Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне нысанды киім киіп жүру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2000 жылғы 5 мамыр N 48-II.
Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегі Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 13, N 23, 152-құжатта; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 18, 367-құжат; 1997 ж., N 11, 144-құжат; N 12, 189-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 46-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 20, 717-құжат; 2000 жылғы 1 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне банк құпиясы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2000 жылғы 29 наурыздағы Z000042_ Қазақстан Республикасының Заңы):
397-баптың тоғызыншы бөлігінде "бесінші және алтыншы" деген сөздер "бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2709 Z952709_ заң күші бар Жарлығында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 1999 ж., N 21, 774-құжат; 2000 жылғы 1 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне банк құпиясы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2000 жылғы 29 наурыздағы Z000042_ Қазақстан Республикасының Заңы):
49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Прокуратура органдары қызметкерлерінің
сыныптық шендері, әскери атақтары мен нысанды киімі
1. Прокуратура органдарының қызметкерлеріне атқаратын қызметіне, біліктілігіне және еңбек сіңірген жылдарына сәйкес әскери атақтар немесе мынадай сыныптық шендер беріледі: жоғары, 1, 2 және 3-сыныптағы мемлекеттік әділет кеңесшісі, аға әділет кеңесшісі, әділет кеңесшісі, кіші әділет кеңесшісі, 1, 2 және 3-сыныптағы заңгер және кіші заңгер.
2. Прокуратура органдарының сыныптық шендері немесе әскери атақтар берілген қызметкерлері нысанды киіммен тегін қамтамасыз етіледі.
3. Айырым белгілері мен нысанның үлгілері, нысанды киімді киіп жүру тәртібі мен қамтамасыз ету нормасы, сондай-ақ сыныптық шендер немесе әскери атақтар беру және олардан айыру тәртібі Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Прокуратура органдарында қызмет өткеру туралы ережемен белгіленеді.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ношения форменной одежды
Закон Республики Казахстан от 5 мая 2000 года N 48.
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 1995 г. Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 13, N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 18, ст. 367; 1997 г., N 11, ст. 144; N 12, ст. 189; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 46; N 24, ст. 436; 1999 г., N 20, ст. 717; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2000 г. Z000042_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской тайны", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 1 апреля 2000 г.):
в части девятой статьи 397 слова "пятой и шестой" заменить словами "пятой, шестой, седьмой и восьмой".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 г. N 2709 Z952709_ "О Прокуратуре Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2000 г. Z000042_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской тайны", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 1 апреля 2000 г.):
статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Классные чины, воинские звания и форменная одежда
сотрудников органов прокуратуры
1. Сотрудникам органов прокуратуры в соответствии с занимаемой должностью, квалификацией и выслугой лет присваиваются воинские звания или следующие классные чины: государственный советник юстиции высшего, 1, 2 и 3 класса, старший советник юстиции, советник юстиции, младший советник юстиции, юрист 1, 2 и 3 класса и младший юрист.
2. Сотрудники органов прокуратуры, которым присвоены классные чины или воинские звания, бесплатно обеспечиваются форменной одеждой.
3. Образцы знаков различия и формы, порядок ношения форменной одежды и норма обеспечения, а также порядок присвоения и лишения классных чинов или воинских званий определяются Положением о прохождении службы в органах прокуратуры, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.

4. Сыныптық шендері немесе әскери атақтары бар адамдарға заңдарға сәйкес қызметтік айлық ақысына қосымша ақы белгіленеді.".
3. "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы Z960048_ Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат):
5-бап мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
" - өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет өткеруі туралы ережені бекітеді;";
6-бап мынадай мазмұндағы он бесінші және он алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
" - өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының қатардағы және басқару құрамының қызмет өткеруі туралы ережені әзірлейді;
- арнаулы атақтармен ауыстырылуға тиісті Қызметтер тізбесін бекітеді.";
10-бапта:
бесінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші және он бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының Өртке қарсы мемлекеттік
қызмет басқармаларының және оқу орындарының тулары болады. Өртке қарсы
қызмет органдары туларының сипаттамасын Қазақстан Республикасының
Президенті бекітеді.
Өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарына қызметке тұрған азаматтар
ант береді, оның мәтінін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының қызметкерлеріне мынадай
арнаулы атақтар белгіленеді және беріледі:
қатардағы құрам:
ішкі қызметтің қатардағы жауынгері;
кіші басшы құрам:
ішкі қызметтің кіші сержанты;
ішкі қызметтің сержанты;
ішкі қызметтің аға сержанты;
ішкі қызметтің старшинасы;
ішкі қызметтің прапорщигі;
ішкі қызметтің аға прапорщигі;
орта басшы құрам:
ішкі қызметтің кіші лейтенанты;
ішкі қызметтің лейтенанты;
ішкі қызметтің аға лейтенанты;
ішкі қызметтің капитаны;
аға басшы құрам:
ішкі қызметтің майоры;
ішкі қызметтің подполковнигі;
ішкі қызметтің полковнигі;
жоғары басшы құрам:
ішкі қызметтің генерал-майоры.
Жоғары басшы құрамға арнаулы атақты Қазақстан Республикасының
Президенті береді.
Басқа лауазымды адамдардың қалған санаттағы қызметкерлерге арнаулы атақтар беру (олардан айыру) жөніндегі құқықтары Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет өткеруі туралы ережемен белгіленеді.
Арнаулы атақтар берілген Өртке қарсы мемлекеттік қызмет қызметкерлеріне қызмет өткеру, еңбегіне ақы төлеу, арнаулы атақтар беру, медициналық және санаторий-курорттық, зейнетақымен қамсыздандыру тәртібі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында және ішкі істер органдары қызметкерлеріне арналған өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген әлеуметтік қорғау ережелері қолданылады. Өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының қызметкерлері үлгілері мен тиесілілік нормаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін нысанды және арнаулы киім-кешекпен тегін қамтамасыз етіледі.
Кіші, орта, аға басшы құрамындағы адамдар сот үкімі бойынша немесе Өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет өткеруі туралы ережемен белгіленетін тәртіппен арнаулы атақтан айырылуы мүмкін. Жоғары басшы құрамның арнаулы атағынан айыру Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленетін тәртіппен жүзеге асырылады.".

4. Лицам, имеющим классные чины или воинские звания, в соответствии с законодательством устанавливается доплата к должностному окладу.".
3. В Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. Z960048_ "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931):
статью 5 дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"- утверждает Положение о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы;";
статью 6 дополнить абзацами пятнадцатым и шестнадцатым следующего содержания:
"- разрабатывает Положение о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы;
- утверждает Перечень должностей, подлежащих замещению специальными званиями.";
в статье 10:
часть пятую исключить;
дополнить частями девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой и пятнадцатой следующего содержания:
"Управления государственной противопожарной службы областей, городов Астаны, Алматы и учебные заведения имеют знамена. Описание знамен органов противопожарной службы утверждается Президентом Республики Казахстан.
Граждане, поступившие на службу в органы государственной
противопожарной службы, принимают присягу, текст которой утверждается
Президентом Республики Казахстан.
Сотрудникам органов государственной противопожарной службы
устанавливаются и присваиваются следующие специальные звания:
рядовой состав:
рядовой внутренней службы
младший начальствующий состав:
младший сержант внутренней службы;
сержант внутренней службы;
старший сержант внутренней службы;
старшина внутренней службы;
прапорщик внутренней службы;
старший прапорщик внутренней службы
средний начальствующий состав:
младший лейтенант внутренней службы;
лейтенант внутренней службы;
старший лейтенант внутренней службы;
капитан внутренней службы
старший начальствующий состав:
майор внутренней службы;
подполковник внутренней службы;
полковник внутренней службы
высший начальствующий состав:
генерал-майор внутренней службы.
Специальное звание высшего начальствующего состава присваивается
Президентом Республики Казахстан.
Права других должностных лиц по присвоению (лишению) специальных званий остальным категориям сотрудников устанавливаются Положением о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
На сотрудников государственной противопожарной службы, которым присвоены специальные звания, распространяются порядок прохождения службы, оплаты труда, присвоения специальных званий, медицинского и санаторно-курортного, пенсионного обеспечения, а также условия социальной защиты, установленные законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами для сотрудников органов внутренних дел. Сотрудники органов государственной противопожарной службы обеспечиваются бесплатно форменным и специальным обмундированием, образцы и нормы положенности которых устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Лица младшего, среднего, старшего начальствующего состава могут быть лишены специального звания по приговору суда или в порядке, определяемом Положением о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы. Лишение специального звания высшего начальствующего состава осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.".

4. "Азаматтық қорғаныс туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Z970100_ Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 9, 93-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат):
16-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының аппаратындағы, оның аумақтық органдары мен бағынысты ұйымдарындағы қызметтердің бір бөлігі Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінен, Ұлттық қауіпсіздік комитетінен, Ішкі істер министрлігінен, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардан ауыстырылған (қызмет бабымен жіберілген) әскери қызметшілерден жасақталады";
19-баптың он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"офицерлік құрамдағы адамдарды, прапорщиктерді, мичмандар мен мерзімнен тыс қызмет етушілерді қызметке тағайындайды және қызметі бойынша ауыстырады, әскери атақтарды беру мәселелерін шешеді, оларды әскери қызметтен босатуды жүзеге асырады.
Мерзімді және мерзімнен тыс қызметтегі әскери қызметшілерге, басшы құрамға әскери атақтар беру тәртібі Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органында әскери қызмет өткеру туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Ережемен белгіленеді;";
20-баптың төртінші абзацындағы ", әскери қызметтен босатуды, сондай-ақ өз құзыреті шегінде әскери атақтар беру мәселелерін шешеді" деген сөздер алып тасталып, "(қабылдауды)" деген сөзден кейін, "жүзеге асырады;" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғаныс шараларын қаржыландыру көздері. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының әскери қызметшілері мен басқа да санаттағы қызметкерлерінің құқықтары, мәртебесі";
29-баптың 2-тармағының бірінші сөйлемі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі
орталық атқарушы органы әскери қызметшілерінің
құқықтары, мәртебесі
1. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы аппаратында, оның аумақтық органдарында, бағынысты ұйымдарында және азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінде әскери қызмет өткеретін адамдар міндетті әскери қызметте болады, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мәртебені иеленеді және құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады.
2. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы аппаратының, оның аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының және азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері әскери атақтарына сәйкес айырым белгілері бар нысанды әскери киім (киім-кешек) киіп жүреді.
Азаматтық қорғаныстың басқа санаттағы қызметкерлерінің нысанды әскери киім (киім-кешек) киіп жүру ерекшеліктерін Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының бірінші басшысы белгілейді.".

4. В Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 г. Z970100_ "О гражданской обороне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 9, ст. 93; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101):
пункт 1 статьи 16 дополнить частью второй следующего содержания:
"Часть должностей в аппарате центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, его территориальных органах и подведомственных организациях комплектуется военнослужащими, переведенными (прикомандированными) из Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.";
абзац пятнадцатый статьи 19 изложить в следующей редакции:
"назначает на должности и перемещает по службе лиц офицерского состава, прапорщиков, мичманов и сверхсрочнослужащих, решает вопросы присвоения воинских званий, осуществляет их увольнение с военной службы.
Порядок присвоения воинских званий военнослужащим срочной и сверхсрочной службы, начальствующему составу определяется Положением о прохождении военной службы в центральном исполнительном органе Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, утверждаемым Правительством Республики Казахстан;";
в абзаце четвертом статьи 20 слова "увольнение с военной службы, а также решает вопросы присвоения воинских званий в пределах своей компетенции" исключить;
название главы 7 изложить в следующей редакции:
"Источники финансирования мероприятий гражданской обороны. Права, статус военнослужащих и других категорий работников центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям";
первое предложение пункта 2 статьи 29 исключить;
дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Права, статус военнослужащих центрального
исполнительного органа Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
1. Лица, проходящие военную службу в аппарате центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, его территориальных органах, подведомственных организациях и воинских частях гражданской обороны, состоят на действительной военной службе, обладают статусом и пользуются правами и льготами, установленными законодательством Республики Казахстан для военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Военнослужащие аппарата центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, его территориальных органов, подведомственных организаций и воинских частей гражданской обороны носят форменную военную одежду (обмундирование) со знаками различия в соответствии с воинскими званиями.
Особенности ношения форменной военной одежды (обмундирования) другими категориями работников гражданской обороны устанавливаются первым руководителем центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.".

5. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі
туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы
Z980253_
Қазақстан Республикасының
Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 13,
195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 жылғы 1 сәуірде
"Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне банк құпиясы мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2000 жылғы
29 наурыздағы
Z000042_
Қазақстан Республикасының Заңы):
88-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.

5. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. Z980253_ "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2000 г. Z000042_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам банковской тайны", опубликованный в
газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 1 апреля 2000 г.):
пункт 2 статьи 88 исключить.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)