"Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 6 желтоқсан N 261
1-бап. "Бюджет жүйесі туралы" 1999 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Z990357_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 7, 225-құжат; N 20, 731-құжат; N 21, 783-құжат; N 23, 916, 928, 930-құжаттар; 2000 ж., N 21, 395-құжат; 2001 ж., N 1, 6-құжат; N 10, 123-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-бапта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік өтінім - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген құрамда және нысандар бойынша бюджетті әзірлеу кезінде бюджеттік бағдарламаны негіздеу және оны қаржыландыру сомасын айқындау үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ұсынатын құжаттардың жиынтығы;";
сегізінші абзац алып тасталсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік бағдарлама және кіші бағдарлама - мемлекеттік басқару функцияларын және мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі бюджеттен қаржыландырылатын іс-шаралар кешені;";
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"кредиттерді қайтару - бұрын бюджеттен берілген кредиттер бойынша негізгі борышты қайтару сомасы;";
он бесінші абзацтағы "және бюджеттен қайтарымды негізде бөлінген кредиттердің" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бірінші, жиырма екінші және жиырма үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"бюджет шығындары - бюджеттен қайтарымсыз негізде бөлінетін қаражат;
инвестициялық жоба - белгіленген тәртіппен ресімделген құжаттарға сәйкес белгілі бір мерзімде жүзеге асырылатын және материалдық объектілерді жасау немесе жетілдіру жолымен мемлекеттің активтерін көбейтуге бағытталған іс-шаралар кешені;
бюджеттің атқарылуы - бюджетке түсетін түсімдерді қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру, сондай-ақ бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес орындау;";
жиырма бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет профицитін пайдалану - бюджет қаражатының қалдықтарын, бюджет шығыстарынан түсімдердің артығын, мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден, борышты басқару мақсатында негізгі борышты өтеуге, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға және бюджет қаражатының бос қалдықтарын қалыптастыруға арнап, ұйымдастырылған бағалы қағаздарды қарызға алудан және сатудан тартылған ақшаны жұмсау процесі. Бюджет профицитін пайдалану көлемі негізгі борышты өтеу және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу көлемінің тартылған ақшамен бюджет қаражаты қалдықтарының көлемінен асып түсуімен өлшенеді;";
жиырма екінші абзацтағы "мен кредиттеу" және "бос" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырма үшінші және жиырма төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"кредиттер - белгіленген тәртіппен бюджеттен заңды және жеке тұлғаларға, төменгі бюджеттерге қайтарымды және ақылы негізде бөлінетін қаражаттар. Төменгі бюджеттерді кредиттеу, республикалық бюджет туралы заңмен немесе облыстық мәслихаттың тиісті қаржы жылына арналған облыстық бюджет туралы шешімімен көзделген жағдайларда, нөлдік ставка бойынша жүзеге асырылуы мүмкін;
мемлекеттік мекеменің кредиторлық берешегі - қабылданған міндеттемелердің белгіленген мерзімде төленбеген сомасы;";
жиырма төртінші абзацта:
"мемлекеттік міндеттерді" деген сөздер "жергілікті мемлекеттік басқару міндеттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жергілікті маңызы бар жобаларды" деген сөздер "жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бесінші және жиырма алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
"жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің қаржыларын басқаруға әкім уәкілеттік берген атқарушы орган;
бюджет қаражатының қалдықтары - қаржы жылының басындағы бос қалдықтардың және бюджет қаражатының ағымдағы жылдың 15 наурызындағы жағдай бойынша есепті кезеңнің ішінде пайда болған қалдықтарының сомасы;";
жиырма алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ресми трансферттер - гранттарды қоспағанда, бюджетке түсетін өтеусіз және қайтарымсыз түсімдер немесе бюджет шығындары;";
мынадай мазмұндағы жиырма сегізінші және жиырма тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"бюджеттік бағдарламаның паспорты - Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган бекітетін, бюджеттік бағдарламаның мақсаттарын, күтіліп отырған нәтижелерін, жауапты атқарушыларын, орындалу мерзімдерін, ұлттық валютадағы құнын, қаржыландыру көздерін және басқа да сипаттамаларын айқындайтын құжат;
бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландыру жоспары - мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдаудың, экономикалық сыныптама бөлігінде оларды орындау үшін төлемдерді жүзеге асырудың айлар бойынша кестесі;";
жиырма сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өтеу - үкіметтік борышты және жергілікті атқарушы органдардың борышын қайтару сомасы;";
жиырма тоғызыншы абзацта:
"шығыстарынан" деген сөз "шығындарынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бюджеттен бұрын берілген кредиттер бойынша негізгі борышты өтеудің" деген сөздер "кредиттерді қайтарудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қабылданған міндеттеме - мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында тіркелген міндеттемесі;";
отыз үшінші абзацтағы "және қайтарымды негізде берілетін кредиттер" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы отыз төртінші абзацпен толықтырылсын:
"рұқсат - бюджет қаражатының көлемін айқындайтын құжат, мемлекеттік мекемелер соның шегінде төлемдер бойынша міндеттемелер қабылдайды;";
отыз төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет шығыстары - бюджеттің шығындары мен кредиттерінің жиынтығы;";
отыз алтыншы абзацта:
"мемлекеттік міндеттерді" деген сөздер "мемлекеттік басқару міндеттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республикалық маңызы бар жобаларды" деген сөздер "республикалық деңгейде мемлекеттік саясатты" деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз жетінші абзацтағы "есепті кезеңді ескере отырып" деген сөздер "есепті кезеңде инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қажетті соманы шегере отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы отыз сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"қаржыландырудың жиынтық жоспары - бюджет бөліктерінің кезеңдер бойынша теңдестірілген қаржылық жоспары;";
қырық бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"есепті кезең - жаңа қаржы жылына енбейтін кезең, бұл кезең ішінде өткен қаржы жылында бекітілген қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген инвестициялық жобаларға арналған бюджет шығыстары бойынша, сондай-ақ ресми трансферттерді бюджеттерге есептеу бойынша қорытынды операциялар жүргізіледі. Алдағы жылдың бюджеті үшін есепті кезең ағымдағы жылдың 15 наурызында аяқталды;";
қырық төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет тапшылығын қаржыландыру - борышты басқару мақсатында негізгі борышты өтеу, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу, бюджет тапшылығын жабу және бюджет қаражатының бос қалдықтарын қалыптастыру үшін осы ақшаны, сондай-ақ бюджет қаражатының қалдықтарын пайдалану мақсатымен мемлекеттік мүлікті жекешелендіру, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды қарызға алу және сату жолымен ақша тарту процесі. Бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемі тартылған ақша көлемінің және бюджет қаражаты қалдықтарының негізгі борышты өтеуден және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы
қағаздарды сатып алудан асып түсуімен өлшенеді;";
мынадай мазмұндағы қырық жетінші абзацпен толықтырылсын:
"мақсатты инвестициялық трансферттер - инвестициялық жобаларды іске
асыру үшін заң актілерімен немесе мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген
сомалар шегінде жоғары тұрған бюджеттер төмендегілеріне беретін ресми
трансферттер;";

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе"
Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2001 года N 261
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 г. Z990357_ "О бюджетной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 7, ст. 225; N 20, ст. 731; N 21, ст. 783; N 23, ст. 916, 928, 930; 2000 г., N 21, ст. 395; 2001 г., N 1, ст. 6; N 10, ст. 123) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 1:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"бюджетная заявка — совокупность документов, представляемых администратором бюджетных программ для обоснования бюджетной программы и определения суммы ее финансирования при разработке бюджета в составе и по формам, установленным Министерством финансов Республики Казахстан;";
абзац восьмой исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"бюджетная программа и подпрограмма — финансируемый из бюджета комплекс мероприятий по реализации функций государственного управления и государственной политики;";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"возврат кредитов — сумма возврата основного долга по кредитам, ранее выданным из бюджета;";
в абзаце пятнадцатом слова "и выделенных из бюджета на возвратной основе кредитов" исключить;
дополнить абзацами двадцать первым, двадцать вторым и двадцать третьим следующего содержания:
"затраты бюджета — средства, выделяемые из бюджета на безвозвратной основе;
инвестиционный проект — комплекс мероприятий, осуществляемых в определенный срок в соответствии с оформленными в установленном порядке документами и направленных на увеличение активов государства путем создания или совершенствования материальных объектов;
исполнение бюджета — выполнение комплекса мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета;";
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"использование профицита бюджета — процесс расходования остатков бюджетных средств, превышения поступлений над расходами бюджета, привлеченных денег от приватизации государственного имущества, заимствования и продажи государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг на погашение основного долга, покупку государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг и формирование свободных остатков бюджетных средств в целях управления долгом. Объем использования профицита бюджета измеряется превышением объема погашения основного долга и покупки государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг над объемом привлеченных денег и остатков бюджетных средств;";
в абзаце двадцать втором слова "и кредитования" и "свободных" исключить;
дополнить абзацами двадцать третьим и двадцать четвертым следующего содержания:
"кредиты — средства, выделяемые из бюджета в установленном порядке физическим и юридическим лицам, нижестоящим бюджетам на возвратной и платной основе. Кредитование нижестоящих бюджетов может осуществляться по нулевой ставке в случаях, предусмотренных законом о республиканском бюджете или решением областного маслихата об областном бюджете на соответствующий финансовый год;
кредиторская задолженность государственного учреждения — сумма принятых обязательств, неоплаченных в установленный срок;";
в абзаце двадцать четвертом:
слова "государственных функций" заменить словами "функций местного государственного управления";
слова "проектов местного значения" заменить словами "на местном уровне государственной политики";
дополнить абзацами двадцать пятым и двадцать шестым следующего содержания:
"местный уполномоченный орган — исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом на управление финансами соответствующей административно-территориальной единицы;
остатки бюджетных средств — сумма свободных остатков на начало финансового года и остатков средств бюджета, образовавшихся в течение счетного периода, по состоянию на 15 марта текущего года;";
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:
"официальные трансферты — безвозмездные и невозвратные поступления в бюджет или затраты бюджета, за исключением грантов;";
дополнить абзацами двадцать восьмым и двадцать девятым следующего содержания:
"паспорт бюджетной программы — утверждаемый Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом документ, определяющий цели, ожидаемые результаты, ответственных исполнителей, сроки выполнения, стоимость в национальной валюте, источники финансирования и другие характеристики бюджетной программы;
план финансирования бюджетной программы (подпрограммы) — помесячный график принятия обязательств государственного учреждения, осуществления выплат для их исполнения в разрезе экономической классификации;";
абзац двадцать восьмой изложить в следующей редакции:
"погашение — сумма возврата правительственного долга и долга местных исполнительных органов;";
в абзаце двадцать девятом:
слово "расходов" заменить словом "затрат";
слова "погашения основного долга по кредитам, ранее выданным из бюджета" заменить словами "возврата кредитов";
абзац тридцать второй изложить в следующей редакции:
"принятое обязательство — обязательство государственного учреждения по платежам, зарегистрированное в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;";
в абзаце тридцать третьем слова "и выделяемых на возвратной основе кредитов" исключить;
дополнить абзацем тридцать четвертым следующего содержания:
"разрешение — документ, определяющий объем бюджетных средств, в пределах которого государственные учреждения принимают обязательства по платежам;";
абзац тридцать четвертый изложить в следующей редакции:
"расходы бюджета — совокупность затрат и кредитов бюджета;";
в абзаце тридцать шестом:
слова "государственных функций" заменить словами "функций государственного управления";
слова "проектов республиканского значения" заменить словами "на республиканском уровне государственной политики";
в абзаце тридцать седьмом слова "с учетом счетного периода" заменить словами "за вычетом сумм, необходимых для финансирования инвестиционных проектов в счетный период";
дополнить абзацем тридцать восьмым следующего содержания:
"сводный план финансирования — сбалансированный по периодам финансовый план частей бюджета;";
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
"счетный период — период, не входящий в новый финансовый год, в течение которого проводятся заключительные операции по не обеспеченным финансированием в истекшем финансовом году утвержденным бюджетным расходам на инвестиционные проекты, а также по зачислению в бюджеты официальных трансфертов. Счетный период для бюджета предыдущего года завершается 15 марта текущего года;";
абзац сорок четвертый изложить в следующей редакции:
"финансирование дефицита бюджета — процесс привлечения денег путем приватизации государственного имущества, заимствования и продажи государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг с целью использования этих денег, а также остатков бюджетных средств для погашения основного долга, покупки государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, покрытия дефицита бюджета и формирования свободных остатков бюджетных средств в целях управления долгом. Объем финансирования дефицита бюджета измеряется превышением объема привлеченных денег и остатков бюджетных средств над погашением основного долга и покупкой государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг;";
дополнить абзацем сорок седьмым следующего содержания:
"целевые инвестиционные трансферты — официальные трансферты,
передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие, в пределах сумм,
утвержденных законодательными актами или решениями маслихатов, для
реализации инвестиционных проектов;".

2. 5-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын.
3. 6-бапта:
1) 1) тармақшаның үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда
жазылсын:
"алынған ресми трансферттер,
кредиттерді қайтару;";
2) 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шығыстар:
шығындар,
кредиттер;".
4. Мынадай мазмұндағы 6-2, 6-3 және 6-4-баптармен толықтырылсын:
"6-2-бап. Бюджеттік бағдарламалар
1. Бюджеттік бағдарламалар:
1) ағымдағы бюджеттік бағдарламалар;
2) бюджеттік даму бағдарламалары болып бөлінеді.
2. Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар заң актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару міндеттерін орындауға бағытталған, тұрақты сипаты бар немесе бір жолғы іс-шараларды өткізуді көздейтін бюджеттік бағдарламалар болып табылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары адам ресурстарын дамытуды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және институционалдық дамуына бағытталған бюджеттік бағдарламалар болып табылады.
6-3-бап. Инвестициялық жобалар
1. Республикалық маңызы бар және орталық мемлекеттік органдар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар іске асыратын инвестициялық жобалар республикалық инвестициялық жобалар болып табылады. Республикалық инвестициялық жобалар шығынды және қайтарымды негіздерде республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
Облыстық, қалалық немесе аудандық маңызы бар және жергілікті атқарушы органдар іске асыратын инвестициялық жобалар жергілікті инвестициялық жобалар болып табылады. Жергілікті инвестициялық жобалар шығынды және қайтарымды негіздерде жергілікті бюджеттен қаржыландырылады.
2. Республикалық бюджет комиссиясының қарауына ұсынылатын республикалық инвестициялық жобалар мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтік жоспарында көрсетілген республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкес келуі;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерімен бірге жоба бойынша белгіленген тәртіппен ресімделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы;
салалық уәкілетті органның оң қорытындысының болуы;
экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық атқарушы органның оң қорытындысының болуы.
3. Жергілікті бюджет комиссиясының қарауына ұсынылатын жергілікті инвестициялық жобалар мынадай талаптарға сай келуге тиіс:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әлеуметтік-экономикалық дамуының индикативтік жоспарында көрсетілген аймақтың әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкес келуі;
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерімен бірге жоба бойынша белгіленген тәртіппен ресімделген жобалық-сметалық құжаттаманың болуы;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның экономикалық жоспарлау жөніндегі оң қорытындысының болуы;
инвестициялық жобаны қайтарымды негізде қаржыландыру кезінде оның өтемділігі туралы сараптамалық қорытындының болуы.

2. Подпункт 5) статьи 5 исключить.
3. В статье 6:
1) абзацы третий и четвертый подпункта 1) изложить в следующей
редакции:
"полученных официальных трансфертов,
возврата кредитов;";
2) подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) расходов:
затрат,
кредитов;".
4. Дополнить статьями 6-2, 6-3 и 6-4 следующего содержания:
"Статья 6-2. Бюджетные программы
1. Бюджетные программы делятся на:
1) текущие бюджетные программы;
2) бюджетные программы развития.
2. Текущими бюджетными программами являются бюджетные программы, направленные на выполнение функций государственного управления в соответствии с законодательными актами, имеющие постоянный характер или предусматривающие проведение разовых мероприятий.
Бюджетными программами развития являются бюджетные программы, направленные на социально-экономическое и институциональное развитие Республики Казахстан, включая развитие человеческих ресурсов.
Статья 6-3. Инвестиционные проекты
1. Инвестиционные проекты, имеющие республиканское значение и реализуемые центральными государственными органами, а также местными исполнительными органами, являются республиканскими инвестиционными проектами. Республиканские инвестиционные проекты финансируются из республиканского бюджета на затратной и возвратной основах.
Инвестиционные проекты, имеющие областное, городское или районное значение и реализуемые местными исполнительными органами, являются местными инвестиционными проектами. Местные инвестиционные проекты финансируются из местного бюджета на затратной и возвратной основах.
2. Республиканские инвестиционные проекты, предлагаемые для рассмотрения республиканской бюджетной комиссии, должны отвечать следующим требованиям:
соответствию приоритетам социально-экономического развития республики, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития Республики Казахстан;
наличию оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта;
наличию положительного заключения отраслевого уполномоченного органа;
наличию положительного заключения центрального исполнительного органа по экономическому планированию.
3. Местные инвестиционные проекты, предлагаемые для рассмотрения местной бюджетной комиссии, должны отвечать следующим требованиям:
соответствию приоритетам социально-экономического развития региона, отраженным в индикативном плане социально-экономического развития области, городов Астана и Алматы;
наличию оформленной в установленном порядке проектно-сметной документации по проекту с технико-экономическими показателями проекта;
наличию положительного заключения исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета, по экономическому планированию;
наличию экспертного заключения об окупаемости инвестиционного проекта при его финансировании на возвратной основе.

4. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары республикалық инвестициялық жобаларды іске асыру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер бөлінеді.
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстың инвестициялық жобаларын іске асыру үшін аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне облыстық бюджеттен мақсатты инвестициялық трансферттер бөлінеді.
5. Инвестициялық жобаларды қарау ережесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
6-4-бап. Бюджет комиссиясы
1. Қазақстан Республикасының Президенті, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары тиісінше республикалық бюджет комиссиясын және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссияларын құрады, олардың міндеттері мен жұмыс тәртібін белгілейді.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттер комиссиялары өз қызметін тұрақты негізде жүзеге асырады. Бюджет комиссиясы қызметінің құқықтық негізін осы Заң және өзге де нормативтік құқықтық актілер құрайды.
3. Республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу мен нақтылау мақсатында республикалық бюджет комиссиясы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) бюджет комиссиялары:
мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің үш жылдық кезеңге арналған негізгі болжамды көрсеткіштерін лимиттерін айқындайды;
алдағы үш жылдық кезеңге арналған шығыстар лимиттерін айқындайды;
мыналар:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламалары және аумақтарды
дамытудың салалық (секторлық) бағдарламалары, экономикалық және әлеуметтік
бағдарламалары;
бюджетті нақтылау;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын нақтылау және бюджеттік
бағдарламаларды іске асырудың нәтижелері туралы ақпараттар негізінде
бюджеттік бағдарламаларды одан әрі іске асыру жөніндегі ұсыныстарды
қарайды және дайындайды;
Қазақстан Республикасының Президенті немесе облыстардың, Астана және
Алматы қалаларының, аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары
белгілейтін басқа да міндеттерді шешеді.".
5. 7-бапта:
1) 1) тармақшада:
а) тармақшасында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы;";
үшінші абзац алып тасталсын;
төртінші абзацта:
"өндірілген тауарларға" деген сөздерден кейін ", орындалған
жұмыстарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
", жұмыстар мен қызмет көрсетулерге"  деген сөздер алып тасталсын;
бесінші абзацтағы "тауарларға" деген сөзден кейін ", орындалған
жұмыстарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он
үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он
тоғызыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші,
жиырма бесінші және отыз үшінші абзацтар алып тасталсын;
отыз төртінші абзацта:
"алымдардан" деген сөз "алымнан" деген сөзбен ауыстырылсын;
"алымдар" деген сөз "алым" деген сөзбен ауыстырылсын;
отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтар алып тасталсын;
отыз жетінші абзацтағы "аударымдық және жай вексельдерге қатысты"
деген сөздер алып тасталсын;
қырқыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем;";
қырық үшінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті құрылғыларды
мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
теңіз, өзен кемелері мен шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу
үшін алынатын алым;
теледидар және радиохабар тарату ұйымдарына радиожиілік спектрін
пайдалануға арналған рұқсатты бергені үшін алым;
дәрі-дәрмек құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды
пайдаланғаны үшін төлем;
республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль
жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастырғаны
үшін төлем;
консульдық алым;
апостиль берілгені үшін мемлекеттік баж;";
б) тармақшасында:
бесінші, он үшінші, он бесінші, он сегізінші, жиырмасыншы және жиырма
екінші абзацтар алып тасталсын;
в) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;";

4. Для реализации местными исполнительными органами областей, городов Астана и Алматы республиканских инвестиционных проектов областным бюджетам, бюджетам городов Астана и Алматы выделяются целевые инвестиционные трансферты из республиканского бюджета.
Для реализации местными исполнительными органами районов (городов) инвестиционных проектов области бюджетам районов (городов) выделяются целевые инвестиционные трансферты из областного бюджета.
5. Правила рассмотрения инвестиционных проектов определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 6-4. Бюджетная комиссия
1. Президент Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы, районов (городов) образуют соответственно республиканскую бюджетную комиссию и бюджетные комиссии областей, городов Астана и Алматы, районов (городов), определяют задачи и порядок их работы.
2. Республиканская и местные бюджетные комиссии осуществляют свою деятельность на постоянной основе. Правовую основу деятельности бюджетной комиссии составляют настоящий Закон и иные нормативные правовые акты.
3. С целью разработки и уточнения республиканского и местных бюджетов
республиканская бюджетная комиссия и бюджетные комиссии областей, городов
Астана и Алматы, районов (городов):
определяют основные прогнозные показатели государственного,
республиканского и местных бюджетов на трехлетний период;
определяют лимиты расходов на предстоящий трехлетний период;
рассматривают и подготавливают предложения по:
государственным программам Республики Казахстан и отраслевым
(секторальным) программам, экономическим и социальным программам развития
территорий;
уточнению бюджета;
уточнению паспортов бюджетных программ и дальнейшей реализации
бюджетных программ на основании информации о результатах реализации
бюджетных программ;
решают другие задачи, определяемые Президентом Республики Казахстан
или местными исполнительными органами областей, городов Астана и Алматы,
районов (городов).".
5. В статье 7:
1) в подпункте 1):
в подпункте а):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"корпоративный подоходный налог с юридических лиц;";
абзац третий исключить;
в абзаце четвертом:
после слов "произведенные товары," дополнить словами "выполненные
работы и";
слова "работы и услуги," исключить;
в абзаце пятом после слова "товары," дополнить словами "выполненные
работы и";
абзацы седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый,
тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый,
восемнадцатый, девятнадцатый, двадцать первый, двадцать второй, двадцать
третий, двадцать четвертый, двадцать пятый и тридцать третий исключить;
в абзаце тридцать четвертом:
слово "сборы" заменить словом "сбор";
слово "сборов" заменить словом "сбора";
абзацы тридцать пятый и тридцать шестой исключить;
в абзаце тридцать седьмом слова "в отношении переводных и простых
векселей" исключить;
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"плата за использование радиочастотного спектра;";
абзац сорок третий исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"сбор за государственную регистрацию гражданских воздушных судов;
сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств;
сбор за государственную регистрацию морских, речных и маломерных
судов;
сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра
телевизионным и радиовещательным организациям;
сбор за государственную регистрацию лекарственных средств;
плата за использование особо охраняемых природных территорий
республиканского значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода
автомобильных дорог общего пользования республиканского значения;
консульский сбор;
государственная пошлина за проставление апостиля;";
в подпункте б):
абзацы пятый, тринадцатый, пятнадцатый, восемнадцатый, двадцатый и
двадцать второй исключить;
абзац второй подпункта в) изложить в следующей редакции:
"поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными
учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;";

2) 2) тармақшада:
бірінші абзацтағы "(гранттар)" деген сөз алып тасталсын;
екінші абзац алып тасталсын;
3) 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бұрын берілген кредиттер, республикалық бюджеттен мемлекеттік кепілдіктер мен міндеттемелер бойынша міндеттемелерді орындауға бағытталған қаражаттар бойынша республикалық бюджетке берешекті өтеу есебіне өндіріп алынған және алынған мүлікті сатудан (жалға, лизингіге беруден) түсетін түсімдерді қоса алғанда, республикалық бюджеттен берілген кредиттерді қайтару;".
6. 7-1-баптың екінші тармағындағы "24" деген цифр "24-1" деген цифрлармен ауыстырылсын.
7. 9-бапта:
1) 1-тармақта:
отыз бірінші абзацтағы "шығыстарды" деген сөз "шығындарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бұрын берілген кредиттер, республикалық бюджеттен мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға бағытталған қаражаттар бойынша республикалық бюджетке берешекті өтеу есебіне өндіріп алынған және алынған мүлікті сақтауға, есепке алуға, бағалауға және сатуға арналған шығындарды;";
2) 2-тармақта:
бірінші бөліктегі "шығыстар" деген сөз "шығындар" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"шығыстар", "шығыстардың" деген сөздер тиісінше "шығындар", "шығындардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін" деген сөздер "Орталық мемлекеттік органдарды және олардың аумақтық бөлімшелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-1-тармақтағы "Республикалық бюджеттен шығыстар мен кредиттеудің" деген сөздер "Республикалық бюджеттен шығыстардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 10-бап мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Тиісті облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің, аудандық (қалалық) бюджеттердің әзірлену және атқарылу процесіне, осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың жергілікті атқарушы органдарының араласуына жол берілмейді.
5. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тізбесін
жергілікті өкілді органдар бекітетін әкімшілік-аумақтық бөліністі басқару
схемасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар айқындайды.".
9. 11-баптың 1-тармағында:
1) 1) тармақшада:
а) тармақшасында:
екінші абзац алып тасталсын;
үшінші абзацтағы "тауарларға," деген сөзден кейін "орындаған
жұмыстарға және" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші және алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"спирттің барлық түрлері;
алкоголь өнімдері;";
жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он
үшінші абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші,
он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтармен толықтырылсын:
"темекі бұйымдары;
құрамында темекі бар басқа да бұйымдар;
бекіре және албырт балық уылдырықтары;
алтыннан, платинадан немесе күмістен жасалған зергерлік бұйымдар;
бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отыны;
атыс және газ қаруы (мемлекеттік өкімет органдарының мұқтажы үшін
сатып алынғаннан басқа);
жеңіл автомобильдер (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен
басқарылатын автомобильдерден басқа);";
он бесінші және он алтыншы абзацтар алып тасталсын;
он жетінші және он сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"лотереялар ұйымдастыру және өткізу;
жеке табыс салығы;";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;";
жиырма сегізінші абзацтағы "аукциондық сатудан" деген сөздер
"аукциондардан" деген сөзбен ауыстырылсын;
жиырма тоғызыншы және отызыншы абзацтар алып тасталсын;
отыз бірінші абзацтағы "алымдар" деген сөз "алым"
деген сөзбен ауыстырылсын;
отыз екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"консульдық алымнан және апостиль берілгені үшін мемлекеттік баждан
басқа, мемлекеттік баж;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен жасалған мәмілелерді
мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алым;
механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді мемлекеттік тіркеу үшін
алынатын алым;
жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды
пайдаланғаны үшін төлем;
жергілікті маңызы бар және елді мекендерде жалпыға ортақ пайдаланатын
автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама
орналастырғаны үшін төлем;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем.";
б) тармақшасында:
алтыншы, оныншы, он бірінші, он үшінші, он төртінші және он алтыншы
абзацтар алып тасталсын;
в) тармақшасында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге
бекітіліп берілген мүлікті сатудан түсетін түсімдер;";
үшінші абзац алып тасталсын;

2) в подпункте 2):
в абзаце первом слово "(гранты)" исключить;
абзац второй исключить;
3) подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возврат кредитов, выданных из республиканского бюджета, включая
поступления от продажи (передачи в аренду, лизинг) имущества, взысканного
и полученного в счет погашения задолженности в республиканский бюджет по
ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского
бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям.".
6. В пункте 2 статьи 7-1 цифру "24" заменить цифрами "24-1".
7. В статье 9:
1) в пункте 1:
в абзаце тридцать первом слово "расходов" заменить словом "затрат";
дополнить абзацем тридцать вторым следующего содержания:
"затрат на хранение, учет, оценку и реализацию имущества, взысканного и полученного в счет погашения задолженности в республиканский бюджет по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям;";
2) в пункте 2:
в части первой слово "расходы" заменить словом "затраты";
в части второй:
слова "Расходы", "расходов" заменить соответственно словами "Затраты", "затрат";
слова "администраторов республиканских бюджетных программ" заменить словами "центральных государственных органов и их территориальных подразделений";
3) в пункте 2-1 слова "и кредитования из" исключить.
8. Статью 10 дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Вмешательство Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов и местных исполнительных органов областей в процесс разработки и исполнения соответственно областных бюджетов, бюджетов городов Астана и Алматы и районных (городских) бюджетов не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
5. Перечень администраторов местных бюджетных программ определяется
местными исполнительными органами в соответствии со схемой управления
административно-территориальной единицы, утверждаемой местными
представительными органами.".
9. В пункте 1 статьи 11:
1) в подпункте 1):
в подпункте а):
абзац второй исключить;
абзац третий после слова "товары," дополнить словами "выполненные
работы и";
абзацы пятый и шестой изложить в следующей редакции:
"все виды спирта;
алкогольную продукцию;";
абзацы седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый
и тринадцатый исключить;
дополнить абзацами четырнадцатым, пятнадцатым, шестнадцатым,
семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым и двадцатым следующего
содержания:
"табачные изделия;
прочие изделия, содержащие табак;
икру осетровой и лососевой рыбы;
ювелирные изделия из золота, платины или серебра;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретаемого для нужд органов
государственной власти);
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением,
специально предназначенных для инвалидов);";
абзацы пятнадцатый и шестнадцатый исключить;
абзацы семнадцатый и восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"организацию и проведение лотерей;
индивидуальный подоходный налог;";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"сбор за государственную регистрацию индивидуальных
предпринимателей;";
в абзаце двадцать восьмом слова "аукционных продаж" заменить словом
"аукционов";
абзацы двадцать девятый и тридцатый исключить;
в абзаце тридцать первом слово "сборы" заменить словом "сбор";
абзац тридцать второй изложить в следующей редакции:
"плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;";
дополнить абзацами следующего содержания:
"государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственной
пошлины за проставление апостиля;
сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и
сделок с ним;
сбор за государственную регистрацию механических транспортных средств
и прицепов;
плата за использование особо охраняемых природных территорий местного
значения;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода
автомобильных дорог общего пользования местного значения и в населенных
пунктах;
плата за пользование земельными участками;
плата за загрязнение окружающей среды.";
в подпункте б):
абзацы шестой, десятый, одиннадцатый, тринадцатый, четырнадцатый и
шестнадцатый исключить;
в подпункте в):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"поступления от продажи имущества, закрепленного за государственными
учреждениями, финансируемыми из местного бюджета;";
абзац третий исключить;

2) 2) тармақшада:
бірінші абзацтағы "(гранттар)" деген сөз алып тасталсын;
екінші абзац алып тасталсын;
3) 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жергілікті бюджеттерден берілген кредиттерді қайтару.".
10. 12-бапта:
1) 1-тармақта:
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаны қорғау жөнінде жергілікті атқарушы органдар
жүргізетін іс-шараларды;";
мынадай мазмұндағы жиырмасыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасында шағын кәсіпкерлікті дамыту мен қолдау
бағдарламаларын;";
2) 2-тармақта:
бірінші бөліктегі "шығыстар" деген сөз "шығындар" деген сөзбен
ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"шығыстардың" деген "шығындардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін" деген сөздер "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2-1-тармақтағы "Жергілікті бюджеттен шығыстар мен кредиттеудің" деген сөздер "Жергілікті бюджеттен шығыстардың" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 13-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "күтпеген шығыстарды" деген сөздер "республикалық және жергілікті бюджеттерді әзірлеу кезінде жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылына шұғыл қаржыландыруды талап ететін шығыстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац "төтенше жағдайларды жоюға" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімдерімен айқындалатын өзге де күтілмеген шығыстарға" деген сөздермен толықтырылсын.
12. 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Республикалық бюджеттің жобасын әзірлеу
1. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің болжамды көрсеткіштерін және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тиісті кезеңге арналған индикативтік жоспары негізінде және Қазақстан Республикасының Үкіметі өткен қаржы жылында бекіткен, үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
2. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне:
1) республикалық бюджет комиссиясы белгілеген республикалық бюджет шығыстары лимиттерінің шегінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі жөніндегі ұсыныстар енгізеді.
Орталық атқарушы және басқа да мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де ұсыныстар мен деректерді табыс етеді.

2) в подпункте 2):
в абзаце первом слово "(гранты)" исключить;
абзац второй исключить;
3) подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) возврат кредитов, выданных из местных бюджетов.".
10. В статье 12:
1) в пункте 1:
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"мероприятий по охране окружающей среды, проводимых местными
исполнительными органами;";
дополнить абзацем двадцатым следующего содержания:
"программ развития и поддержки малого предпринимательства в
Республике Казахстан;";
2) в пункте 2:
в части первой слово "расходы" заменить словом "затраты";
в части второй:
слова "Расходы", "расходов" заменить соответственно словами
"Затраты", "затрат";
слова "администраторов местных бюджетных программ" заменить словами "исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета";
3) в пункте 2-1 слова "и кредитования из" исключить.
11. В части первой пункта 1 статьи 13:
в абзаце первом слова "непредвиденных расходов" заменить словами "расходов, не запланированных при разработке республиканского и местных бюджетов и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году";
абзац второй дополнить словами "и иных непредвиденных расходов, определяемых решениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов".
12. Статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Разработка проекта республиканского бюджета
1. Разработка прогнозных показателей государственного бюджета на предстоящий трехлетний период и проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год осуществляется на основе индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий период и с учетом прогнозных показателей республиканского бюджета на трехлетний период, утвержденных Правительством Республики Казахстан в истекшем финансовом году.
2. Администраторы республиканских бюджетных программ в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в Министерство финансов Республики Казахстан:
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период в пределах установленных республиканской бюджетной комиссией лимитов расходов республиканского бюджета;
2) предложения по перечню республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
Центральные исполнительные и другие государственные органы представляют иные предложения и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне келісуге мынадай болжамды көрсеткіштерді:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне түсетін түсімдерді;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органының тиісті қаржы жылының аяғындағы борышының көлемін;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындарының көлемін табыс етеді.
Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының қаржы министрлігіне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де көрсеткіштер мен деректерді де табыс етеді.
4. Экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық атқарушы орган ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша республикалық бюджет комиссиясы айқындаған шығыстар лимитінің шегінде инвестициялық жобалардың тізбесі мен республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемі жөніндегі ұсыныстарды республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі:
1) облыстардың, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің осы баптың 3-тармағында аталған болжамды көрсеткіштерін келіседі;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарына республикалық бюджет комиссиясы айқындаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін және республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемін жеткізеді;
3) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша қорытынды дайындайды;
4) республикалық бюджет комиссиясының қарауына:
мемлекеттік бюджеттің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
шикізат секторы ұйымдарының тізбесін;
республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, республикалық бюджеттің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін бюджеттік өтінімдер бойынша қорытындысын;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша кредиторлық берешегінің сомасын;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын;
осы Заңның 15-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді енгізеді;

3. Местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, представляют в Министерство финансов Республики Казахстан на согласование следующие прогнозные показатели:
поступления в бюджеты областей, городов Астана и Алматы;
объем долга местного исполнительного органа области, городов Астана и Алматы на конец соответствующего финансового года;
объем затрат на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области, городов Астана и Алматы.
Местные исполнительные органы представляют в Министерство финансов Республики Казахстан иные показатели и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Центральный исполнительный орган по экономическому планированию вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложения по перечню и объемам финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного республиканской бюджетной комиссией лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем году проектов.
5. Министерство финансов Республики Казахстан в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) согласовывает прогнозные показатели бюджетов областей, городов Астана и Алматы, указанные в пункте 3 настоящей статьи;
2) доводит до администраторов республиканских бюджетных программ лимиты расходов республиканского бюджета, а также до администраторов республиканских бюджетных программ и местных исполнительных органов областей, городов Астана и Алматы перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные республиканской бюджетной комиссией;
3) рассматривает бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ и готовит по ним заключение;
4) вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии:
прогнозные показатели государственного бюджета на предстоящий трехлетний период;
перечень организаций сырьевого сектора;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов республиканского бюджета, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ;
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по каждой бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 15 настоящего Закона;

5) алдағы қаржы жылына арнап республикалық бюджет комиссиясы айқындаған республикалық бюджет жобасының түпкілікті нұсқасының негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген нысан бойынша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын және алдағы үш жылдық кезеңге арналған республикалық бюджеттің болжамды көрсеткіштерін жасайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне табыс етеді;
6) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдағаннан кейін облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдарына осы баптың 3-тармағында көрсетілген, келісілген болжамды көрсеткіштерді жібереді;
7) республикалық бюджеттің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізеді.
Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
6. Республикалық бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
Қазақстан Республикасы мемлекеттік бюджетінің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
республикалық бюджет шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, республикалық бюджеттің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды, соның ішінде облыстарда, Астана және Алматы қалаларында іске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесі мен республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемін;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан республикалық бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегін жоспарланып отырған қаржы жылында өтеу көлемін;
алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын; осы Заңның 15-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді қарайды және айқындайды;
2) шикізат секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің болжамды көлемдерін айқындау және оны кейіннен Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекіту үшін ол ұйымдардың тізбесін қарайды;
3) мыналарды:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары арасындағы жергілікті бюджеттердің болжамды көрсеткіштері бойынша келіспеушіліктерді реттеуді;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша шешім шығарады.
Республикалық бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілдіктерді жүзеге асыруға құқылы.

5) на основе окончательного варианта проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год, определенного республиканской бюджетной комиссией, составляет и представляет в Правительство Республики Казахстан проект закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период по установленной Правительством Республики Казахстан форме;
6) после одобрения Правительством Республики Казахстан проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год направляет местным исполнительным органам областей, городов Астана и Алматы согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 3 настоящей статьи;
7) вносит на утверждение в Правительство Республики Казахстан прогнозные показатели республиканского бюджета на трехлетний период.
Министерство финансов вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Республиканская бюджетная комиссия:
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели республиканского бюджета на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов республиканского бюджета, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из республиканского бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе проектов, реализуемых в областях, городах Астана и Алматы;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, по республиканским бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект республиканского бюджета на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 15 настоящего Закона;
2) рассматривает перечень организаций сырьевого сектора для определения прогнозных объемов поступлений от них и последующего его утверждения Правительством Республики Казахстан;
3) рассматривает и выносит решение по:
урегулированию разногласий между Министерством финансов Республики Казахстан и местными исполнительными органами областей, городов Астана и Алматы по прогнозным показателям местных бюджетов;
бюджетным заявкам администраторов республиканских бюджетных программ.
Республиканская бюджетная комиссия вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

7. Мемлекеттік, салалық (секторлық) бағдарламаларда бағдарламалық іс-шараларды іске асыруға көзделетін шығыстардың жалпы көлемі мемлекеттік және республикалық бюджеттердің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері шеңберінде айқындалуға тиіс.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларының және салалық (секторлық) бағдарламалардың жобалары қаржыландыру көздері мен мерзімдері бөлігінде бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі жөнінде республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы болған жағдайда бекітіледі. Бұрын бекітілген мемлекеттік бағдарламалар, салалық (секторлық) бағдарламалар республикалық бюджет комиссиясының тиісті қорытындысы болған жағдайда өзгертілуге тиіс.
8. Республикалық бюджеттің жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.".
13. 15-бапта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"кірістердің, алынған ресми трансферттердің, республикалық бюджеттен берілген кредиттерді қайтарудың, шығындардың, кредиттердің және бюджет тапшылығының (профицитінің) көлемдерін;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"республикалық ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламаларының тізбелерін;";
он төртінші абзацта "өткен қаржы жылдарының қорытындылары бойынша, оның ішінде:" деген сөздер "республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басында қалыптасқан кредиторлық берешегін өтеу сомасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесінші және он алтыншы абзацтар алып тасталсын.
14. 16-бапта:
1) 1-тармақтың екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін" деген сөздер "республикалық бюджеттің өздері бекіткен алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі алдағы жылға арналған республикалық бюджеттің жобасын енгізе отырып, Қазақстан Республикасының Парламентіне қаражатты кіші бағдарламалар деңгейінде жұмсау сомаларын ұсынады.".
15. 17-бапта:
1) бірінші бөлік 1-тармақ болып есептелсін;
2) мынадай мазмұндағы 2 және 3-тармақтармен толықтырылсын:
"2. Республикалық бюджетті нақтылау жөніндегі органдарға республикалық бюджет комиссиясы қарайды.
3. Республикалық бюджетті нақтылау кезінде мемлекеттік органдарға республикалық бюджетті әзірлеу кезінде қойылатын талаптар сақталады.".

7. Общий объем расходов, предусматриваемых в государственных, отраслевых (секторальных) программах на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей государственного и республиканского бюджетов на трехлетний период.
Проекты государственных программ Республики Казахстан и отраслевых (секторальных) программ утверждаются при наличии заключения республиканской бюджетной комиссии по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные государственные программы, отраслевые (секторальные) программы подлежат изменению при наличии соответствующего заключения республиканской бюджетной комиссии.
8. Разработка проекта республиканского бюджета осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.".
13. В статье 15:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"объемы доходов, полученных официальных трансфертов, возврата кредитов, выданных из республиканского бюджета, затрат, кредитов и дефицита (профицита) бюджета;";
абзац девятый исключить;
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"перечни республиканских текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития;";
в абзаце четырнадцатом слова "республиканского бюджета, образовавшейся по итогам предыдущих финансовых лет, в том числе по:" заменить словами "государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, сложившейся на начало текущего финансового года";
абзацы пятнадцатый и шестнадцатый исключить.
14. В статье 16:
1) в части второй пункта 1 слова "прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан" заменить словами "утвержденные им прогнозные показатели республиканского бюджета";
2) часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"С внесением проекта республиканского бюджета на предстоящий год
Правительство Республики Казахстан представляет Парламенту Республики
Казахстан суммы расходования средств на уровне подпрограмм.".
15. В статье 17:
1) часть первую считать пунктом 1;
2) дополнить пунктами 2 и 3 следующего содержания:
"2. Предложения по уточнению республиканского бюджета рассматриваются
республиканской бюджетной комиссией.
3. При уточнении республиканского бюджета соблюдаются требования,
предъявляемые к государственным органам при разработке республиканского
бюджета.".

16. 18-бапта:
1) баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджеттің жобасын, Астана және Алматы қалалары бюджеттерін әзірлеу";
2) 3-8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен мерзімдерде облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті уәкілетті органына:
1) облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиялары белгілеген облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің шығыстары лимиттерінің шегінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалар тізбесі бойынша ұсыныстар енгізеді.
Облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де ұсыныстармен деректерді табыс етеді.
4. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне түсетін түсімдердің болжамын облыстың жергілікті уәкілетті органына келісуге табыс етеді.
Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстың жергілікті уәкілетті органына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де көрсеткіштер мен деректерді табыс етеді.
5. Облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде:
1) осы баптың 4-тармағында көрсетілген аудандар (қалалар) бюджеттерінің болжамды көрсеткіштерін келіседі;
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне облыстық бюджет, Астана және Алматы қалалары бюджеттері шығыстарының лимиттерін, сондай-ақ жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына облыстың бюджет комиссиясы айқындайтын алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін және облыстық бюджеттен қаржыландырылу көлемін жеткізеді;
3) облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша қорытынды дайындайды;
4) облыс, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясының қарауына:
облыс бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
шығыстар лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы қаржы жылында іске асырылатын жобаларды ескере отырып, облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимитінің шегінде айқындаған инвестициялық жобалардың тізбесі және жергілікті бюджеттің қаражатынан қаржыландыру көлемдері бойынша ұсыныстарды;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері бойынша қорытындыны;
ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан әрбір тиісті жергілікті бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегінің сомасын;
алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджеттің жобасын;

16. В статье 18:
1) заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Разработка проекта областного бюджета, бюджетов городов Астана и
Алматы";
2) пункты 3-8 изложить в следующей редакции:
"3. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в местный уполномоченный орган области, городов Астана и Алматы:
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период в пределах установленных бюджетной комиссией области, городов Астана и Алматы лимитов расходов областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы;
2) предложения по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
Исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, представляют иные предложения и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Местные исполнительные органы районов (городов) в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, представляют в местный уполномоченный орган области на согласование прогноз поступлений в бюджеты районов (городов) на предстоящий трехлетний период.
Местные исполнительные органы районов (городов) представляют в местный уполномоченный орган области иные показатели и данные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Местный уполномоченный орган области, городов Астана и Алматы в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) согласовывает прогнозные показатели бюджетов районов (городов), указанных в пункте 4 настоящей статьи;
2) доводит до администраторов местных бюджетных программ лимиты расходов областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, а также до администраторов местных бюджетных программ и местных исполнительных органов районов (городов) перечень и объемы финансирования из областного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные бюджетной комиссией области;
3) рассматривает бюджетные заявки администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, и готовит по ним заключение;
4) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии области, городов Астана и Алматы:
прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
предложения по перечню и объемам финансирования из средств местного бюджета инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией области, городов Астана и Алматы лимита расходов по инвестиционным проектам с учетом реализуемых в текущем финансовом году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы;
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы по каждой соответствующей местной бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект областного бюджета на предстоящий финансовый год;

осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді енгізеді;
5) алдағы қаржы жылына арнап облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы айқындаған облыстық бюджет жобасының түпкілікті нұсқасы негізінде облыстық бюджеттің алдағы қаржы жылына арналған жобасын және облыс, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін жасайды және облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органына табыс етеді;
6) облыстық бюджеттің жобасын облыстың жергілікті атқарушы органы мақұлданғаннан кейін осы баптың 4-тармағында аталған, келісілген болжамды көрсеткіштерді аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына жібереді;
7) облыс, Астана және Алматы қалалары бюджетінің болжамын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне 1 тамызға дейін табыс етеді.
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
6. Облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
облыс бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттері шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстар лимиттерін қоса алғанда, облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылы іске асырылатын жобаларды, соның ішінде ауданда (қалада) іске асырылатын инвестициялық жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесі мен жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемдерін;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша кредиторлық берешегін жоспарланып отырған қаржы жылында өтеу көлемін;
облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің алдағы қаржы жылына арналған жобасын;
осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді қарайды және айқындайды;
2) мыналар:
аудандар (қалалар) бюджеттерінің болжамды көрсеткіштері бойынша облыстың жергілікті уәкілетті органы мен аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары арасындағы келіспеушіліктерді реттеу;
облыстық бюджеттен, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері бойынша қарайды және шешім шығарады.
Облыстың, Астана және Алматы қалаларының бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.

другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
5) на основе окончательного варианта проекта областного бюджета на предстоящий финансовый год, определенного бюджетной комиссией области, городов Астана и Алматы, составляет и представляет местному исполнительному органу области, городов Астана и Алматы проект областного бюджета на предстоящий финансовый год и прогнозные показатели бюджета области, городов Астана и Алматы на предстоящий трехлетний период;
6) после одобрения местным исполнительным органом области проекта областного бюджета направляет местным исполнительным органам районов (городов) согласованные прогнозные показатели, указанные в пункте 4 настоящей статьи;
7) до 1 августа представляет в Министерство финансов Республики Казахстан прогноз бюджета области, городов Астана и Алматы.
Местный уполномоченный орган области, городов Астана и Алматы вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
6. Бюджетная комиссия области, городов Астана и Алматы:
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели бюджета области на предстоящий трехлетний период;
прогнозные показатели областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из местного бюджета инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов, в том числе инвестиционных проектов, реализуемых в районе (городе);
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, по бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
2) рассматривает и выносит решение по:
урегулированию разногласий между местным уполномоченным органом области и местными исполнительными органами районов (городов) по прогнозным показателям бюджетов районов (городов);
бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы.
Бюджетная комиссия области, городов Астана и Алматы вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

7. Аумақтардың экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламаларында бағдарламалық іс-шараларды іске асыруға арнап көзделетін шығыстардың жалпы көлемі облыс, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің үш жылдық кезеңге арналған болжамдары көрсеткіштері шеңберінде айқындалуға тиіс.
Аумақтардың экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламаларының жобаларды қаржыландыру көздері мен мерзімдері бөлігінде бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі бойынша облыс, Астана және Алматы қалалары бюджет комиссиясының қорытындылары болған жағдайда бекітіледі. Аумақтардың бұрын бекітілген экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламалары облыс, Астана және Алматы қалалары бюджет комиссиясының тиісті қорытындылары болған жағдайда өзгертілуге тиіс.
8. Облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 9 және 9-1-тармақтар алып тасталсын.
17. Мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2 және 18-3-баптармен толықтырылсын:
"18-1-бап. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерін әзірлеу
1. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен мерзімдерде ауданның (қаланың) жергілікті уәкілетті органына:
1) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы белгіленген аудан (қала) бюджеті шығыстарының лимиттері шегінде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өтінімдер;
2) алдағы қаржы жылында секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі бойынша ұсыныстар енгізеді.
2. Ауданның (қаланың) жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіп пен мерзімдерде:
1) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне аудан (қала) бюджетінің шығыстары лимиттерін, сондай-ақ ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобалардың тізбесін және аудан (қала) бюджетінен қаржыландыру көлемдерін жеткізеді;
2) аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және ол бойынша қорытынды әзірлейді;
3) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясының қарауына:
аудан (қала) бюджеті шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстардың лимиттерін қоса алғанда, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетінің болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларға ескере отырып, жобалар бойынша ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған шығыстар лимитінің шегіндегі инвестициялық жобалардың тізбесі мен ауданның (қаланың) бюджет қаражатынан қаржыландыру көлемдері жөніндегі ұсыныстар;
аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері бойынша қорытынды;
әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан кредиторлық берешегі сомасын;
ауданның (қаланың) алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын;

7. Общий объем расходов, предусматриваемых в экономических и социальных программах развития территорий на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей бюджета области, городов Астана и Алматы на трехлетний период.
Проекты экономических и социальных программ развития территорий утверждаются при наличии заключения бюджетной комиссии области, городов Астана и Алматы по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные экономические и социальные программы развития территорий подлежат изменению при наличии соответствующего заключения бюджетной комиссии области, городов Астана и Алматы.
8. Разработка проекта областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
3) пункты 9 и 9-1 исключить.
17. Дополнить статьями 18-1, 18-2 и 18-3 следующего содержания:
"Статья 18-1. Разработка бюджетов районов (городов)
1. Администраторы местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов), в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, вносят в местный уполномоченный орган района (города):
1) бюджетные заявки на предстоящий трехлетний период в пределах установленных бюджетной комиссией района (города) лимитов расходов бюджета района (города);
2) предложения по перечню местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в предстоящем финансовом году.
2. Местный уполномоченный орган района (города) в порядке и сроки, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан:
1) доводит до администраторов местных бюджетных программ лимиты расходов бюджета района (города), а также перечень и объемы финансирования из бюджета района (города) инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период, определенные бюджетной комиссией района (города);
2) рассматривает бюджетные заявки администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов), и готовит по ним заключение;
3) вносит на рассмотрение бюджетной комиссии района (города):
прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов бюджета района (города), в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
предложения по перечню и объемам финансирования из средств бюджета района (города) инвестиционных проектов в пределах определенного бюджетной комиссией района (города) лимита расходов по проектам с учетом реализуемых в текущем году проектов;
заключение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджетов районов (городов);
суммы кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из районного бюджета, по каждой бюджетной программе (подпрограмме), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект бюджета района (города) на предстоящий финансовый год;

осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді енгізеді;
4) ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы айқындаған алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджеті жобасының түпкілікті нұсқасы негізінде аудан (қала) бюджетінің жобасын және аудан (қала) бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін жасап, ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органынан табыс етеді;
5) аудан (қала) бюджетінің жобасын ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы мақұлдағаннан кейін аудан (қала) бюджетінің болжамын облыстың жергілікті уәкілетті органына табыс етеді.
Ауданның (қаланың) жергілікті уәкілетті органы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
3. Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы:
1) мыналарды:
аудан (қала) бюджеті шығыстарының лимиттерін, соның ішінде ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, инвестициялық жобалар бойынша шығыстардың лимиттерін қоса алғанда, алдағы үш жылдық кезеңге арналған аудан (қала) бюджетінің болжамды көрсеткіштерін;
ағымдағы жылда іске асырылатын жобаларды ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге арналған инвестициялық жобаларды аудан (қала) бюджетінен қаржыландыру тізбесі мен көлемдерін;
аудандық (қалалық) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басындағы жағдай бойынша қалыптасқан бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша кредиторлық берешегін жоспарланып отырған қаржы жылында өтеу көлемін;
алдағы қаржы жылына арналған аудан (қала) бюджетінің жобасын;
осы Заңның 18-2-бабында белгіленген басқа да көрсеткіштерді қарайды және айқындайды;
2) ауданның (қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша шешім шығарады.
Ауданның (қаланың) бюджет комиссиясы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқылы.
4. Аумақтардың экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламаларында бағдарламалық іс-шараларды іске асыруға арнап көзделетін шығыстардың жалпы көлемі аудан (қала) бюджетінің үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері шеңберінде айқындалуға тиіс.
Аумақтардың экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламаларының жобалары қаржыландыру көздері және мерзімдері бөлігінде аудан (қала) бюджет комиссиясының бағдарламалық іс-шараларды қаржыландыру көлемі жөнінде қорытындысы болған жағдайда бекітіледі. Аумақтардың бұрын бекітілген экономикалық және әлеуметтік даму бағдарламалары аудан (қала) бюджет комиссиясының тиісті қорытындысы болған жағдайда өзгертілуге тиіс.

другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
4) на основе окончательного варианта проекта бюджета района (города) на предстоящий финансовый год, определенного бюджетной комиссией района (города), составляет и представляет местному исполнительному органу района (города) проект бюджета района (города) и прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период;
5) после одобрения местным исполнительным органом района (города) проекта бюджета района (города) представляет в местный уполномоченный орган области прогноз бюджета района (города).
Местный уполномоченный орган района (города) вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Бюджетная комиссия района (города):
1) рассматривает и определяет:
прогнозные показатели бюджета района (города) на предстоящий трехлетний период, включая лимиты расходов бюджета района (города), в том числе по инвестиционным проектам, с учетом реализуемых в текущем году проектов;
перечень и объемы финансирования из бюджета района (города) инвестиционных проектов на предстоящий трехлетний период с учетом реализуемых в текущем году проектов;
объем погашения в планируемом финансовом году кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из районного (городского) бюджета, по бюджетным программам (подпрограммам), сложившейся по состоянию на начало текущего финансового года;
проект бюджета района (города) на предстоящий финансовый год;
другие показатели, установленные статьей 18-2 настоящего Закона;
2) рассматривает и выносит решение по бюджетным заявкам администраторов местных бюджетных программ, финансируемых из бюджета района (города).
Бюджетная комиссия района (города) вправе осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
4. Общий объем расходов, предусматриваемых в экономических и социальных программах развития территорий на реализацию программных мероприятий, должен определяться в рамках прогнозных показателей бюджета района (города) на трехлетний период.
Проекты экономических и социальных программ развития территорий утверждаются при наличии заключения бюджетной комиссии района (города) по объему финансирования программных мероприятий в разрезе источников и сроков финансирования. Ранее утвержденные экономические и социальные программы развития территорий подлежат изменению при наличии соответствующего заключения бюджетной комиссии района (города).

5. Аудан (қала) бюджетінің жобасын әзірлеу Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Республикалық және жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлеу ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
18-2-бап. Мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімі
Мәслихаттың тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімінде:
кірістердің, алынған ресми трансферттердің, жергілікті бюджеттерден берілген кредиттерді қайтарудың, шығындардың, кредиттердің, бюджет тапшылығының (профицитінің) және бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) көлемдері;
жергілікті атқарушы органдар резервтерінің мөлшері;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органының тиісті қаржы жылының аяғындағы борышының лимиті;
облыстың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органының борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге жұмсалатын шығындардың көлемі;
тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген сомада Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жергілікті бюджеттен берілетін ресми трансферттердің сомасы;
жергілікті бюджеттік бағдарламалардың функционалдық топтары, әкімшілері бойынша және бағдарламалар бойынша шекті шығыстардың тізбесі;
жергілікті ағымдағы бюджеттік бағдарламалардың және бюджеттік даму бағдарламаларының тізбелері;
тиісті қаржы жылына арналған, оның ішінде республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына арнап белгіленген жергілікті бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ағымдағы қаржы жылының басында қалыптасқан кредиторлық берешегін өтеу сомасы;
жергілікті атқарушы органның тиісті қаржы жылына арналған борышын өтеу көлемі болуға тиіс.
18-3-бап. Жергілікті бюджеттерді қарау және бекіту
1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң күшіне енгеннен кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей бюджеттің бұрын жасалған болжамды көлемдерін нақтылайды және облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің жобасын тиісті мәслихатқа бекітуге енгізеді, ол бір айдың ішінде жобаны бекіту жөнінде шешім қабылдайды.
2. Республикалық және жергілікті бюджеттердің арасында бөлінетін кірістер бойынша жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдердің көлемін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісілген мөлшерлерде жергілікті атқарушы органдардың ұсынысы бойынша жергілікті өкілді органдар бекітеді.
Жергілікті бюджеттерге шикізат секторының ұйымдарынан түсетін түсімдердің көлемін тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген көлемде жергілікті өкілді органдар бекітеді.

5. Разработка проекта бюджета района (города) осуществляется в соответствии с Правилами разработки проектов республиканского и местных бюджетов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
Статья 18-2. Решение маслихата о местном бюджете
Решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год должно содержать:
объемы доходов, полученных официальных трансфертов, возврата кредитов, выданных из местных бюджетов, затрат, кредитов, дефицита (профицита) бюджета и финансирования дефицита (использования профицита) бюджета;
размер резервов местных исполнительных органов;
лимит долга местного исполнительного органа области, городов Астана и Алматы на конец соответствующего финансового года;
объем затрат на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа области, городов Астана и Алматы;
сумму официальных трансфертов, передаваемых из местного бюджета в Национальный фонд Республики Казахстан в сумме, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для соответствующей административно-территориальной единицы;
перечень предельных расходов по функциональным группам, администраторам местных бюджетных программ и по программам;
перечни местных текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития;
перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестрированию в процессе исполнения местного бюджета на соответствующий финансовый год, в том числе установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
суммы погашения кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, сложившейся на начало текущего финансового года;
объем погашения долга местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год.
Статья 18-3. Рассмотрение и утверждение местных бюджетов
1. Местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы не позднее двухнедельного срока после вступления в силу закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год уточняют ранее составленные прогнозные объемы бюджета и вносят на утверждение соответствующему маслихату проект областного бюджета, бюджетов городов Астана и Алматы, который в течение месяца принимает решение по его утверждению.
2. Объемы поступлений в местные бюджеты по доходам, распределяемым между республиканским и местными бюджетами, утверждаются местными представительными органами по предложению местных исполнительных органов в размерах, согласованных с Министерством финансов Республики Казахстан.
Объемы поступлений от организаций сырьевого сектора в местные бюджеты утверждаются местными представительными органами в объеме, установленном законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год для соответствующей административно-территориальной единицы.

3. Аудандардың (қалалардың) жергілікті атқарушы органдары облыстық бекітілгеннен кейін екі апта мерзімде аудан (қала) бюджетінің жобасын тиісті мәслихаттың бекітуіне енгізеді, ол екі апта мерзімнен кешіктірмей бюджетті бекіту туралы шешім қабылдайды.
4. Тиісті мәслихаттар тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіткенге дейін 1-тоқсан бюджетінің атқарылуы тиісті қаржы жылына арналған жылдық бюджет жобасының 1/4 бөлігі мөлшерінде жүзеге асырылады.
5. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары аудандық мәслихаттар бюджетті бекіту туралы шешім қабылдағаннан кейін бір апта мерзімде облыстық (қалалық) бюджет және бекітілген жергілікті бюджеттердің негізінде жиынтықталған облыс бюджеті туралы деректерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне табыс етеді.".
18. 18-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Жергілікті бюджетті нақтылау жөніндегі ұсыныстарды тиісті бюджет комиссиясы қарайды.
1-2. Жергілікті бюджетті нақтылау кезінде атқарушы органдарға жергілікті бюджетті әзірлеу кезінде қойылатын талаптар сақталады.".
19. 18-1-бап 18-4-бап болып есептелсін.
20. 19-бапта:
1) 2-тармақта "бюджеттік" деген сөз алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға республикалық бюджеттен бағытталып, бұрын берілген кредиттер, қаражаттар бойынша талаптардың тоқтатылуы Қазақстан Республикасының заң актілері негізінде жүзеге асырылады.".
21. 21-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті бюджеттен берілген кредиттер бойынша талаптардың тоқтатылуы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен жергілікті өкілді органның шешімі негізінде жүзеге асырылады.".
22. 22-баптың бірінші бөлігінде:
екінші абзацтағы "аймақтық инвестициялық бағдарламалары" деген сөздер "жергілікті инвестициялық жобаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "инвестициялық бағдарламаларды" деген сөздер "сомалар шегінде жергілікті инвестициялық жобаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "бюджеттен" деген сөзден кейін нүктелі үтір қойылып, "қарыз алуға құқығы бар" деген сөздер алып тасталсын және мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген өзге мақсаттарға арнап республикалық бюджеттен қарыз алуға құқығы бар.".
23. "Бюджеттің атқарылуы" деген 5-тарау мынадай мазмұндағы 24-баппен толықтырылсын:
"24-бап. Бюджеттің атқарылуы
1. Бюджеттің атқарылуы бірыңғай қазынашылық шот пен мемлекеттік мекемелердің шоты арқылы кассалық негізде жүзеге асырылады.

3. Местные исполнительные органы районов (городов) в двухнедельный срок после утверждения областного бюджета вносят проект бюджета района (города) на утверждение соответствующему маслихату, который не позднее двухнедельного срока принимает решение об утверждении бюджета.
4. До утверждения местного бюджета соответствующими маслихатами на соответствующий финансовый год исполнение бюджета 1 квартала осуществляется в размере 1/4 части проекта годового бюджета на соответствующий финансовый год.
5. Местные исполнительные органы областей, городов Астана и Алматы в недельный срок после принятия решения районными маслихатами об утверждении бюджета представляют в Министерство финансов Республики Казахстан данные об областном (городском) бюджете и бюджете области, сведенном на основе утвержденных местных бюджетов.".
18. Статью 18-1 дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Предложения по уточнению местного бюджета рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
1-2. При уточнении местного бюджета соблюдаются требования, предъявляемые к исполнительным органам при разработке местного бюджета.".
19. Статью 18-1 считать статьей 18-4.
20. В статье 19:
1) в пункте 2 слово "бюджетные" исключить;
2) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Прекращение требований по ранее выданным кредитам, средствам, направленным из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственным гарантиям, осуществляется на основании законодательного акта Республики Казахстан.".
21. Статью 21 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Прекращение требований по кредитам, предоставленным из местного бюджета, осуществляется на основании решения местного представительного органа в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.".
22. В части первой статьи 22:
в абзаце втором слова "региональных инвестиционных программ" заменить словами "местных инвестиционных проектов";
в абзаце четвертом слова "инвестиционных программ" заменить словами "местных инвестиционных проектов в пределах сумм";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"у республиканского бюджета на иные цели, предусмотренные законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.".
23. Главу 5 "Исполнение бюджета" дополнить статьей 24 следующего содержания:
"Статья 24. Исполнение бюджета
1. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе через единый казначейский счет и счета государственных учреждений.

2. Бюджеттің түсімдер бойынша атқарылуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда немесе мәслихаттың жергілікті бюджетті бекіту туралы шешімінде белгіленгеннен төмен емес мөлшерде бюджетке түсетін түсімдерді қамтамасыз ету жөнінде іс-шаралар кешенін жүргізу болып табылады.
3. Бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауға бағытталған іс-шараларды тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілгеннен аспайтын сома шегінде жүзеге асыру болып табылады.
Бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы осы Заңның 24-1, 25-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Бюджеттің тапшылықты қаржыландыру бойынша атқарылуы шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден іс жүзінде қалыптасып отырған асып түсуін жабуды қамтамасыз ететін іс-шараларды жүзеге асыру болып табылады.".
24. 24-бапта:
1) 1-1-тармақтың бірінші, үшінші және төртінші бөліктері алып тасталсын;
2) 1-2-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Республикалық бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру және республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы актілерді қабылдауы;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау мен бекіту;
қазынашылық органдарының, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттар беруі;
мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы;
республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына және бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу;
бюджет ақшасының есебінен төлемдер жүргізу;
республикалық бюджеттің атқарылуы жөніндегі операциялардың есебі сатыларынан тұрады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көздерін айқындайды және бюджеттің атқарылуы барысында ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілген бағдарламалар бойынша сомалардың шегінде мемлекеттік мекемелердің құрылым мен функцияларын жетілдіру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға байланысты бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік органдардың тізбесінде өзгерістер енгізуге құқығы бар.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгіленген тәртіппен:
тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісіне және бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларына сәйкес республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын бекітеді және оған өзгерістер енгізеді;
бюджетке түсетін нақты түсімдерді республикалық бюджет пен облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің арасында, облыстық бюджетпен аудандар (қалалар) бюджеттерінің арасында кірістерді бөлу нормативтері бойынша бөлуді жүргізеді;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне рұқсаттар береді;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің рұқсатына және бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін тіркеуді жүзеге асырады;
растайтын құжаттар негізінде мемлекеттік мекемелердің қабылдаған міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асырады;
республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жүргізілген операциялардың, жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік мекемелер алдында қабылдаған міндеттемелерінің, орындалмаған міндеттемелерінің, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегінің, үкіметтік борыштың, жеке және заңды тұлғалардың республикалық бюджет алдындағы борыштық міндеттемелерінің және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер активтерінің есебін жүргізеді;
бюджеттік түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемі алдағы айларда міндеттемелер қабылдау және төлемдер жүргізу үшін жеткіліксіз болған жағдайда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу қажеттігі туралы ақпарат береді;
ағымдағы қаржы жылының ішінде, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған жылдық көлемі республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, республикалық бюджеттің одан әрі атқарылуы жөнінде шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етеді;
уақытша бос бюджет ақшасын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің салымдарына (депозиттеріне) орналастырады;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды жүргізеді;
егер республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау нәтижелері бойынша бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес келмеу анықталса, республикалық бюджетті нақтылау туралы ұсыныс әзірлейді;
бөлінген қаражаттар рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған жағдайда, бюджет қаражаттарын кері қайтарып алуды жүргізеді;
қаржыландыруды:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына;
жүргізілген төлемдер қабылданған міндеттемелерге сәйкес келмеген жағдайда тоқтата тұрады.

2. Исполнение бюджета по поступлениям заключается в проведении уполномоченными государственными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет в размерах, не ниже установленных в законе о республиканском бюджете или решении маслихата об утверждении местного бюджета на соответствующий финансовый год.
3. Исполнение бюджета по расходам заключается в осуществлении мероприятий, направленных на выполнение бюджетных программ (подпрограмм) в пределах сумм, не превышающих утвержденные в законе о республиканском бюджете и решении маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Исполнение бюджета по расходам осуществляется в соответствии со статьями 24-1, 25 настоящего Закона.
4. Исполнение бюджета по финансированию дефицита заключается в осуществлении мероприятий, обеспечивающих покрытие фактически складывающегося превышения расходов над поступлениями в бюджет.".
24. В статье 24:
1) части первую, третью и четвертую пункта 1-1 исключить;
2) пункты 1-2 - 4 изложить в следующей редакции:
"1-2. Исполнение республиканского бюджета по расходам состоит из следующих стадий:
принятия Правительством Республики Казахстан акта о реализации закона о республиканском бюджете на текущий финансовый год и утверждении паспортов республиканских бюджетных программ;
составления и утверждения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и сводного плана финансирования республиканского бюджета;
выдачи разрешений органов казначейства, администраторов республиканских бюджетных программ;
принятия государственными учреждениями обязательств;
внесения изменений в сводный план финансирования республиканского бюджета и планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
проведения платежей за счет бюджетных денег;
учета операций по исполнению республиканского бюджета.
2. Правительство Республики Казахстан определяет источники финансирования дефицита республиканского бюджета и имеет право в ходе исполнения бюджета вносить изменения в перечень государственных органов, реализующих программы, в пределах сумм по программам, утвержденным законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год, связанные с осуществлением мероприятий по совершенствованию структуры и функций государственных учреждений.
3. Министерство финансов Республики Казахстан в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в сводный план финансирования республиканского бюджета в соответствии с актом Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и планами финансирования бюджетной программы (подпрограммы) с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
производит распределение фактических поступлений в бюджет между республиканским бюджетом и областными бюджетами, бюджетами городов Астана и Алматы, между областным бюджетом и бюджетами районов (городов) по нормативам распределения доходов;
выдает разрешения администраторам бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ, сводным планом финансирования республиканского бюджета с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
осуществляет регистрацию обязательств государственных учреждений в соответствии с разрешением администратора республиканских бюджетных программ и паспортом бюджетной программы;
осуществляет платежи по принятым обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета, принятых обязательств, невыполненных обязательств физических и юридических лиц перед государственными учреждениями, кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, правительственного долга, долговых обязательств физических и юридических лиц перед республиканским бюджетом и активов государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета;
в случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет для принятия обязательств и проведения платежей в предстоящие месяцы передает информацию администраторам республиканских бюджетных программ о необходимости внесения изменений в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
в течение текущего финансового года, в случае несоответствия ожидаемого годового объема поступлений денег в бюджет годовой сумме сводного плана финансирования республиканского бюджета, информирует Правительство Республики Казахстан для принятия решения по дальнейшему исполнению республиканского бюджета;
размещает временно свободные бюджетные деньги во вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан;
производит оценку реализации республиканских бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
если по результатам оценки реализации республиканской бюджетной программы выявляется несоответствие паспорту бюджетной программы, разрабатывает предложение об уточнении республиканского бюджета;
производит отзыв бюджетных средств в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные разрешениями;
приостанавливает финансирование в случаях несоответствия:
планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования республиканского бюджета;
проводимых платежей принятым обязательствам.

4. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бекітеді және оларға өзгерістер енгізеді;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының республикалық бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкестігін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарына бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын табыс етеді;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі берген рұқсаттар шегінде бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар береді;
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу мониторингін және оларды бағалауды жүргізеді;
республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді.";
3) мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2 және 4-3-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын жасайды және республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне оны өзгерту жөнінде ұсыныс енгізуге құқылы;
республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттары шегінде бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес міндеттемелер қабылдайды;
бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес қабылданған міндеттемелер шегінде шығыстарды жүргізеді;
республикалық бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті дайындауға қажетті ақпаратты табыс етеді.
4-2. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бекітілген сомалар шегінде және республикалық бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес республикалық бюджеттік бағдарламалардың толық орындалуы үшін жауап береді.
4-3. Қаржы жылының басындағы бюджет қаражаттарының қалдықтары, бюджет қаражаттарының бос қалдықтары қаржы жылының ішінде негізгі үкіметтік борышты өтеуге және ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға пайдалануы мүмкін.".
25. 24-бап 24-1-бап болып есептелсін.
26. 25-бапта:
1) 1-1-тармақтың бірінші және үшінші бөліктері алып тасталсын;
2) 1-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2. Жергілікті бюджеттің шығыстар бойынша атқарылуы:
жергілікті атқарушы органның ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіту туралы және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарын бекіту туралы мәслихаттың шешімін іске асыру жөнінде акт қабылдауы;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру
жоспарларын және жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасаумен бекіту;
жергілікті уәкілетті органдардың, жергілікті бюджеттік бағдарламалар
әкімшілерінің рұқсаттар беруі;
мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы;
жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына және бюджеттік
бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына
өзгерістер енгізу;
бюджет ақшасының есебінен төлемдер жүргізу;
жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша операциялардың есебі
сатыларынан тұрады.";

4. Администратор республиканских бюджетных программ в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
обеспечивает соответствие планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования республиканского бюджета;
представляет органам казначейства Министерства финансов Республики Казахстан планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
выдает разрешения государственным учреждениям в соответствии с планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм), паспортами бюджетных программ в пределах разрешений, выданных Министерством финансов Республики Казахстан;
ведет мониторинг и оценку реализации бюджетных программ;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета.";
3) дополнить пунктами 4-1, 4-2 и 4-3 следующего содержания:
"4-1. Государственное учреждение, финансируемое из республиканского бюджета, в установленном порядке:
составляет план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и имеет право вносить предложение администратору республиканских бюджетных программ по его изменению;
принимает обязательства в соответствии с паспортом бюджетной программы в пределах разрешений администраторов республиканских бюджетных программ;
производит расходы в пределах принятых обязательств в соответствии с паспортом бюджетной программы;
ведет учет проведенных операций по исполнению республиканского бюджета;
представляет Министерству финансов Республики Казахстан и Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении республиканского бюджета.
4-2. Администраторы республиканских бюджетных программ и государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, несут ответственность за полноту выполнения республиканских бюджетных программ в пределах утвержденных сумм и в соответствии с паспортами республиканских бюджетных программ.
4-3. Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года могут использоваться на погашение основного правительственного долга и на покупку государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг в течение финансового года.".
25. Статью 24 считать статьей 24-1.
26. В статье 25:
1) части первую и третью пункта 1-1 исключить;
2) пункт 1-2 изложить в следующей редакции:
"1-2. Исполнение местного бюджета по расходам состоит из следующих стадий:
принятия местным исполнительным органом акта о реализации решения маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год и об утверждении паспортов местных бюджетных программ;
составления и утверждения планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и сводного плана финансирования местного бюджета;
выдачи разрешений местных уполномоченных органов, администраторов местных бюджетных программ;
принятия государственными учреждениями обязательств;
внесения изменений в сводный план финансирования местного бюджета и планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
проведения платежей за счет бюджетных денег;
учета операций по исполнению местного бюджета.";

3) мынадай мазмұндағы 1-3, 1-4, 1-5, 1-6 және 1-7-тармақтармен
толықтырылсын:
"1-3. Жергілікті уәкілетті орган белгіленген тәртіппен:
мәслихаттың ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіту туралы шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның актісіне, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына сәйкес жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарын бекітеді және оған өзгерістер енгізеді және оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарына табыс етеді;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемін ескере отырып, жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне рұқсаттар береді;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі қазынашылық органдарының ақпаратты негізінде тиісті жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың, жеке және заңды тұлғалардың тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер алдында қабылдаған міндеттемелерінің, орындалмаған міндеттемелерінің, тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кредиторлық берешегінің, жергілікті атқарушы орган борышының, жеке және заңды тұлғалардың жергілікті бюджет алдындағы борыштық міндеттемелерінің және тиісті жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер активтерінің есебін жүргізеді;
бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған көлемі алдағы айларда міндеттемелер қабылдау және төлемдер жүргізу үшін жеткіліксіз болған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы ақпарат береді;
ағымдағы қаржы жылының ішінде, бюджетке түсетін ақша түсімдерінің күтіліп отырған жылдық көлемі жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасына сәйкес келмеген жағдайда, жергілікті бюджеттің одан әрі атқарылуы жөнінде шешім қабылдау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бөліністің жергілікті атқарушы органына хабарлайды;
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды жүргізеді;
егер жергілікті бюджеттік бағдарламаның іске асырылуын бағалау нәтижелері бойынша бекітілген бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес келмеуі анықталса, жергілікті бюджетті нақтылау туралы ұсыныс әзірлейді;
бөлінген қаражат рұқсаттарға көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған жағдайда, бюджет қаражаттарын кері қайтарып алуды жүргізеді.

3) дополнить пунктами 1-3, 1-4, 1-5, 1-6 и 1-7 следующего содержания:
"1-3. Местный уполномоченный орган в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в сводный план финансирования местного бюджета в соответствии с актом местного исполнительного органа о реализации решения маслихата об утверждении местного бюджета на текущий финансовый год, планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет и представляет его в органы казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
выдает разрешения администраторам местных бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ, сводным планом финансирования местного бюджета с учетом ожидаемого объема поступлений денег в бюджет;
ведет учет проведенных операций по исполнению соответствующего местного бюджета, принятых обязательств, невыполненных обязательств физических и юридических лиц перед государственными учреждениями, финансируемыми из соответствующего местного бюджета, кредиторской задолженности государственных учреждений, финансируемых из соответствующего местного бюджета, долга местного исполнительного органа, долговых обязательств физических и юридических лиц перед местным бюджетом и активов государственных учреждений, финансируемых из соответствующего местного бюджета, на основании информации органов казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;
в случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет для принятия обязательств и проведения платежей в предстоящие месяцы передает информацию администраторам местных бюджетных программ о необходимости внесения изменений в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
в течение текущего финансового года, в случае несоответствия ожидаемого годового объема поступлений денег в бюджет годовой сумме сводного плана финансирования местного бюджета, информирует местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы для принятия решения по дальнейшему исполнению местного бюджета;
производит оценку реализации местных бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных программ;
если по результатам оценки реализации местной бюджетной программы выявляется несоответствие утвержденному паспорту бюджетной программы, разрабатывает предложение об уточнении местного бюджета;
производит отзыв бюджетных средств в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные разрешениями.

1-4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдары белгіленген тәртіппен:
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің рұқсатына және бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін тіркеуді жүзеге асырады;
растайтын құжаттар негізінде мемлекеттік мекемелердің қабылданған міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асырады;
мемлекеттік мекемелердің тиісті шоттары және бірыңғай қазынашылық шот бойынша жүргізілген операциялар туралы ақпарат береді;
төлемдерді:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына;
жүргізілетін төлемдер қабылданған міндеттемелерге сәйкес келмеген жағдайда тоқтата тұрады.
1-5. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бекітеді және оларға өзгерістер енгізеді;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының жергілікті бюджетті қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарына бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын табыс етеді;
мемлекеттік мекемелерге жергілікті уәкілетті орган берген рұқсаттар шегінде олардың бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес рұқсаттар береді;
жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді;
бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу мониторингін және оларды бағалауды жүргізеді.
1-6. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекеме белгіленген тәртіппен:
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарын жасайды және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне оны өзгерту жөнінде ұсыныс жасауға құқылы;
жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің рұқсаттары шегінде бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес міндеттемелер қабылдайды;
бюджеттік бағдарламаның паспортына сәйкес қабылданған міндеттемелер шегінде шығыстарды жүргізеді;
жергілікті бюджеттің атқарылуы бойынша жасалған операциялардың есебін жүргізеді;
жергілікті уәкілетті органға жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп дайындауға қажетті ақпаратты табыс етеді.
1-7. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бекітілген сома шегінде және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес жергілікті бюджеттік бағдарламалардың толық орындалуына жауап береді.";

1-4. Органы казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном порядке:
осуществляют регистрацию обязательств государственных учреждений в соответствии с разрешением администратора местных бюджетных программ и паспортом бюджетной программы;
осуществляют платежи по принятым обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов;
представляют информацию о проведенных операциях по соответствующим счетам государственных учреждений и единому казначейскому счету;
приостанавливают платежи в случаях несоответствия:
планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования местного бюджета;
проводимых платежей принятым обязательствам.
1-5. Администратор местных бюджетных программ в установленном порядке:
утверждает и вносит изменения в планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
обеспечивает соответствие планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) сводному плану финансирования местного бюджета;
представляет органам казначейства Министерства финансов Республики Казахстан планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
выдает разрешения государственным учреждениям в соответствии с их планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм), паспортами бюджетных программ в пределах разрешений, выданных местным уполномоченным органом;
ведет учет проведенных операций по исполнению местного бюджета;
ведет мониторинг и оценку реализации бюджетных программ.
1-6. Государственное учреждение, финансируемое из местного бюджета, в установленном порядке:
составляет план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и имеет право вносить предложение администратору местных бюджетных программ по его изменению;
принимает обязательства в соответствии с паспортом бюджетной программы в пределах разрешений администраторов местных бюджетных программ;
производит расходы в пределах принятых обязательств в соответствии с паспортом бюджетной программы;
ведет учет проведенных операций по исполнению местного бюджета;
представляет местному уполномоченному органу информацию, необходимую для подготовки отчета об исполнении местного бюджета.
1-7. Администраторы местных бюджетных программ и государственные учреждения, финансируемые из местного бюджета, несут ответственность за полноту выполнения местных бюджетных программ в пределах утвержденных сумм и в соответствии с паспортами местных бюджетных программ.";

4) 2-тармақтың бірінші, үшінші және төртінші бөліктері алып тасталсын;
5) 2-1-тармақ алып тасталсын;
6) 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бюджет қаражаттарының қалдықтары, бюджет қаражаттарының бос қалдықтары жоғары тұрған бюджетке алып қойылмауға тиіс.
Қаржы жылының басындағы бюджет қаражаттарының қалдықтары, бюджет қаражаттарының бос қалдықтары қаржы жылының ішінде жергілікті атқарушы органдардың негізгі борышын өтеуге пайдаланылуы мүмкін.
Ағымдағы қаржы жылында жергілікті атқарушы органдардың борышын өтеу жөніндегі міндеттемелер болмаған жағдайда, бюджет қаражаттарының қалдықтары мәслихаттың жергілікті бюджетті нақтылау туралы шешімі негізінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруға бағытталуы мүмкін.
6. Мәслихаттың әкімшілік-аумақтық бөліністерді басқару схемасын өзгерту туралы шешімі қабылданған жағдайда, жергілікті атқарушы органның бюджеттің атқарылуы барысында мәслихаттың ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті бекіту туралы шешімімен бекітілген бюджеттік бағдарламалар бойынша сомалар шегінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын мемлекеттік органдардың тізбесіне өзгерістер енгізуге құқығы бар.".
27. 26-баптың бірінші бөлігіндегі "және кредит беруді" деген сөздер алып тасталсын.
28. 29-бапта:
1) 1-тармақтың бірінші бөлігінде:
"1 маусымынан" деген сөздер "15 мамырынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі қызмет туралы" деген сөздерден кейін "және мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуы мен жұмсауы туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-тармақта: бірінші бөліктегі "1 шілдесінен" деген сөздер "15
мамырынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлік "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына аудару
көлемдері туралы" деген сөздерден кейін "және мемлекеттік мекемелердің
гранттарды алуымен жұмсауы туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігіне немесе тиісті жергілікті уәкілетті органға мынадай
есептерді:
1) ай сайын:
мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуы мен жұмсауы туралы;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілейтін басқа да
есептерді;
2) тоқсан сайын:
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес бюджеттік
бағдарламаларды іске асырудың барысы туралы;
3) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей:
бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына сәйкес бюджеттік
бағдарламаларды іске асыру туралы;
мемлекеттік мекемелердің гранттарды алуы мен жұмсауы туралы;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген басқа да
есептерді табыс етеді.

4) части первую, третью, четвертую пункта 2 исключить;
5) пункт 2-1 исключить;
6) пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств не подлежат изъятию в вышестоящий бюджет.
Остатки бюджетных средств, свободные остатки бюджетных средств на начало финансового года могут использоваться на погашение основного долга местных исполнительных органов в течение финансового года.
В случае отсутствия обязательств по погашению долга местных исполнительных органов в текущем финансовом году остатки бюджетных средств на основании решения маслихата об уточнении местного бюджета могут направляться на финансирование местных бюджетных программ.
6. В случае принятия решения маслихата об изменении схемы управления
административно-территориальной единицы местный исполнительный орган имеет
право в ходе исполнения бюджета вносить изменения в перечень
государственных органов, реализующих местные бюджетные программы, в
пределах сумм по бюджетным программам, утвержденным решением маслихата об
утверждении местного бюджета на текущий финансовый год.".
27. В части первой статьи 26 слова "и кредитования" исключить.
28. В статье 29:
1) в части первой пункта 1:
слова "1 июня" заменить словами "15 мая";
после слов "Национального фонда Республики Казахстан" дополнить
словами "и о получении и расходовании грантов государственными
учреждениями";
2) в пункте 2:
в части первой слова "1 июля" заменить словами "15 мая";
часть четвертую дополнить словами "и о получении и расходовании
грантов государственными учреждениями";
3) дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Администраторы бюджетных программ представляют следующие отчеты
в Министерство финансов Республики Казахстан или соответствующий местный
уполномоченный орган:
1) ежемесячно:
о получении и расходовании грантов государственными учреждениями;
другие отчеты, устанавливаемые Министерством финансов Республики
Казахстан;
2) ежеквартально:
о ходе реализации бюджетных программ в соответствии с паспортами
бюджетных программ;
3) ежегодно, не позднее 1 апреля следующего за отчетным года:
о реализации бюджетных программ в соответствии с паспортами бюджетных
программ;
о получении и расходовании грантов государственными учреждениями;
другие отчеты, установленные Министерством финансов Республики
Казахстан.

3-2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі немесе жергілікті
уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бюджеттік бағдарламаларды іске асыру
нәтижелері туралы ақпаратты тиісті бюджеттік комиссияға табыс етеді.".
29. 30-бапта:
1) 1-тармақта:
"Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің
шығыстар сметасының" деген сөздер "Республикалық бюджеттік бағдарламаларды
(кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"қазынашылық" деген сөз алып тасталсын;
2) 2-1-тармақта:
"Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің
шығыстар сметасының" деген сөздер "Жергілікті бюджеттік бағдарламаларды
(кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"қаржылық" деген сөз алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Жуманазарова А.Б.

3-2. Министерство финансов Республики Казахстан или местный уполномоченный орган в установленном порядке представляет в соответствующую бюджетную комиссию информацию о результатах реализации бюджетных программ.".
29. В статье 30:
1) в пункте 1:
слова "смет расходов государственных учреждений, финансируемых из
республиканского бюджета" заменить словами "планов финансирования
республиканских бюджетных программ (подпрограмм)";
слово "казначейскими" исключить;
2) в пункте 2-1:
слова "смет расходов государственных учреждений, финансируемых из
местного бюджета" заменить словами "планов финансирования местных
бюджетных программ (подпрограмм)";
слово "финансовыми" исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)