Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне кредиттік бюролардың қызметі және кредиттік тарифты қалыптастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі N 572 Заңы
Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; 2004 жылғы 12 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне дәрілік заттар айналымы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 158-бапта:
тақырыпта "немесе банк құпиясын" деген сөздер ", банк құпиясын, кредиттік бюроның кредиттік тарих деректері базасынан алынған кредиттік есептердің мәліметтерін немесе ақпаратты" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацта "немесе банк құпиясы" деген сөздер "құпия, банк құпиясы, не кредиттік бюроның кредиттік тарих деректері базасынан алынған кредиттік есептердің мәліметтері немесе ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертудің 1-тармағында "немесе банк құпиясы" деген сөздер "құпия, банк құпиясы, не кредиттік бюроның кредиттік тарих деректері базасынан алынған кредиттік есептердің мәліметтері немесе ақпарат" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 167-1-баппен толықтырылсын:
"167-1-бап. Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар
және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы
заңдарының талаптарын бұзу
1. Кредиттік бюроның Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңдарын бұзуы -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің бестен елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Ақпарат берушінің кредиттік тарихтың субъектісі туралы ақпаратты кредиттік тарихты қалыптастыру үшін кредиттік бюроларға беруі және (немесе) кредиттік есепті алушының ақпарат субъектісінің келісімінсіз кредиттік есепті беру туралы сауал беруі, сондай-ақ оны қате ресімдеу -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің бестен елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности кредитных бюро и формирования кредитных историй
Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года N 572
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42;  Закон  Республики Казахстан от 6 мая 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам обращения лекарственных средств", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 12 мая 2004 г.):
1) в статье 158:
в заголовке слова "или банковской тайны" заменить словами ", банковской тайны, сведений кредитных отчетов или информации из базы данных кредитных историй кредитного бюро";
в абзаце первом слова "или банковскую тайну" заменить словами ", банковскую тайну, либо сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро";
в пункте 1 примечаний слова "или банковскую тайну" заменить словами ", банковскую тайну, либо сведений кредитных отчетов или информации, полученных из базы данных кредитных историй кредитного бюро";
2) дополнить статьей 167-1 следующего содержания:
"Статья 167-1. Нарушение требований законодательства
Республики Казахстан о кредитных бюро и
формировании кредитных историй
1. Нарушение кредитным бюро законодательства Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй -
влечет штраф на должностное лицо в размере от пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Предоставление поставщиком информации информации о субъекте кредитной истории в кредитные бюро для формирования кредитной истории и (или) подача получателем кредитного отчета запроса о предоставлении кредитного отчета без согласия субъекта информации, а также его неправильное оформление -
влекут штраф на должностное лицо в размере от пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.

3. Ақпарат берушінің кредиттік тарих субъектісінен алған ақпаратты бұрмалауы -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің бестен елуге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан екі жүзге дейінгі мөлшерінде, жеке кәсіпкерге айлық есептік көрсеткіштің бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 541-баптың бірінші бөлігі "163," деген цифрдан кейін "167-1 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 573-баптың бірінші бөлігі "158-1," деген цифрдан кейін "167-1 (бірінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының жиырма төртінші абзацы "158," деген цифрдан кейін "167-1 (екінші және үшінші бөліктері)," деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат):
1) 10-бап мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) кредиттік бюроның қызметі.";
2) 15-бап мынадай мазмұндағы оныншы бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиттік бюроға лицензия беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы заңдарында айқындалады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар):

3. Искажение поставщиком информации информации, полученной от субъекта кредитной истории, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей, на индивидуального предпринимателя - в размере от пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
3) часть первую статьи 541 после цифр "163," дополнить словами "167-1 (частями второй и третьей),";
4) часть первую статьи 573 после цифр "158-1," дополнить словами "167-1 (часть первая),";
5) абзац двадцать четвертый подпункта 1) части первой статьи 636 после цифр "158," дополнить словами "167-1 (части вторая и третья),".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27):
1) статью 10 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) деятельность кредитного бюро.";
2) статью 15 дополнить частью десятой следующего содержания:
"Условия и порядок выдачи лицензии кредитному бюро определяются законодательством Республики Казахстан о кредитных бюро и формировании кредитных историй.".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139):

1) 34-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиттік бюролардың деректер базасына қарыз алушы және жасалатын мәміле (қарыз операциясы) туралы мәліметтер, сондай-ақ тараптардың өз міндеттемелерін орындауына байланысты ақпарат беруіне қарыз алушының жазбаша келісімінің болуы қарыз беру туралы шарт жасаудың міндетті талабы болып табылады.";
2) 50-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігінде "үшінші адамға" деген сөздер "кез келген үшінші адамға, Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес берілген қарыздар бойынша кредиттік бюроға," деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың д) тармақшасындағы "прокурордың санкциясымен" деген сөздер алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) статью 34 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обязательным условием заключения договора о предоставлении займа является наличие письменного согласия заемщика на предоставление банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сведений о нем и заключаемой сделке (заемной операции) в базу данных кредитных бюро, а также информации, связанной с исполнением сторонами своих обязательств.";
2) в статье 50:
часть первую пункта 4 после слов "присутствия в банке," дополнить словами "кредитному бюро по предоставленным займам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан,";
в подпункте д) пункта 6 слова "с санкции прокурора" исключить.
Президент
Республики Казахстан