Мақта саласын дамыту туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі N 298 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 5 қаңтардағы № 409-VI Заңымен
Ескерту. Заңның күші жойылды – ҚР 05.01.2021 № 409-VI (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "сарапшы ұйым", "сарапшы ұйымды", "сарапшылық ұйымға", "сарапшы ұйымның", "сарапшылық ұйымның", "сарапшылық ұйым" деген сөздер тиісінше "сараптама ұйымы", "сараптама ұйымын", "сараптама ұйымына", "сараптама ұйымының", "сараптама ұйымының", "сараптама ұйымы" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Осы Заң мақта саласын дамытудың құқықтық, ұйымдастырушылық және экономикалық негіздерін айқындайды және Қазақстан Республикасында мақтаны өндіру, дайындау, сатып алу, өңдеу, сақтау және өткізу процесінде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) кепiл куәлiгiн ұстаушы - кепiл куәлiгiмен куәландырылған мiндеттемеде мақтаны кепiлге ұстаушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
2) қойма куәлiгiн ұстаушы - кепiлмен ауыртпалық жасалған мақта иесi; қойма куәлiгiмен индоссамент жасалған жағдайларда - индоссат;
3) линт - мақта талшығын мақта тұқымынан ажыратқаннан кейiн қалған тұқымның талшықты қабығы;
4) мақта - шиттi мақта, мақта талшығы, мақта тұқымы;
4-1) мақта дайындау ұйымы – шитті мақта сатып алуды және дайындауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) мақта иесi - меншiк құқығында шиттi мақта және (немесе) мақта талшығы және (немесе) мақта тұқымы бар жеке немесе заңды тұлға;
6) мақта қабылдау пунктi - шиттi мақтаны қабылдауға, сақтауға және беруге арналған арнаулы ғимарат;
7) мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры - мақта өңдеу ұйымдарының өздерi берген мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн орындамауынан мақта қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету мақсатында өз қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызмет – шитті мақтаны сақтау; мақта талшығы мен мақта тұқымын сақтау, беру және шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі мақта өңдеу ұйымдары жүзеге асыратын қызмет;

О развитии хлопковой отрасли
Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года N 298. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 5 января 2021 года № 409-VI.
Оглавление
Сноска. Утратил силу Законом РК от 05.01.2021 № 409-VI (вводится в действие с 01.01.2022).
Сноска. По всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий Закон определяет правовые, организационные и экономические основы развития хлопковой отрасли и регулирует общественные отношения, возникающие в процессе производства, заготовки, закупа, переработки, хранения и реализации хлопка в Республике Казахстан.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) держатель залогового свидетельства - физическое или юридическое лицо, являющееся залогодержателем хлопка в обязательстве, удостоверенном залоговым свидетельством;
2) держатель складского свидетельства - владелец хлопка, обремененного залогом, в случаях совершения на складском свидетельстве индоссамента - индоссат;
3) линт - волокнистый покров семян, оставшийся после отделения хлопка-волокна от семян хлопчатника;
4) хлопок - хлопок-сырец, хлопок-волокно, семена хлопчатника;
4-1) хлопкозаготовительная организация – юридическое лицо, осуществляющее закуп и заготовку хлопка-сырца;
5) владелец хлопка - физическое или юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопок-сырец и (или) хлопок-волокно, и (или) семена хлопчатника;
6) хлопкоприемный пункт - специализированное сооружение, предназначенное для приемки, хранения и отпуска хлопка-сырца;
7) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам - юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность в целях обеспечения защиты прав и законных интересов держателей хлопковых расписок от неисполнения хлопкоперерабатывающими организациями обязательств по выданным ими хлопковым распискам;
8) деятельность по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок - деятельность, осуществляемая хлопкоперерабатывающими организациями по хранению хлопка-сырца; хранению, отпуску хлопка-волокна и семян хлопчатника и первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;

9) мақта қолхаты - шиттi мақтаны сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға қабылдап алғанын растау үшiн мақта өңдеу ұйымы беретiн қосарлы қойма куәлiгi;
10) мақта қолхатын ұстаушы - мақта өңдеу ұйымына шиттi мақтаны сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға өткiзген мақта иесi; мақта қолхатында индоссамент жасалған жағдайларда - индоссат;
11) мақта нарығына қатысушылар – шитті мақтаны өндіруге, дайындауға, сатып алуға, оны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеуге және мақтаны өткізуге қатысатын жеке және заңды тұлғалар;
12) мақта нарығының мониторингi - мақта нарығына қатысушылар жүзеге асыратын мақтаны өндiрудi, өңдеудi, сақтауды және өткiзудi қоса алғанда, мақта нарығы деректерiн жинауға, пысықтауға және талдауға бағытталған iс-шаралар жиынтығы;
13) мақтаның сапасы – стандарттау жөнiндегi құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн анықтайтын мақтаның тұтыну қасиеттерiнiң жиынтығы;
14) мақта өңдеу ұйымы - меншiк құқығында мақта тазалау зауыты бар, мақта қолхаттарын беру арқылы шитті мақтаны бастапқы өңдеу және қойма қызметі жөнiнде қызметтер көрсететiн заңды тұлға;
15) мақта саласын дамыту жүйесiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын, мақта саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) мақта тазалау зауыты - шиттi мақтаны мақта талшығы етiп бастапқы өңдеуге арналған арнаулы ғимарат;
17) мақта талшығы - шиттi мақтаны бастапқы өңдеу кезiнде алынатын негiзгi өнiм;
18) мақта талшығы бумасы – техникалық регламенттердің және стандарттау жөнiндегi құжаттардың талаптары сақтала отырып, шиттi мақтаны мақта талшығы етiп бастапқы қайта өңдеу нәтижесiнде алынған мақта талшығының ерекше тәсілмен нығыздалған белгiлi бiр көлемi;
19) мақта талшығының сапасына сараптама жасау - сынаманы iрiктеу мен сынақтан өткiзудi, мақта талшығының сапа паспортын ресiмдеудi қамтитын мақта талшығы сапасының нақты көрсеткiштерiн анықтау мен растауға бағытталған шаралар кешенi;
20) мақта талшығы сапасының паспорты – мақта талшығы сапасының нақты көрсеткiштерiн және олардың стандарттау жөнiндегi құжаттардың және (немесе) келiсiмшарттардың талаптарына сәйкестiгiн куәландыратын құжат;
21) мақта тұқымы - шиттi мақтаны бастапқы өңдеу кезiнде алынған мақта ұрығы;

9) хлопковая расписка - двойное складское свидетельство, выдаваемое хлопкоперерабатывающей организацией в подтверждение принятия хлопка-сырца на хранение и (или) первичную переработку; хлопка-волокна и семян хлопчатника - на хранение;
10) держатель хлопковой расписки - владелец хлопка, передавший хлопкоперерабатывающей организации хлопок-сырец на хранение и (или) первичную переработку; хлопок-волокно и семена хлопчатника - на хранение; в случаях совершения на хлопковой расписке индоссамента - индоссат;
11) участники хлопкового рынка – физические и юридические лица, участвующие в производстве, заготовке, закупе хлопка-сырца, первичной переработке его в хлопок-волокно и реализации хлопка;
12) мониторинг хлопкового рынка - совокупность мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных хлопкового рынка, включая производство, переработку, хранение и реализацию хлопка, осуществляемых участниками хлопкового рынка;
13) качество хлопка – совокупность потребительских свойств хлопка, определяющих соответствие требованиям документов по стандартизации;
14) хлопкоперерабатывающая организация - юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопкоочистительный завод, оказывающее услуги по первичной переработке хлопка-сырца и складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
15) уполномоченный орган в области развития хлопковой отрасли (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий государственное регулирование хлопковой отрасли;
16) хлопкоочистительный завод - специализированное сооружение, предназначенное для первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно;
17) хлопок-волокно - основной продукт, получаемый при первичной переработке хлопка-сырца;
18) кипа хлопка-волокна – определенный объем запрессованного особым способом хлопка-волокна, полученного в результате первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно, с соблюдением требований технических регламентов и документов по стандартизации;
19) экспертиза качества хлопка-волокна - комплекс мер, направленных на установление и подтверждение фактических показателей качества хлопка-волокна, включающий в себя отбор и испытание пробы, оформление паспорта качества хлопка-волокна;
20) паспорт качества хлопка-волокна – документ, удостоверяющий фактические показатели качества хлопка-волокна и их соответствие требованиям документов по стандартизации и (или) контрактов;
21) семена хлопчатника - плоды хлопчатника, полученные при первичной переработке хлопка-сырца;

22) мақта шаруашылығы - өсiмдiк шаруашылығының мақта өндiру жөнiндегi саласы;
23) мамандандырылған ауыспалы мақта егiсi - бiр ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiнiң жер пайдалану аумағындағы егiстiк жердiң құрылымында мақтаның үлесi жетпiс пайыздан аспайтын жағдайда, өсiмдiктер аурулары мен зиянкестердiң жиналуына кедергi болатын, топырақ құнарлылығын сақтау мен арттыруға, шиттi мақтаның өнiмдiлiгi мен сапасын арттыруға әсер ететiн, мақтаның басқа ауыл шаруашылығы дақылдарымен ғылыми негiзделген кезектестiрiлiп егiлуi;
24) өңдеу шарты - шиттi мақтаны мақта талшығы етiп бастапқы өңдеу жөніндегі жария шарты;
25) сақтау шарты - шиттi мақтаны сақтаудың жария шарты;
26) алып тасталды - ҚР 28.10.2019 № 268-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі);
27) шиттi мақта - тұқымынан ажыратылмаған талшық;
27-1) шитті мақтаны дайындау – мақта дайындау және (немесе) мақта өңдеу ұйымдары жүзеге асыратын, шитті мақтаны қабылдауды, сақтауды және беруді қамтитын қызметтер кешені;
28) шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу – шитті мақтаны мақта талшығы, тұқым, линт, талшықты қалдықтар (құрамдарында үлік бар және мамық бар) етіп тазалау жөніндегі технологиялық операциялар кешені;
29) шиттi мақтаның сапасына сараптама жасау - сынаманы iрiктеу мен сынақтан өткiзудi, шиттi мақтаның сапасы туралы куәлiктi ресiмдеудi қамтитын шиттi мақта сапасының нақты көрсеткiштерiн анықтау мен растауға бағытталған шаралар кешенi;
30) шиттi мақтаны өңдеудiң жанама өнiмдерi - тұқым, линт, талшықты қалдықтар (құрамында үлiк және мамық бар);
31) шитті мақтаны сақтау – мақта қолхаттарын беру арқылы шитті мақтаны сақтау және (немесе) бастапқы өңдеу үшін қабылдау;
32) шиттi мақта өндiрiсi - шиттi мақта өсiруге бағытталған агротехнологиялық iс-шаралар кешенi;
33) шитті мақтаны сатып алу – келісімшарт жасасу шарты арқылы шитті мақтаны сатып алу, оған сәйкес мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер шитті мақтаны осындай өнімді сатып алуды жүзеге асыратын мақта дайындау және (немесе) мақта өңдеу ұйымдарына шартта айқындалатын баға және талаптар бойынша сатады.
Ескерту. 1-бап жаңа редакцияда - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен; өзгерістер енгізілді - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.10.2018 № 184-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

