетекшi қызметке қол қояды.
Барлық жүргiзiлген тексерулер кiтапқа тiркеледi, онда тексерушiнiң аты-жөнi, лауазымы, олар тексерген учаске, тексеру жүргiзiлген уақыт, тексеру көлемi, оның нәтижелерi көрсетiледi (актiге сiлтеме жасалады немесе ескертпе жоқ деп жазылады).
Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшылары бес күн мерзiм iшiнде жүргiзiлген тексерулер мен тексерiстердiң нәтижелерiн қарауға және анықталған кемшiлiктердi кiдiрiссiз жоюға, сондай-ақ жұмыстарды ұйымдастыруда осы Ережеге қатаң сәйкес шаралар қабылдауға мiндеттi.
7.16. Құндылықтарға тексеру жүргiзу ережесiнде белгiленген тәртiппен банкноттарды, металл ақшаларды және құндылықтарды тексеруден басқа, Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшылары резервтiк қорлардағы (Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң бумаларындағы) қолма-қол ақшаларды, ақша банкноттарының пачкалары мен металл ақшалар салынған қапшықтарды бақылау ретiнде қайта санау үшiн санын iшiнара белгiлей отырып, кем дегенде айына бiр рет бақылау ретiнде қайта санауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
Бақылау ретiндегi қайта санау құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдардың бiреуiнiң, немесе құндылықтармен операция жасамайтын арнайы бөлiнген қызметкердiң байқауы бойынша жүргiзiледi. Банкноттарды, металл ақшалар мен басқа құндылықтарды бақылау ретiнде қайта санауға байқауға арнайы тағайындалған адам ғана ала алады. Қайта санауға тура келген қолма-қол ақшалар қайта санаған кассирлер белгiлеген тәртiпке сәйкес буып-түйiледi. Бандеролдар бетiндегi жапсырмалар мен жарлықтарға "Бақылау ретiнде қайта саналған" деген штамп қойылады.
Бақылау ретiнде қайта санау және резервтiк қордағы банкноттардың толық емес пачкаларын бiрiктiру кезiнде қайта санаулы касса меңгерушiсi жүргiзедi, ал бақылауды осы Тәртiпте белгiленген тәртiпке сәйкес құндылықтардың сақталуына жауапты лауазымды адамдар жүзеге асырады.
7.17. Егер қолма-қол ақша мен басқа құндылықтардың жетiмсiздiгi ұрлық салдарынан болса, Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысы бұл фактi туралы қажет болған жағдайда құқық қорғау органдарына хабарлайды және iстiң жағдайы түпкiлiктi анықталғанға дейiн жетiмсiздiк табылған жердегi Ұлттық Банк қызметкерлерiн құндылықтармен жұмыс жасаудан шеттетедi.
Ұлттық Банктiң орталық аппаратына жiберiлген ф.39 актiсiне Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң басшысы мен бас бухгалтерi қол қойған арнаулы хабарлама қоса берiледi, онда мыналар көрсетiледi:
* оқиғаның болған жерi;
* оның табылған күнi;
* оқиғаның сипаты (жұмсап қою, ұрлау, қымқыру, өтiрiк айту);
* залал келтiрiлген сома;
* кiнәлi адамның лауазымы, аты-жөнi;
* Ұлттық банк бөлiмшесiнде жұмыс iстеген уақыты;
* құндылықтық сақталуы мен зиянды өтеудi қамтамасыз ету жөнiнде қабылданған шаралар;
* қате есеп беруге жол берген адамға қатысты қабылданған шаралар.
7.18. Қолма-қол ақшаны ұрлау салдарынан пайда болған жетiмсiздiк осы құндылықтар белгiленген тәртiппен бұл құндылықтарды есепке алу үшiн ескерiлген тиiстi шоттардан есептен шығарылады және кiнәлi адамдардың есебiне жатқызылады.
Ұлттық Банкке келтiрiлген материалдық зиян бойынша берешектердi өтеудi ешқандай кешiктiруге жол берiлмейдi.
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен кiнәлi адамның мүлкiн пайдаланудан алуға дейiн шара қолдануға тиiс.
7.19. Құжаттық тексерулер жүргiзу, сондай-ақ Ұлттық Банк бөлiмшесiндегi эмиссиялық-кассалық жағдайларда тексерiстер мен зерттеулер жүргiзу кезiнде қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын, сондай-ақ Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң осы Тәртiптi сақталуын қамтамасыз ету мәселелерiне айрықша назар аударылуға тиiс.

В случае обнаружения недостатков по проверяемым вопросам составляется акт ф. 39, с указанием в нем характера вскрытых недостатков, фамилий работников, допустивших нарушения в работе, причин недостатков и принятых мер по их устранению. Акт ф. 39 подписывается проверяющим и работником, ведущим проверенный участок.
Все произведенные проверки регистрируются в книге, в которой указываются фамилия, должность проверявшего, проверенный им участок, время проведения проверки, объем проверки, ее результаты (делается ссылка на акт или пишется, что замечаний нет).
Руководители подразделений Нацбанка обязаны в пятидневный срок рассмотреть результаты произведенных ревизий и проверок и безотлагательно устранить выявленные недостатки, а также принять меры к организации работы в строгом соответствии с настоящими Правилами.
7.16 Кроме ревизий банкнот, монет и других ценностей в порядке, установленном правилами проведения ревизий ценностей, руководители подразделений Нацбанка обязаны обеспечить проведение не реже одного раза в месяц контрольного пересчета наличных денег, находящихся в резервных фондах (в упаковках подразделения Нацбанка), выборочно определяя количество для контрольного пересчета пачек денежных банкнот и мешков с монетами.
Контрольный пересчет производится под наблюдением одного из должностных лиц, ответственных за сохранность ценностей, или специально выделенного работника, не осуществляющего операции, связанные с ценностями. Банкноты, монеты и другие ценности для контрольного пересчета отбираются лично назначенным для наблюдения лицом. Подвергнутые контрольному пересчету наличные деньги упаковываются согласно установленному порядку кассирами, производившими пересчет. На бандеролях, верхней накладке и ярлыках ставится штамп "Контрольный пересчет".
При контрольном пересчете и объединении при этом неполных пачек банкнот, находящихся в резервном фонде, пересчет проводится заведующим кассой, контроль осуществляется должностными лицами, ответственными за сохранность ценностей, в соответствии с порядком, установленным настоящими Правилами.
7.17 Если недостача наличных денег и других ценностей является результатом хищения, руководитель подразделения Нацбанка, при необходимости уведомляет об этом факте правоохранительные органы и до окончательного выяснения обстоятельств дела отстраняет от работы с ценностями сотрудника Нацбанка, у которого обнаружена недостача.
К акту ф. 39, высылаемому в центральный аппарат Нацбанка, прилагается специальное сообщение за подписями руководителя и главного бухгалтера подразделения Национального Банка с указанием в нем:
- места происшествия:
- даты его обнаружения;
- характера происшествия (растрата, хищение, ограбление, подлог);
- суммы причиненного ущерба;
- должности, фамилии, имени, отчества виновного лица;
- время работы в подразделении Нацбанка;
- меры, принятые по обеспечению сохранности ценностей и погашению ущерба;
- меры, принятые в отношении лиц, допустивших неправильный подсчет.
7.18 Недостачи наличных денег и ценностей, возникшие в результате хищений, списываются с соответствующих счетов, на которых учитывались эти ценности, в установленном для учета этих ценностей порядке и относятся на виновных лиц.
Никакие рассрочки в уплате задолженности по причиненному Нацбанку материальному ущербу не допускаются.
В необходимых случаях должны быть приняты меры к наложению в установленном законодательством Республики Казахстан порядке ареста на имущество виновного лица.
7.19 При проведении документальных ревизий, а также проверок и обследований состояния эмиссионно-кассовой работы в подразделениях Нацбанка должно особо уделяться внимание вопросу обеспечения сохранности наличных денег и ценностей, а также соблюдению подразделениями Нацбанка настоящих Правил.

4. Ұлттық Банктiң жөнелтушi бөлiмшелерiне ф.4 бойынша алынған қолма-қол ақша туралы растау мен мәлiметтер алған кезде баланстан тыс шот бойынша мынадай жазба орындалады:
9902 баланстан тыс шот шығысы
Бiр мезгiлде Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi
бөлiмшесiне растау алғаны туралы хабарлама жiбередi.
Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесi Ұлттық Банктiң алушы
бөлiмшелерiнен алынған қолма-қол ақшаның нақты құны мен жалпы сомасын
көрсете отырып растау алған кезде баланстан тыс шоттар бойынша
мынадай жазба орындалады:
9906 баланстан тыс шот шығысы
5. Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесi Ұлттық Банктiң алушы
бөлiмшесiнен және Ұлттық Банктiң жөнелтушi бөлiмшесiнен алынған
хабарлама негiзiнде мынадай баланстан тыс жазба орындалады:
9904 баланстан тыс шот шығысы
9903 баланстан тыс шот кiрiсi
Ұлттық Банктiң бөлiмшесi мен Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi жолдағы ақша қаражатының қалдығын мiндеттi түрде бақылауға және салыстыруға тиiс.
2. Ақшаны айналымға шығару
6. Ақшаны айналымға шығаруды Ұлттық Банктiң бөлiмшелерi қолма-қол ақша айналымының қажетiне қарамастан күн сайын орындалады. Резервтiк қорлардан қолма-қол ақшаны айналым күн сайын орындалады. Резервтiк қорлардан қолма-қол ақшаны айналым кассасына аудару туралы
Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы қол қойған ф.5 нұсқау негiзiнде
мынадай баланстан тыс жазба орындалады:
9901 баланстан тыс шот шығысы
Ұлттық Банктiң бөлiмшесi сонымен бiр мезгiлде Ұлттық Банк
орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне электрондық
кредиттiк төлем тапсырмасын жiбередi және мынадай өткiзiлiм
орындалады:
Дт 030
Кт 872
және тозу дәрежесi бойынша банкноттар және металл ақшалардың нақты құны, саны, әрбiр нақты күн бойынша сомасы және жалпы қорытынды сомасы шифрмен көрсетiлген электрондық почтамен жiберiледi.
7. Егер ақшаны айналымға шығаруды Ұлттық Банктiң есеп беретiн бөлiмшелерi жүргiзген жағдайда, Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесiне хабарлама жiберiледi. Ұлттық банктiң тиiстi бөлiмшесi алынған хабарлама негiзiнде баланстан тыс шот бойынша жазба орындайды:
9905 баланстан тыс шот шығысы
8. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне таратып жазылған электрондық кредиттiк төлем тапсырмасын алған кезде жауап өткiзiлiмi орындалады және айналымға шығарылған қолма-қол ақша сомасы N 022 баланс шотында көрiнiс табады. Сонымен бiрге айналымға шығарылған қолма-қол ақша сомасына баланстан тыс шот бойынша жазба орындалады.
9903 баланстан тыс шот шығысы
Сонымен бiр мезгiлде таратып жазуда көрсетiлген эмиссиялық орамдағы айналымға шығарылған қолма-қол ақша сомасына айналымға шығарылған банкноттар мен эмиссиялық орамдағы ұлттық валютадағы металл ақша құны бойынша есеп жүргiзiледi. Жүргiзiлген есеп негiзiнде
мынадай өткiзiлiм орындалады:
Дт 970
Кт 939
Айдың аяғында Ұлттық Банктiң бөлiмшесi және Ұлттық Банк орталық
аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi айналымға шығарылған
банкноттар мен металл ақша сомасын салыстыруға және тиiстi шоттар
бойынша өткiзiлiм жүрiзуге тиiс.

4. В подразделении Нацбанк - отправителе при получении подтверждения и сведений о полученных наличных деньгах ф.4, выполняется запись по внебалансовому счету:
Расход внебалансового счета 9902
Одновременно в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка направляет извещение о получении подтверждения.
В соответствующем подразделении Нацбанка при получении подтверждения с указанием номинала и общей суммы полученных наличных денег от подразделения Нацбанка - получателя выполняется следующая запись по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9906
5. В специально уполномоченном подразделении центрального аппарата Нацбанка на основании полученных от подразделения Нацбанка-получателя и от подразделения Нацбанка-отправителя извещений, выполняются следующие внебалансовые записи:
Расход внебалансового счета 9904
Приход внебалансового счета 9903
В конце месяца подразделения Нацбанка и специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка, должны обязательно проконтролировать и сверить остатки денежных средств в пути.
2. Выпуск денег в обращение
6. Выпуск наличных денег в обращение выполняется подразделениями Нацбанка ежедневно в зависимости от потребности налично-денежного оборота. На основании распоряжения ф.5 о перечислении наличных денег из резервных фондов в оборотную кассу, подписанного руководителем подразделения Нацбанка, выполняется следующая запись по внебалансовому счету:
Расход внебалансового счета 9901
Одновременно подразделением Нацбанка в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка направляется электронное кредитовое платежное поручение и выполняется следующая проводка:
Дт 030
Кт 872 и электронной почтой высылается расшифровка, где указываются банкноты и монеты по степени износа, их номинал, количество, сумма по каждому номиналу и общий итог суммы.
7. В случае если выпуск денег в обращение производит подотчетное подразделение Нацбанка, то в соответствующее подразделение Нацбанка высылается извещение. Соответствующее подразделение Нацбанка на основании полученного извещения выполняет запись по внебалансовому счету:
Расход внебалансового счета 9905
8. В специально уполномоченном подразделении центрального аппарата Нацбанка, при получении электронного кредитового платежного поручения с расшифровкой выполняется ответный провод и сумма выпущенных в обращение наличных денег отражается на балансовом счете N 022. При этом на сумму выпущенных в обращение наличных денег, выполняется запись по внебалансовому счету:
Расход внебалансового счета 9903
Одновременно, на указанную в расшифровке сумму выпущенных в обращение наличных денег в эмиссионной упаковке, производится расчет стоимости выпущенных в обращение банкнот и монет национальной валюты в эмиссионной упаковке. На основании произведенного расчета выполняется проводка:
Дт 970
Кт 939
В конце месяца подразделения Нацбанка и специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка должны сверить сумму выпущенных в обращение банкнот и монет и провести проводки по соответствующим счетам.

3. Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң кассасынан резерв қорына
ұлттық валютадағы банкноттар мен металл
ақшаларды салу
9. Қолма-қол ақшаны айналымнан алуды айналым кассасының белгiленген лимитiнен артық сомаға күн сайын операция жасалған күннiң соңында Ұлттық банктiң бөлiмшелерi орындайды. Айналым кассасының белгiленген лимитiнен артық сомаға Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң
басшылары қол қойған ф.13 тiзiмдемелер негiзiнде баланстық емес шот
бойынша мынадай жазбалар жасалады:
9901 баланстан тыс шот кiрiсi
Ұлттық Банк бөлiмшелерi сонымен бiр мезгiлде Ұлттық банк орталық
аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне электрондық дебеттiк төлем
тапсырмасы жiберiледi және өткiзiлiм орындалады:
Дт 872
Кт 030
және тозу дәрежесi бойынша банкноттар және металл ақшалардың
нақты құны, саны, әрбiр нақты құн бойынша сомасы және жалпы қорытынды
сомасы шифрмен көрсетiлген электрондық почтамен жiберiледi.
Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне
таратып жазылған электрондық кредиттiк төлем тапсырмасын алған кезде
жауап өткiзiлiмi орындалады және айналымға шығарылған қолма-қол ақша
сомасы N 022 баланс шотында көрiнiс табады. Сонымен бiрге айналымға
шығарылған қолма-қол ақша сомасына мынадай өткiзiлiм орындалады:
9903 баланстан тыс шот кiрiсi
Дт 022
Кт 870
10. Егер ақшаны айналымға шығаруды Ұлттық Банктiң есеп беретiн бөлiмшелерi жүргiзген жағдайда, Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесiне хабарлама жiберiледi. Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесi алынған хабарлама негiзiнде баланстан тыс шот бойынша жазба орындайды:
9905 баланстан тыс шот кiрiсi
11. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне
таратып жазылған электрондық кредиттiк төлем тапсырмасын алған кезде
жауап өткiзiлiмi орындалады және айналымға шығарылған қолма-қол ақша
сомасы N 022 баланс шотында көрiнiс табады. Сонымен бiрге айналымға
шығарылған қолма-қол ақша сомасына баланстан тыс шот бойынша жазба
орындалады.
9903 баланстан тыс шот кiрiсi
Айдың аяғында Ұлттық Банктiң бөлiмшесi мен Ұлттық Банк орталық
аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi резервтiк қорларға аударылған
соманы салыстыруға және тиiстi өткiзiлiмдердiң бәрiн жасауға
мiндеттi.
4. Қабылданған қолма-қол ақшалар жөнiндегi
12. Операция бөлiмiнiң тексерiлген және кассир мен бақылаушы
бухгалтер қол қойған ф.22, ф.23 ведомостар негiзiнде қолма-қол
ақшаларды қабылдаған кассалар шоттары бойынша көрсете отырып мынадай
өткiзiлiмдер орындалады:
Дт 030
Кт клиенттiң шоты
5. Қолма-қол ақшаны беру жөнiндегi өткiзiлiмдер тәртiбi
13. Операция бөлiмiнiң тексерiлген және кассир мен бақылаушы
бухгалтер қол қойған ф.26 шығыс касса журналының негiзiнде қолма-қол
ақшаларды берген кассалардың шарттары бойынша көрсете отырып мынадай
өткiзiлiмдер орындалады:
Дт клиенттiң шоты
Кт 030

3. Вложение банкнот и монет национальной валюты
в резервные фонды из кассы
подразделения Нацбанка
9. Изъятие наличных денег из обращения выполняется подразделениями Нацбанка ежедневно в конце операционного дня на сумму, превышающую установленный лимит оборотной кассы. На основании описи ф.13, подписанной руководителем подразделения Нацбанка на сумму, превышающую установленный лимит оборотной кассы, выполняется следующая запись по внебалансовому счету:
Приход внебалансового счета 9901
Одновременно подразделением Нацбанка в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка высылается электронное дебетовое платежное поручение и выполняется проводка:
Дт 872
Кт 030 и электронной почтой высылается расшифровка, где указываются банкноты и монеты по степени износа, их номинал, количество, сумма по каждому номиналу и общий итог суммы.
В специально уполномоченном подразделении центрального аппарата Нацбанка, при получении электронного кредитового платежного поручения с расшифровкой выполняется ответный провод и сумма выпущенных в обращение наличных денег отражается на балансовом счете N 022. При этом на сумму выпущенных в обращение наличных денег, выполняется следующие проводки:
Приход внебалансового счета 9903
Дт 022
Кт 870
10. В случае если выпуск денег в обращение производит подотчетное подразделение Нацбанка, то в соответствующее подразделение Нацбанка высылается извещение. Соответствующее подразделение Нацбанка на основании полученного извещения выполняет запись по внебалансовому счету:
Приход внебалансового счета 9905
11. В специально уполномоченном подразделении центрального аппарата Нацбанка, при получении электронного дебетового платежного поручения с расшифровкой выполняется ответный провод и сумма выпущенных в обращение наличных денег отражается на балансовом счете N 022. При этом на сумму выпущенных в обращение наличных денег, выполняется запись по внебалансовому счету:
Приход внебалансового счета 9903
В конце месяца подразделения Нацбанка и специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка обязаны сверить сумму, перечисленную в резервные фонды, и сделать все соответствующие проводки.
4. Порядок проводок по принятым наличным деньгам
12. На основании сверенных и подписанных кассиром и бухгалтером-контролером операционного отдела ведомостей ф.22, ф.23 выполняется следующая проводка по отражению по счету кассы принятых наличных денег:
Дт 030
Кт счет клиента
5. Порядок проводок по выдаче наличных денег
13. На основании сверенных и подписанных кассиром и бухгалтером-контролером операционного отдела расходного кассового журнала ф.26 выполняется следующая проводка по отражению по счету кассы выданных наличных денег:
Дт счет клиента
Кт 030

6. Тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшаларды жiберу және жою жөнiндегi өткiзiлiмдер
тәртiбi
14. Ұлттық Банк бөлiмшесi Ұлттық Банк Қоймасына немесе Касса
орталығына тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшаларды жiберу кезiнде баланстан тыс шоттар бойынша мынадай
жазбаларды орындайды:
9901 баланстан тыс шот шығысы
9902 баланстан тыс шот кiрiсi
және тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшалардың сомаларын, нақты құны мен санын және жалпы қорытынды
сомасын көрсете отырып Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы
уәкiлеттi бөлiмшесiне, Қоймасына немесе Касса орталығына хабарлама
жiбередi.
15. 9902 баланстан тыс шоттағы тозған банкноттар мен ақаулы
(зақымданған) металл ақшалардың Ұлттық Банктiң бөлiмшесi Қоймадан
немесе Касса орталығынан тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған)
металл ақшаларды қайта санау жөнiндегi актiнi алғанға дейiн
ескерiледi.
16. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi
тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды жою үшiн
Ұлттық Банктiң қоймасына немесе касса орталығына жiберу жөнiнде
хабарлама алған кезде баланстан тыс шоттар бойынша мынадай жазбаларды
орындайды:
9903 баланстан тыс шот шығысы
9904 баланстан тыс шот кiрiсi
17. Ұлттық Банк Қоймасына немесе касса орталығына тозған
банкноттардың пачкалар, түбiршектер, пакеттер бойынша және ақаулы
(зақымданған) металл ақшалардың қапшықтар бойынша қабылданған
сомаларына баланстан тыс шоттар бойынша мынадай жазбаларды
орындайды:
9916 баланстан тыс шот кiрiсi
9917 баланстан тыс шот кiрiсi
және қабылданған тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған)
металл ақшаларды көрсете отырып Ұлттық банктiң жiберушi бөлiмшесiне
және Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне
нақтылау жiбередi.
18. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi
тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды қабылдау
туралы нақтылау алған кезде баланстан тыс шот бойынша мынадай
жазбаларды орындайды:
9918 баланстан тыс шот кiрiсi
9919 баланстан тыс шот кiрiсi
19. Тозған банкноттар (парақтап) мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшаларды (көлемi бойынша) қайта санағаннан кейiн оларды резервтiк
қорлардағы Ұлттық Банк Қоймасына немесе касса орталығына есептейдi,
сонымен бiрге баланстан тыс шот бойынша мынадай жазбаларды орындайды:
9916 баланстан тыс шот шығысы
9917 баланстан тыс шот шығысы
9901 баланстан тыс шот кiрiсi
және тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшалардың сомасын, ақшаның түрi мен санын және жалпы қорытынды
сомасын көрсете отырып жүргiзiлген қайта санау туралы хабарламаны,
қайта санау актiсiмен қоса:
Ұлттық Банктiң тозған банкнотар мен ақаулы (зақымданған)
металл ақшаларды жiберушi бөлiмшесiнде;
Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне;
Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесiне жiбередi.

6. Порядок проводок по пересылке и
уничтожению ветхих банкнот и дефектных
(поврежденных) монет
14. Подразделение Нацбанка при отправке в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр на уничтожение ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет выполняет следующие записи по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9901
Приход внебалансового счета 9902
и высылает извещение с указанием суммы, номинала и количества ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет и общей итоговой суммы в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка, Хранилище или Кассовый центр.
15. На внебалансовом счете 9902 ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты учитываются до тех пор, пока подразделение Нацбанка не получит от Хранилища Нацбанка или Кассового центра акт об пересчете ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет.
16. Специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка при получении извещения об отправке ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет для уничтожения в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр выполняет следующие записи по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9903
Приход внебалансового счета 9904
17. В Хранилище Нацбанка или Кассовом центре на сумму принятых по пачкам, корешкам, пакетам ветхих банкнот и мешкам дефектных (поврежденных) монет выполняется следующая запись по внебалансовому счету:
Приход внебалансового счета 9916
Приход внебалансового счета 9917
и высылается подтверждение с указанием принятых ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет в подразделение Нацбанка-отправитель и специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка.
18. Специальное уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка при получении подтверждения о принятии ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет выполняет следующую запись по внебалансовому счету:
Приход внебалансового счета 9918
Приход внебалансового счета 9919
19. После пересчета ветхих банкнот (полистно) и дефектных(поврежденных) монет (по кружкам) производится их зачисление в  резервный фонд Хранилища Нацбанка или Кассового центра, при этом выполняются следующие записи по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9916
Расход внебалансового счета 9917
Приход внебалансового счета 9901
и направляется извещение о произведенном пересчете с указанием суммы, достоинства и количества ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет и общей итоговой суммы, с приложением актов пересчета:
в подразделение Нацбанка-отправитель ветхих банкнот и дефектных(поврежденных)монет;
в специальное уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка;
в соответствующее подразделение Нацбанка.

20. Ұлттық Банктiң тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды жiберушi бөлiмшесi Ұлттық Банктiң қоймасынан немесе Касса орталығынан тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды қайта санау актiсiн алған кезде қайта саналған резервтiк қорлардағы Ұлттық Банк Қоймасының немесе Касса орталығының тозған банкноттары мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларының сомасына
баланстан тыс кiрiс-шығыс ордерiн рәсiмдейдi және баланстан тыс шот
бойынша мынадай жазбалар жасайды:
9902 баланстан тыс шот шығысы
21. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi
хабарлама және тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшаларды қайта санау актiсiн алған кезде баланстан тыс шоттар
бойынша мынадай жазбаларды орындайды:
9903 баланстан тыс шот кiрiсi
9904 баланстан тыс шот шығысы
9918 баланстан тыс шот шығысы
9919 баланстан тыс шот шығысы
22. Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесi алынған хабарлама негiзiнде
баланстан тыс шот бойынша мынадай жазбаларды орындайды:
9905 баланстан тыс шот кiрiсi
23. Ұлттық Банктiң Қоймасына немесе Касса орталығына тозған
банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды жоюға бергеннен
кейiн баланстан тыс шоттар бойынша мынадай жазбаларды орындайды:
9901 баланстан тыс шот шығысы
9914 баланстан тыс шот кiрiсi
9915 баланстан тыс шот кiрiсi
және сонымен бiр мезгiлде Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы
уәкiлеттi бөлiмшесiне және Ұлттық Банктiң тиiстi бөлiмшесiне тозған
банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшалардың сомасын, түрi
мен санын көрсете отырып тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған)
металл ақшаларды жоюға беру туралы хабарлама жiбередi.
24. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесi
алынған хабарлама негiзiнде баланстан тыс шоттар бойынша мынадай
жазбаларды орындайды:
9903 баланстан тыс шот шығысы
9914 баланстан тыс шот кiрiсi
9915 баланстан тыс шот кiрiсi
25. Ұлттық Банк тиiстi бөлiмшесi алынған хабарлама негiзiнде
баланстан тыс шот бойынша мынадай жазбаны орындайды:
9905 баланстан тыс шот шығысы
26. Ұлттық Банктiң Қоймасына немесе Касса орталығына тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды жою актiсi негiзiнде баланстан тыс шот бойынша мынадай жазбаны орындайды:
9914 баланстан тыс шот шығысы
9915 баланстан тыс шот шығысы
және сонымен бiр мезгiлде Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi бөлiмшесiне тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшалардың сомасын, түрi мен тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшалардың санын көрсете отырып тозған
банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл ақшаларды жоюға беру
жөнiнде хабарлама жiбередi.

20. Подразделение Нацбанка-отправитель ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет при получении акта пересчета ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет от Хранилища Нацбанка или Кассового центра оформляет внебалансовый приходно-расходный ордер на сумму пересчитанных ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет в резервные фонды Хранилища Нацбанка или Кассового центра и делает следующие записи по внебалансовому счету:
Расход внебалансового счета 9902.
21. Специальное уполномоченное подразделение центрального аппарата  Нацбанка при получении извещения и акта пересчета ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет выполняет следующие записи по внебалансовым счетам:
Приход внебалансового счета 9903
Расход внебалансового счета 9904
Расход внебалансового счета 9918
Расход внебалансового счета 9919
22. Соответствующее подразделение Нацбанка на основании полученного извещения выполняет следующую запись по внебалансовому счету:
Приход внебалансового счета 9905
23. После передачи на уничтожение ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр выполняется следующая запись по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9901
Приход внебалансового счета 9914
Приход внебалансового счета 9915
и одновременно высылается в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка и в соответствующее подразделение Нацбанка извещение о передаче ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет на уничтожение с указанием суммы, достоинства и количества ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет.
24. Специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка на основании полученного извещения выполняет следующие записи по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9903
Приход внебалансового счета 9914
Приход внебалансового счета 9915
25. Соответствующее подразделение Нацбанка на основании
полученного извещения выполняет следующую запись по внебалансовому
счету:
Расход внебалансового счета 9905
26. В Хранилище Нацбанка или Кассовом центре на основании акта уничтоженных ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет выполняется следующая запись по внебалансовому счету:
Расход внебалансового счета 9914
Расход внебалансового счета 9915
и одновременно высылается в специально уполномоченное подразделение центрального аппарата Нацбанка извещение об уничтожении ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет с указанием суммы, достоинства и количества ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет и актов уничтоженных ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет.

27. Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы уәкiлеттi
бөлiмшесiнде тозған банкноттар мен ақаулы (зақымданған) металл
ақшаларды жою актiсiн алған кезде баланстан тыс шоттар бойынша
мынадай жазбаларды орындайды:
9912 баланстан тыс шот шығысы
9914 баланстан тыс шот шығысы
9915 баланстан тыс шот шығысы
7. Жетiмсiздiк, жасанды банкноттар мен металл
ақшаларды есептен шығару тәртiбi
28. Акт негiзiнде табылған жетiмсiз банкноттар (металл ақшалар)
сомасы 904 шот балансына немесе Ұлттық Банктiң басқа бөлiмшесiне
мынадай өткiзiлiмдер арқылы дебеттеледi:
а) егер жетiмсiздiк жасанды банкноттар Ұлттық Банк
бөлiмшесiнде қолма-қол ақшаны өткiзген жер бойынша немесе кассирдiң
орамында табылса:
Дт 304
Кт 030
б) егер жетiмсiздiк, жасанды банкноттар қолма-қол ақшаны Ұлттық
Банктiң басқа облыстағы немесе басқа облыстағы екiншi деңгейдегi
банктiң бөлiмшелерi қайта санаған кезде табылса:
Дт 908
Кт 030
Дт 872
Кт 908
Бiр мезгiлде электрондық дебеттiк төлем тапсырмасы жiберiледi,
сонымен бiрге барлық реквизиттер мен төлемнiң тағайындалуы
көрсетiлген төлемнiң талап-тапсырмасы ресiмделедi.
29. Ұлттық Банк бөлiмшесiндегi корреспонденттiк шот ашылған
екiншi деңгейдегi банктiң филиалына немесе бiрыңғай корреспонденттiк
шот ашылған екiншi деңгейдегi Бас банкке өткiзiлiмге жетiмсiздiк
дебеттiк төлемнiң талап-тапсырмасы қабылдаған кезде немесе жасанды
банкноттар және/немесе металл ақшалар табылған орамды мынадай
өткiзiлiм жасалады:
Дт 904 (транзит шоты)
Кт 872
30. Жетiмсiздiк, жасанды банкнот, металл ақша актiмен және орай
материалдарымен бiрге табылған фактiсi туралы хабар алғаннан кейiн
жетiмсiздiк сомасы алынған құжаттар негiзiнде мынадай шоттарға
жатқызылады:
* кiнәлi адам, оның iшiнде екiншi деңгейдегi банк мынадай
өткiзiлiммен:
Дт 904 (кiнәлi адамның немесе екiншi деңгейдегi банк шоты)
Кт 904 (транзиттi)
31. Жетiмсiздiк, жасанды банкнот (металл ақша) сомаларын төлетiп
алу мынадай өткiзiлiмдермен жүзеге асырылады:
* кiнәлi адамнан
Дт 030
Қт 904 (кiнәлi адамнын шоты)
* екiншi деңгейдегi банктен
а) егер корреспонденттiк қатынастар туралы шартта жетiмсiздiк, жасанды банкнотты (металл ақшаны) корреспонденттiк шоттан есептен даусыз тәртiппен шығару мүмкiндiгi сөз болған жағдайда -
Дт 161
Кт 904
б) егер корреспонденттiк қатынастар туралы шартта жетiмсiздiк,
жасанды банкнотты (металл ақшаны) корреспонденттiк шоттан есептен
даусыз тәртiппен шығару мүмкiндiгi сөз болған жағдайда, банк
жетiмсiздiк немесе жасанды банкнот және металл ақша табылған актiсiн
растайтын құжаттарды алғаннан кейiн қаражат сомаларды өтеу үшiн
дербес корреспонденттiк шот ашылған жердегi Ұлттық Банктiң
бөлiмшесiне мынадай өткiзiлммен аударылады:
Дт 161
Кт 904

27. В специально уполномоченном подразделении центрального аппарата Нацбанка при получении акта уничтоженных ветхих банкнот и дефектных (поврежденных) монет выполняет следующие записи по внебалансовым счетам:
Расход внебалансового счета 9912
Расход внебалансового счета 9914
Расход внебалансового счета 9915
7. Порядок списания недостач, фальшивых банкнот и монет
28. Обнаруженная сумма недостачи, фальшивых банкнот (монет) на основании акта относится на балансовый счет 904 или отдебетовывается в другое подразделение Нацбанка следующими проводками:
а) если недостача, фальшивые банкноты обнаружены в подразделении Нацбанка по месту сдачи наличных денег или в упаковке кассира:
Дт 904
Кт 030
б) если недостача, фальшивые банкноты обнаружены при пересчете наличных денег подразделения Нацбанка другой области или банка второго уровня другой области:
Дт 908
Кт 030
Дт 872
Кт 908
Одновременно направляется электронное дебетовое платежное поручение,  при этом оформляется платежное требование-поручение, где указываются все реквизиты и назначение платежа.
29. В подразделении Нацбанка, в упаковке которого обнаружены недостача или фальшивые банкноты и/или монеты, и где открыт корреспондентский счет филиалу банка второго уровня или единый корреспондентский счет Головному банку второго уровня, при принятии к проводу дебетового платежного требования-поручения делается следующая проводка:
Дт 904 (транзитный счет)
Кт 872
30. После получения сообщения о факте обнаружения недостач, фальшивых банкнот, монет вместе с актом и упаковочным материалом, сумма недостачи на основании полученных документов относится на счет:
виновного лица, в том числе банка второго уровня следующей проводкой:
Дт 904 (счет виновного лица или банка второго уровня)
Кт 904 (транзитный)
31. Взыскание суммы недостачи, фальшивых банкнот (монет) осуществляется следующими проводками:
с виновного лица
Дт 030
Кт 904 (счет виновного лица)
с банка второго уровня
а) в случае, если в договоре о корреспондентских отношениях оговаривается возможность списания недостачи, фальшивых банкнот (монет) с корреспондентского счета в бесспорном порядке -
Дт 161
Кт 904
б) в случае, если в договоре о корреспондентских отношениях не оговаривается возможность списания недостачи, фальшивых банкнот (монет) с корреспондентского счета в бесспорном порядке, банк после получения документов, подтверждающих факт недостачи или обнаружения фальшивых банкнот и монет, перечисляет средства для погашения сумм в подразделение Нацбанка по месту открытия корреспондентского счета самостоятельно следующей проводкой:
Дт 161
Кт 904

32. Егер ақша банкноттарын (металл ақшаларды) сараптамасының
нәтижесi бойынша жасанды деп танылмаған болса, ақша банкноттарын
(металл ақшаларды) тергеу органдары банкноттың (металл ақшаның)
түпнұсқалылығы туралы қорытындымен бiрге, бұрын 904 баланс шотына
жатқызылған өткiзiлiммен қайтарады:
Дт 030
Кт 904
33. Одан кейiн сома қайтарылады:
* жасанды банкноттың (металл ақшаның бұрын өтелген сомасы
кассирге қайтарылады);
Дт 904
Кт 030
* екiншi деңгейдегi банкке қайтарылады:
Дт 904
Кт 161
34. Кiнәлi адамды анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, жасанды банкноттың (металл ақшаның) сомасы "Дебиторлар мен кредиторлар" 904 баланс шотынан Ұлттық Банк Басқармасының рұқсатымен, Ұлттық Банк бөлiмшелерiнен алынған түсiнiктемелер мен кiнәлiлердi анықтау жөнiндегi жүргiзiлген жұмыстар бойынша барлық құжаттар негiзiнде және
егер банкноттар мен металл ақшалар тергеу органдарына сараптауға
берiлсе, тергеу органдарының қорытындысымен ғана есептен шығарылады.
Ұлттық Банк Басқармасының алынған қаулысына сәйкес мынадай
өткiзiлiмдер жасалады:
а) ҚР Ұлттық Банкте:
Дт 904
Кт 872 (442.21)
Дт 011
Кт 904
б) облыстық басқармада:
Дт 872 (442.21)
Кт 904
8. Айырбас банкноттар мен металл ақшаларды Ұлттық
Банктiң Қоймасына немесе Касса орталығына
жiберу кезiндегi өткiзiлiм тәртiбi
35. Ұлттық Банк бөлiмшесiнде айырбасталатын төлем жасауға
болмайтын банкноттар мен металл ақшаларды Ұлттық Банк Қоймасына
немесе Касса орталығына жөнелту кезiнде мынадай өткiзiлiм жасалады:
Дт 032
Кт 030
36. Ұлттық Банк Қоймасына немесе Касса орталығына айырбас
банкноттар мен металл ақшаларды инкассаторлар арқылы алысымен 9960
баланстан тыс шот бойынша кiрiс жасалады және банкнотты алғаны туралы
растау жiберiледi.
37. Банкноттар мен металл ақшалардың төлем жасалатыны туралы Бас
сарапшының қорытындысын алғаннан кейiн Ұлттық Банк Қоймасындағы
немесе Касса орталығындағы кассаға өткiзiлiм жасалады.
Дт 030
Кт 872/904
және 9960 баланстан тыс шот бойынша шығысталады.
38. Ұлттық Банк бөлiмшесi кредиттiк авизо ала отырып өткiзiлiм
жасайды:
Дт 872
Кт 032
39. Ұлттық Банк Қоймасының немесе Касса орталығының Бас сарапшысы банкнот пен металл ақшаны төлем жасауға болады деп таныған жағдайда айырбас банкноттар (металл ақшалар) 12 ай толғаннан кейiн үш материалдық жауапты адам қол қойған акт негiзiнде жойылады және жойылған банкноттар (металл ақшалар) "Әртүрлi құндылықтар мен
құжаттар" 9960 баланстан тыс шоттан есептен шығарылады.
40. Ұлттық Банк Қоймасының немесе Касса орталығының Бас
сарапшысынан банкноттар мен металл ақшалар айырбастаудан бас тартқаны
туралы хабар алысымен сома "Жолдағы кассаларды нығайту және басы
артық ақшалар" 032 баланс шотынан есеп шығарады және "Дебиторлар мен
кредиторлар" 904 баланс шотына өткiзiлiммен жатқызылады:
Дт 904
Кт 032
Алынған құжаттар негiзiнде сома кiнәлi адамнан есептен
шығарылады.

32. Если по результатам экспертизы изъятые денежные банкноты (монеты) не будут признаны фальшивыми, денежные банкноты (монеты) возвращаются следственными органами вместе с заключением о подлинности банкнот (монет), на основании чего, ранее отнесенная на балансовый счет 904 возвращается проводкой:
Дт 030
Кт 904
33. Затем сумма возвращается:
кассиру, ранее погасившему сумму фальшивых банкнот (монет)
Дт 904
Кт 030
банку второго уровня:
Дт 904
Кт 161
34. В случае отсутствия возможности определения виновного лица, сумма фальшивых банкнот (монет) списывается с балансового счета 904 "Дебиторы и кредиторы", только по решению Правления Нацбанка, на основании полученной от подразделения Нацбанка объяснительной и всех документов по проведенной работе по выявлению виновных и заключения следственных органов, если банкноты и монеты передавались для экспертизы в следственные органы.
Согласно полученного Постановления Правления Нацбанка делаются следующие проводки:
а) в Национальном Банке РК:
Дт 904
Кт 872 (442.21)
Дт 011
Кт 904
б) в облуправлении:
Дт 872 (442.21)
Кт 904
8. Порядок проводок при отправке обмененных банкнот и монет
в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр
35. В подразделении Нацбанка при отсылке обмененных неплатежных банкнот и монет в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр делается следующая проводка:
Дт 032
Кт 030
36. В Хранилище Нацбанка или Кассовом центре по получении обмененных банкнот и монет через инкассаторов делается приход по внебалансовому счету 9960 и посылается подтверждение о получении
банкнот.
37. После получения заключения Главного эксперта о платежности банкнот и монет в Хранилище Нацбанка или Кассовом Центре оприходываются в кассу и делается проводка:
Дт 030
Кт 872/904
и расход по внебалансовому счету 9960
38. Подразделение Нацбанка, получив кредитовое авизо делает проводку:
Дт 872
Кт 032
39. В случае признания Главным экспертом Хранилища Нацбанка или Кассового центра неплатежности банкнот и монет, обмененные банкноты (монеты) уничтожаются по истечении 12 месяцев на основании акта, подписанного тремя материально-ответственными лицами, и сумма уничтоженных банкнот (монет) списывается с внебалансового счета 9960 "Разные ценности и документы".
40. По получении извещения об отказе в обмене банкнот (монет) от Главного эксперта Хранилища Нацбанка или Кассового центра, сумма списывается с балансового счета 032 "Подкрепления и излишки касс в пути" и относят на балансовый счет 904 "Дебиторы и кредиторы" проводкой:
Дт 904
Кт 032
На основании полученных документов сумма списывается с виновного лица.

41. Кiнәлi адамды анықтау мүмкiндiгi болмаған жағдайда,
айырбасталмайтын банкноттар мен металл ақшалар Ұлттық Банк
Басқармасының рұқсатымен ғана, облыстық басқармалардан алынған
түсiнiктемелер мен кiнәлiлердi анықтау жөнiндегi жүргiзiлген жұмыстар
бойынша барлық құжаттар негiзiнде "Дебиторлар мен кредиторлар" 904
баланс шотынан есептен шығарылады.
9. Банкноттар мен металл ақшаларды Ұлттық Банк
Қоймасына немесе Касса орталығына сараптауға
жiберу кезiндегi өткiзiлiм тәртiбi
42. Егер Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң кассирлерi мен басшылығы банкноттар мен металл ақшалардың түпнұсқалылығына күдiктенсе, онда банкноттар (металл ақшалар) сараптауға жiберiледi.
43. Ұлттық Банк бөлiмшесiнде заңды және жеке тұлғалардан
банкноттар мен металл ақшаларды қабылдаған кезде ф.41 түбiршегi
берiледi және 9960 баланстан тыс шотының кiрiсi бойынша жазба
жасалады. Банкноттар мен металл ақшаларды Ұлттық Банк Қоймасына
немесе Касса орталығына сараптауға жөнелткен кезде 9960 баланстан тыс
шоттың шығысы мен 9961 баланстан тыс шоттың кiрiсi бойынша жазба
жүргiзiледi.
44. Ұлттық Банк Қоймасы немесе Касса орталығы инкассаторлар
арқылы банкноттар мен металл ақшаларды сараптауға ала отырып, 9960
баланстан тыс шотына кiрiстейдi.
45. Сараптаудың оңды қорытындысы жағдайында, Ұлттық Банк Қоймасы
немесе Касса орталығы айналым кассасын толықтырады және электрондық
кредиттiк төлем тапсырмасын Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшесiне
жiбередi.
Дт 030
Кт 872
46. Ұлттық Банктiң жiберушi бөлiмшесi Ұлттық Банк Қоймасынан
немесе Касса орталығынан электрондық кредиттiк төлем тапсырмасын
алған және төлем жасалатын банкноттар мен металл ақшалардың орнын
толтырған кезде мынадай өткiзiлiм жасалады:
а)
Дт 872
Кт 904
б) жеке немесе заңды тұлғадан ф.41 түбiршегi мен ф.40
өтiнiш-тiзiмдеменiң екiншi данасын келген өткiзiлiм жасалады:
Дт 904
Кт 030/161
47. Банкноттар мен металл ақшаларды төлем жасауға болмайды деп
таныған жағдайда, Ұлттық Банк бөлiмшесiне 9961 баланстан тыс шоттың
шығысы бойынша жазба жасалады және құндылықты сараптауға өткiзген
адамға қойманың жауап-қорытындысының көшiрмесi берiледi.
10. Ақаулы банкноттар мен металл ақшаларды
есептен шығару
48. Эмиссиялық орамда ақау табылған жағдайда электрондық
кредиттiк төлем тапсырмасын Ұлттық Банк операциялық басқармаға ФАА
190601158 N 194904210 бет есебiн мынадай өткiзiлiммен жолданады:
Дт 904
табылған ақау сомасына
Кт 030
сонымен бiр мезгiлде
Дт 872
Кт 904
49. Операциялық басқарма электрондық дебет төлем тапсырмасын ала отырып соманы 904 баланс шотына жатқызады. Одан кейiн банкнот (металл ақша) әзiрлеушiлердiң ақаулы банкноттарды (металл ақшаларды) алғаны туралы актiсi, хабары және Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы
уәкiлеттi бөлiмшелерiнiң өкiмi негiзiнде Ұлттық Банк бөлiмшелерiнен
алынған ақаулы сома Банкот фабрикаларының есеп айырысу шотынан
мынадай өткiзiлмдермен есептен шығарылады:
а) Ұлттық Банк бөлiмшелерiнен электрондық дебет төлем
тапсырмасын ақаулы сома алған кезде:
Дт 904
Кт 872
б) Банкнот фабрикасынан Ұлттық Банк орталық аппаратының арнайы
уәкiлеттi бөлiмшелерiнiң өкiмi бойынша ақаулы сомаларды есептен
шығарған кезде:

41. В случае отсутствия возможности определения виновного лица, сумма необмененных банкнот и монет списывается с балансового счета 904 "Дебиторы и кредиторы" только по решению Правления Нацбанка, на основании полученной от областного управления объяснительной и всех документов по проведенной работе по выявлению виновных.
9. Порядок проводок при отправке банкнот и монет
на экспертизу в Хранилище Нацбанка
или Кассовый центр
42. Если кассир и руководство подразделения Нацбанка сомневаются в подлинности банкнот и монет, то банкноты (монеты) отправляются на экспертизу.
43. В подразделении Нацбанка при приеме банкнот и монет от юридических и физических лиц на экспертизу выдается квитанция ф.41 и делается запись по приходу внебалансового счета 9960. При отсылке банкнот и монет на экспертизу в Хранилище Нацбанка или Кассовый центр производится запись по расходу внебалансового счета 9960 и приходу внебалансового счета 9961.
44. Хранилище Нацбанка или Кассовый центр, получив через инкассаторов банкноты и монеты на экспертизу, приходует на внебалансовый счет 9960.
45. В случае положительного заключения экспертизы, Хранилище Нацбанка или Кассовый центр пополняет оборотную кассу и посылает электронное кредитовое платежное поручение подразделению Нацбанка - отправителю:
Дт 030
Кт 872
46. В подразделении Нацбанка-отправителе при получении электронного кредитового платежного поручения от Хранилища Нацбанка или Кассового центра и возмещения неплатежных банкнот и монет делается следующая проводка:
Дт 872
Кт 904
б) при получении квитанции ф.41 и второго экземпляра заявления-описи ф.40 от физического или юридического лица делается проводка:
Дт 904
Кт 030/161
47. В случае признания банкнот и монет неплатежными, по проведенной экспертизе и получения извещения, делается запись в подразделении Нацбанка по расходу внебалансового счета 9961 и лицу, сдавшему ценности на экспертизу выдается копия ответа-заключения хранилища.
10. Списание бракованных банкнот и монет
48. В случае обнаружения брака в эмиссионной упаковке направляется электронное дебетовое платежное поручение в Операционное управление Нацбанка МФО 190601158 лицевой счет N 194904210 следующей проводкой:
Дт 904
на сумму обнаруженного брака
Кт 030
и одновременно
Дт 872
Кт 904
49. Операционное управление, получив электронное дебетовое платежное поручение, относит сумму на балансовый счет 904. Затем на основании акта, сообщения изготовителя банкнот (монет) о поучении бракованных банкнот (монет) и распоряжения специально уполномоченного подразделения центрального аппарата Нацбанка списывает полученную от подразделения Нацбанка сумму брака с расчетного счета Банкнотной фабрики следующими проводками:
а) при получении электронного дебетового платежного поручения на сумму брака от подразделения Нацбанка:
Дт 904
Кт 872
б) при списании сумм брака с Банкнотной фабрики по распоряжению специально уполномоченного подразделения центрального аппарата Нацбанка:

