"Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 11 желтоқсандағы N 199 Конституциялық Заңы
1-бап.  "Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Конституциялық заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 23, 410-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-баптың 3-тармағында:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Соттың сот төрелiгiн iске асыру жөнiндегi қызметiне қандай да бiр араласуға жол берiлмейдi және заң бойынша жауаптылыққа әкеп соғады. Судьялар нақты iстер бойынша есеп бермейдi. Сот iсiн жүргiзудiң белгiленген тәртiбiне қарамастан берiлген сот iстерi бойынша, сондай-ақ соттың құзыретiне кiрмейтiн мәселелер бойынша өтiнiштердi сот қараусыз қалдырады немесе тиiстi органдарға жiбередi.
Сотқа немесе судьяға құрметтемеушiлiк бiлдiру заңда белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктегi "шешiмдерi" деген сөздер "актiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Әскерлерiнiң Әскери соты" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Әскери соты, мамандандырылған қаржылық соттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "әскери," деген сөзден кейiн "қаржылық," деген сөзбен толықтырылсын;
3) 7-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
4) 8-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
5) 9-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы iс-қимыл жасау және судья әдебi нормаларын сақтау жөнiндегi жұмысты қамтамасыз етедi;";
6) 12-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
7) 14-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы iс-қимыл жасау және судья әдебi нормаларын сақтау жөнiндегi жұмысты қамтамасыз етедi;";
8) тармақшадағы "сот статистикасын жүргiзудi," деген сөздер алып тасталсын;
8) 15-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "және сот статистикасын талдау" деген сөздер алып тасталсын;
9) 16-бап мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) сот төрелiгiн iске асыру бойынша төмен көрсеткiштерi немесе сот iстерiн қарау кезiнде заңдылықты бұзғаны үшiн екi және одан да көп тәртiптiк жазасы бар судьяға қатысты материалдарды Сот жюриiне беру туралы мәселенi талқылайды және талқылау қорытындылары бойынша тиiстi шешiм шығарады;";
10) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
Конституционный закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 года N 199
Статья 1.  Внести в  Конституционный закон  Республики Казахстан от 25 декабря 2000 г. "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 23, ст. 410) следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 3 статьи 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Какое-либо вмешательство в деятельность суда по отправлению правосудия недопустимо и влечет ответственность по закону. По конкретным делам судьи не подотчетны. Обращения по судебным делам, поданные вопреки установленному порядку судопроизводства, а также по вопросам, не входящим в компетенцию суда, оставляются судом без рассмотрения или направляются в соответствующие органы.
Проявление неуважения к суду или судье влечет установленную законом ответственность.";
в части третьей слова "решения" и "решений" заменить соответственно словами "акты" и "актов";
2) в статье 3:
в подпункте 1) пункта 2 слова "Военный суд войск Республики Казахстан" заменить словами "Военный суд Республики Казахстан, специализированные финансовые суды";
пункт 3 после слова "военные," дополнить словом "финансовые,";
3) пункт 2 статьи 7 исключить;
4) подпункт 2) пункта 2 статьи 8 исключить;
5) подпункт 5) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) обеспечивает работу по противодействию коррупции и соблюдению норм судейской этики;";
6) подпункт 2) статьи 12 исключить;
7) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивает работу по противодействию коррупции и соблюдению норм судейской этики;";
в подпункте 8) слова "ведение судебной статистики," исключить;
8) в подпункте 4) пункта 1 статьи 15 слова "и анализу судебной статистики" исключить;
9) статью 16 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) обсуждает вопрос о передаче в Судебное жюри материалов в отношении судьи, имеющего низкие показатели по отправлению правосудия или два и более дисциплинарных взыскания за нарушение законности при рассмотрении судебных дел, и по итогам обсуждения выносит соответствующее решение;";
10) статью 19 изложить в следующей редакции:

"19-бап. Жоғарғы Сот алқалары
1. Жоғарғы Соттың қадағалау алқасын, азаматтық iстер жөнiндегi алқасын және қылмыстық iстер жөнiндегi алқасын алқалардың төрағалары басқарады.
2. Әр алқадағы судьялардың саны және олардың дербес құрамы Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы бойынша жалпы отырыста белгiленедi.
3. Жоғарғы Соттың Төрағасы алқаларда мамандандырылған құрамдарды құруы мүмкiн.";
11) 20-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "қадағалау алқасын басқарады," деген сөздер алып тасталсын;
4) тармақшадағы "сот практикасында заңдарды қолдану" деген сөздер "сот практикасы және заңда көзделген негiздемелер бойынша қадағалау тәртiбiмен сот актiлерiн қайта қарау туралы ұсыныс жасау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "(қадағалау алқасынан басқа)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
12) 21-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сот практикасын зерделеу және жинақтау жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;";
13) 22-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алқалардың сандық және дербес құрамын белгiлейдi;";
3) тармақшадағы "сот практикасында заңдардың қолданылу" деген сөздер "сот практикасы" деген сөздермен ауыстырылып, "қабылдайды" деген сөзден кейiн "және заңнаманы жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) заңға сәйкес сот iстерiн қадағалау тәртiбiмен қарайды;";
7) тармақша ", сондай-ақ жасырын дауыспен Сот жюриiн сайлайды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) сот төрелiгiн iске асыру бойынша төмен көрсеткiштерi немесе сот iстерiн қарау кезiнде заңдылықты бұзғаны үшiн екi және одан да көп тәртiптiк жазалары бар судьяға қатысты материалдарды Сот жюриiне беру туралы мәселенi талқылайды және талқылау қорытындылары бойынша тиiстi шешiм шығарады;";
14) 25-баптың 4-тармағындағы "материалдық" деген сөзден кейiн "және әлеуметтiк" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 26-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Судьялар, олардың отбасы мүшелерi мен мүлкi мемлекеттiң қорғауында болады.
Егер судьядан тиiстi өтiнiш түссе, iшкi iстер органдары судья мен оның отбасы мүшелерiнiң қауiпсiздiгiн, оларға тиесiлi мүлiктiң сақталуын қамтамасыз етуге уақтылы және түпкiлiктi шаралар қабылдауға мiндеттi.";
16) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Судьяға тиiспеушiлiк оның жеке басына, меншiгiне, ол тұратын тұрғын үй және қызметтiк үй-жайларға, ол пайдаланатын жеке және қызметтiк көлiк құралдарына, оған тиесiлi құжаттарға, багажына және өзге де мүлiктерiне тиiспеушiлiктi қамтиды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Судьяға қатысты арнайы жедел-iздестiру iс-шаралары прокурордың санкциясымен ғана жүргiзiлуi мүмкiн.";

"Статья 19. Коллегии Верховного Суда
1. Надзорная коллегия, коллегия по гражданским делам и коллегия по уголовным делам Верховного Суда возглавляются председателями коллегий.
2. Число судей в каждой коллегии и их персональный состав устанавливаются на пленарном заседании по представлению Председателя Верховного Суда.
3. В коллегиях Председателем Верховного Суда могут создаваться специализированные составы.";
11) в статье 20:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "возглавляет надзорную коллегию," исключить;
в подпункте 4) слова "применения в судебной практике законодательства" заменить словами "судебной практики и представления о пересмотре судебных актов в порядке надзора по основаниям, предусмотренным законом";
в подпункте 6) слова "(кроме надзорной коллегии)" исключить;
подпункт 8) пункта 2 исключить;
12) подпункт 2) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2) организует работу по изучению и обобщению судебной практики;";
13) в пункте 1 статьи 22:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) устанавливает численный и персональный состав коллегий;";
в подпункте 3) слова "применения в судебной практике законодательства" заменить словами "судебной практики и вносит предложения по совершенствованию законодательства";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) рассматривает в порядке надзора судебные дела в соответствии с законом;";
подпункт 7) дополнить словами ", а также тайным голосованием избирает Судебное жюри";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) обсуждает вопрос о передаче в Судебное жюри материалов в отношении судьи, имеющего низкие показатели по отправлению правосудия или два и более дисциплинарных взыскания за нарушение законности при рассмотрении судебных дел, и по итогам обсуждения выносит соответствующее решение;";
14) пункт 4 статьи 25 после слова "материальное" дополнить словами "и социальное";
15) часть первую пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. Судьи, члены их семей и имущество находятся под защитой государства.
Органы внутренних дел обязаны принимать своевременные и исчерпывающие меры к обеспечению безопасности судьи и членов его семьи, сохранности принадлежащего им имущества, если от судьи поступит соответствующее обращение.";
16) в статье 27:
пункт 1 дополнить предложением следующего содержания:
"Неприкосновенность судьи включает в себя неприкосновенность его личности, собственности, занимаемых им жилых и служебных помещений, используемых им личных и служебных транспортных средств, принадлежащих ему документов, багажа и иного имущества.";
пункт 2 дополнить предложением следующего содержания:
"Специальные оперативно-розыскные мероприятия в отношении судьи могут быть проведены только с санкции прокурора.";

17) 28-баптың 1-тармағында:
1) тармақша ", судьяның антына адал болуға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "әдiлдiгi мен алаламаушылығына" деген сөздер "адалдығына, әдiлдiгiне, объективтiлiгi мен алаламаушылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "сот төрелiгiн" деген сөздердiң алдынан "сыбайлас жемқорлықтың кез келген көрiнiстерiне және" деген сөздермен толықтырылсын, "араласудың кез келген" деген сөздер "араласу" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Судьялыққа кандидаттарға қойылатын талаптар
1. Аудандық соттың судьясы болып:
жиырма бес жасқа толған;
жоғары заң бiлiмi бар, еңбек жолы мiнсiз және заң мамандығы бойынша кемiнде екi жыл жұмыс стажы бар;
Әдiлет бiлiктiлiк алқасында немесе мамандандырылған магистратурада бiлiктiлiк емтиханын тапсырған;
медициналық куәландырудан өткен және судьяның кәсiби мiндеттерiн атқаруға кедергi келтiретiн ауруларының жоқтығын растаған;
сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және соттың жалпы отырысының оң пiкiрiн алған Қазақстан Республикасының азаматы тағайындалуы мүмкiн. Мамандандырылған магистратураны оқып бiтiрген адамдарға тағылымдамадан өту талап етiлмейдi.
2. Осы баптың 1-тармағының талаптарына сай келетiн, заң мамандығы бойынша кемiнде он жыл жұмыс стажы бар, оның iшiнде, әдетте, кемiнде бес жыл судья болған азамат облыстық соттың судьясы бола алады.
3. Осы баптың 1-тармағының талаптарына сай келетiн, заң мамандығы бойынша кемiнде он бес жыл жұмыс стажы бар, оның iшiнде, әдетте, кемiнде он жыл судья болған азамат Жоғарғы Соттың судьясы бола алады.
4. Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өту шарты мен тәртiбi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Ережеде айқындалады.";
19) мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Судья лауазымына кандидатты медициналық куәландыру
1. Судья лауазымына кандидаттың судьяның кәсiби мiндеттерiн атқаруға кедергi келтiретiн ауруларының жоқтығын растау үшiн оған медициналық куәландыру жүргiзiледi.
2. Судьяның кәсiби мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiретiн аурулардың тiзбесi жергiлiктi соттарды ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органның және денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның бiрлескен нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленедi.";
20) 30-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi, 4-тармағының бiрiншi бөлiгi және 5-тармағының бiрiншi бөлiгi "отырысының" деген сөзден кейiн "оң" деген сөзбен толықтырылсын;
21) 31-бапта:
7-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тиiстi сотта судьялардың бос орны болмаған жағдайда осындай лауазымға қайтадан сайланбаған немесе тағайындалмаған төраға мен алқа төрағасы олардың келiсiмiмен тең дәрежелi немесе төмен тұрған соттың судьясы лауазымына конкурссыз тағайындауға ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

17) в пункте 1 статьи 28:
подпункт 1) дополнить словами ", быть верен присяге судьи";
подпункт 2) после слов "вызвать сомнения в его" дополнить словами "честности, справедливости,";
подпункт 3) после слова "любым" дополнить словами "проявлениям коррупции и";
18) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Требования, предъявляемые к кандидатам в судьи
1. Судьей районного суда может быть назначен гражданин Республики Казахстан:
достигший возраста двадцати пяти лет;
имеющий высшее юридическое образование, безупречную репутацию и стаж работы по юридической профессии не менее двух лет;
сдавший квалификационный экзамен в Квалификационной коллегии юстиции или в специализированной магистратуре;
прошедший медицинское освидетельствование и подтвердивший отсутствие заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи;
успешно прошедший стажировку в суде и получивший положительный отзыв пленарного заседания суда. Лицам, окончившим обучение в специализированной магистратуре, прохождение стажировки не требуется.
2. Судьей областного суда может быть гражданин, отвечающий требованиям пункта 1 настоящей статьи, имеющий стаж работы по юридической профессии не менее десяти лет, из них, как правило, не менее пяти лет судьей.
3. Судьей Верховного Суда может быть гражданин, отвечающий требованиям пункта 1 настоящей статьи, имеющий стаж работы по юридической профессии не менее пятнадцати лет, из них, как правило, не менее десяти лет судьей.
4. Условия и порядок прохождения стажировки кандидатом в судьи определяются Положением, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.";
19) дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Медицинское освидетельствование кандидата
на должность судьи
1. Для подтверждения отсутствия у кандидата на должность судьи заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, проводится его медицинское освидетельствование.
2. Перечень заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, устанавливается совместным нормативным правовым актом уполномоченного государственного органа, осуществляющего организационное и материально-техническое обеспечение местных судов, и уполномоченного органа в области здравоохранения.";
20) часть вторую пункта 2, часть первую пункта 4 и часть первую пункта 5 статьи 30 после слов "с учетом" дополнить словом "положительного";
21) в статье 31:
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия вакантных должностей судей в соответствующем суде председатель и председатель коллегии, которые не были повторно избраны или назначены на аналогичную должность, с их согласия представляются к назначению на должность судьи равнозначного или нижестоящего суда без конкурса.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

"8. Сот қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде осы соттың судьялары олардың келiсiмiмен тең дәрежелi немесе төмен тұрған соттың судьясы лауазымына тағайындауға конкурссыз ұсынылуы мүмкiн.";
22) 33-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Конституциялық заңның 34-бабының 2-тармағында көзделген негiздер бойынша судья өкiлеттiктерiн тоқтату қажеттiгi туралы судьялардың тәртiптiк-бiлiктiлiк алқасының шешiмi болса;";
23) 34-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) судья орнынан түскенде;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) судья өз тiлегi бойынша қызметiнен босағанда;";
5) тармақшадағы "азаматтығынан айырылғанда" деген сөздер "азаматтығы тоқтатылғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "бермесе тоқтатылады." деген сөздер "бермесе;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) Сот жюриiнiң қорытындысы бойынша;
10) зейнеткерлiк жасқа толғанда тоқтатылады.";
6-тармақ "3)-7)" деген цифрлардан кейiн ", 9) және 10)" деген цифрлармен толықтырылсын;
24) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Судьяның орнынан түсуi
1. Еңбек жолы мiнсiз және кемiнде он бес жыл судьялық жұмыс стажы бар судьяның өзiнiң судья атағын, судьялар қоғамдастығында болуын, жеке басына тиiспеушiлiк кепiлдiгiн және осы Конституциялық заңда көзделген өзге де материалдық және әлеуметтiк кепiлдiктерiн сақтай отырып, судьялық өкiлеттiктерiн тоқтатуының ерекше нысаны орнынан түсу деп танылады.
Судьяны орнынан түсу нысанында қызметiнен босату осы Конституциялық заңның 34-бабы 1-тармағының 1-1), 2), 8) және 10) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша жүзеге асырылады.
2. Судья орнынан түскен кезде судьялық жұмыс стажы жиырма және одан да көп жыл болса, жиырма төрт айлық лауазымдық айлықақы мөлшерiнде, судьялық жұмыс стажы он бестен жиырма жылға дейiн болса, он сегiз айлық лауазымдық айлықақы мөлшерiнде оның соңғы лауазымы бойынша бiржолғы шығу жәрдемақысы төленедi.
3. Судьяның орнынан түсуi:
кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырғанда, коммерциялық ұйымның басшы органының немесе байқаушы кеңесiнiң құрамына кiргенде, оқытушылық, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметтен басқа ақы төленетiн қызметке тұрғанда;
ол қылмыс жасағанда немесе сот билiгiнiң беделiне нұқсан келтiретiн терiс қылық жасағанда;
өз тiлегi бойынша;
Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылғанда;
ол қайтыс болғанда немесе оны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешiмi заңды күшiне енгенде тоқтатылады.
4. Судья орнынан түсуi тоқтатылған жағдайда жеке басына тиiспеушiлiк кепiлдiгiнен және осы Конституциялық заңның  51,   53   және  55-баптарында  көзделген кепiлдiктерден айырылады.";

"8. При реорганизации или упразднении суда судьи этого суда с их согласия могут представляться к назначению на должность судьи равнозначного или нижестоящего суда без конкурса.";
22) пункт 1 статьи 33 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) имеется решение дисциплинарно-квалификационной коллегии судей о необходимости прекращения полномочий судьи по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 34 настоящего Конституционного закона;";
23) в статье 34:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уход судьи в отставку;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) освобождение от должности судьи по собственному желанию;";
в подпункте 5) слово "утрата" заменить словом "прекращение";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) заключение Судебного жюри;
10) достижение пенсионного возраста.";
пункт 6 после цифр "3) - 7)" дополнить цифрами ", 9) и 10)";
24) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Отставка судьи
1. Отставкой признается особая форма прекращения полномочий судьи, имеющего безупречную репутацию и стаж судейской работы не менее пятнадцати лет, с сохранением за ним звания судьи, принадлежности к судейскому сообществу, гарантии личной неприкосновенности и иных материальных и социальных гарантий, предусмотренных настоящим Конституционным законом.
Освобождение судьи от должности в форме отставки осуществляется по основаниям, предусмотренным подпунктами 1-1), 2), 8) и 10) пункта 1 статьи 34 настоящего Конституционного закона.
2. При выходе в отставку судье выплачивается единовременное выходное пособие в размере двадцати четырех месячных должностных окладов при стаже судейской работы двадцать и более лет, при стаже судейской работы от пятнадцати до двадцати лет - в размере восемнадцати месячных должностных окладов по последней должности.
3. Отставка судьи прекращается в случаях:
осуществления предпринимательской деятельности, вхождения в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации, поступления на оплачиваемую должность, кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности;
совершения им преступления или порочащего проступка, умаляющего авторитет судебной власти;
по собственному желанию;
прекращения гражданства Республики Казахстан;
его смерти или вступления в законную силу решения суда об объявлении его умершим.
4. В случае прекращения отставки судья лишается гарантии личной неприкосновенности и гарантий, предусмотренных статьями  51,   53 и   55 настоящего  Конституционного закона.";

25) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
"35-1-бап. Судьяны зейнетақымен қамсыздандыру
1. Судьяны зейнетақымен қамсыздандыру Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен және шарттарда жүзеге асырылады.
2. Судья үшiн Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мөлшерде республикалық бюджет қаражаты есебiнен қосымша мiндеттi зейнетақы жарналары белгiленедi.
Судья терiс себептер бойынша қызметiнен босатылған кезде аталған жарналар республикалық бюджетке алынады.";
26) 38-баптың бiрiншi бөлiгi "бiлiктiлiк сыныптарын беру" деген сөздерден кейiн ", судьяның орнынан түсу құқығын және оны тоқтатуды растау" деген сөздермен толықтырылсын;
27) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Сот жюриi
Жұмыс iстеп жүрген судьяның кәсiби жарамдылығын анықтау үшiн жетi судьядан тұратын Сот жюриi құрылады.
Облыстық немесе Жоғарғы Соттың жалпы отырысының шешiмi Сот жюриiнде судьяларға қатысты материалдарды қарау үшiн негiз болып табылады.
Сот жюриiнде материалдарды қарау тәртiбi Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен Ережеде айқындалады.";
28) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Тәртiптiк iс қозғау құқығы
Тәртiптiк iс қозғау құқығы:
1) Республиканың кез келген судьясына қатысты - Республикалық тәртiптiк-бiлiктiлiк алқасына;
2) облыстық соттың судьясына, аудандық соттың төрағасы мен судьясына қатысты - облыстық тәртiптiк-бiлiктiлiк алқаларына тиесiлі болады.";
29) 43-бапта:
1-тармақ "алқа төрағаларына қатысты" деген сөздерден кейiн "тәртiптiк iс қозғау туралы мәселенi," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "судьяларына қатысты" деген сөздерден кейiн "тәртiптiк iс қозғау туралы мәселенi," деген сөздермен толықтырылсын;
30) 44-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Конституциялық заңның 40-бабының 1-тармағында көзделген тәртiптiк жаза қолдану туралы;";
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша "қарауға жiберу туралы" деген сөздерден кейiн "не шешiмдi өзгерiссiз қалдыру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 47-баптың 2-тармағы "9) тармақшасына сәйкес" деген сөздерден кейiн "судьяның мәртебесiн, оны тағайындау және сайлау тәртiбiн, сондай-ақ ол жүзеге асыратын функцияларды ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
32) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Судья мертiккен (жарақаттанған, жараланған, контузия
алған, кәсiби ауруға шалдыққан) немесе қаза тапқан
(қайтыс болған) жағдайдағы өтемақы
1. Судья қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мертiксе (жарақаттанса, жараланса, контузия алса, кәсiби ауруға шалдықса), оған осы бапта белгiленген мөлшерде бiржолғы өтемақы төленедi.

25) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Пенсионное обеспечение судьи
1. Пенсионное обеспечение судьи осуществляется в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
2. Для судьи устанавливаются дополнительно обязательные пенсионные взносы за счет средств республиканского бюджета в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
При освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам указанные взносы изымаются в республиканский бюджет.";
26) часть первую статьи 38 после слов "квалификационных классов," дополнить словами "подтверждения права судьи на отставку и ее прекращение,";
27) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Судебное жюри
Для определения профессиональной пригодности действующего судьи образуется Судебное жюри из семи судей.
Основанием для рассмотрения на Судебном жюри материалов в отношении судьи является решение пленарного заседания областного или Верховного Суда.
Порядок рассмотрения материалов на Судебном жюри определяется Положением, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.";
28) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Право возбуждения дисциплинарного производства
Право возбуждения дисциплинарного производства принадлежит:
1) Республиканской дисциплинарно-квалификационной коллегии - в отношении любого судьи Республики;
2) областным дисциплинарно-квалификационным коллегиям - в отношении судьи областного суда, председателя и судьи районного суда.";
29) в статье 43:
пункт 1 после слов "коллегия рассматривает" дополнить словами "вопрос о возбуждении дисциплинарного производства,";
пункт 2 после слов "коллегии рассматривают" дополнить словами "вопрос о возбуждении дисциплинарного производства,";
30) в статье 44:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) о наложении дисциплинарного взыскания, предусмотренного пунктом 1 статьи 40 настоящего Конституционного закона;";
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) дополнить словами ", либо об оставлении решения без изменения";
31) пункт 2 статьи 47 дополнить словами "с учетом статуса судьи, порядка его назначения и избрания, а также осуществляемых им функций";
32) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Компенсации в случае получения увечья (травмы,
ранения, контузии, профессионального заболевания)
или гибели (смерти) судьи
1. При получении судьей увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания) в период исполнения им служебных обязанностей ему производится выплата единовременной компенсации в размере, установленном настоящей статьей.

2. Судья қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда не қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мертiгу (жарақаттану, жаралану, контузия алу, кәсiби ауруға шалдығу) салдарынан судья өкiлеттiгiн тоқтатқаннан кейiн бiр жылдың iшiнде оны алуға құқығы бар адамдарға соңғы атқарған лауазымы бойынша алпыс айлық лауазымдық айлықақысы мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
3. Судьяның қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мертiгуiнiң (жарақаттануының, жаралануының, контузия алуының, кәсiби ауруға шалдығуының) нәтижесiнде мүгедек болғаны белгiленген жағдайда, оған:
1) I топтағы мүгедекке - отыз айлық лауазымдық айлықақы;
2) II топтағы мүгедекке - он сегiз айлық лауазымдық айлықақы;
3) III топтағы мүгедекке - алты айлық лауазымдық айлықақы мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
4. Судья қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мүгедектiк белгiлеуге әкеп соқтырмаған ауыр мертiккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған, кәсiби ауруға шалдыққан) жағдайда оған бiр жарым айлық лауазымдық айлықақы мөлшерiнде, жеңiл мертiккен жағдайда - жарты айлық лауазымдық айлықақы мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
5. Бiржолғы өтемақы төлеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
6. Егер судьяның қызметтiк мiндеттерiн атқарумен байланысты емес жағдайларда мертiккенi (жарақаттанғаны, жараланғаны, контузия алғаны, кәсiби ауруға шалдыққаны) немесе қаза тапқаны (қайтыс болғаны) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен дәлелденсе, бiржолғы өтемақы төленбейдi.";
33) мынадай мазмұндағы 55-1-баппен толықтырылсын:
"55-1-бап. Судьяны материалдық және әлеуметтiк қамсыздандыру
жөнiндегi кепiлдiктерден айыру
Судья өзiнiң қылмыс жасауына немесе сот билiгiнiң беделiне нұқсан келтiретiн терiс қылық жасауына, сот әдебi талаптарын сақтамауына және осы Конституциялық заңның 28-бабында көрсетiлген өзге де талаптарды орындамауына байланысты судьялардың тәртiптiк-бiлiктiлiк алқасының шешiмi бойынша оның өкiлеттiктерi тоқтатылған кезде, сондай-ақ кәсiби жарамсыздығына байланысты Сот жюриiнiң қорытындысы бойынша:
1) орнынан түсу құқығынан және жеке басына тиiспеушiлiк кепiлдiгiнен;
2) осы Конституциялық заңның 51, 53, 54 және 55-баптарында көзделген барлық материалдық және әлеуметтiк кепiлдiктерден айырылады.";
34) 56-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк "қамтамасыз етудi" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ сот статистикасын жүргiзудi" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк "қамтамасыз етудi" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ соттарда сот статистикасын жүргiзудi" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "және сот статистикасын жүргiзу" деген сөздер алып тасталсын.

2. В случае гибели (смерти) судьи при исполнении служебных обязанностей либо в течение года после прекращения полномочий судьи вследствие получения увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания), полученного при исполнении служебных обязанностей, лицам, имеющим право на получение компенсации, выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного должностного оклада по последней занимаемой должности.
3. При установлении судье инвалидности, наступившей в результате увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания), полученного при исполнении служебных обязанностей, ему выплачивается единовременная компенсация в размерах:
1) инвалиду I группы - тридцатимесячного должностного оклада;
2) инвалиду II группы - восемнадцатимесячного должностного оклада;
3) инвалиду III группы - шестимесячного должностного оклада.
4. В случае получения судьей при исполнении служебных обязанностей тяжелого увечья (травмы, ранения, контузии, профессионального заболевания), не повлекшего установления инвалидности, ему выплачивается единовременная компенсация в размере полуторамесячного должностного оклада, легкого увечья - половины месячного должностного оклада.
5. Порядок выплаты единовременной компенсации определяется Правительством Республики Казахстан.
6. Единовременная компенсация не выплачивается, если в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, доказано, что увечье (травма, ранение, контузия, профессиональное заболевание) или гибель (смерть) судьи наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.";
33) дополнить статьей 55-1 следующего содержания:
"Статья 55-1. Лишение судьи гарантий по материальному
и социальному обеспечению
Судья при прекращении его полномочий по решению дисциплинарно-квалификационной коллегии судей в связи с совершением им преступления или порочащего проступка, умаляющего авторитет судебной власти, несоблюдением требований судейской этики и невыполнением иных требований, указанных в статье 28 настоящего Конституционного закона, а также по заключению Судебного жюри в связи с профессиональной непригодностью лишается:
1) права на отставку и гарантии личной неприкосновенности;
2) всех материальных и социальных гарантий, предусмотренных статьями 51, 53, 54 и 55 настоящего Конституционного закона.";
34) в статье 56:
в пункте 1:
часть первую после слов "Верховного Суда Республики Казахстан" дополнить словами ", а также ведение судебной статистики";
часть вторую после слов "местных судов" дополнить словами ", а также ведение судебной статистики в судах";
в пункте 5 слова "и ведению судебной статистики" исключить.

2-бап.  Осы Конституциялық заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2.  Настоящий Конституционный закон вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан