Қазақстан Республикасы фармацевтикалық кәсiпорындары мен мемлекеттiк медициналық мекемелерiнiң этил спиртiн тұтыну көлемiн квоталаудың ретi
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1997 жылғы 17 қаpаша N 9929, Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігі 1997 жылғы 13 қарашадағы N 5-01-92, Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі 1997 жылғы 19 қарашадағы N 8-2-6693 Бірлескен қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 20 қаңтар N 428 тіркелді. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
1. Бұл ретi Қазақстан Республикасы фармацевтикалық кәсiпорындары мен мемлекеттiк медициналық кәсiпорындарының дәрi-дәрмек дайындап, медициналық мақсаттарға жұмсаудағы технологиялық процестерге пайдаланылатын этил спиртiн тұтыну көлемiн квоталаудың жағдайын реттейдi.
2. Квота Қазақстан Республикасының фармацевтикалық кәсiпорындары мен мемлекеттiк медициналық мекемелерiнiң этил спиртiн тұтынуының рұқсат етiлген көлемiн айқындайды. Бұл ретте, тек, қызметтiң осы түрiн жүзеге асыруға лицензиясы болғанда ғана, тұтынушыларға квота берiледi.
3. Фармацевтикалық кәсiпорындар мен мемлекеттiк медициналық мекемелердiң қажеттi есебi, негiздемелерiмен (қолданылатын технологиялар ескерiлетiн нормалар бойынша), сондай-ақ (1 қосымшаға сәйкес) үстiмiздегi жылдың 1 тамызына дейiн жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарына тапсырылатын, әрбiр тұтынушы бойынша өткен жылғы және үстiмiздегi жылдың бiрiншi жартысындағы этил спиртiн тұтынудың көлемдерiмен бiрге этил спиртiн тұтынудың келер жылға белгiленiп отырған көлемдерi туралы ұсыныстары негiзiнде, этил спиртiн тұтынудың көлемдерi квоталанады. Этил спиртiнiң қорын жасауға жол берiлмейдi.
Жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне және көшiрмесiн Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiне бере отырып, әрбiр тұтынушы бөлiгiнде, үстiмiздегi жылдың 1 қыркүйегiнен кешiкпей (қажеттi және негiздi есебiмен) келер жылғы этил спиртiн тұтыну көлемi бойынша жалпы ұсыныстар тапсырады.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiнiң қатысуымен, этил спиртi қажеттiлiгiнiң негiздеме, есептемелерiн ескере отырып, дәрi-дәрмек өндiрiсi үшiн және медициналық мақсаттарға пайдаланылатын этил спиртiн тұтынудың квоталарын, тұтынушылар бойынша, саралап бекiтедi және үстiмiздегi жылдың 1 қазанына дейiн оларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiне, этил спиртiн өндiретiн кәсiпорындарға және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарына тапсырады.

Порядок квотирования объемов потребления этилового спирта фармацевтическими предприятиями и государственными медицинскими учреждениями Республики Казахстан
Утвержден совместным приказом Министра финансов Республики Казахстан, Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, Министра образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан от 17.11.1997г. N 7/9929, от 13 ноября 1997 г. N Б-01-92 и от 19.11.1997г. N 8-2-66-93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.01.1998 г. N 428. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
1. Настоящий порядок регулирует условия квотирования объемов потребления этилового спирта фармацевтическими предприятиями и государственными медицинскими учреждениями Республики Казахстан, используемого ими в технологическом процессе при изготовлении лекарственных препаратов и идущим на медицинские цели.
2. Квота определяет разрешаемый объем потребления этилового спирта фармацевтическими предприятиями и государственными медицинскими учреждениями Республики Казахстан. При этом квота выдается потребителям только при наличии лицензии на осуществление данного вида деятельности.
3. Квотирование объемов потребления этилового спирта осуществляется на основании предложений фармацевтических предприятий и государственных медицинских учреждений о намечаемых в следующем году объемах потребления этилового спирта с необходимыми расчетами и обоснованиями (по нормам, учитывающим применяемые технологии), а также объемами потребления этилового спирта за предыдущий год и первое полугодие текущего года по каждому потребителю, представляемых до 1 августа текущего года в органы местной исполнительной власти (в соответствии с приложением N 1). Создание резерва этилового спирта не допускается.
Органы местной исполнительной власти представляют сводные предложения по объемам потребления этилового спирта в следующем году (с необходимыми и обоснованными расчетами) в разрезе каждого потребителя не позднее 1 сентября текущего года Министерству энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан и в копии Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
4. Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан с участием Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, исходя из обоснований и расчетов потребностей этилового спирта, утверждает дифференцированно по потребителям квоты потребления этилового спирта, используемые для производства лекарственных препаратов и на медицинские цели и представляет их до 1 октября текущего года в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан, предприятиям - производителям этилового спирта и органам местной исполнительной власти.