Дт 872/342
Кт 904
11. Табылған басы артық ақшаны есептен шығару тәртiбi
50. Табылған басы артық ақша 904 баланс шотына өткiзiлiммен
жатқызылады:
Дт 030
Кт 904
51. Егер екiншi деңгейдегi банк орамынан басы артық ақша
табылса, онда басы артық ақша сомасы мынадай өткiзiлiммен банкке
қайтарылады:
Дт 904
Кт 161
52. Егер Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң орамынан басы артық ақша
табылса, онда басы артық ақша сомасы мынадай өткiзiлiммен Ұлттық Банк
бөлiмшелерiнiң кiдiрiсiне есептеледi.
Дт 904
Кт 960
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк Басқармасының
1997 жылғы 25 шiлдедегi
N 281 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк бөлiмшелерiндегi
Эмиссиялық-кассалық
операциялар және құндылық.
тардың сақталуын қамтамасыз
ету жөнiндегi Ережеге
N 57 қосымша
ШАРТ
"____"___________19___ ж. N_________
____________________________________
толық жеке материалдық жауапкершiлiк туралы
Мемлекеттiк құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында
_______________________________________________________________
____________ Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы
арқылы ________________________________________________________
Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы немесе оның
_______________________________________________________________
орынбасары, аты-жөнi
бұдан әрi "Әкiмшiлiк" деп аталады, бiр жағынан, Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкi атынан iс-әрекет жасайтын және қызметкер
_______________________________________________________________
Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң атауы
________________________________________________________ арқылы
лауазымы, аты-жөнi
бұдан әрi "қызметкер" деп аталады, екiншi жағынан, мына
төмендегiлер туралы осы Шартты жасасты:
1.         Қызметкер       атқаратын       қызметi
_______________________________________________________________
немесе             жұмысты                 орындаушылар
_______________________________________________________________
қызмет атауы
құндылықтарды тiкелей сақтауға, өңдеуге, қайта санауға, қабылдауға, беруге және тасымалдауға байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi сенiп тапсырған құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етпегенi үшiн өзiне материалдық жауапкершiлiк алады және айтылғандарға байланысты:
а) өзiне берiлген мемлекеттiк құндылықтарға ұқыптылықпен қарауға және залалды болдырмауға шаралар қабылдауға;
б) Ұлттық Банк мекемелерiнiң әкiмшiлiгiне өзiн сенiп тапсырылған құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуге қауiп төндiретiн жағдайлардың барлығы туралы дер кезiнде хабарлауға;
в) құндылықтармен операция жасаудың және олардың сақталуының белгiленген тәртiбiн қатаң сақтауға;
г) құндылықтарды сақтау, жiберу, тасымалдау, күзету, дабылнамасы жөнiндегi, оған белгiлi операцияларды, сондай-ақ касса жөнiндегi қызметтiк тапсырмаларды еш жерде, ешқашан және ешқандай жағдайда жария етпеуге мiндеттенедi.

Дт 872/342
Кт 904
11. Порядок списания обнаруженных излишков
50. Сумма обнаруженных излишков относится на балансовый счет 904 проводкой:
Дт 030
Кт 904
51. Если обнаружены излишки в упаковке банка второго уровня, то сумма излишков возвращается банку следующей проводкой:
Дт 904
Кт 161
52. Если обнаружены излишки в упаковке подразделения Нацбанка, то сумма излишков зачисляется в доходы подразделения Нацбанка следующей проводкой:
Дт 904
Кт 960
Приложение N 57
к Правилам по эмиссионно-кассовым
операциям и обеспечению сохранности
ценностей в подразделениях
Национального Банка Республики
Казахстан, утвержденным
Постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан
от 25 июля 1997 года N 281
ДОГОВОР
"_____"_________19____г.     N____________
О полной индивидуальной материальной ответственности
В целях обеспечения сохранности государственных ценностей
__________________________________________________________________________
наименование подразделения Национального Банка РК
в лице____________________________________________________________________
руководитель подразделения Национального Банка Республики
Казахстан или его заместитель, фамилия.
____________________________________________________________________,
имя, отчество
именуемого в дальнейшем "администрация", выступая от имени
Национального Банка Республики Казахстан, с одной стороны, и
работник____________________________________________________________________
наименование подразделения Национального Банка Республики Казахстан
____________________________________________________________________
в лице ___________________________________________________________,
должность, фамилия, имя, отчество
именуемый в дальнейшем "работник", с другой стороны, заключили
настоящий договор о следующем:
1. Работник,                 занимающий                  должность
_______________________________________
наименование должности
или                      выполняющий                      работу
_______________________________________ ,
наименование работы
непосредственно связанную с хранением, обработкой, пересчетом, приемом, выдачей и перевозкой ценностей, принимает на себя материальную ответственность за не обеспечение сохранности вверенных ему Национальным Банком Республики Казахстан ценностей и в связи с изложенным обязуется:
а) бережно относиться к переданным ему государственным ценностям и принимать меры к предотвращению ущерба;
б) своевременно сообщать администрации учреждения Нацбанка о всех обстоятельствах, угрожающих обеспечению сохранности вверенных ему ценностей;
в) строго соблюдать установленные правила совершения операций с ценностями и их хранения;
г) не разглашать нигде, никогда и ни в какой мере известные ему операции по хранению ценностей, их отправке, перевозке, охране, сигнализации, а также служебные поручения по кассе.

2. Әкiмшiлiк:
а) қызметкерге қалыпты жұмыс iстеу үшiн қажеттi жағдай жасауға және өзiне сенiп тапсырылған мемлекеттiк құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуге;
б) жұмысшылар мен қызметкершiлердiң кәсiпорынға, мекемеге, ұйымға келтiрген зиян үшiн материалдық жауапкершiлiгi туралы қолданылып жүрген заңдармен, сондай-ақ мен, ҚР Ұлттық Банкiнiң жүйесiндегi қолданылып жүрген құндылықтарды сақтау, қабылдау, беру, өңдеу, қайта санау мен тасымалдау нұсқауларымен және ережелерiмен қызметкерлердi таныстыруға;
в) белгiленген тәртiппен құндылықтарға тексеру жүргiзуге
мiндеттенедi.
3. Қызметкерлердiң кiнәсiнен өзiне сенiп тапсырылған
құндылықтардың сақталуы, қамтамасыз етпеген жағдайда кәсiпорынға,
мекемеге, ұйымға келтiрген зиянның мөлшерiн анықтау қамтамасыз
етiлмеген жағдайда және оның орнын толтыру қолданылып жүрген заңдарға
сәйкес жүргiзiледi.
4. Осы Шарттың күшi Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң материалдық
құндылықтарды сенiп тапсырылған қызметкердiң барлық жұмыс уақытына
қолданылады.
2 дана етiп жасалды:
Бiрiншi данасы - әкiмшiлiкке;
Екiншi данасы - қызметкерге.
Шарт тараптарының мекен-жайы:
Әкiмшiлiктiң
_______________________________________________________________
Қызметкердiң
_______________________________________________________________
Әкiмшiлiк                (қолы, қолды таратып жазу)
Қызметкер                (қолы, қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк Басқармасының
1997 жылғы 25 шiлдедегi
N 281 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк бөлiмшелерiндегi
Эмиссиялық-кассалық
операциялар және құндылық.
тардың сақталуын қамтамасыз
ету жөнiндегi Ережеге
N 58 қосымша
ШАРТ N
"____"___________1997 ж.
______________ қаласы
ұжымдық (бригадалық) материалдық жауапкершiлiк туралы
Мемлекеттiк құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында
_______________________________________________________________
Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң атауы
________________________________________________________ арқылы
Ұлттық Банк бөлiмшесiнiң басшысы немесе оның
_______________________________________________________________
орынбасарының аты-жөнi
iс-әрекет жасайтын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң атынан
"әкiмшiлiк" деп аталады, бiр жағынан жеке инкассаторлар бригадасы
____________________________ бөлiмшенiң атауы ______________________
____________________________ арқылы;
Ұлттық Банк:
бригадир
_______________________________________________________________
аты-жөнi
бригада мүшелерi
_______________________________________________________________
аты-жөнi
_______________________________________________________________
бұдан әрi "бригада" деп аталады, екiншi жағынан, мына
төмендегiлер туралы осы шартты жасасты:

2. Администрация обязуется:
а) создавать работнику условия, необходимые для нормальной работы и обеспечения полной сохранности вверенных ему государственных ценностей;
б) знакомить работника с действующим законодательством о материальной ответственности рабочих и служащих за ущерб, причиненный предприятию, учреждению, организации, а также с инструкциями и правилами хранения, приема, выдачи, обработки, пересчета и перевозки ценностей, действующими в системе Нацбанка РК;
в) проводить в установленном порядке ревизии ценностей.
3. В случае необеспечения по вине работника сохранности вверенных ему ценностей, определение размера ущерба, причиненного предприятию, учреждению, организации, и его возмещение производится в соответствии с действующим законодательством.
4. Действие настоящего договора распространяется на все время работы с вверенными работнику материальными ценностями подразделения Нацбанка.
Составлен в 2 экземплярах:
Первый экземпляр - администрации;
Второй - работнику.
Адреса сторон договора:
Администрации
____________________________________________________________________
Работника
____________________________________________________________________
Администрация                    (подпись, расшифровка подписи)
Работник                         (подпись, расшифровка подписи)
Приложение N 58
к Правилам по эмиссионно-кассовым
операциям и обеспечению сохранности
ценностей в подразделениях
Национального Банка Республики
Казахстан, утвержденным
Постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан
от 25 июля 1997 года N 281
ДОГОВОР
"_____"_________19____г.                           N____________
гор._______________________________________________
о коллективной (бригадной) материальной ответственности
В целях обеспечения сохранности государственных ценностей
____________________________________________________________________
наименование подразделения Национального Банка РК
в лице______________________________________________________________
руководитель подразделения Национального Банка Республики
Казахстан или его заместитель,
____________________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество
именуемого в дальнейшем "администрация", выступая от имени
Национального Банка Республики Казахстан, с одной стороны, и бригада
инкассаторов _______________________________________________________
наименование подразделения Национального Банка Республики Казахстан
___________________________________________________________________,
в лице:
бригадира
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
членов бригады______________________________________________________
фамилии, имена, отчества членов бригады
____________________________________________________________________
именуемая в дальнейшем "бригада", с другой стороны, заключили
настоящий договор о следующем:

1. Бригада өзiне қайта санау, қабылдау, беру, өңдеу, сақтау және тасымалдау үшiн берiлген барлық құндылықтар үшiн ұжымдық материалдық жауапкершiлiк қабылдайды және зиянды болдырмау үшiн шаралар қабылдауға мiндеттенедi.
2. Бригада мүшелерiнiң:
- олардың көзқарасы бойынша құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ете алмайтын бригаданың жекелеген мүшелерiне (оның iшiнде бригадирге
де) қарсылық бiлдiруге;
- ұжымның (бригаданың) материалдық жауапкершiлiгi туралы шарттың орындалуына байланысты бригада жұмыстарының барлық мәселелерiн талдауға қатысуға құқығы бар.
3. Брагида мүшелерi:
- өздерiне сенiп тапсырылған құндылықтарға ұқыпты қарауға және залалды болдырмауға шаралар қабылдауға;
- өздерiне сенiп тапсырылған құндылықтардың сақталуына қауiп төнген барлық жағдайлар туралы Ұлттық Банк бөлiмшелерiнiң әкiмшiлiгiне дер кезiнде хабарлауға;
- құндылықтармен операциялар жүргiзудiң және оларды сақтаудың белгiленген тәртiбiн сақтауға;
- құндылықтарды сақтау, қабылдау, беру, өңдеу, оларды жiберу мен тасымалдау, дабылнама туралы, сондай-ақ олармен байланысты қызметтiк тапсырмалар туралы мәлiметтердi еш жерде, ешқашан, ешқандай жағдайда жария етпеуге жол бермеуге мiндеттенедi.
4. Әкiмшiлiк:
- қызметкерге қалыпты жұмыс iстеу үшiн қажеттi жағдай жасауға және бригадаға сенiп тапсырылған мемлекеттiк құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етуге;
- жұмысшылар мен қызметкерлердiң кәсiпорынға, мекемеге, ұйымға келтiрген зиян үшiн материалдық жауапкершiлiгi туралы қолданылып жүрген заңдармен, сондай-ақ мен, Ұлттық Банкiнiң жүйесiндегi қолданылып жүрген құндылықтарды сақтау, қабылдау, беру, өңдеу, қайта санау мен тасымалдау нұсқауларымен және ережелерiмен қызметкерлердi таныстыруға;
Әкiмшiлiк құндылықтарға тексеру жүргiзуге және олармен жұмыс iстеу ережесiн тексеруге мiндеттенедi.
5. Бригада мүшелерiнiң кiнәсiнен өздерiне сенiп тапсырылған құндылықтардың сақталуы, қамтамасыз етпеген жағдайда кәсiпорынға, мекемеге, ұйымға келтiрген зиянның мөлшерiн анықтау қамтамасыз етiлмеген жағдайда және оның орнын толтыру қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүргiзiледi.
6. Бригада мүшелерi, егер келтiрiлген зиян бригаданың кiнәсiнен
болмағаны дәлелденсе немесе келтiрiлген зиянға тiкелей кiнәлi адам
бригада мүшелерiнiң iшiнен деп белгiленсе, сол адамға келтiрiлген
зиян үшiн жүктелген материалдық жауапкершiлiктен босатылады.
7. Осы Шарттың күшi осы бригада құндылықтармен жұмыс жасау
кезеңiне қолданылады.
2 дана етiп жасалды:
Бiрiншi данасы - әкiмшiлiкке;
Екiншi данасы - бригадирге.
Шарт тараптарының мекен-жайы:
Әкiмшiлiктiң
_______________________________________________________________
Бригадирдiң
_______________________________________________________________
Бригада мүшелерiнiң
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Әкiмшiлiк                (қолы, қолды таратып жазу)
Бригадир                 (қолы, қолды таратып жазу)

1. Бригада принимает на себя коллективную материальную ответственность за все переданные ей для пересчета, приема, выдачи, обработки, хранения и перевозки ценности и обязуется принимать меры к предотвращению ущерба.
2. Члены бригады имеют право:
- заявлять отвод отдельным членам бригады (в том числе и бригадиру), которые по их мнению, не могут обеспечить сохранность ценностей;
- участвовать в обсуждении всех вопросов работы бригады, связанных с исполнением договора о коллективной (бригадной) материальной ответственности.
3. Члены бригады обязуются:
- бережно относиться к вверенным им ценностям и принимать меры к предотвращению ущерба;
- своевременно сообщать администрации подразделения Нацбанка о всех обстоятельствах, угрожающих сохранности вверенных им ценностей;
- строго соблюдать установленные правила совершения операций с ценностями и их хранения;
- не допускать нигде, никогда и ни в какой мере разглашения сведений об известных им операциях по хранению ценностей, приему, выдаче, обработке, их отправке и перевозке, охране, сигнализации, а также о связанных с ними служебных поручениях.
4. Администрация обязуется:
- создать условия, необходимые для нормальной работы и обеспечения полной сохранности вверенных бригаде государственных ценностей;
- знакомить работников с действующим законодательством о материальной ответственности рабочих и служащих за ущерб, причиненный предприятию, организации, учреждению, а также с инструкциями и правилами хранения, приема, выдачи, обработки, пересчета и перевозки ценностей, действующими в системе Нацбанка.
Администрация проводит ревизии ценностей и проверки соблюдения правил работы с ними.
5. В случае не обеспечения по вине членов бригады сохранности вверенных им материальных ценностей определение размера ущерба, причиненного подразделению Нацбанка, и его возмещение производится в соответствии с действующим законодательством.
6. Члены бригады освобождаются от материальной ответственности, если будет доказано, что ущерб причинен не по вине бригады, или будет установлен непосредственный виновник причиненного ущерба из числа членов бригады, на которого и возлагается материальная ответственность за ущерб.
7. Действие настоящего договора распространяется на период работы с ценностями в данной бригаде.
Составлен в 2 экземплярах:
Первый экземпляр - администрации;
Второй - бригадиру.
Адреса сторон договора:
Администрации
____________________________________________________________________
Бригадира
____________________________________________________________________
Членов                                           бригады
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Администрация                        (подпись, расшифровка подписи)
Бригадир                             (подпись, расшифровка подписи)