6. Жеке кәсiпкерлердi мемлекеттiк тiркеу өздерiнiң көрiнуiне қарай және заңды тұлғаның тұрғылықты жерi бойынша аумақтық салық органында жеке кәсiпкер ретiнде есепте тұруы саналады.
7. Жеке кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеу үшiн жеке тұлға тұрғылықты жерi бойынша аймақтық салық органына ұсынады:
1) белгiленген нысандағы өтiнiш (1-қосымша);
2) мемлекеттiк тiркеу үшiн жарна төленгенi туралы құжат;
3) 3х4 см мөлшерiндегi фотосурет.
Басқа құжаттарды талап етуге тиым салынады.
8. Жеке кәсiпкердi (бұдан әрi - Куәлiк) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк өтiнiш өзге мерзiмде қаралмаса мерзiмсiз берiледi (2-қосымша).
9. Жеке кәсiпкерлерге (бұдан әрi - Кәсiпкер) Куәлiктердi беру аумақтық салық органдарымен жүргiзiлуi тиiс.
Осы Нұсқаудың 7-тармағында аталған құжаттар бар болған жағдайда салық органдары құжаттарды ұсынған күнi Кәсiпкердiң мемлекеттiк тiркеуiн жүргiзедi.
10. Куәлiк қатаң есеп беру бланкiсi болып табылады, оқшауланбайды, басқа тұлғаларға беруге тиым салынады. Куәлiктiң кез-келген көшiрмесi олардың негiзiнде кәсiпкерлiк қызмет жүргiзуi мүмкiн құжат болып саналмайды және Кәсiпкерден тез арада алып тастауға жатады.
11. Салық органдары берiлетiн Куәлiктердi "Жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу (беру) туралы тiркеу журналының Куәлiгiн" есепке алуы тиiс (3-қосымша).
Журнал тiгiлген, нөмiрленген, салық органының басшысы қол қойған және бедерлеме белгiсiмен буылған болуы тиiс.
Әрбiр жеке кәсiпкерге жеке шоттар ашылады.
12. Кәсiпкердiң Куәлiктi жоғалтқан жағдайында, оған өтiнiшi бойынша Куәлiктiң көшiрмесi берiледi. Осы ретте кәсiпкер көшiрме бланкiсiнiң құнын төлейдi.
13. Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкке өтiнiш берген мәлiметтердiң өзгерген жағдайында Кәсiпкер қайта тiркеу жүргiзуге және жаңа куәлiк алуға мiндеттi.
14. Кәсiпкерлiк қызметтi тоқтатқан жағдайда немесе Куәлiктiң (өтiнiште қаралған мерзiмге сәйкес) қызмет мерзiмi бiтуiнде, сондай-ақ басқа облысқа, қалаға немесе ауданға тұрғылықты жерге көшкен кезде Куәлiк оны берген салық органына қайтып берiлуге тиiс.
15. Кәсiпкерде Куәлiктiң бар болуы мына жағдайларда кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзуге құқық бермейдi, егерде:
- лицензиясы (егерде кәсiпкерлiк қызметтiң осы түрi лицензиялауға жататын болса) немесе оның негiзiнде Кәсiпкер өз қызметiн (Патент немесе кiрiстер мен шығыстар есебiнiң Кiтабы) жүзеге асыратын құжаттардың бiреуi жоқ болса;
- Патент пен лицензияның қызмет мерзiмi өтiп кеткен болса.

6. Государственная регистрация индивидуальных предпринимателей носит явочный характер и заключается в постановке на учет в качестве индивидуального предпринимателя в территориальном налоговом органе по месту жительства физического лица.
7. Для государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя физическое лицо представляет территориальному налоговому органу по месту жительства:
1) заявление по установленной форме (Приложение 1);
2) документ о внесении сбора за государственную регистрацию;
3) фотографию размером 3х4 см.
Истребование других документов запрещается.
8. Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (далее - Свидетельство) выдается бессрочно, если иной срок не предусмотрен в заявлении (Приложение 2).
9. Выдача индивидуальным предпринимателям Свидетельства должна осуществляться территориальными налоговыми органами.
При наличии документов, перечисленных в пункте 7 настоящей Инструкции, налоговые органы производят государственную регистрацию Предпринимателя (далее - Предприниматель) в день представления документов.
10. Свидетельство является бланком строгой отчетности, неотчуждаемым, передача его другим лицам запрещается. Любые копии Свидетельства (в том числе ксерокопии и фотокопии) не являются документами, на основании которых может осуществляться предпринимательская деятельность, и подлежат немедленному изъятию у Предпринимателя.
11. Налоговые органы обязаны учитывать выдаваемые Свидетельства в "Журнале регистрации (выдачи) Свидетельств о государственной регистрации индивидуального предпринимателя" (Приложение 3).
Журнал должен быть прошнурован, пронумерован, подписан руководителем налогового органа и скреплен оттиском печати.
На каждого индивидуального предпринимателя открываются лицевые счета.
12. В случае утраты Предпринимателем Свидетельства ему по его заявлению выдается дубликат Свидетельства.
13. При изменении данных, указанных в заявлении на выдачу свидетельства о государственной регистрации, Предприниматель обязан осуществить перерегистрацию и получить новое Свидетельство.
14. При прекращении предпринимательской деятельности или по истечении срока действия Свидетельства (согласно сроку, предусмотренному в заявлении), а также при переезде на постоянное местожительство в другую область, город или район Свидетельство подлежит сдаче в налоговый орган, выдавший его.
15. Наличие у Предпринимателя Свидетельства не дает ему права осуществлять предпринимательскую деятельность в случаях, если:
- не имеется в наличии лицензия (если данный вид предпринимательской деятельности подлежит лицензированию) или один из документов на основании, которого Предприниматель осуществляет свою деятельность (Патент или Книга учета доходов и расходов);
- просрочены сроки действия Патента и лицензии.

4. Жеңiлдетiлген салық тәртiбiнiң түрлерi
16. Кәсiпкер мемлекеттiк тiркеуден өту үшiн өз еркiмен салық заңдылығында белгiленген жеңiлдетiлген салық тәртiбi түрлерiнiң бiрiн таңдап алады:
1) Патент (бұдан әрi - Патент негiзiнде жұмыс iстейтiн Кәсiпкерлер) негiзiндегi тiркелген жиынтық салықпен;
2) Кiрiстер мен шығыстар (бұдан әрi - есеп жүргiзу негiзiнде жұмыс iстейтiн Кәсiпкерлер) есебi Кiтабын жүргiзе отыра.
17. Патент негiзiнде тiркелген жиынтық салықты төлеуде жеңiлдетiлген салық тәртiбi Кәсiпкермен мына қағидаларды орындаған кезде қызмет етедi:
- Қазақстан Республикасы аумағында жүзеге асырылатын Тiзбеде көрсетiлген жеке кәсiпкерлiк қызмет түрлерiн жүзеге асырады (бұдан әрi - Тiзбе) (4-қосымша);
- жыл үшiн орташа 20 000 айлық есептiк көрсеткiштен аспай күтiлетiн айналыммен кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырады;
- саны 20 адамнан аспайтын жалдамалы қызметкерлердi пайдалана отыра кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырады.
Ескерту: 17-тармақ өзгертілді - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
18. Кәсiпкер мына қағидаларды орындағанда Шығыстар мен кiрiстер Кiтабын жүргiзе отыра жеңiлдетiлген салық тәртiбi қызмет атқарады:
- орташа жылдық 50 адамнан аспайтын қызметкерлер саны және активтердiң жалпы бағасы бiр жыл үшiн 60000 - айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын болса.
6. Патент негiзiндегi тiркелген жиынтық салықпен
жеңiлдетiлген салық тәртiбi
19. Патент (5-қосымша) негiзiнде жұмыс iстейтiн кәсiпкерлер Патенттi бiр айдан бiр календарлық жылға дейiн дейiнгi мерзiмге алуға құқықтары бар. Патент нысанын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi және Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс iстейдi.
20. Патенттi алу үшiн Кәсiпкерге тұрғылықты жерi бойынша аумақтық салық органына ұсыну қажет:
1) белгiленген нысандағы өтiнiш (6-қосымша);
2) 3x4 см мөлшерiндегi фотосурет;
3) тiркелген жиынтық салықтың төленгенiн және Патент бланкiсiнiң бағасын растайтын құжаттар;
4) асырауында адам барлығы туралы анықтама;
5) қызметкерлердi жалдау туралы келiсiм-шарттар (жеке куәлiктiң мәлiметтерiн, мекен-жай, жалдау мерзiмi, еңбек ақы мөлшерi, жұмыс берушiнiң еңбек жағдайы мен әлеуметтiк кепiлдiк берудi қамтамасыз ету мiндеттемелерiн қоса көрсете отыра);
6) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк;
7) лицензия көшiрмесi (лицензиялық қызмет түрiн жүргiзген жағдайда);

4. Виды упрощенного налогового режима
16. При прохождении государственной регистрации Предприниматель на добровольной основе выбирает один из установленных налоговым законодательством видов упрощенного налогового режима:
1) с фиксированным суммарным налогом на основе Патента (далее - Предприниматели работающие на основе Патента);
2) с ведением Книги учета доходов и расходов (далее - Предприниматели работающие на основе ведения учета).
17. Упрощенный налоговый режим с уплатой фиксированного суммарного налога на основе Патента, действует при выполнении Предпринимателями следующих условий:
- осуществляют деятельность, указанную в Перечне видов индивидуальной предпринимательской деятельности, осуществляемых на территории Республики Казахстан (далее - Перечень) (Приложение 4);
- осуществляют предпринимательскую деятельность с предельным предполагаемым оборотом не более 20 000 месячных расчетных показателей в среднем за год;
- осуществляют предпринимательскую деятельность с использованием наемных работников численностью не более 20 человек. <*>
Сноска. Пункт 17 - с изменениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
18. Упрощенный налоговый режим с ведением Книги учета доходов и расходов действует при выполнении Предпринимателями следующего условия:
- с предельной среднегодовой численностью работников не более 50 человек и общей стоимостью активов в среднем за год не свыше 60 000 - кратного месячного расчетного показателя.
5. Упрощенный налоговый режим с фиксированным
суммарным налогом, на основе Патента
19. Предприниматели, работающие на основе Патента (Приложение 5), имеют право получить Патент сроком от одного месяца до одного календарного года. Форма Патента устанавливается Министерством государственных доходов Республики Казахстан и действует на территории Республики Казахстан.
20. Для получения Патента Предпринимателю необходимо представить территориальному налоговому органу по месту жительства:
1) заявление по установленной форме (Приложение 6);
2) фотографию размером 3х4 см;
3) документы, подтверждающие уплату фиксированного суммарного налога и стоимости бланка Патента;
4) справку о наличии иждивенцев;
5) договоры о найме работников (с обязательным указанием: данных удостоверения личности, адреса, срока найма, размера оплаты труда, обязательства работодателя по обеспечению необходимых условий труда и социальных гарантий);
6) свидетельство о государственной регистрации;
7) копию лицензии (в случае осуществления лицензируемого вида деятельности);

8) есеп шоты барлығы туралы мәлiметтер.
Осы тармақтың қағидаларын орындағанда, келiспеушiлiк туындаған жағдайлардан басқа бiр күннiң iшiнде Кәсiпкерге Салық органы Патент беруге мiндеттi.
21. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Кәсiпкер айналысуы мүмкiн қызмет ету жағдайында лицензияланады, ал осы Жарлықтың 7бабының 1-тармағына сәйкес осындай қызмет түрiн жүргiзуге құқық беруге Патент беру ол лицензия алғаннан кейiн жүзеге асырылады.
Лицензия аталған Жарлықта қаралған тәртiпте берiледi.
Қызмет етудiң лицензияланған түрi бойынша Патент лицензия қызмет етуiнiң мерзiмiнен аспайтын мерзiмге берiледi.
Шетелде банкалық шот ашуға лицензия алу кезiнде лицензиат тiркелу орны бойынша салық органын хабардар етуге мiндеттi.
22. "Патент берудi тiркеу журналындағы" берiлетiн Патенттердi салық органдары есепке алуға мiндеттi (7-қосымша). Журнал тiгiлген, нөмiрленген, салық органының басшысы қол қойған және бедерлеме белгiсiмен буылған болуы тиiс.
23. Қызмет түрiн өзгерткен жағдайда Кәсiпкер бұрын алынған мемлекеттiк тiркеу туралы Куәлiктi көрсетiп, салық органынан жаңа Патент алады.
24. Патент оқшауланбайды, басқа тұлғаларға беруге тыйым салынады. Патент жоғалған жағдайда, Кәсiпкердiң өтiнiшi бойынша көшiрмесi берiледi. Осы ретте кәсiпкер көшiрме бланкiсiнiң құнын төлейдi.
25. Тiзбеде көрсетiлген қызметтi жүзеге асыратын кәсiпкерлер тұрақты жиынтық салықты төлеп, босатылады:
- есеп жүргiзуден;
- Декларация тапсырудан патент құнына енгiзiлген салықтардың түрлерi бойынша.
Ескерту: 25-тармақ толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
26. Сатып алушы-тұтынушы мүдделерi мен құқықтарын қорғау мақсатында сатушы, олардың талап етуi бойынша қолдарына сатылған тауарға тауарлық чек беруге мiндеттi.
Акцизделетiн өнiмдi сататын (темекi өнiмдерiнен басқа), сондай-ақ Астана, Алматы қалаларында және 100 000 мыңнан астам халқы бар облыстық маңыздағы қалаларда тұрақты үй-жайлардағы бөлшек сауданы iске асыратын кәсiпкерлер қолма-қол ақшалармен жұмыс кезiнде фискалдық жадуалы бар бақылау-кассалық аппараттары және сатып алушы-тұтынушыға бақылау чегiн бере отырып фискалдық карталарды пайдаланумен компьютерлiк жүйелер арқылы операциялар жүргiзуге мiндеттi.
Ескерту: 26-тармақ толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .

8) сведения о наличии расчетного счета.
При соблюдении условий настоящего пункта налоговый орган обязан выдать Патент Предпринимателю в течение одного дня, за исключением случаев возникновения разногласий.
21. В случае, если деятельность, которой предполагает заниматься Предприниматель, лицензируется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 17 апреля 1995 года N 2200 "О лицензировании", то согласно пункту 1 статьи 7 названного Указа выдача Патента на право занятия таким видом деятельности осуществляется после получения им лицензии.
Лицензия выдается в порядке, предусмотренном вышеназванным Указом.
По лицензируемым видам деятельности Патент выдается на срок не более срока действия лицензии.
При получении лицензии на открытие банковских счетов за рубежом, лицензиат обязан уведомить налоговый орган по месту регистрации.
22. Налоговые органы обязаны учитывать выдаваемые Патенты в "Журнале регистрации выдачи Патентов" (Приложение 7). Журнал должен быть прошнурован, пронумерован, подписан руководителем налогового органа и скреплен оттиском печати.
23. При изменении вида деятельности Предприниматель получает в налоговом органе новый Патент предъявив ранее полученное Свидетельство о государственной регистрации.
24. Патент является неотчуждаемым, передача его другим лицам запрещается. В случае утраты Предпринимателем Патента ему по его заявлению выдается дубликат Патента, при этом Предприниматель уплачивает стоимость бланка дубликата.
25. Предприниматели, осуществляющие деятельность, указанную в Перечне производят уплату фиксированного суммарного налога, освобождаются:
- от ведения учета;
- представления Декларации (по тем видам налогов, которые включены в стоимость патента). <*>
Сноска. Пункт 25 - с дополнениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
26. В целях защиты интересов и прав покупателей-потребителей продавец по их требованию обязан выдавать на руки товарный чек на реализованный товар.
Предприниматели, реализующие подакцизную продукцию (за исключением табачных изделий), а также осуществляющие розничную торговлю в стационарно установленных помещениях в городах Астана, Алматы и городах областного значения с населением свыше 100 000 человек, при работе с наличными деньгами обязаны проводить операции через контрольно-кассовые аппараты с фискальной памятью и компьютерные системы с использованием фискальных карт с выдачей контрольного чека покупателю-потребителю. <*>
Сноска. Пункт 26 - с дополнениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .

27. Патенттiң бағасы болып өзiне ҚҚС-ты, әлеуметтiк салық, зейнетақы жинақтау қорларына ақша аудару, кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, төлем көздерiнен ұсталатын табыс салығы және 8-қосымшада (кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға Патент бағасын анықтау бойынша Нұсқау - 9-қосымша) көрсетiлген нысан бойынша есептесудi қоса алғанда тiркелген жиынтық салық саналады. Тiркелген жиынтық салықтан басқа Кәсiпкер Декларацияны, салық заңдылығына сәйкес жалпы белгiленген тәртiпте есеп берудi дербес ұсынады және көлiк құралдарына салынатын салықты, мүлiк салығын, жер салығын бензин (авиациялықтан басқа) және дизельдiк отынға акциз" ЖЖМ сату бойынша қызметiн жүзеге асырған жағдайда)төлеудi жүргiзедi.
Ескерту: 27-тармақ толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
28. Облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша салық комитеттерi зерттеулер, тексерулер, хронометраж нәтижелерiн және салық органының басқа мәлiметтерiн бөлек пайдаланумен жеке кәсiпкерлiк қызметтiң әрбiр түрiне Патент құнын мөлшерлерiн айқындайды және бекiтедi. Патент құнын айқындау кезiнде орналасқан жерi, қызметтi жүзеге асырудың түрi мен шарты, орналасқан үй-жайдың сапасы және көлемi, қолданылатын жабдықтың өнiмдiлiгi, қызмет көрсетiлетiн орындардың саны және жеке кәсіпкердiң қызметiнің тиiмдiлiгiне әсер ететiн басқа факторлар.
Ескерту: 28-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
29. Бекiтiлген Патент құны мөлшерлерiмен келiспеген жағдайда, Кәсiпкердiң көзiнше салық органы қызметкерi жүргiзетiн зерттеу және хронометраж нәтижелерi негiзiнде Патенттiң бағасын есептеуге талап етуге Кәсiпкердiң құқы бар.
Ескерту: 29-тармақ өзгертілді - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
30. Патент бойынша жұмыс iстейтiн Кәсiпкерлер Патентте көрсетiлген мөлшер мен сомаларда көрсетiлген ҚҚС төлеушiлер болып табылады және күтiлетiн кiрiстен және Патенттiң бағасын айқындау кезiнде қабылданған есептелген сома шамаларында шот-фактураларын жазып беруге тиiс.
Ескерту: 30-тармақ өзгертілді - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
31. Тармақтар алынып тасталынды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
32. Тармақтар алынып тасталынды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
33. Тармақтар алынып тасталынды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
34. Күтiлетiн жиынтық жылдық кiрiс сомасы өскенде, Патенттiң қызмет кезеңi өзгерген жағдайда салық төлеушi Патент бағасын қайта есептеу үшiн салық органына жүгiнуi тиiс, мұның өзiнде бұрын төленген сома есепке алынады.

27. Стоимостью Патента является фиксированный суммарный налог, включающий в себя НДС, социальный налог, отчисления в накопительный пенсионный фонд, подоходный налог с физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, подоходный налог, удерживаемый у источника выплаты и рассчитываемый по форме, приведенной в Приложении 8 (Руководство по определению стоимости Патента на занятие предпринимательской деятельностью - Приложение 9). Помимо фиксированного суммарного налога Предприниматель самостоятельно предоставляет Декларацию, расчеты и производит уплату акциза на бензин (кроме авиационного) и дизельное топливо (в случае осуществления деятельности по реализации ГСМ), налога на транспортные средства, налога на имущество и земельного налога в общеустановленном порядке согласно налоговому законодательству. <*>
Сноска. Пункт 27 - с дополнениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
28. Налоговые комитеты по областям и городам Астана, Алматы определяют и утверждают размеры стоимости Патента на каждый вид индивидуальной предпринимательской деятельности отдельно с использованием результатов обследований, проверок, хронометража и других сведений налогового органа. При определении стоимости Патента должны учитываться месторасположение, вид и условия осуществления деятельности, качество и площадь занимаемого помещения, производительность применяемого оборудования, число обслуживаемых мест и другие факторы, влияющие на эффективность работы индивидуальных предпринимателей. <*>
Сноска. Пункт 28 - в новой редакции согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
29. При несогласии с утвержденными размерами стоимости Патента, Предприниматель имеет право требовать составление расчета стоимости Патента на основе результатов обследований и хронометража, который проводится работником налогового органа в присутствии Предпринимателя. <*>
Сноска. Пункт 29 - с изменениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
30. Предприниматели, работающие по Патенту, являются плательщиками НДС в размере и суммах, указанных в Патенте, и должны выписывать счета-фактуры только в пределах сумм, исчисленных исходя из предполагаемого дохода, и принятых при определении стоимости Патента. <*>
Сноска. Пункт 30 - с изменениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
31-33. Пункты исключены согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
34. В случае изменения в течение периода действия Патента, суммы предполагаемого совокупного годового дохода в сторону увеличения, налогоплательщик обязан обратиться в налоговый орган для перерасчета стоимости Патента, при этом учитывается ранее уплаченная сумма.

35. Патенттiң қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн кәсiпкерлiк қызметiн тоқтатқан кезде, қызметтi iске асыру шарттарын тоқтата тұрған немесе өзгерткен кезде енгiзiлген кесiмдi салық сомасы қайтаруға және қайта есептеуге жатпайды.
Ескерту: 35-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
36. Патенттi сатып алған кәсiпкер кәсiпкерлiк қызметiн тұрғылықты жерi бойынша да, Қазақстан Республикасының басқа қалалары және аудандарында да жүргiзе алады.
37. Осы Нұсқаудың 17-тармағында Кәсiпкер үшiн белгiленген айналым сомасынан асқан жағдайда, Кәсiпкер тiркелген жиынтық салықтағы жеңiлдетiлген салық тәртiбiнен кiрiстер мен шығыстар есебi Кiтабымен жеңiлдетiлген салық тәртiбiне көшуге мiндеттi.
7. Кiрiстер мен шығыстар есебi Кiтабын жүргiзе отыра
салық тәртiбi
38. Осы Нұсқаудың 18-тармағындағы шарттарды сақтай отыра жұмыс iстеуге тiлек бiлдiрген Кәсiпкерлер Куәлiк алғаннан кейiн салық органына кiрiстер мен шығыстар Кiтабын (бұдан әрi - Есеп Кiтабы) ұсынады, онда мiндеттi түрде бiрiншi бетiнде салық төлеушiнiң атауы, кәсiпкердiң тегi, аты, әкесiнiң аты, СТТН, Куәлiктiң тiркеу нөмiрi және берiлген күнi, Куәлiктiң нөмiрi мен сериясы, екiншi дәрежелi банктерде ашылған банк шоттарының нөмiрлерi көрсетiледi. Есеп Кiтабы нөмiрленген, тiгiлген, салық органының басшысы қол қойған және бедерлеме белгiсiмен буылған болуы тиiс.
39. Есеп жүргiзу негiзiнде жұмыс iстейтiн кәсiпкерлер салықтарды, алымдар және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдердi төлеушiлер болып табылады және олардың салық салу тәртiбi салық заңдылығына сәйкес жүргiзiледi (яғни Декларацияны ұсынады, аванстық төлемдердi және басқа да төлемдердi төлейдi). Есепке алу қосарлана жазу тәсiлiн қолданбай және бухгалтерлiк есеп бойынша көрсетiлiп, оның толтырылуы (11-қосымша) бойынша Нұсқаулыққа сәйкес Есеп Кiтабы негiзiнде жеңiлдетiлген тәртiп бойынша жүргiзiледi. Есеп жүргiзу негiзiнде жұмыс iстейтiн кәсiпкерлер бақылау чегiн сатып алушы-тұтынушыға мiндеттi түрде бере отыра фискалды жадуалы бар бақылау-кассалық аппараттары арқылы операциялар жүргiзедi.
39-1. Есеп жүргiзу негiзiнде жұмыс iстейтiн кәсiпкерлер әрбiр қызметкер үшiн айлық есептiк көрсеткiштің 60 процентi, сондай-ақ Заңға сәйкес шегерiмге жатпайтын шығыстардан басқа оны алумен байланысты шығыстардың минусымен қосымша айлық кiрiстің 10 процентi мөлшерiнде әлеуметтiк салықты төлейдi.
Ескерту: 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
8. Жеңiлдетiлген салық салу тәртiбiн қолданатын
кәсiпкерлердiң жауапкершілiгi

35. При прекращении предпринимательской деятельности до истечения срока действия Патента, при временном приостановлении или изменении условий осуществления деятельности внесенная сумма фиксированного суммарного налога возврату и перерасчету не подлежит. <*>
Сноска. Пункт 35 - в новой редакции согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
36. Предприниматель, выкупивший Патент, может осуществлять предпринимательскую деятельность, как по месту жительства, так и в других городах и районах Республики Казахстан.
37. При превышении суммы оборота, установленного для Предпринимателей в пункте 17 настоящей Инструкции, Предприниматель обязан перейти с упрощенного налогового режима с фиксированным суммарным налогом на упрощенный налоговый режим с ведением Книги учета доходов и расходов.
6. Налоговый режим с ведением Книги учета доходов и расходов
38. Предприниматели, изъявившие желание работать при соблюдении условий пункта 18 настоящей Инструкции, после получения Свидетельства представляют в налоговый орган Книгу учета доходов и расходов (далее - Книга учета), где в обязательном порядке на первой странице фиксируется наименование плательщика, фамилия, имя, отчество Предпринимателя, РНН, регистрационный номер и дата выдачи Свидетельства, номер и серия Свидетельства, номера банковских счетов, открытых в банках второго уровня. Книга учета должна быть пронумерована, прошнурована, подписана руководителем налогового органа и скреплена оттиском печати налогового органа.
39. Предприниматели, работающие на основе ведения учета являются плательщиками налогов, сборов и других обязательных платежей в бюджет и порядок их налогообложения осуществляется в соответствии с налоговым законодательством (т.е. представляют Декларацию, уплачивают авансовые платежи и др.). Учет осуществляется по упрощенной форме на основе Книги учета (Приложение 10) в соответствии с Руководством по ее заполнению (Приложение 11), без применения метода двойной записи и отражения операций по счетам бухгалтерского учета. Предприниматели, работающие на основе ведения учета проводят операции через контрольно- кассовые аппараты с фискальной памятью с обязательной выдачей контрольного чека покупателю-потребителю.
39-1. Предприниматели, работающие на основе ведения учета, уплачивают социальный налог в размере 60 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, а также дополнительно 10 процентов от месячного дохода за минусом расходов, связанных с его получением, кроме расходов, не подлежащих вычету в соответствии с Законом. <*>
Сноска. Глава 6 дополнена новым пунктом 39-1 согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
7. Ответственность предпринимателей, применяющих
упрощенный режим налогообложения

40. Салық салудың жеңiлдетiлген тәртiбiн қолданушы Кәсiпкерлердiң жауапкершiлiгi Заңмен және "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтары туралы" Қазақ ССР Кодексiне сәйкес басталады.
Ескерту: 40-тармақ өзгертілді - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
41. Патент бағасының есебi үшiн ұсынылған салық салу базасының мөлшерi төте тексерiс фактiлерi нәтижелерi бойынша төмендетiлгенi айқындалған кезде салық төлеушiге қолданылып жүрген заңдылықтарға сәйкес санкциялар қолданылады.
Осы Нұсқаудың 17-тармағының қағидаларының бiрiне оның қызметi сәйкес келмеген кезде Патент бойынша жұмыс iстейтiн кәсiпкер өз уақытында осы туралы салық органын хабардар етуi керек. Осы талаптарды сақтамау қолданылып жүрген заңдылықты бұзу болып саналады және жауапкершiлiктi жүктейдi.
42. Төлем көздерiнен ұстап қалынатын табыс салығын бюджетке ұстап қалу мен аудару үшiн жауапкершiлiк, сондай-ақ жалдамалы қызметкерлерге зейнеткерлiк жинақтау қорларына қаржы аударудың уақтылығы мен толықтығы үшiн кiрiс төлеген Кәсiпкер (жұмыс берушi) жауап бередi.
43. Салық органдарына осы салық органында тiркелген Кәсiпкерлердiң қызметтерiн ғана емес, сондай-ақ республиканың басқа салық органдарында алынған Патент және есеп жүргiзу бойынша осы аумақта өз қызметтерiн жүзеге асыратын Кәсiпкерлер үшiн бақылау жүргiзу мiндет болып саналады. Мұндай жағдайда тексеру материалдары аталған құжаттарды берген орны бойынша салық органдарына хабарланады.
9-тарау. Бiр жолғы талондар негiзiнде бюджетпен
дүркiн-дүркiн сипаты бар кәсiпкерлiк қызметiндегi жеке
тұлғалардың есебi
44. Кәсiпкерлiк қызметiнде дүркiн-дүркiн сипаты бар жеке тұлғалар (резидент еместердi қоса) салық органдарында мемлекеттiк тiркеусiз Бiр жолғы талондар негiзiндегi қызмет түрлерiнiң тiзбесiне сәйкес (12 қосымша) кәсiпкерлiк қызметiн iске асыра алады.
45. Кәсiпкерлiк қызметiнiң түрлерi бойынша бiр жолғы талон құнын облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша салық комитеттерi белгiлейдi. 12 қосымшаның 9-тармағымен көзделген қызмет түрі бойынша бір жолғы талондардың құны тасымалдау (қала ішінде, аудандық, қалааралық) түріне байланысты бекітіледі.
Ескерту: 45-тармақ толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2001 жылғы 10 тамыздағы N 1147 бұйрығымен .

40. Ответственность Предпринимателей, применяющих упрощенный режим налогообложения, наступает в соответствии с Законом и Кодексом Казахской ССР "Об административных правонарушениях". <*>
Сноска. Пункт 40 - с изменениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
41. При установлении по результатам встречных проверок факта занижения размера налогооблагаемой базы, представленной для расчета стоимости Патента, к предпринимателю применяются санкции в соответствии с действующим законодательством.
Предприниматель, работающий на основе Патента, при не соответствии условии его деятельности одному из условий пункта 17 настоящей Инструкции, обязан своевременно проинформировать об этом налоговый орган. Несоблюдение данных требований рассматривается как нарушение действующего законодательства и влечет ответственность.
42. Ответственность за удержание и перечисление в бюджет подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, а также за своевременность и полноту перечисления средств в накопительный пенсионный фонд за наемных работников несет Предприниматель (работодатель), выплативший доход.
43. Налоговым органам вменяется в обязанность осуществлять контроль не только за деятельностью Предпринимателей, зарегистрированных в данном налоговом органе, но и за Предпринимателями, осуществляющими свою деятельность на данной территории по Патенту и по ведению учета, полученных в других налоговых органах республики. Материалы проверок в таких случаях сообщаются налоговым органам по месту выдачи указанных документов.
Глава 8. Расчеты физических лиц,
предпринимательская деятельность которых носит
периодичный характер, с бюджетом на основе разовых талонов <*>
Сноска. Инструкция дополнена новой главой 8 согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
44. Физические лица (включая нерезидентов), предпринимательская деятельность которых носит периодичный характер (осуществляется менее одного месяца), могут осуществлять предпринимательскую деятельность, согласно Перечню видов предпринимательской деятельности на основе разовых талонов (Приложение 12), без государственной регистрации в налоговых органах.
45. Стоимость разового талона устанавливается по видам предпринимательской деятельности налоговыми комитетами по областям и городам Астана, Алматы. Стоимость разовых талонов по виду деятельности, предусмотренному пунктом 9 Приложения 12, устанавливается в зависимости от вида перевозки (внутригородские, районные, междугородние). <*>
Сноска. Пункт 45 с дополнениями - приказом Министра государственных доходов РК от 10 августа 2001 года N 1147 .

46. Бiр жолғы талондар әрбiр күнге берiледi. Төлемшiнiң тiлегi бойынша бiр жолғы талондар ұзақ, бiрақ бiр айдан астам емес мерзiмге берiлуi мүмкiн. Мұның өзiнде, алымды төлеу талонды беру күндерiне барабар жүргiзiледi.
47. Бiр жолғы талон оқшауланбайды, басқа тұлғаларға беруге тыйым салынады.
48. Бiр жолғы талон қатаң есеп беру бланкасы болып табылады (13 қосымша).
Ескерту: 9-тараумен толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
N _____ Нұсқауға
1 Қосымша
______________________________
______________________________
бойынша Салық комитетінің
Басшысына
"________________________"
(салық төлеушінің атауы)
______________________________
______________________________
(аты-жөні)
СТТН _________________________
______________________________
______________________________
(тұрғылықты жер адресі)
Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы
Куәлік алуға
Өтініш
Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы____________________
мерзімге Куәлік беруді өтінемін.
Тұлғаны куәліктендіретін құжат: сериясы ________________ N_________ ___________________________________________________________________
(кім және қашан берілген)
__________________________________________________________ берілген
____________________________________________________________________
(тұрған жері)
Орналасқан жері_____________________________________________________
____________________________________________________________________                   (егерде болса, кәсіпорынның мекен-жайы)
Маған менің міндеттерім мен құқықтарым түсіндірілді.
__________ ж "________"
____________________                 _________________________
(өтініш берген күні)                     (кәсіпкердің қолы)
__________ ж "________" _______________._________________________
(өтініштің қабылданған күні)   (аты-жөні, қолы)
N _____ Нұсқауға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі
________________________    Қазақстан
________________________  Республикасының
бойынша Салық комитеті      елтаңбасы
Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы
Куәлік
Серия        N
Салық төлеушінің атауы "__________________________________________"
Салық төлеушінің атауы_________________________________
Фотосурет  Тегі___________________________________________________
Аты____________________________________________________
орын     Әкесінің аты___________________________________________
СТТН___________________________________________________
_______________________________________________________             _______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Келесі жақ беті
Жеке басты куәландырылатын құжат___________________________________
Мекен-жайы_________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тіркейтін органның тіркеу нөмірі___________________________________
Тіркелген күні _______________________________
Салық органының басшысы:
___________________________________________
аты-жөні
____________________________________________
қолы                       М.О.
Берілген күні ________________
Қызмет мерзімі _______________________________
(жеке кәсіпкердің өтініші бойынша)
N ____ Нұсқауға
3-қосымша
Куәлікті тіркеу (беру) журналы
____________________________________________________________________
| Куәліктің тіркеу N |   Аты-жөні   |  Салық төлеушінің  |   СТТН   |
|              |       атауы        | |____________________|______________|____________________|__________|
1          |      2       |         3          |       4  |____________________|______________|____________________|__________|
|              |                    |         |____________________|______________|____________________|__________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
|Жеке кәсіпкерлік түрлері|Жеңілдетілген салық салу |Қызметті жүзеге
|                        |  тәртібі                |асыратын орны
|________________________|_________________________|_______________
|Кәсіпкер |Шаруа қожалығы|   Патент   | Есеп кітабы|
|_________|______________|____________|____________|_______________
|    5    |      6       |     7      |     8      |       9
|_________|______________|____________|____________|_______________
|         |              |            |            |
|_________|______________|____________|____________|_______________
____________________________________________________________________
|Тұрғылықты|Куәліктің|Куәлік
|жері      |қызмет   |                                              |
|мерзімі  |                                              |__________|_________|______________________________________________|
|         | N|Серия-сы|Берілген|Алынғаны|Тапсырған|Патент
|          |         |  |        |күні    |туралы  |күні     |тапсыр
|          |         |  |        |        |қолы    |         |ғаны
|          |         |  |        |        |        |         |кәсіп.
|          |         |  |        |        |        |         |кердің
|          |         |  |        |        |        |         |қолы
|__________|_________|__|________|________|________|_________|______
|    10    |   11    |12|   13   |   14   |   15   |   16    | 17
|__________|_________|__|________|________|________|_________|______
|          |         |  |        |        |        |         |
|__________|_________|__|________|________|________|_________|______
N _____ Нұсқауға
4-қосымша
Ескерту: 4-қосымша толықтырылды және өзгертілді - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
Патент негiзiнде Қазақстан Республикасы
аумағында жеке кәсiпкерлiк қызметi түрлерiн жүргiзетiн
Тiзбе
I. Тұтыну тауарларын өндiру және сату

46. Разовые талоны выдаются на каждый день. По желанию плательщика разовые талоны могут выдаваться на более длительный срок, но не более одного месяца. При этом уплата сбора производится пропорционально дням выдачи талона.
47. Разовый талон является неотчуждаемым, передача его другим лицам запрещается.
48. Разовый талон является бланком строгой отчетности (Приложение 13).
Приложение 1
к Инструкции N____
Руководителю Налогового комитета по
___________________________________
___________________________________
от "______________________________"
(наименование налогоплательщика)
___________________________________
___________________________________
(Ф.И.О.)
РНН________________________________
___________________________________
___________________________________
(адрес местожительства)
Заявление
на получение Свидетельства о государственной регистрации
индивидуального предпринимателя <*>
Сноска. Приложение 1 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Прошу выдать Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя на срок ________________________     Документ, удостоверяющий личность: серия ________N ________выдан ________________________________________________________________
(кем и когда выдан)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(место рождения)
Место нахождение
________________________________________________________________
________________________________________________________________                (адрес предприятия, при его наличии)
"_____" __________ ______ г.         ___________________________
(дата подачи заявления)              (подпись предпринимателя)    "_____" _________ ______ г.          ___________________________
(дата принятия заявления)                 (Ф.И.О., подпись)
Приложение 2
к Инструкции N___  <*>
Сноска. Приложение 2 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Министерство государственных доходов
Республики казахстан
Налоговый комитет по_________________________________  Герб
Республики
_________________________________  Казахстан
Свидетельство
о государственной регистрации индивидуального предпринимателя
Серия               N
Наименование налогоплательщика "______________________________"
Фамилия ________________________
Место                    Имя ____________________________
для                     Отчество _______________________
фотографии                 РНН   __________________________
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
Оборотная сторона
Документ, удостоверяющий личность______________________________
Адрес _________________________________________________________
_______________________________________________________________
Регистрационный номер регистрирующего органа __________________
Дата регистрации_______________________________________________
Руководитель налогового органа:
_______________________________________________
Ф.И.О.
_______________________________________________
подпись
М.П.
Дата выдачи ___________________________________
Срок действия _____________________________________________
(по заявлению индивидуального предпринимателя)
Приложение 3
к Инструкции N___ <*>
Сноска. Приложение 3 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Журнал
регистрации (выдачи) свидетельства
________________________________________________________________    Регистрац.     !Ф.И.О.  ! Наименование !  РНН !  Виды индивидуального
N           !        ! налогоплатель!      !  предпринимательства
свидетельства  !        ! щика         !      !Предприни- !Крестьянское
!        !              !      !  матель   !хозяйство
!        !              !      !           !
__________________________________________________________________________
1              2            3           4          5           6
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
____________________________________________________
Виды упрощенного нало-     ! Место осуществления
гового режима              !   деятельности
Патент ! Книга учета       !
_________!___________________!______________________
7              8                     9
____________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Постоянное     !Срок       !              Свидетельство
место          !действия   ! N ! серия ! Дата   !Подпись о! Дата !
жительства     !свидетель- !           ! выдачи !получении! сдачи!
!ства       !           !        !         !      !
!(согласно  !           !        !         !      !
!заявлению) !           !        !         !      !
________________________________________________________________________
10              11         12   13      14        15       16
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________
Подпись предпринимателя
о сдаче патента
__________________________
17
__________________________
Приложение 4
к Инструкции N____  <*>
Сноска. Приложение 4 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Перечень
видов индивидуальной предпринимательской деятельности,
осуществляемых на основе Патента, на территории
Республики Казахстан
I. Производство и реализация
потребительских товаров <*>
Сноска. Раздел I - с дополнениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .

1. Киiм-кешек пен басқа тiгiн бұйымдарын тiгу және сату.
2. Тоқыма бұйымдарын дайындау және сату.
3. Мехтан жасалған бұйымдарды тiгу және сату.
4. Табиғи мехтан жасалған бас киiмдердi тiгу және сату.
5. Трикотаж бұйымдарын дайындау және сату.
6. Аяқ киiмдi дайындау және сату.
7. Галантериялық бұйымдар мен бижутерияны дайындау және сату.
8. Жасанды гүлдер мен гүлтәждарды дайындау және сату.
9. Мебель мен басқа да ағаш бұйымдарын дайындау және сату.
10. Кiлем бұйымдарын дайындау және сату.
11. Металлдан жасалған бұйымдарды дайындау және орнату.
12. Қаңылтырдан жасалған бұйымдарды дайындау және орнату.
13. Тiрi гүлдердi, көшеттер мен тұқымдарды өсiру және сату.
14. Yй жануарларының терiсi мен жүнiн әзiрлеу және сату.
15. Мал шаруашылығы өнiмiн әзiрлеу және сату.
16. Автомобиль үшiн қаптамалар мен резеңкелiк төсенiштердi дайындау және сату.
17. Ойыншықтар мен сувенирлердi дайындау және сату.
18. Шаруашылық заттарын дайындау және сату.
19. Омарта шаруашылығы өнiмдерiн өсiру және сату.
20. Азық-түлiк тауарларын өндiру және сату.
21. Зираттық ескерткiш тақталар мен қоршау дайындау және сату.
22. Терi өңдеу.
II. Тұрмыстық қызмет көрсету саласындағы
заңды тұлғалар қызметi
1. Металл бұйымдары, зонттар, тұрмыстық машиналар мен приборларды жөндеу.
2. Сағаттарды жөндеу және граверлiк жұмыстар.
3. Зергерлiк бұйымдарын дайындау және жөндеу.
4. Аяқ киiмдi, бас киiмдердi, мех, терi, тiгiн және галантериялық бұйымдарды жөндеу.
5. Аяқ киiмдi тазарту.
6. Фотоға түсiру, бейне таспаға түсiру және басқа фотожұмыстар.
7. Радиотеледидарлық аппараттарды, компьютерлер мен перифериялық жабдықтарды жөндеу.
8. Кесетiн құрал-саймандарды жөндеу және қайрау.
9. Құлыптарды жөндеу және кiлттердi дайындау.
10. Автомобильдердi жөндеу және техникалық қызмет көрсету.
11. Шина жөндеу жұмыстары (автошиналарды вулканизациялау).
12. Жеке және арендаға алынған тракторлар иелерiне жер учаскелерiн өңдеу бойынша қызмет көрсету.
13. Жеке сектордағы малды бағу.
14. Шаштараздық, сондай-ақ массаждық және косметикалық қызмет көрсетулер.
15. Косметикалық фирмалар өнiмдерiн сату.
16. Автомобиль көлiгiмен жолаушылар мен жүктер, паромдық тасуды қоса, су көлiгiмен жолаушыларды тасу.
17. Автокөлiк құралдарын жуу.
18. Салтанаттар мен ғұрыптарға музыкалық қызмет ету, тамадалық қызмет көрсетулер.
19. Мәтiндердi аудару.
20. Машинамен жазылған жұмыстар.

1. Пошив и реализация одежды и других швейных изделий.
2. Изготовление и реализация вязаных изделий.
3. Пошив и реализация изделий из меха.
4. Пошив и реализация головных уборов из натурального меха.
5. Изготовление и реализация трикотажных изделий.
6. Изготовление и реализация обуви.
7. Изготовление и реализация галантерейных изделий и бижутерии.
8. Изготовление и реализация искусственных цветов и венков.
9. Изготовление и реализация мебели и других столярных изделий.
10. Изготовление и реализация ковровых изделий.
11. Изготовление и установка изделий из металла.
12. Изготовление и установка изделий из жести.
13. Выращивание и реализация живых цветов, рассады и семян.
14. Заготовка и реализация шкур и шерсти домашних животных.
15. Заготовка и реализация животноводческой продукции.
16. Изготовление и реализация чехлов и резиновых поликов для автомобилей.
17. Изготовление и реализация игрушек и сувениров.
18. Изготовление и реализация хозяйственной утвари.
19. Выращивание и реализация продукции пчеловодства.
20. Производство и реализация продовольственных товаров (кроме производства этилового спирта и алкогольной продукции, хранения и реализации этилового спирта, хранения и оптовой реализации алкогольной продукции).
21. Изготовление и реализация надгробных памятников и ограждений.
22. Выделка шкур.
II. Деятельность физических лиц в сфере
бытового обслуживания <*>
Сноска. Раздел II - с дополнениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
1. Ремонт металлоизделий, зонтов, бытовых машин и приборов.
2. Ремонт часов и граверные работы.
3. Изготовление и ремонт ювелирных изделий.
4. Ремонт обуви, головных уборов, меховых, кожаных, швейных и галантерейных изделий.
5. Чистка обуви.
6. Фотографирование, видеосъемка и другие фотоработы.
7. Ремонт радиотелевизионной аппаратуры, компьютеров и периферийного оборудования.
8. Ремонт и заточка режущих инструментов.
9. Ремонт замков и изготовление ключей.
10. Ремонт и техническое обслуживание автомобилей.
11. Шиноремонтные работы (вулканизация автошин).
12. Оказание владельцами личных и арендованных тракторов услуг по обработке земельных участков.
13. Выпас скота частного сектора.
14. Парикмахерские, а также массажные и косметические услуги.
15. Реализация продукции косметических фирм.
16. Перевозка пассажиров и грузов на автомобильном транспорте, пассажиров на водном транспорте, включая паромную перевозку.
17. Мойка автотранспортных средств.
18. Музыкальное обслуживание торжеств и обрядов, услуги тамады.
19. Перевод текстов.
20. Машинописные работы.

21. Құжаттардың ксерокөшiрмелерiн алу.
22. Музыкалық аспаптарды жөндеу және құлағын келтiру.
23. Портреттер мен картиналарды салу.
24. Көшiру-көбейту техникаларын жөндеу және қызмет ету.
25. Дыбыс жазбасы.
26. Электродвигательдердi жөндеу және орау.
27. Бейне-аудио кассеталарды жалға беру және сату.
28. Аэрошаналарды, картингтердi, мотоблоктар мен катамарандарды жалға беру.
29. Құрал-жабдықтарды, автокөлiк құралдарын, тұрмыс заттарын, киiм-кешектердi және күрделi-тұрмыстық техниканы жалға беру.
30. Күтушi, үй қызметкерлерi қызметтерi, пәтер және қызметтiк үй-жайларды жинау.
31. Бұйымдарды жуу, үтiктеу, химиялық тазартулар қызметi.
32. Пәтерлiк, қызметтiк және өндiрiстiк үй-жайларды жөндеу.
33. Электромонтаждық, құрылыс-монтаждық, сантехникалық, дәнекерлiк-сантехникалық қызметтер көрсету.
34. Мебельдi құрау және жөндеу.
35. Кiтаптарды жалға беру.
36. Көркемдiк-безендiру жұмыстары.
37. Ритуальдық қызмет көрсетулер.
38. Бейнефильмдердi көрсету бойынша қызмет көрсету.
39. Лудильдiк жұмыстар.
40. Заттар мен халық тұтынатын тауарларды буып-түю бойынша қызмет көрсетулер.
41. Iшкi электрожелiлерiн жөндеу және қызмет көрсетулер.
42. Ағаш бұйымдарын дайындау және жөндеу.
43. Өртке қарсы және күзеттiк сигнализацияны орнату және қызмет көрсету.
44. Есептеуiштер мен есептеу приборларын орнату және қызмет көрсету.
45. Кiр жуу қызмет көрсетулерi.
46. Шағын метражды кемелiк двигательдердi жөндеу (аспалы моторларды).
47. Аккумуляторларды жөндеу.
48. Моншалық қызмет көрсетулер, сауналар (оларға жеке Патенттер беру қарастырылған массаждық, шаштараздық, косметикалық, бильярдтық және тренажерлік залдардан және т.б. қызмет түрлерiнен басқа)
49. Ваннаны жөндеу бойынша қызмет көрсету.
50. Есік алды және жеке меншік учаскелерді көгалдандыру.
III. Заңды тұлғалардың әлеуметтiк-мәдени
салалардағы қызметi
1. Репититорлық тәртiпте сабақтар өткiзу.
2. Дене шынықтыру-сауықтыру қызметтерi (шейпинг, аэробика, спорт секциялары, денсаулық пен массаж топтары).
3. Жаттықтырушылық қызметтерi.
4. Су көлiгiнде ойын-сауық қызметтерiн көрсету.
5. Ойын-сауық бағдарламаларын ұйымдастыру (оның iшiнде эстрада, кино мен театр жұлдыздарының концерттерiн ұйымдастыру және өткiзу).
6. Пiшуге, тiгуге және тоқуға үйрету.
7. Кинологиялық жұмыстар.
8. Ойын автоматтары мен компьютерлiк ойындар салоны (ақшасыз ұтыспен).
9. Күзеттiк қызмет көрсетулерi.
10. Тiлдерге үйрету.
11. Бильярдтық клубтар
IV. Қызмет көрсетудiң басқа түрлерi
1. Қоғамдық тамақтандыру.
2. Балмұздақ, салқындатылған сусындар мен шырындарды сату.
3. Шайналатын табакты (насыбай) дайындау және сату.

