Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы N 177 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 14 қыркүйектегі N 496 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 4 қазанда тіркелді. Тіркеу N 919. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2005 жылғы 12 наурыздағы N 78 Бұйрығымен (V053497)
Бұйырамын:
1. "Ақылы қызмет көрсетуді іске асырудан, демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, сондай-ақ мемлекеттік мекемелердің депозиттік сомаларын қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртібі туралы қағиданы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 3 мамырдағы N 177  бұйрығына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақылы қызмет көрсетуді іске асырудан, демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, сондай-ақ мемлекеттік мекемелердің депозиттік сомаларын қалыптастыру, пайдалану және есепке алу тәртібі туралы қағидада:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ақылы қызмет көрсетуді іске асырудан алынатын қаражаттар бойынша кірістер мен шығыстар сметасын Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі немесе жергілікті қаржы органының басшысы 4 данада бекітеді.
Бекітілген сметаның бір данасы сметаны бекіткен ұйымда (Қаржы министрлігі, жергілікті қаржы органы), үш данасы бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жіберіледі.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекітілген сметаның бір данасын өзінде қалдырады және біреуін тиісті Қазынашылық органына жібереді.
Бекітілген сметаға сәйкес Қазынашылық органдары ағымдағы шоттардың және ақылы қызмет көрсетуді іске асырудан алынатын қаражаттармен жасалатын операциялардың іс-әрекетін ашуды және мерзімін ұзартуды жүзеге асырады.";
21-тармақтағы "аумақтық" деген сөз "жергілікті" деген сөзбен ауыстырылсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Демеушілік және қайырымдылық көмек үшін шоттар ұлттық валютада сияқты шетел валютасында да: (ашылған шоттардың әрекет ету мерзімі ұзартылады) 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті берген рұқсат негізінде; республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі мемлекеттік мекемелерге - қазынашылықтың аумақтық органы берген рұқсат негізінде ашылады. Рұқсат тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтініштері және демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетушілердің жазбаша өтініштері негізінде беріледі (бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне, сол сияқты және оның ведомостволық мемлекеттік мекемелеріне. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінішінде оған сәйкес мемлекеттік мекеме демеушілік және қайырымдылық көмек құралдарын пайдаланатын нормативтік құқықтық акті көрсетіледі. Жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге демеушілік және қайырымдылық көмек үшін шоттар 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті қаржы органдарының негізінде ашылады (немесе ашылған шоттардың әрекет ету мерзімі ұзартылады).".
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года № 177
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 сентября 1999 года № 496. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4.10.99г. за N 919. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 12 марта 2005 года N 78 (V053497) (действует до 1 января 2006 года)
Приказываю:
1. Внести в приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 3 мая 1999 года № 177 V990771_  "Об утверждении Правил о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи, а также депозитных сумм государственных учреждений" следующие изменения и дополнения:
в Правилах о порядке формирования, использования и учета средств, получаемых от реализации платных услуг, от спонсорской и благотворительной помощи, а также депозитных сумм государственных учреждений, утвержденных указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Сметы доходов и расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг, утверждаются вице-Министром финансов Республики Казахстан или руководителем местного финансового органа в 4-х экземплярах.
Один экземпляр утвержденной сметы остается в организации, утвердившей смету (Министерство финансов, местный финансовый орган), три экземпляра направляются администратору бюджетных программ.
Администратор бюджетных программ один экземпляр утвержденной сметы оставляет у себя и два экземпляра направляет в государственное учреждение, чья смета утверждена.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной сметы оставляет у себя и один направляет в соответствующий орган Казначейства.
Органами Казначейства, согласно утвержденной смете, осуществляется открытие и продление срока действия текущих счетов и операции со средствами, получаемыми от реализации платных услуг";
в пункте 21 слово "территориальные" заменить словом "местные";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Счета для спонсорской и благотворительной помощи открываются (продлевается срок действия открытых счетов) как в национальной, так и в иностранной валюте: администратору республиканских бюджетных программ - на основании разрешения, выданного Комитетом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан; государственным учреждениям администратора республиканских бюджетных программ - на основании разрешения, выданного территориальным органом казначейства, по форме согласно приложению 4. Разрешение выдается (как администратору бюджетных программ, так и его подведомственным государственным учреждениям) на основании ходатайств соответствующих администраторов бюджетных программ и письменных заявлений вносителей спонсорской и благотворительной помощи. В ходатайстве администратора бюджетных программ указывается нормативный правовой акт, в соответствии с которым государственное учреждение использует средства спонсорской и благотворительной помощи. Государственным учреждениям, содержащимся за счет средств местных бюджетов, счета для спонсорской и благотворительной помощи открываются (или продлевается срок действия открытых счетов) на основании разрешения местных финансовых органов, по форме согласно приложению 4.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Депозиттік шоттар мемлекеттік мекемелердің уақытша иелігіне түсетін және белгілі бір шарттар туындаған кезде мемлекеттік бюджетке есептелуге немесе қолданылып жүрген заңдарға сәйкес енгізушілерге, сондай-ақ борышкерлерден, үшінші тұлғалардан, борышкерлердің тәркіленген мүлкін сатудан алынатын атқарушы құжаттарды төлеу мақсатында сот атқарушыларының ақшалай сомаларды қабылдауы үшін және оларды өндіріп алушыларға беру үшін аумақтық (облыстық, қалалық, аудандық) органдарға қайтаруға жататын қаражатты есептеу үшін мемлекеттік мекемелердің жұмсау құқығынсыз ашылады.
Депозиттік шоттар мемлекеттік мекемелерге мемлекеттік бюджеттің кірісіне тікелей есептеуге жататын және енгізушілерге қайтаруға жатпайтын қаражат үшін ашылады.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне сотталғандардың жеке ақшасын есептеу үшін және сотталғандардың заң актілерімен көзделген мынадай шығыстарға:
азық-түлік өнімдерін, бірінші кезектегі заттарды сатып алуға;
жақын туыстарына және өзге тұлғаларға ақша аударуды жіберуге;
халықаралық телефонмен сөйлесуге ақы төлеуге;
сауда желісі арқылы әдебиет сатып алуға, газеттер мен журналдарға жазылуға арналған осы қаражатты пайдалану үшін депозиттік шоттар ашылады.
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге ұлттық валютада қаражат есептеу үшін депозиттік шот 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің рұқсаты негізінде Қазынашылық комитетінің аумақтық органдарында ашылады (ашылған шоттың әрекет ету мерзімі ұзартылады).
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге ұлттық валютада қаражат есептеу үшін депозиттік шот 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті қаржы органдарының рұқсаты негізінде Қазынашылық комитетінің аумақтық органдарында ашылады (ашылған шоттың әрекет ету мерзімі ұзартылады).
Шетел валютасындағы депозиттік шоттар республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің рұқсат негізінде екінші деңгейдегі банктерде ашылуы мүмкін.
Шетел валютасындағы депозиттік сомаларды сақтаудың және пайдаланудың тәртібін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша тиісті мемлекеттік мекемелер-бағдарламалардың әкімшілері белгілейді.
Депозиттік шоттарға Қазынашылық органдары бақылау жасайды. Депозиттік сомалардың тиісті алушыға дұрыс аударылуына мемлекеттік мекеменің басшылары жауап береді. Депозиттік сомалар бойынша смета жасалынбайды.".
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"29. Депозитные счета открываются без права расходования государственным учреждениям для зачисления средств, поступающих во временное распоряжение государственных учреждений и подлежащих, при наступлении определенных условий, зачислению в государственный бюджет или возврату вносителям согласно действующему законодательству, а также территориальным (областным, городским, районным) органам юстиции для принятия денежных сумм судебными исполнителями в целях оплаты исполнительных документов от должников, третьих лиц, от реализации арестованного имущества должников и для выдачи их взыскателям.
Депозитные счета государственным учреждениям для средств, подлежащих непосредственному зачислению в доход государственного бюджета и не подлежащих возврату вносителям, не открываются.
Учреждениям уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан депозитные счета открываются для зачисления личных денег осужденных, и для использования осужденными данных средств на следующие расходы, предусмотренные законодательными актами:
приобретение продуктов питания, предметов первой необходимости;
отправление денежного перевода близким родственникам и иным лицам;
оплату междугородних телефонных переговоров;
приобретение через торговую сеть литературы, подписку на газеты и журналы.
Депозитный счет для зачисления средств в национальной валюте государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, открывается (продлевается срок действия открытого счета) на основании разрешения Комитета Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в территориальных органах Комитета Казначейства, по форме согласно приложению 5.
Депозитный счет для зачисления средств в национальной валюте государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, открывается (продлевается срок действия открытого счета) в территориальных органах Комитета Казначейства на основании разрешения местных финансовых органов, по форме согласно приложению 5.
Депозитные счета в иностранной валюте (наличной и безналичной) могут открываться государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, в банках второго уровня на основании решения Правительства Республики Казахстан и разрешения Комитета Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Порядок хранения и использования депозитных сумм в иностранной валюте устанавливается соответствующими государственными учреждениями-администраторами программ по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Депозитные счета контролируются органами Казначейства. Ответственность за правильность перечисления депозитных сумм соответствующим получателям несут руководители государственного учреждения. Смета по депозитным суммам не составляется.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Қолма-қол ақшаны депозиттік шотқа есепке алу жөніндегі және депозиттік шоттан қайтару жөніндегі банктік қызмет көрсетуге ақы төлеу мынадай жағдайларды:
заттай дәлел ретінде алынған ақшалай қаражаттың және тәркіленген мүлікті сатудан алынған ақшалай қаражаттың депозиттік шотына есептеген кезде және оларды қайтарған кезде банктік қызмет көрсетулерге ақы төлеу прокуратура, алдын ала тергеу, жауап алу және сот сараптамасы органдарының, сондай-ақ салық қызметі органдарының шығыстар сметасы есебінен жүргізіледі;
атқарушылық құжаттар бойынша сомаларды өндіріп алушының өтеуі үшін борышкерден алынған сомаларды есепке алу, өндіріп алушының депозиттік шотынан сомаларды беру және қалған сомаларды борышкерге қайтару кезінде, банктік қызмет көрсетуге ақы төлеу борышкердің есебінен жүргізіледі.";
көрсетілген Қағиданың 1-қосымшасында:
4-ақылы қызмет көрсету коды бойынша:
8-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру мекемелеріне жататын электр двигателдері мен қазандықтары беретін жылу электр энергияларын босатқаны үшін ақы төлеу";
9-бағандағы "двигателдерінің" деген сөзден кейін "және қазандықтарының" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген Қағиданың 3-қосымшасындағы "Қазынашылық департаментінің Директоры" және "Басқарма бастығы" деген сөздер тиісінше "Қазынашылық комитетінің Төрағасы" және "Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлік есеп және есептілік басқармасының бастығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Қағиданың 4 және 5-қосымшалары 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары - Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
1999 жылғы 3 мамырдағы
N 177 бұйрығына
1-қосымша
Ақылы қызмет көрсетуді іске асырудан, демеушілік және
қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, сондай-ақ
мемлекеттік мекемелердің депозиттік сомаларын қалыптастыру,
пайдалану және есепке алу тәртібі туралы қағидаға
N 4-қосымша
________________________________________________
(ҚР ҚМ Қазынашылық комитеті,
Қазынашылықтың аумақтық органы
жергілікті қаржы органы)
_______ жылғы " ___ " ________________ N __________
Демеушілік және қайырымдылық көмек көрсету үшін
шот ашуға (әрекет ету мерзімін ұзартуға)
Рұқсат
_______________________________________________________ бюджетте тұратын
(бюджеттің атауы)
________________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
________________________________________________________________________
(пайдалану бағыты)
бағытталатын
________________________________________________________________________
(қаражаттардың түсу көздері)
___________________________________________ есептеу үшін демеушілік және
(валютаның атауы (теңге немесе шет. валютаның түрі)
қайырымдылық көмек көрсету үшін шот ашуға (демеушілік және қайырымдылық
көмек көрсету үшін шоттың әрекет ету мерзімін ұзартуға) рұқсат етіледі.
Рұқсат _____________________________________________ ____________ " __ "
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы)
_______________________________ N _______ өтініші негізінде берілді және
__________________________________ дейін әрекет етеді.
(мерзімі көрсетіледі)
ҚР ҚМ Қазынашылық комитетінің Төрағасы
(Қазынашылықтың (қаржы органының)
аумақтық органының басшысы)      ___________________________ (қолы)
Банктік операциялар бойынша бухгалтерлік
есеп және есептілік басқармасының бастығы
(қаржы және жиынтық баланстар бөлімінің
бастығы (бас бухгалтері)         ___________________________ (қолы)
Қазынашылықтың белгілері
Шот ашылды ______________________ " __ " _____________ N __________
Операциялық стол бастығы  __________________________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігінің
1999 жылғы _________
бұйрығына
2-қосымша
Ақылы қызмет көрсетуді іске асырудан, демеушілік және
қайырымдылық көмек көрсетуден алынатын қаражаттарды, сондай-ақ
мемлекеттік мекемелердің депозиттік сомаларын қалыптастыру,
пайдалану және есепке алу тәртібі туралы қағидаға
N 5-қосымша
________________________________________________
(ҚР ҚМ Қазынашылық комитеті,
Қазынашылықтың аумақтық органы
жергілікті қаржы органы))                    ___________________________
______ жылғы "___" ______________ N ______   (екінші деңгейдегі банктің,
Қазынашылықтың аумақтық
органының атауы)
Депозиттік шот ашуға (әрекет ету мерзімін ұзартуға)
Рұқсат
_______________________________________________________ бюджетте тұратын
________________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
________________________________________________________________________
(бағыты)
аударуға жататын
________________________________________________________________________
(түсетін қаражат түрінің атауы)
____________________________________________ есептеу үшін депозиттік шот
(валютаның атауы (теңге немесе шет. валютаның түрі)
ашуға (депозиттік шоттың әрекет ету мерзімін ұзартуға) рұқсат етіледі.
Рұқсат ___________________ дейін әрекет етеді.
(мерзімі көрсетіледі)
ҚР ҚМ Қазынашылық комитетінің Төрағасы
(жергілікті қаржы органының)
басшысы)                         ___________________________ (қолы)
Банктік операциялар бойынша бухгалтерлік
есеп және есептілік басқармасының бастығы
(бас бухгалтері)                 ___________________________ (қолы)
Қазынашылықтың белгілері
Шот ашылды ______________________ " __ " _____________ N __________
Операциялық стол бастығы  __________________________________ (қолы)

"35. Оплата банковских услуг по зачислению на депозитный счет и по возврату с депозитного счета наличных денег производится на основании договора между государственным учреждением и банком второго уровня за счет лица, внесшего депозитную сумму, за исключением следующих случаев:
при зачислении на депозитный счет денежных средств, изъятых как вещественные доказательства и денежных средств, полученных от реализации конфискованного имущества и при их возврате оплата банковских услуг производится за счет сметы расходов органов прокуратуры, предварительного следствия, дознания и судебной экспертизы, а также органов налоговой службы;
при зачислении сумм, изъятых у должника для погашения взыскателю суммы по исполнительным документам, передачи сумм с депозитного счета взыскателю и возвращении оставшейся суммы должнику, оплата банковских услуг производится за счет должника.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
по Коду платных услуг 4:
графу 8 изложить в следующей редакции:
"Плата за отпуск теплоэлектроэнергии, подаваемой электродвигателями и котельными, принадлежащими государственным учреждениям образования";
в графе 9 после слов "двигателей" дополнить словами "и котельных";
в приложении 3 к указанным Правилам слова "Директор департамента Казначейства" и "Начальник управления" заменить соответственно словами "Председатель Комитета Казначейства" и "Начальник Управления бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету";
приложения 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министерства
финансов Республики
Казахстан
от_____ 1999 года №___
Приложение № 4
к Правилам о порядке формирования, использования
и учета средств, получаемых от реализации платных
услуг, от спонсорской и благотворительной помощи, а
также депозитных сумм государственных учреждений
_______________________________________ (Комитет Казначейства МФ РК, территориальный орган Казначейства (местный финансовый орган) "____" __________________ _____г. №______
Разрешение
на открытие (продление срока действия)
счета для спонсорской и благотворительной помощи
___________________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
___________________________________________________________________________
содержащегося на _____________________бюджете, разрешается открыть счет
(наименование бюджета)
для спонсорской и благотворительной помощи (продлить срок действия счета
для спонсорской и благотворительной помощи) в ___________________для
(наименование валюты (тенге или вид.иностр.валюты)
зачисления
___________________________________________________________________________
(источники поступления средств)
которые направляются на:
___________________________________________________________________________
(направление использования)
Разрешение выдано на основании
ходатайства________________________________от
(наименование администратора бюджетных
программ)
"____" ___________________ №______ и действительно до
______________________
(указывается срок)
Председатель Комитета Казначейства МФ РК
(руководитель территориального органа Казначейства
(финансового органа)               __________________________(подпись)
Начальник Управления бухгалтерского учета и
отчетности по банковским операциям
(начальник отдела финансов и сводных балансов
(главный бухгалтер)                _________________________ (подпись)
Отметки Казначейства
Счет открыт №__________________                         "____"
_____________
Начальник операционного стола
_____________________________________(подпись)
Приложение 2
к приказу Министерства
финансов
Республики Казахстан
от________1999 года №____
Приложение № 5
к Правилам о порядке формирования, использования
и учета средств, получаемых от реализации платных
услуг, от спонсорской и благотворительной помощи,
а также депозитных сумм государственных учреждений
____________________________________ (Комитет Казначейства МФ РК, местный финансовый орган) в ________________________ "____" ___________________г. №______ (наименование банка
второго уровня,
территориального
органа Казначейства)
Разрешение
на открытие (продление срока действия)
депозитного счета
___________________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
___________________________________________________________________________
содержащегося на____________________бюджете, разрешается открыть
(наименование бюджета)
депозитный счет (продлить срок действия открытого счета)
в____________________________________________________
(наименование валюты (тенге или вид ин.валюты)
для зачисления
___________________________________________________________________________
(наименование вида поступления средств)
которые подлежат перечислению _____________________________________________
___________________________________________________________________________
(направление)
Разрешение действительно до _____________________________ (указывается
срок)
Председатель Комитета Казначейства МФ РК
(руководитель местного финансового
органа)                            __________________________
(подпись)
Начальник Управления бухгалтерского учета и
отчетности по банковским операциям
(главный бухгалтер)                __________________________
(подпись)
Отметки Казначейства
Счет открыт №__________________                        "____" _____________
Начальник операционного стола
_____________________________________(подпись)
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)