Пайданың ішкі нормасын есептеудің тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі бұйрық 1998 жылғы 28 тамыздағы N 411. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 15 қазандағы N 620 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 29 қарашадағы N 421 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойыды деп танылсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
10. "Пайданың iшкi нормасын есептеудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1998 жылғы 28 тамыздағы N 411 бұйрығы (N 620 Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген)...
Төраға
_______________________________
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 12 қыркүйектегі N 1330  P971330_  "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарттарды жасасқан кезде роялтидің ставкасын белгілеу Тәртібін, Үстеме пайдаға салынатын салықты есептеу үшін пайданың ішкі нормасын айқындаудың Тәртібін және Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарттарды жасасқан кезде коммерциялық байқау бонусы мен өндіру бонусының мөлшерлерін есептеудің Тәртібін бекіту туралы" қаулысын орындау үшін:
Үстеме пайдаға салынатын салықты есептеу үшін жер қойнауын пайдаланушының жылдық қолма-қол ақшалар ағысының инфляциясы индексіне үйлестірілген негіздегі пайданың ішкі нормасын есептеудің ұсынылып отырған тәртібі бекітілсін.
2. Қаржы министрлігінің 1997 жылғы 7 қазандағы N 333 бұйрығы күшін жойған деп танылсын.
Қосымшасы 3 парақ.
Министрдің
міндетін атқарушы
Үстеме пайдаға салынатын салықтарды есептеу үшін
жер қойнауын пайдаланушының жылдық қолма-қол ақша
ағысының инфляция индексіне үйлестіру негізінде
пайданың ішкі нормасын есептеудің тәртібі
1. Пайданың ішкі нормасы жер қойнауын пайдаланушының жылдық қолма-қол ақша ағысын инфляция индексіне үйлестіру негізінде мынадай формуламен есептеледі:
ТКҚ (r )
1
ПІН = r + -------------------- х (r - r ),
1     ТКҚ (r ) _ ТКҚ (r )   2   1
1          2
мұнда  ПІН - пайданың ішкі нормасы;
ТКҚ - таза келтірілген (ағымдағы) құн;
r - дисконтирлеу ставкасы (проценттік ставка), мұнда
ТКҚ ең 1    аз оң көрсеткішке (ТКҚ(r )) тең;
1
r   - дисконтирлеу ставкасы (проценттік ставка), мұнда
ТКҚ ең       2    аз теріс көрсеткішке (ТКҚ(r )) тең;
2

Об утверждении Порядка исчисления внутренней нормы прибыли
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 августа 1998 года N 411. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 15.10.1998 г. N 620. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 29 ноября 2004 года N 421
Извлечение из приказа Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение к
приказу Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
Перечень некоторых приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
... 10. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 августа 1998 года N 411 "Об утверждении Порядка исчисления внутренней нормы прибыли" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 620).".
-------------------------------------------------------------------
1. Во исполнение Постановления Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 1997 г. N 1330 P971330_  "Об утверждении Порядка установления ставок роялти при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан, Порядка определения внутренней нормы прибыли для исчисления налога на сверхприбыль и Порядка исчисления размеров бонуса коммерческого обнаружения и бонуса добычи при заключении контрактов на недропользование в Республике Казахстан"
утвердить прилагаемый Порядок исчисления внутренней нормы прибыли на основе откорректированных на индекс инфляции годовых денежных потоков наличности недропользователя для исчисления налога на сверхприбыль.
2. Признать утратившим силу Приказ Министерства финансов N 333 от 7.10.1997 г.
И.О. Министра
Утвержден
Приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
от 28 августа 1998 года N 411
Порядок
исчисления внутренней нормы прибыли
на основе откорректированных на индекс инфляции
годовых денежных потоков наличности недропользователя
для исчисления налога на сверхприбыль
1. Внутренняя норма прибыли исчисляется на основе откорректированных на индекс инфляции годовых денежных потоков недропользователя по следующей формуле:
ЧПС (r1)
ВНП = r1 + ---------------------  х (r2 - r1),
ЧПС (r1) -  ЧПС (r2)
где:
ВНП          -  внутренняя норма прибыли;
ЧПС          -  чистая приведенная (текущая) стоимость;
r1          -  ставка дисконтирования (процентная ставка),
при которой ЧПС равна наименьшему
положительному (ЧПС (r1)) значению;
r2          -  ставка дисконтирования (процентная ставка),
при которой ЧПС равна наименьшему
отрицательному (ЧПС (r2)) значению;

2. Таза келтірілген құн (ТКҚ) мынадай формуламен айқындалады:
n
ҮҚАА          ҮҚАА               ҮҚАА
1             2
ТКҚ @r = ---------- + ----------- +...+ ------------
1             2                 n
(1+r)         (1+r)             (1+r)
мұнда  ТКҚ  - таза келтірілген (ағымдағы) құн;
ҮҚАА - уйлестірілген қолма-қол ақша ағысы;
@r   - дисконтирлеу ставкасы, мұнда ТКҚ ең аз оң (ТКҚ(r ))
1
және ең аз теріс (ТКҚ(r )) көрсеткіштеріне тең;
2
r    - дисконтирлеу ставкасы (проценттік ставка)
1,2,...n - уақыт кезеңі (жыл).
3. Жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағысы жер қойнауын пайдаланушы алған жиынтық жылдық жалпы табысы мен жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарттың әрекет етуі шеңберінде алынған және өндірілген шығыстар арасындағы айырмашылық ретінде анықталады.
4. Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарттың шеңберіне әрекет етуден алған жиынтық жылдық табысының сомасы Қазақстан Республикасының Салық заңдарына сәйкес анықталады.
5. Есепті жылы шарттың әрекет етуі шеңберінде жер қойнауын пайдаланушы жұмсаған шығыстарға іс жүзіндегі шығыстардың мынадай түрлері жатады:
1) күрделі шығыстар - жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыру барысында жинақталатын және салық заңдарына сәйкес пайдаланылатын шығыстар (ашылған кен орындары бар аумақтар жөнінде жасалатын шарттар бойынша бірінші жылғы күрделі шығыстарға шарт жасалған сәтте болған, негізі қорлардың қалдық құны жатқызылады);
2) күрделі шығындар мен заем қаражаттары жөніндегі сыйақылар (мүдделер) бойынша пайдаланудың есептелінген сомаларын қоспағанда, салық заңдарына сәйкес шегерімдерге қатысты шығыстар;
3) салық заңдарына сәйкес есептелетін, жер қойнауын пайдаланушының табыс салығының және есепті жыл үшін есептелген дивиденттерге салынатын салықтың сомасы, сондай-ақ жыл бойы есептелген үстеме пайдаға салынатын салықтың сомасы.
6. Осы Тәртіптің 3-5 тармақтарына сәйкес есептелген жер қойнауын пайдаланушының жылдық қолма-қол ақша ағысының сомасы, үстеме пайдаға салынатын салықты есептемелеген кезде пайданың ішкі нормасын есептеу мақсатында, инфляция индексіне үйлестіріледі.
7. Жылдық ақша ағысын инфляцияның индексіне үйлестіру жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарт күшіне енгеннен кейінгі екінші жылдан бастап мынадай формуламен жүргізіледі:
ЖАА (n)
ҮАА (n) = -----------------------
(1+ИИ )х(1+ИИ )х(1+ИИ )
2       3       n
мұнда:
ЖАА - осы ереженің 3-5 тармақтарына есепті жыл, сәйкес
есептелген, жер қойнауын пайдаланушының ақша ағысы;
ҮАА - инфляция индексіне үйлестірілген ақша ағысы;
ИИ  - Қазақстан Республикасының Экономика, индустрия
және сауда министрлігі тиісті жылға бекіткен
инфляция индексі;

2. Чистая приведенная стоимость (ЧПС) определяется по следующей формуле:
ДПО 1      ДПО 2           ДПО n
ЧПС@ r =  -----   + -------  + ... + -----
1           2               n
(1 + r)     (1 + r)         (1 + r)
где:
ЧПС    -  чистая приведенная (текущая) стоимость;
ДПО    -  откорректированный поток денежной наличности;
@ r    -  ставка дисконтирования, при которой ЧПС равна наименьшим
положительному (ЧПС (r1)) и отрицательному
(ЧПС (r2)) значениям;
r    -  ставка дисконтирования (процентная ставка);
1,2... n    -  период времени (год).
3. Годовой денежный поток недропользователя определяется как разница между полученным совокупным годовым валовым доходом недропользователя и затратами, полученными и произведенными недропользователем в рамках действия контракта на недропользование.
4. Сумма совокупного годового дохода, полученного недропользователем от деятельности в рамках контракта на недропользование, определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. К затратам, произведенным недропользователем в рамках действия контракта в отчетном году, относятся следующие фактические виды расходов:
1) капитальные затраты - затраты, капитализируемые в ходе осуществления операций по недропользованию и амортизируемые в соответствии с налоговым законодательством (по контрактам, заключаемым по территориям, на которых имеются открытые месторождения, к капитальным затратам первого года относится остаточная стоимость основных фондов, имеющихся на дату заключения контракта);
2) затраты, относимые на вычеты в соответствии с налоговым законодательством, за исключением начисленных сумм амортизации по капитальным затратам и вознаграждений (интереса) по заемным средствам;
3) суммы подоходного налога недропользователя и налога на дивиденды, начисленные за отчетный год, а также сумма налога на сверхприбыль, начисленного за год, предшествующий отчетному, исчисленные в соответствии с налоговым законодательством.
6. Исчисленная, в соответствии с пунктами 3-5 настоящего порядка сумма годового денежного потока наличности недропользователя, для целей исчисления внутренней нормы прибыли при расчете налога на сверхприбыль, корректируется на индекс инфляции.
7. Корректировка годовых денежных потоков на индекс инфляции производится, начиная со второго года вступления в силу контракта на недропользование по следующей формуле:
ДПН(n)
ДПО (n) = -------------------------------
(1+ИИ2) х (1+ИИ3) х...х (1+ИИn)
где:
ДПН   - денежный поток недропользователя отчетного года, исчисленный
в соответствии с пунктами 3-5 настоящего положения;
ДПО   - откорректированный денежный поток на индекс инфляции;
ИИ   - Индекс Инфляции, утверждаемый на соответствующий год
Министерством экономики и торговли Республики Казахстан;

1,2,...n - уақыт кезеңі (жыл).

1,2,... n - период времени (год).