Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын ұйымдарында активтерді, материалдық запастарды, ақшаларды, есеп айырысуларды және басқа да баланс баптарына түгендемені жүргізудің тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 23 шілдедегі N 335 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 15 қазанда тіркелді. Тіркеу N 621. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.08.22 N 423  Бұйрығымен (2013.01.01 бастап қолданысқа енеді).
Ескерту. Тақырыпта және мәтінде "Қазақстан Республикасының республикалық" деген сөздер "Республикалық" деген сөзбен, "ұйымдарында" деген сөз "мемлекеттік мекемелерде" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28. N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту. Кіріспемен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  20-бабының 2-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерде активтерді, материалдық запастарды, ақшаларды, есеп айырысуларды және басқа да баланс баптарын түгендемені жүргізудің тәртібі туралы ұсынылып отырған Нұсқаулық бекітілсін.
Директор
Республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын
мемлекеттік мекемелерде активтерді, материалдық запастарды,
ақшаларды, есеп айырысуларды және басқа да баланс баптарын
түгендемені жүргізудің тәртібі туралы
Нұсқаулық
Ескерту. Тақырыпта "Қазақстан Республикасының республикалық" деген сөздер "Республикалық" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту. 48-тармақтың бірінші абзацын қоспағанда, "Бюджеттік ұйымдар", "бюджеттік ұйымдардың", "бюджеттік ұйым", "бюджеттік ұйымды", "бюджеттік ұйымдарды", "Бюджет ұйымының", "бюджеттік ұйымның", "бюджеттік ұйымдарда", "бюджеттік ұйымнан", "бюджеттік ұйымдарға", "бюджеттік ұйымдардағы", "ұйымдарда", "ұйымдар", "ұйымдарға", "ұйымның" деген сөздер "Мемлекеттік мекемелер", "мемлекеттік мекемелердің", "мемлекеттік мекеме", "мемлекеттік мекемені", "мемлекеттік мекемелерді", "Мемлекеттік мекеменің", "мемлекеттік мекеменің", "мемлекеттік мекемелерде", "мемлекеттік мекемеден", "мемлекеттік мекемелерге", "мемлекеттік мекемелердегі", "мемлекеттік мекемелерде", "мемлекеттік мекемелер", "мемлекеттік мекемелерге", "мемлекеттік мекеменің" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Об утверждении Инструкции о порядке проведения инвентаризации активов, материальных запасов, денег, расчетов и других статей баланса в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов
Приказ Директора Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 23 июля 1998 года № 335. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 15.10.1998 г. № 621. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 22.08.2011 № 423 (вводится в действие с 01.01.2013).
Сноска. В заголовке и тексте:
слова "Республики Казахстан" исключены - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
слово "организациях" заменено словами "государственных учреждениях" - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Сноска. Преамбула дополнена   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности"  ПРИКАЗЫВАЮ :
Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке проведения инвентаризации активов, материальных запасов, денег, расчетов и других статей баланса в государственных учреждениях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов.
Директор
Сноска. В заголовке Инструкции:
слова "Республики Казахстан" исключены - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
Инструкция
о порядке проведения инвентаризации активов, материальных
запасов, денег, расчетов и других статей баланса
в организациях, содержащихся за счет республиканского и
местных бюджетов
Сноска. В заголовке и всему тексту Инструкции, по всему тексту приложений:
слова "Бюджетные организации", "бюджетных организаций", "бюджетной организацией", "бюджетной организации", "бюджетных организациях", "бюджетным организациям", "организации", "организациях" заменены словами "Государственные учреждения", "государственных учреждений", "государственным учреждением", "государственного учреждения", "государственных учреждениях", "государственным учреждениям", "государственными учреждениями" - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);

1. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Республикалық және жергілікті бюджеттері есебінен ұсталатын ұйымдарда түгендеме жүргізудің тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақта "Қазақстан Республикасының республикалық" деген сөздер "Республикалық" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Мемлекеттік мекемелер "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес активтерді, материалдық запастарды, ақшаларды, есеп айырысулар мен басқа да баланс баптарының түгендемесін жүргізуге міндетті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Түгендеменің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
іс жүзінде қолдағы барын бухгалтерлік есептің деректерімен салыстыру арқылы іс жүзінде қолда бар активтерді, материалдық запастарды, ақшаларды, қатаң есептегі іспарақтарын анықтау, сондай-ақ олардың сақталуына бақылау жасау;
пайдаланылмаған материалдық құндылықтарды анықтау;
материалдық құндылықтар мен ақшаларды сақтаудың қағидалары мен ережелерін орындау;
мемлекеттік мекемелердің кассаларындағы материалдық құндылықтарды, бюджеттік шоттардағы, мемлекеттік мекемелердің тауарларды, (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін түсімдер және олар бойынша жүргізілген төлемдер бойынша (бұдан әрі - ақылы қызметтер бойынша ҚБШ), мемлекеттік мекемелерге арналған демеушілік  және қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер және олардың есебінен жүргізілген төлемдер бойынша (бұдан әрі - қайырымдылық, демеушілік көмек ҚБШ), бірінші талап ету бойынша немесе қандайда бір мерзімнен кейін толық немесе бөліктермен, алдын ала келісілген үстемақымен немесе онсыз, тікелей жеке немесе заңды тұлға не тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге берілуі тиістілігіне қарамай атаулы мәнде оларды қайтарымды шартта мемлекеттік мекемеге жеке немесе заңды тұлға беретін ақша бойынша (бұдан әрі - жеке және заңды тұлғалардың уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сі) операцияларды есепке алуға арналған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, шетел валютасында операцияларды жүргізуге арналған шетел валютасындағы шоттардағы (бұдан әрі - шетел валютасындағы шоттар) және бюджеттік инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шоттарындағы (бұдан әрі - сыртқы заемдар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттары) қаражатты, дебиторлық және кредиторлық берешекті және басқа да баланс баптарын есепке алудың дұрыстығын тексеру.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Настоящая инструкция устанавливает порядок и сроки проведения инвентаризации в организациях, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов (далее - Инструкция).
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Государственные учреждения обязаны проводить инвентаризацию активов, материальных запасов, денег, расчетов и других статей баланса в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
3. Основными задачами инвентаризации являются:
выявление фактического наличия активов, материальных запасов, денег, бланков строгой отчетности путем сопоставления фактического наличия с данными бухгалтерского учета, а также контроль за их сохранностью;
выявление неиспользуемых материальных ценностей;
соблюдение правил и условий хранения материальных ценностей и денег;
проверка достоверности учета материальных ценностей, денег в кассах государственных учреждений, средств на бюджетных счетах, на контрольных счетах наличности для учета операций по поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам (далее - КСН по платным услугам), по поступлениям от спонсорской и благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам (далее - КСН спонсорской, благотворительной помощи), по деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой, непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам (далее - КСН временного размещения денег физических или юридических лиц), на счетах в иностранной валюте для проведения операций в иностранной валюте (далее - счета в иностранной валюте) и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта или программы (далее - специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам), дебиторской и кредиторской задолженности и других статей баланса.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).

4. Есепті қаржылық жылдағы түгендемелердің санын, олардың әрқайсысында тексерілетін мүліктің тізімін, түгендеме міндетті түрде жүргізілетін жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік мекеме белгілейді.
Түгендеме мынадай жағдайларда:
жылдық есепті жасаудың алдында;
материалдық жауапты тұлғалар ауыстырылатын кезде (қабылдау-тапсыру күні);
құндылықтар ұрланған немесе қызметті өзі үшін пайдаланған, сондай-ақ құндылықтардың бүлінген фактілері анықталған кезде;
өрт немесе табиғи апаттар жағдайында;
заңды тұлға түріндегі мемлекеттік мекемені таратқан, қайтадан ұйымдастырған жағдайда (қосқан және біріктірген, бөлген, бөлініп шыққан және қайта құрған кезде) - жүргізілуге міндетті.
Түгендеме мемлекеттік мекемелерді немесе олардың құрылымдық бөлімшелерін, сондай-ақ бір министрліктің, мемлекеттік комитеттің және Қазақстан Республикасының өзге де орталық органының ғимараттарын және құрылыс-жайларын - оның шешімі бойынша тапсырып берген жағдайда, ал мемлекеттік мекемелерді, ғимараттарды және құрылыс-жайларын бір министрліктен, мемлекеттік комитеттен және Қазақстан Республикасының өзге де орталық органынан - басқаларға тапсырып берген жағдайда - олардың бірлескен шешімі бойынша - жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Түгендемені жүргізу мерзімдері
5. Мемлекеттік мекемелер түгендемені мынадай мерзімдерде:
а) машиналар мен жабдықтарды, көлік құралдарын, аспаптарды, өндіріс пен шаруашылық құрал-саймандарын, материалдық емес өзге де заттарды - жылына кемінде бір рет 1 қыркүйектен кешіктірмей;
б) ғимараттарды, құрылыс-жайларын, өтпелі құрылыстар мен басқа да жылжымайтын активтер объектілерін (жер учаскелерін, көпжылдық өскіндер мен басқа да жер шаруашылығымен тығыз байланысты, оларды ауыстыру, олардың арнаулы мақсаттарына байланысты шығынсыз болмайтын танаптарды) - екі-үш жылда бір рет;
в) кітапхана қорларын - бес жылда бір рет, сондай-ақ тиісті министрліктер, мемлекеттік комитеттер және Қазақстан Республикасының өзге де уәкілетті және атқарушы органдары бес жылда бір рет, сондай-ақ белгіленген мерзімдерде жүргізілуі мүмкін;
г) жұмыс істейтін және өнім беретін малдарды, малдың төлдерін және бордақыдаға малдарды, құстарды, үй қояндарын, терісі бағалы аңдарды, омарталарды, сондай-ақ тәжірибелік жануарларды - тоқсан сайын кемінде бір рет;
д) аяқталмаған күрделі құрылыс пен аяқталмаған күрделі жөндеу жұмыстарын - жылына кемінде бір рет, бірақ 1 желтоқсаннан кешіктірмей;
е) оқу, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдарды, шаруашылық материалдарын және кеңсе мүліктерін, дәрі-дәрмектер мен байлау-таңу заттарын, отынды, жанар және жағар материалдарын, мал азығы мен жемдерін, ыдыстарды, жолүсті материалдарын, машиналарға арналған запас бөлшектер мен жабдықтарды, өзге де материалдар мен арзан құнды әрі тез тозатын заттарды - бір жылына кемінде бір рет, бірақ 1 қазаннан кешіктірмей;
ж) тамақ және спирт өнімдерін - тоқсанына кемінде бір рет;
з) өндірістік (оқу) шеберханаларындағы және қосалқы (оқу) шаруа қожалықтарындағы аяқталмаған өндірісті және өзіндік жартылай фабрикаттарды, ұйымдар мен арадағы шарттар бойынша орындалуға тиісті, аяқталмаған ғылыми зерттеу жұмыстарын - есепті жылдың 1 қазанынан кешіктірмей, және оның сыртында, Қазақстан Республикасының тиісті министрліктері, мемлекеттік комитеттері мен өзге де орталық және жергілікті уәкілетті органдары белгілейтін уақыт мерзімдерінде;

4. Число инвентаризаций в отчетном финансовом году, перечень имущества, проверяемого при каждой из них, устанавливается государственным учреждением, кроме случаев, когда проведение инвентаризации обязательно.
Проведение инвентаризации обязательно:
перед составлением годовой отчетности;
при смене материально-ответственных лиц (на день приема-передачи);
при установлении факта хищений или злоупотреблений, а также порчи ценностей;
в случае пожара или стихийных бедствий;
при ликвидации, реорганизации (при слиянии и присоединении, разделении, выделении и преобразовании) государственного учреждения как юридического лица.
Инвентаризация может не проводиться в случае передачи государственных учреждений или их структурных подразделений, а также зданий и сооружений внутри одного министерства, государственного комитета и иного центрального органа Республики Казахстан по его решению, а при передаче государственных учреждений, зданий и сооружений из одного министерства, государственного комитета и иного центрального органа Республики Казахстан в другие - по их совместному решению.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Сроки проведения инвентаризации
5. Государственные учреждения обязаны проводить инвентаризации в следующие сроки:
а) машин и оборудования, транспортных средств, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря, нематериальных и прочих активов - не менее одного раза в год не ранее 1 сентября;
б) зданий, сооружений, передаточных устройств и других недвижимых объектов активов (земельные участки, многолетние насаждения и другие объекты, прочно связанные с землей, перемещение которых невозможно без ущерба их назначению) - один раз в два-три года;
в) библиотечных фондов - один раз в пять лет, а также может проводиться в сроки, установленные соответствующими министерствами, государственными комитетами и иными представительными и исполнительными органами Республики Казахстан;
г) рабочего и продуктивного скота, молодняка животных и животных на откорме, птиц, кроликов, пушных зверей, семей пчел, а также подопытных животных - не менее одного раза в квартал;
д) незавершенного капитального строительства и незаконченных капитальных ремонтов - не менее одного раза в год, но не ранее 1 декабря;
е) материалов для учебных, научных и других целей, хозяйственных материалов и канцелярских принадлежностей, медикаментов и перевязочных средств, топлива, горючих и смазочных материалов, кормов и фуража, тары, материалов в пути, запасных частей к машинам и оборудованию, прочих материалов и малоценных и быстроизнашивающихся предметов - не менее одного раза в год, но не ранее 1 октября;
ж) продуктов питания и спирта - не менее одного раза в квартал;
з) незавершенного производства и полуфабрикатов собственной выработки в производственных (учебных) мастерских и подсобных (учебных) сельских хозяйствах, незаконченных научно-исследовательских работ, выполняемых по договорам с организациями - не ранее 1 октября отчетного года, и, кроме того, периодически в сроки, устанавливаемые соответственно министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными представительными и исполнительными органами Республики Казахстан;

и) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдай бойынша жылына екі рет;
к) ақшаларды, ақша құжаттарын, құндылықтар мен қатаң есептегі бланктерді - мемлекеттік мекеменің басшысы белгілеген мерзімдерді, бірақ аптасына бір реттен кем емес;
л) бюджеттік шоттар, ақылы қызметтер бойынша ҚБШ, қайырымдылық, демеушілік көмек ҚБШ, жеке және заңды тұлғалардың уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сі, шетел валютасындағы шоттар, сыртқы заемдар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттары бойынша қаражаттың қозғалысын қазынашылықтың аумақтық органдарының есепті нысандарын және қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банктердің үзінді жазбаларды алу шамасына қарай;
м) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударылатын міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша, жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылатын міндетті зейнетақы жарналары бойынша бюджетке төленетін төлемдер бойынша, депоненттермен есеп айырысуларды тоқсанына кемінде бір рет;
н) әртүрлі дебиторлармен және несие берушілермен есеп айырысуларды жылына екі реттен кем емес;
о)  алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
п) баланстың басқа да баптарын - 1 қаңтардағы жағдай бойынша - жүргізуге міндетті.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Бұрын жыл бойында жоспарсыз тексеруге ұшыраған құндылықтарда белгіленген мерзімдерде түгендемеге жатқызылады.
3. Түгендеуді жүргізудің тәртібі
7. Бюджет ұйымының басшысы түгендемені жүргізу жөніндегі жұмыстың ұйымдастырылуы үшін жауап береді.
8. Түгендемені жүргізу үшін мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен, міндетті түрде бас бухгалтерді қатыстыра отырып, оның қызметкерлері арасынан комиссия құрылады. Түгендеме комиссиясына мемлекеттік мекеменің басшысы немесе оның орынбасары жетекшілік етеді. Сондай-ақ осы бұйрықпен түгендемені жүргізу жөніндегі жұмыстың тәртібі оны бастаудың және аяқтаудың мерзімдері мен бухгалтерлік есептегі оның көрсеткіштері белгіленеді.
9. Орталық түгендеме комиссиясын құру, түгендемені жүргізу, түгендемені жүргізудің күнтізбелік жоспарын бекіту, сондай-ақ қызметшілердің түгендеме комиссияларына қатысуы үшін бөлінісін анықтау мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен бекітіледі. Осы бұйрықтың негізінде орталық бухгалтерия қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелердің басшылары өздерінің түгендеме комиссияларын тағайындайды.

и) драгоценных металлов и драгоценных камней - два раза в год по состоянию на 1 января и на 1 июля;
к) денег, денежных документов, ценностей и бланков строгой отчетности - в сроки, установленные руководителем государственного учреждения, но не реже одного раза в квартал;
л) движения средств по бюджетным счетам, КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических или юридических лиц, по счетам в иностранной валюте, по специальным счетам бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам - по мере получения отчетных форм территориальных органов Казначейства и выписок обслуживающих банков второго уровня;
м) расчетов по платежам в бюджет по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, с депонентами - не менее одного раза в квартал;
н) расчетов с разными дебиторами и кредиторами - не менее двух раз в год;
о)  (исключен -   от 28 декабря 2007 года  N 489) ;
п) остальных статей баланса - по состоянию на 1 января.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
6. Ценности, которые были ранее подвергнуты внеплановой проверке в течение года, также подлежат инвентаризации в установленные сроки.
3. Порядок проведения инвентаризации
7. Руководитель государственного учреждения несет ответственность за организацию работы по проведению инвентаризации.
8. Для проведения инвентаризации приказом руководителя государственного учреждения создаются комиссии из числа ее работников при обязательном участии главного бухгалтера. Инвентаризационная комиссия возглавляется руководителем государственного учреждения или его заместителем. Приказом устанавливаются также порядок, сроки начала и окончания работы по проведению инвентаризации и отражения ее результатов в бухгалтерском учете.
9. Создание центральной инвентаризационной комиссии, проведение инвентаризации в государственных учреждениях, обслуживаемых централизованной бухгалтерией, утверждение календарного плана проведения инвентаризации, а также распределения работников для участия их в инвентаризационных комиссиях утверждается приказом руководителя государственного учреждения. На основании этого приказа руководителями государственных учреждений, обслуживаемых централизованной бухгалтерией, назначаются свои инвентаризационные комиссии.

14. Күтпеген түгендеме жағдайларында барлық материалдық құндылықтар түгендеме комиссиясының қатысуымен, басқа жағдайларда - күні бұрын дайындалуы керек.
Қоймаларда және басқа сақтау орындарында материалдық құндылық атауларды, сорттары, өлшемі т.б. бойынша сұрыпталуы және орналастырылуы керек. Материалдық құндылықтарда олардың саны, массасы (салмағы) мен өлшемдері көрсетілген, осы құндылықтарды сипаттайтын мәліметтер бар, белгі болуы керек.
15. Активтерді, материалдық запастарды, ақшаларды түгендеме осы құндылықтар сақталып тұрған орын және жауапты тұлғалар бойынша жүргізіледі. Аяқталмаған күрделі құрылыстың, аяқталмаған күрделі жөндеудің және аяқталмаған өндірістің түгенделуі де осылай жүргізіледі.
Табиғи түріндегі қалдықтарды тексеруді материалдық-жауапты тұлғалардың міндетті түрде қатысуымен түгендеу комиссиясының мүшелері жүргізеді.
Түгендеме кезінде материалдық құндылықтардың мөлшері міндетті түрде есептеу, салмақтау, өлшеу т.с.с. жолымен белгіленген өлшем бірліктері арқылы анықталады. Берерменнің қарамағында бүлінбей сақталып келген материалдар мен тауарлар бойынша бұл құндылықтардың мөлшері ерекше жағдайларда оларды табиғи күйінде міндетті түрде тексеру жағдайындағы құжаттардың негізінде анықталады. Төсек материалдарының массасын (салмағын немесе көлемін) анықтауды көлемін өлшеу және техникалық есептер негізінде жүргізуге рұқсат етіледі, ол туралы тізімдемеде тиісті белгі қойылады.
16. Түгенделетін құндылықтар мен объектілердің атаулары және олардың саны номенклатура және саны бойынша, материалдық құндылықтардың тұрған орнына және оларды сақтау үшін жауапты тұлғаларға қарай жеке-жеке жасалады.
Тізімдемеге түгендеу комиссиясының төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды, ал материалдық-жауапты тұлғалар мынадай мазмұндағы қолхатты толтырады:
"Осы түгендеу тізімдемесінде ____ нөмірден _______ нөмірге дейін аталған барлық құндылықтарды комиссия менің (біздің) қатысуыммен (-ызбен) заттай түрінде тексерді және тізімдемеге өзгерістер енгізді, бұған байланысты түгендеу комиссиясына наразылығым (-ыз) жоқ" (қолы, айы-күні).
17. Тізімдеме компьютерлік техниканың көмегімен де, қолмен жазу арқылы да орындалуы мүмкін.
Ешқандай тазалауға және түзетуге рұқсат етілмейді. Тізімдеменің әрбір бетінде жазбаша түрде материалдық құндылықтардың рет нөмірі көрсетіледі және табиғи көрсеткіштері бойынша, қандай өлшем бірліктерінде (дана, кг және т.с.с.) болғанына қарамастан, жалпы қорытынды беріледі. Түзетулер туралы қоса жазылады және түгендеу комиссиясының барлық мүшелері мен материалдық-жауапты тұлғалар қол қояды. Тізімдемеде толтырылмаған жолдарды қалдыруға рұқсат етілмейді. Тізімдемелердің толтырылмай қалған соңғы жолдары сызып тасталады.

14. При внезапных инвентаризациях все материальные ценности подготавливаются к инвентаризации в присутствии инвентаризационной комиссии, в остальных случаях - заблаговременно.
На складах и в других местах хранения материальные ценности должны быть рассортированы и уложены по наименованиям, сортам, размерам и т.п.. На материальные ценности должны быть повешены ярлыки с подробными сведениями, характеризующими эти ценности, с указанием их количества, массы (веса) и меры.
15. Инвентаризация активов, материальных запасов, денег проводится по их
местонахождению и ответственным лицам, на хранении у которых эти ценности находятся. В таком же порядке осуществляется инвентаризация незавершенного капитального строительства,
незаконченного капитального ремонта и незавершенного производства.
Проверка остатков в натуре проводится членами инвентаризационной комиссии при обязательном участии материально-ответственных лиц.
Наличие материальных ценностей при инвентаризации определяется путем обязательного подсчета, взвешивания, обмера и т.п., исходя из установленных единиц измерения. По материалам и товарам, хранящимся в неповрежденной упаковке поставщика, количество этих ценностей в виде исключения может определяться на основании документов при обязательной проверке в натуре части этих ценностей. Определение массы (веса или объема) навалочных материалов допускается проводить на основании обмеров и технических расчетов, о чем в описях делается соответствующая отметка.
16. Наименования инвентаризуемых ценностей и объектов и их количество показываются в описях (приложения N 1, 2) по номенклатуре и в единицах измерения, принятых в учете. Описи составляются в одном экземпляре, отдельно по местам нахождения материальных ценностей и лицам, ответственным за их сохранность.
Описи подписываются председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии, а материально-ответственные лица заполняют расписку следующего содержания:
"Все ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с N______ по N______, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею(ем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем) ответственном хранении" (подпись, дата).
17. Описи могут быть заполнены как с помощью компьютерной техники, так и ручным способом.
Никаких подчисток и помарок не допускается. На каждой странице описи указывается прописью число порядковых номеров материальных ценностей и дается общий итог количества ценностей в натуральных показателях, записанных на каждой странице, независимо от того, в каких единицах измерения (в шт., кг и т.д.) эти ценности показаны. Исправления должны быть оговорены и подписаны всеми членами инвентаризационной комиссии и материально-ответственными лицами. В описях не допускается оставлять незаполненные строки. На последних листах описей в незаполненных строках ставятся прочерки.

18. Материалдық-жауапты тұлғалар ауыстырылған жағдайда тізімдемеде құндылықты қабылдаған тұлға, оларды қабылдағаны туралы, ал тапсырған тұлға - оларды тапсырғаны туралы қол қояды.
19. Түгендеме аяқталған соң ресімделген тізімдемелер (актілер), тізімдемелердің нәтижелерін тексеру, анықтау және есепте көрсету үшін мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметіне тапсырылады. Бұл ретте бухгалтерлік есептің деректері бойынша сандық және құндылық көрсеткіштері тиісті тізімдемелер деректерінің тұсына, түгендеме деректері мен есеп деректері арасындағы айырмашылықтар салыстыру жолымен көрсетіле отырып, жазылады.
20. Салыстырма ведомостарын жасау және түгендеудің нәтижелерін айқындау жөніндегі жұмыстар басталғанға дейін мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметі түгендеу тізбелерінде келтірілген барлық есептердің дұрыстығына мұқият тексеру жүргізеді. Бағалауда, нарықтауда және есептеуде байқалған қателіктер түзетіледі және комиссияның барлық мүшелері мен материалдық-жауапты тұлғалардың қолдарымен расталады.
Түгендеме тізімдемесінің соңғы бетінде осы тексеруді жүргізген тұлғалардың қолы қойылып, бағалаудың, нарықтаудың және есептеудің қорытындылары туралы белгі қойылуы керек.
Тізімдемеге қойылған бухгалтерлік есептің деректері бухгалтерлік қызмет қызметшісінің қолымен расталады. Түгендеменің материалдарын түгендемені жүргізу үшін комиссияны тағайындаған тұлғалар қарайды және куәландырады.
21. Тамақ өнімдерінен басқасын түгендеу айдың бірінші жұлдызындағы жағдай бойынша жүргізілуі тиіс. Егер олардың сақталған әлдеқандай орындары бойынша құндылықтарды тексеру бір мезгілде аяқталмаса, ол айдың бірінші жұлдызынан бұрын басталып кейін аяқталуы мүмкін. Мұндай жағдайда түгендеменің деректері айдың бірінші жұлдызындағы жағдай бойынша үйлестірілуі керек.
Егер қоймаларда немесе басқа да жабық орындарда орналасқан материалдық құндылықтарды түгендеу бір мезгілде аяқталмаса, қойма-жайы түгендеу комиссиясы кетер алдында мөрленіп бекітілуге тиіс. Түгендеу уақыты көрсетілген мөр түгендеу комиссиясының төрағасында сақталады. Түгендеу комиссиясының жұмысындағы үзілістер (түскі үзілістер, түнгі уақыт, басқа да себептер) кезінде тізімдемелер түгендеме жүргізілген жабық қойма-жайында (шкафта, сейфте) сақталуы керек.
22. Активтерді, материалдық запастарды түгендеу кезінде мемлекеттік мекемелерде пайдаланылмаған, белгіленген тәртіппен сатуға жатқызылатын артық заттар анықталады.
23. Барлық материалдық құндылықтар, сондай-ақ баланстан тысқары шоттарда есепке алынған жалдамалы активтер баланста есептелетін құндылықтар үшін белгіленген тәртіппен және мерзімдер бойынша түгенделеді.

18. В случае смены материально-ответственного лица в описях лицо, принявшее ценности, расписывается в их получении, а сдавшее - в их сдаче.
19. По окончании инвентаризации оформленные описи (акты) сдаются в бухгалтерскую службу государственного учреждения для проверки, выявления и отражения в учете результатов инвентаризации. При этом количественные и ценностные показатели по данным бухгалтерского учета проставляются против соответствующих данных описи и путем сопоставления выявляются расхождения между данными инвентаризации и данными учета.
20. До начала работы по составлению сличительных ведомостей и определению результатов инвентаризации бухгалтерская служба государственного учреждения производит тщательную проверку правильности всех подсчетов, приведенных в инвентаризационных описях. Обнаруженные ошибки в ценах, таксировке и подсчетах должны быть исправлены и оговорены за подписями всех членов комиссии и материально-ответственных лиц.
На последней странице инвентаризационной описи должна быть сделана отметка о проверке цен, таксировки и подсчете итогов за подписями лиц, производивших эту проверку.
Данные бухгалтерского учета, проставляемые в описях, подтверждаются подписью работника бухгалтерской службы. Материалы инвентаризации рассматриваются и утверждаются лицами, которыми были назначены комиссии для проведения инвентаризации.
21. Инвентаризация, кроме продуктов питания, должна проводиться по состоянию на 1-ое число месяца. Если инвентаризация ценностей по какому-либо месту их хранения не может быть закончена в один день, она может быть начата раньше и закончена после 1-го числа. В этом случае данные инвентаризации должны быть скорректированы по состоянию на 1-ое число месяца.
Если инвентаризация материальных ценностей, находящихся на складах или в других закрытых помещениях, не закончена в тот же день, помещения должны быть опечатаны при уходе инвентаризационной комиссии. Печать на время инвентаризации хранится у председателя инвентаризационной комиссии. Во время перерывов в работе инвентаризационных комиссий (в обеденный перерыв, в ночное время, по другим причинам) описи должны храниться в закрытом помещении, где проводится инвентаризация (в шкафу, сейфе).
22. При проведении инвентаризации активов, материальных запасов выявляются излишние, не используемые в государственных учреждениях ценности, подлежащие реализации в установленном порядке.
23. Все материальные ценности, а также арендованные активы, учтенные на забалансовых счетах, инвентаризируются в порядке и в сроки, установленные для ценностей, учитываемых на балансе.

24. Түгендеменің бақылау мақсатындағы тексерулері түгендеме аяқталған соң, бірақ міндетті түрде түгендеме жүргізілген қойма (сақтау орны, секциялар т.б.) ашылғанға дейін жүргізілуі керек.
Түгендеу тізімдемесінің деректері мен бақылау мақсатындағы тексерулер деректерінің арасында елеулі айырмашылық пайда болған жағдайда құндылықтарды жаппай екінші рет түгендеуді жүргізу үшін жаңа түгендеу комиссиясының құрамы тағайындалады.
Бюджет ұйымының басшысы құндылықтарды түгендеуді жүргізуде тәртіптің бұзылуына жол берген түгендеу комиссиясының бірінші құрамының жауапкершілігі туралы мәселені дереу қарауы керек.
Түгендеулердің бақылау мақсатындағы тексерулерінің нәтижелері актімен ресімделеді (N 3 қосымша). Бақылау мақсатында жүргізілген тексерулердің есебін бухгалтерлік қызмет арнаулы кітапта (N 4 қосымша) жүргізіп отырады.
Түгендеу комиссиясының жұмысы хаттамамен ресімделеді, онда түгендеменің нәтижелері, сондай-ақ қойма шаруашылығының жай-күйі және материалдық құндылықтардың сақталуын тексерудің нәтижелері көрсетіледі.
Пайдаланылмаған және пайдалануға жарамайтын материалдық құндылықтар байқалған жағдайда ресімдемеде олардың әкелінген уақыты, берерменнің атауы, құндылықтардың түгендеу сәтіндегі сапасы және олардың сапасының төмендеген себептері көрсетіледі. Мұндай материалдық құндылықтарға арналып жеке түгендеу тізімдемелері жасалады, бұл құндылықтар сақталған орындарында ерекше бөлініп орналастырылады.
Жарамсыз болып қалған құндылықтарға бөлек түгендеу тізімдемесі жасалады. Комиссиясының хаттамасында олар жеке бөлініп, мұнда олардың бүліну себептері мен бұған кінәлі тұлғалар көрсетіледі.
4. Активтерді түгендеу
25. Активтерді түгендеу басталғанға дейін мыналарды:
бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің болуын және жағдайын (карточкаларын т.б.);
техникалық паспорттардың және басқа да техникалық құжаттардың болуы мен жағдайын;
мемлекеттік мекеме жалға тапсырған, жалға, сақтауға және уақытша пайдалануға қабылдаған активтер жөніндегі құжаттардың болуын - тексеру қажет. Құжаттар болмаған жағдайда олардың алынуын немесе ресімделуін қамтамасыз ету қажет.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
26. Түгендеме кезінде комиссия міндетті түрде объектілердің жай-күйін және техникалық құжаттардың сәйкестігін тексеруді жүргізеді, тізімдемеге осы объектілердің толық атауларын және олардың түгендеу нөмірлерін жазып қалдырады. Техникалық құжаттар болмаған жағдайда, бұл туралы "Ескерту" бағанындағы тізімдеме көрсетеді.
Машиналар, жабдықтар, аспаптар, құрылғылар мен т.б. зауыттағы нөмірлері бойынша тексеріледі және түгендеу нөмірі көрсетіле отырып тізімдемеге енгізіледі.
Шаруашылық заттарының біркелкі құралдары, аспаптар, станоктар және бір мезгілде келіп түскен және топтық есептеудің заттық карточкасында есептелетін, құндары бірдей бұйымдар түгендеу тізімдерінде осы заттардың саны мен түгендеу нөмірлері көрсетіле отырып, атаулары бойынша келтіріледі.

24. Контрольные проверки инвентаризации должны проводиться с участием членов инвентаризационных комиссий и материально-ответственных лиц по окончании инвентаризации, но обязательно до открытия склада (кладовой, секций и т.п.), где производилась инвентаризация. При этом проверяются наиболее дорогостоящие ценности, значащиеся в описи.
При выявлении значительных расхождений между данными инвентаризационной описи и данными контрольной проверки назначается новый состав инвентаризационной комиссии для проведения повторной сплошной инвентаризации ценностей.
Руководитель государственного учреждения должен немедленно рассмотреть вопрос об ответственности первого состава инвентаризационной комиссии, допустившей нарушения в проведении инвентаризации ценностей.
Результаты контрольных проверок инвентаризаций оформляются актом (приложение N 3). Учет проводимых контрольных проверок ведется бухгалтерской службой в специальной книге (приложение N 4).
Работа инвентаризационной комиссии оформляется протоколом, в котором отражаются результаты инвентаризации, а также результаты проверки состояния складского хозяйства и обеспечения сохранности материальных ценностей.
При наличии неиспользуемых и неполноценных материальных ценностей в протоколе указывается время их завоза, наименование поставщика, состояние ценностей на момент инвентаризации и причины понижения качества. На такие материальные ценности составляются отдельные инвентаризационные описи, а сами эти ценности в местах хранения размещаются обособленно.
На ценности, пришедшие в негодность, составляется отдельная инвентаризационная опись. В протоколе комиссии они отмечаются отдельно, причем указываются причины их порчи и виновные в этом лица.
4. Инвентаризация активов
25. До начала инвентаризации активов необходимо проверить:
наличие и состояние регистров бухгалтерского учета (карточек и др.);
наличие и состояние технических паспортов и другой технической документации;
наличие документов на активы, сданные или принятые государственным учреждением в аренду, на хранение и во временное пользование. При отсутствии документов необходимо обеспечить их получение или оформление.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
26. При инвентаризации комиссия в обязательном порядке производит осмотр объектов в натуре и проверку соответствия технической документации, записывает в описи полное наименование этих объектов и их инвентарные номера. В случае отсутствия технической документации об этом указывается в описях в графе "Примечание".
Машины, оборудование, приборы, устройства и др. проверяются по заводским номерам и заносятся в описи с указанием инвентарного номера.
Однотипные предметы хозяйственного инвентаря, инструменты, станки и т.д. одинаковой стоимости, поступившие одновременно и учитываемые на типовой инвентарной карточке группового учета, в инвентаризационных описях приводятся по наименованиям с указанием количества этих предметов и инвентарных номеров.

27. Активтерді (ғимараттарды, құрылыс жайларын, тапсырылатын құрылғыларды, машиналар мен жабдықтарды, көлік құралдарын, аспаптарды, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандарын, кітапхана қорын, өзге де активтерді және т.б.) ресімдеу үшін түгендеу тізімдемесі (N 1 қосымша) қолданылады, ол негізгі мақсаттарына сәйкес атаулар бойынша құрылады. Тізімдемені комиссия құндылықтардың әрбір орналасқан жері және олардың сақталуы үшін жауапты тұлға бойынша жасайды.
Қалыптастыруға, қайта жобалауға, кеңейтуге немесе қайтадан құруға ұшыраған, соның салдарынан оның негізгі мақсаты өзгертілген объект жаңа тағайындауға сәйкес атаулар бойынша тізімдемеге енгізіледі.
Жүргізілген күрделі құрылыстар (қабатты құрылымдар, жаңадан салынған бөлмелер және т.б.) немесе ішінара бұзылған құрылыстар бухгалтерлік есепте көрсетілмеген болса комиссия тиісті құжаттар қабылданғанына дейін объектінің тепе-теңдік құнының ұлғайған немесе кеміген сомасын айқындауға және оны өндірістік өзгерістер туралы деректердің тізімдемесіне енгізуге міндетті.
Есепте көрсетілмеген және есеп тізілімдерінде жоқ объектілер байқалған жағдайда немесе оларды сипаттайтын деректер дұрыс көрсетілмеген кезде комиссия түгендеу тізімдемесіне осы объектілер бойынша жетпей қалған мәліметтер мен техникалық көрсеткіштерді енгізуге міндетті.
Тиісті құжаттар бойынша объектінің баланс құнының ұлғайған немесе кеміген сомасын айқындап, оны жүргізілген өзгерістер туралы деректердің тізімдемесінде олардың мақсаттарын, олар жасалған негізгі материалдарды (сыртқы және ішкі өлшемдер бойынша), алаңды (жалпы және пайдалы), этаждардың санын (жер асты, жартылай жер асты және басқа жайларын қоспағанда), салынған жылын және басқаларды көрсету керек. Мұнымен бірге комиссия кінәлі тұлғаларды және есепте көрініс табуға тиісті объектілердің құрылымдық өзгеруі жөнінде кінәлі тұлғалар мен себептерді анықтауы тиіс.
Соңғы түгендеме жүргізілген сәттен кейін байқалған және есепке алынбаған деректер жөнінде нарықтық құн бойынша түзету енгізілуі керек, ол қолданылып келген техникалық жағдайға байланысты анықталады.
28. Активтер түгендеу нөмірлері көрсетіле отырып түгендеу тізімдемесіне енгізіледі. Активтердің объектілеріне берілген түгендеу нөмірлері өзгертілмеуге тиіс. Нөмірлерді өзгерту тек объектілер активтердің әлдеқандай топтарында кездейсоқ көрсетілген жағдайларда ғана жүргізілуі мүмкін, мұндайда ол өзінің техникалық өндірістік мақсаты бойынша, сондай-ақ нөмірі қате көрсетілген жағдайларда ғана жүргізіледі.
29. Түгендеме жүргізілген сәтте активтері мемлекеттік мекемеден тысқары болған объектілерді (мәселен: күрделі жөндеуге жіберілген машиналар мен жабдықтар және с.с.) олардың уақытша болмаған сәтіне дейін комиссия түгендеме жүргізуге тиісті.

27. Для оформления данных инвентаризации активов (зданий, сооружений, передаточных устройств, машин и оборудования, транспортных средств, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря, библиотечного фонда, прочих активов и др.) применяется инвентаризационная опись (приложение N 1), которая составляется по наименованиям в соответствии с основным назначением. Опись составляется в одном экземпляре комиссией отдельно по каждому местонахождению ценностей и должностному лицу, ответственному за сохранность активов.
Объект, подвергшийся восстановлению, реконструкции, расширению или переоборудованию, вследствие чего изменилось основное его назначение, вносится в опись под наименованием, соответствующим новому назначению.
В случаях, когда произведенные капитальные работы (надстройка этажей, пристройка новых помещений и др.) или частичная ликвидация строений и сооружений (слом отдельных конструктивных элементов) не отражены в бухгалтерском учете, комиссия должна по соответствующим документам определить сумму увеличения или уменьшения балансовой стоимости объекта и привести в описи данные о произведенных изменениях.
При выявлении объектов, не числящихся в учете, а также объектов, по которым в учетных регистрах отсутствуют или указаны неправильные данные, характеризующие их, комиссия должна включить в инвентаризационную опись недостающие сведения и технические показатели по этим объектам, например: по зданиям - указать их назначение, основные материалы, из которых они построены, объем (по наружному и внутреннему обмеру), площадь (общая и полезная), число этажей (без подвалов, полуподвалов и т.д.), год постройки и другие. Одновременно с этим комиссия должна установить виновных лиц и причины, по которым конструктивные изменения объектов не получили отражения в учете.
Оценка выявленных и не учтенных с момента проведения последней инвентаризации объектов должна быть произведена по рыночной стоимости, которая устанавливается по действительному техническому состоянию.
28. Активы заносятся в инвентаризационные описи индивидуально с указанием инвентарных номеров. Присвоенные объектам активов инвентарные номера не должны изменяться. Замена номеров может быть произведена в тех случаях, когда объекты ошибочно значатся не в той группе активов, к которой они должны быть отнесены по своему технико-производственному назначению, а также в случаях установления неправильной нумерации.
29. Объекты активов, которые в момент инвентаризации будут вне государственного учреждения (например: отправленные в капитальный ремонт машины и оборудование и т.п.), должны быть проинвентаризированы комиссией до момента временного их выбытия.

30. Пайдалануға жарамайтын және қалпына келтіруге жатпайтын активтерге осы объектілерді пайдалануға беру уақыты және жарамсыз болуына әкеп соқтырған себептер (тозғаны, толық жарамай қалғаны тағы сол сияқты) көрсетіле отырып жеке тізімдеме жасалады.
Мұндай объектілерді есептен шығару белгіленген тәртіппен жүргізіледі:
республикалық меншіктегі - аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеттерінің рұқсаты бойынша;
коммуналдық меншіктегі - тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімі уәкілеттік берген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның рұқсаты бойынша.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
31. Сонымен қатар өзіндік мүліктерді түгендеу жалға алынған активтерді түгендеумен бірге жүргізіледі. Жалға алынған объектілердің түгендеу тізімдемелері әрбір жалға алушы бойынша бөлек жасалады. Онда жалға алушының атауы мен жалдаудың мерзімдері көрсетіледі.
Жалға алынған активтердің түгендеу тізімдемесінің бір данасы аренданы берушіге жіберіледі.
5. Материалдық запастарды түгендеу
32. Материалдық запастардың түгендемесі сақталу орны бойынша және материалдық-жауапты тұлғалар бойынша бөлек жүргізіледі. Түгендеме осы құрылыс жайындағы құндылықтардың орналасқан тәртібімен құрылады. Түгендеудің кезінде материалдық құндылықтардың бір түрінен екіншісіне орынсыз ауысуға жол берілмейді.
Материалдық запастар әртүрлі бөлек орындарда сақталған кезде түгендеме бір материалдық-жауапты тұлғадан оның сақталу орны бойынша көшірілген жағдайда құндылықтар тексеріліп, комиссия өзінің мөр таңбасын қояды да, ол жұмысты одан әрі жалғастыру үшін келесі құрылыс жайына көшіріледі.
Түгендеу кезінде анықталған жарамсыз және бүлінген материалдық запастар үшін қосымша актілер жасалып, осы материалды запастардың бүліну себептері, сипаты мен деңгейі, сондай-ақ бүлінуге жол берген кінәлі тұлғалар көрсетіледі.
33. Материалдық запастардың (жабдықтардың, құрылыс материалдарының және ғылыми зерттеулерге арналған материалдардың, азық-түлік материалдары мен өнімдерінің, бағасы төмен және тез бүлінетін заттардың) іс жүзіндегі көлемі жөніндегі деректерді көрсету үшін әрбір жеке атаулар бойынша олардың номенклатуралық нөмірін, түрін, тобын, сортын және өлшем бірлігін көрсете отырып акт жасалады.
Түгендеу тізімдемесі құндылық сақталып отырған әрбір орын және материалдық-жауапты тұлға немесе тұлғалар тобы бойынша жасалады.

30. На активы, не пригодные к эксплуатации и не подлежащие восстановлению, составляется отдельная опись с указанием времени ввода в эксплуатацию и причин, приведших эти объекты к непригодности (порча, полный износ и тому подобное).
Списание таких объектов производится в установленном порядке:
находящихся в республиканской собственности - по разрешению территориальных комитетов государственного имущества и приватизации;
находящихся в коммунальной собственности - по разрешению уполномоченного акимом соответствующей административно-территориальной единицы исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета.
Сноска. Пункт в редакции   приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
31. Одновременно с инвентаризацией собственных проверяются и арендованные активы. Инвентаризационные описи арендованных объектов составляются отдельно по каждому арендодателю. В них указывается наименование арендодателя и срок аренды.
Один экземпляр инвентаризационной описи арендованных активов высылается арендодателю.
5. Инвентаризация материальных запасов
32. Инвентаризация материальных запасов производится по местам хранения и отдельно по материально-ответственным лицам. Инвентаризация должна производиться в порядке расположения ценностей в данном помещении. Нельзя допускать во время инвентаризации беспорядочного перехода от одного вида материальных запасов к другому.
При хранении материальных запасов в разных изолированных помещениях у одного материально-ответственного лица инвентаризация проводится последовательно по местам хранения. После проверки ценностей вход в помещение опломбировывается, и комиссия переходит для работы в следующее помещение.
На выявленные при инвентаризации негодные или испорченные материальные запасы дополнительно составляются акты, в которых указываются причины, характер и степень порчи материальных запасов, а также виновные лица, допустившие порчу.
33. Для отражения данных фактического наличия материальных запасов (оборудование, строительные материалы и материалы для научных исследований, материалы и продукты питания, малоценные и быстроизнашивающиеся предметы) применяется акт (опись) инвентаризации материальных запасов (приложение N 2) по каждому отдельному наименованию с указанием номенклатурного номера, вида, группы, сорта и количества в единицах измерения.
Инвентаризационная опись составляется в одном экземпляре комиссией отдельно по каждому местонахождению и материально-ответственному лицу или группе лиц, на хранении которых находятся ценности.

34. Түгендеу комиссиясының төрағасы немесе, оның тапсыруы бойынша, комиссияның мүшелері қойманың меңгерушісін және материалдық-жауапты тұлғаларды қатыстыра отырып, міндетті түрде қайтадан есептеу, салмағын немесе көлемін өлшеу жолымен материалдық запастардың іс жүзіндегі мөлшерін анықтайды. Материалдық-жауапты тұлғалардың сөздерінен немесе олардың мөлшерін іс жүзінде тексермейінше запастардың қалдықтары туралы деректерді тізімдемеге енгізуге үзілді-кесілді тыйым салынады.
35. Басқа мемлекеттік мекемелерге тиесілі және жауапты сақтауда тұрған материалдық запастар өзіндік материалдық запастармен бір мезгілде түгенделеді. Мұндай запастарға бөлек түгендеу тізімдемесі жасалады, оларда бұл запастардың жауапты сақтауға алынғанын растайтын құжаттарға сілтеме жасала отырып белгі қойылады (N 5 қосымша).
36. Жол үстіндегі материалдар мен тауарлар үшін жеке акт жасалып онда әрбір жөнелту бойынша мынадай деректер: атауы мен көлемі (бухгалтерлік есеп құжаттарына сай), жөнелтілген уақыты, сондай-ақ жөнелту құжаттарының тізімдемесі мен нөмірі (N 6 қосымша) келтіріледі.
Келіп түскен материалдық запастарды есепке алмау фактісі анықталған жағдайда қызметтік тексеру жүргізіліп, жауапты тұлғалардың түсінігі талап етуліге тиіс, ал қызмет бабын пайдалануға жол берілген жағдайда - материалдар тергеуші органдарға тапсырылуға тиіс.
37. Түгендеу жүргізіліп жатқан кезде келіп түскен материалдық запастарды материалдық-жауапты тұлғалар түгендеу комиссиясының мүшелерін қатыстыра отырып түгендеу өткеннен кейін кіріске қабылдайды. Бұл материалдық запастар "Түгендеме уақытында келіп түскен материалдық запастар" атауына жеке тізімдеме ретінде қосылады. Тізімдемеде олардың қайдан және қашан келіп түскені, кіріске қабылдаған құжаттың уақыты мен ай-күні, оның атауы, саны, бағасы мен сомасы көрсетіледі.
Түгендеу комиссиясы төрағасының қолымен құжатты кіріске қабылдаған кезде осы материалдық запастар жазылған тізімдеменің уақытына сілтеме жасала отырып, "Түгендемеден соң кіріске алынсын" деген белгі қойылады.
Үлкен қоймаларда түгендеме ұзақ уақыт жүргізілген кезде ерекше жағдайларда ғана материалдық запастарды түгендеу барысында мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтердің жазбаша рұқсатымен олар түгендеу комиссиясы мүшелерінің қатысуымен материалдық-жауапты тұлғаларға босатылуы мүмкін.
38. Бұл запастар "Түгендеу кезінде босатылған материалдық запастар" деген атаумен жеке тізімдемеге енгізіледі. Тізімдемені ресімдеуді "түгендеу кезінде келіп түскен материалдық запастар" жөніндегі құжаттар сияқты жүзеге асыру қажет. Шығыс құжаттарында түгендеу комиссиясы төрағасының қолымен белгі қойылады.

34. Председатель инвентаризационной комиссии или, по его поручению, члены комиссии в присутствии заведующего складом (кладовой) и других материально-ответственных лиц проверяют фактическое наличие материальных запасов путем обязательного их пересчета, взвешивания или перемеривания. Категорически запрещается вносить в описи данные об остатках запасов со слов материально-ответственных лиц или по данным учета без проверки их фактического наличия.
35. Материальные запасы, принадлежащие другим государственным учреждениям, и находящиеся на ответственном хранении, инвентаризируются одновременно с собственными материальными запасами. На эти запасы составляется отдельная инвентаризационная опись, в которой делается ссылка на соответствующие документы, подтверждающие принятие этих запасов на ответственное хранение (приложение N 5).
36. На материалы и товары, находящиеся в пути, составляется отдельный акт, в котором по каждой отправке приводятся следующие данные: наименование и количество (согласно документам бухгалтерского учета), дата отгрузки, а также перечень и номера отгрузочных документов (приложение N 6).
При установлении факта неоприходования поступивших материальных запасов должна быть проведена служебная проверка и затребованы объяснения ответственных лиц, а в случае допущенных злоупотреблений - материалы должны быть переданы следственным органам.
37. Материальные запасы, поступающие во время проведения инвентаризации, принимаются материально-ответственными лицами в присутствии членов инвентаризационной комиссии и приходуются после инвентаризации. Эти материальные запасы заносятся в отдельную опись под наименованием "Материальные запасы, поступившие во время инвентаризации". В описи указывается, когда, от кого они поступили, дата и время приходного документа, наименование, количество, цена и сумма.
Одновременно на приходном документе за подписью председателя инвентаризационной комиссии делается отметка "Оприходовать после инвентаризации" со ссылкой на дату описи, в которую записаны эти материальные запасы.
На больших складах при продолжительном проведении инвентаризации в исключительных случаях и только с письменного разрешения руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения в процессе инвентаризации материальные запасы могут отпускаться материально-ответственными лицами в присутствии членов инвентаризационной комиссии.
38. Эти запасы заносятся в отдельную опись под наименованием: "Материальные запасы, отпущенные во время инвентаризации". Оформление описи должно осуществляться по аналогии с документами на поступившие материальные запасы во время инвентаризации. В расходных документах делается отметка за подписью председателя инвентаризационной комиссии.

39. Бағасы төмен және тез тозатын заттарды түгендеу 33-39 тармақшаларда көрсетілген тәртіппен жүргізіледі.
6. Өндірістік (оқу) шеберханаларының, қосалқы (оқу) ауыл
қожалықтарының аяқталмаған өндірісін түгендеу
40. Өндірістік (оқу) шеберханаларындағы аяқталмаған өндіріске толық бітпеген жұмыстар (тетіктер, тораптар т.б.) және бұйымдар, ұқсату және құрау жұмыстары; толық жинақталмаған және қоймаға тапсырылмаған дайын бұйымдар жатқызылады.
41. Түгендемені бастаудың алдында қоймаға өндіріс үшін қажеті жоқ материалдарды, сатып алынған тетіктер мен жартылай дайын бұйымдарды, сондай-ақ осы кезде өңделуі аяқталған барлық тетіктерді, тораптар мен агрегаттарды тапсыру қажет.
Аяқталмаған өндіріс бұйымдарының (тетіктердің, тораптардың т.б.) қалдықтарын тексеру іс жүзінде есепке алу, салмағын өлшеу, көлемін өлшеу жолымен жүргізіледі.
Жұмыс орындарында орналасқан және өңдеуге қолданылмаған материалдар мен сатып алынған жартылай фабрикаттар аяқталмаған өндірістің түгендеу тізімдемесіне енгізілмейді және өзгеше түгендемеге алынып, жеке тізімдемеде жазылады.
Түгендеменің нәтижелері түгендеу тізімдемесінде (N 7 қосымша) ресімделеді.
42. мемлекеттік мекемелердің жанындағы қосалқы (оқу) ауыл қожалықтарында аяқталмаған өндіріске күздік егістің, сүдігер жыртудың, көлкітіп суаруды, көшетхана мен жылыжайларды дайындаудың, сондай-ақ бау-бақша және жеміс- жидек алқаптарының шығындары жатқызылады.
Түгендеме аяқталмаған әрбір жұмыстың түрі бойынша жүргізіледі, бұл ретте түгендеу комиссиясы нақты көрсеткіштер мен іс жүзіндегі шығындарды тексереді. Іс жүзіндегі шығындар бастапқы құжаттардан және бухгалтерлік есеп тіркелімдерінен (нарядтардан, тұқым жөніндегі сұраныстардан, жолдама қағаздардан т.б.) іріктеп алу жолымен айқындалады.
Түгендеменің нәтижелері түгендеу тізімдемесінде (N 8 қосымша) ресімделеді, мұндай сандық тұрғыдағы өлшемдер (алаңдар - гектармен, шаршы метрмен, жылыжайлар - көшетханалардың санымен) аяқталмаған өндіріс жөніндегі жұмыстардың көлемі, залалдар, аяқталмаған өндірістің сипаттамасы (танаптардың жай-күйі, сапасы т.б.) жазылады.
Ескерту. 42-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
43. Қосалқы ауыл қожалықтарында жануарлардың, үй қояндарының, терісі бағалы аңдардың, ара ұяларының т.б. барлық түрлері, олардың құнына қарамастан, түгендеуге жатады.
Топтық тәртіппен есептелетін жануарлардың саны мен тірідей салмақтары көрсетіле отырып, жасы мен жыныстық топтары бойынша тізімдемеге енгізіледі.
Жануарлар түгендеу нөмірі, аты, жынысы, түсі, тұқымы т.б. (N 9 қосымша) көрсетіле отырып, тізімдемеге жеке қосылады.

39. Инвентаризация малоценных и быстроизнашивающихся предметов проводится в порядке, установленном п.п.33-39.
6. Инвентаризация незавершенного производства производственных (учебных) мастерских, подсобных (учебных) сельских хозяйств
40. В производственных (учебных) мастерских к незавершенному производству относятся заделы (детали, узлы и т.д.) и изделия, обработка и сборка которых еще не закончена; готовые изделия, не полностью укомплектованные и не сданные на склад.
41. Перед началом инвентаризации необходимо сдать на склад ненужные для производства материалы, покупные детали и полуфабрикаты, а также все детали, узлы и агрегаты, обработка которых на данном этапе закончена.
Находящиеся в мастерских заделы незавершенного производства и полуфабрикаты должны быть приведены в порядок, обеспечивающий удобство и правильность подсчета их количества.
Проверка остатков заделов незавершенного производства (деталей, узлов и т.п.) производится путем фактического подсчета, взвешивания, перемеривания.
Материалы и покупные полуфабрикаты, находящиеся у рабочих мест и не подвергшиеся обработке, в описи инвентаризации незавершенного производства не включаются, а инвентаризуются особо и записываются в отдельных описях.
Результаты инвентаризации оформляются в инвентаризационной описи (приложение N 7).
42. В подсобных (учебных) сельских хозяйствах при государственных учреждениях к незавершенному производству относятся затраты под озимые посевы, на вспашку зяби, подготовку паров, парников и теплиц, а также расходы по садам и ягодникам.
Инвентаризация проводится по каждому виду незаконченных работ, причем инвентаризационной комиссией проверяются натуральные показатели и фактические затраты. Фактические затраты определяются путем выборки из первичных документов и регистров бухгалтерского учета (наряды, требования на семена, путевые листы и др.).
Результаты инвентаризации оформляются в инвентаризационной описи (приложение N 8), где указываются количественные измерители (площадь в га, кв.м. теплиц, число парниковых рам и т.д.), объем работ по незавершенному производству, затраты, характеристика незавершенного производства (состояние посевов, качество и т.д.).
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
43. В подсобных сельских хозяйствах инвентаризации подлежат все виды животных, птиц, кроликов, пушных зверей, семьи пчел и т.д. независимо от их стоимости.
Животные, учитываемые в групповом порядке, включаются в описи по возрастным и половым группам с указанием количества голов и живого веса.
Животные включаются в описи индивидуально с указанием инвентарных номеров, кличек, пола, масти, породы и т.п.(приложение N 9).

7. Аяқталмаған күрделі құрылыстарды және аяқталмаған
күрделі жөндеулерді түгендеу
44. Аяқталмаған күрделі құрылыстардың және аяқталмаған күрделі жөндеулердің қолда барының және көлемінің түгендеу кезінде олардың бар болуын тексеру жолымен белгіленеді. Бұл ретте жасалатын актілерде әрбір объект және жұмыс түрі бойынша орындалатын жұмыс объектілерінің атауы, сипаттамасы мен көлемі, сметалық және нақтылы құны көрсетіледі (N 8 қосымша).
45. Түгендеу комиссиясы:
аяқталмаған күрделі құрылыс құрамында монтаждауға берілген, бірақ іс жүзінде монтаждау басталмаған жабдықтар есептелетіндері бар екендігін тексеру қажет. Мұндай жабдықтар анықталған жағдайда есепке және есепке алуға тиісті түзетулер жасауы қажет;
сақтауға қойылған және уақытша тоқтатылған құрылыс объектілерінің жағдайын тексеруі қажет. Бұл объектілер бойынша себептерін және олардың сақтауға қойылған дәлелдерін анықтау қажет.
46. Толық және ішінара іс жүзінде пайдалануға берілген, олардың қабылдануы және іске қосылуы тиісті құжаттармен ресімделмеген аяқталған құрылыс объектілеріне жеке актілер жасалады.
Қандай да бір себептер бойынша пайдалануға берілмеген аяқталған құрылыс объектілеріне бөлек акт жасалады.
Баланстан есептен шығаруға жататын, игерілмеген құрылыстар бойынша құрылыс объектілерін тоқтату үшін, сондай-ақ жобалау-зерделеу жұмыстары үшін құрылыстың тоқтатылу себептерін көрсете отырып, смета бойынша орындалған жұмыстардың және олардың құнының сипаттамасы туралы деректер келтірілген жеке акт жасалады. Бұл үшін тиісті техникалық құжаттама (сызулар, сметалар және т.б. құжаттар), жұмыстарды кезеңдерді тапсыру актілері, құрылыс объектілерінде орындалған жұмыстардың есепке алу журналдары және басқа да құжаттамалар пайдаланылуы тиіс.
47. Үйлердің, құрылыстардың, машиналардың, жабдықтардың, энергетикалық қондырғылардың және басқа да объектілердің аяқталмаған күрделі құрылыстарына арналып бөлек акт жасалады (N 10 қосымша).
Акт табиғи түрдегі жұмыс жағдайын тексеру негізінде тексеру комиссиясы бір данада әзірлейді және мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік қызметіне беріледі.
8. Аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық
жұмыстарды түгендеу
48. Ғылыми-зерттеу мемлекеттік мекемелерде және оқу орындарында ұйымдармен шарт бойынша орындалатын аяқталмаған ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстар түгенделеді. Түгендеу әрбір шарт (тақырып, тапсырыс), сондай-ақ әрбір тәжірибе қондырғысы бойынша жүргізіледі, бұл ретте түгендеу комиссиясы әрбір тақырыптың орындалған сметалық (шарттық) құны, ал бухгалтерлік қызметтің-нақтылы шығыстары тексеріледі (N 1 қосымша).
Бұл ретте, жұмыстардың құнына шарт жасау кезінде тақырыптарды орындауға байланысты барлық шығындар, оның ішінде жұмыстар жүргізу үшін қажетті арнаулы жабдықтарды сатып алуға арналған шығындар енгізілетіндігін назарға алу қажет. Ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстардың шаруашылық шарттарын орындау үшін сатып алынған арнаулы жабдықтар аяқталмаған өндіріс шығыстарының құрамында ескеріледі.
Бюджеттік жұмыстар бойынша ғылыми-зерттеулерді жүргізуге арналған шығындардың қатарында түрлі тәжірибелік құрылғыларды (қондырғыларды, машиналар мен құралдардың үлгілері, сынаққа арналған стенділер және т.б.) жасауға арналған шығындар ескеріледі.
Жасалған тәжірибелік құрылғылар бойынша нақтылы шығындар мемлекеттік мекемелердің жетекшілері бекіткен актілерге сәйкес ескеріледі.
Егер жұмыс аяқталғаннан кейін құрылғылар есепке алынбай бөлшектенсе, онда түгендеу құрылғыларды бөлшектеу кезінде алынған материалдарды, құралдарды есепке алудың қолда бар құжаттарына сәйкес жүргізіледі.

7. Инвентаризация незавершенного капитального
строительства и незаконченных капитальных ремонтов
44. Наличие и объем незавершенного капитального строительства и незаконченных капитальных ремонтов устанавливаются при инвентаризации путем проверки их в натуре. В составляемых актах при этом указываются наименование объекта, описание и объем выполненных работ по каждому объекту и виду работ, сметная и фактическая стоимость (приложение N 8).
45. Инвентаризационная комиссия должна проверить:
не числится ли в составе незавершенного капитального строительства оборудование, переданное в монтаж, но фактически не начатое монтажом. При выявлении такого оборудования необходимо сделать соответствующие исправления в учете и отчетности;
состояние законсервированных и временно прекращенных строительством объектов. По этим объектам необходимо выявить причины и основания их консервации.
46. На законченные строительством объекты, фактически введенные в эксплуатацию полностью или частично, приемка и ввод в действие которых не оформлены надлежащими документами, составляются отдельные акты.
На законченные объекты, по каким-либо причинам не введенные в эксплуатацию, составляются отдельные акты.
На прекращенные строительством объекты, а также на проектно- изыскательские работы по неосуществленному строительству, подлежащие списанию с баланса, составляются отдельные акты, в которых приводятся данные о характере выполненных работ и их стоимости по смете, с указанием причин прекращения строительства. Для этого должна использоваться соответствующая техническая документация (чертежи, сметы и др. документы), акты сдачи работ, этапов, журналы учета выполненных работ на объектах строительства и другая документация.
47. На незаконченный капитальный ремонт зданий, сооружений, машин, оборудования, энергетических установок и других объектов составляется отдельный акт (приложение N 10).
Акт составляется в одном экземпляре инвентаризационной комиссией на основании проверки состояния работ в натуре, подписывается и передается в бухгалтерскую службу государственного учреждения.
8. Инвентаризация незаконченных научно-исследовательских
и конструкторских работ
48. В научно-исследовательских организациях и учебных заведениях инвентаризируются незаконченные научно-
исследовательские и конструкторские работы, выполняемые по договорам с организациями. Инвентаризация проводится по каждому договору (теме, заказу), а также каждому экспериментальному устройству, при этом инвентаризационной комиссией выверяется сметная (договорная) стоимость выполненной части каждой темы, а бухгалтерской службой - фактические затраты (приложение N 11).
При этом необходимо иметь в виду, что при заключении договора в стоимость работ включаются все расходы, связанные с выполнением темы (работы), в том числе и затраты на приобретение спецоборудования, необходимого для проведения работ. Спецоборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорных научно-исследовательских и конструкторских работ, учитываются в составе затрат незавершенного производства.
В составе затрат для проведения научных исследований по бюджетным работам учитываются затраты на изготовление различных экспериментальных устройств (установки, образцы машин и приборов, стенды для испытания и др.).
Фактические затраты по изготовленным экспериментальным устройствам учитываются в соответствии с актом, утвержденным руководителем государственного учреждения.
Если после завершения работ устройство не оприходуется, а демонтируется, то инвентаризация проводится согласно имеющихся документов оприходования материалов, приборов, полученных при демонтаже устройства.

9. Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды
түгендеу
49. Түгендеуге қолда бар барлық қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар жатады.
Түгендеуге сондай-ақ ұйымдарға жатпайтын (қайта өңдеу үшін алынған және жауапты сақтаудағы) және есепке алынбаған құндылықтар жатады.
Ескерту. 49-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
50. Түгендеу кезіндегі қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың бар болуы белгіленген өлшем бірлігінен шыға отырып міндетті өлшеу және есептеу жолымен айқындалады.
Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастарды өлшеу алдында таразылардың беріктілігі мен сезімталдығы тексерілуі тиіс.
Аяқталмаған өндірістерге түгендеу жүргізу кезінде өлшеуге жатпайтын бөлшектердегі және бұйымдардағы қымбат бағалы металдардың салмағы есепке алу деректері бойынша, ал мұндай деректер жоқ болған жағдайда - бөлшектерге (бұйымдарға) арналған шығыстардың нормалары бойынша анықталады.
Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар салынған қолда бар ашылмаған посылкаларға түгендеу жүргізу кезінде ашылуы тиіс, ал олардың ішіндегі қымбат бағалы металдар, қымбат бағалы тастар және олардан жасалған бұйымдар саны және салмағы бойынша тексерілуі тиіс.
Бұзылудан сақтайтын, арнаулы ыдыстарда пломбаланған, түгендеу кезінде қолда бар тұздар, қышқылдар, ерітінділер түріндегі қымбат бағалы металдардың бар болуы түгендеу тізіміне есепке алу, техникалық құжаттамалар, жеткізушінің құжаттары негізінде белгіленеді және енгізіледі.
Түгендеу жүргізу уақытында түскен құндылықтар түгендеу комиссиясының қатысуымен қабылданады және жеке тізімге енгізіледі.
51. Қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың және олардан жасалған металдардың атаулары, олардың салмағы мен саны түгендеу тізімінде - номенклатура есебінде және өлшем бірлігінде қабылданған біріктірілген ведомостарда көрсетіледі.
52. Түгендеу кезінде анықталған нақтылы қалдықтар мен есепке алу деректері арасындағы айырмашылықтар мынадай тәртіптермен реттеледі:
а) артық болып шыққан қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар және олардан жасалған бұйымдар, одан әрі артық шығыстардың себептерін және кінәлі адамдарды анықтай отырып есепке алуға жатады;
б) кем шыққан қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте кінәлі адамдардан өндіріп алынады;
в) қайта сұрыптау нәтижесінде артық шығыстар мен жетіспеушіліктер құндылықтардың сол бір атауына қатысты, сол бір тұлғаға, сол бір кезең үшін ерекшелік түрінде ғана жол беріледі.
Ескерту: Сол бір атаумен деген ұғымда, ішінара:
- дәл өлшем шегіндегі салмақ айырмашылығымен, аралас көлемдегі, сол бір мақсаттағы - қымбат бағалы тастар;
- нысаны және көлемі бойынша ұқсас бір мақсаттағы - құрал саймандар түсіндіріледі.
Жетіспейтін қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың сандарын қайта сұрыптаудан шыққан артықшылықтар мен жетіспеушіліктерді есепке алу кезіндегі жағдайларда артық шығыстардың айырмашылығы кінәлі тұлғаларға жатқызылуы тиіс;
г) қымбат бағалы металдар мен қымбат бағалы тастардың жетіспеушілігі мен жоғалуы олар үшін шығыс нормалары белгіленген тіс салу техникасы және басқа бұйымдар жасау өндірісінің шығындары үшін, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және тәжірибе жұмыстарын жүргізу үшін есептен шығарылмауы тиіс. Бұл шығындар мен жетіспеушіліктердің себептерін мемлекеттік мекемелердің басшылары анықтайды, бұл шығындар мен жетіспеушіліктердегі кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте жауапқа тартылады.

9. Инвентаризация драгоценных металлов и драгоценных камней
49. Инвентаризации подлежат все имеющиеся в наличии виды драгоценных металлов и драгоценных камней.
Инвентаризации подлежат также ценности, не принадлежащие организации (полученные для переработки и находящиеся на ответственном хранении), и не учтенные.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
50. Наличие драгоценных металлов и драгоценных камней при инвентаризации определяется путем обязательного взвешивания и подсчета, исходя из установленных единиц измерения.
Перед началом взвешивания драгоценных металлов и драгоценных камней весы должны быть проверены на устойчивость и чувствительность.
При проведении инвентаризации незавершенного производства масса драгоценных металлов в деталях и изделиях, не поддающихся взвешиванию, определяется по учетным данным, а при отсутствии таких данных - по нормам расхода на детали (изделия).
При проведении инвентаризации имеющиеся нераспакованные посылки с драгоценными металлами и драгоценными камнями должны быть вскрыты, а находящиеся в них драгоценные металлы, драгоценные камни и изделия из них проверены по количеству и массе.
Наличие драгоценных металлов в солях, кислотах, растворах, находящихся во время инвентаризации в опломбированной специальной таре, предохраняющей от порчи, устанавливается и вносится в инвентаризационную опись на основании учетной, технической документации, документов поставщика.
Ценности, поступающие во время проведения инвентаризации, принимаются в присутствии инвентаризационной комиссии и включаются в отдельную опись.
51. Наименования драгоценных металлов и драгоценных камней и изделий из них, их масса и количество показываются в инвентаризационных описях сличительных ведомостях по принятым в учете номенклатуре и единицам измерения.
52. Выявленные при инвентаризации расхождения между фактическими остатками и данными учета регулируются в следующем порядке:
а) драгоценные металлы и драгоценные камни и изделия из них, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишков и виновных лиц;
б) недостачи драгоценных металлов и драгоценных камней взыскиваются с виновных лиц в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
в) взаимный зачет излишков и недостач в результате пересортицы может быть допущен только в виде исключения, за один и тот же проверенный период, у одного и того же проверяемого лица, в отношении ценностей одного и того же наименования.
Примечание: под одним и тем же наименованием следует понимать, в частности, по:
- драгоценным камням - одного и того же назначения, смежных размеров, с разницей в массе в пределах точности взвешивания;
- инструментам - одного назначения, сходным по форме и размерам.
В том случае, когда при зачете излишков и недостач от пересортицы количество драгоценных недостающих металлов и драгоценных камней больше излишка, разница должна быть отнесена на виновных лиц;
г) недостачи и потери драгоценных металлов и драгоценных камней не должны списываться на потери производства зуботехнических и других изделий, а также на проведение научно-исследовательских и опытных работ, для которых утверждены нормы расхода. Причины этих потерь и недостач выясняются руководителями государственных учреждений, а лица, виновные в этих потерях и недостачах, привлекаются к ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

53. Бұл түгендеулер көрсетілген құндылықтар орналасқан немесе сақталған жерлер бойынша жеке жасалған түгендеу тізімінде және олардың сақталуына жауапты тұлғалар көрсетілуге жатады (N 12, 13, 14 қосымшалар).
Қымбат бағалы металдарды, қымбат бағалы тастарды, табиғи алмастарды және олардан жасалған бұйымдарды түгендеу актілерін (N 12,13 қосымшалар) инвестициялық комиссиялар екі данада әзірлейді, комиссия және материалдық-жауапты тұлға қол қояды. Бір данасы біріккен ведомосты жасау үшін бухгалтерлік қызметіне беріледі, ал екіншісі материалдық-жауапты тұлғада қалады.
Материалдық-жауапты тұлға ауысқан кезде акт үш данада жасалады (құндылықтарды тапсырған материалдық-жауапты тұлғаға, құндылықтарды қабылдаған материалдық-жауапты тұлғаға және бухгалтерлік қызметке).
Жартылай фабрикаттардағы, жабдықтардың, құралдардың желілері мен бөлшектеріндегі және басқа бұйымдардағы бар қымбат бағалы металдардың түгендеу тізімін мемлекеттік мекемелер бойынша тұтастай әр объект бірлігі бойынша түгендеу комиссиясы бір данада әзірлейді.
10. Ақша қаражаттарын, құндылықтарды және қатаң есепке
алу бланкілерін түгендеу
54. Мемлекеттік мекемелердің басшылары белгілейтін мерзімде, бірақ тоқсанына бір реттен жиі емес, кассаларда кенеттен тексеруді жүргізеді.
Кассаны тексеру және кассалық тәртіптің сақталуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі  N 195 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде кассалық операциялар жүргізудің ережесіне сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1135 болып тіркелген). V095760
Ескерту. 54-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
55. Кассаларды түгендеу кезінде кассада бар нақтылы қолма-қол ақшалар мен басқа да құндылықтар тексеріледі. Қолда бар ақшалар барлық қолма-қол ақшалардың әр қағаздарын қайта толық санау жолымен тексеріледі. Сонымен бірге ақша құжаттары мен құндылықтары кассада сақталатын қатаң есептеме бланкілері тексеріледі. Нақтылы ақша құжаттарының (почта маркалары, бензинге және май үшін, тамақ үшін төленген талондар, демалыс үйлеріне, санаторийлерге, туристік базаларға төленген жолдамалар, почта аударымдары үшін алынған хабарламалар және т.б.) бар болуын тексеру кезінде сомасы, әрбір құжаттың түпнұсқасы және оның ресімделуінің дұрыстығы белгіленеді. Қатаң есепке алу бланкілері түрлері, нөмірлері және бланкілердің сериялары бойынша тексеріледі.
Кассаларда есепке алынбаған қолма-қол ақшаларды және басқа да құндылықтарды сақтауға тыйым салынады.
Нақтылы қолма-қол ақшаларды есептеу кезінде кассада қолма-қол ақшалар есепке қабылданады. Кассалардағы қолма-қол ақшалардың қалдығына ешқандай құжаттар немесе қолхаттар енгізілмейді.

53. Данные инвентаризации подлежат отражению в инвентаризационных описях, составленных отдельно по местам нахождения или хранения указанных ценностей и лицам, ответственным за их сохранность (приложения NN 12, 13, 14).
Акты инвентаризации драгоценных металлов, драгоценных камней, природных алмазов и изделий из них (приложения NN 12, 13) составляются в двух экземплярах инвентаризационной комиссией, подписываются комиссией и материально-ответственными лицом. Один экземпляр передается в бухгалтерскую службу для составления сличительной ведомости, а второй остается у материально-
ответственного лица.
При смене материально-ответственных лиц акт составляется в трех экземплярах (материально-ответственному лицу, сдавшему ценности, материально-ответственному лицу, принявшему ценности, и бухгалтерской службе).
Инвентаризационная опись драгоценных металлов, содержащихся в полуфабрикатах, узлах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях (приложение N 14) составляется в одном экземпляре инвентаризационной комиссией по каждой единице объекта в целом по государственным учреждениям.
10. Инвентаризация денежных средств, ценностей и
бланков строгой отчетности
54. В сроки, установленные руководителем государственного учреждения, но не реже одного раза в квартал, производится внезапная ревизия кассы.
Ревизия кассы и контроль за соблюдением кассовой дисциплины производятся в соответствии с Правилами ведения кассовых операций в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года  N 195 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1135). V095760
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
55. При инвентаризации кассы проверяется фактическое наличие денег и других ценностей, находящихся в кассе. Денежное наличие проверяется путем полного полистного пересчета всех наличных денег. Одновременно инвентаризируются денежные документы и ценности, бланки строгой отчетности, хранящиеся в кассе. При проверке фактического наличия денежных документов (почтовые марки, оплаченные талоны на бензин и масла, на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории, турбазы, полученные извещения на почтовые переводы и др.) устанавливается сумма, подлинность каждого документа и правильность его оформления. Бланки строгой отчетности проверяются по видам, номерам и сериям бланков.
Хранение в кассе неоприходованных наличных денег и других ценностей запрещается.
При подсчете фактического наличия денег в кассе принимается к учету наличность. Никакие документы или расписки в остаток наличности кассы не включаются.

56. Кассаларды түгендеу жеке актімен ресімделеді. Актіде: түгендеуді жүргізген комиссиялардың құрамы, түгендеу жүргізілген қолма-қол ақшалар мен басқа да құндылықтардың орналасқан жері, мемлекеттік мекемелердің кассасындағы нақтылы қалған қалдықтары және түгендеу жүргізілген күнгі бухгалтерлік есеп деректері бойынша қалдықтар (N 15 қосымша).
Акт екі данада жасалады және түгендеу комиссиясы мен материалдық- жауапты тұлға қол қояды. Актінің бір данасы мемлекеттік мекеменің бухгалтерлік қызметіне беріледі, екіншісі материалдық-жауапты тұлғада қалады.
Материалдық-жауапты тұлға ауысқан жағдайда акт үш данада жасалады.
Кассада қолма-қол ақшалар мен құндылықтардың жетіспеушіліктері немесе артықшылықтар анықталған жағдайда актіде жетіспеушіліктердің немесе артықшылықтардың сомалары және олардың пайда болу жағдайлары көрсетіледі.
57. Қатаң есеп беру бланкілерінің нақтылы бар болуын тексеру сол немесе басқа бланкілердің нөмірлерінің бар болуын және соңғы нөмірлерін ескере отырып бланкілердің түрлері бойынша жүргізіледі. Бұл тексерулердің нәтижелері арнаулы тізбемен ресімделеді (N 16 қосымша).
58. Бюджеттік шоттарда, ақылы қызметтер бойынша ҚБШ-де, қайырымдылық, демеушілік көмек ҚБШ-сінде, жеке және заңды тұлғалардың уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сінде, шетел валютасындағы шоттарда, сыртқы заемдар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарында қаражаттарды түгендеу мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік қызметтерінің деректері бойынша тиісті шоттарда есепте тұрған сомалардың қалдықтарын қазынашылықтың аумақтық органдарының есепті нысандары бойынша деректермен және қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банктердің үзінді жазбаларымен салыстыру жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
11. Есептемелерді тіркеу
59. Бюджетпен, есеп беретін тұлғалармен, жұмысшылармен, қызметшілермен және стипендия алушылармен, депоненттермен, басқа дебиторлармен және несие алушылармен есеп айырысуларды түгендеу бухгалтерлік есеп тіркелімдеріндегі құжаттар мен жазбалар бойынша анықталып және тиісті шоттарда есептелетін сомалардың негіздемелерін мұқият тексеріліп жасалады. Комиссия бұл шоттар бойынша борыштардың пайда болу мерзімін, бұрынғы талаптардың мерзімі өткен жағдайда берешектердің нақтылығын және кінәлі тұлғаларды анықтайды.
Барлық дебиторлармен және несие алушылармен мемлекеттік мекемелер салыстыру актілерін алмасуы тиіс. Бұл салыстыру актілері берешектердің нақтылығын растау үшін тіркеу комиссияларына беріледі.
Дебиторлармен және несие алушылармен есеп айырысу шоттарында тек келісілген сома ғана қалуы тиіс.
Жекелеген жағдайларда егер есепті кезеңнің соңына дейін туындаған қайшылықтарды немесе анықталмаған айырмашылықтарды қалпына келтіру мүмкін болмаса дебиторлармен және несие алушылармен есеп айырысуларды әрбір тарап өз баланстарында бухгалтерлік жазбалардан туындайтын және оның дұрыстығын мойындайтын сомаларда көрсетіледі.
Ескерту. 59-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

56. Инвентаризация кассы оформляется отдельным актом. В акте указываются:
состав комиссии, проводившей инвентаризацию, место нахождения проинвентаризированных наличных денег и других ценностей, остаток в натуре в кассе государственного учреждения и остаток по данным бухгалтерского учета на день инвентаризации (приложение N 15).
Акт составляется в двух экземплярах и подписывается инвентаризационной комиссией и материально-ответственным лицом. Один экземпляр акта передается в бухгалтерскую службу государственного учреждения, второй остается у материальноответственного лица.
При смене материально-ответственных лиц акт составляется в трех экземплярах.
При обнаружении в кассе недостачи или излишка наличных денег и ценностей в акте указываются суммы недостач или излишков и обстоятельства их возникновения.
Наличные деньги, не оправданные приходными кассовыми ордерами, считаются излишком кассы и подлежат взносу в доход соответствующего бюджета.
57. Проверка фактического наличия бланков строгой отчетности производится по видам бланков с учетом начальных и конечных номеров тех или иных бланков. Результаты данной проверки оформляются специальной описью (приложение N 16).
58. Инвентаризация средств, находящихся на бюджетных счетах, на КСН по платным услугам, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег физических или юридических лиц, на счетах в иностранной валюте, на специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам производится путем сверки остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах по данным бухгалтерской службы государственного учреждения, с данными по отчетным формам территориальных органов Казначейства и выписок обслуживающих банков второго уровня.
Сноска. Пункт в редакции   приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
11. Инвентаризация расчетов
59. Инвентаризация расчетов с бюджетом, подотчетными лицами, рабочими и служащими и стипендиатами, депонентами, другими дебиторами и кредиторами заключается в выявлении по документам и записям в регистрах бухгалтерского учета и тщательной проверке обоснованности сумм, числящихся на соответствующих счетах. Комиссия устанавливает сроки возникновения задолженности по этим счетам, реальность задолженности и виновных лиц в случае пропуска сроков исковой давности.
Со всеми дебиторами и кредиторами государственные учреждения должны обменяться актами сверок. Эти акты сверок предъявляются инвентаризационной комиссии для подтверждения реальности задолженности.
На счетах расчетов с дебиторами и кредиторами должны оставаться только согласованные суммы.
В отдельных случаях, если до конца отчетного периода не удалось устранить возникшие разногласия или невыясненные расхождения, расчеты с дебиторами и кредиторами показываются каждой стороной в своем балансе в суммах, вытекающих из бухгалтерских записей и признаваемых ею правильными.

60. Тіркеу комиссиясы құжаттық тексеру жолымен, сондай-ақ:
белгіленген тәртіпте дебиторлық берешектерді өндіріп алу бойынша шаралардың қабылданғандығын;
есепті тұлғаның берешектерін, сондай-ақ жетіспеушіліктер мен талан- тараждар бойынша берешектерді және бұл берешектерді өндіріп алуға қабылданған шараларды;
бұрынғы талаптардың мерзімі өткені бойынша несиелік және депонентік берешектердің сомаларын. Көрсетілген берешек белгіленген тәртіпте бюджеттің кірісіне енгізуге жатады;
еңбекақы төлемдері бойынша жұмысшылар мен қызметшілерге, стипендиялар бойынша стипендия алушыларға, қолма-қол ақшасыз ұстау бойынша жұмысшылармен және қызметшілермен есеп айырысу бойынша нақтылы берешектерді анықтауы тиіс.
61. Тіркеу есептемелерінің нәтижелері актімен ресімделеді (N 17 қосымша).
Актіні тіркеу комиссиясы бір данада жасайды, қол қойылып, бухгалтерлік қызметке беріледі.
Актіде тіркеу жүргізілген қосалқы шоттардың атаулары тізімделіп беріледі және ашылған, келісілмеген дебиторлық және несиелік сомалар, үмітсіз борыштар, бұрынғы талап ету мерзімі біткен дебиторлық және несиелік берешектер көрсетіледі. Актіге көрсетілген берешектердің түрлері бойынша анықтама қоса берілуі тиіс, онда дебиторлар мен несие алушылардың атаулары мен мекен-жайлары, берешектердің сомалары, не үшін, қай уақыттан бері және қандай құжаттар негізінде берешек болды (N 18 қосымша). Анықтама тіркеу есептерінің актілерін жасау үшін негіз болып табылады.
Талап ету мерзімі біткен дебиторлық берешектердің сомалары бойынша анықтамада бұл мерзімдерге жол берген кінәлі тұлғалар көрсетіледі.
Әсіресе "Ескертулер" бағаны бойынша құндылықтардың жетіспеушілігі және талан-таражға салынуы бойынша дебиторлық берешектердің, қайтарып алудан сот бас тартқан, дәрменсіз жауаптылар салдарынан және олардың мүліктерінен айналымдардың мүмкіндігі:
бұл берешектерді есептен шығарудың негізделгендігі;
баланс үшін берешектерді есептен шығарудың дұрыстығы;
баланстан белгіленген тәртіпте есептен шығарылған, мемлекеттік мекемелер алуға дәрменсіз деп таныған сомалар тексерілуі және көрініс табуы тиіс.
62. Еңбекақы төлемдері және жұмысшылар мен қызметшілерге төленетін басқа да ақшалай төлемдері бойынша берешектерді түгендеу кезінде депонирленген еңбекақы төлемдерінің шоттарына есептеуге жататын, уақытында талап етілмеген еңбекақы төлемдерінің сомалары, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілерге артық төленген сомалар мен олардың пайда болу себептері анықталуы тиіс.
63. Есеп беруге жататын сомаларды түгендеу кезінде түгендеу комиссиясы берілген аванстар бойынша есепті тұлғаның есептерін тексереді.

60. Инвентаризационная комиссия путем документальной проверки должна также установить:
приняты ли меры по взысканию дебиторской задолженности в установленном порядке;
задолженность подотчетных лиц, а также задолженность по недостачам и хищениям и меры, принятые ко взысканию этой задолженности;
суммы кредиторской и депонентской задолженности, по которой истекли сроки исковой давности. Указанная задолженность подлежит взносу в доход бюджета в установленном порядке;
реальная задолженность рабочим и служащим по заработной плате, стипендиатам по стипендиям, по расчетам с рабочими и служащими по безналичным удержаниям.
61. Результаты инвентаризации расчетов оформляются актом (приложение N 17).
Акт составляется в одном экземпляре инвентаризационной комиссией, подписывается и передается в бухгалтерскую службу.
В акте перечисляются наименование проинвентаризированных субсчетов и указываются суммы выявленной несогласованной дебиторской и кредиторской задолженности, безнадежных долгов, дебиторской и кредиторской задолженности, по которой истекли сроки исковой давности. По указанным видам задолженности к акту должна быть приложена справка, в которой приводятся наименования и адреса дебиторов и кредиторов, сумма задолженности, за что числится задолженность, с какого времени и на основании каких документов (приложение N 18). Справка является основанием для составления акта инвентаризации расчетов.
По суммам дебиторской задолженности, по которой истекли сроки исковой давности, в справке указываются лица, виновные в пропуске этих сроков.
Особо должны быть проверены и отражены в справке по графе "Примечание" суммы дебиторской задолженности по недостачам и хищениям ценностей, во взыскании которых отказано судом, а также прочие долги, признанные государственными учреждениями безнадежными к получению, списание в установленном порядке с баланса вследствие несостоятельности ответчиков и невозможности обращения взыскания на их имущество, как то:
обоснованности списания этой задолженности;
правильности учета списанной задолженности за балансом.
62. При инвентаризации задолженности по заработной плате и другим денежным выплатам рабочим и служащим должны быть выявлены суммы своевременно невостребованной заработной платы, подлежащие отнесению на счет депонированной заработной платы, а также суммы и причины возникновения переплат рабочим и служащим.
63. При инвентаризации подотчетных сумм инвентаризационной комиссией проверяются отчеты подотчетных лиц по выданным авансам.

12. Түгендеу айырмашылықтарын реттеу тәртібі, түгендеу
нәтижелерін ресімдеу және бухгалтерлік есепте көрсетілуі
64. Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік қызметтері активтер мен материалдық запастарды түгендеу нәтижелерін анықтау үшін салыстырма ведомостар (N 19, 20 қосымшалар) жасалады.
Салыстырма ведомость бір данада жасалады және бухгалтерлік қызметте сақталады.
Басқа ұйымдарға тиесілі құндылықтары бойынша жеке салыстырмалы ведомостар жасалады. Бұл ведомостардағы деректер бұл құндылықтар тиесілі ұйымдар бойынша жүргізіледі.
65. Салыстырма ведомостары түгендеу кезінде есепке алу деректерінен ауытқыған құндылықтар бойынша ғана жасалады.
Түгендеу нәтижелерін анықтау үшін н.N 296 материалдық запастардың сандық-сомалық есебі кітабы пайдаланылады, онда материалдардың қалдықтарының жазбалары үшін бағандар, ОС-6, ОС-8, ОС-9 нысандары активтерінің есептері бойынша түгендеу карточкалары бар.
Салыстырма ведомостарында түгендеу нәтижелері, яғни айтқанда бухгалтерлік есеп деректері және түгендеу тізбелерінің (активтерінің) деректері бойынша көрсеткіштер арасындағы айырмашылықтар көрсетіледі.
Артық және кем шыққан материалдық құндылықтардың құны салыстырма ведомостында бухгалтерлік есеп тіркелімдерінде олардың бағалары көрсетіле отырып келтіріледі.
Түгендеу нәтижелерін ресімдеу үшін бірыңғай бухгалтерлік есеп тіркелімдері қолданылуы мүмкін, оларда түгендеу тізбелерінің (активтері) және н.N 401 салыстырма ведомостарының (N 21 қосымша) көрсеткіштері біріктірілген.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
66. Барлық кем шығулар, артықшылықтар, активтер мен басқа да құндылықтардың бұзылуына байланысты шығындар, сондай-ақ дебиторлық берешектерді өндіріп алу бойынша жіберілген талап ету мерзімі бойынша түгендеу комиссиясы тиісті тұлғалардан жазбаша түсініктеме алуы тиіс.
Ұсынылған түсініктемелер және түгендеу материалдары негізінде құндылықтардың анықталған кем шығуының бүлінуден келген зиянның, сондай-ақ олардың артықшылықтарының сипаттарын анықтайды және осыларға сәйкес түгендеу деректері мен бухгалтерлік есеп деректері арасындағы айырмашылықтарды реттеу бойынша ұсыныстар енгізеді.
67. Түгендеу комиссиясы бухгалтерлік қызметтің түгендеу нәтижелерін айқындаудың дұрыстығын тексереді және өздерінің қорытындылары мен ұсыныстарын хаттамада көрсетеді. Хаттамада кем шығудың, зиянның, сондай-ақ артықшылықтардың кінәлілер туралы егжей-тегжейлі мәліметтер келтіріледі және кінәлі тұлғаларға қатысты қолданылған шаралар көрсетіледі.
Түгендеу комиссияларының хаттамаларын мемлекеттік мекемелердің басшылары бекітеді. Орталықтандырылған бухгалтерияларында орталық тіркеу комиссияларының хаттамаларын жанынан бухгалтерия құрылған мемлекеттік мекемелердің басшылары түгендеу аяқталғаннан кейін он күннен кешіктірмей бекітеді.
Алдын-ала тергеу, сот және прокуратура органдарының талаптары бойынша түгендеу жүргізу кезінде түпкілікті нәтиже және комиссиялардың хаттамаларын бекіту қысқа мерзімде жүргізіледі.
Түгендеу материалдарын мемлекеттік мекемелердің басшылары қарайды және бекітеді.

12. Порядок регулирования инвентаризационных разниц,
оформления результатов инвентаризации и отражения
в бухгалтерском учете
64. Для выявления результатов инвентаризации активов и материальных запасов бухгалтерской службой государственного учреждения составляются сличительные ведомости (приложения NN 19, 20).
Сличительная ведомость составляется в одном экземпляре и хранится в бухгалтерской службе.
По ценностям, принадлежащим другим организациям, составляются отдельные сличительные ведомости. Данные в этих ведомостях приводятся по организациям, которым эти ценности принадлежат.
65. Сличительные ведомости составляются только по ценностям, по которым при инвентаризации выявлены отклонения от учетных данных.
Для выявления результатов инвентаризации используется книга количественно-суммового учета материальных запасов ф.N 296, в которой отводятся графы для записи остатков материалов, инвентарные карточки по учету активов ф.ф. ОС-6, ОС-8, ОС-9.
В сличительных ведомостях отражаются результаты инвентаризации, то есть расхождения между показателями по данным бухгалтерского учета и данными инвентаризационных описей (актов).
Стоимость излишков и недостач материальных ценностей в сличительных ведомостях приводится с их оценкой в регистрах бухгалтерского учета.
Для оформления результатов инвентаризации могут применяться единые регистры бухгалтерского учета, в которых объединены показатели инвентаризационных описей (актов) и сличительных ведомостей ф.N 401 (приложение N 21).
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
66. По всем недостачам, излишкам, потерям, связанным с порчей активов и других ценностей, а также пропуском сроков исковой давности по взысканию дебиторской задолженности, инвентаризационной комиссией должны быть получены письменные объяснения соответствующих лиц.
На основании представленных объяснений и материалов инвентаризации комиссия устанавливает характер выявленных недостач, потерь от порчи ценностей, а также их излишков, и в соответствии с этим вносит предложения по регулированию разниц между данными инвентаризации и данными бухгалтерского учета.
67. Инвентаризационная комиссия проверяет правильность определения бухгалтерской службой результатов инвентаризации и свои заключения и предложения отражает в протоколе. В протоколе приводятся подробные сведения о причинах и виновниках недостач, потерь, а также излишков и указывается, какие меры приняты по отношению к виновным лицам.
Протоколы инвентаризационной комиссии утверждаются руководителем государственного учреждения. В централизованной бухгалтерии протоколы центральной инвентаризационной комиссии утверждаются руководителем государственного учреждения, при котором создана централизованная бухгалтерия, не позднее 10-дневного срока после окончания инвентаризации.
При проведении инвентаризаций по требованию органов предварительного следствия, судов и прокуратуры, окончательный результат и утверждение протокола комиссии производится в кратчайшие сроки.
Материалы инвентаризации рассматриваются и утверждаются руководителем государственного учреждения.

68. Нақтылы бар активтердің, материалдық құндылықтардың және ақшалардың бухгалтерлік есеп деректері мен түгендеу кезіндегі анықталған алшақтықтары мынадай тәртіпте реттеледі:
- артық болып шыққан активтер, материалдық құндылықтар және ақшалар артық болып шығу себептерін одан әрі анықтай отырып есепке алынады;
- анықталған жетіспеушіліктер мен талан-таражға түскен активтердің, материалдық құндылықтар мен ақшалардың сомалары, сондай-ақ материалдық құндылықтардың бұзылуынан келген шығындардың сомалары кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызылады.
69. Мемлекеттік мекемелердің кассаларындағы анықталған кем шыққан ақшаларды кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызу 170 кем шығу бойынша қосалқы шот дебеті және 120 кассалардың қосалқы шот несиесі бойынша көрініс табады. Сомалардың кассаға және мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шотына түсуі жетіспеушіліктерді өтеу үшін бюджет бойынша рұқсаттардың қосалқы шоттарының дебеті және 090, 093, 100, 103, 120 кассалары және 170 жетіспеушіліктер бойынша қосалқы шоттардың несиелері бойынша көрініс табады.
Ескерту. 69-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
70. Түгендеу кезінде анықталған артық активтерді есепке алу 010-019 активтері қосалқы шоттарының дебеті және 250 активтеріндегі қосалқы шот қорының несиесі бойынша көрініс табады.
Түгендеу кезінде анықталған және мемлекеттік мекеменің есебіне қабылданған кем шыққан активтерді есептен шығару 250 активтегі қорлар, 020 активтердің тозуы қосалқы шоттарының дебеті және 013-019 қосалқы шот активтерінің несиесі бойынша көрініс табады.
Кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызылған, түгендеу кезінде анықталған, нәтижесінде кем шыққан активтерді есептен шығару 250 активтердегі қор, 020 активтердің тозуы қосалқы шот дебеті және 013-019 активтердің қосалқы шоттарының несиесі бойынша көрініс табады. Бір мезгілде 170 кем шығу бойынша есептемелердің қосалқы шот дебетіне және 173 бюджетке төленетін төлемдер бойынша есептемелердің қосалқы шот несиесіне, бюджеттің кірісіне кінәлі тұлғалардан өндіріп алуға жататын сомаларға екінші жазба жазылады.
71. Түгендеу кезінде анықталған артық жабдықтар мен құрылыс материалдарын есепке алу 040, 041 ғылыми-зерттеулерге арналған жабдықтар, құрылыс материалдары және материалдар қосалқы шот дебеті және 231 күрделі салымдар бюджеттен қаржыландырылатын, 143 күрделі салымдарды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелердің қосалқы шот несиесі бойынша көрініс табады.

68. Выявленные при инвентаризации расхождения фактического наличия активов, материальных ценностей и денег с данными бухгалтерского учета регулируются в следующем порядке:
- активы, материальные ценности и деньги, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию с последующим установлением причин возникновения излишка;
- суммы установленных недостач и хищений активов, материальных ценностей и денег, а также суммы потерь от порчи материальных ценностей относятся на счет виновных лиц.
69. Отнесение за счет виновных лиц выявленных недостач денег в кассе государственного учреждения отражается по дебету субсчета расчетов по недостачам 170 и кредиту субсчета кассы 120. Поступление сумм в кассу и на бюджетный счет государственного учреждения в погашение недостач отражается по дебету субсчетов разрешений по бюджету и кассы 090, 093, 100, 103, 120 и кредиту субсчета расчетов по недостачам 170.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
70. Оприходование излишков активов, выявленных при инвентаризации, отражается по дебету субсчетов активов 010-019 и кредиту субсчета фонда в активах 250.
Списание недостач активов, выявленных при инвентаризации и принятых за счет государственного учреждения, отражается по дебету субсчетов износа активов 020, фонда в активах 250 и кредиту субсчетов активов 013-019.
Списание активов вследствие недостачи, установленной при инвентаризации, отнесенной за счет виновных лиц, отражается по дебету субсчетов износа активов 020, фонда в активах 250 и кредиту субсчетов активов 013-019. Одновременно производится вторая запись на суммы, подлежащие взысканию с виновных лиц в доход бюджета, дебет субсчета расчетов по недостачам 170 и кредит субсчета расчетов по платежам в бюджет 173.
71. Оприходование излишнего оборудования и строительных материалов, выявленных при инвентаризации, отражается по дебету субсчетов оборудования, строительных материалов и материалов для научных исследований 040, 041 и кредиту субсчетов расчетов по финансированию из бюджета капитальных вложений 143, финансирования из бюджета капитальных вложений 231.

Түгендеу кезінде анықталған артық материалдар мен тамақ өнімдерін есепке алу 060-067, 069 материалдар мен тамақ өнімдері қосалқы шоттар дебеті және 400 тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын кірістер, 230 ұйымдастыру және басқа шараларға арналған шығыстарды бюджеттен қаржыландыру, 140 ұйымдастыру және басқа шараларға арналған шығыстарды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелердің қосалқы шоттарының несиесі бойынша көрініс табады.
Түгендеу кезінде анықталған арзан құнды және тез тозатын артық заттарды есепке алу 070-073 арзан құнды және тез тозатын қосалқы шот дебеті және 260 арзан құнды және тез тозатын заттардағы қор қосалқы шот несиесі бойынша көрініс табады.
Түгендеу кезінде анықталған, мемлекеттік мекемелер есебіне қабылданған арзан құнды және тез тозатын заттардың кем шығуын есептен шығару 260 арзан құнды және тез тозатын заттардағы қор қосалқы шот несиесі және 070-073 арзан құнды және тез тозатын қосалқы шот дебеті бойынша көрініс табады. Бір мезгілде 260 арзан құнды және тез тозатын заттар дебетіне және 173 бюджетке төленетін төлемдер бойынша есептемелердің қосалқы шот несиесіне, бюджет кірісіне өткізуге жататын сомаларға екінші жазба жазылады.
Белгіленген нормалар шегінде материалдық шығындар, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер есебінен қабылданған, бүлінуден келген кем шығу зияндар 140 ұйымдар және басқа шараларға арналған шығындар бюджеттен қаржыландыру, 143 күрделі салымдар бюджеттен қаржыландыру, 230 ұйымдар және басқа шаралар шығындарына арналған бюджеттен қаржыландыру, 231 күрделі салымдар бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелердің қосалқы шоттарының дебеті және 040, 041 жабдықтар, құрылыс материалдары, 060-067, 069 материалдар мен тамақ өнімдері қосалқы шоттарының несиесі бойынша көрініс табады.
Кінәлі тұлғалардың есебіне жатқызылған кем шыққан және шығынға ұшыратқан материалдар мен тамақ өнімдерін есептен шығару 170 кем шығу бойынша есептемелердің қосалқы шот дебеті және 060-067, 069 материалдар мен тамақ өнімдері қосалқы шот несиесі бойынша көрініс табады.
Ескерту. 71-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
72. Бүлінуден, табиғат апатынан (су тасқынынан, өрттен және т.б.) болған материалдық құндылықтардың зияндары, сондай-ақ ашылмаған талан- тараждардан болған зияндар нақтылы кінәлілер анықталмаған жағдайларда шын мәнінде кінәлі тұлғалардың жоқ болуы егжей-тегжейлі тексерілгеннен кейін және одан әрі зиян келтіру фактілеріне жол бермеудің қажетті шараларын қабылдағаннан кейін есептен шығарылады.

Оприходование излишков материалов и продуктов питания, выявленных при инвентаризации, отражается по дебету субсчетов материалов и продуктов питания 060-067, 069 и кредиту субсчетов расчетов по финансированию из бюджета на расходы организации и другие мероприятия 140, финансирования из бюджета на расходы организации и другие мероприятия 230, доходов от реализации товаров (работ, услуг) 400.
Оприходование излишков малоценных и быстроизнашивающихся предметов, выявленных при инвентаризации, отражается по дебету субсчетов малоценных и быстроизнашивающихся предметов 070-073 и кредиту субсчета фонда в малоценных и быстроизнашивающихся предметах 260.
Списание выявленных при инвентаризации недостач малоценных и быстроизнашивающихся предметов, принятых за счет государственного учреждения, отражается по дебету субсчета фонда в малоценных и быстроизнашивающихся предметах 260 и кредиту субсчетов малоценных и быстроизнашивающихся предметов 070-073.
Списание выявленных при инвентаризации недостач малоценных и быстроизнашивающихся предметов, отнесенных на виновных лиц, отражается по дебету субсчета расчетов по недостачам 170 и кредиту субсчетов малоценных и быстроизнашивающихся предметов 070-073. Одновременно производится вторая запись на суммы, подлежащие сдаче в доход бюджета, дебет субсчета фонда в малоценных и быстроизнашивающихся предметах 260 и кредит субсчета расчетов по платежам в бюджет 173.
Списание убыли материалов в пределах установленных норм, а также недостач и потерь от порчи, принятых за счет государственного учреждения, отражается по дебету субсчетов расчетов по финансированию из бюджета на расходы организации и другие мероприятия 140, финансированию из бюджета капитальных вложений 143, финансированию из бюджета на расходы организации и другие мероприятия 230, финансированию из бюджета капитальных вложений 231 и кредиту субсчетов оборудования, строительных материалов 040, 041, материалов и продуктов питания 060-067, 069.
Списание недостач и потерь материалов и продуктов питания, отнесенных за счет виновных лиц, отражается по дебету субсчета расчетов по недостачам 170 и кредиту субсчетов материалов и продуктов питания 060-067, 069.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
72. Потери материальных ценностей от порчи, стихийных бедствий (наводнений, пожаров и т.д.), а также потери от нераскрытых хищений, в случаях, когда конкретные виновники не установлены, списываются на уменьшение финансирования лишь после тщательной проверки действительного отсутствия виновных лиц и принятия необходимых мер к недопущению фактов ущерба в дальнейшем.

73. Материалдық-жауапты тұлғалар түгендеу тізбелерінде түгендеу қателерін тапқаннан кейінгі жағдайларда олар тез арада (қоймалар, қамбалар, секциялар және т.б. ашылғанға дейін) бұл туралы түгендеу комиссияларына хабарлауы тиіс. Түгендеу комиссиясы көрсетілген фактілерді тексеруді жүзеге асырады және олар расталған жағдайда белгіленген тәртіпте көрсетілген қателерге түзетулер енгізуді жүргізеді.
74. Түгендеу нәтижелері түгендеу аяқталған айдың есебі мен есептемесінде көрініс табуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 1 желтоқсандағы N 424 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің есептілігін жасау мен ұсынудың ережесіне сәйкес жылдық есепке түсіндірме жазбада жүргізілген түгендеу туралы деректер көрсетілуі қажет.
Ескерту. 74-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту. Қосымшалардың мәтіні бойынша "бюджеттік ұйым", "бюджеттік ұйымның", "тексерілген ұйымның", "ұйымның" деген сөздер "мемлекеттік мекеме", "мемлекеттік мекеменің", "тексерілетін мемлекеттік мекеменің", "мемлекеттік ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің 2007.12.28.  N 489 (алғаш рет жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
N 1 қосымша
_______________     ______
мемлекеттік мекеме   коды
N____ Активтерді түгендеу тізімдемесі
Активтер_________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Орналасқан орны ___________________________________________________
__________________________________________________
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде құндылықтарға арналған барлық
шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің
(біздің) жауапкершілігіме түскен барлық құндылықтар кіріске алынды,
ал шығарылғандары шығысқа жіберілді.
_________________________
_________________________
лауазымы, қолы                                  лауазымы, қолы
_________________________
_________________________
аты-жөні, тегі                                   аты-жөні, тегі
_________________________
_________________________
лауазымы, қолы                                  лауазымы, қолы
_________________________
_________________________
аты-жөні, тегі                                  аты-жөні, тегі
199___ж."____"________________ N ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199___ж."____"_________жағдай бойынша N___баланс (баланстан тысқары)
шотында есепке алынғандарының _________________________іс жүзіндегі
қалдықтарын алып тастау жүргізілді.
Түгендеу:
199__ж."__"_____басталды.
Түгендеу:
199__ж."__"______аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
N 1 қосымшаның 2-беті
__________________________________________________________________
|Жазба-|Объектінің|Шыға|Тір- |Коды|    199 ж." "   есептелетіні   |Ескерту
| ның  |   атауы  |рыл-|кеу  |    |                               |
| рет  |          |ған |нөмі-|    |                               |
|нөмірі|          |жылы| рі  |    |_______________________________|
|      |          |    |     |    |іс    ақша  | бухгалтерлік есеп|
|      |          |    |     |    |жүзіндегі   |      бойынша     |
|      |          |    |     |    |            |                  |
|_________________________________|____________|__________________|________
|      |          |    |     |    | саны|сомасы|   саны  |   сомасы  |
|______|__________|____|_____|____|_____|______|_________|___________|_____
|  1   |    2     |  3 |  4  | 5  |  6  |  7   |    8    |     9     |  10
|______|__________|____|_____|____|_____|______|_________|___________|_____
|      |    2     |    |     |    |     |  7   |    8    |           |
|      |          |    |     |    |     |      |         |           |
|      |          |    |     |    |     |      |         |           |
|______|__________|____|_____|____|_____|______|_________|___________|_____
Жиынтығы         х    х                                         х
N 1 қосымшаның 3-беті
Тізімдеме бойынша жиынтығы: а) рет нөмірлерінің___________________________
жазумен
б) бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде_______________________
жазумен
в) сомасына, теңге___________________________________________
жазумен
___________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ____________________  ________________ _________________
лауазымы              қолы           аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері: ___________________  ________________ ________________
лауазымы              қолы           аты-жөні, тегі
____________________  ________________ _________________
лауазымы              қолы          аты-жөні, тегі
____________________  ________________ _________________
лауазымы              қолы          аты-жөні, тегі
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған N__-дан N___-ге дейінгі барлық
құндылықтар, менің қатысуыммен табиғи түрінде комиссиямен тексерілді және
тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім (-міз) жоқ.
Тізімде аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар)
199__ж."__"__________
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________________________
лауазымы  қолы
199__ж."___"_________________
N 2 қосымша
__________________
мемлекеттік мекеме     коды
N___ Материалдық қорларды түгендеу
Актісі (тізімдемесі)
__________________________________________________________________________
материалдық запастардың түрі
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде материалдық запастарға арналған
барлық шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің
(біздің) жауапкершілігіме түскен барлық құндылықтар кіріске алынды, ал
шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалдық жауапты тұлға (лар):
_______________________  _________________________ _____________________
лауазымы                   қолы                  аты-жөні, тегі
_______________________  _________________________ _____________________
лауазымы                   қолы                  аты-жөні, тегі
199__ж. "____"______________N____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199__ж. "____"________жағдай бойынша N___ баланс (баланстан тысқары)
шотында есепке алынғандарының __________________________________________
іс жүзіндегі қалдықтарын алып тастау жүргізілді.
Түгендеу:
199__ж."___"________ басталды
199__ж."___"________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
N 2 қосымшаның 2-беті
__________________________________________________________________________
|  Рет   |  Шоты,  | Материалдық құндылықтар | Өлшем |Бағасы|Нөмірі
| нөмірі | қосымша,|                         |бірлігі|      |
|        |  шоты   |                         |       |      |
|        |         |_________________________|       |      |_____________
|        |         |атауы,түрі,|номенклатура-|       |      |түгендеу|пас.
|        |         |сорты, тобы|лық нөмірі   |       |      |        |порт
|        |         |           | (коды)      |       |      |        |
|________|_________|___________|_____________|_______|______|________|_____
|   1    |    2    |     3     |      4      |   5   |   6  |    7   |   8
|________|_________|___________|_____________|_______|______|________|_____
|        |         |           |             |       |      |        |
|________|_________|___________|_____________|_______|______|________|_____
Жиынтығы
_________________________________________________________________________
| Іс жүзіндегі ақша            | Бухгалтерлік есептің дерегі бойынша      |
|______________________________|__________________________________________|
|   саны    |     сомасы       |        саны       |       сомасы         |
|___________|__________________|___________________|______________________|
|    9      |        10        |        11         |         12           |
|           |                  |                   |                      |
|___________|__________________|___________________|______________________|
N 2 қосымшаның 3-беті
Тізімдеме бойынша жиынтығы: рет нөмірлерінің саны _______________________
жазумен
Бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде ______________________________________
жазумен
Сомасында, іс жүзінде____________________________________________________
жазумен
___________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ____________________  ________________ _________________
лауазымы              қолы           аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері: ___________________  ________________ ________________
лауазымы              қолы           аты-жөні, тегі
____________________  ________________ ________________
лауазымы              қолы          аты-жөні, тегі
____________________  ________________ ________________
лауазымы              қолы          аты-жөні, тегі
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған N__-дан N___-ге дейінгі барлық
құндылықтар, менің қатысуыммен табиғи түрінде комиссиямен тексерілді және
тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім (-міз) жоқ.
Тізімде аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар)
199__ж."__"__________
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген _
_________________________
лауазымы  қолы
199__ж."___"_________________
N 3 қосымша
Атауы ___________________    _________
мемлекеттік мекеме      коды
Құндылықтарды түгендеуді бақылау тексерісінің
Актісі
__________________________________________________________________________
түгендеу жүргізілген жердегі мемлекеттік мекеменің, қойманың, қазынаның,
цехтың, учаскенің және т.б. атауы
199_ж."___"__________
Құндылықтарды түгендеу_______________________________________________
уақыты
төраға ____________________________________________________________
лауазымы, аты-жөні, тегі
комиссия мүшелері:___________________________________________________
________________________________________________құрамымен жүргізілді.
аты-жөні, тегі
_____________________________________жүргізілген бақылау тексерісімен
лауазымы, аты-жөні, тегі

73. В тех случаях, когда материально-ответственные лица обнаружат после инвентаризации ошибки в инвентаризационных описях, они должны немедленно (до открытия склада, кладовой, секции и т.п.) заявить об этом инвентаризационной комиссии. Инвентаризационная комиссия осуществляет проверку указанных фактов и в случае их подтверждения производит исправление выявленных ошибок в установленном порядке.
74. Результаты инвентаризации должны быть отражены в учете и отчетности того месяца, в котором была закончена инвентаризация.
В соответствии с Правилами составления и представления отчетности государственными учреждениями, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 1 декабря 2004 года N 424, в пояснительной записке к годовому отчету необходимо отражать данные о результатах проведенной инвентаризации.
Сноска. Пункт с изменениями, внесенными   приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 489 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение N 1
___________________________     _________
государственное учреждение        код
Инвентаризационная опись N_____ активов
Активы
__________________________________________________
__________________________________________________
Местонахождение
_________________________________________________
_________________________________________________
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на ценности сданы в бухгалтерскую службу и все ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственные лица:
____________________       _________________________
должность, подпись          должность, подпись
____________________       _________________________
и.о., фамилия                  и.о., фамилия
____________________       ________________________
должность, подпись           должность, подпись
____________________        ____________________
и.о., фамилия                и.о., фамилия
На основании приказа (распоряжения)
от "___"___________199__г. N ______ произведено снятие фактических остатков ______________________________________,
числящихся на балансовом (забалансовом) счете N ____ по
состоянию на ___"_____________ 199__г.
Инвентаризация начата:
"___"____________ 199__ г. N ____
Инвентаризация окончена:
"___" ___________199__ г. N ____
При инвентаризации установлено следующее:
Поряд-
ковый номер записи
Наиме-
нова-
ние объек-
та
Год выпуска (построй-
ки)
Инвентарный номер
Код
Числится на "_"_____199_г
Приме-
чание
фактическое наличие
по данным бухгалтерско-
го учета
к-во
сумма
к-во
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого...
х
х
х
Итого по описи: а) порядковых номеров ____________________________________
прописью
б) общее кол-во единиц, фактически________________________
прописью
в) на сумму, тенге _______________________________________
прописью
__________________________________________________________________________
Председатель комиссии: ________________  ________________  _______________
должность         подпись         и.о., фамилия
Члены комиссии:        ________________  ________________  _______________
должность         подпись         и.о., фамилия
________________  ________________  _______________
должность         подпись         и.о., фамилия
________________  ________________  ________________
должность         подпись         и.о., фамилия
Все ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с N__
по N ___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не
имею (не имеем).
Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем)
ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо (лица).
"___" ________________ 199__г.
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты
проверил __________________________________________
должность             подпись
"___"_________________199__г.
Приложение N 2
____________________________    _____
государственное учреждение       код
Акт (опись) N _____
инвентаризации материальных запасов
___________________________________________________________________________
вид материальных запасов
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на материальные запасы сданы в бухгалтерскую службу и все
ценности, поступившие на мою (нашу) ответственность, оприходованы, а
выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное(ые) лицо(а):
______________________   _______________________   ________________________
должность                 подпись                 и.о., фамилия
______________________   _______________________   ________________________
должность                 подпись                 и.о., фамилия
На основании приказа (распоряжения) от "__"___________199__г. N ____
произведено снятие фактических остатков ценностей по состоянию на
"__" ___________199__г.
Инвентаризация: начата   "__" ___________199__г.
окончена "___" ___________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
| Номер | Счет, |        Материальные ценности       |    Единица    |Цена
|  по   |субсчет|____________________________________|   измерения   |
|порядку|       | Наименование, вид,| Номенклатурный |               |
|       |       |сорт, группа       |  номер (код)   |               |
|_______|_______|___________________|________________|_______________|_____
|   1   |   2   |          3        |        4       |       5       |   6
|_______|_______|___________________|________________|_______________|_____
|       |       |                   |                |               |
|       |       |                   |                |               |
|       |       |                   |                |               |
|_______|_______|___________________|________________|_______________|_____
|
|__________________________________________________________________________
Продолжение таблицы
_______________________________________________________________
|      Номер      |  Фактическое наличие |  По данным бухучета |
|_________________|______________________|_____________________|
|инвентар-|паспор-| количество |  сумма  | количество |  сумма |
|ный      |та     |            |         |            |        |
|_________|_______|____________|_________|____________|________|
|    7    |   8   |      9     |    10   |     11     |   12   |
|_________|_______|____________|_________|____________|________|
|         |       |            |         |            |        |
|         |       |            |         |            |        |
|         |       |            |         |            |        |
|_________|_______|____________|_________|____________|________|
|  Итого  |       |            |         |            |        |
|_________|_______|____________|_________|____________|________|
Итого по описи: количество порядковых номеров______________________________
прописью
Общее кол-во единиц, фактически _________________________
прописью
На сумму, фактически_____________________________________
прописью
___________________________________________________________________________
Председатель комиссии  ________________  ________________  ________________
должность         подпись         и.о., фамилия
Члены комиссии:        ________________  ________________  ________________
должность         подпись         и.о., фамилия
________________  ________________  ________________
должность         подпись         и.о., фамилия
________________  ________________  ________________
должность         подпись         и.о., фамилия
Все ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с N
___по N ___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не
имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем)
ответственном хранении.
Материально-ответственное(ые) лицо(а):
"___" ________________ 199__г.
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты
проверил __________________________________________
должность             подпись
"___"_________________199__г.
Приложение N 3
Наименование __________________________      ______
государственное учреждение        код
Акт
контрольной проверки инвентаризации ценностей на_______________________
наименование
__________________________________________________________________________
государственного учреждения, склада, кладовой, цеха, участка и т.д.,
_______________________________
где проводилась инвентаризация
"__"___________199__г.
Инвентаризация ценностей проводилась на __________________
дата
комиссией в составе:
председатель _________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы
члены комиссии: ______________________________________________________
___________________________________________________________________________
фамилии, инициалы
Контрольной проверкой, проведенной __________________________________
должность, фамилия, инициалы
установлено:

1. Түгендеу тізімдемесі бойынша _____________________соманың
құндылықтарының атауы бар деп көрсетілген.
2. Тексеру қорытындылары.
__________________________________________________________________________
|Тізімде|бақылау    |Түгендеу тізімдеме-|Бақылау тексерісі |    Тексеру
|-менің |тексерісіне|сі бойынша көрсетіл|кезінде іс жүзінде| қорытындылары
|N-і    |жатқызылған|      гені         |   қалғаны        |
|       |құндылықтар|                   |                  |
|       |дың атауы  |                   |                  |
|___________________|___________________|__________________|_______________
|саны |баға.|сома.|саны|баға.|сома.|саны|бағасы|сомасы
сы    сы        сы     сы
|_______|___________|_____|_____|_____|____|_____|_____|____|________
|   1   |     2     |  3  |  4  |  5  | 6  |  7  |  8  | 9  |  10 |  11
|_______|___________|_____|_____|_____|____|_____|_____|____|_____|______
|       |           |     |     |     |    |     |     |    |     |
|       |           |     |     |     |    |     |     |    |     |
|_______|___________|_____|_____|_____|____|_____|_____|____|_____|___
|   Жиынтығы        |  х  |   х |     | х  |  х  |     |  х |   х |
|___________________|_____|_____|_____|____|_____|_____|____|_____|___
Қолдар: Бақылау тексеруін жүргізген тұлғалардың __________________________
Түгендеу комиссиясы төрағасының __________________________________
Түгендеу комиссиясы мүшелерінің __________________________________
N 4 қосымша
__________________________________________________________________________
| Рет | Тексеруді | Тексерілетін|Материал | Бақылау | Түгендеу тізімдемесі
| N-і | жүргізуші |мемлекеттік, |  дық    |тексерісі|     бойынша саны
|     | қызмет-   |мекеменің    | жауапты |жүргізіл-|
|     | кердің    |қойманың, қа-| тұлғаның|ген уақыт|
|     | аты-жөні  |зынаның атауы| аты-жөні|         |
|     | лауазымы  |             |         |         |_____________________
|     |           |             |         |         | құндылықтар | сомасы
|     |           |             |         |         |  атауының   |
|     |           |             |         |         |    саны     |
|_____|___________|_____________|_________|_________|_____________|________
|  1  |     2     |      3      |    4    |    5    |     6       |     7
|_____|___________|_____________|_________|_________|_____________|________
|     |           |             |         |         |             |
__________________________________________________________________________
|  Тексерілген  |  Бақылау тексерісінің қорытындылары  | Бақылау | Бақылау
|  құндылықтар  |                                       тексерісі|тексері.
|               |                                      |нің        сін
|қорытынды|жүргізген
|               |                                      |лары     |тұлғаның
|               |                                      |бойынша  |қолхаты
|               |                                      |әкімшілік|
|               |                                      |тің      |
|_______________|______________________________________|шешімі   |
|құндылық|сомасы|     кемі       |    артығы           |         |
|  тар   |      |________________|_____________________|         |
|атауының|      | саны | сомасы  |  саны |  сомасы     |         |
| саны   |      |      |         |       |             |         |
|________|______|______|_________|_______|_____________|_________|_________

1. По инвентаризационной описи значится в наличии_____________________
наименований ценностей на сумму.
2. Результаты проверки.
___________________________________________________________________________
| N по|Наименование|     Значится по   |     Фактически     |  Результаты
|описи|ценностей,  |инвентаризационной |   оказалось при    |проверки (+бо-
|     |подвергшихся|      описи        |контрольной проверке|лее, - менее)
|     |контрольной |___________________|____________________|______________
|     |проверке    |к-во | цена | сумма| к-во | цена |сумма |к-во|цена|сум
|     |            |     |      |      |      |      |      |    |    |ма
|_____|____________|_____|______|______|______|______|______|____|____|____
|  1  |     2      |  3  |  4   |   5  |   6  |   7  |   8  |  9 | 10 |11
|_____|____________|_____|______|______|______|______|______|____|____|____
|     |            |     |      |      |      |      |      |    |    |
|     |            |     |      |      |      |      |      |    |    |
|     |            |     |      |      |      |      |      |    |    |
|_____|____________|_____|______|______|______|______|______|____|____|____
|          Итого   |  х  |   х  |      |   х  |   х  |      |  х |  х |
|__________________|_____|______|______|______|______|______|____|____|____
Подписи: Лица, проводившие контрольную проверку ___________________________
Председателя инвентаризационной комиссии _________________________
Членов инвентаризационной комиссии _______________________________
Приложение N 4
___________________________________________________________________________
| N | Фамилия и|Наименование|  Фамилия   |Дата     |  Числится по инвен-
|п/п|должность |проверяемой |материально-|проведе- |таризационной описи
|   |работника,|организации,|ответствен- |дения    |_______________________
|   |проводив- |склада,     |ного лица   |контроль-|к-во наименова- |сумма
|   |шего      |кладовой и  |            |ной      | ний ценностей  |
|   |проверку  |т.д.        |            |проверки |                |
|___|__________|____________|____________|_________|________________|______
| 1 |     2    |      3     |      4     |    5    |       6        |   7
|___|__________|____________|____________|_________|________________|______
|   |          |            |            |         |                |
|   |          |            |            |         |                |
|   |          |            |            |         |                |
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
|   Проверено    |     Результаты      |Решение администрации|Расписка лица
|   ценностей    |контрольной проверки |    по результатам   |проводившего
|________________|_____________________| контрольной проверки|контрольную
|к-во наи-|сумма |недостача | излишки  |                     |проверку
|менований|      |__________|__________|                     |
|ценностей|      |к-во|сумма|к-во|сумма|                     |
|_________|______|____|_____|____|_____|_____________________|_____________

|       8            |      9      |      10         |         11         |
|____________________|_____________|_________________|____________________|
|                    |             |                 |                    |
|____________________|_____________|_________________|____________________|
N 9 қосымшаның 2-беті
Бірліктердің жалпы саны іс жүзінде___________________________________
жазумен
Жазба бойынша  жиынтығы іс жүзінде, теңге.____________________________
Комиссия төрағасы
_________________  _______________  ________________
лауазымы           қолы           аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:
_________________  _______________  ________________
лауазымы           қолы           аты-жөні, тегі
_________________  _______________  ________________
лауазымы           қолы           аты-жөні, тегі
_________________  _______________  ________________
лауазымы           қолы           аты-жөні, тегі
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған барлық құндылықтар, менің
қатысуыммен табиғи түрінде комиссия тексерілді және тізімге енгізілді,
соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім жоқ. Тізімде аталған
құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар):_______________ 199__ж."__"_______
қолы
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген __
_________________________
лауазымы  қолы
199__ж."___"_________________
N 10 қосымша
___________________    __________
мемлекеттік мекеме        коды
Аяқталмаған күрделі жөндеу жұмыстарын
түгендеудің N_____Актісі
199___ж._____________
199___ж."___"___________N______бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199__ж."___"_________жағдай бойынша аяқталмаған күрделі жөндеу
жұмыстарына түгендеу жүргізілді.
Түгендеу: 199___ж."____"_________басталды.
Түгендеу: 199___ж."____"_________аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
__________________________________________________________________________
|Рет |Жөнделетін объекті |      Нөмірі     |Тапсырыс |  смета  |Техникалық
|N-і |нің атауы және     |                 |берушінің| бойынша |  дайындық
|    |жұмыстың түрі      |                 |атауы    | күрделі |  проценті
|    |___________________|                 |         | жөндеу  |
|    | түгендеу|тапсырыс |                 |         |жұмысының|
|    |  (коды) |         |                 |         |  құны   |
|____|_________|_________|_________________|_________|_________|___________
| 1  |    2    |    3    |        4        |    5    |    6    |     7
|____|_________|_________|_________________|_________|_________|___________
|____|_________|_________|_________________|_________|_________|___________
__________________________________________________________________________
|  Орындалған күрделі    |       Түгендеу            |       Ескерту
| жөндеу жұмысының құны  |    қорытындылары          |
|________________________|___________________________|
|сметалық |іс жүзіндегі  |  үнем   | артық шығыс     |
|_________|______________|_________|_________________|_____________________

|    8     |      9     |       10         |   11    |
|__________|____________|__________________|_________|
|__________|____________|__________________|_________|
|__________|____________|__________________|_________|
|          |            |                  |         |
Общее кол-во единиц, фактически
____________________________________________
прописью
Итого фактически по описи,
тенге______________________________________________________________________
Председатель комиссии:
________________  ________________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Члены комиссии:
________________  ________________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
________________  ________________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
________________  ________________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Все ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с N
___ по N ___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не
имею (не имеем).
Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем)
ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо (лица)____________
подпись
Указанные в настоящей инвентаризационной описи данные и подсчеты
проверил __________________________________________
должность             подпись
"___"_________________199__г.
Приложение N 10
___________________________   ________
государственное учреждение      код
Акт N _____
инвентаризации незаконченных капитальных ремонтов
"___"_____________199__ г.
На основании приказа (распоряжения) от "__"____________199__г. N ____
произведена инвентаризация незаконченных капитальных ремонтов активов по
состоянию на "___"____________199__г.
Инвентаризация: начата "___"_____________199__г.
окончена "___"_____________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
________________________________________________________________________
| N | Наименование |     Номер   |Наименование| Стоимость  |  Процент  |
|п/п|ремонтируемого|_____________|  заказчика |капитального|технической|
|   |объекта и вид |инвен-|заказа|            |ремонта по  | готовности|
|   |    работы    |тарный|      |            |   смете    |           |
|   |              |(код) |      |            |            |           |
|___|______________|______|______|____________|____________|___________|
| 1 |      2       |  3   |  4   |      5     |      6     |     7     |
|___|______________|______|______|____________|____________|___________|
|___|______________|______|______|____________|____________|___________|
|___|______________|______|______|____________|____________|___________|
|   |              |      |      |            |            |           |
Продолжение таблицы
____________________________________________________________
|Стоимость выполненного|        Результаты     | Примечание |
| капитального ремонта |      инвентаризации   |            |
|______________________|_______________________|            |
|сметная | фактическая | экономия | перерасход |            |
|        |             |          |            |            |
|________|_____________|__________|____________|____________|

|    8    |      9       |   10    |       11        |          12
|_________|______________|_________|_________________|_____________________
|_________|______________|_________|_________________|_____________________
|_________|______________|_________|_________________|_____________________
Комиссия төрағасы __________________  _____________  _________________
лауазымы             қолы         аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
N 11 қосымша
___________________     __________
мемлекеттік мекеме        коды
Аяқталмаған ғылыми-зерттеу жұмыстарын
түгендеудің N_____Актісі
199___ж._____________
199___ж."___"___________N______бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199__ж."___"_________жағдай бойынша аяқталмаған ғылыми-зерттеу
жұмыстарына түгендеу жүргізілді.
Түгендеу: 199___ж."____"_________басталды.
199___ж."____"_________аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
__________________________________________________________________________
|  Рет  |  Тақырыптардың       |  Өлшем бірлігі  | Тапсырыс|  Тапсырыс
|  N-і  |(келісімдердің) атауы |                 |  нөмірі |берушінің атауы
|_______|______________________|_________________|_________|_______________
|   1   |         2            |        3        |    4    |       5
|_______|______________________|_________________|_________|_______________
|       |  Жиынтығы            |                 |         |
__________________________________________________________________________
|  Сметалық құн  | Іс жүзіндегі |  Түгендеу қорытындылары  |   Ескерту
|                |   шығындар   |__________________________|
|                |              | үнем    | артық шығыс    |
|________________|______________|_________|________________|_______________
|       6        |      7       |    8    |       9        |      10
|________________|______________|_________|________________|_______________
Комиссия төрағасы __________________  _____________  _________________
лауазымы             қолы         аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
N 12 қосымша
____________________    ________
мемлекеттік мекеме     коды
Қойма _________________
Қымбат бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдарды
Түгендеудің N _____ актісі
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде қымбат бағалы металдар мен олардан
жасалған бұйымдарға арналған барлық шығыс және кіріс құжаттары
бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме түскен
барлық қымбат бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдар кіріске
алынды, ал шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалдық жауапты тұлға  _____________ _______ _____________________
лауазымы          қолы       аты-жөні, тегі
199___ж."___"____________N____бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199___ж."___"_________жағдай бойынша қымбат бағалы металдар мен олардан
жасалған бұйымдарды түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
__________________________________________________________________________
|Рет| Қымбат бағалы металдар мен олардан   |Өлшемі, нөмірі, |Сынама және
|N-і|    жасалған бұйымдар атауы,          |қиылысу диаметрі|қымбат бағалы
|   |    номенклатуралық нөмірі (коды)     |   және т.б.    |металдарды
|   |                                      |                |ұстау проценті
|___|______________________________________|________________|______________

|   8    |      9      |    10    |     11     |     12     |
|________|_____________|__________|____________|____________|
|________|_____________|__________|____________|____________|
|________|_____________|__________|____________|____________|
|        |             |          |            |            |
Председатель комиссии: ____________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Члены комиссии: ___________________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
___________________________________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
___________________________________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Приложение N 11
___________________________  ________
государственное учреждение      код
Акт N _____
инвентаризации незаконченных научно-исследовательских работ
"___"_____________199__ г.
На основании приказа (распоряжения) от "__"____________199__г. N ____
произведена инвентаризация незаконченных научно-исследовательских работ по
состоянию на "___"____________199__г.
Инвентаризация: начата "___"_____________199__г.
окончена "___"_____________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
| N | Наименование  | Единица |  Номер |Наименование| Сметная |Фактические
|п/п|тем (договоров)|измерения| заказа | заказчика  |стоимость|   затраты
|   |               |         |        |            |         |
|___|_______________|_________|________|____________|_________|____________
| 1 |       2       |    3    |    4   |      5     |    6    |      7
|___|_______________|_________|________|____________|_________|____________
|   |               |         |        |            |         |
|   |               |         |        |            |         |
Продолжение таблицы
_______________________________________
|Результаты инвентаризации| Примечание |
|_________________________|            |
|  экономия |  перерасход |            |
|___________|_____________|____________|
|     8     |       9     |     10     |
|___________|_____________|____________|
|           |             |            |
|           |             |            |
Председатель комиссии: ____________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Члены комиссии:        ____________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
____________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
____________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
____________________________________________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Приложение N 12
___________________________  ________
государственное учреждение      код
Склад ____________________________
Акт
инвентаризации драгоценных металлов и изделий из них
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на драгоценные металлы и изделия из них сданы в бухгалтерскую
службу и все драгоценные металлы и изделия из них, поступившие на мою
ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное лицо ___________  __________  ______________
должность    подпись     и.о. фамилия
На основании приказа (распоряжения) от "__"____________199__г. N ____
проведена инвентаризация драгоценных металлов и изделий из них по состоянию
на "__"__________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
| Номер |   Драгоценные металлы и   | Размер,номер,|    Проба или процент
|  по   |      изделия из них       | диаметр сече-| содержания драгоценных
|порядку| наименование, номенклатур-|ния и т.п.    |         металлов
|       |       ный номер (код)     |              |
|       |                           |              |
|_______|___________________________|______________|_______________________

| 1 |                  2                   |       3        |       4
|___|______________________________________|________________|______________
|   |                                      |                |
|___|______________________________________|________________|______________
__________________________________________________________________________
|        №№Іс жүзінде бары            |                  Б
|                                     |  бухгалтерлік есептің деректері
|                                     |           бойынша саны
|_____________________________________|____________________________________
| саны |          массасы             |  саны  |           массасы
|      |______________________________|        |___________________________
|      | лигатуралық |     таза       |        | лигатуралық  |    таза
|______|_____________|________________|________|______________|____________
|   5  |      6      |      7         |    8   |      9       |      10
|______|_____________|________________|________|______________|____________
|      |             |                |        |              |
|______|_____________|________________|________|______________|____________
Комиссия төрағасы __________________  _____________  _________________
лауазымы             қолы         аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
N 12 қосымшаның 2-беті
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған N__-дан  N___-ге дейінгі барлық
құндылықтар, менің қатысуыммен табиғи түрінде комиссиямен тексерілді және
тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім (-міз)
жоқ.
Тізімдеме аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға
199__ж."__"_______
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
_________________________
лауазымы          қолы
199__ж."___"_________________
N 13 қосымша
____________________    ________
мемлекеттік мекеме     коды
Қойма _________________
Қымбат бағалы тастар, табиғи алмас және олардан жасалатын
бұйымдарды түгендеу актісі
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде қымбат бағалы тастар, табиғи алмас
және олардан жасалатын бұйымдарға арналған барлық шығыс және кіріс
құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің)
жауапкершілігіме түскен барлық қымбат бағалы тастар, табиғи алмас және
олардан жасалатын бұйымдар кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа
жіберілді.
Материалдық жауапты тұлға __________   _______________ _______________
лауазымы          қолы         аты-жөні, тегі
199___ж."___"____________N____бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199___ж."___"_________жағдай бойынша қымбат бағалы тастар, табиғи алмас
және олардан жасалатын бұйымдарды түгендеу жүргізілді. Түгендеу:
199__ж."___"___________аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:        Карат бойынша массасы
(жүзден біріне дейінгі дәлдікпен)
Даналағандағы саны
__________________________________________________________________________
| Рет |Қымбат бағалы тастар, табиғи алмас  |Сынама|Бұйымның | Өлшемдігі,
| N-і |және олардан жасалатын бұйымдар,    |      |аспаптың | масса бойынша
|     |оның ішінде қойылымдар              |      |нөмірі   | топшасы
|     |____________________________________|      |         |
|     |атауы |коды (номенклатуралық нөмірі)|      |         |
|_____|______|_____________________________|______|_________|______________
|  1  |   2  |              3              |  4   |    5    |       6
|_____|______|_____________________________|______|_________|______________
|_____|______|_____________________________|______|_________|______________
|_____|______|_____________________________|______|_________|______________
__________________________________________________________________________
| Қырлау  | Сипаттама  |  Карат  |  Іс жүзінде бары   |   Бухгалтерлік
| нысаны  |            | бойынша |                    | есептің деректері
|         |            | бағасы  |                    |   бойынша саны
|         |            |         |____________________|____________________
|         |            |         |  саны  | массасы   |  саны    | массасы
|_________|____________|_________|________|___________|__________|_________
|    7    |      8     |    9    |   10   |     11    |    12    |    13
|_________|____________|_________|________|___________|__________|_________
|_________|____________|_________|________|___________|__________|________|
Комиссия төрағасы __________________  _____________  _________________
лауазымы             қолы         аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
N 13 қосымшаның 2-беті
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған N__-дан  N___-ге дейінгі барлық
құндылықтар, менің қатысуыммен табиғи түрінде комиссиямен тексерілді және
тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім (-міз)
жоқ.
Тізімдемеде аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға
199__ж."__"_______
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
___________________________________________
лауазымы                  қолы
199__ж."___"_________________
N 14 қосымша
____________________    ________
мемлекеттік мекеме     коды
Қойма _________________
Жартылай фабрикаттардағы, құрау бірліктеріндегі және құрал
тетіктеріндегі, аспаптар мен өзге де бұйымдардағы қымбат бағалы
металдарды түгендеу тізімдемесі
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде құрамында қымбат бағалы металдар
бар, жартылай фабрикаттарға, жабдықтардың тораптары мен тетіктеріне,
аспаптарға, өзге де бұйымдарға арналған барлық шығыс және кіріс құжаттары
бухгалтерлік қызметке берілді және менің (біздің) жауапкершілігіме түскен
барлық қымбат бағалы металдар мен олардан жасалатын бұйымдар
кіріске алынды, ал шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалдық жауапты тұлға (лар)____   ____________________________________
лауазымы    қолы    аты-жөні, тегі
_____________   _______________ ________________
лауазымы          қолы          аты-жөні, тегі
_____________   _______________ _______________
лауазымы          қолы          аты-жөні, тегі
199___ж."___"____________N____бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199___ж."___"_________жағдай бойынша қымбат бағалы металдар мен олардан
жасалған бұйымдарды түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
__________________________________________________________________________
| Рет |        Объект      | Өлшем  | Шығарылған |          Нөмірі
| N-і |____________________| бірлігі| (жасалған) |_________________________
|     |атауы |   коды      |        | жылы       | түгендеу|зауыттық|пас.
|     |      |(номенклатура|        |            |         |        |порт
|     |      |лық нөмірі)  |        |            |         |        |
|_____|______|_____________|________|____________|_________|________|_____

|   1   |              2            |       3      |            4
|_______|___________________________|______________|_______________________
|_______|___________________________|______________|_______________________
|_______|___________________________|______________|_______________________
|       |                           |              |
Продолжение таблицы
_________________________________________________________________
|  Фактическое наличие | Числится по данным бухгалтерского учета |
|______________________|_________________________________________|
|к-во|      масса      | к-во |             масса                |
|    |_________________|      |__________________________________|
|    |лигатурная|чистая|      |      лигатурная    |  чистая     |
|____|__________|______|______|____________________|_____________|
|  5 |    6     |  7   |   8  |         9          |      10     |
|____|__________|______|______|____________________|_____________|
|____|__________|______|______|____________________|_____________|
|____|__________|______|______|____________________|_____________|
|    |          |      |      |                    |             |
Председатель комиссии: ________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Члены комиссии:        ________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Все ценности, поименованные в настоящем инвентаризационном акте с N
___ по N ___, комиссией проверены в натуре в моем присутствии и внесены в
акт, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею.
Ценности, перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо
"____"_______________199__г.
Указанные в настоящем акте данные и подсчеты
проверил __________________________________________
должность             подпись
"___"_________________199__г.
Приложение N 13
___________________________   ________
государственное учреждение      код
Склад ____________________________
Акт
инвентаризации драгоценных камней, природных алмазов и изделий из них
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на драгоценные камни, природные алмазы и изделия из них сданы в
бухгалтерскую службу и все драгоценные камни, природные алмазы и изделия
из них, поступившие на мою ответственность, оприходованы, а выбывшие
списаны в расход.
Материально-ответственное лицо: ___________  __________  _____________
должность     подпись    и.о. фамилия
На основании приказа (распоряжения) от "__"____________199__г. N ____
проведена инвентаризация драгоценных камней, природных алмазов и изделий
из них по состоянию на "__"__________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
Масса в каратах (с точностью до одной сотой)
Количество в штуках
___________________________________________________________________________
| Номер |    Драгоценные камни,     |Проба| Номер  |Размерность,|   Форма
|  по   | природные алмазы и изделия|     |изделия,|подгруппа по|  огранки
|порядку|   из них, в т.ч. вставки  |     |инстру- |   массе    |
|       |___________________________|     |мента   |            |
|       |наименование|код (номенкла-|     |        |            |
|       |            |турный номер  |     |        |            |
|_______|____________|______________|_____|________|____________|__________
|   1   |      2     |       3      |  4  |    5   |      6     |     7
|_______|____________|______________|_____|________|____________|__________
|_______|____________|______________|_____|________|____________|__________
|_______|____________|______________|_____|________|____________|__________
|       |            |              |     |        |            |
Продолжение таблицы
_________________________________________________________
|Харак-| Цена |     Фактическое   |  Числится по данным  |
|терис-|  за  |        наличие    | бухгалтерского учета |
|тика  |карат |___________________|______________________|
|      |      |  к-во  |   масса  |   к-во  |   масса    |
|      |      |        |          |         |            |
|      |      |        |          |         |            |
|______|______|________|__________|_________|____________|
|   8  |   9  |  10    |     11   |    12   |     13     |
|______|______|________|__________|_________|____________|
Председатель комиссии: ________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Члены комиссии:        ________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
________________  _______________  _________________
должность         подпись         фамилия, и.о.
Все ценности, поименованные в настоящем инвентаризационном акте с N
___ по N ___, комиссией проверены в натуре в моем присутствии и внесены в
акт, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею.
Ценности, перечисленные в акте, находятся на моем ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо
"____"_______________199__г.
Указанные в настоящем акте данные и подсчеты
проверил __________________________________________
должность             подпись
"___"_________________199__г.
Приложение N 14
___________________________   ________
государственное учреждение      код
Склад ____________________________
Инвентаризационная опись
драгоценных металлов, содержащихся в полуфабрикатах,
сборочных единицах и деталях оборудования, приборах и иных изделиях
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на полуфабрикаты, узлы и детали оборудования, приборы, иные
изделия, в которых имеются драгоценные металлы, сданы в бухгалтерскую
службу и все материальные ценности, поступившие на мою (нашу)
ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственное(ые) лицо(а):_________  ________ ___________
должность  подпись  и.о.фамилия
_________  ________ ___________
должность  подпись  и.о.фамилия
_________  ________ ____________
должность  подпись  и.о.фамилия
На основании приказа (распоряжения) от "__"____________199__г. N ____
проведена инвентаризация материальных ценностей, в которых имеются
драгметаллы, по состоянию на "__"__________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
| Номер |     Объект        | Единица |Год выпуска|          Номер
| по    |___________________|измерения|(изготовле-|________________________
|порядку|наимено-|код (но-  |         |ния)       |инвентар-|заводс-|паспор
|       |вание   |менклатур-|         |           |ный      |кой    |та
|       |        |ный номер)|         |           |         |       |
|       |        |          |         |           |         |       |
|       |        |          |         |           |         |       |
|_______|________|__________|_________|___________|_________|_______|______

|  1  |   2  |      3      |    4   |     5      |     6   |    7   |   8
|_____|______|_____________|________|____________|_________|________|______
|_____|______|_____________|________|____________|_________|________|_____
|_____|______|_____________|________|____________|_________|________|_____
N 14 қосымша 2-бет
__________________________________________________________________________
|    Объектідегі қымбат бағалы металдардың саны, грамм             |Ескерту
|__________________________________________________________________|
|   алтын     |     күміс      |    платина   | платина металдары  |
|_____________|________________|______________|____________________|
|есеп  |белгі-|есеп     |белгі-|есеп   |белгі-|есеп деректе-|белгі-|
|дерект|ленді |деректері|ленді |дерек- |ленді |рі бойынша   |ленді |
|тері  |      |бойынша  |      |тері   |      |             |      |
|бойынша      |         |      |бойынша|      |             |      |
_______|______|_________|______|_______|______|_____________|______|_______
| 10   |  11  |    12   |  13  |   14  |  15  |     16      |  17  |   18
|______|______|_________|______|_______|______|_____________|______|_______
|______|______|_________|______|_______|______|_____________|______|_______
Комиссия төрағасы __________________  _____________  _________________
лауазымы             қолы         аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған N__-дан  N___-ге дейінгі барлық
құндылықтар, менің қатысуыммен комиссиямен табиғи түрінде тексерілді және
тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім (-міз)
жоқ.
Тізімдеме аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға(лар)
199__ж."__"_______
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
___________________________________________
лауазымы                  қолы
199__ж."___"_________________
N 15 қосымша
____________________    ________
мемлекеттік мекеме     коды
Қолма-қол ақшаны түгендеудің
199__ж. "__"__________
______________________________________________________болған
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде ақша қаражаттарына арналған барлық
шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің
(біздің) жауапкершілігіме түскен барлық ақшалар кіріске алынды, ал
шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалдық жауапты тұлға __________________________________________
_____________   _______________  ________________
лауазымы          қолы          аты-жөні, тегі
199___ж."___"____________N____бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199___ж."___"_________жағдай бойынша ақшаларды түгендеу жүргізілді.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
___________________________________________________________________________

|   1   |    2   |    3     |    4    |     5     |    6    |   7   |   8
|_______|________|__________|_________|___________|_________|_______|______
|_______|________|__________|_________|___________|_________|_______|______
|_______|________|__________|_________|___________|_________|_______|______
|       |        |          |         |           |         |       |
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Количество драгметаллов в объекте, грамм                |При-
_____________________________________________________________________|меча
золото    |    серебро     |     платина    |металлы платиновые|ние
________________|________________|________________|__________________|
по дан-|установ-|по дан-|установ-|по дан-|установ-|по данным|установ-|
ным    |лено    |ным    |лено    |ным    |лено    |  учета  |лено    |
учета  |        |учета  |        |учета  |        |         |        |
_______|________|_______|________|_______|________|_________|________|____
10   |   11   |   12  |    13  |   14  |   15   |    16   |   17   |  18
_______|________|_______|________|_______|________|_________|________|____
_______|________|_______|________|_______|________|_________|________|____
_______|________|_______|________|_______|________|_________|________|____
|        |       |        |       |        |         |        |
Председатель комиссии: ________________  _______________  _________________
должность         подпись       и.,о.,фамилия
Члены комиссии:        ________________  _______________  _________________
должность         подпись       и.,о.,фамилия
________________  _______________  _________________
должность         подпись       и.,о.,фамилия
________________  _______________  _________________
должность         подпись       и.,о.,фамилия
Все ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с N
___ по N ___, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не
имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем (нашем)
ответственном хранении.
Материально-ответственное(ые) лицо(а)
"____"_______________199__г.
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты
проверил __________________________________________
должность             подпись
"___"_________________199__г.
Приложение N 15
___________________________  _______
государственное учреждение     код
Акт N ______
инвентаризации наличия денег
"____" __________________199___г.
находящихся________________________________________________________________
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на денежные средства сданы в бухгалтерскую службу и все деньги,
поступившие на мою ответственность, оприходованы, а выбывшие списаны в
расход.
Материально-ответственное лицо _______________________________________
___________________________________________________________________________
должность               подпись           фамилия, имя, отчество
На основании приказа (распоряжения) от "___"_____________ 199__г.
N_____ проведена инвентаризация денег по состоянию на
"__"____________199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________

1. Қолма-қол ақша _____________________ теңге ____________________ тиын
2. Почта маркалары ____________________ теңге ____________________ тиын
3. ____________________________________ теңге ____________________ тиын
4. ____________________________________ теңге ____________________ тиын
Іс жүзіндегі жиынтығы ______________________ теңге __________________ тиын
__________________________________________________________________________
жазумен
Есептік деректер бойынша ______________ теңге ___________________тиын
Түгендеу қорытындылары: артығы ___________________________________
кемі_____________________________________________________________________
Кассалық ордерлердің соңғы нөмірлері:
Кірістік N__________________, шығыстық N ____________________________
Комиссия төрағасы
__________________________________________________________________________
лауазымы                 қолы                аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________________________________
лауазымы                 қолы               аты-жөні, тегі
__________________________________________________________________________
лауазымы                 қолы               аты-жөні, тегі
__________________________________________________________________________
лауазымы                 қолы               аты-жөні, тегі
Актіде көрсетілген ақшалар менің жауапкершілігімде сақтаулы екенін
растаймын.
Материалдық жауапты тұлға ___________________________________________
199___ж."___"__________________
N 15 қосымшаның артқы беті
Артықтарының немесе кемдерінің себебін түсіндіру ______________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлға _______________________________________
Мемлекеттік мекеме басшысының шешімі ________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_____________________              қолы
________________
199__ж. "____"_____________
Комиссия төрағасы: ________________  _______________ ________________
лауазымы           қолы           аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:
___________________________________________________________________________
лауазымы                қолы                  аты-жөні, тегі
__________________________________________________________________________
лауазымы                қолы                  аты-жөні, тегі
__________________________________________________________________________
лауазымы                қолы                  аты-жөні, тегі
Актіде көрсетілген ақшалар менің жауапкершілігімде сақтаулы екенін
растаймын.
Материалдық жауапты тұлға
199__ж."___"_________________
N 16 қосымша
____________________    ________
мемлекеттік мекеме     коды
Қатаң есептегі құндылықтар мен құжат бланкілерін
N___ түгендеу тізімдемесі
199__ж."___"__________
Қолхат
Түгендеуді жүргізу басталған кезде құндылықтарға арналған барлық
шығыс және кіріс құжаттары бухгалтерлік қызметке берілді және менің
(біздің) жауапкершілігіме түскен барлық қатаң есептегі құндылықтар мен
құжат бланкілері алынды, ал шығарылғандары шығысқа жіберілді.
Материалдық жауапты тұлғалар:
_____________   _______________  _____________________
лауазымы          қолы          аты-жөні, тегі
_____________   _______________  _____________________
лауазымы          қолы          аты-жөні, тегі
199___ж."___"____________N____бұйрықтың (өкімнің) негізінде
199___ж."___"_________жағдай бойынша N_____ баланстық (баланстан тыс)
шотта іс жүзіндегі қалдықтарды және қатаң есептегі құжат бланкілерін алып
тастау жүргізілді.
Түгендеу: 199__ж."____"_________________басталды.
199__ж."___"_________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
N 16 қосымшаның 2-беті
__________________________________________________________________________
|Жазба |  Қатаң есептегі   |Нысан| Өлшем |      Іс жүзінде бары
| ның  | құндылықтар мен   | N-і |бірлігі|________________________________
| N-і  |бланкілерінің атауы|     |       |N-ден N-ге|сериясы|ақша|саны|сома
|      |                   |     |       | дейінгіні|       |    |    |сы
|      |                   |     |       |   қоса   |       |    |    |
|      |                   |     |       |  алғанда |       |    |    |
|______|___________________|_____|_______|__________|_______|____|____|____

1. наличных денег _________________________________ тенге ________тыин
2. почтовых марок _________________________________ тенге ________тыин
3. ________________________________________________ тенге ________тыин
4. ________________________________________________ тенге ________тыин
Итого фактическое наличие ______________________________ тенге ________тыин
___________________________________________________________________________
прописью
По учетным данным _________________________________ тенге ________тыин
Результаты инвентаризации:    излишек_________________________________
недостача _________________________________________________________________
Последние номера кассовых ордеров:
Приходного N __________________, расходного N ________________
Председатель комиссии______________________________________________________
должность    подпись        фамилия, имя, отчество
Члены
комиссии:__________________________________________________________________
должность    подпись        фамилия, имя, отчество
___________________________________________________________________________
должность    подпись        фамилия, имя, отчество
___________________________________________________________________________
должность    подпись        фамилия, имя, отчество
Подтверждаю, что деньги, перечисленные в акте, находятся на моем
ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо _______________________________________
"____"_________________ 199__г.
Оборотная сторона приложения N 15
Объяснение причин излишков или недостач
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Материально-ответственное лицо _______________________________________
Решение руководителя государственного учреждения _____________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________
___________________________
подпись
"___"______________199__г.
Председатель комиссии:______________  _____________  _________________
должность        подпись      и., о., фамилия
Члены комиссии:  ______________  _____________  _________________
должность        подпись      и., о., фамилия
______________  _____________  _________________
должность        подпись      и., о., фамилия
______________  _____________  _________________
должность        подпись      и., о., фамилия
Подтверждаю, что деньги, перечисленные в акте, находятся на моем
ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо
"___"____________199__г.
Приложение N 16
____________________________   _____
государственное учреждение     код
Инвентаризационная опись N_____
ценностей и бланков документов строгой отчетности
"___"________________ 199__г.
Расписка
К началу проведения инвентаризации все расходные и приходные
документы на ценности сданы в бухгалтерскую службу и все ценности и бланки
документов строгой отчетности, поступившие на мою (нашу) ответственность,
оприходованы, а выбывшие списаны в расход.
Материально-ответственные лица:___________  ____________ ____________
должность     подпись   и.,о.,фамилия
____________________   _____________________   ___________________________
должность             подпись                      и.,о., фамилия
На основании приказа (распоряжения) от "____"__________199__г. N___
проведено снятие фактических остатков и бланков документов строгой
отчетности, числящихся на балансовом (забалансовом) счете N ___ по
состоянию на "___" ___________199 ___г.
Инвентаризация: начата "____" ________________ 199__г.
окончена "____" ________________ 199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
| N | Наименование |  N  | Ед.из-|            Фактическое наличие
|за-|ценностей и   |формы|мерения|_________________________________________
|пи-|бланков доку- |     |       |  с N по N |серия|купюра|количество|сумма
|си |ментов строгой|     |       |включительно     |      |          |
|   |отчетности    |     |       |           |     |      |          |
|   |              |     |       |           |     |      |          |
|   |              |     |       |           |     |      |          |
|   |              |     |       |           |     |      |          |
|___|______________|_____|_______|___________|_____|______|__________|____

|   1  |         2         |  3  |   4   |    5     |   6   |  7 |  8 | 9
|      |                   |     |       |          |       |    |    |
|      |                   |     |       |          |_______|____|____|____
Жиынтығы
N 16 қосымшаның 3-беті
__________________________________________________________________________
|    Бухгалтерлік есеп деректері  |           Түгендеу қорытындылары
|                                 ________________________________________
|                                 | артығы                      кемі
|_________________________________|________________________________________
| N-ден |сериясы|ақша|саны|сомасы |  N-ден  |саны|сомасы| N-ден |саны|сома
| N-ге  |       |    |    |       |  N-ге   |    |      | N-ге  |    | сы |
|дейінгі|       |    |    |       |дейінгіні|    |      |дейінгі|    |
|ні қоса|       |    |    |       |  қоса   |    |      |  қоса |    |
|алғанда|       |    |    |       | алғанда |    |      |алғанда|    |
|_______|_______|____|____|_______|_________|____|______|_______|____|_____
|  10   |   11  | 12 | 13 |   14  |    15   | 16 |  17  |   18  | 19 | 20
|_______|_______|____|____|_______|_________|____|______|_______|____|_____
|       |       |    |    |       |         |    |      |       |    |
|_______|_______|____|____|_______|_________|____|______|_______|____|_____
|_______|_______|____|____|_______|_________|____|______|_______|____|_____
х        х     х     х     х               х     х             х      х
N 16 қосымшаның 4-беті
Тізімдеме бойынша жиынтығы: а) рет нөмірлерінің ________________________
жазумен
б) бірліктердің іс жүзіндегі ______________________
жазумен
в) сомасына іс жүзіндегі теңге ____________________
теңге
__________________________________тиын
Комиссия төрағасы
_________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы         аты-жөні, тегі
Комиссия мүшелері:
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы           қолы          аты-жөні, тегі
__________________  _____________  _________________
лауазымы            қолы          аты-жөні, тегі
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған N__-дан  N___-ге дейінгі барлық
құндылықтар, менің қатысуыммен комиссия арқылы табиғи түрінде тексерілді
және тізімге енгізілді, соған байланысты тіркеу комиссиясына ренішім
(-міз) жоқ. Тізімдеме аталған құндылықтар менің (біздің) жауапты
сақтауымда.
Материалдық жауапты тұлға (тұлғалар)
199__ж."__"_______
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді тексерген
___________________________           ________________________
лауазымы                                   қолы
199__ж."___"_________________
Артықтарының немесе кемдерінің себебін түсіндіру _________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлға (лар)
Мемлекеттік мекеме басшысының шешімі _____________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
____________
қолы
199__ж."__"____________________
N 17 қосымша
199___ж."___"_____________жағдай бойынша есептерді түгендеудің
Актісі
Түгендеу комиссиясы түгендеу төрағасының, мүшелерінің құрамымен
199__ж.
"___"___________бұйрық негізінде дебиторлармен және кредиторлармен
есептердің түгендеуін жүргізе отырып, мыналарды белгіледі:

| 1 |      2       |  3  |   4   |      5    |  6  |   7  |     8    |  9
|___|______________|_____|_______|___________|_____|______|__________|____
|   |              |     |       |           |     |      |          |
|   |              |     |       |           |     |      |          |
|   |              |     |       |           |_____|______|__________|_____
|   |              |     |       |           |Итого       |          |
|   |              |     |       |           |            |__________|_____
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
|Числится по данным бухгалтерского учета|      Результаты инвентаризации
|_______________________________________|__________________________________
|с N по N |серия|купюра|количество|сумма|     излишек     |    недостача
|включи-  |     |      |          |     |_________________|________________
|тельно   |     |      |          |     |с N по |ко- |сум-|с N по |ко-|сум-
|         |     |      |          |     |N вклю-|ли- |ма  |N вклю-|ли-|ма
|         |     |      |          |     |читель-|че- |    |читель-|че-|
|         |     |      |          |     |но     |ство|    |но     |ство
|_________|_____|______|__________|_____|_______|____|____|_______|___|___
|   10    |  11 |  12  |     13   |  14 |  15   | 16 | 17 |   18  | 19| 20
|_________|_____|______|__________|_____|_______|____|____|_______|___|___
|         |     |      |          |     |       |    |    |       |   |
|         |     |      |          |     |       |    |    |       |   |
|         |     |      |          |     |       |    |    |       |   |
|_________|_____|______|__________|_____|_______|____|____|_______|___|___
|_________|_____|______|__________|_____|_______|____|____|_______|___|___
|         |                                     |    |    |       |
|   х        х     х         х                 х     х              х    х
Итого по описи, а) порядковых номеров______________________________________
прописью
б) общее количество единиц, фактически ____________________
прописью
в) на сумму, фактически__________________________ тенге ___
_______________________________________________________________ тыин ______
Председатель комиссии
_____________________   _____________________   ___________________________
должность               подпись                 и.о., фамилия
Члены комиссии:
_____________________   _____________________   ___________________________
должность                  подпись                и.,о., фамилия
_____________________   _____________________   ___________________________
должность                  подпись                и.,о., фамилия
_____________________   _____________________   ___________________________
должность                  подпись                и.,о., фамилия
Все ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи с N
____ по N _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не
имею (не имеем). Ценности, перечисленные в описи, находятся на моем
(нашем) ответственном хранении.
Материально-ответственное лицо (лица)
"____" _______________199__г.
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
_________________                  ____________________
должность                             подпись
"____" _______________199__г.
Объяснение причин излишков или недостач ___________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Материально-ответственное лицо (лица)
Решение руководителя государственного учреждения_____________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
____________________
подпись
"___"______________199__г.
Приложение N 17
Акт
инвентаризации расчетов по состоянию на
"___"________________199__г.
Инвентаризационная комиссия в составе председателя
_____________________________________________________________________
членов__________________________________________________________
_____________________________________________________ на основании
приказа ___________ от _________________ 199__г. произвела инвентаризацию
расчетов с дебиторами и кредиторами и установила следующее:

1. Дебиторлық борыш бойынша
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
|  Қосалқы |Шоты|Баланс бойынша |       Оның ішінде           |2-топта көр.
|          |    |               |                             |сетілген
|шоттардың |    |     сомасы    |_____________________________|___________
|және мем- |    |               |дебиторлармен| дебиторлармен |жалпы сома
|лекеттік  |    |               | расталған   |  расталмаған  |дан талап
|ұйымдардың|    |               |борыштардың  | борыштардың   |мерзімі
|(тұлғалар-|    |               | сомасы      |    сомасы     |біткен бор.
|дың) атауы|    |               |             |               |ыш есеп.
|          |    |               |             |               |теледі
|__________|____|_______________|_____________|_______________|____________
|     1    | 2  |       3       |      4      |      5        |       6
|__________|____|_______________|_____________|_______________|____________
|          |    |               |             |               |
|__________|____|_______________|_____________|_______________|____________
Жиынтығы |    |               |             |               |
2. Кредиторлық борыш бойынша
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
|  Қосалқы |Шоты|Баланс бойынша |       Оның ішінде           |2-топта көр.
|          |    |               |                             |сетілген
|шоттардың |    |    сомасы     |_____________________________|___________
|және мем- |    |               |кредиторлар. |кредиторлармен |жалпы сома.
|лекеттік  |    |               |мен расталған|расталмаған    |дан талап
|ұйымдардың|    |               |борыштардың  | борыштардың   |қою мерзімі
|(тұлғалар-|    |               | сомасы      |    сомасы     |біткен борыш
дың) атауы|    |               |             |               |есептеледі
|__________|____|_______________|_____________|_______________|____________
|     1    | 2  |       3       |      4      |      5        |       6
|__________|____|_______________|_____________|_______________|____________
|          |    |               |             |               |
|__________|____|_______________|_____________|_______________|____________
Жиынтығы |    |               |             |               |
Комиссия төрағасы               _______________________________________
қолы        қолының толық жазылуы
Комиссия мүшелері                _____________________________________
қолы       қолының толық жазылуы
_____________________________________
қолы       қолының толық жазылуы
______________________________________
қолы       қолының толық жазылуы
199__ж."___"_________________
N 18 қосымша
_____________________    ____________
мемлекеттік мекеме          коды
Дебиторлармен және кредиторлармен есептерді түгендеудің N____ актісіне
Анықтама
199__ж. "___"________________
__________________________________________________________________________
|Рет |Дебитордың |Борыш не|  Қай  |Борыштың сомасы |Борышты растайтын|Ескер
| N-і|кредитордың|  үшін  |уақыт- |                |құжат және талап |ту
|    |атауы мен  |есептел | тан   |                |мерзімінің ұзақ- |
|    | мекен-жайы|  гені  | бері  |                |тығы уақытының   |
|    |           |        |       |                |өткеніне кінәлі  |
|    |           |        |       |________________|   тұлға         |
|    |           |        |       |дебитор|кредитор|                 |
|    |           |        |       | лық   |  лық   |                 |
|____|___________|________|_______|_______|________|_________________|_____
|    |           |        |       |       |        |                 |
Бухгалтер
N 19 қосымша
мемлекеттік мекеме       коды
Қойма ________________________
Материалдық құндылықтарды
түгендеудің қорытындыларының
салыстырма ведомосі
199__ж."___"____________
199__ж."___"_______________N_____бұйрықтың (өкімнің) негізінде__________
_________________________жауапты сақтауымдағы материалдық құндылықтардың іс
лауазымы, аты-жөні, тегі
іс жүзіндегі қолдағы ақшаны түгендеу жүргізілді.
Қалдықтарды алып тастау:
199__ж."___"____________басталды.
199__ж."___"____________аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
__________________________________________________________________________
|Тізімдеме|    Материалдық құндылықтар  |Өлшем бірлігі|     Түгендеу
|бойынша  |                             |             |____________________
|рет N-і  |                             |             |     артығы
|         |_____________________________|             |____________________
|         |атауы,түрі,| коды(номенклату |             |саны |   сомасы
|         |сорты, тобы| ралық нөмірі)   |             |     |
|_________|___________|_________________|_____________|_____|______________
|    1    |     2     |        3        |      4      |  5  |      6
|_________|___________|_________________|_____________|_____|______________
|_________|___________|_________________|_____________|_____|______________
|_________|___________|_________________|_____________|_____|_____________
|_________|___________|_________________|_____________|_____|______________
|           |                 |             |     |
|           |                 |             |     |
|           |                 |             |     |
|             ________________|_____________|_____|_____________
Жиынтығы
N 19 қосымшаның 2-беті
__________________________________________________________________________
| қорытындылары | Есептегі жазбаларын нақтылау есебінен реттелді
|_______________|__________________________________________________________
|  кемшығым     |         артығы                      кемшығым
|_______________|__________________________________________________________
| саны | сомасы | саны | сомасы | баланс шоты | саны | сомасы | баланс шоты
|______|________|______|________|_____________|______|________|____________
|  8   |   9    |  10  |   11   |      12     |  13  |   14   |      15
|______|________|______|________|_____________|______|________|____________
|______|________|______|________|_____________|______|________|____________
|______|________|______|________|_____________|______|________|____________
|______|________|______|________|_____________|______|________|____________
|      |        |      |        |      Х      |      |        |       Х
__________________________________________________________________________
кемшығымдарды жабу үшін есептелген артығы
|__________________________________________________________________________
|  саны  |    сомасы    |   есептелген кемшығыстардың рет нөмірі
|________|______________|__________________________________________________
|   16   |      17      |                        18
|________|______________|__________________________________________________
|________|______________|__________________________________________________
|________|______________|__________________________________________________
|________|______________|__________________________________________________
|        |              |                      Х
__________________________________________________________________________
|_____________________________________|  Соңғы артығы кірістеледі
| артығымен жабылған кемшығымды       |
|_____________________________________|____________________________________
|  саны  |  сомасы  |  есептелген     |  саны  |  сомасы  |  шот
|        |          | артығының рет   |        |          |
|        |          |    нөмірі       |        |          |
|________|__________|_________________|________|__________|________________
|   18   |    19    |       20        |   21   |    22    |       23
|________|__________|_________________|________|__________|________________
|________|__________|_________________|________|__________|________________
|________|__________|_________________|________|__________|________________
Х                                      Х
__________________________________________________________________________
|                     Соңғы кемшығымы
|__________________________________________________________________________
|    саны   |   сомасы   |   саны   |   сомасы   |   саны    |    сомасы
|___________|____________|__________|____________|___________|_____________
|     24    |     25     |    26    |     27     |    28     |       29
|___________|____________|__________|____________|___________|_____________
|___________|____________|__________|____________|___________|_____________
|___________|____________|__________|____________|___________|_____________
|___________|____________|__________|____________|___________|_____________
|            |          |            |           |
Салыстырманың қорытындыларымен таныстым ________________________________
__________________________________________________________________________
материалдық жауапты тұлғаның қолы
Бухгалтер
N 20 қосымша
__________________________________
мемлекеттік мекеме     коды
Қойма ________________________
Активтерді түгендеу қорытындыларының
салыстырма ведомосі
199__ж."___"____________
199__ж."___"_______________N_____бұйрықтың (өкімнің) негізінде__________
лауазымы,
_______________жауапты сақтаудағы активтердің іс жүзіндегі ақшаны түгендеу
аты-жөні, тегі
жүргізілді.
Түгендеу:
199__ж."___"____________басталды.
199__ж."___"____________аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
__________________________________________________________________________
|Рет |Объектінің|Шығарылған|     Нөмірі             |Түгендеу қорытындылары
|N-і |  атауы   |  жылы    |________________________|_____________________
|    |          |(құрылыс- |түгендеу|зауыттық|паспор|артығының|кемшығымның
|    |          |   тың)   | (коды) |        |ты    |_________|_______
|    |          |          |        |        |      |саны|сома|саны|сомасы
|    |          |          |        |        |      |    | сы |    |
|____|__________|__________|________|________|______|____|____|____|_______

1. По дебиторской задолженности
___________________________________________________________________________
|Наименование|Счет|Суммы |               В том числе           |Из общей су
|субсчетов и |    |по ба-|_____________________________________|ммы,указан-
|организаций |    |лансу |суммы задолженнос-|суммы задолженнос-|ной в гр.2,
|(лиц)       |    |      |ти, подтвержденные|ти, не подтверж-  |числится за
|            |    |      |   дебиторами     |денные дебиторами |долженность
|            |    |      |                  |                  |по которой
|            |    |      |                  |                  |истекла
|            |    |      |                  |                  |исковая дав
|            |    |      |                  |                  |ность
|____________|____|______|__________________|__________________|___________
|     1      | 2  |   3  |        4         |         5        |     6
|____________|____|______|__________________|__________________|___________
|            |    |      |                  |                  |
|____________|____|______|__________________|__________________|___________
|   Итого    |    |      |                  |                  |
|            |    |      |                  |                  |
2. По кредиторской задолженности
___________________________________________________________________________
|Наименование|Счет|Суммы |               В том числе           |Из общей су
|субсчетов и |    |по ба-|_____________________________________|ммы,указан-
|организаций |    |лансу |суммы задолженнос-|суммы задолженнос-|ной в гр.2,
|(лиц)       |    |      |ти, согласованные |ти, не согласован-|числится за
|            |    |      | с кредиторами    |ные с кредиторами |долженность
|            |    |      |                  |                  |по которой
|            |    |      |                  |                  |истекла
|            |    |      |                  |                  |исковая дав
|            |    |      |                  |                  |ность
|____________|____|______|__________________|__________________|___________
|     1      | 2  |   3  |        4         |         5        |     6
|____________|____|______|__________________|__________________|___________
|            |    |      |                  |                  |
|____________|____|______|__________________|__________________|___________
|   Итого    |    |      |                  |                  |
|            |    |      |                  |                  |
Председатель комиссии...........................................
подпись        расшифровка подписи
Члены комиссии       ...........................................
подпись        расшифровка подписи
...........................................
подпись        расшифровка подписи
...........................................
подпись        расшифровка подписи
"___"_______________199__г.
Приложение N 18
_____________________________  _______
государственное учреждение     код
Справка
к акту N ______ инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами
"___"______________ 199__ г.
___________________________________________________________________________
|Порядковый|Наименование| За что |С какого|Сумма задол-|Документ,под-|При-
|  номер   |и адрес де- |числится|времени |женности    |тверждающий  |меча-
| записи   |битора, кре-|задол-  |        |____________|задолженность|ние
|          |дитора      |женность|        |деби-|креди-|и лицо, винов|
|          |            |        |        |торс-|торс- |ное в пропуске
|          |            |        |        |кой  |кой   |срока исковой|
|          |            |        |        |     |      |давности     |
|__________|____________|________|________|_____|______|_____________|____
|          |            |        |        |     |      |             |
|          |            |        |        |     |      |             |
|          |            |        |        |     |      |             |
|          |            |        |        |     |      |             |
Бухгалтер
Приложение N 19
___________________________  _______
государственное учреждение     код
Склад __________________________
Сличительная ведомость результатов инвентаризации
материальных ценностей
на "___"_____________ 199__г.
На основании приказа (распоряжения) от "___"_____________199__г. N
____ проведена инвентаризация фактического наличия материальных ценностей,
находящихся на ответственном хранении _____________________________________
должность,      и.о., фамилия
Снятие остатков: начато "___"______________ 199__г.
окончено "___"______________ 199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
|Порядковый|     Материальные ценности | Единица |Результаты инвентаризации
| номер по |                           |измерения|
|  описи   |___________________________|         |_________________________
|          |наименование,|код (номенкла|         |   излишек  |  недостача
|          |вид, сорт,   |турный номер)|         |____________|____________
|          |группа       |             |         |коли-|сумма |коли-|сумма
|          |             |             |         |чест-|      |чест-|
|          |             |             |         |во   |      |во   |
|__________|_____________|_____________|_________|_____|______|_____|_____
|     1    |      2      |       3     |     4   |  5  |  6   |  8  |   9
|__________|_____________|_____________|_________|_____|______|_____|_____
|__________|_____________|_____________|_________|_____|______|_____|_____
|__________|_____________|_____________|_________|_____|______|_____|_____
Итого      |             |         |     |      |     |
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
|     Отрегулировано за счет уточнения    |
|             записей в учете             |          Пересортица
__________________________________________|________________________________
|       излишек      |      недостача     |излишки, зачтенные в покрытие не
|____________________|____________________|достач__________________________
|коли-|сумма|с балан-|коли-|сумма|с балан-|количест-|сумма|порядковый номер
|чест-|     |сового  |чест-|     |сового  |во       |     |зачтенных недос-
|во   |     |счета   |во   |     |счета   |         |     |тач
|_____|_____|________|_____|_____|________|_________|_____|________________
|  10 |  11 |   12   |  13 |  14 |   15   |   16    |  17 |        18
|_____|_____|________|_____|_____|________|_________|_____|________________
|_____|_____|________|_____|_____|________|_________|_____|________________
|_____|_____|________|_____|_____|________|_________|_____|________________
|     |     |   х    |     |     |   х    |         |     |        х
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
|  Приходуются  |        Окончательные
| окончательные |          недостачи
______________________________|   излишки     |
|недостачи, покрытые излишками|               |
|_____________________________|_______________|____________________________
|коли-|сумма|порядковый номер |коли-|сум-|счет|ко- |сум-|ко- |сум-|ко- |сум
|чест-|     |зачтенных излиш- |чест-|ма  |    |ли- |ма  |ли- |ма  |ли- |ма
|во   |     |ков              |во   |    |    |чес-|    |чес-|    |чес-|
|     |     |                 |     |    |    |тво |    |тво |    |тво |
|_____|_____|_________________|_____|____|____|____|____|____|____|____|___
|  18 | 19  |        20       |  21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |29
|_____|_____|_________________|_____|____|____|____|____|____|____|____|___
|_____|_____|_________________|_____|____|____|____|____|____|____|____|___
|_____|_____|_________________|_____|____|____|____|____|____|____|____|___
|     |     |        х        |     |    | х  |    |    |    |    |    |
С результатами счисления ознакомлен __________________________________
___________________________________________________________________________
подпись материально-ответственного лица
Бухгалтер
Приложение N 20
____________________________  _______
государственное учреждение     код
Склад __________________________
Сличительная ведомость результатов инвентаризации активов                   на "___"_____________ 199__г.
На основании приказа (распоряжения) от "___"_________199__г.
N____ проведена инвентаризация фактического наличия активов, находящихся на ответственном хранении ___________________________
должность, и.о., фамилия
Инвентаризация: начата   "___"______________ 199__г.
окончена "___"______________ 199__г.
При инвентаризации установлено следующее:
___________________________________________________________________________
| Номер |Наименование|  Год  |        Номер      |Результаты инвентаризации
|   по  |  объекта   |выпуска|___________________|________________________
|порядку|            |(пост- |инвен-|заводс-|пас-|  излишек   | недостача
|       |            |ройки  |тарный|кой    |порта____________|____________
|       |            |       |(код) |       |    | к-во |сумма| к-во |сумма
|_______|____________|_______|______|_______|____|______|_____|______|____