Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбекті реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы N 253 Заңы
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат):
1) 148-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"148-бап. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын
бұзу";
бірінші бөлікте:
"Қызметкерді жеке пиғылмен жұмыстан заңсыз босату" деген сөздер "Қызметкермен еңбек шартын заңсыз тоқтату" деген сөздермен ауыстырылсын;
"еңбек туралы заңдарды" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әйелмен оның жүктілігі себебі бойынша еңбек шартын жасасудан негізсіз бас тарту немесе онымен еңбек шартын негізсіз тоқтату немесе үш жасқа дейінгі балалары бар әйелмен осы себептер бойынша еңбек шартын жасасудан негізсіз бас тарту немесе онымен еңбек шартын негізсіз тоқтату, сол сияқты мүгедекпен оның мүгедектігі себебі бойынша не кәмелетке толмағанмен оның кәмелетке толмағандығы себебі бойынша еңбек шартын жасасудан негізсіз бас тарту немесе еңбек шартын негізсіз тоқтату -";
2) мынадай мазмұндағы 150-1-баппен толықтырылсын:
"150-1-бап. Қызметкерлер өкілдерінің заңды қызметіне
кедергі келтіру
Қызметкерлер өкілдерінің заңды қызметіне лауазымды адамның қызмет бабын пайдаланып кедергі келтіруі, сол сияқты олардың құқықтары мен заңды мүдделерін елеулі түрде бұзуға әкеп соққан лауазымды адамның өзінің қызмет бабын пайдалана отырып олардың заңды қызметіне араласуы -
жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде айыппұл салуға не екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования труда
Закон Республики Казахстан от 15 мая 2007 года N 253
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст.774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 12, ст. 72; N 15, ст. 92; 2007 г., N 1, ст. 2; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 40):
1) в статье 148:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 148. Нарушение трудового законодательства Республики Казахстан";
в части первой:
слова "увольнение работника с работы из личных побуждений" заменить словами "прекращение трудового договора с работником";
слова "законодательства о труде" заменить словами "трудового законодательства Республики Казахстан";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Необоснованный отказ в заключении трудового договора с женщиной или необоснованное прекращение с ней трудового договора по мотивам ее беременности или необоснованный отказ в заключении трудового договора или необоснованное прекращение трудового договора с женщиной, имеющей детей до трех лет, по этим мотивам, а равно необоснованный отказ в заключении трудового договора или необоснованное прекращение трудового договора с инвалидом по мотивам инвалидности либо несовершеннолетнего по мотивам его несовершеннолетия -";
2) дополнить статьей 150-1 следующего содержания:
"Статья 150-1. Воспрепятствование законной деятельности
представителей работников
Воспрепятствование законной деятельности представителей работников должностным лицом с использованием служебного положения, а равно вмешательство в их законную деятельность, совершенное должностным лицом с использованием своего служебного положения, повлекшее существенное нарушение их прав и законных интересов, -
наказываются штрафом в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до трех лет.".

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "еңбек заңдарында", "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен", "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына", "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарында", "еңбек туралы заңдарға", "еңбек туралы заңда" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында", "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен", "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 125-баптың 3-тармағындағы "Жұмысқа қабылдаудың, жұмыстан босатудың және басқа жұмысқа көшірудің ережелерін" деген сөздер "Еңбек шартын жасасу мен тоқтатуды және басқа жұмысқа көшіруді" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжаттар; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 3, 21-құжат;№4, 28-құжат; N 5-6, 37-құжат):
1) 493-баптың 2-тармағындағы "еңбек туралы заң актілерінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 573-баптың 3-тармағындағы "еңбек туралы заң актілерінде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 742-баптың 2-тармағы 2) тармақшасындағы ", оның ішінде келісім-шарт бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
4) 921-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
"(келісім-шарттың)" деген сөздер алып тасталсын;
"жұмыстарды қауіпсіз жүргізу үшін" деген сөздер "жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 1040-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) зейнетақы төлемдеріне, жәрдемақылар мен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының және Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы заңдарының негізінде басқа да төлемдер алу құқығы;".

2. В  Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53; 2006 г., N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 5-6, ст. 40):
1) по всему тексту слова "трудовым законодательством", "законодательством Республики Казахстан о труде", "законодательством о труде", "законодательством о труде Республики Казахстан" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
2) в пункте 3 статьи 125 слова "правил приема на работу, увольнения с работы" заменить словами "заключения и прекращения трудового договора".
3. В  Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст.7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 21-22, ст. 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24, 25; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85; 2007 г., N 3, ст. 21; N 4, ст. 28; N 5-6, ст. 37):
1) в пункте 2 статьи 493 слова "законодательными актами о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
2) в пункте 3 статьи 573 слова "законодательными актами о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
3) в подпункте 2) пункта 2 статьи 742 слова ", в том числе по контракту" исключить;
4) в части первой пункта 2 статьи 921:
слово "(контракта)" исключить;
слова "за безопасным ведением работ" заменить словами ", ответственного за безопасное ведение работ";
5) в подпункте 4) пункта 2 статьи 1040 слова "законодательных актов о труде и социальном обеспечении" заменить словами "трудового законодательства Республики Казахстан и законов Республики Казахстан в сфере социального обеспечения".

4. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 4, 28-құжат):
237-баптың 4) тармақшасындағы "туралы шешімдер дереу орындалуға тиіс." деген сөздер "туралы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жаңа 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) ереуілді заңсыз деп тану туралы шешімдер дереу орындалуға тиіс.".
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат):
1) 87-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"87-бап. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу
1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген іс-әрекеттерді (әрекетсіздікті) қоспағанда, жұмыс берушінің немесе лауазымды адамның Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзуы -
айлық есептік көрсеткіштің оннан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жұмыс берушінің жалақыны толық көлемде және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде төлемеуі, сол сияқты төлемді кідірту кезеңіне өсімақыны есептемеуі және төлемеуі -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

4. В  Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72; N 13, ст. 86; 2007 г., N 3, ст. 20; N 4, ст. 28):
статью 237 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) о признании забастовки незаконной.".
5. В Кодекс Республики Казахстан об  административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст.72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40):
1) статью 87 изложить в следующей редакции:
"Статья 87. Нарушение трудового законодательства
Республики Казахстан
1. Нарушение работодателем или должностным лицом трудового законодательства Республики Казахстан, за исключением действий (бездействия), предусмотренных частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф в размере от десяти до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
3. Невыплата заработной платы работодателем в полном объеме и в сроки, которые установлены трудовым законодательством Республики Казахстан, а равно неначисление и невыплата пени за период задержки платежа -
влекут штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.

4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) -
айлық есептік көрсеткіштің жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертулер.
1. Осы Кодексте жұмыс беруші деп басшысы (әкімшілігі) өкілдік ететін заңды тұлға не қызметкермен еңбек қатынастарында тұратын жеке тұлға танылады.
2. Егер атқарушы органдардың және өзге де ұйымдардың басшылары басқаратын ұйымдар жалақыны төлеуге қаражат беруді (аударуды) кідіртсе, оларды осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде аталған лауазымды адамдар деп түсіну керек.";
2) 89-баптың бірінші және үшінші бөліктеріндегі "еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау туралы заңнаманы", "еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау туралы заңнаманың" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын", "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 90-баптың екінші абзацындағы "бестен жиырмаға дейінгі" деген сөздер "екі жүзден бес жүзге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 91-баптың екінші абзацындағы "оннан жиырма беске дейінгі" деген сөздер "екі жүзден бес жүзге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 92-баптың екінші абзацындағы "оннан жиырма беске дейінгі" деген сөздер "екі жүзден бес жүзге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 93-баптың екінші абзацындағы "бестен онға дейінгі" деген сөздер "елуден жүзге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар):
1) 10-баптың 25-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-1) қызметкер - жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және тікелей еңбек шарты бойынша жұмысты орындайтын жеке адам;";
2) 178-баптың 14) тармақшасындағы "жеке", "(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;

4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Работодателем в настоящем Кодексе признается юридическое лицо, представляемое ее руководителем (администрацией), либо физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях.
2. Под должностными лицами, указанными в частях первой и второй настоящей статьи, следует понимать руководителей исполнительных органов и иных организаций, если возглавляемые ими организации задержали выдачу (перечисление) средств на выплату заработной платы.";
2) в частях первой и третьей статьи 89 слова "законодательства о безопасности и охране труда" заменить словами "трудового законодательства Республики Казахстан";
3) в абзаце втором статьи 90 слова "пяти до двадцати" заменить словами "двухсот до пятисот";
4) в абзаце втором статьи 91 слова "десяти до двадцати пяти" заменить словами "двухсот до пятисот";
5) в абзаце втором статьи 92 слова "десяти до двадцати пяти" заменить словами "двухсот до пятисот";
6) в абзаце втором статьи 93 слова "пяти до десяти" заменить словами "пятидесяти до ста".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. " О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40):
1) подпункт 25-1) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"25-1) работник - физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по трудовому договору;";
2) в подпункте 14) статьи 178 слова "индивидуальным", "(контрактам)" исключить;

3) 187-1-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "жеке", "(келісім-шарт, келісім)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "жеке", "(келісім-шартта)" деген сөздер алып тасталсын;
4) 191-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "жеке", "(келісім-шартта, келісімде)" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтың үшінші бөлігіндегі "жеке", "(келісім-шарттың)" деген сөздер алып тасталсын;
5) 316-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "жеке" деген сөз алып тасталсын;
6) 527-баптың 5-тармағының 2) тармақшасындағы "жеке" деген сөз алып тасталсын.
7. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Кеден кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж.,  N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 3-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат):
1) 407-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
"жеке" деген сөз алып тасталсын;
"заңдарына" деген сөз "еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 505-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеден органдарында қызмет атқару тәртібі осы Кодекспен, осы Кодекске қайшы келмейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.".
8. "Діни сенім бостандығы және діни бірлестіктер туралы" 1992 жылғы 15 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 4, 84-құжат; 1995 ж., N 20, 120, 121-құжаттар; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат):
1) 20-бапта:
"жұмысшы немесе қызметші" деген сөздер "қызметкер" деген сөзбен ауыстырылсын;
"еңбек туралы заңдар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жұмысшылары мен қызметшілеріне" деген сөздер "қызметкерлерімен" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 21-баптағы "жұмысшыларымен және қызметшілерімен", "азаматтарға" деген сөздер тиісінше "қызметкерлерімен", "қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы" 1993 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 1, 3-құжат; 1995 ж., N 8, 56-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 2002 ж., N 16, 147-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 5-1-баптың 2-тармағындағы "қызметшілерінің" деген сөз "азаматтық қызметшілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) в статье 187-1:
в подпункте 2) пункта 1 слова "индивидуальный", "(контракт, соглашение)" исключить;
в пункте 2 слова "индивидуальном", "(контракте)" исключить;
4) в статье 191:
в подпункте 2) пункта 3 слова "индивидуальном", "(контракте, соглашении)" исключить;
в части третьей пункта 5 слова "индивидуального", "(контракта)" исключить;
5) в подпункте 4) пункта 1 статьи 316 слово "индивидуального" исключить;
6) в подпункте 2) пункта 5 статьи 527 слово "индивидуального" исключить.
7. В  Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г., N 3, ст. 22, N 11, ст. 55; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 3; N 2, ст. 14, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33):
1) в части второй пункта 1 статьи 407:
слова "индивидуального" исключить;
после слов "в соответствии с" дополнить словом "трудовым";
2) в пункте 2 статьи 505:
после слова "Кодексом" дополнить словами ", трудовым законодательством Республики Казахстан";
слова "и труде" исключить.
8. В  Закон Республики Казахстан от 15 января 1992 г. "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 84; 1995 г., N 20, ст. 120, 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53):
1) в статье 20:
слова "законодательство о труде" заменить словами "трудовое законодательство Республики Казахстан";
слова "рабочих и служащих" заменить словом "работников";
слова "рабочими и служащими" заменить словом "работниками";
2) в статье 21 слова "рабочими и служащими", "гражданам" заменить соответственно словами "работниками", "работникам".
9. В Закон Республики Казахстан от 13 января 1993 г. "О Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст. 3; 1995 г., N 8, ст. 56; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 2002 г., N 16, ст. 147; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 2 статьи 5-1 слово "служащих" заменить словами "гражданских служащих";

2) 9-баптың бірінші бөлігіндегі "жеке" деген сөз алып тасталсын;
3) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Шекара қызметіндегі қызметкерлердің еңбек
шарты бойынша жұмыс істеуі
Шекара қызметіндегі қызметкерлер мен азаматтық қызметшілердің еңбек шарты бойынша жұмыс істеуі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледі.".
10. "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1993 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2003 ж., N 15, 135-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
15-баптың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Кәсіптік одақтар туралы" 1993 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 8, 200-құжат; 1995 ж., N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 147-құжат):
1) 7-баптағы "Еңбекшілердің жұмысқа қабылдануын, жұмыста жоғарылауын, сондай-ақ жұмыстан босатылуын олардың" деген сөздер "Қызметкердің жұмысқа қабылдануын, жұмыста жоғарылауын, сондай-ақ жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзуды оның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-бапта:
бірінші бөлікте:
алтыншы абзацтағы "кәсіподақтар, еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі заңдарды" деген сөздер "кәсіподақтар туралы заңнамасын, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "зейнетақы заңдарының, еңбек қорғау және кәсіподақтар туралы заңдардың" деген сөздер "зейнетақы заңнамасының, кәсіподақтар туралы заңнаманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-баптың бірінші бөлігіндегі "Еңбекшілердің" деген сөз "Қызметкерлердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 12-баптың екінші бөлігіндегі "еңбекшілердің" деген сөз "қызметкерлердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 14-баптың бірінші және екінші бөліктеріндегі "еңбекшілерді", "еңбекшілер" деген сөздер тиісінше "қызметкерлерді", "қызметкерлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Бастауыш кәсіподақ ұйымдары кәсіподақ
комитеттерінің өкілеттіктері
Бастауыш кәсіподақ ұйымдары кәсіподақ комитеттерінің өкілеттіктері осы Заңмен, кәсіптік одақтардың жарғыларымен, салалық, өңірлік келісімдермен және ұйымдардың ұжымдық шарттарымен белгіленеді.
Бастауыш кәсіподақ ұйымдары кәсіподақ комитеттерінің құқықтары, кәсіптік одақтың мүшесі болып табылатын қызметкерлермен жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен реттеледі.
Келісімдерге және ұжымдық шарттарға сәйкес кәсіподақ комитеттері мен жұмыс берушілер ұйымдардағы басқа да әлеуметтік-еңбектік, экономикалық мәселелерді шешуі мүмкін.".

2) в части первой статьи 9 слово "индивидуальному" исключить;
3) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Работа по трудовому договору работников
в Пограничной службе
Работа по трудовому договору работников и гражданских служащих в Пограничной службе регулируется трудовым законодательством Республики Казахстан.".
10. В Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 г. "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257; 2003 г., N 15, ст. 135; 2004 г., N 23, ст. 142):
в части третьей статьи 15 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
11. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 1993 г. "О профессиональных союзах" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 200; 1995 г., N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 147):
1) в статье 7 слова "увольнение трудящихся по причине принадлежности" заменить словами "расторжение трудового договора по инициативе работодателя по причине принадлежности работника";
2) в статье 10:
в части первой:
в абзаце шестом слова "охране труда и технике безопасности" заменить словами "трудовое законодательство Республики Казахстан";
в абзаце седьмом слова "законодательства об охране труда и" заменить словами "законодательства о";
3) в части первой статьи 11 слово "трудящихся" заменить словом "работников";
4) в части второй статьи 12 слово "трудящихся" заменить словом "работников";
5) в частях первой и второй статьи 14 слово "трудящихся" заменить словом "работников";
6) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Полномочия профсоюзных комитетов первичных
профсоюзных организаций
Полномочия профсоюзных комитетов первичных профсоюзных организаций определяются настоящим Законом, уставами профессиональных союзов, отраслевыми, региональными соглашениями и коллективными договорами организаций.
Права профсоюзных комитетов первичных профсоюзных организаций, расторжение трудового договора по инициативе работодателя с работниками, являющимися членами профессионального союза, регулируются Трудовым кодексом Республики Казахстан.
В соответствии с соглашениями и коллективными договорами профсоюзные комитеты и работодатели могут решать в организациях и другие социально-трудовые, экономические вопросы.".

12. "АҚТҚ инфекциясының және ЖҚТБ-ның алдын алу мен емдеу туралы" 1994 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 16-17, 212-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 23, 921-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 15, 93-құжат; 2007 ж., N 5-6, 40-құжат):
1) 7-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырған немесе ЖҚТБ-мен ауыратын адамдармен еңбек шартын тоқтатуға және оны жасасудан, мектеп жасына дейінгі балалар мекемелеріне және оқу орындарына қабылдаудан бас тартуға, сондай-ақ олардың өзге де құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге, сол сияқты олардың туысқандары мен жақындарының тұрғын үй және өзге де құқықтарына қысым жасауға жол берілмейді.";
2) 12-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптағы "аталған жәрдемақыны алуға құқығы" деген сөздер "өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтету құқығы" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 66-құжат; N 24, 164-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 22, 789-құжат; N 23, 916-құжат; 2001 ж., N 10, 126-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 71-құжат; 2004 ж., N 11-12, 65-құжат; 2006 ж., N 12, 71-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 4, 33-құжат):
9-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік басқару органы кәсіпорынның басшысымен қатынасты Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартын жасасу арқылы ресімдейді.
Еңбек шартында, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген талаптардан басқа, кәсіпорын басшысының таза табыстың белгіленген бөлігін бюджетке уақтылы аудармағаны және қаржы-шаруашылық есептілігі туралы мәліметтерді уақтылы табыс етпегені үшін жауапкершілігі айқындалады.";
7-тармақтағы "қызметкерлерді кәсіпорынға жұмысқа қабылдайды және оларды жұмыстан шығарады" деген сөздер "қызметкерді кәсіпорынға жұмысқа қабылдайды және онымен еңбек шартын бұзады" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат; 1999 ж., N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 22-құжат):
56-баптағы "заңдарымен" деген сөз "еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын.

12. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1994 г. "О профилактике и лечении ВИЧ-инфекции и СПИД" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 16-17, ст. 212; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 23, ст. 921; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 15, ст. 93; 2007 г., N 5-6, ст. 40):
1) в статье 7:
пункт 2 исключить;
в пункте 4 слова "увольнения с работы, отказ в приемах на работу," заменить словами "прекращение и отказ в заключении трудового договора, в приеме";
2) в пункте 2 статьи 12 слова "с законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
3) в статье 13 слова "Право на указанное пособие" заменить словами "Право на возмещение причиненного жизни и здоровью вреда".
13. В  Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 г. "О государственном предприятии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 66; N 24, ст. 164; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 429; 1999 г., N 22, ст. 789; N 23, ст. 916; 2001 г., N 10, ст. 126; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 71; 2004 г., N 11-12, ст. 65; 2006 г., N 12, ст. 71; N 15, ст. 95; 2007 г., N 4, ст. 33):
в статье 9:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Орган государственного управления оформляет отношения с руководителем предприятия посредством заключения трудового договора в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
В трудовом договоре, помимо условий, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан, определяется ответственность руководителя предприятия за несвоевременные перечисления установленной части чистого дохода в бюджет и представление сведений о финансово-хозяйственной отчетности.";
в пункте 7 слова "увольняет с работы работников" заменить словами "расторгает трудовой договор с работником".
14. В  Закон Республики Казахстан от 28 июня 1995 г. "О нефти" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70; 2006 г., N 16, ст. 99; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 22):
в статье 56 после слова "регулируются" дополнить словом "трудовым".

15. "Өндірістік кооператив туралы" 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 20, 119-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат; 2001 ж., N 17-18, 242-құжат; 2003 ж., N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат):
23-бапта:
1-тармақтағы "жеке еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндердің еңбек жағдайлары - Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен" деген сөздер "еңбек шарты бойынша жұмыс істейтіндердің еңбек жағдайлары - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "(контрактында)" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөліктегі "еңбек туралы заңдарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
екінші бөліктегі "еңбек заңдарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "еңбек туралы заңдарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Қазақстан Республикасының Республикалық ұланы туралы" 1995 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 22, 139-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184, 190-құжаттар; 1998 ж., N 11-12, 174-құжат; N 24, 436-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 1, 2-құжат; N 23, 142-құжат):
6-бапта:
1-тармақтағы "әскери қызметшілерден, жұмысшылар мен қызметшілерден" деген сөздер "әскери қызметшілер мен қызметкерлерден" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық ұлан қызметкерлерінің еңбек қызметі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.".
17. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
34-баптың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.

15. В  Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 г. "О производственном кооперативе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 20, ст. 119; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205; 2001 г., N 17-18, ст. 242; 2003 г., N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; 2006 г., N 8, ст. 45):
в статье 23:
в пункте 1 слова "индивидуальному трудовому договору, - законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовому договору, - трудовым законодательством Республики Казахстан";
в пункте 7:
в части первой слово "(контракте)" исключить;
в части второй слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
в пункте 8:
часть вторую после слов "трудовым законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан";
в части третьей слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
16. В  Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1995 г. "О Республиканской гвардии Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 22, ст. 139; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184, 190; 1998 г., N 11-12, ст. 174; N 24, ст. 436; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 15, ст. 147; 2004 г., N 1, ст. 2; N 23, ст. 142):
в статье 6:
пункте 1 слова ", рабочих и служащих" заменить словами "и работников";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Трудовая деятельность работников Республиканской гвардии регулируется трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе.".
17. В  Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1995 г. "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 15, ст. 147; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2007 г., N 2, ст. 18):
в части третьей статьи 34 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".

18. "Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат):
1) 18-баптың 1-тармағындағы "еңбек туралы заңдарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлігіндегі "еңбек заңдары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.";
3) 27-баптың 4-тармағындағы "тиісті еңбек заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
19. "Прокуратура туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
52-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) прокуратура органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары осы Заңда, Прокуратура органдарында қызметтен өту туралы ережеде, сондай-ақ, осы Заңға қайшы келмейтін бөлігінде мемлекеттік қызмет туралы заңнамада көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледі;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) прокуратура органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.".
20. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 6, 72-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):

18. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154, 155; 2006 г.,  N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20):
1) в пункте 1 статьи 18 слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
2) в пункте 4 статьи 20:
часть первую после слов "трудовое законодательство" дополнить словами "Республики Казахстан";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Трудовые отношения работников органов внутренних дел регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственной службе.";
3) в пункте 4 статьи 27 после слов "трудовым законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".
19. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "О Прокуратуре" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 1998 г., N 15, ст. 208; 1999 г., N 8, ст. 247; N 21, ст. 774; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 142):
в статье 52:
в подпункте 1):
после слова "регулируются" дополнить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан с особенностями, предусмотренными";
слова "и труде" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) работников органов прокуратуры регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственной службе.".
20. В  Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 10, ст. 108; N 12, ст. 184; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 20, ст. 257; 2002 г., N 6, ст. 72; N 17, ст. 155; 2004 г., N 23, ст. 142):

1) орыс тіліндегі мәтін өзгертілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
2) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері
1. Ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің еңбек жағдайлары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.
2. Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлерін әлеуметтік қорғау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етіледі.".
21. "Қоғамдық бірлестіктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 234-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат):
1) 4-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамдық бірлестіктер аппараттарының қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамасы қолданылады.";
2) 22-баптағы "заңдарында көзделген" деген сөздер "заңдарында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын.
22. "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 1-баптың екінші абзацындағы "жеке" деген сөз алып тасталсын;
2) 10-1-баптың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары осы Заңда және өзге де нормативтік құқықтық актілерде көзделген, ішкі істер органдары қызметкерлері үшін белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледі.
Өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.".
23. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар):
70-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в пункте 3 статьи 18 слово "законодательством" заменить словом "законами";
2) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Работники органов национальной безопасности
1. Условия труда работников органов национальной безопасности регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
2. Социальная защита работников органов национальной безопасности обеспечивается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
21. В  Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 234; 2000 г., N 3-4, ст. 63; 2001 г., N 24, ст. 338; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53):
1) часть четвертую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"На работников аппаратов общественных объединений распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о социальном обеспечении и страховании.";
2) в статье 22 слова "предусмотренном законодательством" заменить словами "установленном законами".
22. В  Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1996 г. "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) в абзаце втором статьи 1 слово "индивидуального" исключить;
2) части третью и четвертую статьи 10-1 изложить в следующей редакции:
"Трудовые отношения сотрудников органов государственной противопожарной службы регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан с особенностями, предусмотренными настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами, установленными для сотрудников органов внутренних дел.
Трудовые отношения работников органов противопожарной службы регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе.".
23. В  Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 57; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 13, ст. 86; N 15, ст. 95; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 14, 18):
подпункт 5) пункта 1 статьи 70 изложить в следующей редакции:

"5) банкроттың қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес алдағы уақытта еңбек шартының тоқтатылатыны туралы хабарлайды;".
24. "Авариялық-құтқару қызметі және құтқарушылардың мәртебесі туралы" 1997 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 9-баптың 4-тармағында:
"(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;
"жұмысқа қабылдау мен жұмыстан шығару" деген сөздер "еңбек шартын жасасу мен тоқтату" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 23-баптың 6-тармағының бірінші бөлігіндегі "(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;
3) 24-баптың 2-тармағындағы "(келісім-шарттың)" деген сөздер алып тасталсын;
4) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Кәсіби авариялық-құтқару қызметі мен
құрамалары құтқарушыларына еңбекақы төлеу
1. Кәсіби авариялық-құтқару қызметі мен құрамалары құтқарушыларына еңбекақы төлеу Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрамалары құтқарушыларының мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
5) 31-бапта:
"(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын.
25. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат; N 23, 921-құжат; 2001 ж., N 15-16, 228-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 17, 101-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 16, 103-құжат):
1) 2-баптың жетінші абзацындағы "мерзімді", "(келісім-шарт)", "(келісім-шарты)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 13-баптың 5-тармағының үшінші бөлігіндегі "Мерзімді еңбек шарты (келісім-шарт)" деген сөздер "Еңбек шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 86-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "мерзімді", "(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;
4) 112-баптың бірінші бөлігіндегі "мерзімді еңбек келісімімен (келісім-шартпен)" деген сөздер "еңбек шартымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 114-баптың 1-тармағында:
"Мерзімді еңбек шарты (келісім-шарт)" деген сөздер "Еңбек шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;
6) 115-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "(келісім-шарттың)" деген сөздер алып тасталсын;
7) 118-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "шарттан (келісім-шарттан)" деген сөздер "еңбек шартынан" деген сөздермен ауыстырылсын.

"5) уведомляет работников банкрота о предстоящем прекращении трудового договора в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;".
24. В  Закон Республики Казахстан от 27 марта 1997 г. "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 8, ст. 187; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) в пункте 4 статьи 9:
слово "(контракт)" исключить;
слова "приема и увольнения" заменить словами "заключения и прекращения трудового договора";
2) в части первой пункта 6 статьи 23 слово "(контрактом)" исключить;
3) в пункте 2 статьи 24 слово "(контракта)" исключить;
4) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Оплата труда спасателей профессиональных
аварийно-спасательных служб и формирований
1. Оплата труда спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований осуществляется в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
2. Исчисление стажа работы по специальности спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
5) в статье 31:
слово "(контрактом)" исключить;
слово "законодательством" заменить словом "законами".
25. В  Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 11, ст. 67; 2004 г., N 14, ст. 82; N 17, ст. 101; N 23, ст. 142; 2006 г., N 16, ст. 103):
1) в абзаце седьмом статьи 2 слова "срочному", "(контракту)", "срочный", "(контракт)" исключить;
2) в части третьей пункта 5 статьи 13 слова "срочному", "(контракту)" исключить;
3) в подпункте 2) пункта 1 статьи 86 слова "срочному", "(контракту)" исключить;
4) в части первой статьи 112 слова "срочному трудовому соглашению "(контракту)" заменить словами "трудовому договору";
5) в пункте 1 статьи 114:
в части первой слова "срочному", "(контракту)" исключить;
в части второй слово "(контракта)" исключить;
6) в подпункте 6) пункта 2 статьи 115 слово "(контракта)" исключить;
7) в подпункте 5) пункта 2 статьи 118 слова "договора (контракта)" заменить словами "трудового договора".

26. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 28, 30-құжаттар):
1) 11-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 40-бапта:
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "жеке" деген сөз алып тасталсын;
9-тармақтың екінші бөлігіндегі "жеке" деген сөз алып тасталсын;
10-тармақтағы "жеке" деген сөз алып тасталсын.
27. "Сот сараптамасы туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 21, 276-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 21-22, 281-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 10, 32-құжат; 2006 ж., N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
24-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
28. "Адвокаттық қызмет туралы" 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 22, 328-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; 2003 ж., N 11, 65-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
8-баптың 2-тармағындағы "(келісім-шартының)" деген сөз алып тасталсын.
29. "Шаруа (фермер) қожалығы туралы" 1998 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 26-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 26-құжат; N 24, 178-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 15, 95-құжат):
1) 13-бапта:
1-тармақтағы "жалдау (еңбек келісімі немесе шарты, келісім-шарты)" деген сөздер "еңбек шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "еңбек туралы заңдарымен" деген сөздер "еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "жалданып" деген сөз "еңбек шарты бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) орыс тіліндегі мәтін өзгертілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді.
30. "Неке және отбасы туралы" 1998 жылғы 17 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 11, 5-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат):
110-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "еңбек туралы заңдарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын.

26. В  Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; N 23, ст. 141; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 28, 30):
1) в подпункте 1) пункта 1 статьи 11 слово "(контрактам)" исключить;
2) в статье 40:
в части второй пункта 5 слово "индивидуальный" исключить;
в части второй пункта 9 слово "индивидуальный" исключить;
в пункте 10 слово "индивидуальный" исключить.
27. В  Закон Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. "О судебной экспертизе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 276; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 21-22, ст. 281; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 10, ст. 32; 2006 г., N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 18):
пункт 2 статьи 24 исключить.
28. В  Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 г. "Об адвокатской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 22, ст. 328; 2001 г., N 15-16, ст. 236; 2003 г., N 11, ст. 65; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 2, ст. 18):
в пункте 2 статьи 8 слово "(контракта)" исключить.
29. В  Закон Республики Казахстан от 31 марта 1998 г. "О крестьянском (фермерском) хозяйстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 26; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 26; N 24, ст. 178; 2006 г., N 1, ст. 5; N 15, ст. 95):
1) в статье 13:
в пункте 1 слова "найму (трудовому соглашению или договору, контракту)" заменить словами "трудовому договору";
в пункте 2 слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством";
в пункте 3 слово "найму" заменить словами "трудовому договору".
2) в статье 21 слово "законодательством" заменить словом "законами".
30. В  Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. "О браке и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 11 ст. 5; 2007 г., N 3, ст. 20):
в подпункте 4) пункта 1 статьи 110 слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".

31. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 4, 102-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 6, 41-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 29-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "(келісім-шартында)", "(келісім-шартын)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 31-бапта:
1-тармақтың екінші абзацындағы "(келісім-шартында)" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "(келісім-шартын)" деген сөздер алып тасталсын;
3) 32-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "(келісім-шартында)" деген сөздер алып тасталсын;
4) 33-баптың 3-тармағындағы "(келісім-шарт)" деген сөздер алып тасталсын;
5) 37-баптағы "заңдарында көзделген тәртіппен" деген сөздер "заңдарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.
32. "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 6, 190-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат):
40-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "еңбек туралы заңдарда" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын.
33. "Білім туралы" 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14, 173-құжат; N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 18, 111-құжат; N 24, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 12, 71-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 1-баптың 39-1) тармақшасындағы "жеке" деген сөз алып тасталсын;
2) 40-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік білім беру ұйымдары өздеріндегі бар қаражат шегінде, сондай-ақ кәсіпкерлік қызмет есебінен сыйлықақылар мен ынталандыру сипатындағы өзге де төлемдердің мөлшерлерін дербес айқындай алады.";
3) 42-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметкер мен білім беру ұйымының еңбек қатынастары еңбек шартымен реттеледі. Еңбек шартының талаптары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына қайшы келмеуге тиіс.".
34. "Қазақстан Республикасындағы селолық тұтыну кооперациясы туралы" 1999 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 21, 770-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат):
48-баптың 2-тармағындағы "(келісім-шарты)" деген сөз алып тасталсын.

31. В  Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 г. "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 4, ст. 102; 2001 г., N 8, ст. 53; 2002 г., N 15, ст. 147; 2004 г., N 6, ст. 41; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) в части третьей пункта 1 статьи 29 слова "(контракте)", "(контракта)" исключить;
2) в статье 31:
в абзаце втором пункта 1 слово "(контрактом)" исключить;
в пункте 4 слово "(контракта)" исключить;
3) в абзаце втором части второй статьи 32 слово "(контрактом)" исключить;
4) в пункте 3 статьи 33 слово "(контракта)" исключить;
5) в статье 37 слова "в порядке, предусмотренном законодательством" заменить словами "в соответствии с законами".
32. В  Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 г. "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 6, ст. 190; 2001 г., N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 15, ст. 147; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154):
в подпункте 1) пункта 1 статьи 40 слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
33. В  Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338; 2004 г., N 18, ст. 111; N 24, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 12, ст. 71; N 15, ст. 92; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) в подпункте 39-1) статьи 1 слово "индивидуального" исключить;
2) в статье 40:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Оплата труда работников государственных организаций образования осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственные организации образования в пределах имеющихся у них средств, а также за счет предпринимательской деятельности могут самостоятельно определять размеры премий и других выплат стимулирующего характера.";
3) в части первой пункта 1 статьи 42:
слова "индивидуальным", "индивидуального" исключить;
слова "законодательству о труде" заменить словами "трудовому законодательству Республики Казахстан".
34. В  Закон Республики Казахстан от 21 июля 1999 г. "О сельской потребительской кооперации в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 770; 2006 г., N 8, ст. 45):
в пункте 2 статьи 48 слово "(контракту)" исключить.

35. "Мемлекеттік қызмет туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 21, 773-құжат; 2001 ж., N 13-14, 170-құжат; 2003 ж., N 4, 24-құжат; N 18, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 61-құжат):
27-баптың 1-тармағында:
1-1) тармақшадағы "мерзімді" деген сөз алып тасталсын;
2) тармақшадағы "келісім-шарт" деген сөздер "еңбек шарты" деген сөздермен ауыстырылсын.
36. "Ауылшаруашылық серіктестіктері және олардың қауымдастықтары (одақтары) туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 23, 413-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат):
26-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "жеке" деген сөз алып тасталсын;
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауылшаруашылық серіктестіктерінің штаттағы қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамасы қолданылады.".
37. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 1, 8-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 10, 56-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
39-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Коммерциялық емес ұйымның еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін штаттағы қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы және Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамасы қолданылады.".
38. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 242-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат):
31-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
39. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; 2007 ж., N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат):
1) 1-баптың 14) тармақшасы алып тасталсын;
2) 5-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында: "жеке" деген сөз алып тасталсын;
"еңбек туралы заңдарға" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;

35. В  Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. "О государственной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 773; 2001 г., N 13-14, ст. 170; 2003 г., N 4, ст. 24; N 18, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 61):
в пункте 1 статьи 27:
в подпункте 1-1) слово "срочного" исключить;
в подпункте 2) слово "контракта" заменить словами "трудового договора".
36. В  Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2000 г. "О сельскохозяйственных товариществах и их ассоциациях (союзах)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 23, ст. 413; 2006 г., N 8, ст. 45):
в статье 26:
части второй пункта 2 слово "индивидуальный" исключить;
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"На штатных работников сельскохозяйственного товарищества распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о социальном обеспечении и страховании.".
37. В  Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 г. "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 1, ст. 8; N 24, ст. 338; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 5, ст. 30; N 10, ст. 56; 2005 г., N 13, ст. 53; 2006 г., N 8, ст. 45; N 15, ст. 95; 2007 г., N 2, ст. 18):
пункт 4 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"4. На штатных работников некоммерческих организаций, работающих по трудовому договору, распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан и законодательство Республики Казахстан о социальном обеспечении и страховании.".
38. В  Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 242; 2006 г., N 1, ст. 5; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20):
пункт 4 статьи 31 исключить.
39. В  Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 76; 2006 г., N 3, ст. 22; N 10, ст. 52; 2007 г., N 2, ст. 14, 18; N 3, ст. 20):
1) подпункт 14) статьи 1 исключить;
2) подпункт 1) пункта 1 статьи 5 исключить;
3) в подпункте 1) пункта 1 статьи 9:
слово "индивидуальных" исключить;
слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";

4) 13-бап алып тасталсын;
5) 18-баптың 2-тармағындағы "еңбек туралы заңдардың" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 20-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ақы төленетін қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдарға Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамасы қолданылады.".
40. "Тұтыну кооперативі туралы" 2001 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 10, 138-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат):
4-баптың 4-тармағындағы "жеке еңбек шарты" деген сөздер "еңбек шарты" деген сөздермен ауыстырылсын.
41. "Темір жол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 23, 315-құжат; 2003 ж., N 10, 54-құжат; 2004 ж., N 18, 110-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 87-құжат; N 14, 89-құжат; N 16, 99-құжат; N 24, 148-құжат):
1) 22-баптың 1-тармағында:
"Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке" деген сөз алып тасталсын;
2) 23-баптың 1-тармағының бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын.
42. "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 23, 320-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
15-баптың 6-тармағындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
43. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат; 2004 ж., N 20, 116-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 11, 36-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен", "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына", "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарында", "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдары" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен", "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына", "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында", "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке еңбек шартының", "жеке еңбек шарты", "жеке еңбек шартын" деген сөздер тиісінше "еңбек шартының", "еңбек шарты", "еңбек шартын" деген сөздермен ауыстырылсын;

4) статью 13 исключить;
5) в пункте 2 статьи 18 слова "законодательства о труде" заменить словами "трудового законодательства Республики Казахстан";
6) пункт 8 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"8. На лиц, участвующих в оплачиваемых общественных работах, распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о социальном обеспечении и страховании.".
40. В  Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 г. "О потребительском кооперативе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 10, ст. 138; 2006 г., N 8, ст. 45; N 13, ст. 85):
в пункте 4 статьи 4 слово "индивидуальному" исключить.
41. В  Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 г. "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 315; 2003 г., N 10, ст. 54; 2004 г., N 18, ст. 110; N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 13, ст. 87; N 14, ст. 89; N 16, ст. 99; N 24, ст. 148):
1) в пункте 1 статьи 22:
слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
слово "индивидуальными" исключить;
2) в абзаце первом пункта 1 статьи 23 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
42. В  Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2001 г. "О государственном регулировании гражданской авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 320; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г, N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18):
в пункте 6 статьи 15 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
43. В  Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16; 2004 г., N 20, ст. 116; N 23, ст. 142; 2005 г., N 11, ст. 36; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148):
1) по всему тексту:
слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
слова "индивидуального", "индивидуальному" исключить;

2) 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Кемедегі еңбек қатынастары
Кеме экипажының мүшелерімен еңбек шартын жасасу тәртібі, олардың құқықтары мен міндеттері, еңбек және ақы төлеу шарттары, сондай-ақ олармен еңбек шартын тоқтатудың тәртібі мен негіздері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және осы Заңмен айқындалады.".
44. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 5, 51-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 9, 49-құжат):
27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Дипломатиялық қызмет персоналының еңбек
қатынастарын реттеу
Дипломатиялық қызмет персоналының еңбек қатынастары осы Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.".
45. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 14, 18-құжаттар; N 5-6, 40-құжат):
1) 25-баптағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Еңбекті құқықтық реттеу
Әділет органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары осы Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.".
46. "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" 2002 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 13-14, 145-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 62-құжат):
13-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары осы Заңда, Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қаржы полициясы органдарында қызмет өткеру туралы ережеде, сондай-ақ, осы Заңға қайшы келмейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледі.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен реттеледі.";
10-тармақтағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Трудовые отношения на судне
Порядок заключения трудового договора с членами экипажа судна, их права и обязанности, условия труда и оплаты, а также порядок и основания прекращения с ними трудового договора определяются трудовым законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.".
44. В  Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 г. "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 51; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 9, ст. 49):
статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Регулирование трудовых отношений персонала
дипломатической службы
Трудовые отношения персонала дипломатической службы регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственной службе с особенностями, предусмотренными настоящим Законом.".
45. В  Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 3, ст. 22; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 14, 18; N 5-6, ст. 40):
1) в статье 25 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
2) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Правовое регулирование труда
Трудовые отношения сотрудников органов юстиции регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственной службе с особенностями, предусмотренными настоящим Законом.".
46. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2002 г. "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 13-14, ст. 145; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 62):
в статье 13:
в пункте 1:
часть первую после слова "регулируются" дополнить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан с особенностями, предусмотренными";
слова "и труде" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Трудовые отношения работников органов финансовой полиции регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о государственной службе.";
в пункте 10 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".

47. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат):
4-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Саяси партиялардың тұрақты жұмыс істейтін органдарында қызмет атқаратын адамдарға Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы, Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамсыздандыру және сақтандыру туралы заңнамасы қолданылады.".
48. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 17, 154-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
16-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын.
49. "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 3, 18-құжат; 2006 ж., N 2, 14-құжат):
16-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау туралы заңдарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының" деген сөздермен ауыстырылсын.
50. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 4, 28, 33-құжаттар):
59-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "жеке" деген сөз алып тасталсын.
51. "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 51-баптың 3-тармағының екінші абзацы алып тасталсын;
2) 52-баптың 3-тармағындағы "заңнамасымен" деген сөздің алдынан "еңбек" деген сөзбен толықтырылсын.
52. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28-құжат):
54-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі "жеке" деген сөз алып тасталсын.

47. В  Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 г. "О политических партиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53):
пункт 6 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"6. На лиц, работающих в постоянно действующих органах политических партий, распространяются трудовое законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о социальном обеспечении и страховании.".
48. В  Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 3, ст. 22):
в пункте 3 статьи 16 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
49. В  Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О чрезвычайном положении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 18; 2006 г., N 2, ст. 14):
в подпункте 4) пункта 2 статьи 16 слова "законодательства Республики Казахстан об охране труда" заменить словами "трудового законодательства Республики Казахстан".
50. В  Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 55; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 10, ст. 52; N 16, ст. 99; 2007 г., N 4, ст. 28, 33):
в части четвертой пункта 2 статьи 59:
слово "индивидуальным" исключить;
слова "Индивидуальный трудовой" заменить словом "Трудовой".
51. В  Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. "О системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 15, ст. 92; 2007 г., N 2, ст. 18):
1) абзац второй пункта 3 статьи 51 исключить;
2) пункт 3 статьи 52 после слова "регулируются" дополнить словом "трудовым".
52. В  Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; 2007 г., N 2, ст. 18; N 4, ст. 28):
в части второй пункта 5 статьи 54 слово "индивидуальный" исключить.

53. "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 15, 88-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 23, 141-құжат; N 24, 148-құжат):
1) 36-баптың 2-тармағының 2-тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 37-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеме экипажының мүшелерімен еңбек шартын жасасу тәртібі, олардың құқықтары мен міндеттері, еңбек және ақы төлеу шарттары, сондай-ақ олармен еңбек шартын тоқтатудың тәртібі мен негіздері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен және осы Заңмен айқындалады.";
3-тармақтың 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 38-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "жеке" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақтағы "жеке" деген сөз алып тасталсын.
54. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 18, 105-құжат):
16-баптағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
55. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 1-2, 1-құжат):
20-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының еңбек және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
56. "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 5, 4-құжат):
13-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
57. "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 14, 60-құжат):

53. В  Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 88; 2006 г., N 3, ст. 22; N 23, ст. 141; N 24, ст. 148):
1) в подпункте 2) пункта 2 статьи 36 слова "законодательством о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
2) в статье 37:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок заключения трудового договора с членами экипажа судна, их права и обязанности, условия труда и оплаты, а также порядок и основания прекращения с ними трудового договора определяются трудовым законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.";
в подпункте 1) пункта 3 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
3) в статье 38:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан";
в подпункте 4) слово "индивидуальным" исключить;
в пункте 2 слова "индивидуального", "индивидуальным" исключить.
54. В  Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 г. "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 18, ст. 105):
в статье 16 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
55. В  Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 г. "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 1-2, ст. 1):
в подпункте 2) пункта 2 статьи 20 слова "законодательством Республики Казахстан о труде и государственной службе" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о государственной службе".
56. В  Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 г. "Об органах военной полиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 5, ст. 4):
в пункте 4 статьи 13 слова "законодательством Республики Казахстан о труде" заменить словами "трудовым законодательством Республики Казахстан".
57. В  Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 г. "О воинской обязанности и воинской службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 14, ст. 60):

1) 5-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет және еңбек туралы заңнамасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 26-баптың 2-тармағындағы "өтемақы" деген сөз "өтемақы төлемдері" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) в части второй пункта 2 статьи 5 слова "с законодательством Республики Казахстан о государственной службе и труде" заменить словами "с трудовым законодательством и о государственной службе Республики Казахстан";
2) в пункте 2 статьи 26 слово "компенсация" заменить словами "компенсационные выплаты".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан