Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасының астанасын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі N 297 Заңы
1-бап.   Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат):
1) 14-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "пайдаланылмай жатқан" деген сөздердің алдынан ", осы Кодекстің 14-1-бабы 2-тармағының 20) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "өз мақсатында" деген сөздердің алдынан ", осы Кодекстің 16-бабы 2-тармағының 2-2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 14-1-баптың 2-тармағының 19) тармақшасындағы "жүргізу жатады." деген сөздер "жүргізу;" деген сөзбен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) мақсаты бойынша пайдаланылмай жатқан жерлерді анықтау жатады.";
3) 16-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) мақсаты бойынша пайдаланылмай жатқан жер учаскелерін мәжбүрлеп алып қою туралы сотқа талап қою;";
4) 92-бап мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Жер учаскелерін игерудің шарттары мен мерзімдері Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен белгіленеді.";
5) 109-баптың 2-тармағындағы "ақылы автотұрақтар (автопарковкалар) орналастыруы үшін" деген сөздер ", Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актіге сәйкес Қазақстан Республикасының астанасы көшелерінің бойындағы оқшауланған белдеулерде орналасқан ақылы автотұрақтарды (автомобиль қоятын орындарды) қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат; N 4, 28-құжат):
1) 202-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықты айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруын қоспағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыру мақсатында облыстық бюджеттің республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің тапшылығының қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметінен қарыз алу түрінде жүзеге асырылады.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития столицы Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года N 297
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Земельный кодекс  Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст, 26; 2006 г., N 1, ст, 5; N 3. ст. 22; N 11, ст. 55; N 12, ст. 79, 83; N 16, ст. 97; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18):
1) в статье 14:
в пункте 2:
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 20) пункта 2 статьи 14-1 настоящего Кодекса";
подпункт 5) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2-2) пункта 2 статьи 16 настоящего Кодекса.";
2) пункт 2 статьи 14-1 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) выявление земель, не используемых по назначению.";
3) пункт 2 статьи 16 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) предъявление иска в суд о принудительном изъятии земельных участков, не используемых по назначению;";
4) статью 92 дополнить предложением следующего содержания: "Условия и сроки освоения земельных участков устанавливаются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
5) в пункте 2 статьи 109 после слов "платных автостоянок (автопарковок)" дополнить словами ", за исключением платных автостоянок (автопарковок), расположенных в полосах отвода улиц столицы Республики Казахстан, в соответствии с законодательным актом о статусе столицы Республики Казахстан".
2. В  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20. ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22 ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16. ст. 97; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2. ст. 16; N 4, ст, 28):
1) пункт 1 статьи 202 изложить в следующей редакции:
"1. Заимствование местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения займов от Правительства Республики Казахстан, за исключением выпуска местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, для финансирования дефицита областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в целях реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ).";

2) 45-тарау мынадай мазмұндағы 204-1-баппен толықтырылсын:
"204-1-бап. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруы
1. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықты айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздарды шығаруы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруының көлемі мен оның нысаналы мақсаты міндетті түрде Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісіледі. Бұл ретте жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қарыз алуының жиынтық көлемі тиісті жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимитінен аспауға тиіс.
3. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шығарылатын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша борышын өтеу міндетті түрде міндеттемелерде белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.".
3. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 243-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 6, 10-құжат; N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат):
1) 20-бап 19) тармақшадағы "әзірлеу жатады." деген сөздер "әзірлеу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын;
"20) астананың әкімдігімен келісе отырып:
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін ерекше реттеудің, сондай-ақ астананың аумағында және қала маңы аймағында қала құрылысын регламенттеудің ережелерін;
бар ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау, соның ішінде тұрғын үйлерде мансардалық және типтік қабаттар салу процесін реттеу ережелерін;
астананың аумағында және қала маңы аймағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтер (мемлекеттік нормативтік құжаттар) жобаларын бекіту жатады.";
2) 22-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Астана мәслихатының қала аумағында және қала маңы аймағында жүзеге асырылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы құзыретіне, осы баптың 1-тармағында көзделген функциялардан басқа, астанада құрылыс салу ережелерін бекіту кезінде астана аумағындағы жер учаскелерін игерудің қосымша шарттарын айқындау жатады.".
3) 25-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

2) Главу 45 дополнить статьей 204-1 следующего содержания:
"Статья 204-1. Выпуск государственных ценных бумаг местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы
1. Выпуск ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
2. Объем и целевое назначение выпуска государственных ценных бумаг местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы в обязательном порядке согласовываются с Правительством Республики Казахстан. При этом совокупный объем государственного заимствования местных исполнительных органов не должен превышать установленный лимит долга соответствующего местного исполнительного органа.
3. Погашение долга местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы по выпускаемым государственным ценным бумагам осуществляется в обязательном порядке в установленный обязательствами срок.".
3. В  Закон  Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18 ст. 243-2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 6, ст. 10; N 7-8. ст. 19; 2006 г., N 1, ст. 5: N 3, ст. 22; N 15, ст. 95; N 24, ст. 148; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18):
1) статью 20 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) по согласованию с акиматом столицы утверждение:
правил особого регулирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также градостроительной регламентации на территории столицы и пригородных зон;
правил регулирования процесса реконструкции существующих зданий и сооружений, в том числе надстройки мансардных и типовых этажей жилых зданий;
проектов государственных нормативов (государственных нормативных документов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, применяемых на территории столицы и пригородной зоны;";
2) статью 22 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Помимо функций, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, к компетенции маслихата столицы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляемой на территории столицы и пригородной зоны, относится определение при утверждении правил застройки столицы дополнительных условий освоения земельных участков на территории столицы.";
3) статью 25 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Астана әкімдігінің қала аумағында және қала маңы аймағында жүзеге асырылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы құзыретіне, осы баптың 1-тармағында көзделген функциялардан басқа:
1) астана аумағында қолданылатын мемлекеттік сәулет, қала құрылысы және құрылыс саясатын әзірлеуге қатысу;
2) мыналарды:
астана аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік (мемлекеттік нормативтік құжаттар) жобаларын;
сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін ерекше реттеудің, сондай-ақ астана аумағында және қала маңы аймағында қала құрылысын регламенттеудің ережелерін;
бар ғимараттар мен құрылыстарды реконструкциялау, соның ішінде тұрғын үйлерде мансардалық және типтік қабаттар салу процесін реттеу ережелерін келісу;
3) реконструкцияланатын объектілерді жобалау, салу және пайдалануға беру мерзімдеріне бақылауды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қарыз алуды жүзеге асыру жатады.";
4) 33-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы "құрылысы" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының астанасында жеке тұрғын үйлер салу" деген сөздермен толықтырылсын.
4. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 17-18, 246-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 14, 89-құжат; N 24, 148-құжат):
3-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қала көшелеріне қала көшелері шегіндегі автомобиль жолдары жатады;";
7-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қала көшелерінің тізбесін қаланың жергілікті атқарушы органы бекітеді.".
5. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 15, 137-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
3-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы заңнамалық актіде астанада жолаушылар мен багажды тасымалдаудың ерекшеліктері белгіленуі мүмкін.".
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"1-1. К компетенции акимата столицы, помимо функций, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляемой на территории столицы и пригородной зоны, относятся:
1) участие в выработке государственной архитектурной, градостроительной и строительной политики, применяемой на территории столицы;
2) согласование:
проектов государственных нормативов (государственные нормативные документы) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, применяемых на территории столицы;
правил особого регулирования архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также градостроительной регламентации на территории столицы и пригородной зоны;
правил регулирования процесса реконструкции существующих зданий и сооружений, в том числе надстройки мансардных и типовых этажей жилых зданий;
3) осуществление контроля за сроками проектирования, строительства и ввода в эксплуатацию объектов реконструкции;
4) осуществление заимствования в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
4) подпункт 1) пункта 6 статьи 33 дополнить словами ", а также строительства индивидуальных жилых домов в столице Республики Казахстан;".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. "Об автомобильных дорогах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18. ст. 246; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1. ст. 5; N 14, ст. 89: N 24, ст 148):
в статье 3:
пункт 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) к улицам города относятся автомобильные дороги в пределах границ города;";
пункт 7 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Перечень улиц города утверждается местным исполнительным органом города".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15. ст. 134; 2004 г., N 23. ст. 142: 2005 г., N 7-8, ст. 19; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24. ст. 148; 2007 г., N 2. ст 18):
Статью 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Законодательным актом о статусе столицы Республики Казахстан могут быть установлены особенности перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом в столице.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан