"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы N 210-ІІ Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы N 100-IV Заңымен, 5-3-бабын қоспағанда
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2008.12.10 N 100-IV Заңымен, 5-3-бабын қоспағанда (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі).
1-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілсін.
2-бап. 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 2, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат; N 23, 928-құжат; N 24, 1067-құжат; 2000 ж., N 3-4, 65, 66-құжаттар; N 10, 234-құжат; 2001 ж., N 3, 16-құжат; 2001 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2001 жылғы 3 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ), бұған мыналар:
2003 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 5-бабының 23) тармақшасы, 57-бабының 1-тармағының 11), 16), 22) тармақшалары, 59-бабы, 71-1-бабының 2-тармағы; <*>
2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшін жоятын 57-бабының 1-тармағының 17) тармақшасы, 61-1-бабы; <*>
2004 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын мынадай редакциядағы 57-бабы 1-тармағының 12) тармақшасы:
"12) мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерінің, сондай-ақ өндіріс ұйымдарының тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату жөніндегі айналымдары сауда-делдалдық қызметтен түскен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату жөніндегі айналымдардан және акцизделетін тауарларды өндіру мен сату және қызмет түрлерін көрсету жөніндегі айналымдардан басқа), егер осындай бірлестіктер мен ұйымдар мынадай шарттарға сәйкес келсе:
мүгедектер осындай өндірістік ұйымдар қызметкерлері жалпы санының кемінде 51 процентін құраса;

О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Закон Республики Казахстан от 12 июня 2001 года N 210. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года N 100-IV, за исключением статьи 5-3
Сноска. Утратил силу Законом РК от 10.12.2008 N 100-IV , за исключением статьи 5-3 (вводится в действие с 01.01.2009).
Статья 1. Ввести в действие Кодекс Республики Казахстан  K010209_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) с 1 января 2002 года.
Статья 2. Признать утратившими силу с 1 января 2002 года:
1. Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г.  Z952235_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 6, ст. 43; N 12, ст. 88; N 23, ст. 152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180, 181; N 11-12, ст. 257; N 15, ст. 281; N 23-24, ст. 416; 1997г., N 4, ст. 51; N 7, ст. 82; N 10, ст. 112; N 11, ст. 144; N 12, ст. 184, 188; N 13-14, ст. 195, 205; N 20, ст. 263; N 22, ст. 333; 1998 г., N 4, ст. 45; N 14, ст. 197, 201, 202; N 23, ст. 425; N 24, ст. 436, 442, 445; 1999 г., N 6, ст. 192, 193; N 20, ст. 731; N 21, ст. 786; N 23, ст. 928; N 24, ст. 1067; 2000 г., N 3-4, ст. 65, 66; N 10, ст. 234; 2001 г., N 3, ст. 16; Закон Республики Казахстан от 3 мая 2001 г.  Z010183_  "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 5 мая 2001 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2001 г.), за исключением:
подпункта 23) статьи 5, подпунктов 11), 16), 22) пункта 1 статьи 57, статьи 59, пункта 2 статьи 71-1, утрачивающих силу с 1 января 2003 года;
подпункта 17) пункта 1 статьи 57, статьи 61-1, утрачивающих силу с 1 января 2004 года;
подпункта 12) пункта 1 статьи 57, действующего до 1 января 2004 года в следующей редакции:
"12) обороты по реализации товаров (работ, услуг) (кроме оборотов по реализации товаров (работ, услуг) от торгово-посреднической деятельности и оборотов по производству и реализации подакцизных товаров и видов деятельности) общественных объединений инвалидов, а также производственных организаций освобождаются от налога на добавленную стоимость, если такие объединения и организации соответствуют следующим условиям:
инвалиды составляют не менее 51 процента от общего числа работников таких производственных организаций;

мүгедектерге еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар еңбекақы төлеу жөніндегі жалпы шығыстардың кемінде 51 процентін құраса, (есіту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдарда - 35 проценттен кем болмаса), қосылған құн салығынан босатылады;";
2004 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 57-бабының мынадай редакциядағы 15) тармақшасы:
"15) уәкілетті мемлекеттік орган пайдалануға рұқсат еткен мектеп оқулықтарын және мектеп оқу құралдарын, оқушы дәптерлерін, балалар әдебиетін, сондай-ақ арнаулы орта және жоғары оқу орындарына арналған оқу құралдарын шығару және (немесе) сату жөніндегі айналымдар;";
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 57-бабының 1-тармағының 17) тармақшасы, 61-1-бабы;
2005 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданыста болатын мынадай редакциядағы 179-бабының 9-тармағы:
"9. Қызметiн машина жасау, тоқыма, тiгiн, былғары-аяқ киiм, резина және пластмасса бұйымдары немесе химия өнеркәсiбi салаларында жүзеге асыратын заңды тұлғаларда, мұндай қызметтен түсетiн табыс жылдық жиынтық табыс көлемiнiң елу бiр процентiнен кем болмаған жағдайда, 1999 жылғы 3 тамыздағы жағдай бойынша жинақталып қалған және 2004 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төленбеген салықтар және айыппұл санкциялары сомаларын (толық көлемде жергiлiктi бюджеттерге түсетiн салықтардан және акциздерден басқа) төлеу мерзiмi ұзартылады. Бұл ретте 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап 1999 жылғы 3 тамыздағы жағдай бойынша жинақталып қалған салық сомаларына (толық көлемде жергiлiктi бюджеттерге түсетiн салықтардан және акциздерден басқа) өсiмпұл есептелмейдi. <*>
(осы баптың 11,12-абзацтары 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі - Қазақстан Республикасының 2003.11.29. N 500 Заңымен (3-бапты қараңыз).
2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 57-бабының 1-тармағының 19) тармақшасы;
2008 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын мынадай редакциядағы 34-бабының 1-тармағының 7) тармақшасы:
"7) жеке мұқтаждары үшін тұрғын үйлерді сатып алу мен салуға арнап үш жылдан астам мерзімге жеке тұлғаларға берілген ипотекалық қарыздар бойынша алынған (алынуға тиіс) сыйақы бойынша банктер мен банк операциясының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
2007 жылғы 1 қаңтардан бастап күшін жоятын 179-бабының 4-1-тармағы;
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының жұмыс iстеу мерзiмi iшiнде қолданыста болатын 57-бабы 1-тармағының 28) тармақшасы, 58-бабының 2-1-тармағы, 60-1-бабы, 123-бабы 2-тармағының 5) тармақшасы және 132-бабының екiншi бөлiгi қосылмайды.
2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 179-бабының 10-тармағы. Бұл ретте 2000 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi жағдай бойынша құралған салық және айыппұл санкциясы жөнiндегi және 2003 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi жағдай бойынша өтелмеген берешек сомасы бес жылдың iшiнде тең үлеспен төленуге тиiс. <*>

расходы по оплате труда инвалидов составляют не менее 51 процента (в специализированных организациях, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, - не менее 35 процентов) от общих расходов по оплате труда;";
подпункта 15) статьи 57, действующего до 1 января 2004 года в следующей редакции:
"15) обороты по производству и (или) реализации школьных учебников и школьных учебных пособий, школьных тетрадей, детской литературы, а также учебных пособий для среднеспециальных и высших учебных заведений, допущенных к использованию уполномоченным государственным органом;";
подпункта 17) пункта 1 статьи 57, статьи 61-1, утрачивающих силу с 1 января 2005 года;
пункта 9 статьи 179, действующего до 1 января 2005 года в следующей редакции:
"9. Продлеваются сроки уплаты суммы налогов и штрафных санкций (кроме налогов, поступающих в полном объеме в местные бюджеты, и акцизов), образовавшейся по состоянию на 3 августа 1999 года у юридических лиц, осуществляющих деятельность в отраслях машиностроения, текстильной, швейной, кожевенно-обувной, производства резиновых и пластмассовых изделий или химической промышленности, при условии, что доходы от такой деятельности составляют не менее пятидесяти одного процента в объеме совокупного годового дохода, и не погашенной по состоянию на 1 января 2004 года. При этом с 1 января 2003 года на сумму налогов (кроме налогов, поступающих в полном объеме в местные бюджеты, и акцизов), образовавшуюся по состоянию на 3 августа 1999 года, пеня не начисляется.
(абзацы одиннадцатый, двенадцатый данной статьи вводятся с 1 января 2003 г. - Закон РК от 29.11.2003 г.)
подпункта 19) пункта 1 статьи 57, утрачивающего силу с 1 января 2006 года;
подпункта 7) пункта 1 статьи 34, действующего до 1 января  2008 года, в следующей редакции:
"7) банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по вознаграждению, полученному (подлежащему получению) по ипотечным займам, выданным физическим лицам на срок более трех лет для приобретения и строительства жилья для собственных нужд";
пункта 4-1 статьи 179, утрачивающего силу с 1 января 2007 года;
подпункта 28) пункта 1 статьи 57, пункта 2-1 статьи 58, статьи 60-1, подпункта 5) пункта 2 статьи 123 и части второй статьи 132, действующих в течение срока функционирования специальной экономической зоны "Астана  новый город";
пункта 10 статьи 179, утрачивающего силу с 1 января 2008 года. При этом сумма задолженности по налогам и штрафным санкциям, образовавшаяся по состоянию на 1 января 2000 года и не погашенная по состоянию на 1 января 2003 года, подлежит уплате в течение пяти лет равными долями.

2. "Мемлекеттік баж туралы" 1996 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 23-24, 420-құжат; 1998 ж., N 23, 417-құжат; 1999 ж., N 23, 932-құжат; 2001 жылғы 3 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне Қазақстанның Даму Банкі қызметінің мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы ).
3. Қазақстан Республикасындағы аударымдық және жай вексельдерге қатысты елтаңбалық алым туралы" 2000 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 21, 394-құжат).
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы 2001.07.05. N 223 , 2001.12.24. N 276 (2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2002.01.15. N 279 (2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2002.11.23. N 358 , 2003.11.29. N  500 (2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі, 2005.12.23. N 107 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.07. N  177 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
3-бап.
Ескерту. 3-бап алып тасталды - Қазақстан Республикасының 2001.12.24. N 276 (2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-бап. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) сәйкес келтірілуге тиіс.
5-бап. Мемлекеттік бюджет алдындағы берешекті өтеудің:
1) бересі сомасы;
2) есептелген өсімпұлдар;
3) есептелген айыппұлдар кезектілігі белгіленіп, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 33-бабының қолданылуы 2004 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.
5-1-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің ) 224-бабының күші 2003 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.
Ескерту. 5-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының
2002.01.15. N 276 (2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
5-2-бап. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің ) 498-бабы 1 тармағы 1) тармақшасының қолданылуы 2003 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.
Ескерту. 5-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының
2002.03.21. N 310 (2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

2. Закон Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г.  Z960065_  "О государственной пошлине" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 23-24, ст. 420; 1998 г., N 23, ст. 417; 1999 г., N 23, ст. 932; Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 г.  Z010179_  "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности Банка Развития Казахстана", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 3 мая 2001 г.).
3. Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2000 г.  Z000122_  "О гербовом сборе в отношении переводных и простых векселей в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 21, ст. 394).
Сноска. В статью 2 внесены изменения - Законом РК от 5 июля 2001 г. N 223   Z010223_   ; от 24 декабря 2001 г. N 276 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)   Z010276_   ; от 15 января 2002 г. N 279 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)   Z020279_   ; от 23 ноября 2002 г.  N 358  ; от 29 ноября 2003 г.  N 500  (вводится в действие с 1 января 2004 г. (см. ст.2); от 23 декабря 2005 года N  107  (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N  107 ); от 7 июля 2006 года N  177 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 3.  (исключена - Законом РК от 24 декабря 2001 г. N 276 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)   Z010276_   )
Статья 4. Нормативные правовые акты, действующие на территории Республики Казахстан, подлежат приведению в соответствие с Кодексом Республики Казахстан  K010209_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Статья 5. Приостановить до 1 января 2004 года действие статьи 33 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив следующую очередность погашения задолженности перед государственным бюджетом:
1) сумма недоимки;
2) начисленные пени;
3) начисленные штрафы.
Статья 5-1. Приостановить до 1 января 2003 года действие статьи 224 Кодекса Республики Казахстан  K010209_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Дополнен статьей 5-1 - Законом РК от 15 января 2002 г. N 279 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)   Z020279_   .
Статья 5-2. Приостановить до 1 января 2003 года действие подпункта 1) пункта 1 статьи 498 Кодекса Республики Казахстан  K010209_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Дополнен статьей 5-2 - Законом РК от 21 марта 2002 г. N 310 (вводится в действие с 1 января 2002 г.)  Z020310_   .

5-3-бап. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қабылданған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жекелеген шешiмдерi бойынша кредит берушiлердiң талаптарын қанағаттандыруды тоқтата тұру нәтижесiнде құралған дебиторлық берешек бойынша бюджетке салықтар мен Қазақстан Pecпубликасының Зейнетақы қорына мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жарналарының тиесілі сомаларын төлеу олардың өтелуiне қарай салық жарналары мен Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мiндеттi сақтандыру жарналарының уақтылы төленбегенi үшiн өсiмпұл есептелмей жүргiзiледi.
Ескерту. 5-3-баппен толықтырылды  - Қазақстан Республикасының 2003.11.29. N 500 (2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі (3-бапты қараңыз) Заңымен.
6-бап. Қосылған құн салығы бойынша есепке қоюдың мынадай тәртібі белгіленсін:
1. Салық органдарында 2002 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркелген салық төлеушілер 2002 жылғы 1 ақпанға дейін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 208-бабында белгіленген талаптарды орындауға міндетті.
2. Салық органдары қосылған құн салығы бойынша есепке қою жөнінде өтініш жасаған салық төлеушілерге қосылған құн салығы бойынша есепке қойылғандығы туралы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 209-бабында көзделген куәлік береді. Аталған салық төлеушілер 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қосылған құн салығын төлеушілер болып танылады.
3. Осы баптың 1-тармағында аталған және 2002 жылғы 1 ақпанға дейін салық органына қосылған құн салығы бойынша есепке қою жөнінде өтініш жасамаған салық төлеушілер 2002 жылғы 1 ақпаннан бастап қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайды және сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) шот-фактура жазбасын қосылған құн салығынсыз жүзеге асырады. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 208-бабында белгіленген шарттар бола тұра қосылған құн салығы бойынша есепке тұрмаған жағдайда, салық төлеушілер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 5-3. Уплата причитающихся сумм налогов в бюджет и взносов на обязательное социальное страхование в Пенсионный фонд Республики Казахстан по дебиторской задолженности, образовавшейся в результате приостановления удовлетворения требований кредиторов по отдельным решениям Правительства Республики Казахстан, принятым в соответствии с законодательством Республики Казахстан, производится по мере их погашения без начисления пени за несвоевременный взнос налогов и обязательных страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Дополнен статьей 5-3   - Законом РК от 29 ноября 2003 г.  N 500  (вводится в действие с 1 января 2002 г. (см. ст.2).
Статья 6. Установить следующий порядок постановки на учет по налогу на добавленную стоимость:
1. Налогоплательщики, зарегистрированные в налоговых органах до 1 января 2002 года, обязаны до 1 февраля 2002 года выполнить требования, установленные статьей 208 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. Налоговые органы выдают налогоплательщикам, обратившимся с заявлением о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, свидетельство о постановке их на учет по налогу на добавленную стоимость, предусмотренное статьей 209 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Указанные налогоплательщики признаются плательщиками налога на добавленную стоимость с 1 января 2002 года.
3. Налогоплательщики, указанные в пункте 1 настоящей статьи и не обратившиеся до 1 февраля 2002 года в налоговый орган с заявлением о постановке их на учет по налогу на добавленную стоимость, не являются плательщиками налога на добавленную стоимость с 1 февраля 2002 года и осуществляют выписку счетов-фактур на реализованные товары (работы, услуги) без налога на добавленную стоимость. В случае непостановки на учет по налогу на добавленную стоимость при наличии условий, установленных статьей 208 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), налогоплательщики несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан