Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне Әділет біліктілік алқасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 11 шілде N 235-II
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Z970155_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағындағы "біліктілік алқасында біліктілік емтиханын тапсырып," деген сөздер "аттестаттау комиссиясы аттестаттаған," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-бапта:
1-тармақтағы "Әділет біліктілік алқасының ұсынуымен" деген сөздер "аттестаттау қорытындысы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "тізбесін" деген сөз "тізбесі," деген сөзбен, "Әділет біліктілік алқасы, ал лицензияның берілу мерзімі мен тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді" деген сөздер "лицензия беру мерзімі мен тәртібі тиісті нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының Әділет біліктілік алқасында біліктілік емтиханын тапсырған адамдар, тұрақты судьялар және өз міндеттерін атқару кезінде теріс қылықтар жасағаны және заңдылықты бұзғаны үшін судьялық қызметінен босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судья болып жұмыс істеген адамдар аттестаттаудан өтпестен нотариаттық қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға үміткер адамдардың аттестаттаудан өту ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
3) 11-баптың бірінші абзацындағы "біліктілік алқасының" деген сөздер "аттестаттау комиссиясының" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Адвокаттық қызмет туралы" 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Z970195_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 22, 328-құжат):
9-бапта:
1-тармақта "біліктілік алқасының ұсынымы" деген сөздер "аттестаттау комиссиясының шешімі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Лицензия аттестаттаудан өткен жағдайда беріледі. Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өту ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының Әділет біліктілік алқасында
біліктілік емтиханын тапсырған адамдар, тұрақты судьялар және өз
міндеттерін атқару кезінде теріс қылықтар жасағаны және заңдылықты бұзғаны
үшін судьялық қызметінен босатылған судьяларды қоспағанда, тұрақты судья
болып жұмыс істеген адамдар аттестаттаудан өтпестен адвокаттық қызметпен
айналысу үшін лицензия алуға құқылы.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Квалификационной коллегии юстиции
Закон Республики Казахстан от 11 июля 2001 года N 235
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. Z970155_ "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 206; 1998 г., N 22, ст. 307; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
1) в пункте 1 статьи 6 слова "сдавший квалификационный экзамен в Квалификационной коллегии" заменить словами "аттестованный аттестационной комиссией";
2) в статье 8:
в пункте 1 слова "рекомендации Квалификационной коллегии юстиции" заменить словами "итогам аттестации";
в пункте 2 слова "устанавливается Квалификационной коллегией юстиции, а сроки и порядок выдачи лицензии - Министерством юстиции Республики Казахстан" заменить словами "сроки и порядок выдачи лицензии устанавливаются соответствующими нормативными правовыми актами";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Лица, сдавшие квалификационные экзамены в Квалификационной коллегии юстиции Республики Казахстан, постоянные судьи и лица, работавшие постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих обязанностей, вправе получить лицензию на осуществление нотариальной деятельности без прохождения аттестации.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Правила прохождения аттестации лицами, претендующими на осуществление нотариальной деятельности, утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
3) в абзаце первом статьи 11 слова "Квалификационной коллегии" заменить словами "аттестационной комиссии".
2. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 г. Z970195_ "Об адвокатской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 22, ст. 328):
в статье 9:
в пункте 1 слова "рекомендации Квалификационной коллегии" заменить словами "решения аттестационной комиссии";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лицензия выдается при условии прохождения аттестации. Правила прохождения аттестации лицами, претендующими на занятие адвокатской деятельностью, утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Лица, сдавшие квалификационные экзамены в Квалификационной коллегии юстиции Республики Казахстан, постоянные судьи и лица, работавшие постоянными судьями, за исключением судей, освобожденных от должности судьи за порочащие проступки и нарушения законности при исполнении своих
обязанностей, вправе получить лицензию на занятие адвокатской
деятельностью без прохождения аттестации.".

2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Пучкова О.Я.)