"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексiне) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 6 мамырдағы N 140 Заңы
1-бап.  2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексiне) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат;  N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж.,  N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) мынадай мазмұндағы 224-2-баппен толықтырылсын:
"224-2-бап. Жекелеген жағдайларда салық салу
1. Нөлдiк ставка бойынша қосылған құн салығы:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметiмен инфрақұрылымдық жобаны iске асыруға концессиялық шарт жасасқан салық төлеушiге өткiзiлетiн, өзi өндiрген тауарларды сату жөнiндегi айналымға салынады. Осы тармақша жаңа объектiлердi салу кезеңiнде қолданылады;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарты шеңберiнде қызметiн жүзеге асыратын, сол келiсiм-шарттың талаптарына сәйкес импортталатын тауарлары қосылған құн салығынан босатылатын салық төлеушiлерге өткiзiлетiн, өзi өндiрген тауарларды сату жөнiндегi айналымдарға салынады.
Егер, жер қойнауын пайдалану келiсiм-шартында қосылған құн салығынан босатылатын импортталатын тауарлар тiзбесi айқындалған болса, онда осы тiзбеде көрсетiлген тауарларды сату жөнiндегi айналымдарға нөлдiк ставка бойынша салық салынады.
Осы баптың мақсатына орай, қосылған құн салығын төлеушiнiң өзi өндiрген, өндiрiс процесiнде пайдаланылған және өндiрiлген өнiмнiң (тауардың) құрамына кiрген шикiзаттар мен материалдар кодының алғашқы төрт таңбасының кез келгенiнiң деңгейiнен ерекшеленетiн сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасының коды бар өнiм (тауар) өзi өндiрген тауар болып танылады.
2. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған  салық төлеушiлердiң тiзбесiн  Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
3. Тауарлардың осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған салық төлеушiге өткiзiлгенiн растайтын құжаттар:
1) Қазақстан Республикасының Yкiметiмен инфрақұрылымдық жобаны iске асыруға концессиялық шарт жасасқан заңды тұлғаға тауарлар беру шарты;

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Закон Республики Казахстан от 6 мая 2006 года N 140
Статья 1.  Внести в  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24) следующие изменения и дополнения:
1) дополнить статьей 224-2 следующего содержания:
"Статья 224-2. Налогообложение в отдельных случаях
1. Облагается налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке оборот по реализации товаров собственного производства, реализуемых:
1) налогоплательщику, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта. Данный подпункт применяется в период строительства новых объектов;
2) налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары.
В случае если контрактом на недропользование определен перечень импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость, то по нулевой ставке облагаются обороты по реализации товаров, указанных в этом перечне.
В целях настоящей статьи товаром собственного производства признается продукт (товар), произведенный самим плательщиком налога на добавленную стоимость и имеющий код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, отличный на уровне любого из первых четырех знаков от кода сырья и материалов, использованных в процессе производства и входящих в состав произведенного продукта (товара).
2.  Перечень налогоплательщиков , указанных в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, утверждается Правительством Республики Казахстан.
3. Документами, подтверждающими реализацию товаров налогоплательщику, указанному в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, являются:
1) договор на поставку товаров юридическому лицу, заключившему концессионный договор с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта;

2) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған салық төлеушiге тауарлардың тиелiп жiберiлгенiн растайтын, тауарға iлеспе құжаттардың көшiрмелерi;
3) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында аталған салық төлеушiнiң тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшiрмелерi болып табылады.
4. Тауарлардың осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған салық төлеушiлерге өткiзiлгенiн растайтын құжаттар:
1) берiлетiн тауарлардың жер қойнауын пайдалану келiсiм-шартының жұмыс бағдарламасын орындауға арналғанын шартта көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағында жер қойнауын пайдалану келiсiм-шарты шеңберiнде қызметiн жүзеге асыратын, сол келiсiм-шарт талаптарына сәйкес импортталатын тауарлар қосылған құн салығынан босатылатын, салық төлеушiлерге тауарлар беру шарты;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған салық төлеушiлерге тауарлардың тиеп жөнелтiлгенiн растайтын тауарға iлеспе құжаттардың көшiрмелерi;
3) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған салық төлеушiлердiң тауарларды алғанын растайтын құжаттардың көшiрмелерi болып табылады.";
2) 225-баптың 19) тармақшасы алып тасталып, 18) тармақшадағы "тауарларды;" деген сөз "тауарларды өткiзу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады." деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 234-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) Қазақстан Республикасының Үкiметiмен инфрақұрылымдық жобаны iске асыруға жасалған концессиялық шарт шеңберiнде қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлға, олардың мердігерлері немесе қосалқы мердiгерлерi әкелген тауарлар импорты.
Қазақстан Республикасының Үкiметiмен инфрақұрылымдық жобаларды iске асыруға жасалған концессиялық шарт шеңберiнде қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, олардың мердiгерлерi мен қосалқы мердiгерлерiнiң тiзбесiн, сондай-ақ аталған тiзбеге өзгерiстi концессионер уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiседi және кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органға табыс етедi.
Қазақстан Республикасының Үкiметi әрбiр инфрақұрылымдық жобаға осы тармақшада аталған тауарлардың жеке тiзбесiн бекiтедi.";
4) 245-баптың 2-тармағындағы "222-224-1-баптарында" деген сөздер "222-224-1, 224-2-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 252-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-2) өзi өндiрген тауарларды осы Кодекстiң 224-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған салық төлеушiге өткiзгенiн растау үшiн осы Кодекстiң 224-2-бабының 3-тармағына сәйкес қажеттi құжаттар;
2-3) өзi өндiрген тауарларды осы Кодекстiң 224-2-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында аталған салық төлеушiлерге өткiзгенiн растау үшiн осы Кодекстiң 224-2-бабының 4-тармағына сәйкес қажеттi құжаттар;";

2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров налогоплательщику, указанному в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
3) копии документов, подтверждающих получение товаров налогоплательщиком, указанным в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.
4. Документами, подтверждающими реализацию товаров налогоплательщикам, указанным в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, являются:
1) договор на поставку товаров налогоплательщикам, осуществляющим на территории Республики Казахстан деятельность в рамках контракта на недропользование, в соответствии с условиями которого освобождаются от налога на добавленную стоимость импортируемые товары, с указанием в нем, что поставляемые товары предназначены для выполнения рабочей программы контракта на недропользование;
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих отгрузку товаров налогоплательщикам, указанным в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;
3) копии документов, подтверждающих получение товаров налогоплательщиками, указанными в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.";
2) подпункт 19) статьи 225 исключить;
3) пункт 1 статьи 234 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) импорт товаров, ввезенных юридическим лицом, его подрядчиками или субподрядчиками, осуществляющими деятельность в рамках концессионного договора, заключенного с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурного проекта.
Перечень юридических лиц, их подрядчиков и субподрядчиков, осуществляющих деятельность в рамках концессионных договоров, заключенных с Правительством Республики Казахстан на реализацию инфраструктурных проектов, а также изменения по указанному перечню концессионер согласовывает с уполномоченным государственным органом и представляет в уполномоченный орган по вопросам таможенного дела.
По каждому инфраструктурному проекту Правительством Республики Казахстан утверждается отдельный перечень товаров, указанных в настоящем подпункте.";
4) пункт 2 статьи 245 перед словами "настоящего Кодекса" дополнить цифрами ", 224-2";
5) пункт 1 статьи 252 дополнить подпунктами 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-2) документов, необходимых в соответствии с пунктом 3 статьи 224-2 настоящего Кодекса для подтверждения реализации товаров собственного производства налогоплательщику, указанному в подпункте 1) пункта 1 статьи 224-2 настоящего Кодекса;
2-3) документов, необходимых в соответствии с пунктом 4 статьи 224-2 настоящего Кодекса для подтверждения реализации товаров собственного производства налогоплательщикам, указанным в подпункте 2) пункта 1 статьи 224-2 настоящего Кодекса;";

6) 5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Параграф 5. Автотұрақтар, автомобильге май құю
станциялары, базарлар мен казино орналасқан
жер учаскелерiне салынатын салық ставкалары";
7) 337-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"337-бап. Автотұрақтар, автомобильге май құю станциялары,
базарлар мен казино орналасқан жер учаскелерiне
салынатын салық ставкалары";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Елдi мекендердiң казино орналасқан жерлерiне осы Кодекстiң  332-бабында  белгiленген елдi мекендердiң жерлерiне арналған базалық ставкалар бойынша одан он есе ұлғайтылған мөлшерде салық салынуға тиiс.
Казино орналасқан басқа санаттағы жерлерге, тұрғын үй қоры, соның iшiнде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар орналасқан жерлердi қоспағанда, жақын жатқан елдi мекендер жерлерi үшiн осы Кодекстiң  332-бабында  белгiленген, елдi мекендердiң жерлерiне арналған базалық ставкалар бойынша одан он есе ұлғайтылған мөлшерде салық салынуға тиiс.
Елдi мекеннiң жерлерiне салықты есептеу кезiнде қолданылатын базалық ставкаларды жергiлiктi өкiлдi орган белгiлейдi.
Жергiлiктi өкiлдi органның шешiмi бойынша салық ставкасы төмендетiлуi мүмкiн, бiрақ ол осы Кодекстiң  332-бабында  белгiленгеннен кем болмауға тиiс.";
8) 393-баптың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыратын салық төлеушiлер үшiн:
ойын үстелi;
бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған, ақшалай ұтысы бар ойын автоматы;
бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған, ақшалай ұтысы бар ойын автоматы (электрондық рулетканы қоспағанда);
тотализатор кассасы;
букмекерлiк кеңсе кассасы;
электрондық рулетка;
2) ақшасыз ұтыс ойын автоматтары қызметiн көрсететiн салық төлеушiлер үшiн:
бiр ойыншымен ойын өткiзуге арналған, ақшасыз ұтыс ойын автоматы;
бiреуден артық ойыншылардың қатысуымен ойын өткiзуге арналған, ақшасыз ұтыс ойын автоматы;
ойын өткiзу үшiн пайдаланылатын жеке компьютер;";
9) 394-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"394-бап. Тiркелген жиынтық салық ставкалары
Тiркелген жиынтық салықтың ең төменгi және ең жоғары базалық ставкаларының мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Бекiтiлген базалық ставкалар шегiнде жергiлiктi өкiлдi органдар қызметiн бiр әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк аумағында жүзеге асыратын барлық салық төлеушiлер үшiн бiрыңғай тiркелген жиынтық салық ставкаларын белгiлейдi.".
2-бап.  Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

6) заголовок параграфа 5 изложить в следующей редакции:
"§ 5. Налоговые ставки на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, рынки и казино";
7) в статье 337:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 337. Налоговые ставки на земельные участки, занятые под автостоянки, автозаправочные станции, рынки и казино";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Земли населенных пунктов, занятые под казино, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, установленным статьей 332 настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз.
Земли других категорий, занятые под казино, подлежат налогообложению по базовым ставкам на земли населенных пунктов, за исключением земель, занятых жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем, установленным для земель близлежащего населенного пункта  статьей 332  настоящего Кодекса, увеличенным в десять раз.
Базовые ставки на земли населенного пункта, которые применяются при исчислении налога, устанавливаются местным представительным органом.
По решению местного представительного органа ставки налога могут быть уменьшены, но не менее установленных статьей 332 настоящего Кодекса.";
8) подпункты 1) и 2) статьи 393 изложить в следующей редакции:
"1) для налогоплательщиков, осуществляющих деятельность в сфере игорного бизнеса:
игровой стол;
игровой автомат с денежным выигрышем, предназначенный для проведения игры с одним игроком;
игровой автомат с денежным выигрышем, предназначенный для проведения игры с участием более одного игрока (за исключением электронной рулетки);
касса тотализатора;
касса букмекерской конторы;
электронная рулетка;
2) для налогоплательщиков, оказывающих услуги игровых автоматов без денежного выигрыша:
игровой автомат без денежного выигрыша, предназначенный для проведения игры с одним игроком;
игровой автомат без денежного выигрыша, предназначенный для проведения игры с участием более одного игрока;
персональный компьютер, используемый для проведения игры;";
9) статью 394 изложить в следующей редакции:
"Статья 394. Ставки фиксированного суммарного налога
Размеры минимальных и максимальных базовых ставок фиксированного суммарного налога утверждаются Правительством Республики Казахстан. В пределах утвержденных базовых ставок местные представительные органы устанавливают единые ставки фиксированного суммарного налога для всех налогоплательщиков, осуществляющих деятельность на территории одной административно-территориальной единицы.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан