"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 16 маусымдағы N 566 Заңы
1-бап.  "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-баптың 9) тармақшасы "кодекс -" деген сөзден кейiн "осы Заңның 3-1-бабында көзделген" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-баптың 4-тармағының бiрiншi абзацындағы "2)" деген цифр "1)" деген цифрмен ауыстырылсын;
3) 3-баптың 2-тармағында:
6) тармақша "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық қаулылары;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) орталық мемлекеттiк органдар ведомстволары басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары;";
4) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Қазақстан Республикасының кодекстерiмен реттелетiн қоғамдық қатынастар
Қазақстан Республикасының кодекстерi:
1) бюджеттiк;
2) азаматтық;
3) азаматтық iс жүргізу;
4) неке-отбасы;
5) экологиялық;
6) су;
7) жер;
8) орман;
9) салық;
10) кеден;
11) көлiк;
12) еңбек;
13) қылмыстық жазаларды орындауға байланысты;
14) әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға байланысты;
15) қылмыстық жауапкершiлiкке тартуға байланысты;
16) қылмыстық iс жүргiзу сияқты бiртектес қоғамдық қатынастарды реттеу мақсатында қабылданады.";
5) 4-бапта:
2-тармақта:
4), 5) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының Парламентi мен оның палаталарының нормативтiк қаулылары;
5) Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк жарлықтары;";
"7) Қазақстан Республикасының министрлерi мен орталық мемлекеттiк органдардың өзге де басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық қаулылары және Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының нормативтiк қаулылары;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) орталық мемлекеттiк органдар ведомстволары басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары;";
4-тармақтағы "және Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ "мәслихаттарының нормативтiк" деген сөздерден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 16-бапта:
2) тармақшадағы "Мемлекеттiк комитеттің қаулысы; мәслихаттың шешiмi; әкiмнiң шешiмi; осы Заңда немесе өзге де заңдарда көзделген нормативтiк құқықтық актiнiң басқа бiр атауы" деген сөздер "орталық мемлекеттiк орган басшысының бұйрығы; орталық мемлекеттiк органның қаулысы; орталық мемлекеттiк орган ведомствосы басшысының бұйрығы; мәслихаттың шешiмi; әкiмдiктiң қаулысы; әкiмнiң шешiмi; осы Заңда көзделген нормативтiк құқықтық актiнiң өзге де нысаны" деген сөздермен ауыстырылсын; заңның мемлекеттiк тiлдегi бүкiл мәтiнi бойынша "әкiмият" деген сөз тиiстi жалғаулары ескерiле отырып "әкiмдiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "Республикасы Әдiлет министрлiгiнде" деген сөздер "Республикасының әдiлет органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нормативных правовых актах"
Закон Республики Казахстан от 16 июня 2004 года N 566
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г., N 5, ст. 50; 2004 г., N 5, ст. 29) следующие изменения и дополнения:
1) подпункт 9) статьи 1 дополнить словами ", предусмотренные статьей 3-1 настоящего Закона";
2) в абзаце первом пункта 4 статьи 2 цифру "2)" заменить цифрой "1)";
3) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 6) после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) нормативные правовые постановления центральных государственных органов;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов;";
4) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Общественные отношения, регулируемые
кодексами Республики Казахстан
Кодексы Республики Казахстан принимаются с целью регулирования следующих однородных общественных отношений:
1) бюджетных;
2) гражданских;
3) гражданских процессуальных;
4) брачно-семейных;
5) экологических;
6) водных;
7) земельных;
8) лесных;
9) налоговых;
10) таможенных;
11) транспортных;
12) трудовых;
13) связанных с исполнением уголовных наказаний;
14) связанных с привлечением к административной ответственности;
15) связанных с привлечением к уголовной ответственности;
16) уголовно-процессуальных.";
5) в статье 4:
в пункте 2:
подпункты 4), 5) и 7) изложить в следующей редакции:
"4) нормативные постановления Парламента Республики Казахстан и его палат;
5) нормативные указы Президента Республики Казахстан;";
"7) нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативные правовые постановления центральных государственных органов и нормативные постановления Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов;";
в пункте 4 слова "и Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан" исключить;
пункт 5 после слов "Иерархия нормативных" дополнить словом "правовых";
6) в статье 16:
в подпункте 2) слова "постановление Государственного комитета; решение маслихата; решение акима; другое наименование нормативного правового акта, предусмотренное настоящим Законом или иным законодательством" заменить словами "приказ руководителя центрального государственного органа; постановление центрального государственного органа; приказ руководителя ведомства центрального государственного органа; решение маслихата; постановление акимата; решение акима; иная форма нормативного правового акта, предусмотренная настоящим Законом";
в подпункте 7) слово "Министерстве" заменить словом "органах";

7) 21-баптың 1-тармағы "енгiзiледi." деген сөздiң алдынан ", қағазға түсiрiлiп және электронды жеткiзушiлер арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нормативтiк құқықтық актiлердiң реттейтiн құқық қатынастарына қарай осы актiлердiң жобалары бойынша ғылыми (құқықтық, экологиялық, қаржылық және басқа да) сараптама жүргiзiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қарауына енгiзiлетiн нормативтiк құқықтық актiлердiң жобалары бойынша ғылыми сараптама жүргiзiлуi міндетті.";
9) 25-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) Парламенттiң және оның палаталарының нормативтiк қаулылары үшiн - Қазақстан Республикасының Конституциясымен, Қазақстан Республикасының Парламентi туралы заң актiлерiмен;";
"8-1) орталық мемлекеттiк органдар ведомстволарының нормативтiк құқықтық актiлерi үшiн - осы органдардың қызметiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiмен;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiнi қабылдау жөнiндегi құзыретi Қазақстан Республикасының заңдарында тiкелей көзделген жағдайларда ғана уәкiлеттi органның осы актiнi қабылдауына жол берiледi.";
10) 27-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Нормативтiк құқықтық актiнiң күшi жойылды деп танылған кезде, сонымен бiр мезгiлде осы актiге өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлген барлық нормативтiк құқықтық актiлердiң не олардың бөлiктерiнiң күшi жойылды деп танылады.
6. Күшiне енгiзiлмеген нормативтiк құқықтық актiлердi күшi жойылды деп тануға болмайды. Қажет болған кезде мұндай нормативтiк құқықтық актiлер жойылуы мүмкiн.";
11) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Нормативтiк құқықтық актiлердi күшiне енгiзу және қолданысқа енгізу уақыты
1. Осы тармақтың екiншi бөлiгiнде көрсетiлген нормативтiк құқықтық актiлердi қоспағанда, нормативтiк құқықтық актiлер оларға қол қойылғаннан кейiн күшiне енедi.
Осы Заңның 38-бабына сәйкес әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге тиiс нормативтiк құқықтық актiлер мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
2. Нормативтiк құқықтық актiлер мынадай мерзiмдерде:
1) Қазақстан Республикасының заң актiлерi, Қазақстан Республикасының Парламентi мен оның палаталарының қаулыларын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк құқықтық жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң нормативтiк құқықтық қаулылары, егер актiнiң өзiнде немесе оларды қолданысқа енгiзу туралы актiлерде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе - олар алғашқы ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң;

7) пункт 1 статьи 21 после слова "акта" дополнить словами "на бумажных и электронных носителях";
8) пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. По проектам нормативных правовых актов может проводиться научная экспертиза (правовая, экологическая, финансовая и другая) в зависимости от правоотношений, регулируемых данными актами.
По проектам нормативных правовых актов, вносимым на рассмотрение Парламента Республики Казахстан, проведение научной экспертизы обязательно.";
9) в статье 25:
пункт 2 дополнить подпунктами 2-1) и 8-1) следующего содержания:
"2-1) для нормативных постановлений Парламента и его палат - Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами о
Парламенте Республики Казахстан;";
"8-1) для нормативных правовых актов ведомств центральных государственных органов - законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, регулирующими деятельность этих органов;";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Принятие нормативного правового акта уполномоченным органом допускается только в случаях, когда компетенция уполномоченного органа по принятию данного акта прямо предусмотрена законодательством Республики Казахстан.";
10) статью 27 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. При признании нормативного правового акта утратившим силу одновременно признаются утратившими силу все нормативные правовые акты либо их части, которыми вносились изменения и дополнения в данный акт.
6. Не вступившие в силу нормативные правовые акты не могут быть признаны утратившими силу. При необходимости такие нормативные правовые акты могут быть отменены.";
11) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Время вступления в силу и введения в действие
нормативных правовых актов
1. Нормативные правовые акты, за исключением нормативных правовых актов, указанных в части второй настоящего пункта, вступают в силу после их подписания.
Нормативные правовые акты, подлежащие государственной регистрации в органах юстиции в соответствии со статьей 38 настоящего Закона, вступают в силу со дня государственной регистрации.
2. Нормативные правовые акты вводятся в действие в следующие сроки:
1) законодательные акты Республики Казахстан, за исключением постановлений Парламента Республики Казахстан и его палат, нормативные правовые указы Президента Республики Казахстан, нормативные правовые постановления Правительства Республики Казахстан - по истечении десяти календарных дней после их первого официального опубликования, если в самих актах или актах о введении их в действие не указаны иные сроки;

2) Қазақстан Республикасының Парламентi мен оның палаталарының қаулылары, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтiк қаулылары, егер актiлердiң өзiнде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе - алғашқы ресми жарияланған күннен бастап;
3) Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң қаулылары - оларды қабылдаған күннен бастап;
4) Қазақстан Республикасының министрлерi мен орталық мемлекеттiк органдардың өзге де басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, орталық мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық қаулылары, Орталық сайлау комиссиясының нормативтiк қаулылары, орталық мемлекеттiк органдар ведомстволары басшыларының нормативтiк құқықтық бұйрықтары, мәслихаттардың нормативтiк құқықтық шешiмдерi, сондай-ақ әкiмдiктердiң нормативтiк құқықтық қаулылары мен әкiмдердiң нормативтiк құқықтық шешiмдерi, егер актiлердiң өзiнде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе - олар қабылданған күннен бастап, ал әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге тиiстiлерi - мемлекеттiк тiркеуден кейiн;
5) азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты осы тармақтың 4) тармақшасында көзделген нормативтiк құқықтық актiлер, егер актiлердiң өзiнде өзге мерзiмдер көрсетiлмесе - олар алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
3. Нормативтiк құқықтық актiлерде немесе оларды қолданысқа енгiзу туралы актiлерде нормативтiк құқықтық актiлердiң жекелеген бөлiмдерiн, тарауларын, баптарын, бөлiктерiн, тармақтарын, тармақшаларын және баптарының абзацтарын қолданысқа енгiзудiң тұтас алғанда бүкiл акт үшiн белгiленгеннен өзге мерзiмдерi көрсетiлуi мүмкiн.
4. Бұрын жауапкершiлiкке әкеп соқпаған iс-әрекеттер үшiн заңдық жауапкершiлiк көзделетiн не бұрынғымен салыстырғанда неғұрлым қатаң жауапкершiлiк белгіленетiн нормативтiк құқықтық актiнi, бұл акт ресми жарияланғаннан кейiн он күн мерзiм өткенге дейiн қолданысқа енгiзуге болмайды.
5. Егер нормативтiк құқықтық актiнiң едәуiр көлемдi болуына байланысты оның мәтiнi мерзiмдi баспасөз басылымының бiрнеше нөмiрiнде жарияланса, онда нормативтiк құқықтық актi мәтiнiнiң қорытынды бөлiгi жарияланған күн ресми жарияланған күн болып есептеледi.
Нормативтiк құқықтық актiлер мерзiмдi баспасөз басылымдарында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде бiр мезгiлде жариялануға тиiс.
6. Азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау оларды қолданысқа енгiзудiң мiндеттi шарты болып табылады.
7. Республиканың мемлекеттiк құпияларын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияларды қамтитын нормативтiк құқықтық актiлер олардың қабылданған күнiнен бастап немесе актiнiң өзiнде көрсетiлген мерзiмдерде қолданысқа енгiзiледi.";

2) постановления Парламента Республики Казахстан и его палат, нормативные постановления Верховного Суда Республики Казахстан - со дня первого официального опубликования, если в самих актах не указаны иные сроки;
3) постановления Конституционного Совета Республики Казахстан - со дня их принятия;
4) нормативные правовые приказы министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативные правовые постановления центральных государственных органов, нормативные постановления Центральной избирательной комиссии, нормативные правовые приказы руководителей ведомств центральных государственных органов, нормативные правовые решения маслихатов, а также нормативные правовые постановления акиматов и нормативные правовые решения акимов - со дня их принятия, если в самих актах не указаны иные сроки, а подлежащие государственной регистрации в органах юстиции - не ранее государственной регистрации;
5) нормативные правовые акты, предусмотренные в подпункте 4) настоящего пункта, касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, - по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования, если в самих актах не указаны иные сроки.
3. В нормативных правовых актах или актах о введении их в действие могут быть указаны иные сроки введения в действие отдельных разделов, глав, статей, частей, пунктов, подпунктов и абзацев статей нормативных правовых актов, чем установленные для всего акта в целом.
4. Нормативный правовой акт, предусматривающий юридическую ответственность за действия, которые ранее не влекли такой ответственности, либо устанавливающий более строгую ответственность по сравнению с прежней, не может быть введен в действие до истечения десятидневного срока после официального опубликования этого акта.
5. Если из-за значительного объема нормативного правового акта его текст публикуется в нескольких номерах периодического печатного издания, то днем официального опубликования считается день опубликования заключительной части текста нормативного правового акта.
Нормативные правовые акты должны публиковаться в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках одновременно.
6. Обязательным условием введения в действие нормативных правовых актов, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан, является их официальное опубликование.
7. Нормативные правовые акты, содержащие государственные секреты республики или иную охраняемую законом тайну, вводятся в действие со дня их принятия или в сроки, указанные в самом акте.";

12) 38-баптың 1-тармағындағы "1" деген цифр "2" деген цифрмен ауыстырылсын; "Әдiлет министрлiгiнде" деген сөздер "әдiлет органдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 40-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "құқықтық актiнiң" деген сөздердiң алдынан "нормативтiк" деген сөзбен толықтырылсын;
14) 47-баптың 2-тармағындағы ", мемлекеттiк комитеттер мен" деген сөздер "және" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

12) в пункте 1 статьи 38 цифру "1" заменить цифрой "2"; слово "Министерстве" заменить словом "органах";
13) подпункт 2) пункта 2 статьи 40 после слова "изданного" дополнить словом "нормативного";
14) в пункте 2 статьи 47 слова ", государственным комитетам" исключить.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан