Қазақстан Реснубликасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 мамырдағы N 139 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексiне  (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат;  N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
1) 59-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiгiндегi "қорытындымен" деген сөз "есеппен" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 60-баптың 4-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "кәсiпқой аудиторды" деген сөздер "аудиторлық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Қылмыстық Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат;  2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат;  N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат):
229-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"229-бап. Жекеше нотариустардың және аудиторлық ұйымның
құрамында жұмыс iстейтiн аудиторлардың
өкiлеттiктердi терiс пайдалануы";
бiрiншi бөлiктегi "немесе жекеше аудиторлардың" деген сөздер ", аудиторлық ұйымның құрамында жұмыс iстейтiн аудитордың немесе аудиторлық ұйым жетекшiсiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности
Закон Республики Казахстан от 5 мая 2006 года N 139
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г., (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
1) в части третьей пункта 1 статьи 59 слово "заключением" заменить словом "отчетом";
2) в части первой пункта 4 статьи 60 слова "профессионального аудитора, не связанного" заменить словами "аудиторскую организацию, не связанную".
2. В  Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31):
в статье 229:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 229. Злоупотребление полномочиями частными
нотариусами и аудиторами, работающими в
составе аудиторской организации";
в части первой слова "или частным аудитором" заменить словами ", аудитором, работающим в составе аудиторской организации, или руководителем аудиторской организации".

3. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексiне  (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжаттар):
495-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "тәуелсiз аудитордың қорытындысын" деген сөздер "аудиторлық ұйымның аудиторлық есебiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат, N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат, N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат):
1) 173-баптың он төртiншi бөлiгi алып тасталсын;
2) 183-баптағы "аудиторлық қызметпен айналысу құқығына лицензиядан" деген сөздер "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 184-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"184-бап. Аудиторлық ұйымның көрiнеу дұрыс емес аудиторлық
есептi жасауы
Аудиторлық ұйымның көрiнеу дұрыс емес аудиторлық есептi жасауы, -
аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға лицензиядан айыра отырып не онсыз аудиторлық ұйымға айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) мынадай мазмұндағы 184-1, 184-2-баптармен толықтырылсын:
"184-1-бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет
туралы заңнамасын бұзу
1. Аудиторлық ұйымның Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында көзделмеген қызмет түрлерiн жүзеге асыруы, -
аудиторлық ұйымдарға айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитордың және аудиторлық ұйымның Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында көзделген мiндеттердi орындамауы және (немесе) тиiсiнше орындамауы, -
аудиторларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, аудиторлық ұйымдарға айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 21-22, ст. 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24, 25):
в части первой пункта 2 статьи 495 слова "заключение независимого аудитора" заменить словами "аудиторский отчет аудиторской организации".
4. В Кодекс Республики Казахстан  об административных правонарушениях  от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31):
1) часть четырнадцатую статьи 173 исключить;
2) в статье 183 слова "лицензии на право заниматься аудиторской деятельностью" заменить словами "квалификационного свидетельства "аудитор";
3) статью 184 изложить в следующей редакции:
"Статья 184. Составление аудиторской организацией заведомо
недостоверного аудиторского отчета
Составление аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета -
влечет штраф на аудиторскую организацию в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой.";
4) дополнить статьями 184-1, 184-2 следующего содержания:
"Статья 184-1. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об аудиторской деятельности
1. Осуществление аудиторской организацией видов деятельности, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение аудитором и аудиторской организацией обязанностей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влекут штраф на аудиторов в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на аудиторские организации - в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

3. Өздерi үшiн аудит жүргiзу мiндеттi қаржылық ұйымдарға аудит жүргiзу нәтижесiнде анықталған Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы заңнамасын бұзушылық туралы қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органға хабарламау және аудиттелетiн осы ұйымдарды хабардар етпеу, -
аудиторлық ұйымдарға айлық есептік көрсеткiштiң елуден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Аккредиттелген кәсiби аудиторлық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес берiлуi талап етiлетiн ақпаратты тиiстi уәкiлеттi органдарға бiр реттен артық уақтылы табыс етпеуi, -
аккредиттелген кәсiби аудиторлық ұйымдарға ескерту жасауға немесе оларға айлық есептік көрсеткiштiң елуден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
184-2-бап. Аудитордың жеке мөрiн пайдалануға және сақтауға
байланысты бұзушылықтар
Аудитордың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында белгiленген жеке мөрдi тиiсiнше сақтау және пайдалану жөнiндегi талаптарды бұзуы, -
аудиторға айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 185-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"185-бап. Аудиттелетiн субъектiнiң аудиторлық ұйымға
көрiнеу дұрыс емес ақпарат беруi";
бiрiншi абзацта:
"Аудиторға (аудиторлық ұйымға) тексерiлiп жатқан адамның" деген сөздер "Аудиторлық ұйымға аудиттелетiн субъектiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"барысында" деген сөзден кейiн "көрiнеу" деген сөзбен толықтырылсын;
"қорытынды" деген сөз "есеп" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 571-баптың бiрiншi бөлiгi және екiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасы "178," деген цифрдан кейiн "184-1, 184-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
7) 636-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
1) тармақшада:
жиырма үшiншi абзацтағы "177" деген цифрдың алдынан "175 (екiншi бөлiгi) (бұл бұзушылықтарды аудиторлық ұйымдар жасаса)," деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма төртiншi абзац алып тасталсын;
жиырма бесiншi абзац "184" деген цифрдан кейiн ", 184-1 (үшiншi бөлiгi)," деген сөздермен толықтырылсын;
отыз бiрiншi абзацтағы "184," деген цифр алып тасталсын;
3) тармақшадағы "184," деген цифр алып тасталсын.
5. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат;  N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
196-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы "қорытындының" деген сөз "есептiң" деген сөзбен ауыстырылсын.

3. Несообщение уполномоченному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и неуведомление аудируемых финансовых организаций, для которых проведение аудита обязательно, о нарушениях законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций, выявленных в результате аудита данных организаций, -
влекут штраф на аудиторские организации в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Несвоевременное более одного раза предоставление аккредитованными профессиональными аудиторскими организациями в соответствующие уполномоченные органы информации, предоставление которой требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет предупреждение или штраф на аккредитованные профессиональные аудиторские организации в размере от пятидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 184-2. Нарушения, связанные с использованием и
хранением личной печати аудитора
Нарушение аудитором требований по надлежащему хранению и использованию личной печати, установленных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф на аудитора в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
5) в статье 185:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 185. Предоставление аудируемым субъектом заведомо
недостоверной информации аудиторской организации";
в абзаце первом:
слова "проверяемым лицом аудитору (аудиторской организации)" заменить словами "аудируемым субъектом аудиторской организации";
после слова "аудита" дополнить словом "заведомо";
слово "заключения" заменить словом "отчета";
6) часть первую и подпункт 2) части второй статьи 571 после цифр "178" дополнить цифрами ", 184-1, 184-2";
7) в части первой статьи 636:
в подпункте 1):
абзац двадцать третий после слова "статьи" дополнить словами "175 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями),";
абзац двадцать четвертый исключить;
абзац двадцать пятый после цифр "184" дополнить словами ", 184-1 (часть третья)";
в абзаце тридцать первом цифры "184," исключить;
в подпункте 3) цифры "184," исключить.
5. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. " О налогах и других  обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
в подпункте 2) пункта 4 статьи 196 слово "заключения" заменить словом "отчета".

6. 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат):
1) 129-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "Аудиторды немесе аудиторлық" деген сөздер "Аудиторлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 138-баптың 3-тармағының 23) тармақшасындағы және 4-тармағының 11) тармақшасындағы "аудиторлық ұйымдардың мамандары" деген сөздер "аудиторлық ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 140-баптың 17) тармақшасындағы "аудиторларды немесе" деген сөздер алып тасталсын.
7. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 11, 37-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат):
1) 6-баптың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның 11-бабының 1), 3)-5) тармақшаларында көзделген қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензиялардың нысандарын - қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган және (немесе) Қазақстан Республикасының Халық Банкi, ал осы Заңның 11-бабының 2) тармақшасында көзделген қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензиялардың нысандарын аудиторлық қызмет пен аудиторлық және кәсiби аудиторлық ұйымдардың қызметiн бақылау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.";
2) 11-бапта:
1) тармақшадағы ", банк қызметiне аудит" деген сөздер алып тасталсын;
2-1) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшадағы ", сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының аудитi" деген сөздер алып тасталсын.

6. В  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22):
1) в части второй пункта 1 статьи 129 слова "аудитора или" исключить;
2) в подпункте 23) пункта 3 и в подпункте 11) пункта 4 статьи 138 слова "специалистов аудиторских организаций" заменить словами "аудиторские организации";
3) в подпункте 17) статьи 140 слова "аудиторов или" исключить.
7. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. " О лицензировании " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 11, ст. 37; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104):
1) часть третью статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Формы лицензий для осуществления деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, предусмотренной подпунктами 1), 3)-5) статьи 11 настоящего Закона, устанавливаются уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и (или) Национальным банком Республики Казахстан, а для осуществления деятельности, предусмотренной подпунктом 2) статьи 11 настоящего Закона, - уполномоченным государственным органом по регулированию в области аудиторской деятельности и контролю за деятельностью аудиторских и профессиональных аудиторских организаций.";
2) в статье 11:
в подпункте 1) слова ", аудит банковской деятельности" исключить;
подпункт 2-1) исключить;
в подпункте 3) слова ", аудит страховых (перестраховочных) организаций" исключить.

8. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағында:
б) тармақшасы алып тасталсын;
в) тармақшасында "не банк қызметiне аудит жүргiзетiндей" деген сөздер алып тасталсын;
2) 19-баптың 4-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "(аудитордың)" деген сөз алып тасталсын;
екiншi абзацта орыс тiлiндегi мәтiнге өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ол аудиторлық қызмет саласындағы реттеу мен аудиторлық және кәсiби аудиторлық ұйымдардың қызметiн бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның немесе өзi резидентi болып табылатын мемлекеттiң құзыреттi органының лицензиясына сәйкес банктерге аудит жүргiзуге уәкiлеттi екендiгiн растайтын құжаттар табыс еткен жағдайда жарамды деп танылады.";
3) 55-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "(аудитор)" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Банктер уәкiлеттi орган белгiлеген нысандар бойынша және мерзiмдерде пруденциялық нормативтердi орындағаны туралы есептердi және активтер мен шарттық мiндеттемелердiң жiктелiмi (провизияның қалыптастырылуы) туралы мәлiметтердi аудиторлық ұйым осы Заңның 19-бабы 4-тармағының талаптарына сәйкес ондағы берiлген мәлiметтердi растағаннан кейiн жариялайды.";
4) 57-бапта:
1-тармақта:
"Бухгалтерлiк есептi және есеп берудi, бастапқы құжаттарды және банк қызметi туралы басқа да ақпарат аудитiн" деген сөздер "Банк аудитiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тiлiндегi мәтiнге өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi;
2-тармақ алып тасталсын;
6-тармақтағы "аудиторлық ұйымның жүргiзiлген аудит туралы есебiнде" деген сөздер "аудиторлық есепте" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 58 және 59-баптар алып тасталсын.
9. "Өндiрiстiк кооператив туралы" 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 20, 119-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат; 2001 ж., N 17-18, 242-құжат; 2003 ж., N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат):

8. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. " О банках и банковской  деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
1) в пункте 1 статьи 6:
подпункт б) исключить;
в подпункте в) слова "либо проводит аудит банковской деятельности" исключить;
2) в пункте 4 статьи 19:
в абзаце первом слово "(аудитора)" исключить, слово "он (а)" заменить словом "она";
в абзаце втором слово "независим (а)" заменить словом "независима";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"уполномочена на проведение аудита банков в соответствии с лицензией уполномоченного государственного органа по регулированию в области аудиторской деятельности и контролю за деятельностью аудиторских и профессиональных аудиторских организаций или компетентного органа государства, резидентом которого является.";
3) в статье 55:
в части первой слова "(аудитором), соответствующей (им)" заменить словом ", соответствующей";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Банки публикуют отчеты о выполнении пруденциальных нормативов и сведения о классификации активов и условных обязательств (формировании провизии) по формам и в сроки, которые установлены уполномоченным органом, после подтверждения аудиторской организацией, соответствующей требованиям пункта 4 статьи 19 настоящего Закона, достоверности представленных в них сведений.";
4) в статье 57:
в пункте 1:
слова "бухгалтерского учета и отчетности, первичных документов и другой информации о деятельности" исключить;
слова "(аудитором), правомочной (ым)" заменить словом ", правомочной"; слово "соответствующей (им)" заменить словом "соответствующей";
пункт 2 исключить;
в пункте 6 слова "отчете аудиторской организации о проведенном аудите" заменить словами "аудиторском отчете";
5) статьи 58 и 59 исключить.
9. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 г. " О производственном кооперативе " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 20, ст. 119; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205; 2001 г., N 17-18, ст. 242; 2003 г., N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30):

1) 7-баптың 6-тармағында:
екiншi бөлiктегi "тәуелсiз аудиторлық тексерiстен", "тәуелсiз аудиторлық тексерiс" деген сөздер "тәуелсiз аудиттен", "тәуелсiз аудит" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктегi "қорытындымен" деген сөз "есеппен" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 17-1-бапта:
1-тармақтағы "аудиторды" деген сөз "аудиторлық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "немесе өзге" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтағы "аудитордың" деген сөз "аудиторлық ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "мұндай тексеру мiндеттi" деген сөздер "аудит мiндеттi" деген сөздермен ауыстырылсын; "мұндай тексеру мүдделі" деген сөздер "аудит мүдделi" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 171-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 12, 116-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2006 ж., N 4, 24-құжат):
8-баптың 3-тармағындағы "тәуелсiз аудиторларды немесе" деген сөздер алып тасталсын.
11. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағының 11) тармақшасындағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 49-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-1-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының аудитi
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларының аудитiн Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым жүргiзедi.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептiлiгiнiң және басқа да ақпаратының аудиторлық есебi коммерциялық құпия болып табылмайды.
3. Басқа да ақпараттың аудитi жинақтаушы зейнетақы қорының пруденциялық нормативтердi және зейнетақы жинақтары мен төлемдерiн жеке есепке алу жөнiнде уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарды орындауын тексерудi қамтиды. Жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерiн дербес инвестициялық басқаруды жүзеге асырған жағдайда басқа да ақпараттың аудитi зейнетақы активтерiн инвестициялау мен бағалау жөнiндегi талаптардың орындалуын тексерудi де қамтиды.
Iлеспе қызметтердi жүргiзуге арналған шарт уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сай болуға тиiс.";

1) в пункте 6 статьи 7:
в части второй слова "независимой аудиторской проверке", "Независимая аудиторская проверка" заменить соответственно словами "независимому аудиту", "Независимый аудит";
в части третьей слово "заключением" заменить словом "отчетом";
2) в статье 17-1:
в пункте 1 слова "аудитора, не связанного" заменить словами "аудиторскую организацию, не связанную";
в пункте 2 слова "или иной" исключить;
в пункте 3 слово "аудитора" заменить словами "аудиторской организации";
в пункте 4 слова "такая проверка обязательна либо когда ее" заменить словами "аудит обязателен либо когда его"; слова "такая проверка может быть назначена" заменить словами "аудит может быть назначен".
10. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 1995 г. " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 171; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 1999 г., N 20, ст. 727; 2001 г., N 24, ст. 338; 2002 г., N 12, ст. 116; 2003 г., N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2006 г., N 4, ст. 24):
в пункте 3 статьи 8 слова "независимых аудиторов или" исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. " О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) в подпункте 11) пункта 2 статьи 6 слова "аудиторских проверок" заменить словом "аудита";
2) статью 49-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 49-1. Аудит накопительных пенсионных фондов
1. Аудит накопительных пенсионных фондов производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет финансовой отчетности и прочей информации накопительного пенсионного фонда не составляет коммерческой тайны.
3. Аудит прочей информации включает в себя проверку выполнения накопительным пенсионным фондом пруденциальных нормативов и требований по индивидуальному учету пенсионных накоплений и выплат, установленных уполномоченным органом. В случае осуществления накопительным пенсионным фондом самостоятельного инвестиционного управления пенсионными активами аудит прочей информации также включает проверку выполнения требований по инвестированию и оценке пенсионных активов и пруденциальных нормативов.
Договор на проведение сопутствующих услуг должен соответствовать требованиям, установленным уполномоченным органом.";

3) мынадай мазмұндағы 59-1-баппен толықтырылсын:
"59-1-бап. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдардың аудитi
1. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың аудитiн Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес аудит жүргiзуге құқылы аудиторлық ұйым жүргiзедi.
2. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептiлiгiнiң және басқа да ақпаратының аудиторлық есебi коммерциялық құпия болып табылмайды.
3. Басқа да ақпараттың аудитi зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның пруденциялық нормативтердi және зейнетақы активтерiн инвестициялау мен бағалау жөнiнде уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарды орындауын тексерудi қамтиды.
Iлеспе қызметтердi жүргiзуге арналған шарт уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сай болуға тиiс.".
12. "Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 5-6, 49-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24, 25-құжаттар):
1) 46-баптың 4-тармағының екiншi және үшiншi бөлiктерiндегi "тексеру комиссиясы (тексерушi) және (немесе) аудитордың ол бойынша қорытындылары" деген сөздер "тексеру комиссиясының (тексерушiнiң) ол бойынша қорытындысы және (немесе) аудиторлық ұйымның есебi" деген сөздермен ауыстырылсын; "және (немесе) аудитордың қорытындылары" деген сөздер "қорытындысын және (немесе) аудиторлық ұйымның есебiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 58-баптың 5-тармағындағы "аудитордың қорытындысы" деген сөздер "аудиторлық есебi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 59-бапта:
1-тармақтағы "байланысы жоқ кәсiби аудиторды" деген сөздер "байланысы жоқ аудиторлық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "жылдық немесе өзге де қаржылық есептемелерге заңнамалық актiлерiмен мiндеттi түрде аудиторлық тексеру" деген сөздер "қаржылық есептемелерге заңнамалық актiлерiмен мiндеттi түрде жылдық аудит" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын; "осындай тексеру мiндеттi болған кезде" деген сөздер "аудит мiндеттi болған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын; "мұндай тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын.

3) дополнить статьей 59-1 следующего содержания:
"Статья 59-1. Аудит организаций, осуществляющих
инвестиционное управление пенсионными активами
1. Аудит организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Аудиторский отчет финансовой отчетности и прочей информации организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, не составляет коммерческой тайны.
3. Аудит прочей информации включает в себя проверку выполнения организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, пруденциальных нормативов и требований по инвестированию и оценке пенсионных активов, установленных уполномоченным органом.
Договор на проведение сопутствующих услуг должен соответствовать требованиям, установленным уполномоченным органом.".
12. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. " О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 49; 1999 г., N 20, ст. 727; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24, 25):
1) в частях второй и третьей пункта 4 статьи 46 слова "заключения", "аудитора" заменить соответственно словами "заключение", "отчет аудиторской организации";
2) в пункте 5 статьи 58 слова "заключения аудитора" заменить словами "аудиторского отчета";
3) в статье 59:
в пункте 1 слова "профессионального аудитора, не связанного" заменить словами "аудиторскую организацию, не связанную";
в пункте 2 слова "аудиторской проверки годовой или иной" заменить словами "аудита годовой";
в пункте 3 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
в пункте 4 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
слова "такая проверка обязательна либо когда ее" заменить словами "аудит обязателен либо когда его"; слова "такая проверка может быть назначена" заменить словами "аудит может быть назначен".

13. "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., N 2, 17-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
7-баптың 7) тармақшасында:
"(аудиторлардың)" деген сөз алып тасталсын;
"Тексеру нәтижелерi", "тексеру нәтижелерi" деген сөздер тиiсiнше "Аудиторлық есеп", "аудиторлық есеп" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңы  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 22, 309-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 5-құжат; N 8, 52-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 86-құжат, N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 138-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат) мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасында аудиторлық қызметтi жүзеге асыру процесiнде мемлекеттiк органдар, жеке және заңды тұлғалар, аудиторлар, аудиторлық ұйымдар және кәсiби аудиторлық ұйымдар арасында туындайтын қатынастарды реттейдi.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттелген кәсiби аудиторлық ұйым (бұдан әрi - кәсiби ұйым) - аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың өзiн-өзi реттейтiн бiрлестiгi болып табылатын коммерциялық емес ұйым;
2) аккредиттеу - уәкiлеттi органның осы Заңда көзделген кәсiби аудиторлық ұйымдардың құқықтылығын ресми тануы;
3) аудит - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық есептiлiк жасау және өзге де ақпарат туралы тәуелсiз пiкiр бiлдiру мақсатымен тексеру;
4) аудитор - Бiлiктiлiк комиссиясы аттестаттаған, "аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы бiлiктiлiк куәлiгiн алған жеке тұлға;
5) аудиторлық есеп - жүргiзiлген аудиттiң нәтижесi болып табылатын жазбаша ресми құжат;
6) аудиторлық қызмет - қаржылық есептiлiгi мен басқа да ақпараттың аудитiн жүргiзу және қызмет бейiнi бойынша өзге де қызметтер ұсыну жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет;
7) аудиторлық ұйым - аудиторлық қызметтi жүзеге асыру үшiн құрылған коммерциялық ұйым;
8) аудиттелетiн субъект - қаржылық есептiлiгi және өзге де ақпараты бойынша аудит жүзеге асырылатын заңды тұлға;
9) аттестаттау - Аудиторларға кандидаттарды аттестаттау жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясының (бұдан әрi - Бiлiктiлiк комиссиясы) кандидаттардың бiлiктiлiк деңгейiн анықтауы;

13. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. " О естественных монополиях " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 138, 142; 2006 г., N 2, ст. 17; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
в подпункте 7) статьи 7:
слово "(аудиторами)" исключить;
слова "Результаты проверки", "результатов проверки" заменить соответственно словами "Аудиторский отчет", "аудиторского отчета".
14. Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 г. " Об аудиторской деятельности "  (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 22, ст. 309; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 5; N 8, ст. 52; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 86; N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 138; 2005 г., N 14, ст. 58) изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие между государственными органами, физическими и юридическими лицами, аудиторами, аудиторскими организациями и профессиональными аудиторскими организациями в процессе осуществления аудиторской деятельности в Республике Казахстан.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) аккредитованная профессиональная аудиторская организация (далее - профессиональная организация) - некоммерческая организация, являющаяся саморегулируемым объединением аудиторов и аудиторских организаций;
2) аккредитация - официальное признание уполномоченным органом правомочий профессиональных аудиторских организаций, предусмотренных настоящим Законом;
3) аудит - проверка в целях выражения независимого мнения о составлении финансовой отчетности и прочей информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) аудитор - физическое лицо, аттестованное Квалификационной комиссией, получившее квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор";
5) аудиторский отчет - письменный официальный документ, являющийся результатом проведенного аудита;
6) аудиторская деятельность - предпринимательская деятельность по проведению аудита финансовой отчетности и прочей информации и предоставлению иных услуг по профилю деятельности;
7) аудиторская организация - коммерческая организация, созданная для осуществления аудиторской деятельности;
8) аудируемый субъект - юридическое лицо, по финансовой отчетности и прочей информации которого осуществляется аудит;
9) аттестация - определение Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы (далее - Квалификационная комиссия) квалификационного уровня кандидатов;

10) Әдеп кодексi - аудиторлардың кәсiби қызметiнiң әдеп ережелерi жиынтығы;
11) көрiнеу дұрыс емес аудиторлық есеп - аудит жүргiзiлмей жасалған немесе пайдаланушыларды қасақана шатастыратын пiкiр жазылған аудиторлық есеп;
12) серiктес - аудиторлық ұйымның аудиторлық жобаға басшылық жасайтын және оның нәтижелерiне дербес жауапты болатын өкiлi;
13) ұйымдардың стандарттары - аудиторлық ұйымның аудит жүргiзу тәртiбiне бiрыңғай талаптар белгiлейтiн iшкi құжаттары;
14) уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган)  - аудиторлық қызмет саласында реттеу мен аудиторлық және кәсiби ұйымдардың қызметiне бақылауды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет
туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының  Конституциясына  негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасындағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, халықаралық шарттардың ережелерi қолданылады.
3-бап. Аудиторлық қызмет
1. Аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар аудиторлық ұйымдар аудиторлық қызметпен айналысу құқығына ие болады.
2. Аудиторлық ұйымдар аудиттен басқа, өз қызметiнiң бейiнi бойынша мынадай қызметтердi де көрсете алады:
1) аудит стандарттарына сәйкес өз қызметiнiң бейiнi бойынша iлеспе қызметтер;
2) бухгалтерлiк есептi қалпына келтiру және жүргiзу, қаржылық есептiлiктi жасау;
3) iшкi аудит;
4) салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi заңнаманы қолдану және салық есебiн жүргiзу мәселелерi бойынша консультация беру;
5) ұйымның статистикалық есептiлiгiн жасау;
6) қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, экономикалық, қаржылық және басқарушылық консультация беру;
7) бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау мәселелерi бойынша консультация беру;
8) бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, салық салу, аудит және қаржы-шаруашылық қызметтi талдау мен қаржылық жоспарлау бойынша оқыту;
9) бухгалтерлiк есептi жүргiзудi және қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыру жөнiнде ұсынымдар беру, бухгалтерлiк есептi жүргiзу мен қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыруға үйрету;

10) Кодекс этики - свод этических правил профессиональной деятельности аудиторов;
11) заведомо недостоверный аудиторский отчет - аудиторский отчет, составленный без проведения аудита или содержащий мнение, умышленно вводящее пользователей в заблуждение;
12) партнер - представитель аудиторской организации, который руководит аудиторским проектом и несет персональную ответственность за его результаты;
13) стандарты организаций - внутренние документы аудиторской организации, которые устанавливают единые требования к порядку проведения аудита;
14) уполномоченный государственный орган (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий регулирование в области аудиторской деятельности и контроль за деятельностью аудиторских и профессиональных организаций.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан
об аудиторской деятельности
1. Законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержит законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Аудиторская деятельность
1. Правом на занятие аудиторской деятельностью обладают аудиторские организации, имеющие лицензию на осуществление аудиторской деятельности.
2. Аудиторские организации, помимо аудита, могут оказывать также следующие услуги по профилю своей деятельности:
1) сопутствующие услуги по профилю своей деятельности в соответствии со стандартами аудита;
2) восстановление и ведение бухгалтерского учета, составление финансовой отчетности;
3) внутренний аудит;
4) консультирование по вопросам применения законодательства по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и ведения налогового учета;
5) составление статистической отчетности организаций;
6) анализ финансово-хозяйственной деятельности и финансовое планирование, экономическое, финансовое и управленческое консультирование;
7) консультирование по вопросам ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
8) обучение по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, налогообложению, аудиту и анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования;
9) рекомендации по автоматизации ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, обучение автоматизированному ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;

10) бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, аудит, қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау жөнiнде, аудит стандарттарына сәйкес өз қызметiнiң бейiнi бойынша iлеспе қызметтердi көрсету жөнiнде әдiстемелiк құралдар мен ұсынымдар әзiрлеу;
11) аудиторлық қызметке байланысты заң қызметтерiн көрсету;
12) Бухгалтерлердiң халықаралық федерациясы жанындағы Халықаралық аудиторлық практика жөнiндегi комитеттiң Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн ұсынымдарына сәйкес жүзеге асырылатын қаржылық есептілік аудитiне iлеспе өзге де қызмет түрлерi.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы тармақта көзделген өз қызметiнiң бейiнi бойынша жекелеген қызмет түрлерiн көрсету тиiстi лицензия алуды талап етсе, аудиторлық ұйымдар осындай лицензиясыз бұл қызметтердi көрсетуге құқылы емес.
3. Аудиторлық ұйымдарға өз қызметiнiң бейiнiне жатпайтын кәсiпкерлiк қызметтiң өзге түрлерiмен айналысуға тыйым салынады.
4-бап. Аудиторлық қызметтiң негiзгi принциптерi және
аудиттiң стандарттары
1. Аудиторлық қызметтiң негiзгi принциптерi мыналар:
тәуелсiздiк;
объективтiлiк;
кәсiби құзыреттiлiк;
құпиялылық;
адалдық;
ұйымдардың стандарттарын және  Әдеп кодексiн  сақтау;
аудиторлық қызметтiң халықаралық аудиторлық практикаға сәйкес айқындалатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де принциптерi.
2. Аудит осы Заңға және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн, Қазақстан Республикасында оларды ресми жариялауға Бухгалтерлердiң халықаралық федерациясы жанындағы Халықаралық аудиторлық практика жөнiндегi комитеттiң жазбаша рұқсаты бар ұйымдар мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жариялаған халықаралық аудит стандарттарына (бұдан әрi - аудит стандарттары) сәйкес жүзеге асырылады.
5-бап. Аудит және оның түрлерi
1. Аудиттiң түрлерi мыналар:
1) мiндеттi;
2) бастамашылық.
2. Мiндеттi аудит Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген тәртiппен және жағдайда жүргiзiледi.
Аудит мiндеттi болып табылатын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылдық қаржылық есептiлiктi мерзiмдi баспа басылымдарында жариялайтын ұйымдар жылдық қаржылық есептiлiкпен бiрге аудиторлық есептi де жариялауға мiндеттi.
3. Бастамашылық аудит аудиттелетiн субъектiнiң не оған қатысушының бастамасы бойынша бастамашы мен аудиторлық ұйымның арасында аудит жүргiзуге жасалған шартта көзделген аудиттiң нақты мiндеттерi, мерзiмi мен көлемi ескерiле отырып жүргiзiледi.

10) разработку методических пособий и рекомендаций по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, аудиту, анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования, по оказанию сопутствующих услуг по профилю своей деятельности в соответствии со стандартами аудита;
11) юридические услуги, связанные с аудиторской деятельностью;
12) иные виды деятельности, сопутствующие аудиту финансовой отчетности, осуществляемые в соответствии с рекомендациями Комитета по международной аудиторской практике при Международной федерации бухгалтеров, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Если в соответствии с законодательством Республики Казахстан оказание отдельных видов услуг по профилю своей деятельности, предусмотренных настоящим пунктом, требует получения соответствующей лицензии, аудиторские организации не вправе оказывать эти услуги без наличия такой лицензии.
3. Аудиторским организациям запрещается заниматься иными видами предпринимательской деятельности, не относящимися к профилю своей деятельности.
Статья 4. Основные принципы аудиторской деятельности
и стандарты аудита
1. Основными принципами аудиторской деятельности являются:
независимость;
объективность;
профессиональная компетентность;
конфиденциальность;
честность;
соблюдение стандартов организаций и Кодекса этики;
иные принципы аудиторской деятельности, определяемые в соответствии с международной аудиторской практикой, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
2. Аудит осуществляется в соответствии с настоящим Законом и международными стандартами аудита (далее - стандарты аудита), не противоречащими законодательству Республики Казахстан, опубликованными на государственном и русском языках организацией, имеющей письменное разрешение на их официальную публикацию в Республике Казахстан от Комитета по международной аудиторской практике при Международной федерации бухгалтеров.
Статья 5. Аудит и его виды
1. Видами аудита являются:
1) обязательный;
2) инициативный.
2. Обязательный аудит проводится в порядке и случаях, которые предусмотрены законодательными актами Республики Казахстан.
Организации, для которых аудит является обязательным и которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан публикуют в периодических печатных изданиях годовую финансовую отчетность, обязаны публиковать вместе с годовой финансовой отчетностью и аудиторский отчет.
3. Инициативный аудит проводится по инициативе аудируемого субъекта либо его участника с учетом конкретных задач, сроков и объемов аудита, предусмотренных договором на проведение аудита между инициатором и аудиторской организацией.

6-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) аудиторлық қызмет саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органды айқындайды;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде өзгеше көзделмесе, аудит мiндеттi болып табылатын мемлекет қатысатын ұйымдарды айқындайды.
7-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Аудиторлық қызмет саласындағы уәкiлеттi орган:
1) мiндеттi аудит жүргiзуге жiберiлетiн аудиторлық ұйымдарға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiтедi, ал қаржылық ұйымдардың мiндеттi аудитiне қатысты бiлiктiлiк талаптарын - қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша бекiтедi;
2) кәсiби ұйымдарды аккредиттеу тәртiбiн бекiтедi;
3) кәсiби ұйымдарды аккредиттейдi және олардың тiзiлiмiн жүргiзедi;
4) аудиторлық қызметтi лицензиялау ережесiн бекiтедi;
5) аудиторлық қызметтi лицензиялауды және аудиторлық ұйымдардың тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асырады;
6) аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға лицензия беру, оны керi қайтарып алу, қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату туралы мәлiметтердi мерзiмдi баспа басылымдарында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жариялайды;
7) аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткiзу тәртiбiн бекiтедi;
8) Бiлiктiлiк комиссиясы қызметiн қалыптастыру және жүзеге асыру ережесiн бекiтедi;
9) аудит стандарттарын тарату үшiн жағдай жасалуын қамтамасыз етедi;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен кәсiби ұйымдардың қызметiн тексерудi жүзеге асырады;
11) кәсiби ұйымдарды тексерудi жүзеге асырудың тәртiбiн айқындайды;
12) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасы сақталмаған жағдайларда кәсiби ұйымдарға ескерту жасайды;
13) кәсiби ұйымдардың есептiлiк тiзбесiн, нысанын және оны табыс ету мерзiмдiлiгiн айқындайды;
14) басқа мемлекеттiк органдармен, кәсiби ұйымдармен және өзге де ұйымдармен аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзара iс-қимыл жасайды.
8-бап. Аудитор
1. Аудитор аудиторлық қызметтi бiр аудиторлық ұйымның құрамында ғана жүзеге асырады.
2. Аудитор бiр аудиторлық ұйымға ғана қатысушы бола алады.
9-бап. Аудиторлық ұйым
1. Аудиторлық ұйым жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
2. Шетелдiк ұйым, егер оның мәртебесi Бухгалтерлердiң халықаралық федерациясының мүшесi болып табылатын кәсiби ұйымға мүшелiгiмен расталса немесе оның мәртебесiн өзi резидентi болып табылатын мемлекеттiң құзыреттi органы растаса, аудиторлық ұйым деп танылады.

Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) определяет уполномоченный государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области аудиторской деятельности;
2) определяет организации с участием государства, для которых аудит обязателен, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 7. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган в области аудиторской деятельности:
1) утверждает квалификационные требования к аудиторским организациям, которые допускаются к проведению обязательного аудита, а в отношении обязательного аудита финансовых организаций - по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) утверждает порядок аккредитации профессиональных организаций;
3) проводит аккредитацию и ведет реестр профессиональных организаций;
4) утверждает правила лицензирования аудиторской деятельности;
5) осуществляет лицензирование аудиторской деятельности и ведение реестра аудиторских организаций;
6) публикует в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках сведения о выдаче, отзыве, приостановлении и прекращении действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности;
7) утверждает порядок проведения аттестации кандидатов в аудиторы;
8) утверждает Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии;
9) обеспечивает условия для распространения стандартов аудита;
10) осуществляет проверку деятельности профессиональных организаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) определяет порядок осуществления проверок профессиональных организаций;
12) выносит предупреждение профессиональным организациям в случаях несоблюдения законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности;
13) определяет перечень, формы и периодичность представления отчетности профессиональными организациями;
14) взаимодействует с другими государственными органами, профессиональными организациями и иными организациями по вопросам аудиторской деятельности.
Статья 8. Аудитор
1. Аудитор осуществляет аудиторскую деятельность только в составе одной аудиторской организации.
2. Аудитор может быть участником только одной аудиторской организации.
Статья 9. Аудиторская организация
1. Аудиторская организация создается в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
2. Иностранная организация признается аудиторской, если ее статус подтверждается членством в профессиональной организации, являющейся членом Международной федерации бухгалтеров или компетентным органом государства, резидентом которого является.

3. Шетелдiк аудиторлық ұйымдар Қазақстан Республикасында аудиторлық қызметтi тиiстi аудиторлық ұйымдарды - Қазақстан Республикасының резиденттерiн құрған жағдайда ғана жүзеге асыра алады.
4. Аудиторлық ұйымның құрамындағы аудиторлардың саны үш адамнан кем болмауға тиiс.
5. Аудиторлық ұйымның жарғылық капиталында аудиторларға және (немесе) шетелдiк аудиторлық ұйымдарға тиесiлi үлес жүз процент болуға тиiс.
6. Аудиторлық ұйым басшысының "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi болуы мiндеттi.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес, сондай-ақ осы Заңның 16-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген негiздер бойынша лицензиясы керi қайтарып алынған аудиторлық ұйымға жетекшiлiк еткен аудитор лицензиясын керi қайтарып алу туралы шешiм шығарылған күннен бастап үш жыл бойы аудиторлық ұйымның басшысы бола алмайды.
7. Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметтi жүзеге асыратын аудиторлық ұйым басқа аудиторлық ұйымның - Қазақстан Республикасы резидентiнiң қатысушысы бола алмайды.
8. Қазақстан Республикасының аумағында филиал құрған жағдайда, филиал басшысының "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi болуы мiндеттi.
10-бап. Кәсiби ұйымдар
1. Кәсiби ұйымның аккредиттелуi уәкiлеттi орган бекiткен нысандағы аккредиттеу туралы куәлiкпен расталады. Аккредиттеу туралы куәлiктiң Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында күшi бар.
2. Кәсiби ұйымдар коммерциялық емес ұйымдар болып табылады және өз мүшелерiнiң жалпы жиналысында қабылданған жарғының негiзiнде жұмыс істейді.
3. Кәсiби ұйымдардың құрылымы мен жұмыс органдары олардың жарғыларымен айқындалады.
4. Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар ғана кәсiптiк ұйымдардың құрылтайшылары және қатысушылары бола алады. Кәсiби ұйымдардың саны аккредиттеуге өтiнiш берерден үш ай бұрын аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар аудиторлар жалпы санының кемiнде бестен бiрiн және аудиторлық ұйымдар жалпы санының кемiнде бестен бiрiн құрауға тиiс. Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бiр ғана кәсiби ұйымның мүшесi бола алады.
Аудиторлардың - кәсiби ұйымдар мүшелерiнiң ұйымның басқару органына сайлауға және сайлануға құқығы бар.
5. Аудитор немесе аудиторлық ұйым кәсiби ұйымның құрамынан шығарылған жағдайда, мұндай аудитордың немесе аудиторлық ұйымның кәсiби ұйымның шешiмiмен белгiленген мерзiмде, бiрақ шығарылған күннен бастап үш айдан аспайтын мерзiм iшiнде кәсiби ұйымға кiруге құқығы жоқ.

3. Иностранные аудиторские организации могут осуществлять аудиторскую деятельность в Республике Казахстан только при образовании ими соответствующих аудиторских организаций - резидентов Республики Казахстан.
4. Численность аудиторов в составе аудиторской организации должна составлять не менее трех человек.
5. В уставном капитале аудиторской организации доля, принадлежащая аудиторам и (или) иностранным аудиторским организациям, должна составлять сто процентов.
6. Руководитель аудиторской организации обязан иметь квалификационное свидетельство "аудитор".
Руководителем аудиторской организации не может быть аудитор, возглавлявший аудиторскую организацию, у которой в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, а также по основаниям, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 3 статьи 16 настоящего Закона, была отозвана лицензия, с даты вынесения решения об отзыве лицензии в течение трех лет.
7. Аудиторская организация, осуществляющая аудиторскую деятельность на территории Республики Казахстан, не может быть участником другой аудиторской организации - резидента Республики Казахстан.
8. В случае создания филиала на территории Республики Казахстан руководитель филиала обязан иметь квалификационное свидетельство "аудитор".
Статья 10. Профессиональные организации
1. Аккредитация профессиональной организации подтверждается свидетельством об аккредитации по форме, утвержденной уполномоченным органом. Свидетельство об аккредитации действительно на всей территории Республики Казахстан.
2. Профессиональные организации являются некоммерческими организациями и действуют на основании устава, принимаемого на общем собрании их членов.
3. Структура и рабочие органы профессиональных организаций определяются их уставами.
4. Учредителями и участниками профессиональных организаций могут быть только аудиторы и аудиторские организации. Численность профессиональных организаций должна составлять не менее одной пятой от общего количества аудиторов и не менее одной пятой от общего количества аудиторских организаций, имеющих лицензию на осуществление аудиторской деятельности, за три месяца до момента подачи заявления на аккредитацию. Аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации.
Аудиторы - члены профессиональных организаций имеют право избирать и быть избранными в их органы управления.
5. В случае исключения аудитора или аудиторской организации из состава профессиональной организации такой аудитор или аудиторская организация не имеет права вступления в профессиональную организацию в течение срока, установленного решением профессиональной организации, но не более трех месяцев со дня исключения.

11-бап. Кәсiби ұйымдардың құқықтары мен мiндеттерi
1. Кәсiби ұйымдар:
1) аудиттiң дамуына, оның тиiмдiлiгiн арттыруға, аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың қызметiн ұйымдастыруға және үйлестiруге ықпал етуге;
2) аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың аудит стандарттары талаптарын,  Әдеп кодексiн  сақтауын қамтамасыз етуге;
3) аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың жұмыс тәжiрибесiн талдауға, қорытуға және таратуға;
4) мемлекеттiк, қоғамдық, шетелдiк және халықаралық ұйымдарда аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың мүддесiн бiлдiруге;
5) өздерiнiң қатысушылары болып табылатын аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға байланысты дауларын қарауға;
6) аудиторлық ұйымдардың рейтингiн өткiзуге және оларды мерзiмдi баспа басылымдарында жариялауға;
7) бухгалтерлiк есеп және аудит бойынша халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысуға;
8) аудиторлық қызмет саласында оқулық әдебиеттердi, әдiстемелiк ұсынымдар мен мерзiмдi баспа басылымдарын әзiрлеуге, шығаруға және таратуға;
9) аудит стандарттары және аудиторлық қызметтiң өзге де мәселелерi бойынша ұсынымдар беруге;
10) сапаға жүргiзiлген сыртқы бақылау қорытындысы бойынша аудит стандарттары мен  Әдеп кодексiн  бұзуға жол берген тұлғаларды кәсiби ұйымнан шығаруға құқылы.
2. Кәсiби ұйымдар:
1) аудиторлық қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын, аудит стандарттарын,  Әдеп кодексiн  сақтауға;
2) аккредиттеудi алған сәттен бастап үш ай iшiнде Бiлiктiлiк комиссиясының құрамына өз өкiлдерiн жiберуге;
3) өз мүшелерiн Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет саласындағы нормативтiк құқықтық актiлерiмен қамтамасыз етуге;
4) Әдеп кодексiн әзiрлеуге және оны қабылдауға;
5) аудиторлық ұйымдардың сапасына сыртқы бақылауды жүзеге асыруға;
6) аудиторлардың бiлiктiлiгiн арттырудың оқу бағдарламаларын әзiрлеуге және оны бекiтуге;
7) уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен аудиторлардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiнде курстар өткiзуге, курстан өткенi туралы сертификаттар беруге;
8) мүшелер қабылдаған (шығып кеткен, шығарылған), сондай-ақ басқару жұмыс органының дербес құрамы өзгерген жағдайда, осы өзгерiстер туралы уәкiлеттi органға хабарлауға;
9) Бiлiктiлiк комиссиясына "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн жою туралы ұсыныс енгiзуге;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен уәкiлеттi органға өз қызметi туралы ақпарат беруге мiндеттi.
12-бап. Аккредиттеу туралы куәлiктен айыру
1. Кәсiби ұйым, егер:

Статья 11. Права и обязанности профессиональных организаций
1. Профессиональные организации вправе:
1) способствовать развитию аудита, повышению его эффективности, организации и координации деятельности аудиторов и аудиторских организаций;
2) обеспечивать соблюдение аудиторами и аудиторскими организациями требований стандартов аудита, Кодекса этики;
3) анализировать, обобщать и распространять опыт работы аудиторов и аудиторских организаций;
4) представлять интересы аудиторов и аудиторских организаций в государственных, общественных, иностранных и международных организациях;
5) рассматривать споры аудиторов, аудиторских организаций, являющихся их участниками, связанные с осуществлением аудиторской деятельности;
6) проводить рейтинг аудиторских организаций и публиковать в периодических печатных изданиях;
7) участвовать в работе международных организаций по бухгалтерскому учету и аудиту;
8) разрабатывать, издавать и распространять учебную литературу, методические рекомендации, периодические печатные издания в области аудиторской деятельности;
9) давать рекомендации по стандартам аудита и иным вопросам аудиторской деятельности;
10) по итогам проведенного внешнего контроля качества исключать из профессиональной организации лиц, допустивших нарушения стандартов аудита и Кодекса этики.
2. Профессиональные организации обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности, стандарты аудита, Кодекс этики;
2) делегировать своих представителей в состав Квалификационной комиссии в течение трех месяцев с момента получения аккредитации;
3) обеспечивать своих членов нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области аудиторской деятельности;
4) разрабатывать и принимать Кодекс этики;
5) осуществлять внешний контроль качества аудиторских организаций;
6) разрабатывать и утверждать учебные программы повышения квалификации аудиторов;
7) проводить курсы по повышению квалификации аудиторов, выдавать сертификаты о прохождении курсов в порядке, установленном уполномоченным органом;
8) в случае принятия (выбытия, исключения) членов, а также изменения персонального состава рабочего органа управления сообщать об этих изменениях уполномоченному органу;
9) вносить предложения в Квалификационную комиссию об аннулировании квалификационного свидетельства "аудитор";
10) предоставлять информацию о своей деятельности в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 12. Лишение свидетельства об аккредитации
1. Профессиональная организация лишается свидетельства об аккредитации в случае, если:

1) өз мүшелерiнiң сапасын сыртқы бақылауға мiндеттi тексеру жүргiзбесе;
2) өз өкiлдерiн белгiленген мерзiм iшiнде Бiлiктiлiк комиссиясының құрамына жiбермесе;
3) кәсiби ұйым тарапынан өтiнiш жасалмай бiр жыл iшiнде кәсiби ұйымға мүше он аудиторлық ұйымның аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензиясы керi қайтарылып алынса;
4) соңғы үш жыл iшiнде Аккредиттеу ережесiн жүйелi түрде (қатарынан екi реттен артық) бұзса;
5) уәкiлеттi органға өзi және өз қызметi туралы көрiнеу жалған ақпарат берсе;
6) уәкiлеттi органның ескерту жасаған себебi үш ай iшiнде жойылмаса, аккредиттеу туралы куәлiгiнен айырылады.
2. Кәсiби ұйымдар уәкiлеттi органның шешiмiне сот тәртiбiмен шағым жасауға құқылы.
13-бап. "Аудитор" бiлiктiлiгiн беруге кандидаттарды
аттестаттау
1. Жоғары бiлiмi бар және соңғы бес жыл еңбек стажының кемiнде үш жылында экономика, қаржы, бақылау-тексеру немесе құқық салаларында немесе жоғары оқу орындарында бухгалтерлiк есеп және аудит бойынша ғылыми-оқытушылық қызмет саласында iстеген адамдар аттестаттауға жiберiледi.
2. Аттестаттаудан өткен адамдар "аудитор" бiлiктiлiгi берiлгенi туралы бiлiктiлiк куәлiгiн және бiлiктiлiк куәлiгiнiң нөмiрi, тегi, өз аты, сондай-ақ өзiнiң қалауымен - әкесiнiң аты көрсетiлген аудитордың жеке мөрiн (бұдан әрi - жеке мөр) алады.
"Аудитор" бiлiктiлiгiн беру туралы шешiм Бiлiктiлiк комиссиясы айқындайтын мерзiмдiк баспасөз басылымдарында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жарияланады.
3. Аттестаттаудан өтпеген адамдар одан қайтадан өтуге Бiлiктiлiк комиссиясы белгiлеген тәртiппен жiберiледi.
14-бап. Бiлiктiлiк комиссиясы
1. Бiлiктiлiк комиссиясын оның құрылтайшылары болып табылатын кәсiби ұйымдар құрады және ол ереже негiзiнде жұмыс iстейдi.
2. Бiлiктiлiк комиссиясы ұйымдық-құқықтық мекеме нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым болып табылады.
3. Бiлiктiлiк комиссиясының құрамы кәсiби ұйымдардың өкiлдерiн тең жiберу арқылы оларды алқалы басқару органдарының шешiмiмен керi шақырып алу құқығымен құрылады. Бiлiктiлiк комиссиясының құрамына уәкiлеттi органның және уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша басқа да мүдделi мемлекеттiк органдардың өкiлдерi байқаушылар ретiнде кiре алады.
4. Бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы болып кәсiби ұйымдардың алқалы басқару органдарының ұсынуы бойынша комиссия мүшелерiнiң арасынан аудиторлық қызметпен айналысатын аудитор төрт жыл мерзiмге кезекпен сайланады.

1) не проводит обязательных проверок внешнего контроля качества своих членов;
2) в течение установленного срока не делегирует своих представителей в состав Квалификационной комиссии;
3) у десяти аудиторских организаций - членов профессиональной организации за один год были отозваны лицензии на осуществление аудиторской деятельности без ходатайства со стороны такой профессиональной организации;
4) систематически (более двух раз подряд) в течение последних трех лет нарушала Правила аккредитации;
5) предоставляла заведомо ложную информацию в уполномоченный орган о себе и своей деятельности;
6) в течение трех месяцев не устранена причина, по которой вынесено предупреждение уполномоченного органа.
2. Профессиональные организации вправе обжаловать решение уполномоченного органа в судебном порядке.
Статья 13. Аттестация кандидатов на присвоение
квалификации "аудитор"
1. К аттестации допускаются лица, имеющие высшее образование и трудовой стаж не менее трех лет из последних пяти в экономической, финансовой, контрольно-ревизионной или в правовой сферах или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в высших учебных заведениях.
2. Лица, прошедшие аттестацию, получают квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор" и личную печать аудитора (далее - личная печать) с указанием номера квалификационного свидетельства, фамилии, собственного имени, а также, по желанию, - отчества.
Решение о присвоении квалификации "аудитор" публикуется на государственном и русском языках в периодических печатных изданиях, определяемых Квалификационной комиссией.
3. Лица, не прошедшие аттестацию, допускаются к ее повторному прохождению в порядке, установленном Квалификационной комиссией.
Статья 14. Квалификационная комиссия
1. Квалификационная комиссия образуется профессиональными организациями, являющимися ее учредителями, и действует на основании положения.
2. Квалификационная комиссия является некоммерческой организацией, созданной в организационно-правовой форме учреждения.
3. Состав Квалификационной комиссии формируется путем равного делегирования представителей профессиональных организаций с правом их отзыва решением коллегиальных органов управления. В состав Квалификационной комиссии могут входить в качестве наблюдателей также представители уполномоченного органа и других заинтересованных государственных органов по согласованию с уполномоченным органом.
4. Председателем Квалификационной комиссии избирается аудитор из числа ее членов, занимающийся аудиторской деятельностью, по рекомендации коллегиальных органов управления профессиональных организаций поочередно сроком на четыре года.

5. Бiлiктiлiк комиссиясының қызметiн қаржыландыруды және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi кәсiби ұйымдар тең көлемде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен жүзеге асырады.
6. Бiлiктiлiк комиссиясы аудиторлар тiзiлiмiн жүргiзедi.
7. Бiлiктiлiк комиссиясы шешiм қабылданған күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi органға "аудитор" бiлiктiлiгi берiлген не "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшi жойылған адамдар туралы ақпаратты табыс етуге мiндеттi.
15-бап. "Аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн жою
1. "Аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн Бiлiктiлiк комиссиясы:
1) дербес:
"аудитор" бiлiктiлiгiн беруге кандидаттарды аттестаттауға жiберу үшiн берiлген мәлiметтердiң дұрыс еместiгi анықталған;
сот тәртiбiмен аудитор әрекетке қабiлетсiз немесе оның әрекетке қабiлетi шектеулi деп танылған;
үш ай iшiнде кәсiби ұйымға кiрмеген;
сот клиентке көрiнеу дұрыс емес аудиторлық есеп бердi деп таныған;
аудиторлық қызметпен айналысуға сот тыйым салған жағдайда жояды;
2) кәсiби ұйымның ұсынысы бойынша:
Бiлiктiлiк комиссиясы өзiне қатысты тексеру жүргiзу туралы шешiм қабылдаған аудитор тексерудiң сапалы жүзеге асырылуы үшiн барлық қажеттi құжаттарды бермеген;
аудит стандарттары мен  Әдеп кодексiнiң  талаптары сақталмаған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын бұзған жағдайда уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша жояды.
2. "Аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн жою туралы шешiм кәсiби ұйымдарға хабарланады және Бiлiктiлiк комиссиясы айқындайтын мерзiмдi баспа басылымында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жарияланады.
3. "Аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшi жойылған адамдар қайта аттестаттауға кем дегенде үш жыл өткеннен кейiн жiберiледi.
4. Бiлiктiлiк комиссиясының "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн жою туралы шешiмiне аудитор сот тәртiбiмен шағым жасауға құқылы.
16-бап. Аудиторлық қызметтi лицензиялау
1. Аудиторлық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен лицензиялануға жатады.
2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшiн:
1) сапаға сыртқы бақылау жүргiзу үшiн кедергi жасау, жалтару, тиiстi жағдайлар жасамау немесе белгiленген мерзiмдерде сапаның сыртқы бақылауынан өтпеу;

5. Финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности Квалификационной комиссии осуществляются профессиональными организациями в равном объеме, а также за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
6. Квалификационная комиссия ведет реестр аудиторов.
7. Квалификационная комиссия обязана предоставлять в уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней со дня принятия решения информацию о лицах, которым была присвоена квалификация "аудитор" либо у которых было аннулировано квалификационное свидетельство "аудитор".
Статья 15. Аннулирование квалификационного
свидетельства "аудитор"
1. Квалификационное свидетельство "аудитор" аннулируется Квалификационной комиссией:
1) самостоятельно в случае:
установления недостоверности сведений, представленных для допуска к аттестации кандидатов на присвоение квалификации "аудитор";
признания аудитора недееспособным или ограниченно дееспособным в судебном порядке;
невступления в течение трех месяцев в профессиональную организацию;
признания судом представления клиенту заведомо недостоверного аудиторского отчета;
запрещения судом заниматься аудиторской деятельностью;
2) по представлению профессиональной организации в случае:
непредставления аудитором, в отношении которого Квалификационной комиссией принято решение о проведении проверки, всех необходимых документов для качественного осуществления проверки;
несоблюдения требований стандартов аудита и Кодекса этики;
3) по представлению уполномоченного органа в случае нарушения законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2. Решение об аннулировании квалификационного свидетельства "аудитор" сообщается профессиональным организациям и публикуется на государственном и русском языках в периодическом печатном издании, определяемом Квалификационной комиссией.
3. Лица, у которых было аннулировано квалификационное свидетельство "аудитор", к повторной аттестации допускаются не ранее чем через три года.
4. Аудитор вправе обжаловать решение Квалификационной комиссии об аннулировании квалификационного свидетельства "аудитор" в судебном порядке.
Статья 16. Лицензирование аудиторской деятельности
1. Аудиторская деятельность подлежит лицензированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Основанием для приостановления действия лицензии являются:
1) препятствие, уклонение, непредоставление соответствующих условий для проведения внешнего контроля качества или непрохождение внешнего контроля качества в установленные сроки;

2) осы Заңның және аудиторлық қызмет саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын сақтамау;
3) аудиторлық ұйым басшысының "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшін жоюы;
4) кәсiби ұйымнан шығару;
5) лицензиаттың жазбаша өтiнiшi;
6) қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде қызметiн жүзеге асырмау негiздеме болып табылады.
Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензияның қолданылуын тоқтата тұру себебiн көрсете отырып, оны алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
3. Лицензияны уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда, сондай-ақ:
1) аудиттелетiн субъектiге көрiнеу дұрыс емес аудиторлық есеп берген;
2) осы Заңның және аудиторлық қызмет саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптары сақталмаған жағдайларда керi қайтарып алуды жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда ғана лицензия өзiнiң қолданылуын тоқтатады.
5. Лицензия керi қайтарып алынған немесе қолданылуын тоқтатқан жағдайда лицензияны керi қайтарып алу немесе оның қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде аудиторлық ұйымдар уәкiлеттi органға лицензияны қайтаруға мiндеттi.
6. Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне, сондай-ақ осы баптың 3-тармағына сәйкес лицензиясы керi қайтарылып алынған аудиторлық ұйымның лицензия беруге арналған өтiнiшi кем дегенде бiр жыл өткеннен кейiн қаралады.
7. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және оны керi қайтарып алу туралы шешiмге сот тәртiбiмен шағым жасауға болады.
17-бап. Аудит жүргiзу шарты
1. Аудиторлық ұйымдар мен аудиттелетiн субъектiлер арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шарт негiзiнде қалыптасады.
2. Аудит жүргiзу және (немесе) аудиторлық қызмет бейiнi бойынша қызмет көрсету шартында: шарттың нысанасы, мерзiмi, ақы төлеу мөлшерi мен талаптары, тараптардың құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi көзделедi.
3. Мiндеттi аудит және аудиттелетiн субъектiнiң iлеспе қызметiн жүргiзу шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келуге тиiс.
18-бап. Аудиторлық есеп
1. Аудиторлық есеп жүргiзiлген аудиттiң нәтижелерi бойынша жасалады және ол осы Заңның талаптары мен аудит стандарттарына сәйкес келуге тиiс.
Аудиторлық есепте Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес, аудиттелетiн субъектiнiң қаржылық есептiлiгiнiң жасалуы мен өзге де ақпараты туралы атқарушы-аудитордың және (немесе) серiктестiң және аудиторлық ұйымның тәуелсiз пiкiрi қамтылады.

2) несоблюдение требований настоящего Закона и иных нормативных правовых актов в области аудиторской деятельности;
3) аннулирование квалификационного свидетельства "аудитор" у руководителя аудиторской организации;
4) исключение из профессиональной организации;
5) письменное заявление лицензиата;
6) неосуществление деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев.
Уполномоченный орган в соответствии с законодательством Республики Казахстан вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
3. Отзыв лицензии осуществляется уполномоченным органом в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, а также:
1) представления аудируемому субъекту заведомо недостоверного аудиторского отчета;
2) несоблюдения требований настоящего Закона и иных нормативных правовых актов в области аудиторской деятельности.
4. Лицензия прекращает свое действие только в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
5. В случае отзыва или прекращения действия лицензии аудиторские организации в течение десяти календарных дней со дня принятия решения об отзыве или прекращении действия лицензии обязаны возвратить в уполномоченный орган лицензию.
6. Заявление на выдачу лицензии аудиторской организации, у которой в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, а также с пунктом 3 настоящей статьи была отозвана лицензия, рассматривается не ранее чем через год.
7. Решение о приостановлении действия или отзыве лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.
Статья 17. Договор на проведение аудита
1. Отношения между аудиторскими организациями и аудируемыми субъектами строятся на основе договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В договоре на проведение аудита и (или) предоставление услуг по профилю аудиторской деятельности предусматриваются: предмет договора, сроки, размер и условия оплаты, права, обязанности и ответственность сторон, а также членство в профессиональной организации.
3. Договор на проведение обязательного аудита и сопутствующих услуг аудируемого субъекта должен соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
Статья 18. Аудиторский отчет
1. Аудиторский отчет составляется по результатам проведенного аудита и должен соответствовать требованиям настоящего Закона и стандартам аудита.
Аудиторский отчет содержит независимое мнение аудитора - исполнителя и (или) партнера и аудиторской организации о составлении финансовой отчетности и прочей информации аудируемого субъекта в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.

2. Аудиторлық есепке бiлiктiлiк куәлiгiнiң нөмiрi мен берiлген күнiн көрсете отырып, атқарушы-аудитор қол қояды, оны өзiнiң жеке мөрiмен куәландырады және (немесе) серiктесi куәландырады, аудиторлық ұйымның басшысы оған қолын қойып бекiтедi және аудиторлық ұйымның мөрiмен расталады.
Аудиторлық есепте аудиторлық ұйым лицензиясының нөмiрi мен берiлген күнi де көрсетiледi.
Аудитор өзiнiң жеке мөрiн тиiсiнше пайдаланбағаны және сақтамағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
"Аудитор" бiлiктiлiк куәлiгi бар немесе бухгалтерлер мен аудиторлардың шетелдiк кәсiби ұйымының мүшелiгiнде тұратын аудиторлық ұйымның өкiлi серiктес болып табылады.
3. Аудиторлық есеп Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе нақты деректерге сай келмеген жағдайда мұндай есеп сот шешiмiмен жарамсыз деп танылады.
19-бап. Сапаны бақылау және оның түрлерi
1. Сапаны бақылау аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың аудит стандарттарының талаптарын сақтауына бағытталған.
2. Сапаны iшкi және сыртқы бақылау сапаны бақылау түрлерi болып табылады.
Сапаны iшкi бақылауды аудиторлық ұйым аудит стандарттарына сәйкес дербес жүзеге асырады.
Сапаны сыртқы бақылауды кәсiби ұйым өз мүшелерiне қатысты үш жылда бiр рет жүзеге асырады.
3. Сапаны сыртқы бақылауды жүргiзудiң ережесiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиiстi кәсiби ұйымдар әзiрлейдi.
Сапаны сыртқы бақылауды аудиттi жүзеге асырушы аудиторлар ғана жүргiзе алады.
4. Аудиторлық ұйым кәсiби ұйымның қорытындысына сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
20-бап. Аудиторлардың құқықтары мен мiндеттерi
1. Аудиторлар:
1) аудиттелетiн субъектiнiң аудит жүргiзуге арналған шарттың талаптарын орындау үшiн қажеттi бухгалтерлiк және өзге де қаржы-шаруашылық құжаттамасын алуға және тексеруге;
2) аудиттелетiн субъектiнiң лауазымды адамдарынан аудит барысында туындаған мәселелер бойынша ауызша және жазбаша нысандарда түсiндірме алуға;
3) кәсiби ұйымдардың шешiмiне сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
2. Аудиторлар:
1) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын, аудит стандарттарын,  Әдеп кодексiн  сақтауға;
2) үш жылда кемiнде бiр рет кәсiби ұйымдарда бiлiктiлiгiн арттыру курсынан өтуге;
3) бухгалтерлiк есеп жүргiзу мен қаржылық есептiлiк жасауда анықталған елеулi кемшiлiктер туралы ақпаратты аудиттелетiн субъектiге беруге;

2. Аудиторский отчет подписывается аудитором-исполнителем с указанием номера и даты выдачи квалификационного свидетельства, заверяется его личной печатью и (или) партнером, утверждается подписью руководителя аудиторской организации и заверяется печатью аудиторской организации.
В аудиторском отчете также указываются номер и дата выдачи лицензии аудиторской организации.
За ненадлежащее использование и хранение личной печати аудитор несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Партнером является представитель аудиторской организации, имеющий квалификационное свидетельство "аудитор" или состоящий в членстве иностранной профессиональной организации бухгалтеров и аудиторов.
3. В случае несоответствия аудиторского отчета законодательству Республики Казахстан или фактическим данным такой отчет признается недействительным по решению суда.
Статья 19. Контроль качества и его виды
1. Контроль качества направлен на соблюдение аудиторами и аудиторскими организациями требований стандартов аудита.
2. Видами контроля качества является внутренний и внешний контроль качества.
Внутренний контроль качества осуществляется аудиторской организацией самостоятельно в соответствии со стандартами аудита.
Внешний контроль качества осуществляется профессиональной организацией в отношении своих членов один раз в три года.
3. Правила проведения внешнего контроля качества разрабатываются соответствующими профессиональными организациями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Внешний контроль качества могут проводить только аудиторы, осуществляющие аудиторскую деятельность.
4. Аудиторская организация вправе обжаловать заключение профессиональной организации в судебном порядке.
Статья 20. Права и обязанности аудиторов
1. Аудиторы вправе:
1) получать и проверять необходимую бухгалтерскую и иную финансово-хозяйственную документацию аудируемого субъекта для выполнения условий договора на проведение аудита;
2) получать у должностных лиц аудируемого субъекта разъяснения в устной и письменной формах по возникшим в ходе аудита вопросам;
3) обжаловать решение профессиональных организаций в судебном порядке.
2. Аудиторы обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности, стандарты аудита, Кодекс этики;
2) не реже одного раза в три года проходить курсы повышения квалификации в профессиональных организациях;
3) предоставлять аудируемому субъекту информацию о выявленных существенных недостатках в ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности;

4) "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiн алғаннан кейiн үш ай iшiнде кәсiби ұйымға кiруге және өзiнiң кiргенi туралы Бiлiктiлiк комиссиясына хабарлауға мiндеттi.
21-бап. Аудиторлық ұйымдардың құқықтары мен мiндеттерi
1. Аудиторлық ұйымдар:
1) аудит жүргiзу әдiстерiн дербес анықтауға;
2) аудит жүргiзуге арналған шарттың талаптарын орындау үшiн қажеттi бухгалтерлiк және өзге де қаржы-шаруашылық құжаттамаларын сұратып алуға және тексеруге;
3) осы Заңның 24-бабында көрсетiлген тұлғаларды қоспағанда, әр түрлi бейiндегi мамандарды аудит жүргiзуге қатысуға шарттық негiзде тартуға;
4) аудиттелетiн субъект аудит жүргiзуге арналған шарттың талаптарын бұзған жағдайда аудит жүргiзуден не аудиторлық есептi беруден бас тартуға;
5) аудиттелетiн субъектiнiң қаржы-шаруашылық қызметтерiне байланысты құжаттамаларды толық көлемде, сондай-ақ осы құжаттамада есепке алынған мүлiктiң нақты бар-жоғын тексеруге құқылы.
2. Аудиторлық ұйымдар:
1) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын, аудит стандарттарын,  Әдеп кодексiн  сақтауға;
2) сапаны сыртқы бақылауды жүргiзу үшiн жағдайлар жасауға, сондай-ақ аудиторлық ұйымның аудиторына, аудиторлық ұйымның қызметкерлерiне қатысты тағайындалған тексеру кезiнде жәрдемдесуге;
3) мемлекеттiк тiркелуден кейiн үш ай iшiнде кәсiби ұйымға кiруге;
4) кәсiби ұйымнан ерiктi түрде шыққаннан кейiн бiр ай iшiнде басқа кәсiби ұйымға кiруге;
5) осы Заңның 24-бабында көрсетiлген мән-жайлардың салдарынан аудит жүргiзудiң мүмкiн еместiгi туралы хабарлауға;
6) бухгалтерлiк есеп жүргiзу мен қаржылық есептiлiк жасауда анықталған елеулi кемшiлiктер туралы ақпаратты аудиттелетiн субъектiге беруге;
7) өздерi мүшесi болып табылатын кәсiби ұйымды аккредиттеуден айырған кезде үш ай iшiнде басқа кәсiби ұйымға кiруге;
8) аудит жүргiзу мiндеттi болып табылатын қаржылық ұйымдарға аудит жүргiзу нәтижесiнде айқындалған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы аудиттелетiн субъектiлердi хабардар ете отырып, қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға хабарлауға;
9) Лицензиялау ережесiне сәйкес уәкiлеттi органға есептiлiктi, сондай-ақ уәкiлеттi орган бекiткен нысан бойынша өзiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру жөнiндегi ақпаратты беруге мiндеттi.
3. Мемлекеттiк органдардың, аудиттелетiн субъектiлердiң және кез келген үшiншi тұлғалардың аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың қызметiне заңсыз араласуына жол берiлмейдi.

4) в течение трех месяцев после получения квалификационного свидетельства "аудитор" вступить в профессиональную организацию и уведомить о своем вступлении Квалификационную комиссию.
Статья 21. Права и обязанности аудиторских организаций
1. Аудиторские организации вправе:
1) самостоятельно определять методы проведения аудита;
2) запрашивать и проверять необходимую бухгалтерскую и иную финансово-хозяйственную документацию для выполнения условий договора на проведение аудита;
3) привлекать на договорной основе к участию в проведении аудита специалистов различного профиля, за исключением лиц, указанных в статье 24 настоящего Закона;
4) отказаться от проведения аудита либо выдачи аудиторского отчета в случае нарушения аудируемым субъектом условий договора на проведение аудита;
5) проверять в полном объеме документацию, связанную с финансово-хозяйственной деятельностью аудируемого субъекта, а также фактическое наличие имущества, учтенного в этой документации.
2. Аудиторские организации обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности, стандарты аудита, Кодекс этики;
2) создавать условия для проведения внешнего контроля качества, а также оказывать содействие при проверке, назначенной в отношении аудитора аудиторской организации, работников аудиторской организации;
3) в течение трех месяцев после государственной регистрации вступить в профессиональную организацию;
4) в течение одного месяца после добровольного выхода из профессиональной организации вступить в другую профессиональную организацию;
5) сообщать о невозможности проведения аудита вследствие обстоятельств, указанных в статье 24 настоящего Закона;
6) предоставлять аудируемому субъекту информацию о выявленных существенных недостатках в ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности;
7) при лишении аккредитации профессиональной организации, членами которой они являются, в течение трех месяцев вступить в другую профессиональную организацию;
8) сообщать уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций с уведомлением аудируемых субъектов о выявленных в результате аудита финансовых организаций, для которых проведение аудита является обязательным, нарушениях законодательства Республики Казахстан;
9) предоставлять отчетность в уполномоченный орган в соответствии с Правилами лицензирования, а также информацию по страхованию своей гражданско-правовой ответственности по форме, утвержденной уполномоченным органом.
3. Не допускается незаконное вмешательство государственных органов, аудируемых субъектов и любых третьих лиц в деятельность аудиторских организаций.

22-бап. Аудиторлық қызметтi сақтандыру
1. Аудиторлық ұйымдар аудиттi жүзеге асыру кезiнде мүлiктiк зиян келтiрудiң салдарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершiлiктi сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
2. Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
23-бап. Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың
жауапкершiлiгi
Аудиторлық қызмет туралы заңнаманы, сондай-ақ шарт талаптарын бұзғаны үшiн аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
24-бап. Аудит жүргiзу құқығын шектеу
Аудиторлық ұйымдардың:
осы аудиторлық ұйым немесе осы аудиттi жүзеге асырушы оның қызметкерлерi өздерiнiң қатысушысы, кредиторы болып табылатын тапсырыс берушiлерге;
өздерiмен азаматтық-құқықтық жауапкершiлiктi сақтандыру шартын жасасқан ұйымдарға;
осы Заңның 3-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген өзiнiң қызмет бейiнi бойынша соңғы үш жылда қызметтер көрсеткен ұйымдарға;
орындаушылары аудиттелетiн субъектiмен еңбек қатынастарында тұрған немесе оның лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ аудиттелетiн субъектi акцияларының он және одан да астам процентiн (жарғылық капиталға қатысу үлесiн) иеленген акционердiң (қатысушының) жақын туыстары немесе жекжаттары болып табылатын аудиторлық ұйымдардың;
аудиттелетiн субъектiде жеке мүлiктiк мүдделерi бар орындаушылардың;
егер, аудит жүргiзу жөнiндегi мiндеттемелердi қоспағанда, оның аудиттелетiн субъектiнiң алдында немесе аудиттелетiн субъектiнiң оның алдында ақшалай мiндеттемелерi бар болса, аудит жүргiзуiне тыйым салынады.
25-бап. Аудиттелетiн субъектiнiң құқықтары
Аудиттелетiн субъект:
аудиторлық ұйымнан аудит жүргiзуге қатысты заңнаманың талаптары туралы қажеттi ақпарат алуға;
аудиторлық ұйымның ескертпелерi мен қорытындыларына негiз болған нормативтiк құқықтық актiлермен танысуға;
аудиторлық ұйымнан қаржылық есептiлiктiң, басқа да ақпарат пен өзге де құжаттардың заңнамаға сәйкес келмейтіні анықталғаны туралы ақпарат алуға;
аудиторлық ұйым шарт талаптарын бұзған жағдайда оның көрсететiн қызметiнен бас тартуға құқылы.
26-бап. Аудиттелетiн субъектiнiң мiндеттерi
1. Аудиттелетiн субъект:
аудиторлық ұйымға уақтылы және сапалы аудит жүргiзуi үшiн жағдай жасауға, қажеттi құжаттамаларды табыс етуге, ауызша немесе жазбаша нысанда түсiндiрме және түсiнiк беруге;
егер шартта өзгеше көзделмесе, аудитке тиiстi мәселелер ауқымын шектеу мақсатында аудиторлық ұйымның қызметiне араласпауға;
аудиторлық ұйымның талап етуi бойынша қажеттi ақпарат алу үшiн үшiншi тұлғалардың атына өз атынан жазбаша сауал жолдауға мiндеттi.

Статья 22. Страхование аудиторской деятельности
1. Аудиторские организации обязаны заключить договор страхования гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения имущественного вреда при осуществлении аудита.
2. Страхование гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций осуществляется в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 23. Ответственность аудиторов и аудиторских
организаций
За нарушение законодательства об аудиторской деятельности, а также условий договора аудиторы и аудиторские организации несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 24. Ограничение права на проведение аудита
Запрещается проведение аудита аудиторской организацией:
заказчиков, чьим участником, кредитором является данная аудиторская организация или ее работники, осуществляющие данный аудит;
организаций, с которыми был заключен договор страхования гражданско-правовой ответственности;
организаций, которым за последние три года были предоставлены услуги по профилю своей деятельности, указанные в подпункте 2) пункта 2 статьи 3 настоящего Закона;
исполнители которой состоят в трудовых отношениях или являются близкими родственниками или свойственниками должностных лиц аудируемого субъекта, а также акционера (участника), владеющего десятью и более процентами акций (или долями участия в уставном капитале) аудируемого субъекта;
исполнители которой имеют личные имущественные интересы в аудируемом субъекте;
если у нее имеются денежные обязательства перед аудируемым субъектом или у аудируемого субъекта перед нею, за исключением обязательств по проведению аудита.
Статья 25. Права аудируемого субъекта
Аудируемый субъект вправе:
получать от аудиторской организации необходимую информацию о требованиях законодательства, касающихся проведения аудита;
знакомиться с нормативными правовыми актами, на которых основываются замечания и выводы аудиторской организации;
получать от аудиторской организации информацию о выявленном несоответствии финансовой отчетности, прочей информации и иных документов законодательству;
отказаться от услуг аудиторской организации в случае нарушения ею условий договора.
Статья 26. Обязанности аудируемого субъекта
1. Аудируемый субъект обязан:
создавать условия аудиторской организации для своевременного и качественного проведения аудита, представлять необходимую документацию, давать разъяснения и объяснения в устной или письменной форме;
не вмешиваться в деятельность аудиторской организации в целях ограничения круга вопросов, подлежащих аудиту, если иное не предусмотрено договором;
направлять по требованию аудиторской организации письменный запрос от своего имени в адрес третьих лиц для получения необходимой информации.

2. Аудиторлық ұйымның шарт бойынша мiндеттемелерден туындайтын талаптарын орындау аудиттелетiн субъект үшiн мiндеттi.
27-бап. Аудиттелетiн субъектiнiң жауапкершiлiгi
1. Аудиттелетiн субъект аудиторлық ұйымға аудит жүргiзу үшiн берген қаржылық есептiлiк пен өзге де ақпараттың толымдылығы мен дұрыстығы үшiн жауапты болады.
2. Мiндеттi аудит жүргiзуден жалтарған не оны жүргiзуге кедергi жасаған, не оны жүргiзудi Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес қамтамасыз етпеген заңды тұлғаның басшысы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
3. Аудит жүргiзу аудиттелетiн субъектiнi табыс етiлген қаржылық есептiлiктiң және өзге де құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмегенi үшiн жауаптылықтан босатпайды.
28-бап. Дауларды қарау
Аудиторлар, аудиторлық ұйымдар арасында, сондай-ақ олар мен аудиттелетiн субъектiлер арасында туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
29-бап. Өтпелi ережелер
1. Дара кәсiпкерлер болып табылатын аудиторлар Осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай iшiнде аудиторлық қызметтi жүзеге асыра алады.
2. Қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi орган берген лицензияларды қоспағанда, аудиторлық ұйымдардың уәкiлеттi орган берген лицензиялары және осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн берiлген "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгi жарамды болады.
30-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
Осы Заң, осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгiзiлетiн 9-баптың 4, 5-тармақтарын, 10, 12 және 14-баптарын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.".
15. "Қазақстан Республикасындағы селолық тұтыну кооперациясы туралы" 1999 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 770-құжат):
1) 41-баптың 6-тармағындағы "аудитордың қорытындысы" деген сөздер "аудиторлық есеп" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 43-бапта:
1-тармақта:
"жылдық" деген сөзден кейiн "қаржылық" деген сөзбен толықтырылсын;
"байланысты емес кәсiби аудитор" деген сөздер "байланысты емес аудиторлық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "жылдық немесе өзге де қаржы есебiне мiндеттi аудиторлық тексеру" деген сөздер "жылдық қаржылық есептiлiгiнiң аудитiн мiндеттi түрде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "есебiне аудиторлық тексеру" деген сөздер "есептiлiгiне аудит" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "есебiне аудиторлық тексеру" деген сөздер "есептiлiгiне аудит" деген сөздермен ауыстырылсын, "мұндай тексеру жүргiзуден" деген сөздер "аудит жүргiзуден" деген сөздермен ауыстырылсын, "ондай тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын.

2. Выполнение требований аудиторской организации, вытекающих из обязательств по договору, для аудируемого субъекта обязательно.
Статья 27. Ответственность аудируемого субъекта
1. Аудируемый субъект несет ответственность за полноту и достоверность финансовой отчетности и прочей информации, предоставленной аудиторской организации для проведения аудита.
2. Руководитель юридического лица, уклоняющийся от проведения обязательного аудита либо препятствующий его проведению, либо не обеспечивающий его проведение в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
3. Проведение аудита не освобождает аудируемого субъекта от ответственности за несоответствие представляемой финансовой отчетности и иных документов требованиям законодательства Республики Казахстан.
Статья 28. Рассмотрение споров
Споры, возникающие между аудиторами, аудиторскими организациями, а также между ними и аудируемыми субъектами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 29. Переходные положения
1. Аудиторы, являющиеся индивидуальными предпринимателями, могут осуществлять аудиторскую деятельность в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
2. Лицензии аудиторских организаций, выданные уполномоченным органом, за исключением выданных уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, и квалификационные свидетельства "аудитор", выданные до введения в действие настоящего Закона, действительны.
Статья 30. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пунктов 4, 5 статьи 9, статей 10, 12 и 14, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.".
15. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 1999 г. " О сельской потребительской кооперации  в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 770):
1) в пункте 6 статьи 41 слова "заключения аудитора" заменить словами "аудиторского отчета";
2) в статье 43:
в пункте 1:
после слова "годовой" дополнить словом "финансовой";
слова "профессионального аудитора, не связанного" заменить словами "аудиторскую организацию, не связанную";
в пункте 2 слова "аудиторской проверки годовой и иной" заменить словами "аудита годовой";
в пункте 3 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
в пункте 4 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита", слова "такая проверка обязательна либо когда ее" заменить словами "аудит обязателен либо когда его", слова "такая проверка может быть назначена" заменить словами "аудит может быть назначен".

16. "Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж.,  N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат):
1) 3-бапта:
жиырма бiрiншi абзацтағы "және уәкiлеттi аудитор" деген сөздер алып тасталсын;
отыз екiншi абзац алып тасталсын;
2) 10-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын;
3) 14-баптағы "немесе уәкiлеттi аудитордың" деген сөздер алып тасталсын;
4) 16-баптың 3-тармағындағы "кiрiстерi" деген сөз "оның қызметiнiң кiрiстерi" деген сөздермен, "және уәкiлеттi аудитор куәландырған жылдық қаржы есебiн" деген сөздер "жылдық қаржы есебiн және аудиторлық ұйым куәландырған аудиторлық есептi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 20-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аудитiн Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргiзуге құқықтық өкiлеттiгi бар аудиторлық ұйым жүргiзедi.";
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық есептiлiгi мен басқа да ақпаратын тексеру туралы аудиторлық есеп коммерциялық құпия болып табылмайды. Басқа да ақпараттың аудитi бухгалтерлiк есепте сақтандыру резервтерiн көрсетудiң дұрыстығын, осы Заңның 46-бабында көрсетiлген пруденциялық нормативтер мен өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердiң орындалуын, мәмiлелер жасауға шектеулердiң сақталуын тексерудi қамтиды.
Iлеспе қызметтер жүргiзуге арналған шарт уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға сәйкес келуге тиiс.";
3-тармақта:
"Уәкiлеттi аудитор" деген сөздер "Аудиторлық ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қорытындының" деген сөз "аудиторлық есептiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 24-баптың 2-тармағындағы "уәкiлеттi аудитордың" деген сөздер "аудиторлық ұйымның аудиторлық есебiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын, "қорытындысы" деген сөз алып тасталсын;
7) 39-бап алып тасталсын;
8) 43-бапта:
4) тармақшадағы ", сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының аудитiн" деген сөздер алып тасталсын;
10) тармақшадағы "және уәкiлеттi аудиторлардың" деген сөздер алып тасталсын;
9) 57 және 58-баптар алып тасталсын;
10) 74-баптың 4-тармағындағы екiншi сөйлем алып тасталсын.
17. "Ауыл шаруашылық серiктестiктерi және олардың қауымдастықтары (одақтары) туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 23, 413-құжат):
1) 27-баптың 2-тармағындағы "аудиторлық қызметпен айналысуға құқығы бар" деген сөздер "аудиторлық қызметтi жүзеге асырушы" деген сөздермен ауыстырылсын;

16. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. " О страховой деятельности " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25):
1) в статье 3:
в абзаце двадцать первом слова "и уполномоченный аудитор" исключить;
абзац тридцать второй исключить;
2) подпункт 6) статьи 10 исключить;
3) в статье 14 слова "или уполномоченного аудитора" исключить;
4) в пункте 3 статьи 16 слова "заверенную уполномоченным аудитором" заменить словами "аудиторский отчет, заверенный аудиторской организацией";
5) в статье 20:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Аудит страховой (перестраховочной) организации производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.";
"2. Аудиторский отчет о проверке финансовой отчетности и прочей информации страховой (перестраховочной) организации не составляет коммерческой тайны. Аудит прочей информации включает в себя проверку правильности отражения страховых резервов в бухгалтерском учете, выполнение пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, указанных в статье 46 настоящего Закона, соблюдение ограничений на совершение сделок.
Договор на проведение сопутствующих услуг должен соответствовать требованиям, установленным уполномоченным органом.";
в пункте 3:
слова "Уполномоченный аудитор обязан" заменить словами "Аудиторская организация обязана";
слово "заключения" заменить словами "аудиторского отчета";
6) в пункте 2 статьи 24 слова "заключения уполномоченного аудитора" заменить словами "аудиторского отчета аудиторской организации";
7) статью 39 исключить;
8) в статье 43:
в подпункте 4) слова ", аудита страховых (перестраховочных) организаций" исключить;
в подпункте 10) слова "и уполномоченных аудиторов" исключить;
9) статьи 57 и 58 исключить;
10) в пункте 4 статьи 74 второе предложение исключить.
17. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2000 г. " О сельскохозяйственных товариществах  и их ассоциациях (союзах)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 23, ст. 413):
1) в пункте 2 статьи 27 слова "имеющие право заниматься аудиторской деятельностью" заменить словами "осуществляющие аудиторскую деятельность";

2) 28-бапта:
1-тармақта:
"жылдық" деген сөзден кейiн "қаржылық" деген сөзбен толықтырылсын;
"байланысы жоқ кәсiби аудиторды" деген сөздер "байланысы жоқ аудиторлық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "аудиторлық тексерудi" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын, "мұндай тексеру мiндеттi", "мұндай тексеру мүдделі" деген сөздер "аудит мiндетті", "аудит мүдделі" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 1, 8-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 10, 56-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
1) 12-баптың 6-тармағындағы "аудитор", "аудиторлар" деген сөздер тиiсiнше "аудиторлық ұйым", "аудиторлық ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 17-баптың 2-тармағындағы "аудиторлар палаталары" деген сөздер "кәсiби аудиторлық ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 35-баптың 4-тармағындағы "тәуелсiз аудитор" деген сөздер "аудиторлық ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Қазақстанның Даму Банкi туралы" 2001 жылғы 25 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 9, 85-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 83-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 15, 85-құжат;  N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 11, 37-құжат; N 23, 105-құжат):
21-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "(аудитор)" және "(аудитормен)" деген сөздер алып тасталсын.
20. "Тұтыну кооперативi туралы" 2001 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 10, 138-құжат):
23-бапта:
1-тармақта:
"жылдық" деген сөзден кейiн "қаржы" деген сөзбен толықтырылсын;
"байланысты емес аудитор" деген сөздер "байланысты емес аудиторлық ұйымды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын, "ондай тексеру өткiзуден" деген сөздер "аудит жүргiзуден" деген сөздермен ауыстырылсын, "мұндай тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын.
21. "Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 12, 89-құжат):
1) тақырыбында және бүкiл мәтiн бойынша "аудиторлар мен", "аудитормен немесе", "аудиторды және", "аудитордың немесе", "аудитордың және", "аудиторды немесе", "жеке кәсiпкер ретiнде аудиторлық қызметтi жүзеге асыратын аудиторлар және", "аудиторларды немесе", "аудиторларға және", "аудитор және", "аудитор немесе" деген сөздер алып тасталсын;

2) в статье 28:
в пункте 1:
после слова "годовой" дополнить словом "финансовой";
слова "профессионального аудитора, не связанного" заменить словами "аудиторскую организацию, не связанную";
в пункте 2 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
в пункте 3 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита", слова "такая проверка обязательна либо когда ее" заменить словами "аудит обязателен либо когда его", слова "такая проверка может быть назначена" заменить словами "аудит может быть назначен".
18. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 г. " О некоммерческих организациях " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 1, ст. 8; N 24, ст. 338; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 5, ст. 30; N 10, ст. 56; 2005 г., N 13, ст. 53):
1) в пункте 6 статьи 12 слова "аудитором", "аудиторы" заменить соответственно словами "аудиторской организацией", "аудиторские организации";
2) в пункте 2 статьи 17 слова "палаты аудиторов" заменить словами "профессиональные аудиторские организации";
3) в пункте 4 статьи 35 слова "независимым аудитором" заменить словами "аудиторской организацией".
19. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 г. " О Банке развития Казахстана " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 9, ст. 85; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 83; N 15, ст. 139; 2004 г., N 15, ст. 85; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 11, ст. 37; N 23, ст. 105):
в пунктах 1 и 2 статьи 21 слово "(аудитором)" исключить.
20. В Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 г. " О потребительском кооперативе " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 10, ст. 138):
в статье 23:
в пункте 1:
после слова "годовой" дополнить словом "финансовой";
слова "аудитора, не связанного" заменить словами "аудиторскую организацию, не связанную";
в пункте 2 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
в пункте 3 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита", слова "такая проверка обязательна либо когда ее" заменить словами "аудит обязателен либо когда его", слова "такая проверка может быть назначена" заменить словами "аудит может быть назначен".
21. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 г. " Об обязательном страховании гражданско-правовой  ответственности аудиторов и аудиторских организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 12, ст. 89):
1) в заголовке и по всему тексту слова "аудиторов и", "аудитором или", "аудитора и", "аудитор или", "аудитора или", "аудиторов, осуществляющих аудиторскую деятельность в качестве индивидуального предпринимателя, и", "аудиторами и", "аудиторам и" исключить;

2) 1-баптың 4) тармақшасында орыс тiлiндегi мәтiнге өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi;
3) 3-бапта орыс тiлiндегi мәтiнге өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi және 5-баптың 2-тармағындағы "оларды" деген сөз "оны" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 6-бапта:
1-тармақтағы "Аудитор және аудиторлық" деген сөздер "Аудиторлық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "жүзеге асыратын аудитор немесе аудиторлық ұйым" деген сөздер "жүзеге асыратын аудиторлық ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 15-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын.
(Ескерту. 1-баптың 21-тармағының 5) тармақшасы осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгiзiледi - осы Заңның  2-бабын  қараңыз).
22. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
42-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "аудитор" деген сөз "аудиторлық ұйым қызметкерi" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат, 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы ", қаржылық ұйымдардың аудитiн" деген сөздер алып тасталсын;
2) 10-баптың 7) тармақшасындағы "және банктерге аудит жүргiзуге лицензиясы бар аудиторлық ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;
3) 11-баптың 9) тармақшасындағы "және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына аудит жүргiзуге лицензиясы бар аудиторлық ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабы 21-тармағының 5) тармақшасын қоспағанда, осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2) в подпункте 4) статьи 1 слово "заключившие" заменить словом "заключившая";
3) в статье 3 и в пункте 2 статьи 5 слово "их" заменить словом "ее";
4) в статье 6:
в пункте 1 слова "Аудитор и аудиторская" заменить словом "Аудиторская";
в пункте 2 слова "Аудитор или аудиторская организация, осуществляющие" заменить словами "Аудиторская организация, осуществляющая"; слово "несут" заменить словом "несет";
5) подпункт 1) статьи 15 исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. " О рынке ценных бумаг " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
в подпункте 3) пункта 2 статьи 42 слово "аудитора" заменить словами "работника аудиторской организации".
23. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. " О государственном регулировании и надзоре  финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
1) в подпункте 3) пункта 1 статьи 9 слова ", аудита финансовых организаций" исключить;
2) в подпункте 7) статьи 10 слова "и аудиторских организаций, имеющих лицензию на проведение аудита банков" исключить;
3) в подпункте 9) статьи 11 слова "и аудиторских организаций, имеющих лицензию на проведение аудита страховых (перестраховочных) организаций" исключить.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти дней со дня его официального опубликования, за исключением подпункта 5) пункта 21 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие по истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан