Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсімді міндетті түрде сату туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 20 мамыр N 121 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 18.06.1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 809. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
-------------Қаулыдан үзінді----------------
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілерін»"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы қаулының қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
3. ...
1) ...
2) ...
4. ...
5. ...
Ұлттық Банк Төрағасы
Дұрыс:
ҚРҰБ Басқармасының және
Директорлар кеңесінің
хатшысы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 25 ақпандағы
N 13 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілерінің
тізбесі
1. ...
2. ...
3. ...
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсімді міндетті түрде сату туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде" 1999 жылғы 20 мамырдағы N 121 қаулысы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 18 маусымда N 809 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің»"Қазақстан Ұлттық Банкінің хабаршысы" ресми басылымында 1999 жылғы 23 маусым - шілдеде N 13 (157) жарияланған).
5. ...
___________________________________________________________
Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату механизмiн жетiлдiру мақсатында Казақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54  V990724_  қаулысымен бекiтiлген Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.

Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 мая 1999 года № 121 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.06.1999г. за N 809. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 13.
Извлечение из постановления
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13
"В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие требованиям  Закона  Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, указанные в приложении к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия.
3. ....... :
1) ....... ;
2) ....... .
4. ....... .
5. ....... .
Председатель
Национального Банка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13 №
Перечень
нормативных правовых актов
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых  утратившими силу
1. ......... .
2. ......... .
3. ......... .
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 мая 1999 года N 121 "Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)" (зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 1999 года под N 809, опубликованное 21 июня - 4 июля 1999 года в официальном издании Национального Банка Республики Казахстан "Вестник Национального Банка Казахстана" N 13 (157).
5. .......... .
___________________________________________________________________
В целях совершенствования механизма обязательной продажи выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг), утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 54  V990724_  и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

2. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Қасымжанова Г.З.):
1) Заң департаментiмен (Сизова С.И.) бiрлесіп осы қаулыны және Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Казақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу үшiн шаралар қабылдасын;
2) осы қаулыны Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күн iшiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999 жылғы
20 мамырдағы N 121 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 28 наурыздағы N 54 қаулысымен бекiтiлген
"Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен
түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа
өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54 қаулысымен бекiтiлген "Тауар (жұмыс, қызмет) әкспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 3-тармақтағы "Өнiм экспорты үшiн" деген сөздер ",оның iшiнде резиденттердің Қазақстан Республикасының аумағында резидент еместерге тауарларды (жұмыс, қызмет) сатудан түскен" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 4-тармақтың 4.1-тармақшасының бесiншi азатжолындағы "Қазақстан Республикасының банктерi берген" деген сөздерден кейiн "ұйымдар көрсеткен қаржы көмегiн қайтару" деген сөздермен толықтырылсын.
4-тармақтың 4.5-тармақшасындағы 5 азатжол мынадай жаңа редакцияда жазылсын: "Қазақстан Республикасының резидент еместерiн сақтандыру жөнiндегi сақтандыру ұйымдарының операцияларынан, сондай-ақ шетелдiк сақтандырушылармен (қайта сақтандырушылар мен) қайта сақтандыру операцияларынан".
3. 7-тармақ мынадай жаңа редакцияда жазылсын:
"Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшiн уәкiлеттi банктерде:
- шетел валютасымен толық көлемдегi түсiмдердi есепке алу үшiн транзиттiк валюта есепшоты;
- валюта түсiмiн мiндеттi түрде сатқаннан кейiн ұйымның қарамағында қалған қаражат есебiн жүргiзуге арналған ағымдағы валюта есепшоты (егер ұйымдарда валюта есепшоты болмаған жағдайда) қатар ашылады.
Ұйымдар алған шетел валютасы, түскен соманы теңестiретiн төлем құжаттарының деректемелерi, оның iшiнде нақты мәмiле паспорты бойынша:
- егер ол валюта түсiмiне жататын болса, ұйымның транзиттiк валюта есепшотына;
- осы Нұсқаулықтың 4-тармағында аталған басқа жағдайларда ағымдағы валюта есепшотына мiндеттi түрде есептелуге тиiс.
Уәкiлеттi банк ұйымдар алған шетел валютасын, түскен соманы теңестiретiн төлем құжаттарының деректемелерiн, оның iшiнде ұйымнан түскен сома туралы хабар алған уақытпен қатар нақты мәмiле паспорты бойынша транзиттiк есепшотқа есептейдi. Ұйым банктен жазбаша хабар алғаннан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде контрактiнiң (келiсiмнiң, шарттың) деректемелерiн және мәмiле паспортының номерiн көрсете отырып түскен соманың сипаты жөнiнде банктi хабардар етуге, сондай-ақ уәкілеттi банкке валюта түсiмiнің бөлiгiн мiндеттi түрде сатуға және валюта түсiмiнің қалған бөлiгiн ағымдағы валюталық есепшотқа аудару туралы тапсырма беруге мiндеттi.
Уәкiлеттi банк түскен соманы теңестiргеннен кейiн келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей валюта түсiмiн ұйымның транзиттiк валюта есепшотына есептейдi, басқа түсiмдердi ұйымның ағымдағы валюталық есепшотына есептейдi.
Егер шетел валютасымен теңестiрiлген түсiмдер басқа банктер ресiмдеген контрактiлерге, мәмiле паспортына жатқызылған жағдайда, уәкiлеттi банк көрсетiлген соманы тиiстi банкке аударады.
Ұйым шетел валютасымен түскен соманың сипаты туралы жазбаша түсiнiктеме бермегенде, валюталық бақылау агентi болып саналатын уәкiлеттi банк, банктiк транзиттiк валюта есепшотына шетел валютасымен түскен түсiмдердi есептеген күннен бастап 5 жұмыс күнi өтiсiмен шетел валютасымен түскен түсiмдердің бөлiгiн валюта биржасының кезектi саудасында ерiксiз сатады, бұл жөнiнде ұйымға хабарлайды. Сонымен бiрге мiндеттi түрде сатудан кейiн шетел валютасының сомасы және баламасы сатылған шетел валютасына тең теңгемен қалған сома, олардың жай-жапсарын анықтағанға дейiн банктің транзиттiк есепшотына есептеледi.
Валюта түсiмi қолма-қол шетел валютасымен түскенде, ұйым барлық қолма-
қол шетел валютасын уәкiлеттi банкке өткiзуге мiндеттi. Банк салынған
қаражатты ұйымның транзиттiк валюта есепшотына есептейдi және валюта
түсiмнiң бөлiгiн iшкi валюта рыногындағы валюта биржасында сатуды жүзеге
асырады.".

2. Управлению валютного регулирования и контроля (Касымжанова Г.З.):
1) совместно с юридическим департаментом (Сизова С.И.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления, изменений и дополнений в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг);
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление, изменения и дополнения в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 мая 1999 года № 121
Изменения и дополнения в Инструкцию
"Об обязательной продаже выручки в иностранной
валюте от экспорта товаров (работ, услуг)",
утвержденную постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 г. № 54
В Инструкцию "Об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)", утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 г. № 54, внести следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 3 после слов "за экспорт продукции" дополнить словами "в том числе от реализации товаров (работ, услуг) резидентами нерезидентам на территории Республики Казахстан".
2. Абзац пятый подпункта 4.1. пункта 4 после слов "выданным банками Республики Казахстан" дополнить словами "и возврат финансовой помощи, оказанной организациями".
Абзац 5 подпункта 4.5. пункта 4 изложить в новой редакции: "страховыми организациями операций по страхованию нерезидентов Республики Казахстан, а также операций перестрахования с зарубежными страховщиками (перестраховщиками)".
3. Пункт 7 изложить в новой редакции:
"Для целей настоящей Инструкции организациям в уполномоченном банке одновременно открываются:
- транзитный валютный счет для зачисления в полном объеме поступающей валютной выручки;
- текущий валютный счет (в случае его отсутствия у организации) для учета средств, остающихся в распоряжении организации после обязательной продажи валютной выручки.
Получаемая организациями иностранная валюта, реквизиты платежных документов по которой позволяют идентифицировать поступившую сумму, в том числе по конкретному паспорту сделки, подлежит обязательному зачислению:
- на транзитный валютный счет организации в случае, если она относится к валютной выручке;
- на текущий валютный счет в иных случаях, перечисленных в пункте 4 настоящей Инструкции.
Иностранная валюта, получаемая организациями, реквизиты платежных документов по которой не позволяют идентифицировать поступившую сумму, в том числе по конкретному паспорту сделки, зачисляется уполномоченным банком на транзитный счет банка с одновременным уведомлением организации о поступившей сумме. Организация, получив письменное уведомление банка, обязана в течение двух рабочих дней письменно информировать банк о характере поступившей суммы с указанием реквизитов контракта (соглашения, договора) и номера паспорта сделки, а также дать поручения уполномоченному банку на обязательную продажу части валютной выручки и о перечислении оставшейся части валютной выручки на свой текущий валютный счет.
После идентификации поступивших сумм уполномоченный банк не позднее следующего рабочего дня производит зачисление валютной выручки на транзитный валютный счет организации, иные поступления зачисляются на текущий валютный счет организации.
В случае если идентифицированные поступления в иностранной валюте относятся к контрактам, паспорта сделок по которым были оформлены другими банками, уполномоченный банк, получивший указанные суммы, перечисляет их в надлежащий банк.
При непредставлении организацией письменных пояснений о характере поступивших в их адрес сумм в иностранной валюте уполномоченный банк, как агент валютного контроля, по истечении 5 рабочих дней от даты зачисления поступлений в иностранной валюте на транзитный счет банка производит принудительную продажу части поступлений в иностранной валюте на очередных торгах валютной биржи, о чем извещает организацию. При этом оставшаяся после обязательной продажи сумма иностранной валюты и сумма в тенге, эквивалентная проданной иностранной валюте, учитывается на транзитном счете банка до выяснения их характера.
При поступлении валютной выручки в наличной иностранной валюте организация обязана сдать всю наличную иностранную валюту в уполномоченный банк. Банк зачисляет внесенные средства на транзитный валютный счет организации и осуществляет продажу части валютной выручки на внутреннем
валютном рынке на валютной бирже.".

!арасындағы айырмашылық - 20 000 USD қойылуға тиіс.
---------------------------------------------------------------------------
VI     !Осы кезеңде түскен таза валюта түсімінің 50 %-і болатын сома
!көрсетіледі.
!Мысалы:
!Валюта түсімінің толық көлемі - 100000 USD;
!Бағанға міндетті түрде сатылуға тиісті 50 % болатын сома - 50000
!USD жазылады.
---------------------------------------------------------------------------
VII    !Сатылған валюта түсімінің сомасы, өткен кезеңдерде түскені, бірақ
!сатылмағаны көрсетіледі.
---------------------------------------------------------------------------
VIII   !Өткен кезеңде түскен, нақты сатылған түсім сомасы көрсетіледі.
---------------------------------------------------------------------------
ІХ     !Түскен уақытына қарамастан есеп беру кезеңінде валюта биржасында
!нақты сатылған түсім сомасы көрсетіледі.
---------------------------------------------------------------------------
Х      !Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған бағам бойынша оның
!түсу уақытына қарамастан Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
!есеп беру кезеңінде нақты сатылған түсім сомасы көрсетіледі.
---------------------------------------------------------------------------
ХІ     !Есеп беру кезеңінде оның түсу уақытына қарамастан коммерциялық
!банктер нақты сатқан, уәкілетті Банк дербес сатып алған түсім
!сомасы және т.б. көрсетіледі.
---------------------------------------------------------------------------
ХІІ    !Валюта түсімінің толық көлемінің 50 %-ін міндетті түрде сатқаннан
!кейін экспортер ұйымның ағымдағы валюталық есепшотына есептелген
!валюта түсімінің сомасы көрсетіледі.
---------------------------------------------------------------------------
Оқығандар:
Умбетова А.М.
Нарбаев Е.А.

между этими суммами - 20 000 USD.
VI        Отражается сумма, составляющая 50% от чистой валютной выручки,
поступившей в данном периоде.
Например:
Полный объем валютной выручки - 100 000 USD.
В колонку заносится сумма составляющая 50%, которая подлежит
обязательной продаже - 50 000 USD.
VII       Отражается сумма проданной валютной выручки, поступившей
и не проданной в прошлых периодах.
VIII      Отражается сумма фактически проданной выручки, поступившей в
отчетном периоде.
IX        Отражается сумма фактически проданной выручки на валютной
бирже за отчетный период независимо от времени ее поступления.
X         Отражается сумма фактически проданной выручки за отчетный
период Национальному Банку Республики Казахстан независимо
от времени ее поступления по курсу, предложенному Национальным
Банком Республики Казахстан.
XI        Отражается сумма фактически проданной выручки коммерческим
Банкам, выкупленная уполномоченным Банком самостоятельно,и т.д.,
независимо от времени ее поступления за отчетный период.
XII       Отражается сумма зачисленной валютной выручки на текущие
валютные счета организаций-экспортеров после обязательной
продажи 50% от полного объема валютной выручки.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Жакупова Э.)