ұсынылған тiзбеге сәйкес (1-қосымша) қызметтiң негiзгi түрлерiн материалдық-техникалық қамтамасыз етуге және жарақтандыруға, үй-жайларды жабдықтауға және ұсынылған дәрi-дәрмектiк нысандамаға сәйкес (2-қосымша) дәрi-дәрмек бұйымдарымен қамтамасыз етуге;
iшкi құрылымды, штатты, жұмыс тәртiбiн дербес белгiлеуге, жүктеменi бөлуге (3-қосымшада ұсынылған штаттық нормативтер берiлген);
тiркелген халықтың денсаулығын сақтау, еңбек, оқу және тұрмыс жағдайын жақсарту мәселелерiн шешкен кезде денсаулық сақтау мекемелерiнiң, жергiлiктi басқару органдарының және басқа ұйымдардың қызметiн үйлестiруге құқығы бар.
4. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның мiндеттерi
9. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория:
қызмет нысанасына сәйкес тапсырманың уақтылы және сапалы орындалуын, тiркелген халықтың ұдайы қадағалануын және сауығуын қамтамасыз етуге. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның жұмысын бағалаудың өлшемi осы ережеге қоса берiлiп отыр (4-қосымша):
белгiленген құжаттамаларды, медициналық статистиканы және есептi денсаулық сақтау басқармасының орталық органы белгiлеген мерзiмде және нысандар бойынша жүргiзуге;
емдеу-профилактикалық қызмет туралы қажеттi ақпараттарды және есептердi денсаулық сақтауды басқару органдарына уақтылы беруге;
ауданның емдеу-профилактикалық ұйымдарымен, атқарушы өкiметтiң жергiлiктi органдарымен, басқа да ұйымдармен және ведомстволармен өзара iс-қимыл жасауға;
емделушiнiң денсаулық мәселелерiне байланысты мүддесiн қорғауға мiндеттi.
5. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның
жұмысын ұйымдастыру
10. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория денсаулық сақтаудың жергiлiктi басқармасымен келiсiп, тiркелген халықпен жұмысты дербес ұйымдастырады; учаскедегi қажеттi жұмыс уақытын және қабылдау белгiленген сағаттарды өндiрiстiң мүддесiне және халықтың қолайына қарай белгiлейдi. Бұл орайда қабылдау кезiнде қызмет көрсетiлетiн аурулардың сан мөлшерi белгiленбейдi.
11. Қажет болған жағдайда отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияда күндiзгі стационар және үйде емдеу ұйымдастырылады.
12. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияны аға дәрiгер басқарады. Аға дәрiгердi тағайындауды және жұмыстан босатуды, сондай-ақ отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның жұмысын реттеу, жоспарлау және оның бағыныстылық мәселелерiн меншiк иесi немесе уәкiлеттi орган қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешедi.
13. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория аға дәрiгерiнiң құқығы мен мiндеттерi меншiк иесi немесе уәкiлеттi орган бекiткен қызметтік нұсқамамен белгiленедi.
14. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның қызметiн ұйымдастыру мәселесi бойынша аға дәрiгер болмаған кезеңде оны денсаулық сақтаудың экономикасы мен менеджментi бойынша арнаулы даярлығы бар менеджер алмастырады.

на материально-техническое обеспечение и оснащение основных видов деятельности, на оборудование помещений в соответствии с прилагаемым перечнем (приложение 1) и обеспечение лекарственными средствами согласно прилагаемого лекарственного формуляра (приложение 2);
самостоятельно определять внутреннюю структуру, штаты, режим работы, распределение нагрузок (в приложении 3 даются рекомендуемые штатные нормативы);
выступать координатором деятельности учреждений здравоохранения, местных органов управления и других организаций при решении вопросов об охране здоровья, улучшении условий труда, учебы и быта прикрепленного населения.
4. Обязанности семейной врачебной амбулатории
9. Семейная врачебная амбулатория обязана:
обеспечить своевременное и качественное выполнение задач в соответствии с предметом деятельности, динамическое наблюдение и оздоровление прикрепленного населения. Критерии оценки работы семейной врачебной амбулатории прилагаются к настоящему Положению (приложение 4);
вести установленную документацию, медицинскую статистику и учет в сроки и по формам, установленным центральным органом управления здравоохранения;
своевременно предоставлять необходимую информацию и отчеты о лечебно- профилактической деятельности в органы управления здравоохранения;
взаимодействовать с лечебно-профилактическими организациями района, местными органами исполнительной власти и другими организациями и ведомствами;
отстаивать интересы пациента по вопросам, касающимся его здоровья.
5. Организация работы семейной врачебной амбулатории
10. Семейная врачебная амбулатория самостоятельно организует работу с прикрепленным населением, согласуя ее с местным управлением здравоохранения; определяет необходимое время работы на участке и фиксированные часы приема, исходя из интересов производства и удобства населения. При этом максимальное количество обслуживаемых больных на приеме не регламентируется.
11. При необходимости организовывается дневной стационар в семейной врачебной амбулатории и на дому.
12. Семейную врачебную амбулаторию возглавляет старший врач. Назначение и освобождение старшего врача, а также вопросы регулирования, планирования и подчиненности семейной врачебной амбулатории решаются собственником или уполномоченным органом в соответствии с действующим законодательством.
13. Права и обязанности старшего врача семейной врачебной амбулатории определяются должностной инструкцией, утвержденной собственником или уполномоченным органом.
14. По вопросам организации деятельности семейной врачебной амбулатории в период отсутствия старшего врача его замещает менеджер, имеющий специальную подготовку по экономике и менеджменту здравоохранения.

15. Менеджер аға дәрiгерге есеп бередi, банк операцияларын жүргiзу кезiнде екiншi болып қол қоюға құқығы бар.
16. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория менеджерi:
1) дәрiгерлерден клиникалық-ақпараттық нысандарды жинайды және деректердi компьютерлiк клиникалық-ақпараттық жүйеге күн сайын, апта сайын енгiзедi;
2) клиникалық деректерге жүйелi талдау жасайды, дәрiгерлердi отбасылық дәрiгерлiк амбулатория дәрiгерлерi берген басқа медициналық мекемелерге бағыттау деңгейi бойынша берген медициналық қызмет көрсету үлгiсiндегi ақпаратпен қамтамасыз етедi, дәрiгерлiк амбулатория деректерiн талдауға ңегiзделген статистикалық және басқарма есебiн әзiрлейді және ай сайын есеп дайындайды;
3) отбасылық дәрiгерлiк амбулатория үшiн қаржы сметасын (бюджет) жасайды және бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының ауытқу айырмашылықтарын көрсететiн есептi ай сайын әзiрлейдi, бухгалтерлiк есеп жүйесiн жүргiзедi, бағыттары бойынша, ақша қаражатының түсiмдерi бойынша, мамандарға, параклиникалық қызметтерге, ауруханаларға жатқызылуға жiберiлуi бойынша бухгалтерлiк құжаттар мен есептерге тексеру жүргiзедi, есептегi ауытқулардың айырмашылықтарын атап көрсете отырып, осы есептердiң дәлдiгiн тексередi;
4) отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның аға дәрiгерiмен және басқа қызметкерлерiмен келiсе отырып, медициналық дәрi-дәрмектер, аспаптар, жабдықтар, шығыс материалдарын сатып алады;
5) сатып алынған күнiн және жай-күйiн көрсете отырып, бүкiл мүлiктiң есебiн жүргiзедi, барлық мүлiктiң сақталуына жауап бередi;
6) негiзгi көрсеткiштер бойынша отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның әрбiр отбасылық дәрiгерiнiң жұмысына ай сайын салыстырмалы талдау жасайды және оны аға дәрiгерге ұсынады;
7) отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның аға дәрiгерiмен бiрлесiп, отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның қызметiн стратегиялық жоспарлауға қатысады, емделушілер мен ақпарат тасқынына баға бередi, отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның жұмыс тәртiбiн қоса алғанда, жұмысты жақсарту жөнiнде ұсыныстар айтады;
8) кадрлар жөнiнде құжаттамаларды, жеке iстi жүргізедi, еңбек кiтапшаларын толтырады және сақтайды, кадр мәселесі жөнiндегi инспектордың басқа да жұмыстарын атқарады.
17. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория денсаулық сақтау iсi жөнiндегi орталық атқарушы орган бекiткен нысандар бойынша құжаттамалардың алғашқы есебiн жүргiзедi.
18. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория Қазақстан Республикасының статистика жөнiндегi агенттiгi белгiлеген тәртiппен бекiтiлген есеп нысаны бойынша есеп бередi.
6. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияның
ұйымдық құрылымы
19. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория мынадай үй-жайдан немесе үй-жайлар тобынан тұрады: аурулар күтетiн арнаулы аймақ, тiркеу орны, дәрiгерге дейiн қарау кабинетi, дәрiгер қабылдайтын кабинет, дәрiгерлерге арналған жалпы бөлме, процедуралық кабинеттер, лаборатория және басқалар.

15. Менеджер подотчетен старшему врачу, имеет право второй подписи при ведении банковских операций.
16. Менеджер семейной врачебной амбулатории:
1) проводит сбор клинических информационных форм у врачей и ввод данных в компьютерную клинико-информационную систему ежедневно и еженедельно;
2) ведет регулярный анализ клинических данных, обеспечивает врачей информацией по типам медицинских услуг, предоставляемых врачами семейных врачебных амбулаторий, по уровню направлений в другие медицинские учреждения, готовит статистические и управленческие отчеты, основанные на анализе данных врачебной амбулатории и ежемесячно готовит отчет;
3) составляет финансовую смету (бюджет) для семейных врачебных амбулаторий и ежемесячно готовит отчет отклонений, отражающий поступления и расходы бюджета, ведет систему бухгалтерского учета, проводит ревизию бухгалтерских документов и отчетов по направлениям, по поступлениям денежных средств, по направлениям к специалистам, в параклинические службы, на госпитализацию, проверяет точность этих отчетов, отмечая расхождения в отчете отклонений;
4) по согласованию со старшим врачом и другими сотрудниками семейной врачебной амбулатории закупает медикаменты, инструменты, оборудование, расходные материалы;
5) ведет учет всего имущества, с указанием даты приобретения и состояния, отвечает за сохранность всего имущества;
6) ежемесячно составляет и предоставляет старшему врачу отчет со сравнительным анализом работы каждого врача семейной врачебной амбулатории по ключевым показателям;
7) совместно со старшим врачом семейной врачебной амбулатории принимает участие в стратегическом планировании деятельности семейной врачебной амбулатории, проводит оценку потоков пациентов и информации, дает рекомендации по улучшению работы, включая режим работы семейной врачебной амбулатории;
8) ведет документацию по кадрам, личные дела, заполняет и хранит трудовые книжки и выполняет другую работу инспектора по кадровым вопросам.
17. Семейная врачебная амбулатория ведет первичную учетную документацию по формам, утвержденным центральным исполнительным органом по делам здравоохранения.
18. Семейная врачебная амбулатория отчитывается по отчетным формам, утвержденным в установленном порядке Агентством Республики Казахстан по статистике.
6. Структурная организация семейной
врачебной амбулатории
19. Семейная врачебная амбулатория имеет следующие помещения или группы помещений: специальная зона ожидания больных, регистратура, кабинет доврачебного осмотра, кабинет врачебного приема, общая комната для врачей, процедурные кабинеты, лабораторию и другие.

20. Аурулар күтетiн арнаулы аймақта балаларға арналған бұрыш және плакаттармен, стендiлермен безендiрiлген бұрыш қарастырылуға тиiс, оларда буклеттер мен аурудың профилактикасы, салауатты өмiр салты жөнiндегi басқа да санитарлық-ағартушылық әдебиеттер орналастырылады тек осы жерде ғана аурулар еркiн жүрiп-тұра алады. Медициналық мейiрбикенiң қарауына және дәрiгердiң қабылдауына, процедураларға ауруларды мейiрбике шақырады және ертiп жүредi.
21. Аурулардың келiм-кетiмi компьютермен жарақтандырылған тiркеу орнында реттеледi. Аурулардың амбулаторлық карталары тiркеу орнында сақталады.
22. Дәрiгерге дейiн қараудан өткiзiлетiн кабинетте аурулар дәрiгердiң қабылдауына дейiн медициналық мейiрбикенiң алғашқы тексеруiнен өтедi. Кабинет таразымен және бой өлшейтiн құралмен, үлкендердiң және балалардың көзiнiң көру қабiлетiн анықтауға арналған кестемен, ЭКГ аппаратымен, тонометрмен, фонендоскоппен пикфлуометрмен, есту қабiлетiн өлшеуге, көз қысымын өлшеуге арналған аппараттармен, тазомермен, термометрмен жарақтандырылуға тиiс.
23. Дәрiгердiң қабылдау кабинетi жынысына қарамастан, балаларды да, сондай-ақ үлкендердi де қабылдау және қарау мүмкiндiгi ескерiлiп жабдықталады.
24. Дәрiгерлерге арналған жалпы бөлмеде өндiрiстiк кеңестер, сабақтар өткiзiледi, кiтапхана және оқу компьютерi орналастырылады.
7. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияны қаржыландыру
25. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияны қаржыландыру бiр тұрғынға арналған есеппен жүргiзiледi (жан басылық норматив) және кезең-кезеңiмен енгiзiледi.
26. Қор ұстаудың бiрiншi кезеңiнде жан басылық норматив бiр тұрғынға есептеледi және көрсетiлетiн көмектiң көлемiне сәйкес отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияны ұстауға, дәрi-дәрмек алуға, қызметкерлерге еңбек ақы төлеуге арналған шығындарды жабады.
27. Қор ұстаудың екiншi кезеңiнде (iшiнара қор ұстау) тiркелген халыққа амбулаторлық, консультативтiк және диагностикалық қызмет көрсетуге төленетiн шығындардың енгiзiлуiне орай, жан басылық нормативтiң сомасы өсе түседi. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория бұл қызмет көрсетулердi басқа емдеу ұйымдарына амбулаторлық-емханалық тарификатор бойынша өздерi төлейдi. Қор ұстаудың осы кезеңiне тiркелген халық, аурулардың келiм-кетiмi мен амбулаторлық-емханалық тарификатор жөнiндегi деректердiң ақпараттық базасы жасалғаннан кейiн мүмкiндiк туады.
28. Қор ұстаудың үшiншi кезеңiнде (ішінара-толық қор ұстау) стационардың және жедел медициналық жәрдемнiң қызмет көрсетулерiнiң бiр бөлiгiне ақы төлеу енгiзiлуiне орай жан басылық нормативтiң сомасы өсе түседi.
29. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаторияны қаржыландырудың көздерi:
қор ұстау кезеңдерiне қарай барлық тiркелген халыққа (ол бiр жыл iшiнде тұрақты болуға тиiс) жан басылық норматив бойынша алынған бюджет қаражаты;
денсаулық сақтауды басқару органдарымен шарт бойынша мақсатты бағдарламаларды орындауға, профилактикалық шаралардың уақтылы және сапалы болғаны үшiн көтермелеу төлемiне бөлiнген бюджет қаражаты;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес ақылы медициналық қызмет көрсеткенi үшiн алынған қаражат;
гранттар;
банк кредиттерi;
тегiн немесе қайырымдылық жарналары, ұйымдар мен азаматтардың жәрдемi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған өзге де көздер болып табылады.

20. В специальной зоне ожидания больных должен быть предусмотрен уголок для детей и уголок, оформленный плакатами, стендами, где помещаются буклеты и другая санитарно-просветительская литература по профилактике заболеваний, здоровому образу жизни. Только в этом месте больные могут свободно перемещаться. На осмотр медицинской сестры и врачебный прием, на процедуры больные приглашаются и сопровождаются сестрами.
21. Потоки больных регулируются в регистратуре, оснащенной компьютером. Амбулаторные карты больных хранятся в регистратуре.
22. В кабинете доврачебного осмотра больные проходят первичное обследование медицинскими сестрами до осмотра врача. Кабинет должен быть оснащен весами и ростомером, таблицей для определения остроты зрения для взрослых и детей, ЭКГ аппаратом, тонометром, фонендоскопом, пикфлуометром, аппаратами для измерения слуха, измерения внутриглазного давления, тазомером, термометром.
23. Кабинет врачебного приема оборудуется с учетом возможности приема и осмотра как детей, так и взрослых, независимо от пола. В кабинете могут находиться только врач и больной. Присутствие третьего лица возможно исключительно с согласия больного.
24. В общей комнате для врачей проводятся производственные совещания, занятия, размещаются библиотека и учебный компьютер.
7. Финансирование семейной врачебной амбулатории
25. Финансирование семейной врачебной амбулатории производится из расчета на одного жителя (подушевой норматив) и вводится поэтапно.
26. На первом этапе фондодержания подушевой норматив рассчитывается на одного жителя и покрывает расходы на содержание семейной врачебной амбулатории, медикаменты, оплату труда работников в соответствии с объемом оказываемой помощи.
27. На втором этапе фондодержания (частичное фондодержание) увеличивается сумма подушевого норматива с включением расходов для оплаты амбулаторных, консультативных и диагностических услуг прикрепленному населению. Семейные врачебные амбулатории сами оплачивают эти услуги другим лечебным организациям по амбулаторно-поликлиническому тарификатору. Данный этап фондодержания возможен после создания информационной базы данных по прикрепленному населению, потокам больных и амбулаторно-поликлинического тарификатора.
28. На третьем этапе фондодержания (частично-полное фондодержание) увеличивается сумма подушевого норматива с включением в него оплаты части услуг стационаров и скорой медицинской помощи.
29. Источниками финансирования семейных врачебных амбулаторий являются:
бюджетные средства, полученные по подушевому нормативу на все прикрепленное население (который должен быть стабильным в течение одного года) в зависимости от этапа фондодержания;
бюджетные средства, выделенные на выполнение целевых программ по договорам с органами управления здравоохранением, оплата-поощрение за своевременность и качество профилактических мероприятий;
средства, полученные за оказанные платные медицинские услуги в соответствии с действующим законодательством;
гранты;
кредиты банков;
безвозмездные или благотворительные взносы, пожертвования организаций и граждан, а также иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
средства, выделенные собственником семейной врачебной амбулатории для осуществления им уставной деятельности.

30. Әрбiр консультацияны, диагноз қоюды, емдеудi, профилактиканы қоса алғанда, отбасылық дәрiгерлiк амбулаториядан тыс және басқа процедураларға ақы амбулаторлық-емханалық тарификатор бойынша төленедi.
31. Отбасылық дәрiгерлiк амбулатория қызметкерiңiң еңбегiне ақы төлеу қолданылып жүрген заңдарда көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
Отбасылық дәрігерлік
амбулатория туралы ережеге
N 1-Қосымша
Отбасылық дәрігерік амбулаторияны жарақтандыруға
қажетті медициналық техникалар, аспаптар, керек-жарақтар
және басқалар тізбесі *
____________________________________________________________________
Медициналық керек-жарақтар, құрал-           Қажетті саны
жабдықтар, аспаптар ____________________________________________________________________
1 Каталка (зембілдер)                              1
2 Аспаптар үстелі                                  2
3 Медициналық шкаф-тумба                           3
4 Медициналық шкаф                                 5
5 Дәрі-дәрмектерге арналған шкаф                   2
6 Керуеттер                                        2
7 Медициналық биік кушетка                         5
8 Медициналық шымылдық                             3
9 Медбикенің үстелі                                6
10 Дәрігердің екі тумбалы үстелі                   6
11 Бала құндақтайтын үстел                         3
12 Дәрігердің орындығы                             10
13 Медбикенің орындығы                             12
14 Науқастарға арналған орындықтар                 20
15 Гинекологиялық кресло                           1
16 Бактерицидті сәуле түсіргіш                     3
17 Электр стерилизатор                             3
18 Дистиллятор                                     1
19 Құрғақ ыстық шкафы                              1
(стерилизациялайтын)
20 Дезинфекциялау ерітіндісін әзірлеуге            1
арналған прибор (гипохлорид Nа)
21 Дезинфекциялау ерітіндісіне және ескі-          5
құсқы салуға арналған контейнерлер
22 Бүйрек тәрізді шылапшындар                      10
23 Бикстер (контейнерлер)                          5
24 Дәрі-дәрмектер сақтауға арналған сейф           1
25 Тоңазытқыш                                      2
Жалпы медициналық құрал-жабдықтар
1 Дәрігердің чемоданы                              1
2 Ересектерге арналған еденге қойылатын таразы     1
3 Сәбилерге арналған таразы                        1
4 Ересектерге арналған бой өлшегіш                 1
5 Қол динамометрі                                  1
6 Өлшегіш лента                                    3
7 Балаларға арналған фонендоскопты тонометр        4
8 Ересектерге арналған фонендоскопты тонометр      4
9 Тазометр                                         1
10 Акушерлік стетоскоп                              3
11 Сүт сорғыш                                       3
12 Медициналық термометр                            30
13 Негатоскоп                                       1
14 Электр вакуум-аспиратор (сорғыш)                 1
15 Көтеріп алып жүретін жарықтандырғыш              4
16 Клизмалар (әртүрлі мөлшердегі комплектілер)      5
17 Эсмарх саптыаяғы                                 2
18 Асқазан зонттары (комплект)                      3
19 Резеңке жылытқыш                                 2
20 Мұзға арналған желқабық                          2
21 Бір жолғы пайдаланылатын катетерлер (комплект)   12
22 Құрсау жасайтын тор сымдар                       10
23 Жане шприці                                      6
24 Металл шпатель                                   50
25 Көк тамырды байлайтын өздігінен жапсырылатын
шыйрақ жіп                                       12
26 Көк тамыр ішіне құюда қолданылатын штатив        2  ____________________________________________________________________
Диагностикалық және арнаулы құрал-жабдықтар ____________________________________________________________________
1 Портативті ЭКГ аппараты                           1
2 Дефибриллятор                                     1
3 Пикфлуометр                                       5
4 Аи-1 типті ультрадыбысты ингалятор немесе
небулайзер                                          2
5 Отоскоп                                           3
6 Офтальмоскоп                                      3
7 Көру өткірлігін айқындайтын жарықтанғышы бар
кесте ересектер үшін                              2
балалар үшін                                      2
8 Маклаков тонометрі (көздің ішкіқысымын анықтау үшін)  1
9 Маңдайлық рефлектор (Синановскийдікі)             3
10 Тамақты қарауға арналған сәулелі карандаш        3
11 Неврологиялық балға                              3
12 Принтері бар дербес компьютер (Pentium 133/8/1,
Gb)                                              1 ____________________________________________________________________
Хирургиялық аспаптар
1 Амбулаториялық көмекке арналған шағын хирургиялық 3
аспаптар жиынтығы
2 Тырнақ алуға арналған қайшылар                    5
3 Жалпы мақсаттағы 150х2,5 анатомиялық пинцет       10
4 Жалпы мақсаттағы 200х2,5 анатомиялық пинцет       12
5 Жалпы мақсаттағы 150х2,5 хирургиялық пинцет       6 ____________________________________________________________________
Жиынтықтар
1 Трахеостомиялық жиынтық                            1
2 ТИНнтубацияға арналған жиынтық                     1
3 Парацентезге арналған жиынтық                      1
4 Әйелдердің босануына арналған жиынтық              1
5 ЖІС салуға арналған жиынтық                        1
6 Офтальмологиялық жиынтық                           1
7 Оториноларингологиялық жиынтық                     1 ____________________________________________________________________
Шығындалатын материалдар
Қарауға арналған латекеті гипоаллергендік          200
ерекше жұқа қолғаптар
Бір жолғы пайдаланатын тігіс материалдары          100
Латексті хирургиялық қолғаптар                     100
Шаруашылыққа арналған қолғаптар                    50
Саусаққа киетіндер                                 300
Таңғыш материалдар (мақта, бинт және басқалар)     10
Скарификатор-сүңгі                                 2000 ____________________________________________________________________
Байланыс құралдары

30. Медико-санитарная услуга, включая каждую консультацию, диагностическую, лечебную, профилактическую и другие процедуры вне семейной врачебной амбулатории, оплачивается по амбулаторно- поликлиническому тарификатору.
31. Оплата труда сотрудника семейной врачебной амбулатории производится в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
Приложение 1
к Положению о семейной
врачебной амбулатории
---------------------------------------------------------------------------
Перечень медицинской техники, инструментов, инвентаря
и иного оборудования, необходимых для оснащения семейной
врачебной амбулатории*
---------------------------------------------------------------------------
Медицинский инвентарь,                     Необходимое
оборудование, инструменты                    количество
---------------------------------------------------------------------------
1.  Каталка (носилки)                                   1
2.  Стол инструментальный                               2
3.  Медицинский шкаф-тумба                              3
4.  Шкаф медицинский                                    5
5.  Шкаф для медикаментов                               2
6.  Кровати                                             2
7.  Кушетка медицинская высокая                         5
8.  Ширма медицинская                                   3
9.  Стол для медсестры                                  6
10. Стол для врача 2-х тумбовый                         6
11. Стол пеленальный                                    3
12. Стул для врача                                     10
13. Стул для медсестры                                 12
14. Стулья для больных                                 20
15. Кресло гинекологическое                             1
16. Облучатель бактерицидный                            3
17. Стерилизатор электрический                          3
18. Дистиллятор                                         1
19. Шкаф сухожаровой (стерилизационный)                 1
20. Прибор для приготовления дез.р-ра                   1
(гипохлорид Nа)
21. Контейнеры для ветоши и дез.р-ра                    5
22. Тазики почкообразные                               10
23. Биксы (контейнеры)                                  5
24. Сейф для хранения медикаментов                      1
25. Холодильник                                         2
Общемедицинское оборудование
1.  Чемодан врача СВП                                   1
2.  Весы напольные для взрослых                         1
3.  Весы для новорожденных                              1
4.  Ростомер для взрослых                               1
5.  Динамометр ручной                                   1
6.  Лента измерительная                                 3
7.  Тонометр с фонендоскопом для детей                  4
8.  Тонометр с фонендоскопом для взрослых               4
9.  Тазомер                                             1
10. Стетоскоп акушерский                                3
11. Молокоотсос                                         3
12. Термометр медицинский                              30
13. Негатоскоп                                          1
14. Вакуум-аспиратор (отсос) электрический              1
15. Светильник переносной                               4
16. Клизмы (комплект различных размеров)                5
17. Кружки Эсмарха                                      2
18. Желудочные зонды (комплект)                         3
19. Грелка резиновая                                    2
20. Пузырь для льда                                     2
21. Катетеры одноразового использования (комплект)     12
22. Шины проволочные                                   10
23. Шприц Жане                                          6
24. Шпатель металлический                              50
25. Жгут венозный с автоматической фиксацией           12
26. Штатив для внутривенных вливаний                    2
---------------------------------------------------------------------------
Диагностическое и специальное оборудование
1.  Аппарат ЭКГ портативный                             1
2.  Дефибриллятор                                       1
3.  Пикфлуометр                                         5
4.  Ингалятор ультразвуковой типа АИ-1 или небулайзер   2
5.  Отоскоп                                             3
6.  Офтальмоскоп                                        3
7.  таблица для определения остроты зрения
с осветителем для взрослых                          2
для детей                                           2
8.  Тонометр Маклакова (для определения
внутриглазного давления)                            1
9.  Рефлектор лобный (Симановского)                     3
10. Световод-карандаш для осмотра зева                  3
11. Молоток неврологический                             3
12. Персональный компьютер с принтером
(Pentium 133/8/1,Gb)                                1
---------------------------------------------------------------------------
Хирургические инструменты
1.  Малый набор хирургический для
амбулаторной помощи                                 3
2.  Ножницы для ногтей                                  5
3.  Пинцет анатомический общего назначения 150х2,5      10
4.  Пинцет анатомический общего назначения 200х2,5      12
5.  Пинцет хирургический общего назначения 150х2,5      6
-------------------------------------------------------------------------
Наборы
1.  Набор трахеостомический                             1
2.  Набор для интубации                                 1
3.  Набор для парацентеза                               1
4.  Набор для приема родов                              1
5.  Набор для введения ВМС                              1
6.  Набор офтальмологический                            1
7.  набор оториноларингологический                      1
---------------------------------------------------------------------------
Расходные материалы
Перчатки смотровые латексные гипоаллергенные
особо тонкие                                        200
Шовный одноразовый материал                         100
Перчатки латексные хирургические                    100
Перчатки хозяйственные                               50
Напальчники                                         300
Перевязочный материал (вата, бинты и др.)           10
Скарификатор-копье                                  2000
---------------------------------------------------------------------------
Средства связи

Араластыру үшін керек әйнек таяқшалар, 30 см    20
Әртүрлі сыйымдылықтағы пипеткалар               1000
Микроскопқа арналған нысаналы әйнектер          1000
Жамылғы әйнектер                                5000
Центрифугалы пробиркалар                        500
Центрифугалы градусталған пробиркалар           200
Есеп камерасы                                   2
Есеп камерасына арналған жамылғы әйнектер       10
СОЭ-ны анықтауға арналған, градусталған         100
пипеткалар, 0,02-1,0 мл
Урометр                                         3
Пробирканы жууға арналған щеткалар, орташа      10
және үлкен
Сүзгілі қағаз, 20-25 см                         2 қорап
Цианметаноглобинді реагент, 800 зерттеуге       4 қорап
арналған қорапшалар
Натрий хлориді, ұнтақ                           1 кг
Натрий цитраты, ұнтақ                           1 кг
Май-Грюнвальд бояғышы                           50 г
Романовский-Гимза бояғышы, сұйық                2 л
Романовский-Гимза бояғышы, ұнтақ                50 г
Спирт                                           10 л
Метанол немесе эфир                             1 л
Сапонин                                         50 г
Глицерин                                        500 мл
Генциан виолет                                  50 г
Аммоний оксалаты                                50 г
Калий йодиді                                    20 г
Кристалл йод                                    10 г
Сафранин                                        10 г
рН-ді анықтауға арналған лакмус қағаз           5 орама
Несептегі кетонды денені анықтауға арналған     150 зерттеу
тесттер (индикаторлық шайқағыштар)
Резеңке қолғаптар                               10 жұп
Лабораториялық халат                            3
Қол сүртетін орамал                             6
Бөтелкеге жапсыратын этикеткалар, үлкен         2 қорап
Күкірт қышқылы                                  1 л
Тұз қышқылы                                     1 л
Метиленді көк, ұнтақ                            100 г
Иммерсиялық май                                 50 мл-ден 2 құты
Отбасылық дәрігерлік амбулаторияның
лабораториясына арналған тесттер тізбесі
2-Модель
Бұл зерттеулерді істі жақсы білетін маман жүргізуге тиіс. Аталған зерттеулер үшін мейлінше қымбат құрал-жабдық микроскоп болады.
Қанды зерттеу:
Гемоглобин - цианметаноглобинді әдіс пайдаланылады, гемоглобинометр немесе фотометр.
Эритроциттерді есептеу - Горяевтің есептеу камерасы немесе фотометр пайданылады.
Лейкоциттерді есептеу - Горяевтің есептеу камерасы пайдаланылады.
Қан клеткаларын микроскоптық зерттеу - (нейтрофильдерді, эозинофильдерді, базофильдерді, лимфоциттерді, моноциттерді) және эритроциттерді морфологиялық зерттеу (аницотоз бен пойкилоцитоз) Романовский-Гимза бояғышын пайдалану арқылы.
СОЭ - стандартты әдіс пайдаланылады.
Глюкоза деңгейі - индикаторлық шайқағыштардың көмегімен анықтау әдісі пайдаланылады.
Несепті зерттеу:
Саны - стандартты өлшеу жолымен
Түсі - көзбен байқау арқылы
рН - арнаулы лакмус қағаздарды пайдалану жолымен немесе бірнеше көрсеткіштерді: белокты, глюкозаны, рН-ды бір лакмус қағазды пайдалана отырып.
Ерекшелікті тығыздығын - стандартты урометрді пайдалана отырып,
Белок - индикаторлық шайқағышпен тест
Глюкоза - индикаторлық шайқағышпен тест (белокты зерттеумен біріктірілген тест)
Билирубин - мүмкіндігіне қарай бір индикаторлық шайқағышты пайдалана отырып,
Бірнеше көрсеткіштерді: рН, белок, глюкоза, билирубин, уробилиноген, кетонды дене және қанды анықтауға арналған баламалы шайқағыш
Центрифугалы қалдықтар микроскопиясы эпителиальды клеткаларды, лейкоциттерді, эритроциттерді, цилиндрлерді, тұз кристалдарын, бактерияларды анықтау үшін
Қақырықтың жалпы талдауы:
Клеткалар микроскопиясы - Романовский-Гимза бояғышын пайдалана отырып (қан клеткаларының дифференциациясы сияқты)
Бактериялар микроскопиясы - Грамм бойынша бояуды пайдалана отырып
Қышқылға төзімді бактерияларды микроскоптық зерттеу (туберкулездің микобактериялары) - Циль-Нильсеннің бояғышын пайдалана отырып
Қынаптық және уретральдық бөліп шығаруларды зерттеу:
Табиғи "тамып іркілетін" дымқыл препарат микроскопиясы - трихомонадты табу үшін (жаңа препараттағы қозғалғыштық)
Клеткалар микроскопиясы - Романовский-Гимза бояғышын пайдалана отырып (қан клеткаларының дифференциациясы сияқты)
Бактериялар мен ашытқы саңырауқұлақтар микроскопиясы
- Грамм бойынша бояуды пайдалана отырып (метилен көк бояғышын алмастыру үшін)
Отбасылық дәрігерлік амбулатория
туралы ережеге
2-қосымша
Отбасылық дәрігерлік амбулаторияның
дәрі-дәрмектік нысандамасы
1. Ауыртпайтын дәрі-дәрмектер
1) Ауырған жерді жансыздандыратын анестетиктер
Лидокаин                    2 мл, 10 мл, 20 мл амп.
инъекциялар, 1%,2% ерлер
Прокаин                     2 мл, 5 мл, 10 мл амп.
инъекциялар, 0,25%, 0,5%, 1%, 2%
Ыстық түсіретін анальгетиктер,
нестероидты қабынуға қарсы
дәрі-дәрмектер
1) есірткілік емес анальгетиктер
Ибупрофен                          таблеткалар, 200 мг
Индометацин                        таблеткалар, 25 мг капсулдар
Ацетилсалициловая қышқылы          таблеткалар, 100 мг, 250
мг, 500 мг
Парацетамол                        таблеткалар, 250 мг, 500 мг

Стеклянные палочки для перемешивания, 30 см          20
Пипетки различной емкости                            1000
Предметные стекла для микроскопа                     1000
Покровные стекла                                     5000
Пробирки центрифужные                                500
Пробирки центрифужные градуированные                 200
Счетная камера                                       2
Покровные стекла для счетной камеры                  10
Пипетки для определения СОЭ, градуированные,
0,02-1,0 мл.                                         100
Урометр                                              3
Щетки для мытья пробиок, средние и большие           10
Фильтровальная бумага, 20-25 см.                     2 коробки
Цианметаноглобиновый реагент, коробочка на 800
исследований                                         4 коробки
Хлорид натрия, порошок                               1кг.
Цитрат натрия, порошок                               1кг.
Краситель Май-Грюнвальда                             50г.
Краситель Романовского-Гимзы, жидкий                 2л.
Краситель Романовского-Гимзы, порошок                50г.
Спирт                                                10л.
Метанол или эфир                                     1л.
Сапонин                                              50г.
Глицерин                                             500мл.
Генциан виолет                                       50г.
Аммония оксалат                                      50г.
Калия йодид                                          20г.
Йод кристаллический                                  10г.
Сафранин                                             10г.
Лакмусовая бумага для определения рН                 5 упаковок
Тесты (индикаторные полоски) для определения
кетоновых тел в моче                                 150 исследований
Перчатки резиновые                                   10 пар
Лабораторный халат                                   3
Полотенце для рук                                    6
Этикетки для бутылочек, большие                      2 коробки
Серная кислота                                       1л.
Соляная кислота                                      1л.
Метиленовый синий, порошок                           100г.
Иммерсионное масло                                 2 флакона по 50 мл.
Приложение 2
к Положению о семейной
врачебной амбулатории
Лекарственный формуляр семейной
врачебной амбулатории
1. Обезболивающие средства
1) Местные анестетики
Лидокаин                               инъекции, 1%, 2% р-ры
в 2 мл, 10 мл, 20 мл.амп.
Прокаин                                инъекции, 0.25%, 0.5%,
1%, 2%
в 2-мл, 5-мл, 10-мл.ампулах
---------------------------------------------------------------------------
2. Анальгетики, жаропонижающие, нестероидные
противовоспалительные средства
1) Ненаркотические  анальгетики
Ибупрофен                              таблетки, 200 мг.
Индометацин                            таблетки, капсулы 25 мг.
Кислота ацетилсалициловая              таблетки, 100 мг, 250 мг,
500 мг.
Парацетамол                            таблетки, 250 мг, 500 мг.

2) опиоидті анальгетиктер
Трамадол                           1 мл ампулдағы
1% ер-ді инъекциялар
Морфин                             1 мл ампулдағы
1%-ер-ді инъекциялар
3. Аллергияға қарсы дәрі-дәрмектер және анафилаксия кезінде
пайдаланылатын препараттар
Дифенилгидрамин                    1 мл ампулдағы 1%-ер-ді
инъекциялар
Преднизолон                        30 мл ампулдағы инъекциялар
Эпинефрин                          1 мл ампулдағы 1% ер-ді
инъекциялар
4. Улану кезінде пайдаланылатын уға қарсы және басқа препараттар
1) Өзгеше (жалпы)
Активтелген көмір                  таблеткалар, ұнтақ, 250 мг
5. Инфекцияға қарсы дәрі-дәрмектер
Бактерияға қарсы дәрі-дәрмектер
пенициллиндер
1) Амоксициллин                    таблеткалар, 250 мг
Ампициллин                         таблеткалар, 250 мг
Бензилпенциллин                    инъекциялар үшін ұнтақ,
100 мың Бір 500 мың Бір,
флакондардағы 1 млн Бір
Бензатинбензилпенициллин           инъекциялар үшін ұнтақ
флакондардағы 5 мл 1440 мг;
таблеткалар, 250 мг
Оральдық суспензиялар үшін
ұнтақ, 250 мг/5
2) Басқа антибиотиктер
Гентамицин                         2 мл-дық флакондардағы 40
мг, 80 мг/мл инъекциялар
Доксициклон                        таблеткалар; капсулдар, 100
мг;
Тетрациклин                        таблеткалар; капсулдар, 250
мг;
Хлорамфеникол                      капсулдар, 250 мг;
Цефотаксим                         инъекциялар үшін ұнтақ,
1000 ұнтақ
Эритромицин                        таблеткалар; капсулдар, 250
мг
3) Синтетикалық бактерияға қарсы дәрі-дәрмектер
Офлоксин                           таблеткалар, 250 мг
Пипемидин қышқылы                  таблеткалар, 4000 мг;
Капсулдар, 200 мг
4) Сульфаниламидтер
Триметоприм + сульфаметоксазол     таблеткалар, 80 мг + 400 мг,
20 мг + 100 мг
Вирусқа қарсы дәрі-дәрмектер
Ацикловир                          крем, 5%
Ремантадин                         таблеткалар, 50 мг
Ішек құртына қарсы дәрі-дәрмектер
Пирантел                           шайнайтын таблеткалар, 250
мг
Таз ауруларына қарсы дәрі-дәрмектер
Гризеофульбин                      капсулдар, таблеткалар, 125
мг, 250 мг
Нистатин                           таблеткалар, 100 000 Бір,
500 000 Бір
Протозойнға қарсы дәрі-дәрмектер
Амебиазды емдеу кезінде қолданылатын дәрі-дәрмектер
Метронидазол                       таблеткалар, 250 мг

2) Опиоидные анальгетики
Трамадол                               инъекции,
1% р-р в 1-мл ампулах
Морфин                                 инъекции,
1% р-р в 1-мл ампулах
---------------------------------------------------------------------------
3. Противоаллергические средства и препараты,
используемые при анафилаксии
Дифенилгидрамин                        инъекции, 1% р-р в 1-мл
ампулах
Преднизолон                            инъекции, 30 мг. в амп.
таблетки, 5 мг.
Хлоропирамин                           таблетки, 25 мг;
инъекции, 2% р-р в 1-мл.
ампулах
Эпинефрин                              инъекции, 0.1% р-р в 1-мл.
ампулах
--------------------------------------------------------------------------
4. Противоядия и другие препараты, используемые при
отравлениях
1) Неспицифические (общие)
Уголь активированный                   таблетки, порошок, 250 мг.
--------------------------------------------------------------------------
5. Противоинфекционные средства
Антибактериальные средства
1) Пенициллины
Амоксициллин                           таблетки, 250 мг.
Ампициллин                             таблетки, 250 мг.
Бензилпенициллин                       порошок для инъекций,
100 тыс. ЕД, 500 тыс.ЕД,
1 млн.ЕД во флаконах
Бензатинбензилпенициллин               порошок для инъекций,
1440 мг 5-мл. флаконах
Феноксиметилпенициллин                 таблетки, 250 мг;
порошок для оральных
суспензий, 250 мг/5 мл
2) Другие антибиотики
Гентамицин                             инъекции, 40 мг, 80 мг/мл
во флаконах по 2 мл.
Доксициклин                            таблетки; капсулы, 100 мг;
Тетрациклин                            таблетки; капсулы, 250 мг;
Хлорамфеникол                          капсулы, 250 мг;
оральные суспензии,
150 мг/5 мл.
Цефотаксим                             порошок для инъекций,
1000 мг
Эритромицин                            таблетки, 250 мг
3) Синтетические антибактериальные средства
Офлоксацин                             таблетки, 250 мг
Пипемидиновая кислота                  таблетки, 400 мг;
капсулы, 200 мг.
4) Сульфаниламиды
Триметоприм+сульфаметоксазол           таблетки, 80мг+400мг,
20мг+100мг
Противовирусные средства
Ацикловир                              крем, 5%,
Ремантадин                             таблетки, 50 мг.
Противоглистные средства
Пирантел                               жевательные таблетки,
250 мг.
Противогрибковые средства
Гризеофульвин                          капсулы, таблетки, 125мг,
250 мг.
Нистатин                               таблетки, 100 000 ЕД,
500 000 ЕД
Противопротозойные средства
Средства, применяемые при лечении
амебиаза
Метронидазол                           таблетки, 250 мг
--------------------------------------------------------------------------

6. Қан жасалуына әсер ететін шипалық дәрі-дәрмектер
1) Анемияға қарсы дәрі-дәрмектер
Темір сульфаты                     капсулалар, 200 мг
Фоли қышқылы                       таблеткалар, 1 мг, 5 мг
7. Плазмоауыстырғыштар
Гемодез                            инфузин, 100 мл, 200 мл,
400 мл-нан
флакондардағы 6%-ер-ді
8. Жүрек-қан тамырлары препараттары
1) Стенокардияға қарсы дәрі-дәрмектер
Глицерил тринитрат                 таблеткалар (жартылай тіл
ұшы), 500 мг
Динитрат изосорбиді                таблеткалар (тіл асты), 5 мг
таблеткалар, капсулдар, 10
мг, 20 мг
2) Гипертензияға қарсы дәрі-дәрмектер
Каптоприл                          таблеткалар, 25 мг
Нифедипин                          таблеткалар, капсулдар,10 мг
Пропранолод                        таблеткалар, 1 мг, 40 мг
Резерпин                           таблеткалар, 100 мкг 250 мкг
3) Жүрек ауруларының гликоздары
Дигоксин                           таблеткалар, 62,5 мг, 250 мг
4) Қан тамырлары ауруларынан естен тану кезінде қолданылатын
дәрі-дәрмектер
Дофамин                            инъекциялар, 5 мл ампул-ғы
40 мг/мл
Эфинефрин                          инъекциялар, 1 мл ампул-ғы
1 мг/мл
5) Тромбаға қарсы дәрі-дәрмектер
Ацетилсалицил қышқылы              таблеткалар, 100 мг
9. Дерматологиялық дәрі-дәрмектер
1) Тазға қарсы дәрі-дәрмектер
Миканазол                          май, 2%
2) Инфекцияға қарсы препараттар
Брилиантты жасыл                   20 мл флакондардағы 1%, 2%
спиртті ер-ді
3) Қабынуға қарсы және қышуға қарсы препараттар
Гидрокортизон                      май, крем, 1%
4) Қышымаға қарсы және педикулезге қарсы дәрі-дәрмектер
Бензилбензоат                      суспензия, 25%
Перметрин                          60 мл флакондардағы 5 мг/мл
ауырған жерге қолдану үшін
ер-ді
10. Дизенфекциялайтын және септикаға
қарсы дәрі-дәрмектер
1) септикаға қарсы дәрі-дәрмектер
Йод                                2% ер-лер
Сутегі асқын тотығы                3% ер-лер
Хлорамин Б                         0,25-0,5 ер-лерді еріту
үшін ұнтақ
2) Дезинфектанттар
Глутарал                           2% ер-лер
Таза фенол                         2% 5% ер-лер
Хлорамин Б                         1%, 5% ер-лерді еріту үшін
ұнтақ

6. Лекарственные средства, влияющие на кроветворение
1) Противоанемические средства
Сульфат железа                         капсулы, 200 мг.
Фолиевая кислота                       таблетки, 1 мг, 5 мг.
--------------------------------------------------------------------------
7. Плазмозаменители
Гемодез                                инфузии, 6%р-р во флаконах
по 100 мл, 200 мл, 400 мл.
---------------------------------------------------------------------------
8. Сердечно-сосудистые препараты
1) противостекардические средства
Глицерил тринитрат                   таблетки(подъязычные),500 мкг
Изосорбида динитрат                  таблетки(подъязычные),5 мг
таблетки, капсулы 10 мг,
20 мг
2) Антигипертензивные средства
Каптоприл                            таблетки, 25 мг.
Нифедипин                            таблетки, капсулы, 10 мг.
Пропранолол                          таблетки, 10 мг, 40 мг.
Резерпин                             таблетки, 100 мкг, 250 мкг.
3) Сердечные гликозиды
Дигоксин                             таблетки, 62.5 мкг, 250 мкг.
4) Средства, применяемые при
сосудистом шоке
Дофамин                              Инъекции, 40 мг/мл в 5-мл
амп.
Эпинефрин                            инъекции, 1 мг/мл в 1-мл
амп.
5) Противотромботические средства
Ацетилсалициловая кислота            таблетки 100 мг
---------------------------------------------------------------------------
9. Дерматологические средства
1) противогрибковые препараты
Миконазол                            мазь, 2%
Нитрофунгин                          100 мг/мл в 25-мл флаконах
Тиосульфат натрия                    15% р-р в 10 мл, 20-мл,
50-мл амп.
2) Противоинфекционные препараты
Бриллиантовый зеленый                спиртовый р-р, 1%, 2%
в 20 мл флаконах
3) Противовоспалительные и противозудные препараты
гидрокортизон                        мазь, крем, 1%
4) Противочесоточные и противопедикулезные средства
Бензилбензоат                        суспензия, 25%
Пермитрин                            р-р для местного применения,
5 мг/ мл. в 60-мл флаконах
--------------------------------------------------------------------------
10. Дезинфицирующие и антисептические средства
1) Антисептики
Иод                                  2% р-р
Перекись водорода                    3% р-р
Хлорамин Б                           порошок для разведения 0,25%
- 0,5% растворы
2) Дезинфектанты
Глутарал                             2% р-р
Фенол чистый                         3%, 5% р-ры
Хлорамин Б                           порошок для разведения 1%
5% р-ры
---------------------------------------------------------------------------

11. Диуретиктер
Гидрохлортиазид                    таблеткалар, 25 мг, 50 мг
Спиронолактон                      таблеткалар, 25 мг
Фуорсемид                          таблеткалар, 40 мг
12. Асқазан-ішек препараттары
1) Антацидтер және асқазан жарасына қарсы дәрі-дәрмектер
Алюминия   гидроксид+магни         әртүрлі тұтынуға дайын
Гидроксид                          дәрі-дәрмектік нысандар
Циметидин                          таблеткалар, 200 мг, 400 мг
2) Құсуға қарсы дәрі-дәрмектер
Метоклопрамид                      таблеткалар, 10 мг;
инъекциялар, 2 мл
ампулалардағы
5 мг/мл
3) Геммороидтыққа қарсы дәрі-дәрмектер
Анузол                             суппозиторлар
Индометацин                        суппозиторилар, 50 мг,
100 мг
4) Спазмолитиктер
Дротаверин                         таблеткалар, 4 мг;
Инъекциялар, 2 мл
ампулалардағы 200 мг/мл
Гидротартрат платифиллині          инъекциялар, 1 мл
ампулалардағы 1 мг
5) Әлсірететін
Сенна                              таблеткалар, 7,5 мг
(сеннозидтер)
6) Диарее кезінде пайдаланылатын дәрі-дәрмектер
Оральдық регитрациялық тұздар
(27,9 г/л глюкозо-электролиттік ертіндісі
ұнтағы үшін)
Компоненттер                        г/л
Хлорид калийі                       1,5
Дегидрат цитраты тринатрийі         2,9
Хлорид натрийі                      3,5
Глюкоза                             20,0
13. Гормондар, басқа эндокринді препараттар
1) Бүйрек безі қыртысының гормондары және синтетикалық ауыстырғыштар
Преднизолон                         таблеткалар, 5 мг
2) инсулин және диабетке қарсы басқа дәрі-дәрмектер
Глибенкламид                        таблеткалар, 5 мг
Еритін инсулин                      инъекциялар, 40 МЕ/мл,
80МЕ,мл,
10 мл флакондардағы 10
МЕ/мл
3) Бала бітуге қарсы дәрі-дәрмектер
Гормональдық контрацептиктер
Норэтистерон                        таблеткалар, 350 мг, 5 мг
Энантат норэтистероны               1 мл флакондағы 200 мг/мл
майлы ер-лер
Этинилэстрадиол + левоноргестрол    таблеткалар, 30 мг + 150
мг, 50 мг + 250 мг
Этинилэстрадиол + норэтистерон      таблеткалар, 50 мг + 1,0 мг
Жатыр ішілік дәрі-дәрмектер
Ішкі жатырлық балы бар спираль
Тосқауылдық әдістер
Спермицидті презервативтер
(ноноксинод) немесе онсыз
Спермициді бар Диафрагмалар
(ноноксинол)
14. Офтольмологияда қолданылатын дәрі-дәрмектер
1) Инфекцияға қарсы дәрі-дәрмектер
Ацикловир                          көз майы, 1%
Сульфацил-натрий                   1,5 мл түтіктердегі 20%
ер-лер (көзге тамшылар)
Эритромицин                        көз майы, 0,5%
2) Қабынуға қарсы дәрі-дәрмектер

11. Диуретики
Гидрохлортиазид                      таблетки, 25 мг, 50 мг.
Спиронолактон                        таблетки, 25 мг.
Фуросемид                            таблетки, 40 мг;
инъекции, 10 мг/мл в 2-мл амп.
---------------------------------------------------------------------------
12. Желудочно-кишечные препараты
1) Антациды и др. противоязвенные средства
Алюминия гидроксид + магния   различные, готовые к потреблению,
гидроксид                     лекарственные формы
Циметидин                     таблетки, 200 мг, 400 мг
2) Противорвотные средства
Метоклопрамид                 таблетки, 10 мг;
инъекции, 5 мг/мл в 2-мл ампулах
3) Противогеморроидальные средства
Анузол                        суппозитории
Индометацин                   суппозитории, 50 мг, 100 мг.
4) Спазмолитики
Дротаверин                    таблетки, 4 мг;
инъекции, 200 мг/мл в 2-мл амп.
Платифиллина гидротартрат     инъекции, 1 мг в 1-мл ампулах.
5) Слабительные
Сенна                         таблетки, 7.5 мг (сеннозиды)
6) Средства, используемые при диарее
Пероральная регидратация
Оральные регитрационные соли  порошок 27.9 г/л
(для глюкозо-электролитного
раствора)порошок 27.9 г/л
Компоненты                     г/л
Калия хлорид                   1.5
Тринатрия цитрата дегидрат     2.9
Натрия хлорид                  3.5
Глюкоза                        20.0
---------------------------------------------------------------------------
13. Гормоны, др. эндокринные препараты
1)  Гормоны коры надпочечников и синтетические заменители
Преднизолон                    таблетки, 1 мг, 5 мг
2)  Инсулин и другие противодиабетические средства
Глибенкламид                   таблетки, 5 мг
Инсулин растворимый            инъекции, 40 МЕ/мл, 80 МЕ/мл,
100 МЕ/мл в 10-мл флаконах
3)  Противозачаточные средства
Гормональные контрацептивы
Норэтистерон                   таблетки, 350 мкг, 5 мг
Норэтистерон энантат           масляный р-р 200 мг/мл в 1 мл
флаконе
Этинилэстрадиол+левоноргестрол таблетки, 30 мкг+150 мг,
50 мкг+250 мг
Этинилэстрадиол+норэтистерон   таблетки, 50 мкг+1.0 мг
Внутриматочные средства
Внутриматочная спираль с медью
Барьерные методы
Презервативы со спермицидом
(ноноксинол) или без него
Диафрагмы со спермицидом
(ноноксинол)
---------------------------------------------------------------------------
14. Средства, применяемые в офтальмологии
1) Противоинфекционные средства
Ацикловир                       глазная мазь, 3%
Сульфацил-натрий                20% р-р (глазные капли) в 1.5-мл
тюбиках
Эритромицин                     глазная мазь, 0,5%
2) Противовоспалительные средства

Преднизолон                        ер-лер (көз), 0,5%
3) Миотикалық дәрі-дәрмектер және
Глаукома кезінде қолданылатын дәрі-дәрмектер
Гидрохлорид пилокарпин             ер-лер (көз), 2%, 4%
Тимолод                            ер-лер (көз), 0,25% 0,5%
15. Жатыр бұлшық етін жиыратын және әлсірететін дәрі-дәрмектер
1) Жиыратын дәрі-дәрмектер
Окситоцин                          инъекциялар, 1 мл ампуладағы
2) Әлсірететін дәрі-дәрмектер
Сальбутамол                        таблеткалар, 4 мг,
инъекциялар, 5 мл
ампулалардағы 0,05% ер-лер
16. Психотроптық дәрі-дәрмектер
1) Жалпы мазасыздық кезінде пайдаланылатын седативтік
дәрі-дәрмектер
Диазепам                           таблеткалар, 5 мг,
1 мл, 2 мл ампулалардағы 5
мг/мл инъекциялар
17. Тыныс алу органдарының жұмысына әсер ететін шипалық
дәрі-дәрмектер
1) Демікпеге қарсы дәрі-дәрмектер
Бронхолитиктер                     инъекциялар, 10 мл
ампулалардағы
Аминофиллин                        2,4% ер-лер
Сальбутамол                        таблеткалар, 2 мг, 4 мг;
2) Қабынуға қарсы дәрі-дәрмектер
Дипропионат беклометазоны          ингаляция, дозаға 5 мкг,
100 мкг
Кромоглицин қышқылы                ингаляция (аэрозоль),
дозаға 20 мг
3) Қақырық түсіретін дәрі-дәрмектер
Бромгексин                         таблеткалар, 4 мг, 8 мг;
шырын, 4 мг/5 мл
18. Су, электролитті және қышқыл-сілтілік тепе-теңдіктің
бұзылысын түзейтін ерітінділер
1) Ішке қабылдайтын дәрі-дәрмектер
Регидрон                           27,9 г/л ұнтақ
(глюкозо-электролитті ер-лер
үшін)
Құрамы
Хлорид калийі                      1,5
Дегидратат цитратының тринатрийі   2,9
Хлорид натрийі                     3,5
Глюкоза                            20,0
2) Парентеральдық
Инъекциялар үшін су                инъекциялар, 2 мл, 5 мл, 10
мл ампулалардағы
инъекциялар,
Глюкоза                            инъекциялар, 200 мл, 400 мл
флакондардағы 5% ер-лер,
5 мл, 10 мл, 20 мл
ампулалардағы
40% ер-лер,
Хлорид натрийі                     инъекциялар, флакондардағы
0,9% изотоникалық ер-лер
19. Витаминдер мен минералдар
1) Витаминдер
Жүкті әйелдер үшін 1 мг фоли қышқылы
бар поливитаминдер
Балалар үшін поливитаминдер
Үлкендер үшін поливитаминдер
2) Неорганикалық заттар
Кальций глюконаты                   таблеткалар, 250 мг, 500 мг
Йод                                 майды иодтау, 1 мл (450 мг
йод), ішке
қабылдау үшін
ампулалардағы 1 мл
(450 мл йод), 0,5 мл (240
мг йод)
Натрий фториді                      таблеткалар, 500 мкг

Преднизолон                     р-р (глазной), 0.5%
3) Миотические средства и средства, применяемые при глаукоме
Пилокарпина гидрохлорид         р-р (глазной), 2%, 4%
Тимолол                         р-р (глазной), 0.25%, 0.5%
---------------------------------------------------------------------------
15. Средства, сокращающие и расслабляющие
мускулатуру матки
1) Сокращающие
Окситоцин                       инъекции, 5 ЕД/мл
в 10мл ампуле
2) Расслабляющие
Сальбутамол                     таблетки, 4 мг, инъекции, 0,05%
р-р в 5-мл амп.
---------------------------------------------------------------------------
16. Психотропные средства
1) Седативные средства и лекарства, используемые при
общем беспокойствие
Диазепам                        таблетки, 5 мг,
инъекции, 5 мг/мл
в 1-мл, 2-мл ампулах
---------------------------------------------------------------------------
17. Лекарственные средства, влияющие на
функции органов дыхания
1) Противоастматические средства
Бронхилитики
Аминофиллин                     инъекции, 2,4% р-р в 10 мл амп.
Сальбутамол                     таблетки, 2мг, 4 мг;
ингаляция, 100 мкг на дозу
2) Противовоспалительные средства
Беклометазона дипропионат       ингаляция, 50 мкг, 100 мкг
на дозу
Кромоглициниевая кислота        ингаляция (аэрозоль), 20 мг
на дозу
3) Отхаркивающие средства
Бромгексин                      таблетки, 4 мг, 8 мг;
сироп, 4 мг/5 мл.
--------------------------------------------------------------------------
18. Растворы, корректирующие нарушения водного,
электролитного и кислотнощелочного равновесия
1) Внутренние
Регидрон                        порошок 27.9 г/л (для глюкозо-
электролитных р-ров) г/л
Состав
калия хлорид                    1.5
тринатрия цитрата дегидратат    2.9
натрия хлорид                   3.5
глюкоза                         20.0
2) Парентеральные
Вода для инъекции               инъекции, в 2-мл, 5-мл,
10-мл в ампулах
Глюкоза                         инъекции, 5% р-ры в 200-мл,
400-мл флаконах 40% р-ры,
в 5-мл, 10-мл, 20-мл ампулах
Натрия хлорид                   инъекции, 0.9% изотонический
р-р во флаконах
---------------------------------------------------------------------------
19. Витамины и минералы
1) Витамины
Поливитамины для беременных с 1 мг фолиевой кислоты
Поливитамины для детей
Поливитамины для взрослых
2) Неорганические вещества
глюконат кальция                таблетки, 250 мг, 500 мг
Йод                             иодированное масло, 1 мл (450 мг
йода), 0.5 мл (240 мг йода)
в ампулах для приема внутрь
Фторид натрия                   таблетки, 500 мкг

20. Иммуноглобулиндер және сарысулар
Құтыруға қарсы иммунолглобиндер     инъекциялар, флакондардағы
Бір/мл
Ботулинстік улануға қарсы сарысу    инъекциялар
Дифтериялық улануға қарсы сарысу    инъекциялар, флакондардағы
1000 Бір, 20000 Бір
Сіреспеге қарсы иммуноглобулин      инъекциялар, флакондардағы
(адамға тән)                        500 Бір
Ода жағдайларында шұғыл көмек көрсету үшін
шипалық дәрі-дәрмектердің тізімі
1) Ауырған жерге қолданатын анастетиктер
Лидокаин                       инъекциялар, 2 мл, 10 мл, 20 мл
ампулалардағы 1%, 2% ер-лер,
Прокаин                        инъекциялар, 2 мл, 5 мл, 10 мл
ампулалардағы 0,25%, 0,5%, 1%
2% ер-лер
6. Есірткілік емес
1) Аналигетиктер және ыстық түсіретіндер
Ацителсалицел қышқылы          таблеткалар, 100 мг, 250 мг,
500 мг
Индометацин                    инъекциялар, 2 мл ампулалардағы
30 мг
2) опоидті аналгетиктер
Трамадол                            инъекциялар, 1 мл
ампулалардағы 1% ер-лер
7. Анафилаксия кезінде пайдаланылатын аллергияға қарсы
дәрі-дәрмектер мен препараттар
Дифенилгидрамин                инъекциялар, 1 мл ампулалардағы
1 % ер-лер
Преднизолон                    инъекциялар, ампулалардағы 30 мг
таблеткалар, 5 мг
Хлорпирамин                    таблеткалар, 25 мг
инъекциялар, 1 мл ампулалардағы
2% ер-лер
Эпинефрин                      инъекциялар, 1 мл ампулалардағы
1% ер-лер
8. Өзгеше емес уға қарсы (Жалпы)
Активтенген көмір                   таблеткалар, ұнтақ 250 мг
5. Инфекцияға қарсы
дәрі-дәрмектер
Бензилпенициллин                инъекция үшін ұнтақ, 500 мың
Бір, флакондардағы 1 млн Бір
6-1. Стенокардияға қарсы дәрі-дәрмектер
Глицерин тринитрат              таблеткалар (тіл асты), 500 мг
Динитрат изосорбиді             таблеткалар (тіл асты), 5 мг
Таблеткалар, капсулдар, 10 мг,
20 мг
6-2. Гипертензияға қарсы дәрі-дәрмектер
Гидралазин                      инъекция үшін ұнтақтар, 20 мг
таблеткалар, 25 мг, 50 мг
Гидрохлорид клонидині           таблеткалар, 0,075 мг, 0,3 мг;
инъекциялар, 1 мл ампулалардағы
0,15% ер-лер
Нифедипин                       таблеткалар, капсулдар, 10 мг
Пропранолол                     таблеткалар, 1 мл, 5 мл
ампулалардағы 0,1% ер-ді 10 мг,
40 мг инъекция

20. Иммуноглобулины и сыворотки
Иммуноглобулин против бешенства  инъекции, 150 ЕД/мл во флаконах
Антисыворотка против
ботулинистического токсина       инъекции
Антисыворотка против
дифтерийного токсина             инъекции, 10000 ЕД, 20000 ЕД
во флаконах
Противостолбнячный               инъекции, 500 ЕД во флаконах
иммуноглобулин (человеческий)
Список лекарственных средств для оказания
неотложной помощи в условиях семейной врачебной амбулатории
---------------------------------------------------------------------------
1.  Местные анестетики
Лидокаин                         инъекции, 1%, 2% р-ры
в 2-мл, 10-мл., 20-мл,амп.
Прокаин                          инъекции, 0,25%, 0,5%, 1%, 2%
в 2-мл, 5-мл, 10-мл ампулах
---------------------------------------------------------------------------
2. Ненаркотические
1)  Анальгетики и жаропонижающие
Кислота ацетилсалициловая        таблетки, 100 мг, 250 мг, 500 мг
Индометацин                      инъекции, 30 мг в 2-мл. амп.
2)  Опиоидные анальгетики
Трамадол                         инъекции, 1% р-р в 1-мл ампулах
---------------------------------------------------------------------------
3. Противоаллергические средства и препараты,
используемые при анафилаксии
Дифенилгидрамин                 инъекции, 1%р-р в 1-мл ампулах
Преднизолон                     инъекции, 30 мг в амп.
таблетки, 5 мг.
Хлоропирамин                    таблетки, 25 мг,
инъекции, 2% р-р в 1-мл амп.
Эпинефрин                       инъекции, 0,1% р-р в 1-мл амп.
---------------------------------------------------------------------------
4. Противоядия неспецифические (общие)
Уголь активированный            таблетки, порошок, 250 мг
---------------------------------------------------------------------------
5. Противоинфекционные средства
Бензилпенициллин                порошок для инъекций, 500 тыс.
ЕД, 1 млн ЕД во флаконах
---------------------------------------------------------------------------
6-1. Противостенокардические средства
Глицерин тринитрат              таблетки (подъязычные), 500 мкг.
Изосорбида динитрат             таблетки (подъязычные), 5 мг.
таблетки, капсулы 10 мг, 20 мг
---------------------------------------------------------------------------
6-2. Антигипертензивные средства
Гидралазин                      порошок для инъекций, 20 мг
таблетки 25 мг, 50 мг
Клонидина гидрохлорид           таблетки, 0,075 МГ, 0,3 мг;
инъекции, 0,15% р-р в 1-мл амп.
Нифедипин                       таблетки, капсулы, 10 мг.
Пропранолол                     таблетки, 10 мг, 40 мг инъекции
0,1% р-р в 1-мл, 5-мл ампулах
---------------------------------------------------------------------------