Банкроттық жөніндегі мамандарды - әкімшілерді, оңалтулық және конкурстық басқарушыларды даярлау, қайта даярлау және аттестациялау тәртібі туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік мүлік пен активтерді басқару Департаментінің 1997 жылғы 1 тамыздағы N 225 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 15 маусым N 523 тіркелді. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылы 27-маусымдағы 1029-шы "Кәсіподақтарды қаржылық-экономикалық сауықтандыру, банкроттықты ескерту, дәрменсіз кәсіпорындарды тарату жайындағы қызметті белсендіру жөнінде шаралар туралы" қаулысын орындау үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік мүлік пен активтерді басқару Департаменті қаулы етеді:
1. Банкроттық жөніндегі мамандарды - әкімшілерді, оңалтулық және конкурстық басқарушыларды даярлау, қайта даярлау және аттестациялау тәртібі туралы Ереже бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің мемлекеттік мүлік пен активтерді басқару Департаментінің шаруашылық серіктестіктері Басқармасына жүктелінсін.
Жалпы ережелер
1. Осы Ереже мамандарды (әрі қарай - Ізденуші) банкроттық шараларда әкімшілер, оңалтулық және конкурстық басқарушылар ретінде төлемге қабілетсіз борышкерлердің мүлкі мен істерін басқару жөнінде қызметін атқаруға даярлау, қайта даярлау және аттестациялау тәртібін тағайындайды.
2. Ізденушілерді аттестациялау олардың білімдерінің біліктілік талаптарға сәйкестігін мына уәзіптерді атқару үшін тексеру мақсатында жүргізіледі:
- сыртқы басқару мезгілінде борышкерді банкрот деп тану туралы соттың шешімін шығаруына және конкурстық іс қозғауына дейін, ал оңалтулық шараны қолданғанда - оның басталуына шейін борышкердің мүлкі мен істерін басқару үшін сот тағайындаған әкімшінің;
- оңалтулық шараларды жүргізу мезгіліне дәрменсіз борышкердің мүлкі мен істерін басқару уәзіптері берілетін оңалтулық басқарушының;
- соттың не соттан тыс тәртіппен тарату шараларын жүргізу үшін орнықтырылған тәртіппен тағайындалған конкурстық басқарушының.
3. Ізденуші жоғары білімге (заңгерлік, экономикалық) ие немесе кез келген мамандық бойынша жоғары білімді басқарушы шаруашылық құрылымдарда ең кемі үш жыл жұмыс стажы болуға тиіс.

Об утверждении Положения "О порядке подготовки, переподготовки и аттестации специалистов по банкротству - администраторов, реабилитационных и конкурсных управляющих"
Постановление Департамента управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан N 225 от 1 августа 1997 г. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.06.1998 г. N 521. Отменено - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан № 1029 от 27 июня 1997 г. P971029_ "О мерах по активизацию деятельности по финансово-экономическому оздоровлению предприятий, предупреждению банкротства, ликвидации несостоятельных предприятий" Департамент управления госимуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение "О порядке подготовки, переподготовки и аттестации специалистов по банкротству - администраторов, реабилитационных и конкурсных управляющих".
2. Контроль за исполнением Настоящего постановления возложить на Управление хозяйственных товариществ Департамента управления госимуществом и активами Министерства финансов РК.
Директор
Положение
"О порядке подготовки, переподготовки и аттестации
специалистов по банкротству - администраторов,
реабилитационных и конкурсных управляющих"
Общие положения
1. Настоящее Положение устанавливает порядок подготовки, переподготовки и аттестации специалистов (далее - Соискатель) на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства в качестве администраторов, реабилитационных и конкурсных управляющих.
2. Аттестация Соискателей проводится в целях проверки соответствия их знаний утвержденным квалификационным требованиям на осуществление функций:
- администратора, назначаемого судом для управления имуществом и делами должника на период внешнего управления до вынесения судом решения о признании должника банкротом и возбуждении конкурсного производства, а при применении реабилитационной процедуры - до ее начала;
- реабилитационного управляющего, которому передаются функции управления имуществом и делами несостоятельного должника на период проведения реабилитационной процедуры;
- конкурсного управляющего, назначаемого в установленном порядке, для проведения ликвидационных процедур, осуществляемых в судебном либо во внесудебном порядке.
3. Соискатель должен иметь высшее образование (юридическое, экономическое) или высшее образование по любой специальности при наличии стажа работы в управленческих хозяйственных структурах не менее трех лет.

4. Оқытудан өткен ізденушілер сертификат алады, ал әкімшілер, конкурстық және оңалтулық басқарушылар ретінде біліктілік куәлігін алуға аттестацияға жіберу үшін негіз болып табылады.
Мамандарды - әкімшілерді, конкурстық және оңалтулық
басқарушыларды даярлау және оқытуды жүргізу шарттары
5. Ізденушілерді оқытуды оқу орындары, оқу орталықтары мен басқа да арнаулы мекемелер Агенттікпен келісім бойынша жүргізеді.
6. Оқытудан өту үшін Ізденуші келесі құжаттарды тапсырады:
- банкроттық жөнінде қызықты мамандық - оңалтулық және конкурстық басқарушы бойынша оқыту курсына (әрі қарай - Курстар) жазу туралы өтініш;
- кадрларды тіркеу жөніндегі жеке парақша;
- 3х4 өлшеміндегі фотосурет;
- білім туралы дипломның және заңды тұлға мөрімен куәландырылған еңбек кітапшасының көшірмелері.
7. Құжаттардың осы Ереже талаптарына сәйкес кезінде Ізденушіні Курсқа жазады (курс тыңдаушыларының тізімін Агенттік бекітеді және оқу орнына табыс етеді).
8. Курстар өткізілуінің басталғанынан жеті күн бұрын оқу орны Агенттікке мынаны табыстайды:
- Курстардың өткізілу туралы басталу мен аяқталу күні көрсетілген хабарлама;
- Курстарды жүргізетін оқытушылардың аты-жөні, мекен-жайы мен уақыты көрсетілген сабақ кестесі.
9. Оқыту басталғанына дейін бір күн бұрын кешіктірмей оқу орны Агенттікке оқытуды жүргізгені үшін төлеудің Агенттік шотына аударғаны туралы төлем тапсырмасының көшірмесін табыс етуі тиіс.
10. Курстар аяқталғаннан кейін келесі күннен кешіктірмей оқу орны Агенттікке тыңдаушылардың аттестацияға жіберілгені туралы қалау-тілегін тапсыруы тиіс.
Аттестациялық комиссия
11. Қаржы министрлігінің мемлекеттік мүлік пен активтерді басқару Департаменті (әрі қарай - Департамент) аттестацияны өткізу үшін Департамент пен Агенттік өкілдерінен тұратын банкроттық жөніндегі мамандарды (әкімшілерді, оңалтулық және конкурстық басқарушыларды) оқыту және аттестациялау бойынша тұрақты іс-қимылды Комиссияны (әрі қарай - Аттестациялық комиссия) - алқалы органды құрайды.
12. Аттестациялық комиссияның жұмысына кеңесші дауыс құқысымен мүдделі министрлік пен ведомоство өкілдері тартыла алады.
13. Аттестациялық комиссия:
- банкроттық жөніндегі мамандарды даярлау бойынша үлгілік оқыту бағдарламаларын, тестілер мен емтихан билеттерінің сұрақтарын бекітеді;
- оқыту мен одан әрі аттестациялауды жүргізу кестесін тағайындайды;
- аттестацияны жүргізеді және соның нәтижелері бойынша біліктілік куәлігін береді;

4. Соискатели, прошедшие обучение, получают сертификат, что является основанием для допуска к аттестации на получение квалификационного свидетельства в качестве администраторов, конкурсных и реабилитационных управляющих.
Условия подготовки и проведения обучения специалистов -
администраторов, конкурсных и реабилитационных управляющих
5. Обучение Соискателей проводится учебными заведениями, учебными центрами или иными специализированными учреждениями и организациями по договору с Агентством.
6. Для прохождения обучения Соискатель представляет в Агентство следующие документы:
- заявление о зачислении на курс обучения по интересующей специальности по банкротству - администратора, реабилитационного и конкурсного управляющего (далее - Курсы);
- личный листок по учету кадров;
- 2 фотографии 3х4;
- копии диплома об образовании и трудовой книжки, заверенных печатью юридического лица.
7. При соответствии документов требованиям настоящего Положения осуществляется зачисление Соискателя на Курсы (список слушателей курсов утверждается Агентством и передается учебному заведению).
8. За семь дней до начала проведения Курсов учебное заведение представляет в Агентство:
- уведомление о проведении Курсов с указанием даты их начала и завершения;
- расписание занятий Курсов с указанием тем, фамилий преподавателей, проводящих их, а также место и время их проведения.
9. Не позднее одного дня до начала обучения учебное заведение должно представить в Агентство копию платежного поручения о перечислении на счет Агентства платы за проведение обучения.
10. В срок, не позднее следующего дня после завершения Курсов, учебное заведение должно представить в Агентство ходатайство о допуске слушателей к аттестации.
Аттестационная комиссия
11. Департаментом управления госимуществом и активами Министерства финансов (далее - Департамент) для проведения аттестации создается постоянно действующая Комиссия по обучению и аттестации специалистов по банкротству (администраторов, реабилитационных и конкурсных управляющих) (далее - Аттестационная комиссия) - коллегиальный орган, состоящий из представителей Департамента и Агентства.
12. К работе Аттестационной комиссии могут привлекаться с правом совещательного голоса представители заинтересованных министерств и ведомств.
13. Аттестационная комиссия:
- утверждает типовые учебные программы по подготовке специалистов по банкротству, вопросы тестов и экзаменационных билетов;
- устанавливает график проведения обучения и последующей аттестации;
- проводит аттестацию и по ее результатам выдает квалификационное свидетельство.

14. Аттестациялық комиссия мәжілісі қажеттілік өлшемі бойынша жүргізіледі және оның мүшелерінің ең кемі жартысы барда құқық құзыретіне ие.
15. Комиссия шешімі Аттестациялық комиссияда отырған мүшелердің жай көпшілік дауысымен қабылданады және Аттестациялық комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қойған тиісті хаттамасымен ресімделеді.
Аттестацияны жүргізудің тәртібі мен шарттары
16. Аттестациялық комиссия оқу орны табыс еткен құжаттарын, олардың осы ереже талаптарына сәйкестігін қарап, жеті күн ішінде аттестациядан өткізуі тиіс. Егер тыңдаушылардың саны 20 адамнан асқан кезде Аттестациялық комиссия сыналатындардың санына байланысты қосымша бірнеше күннің ішінде аттестацияны өткізуге қақылы.
17. Егер ізденуші аттестациядан екі немесе үш мамандық бойынша өтетін болса, онда олар әдетте бір кезеңде жүргізіледі.
18. Оқу орны табыс еткен құжаттар осы Ереженің талаптарына сәйкес дер шағында немесе тиістілі ресімделмеген кезде Аттестациялық комиссия оқу орны мекен-жайына бас тарту себебі жазылған хат жібере отырып, бас тартуға құқылы.
19. Оқу орны тыңдаушыларға аттестацияны өткізу күні мен уақыты туралы дер кезінде хабарлап отыруы тиіс.
20. Орынды себеппен аттестацияға келмей қалса, Ізденуші болмай қалған аттестация күні мен келмей қалған себебі көрсетілген арызы негізінде басқа бір күні өткізілетін аттестацияға жіберіледі. Бұл кезде Ізденушіден аттестациядан өткені үшін қайтадан төлемақы алынбайды.
21. Аттестациядан өткен кезде Ізденушіге анықтамалық, арнаулы не өзге әдебиетті, сондай-ақ қандай да бір жазбаларды пайдалануға тыйым салынады. Көрсетілген талаптар мен жалпы этика нормалары бұзылған сәтте Ізденуші аттестациядан шығарылады. Аттестациядан шығарылған Ізденуші аттестацияланбаған деп саналады.
22. Аттестация аяқталған бетте тестілеу мен пікірлесу нәтижелері бойынша құрылған хаттамаға Аттестациялық комиссияның төрағасы және хатшысы қол қояды.
23. Қайта аттестацияға жіберу туралы арызбен Ізденуші Агенттікке жүгінеді, ол осындай арыздың түсу барысы бойынша әр қызмет түрінен айына біреуден аспайтын қайта аттестацияға құрамы 5 адамнан кем емес үміткерден жеке топ жинақтайды. Мұндай топтарды жинақтау барысы бойынша Агенттік Аттестациялық комиссия мәжілісіне аттестация үшін қайта төлемақы енгізгені туралы төлем тапсырысының көшірмесіне қоса отырып көрсетілген топты қайта аттестацияға жіберу туралы мәселені шығарады. Оң шешім қабылданған сәтте Аттестациялық комиссия қайта аттестацияның өтетін күні мен уақытын белгілейді.

14. Заседания аттестационной комиссии проводятся по мере необходимости и правомочны при наличии не менее половины ее членов.
15. Решение комиссии принимается простым большинством голосов присутствующих членов Аттестационной комиссии и оформляется соответствующим протоколом, подписанным Председателем и секретарем Аттестационной комиссии.
Порядок и условия проведения аттестации
16. Рассмотрев документы, представленные учебным заведением, их соответствие требованиям настоящего Положения, Аттестационная комиссия должна в течение семи дней провести аттестацию. В случае, если количество слушателей превышает 20 человек, Аттестационная комиссия вправе провести аттестацию в течение дополнительных нескольких дней, в зависимости от количества аттестуемых.
17. Если соискатель проходит аттестацию по двум или трем специальностям, то они, как правило, проводятся в один день.
18. В случае несвоевременного или ненадлежащего оформления документов, представляемых учебным заведением в соответствии с требованиями настоящего Положения, Аттестационная комиссия вправе отказать в проведении аттестации с направлением в адрес учебного заведения письма с мотивированным отказом.
19. Учебное заведение должно своевременно проинформировать слушателей о дате и времени проведения аттестации.
20. При неявке на аттестацию по уважительной причине Соискатель допускается к аттестации, проводимой в какой-либо другой день на основании заявления с указанием даты несостоявшейся аттестации и причины неявки. Плата за проведение аттестации повторно в этом случае с Соискателя не взимается.
21. При прохождении аттестации Соискателю запрещается использовать справочную, специальную и иную литературу, а также какие-либо записи. В случае нарушения указанных требований и общих этических норм Соискатель может быть удален с аттестации. Соискатель, удаленный с аттестации, считается неаттестованным.
22. По окончании аттестации протокол, составленный по результатам тестирования и собеседования подписывают Председатель и секретарь Аттестационной комиссии.
23. С заявлением о допуске к повторной аттестации Соискатель обращается в Агентство, которое по мере поступления таких заявлений, комплектует отдельную группу из претендентов на повторную аттестацию, составом не менее 5 человек, не более чем одну в месяц по каждому виду деятельности. По мере комплектации таких групп - Агентство выносит на заседание Аттестационной комиссии вопрос о допуске к повторной аттестации указанной группы с приложением копии платежного поручения о внесении повторной платы за аттестацию. В случае принятия положительного решения Аттестационная комиссия назначает дату и время проведения повторной аттестации.

24. Оқу орны аттестацияланбаған адамның аттестацияға жіберу туралы арызын қабылдауға және арыз иесін аттестация ізденушілерінің тобына кіргізуге міндетті.
25. Егер адамның екінші аттестация нәтижелері бойынша тағы да аттестацияланбағаны танылса, онда бұдан әрі ол аттестация құқығына тек толық оқыту курсын қайтадан өткеннен кейін ғана ие болады.
26. Оқу орны аттестация өткеннен кейін үш күн мерзім ішінде аттестацияның өткізілгені туралы хаттамаларды алу үшін Аттестация комиссиясының хатшысына өтініш жазады.
27. Бұл құжаттардың көшірмелерінің берілуіне тыйым салынады.
28. Агенттік оның қызметкерлерінің берілу күні арнаулы журналға тиісті жазбаларды енгізу жолымен берілген біліктілік куәліктерінің тізілімін жүргізуді атқарады.
29. Агенттік маман табыс еткен құжаттарды қарап, оны қайта аттестацияға жіберу туралы шешім қабылдайды, үміткерлердің аттестацияға жіберілген тізіміне кіргізеді және осы туралы оған хабарлайды. Агенттік егер маманның әкімші, оңалтулық және конкурстық басқарушы ретіндегі қызметі лицензия күшінің тоқтатылуына әкеп соқса, оны қайта аттестацияға жібермеу туралы шешім қабылдай алады.
30. Қайта аттестациялауды жүргізу реті осы Ереже белгілеген аттестацияны өткізу ретіне сәйкес келеді.
31. Департамент Аттестациялық комиссияның ұйғарымы бойынша маманға банкроттық шараларға қатысушылар жағынан айтарлықтай талап-тілектері бар кезде лицензияға ие мамандарды мерзімнен бұрын қайта аттестациялауды міндеттеуге қақылы.

24. Учебное заведение обязано принять заявление неаттестованного лица о допуске к аттестации и включить заявившее лицо в группу Соискателей на аттестацию:
- на повторную аттестацию - в срок не позднее 1 недели со дня подачи заявления на аттестацию.
25. Если лицо по результатам второй аттестации вновь было признано неаттестованным, то в последующем оно имеет право на аттестацию лишь по прохождении им повторно полного курса обучения.
26. Учебное заведение в трехдневный срок после проведения аттестации обращается к секретарю Аттестационной комиссии для получения протоколов о проведении аттестации.
27. Не допускается выдача копий этих документов.
28. Агентство осуществляет ведение реестра выданных квалифицированных свидетельств путем внесения его работниками соответствующих записей в специальный журнал в день выдачи.
29. Агентство, рассмотрев представленные специалистом документы, принимает решение о допуске данного специалиста к переаттестации, включив его в список допущенных к аттестации претендентов и извещает его об этом. Агентством может быть принято решение о не допуске специалиста к переаттестации, если деятельность специалиста в качестве администратора, реабилитационного и конкурсного управляющего привели к приостановлению действия лицензии.
30. Регламент проведения переаттестации соответствует регламенту проведения аттестации, определенному настоящим Положением.
31. Департамент по представлению Аттестационной комиссии, вправе обязать специалистов, имеющих лицензию, к досрочной переаттестации в случае наличия существенных претензий к специалисту со стороны участников процедур банкротства.