"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 23 қаңтар N 147-ІІ
1-бап. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер
туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi
Z952235_
Заңына
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат;
N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15,
281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат;
N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195,
205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат;
N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24; 436, 442,
445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20; 731-құжат; N 21,
786-құжат; N 23, 928-құжат; N 24, 1067-құжат; 2000 ж., N 3-4, 65,
66-құжаттар; N 10, 234-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзiлсiн:
1. 1-баптың 1-тармағы "актiлердi қоспағанда)," деген сөздерден кейiн
"Трансферттiк бағаларды қолдану кезiндегi мемлекеттiк бақылау туралы"
Z010136_
Қазақстан Республикасының Заңынан," деген сөздермен толықтырылсын.
2. 5-бапта:
6-тармақша "лизингке" деген сөз "қаржы лизингiне" деген сөздермен
ауыстырылсын;
13) тармақшада:
в) тармақшасының бесіншi және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда
жазылсын:
"нақты қызмет көрсету орнына қарамастан, егер Қазақстан Республикасында орналасқан резидентке немесе тұрақты мекемеге шегерім ретінде есептелетін болса, басқарушылық, қаржылық, консультациялық, аудиторлық, маркетингтік, заңгерлік және адвокаттық қызметтен алынатын табыс;
егер Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметіне байланысты Қазақстан Республикасында орналасқан резидентке және (немесе) тұрақты мекемеге шегерім ретінде есептелетін болса, жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасалған келісім-шарттар (шарттар, келісімдер) бойынша және (немесе) тауарлар жеткізуге жасалған сыртқы сауда келісім-шарттары бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық төлемі (айыппұл санкциясы);";
г) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г) ашық акционерлік қоғамдардың бағалы қағаздарын өткізу кезінде құнның өсуінен түсетін табысты қоспағанда, резидент-заңды тұлғадан және осындай заңды тұлғадағы қатысу үлесін сатудан түсетiн дивиденд нысанындағы табыс;";
д) тармақшасы "болса," деген сөзден кейiн "борыштық бағалы қағаздар бойынша табысты қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
к) тармақшасындағы "төлемдері" деген сөз "сыйлықтары" деген сөзбен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 147
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"(Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180, 181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст. 281; N 23-24, ст. 416; 1997 г., N 4, ст. 51; N 7, ст. 82; N 10, ст. 112; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184, 188; N 13-14, ст. 195, 205; N 20, ст. 263; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 45; N 14, ст. 197, 201, 202; N 23, ст. 425; N 24, ст. 436, 442, 445; 1999 г., N 6, ст. 192, 193; N 20, ст. 731; N 21, ст. 786; N 23, ст. 928; N 24, ст. 1067; 2000 г., N 3-4, ст. 65, 66; N 10, ст. 234) следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 1 статьи 1 после слов "пенсионные фонды)," дополнить словами "Закона Республики Казахстан Z010136_ "О государственном контроле при применении трансфертных цен",".
2. В статье 5:
подпункт 6) после слов "полученное в" дополнить словом "финансовый";
в подпункте 13):
абзацы пятый и шестой подпункта в) изложить в следующей редакции:
"доход, получаемый от управленческих, финансовых, консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических и адвокатских услуг, если он начисляется как вычет резиденту или постоянному учреждению, расположенному в Республике Казахстан, независимо от места фактического оказания услуг;
неустойки (штрафные санкции) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, если они начисляются как вычет резиденту и (или) постоянному учреждению, расположенному в Республике Казахстан, в связи с деятельностью на территории Республики Казахстан;";
подпункт г) изложить в следующей редакции:
"г) доход в форме дивидендов, поступающий от юридического лица-резидента и от реализации доли участия в таком юридическом лице, за исключением дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг открытых акционерных обществ;";
подпункт д) дополнить словами: ", за исключением доходов по долговым ценным бумагам;";
в подпункте к) слово "платежей" заменить словом "премий";

мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) заңды тұлғаның өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшесi - орналасқан жеріне оның міндеттерiнiң бiр бөлігін орындайтын тұрақты жұмыс орны жабдықталған, заңды тұлғадан аумақтық оқшауланған кез келген бөлiмше. Егер жұмыс орны бiр айдан артық мерзімге құрылған болса, тұрақты деп есептеледі;";
19) тармақшадағы "лизинг" деген сөз "негізгі құралдардың қаржы лизингі" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) тармақшада:
в) тармақшасы "операциялар" деген сөзден кейін ", сондай-ақ сақтандыру брокерлерінің (сақтандыру агенттерінің) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасау мен орындау жөніндегі қызметтер көрсетуі;" деген сөздермен толықтырылсын;
д) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"д) негізгі құралдардың қаржы лизингі;".
3. 6-бапта:
1-тармақтың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өзiнiң филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi үшiн табыс салығын олардың орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджеттерге не Астана, Алматы қалаларының тиiстi бюджеттерiне немесе облыстық бюджеттерге төлейдi.";
6-тармақтағы "өзi өндiрген тауарларды" деген сөздер "өзi өндiрген
ауыл шаруашылық өнiмдерiн, сондай-ақ өзi өндiрген ауыл шаруашылық
өнiмдерiн қайта өңдеуден алынған өнiмдердi" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 9-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғалардың еңбекақы, сақтандыру және зейнетақы төлемдерi
түрiнде алған табысы;";
5. 10-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Жеке тұлғалардың еңбекақы, сақтандыру және зейнетақы
төлемдерi түрiнде алған табысы";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлғалардың еңбекақы түрiнде алған табысына, сондай-ақ
мыналар жатады:";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жұмыс берушiнiң қызметкерлердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықтарын төлеуге жұмсаған шығындары;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қызметкерлердiң жылдық жиынтық табысына тұруға және жол жүруге
арналған iссапар төлемдерiнiң құжатпен расталған нақты сомасы, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген нормалар шегiнде тұрған
уақыты үшін төленетiн тәулiктiк шығындар енгiзiлмейдi.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Сақтандыру төлемдерi түрiнде алынған табысқа сақтандыру
ұйымдарының жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төленетiн, олар бойынша:
а) жинақтаушы зейнетақы қорларындағы зейнетақы жинақтары есебiнен;
б) жұмыс берушiлердiң қаражаты есебiнен сақтандыру сыйлықтары
төленген сақтандыру төлемдерi жатады.";

дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) иное обособленное структурное подразделение юридического лица - любое территориально обособленное подразделение от юридического лица, по месту нахождения которого оборудованы стационарные рабочие места, выполняющие часть его функций. Рабочее место считается стационарным, если
оно создано на срок более одного месяца;";
в подпункте 19) слово "лизинг" заменить словами "финансовый лизинг
основных средств";
в подпункте 46):
подпункт в) после слов "перестрахованию" дополнить словами ", а также
предоставление услуг страховых брокеров (страховых агентов) по заключению
и исполнению договоров страхования (перестрахования);";
подпункт д) изложить в следующей редакции:
"д) финансовый лизинг основных средств;".
3. В статье 6:
в части третьей пункта 1:
слово "налоговым" исключить;
слова "по месту их нахождения в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или бюджеты областей" заменить словами "в соответствующие бюджеты по месту их нахождения либо в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или в областные бюджеты";
в пункте 6 слова "товаров собственного производства" заменить словами
"сельскохозяйственной продукции собственного производства, а также
продуктов переработки сельскохозяйственной продукции собственного
производства".
4. Подпункт 1) пункта 4 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"доходы физических лиц, получаемые в виде оплаты труда, страховых и
пенсионных выплат;".
5. В статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Доходы физических лиц, получаемые в виде оплаты труда,
страховых и пенсионных выплат";
в пункте 2:
абзац первый пункта 2 после слова "доходам" дополнить словами
"физических лиц";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) расходы работодателя на уплату страховых премий по договорам
страхования работников;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В совокупный годовой доход работников не включаются суммы
фактических командировочных выплат на проживание и проезд, подтвержденные
документально, а также суточные, выплачиваемые за время проживания в
пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. К доходам, получаемым в виде страховых выплат, относятся
страховые выплаты, осуществляемые страховыми организациями по договорам
накопительного страхования, страховые премии по которым были оплачены:
а) за счет пенсионных накоплений в накопительных пенсионных фондах;
б) за счет средств работодателей.".

6. 11-бапта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) банктердiң бұрын шегерiмге жатқызып, мәжбүрлi шығындар жасаудың
мөлшерiн азайтудан түскен табыстары;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) жалпы сақтандыру саласы бойынша қызметтi жүзеге асыратын
сақтандыру ұйымдары үшiн бұрын шегерiмге жатқызылған, сақтандыру
резервтерiн азайтудан түскен табыс;";
14) тармақша "Заңның" деген сөзден кейiн "20-4-бабының 3-тармағына,"
деген сөздермен толықтырылсын;
16) тармақшада "138-1-бабына" деген сөздер "138-бабының 1-тармағына"
деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 13-бапта:
3) тармақшадағы "инфляцияға орай түзетулер ескерiле отырып" деген сөз
алып тасталсын, "акцияларды" деген сөз "акцияларын" деген сөзбен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк кәсiпорындардан, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындардың мемлекеттiк мекемелерден қайтарымсыз негiзде алған негiзгi құралдардың құны.".
8. 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жалпы сақтандыру саласы бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген нормаларға сәйкес сақтандыру резервiне жасалған аударымдар сомасын шегеруге құқығы бар. V991052_
Қайта сақтандыру бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғаның өмiрдi сақтандыру саласы бойынша қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы жасаған, қайта сақтандыруға қабылданған шарттар бойынша аударымдар сомасын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген нормаларға сәйкес сақтандыру резервiне жасалған аударымдар сомасын шегеруге құқығы бар.".
9. 20-баптың 6-тармағының 2), 9), 10) тармақшалары алып тасталсын.
10. 20-2-баптың 2-тармағындағы "салық жылының басында жұмсалған тiркелген активтердi қайта бағалау сомасы, сондай-ақ осы Заңның 20-8-бабына сәйкес айқындалған қайта бағалау сомасы" деген сөздер "тiркелген активтердi қосымша бағалау сомасы" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 20-3-бапта:
1-тармақтың б) тармақшасындағы "осы Заңның 20-5-бабына сәйкес айқындалатын қалдық құн бойынша" деген сөздер "баланстық құны бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) негiзгi құралдар объектiлерiн уақытша консервацияға, қайта жаңғыртуға және техникалық қайта жарақтауға берген кезде, олар толық тоқтап тұрған жағдайда - баланстық құны бойынша;";
мынадай мазмұндағы в) тармақшасымен толықтырылсын:
"в) тiркелген активтердi есептен шығарған, жоғалтқан, жойған, бүлдiрген, айырылып қалған кезде, тiркелген активтер сақтандырылған жағдайда - сақтандыру ұйымы сақтандыру шартына сәйкес сақтанушыға төлеген сақтандыру төлемдерi сомасы негiзге алынып анықталатын құны бойынша iшкi топтардың құндық балансында ескерiледi. Егер сақтандыру шартына сәйкес төленуге тиiс сақтандыру төлемдерi тiркелген активтiң бөлiгiне жатса, онда шығып қалған тiркелген активтiң құны сақтандыру төлемдерi мен тiркелген активтiң сақтандырылмаған бөлiгiне жататын баланстық құнның сомасы ретiнде
анықталады.
Тiркелген активтердi есептен шығарған, жоғалтқан, жойған, бүлдiрген,
айырылып қалған өзге жағдайларда баланстық құны бойынша iшкi топтардың
құндық балансында ескерiледi.".

6. В статье 11:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) доходы от снижения размеров созданных провизий банков, ранее
отнесенных на вычеты;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) доходы от снижения страховых резервов, ранее отнесенных на
вычеты, для страховых организаций, осуществляющих деятельность по отрасли
общего страхования;";
подпункт 14) после слова "согласно" дополнить словами "пункту 3
статьи 20-4,";
в подпункте 16) слова "со статьей 138-1" заменить словами "с пунктом
1 статьи 138".
7. В статье 13:
в подпункте 3) слова "с учетом корректировки на инфляцию" исключить;
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе государственными учреждениями от государственных предприятий, а также государственными предприятиями от государственных учреждений, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
8. Пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическое лицо, осуществляющее страховую деятельность по отрасли общего страхования, имеет право на вычет суммы отчислений в страховые резервы в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. V991052_
Юридическое лицо, осуществляющее страховую деятельность по перестрахованию, имеет право на вычет суммы отчислений в страховые резервы в соответствии с нормами, установленными законодательством Республики Казахстан, за исключением суммы отчислений по принятым на перестрахование договорам, заключенным страховой организацией, осуществляющей деятельность по отрасли страхования жизни.".
9. Подпункты 2), 9), 10) пункта 6 статьи 20 исключить.
10. В пункте 2 статьи 20-2 слова ", произведенной на начало налогового года, а также сумма дооценки, определенная в соответствии со статьей 20-8 настоящего Закона," исключить.
11. В статье 20-3:
в подпункте б) пункта 1 слова "по остаточной стоимости, определяемой в соответствии со статьей 20-5 настоящего Закона" заменить словами "балансовой стоимости";
в пункте 2:
подпункт б) изложить в следующей редакции:
"б) при передаче объектов основных средств на консервацию, реконструкцию и техническое перевооружение, при условии их полной остановки – по балансовой стоимости;";
дополнить подпунктом в) следующего содержания:
"в) при списании, утрате, уничтожении, порче, потере, в случае страхования фиксированных активов – по стоимости, определяемой исходя из суммы страховых выплат, выплачиваемых страхователю страховой организацией в соответствии с договором страхования. Если в соответствии с договором страхования причитающиеся страховые выплаты относятся к части фиксированного актива, то стоимость выбывшего фиксированного актива определяется как сумма страховых выплат и балансовой стоимости, относящейся к незастрахованной части фиксированного актива.
В иных случаях списания, утраты, уничтожения, порчи, потери фиксированных активов – по балансовой стоимости.".

12. 20-4-баптың 3-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда
жазылсын:
"Оларды үш жылдық кезең аяқталғанға дейiн өткiзген жағдайда
жүргiзiлген шегерiмнiң сомасы жылдық жиынтық табысты ұлғайтуға жатады.".
13. 20-5-бап алып тасталсын.
14. 20-7-бапта:
тақырыбындағы "лизинг" деген сөз "негiзгi құралдардың қаржы лизингi"
деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "Лизингке (лизинг бойынша)" және "тiркелген
активтердiң" деген сөздер тиiсiнше "Қаржы лизингiне (қаржы лизингi
бойынша)" және "негiзгi құралдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "лизингке берiлген тiркелген активтердiң" деген
сөздер "қаржы лизингiне берiлген негiзгi құралдардың" деген сөздермен
ауыстырылсын.
15. 20-8-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Негiзгi құралдарды қосымша бағалау сомасына 15 процент ставка
бойынша табыс салығы салынады.
Табыс салығын төлеу қосымша бағалау жүргiзiлген айдан кейiнгi айдың
ішінде жүргiзіледі.
4. Қосымша бағалау нәтижесiнде есептелген амортизациялық аударымдарды
шегерiмдерге жатқызудан салық төлеушi есептi кезеңнiң iшiнде шеккен зиян
салық салу мақсатында есепке алынбайды.".
16. 20-9-бапта:
1-тармақ "тiркелген активтердi сатып алуға алынған" деген сөздерден
кейiн ", оның iшiнде қаржы лизингi түрiндегi" деген сөздермен
толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын.
17. 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Сақтандыру сыйлықтары бойынша шығыстарға шегерiм жасау
Жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықтарын
қоспағанда, сақтандыру шарттары бойынша сақтанушылар төлейтiн сақтандыру
сыйлықтары, шегерiм жасауға жатады.".
18. 27-баптың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың жоғарыда көрсетiлген ережелерi қосымша бағалау нәтижесiнде есептелген амортизациялық аударымдарды шегерiмдерге жатқызудан салық жылы iшiнде келтiрiлген залалдарға қолданылмайды.".
19. Мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына салық салу
28-1-бап. Салық салу объектiсi
1. Өмiрдi сақтандыру саласы бойынша қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының және қайта сақтандыру ұйымының өмiрдi, аннуитеттi, жазатайым жағдайдан және аурудан сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) жүргiзген жағдайда, салық жылы iшiнде алуға тиiс (алған) сақтандыру сыйлығы түрiндегi табысы табыс салығы салынатын объект болып табылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өмiрдi сақтандыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымымен жасасқан және бұдан кейiн тәуекелдердi қайта сақтандыру ұйымына берумен байланысты шарттар бойынша тәуекелдердi қайта сақтандырған кезде, осындай қайта сақтандыру шарттары бойынша төленген тиiстi сақтандыру сыйлықтары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салынатын объектiсi болып табылмайды.

12. Часть вторую пункта 3 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:
"В случае их реализации до истечения трехлетнего периода сумма произведенного вычета относится на увеличение совокупного годового дохода.".
13. Статью 20-5 исключить.
14. В статье 20-7:
в заголовке слово "лизинга" заменить словами "финансового лизинга основных средств";
в пункте 2:
в части первой слова "фиксированных активов" и "лизинг (по лизингу)" заменить соответственно словами "основных средств" и "финансовый лизинг (по финансовому лизингу)";
в части второй слова "фиксированных активов, переданных в лизинг" заменить словами "основных средств, переданных в финансовый лизинг".
15. В статье 20-8:
пункт 2 исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма дооценки основных средств облагается подоходным налогом по ставке 15 процентов.
Уплата подоходного налога производится в течение месяца, следующего за месяцем проведения дооценки.
4. Убытки, полученные налогоплательщиком в течение отчетного периода от отнесения на вычеты амортизационных отчислений, исчисленных в результате дооценки, в целях налогообложения не учитываются.".
16. В статье 20-9:
пункт 1 после слов "Вознаграждение (интерес) за кредиты (займы)," дополнить словами "в том числе в виде финансового лизинга,";
пункт 2 исключить.
17. Статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Вычет расходов по страховым премиям
Страховые премии, уплачиваемые страхователями по договорам страхования, относятся к вычетам, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования.".
18. Часть третью статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Вышеуказанные положения настоящей статьи не применяются к убыткам, полученным в течение налогового года от отнесения на вычеты амортизационных отчислений, исчисленных в результате дооценки.".
19. Дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Налогообложение страховых (перестраховочных) организаций
Статья 28-1. Объект налогообложения
1. Объектом обложения подоходным налогом страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли страхования жизни, и перестраховочной организации при проведении ими страхования (перестрахования) по договорам страхования жизни, аннуитета, от несчастного случая и болезни является доход в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового года.
При проведении страховой (перестраховочной) организацией перестрахования рисков по договорам, заключенным страховой организацией, осуществляющей деятельность по страхованию жизни, и связанным с последующей передачей рисков перестраховочной организации, соответствующие страховые премии, уплаченные по таким договорам перестрахования, не являются объектом налогообложения страховой (перестраховочной) организации.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлгеннен және инвестициялық табыстан басқа алынған (алынуға тиiс), сондай-ақ жалпы сақтандыру саласы бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының және жалпы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) iсiн жүргiзген кезде қайта сақтандыру ұйымының табыстары бойынша табыс салығы салынатын объект жылдық жиынтық табыс пен осы Заңда көзделген шегерiмдердiң айырмасы ретiнде есептелген салық салынатын табыс болып табылады.
28-2-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының табыстарын
есепке алу
Өмiрдi сақтандыру саласы бойынша қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары және қайта сақтандыру ұйымдары өмiрдi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) iсiн жүргiзген кезде салық салу мақсатында инвестициялық табысты қоса алғанда, осы Заңның 28-1-бабының 1-тармағында көрсетiлген табыс бойынша және өзге қызметтен болатын табыс, шығын бойынша бөлек есеп жүргiзуге мiндеттi.
28-3-бап. Табыс салығының ставкалары
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының 28-1-баптың 1-тармағында аталған табыстарына осы Заңда белгiленген шегерiмдер жасалмай, алынуға тиiс (алынған) сақтандыру сыйлықтарының сомасынан 2 процент ставка бойынша табыс салығы салынуға тиiс.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының осы Заңның 28-1-бабының 2-тармағында көрсетiлген, салық жылы ішінде алған (алуға тиiс) табыстарына осы Заңның 30-бабының 1-тармағында көрсетiлген ставка бойынша табыс салығы салынуға тиiс.
28-4-бап. Табыс салығын төлеу мерзiмдерi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары осы Заңның 28-1-бабының 1-тармағында көрсетiлген табыстары бойынша табыс салығын ай сайын ағымдағы айдың 20-сынан кешiктiрмей, салық жылы iшiнде алынады деп көзделген (алынған) сақтандыру сыйлықтары сомасының 1/12 бөлiгiн негiзге ала отырып төлейдi.
2. Осы Заңның 28-1-бабының 1-тармағында көрсетiлген табыстарды және инвестициялық табыстарды қоспағанда, салық жылы iшiнде алынған (алынуға тиiс) табыстар бойынша осы Заңның 51-бабында белгiленген тәртiппен аванстық төлемдер төленедi.
28-5. Табыс салығы бойынша декларация және есеп
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары есептi тоқсаннан кейiнгi
айдың 15-iнен кешiктiрмей, осы Заңның 28-1-бабының 1-тармағында
көрсетiлген табыстар бойынша тоқсан үшiн есептелген табыс салығы жөнiнде
есеп тапсырады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары салық жылының қорытындысы
бойынша осы Заңның 49-бабында белгiленген мерзiмде барлық табыстар жөнiнде
декларация тапсыруға мiндеттi.

2. Объектом обложения подоходным налогом по доходам, полученным (подлежащим получению), за исключением указанных в пункте 1 настоящей статьи и инвестиционного дохода, а также страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли общего страхования, и перестраховочной организации при проведении ими страхования (перестрахования) по договорам общего страхования является налогооблагаемый доход, исчисленный как разница между совокупным годовым доходом и вычетами, предусмотренными настоящим Законом.
Статья 28-2. Учет доходов страховых (перестраховочных) организаций
В целях налогообложения страховые организации, осуществляющие деятельность по отрасли страхования жизни, и перестраховочные организации при проведении ими страхования (перестрахования) по договорам страхования жизни обязаны вести раздельный учет по доходам, указанным в пункте 1 статьи 28-1 настоящего Закона, включая инвестиционные доходы, и по доходам, расходам от иной деятельности.
Статья 28-3. Ставки подоходного налога
1. Доходы страховых (перестраховочных) организаций, указанные в пункте 1 статьи 28-1, подлежат обложению подоходным налогом без осуществления вычетов, установленных настоящим Законом, по ставке 2 процента от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий.
2. Доходы, указанные в пункте 2 статьи 28-1 настоящего Закона, полученные (подлежащие получению) страховыми (перестраховочными) организациями в течение налогового года, подлежат обложению подоходным налогом по ставке, установленной в пункте 1 статьи 30 настоящего Закона.
Статья 28-4. Сроки уплаты подоходного налога
1. Страховые (перестраховочные) организации уплачивают подоходный налог по доходам, указанным в пункте 1 статьи 28-1 настоящего Закона, ежемесячно не позднее 20 числа текущего месяца, исходя из 1/12 предполагаемой к получению (полученной) суммы страховых премий за налоговый год.
2. По доходам, полученным (подлежащим получению) в течение налогового года, за исключением доходов, указанных в пункте 1 статьи 28-1 настоящего Закона, и инвестиционного дохода, уплачиваются авансовые платежи в порядке, установленном в статье 51 настоящего Закона.
Статья 28-5. Декларация и расчет по подоходному налогу
1. Страховые (перестраховочные) организации по доходам, указанным в пункте 1 статьи 28-1 настоящего Закона, предоставляют расчет по начисленному за квартал подоходному налогу не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
2. По итогам налогового года страховые (перестраховочные) организации
обязаны предоставить декларации по всем доходам в сроки, установленные
статьей 49 настоящего Закона.

3. Табыс салығын түпкiлiктi есептеу және төлеу осы Заңның 52-бабында
белгiленген мерзiмдерде жүргiзіледi.".
20. 30-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
21. 32-бапта:
1-тармақ "Заңды тұлғаларға" деген сөздiң алдынан "Осы баптың
3-тармағында көрсетiлгеннен басқа жағдайларда" деген сөздермен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Резидент-заңды тұлғаларға борыштық бағалы қағаздар бойынша
төленетiн сыйақыға (мүддеге) төлем көзiнен салық салынбайды.".
22. 32-1-бап "Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер" деген сөздердiң
алдынан "Қызметкерлердiң жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жұмыс
берушi төлеген сақтандыру сыйлықтары сомасын қоспағанда," деген сөздермен
толықтырылсын.
23. 34-бапта:
1-тармақта:
1-1) тармақшаның үшiншi абзацы "51 процентiн құраса" деген сөздерден
кейiн "(есту, сөйлеу, көру қабiлетiнен айырылған мүгедектер жұмыс iстейтiн
өндiрiстiк ұйымдар үшiн кемiнде 35 процент)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
8) тармақшада:
"жабдықтарды" деген сөз "оларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
"негiзгi құралдар" деген сөздер "негiзгi құралдардың қаржы" деген
сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан зейнетақы
төлемдерi;
бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттiк стипендиялар үшiн белгiленген мөлшерлерде төленетiн стипендиялар;
жалпы науқастануына байланысты еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтiк жәрдемақыларды, пайдаланылмаған жыл сайынғы еңбек демалысы үшiн өтемақыларды, сондай-ақ жеке еңбек шартын бұзған кезде төленетiн, орташа айлық жалақы мөлшерiнен артық өтемақыларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берiлетiн атаулы әлеуметтiк көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар, әлеуметтiк жеңiлдiктер;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкердiң еңбек мiндеттерiн атқаруға байланысты мертiгуiнен не денсаулығына өзге де зақым келуiнен болған залалдың орнын толтыру (жоғалтқан жалақысына қатысты өтеуден басқа); P930201_ V930037_
қызметкерлерге бала туған кезде, жерлеу үшiн, құжатпен расталған, көрсетiлген медициналық қызмет (косметологиялық қызметтен басқа) ақысын төлеу үшiн 50 еселенген айлық есептiк көрсеткiш шегiнде берiлетiн материалдық көмек;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс берушiнiң қызметкерлердi өндiрiстiк қызметке байланысты мамандық бойынша оқытуға және бiлiктiлiгiн арттыруға жұмсаған шығындары;
жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы алушылардың жасасқан жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықтарын (аннуитет) төлеу үшiн өмiрдi сақтандыру жөнiндегi сақтандыру ұйымдарына жiберген зейнетақы төлемдерiнiң сомасы;
жұмыс берушi өз қызметкерлерiнiң жеке жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықтарының сомасы;
бұрын табыс салығы салынған ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен жүзеге асырылатын зейнетақы және сақтандыру төлемдерi;";
6) тармақшаның екiншi сөйлемi алып тасталсын;
7) тармақшадағы ", сондай-ақ мемлекеттiк (ұлттық) лотерея бойынша ұтыстар" деген сөздер "және борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ алып тасталсын.

3. Окончательный расчет и уплата подоходного налога производятся в
сроки, установленные статьей 52 настоящего Закона.".
20. Пункт 2 статьи 30 исключить.
21. В статье 32:
пункт 1 после слов "от причитающейся суммы" дополнить словами ",
кроме случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Вознаграждение (интерес), выплачиваемое юридическим
лицам-резидентам по долговым ценным бумагам, у источника выплаты не
облагается.".
22. Статью 32-1 дополнить словами ", за исключением суммы страховых
премий, уплаченных работодателем по договорам накопительного страхования
работников".
23. В статье 34:
в пункте 1:
абзац третий подпункта 1-1) дополнить словами "(для производственных
организаций, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, не
менее 35 процентов)";
подпункт 2) исключить;
в подпункте 8):
после слов "полученному по" дополнить словами "финансовому";
слова "этого оборудования" заменить словом "их";
в пункте 5:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий; P991903_
адресная социальная помощь, пособия и компенсации, социальные льготы, предоставляемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением социальных пособий по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, компенсаций за неиспользованный ежегодный трудовой отпуск, а также компенсаций, выплачиваемых при расторжении индивидуального трудового договора, превышающих размер среднемесячной заработной платы;
возмещение ущерба, причиненного работнику увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка); P930201_ V930037_
материальная помощь, оказываемая работникам при рождении ребенка, на погребение, для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), подтвержденных документально, в пределах 50-кратного месячного расчетного показателя;
расходы работодателя, направленные на обучение и повышение квалификации работников по специальности, связанной с производственной деятельностью, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
суммы пенсионных выплат получателей из накопительных пенсионных фондов, направленные в страховые организации по страхованию жизни для оплаты страховых премий по заключенному договору накопительного страхования (аннуитета);
суммы страховых премий, уплачиваемые работодателем по договорам личного ненакопительного страхования своих работников;
пенсионные и страховые выплаты, осуществляемые за счет добровольных пенсионных взносов, обложенных ранее подоходным налогом;";
предложение второе подпункта 6) исключить;
в подпункте 7) слова ", а также выигрыши по государственной (национальной) лотерее" заменить словами "и вознаграждение по долговым ценным бумагам";
пункт 9 исключить.

24. 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Негiзгi құралдардың қаржы лизингi
1. Лизинг берушiнiң амортизацияға жататын негiзгi құралдарды лизинг алушыға беруi, егер ол мынадай шарттарға сәйкес келсе:
1) лизинг берушi лизинг шартында уағдаласқан негiзгi құралдарды сатушыдан өз меншiгiне алуға және лизинг алушыға оны белгiлi бiр ақысын төлеген кезде, белгiлi бiр мерзiмге, белгiлi бiр жағдайларда уақытша иелiк етуге және кәсiпкерлiк мақсаттар үшiн пайдалануға беруге мiндеттенсе;
2) негiзгi құралдарды лизинг алушының меншiгiне беру немесе лизинг алушыға тiркелген баға бойынша негiзгi құралдарды сатып алу жөнiнде құқық беру лизинг шартында белгiленсе;
3) қаржы лизингiнiң мерзiмi негiзгi құралдардың пайдалы қызмет ету мерзiмiнiң 80 процентiнен асып түссе, негiзгi құралдардың қаржы лизингi болып табылады.
Қаржы лизингiне (қаржы лизингi бойынша) берiлген (алынған) негiзгi құралдардың құны лизинг шартын жасасқан кезде анықталады.
Салық салу мақсатында мұндай мәмiле лизинг алушының негiзгi құралдарды сатып алуы ретiнде қаралады.
2. Осы баптың мақсаттары үшiн негiзгi құралдардың қаржы лизингiнiң мерзiмi лизинг алушы шартқа сәйкес негiзгi құралдардың қаржы лизингiн ұзартуға құқығы болатын қосымша мерзiмдi қамтиды.".
25. 49-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "500" деген цифрлар "2000" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ауыл шаруашылығына жатпайтын өнiмдi, өзi өндiрмеген өнiмдi, акцизделетiн өнiмдi және оларды қайта өңдеу өнiмдерiн сатудан табысы бар бiрыңғай жер салығын төлеушiлер бөлек есеп жүргiзуге және олар бойынша табыс салығын есептеудi және төлеудi жүзеге асыруға, сондай-ақ жылдық жиынтық табыс пен осы бөлiмге сәйкес жүргiзiлген шегерiмдер туралы декларацияны табыс етуге мiндеттi.".
26. 50-бапта:
4-тармақтың 3-1) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан тұрақты мекемелер және (немесе) Қазақстан Республикасының резиденттерi салық жылында төленбеген қазақстандық көзден алынған табысты шегерiмдерге жатқызған кезде төлем көзiнен ұсталған салықты осы баптың 1-тармағына сәйкес, жылдық жиынтық табыс және салық жылында жүргiзiлген шегерiмдер туралы декларация табыс еткен күннен бастап 10 күн өткен соң, бiрақ есептi жылдан кейiнгi жылдың 10 сәуiрiнен кешiктiрмей аударуға мiндеттi.".
27. 54-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өзi шығаратын ауыл шаруашылық өнiмдерiн және оларды қайта өңдеуден алынатын өнiмдердi сатудан түсетiн айналымдар бойынша бiрыңғай жер салығын төлеушiлер қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылмайды.
Ауыл шаруашылығына жатпайтын өнiмдi, өзi өндiрмеген өнiмді,
акцизделетiн өнiмдi сатудан түсетiн айналымдар бойынша, сондай-ақ оларды
қайта өңдеу өнiмдерiн сатудан түсетiн айналымдар бойынша бiрыңғай жер
салығын төлеушiлер осы Заңға сәйкес қосылған құнға салынатын салықты
есептеудi және төлеудi жүзеге асырады.".

24. Статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Финансовый лизинг основных средств
1. Передача лизингодателем лизингополучателю основных средств, подлежащих амортизации, является финансовым лизингом основных средств, если она отвечает следующим условиям:
1) лизингодатель обязуется приобрести в собственность обусловленные договором лизинга основные средства у продавца и передать их лизингополучателю за определенную плату, на определенный срок, на определенных условиях во временное владение и пользование для предпринимательских целей;
2) передача основных средств в собственность лизингополучателя или предоставление права лизингополучателю по приобретению основных средств по фиксированной цене определены договором лизинга;
3) срок финансового лизинга превышает 80 процентов срока полезной службы основных средств.
Стоимость основных средств, переданных (полученных) в финансовый лизинг (по финансовому лизингу), определяется на момент заключения договора лизинга.
В целях налогообложения такая сделка рассматривается как покупка основных средств лизингополучателем.
2. Для целей настоящей статьи срок финансового лизинга основных средств включает дополнительный срок, на который лизингополучатель имеет право продлить финансовый лизинг основных средств в соответствии с договором.".
25. В статье 49:
в подпункте 3) пункта 1 цифры "500" заменить цифрами "2000";
пункт 6-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Плательщики единого земельного налога, имеющие доходы от реализации несельскохозяйственной продукции, продукции несобственного производства, подакцизной продукции и продуктов их переработки, обязаны вести раздельный учет и осуществлять по ним исчисление и уплату подоходного налога, а также предоставлять декларацию о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах в соответствии с настоящим разделом.".
26. В статье 50:
подпункт 3-1) пункта 4 исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Постоянные учреждения, расположенные на территории Республики Казахстан, и (или) резиденты Республики Казахстан при отнесении на вычеты доходов из казахстанского источника, невыплаченных за налоговый год, обязаны перечислять налог, удержанный у источника выплаты согласно пункту 1 настоящей статьи, по истечении 10 дней со дня предоставления декларации о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах за налоговый год, но не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.".
27. Пункт 2 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"2. Плательщиками налога на добавленную стоимость не являются плательщики единого земельного налога по оборотам от реализации сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов ее переработки.
Плательщики единого земельного налога по оборотам от реализации несельскохозяйственной продукции, продукции несобственного производства, подакцизной продукции, а также по оборотам от реализации продуктов их переработки осуществляют исчисление и уплату налога на добавленную стоимость в соответствии с настоящим Законом.".

28. 56-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Акцизделетiн тауарлар бойынша акциз сомасы салық салынатын
айналым мөлшерiне енгiзiледi.".
29. 56-8-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
30. 57-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "бағалы қағаздарды" деген сөздiң алдынан "құжаттамалық нысанда шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшаның үшiншi абзацы "51 процентiн құраса" деген сөздерден кейiн "(есту, сөйлеу, көру қабiлетiнен айырылған мүгедектер жұмыс iстейтiн өндiрiстiк ұйымдар үшiн кемiнде 35 процент)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) бұрын жарғылық капиталға жарна ретiнде алынған мүлiктi қайтару;";
мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:
"27) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес негiзгi құралдарды мемлекеттiк мекемелер пайдасына өтеусiз негiзде беру, сондай-ақ мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк кәсiпорындар пайдасына негiзгi құралдарды өтеусiз негiзде беруi;".
31. 62-бапта:
1-тармақтағы "2 және 3-тармақтарында" деген сөздер "2-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын.
32. 65-бапта:
"осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) жеке тұлғаларға (халыққа) қолма-қол есеп айырысып сату жағдайларын қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын.
33. 65-1-баптың 1, 2, 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлiк-экспедиторлық қызметтер көрсететiн, тасымалды тiкелей жүзеге асырмайтын салық төлеушiлер осындай салық төлеушiлер көрсеткен қызметтер құны мен нақты жүк жөнелтушiге қатысты тасымалдаушылар көрсеткен қызметтер құнын көрсете отырып шот-фактура жазып бередi.
2. Жүк жөнелтушiлер үшiн шот-фактураның көшiрмесiн жазып беру тiкелей тасымалдаушылар берген шот-фактуралар негiзiнде жүргiзiледi, осы баптың 1-тармағында аталған салық төлеушiлер онда әрбiр жүк жөнелтушiнiң тасымал көлемiн көрсете отырып, олардың тiзiлiмiн жүргiзедi.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес табыс етiлген шот-фактура жүк жөнелтушiнiң қосылған құнға салынатын салығына есептеуге жатқызу үшiн негiз болып табылады.".
34. 69-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiнде:
"салық төлеушiлерге" деген сөздерден кейiн "(осы Заңның 138-2, 138-3 және 138-4-баптарына сәйкес салық салудың оңайлатылған режимiн қолданатындарды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"және" деген сөзден кейiн "жеткiзушiлер салық органдарына табыс еткен қосылған құнға салынатын салық бойынша декларацияларда ескерiлген салық сомасын қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егер дұрыстығын тексеру кезiнде нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында одан әрi пайдалану үшiн салық төлеушiлерге тиеп жiберiлген тауарлар бойынша қосылған құнға салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртiбiн жеткiзушiлердiң бұзу фактiлерi анықталған жағдайда, аталған артық сома жеткiзушiнiң белгiлi болған тәртiп бұзушылығын
жойғаннан кейiн қайтарылады.";
2-тармақ алып тасталсын.

28. Пункт 10 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"10. В размер облагаемого оборота включаются суммы акциза по подакцизным товарам.".
29. Пункт 2 статьи 56-8 исключить.
30. В пункте 1 статьи 57:
подпункт 3) дополнить словами ", выпущенных в документарной форме";
абзац третий подпункта 12) дополнить словами "(для производственных организаций, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, не менее 35 процентов)";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) возврат имущества, ранее полученного в качестве взноса в уставный капитал;";
дополнить подпунктом 27) следующего содержания:
"27) передача основных средств на безвозмездной основе в пользу государственных учреждений, а также передача основных средств на безвозмездной основе, осуществляемая государственными учреждениями в пользу государственных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
31. В статье 62:
в пункте 1 слова "пунктах 2 и 3" заменить словами "пункте 2";
пункт 3 исключить.
32. В статье 65:
в пункте 1 слова "за исключением случаев, предусмотренных в пункте 4 настоящей статьи" заменить словами "за исключением случаев реализации товаров (работ, услуг) за наличный расчет физическим лицам (населению)";
пункт 4 исключить.
33. Пункты 1, 2, 3 статьи 65-1 изложить в следующей редакции:
"1. Налогоплательщики, оказывающие транспортно-экспедиторские услуги, непосредственно не осуществляющие перевозки, выписывают счета-фактуры с указанием стоимости услуг, оказанных такими налогоплательщиками, и стоимости услуг перевозчиков, приходящихся на конкретного грузоотправителя.
2. Выписка счетов-фактур для отправителей грузов производится на основании счетов–фактур, выставленных непосредственными перевозчиками, к которым налогоплательщики, указанные в пункте 1 настоящей статьи, составляют реестр грузоотправителей с указанием объемов перевозок каждого.
3. Основанием для отнесения в зачет налога на добавленную стоимость у грузоотправителя является счет-фактура, выставленная в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.".
34. В статье 69:
в части второй пункта 1:
после слова "Налогоплательщикам" дополнить словами "(за исключением
применяющих упрощенный режим налогообложения в соответствии со статьями
138-2, 138-3 и 138-4 настоящего Закона)";
дополнить словами ", включая суммы налога, учтенные в декларациях по
налогу на добавленную стоимость, предоставленных в налоговые органы
поставщиками";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае, если при проверке достоверности установлены факты
нарушения поставщиками порядка исчисления и уплаты налога на добавленную
стоимость по товарам, отгруженным налогоплательщикам для дальнейшего их
использования в целях оборотов, облагаемых по нулевой ставке, указанное
превышение возвращается после устранения выявленных нарушений у
поставщиков.";
пункт 2 исключить.

35. 70-баптың 4-тармағында:
бiрiншi бөлiк "алымдар" деген сөзден кейiн ", баждар, салықтар" деген
сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк алып тасталсын.
36. 70-1-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
37. 72-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен
толықтырылсын:
"Алынған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) үшiн ақы төлеу
шетел валютасымен жүргiзiлген жағдайда, аталған тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетiлген қызметтердiң) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi тауарлар
(жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) алынған кездегi бағамы бойынша
белгiлеген теңгемен қайта есептелген құны салық салынатын айналымға
енгiзiледi.".
38. 73-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "салық төлеушiнiң
тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткiзу жүзеге асырылған айдағы" деген
сөздер "осы Заңның 64-бабына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.
39. 75-баптың 3-тармағындағы "тауарларды өндiретiн" деген сөздерден
кейiн ", бензиннiң (авиациялық бензиндi қоспағанда), дизель отынының
көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыратын" деген сөздермен
толықтырылсын.
40. 76-баптың 2-тармағындағы "маркаларымен" деген сөзден кейін
"немесе есеп-бақылау маркаларымен" деген сөздермен толықтырылсын.
41. 80-баптың 1-тармағындағы ", 15-" деген цифр алып тасталсын.
42. 104-7-баптың 3-тармағында:
3), 4), 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұйым таратылған немесе жұмыс берушiнiң қызметі тоқтатылған, қызметкерлердің саны немесе штаты қысқарған жағдайда жеке еңбек шарты бұзылған кезде, қызметкер әскери қызметке шақырылған кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес орташа айлық жалақы мөлшерінде төленетін өтемақыға;
4) геологиялық-барлау, топографиялық-геодезиялық және іздестіру жұмыстарымен шұғылданатын қызметкерлердің Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мөлшердегі далалық жабдықталымына;
5) вахталық әдiспен жұмыс істейтін немесе жылжымалы сипатқа байланысты жұмыстарды орындайтын қызметкерлердің жалақысына қосылатын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мөлшердегі үстеме ақыларға;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкердің еңбек міндеттерін атқаруға байланысты мертігуінен не денсаулығына өзге де зақым келуінен болған залалдың орнын толтыруға (жоғалтқан жалақысына қатысты өтемнен басқа); P930201_ V980612_ ";
11), 12), 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) ұйыммен бiрге басқа жерге жұмысқа ауысқан не көшкен кезде жол жүру, мүлікті жеткізу және үй-жайды жалдау бойынша құжатпен расталған шығындардың өтемақысына;
12) жалпы науқастануына байланысты еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша, жүктілігі және босануы бойынша әлеуметтік жәрдемақыларға және бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) берілетін әлеуметтік жәрдемақыларға;

35. В пункте 4 статьи 70:
часть первую после слов "а также суммы сборов," дополнить словами
"пошлин, налогов,";
часть вторую исключить.
36. Пункт 2 статьи 70-1 исключить.
37. Пункт 1 статьи 72 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае, когда оплата за приобретенные товары (работы, услуги) производится в иностранной валюте, в облагаемый оборот включается стоимость указанных товаров (работ, услуг), пересчитанная в тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на момент приобретения товаров (работ, услуг).".
38. В части второй пункта 1 статьи 73 слова "у плательщиков налога в том месяце, в котором была осуществлена поставка товаров (работ, услуг)" заменить словами "в соответствии со статьей 64 настоящего Закона".
39. Пункт 3 статьи 75 после слов "настоящего Закона," дополнить словами "осуществляющие оптовую и розничную торговлю бензином (за исключением авиационного), дизельным топливом,".
40. Пункт 2 статьи 76 после слова "сбора" дополнить словами "или учетно-контрольными марками".
41. В пункте 1 статьи 80 цифры "15)" исключить.
42. В пункте 3 статьи 104-7:
подпункты 3), 4), 5) изложить в следующей редакции:
"3) компенсация, выплачиваемая в размере среднемесячной заработной платы при расторжении индивидуального трудового договора в случае ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности или штата работников, при призыве работника на военную службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) полевое довольствие работников, занятых на геолого-разведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) надбавки к заработной плате работников, выполняющих работы вахтовым методом или работы, связанные с подвижным характером, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан; P920332_ ";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) возмещение ущерба, причиненного работнику увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка); P930201_ V980612_ ";
подпункты 11), 12), 13) изложить в следующей редакции:
"11) компенсация расходов, подтвержденных документально, по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо при переезде на работу в другую местность вместе с организацией;
12) социальные пособия по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, по беременности и родам и социальные пособия женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей;