5. Облыстардың әкiмдерi этил спиртiн өндiретiн кәсiпорындармен арадағы шарттар негiзiнде, (2 қосымшаға сай) белгiленген түрiндегi квоталарды құжатпен қуаттап, фармацевтикалық кәсiпорындарға және мемлекеттiк медициналық мекемелерге берiлуiн қамтамасыз етедi.
Көшiрме жасауға жол берiлмейдi, квота келесi жылға жарамайды.
Қазақстан Республикасының облыстық әкiмдерi, Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi өндiрушi кәсiпорындар бөлiгiнде квоталардың құжаттармен қуатталып бөлiнiп берiлгендiгi туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiне, Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне жыл басына дейiн тапсырады.
6. Қажет болған жағдайларда (өнiмге сұраныс өзгергенде, жаңа құжаттар қосылғанда, лицензия жойылғанда және басқа жағдайларда) жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiмен, Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiмен келiсiлген ұсыныстары негiзiнде тұтынушылар бойынша, квоталардың көлемiн түзету жөнiнде өзгертулер енгiзедi.
7. Этил спиртiн тұтынудың квотасы Қазақстан Республикасының фармацевтикалық кәсiпорындарына және мемлекеттiк медициналық мекемелерiне этил спиртiн акцизсiз жiберу үшiн Қазақстан Республикасының Салық комитетiне және өндiрушi кәсiпорындарға негiз болады.
8. Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгi және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары этил спиртiнiң мақсатымен пайдаланылуын бақылайды. Олар жыл қорытындысы бойынша, қоса берiлiп отырған үлгiсi бойынша (N 3 қосымшаға сай), Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiне және Қаржы министрлiгiнiң салық комитетiне тиiстi ақпарат тапсырады.
Қазақстан      Қазақстан Республикасы   Қазақстан Республикасы
Республикасы   Энергетика, индустрия    Бiлiм, мәдениет және
Қаржы          және сауда               денсаулық сақтау
Вице-Министрі  Министрi                 комитетiнiң төрағасы
Қазақстан Республикасы фармацевтикалық
кәсiпорындары мен мемлекеттiк
медициналық мекемелерiнiң этил
спиртiн тұтыну көлемiн квоталаудың
Ретiне
N 1 Қосымша
_______________________________ бойынша
этил спиртiн 199__ жылға тұтыну көлемi
(фармацевтикалық кәсiпорынның, мемлекеттiк медициналық
мекеменiң аты)
____________________________________________________________________
Өнiмнiң   |Этил спиртiн  |  Жосп.жылда этил спиртiне қажеттiлік
немесе    |тұтыну көлемi |------------------------------------------
медицина. |--------------|Дәрi-дәрмек және|Өндiр.мед өнiм|Этил спир.
лық ресiм |осыған |үстiм,|басқа мед.мақс. |және басқа ре.|тiне қажет
атауы     |дейiнгi|жылдың|жұмсалатын этил |сiмдердiң     |тiлiк
|жыл    |1 жар.|спирт. нормасы  |көлемi (саны) |(литр)
|(факт) |ты жы.|(мл)            |(мың фл. не   |
|       |лы    |                |мың проц.)    |
__________|_______|______|________________|______________|__________
Мысалы:
iшiрткi тұнбасы
N 2 Қосымша
____________________________________________________________________
БАҚЫЛАУ ТАЛОНЫ           |               N  Квота
N Квота                  |                                         -------                  |---------------------------- кәсiпорнынан
------------------------ |(этил спиртiн өндiрушi кәсiпорынның аты)
этил спиртiн сатып алуға |этил спиртiн сатып алуға
------------------------ |------------------------------------------
----------------- берген |(заңды тұлғаның толық аты)
Саны ------------------- |берiлген
Квотаны берген орган     |Саны -------------------------------------
------------------------ |Квотаны берген орган ---------------------
------------------------ |                      (органның толық аты)
------------------------ |-----------------------------------------
(Орналасқан жерi - облыс,|(Орналасқан жерi - облысы, қала)
қала)                    |Квота берiлген мерзiм 199 __ ж. __________
Берiлген мерзiмi ------- |------------------------------------------
------------------------ |   (қолы)        (квотаны берген орган
(қолы)     (басшының     |                 басшысының аты-жөнi)
аты-жөнi)     |
|   Мөрi
Мөрi                |
_________________________|_________________________________________
199 __ жылға берiлген квота ___________________________________
(саны, мың дал)
_______________________________________________________________
(этил спиртiн өндiрушi кәсiпорынның аты)
Этил спиртiн өндiрушi
Кәсiпорыннан алынды        ------------------------------------
(саны, мың дал)
Мерзiмi 199_ жыл ____________
__________       ________________________________
(қолы)        (Этил спиртiн өндiрушi кәсiпорын
басшысының аты-жөнi)
Мөрi
N 3 Қосымша
Этил спиртiнiң 199 __ жылғы пайдаланылуы туралы
ақпарат
__________________________________
(фармацевтикалық кәсiпорынның, мемлекеттiк медициналық
мекеменiң аты)
____________________________________________________________________
Өнiмнiң|199__ |Дәрi-дәрмек және|Өндiр.өнiм.   |Этил спир. |Айырмасы
немесе |жылға |басқа мақсаттар.|рәсiмдер, бас.|тiн нақтылы|(+, -)
медици.|бөлiн.|жұмсалатын этил |қа мед.қызм-iн|тұтыну     |
налық  |ген   |спирт. нормасы  |нақты көлемi  |(литр)     |
рәсiм  |квота |(мл)            |(саны) (мыңфл.|           |
атауы  |      |                |не шарт. мың) |           |        _______|______|________________|______________|___________|_________

5. Акимы областей, на основании доведенных квот, обеспечивают выдачу фармацевтическим предприятиям и государственным медицинским учреждениям документальное подтверждение квот по установленной форме (согласно приложению № 2), на основании договоров с предприятиями - производителями этилового спирта.
Выдача копий не допускается. Квота на следующий год не переходит.
Акимы областей и Министерство образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан до начала года представляют в Налоговый комитет Министерства финансов и Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан сведения о выданных документальных подтверждениях распределения квот в разрезе предприятий-производителей.
6. На основании предложений органов местной исполнительной власти, согласованных с Министерством образования, культуры и здравоохранения, Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан при необходимости (изменение спроса на продукцию, ввод новых мощностей, аннулирование лицензии и др.) вносит изменения по корректировкам объемов квот по потребителям.
7. Квота на потребление этилового спирта является основанием для Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан и предприятий - производителей для безакцизного отпуска этилового спирта фармацевтическим предприятиям и государственным медицинским учреждениям Республики Казахстан.
8. Контроль за целевым использованием этилового спирта осуществляют Министерство образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан и органы местной исполнительной власти, которые по итогам года представляют соответствующую информацию в Министерство энергетики, индустрии и торговли и Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан по прилагаемой форме (в соответствии с приложением N 3).
Министр
Приложение № 1
к Порядку квотирования объемов
потребления этилового спирта
фармацевтическими предприятиями и
государственными медицинскими
учреждениями Республики Казахстан
Объемы потребления этилового спирта на 199 год
по_______________________________________________________________
(наименование фармацевтического предприятия, государственного
медицинского учреждения)
--------------------------------------------------------------------------
Наименование |Объемы потребления    |Потребность в этиловом спирте на
продукции или|этилового спирта      |планируемый год
медицинской  |----------------------|-------------------------------------
процедуры    |предыдущий|I полугодие|Нормы          |Объем     |Потребность
|год (факт)|тек. года  |расхода        |(кол-во)  |в этиловом
|          |(факт)     |этилового      |произв.   |спирте
|          |           |спирта на      |продукции,|(литр)
|          |           |ед. продукции  |мед. и др.|
|          |           |лекарст.       |процедур  |
|          |           |препарата мед. |(тыс. фл. |
|          |           |процедуры и др.|или тыс.  |
|          |           |мед. цели (мл) |проц.)    !
---------------------------------------------------------------------------
Например
Настойка
валерианы
Приложение № 2
к Порядку квотирования объемов
потребления этилового спирта
фармацевтическими предприятиями и
государственными медицинскими
учреждениями Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------------
КОНТРОЛЬНЫЙ ТАЛОН
Квота №         Квота №
Выдана________________________________
_______________________________________
на приобретение этилового спирта с
предприятия_____                          Выдана__________________________
_______________________________________   (полное наименование юридического
лица)
в количестве_______________               на приобретение этилового спирта
Орган, выдавший квоту________             с предприятия____________________
_____________________________                    (наименование предприятия-
_____________________________             производителя этилового спирта)
_____________________________             в количестве_____________________
(местонахождение - область,
город)                                    Орган, выдавший квоту____________
(полное наименование органа)
Дата выдачи________________________
_________________________________
____________  _____________________      (местонахождение - область, город)
(подпись)     (Ф.И.О. руководителя)       Дата выдачи квоты "__"_____199 г.
М.П.                                      __________   ____________________
(подпись)    (Ф.И.О.руководителя
органа, выдавшего
квоту)
МП.
Приложение № 3
к Порядку квотирования объемов
потребления этилового спирта
фармацевтическими предприятиями и
государственными медицинскими
учреждениями Республики Казахстан
Информация
об использовании этилового спирта в 199 году
_______________________________________________________________
(наименование фармацевтического предприятия, государственного
медицинского учреждения)
---------------------------------------------------------------------------
Наименование |Квота      |Нормы       |Фактический |Фактическое|Разница
продукции или|выделенная |расхода     |объем       |потребление|(+-)
медицинской  |на 199 год |этилового   |(кол-во)    |этилового  |
процедуры    |           |спирта на ед|произвед.   |спирта     |
|           |продукции   |прод.,      |(литр)     |
|           |лекарст пре-|процедур и  |           |
|           |парата, мед |др. мед.    |           |
|           |процедуры и |усл. (тыс.  |           |
|           |др. мед.цели|фл. или тыс.|           |
|           |(мл)        |усл.        |           |
---------------------------------------------------------------------------