21. Ксерокопирование документов.
22. Ремонт и настройка музыкальных инструментов.
23. Рисование портретов и картин.
24. Ремонт и обслуживание копировально-множительной техники.
25. Звукозапись.
26. Ремонт и перемотка электродвигателей.
27. Прокат и реализация видео-аудио кассет.
28. Прокат аэросаней, картингов, мотоблоков и катамаранов.
29. Прокат оборудования, автотранспортных средств, предметов быта, одежды и сложно-бытовой техники.
30. Услуги няни, домработниц, уборки квартир и служебных помещений.
31. Услуги по стирке, глажению, химчистке изделий.
32. Ремонт квартир, служебных и производственных помещений.
33. Оказание электромонтажных, строительно-монтажных, сантехнических, сварочно-сантехнических услуг.
34. Сборка и ремонт мебели.
35. Прокат книг.
36. Художественно-оформительские работы.
37. Ритуальные услуги.
38. Оказание услуг по просмотру видеофильмов.
39. Лудильные работы.
40. Услуги по упаковке предметов и товаров народного потребления.
41. Ремонт и обслуживание внутренних электросетей.
42. Изготовление и ремонт столярных изделий.
43. Установка и обслуживание противопожарной и охранной сигнализации.
44. Установка и обслуживание счетчиков и приборов учета.
45. Услуги прачечной.
46. Ремонт малометражных судовых двигателей (подвесных моторов).
47. Ремонт аккумуляторов.
48. Банные услуги, сауны (за исключением услуг: массажных,
парикмахерских, косметических, бильярдных и тренажерных залов и др. на
которые предусмотрены выдача отдельных Патентов).
49. Оказание услуг по реставрации ванн.
50. Озеленение дворовых и частных участков.
III. Деятельность физических лиц в социально-культурной сфере
1. Проведение занятий в порядке репетиторства.
2. Физкультурно-оздоровительная деятельность (шейпинг, аэробика, спортивные секции, группы здоровья и массаж).
3. Тренерские услуги.
4. Оказание развлекательных услуг на водном транспорте.
5. Организация развлекательных программ (в т.ч. организация и про-ведения концертов звезд эстрады, кино и театра).
6. Обучение кройке, шитью и вязанию.
7. Кинологические работы.
8. Салон игровых автоматов и компьютерных игр (без денежного выигрыша).
9. Охранные услуги.
10. Обучение языкам.
11. Обучение вождению автомобилей.
12. Бильярдные клубы
IV. Другие виды деятельности <*>
Сноска. Раздел IV - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
1. Общественное питание.
2. Реализация мороженого, прохладительных напитков и соков.
3. Изготовление и реализация жевательного табака (насыбай).

4. Әншi құстарды және басқа қанатты құстарды өсiру және сату.
5. Балықтарды, бауырымен жорғалаушыларды, қос мекендiлердi өсiру және сату.
6. Құжаттарды орап-өңдеу, картондық-түптеу жұмыстары.
7. Газеттер, журналдар мен кiтаптарды сату.
8. Үй жануарларын өсiру және сату.
9. Халықтық тұтынудағы тауарлармен, азық-түлiк тамақтары, дәрілік құралдар мен медициналық мақсаттағы бұйымдармен бөлшек сауда жасау.
10. Жалға пәтер, қызмет үй-жайларын, қойма жайларын, гараждарды тапсыру.
11. Автотұрақтар.
12. Автоаялдамалар.
13. ЖЖМ станционарлық АМБ-нен сату.
14. ЖЖМ жылжымалы АМБ-нен сату.
15. Шыны кесу жөнiнде қызмет көрсету.
16. Сақтау қоймалары.
17. Жүк тасушы қызмет көрсетулерi.
18. Ақылы әжетханалар.
19. Маклерлiк қызмет көрсетулер.
20. Ақылы телефондар.
21. Репетиторлық қызмет көрсету.
23. Бухгалтерлiк есеп беру мен ревизиялар жасау бойынша қызмет көрсетулер.
24. Техникалық құралдардың компьютерлiк комплекстерi және бағдарламалық қамтамасыз етуi бойынша кеңес беру.
25. Маркетингтiк қызмет көрсету.
26. Риэлторлық қызмет.
27. Туризм мен экскурсия саласындағы қызмет.
28. Шағын қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер қызметi.
29. Ауыз сулық, техникалық суларды жеткiзу, сату.
30. Медициналық қызмет.
31. Ветеринарлық қызмет көрсету.
32. Жарнамалық қызмет көрсетулер.
33. Ыдыстарды сату.
34. Полиграфиялық қызмет көрсетулер.
35. Автомашиналарды айдап әкелу бойынша қызмет көрсетулер.
36. Құрама жемдердi сату.
37. Астрожорамал, болжау және т.б. құрау бойынша қызмет көрсетулер.
38. Балық аулау және сату.
39. Әнші құстарды өсіру және сату.
39. Мәрмерден жасалған бұйымдарды жасау.
Ескерту. Сатылатын тауарлар бойынша сапа мен оның шыққандығын дәлелдейтiн сертификаттардың бәрiне құжаттар болуы тиiс.
N ____ Нұсқауға
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі
_________________________    Қазақстан
_________________________ Республикасының
бойынша Салық комитеті       елтаңбасы
ПАТЕНТ
Серия АА       N
Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге берілген
Салық төлеушінің атауы_____________________________________________
Тегі_______________________________________________________________
Аты________________________________________________________________
Әкесінің аты_______________________________________________________
Мекен-жайы_________________________________________________________
_______________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат_____________________________________
СТТН __________________________
____________________________________________________________________                          _________________________ ден
_________________________ бойынша қызмет
ету мерзімі
Фотосурет                 Салық органының басшысы:
орны                    _______________________
аты-жөні
_______________________
М.О.                      қолы
Берілген күні _________
N ____ Нұсқауға
6-қосымша
_________________________________
_________________________________
бойынша Салық комитетінің
Басшысына
" ________________________ "
(салық төлеушінің атауы)
____________________________
____________________________
(аты-жөні)
СТТН _______________________
____________________________
___________________________
(тұрғылықты жер мекен-жайы)
Патент алуға
Өтініш

4. Разведение и реализация певчих птиц и других пернатых.
5. Разведение и реализация рыбок, пресмыкающихся, земноводных.
6. Ламинирование документов, картонажно-переплетные работы.
7. Реализация газет, журналов и книг.
8. Разведение и реализация домашних животных.
9. Розничная торговля товарами народного потребления, продуктами питания, лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения.
10. Сдача в аренду квартир, служебных помещений, складских помещений, гаражей.
11. Автостоянки.
12. Автопарковки.
13. Реализация ГСМ со стационарных АЗС.
14. Реализация ГСМ с передвижных АЗС.
15. Услуги по резке стекла.
16. Камера хранения.
17. Услуги носильщика.
18. Платные туалеты.
19. Маклерские услуги
20. Платные телефоны.
21. Услуги по репетиторству.
22. Консультации по компьютерным комплексам технических средств и программному обеспечению.
23. Маркетинговые услуги.
24. Риэлторская деятельность.
25. Деятельность в области туризма и экскурсий.
26. Деятельность малых гостиниц, мотелей, кемпингов.
27. Перевозка, реализация питьевой, технической воды.
28. Медицинская деятельность.
29. Ветеринарное обслуживание.
30. Рекламные услуги.
31. Реализация тары.
32. Полиграфические услуги.
33. Услуги по перегону автомашин.
34. Реализация комбикормов.
35. Услуги по составлению астропрогнозов, предсказаний и т.д.
36. Отлов и реализация рыбы.
37. Мельницы.
38. Изготовление изделий из мрамора.
39. Разведение и реализация певчих птиц.
Примечание.
По реализуемым товарам должны быть все документы, подтверждающие сертификат качества и его происхождение.
Приложение 5
к Инструкции <*>
Сноска. Приложение 5 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Министерство государственных доходов
Республики Казахстан
Налоговый комитет по_______________________________   Герб
Республики
_______________________________   Казахстан
Патент
Серия АА         N
Выдан на осуществление предпринимательской деятельности
Наименование налогоплательщика_______________________________________
Фамилия _____________________________________________________________
Имя _________________________________________________________________
Отчество ____________________________________________________________
Адрес  ______________________________________________________________
_____________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность ___________________________________
РНН ____________________________
Срок действия с____________________
по_________________________________
Место                       Руководитель налогового органа:
фотографии                    ___________________________________
Ф.И.О.
___________________________________
М.П.                                   подпись
Дата выдачи________________________
Оборотная сторона
Индивидуальный предприниматель осуществляет деятельность в сфере:
____________________________________________________________
(в какой сфере)
а именно:____________________________________________________________
Место осуществления деятельности ____________________________________
Регистрационный номер Патента       ____________
Регистрационный номер Свидетельства __________, серия _______, N_____
Патент действителен на всей территории Республики Казахстан
Приложение 6
к Инструкции______N  <*>
Сноска. Приложение 6 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Руководителю Налогового комитета по
___________________________________
___________________________________
от ________________________________
(наименование налогоплательщика)
___________________________________
___________________________________
(Ф.И.О.)
РНН_______________________________
___________________________________
___________________________________
(адрес местожительства)
Заявление
на получение Патента
Прошу выдать Патент на осуществление
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(вид деятельности)

1999 ж "___" ______ 1999 ж "___" ________ дейінгі мерзімге________
теңгеде күтілетін жиынтық жылдық кірістегі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(қызмет түрі)
жүргізуге Патент беруді өтінемін
Жеке басты куәліктендіретін құжат: сериясы ___________N___________ ___________________________________________________________________
(кім және қашан берілген)
_________________________________________________________ берілген
Қызметті жүргізетін орны___________________________________________
____________________________________________________________________                 (тұрақты орналасқан жеріндегі мекен-жайы)
Ұсынылатын салықтық шот-фактуралардың саны_________________________
Жалдамалы қызметкерлердің саны_____________________________________
оның ішінде зейнеткерлер___________________________________________
Асырауындағы адамдар саны*_________________________________________
Жеңілдіктері барлығын куәландыратын құжат: серия___________________
N ___________ берілген_____________________________________________
(кім және қашан)
_______ ж "____" ________. ________________________________________
(өтініш берген күні)                   (кәсіпкердің қолы)
_______ ж "____" ________. _______________________________________
(өтініштің қабылданған күні) (салық инспекторының қолы, аты-жөні)
* Асырауындағы адамдар саны асырауында адамдар барлығы туралы
анықтамамен расталады.
Маған құқықтарым мен міндеттерім түсіндірілді және осы
өтініште келтірілген мәліметтердің шындығы мен толықтығына заң
алдында жауап беремін.
N ____ Нұсқауға
7-қосымша
Патентті тіркеу (беру) журналы
____________________________________________________________________
| Патенттің тіркеу N |   Аты-жөні  |  Салық төлеушінің|Өтініш берген
|                    |             |      атауы       |       күні
|____________________|_____________|__________________|_____________
|                    |             |                  |
|____________________|_____________|__________________|_____________
|         1          |      2      |       3          |       4    |____________________|_____________|__________________|_____________
|                    |             |                  |             |____________________|____________ |_______________   |_____________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
ТТН  | Тұрғылықты жері мекен-жайы | Қызметті түрі | Патенттің қызмет
|                            |               | ету мерзімі
_____|____________________________|_______________|_________________
5  |             6              |      7        |        8        _____|____________________________|_______________|_________________
|                            |               |            _____|____________________________|_______________|_________________ ____________________________________________________________________
| Патенттің | Қолы қойылған    | Күтілетін кірістен есептелген ҚҚС
|   бағасы  |шот-фактуралардың |            сомасы
|  (теңге)  |саны              |       |___________|__________________|____________________________________
|           |                  |                                |___________|__________________|____________________________________
|     9     |        10        |                     11            |___________|__________________|____________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
|Патент |Ескертулер|
|_______________________________________________________________|___
|  N сериялы |  Берілген  |  Алынғаны  |  Патентті  |  Патентті |
|            |    күні    | туралы қолы| тапсырған  |тапсырғаны |
|            |            |            |    күні    |туралы     |
|            |            |            |            |кәс-ң қолы |  |____________|____________|____________|____________|___________|___
|     12     |     13     |     14     |     15     |    16     |17
|____________|____________|____________|____________|___________|___
N _____ Нұсқауға
8-қосымша
СТТН  _________________________    _____________________________
(салық төлеушінің СТТН-ы)       (ауданы, қаласы бойынша)
______________________________    __________ бойынша салық комитеті
(аты-жөні)
_______________________________
(салық төлеушінің мекен-жайы, телефоны)
Кәсіпкерлік қызмет жүргізуге Патенттің құнын анықтау есебі
жылға _______________________
(қызмет түрі)
_____________________________
жалдамалы қызметкерлер _____ адам
оның ішінде зейнеткерлер _____ адам
асырауындағылар саны _____ адам
____________________________________________________________________
|Р/н |                                                   |Теңгедегі|
|    |                                                      сома   |
|___ |___________________________________________________| ________|
|1.  |Кәсіпкердің жиынтық жылдық кірісі (ҚҚС-ты қоса)    |         |
|___ |___________________________________________________| ________|

на срок с "____"____________1999 г. по "____"____________1999 г.
с предполагаемым совокупным годовым доходом ____________тенге.
Документ, удостоверяющий личность: серия ________N ________
выдан _____________________________________________________
(кем и когда выдан)
___________________________________________________________
Место осуществления деятельности __________________________
___________________________________________________________
(адрес места дислокации)
Количество прилагаемых налоговых счетов-фактур  ___________
Численность наемных работников_____________________________
в т.ч. пенсионеров     _____________________________
Количество иждивенцев*____________________________________
Документ, удостоверяющий наличие льгот: серия ____________
N___________ выдан _______________________________________
(кем и когда выдан)
"_____" __________ ______ г.     _________________________
(дата подачи заявления)         (подпись предпринимателя)
"_____" _________ ______ г.      _________________________
(дата принятия заявления)   (Ф.И.О., подпись налогового инспектора)
* Количество иждивенцев подтверждается справкой о наличии иждивенцев.
Мне разъяснены мои права и обязанности и я несу ответственность перед Законом за достоверность и полноту сведений, приведенный в данном заявлении.
Приложение 7
к Инструкции_____N  <*>
Сноска. Приложение 7 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Журнал
регистрации (выдачи) патента
___________________________________________________________________________
Регистрац.     !Ф.И.О.  ! Наименование !Дата подачи! РНН !Адрес место-
N           !        ! налогопла-   !заявления  !     !жительства
Патента        !        ! тельщика     !           !     !
!        !              !           !     !
!        !              !           !     !
__________________________________________________________________________
1              2            3             4         5         6
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________
Вид деятельности!Срок действия! Стоимость!Количество заверенных
!Патента      ! Патента  !налоговых счетов-фактур
!(с___ по____)! (тенге)  !с____ по_____
_________________!_____________!__________!_______________________
7                8            9                10
__________________________________________________________________
продолжение таблицы
____________________________________________________________
Сумма НДС         !              Патент
исчисленная       ! NN серия ! Дата   !Подпись    ! Дата  !
исходя из         !          !выдачи  !о получении!сдачи  !
предполагаемого   !          !        !           !Патента!
дохода (тенге)    !          !        !           !       !
!          !        !           !       !
____________________________________________________________
11              12           13       14       15
____________________________________________________________
продолжение таблицы
_____________________________________________
Подпись предпринимателя !Примечание
о сдаче Патента         !
__________________________!__________________
16                      17
__________________________!__________________
Приложение 8
к Инструкции___N  <*>
Сноска. Приложение 8 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
РНН________________________          Налоговый комитет по ________
(налогоплательщика)            ______________________________
______________________________              (по району, городу)
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________
(адрес, телефон налогоплательщика)
РАСЧЕТ
стоимости Патента на занятие
предпринимательской деятельностью
______________________________________________
(вид деятельности)
____________________________________ на ______ год
Количество наемных работников   _____ чел,
в т.ч. пенсионеров  _____ чел.
Количество иждивенцев           _____ чел.
----------------------------------------------------------------------
п/п !                     Показатели                     !Сумма в
!                                                    !тенге
----------------------------------------------------------------------
1.   Совокупный  годовой доход предпринимателя (с НДС)

|1.1.|оның ішінде ҚҚС                                    |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|2.  |ҚҚС-тан алынатын кірістермен байланысты шығыстар   |         |
|    |- жалпы (2а бет + 2б бет)                          |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|2.1.|оның ішінде ҚҚС (2а1 бет)                          |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|2а  |ҚҚС-қа салынбайтын кіріс алумен байланысты шығыстар|         |
|____|___________________________________________________|_________|
|2а1 |оның ішінде ҚҚС                                    |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|2б  |ҚҚС-қа салынбайтын кіріс алумен байланысты шығыстар|         |
|____|___________________________________________________|_________|
|3.  |Төленуге тиісті ҚҚС сомасы (1.1 бет - 2.1 бет)     |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|4.  |Салық жылына әрбір жалдамалы қызметкер үшін айлық  |         |
|    |есептік көрсеткіштің 49% мөлшеріндегі әлеуметтік   |         |
|    |салық                                              |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|5.  |Оның әлеуметтік салығы айқындалғанға дейінгі       |         |
|    |Кәсіпкердің салық салынатын кірісі (1б.-2б.-3б.-4б)|         |
|____|___________________________________________________|_________|
|6.  |Оның салық салынатын кірісінен Кәсіпкердің         |         |
|    |әлеуметтік салығы (5 бет x 5%)                     |         |
|____| __________________________________________________|_________|
|7.  |Өзіне және жалдамалы қызметкерлері үшін жинақтау   |         |
|    |зейнетақы қорларына міндетті жарналар              |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|8.  |Салық төлеушіге ұсынылатын шегерімдер              |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|9.  |Табыс салығын есептеу үшін қабылданатын кәсіпкердің|         |
|    |салық салынатын кірісі (5б - 6б - 7б - 8б)         |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|10. |Табыс салығының сомасы                             |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|11. |Төлем көздерінен ұсталатын табыс салығының сомасы  |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|12. |Тіркелген жиынтық салық сомасы (3б + 4б + 6б +     |         |
|    |7б + 10б + 11б)                                    |         |
|____|___________________________________________________|_________|
|13. |Тіркелген жиынтық салықтың айлық сомасы(12бет :12ай)|        |
|____|___________________________________________________|_________|
|14. |Патент құны (13 бет x бет)                         |         |
|____|___________________________________________________|_________|
Кәсіпкер _______________________________________ _____________
(аты-жөні)                            (қолы)
Есептеуді салық инспекторы жүргізеді ____________ ___________
(аты-жөні)     (қолы)
Салық органының басшысы _______________________ _____________
(аты-жөні)                (қолы)
N ____ Нұсқауға
9-Қосымша
Ескерту: 9-қосымша толықтырылды және өзгертілді - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
Кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзуге Патент құнын
анықтау бойынша
Нұсқау
1. 1 жолда қосылған құн салығын (ҚҚС) ескере отыра кәсiпкерлiк қызметтегi сатылған тауарлардан, қызмет көрсетулерден, атқарылған жұмыстар мен басқа кiрiстерден алынуға күтiлетiн жиынтық жылдық кiрiс мөлшерi көрсетiледi.
2. 1.1. жолы бойынша сатылған тауардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) күтiлетiн есептелген ҚҚС сомасы көрсетiледi.
3. 2 жол бойынша жиынтық жылдық кiрiске проценттiк қатынастағы шығындар көрсетiледi.
4. 2.1. жолы бойынша алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшiн төленуге тиiстi ҚҚС сомасы көрсетiледi.
5. 2б жолы бойынша салық салынбайтын ҚҚС-тан (еңбекақы және басқалары) кiрiс алумен байланысты шығыстар көрсетiледi.
6. 4 жол бойынша әрбiр қызметкер үшiн айлық есептiк көрсеткiштен (бұдан әрi - АЕК) 49% мөлшерiнде Заңға сәйкес есептелген әлеуметтiк салық сомасы есептеледi. Еңбек қызметiне рұқсат бойынша Қазақстан Республикасына уақытша келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалардың еңбекақы төлеу бөлшегiндегi әлеуметтiк салық әрбiр шетел маманы үшiн - 5 АЕК, әрбiр шетел жұмысшысы үшiн - 10 АЕК мөлшерiнде есептеледi.
7. 6 жол бойынша Патент құнын айқындау кезiнде көрсетiлген, күтiлетiн салық салынатын кiрiстiң 5 процентi мөлшерiнде есептелген әлеуметтiк салық сомасы көрсетiледi.
8. 7 жолда өзi мен жалдамалы қызметкерлерi үшiн зейнетақы жинақтау қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары көрсетiледi.
"Зейнетақы жинақтау қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын ұстап қалу мен аудару Ережелерiн бекiту туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 ҚР Yкiметiнiң Қаулысына сәйкес мiндеттi зейнетақы қорларына Патент сатып алған Кәсiпкерлермен күтiлетiн салық салынатын кiрiстен өзi үшiн 10% мөлшерiнде ұстап қалынады және аударылады, одан Патент мөлшерi айқындалады және жалдамалы қызметкерлер үшiн Шартта көрсетiлген мөлшерiнен заңдық актiлермен белгiленген ең төменгi еңбекақы мөлшерiнен кем болмауы тиiс. ( Мысалы: 1999 жылға заңмен Қазақстан Республикасының "1999 жылға Республикалық бюджетi туралы ең төменгi айлық еңбекақының мынадай мөлшерлерi белгiленген:

1.1  в том числе НДС
2.   Затраты, связанные с получением дохода с НДС - всего
(стр.2а+стр.2б)
2.1. в т.ч. НДС (стр.2а1)
2а   Затраты, связанные с получением дохода, облагаемые НДС
2а1  в.ч. НДС
2б   Затраты, связанные с получением дохода, не облагаемые НДС
3.   Сумма НДС к уплате (стр.1.1. - стр. 2.1.)
4.   Социальный налог в размере 49% от месячного расчетного
показателя за каждого наемного работника за налоговый год
5.   Облагаемый доход Предпринимателя до определения его
социального налога (стр.1 - стр.2 - стр.3 - стр.4)
6.   Социальный налог Предпринимателя от его облагаемого
дохода (стр.5 х 5%)
7.   Обязательные взносы в накопительные пенсионные фонды
за себя и наемных работников
8.   Вычеты, предоставляемые налогоплательщику
9.   Налогооблагаемый доход предпринимателя, принимаемый
для исчисления подоходного налога
(стр.5 -стр.6 - стр.7-стр.8)
10.  Сумма подоходного налога
11.  Сумма подоходного налога, удерживаемая у источника
выплаты
12.  Сумма фиксированного суммарного налога
(стр.3+стр.4+стр.6+стр.7+стр.10+стр.11)
13.  Месячная сумма фиксированного суммарного налога
(стр.12 : 12 месяцев)
14.  Стоимость Патента (стр.13 х п)
Предприниматель ____________________________________   ______________
(Ф.И.О.)                     (подпись)
Расчет проверил
налоговый инспектор ________________________________   ______________
(Ф.И.О.)                     (подпись)
Руководитель
налогового органа  _________________________________   ______________
(Ф.И.О.)                     (подпись)
Приложение 9
к Инструкции N___ <*>
Сноска. Приложение 9 утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Руководство
по определению стоимости Патента на
занятие предпринимательской деятельности
1. По строке 1 указывается размер совокупного годового дохода, предполагаемый к получению от реализации товаров, оказания услуг, выполнения работ и другие доходы от предпринимательской деятельности с учетом налога на добавленную стоимость (НДС).
2. По строке 1.1. указывается сумма НДС, начисляемая на предполагаемый доход от реализации товаров (работ, услуг).
3. По строке 2 отражаются затраты в процентном отношении к совокупному годовому доходу. <*>
Сноска. Пункт 3 - в новой редакции согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
4. По строке 2.1. указывается сумма НДС, подлежащая к уплате за приобретаемые товары (работы, услуги).
5. По строке 2б указываются затраты, связанные с получением дохода, необлагаемые НДС (заработная плата и др.).
6. По строке 4 отражается сумма социального налога, начисленная в соответствии с Законом в размере 49% от месячного расчетного показателя (далее - МРП) за каждого работника. Социальный налог в части оплаты труда иностранных граждан и лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан по разрешению на трудовую деятельность, начисляется в размере 5 МРП - за каждого иностранного специалиста, 10 МРП - за каждого иностранного рабочего. <*>
Сноска. Пункт 6 - в новой редакции согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
7. По строке 6 указывается сумма социального налога, исчисленная в размере 5% от предполагаемого облагаемого дохода, заявленного при определении стоимости Патента. <*>
Сноска. Пункт 7 - в новой редакции согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 .
8. По строке 7 определяется сумма обязательных пенсионных взносов, направленных в накопительный пенсионный фонд за себя и наемных работников.
В соответствии с Постановлением Правительства РК "Об утверждении Правил удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды" от 15 марта 1999 года N 245 обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды Предпринимателями, выкупившими Патент, удерживаются и перечисляются за себя в размере 10% от предполагаемого облагаемого дохода, из которого определен размер Патента, и за наемных работников от размера заработной платы, указанной в Договорах, но не ниже минимального размера заработной платы, установленного законодательным актом. (К примеру: в 1999 году Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 1999 год установлены следующие размеры минимальной месячной заработной платы:

1. Қолдан газеттер мен журналдарды сату (тұрақты нүктелерден басқа).
2. Тұқымдарды, сондай-ақ тұрақты нүктелерден басқа отырғызу материалдарын (көшеттер, екпе) сату.
3. Әртүрлi салтанаттардағы тамада мен артистердің қызметтерi.
4. Рыноктар аумағынан тыс жерлерде бақша мәдениеттерiн сату.
5. Көрме-жаппай сату және жәрмеңкелерде халық тұтынатын тауарларды сату.
6. Балық аулау және оны сату.
7. Автомобиль көлiгiн айдап әкелу қызметi.
8. Жеке меншiктегi және жалға алынған тракторлар иелерiнiң жер учаскелерiн өңдеу жөнiнде қызмет көрсетуi.
9. Жеке және жалға алған жеңіл (маршруттық таксиден басқа) және жүк автомобильдері иелерінің жолаушылар мен жүктерді (лицензияланатындардан басқа) тасымалдау бойынша қызмет көрсетуі.
10. Саяжайларда және үй жанындағы учаскелерде өсірілген тірі гүлдерді сату.
11. Қосалқы ауыл шаруашылығындағы, бау-бақшалық және саяжайлық учаскелеріндегі азық-түліктерін сату.
12. Фото және бейне түсіру мен салтанаттарда және қоғамдық демалыс орындарындағы басқа да фото жұмыстар.
13. Концерт өткізілетін орындарда бейне, үн кассеталарын сату.
14. Жұлдызнамаларды және бал ашуларды құрау жөніндегі қызмет көрсетулер.
Нұсқауға
13 қосымша
Ескерту: 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Кіріс министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 384 бұйрығымен .
Ескерту: 13-қосымшаның күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 6 қарашадағы N 441 бұйрығымен .

1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты, согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2004 года N 471
Перечень утративших силу
некоторых нормативных правовых актов
...
6. Приложение 11 "РУКОВОДСТВО по заполнению Книги учета доходов и расходов для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью с ведением Книги учета доходов и расходов" к Инструкции "Об упрощенном режиме налогообложения для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью"...
-------------------------------------------------------------------
РУКОВОДСТВО
по заполнению Книги учета доходов и расходов
для физических лиц, занимающихся предпринимательской
деятельностью с ведением Книги учета доходов и расходов
Приложение 12
к Инструкции <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым Приложением 12 согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384; приложение с с дополнениями - приказом Министра государственных доходов РК от 10 августа 2001 года N 1147 ; утратило силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Перечень видов предпринимательской деятельности
на основе разовых талонов
Приложение 13
к Инструкции <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым Приложением 13 согласно приказу Министра госдоходов РК от 25 апреля 2000 года N 384 ; утратило силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 6 ноября 2003 года N 441 (вводится в действие с 1 января 2004 года).
Разовый талон N ____