13) экологиялық апаттың немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес азаматтарға берілген төлемдерге;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтерi және халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілетін гранттардың қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдерге;";
мынадай мазмұндағы 16) және 17) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі берген мемлекеттік сыйлықтарға, стипендияларға;
17) жұмыс берушінің өз қызметкерлерінің жеке жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша төлейтін сақтандыру сыйлықтарына;".
43. 104-8-баптың үшінші бөлігінде "облыстардың бюджеттеріне" деген сөздер "облыстық бюджеттерге" деген сөздермен ауыстырылсын және "олардың орналасқан жері" деген сөздердің алдынан "тиісті бюджеттерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
44. 104-9-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы азаматтарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың еңбекке" деген сөздер "қызметкерлердің еңбегіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың үшінші бөлігіндегі "35" деген цифрлар "20" деген цифрлармен ауыстырылсын;
6-тармақ алып тасталсын.
45. 108-бапта:
2 және 3-тармақтардағы "Салық ставкасы, теңгемен" деген сөздер
"Салықтың базалық ставкасы, теңгемен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
46. 112-бапта:
1-тармақтағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бiріншi бөлікте:
бiрiншi абзацтағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi және үшiншi абзацтардағы "0,06" деген цифрлар "0,1" деген
цифрлармен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацындағы "салық ставкасы" деген сөздер "салықтың базалық ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Астана, Алматы қалаларының, облыс орталықтары мен облыстық
маңызы бар қалалар шегiне енгiзiлген елдi мекендер үшiн, осы қалалардың
шекарасы өзгеруiне байланысты, жанындағы құрылғылар мен құрылыстарды қоса,
тұрғын үй қоры алып жатқан жерден басқа, үй жанындағы 0,1 гектардан асатын
жер учаскелерiне жер салығының ставкасын жергiлiктi өкiлдi органдар 0,01
гектар үшiн 20 теңгеден 600 теңгеге дейiнгi мөлшерде белгiлейдi.";
3-тармақта:
"ставкалары" деген сөздiң алдынан "базалық" деген сөз жазылсын;

13) выплаты, предоставленные гражданам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций;";
дополнить подпунктами 16) и 17) следующего содержания:
"16) государственные премии, стипендии, присужденные Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
17) страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам личного ненакопительного страхования своих работников.".
43. В части третьей статьи 104-8 слова "по месту их нахождения в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или бюджеты областей" заменить словами "в соответствующие бюджеты по месту их нахождения либо в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или в областные бюджеты".
44. В статье 104-9:
в пункте 1 слова "граждан Республики Казахстан, а также иностранных
граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике
Казахстан" заменить словом "работников";
в части третьей пункта 5 цифры "35" заменить цифрами "20";
пункт 6 исключить.
45. В статье 108:
в пунктах 2 и 3 слова "Ставка налога в тенге" заменить словами
"Базовая ставка налога в тенге";
в пункте 4 слово "Ставка" заменить словами "Базовая ставка".
46. В статье 112:
в пункте 1 слова "Ставка налога в тенге" заменить словами "Базовая
ставка налога в тенге";
в пункте 2:
в части первой:
абзац первый после слова "значения" дополнить словом "базовая";
в абзацах втором и третьем цифры "0,06" заменить цифрами "0,1";
абзац первый части второй после слова "пунктов" дополнить словом
"базовая";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Для населенных пунктов, включенных в черту городов Астаны, Алматы, областных центров и городов областного значения в связи с изменением границы этих городов, ставки земельного налога на придомовые земельные участки, за исключением земель, занятых жилищным фондом, включая
строения и сооружения при них, на площадь, превышающую 0,1 гектара,
устанавливаются местными представительными органами в размере от 20 до 600
тенге за 0,01 гектара.";
в пункте 3:
после слов "налогом по" дополнить словом "базовым";

"10 есе" деген сөз "2 еседен 10 есеге дейiн" деген сөздермен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Ставкаларды ұлғайтудың нақты мөлшерiн жергiлiктi өкiлдi органдар
белгiлейдi.".
47. 113-бапта:
3-тармақ "ставкалар" деген сөздiң алдынан "базалық" деген сөзбен
толықтырылсын;
4-тармақ "ставкасын" деген сөздiң алдынан "базалық" деген сөзбен
толықтырылсын.
48. 114-баптың 1-тармағындағы "Салық ставкасы, теңгемен" деген сөздер
"Салықтың базалық ставкасы, теңгемен" деген сөздермен ауыстырылсын.
49. 115-бапта "салық ставкасын" деген сөздер "салықтың базалық
ставкасын" деген сөздермен ауыстырылсын.
50. 123-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын.
51. 125-1-баптағы "Жеке меншiгiнде немесе" деген сөздер және 125-2, 125-3-баптардағы "Жеке меншiгiндегi немесе" деген сөздер алып тасталсын.
52. 125-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"125-4-бап. Салықты есептеу, төлеу және декларация тапсыру тәртiбi
1. Салық төлеушiлер бiрыңғай жер салығын жердi пайдалану құқығындағы жер учаскесiнiң бағалау құнын және салық ставкасын ескере отырып есептейдi.
2. Бiрыңғай жер салығы жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджетке екi мерзiмде - ағымдағы есептi кезеңнiң 20 қазанынан және есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 20 наурызынан кешiктiрiлмей төленедi.
Бiрыңғай жер салығын төлеушiлер төлемнiң бiрiншi мерзiмiнде ағымдағы есептi кезеңде есептелген бiрыңғай жер салығы жалпы сомасының кемiнде 1/2 бөлiгiн төлейдi. 20 қазаннан кейiн құрылған бiрыңғай жер салығын төлеушiлер ағымдағы есептi кезең үшiн төленуге тиiс салықтың жалпы сомасын есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 20 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде төлейдi.
Декларация бойынша бiрыңғай жер салығының қалдық сомасын төлеу есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 20 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде жүргiзiледi.
3. Салық төлеушiлер жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органдарына есептi кезең үшiн бiрыңғай жер салығы бойынша декларацияны есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 15 наурызынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде тапсырады.
Ағымдағы есептi кезеңге арналған тиiстi құжаттармен бiрге салық сомасының есебі де ағымдағы жылдың 15 наурызынан кешiктірiлмей тапсырылады.
Декларацияның және салық сомасы есебiнiң нысанын, оларды толтыру тәртiбiн, сондай-ақ салық есебiмен бiрге тапсырылатын тиiстi құжаттардың тiзбесiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi.
Жаңадан құрылған салық төлеушiлер ағымдағы есептi кезеңге арналған қосымшаларымен бiрге салық бойынша есептi жеке кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк алған кезде тапсырады.
Салық төлеушiлер қызметiн тоқтатқан кезде бiрыңғай жер салығын төлеу бойынша декларацияны жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органына қызметтiң тоқтатылғаны туралы шешiм қабылданған кезден бастап 15 күн мерзiмде тапсырады.

слова "в 10 раз" заменить словами "от 2 до 10 раз";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Конкретные размеры увеличения ставок устанавливаются местными
представительными органами.".
47. В статье 113:
пункт 3 после слов "налогом по" дополнить словом "базовым";
пункт 4 после слова "повышать" дополнить словом "базовые".
48. В пункте 1 статьи 114 слова "Ставка налога в тенге" заменить
словами "Базовая ставка налога в тенге".
49. Статью 115 после слова "повышать" дополнить словом "базовые".
50. Подпункт 3) пункта 2 статьи 123 исключить.
51. В статьях 125-1, 125-2, 125-3 слова "в частной собственности или"
исключить.
52. Статью 125-4 изложить в следующей редакции:
"Статья 125-4. Порядок исчисления, уплаты налога и представления
декларации
1. Единый земельный налог исчисляется налогоплательщиками, исходя из оценочной стоимости земельного участка, находящегося на праве землепользования, и ставки налога.
2. Уплата единого земельного налога производится в соответствующий бюджет по местонахождению земельного участка в два срока – не позднее 20 октября текущего отчетного периода и 20 марта года, следующего за отчетным.
В первый срок уплаты плательщики единого земельного налога уплачивают не менее 1/2 части общей суммы единого земельного налога, исчисленного на текущий отчетный период. Плательщики единого земельного налога, образованные после 20 октября, вносят общую сумму налога, подлежащего уплате за текущий отчетный период, в срок не позднее 20 марта года, следующего за отчетным.
Уплата оставшейся суммы единого земельного налога по декларации производится в срок не позднее 20 марта года, следующего за отчетным.
3. Налогоплательщики представляют в территориальные налоговые органы по местонахождению земельных участков декларацию по единому земельному налогу за отчетный период в срок не позднее 15 марта года, следующего за отчетным.
Расчет суммы налога с соответствующими документами на текущий отчетный период также представляется не позднее 15 марта текущего года.
Формы декларации и расчета суммы налога, порядок их заполнения, а также перечень соответствующих документов, представляемых с расчетом налога, устанавливаются Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Вновь образованные налогоплательщики представляют расчет по налогам с приложениями на текущий отчетный период при получении свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Налогоплательщики при прекращении деятельности представляют в 15-дневный срок декларацию по единому земельному налогу в территориальный налоговый орган по местонахождению земельных участков с момента принятия решения о прекращении деятельности.

4. Салық төлеушiлер жер учаскесiн жер пайдалану құқығында иеленудiң нақты кезеңi үшiн (салық салу объектiсiнiң өзгерiстерiн ескере отырып) бiрыңғай жер салығын есептейдi және төлейдi.
5. Шаруа (фермер) қожалығы жер учаскесiн басқа шаруа (фермер) қожалығына кейiнгi пайдалануға берген кезде тараптардың әрқайсысы жер учаскесiн иеленудiң нақты кезеңi үшiн бiрыңғай жер салығын есептейдi және төлейдi.
6. Шаруа (фермер) қожалығы жер учаскесiн кейiнгi пайдалануға бiрыңғай жер салығын төлеушi болып табылмайтын басқа салық төлеушiге берген кезде, берiлген жер учаскесi бойынша бiрыңғай жер салығын жалға берушi төлейдi.
7. Осы баптың 5 және 6-тармақтарында белгiленген жағдайларда жалға берушi жер учаскелерiн жалға беруден алынған табыстар бойынша тиiстi салық пен бюджетке төлемдердi жалпы белгiленген тәртiппен төлейдi. Жер учаскесiн иеленудiң нақты кезеңiн айқындау үшiн жер учаскесiн жалға беру жүргiзiлген ай жалға берушiнiң иелену кезеңiне қосылады.".
53. 138-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мәмiленi жасау кезiнде қолданылатын бағаның нарықтық бағадан ауытқуы кезiнде салық қызметi органдары салық салу объектiлерiн трансферттiк бағаларды қолдану кезiндегi мемлекеттiк бақылау туралы заңдарға сәйкес түзетедi.";
екiншi, үшiншi, төртiншi бөлiктер алып тасталсын;
бесіншi бөлiк 1-1-тармақ болып белгiленсiн.
7-тармақтағы "салық" деген сөз алып тасталып, "шот-фактураларымен" деген сөздер "шот-фактуралармен" деген сөздермен ауыстырылсын.
54. 138-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"138-1-бап. Салық салудың оңайлатылған режимi
1. Салық төлеушiлердiң жекелеген санаттары үшiн патент және оңайлатылған декларация негiзiнде салықтарды есептеудiң және төлеудiң ерекше тәртiбiн көздейтiн салық салудың оңайлатылған режимi белгiленедi.
2. Осы Заңның 138-2, 133-3, 138-4-баптарында көрсетiлген жағдайларға сәйкес келетiн салық төлеушiлерге (құмар ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асырушыларды қоспағанда) жалпы белгiленген тәртiппен немесе салық салудың оңайлатылған режимiнде салықтарды есептеу және төлеу тәртiбiн таңдауға құқық берiледi.
Құмар ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыратын салық төлеушiлер бюджетпен есеп айырысуды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен патент негiзiнде жүзеге асырады.
3. Салық төлеудiң оңайлатылған режимдерiн қолдану үшiн белгiленген шарттар сақталмаған жағдайда, оның iшiнде дұрыс емес деректер бергенi үшiн салық төлеушi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауапты болады.".

4. Налогоплательщики исчисляют и уплачивают единый земельный налог за фактический период владения земельным участком на праве землепользования (с учетом изменений объекта обложения).
5. При передаче крестьянским (фермерским) хозяйством земельных участков во вторичное землепользование другому крестьянскому (фермерскому) хозяйству каждая из сторон производит исчисление и уплату единого земельного налога за фактический период владения земельным участком.
6. При передаче крестьянским (фермерским) хозяйством земельных участков во вторичное землепользование другому налогоплательщику, не являющемуся плательщиком единого земельного налога, уплата единого земельного налога по переданным земельным участкам производится арендодателем.
7. В случаях, установленных в пунктах 5 и 6 настоящей статьи, арендодатель по доходам, полученным от передачи в аренду земельных участков, уплачивает соответствующие налоги и платежи в бюджет в общеустановленном порядке. Для определения фактического периода владения земельным участком в период владения арендодателя включается месяц, в
котором произведена передача земельного участка в аренду.".
53. В статье 138:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. При отклонении цены, применяемой при совершении сделок, от
рыночной цены органы налоговой службы корректируют объекты налогообложения
в соответствии с законодательством о государственном контроле при
применении трансфертных цен.";
части вторую, третью, четвертую исключить;
часть пятую обозначить пунктом 1-1;
в пункте 7 слово "налоговыми" исключить.
54. Статью 138-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 138-1. Упрощенный режим налогообложения
1. Для отдельных категорий налогоплательщиков устанавливается упрощенный режим налогообложения, предусматривающий особый порядок исчисления и уплаты налогов на основе патента и упрощенной декларации.
2. Налогоплательщикам, соответствующим условиям, указанным в статьях 138-2, 138-3, 138-4 настоящего Закона (за исключением осуществляющих деятельность в сфере игорного бизнеса), предоставляется право выбора порядка исчисления и уплаты налогов в общеустановленном порядке или в упрощенном режиме налогообложения.
Налогоплательщики, осуществляющие деятельность в сфере игорного бизнеса, осуществляют расчеты с бюджетом на основе патента в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан .
3. При несоблюдении условий, установленных для применения упрощенных режимов налогообложения, в том числе за представление недостоверных данных, налогоплательщик несет ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.".

55. Мынадай мазмұндағы 138-2, 138-3, 138-4-баптармен толықтырылсын:
"138-2 бап. Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi
1. Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi негiзiнен қолма-қол ақшамен жұмыс iстейтiн және тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi жүзеге асыру бойынша шектеулi айналымы бар, сондай-ақ жұмыспен қамтылған қызметкерлердiң саны шектеулi жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолдану шарттарын, салықтарды есептеу тәртiбiн және төлеу мерзiмiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi.
Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолдануға мүмкiндiк бермейтiн жағдайлар туындаған кезде салық төлеушi оңайлатылған декларация негiзiнде салық төлеудiң оңайлатылған режимiне не салықты есептеу мен төлеудiң жалпы белгiленген тәртiбiне көшедi.
Осы баптың ережелерi 138-3-баптың 1-тармағында көрсетiлген заңды тұлғаларға қатысты қолданылмайды.
138-3-бап. Ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiрушi заңды тұлғалар үшiн
патент негізінде салық салудың оңайлатылған режимі
1. Осы бапта көзделген салық салудың оңайлатылған режимi:
1) жердi пайдалана отырып ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiретiн және өзi өндiрген ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн және өткiзетiн;
2) мал шаруашылығының және құс шаруашылығының (оның iшiнде асыл тұқымды) ауыл шаруашылығы өнiмiн төлдi өсiруден бастап толық циклмен өндiретiн, омарташылық өнiмiн өндiретiн, өзi өндiрген осы өнiмдi қайта өңдейтiн және өткiзетiн заңды тұлғаларға қолданылады.
Патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн:
филиалдары мен өкiлдiктерi бар,
тәуелдi (оның iшiнде еншiлес) ұйымдары бар заңды тұлғалардың қолдануға құқығы жоқ.
2. Патент бойынша салық салудың оңайлатылған режимi негiзiнде салықтарды есептеу және төлеу үшiн салық төлеуші жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органына Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген нысан және тәртiп бойынша өтiнiш пен құжаттарды ағымдағы салық жылының 20 ақпанынан кешiктiрiлмейтiн мерзiмде тапсырады.
Салық төлеушiнiң көрсетiлген мерзiмде өтiнiш тапсырмауы оның салықтарды жалпы белгiленген тәртiппен есептеп төлеуге келiсiмi болып есептеледi.
Оңайлатылған режимдi қоса алғанда, салық жылының басында таңдап алынған салықтарды есептеу мен төлеу тәртiбi салық жылының iшiнде өзгертiлуге жатпайды.

55. Дополнить статьями 138-2, 138-3, 138-4 следующего содержания:
"Статья 138-2. Упрощенный режим налогообложения на основе патента
1. Упрощенный режим налогообложения на основе патента применяется физическими и юридическими лицами, преимущественно работающими с наличными деньгами и имеющими ограниченный оборот по реализации товаров, работ или услуг, а также ограниченное число занятых работников.
Условия применения упрощенного режима налогообложения на основе патента, порядок исчисления и сроки уплаты налогов устанавливаются Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
В случаях возникновения условий, не позволяющих применять упрощенный режим налогообложения на основе патента, налогоплательщик переходит на упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации либо на общеустановленный порядок исчисления и уплаты налогов.
Положения настоящей статьи не распространяются в отношении юридических лиц, указанных в пункте 1 статьи 138-3.
Статья 138-3. Упрощенный режим налогообложения на основе патента для
юридических лиц-производителей сельскохозяйственной
продукции
1. Упрощенный режим налогообложения, предусмотренный настоящей статьей, применяется следующими юридическими лицами:
1) производящими сельскохозяйственную продукцию с использованием земли, перерабатывающими и реализующими сельскохозяйственную продукцию собственного производства;
2) производящими сельскохозяйственную продукцию животноводства и птицеводства (в том числе племенного) с полным циклом, начиная с выращивания молодняка, пчеловодства, перерабатывающими и реализующими данную продукцию собственного производства.
Не вправе применять упрощенный режим налогообложения на основе патента юридическое лицо:
имеющее филиалы и представительства,
имеющее зависимые (в том числе дочерние) организации.
2. Для исчисления и уплаты налогов на основе упрощенного режима налогообложения по патенту налогоплательщик представляет в территориальный налоговый орган по местонахождению земельного участка заявление и документы по форме и в порядке, установленным Министерством государственных доходов Республики Казахстан, в срок не позднее 20 февраля текущего налогового года.
Непредставление налогоплательщиком заявления к указанному сроку считается его согласием исчислять и уплачивать налоги в общеустановленном порядке.
Выбранный в начале налогового года порядок исчисления и уплаты налогов, включая упрощенный режим, в течение налогового года не подлежит изменению.

3. Патенттiң құнына заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, қосылған құнға салынатын салық, әлеуметтiк салық, жер салығы, мүлiкке салынатын салық, көлiк құралдарына салынатын салық енгiзiледi.
Патент құнын есептеу кезiнде бюджетке төленуге тиiс салық сомасы 80 процентке кемiтiледi.
Патент құнын есептеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлейдi.
4. Патент құнының есебiне енгiзiлген салықтарды төлеу Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен мынадай үш мерзiмде:
1) ағымдағы салық жылының 20 мамырынан кешiктiрiлмей;
2) ағымдағы салық жылының 20 қазанынан кешiктiрiлмей;
3) есептi жылдан кейiнгi салық жылының 20 наурызынан кешiктiрiлмей жүргiзiледi.
Салық төлеушiлер патент құнына енгiзiлген салықтар бойынша декларация ұсынудан босатылады.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлмеген қызмет түрлерiн жүзеге асыру кезiнде, оның iшiнде акцизделетiн өнiмдердi өндiру және (немесе) қайта өңдеу кезiнде салық төлеушiлер табыстар мен шығыстардың (жалақы төлемдерiн қоса алғанда), мүлiктiң (оның iшiнде көлiк құралдары мен жер учаскелерi) бөлек есебiн жүргiзуге және қызметтердiң осы түрлерi бойынша тиiстi салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi жалпы белгiленген тәртiппен есептеуге және төлеуге мiндеттi.
138-4 бап. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың
оңайлатылған режимi
1. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимi, төлем көзiнен ұсталатын табыс салығын қоспағанда, заңды тұлғалардан және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен шұғылданатын жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын (бұдан әрi - табыс салығы) және әлеуметтiк салықты есептеу мен төлеудiң оңайлатылған тәртiбiн белгiлейдi.
Осы тармақта көрсетiлмеген салықты және бюджетке төленетiн басқа да
мiндеттi төлемдердi есептеу мен төлеу жалпы белгiленген тәртiппен
жүргiзiледi.
2. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған
режимiнде бюджетпен есеп айырысу үшiн есептi кезең тоқсан болып табылады.
3. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, оңайлатылған декларация
негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн мынадай шарттарға сәйкес
келетiн:
1) заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар
үшiн:
есептi кезеңде қызметкерлердiң орташа тiзiмдiк саны кәсiпкердiң өзiн
қоса алғанда 15 адамнан аспайтын;
кәсiпкерлiк қызметтiң 5-тен аспайтын түрiн жүзеге асыратын;
есептi кезеңдегi табысы 4500 мың теңгеден аспайтын;

3. В стоимость патента включаются подоходный налог с юридических лиц, налог на добавленную стоимость, социальный налог, земельный налог, налог на имущество, налог на транспортные средства.
При расчете стоимости патента сумма налогов, подлежащих уплате в бюджет, уменьшается на 80 процентов.
Порядок исчисления стоимости патента устанавливается Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
4. Уплата налогов, включенных в расчет стоимости патента, производится в следующие три срока в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан:
1) не позднее 20 мая текущего налогового года;
2) не позднее 20 октября текущего налогового года;
3) не позднее 20 марта налогового года, следующего за отчетным.
По налогам, включенным в стоимость патента, налогоплательщики освобождаются от представления деклараций.
5. При осуществлении видов деятельности, не указанных в пункте 1 настоящей статьи, в том числе при производстве и (или) переработке подакцизной продукции, налогоплательщики обязаны вести раздельный учет доходов и расходов (включая начисление заработной платы), имущества (в том числе транспортных средств и земельных участков) и производить исчисление и уплату соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет по таким видам деятельности в общеустановленном порядке.
Статья 138-4. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной
декларации
1. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации устанавливает упрощенный порядок исчисления и уплаты подоходного налога с юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица (далее – подоходного налога), и социального налога, за исключением подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты.
Исчисление и уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет, не указанных в настоящем пункте, производится в общеустановленном порядке.
2. Отчетным периодом для расчетов с бюджетом в упрощенном режиме налогообложения на основе упрощенной декларации является квартал.
3. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации
применяют налогоплательщики, соответствующие следующим условиям, если иное
не предусмотрено настоящей статьей:
1) для физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью
без образования юридического лица:
среднесписочная численность работников за отчетный период не
превышает 15 человек, включая самого предпринимателя;
осуществляет не более 5 видов предпринимательской деятельности;
доход за отчетный период не превышает 4500 тысяч тенге;

2) заңды тұлғалар үшiн:
есептi кезеңде қызметкерлердiң орташа тiзiмдiк саны 25 адамнан
аспайтын;
кәсiпкерлiк қызметтiң 7-ден аспайтын түрiн жүзеге асыратын;
есептi кезеңдегi табысы 9 000 мың теңгеден аспайтын салық төлеушi
қолданады.
4. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған
режимiн қызметтердiң мынадай түрлерiн:
1) акцизделетiн өнiм шығаруды;
2) консультациялық, қаржылық, бухгалтерлiк қызмет көрсетудi;
3) мұнай өнiмдерiн сатуды;
4) шыны ыдыстарын жинау мен қабылдауды;
5) жер қойнауын пайдалануды;
6) құмар ойындары бизнесiн;
7) лицензияланатын:
медициналық, дәрiгерлiк және мал дәрiгерлiк қызметтердi;
тұрғын үй, коммуналдық-тұрмыстық объектiлердi газдандыру бойынша
өндiру, жөндеу және құрылыс жұмыстарын;
күзет, өрт дабылы және өртке қарсы автоматтық құралдарды жобалауды, монтаждауды, жөндеудi және оларға техникалық қызмет көрсетудi; өртке қарсы техникаларды, жабдықтарды және өрттен қорғау құралдарын өндiру мен сатуды;
жолаушылар лифтiлерiн монтаждауды, жөндеудi және оларға қызмет көрсетудi;
дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдары мен препараттарын әзiрлеудi, өндiрудi, қайта өңдеудi және көтере сатуды, сондай-ақ оларды пайдалануға байланысты жұмыстар мен қызмет көрсету түрлерін;
жолаушылар мен жүктердi автомобиль көлiгiмен халықаралық тасымалдауды;
емдеу препараттарын әзiрлеудi және (немесе) сатуды;
жобалау-iздеу, сараптау, құрылыс-монтаж жұмыстарын, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкциялар өндiру жөнiндегi жұмыстарды;
алкогольдi өнiмдердi бөлшек саудада сатуды қоспағанда, жүзеге асыратын салық төлеушiлер қолданбайды.
5. Осы баптың 3-тармағында белгiленген шарттарға қарамастан, салық салудың осы оңайлатылған режимiн қолдануға:
1) филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi бар салық төлеушiлердiң;
2) салық төлеушiлер филиалдарының, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелерiнiң;
3) заңды тұлғалардың еншiлес ұйымдарының және тәуелдi акционерлiк қоғамдардың;
4) бiрыңғай жер салығын төлеушiлердiң және осы Заңның 138-3-бабының 1-тармағында көрсетiлген салық төлеушiлердiң құқығы жоқ.
6. Оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн таңдау кезiнде салық төлеушi тiркелген жерi бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген мерзiмдерде және нысан бойынша өтiнiшiн аумақтық салық органына тапсырады.
Салықтарды есептеу мен төлеудiң таңдап алынған тәртiбi, осы баптың 11-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, салық жылының iшiнде өзгертiлуге жатпайды.

2) для юридических лиц:
среднесписочная численность работников за отчетный период не
превышает 25 человек;
осуществляет не более 7 видов предпринимательской деятельности;
доход за отчетный период не превышает 9000 тысяч тенге.
4. Упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации
не применяется налогоплательщиками, осуществляющими следующие виды
деятельности:
1) производство подакцизной продукции;
2) консультационные, финансовые, бухгалтерские услуги;
3) реализация нефтепродуктов;
4) сбор и прием стеклопосуды;
5) недропользование;
6) игорный бизнес;
7) лицензируемые, за исключением:
медицинской, врачебной и ветеринарной;
производства, ремонта и строительных работ по газификации жилых
коммунально-бытовых объектов;
проектирования, монтажа, наладки и технического обслуживания средств охранной, пожарной сигнализации и противопожарной автоматики; производства и реализации противопожарной техники, оборудования и средств противопожарной защиты;
монтажа, ремонта и обслуживания пассажирских лифтов;
изготовления, производства, переработки и оптовой реализации средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации, а также видов работ и услуг, связанных с их использованием;
международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом;
изготовления и (или) реализации лечебных препаратов;
проектно-изыскательских, экспертных, строительно-монтажных работ, работ по производству строительных материалов, изделий и конструкций;
розничной реализации алкогольной продукции.
5. Несмотря на условия, установленные пунктом 3 настоящей статьи, не вправе применять данный упрощенный режим налогообложения:
1) налогоплательщики, имеющие филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения;
2) филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения налогоплательщиков;
3) дочерние организации юридических лиц и зависимые акционерные общества;
4) плательщики единого земельного налога и налогоплательщики, указанные в пункте 1 статьи 138-3 настоящего Закона.
6. Налогоплательщик при выборе упрощенного режима налогообложения на основе упрощенной декларации представляет в территориальный налоговый орган по месту постановки на учет заявление в сроки и по форме, установленные Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Выбранный порядок исчисления и уплаты налогов в течение налогового года не подлежит изменению, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 11 настоящей статьи.

7. Салық төлеушi есептi кезеңнiң қорытындысы бойынша оңайлатылған декларацияны аумақтық салық органына есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-ына дейiн тапсырады.
8. Есептi кезең үшiн оңайлатылған декларация бойынша төленуге тиiс табыс салығы мен әлеуметтiк салықтың сомасы (бұдан әрi - салық) салық салу объектiсiне осы баптың 10-тармағында белгiленген ставканы қолдану арқылы айқындалады.
Төлем көзiнен салықтың ұсталғанын растайтын құжаттар бар болған жағдайда, бұрын салық салынған табыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегiнен тыс жерлерде алынған (алынуға тиiс) табыстарды қамтитын есептi кезеңде алынған (алынуға тиiс) табыс салық салу объектiсi болып табылады.
Салық төлеушi оңайлатылған декларация бойынша төленуге тиiс салық
сомасын қызметкерлердiң орташа тiзiмдiк санын негiзге алып, әрбiр
қызметкер үшiн салық сомасының 1,5 процентi мөлшерiндегi сомаға кемiтедi.
9. Осы баптың 8-тармағына сәйкес оңайлатылған декларация бойынша
есептелген салық сомасы табыс салығы мен әлеуметтiк салыққа тең үлесте
бөлiнедi және есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-iнен кешiктiрiлмей бюджетке
төленуге тиiс.
10. Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен шұғылданатын жеке
тұлғалардың табыстарына мынадай ставкалар бойынша салық салынуға тиiс:
---------------------------------------------------------------------------
Тоқсандағы табыстың мөлшерi        !        Салық ставкасы
---------------------------------------------------------------------------
1500,0 мың теңгеге дейiн қоса алғанда        Табыс сомасынан 4 процент
1500,0 мың теңгеден жоғары                   60,0 мың теңге + 1500,0 мың
3000,0 мың теңгеге дейiн қоса                теңгеден асатын табыс
алғанда                                      сомасынан 7 процент
3000,0 мың теңгеден жоғары                   165,0 мың теңге + 3000,0 мың
4500,0 мың теңгеге дейiн қоса                теңгеден асатын табыс
алғанда                                      сомасынан 11 процент
---------------------------------------------------------------------------
Заңды тұлғалардың табысына мынадай
ставкалар бойынша салық салынуға тиiс:
---------------------------------------------------------------------------
Тоқсандағы табыстың мөлшерi       !        Салық ставкасы
---------------------------------------------------------------------------
1500,0 мың теңгеге дейiн қоса                Табыс сомасынан 5 процент
алғанда
1500,0 мың теңгеден жоғары                   75,0 мың теңге + 1500,0 мың
3000,0 мың теңгеге дейiн қоса                теңгеден асатын табыс
алғанда                                      сомасынан 7 процент
3000,0 мың теңгеден жоғары                   180,0 мың теңге + 3000,0 мың
4500,0 мың теңгеге дейiн қоса алғанда        теңгеден асатын табыс
сомасынан 9 процент
4500,0 мың теңгеден жоғары                   315,0 мың теңге + 4500,0 мың
6500,0 мың теңгеге дейiн қоса алғанда        теңгеден асатын табыс
сомасынан 11 процент
6500,0 мың теңгеден жоғары                   535,0 мың теңге + 6500,0 мың
9000 мың теңгеге дейiн қоса алғанда          теңгеден асатын табыс
сомасынан 13 процент
---------------------------------------------------------------------------

7. Налогоплательщик по итогам отчетного периода представляет в территориальный налоговый орган упрощенную декларацию до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
8. Сумма подоходного и социального налога, подлежащая уплате по упрощенной декларации за отчетный период (далее – налог), определяется путем применения ставки, установленной пунктом 10 настоящей статьи, к объекту обложения.
Объектом обложения является доход, полученный (подлежащий получению) за отчетный период, включающий доходы, полученные (подлежащие получению) на территории Республики Казахстан и за ее пределами, за исключением доходов, ранее обложенных налогом, при наличии документов, подтверждающих удержание налога у источника выплаты.
Налогоплательщик уменьшает сумму налога, подлежащую уплате по
упрощенной декларации, на сумму в размере 1,5 процента от суммы налога за
каждого работника, исходя из среднесписочной численности работников.
9. Исчисленная в соответствии с пунктом 8 настоящей статьи сумма
налога по упрощенной декларации распределяется равными долями на
подоходный и социальный налоги и подлежит уплате в бюджет не позднее 15
числа месяца, следующего за отчетным периодом.
10. Доход физических лиц, занимающихся предпринимательской
деятельностью без образования юридического лица, подлежит обложению по
следующим ставкам:
-----------------------------------------------------------------------
Размер дохода в квартал            !           Ставка  налога
----------------------------------------------------------------------
До 1500,0 тыс. тенге включительно    4 процента с  суммы дохода
Свыше 1500,0 тыс. тенге по           60,0 тыс. тенге  + 7 процентов с
3000,0 тыс. тенге                    суммы дохода, превышающего 1500,0
тыс. тенге
Свыше 3000,0 тыс. тенге по           165,0 тыс. тенге + 11 процентов с
4500,0 тыс. тенге                    суммы дохода, превышающего 3000,0
тыс.тенге
------------------------------------------------------------------------
Доход юридических лиц подлежит обложению по следующим ставкам:
------------------------------------------------------------------------
Размер дохода в квартал            !        Ставка налога
------------------------------------------------------------------------
До 1500,0 тыс. тенге включительно    5 процентов с суммы дохода
Свыше 1500,0 тыс. тенге по           75,0 тыс. тенге + 7 процентов с суммы
3000,0 тыс. тенге                    дохода, превышающего 1500,0 тыс.
тенге
Свыше 3000,0 тыс. тенге по           180,0 тыс. тенге + 9 процентов с по
4500,0 тыс.тенге                     суммы дохода, превышающего 3000,0
тыс.тенге
Свыше 4500,0 тыс. тенге по           315,0 тыс. тенге + 11 процентов с
6500,0 тыс.тенге                     суммы дохода, превышающего 4500,0
тыс.тенге
Свыше 6500,0 тыс. тенге по           535,0 тыс. тенге + 13 процентов с
9000 тыс. тенге                      суммы дохода, превышающего 6500,0
тыс. тенге
--------------------------------------------------------------------------

11. Осы баптың 3-5-тармақтарында белгiленген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, салық төлеушi есептi кезеңнен кейiнгi тоқсаннан бастап салықтарды есептеу мен төлеудiң жалпы белгiленген тәртiбiне көшедi.
12. Заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен шұғылданатын жеке тұлға осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында белгiленген шарттар өзгерген кезде (көрсеткiштердiң артуы), заңды тұлға ретiнде тиiстi тiркеуден өткеннен кейiн оңайлатылған декларация негiзiнде салық салудың оңайлатылған режимiн қолдануға құқылы.".
56. 142-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңға сәйкес салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi уақтылы және толық көлемiнде төлеу;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қолма-қол ақша, банктiң төлем карточкалары, чектер арқылы сауда операцияларын жасау немесе қызмет көрсету кезiнде тұтынушылармен жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысуды мiндеттi түрде фискалды зердесi бар бақылау-касса аппаратын пайдалана отырып және тұтынушының қолына бақылау чегiн бере отырып жүргiзуге мiндеттi.
Фискалды зердесi бар бақылау-касса машиналарын пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi. Фискалды зердесi бар бақылау-касса машиналары - тауарлар сату және қызмет көрсету кезiнде тұтынушылармен ақшалай есеп айырысуды тiркеу үшiн пайдаланылатын, ауысым сайынғы түзетусiз тiркеудi және энергияға тәуелсіз ұзақ мерзiм бойы ақпарат сақтауды қамтамасыз ететiн фискалды зерде блогы бар электронды құрылғы және (немесе) банктiң компьютерлiк жүйесi. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етiлген фискалды зердесi бар бақылау-касса машиналарының Мемлекеттiк тiзiлiмiн бекiтедi.
Осы тармақшаның ережесi:
акцизделетiн тауарларды (темекi бұйымдарынан басқа) сатушыларды қоспағанда, қызметiн патент негiзiнде, тiркелген жиынтық салық төлей отырып жүзеге асыратын және Астана, Алматы қалаларындағы және 100 000 адамнан астам тұрғыны бар облыстық маңызы бар қалалардағы тұрақты белгiленген үй-жайларда бөлшек сауданы жүзеге асыратын жеке тұлғаларға;
акцизделетiн тауарлар (темекi бұйымдарынан басқа) сататын жеке тұлғаларды қоспағанда, жеке кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен кезден бастап алты ай мерзiм өтпеген жеке кәсiпкерлерге қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн тiзбемен айқындалатын салық төлеушiлер Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген нысандар бойынша электронды құжаттар түрiнде ақпарат табыс етуге мiндеттi.".

11. В случаях несоответствия условиям, установленным пунктами 3-5 настоящей статьи, налогоплательщик переходит на общеустановленный порядок исчисления и уплаты налогов, начиная с квартала, следующего за отчетным.
12. Физическое лицо, занимающееся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, при изменении условий (превышении показателей), установленных подпунктом 1) пункта 3 настоящей статьи, вправе применить упрощенный режим налогообложения на основе упрощенной декларации как юридическое лицо после соответствующей регистрации.".
56. В статье 142:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) своевременно и в полном объеме уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет в соответствии с настоящим Законом;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) проводить денежные расчеты с потребителями, осуществляемые при торговых операциях или оказании услуг, посредством наличных денег, платежных банковских карточек, чеков с обязательным применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и выдачей контрольного чека на руки потребителю.
Порядок применения контрольно-кассовых машин с фискальной памятью устанавливается Правительством Республики Казахстан. Контрольно-кассовые машины с фискальной памятью – электронные устройства с блоком фискальной памяти и (или) банковские компьютерные системы, используемые для регистрации денежных расчетов с потребителями при реализации товаров и оказании услуг, обеспечивающие некорректируемую ежесменную регистрацию и энергонезависимое долговременное хранение информации. Уполномоченный государственный орган утверждает Государственный реестр контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, разрешенных к использованию на территории Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта не распространяются на физических лиц:
осуществляющих деятельность с уплатой фиксированного суммарного налога на основе патента, кроме реализующих подакцизные товары (за исключением табачных изделий), а также осуществляющих розничную торговлю в стационарно установленных помещениях в городах Астане, Алматы и городах областного значения с населением свыше 100 000 человек;
с момента государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя не истек шестимесячный период, за исключением физических лиц, реализующих подакцизные товары (кроме табачных изделий).";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Налогоплательщики, определяемые перечнем, утверждаемым Правительством Республика Казахстан, обязаны представлять информацию в виде электронных документов по формам, определяемым нормативными правовыми актами Республики Казахстан.".

57. 147-баптың 2) тармақшасында:
бiрiншi абзац "осындай ретпен" деген сөздерден кейiн ", салық органынан нұсқау алған күннен бастап үш күннен кешiктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"Банк салық төлеушiнiң бiр банк шотынан салық (алым), айыппұл және өсiмақы жөнiндегi берешектi өндiрiп алуға салық органының инкассолық тапсырмасын (өкiмiн) орындаған кезде, салық төлеушiнiң аталған банкте ашқан басқа банк шоттарына салық органы шығарған инкассолық тапсырмалары (өкiмдерi), егер салық органы мұндай инкассолық тапсырмаларды (өкiмдердi)
сол сомаға, берешектiң сол түрiне, сол есептiк кезеңге шығарған болса,
банк салық органының инкассолық тапсырмасын (өкiмiн) орындау фактiсiн
растайтын төлем құжатын қоса тiркей отырып, салық органына оны орындамай
қайтарады;".
58. 152-баптың 1-тармағының төртiншi бөлiгiндегi "70-баптың үшiншi
тармағында" деген сөздер "71-1-баптың 1-тармағында" деген сөздермен
ауыстырылсын.
59. 164-бап "ресми ставкасы" деген сөздердiң алдынан "1,5 еселенген"
деген сөздермен толықтырылсын.
60. 171-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада:
бiрiншi абзац "түсiнiктемелер алуға" деген сөздерден кейiн ", салық
төлеушiлердi тiркеу есебi;
салық салу объектiлерiн және салық салумен байланысты объектiлердi
есепке алу;
бюджетке түскен түсiмдердi есепке алу;
қосылған құнға салық төлеушiлердi есепке алу;
камералдық бақылау;
салық төлеушiлердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң мониторингi;
фискалды зердесi бар бақылау-кассалық машиналарды қолдану
ережелерiнiң сақталуын бақылау;
акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн маркалау ережелерiнiң
сақталуын бақылау;
мемлекет меншiгiне айналдырылған мүлiктi есепке алу, бағалау және өткiзу тәртiбiнiң сақталуын бақылау нысанындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi белгiлеген тәртiппен акциздiк бекеттер құру жолымен бақылауды жүзеге асыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте жүргiзiлетiн тексерулердi қоса алғанда, жүзеге асырылатын бақылау салық төлеушiлердiң қызметiн тоқтата тұруға әкеп соқпауға тиiс;";
4) тармақша "табыс етпеген жағдайда," деген сөздерден кейiн ",
сондай-ақ салық төлеушiлер 142-баптың 3-тармағында аталған электрондық
құжат түрiндегi ақпараттарды Қазақстан Республикасының нормативтiк
құқықтық актiлерiнде белгiленген нысандар бойынша табыс етпеген жағдайда,"
деген сөздермен толықтырылсын.
61. 175-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушi төлеген салықтың және
бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң жалпы сомасы туралы
мәлiметтер құпия болып табылмайды.".

57. В подпункте 2) статьи 147:
абзац первый дополнить словами ", не позднее трех дней со дня получения указания налогового органа";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"При исполнении банком инкассового поручения (распоряжения) налогового органа на взыскание задолженности по налогу (сбору), штрафам и пени с одного банковского счета налогоплательщика инкассовые поручения (распоряжения), выставленные налоговым органом на другие банковские счета налогоплательщика, открытые им в указанном банке, возвращаются банком в налоговый орган без исполнения с приложением платежного документа, подтверждающего факт исполнения инкассового распоряжения (поручения) налогового органа, если такие инкассовые поручения (распоряжения) выставлены налоговым органом на ту же сумму, по тому же виду задолженности, за тот же отчетный период;".
58. В части четвертой пункта 1 статьи 152 слова "пункте 3 статьи 70"
заменить словами "пункте 1 статьи 71-1".
59. В пунктах 1 и 2 статьи 164 после слов "в размере" дополнить
словами "1,5-кратной".
60. В пункте 1 статьи 171:
в подпункте 1):
абзац первый после слов "указанных проверок" дополнить словами ",
осуществлять контроль в форме регистрационного учета налогоплательщиков;
учета объектов налогообложения и объектов, связанных с
налогообложением;
учета поступлений в бюджет;
учета плательщиков налога на добавленную стоимость;
камерального контроля;
мониторинга финансово-хозяйственной деятельности налогоплательщиков;
контроля за соблюдением правил применения контрольно-кассовых машин с
фискальной памятью;
контроля за соблюдением правил маркировки отдельных видов подакцизных
товаров;
контроля за соблюдением порядка учета, оценки и реализации имущества, обращенного в собственность государства, а также путем создания акцизных постов в порядке, установленном Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"При этом осуществляемый контроль, включая проводимые проверки, не должен повлечь приостановление деятельности налогоплательщиков;";
подпункт 4) после слов "выявленных нарушений" дополнить словами ", а также в случаях непредставления налогоплательщиком, указанным в пункте 3 статьи 142, информации в виде электронных документов по формам, определяемым нормативными правовыми актами Республики Казахстан".
61. Статью 175 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Не являются тайной сведения об общих суммах налогов и других обязательных платежей в бюджет, уплаченных налогоплательщиком, за исключением физических лиц.".

2-бап. Мемлекеттiк бюджетке берешектi:
1) салық сомасын;
2) есептелген өсiмдердi;
3) есептелген айыппұлдарды - өтеу кезектiлiгiн белгiлей отырып,
153-баптың қолданылуы 2002 жылғы 1 қаңтарға дейiн тоқтатыла тұрсын.
3-бап. Осы Заңның 2001 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiлетiн
1-бабының 31-тармағын, 34-тармағының жетiншi абзацы мен 36-тармағын және
2000 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-бабының 53-тармағын
қоспағанда, осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

Статья 2. Приостановить до 1 января 2002 года действие статьи 153, установив следующую очередность погашения задолженности перед государственным бюджетом:
1) сумма налога;
2) начисленные пени;
3) начисленные штрафы.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального
опубликования, кроме пункта 31, абзаца седьмого пункта 34 и пункта 36
статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2001
года, и пункта 58 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие
с 1 января 2000 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)