22) хлопководство - отрасль растениеводства по производству хлопка;
23) специализированный хлопковый севооборот - научно обоснованное чередование хлопчатника с другими сельскохозяйственными культурами, препятствующее накоплению болезней и вредителей, способствующее сохранению и повышению почвенного плодородия, повышению урожайности и качества хлопка-сырца, при котором доля хлопчатника в структуре посевной площади на территории землепользования одного сельскохозяйственного товаропроизводителя составляет не более семидесяти процентов;
24) договор переработки - публичный договор по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
25) договор хранения - публичный договор хранения хлопка-сырца;
26) исключен Законом РК от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования);
27) хлопок-сырец - волокно с неотделенными семенами;
27-1) заготовка хлопка-сырца – комплекс услуг, осуществляемый хлопкозаготовительными и (или) хлопкоперерабатывающими организациями, включающий приемку, хранение и отпуск хлопка-сырца;
28) первичная переработка хлопка-сырца в хлопок-волокно - комплекс технологических операций по очистке хлопка-сырца в хлопок-волокно, семена, линт, волокнистые отходы (улюкосодержащие и пухосодержащие);
29) экспертиза качества хлопка-сырца - комплекс мер, направленных на установление и подтверждение фактических показателей качества хлопка-сырца, включающий в себя отбор и испытание пробы, оформление удостоверения о качестве хлопка-сырца;
30) побочные продукты переработки хлопка-сырца - семена, линт, волокнистые отходы (улюкосодержащие и пухосодержащие);
31) хранение хлопка-сырца – прием хлопка-сырца для хранения и (или) первичной переработки с выдачей хлопковых расписок;
32) производство хлопка-сырца - комплекс агротехнологических мероприятий, направленных на выращивание хлопка-сырца;
33) закуп хлопка-сырца – приобретение хлопка-сырца путем заключения договора контрактации, согласно которому сельскохозяйственные товаропроизводители, занимающиеся производством хлопка, продают хлопок-сырец хлопкозаготовительным и (или) хлопкоперерабатывающим организациям, осуществляющим закуп такой продукции по цене и условиям, определяемым договором.
Сноска. Статья 1 в редакции Закона РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); с изменениями, внесенными законами РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

2-бап. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. МАҚТА САЛАСЫН МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
3-бап. Мақта саласын мемлекеттік реттеудің мақсаты
Мақта саласын мемлекеттік реттеудің мақсаттары ғылыми негізделген инновациялық технологияларды енгізу, мақта шаруашылығын техникалық реттеу, стандарттау және индустрияландыру, оны тоқыма және тамақ өнеркәсібімен интеграциялау негізінде отандық мақта саласын дамыту, бәсекеге қабілеттілігін арттыру, мақта нарығына қатысушылар арасындағы қатынастарды реттеу болып табылады.
Ескерту. 3-бап жаңа редакцияда - ҚР 05.10.2018 № 184-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3-1-бап. Мақта саласын мемлекеттік реттеудің негізгі бағыттары мен қағидаттары
1. Мақта саласын мемлекеттік реттеудің негізгі бағыттары:
1) отандық мақта саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
2) қатысушыларының кірістілігін арттыруды және осы нарықтың инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ететін, тиімді жұмыс істейтін мақта нарығын қалыптастыру;
3) мақта нарығына қатысушыларды мемлекеттік қолдау;
4) қолайлы инвестициялық ахуал қалыптастыру және мақта саласына салынатын инвестициялар көлемін арттыру;
5) мақта саласында ғылым мен инновациялық қызметті дамыту, мақта нарығы үшін кадрларды оқыту, даярлау және қайта даярлау жүйесін жетілдіру;
6) мақта нарығына отандық қатысушылардың экономикалық мүдделерін ішкі және сыртқы нарықтарда қорғау болып табылады.
2. Мақта саласын мемлекеттік реттеу мынадай:
1) мақта нарығына қатысушыларды мемлекеттік қолдаудың ашықтығы, қолжетімділігі және оның атаулылығы;
2) өткізілетін іс-шаралардың экологиялық қауіпсіздігі;
3) мемлекеттік реттеу шараларының дәйектілігі мен тиімділігі;
4) Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен, сондай-ақ мақта нарығына қатысушылардың одақтарымен (қауымдастықтарымен) өзара іс-қимыл жасау қағидаттарына негізделеді.

Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли
1. Законодательство Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Государственное регулирование хлопковой отрасли
Статья 3. Цель государственного регулирования хлопковой отрасли
Целями государственного регулирования хлопковой отрасли являются развитие, повышение конкурентоспособности отечественной хлопковой отрасли на основе внедрения научно обоснованных инновационных технологий, технического регулирования, стандартизации и индустриализации хлопководства, его интеграции с текстильной и пищевой промышленностью, регулирование отношений между участниками хлопкового рынка.
Сноска. Статья 3 в редакции Закона РК от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 3-1. Основные направления и принципы государственного регулирования хлопковой отрасли
1. Основными направлениями государственного регулирования хлопковой отрасли являются:
1) повышение конкурентоспособности отечественной хлопковой отрасли;
2) формирование эффективно функционирующего хлопкового рынка, обеспечивающего повышение доходности его участников и развитие инфраструктуры этого рынка;
3) государственная поддержка участников хлопкового рынка;
4) создание благоприятного инвестиционного климата и повышение объема инвестиций в хлопковую отрасль;
5) развитие науки и инновационной деятельности в хлопковой отрасли, совершенствование системы обучения, подготовки и переподготовки кадров для хлопкового рынка;
6) защита экономических интересов отечественных участников хлопкового рынка на внутреннем и внешнем рынках.
2. Государственное регулирование хлопковой отрасли основывается на следующих принципах:
1) прозрачности, доступности и адресности государственной поддержки участников хлопкового рынка;
2) экологической безопасности проводимых мероприятий;
3) последовательности и эффективности мер государственного регулирования;
4) взаимодействия с Национальной палатой предпринимателей, а также с союзами (ассоциациями) участников хлопкового рынка.

Ескерту. 2-тарау 3-1-баппен толықтырылды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-бап. Мақта саласын мемлекеттік реттеудің нысандары
Мақта саласын мемлекеттік реттеу:
1) мақта саласын дамытуды мемлекеттік қолдау;
2) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесін дамыту;
3) кластерлік даму қағидаттарын ескере отырып, мақта саласының тоқыма және тамақ өнеркәсібімен интеграциялануын ынталандыру;
4) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау;
4-1) мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының қызметін мемлекеттік бақылау;
5) техникалық реттеу;
6) аккредиттелген сынақ зертханаларының (орталықтарының) шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын, шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін) және мақта талшығының сапа паспорты нысанын (үлгісін), сондай-ақ мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидаларын сақтауы;
7) мақта нарығының мониторингі;
8) ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің мақта егілетін аймақтарда мамандандырылған ауыспалы мақта егістерін сақтауының мониторингі;
9) мақта саласын дамыту жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді шығару арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-бап. Мақта саласын дамытуды мемлекеттік қолдау
Мақта саласын дамытуды мемлекеттік қолдау мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) инвестициялық, салықтық, бюджеттік және кедендік ынталандыру саясатын қалыптастыру және іске асыру;
2) бюджет қаражаты есебінен мынадай іс-шараларды ұйымдастыру:
тұқымдық мақсаттар үшін пайдаланылатын мақта тұқымының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыру;
мақтаны өндіру, сақтау және өңдеу, селекция және тұқым шаруашылығы, топырақтың құнарлылығын сақтау және арттыру саласындағы ғылыми зерттеулер мен іс-шараларды жүргізу;
шитті мақта өндірудің ғылыми негізделген технологиялары мен мамандандырылған ауыспалы мақта егісін енгізу;
мелиоративтік және ирригациялық жұмыстарды жүргізу;
ауыл шаруашылығы ақылдары зиянкестерінің, ауруларының, карантиндік арамшөптердің пайда болуын, көбеюін және таралуын жүйелі түрде бақылау мен есепке алуды жүргізу және оларға қарсы күресте инновациялық биологиялық және басқа да әдістерді енгізу;
мақта саласы мен тоқыма өнеркәсібі үшін мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес мамандар даярлау;
мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес субсидиялау;

Сноска. Глава 2 дополнена статьей 3-1 в соответствии с Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 4. Формы государственного регулирования хлопковой отрасли
Государственное регулирование хлопковой отрасли осуществляется посредством:
1) государственной поддержки развития хлопковой отрасли;
2) развития системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
3) стимулирования интеграции хлопковой отрасли с текстильной и пищевой промышленностью с учетом принципов кластерного развития;
4) лицензирования деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
4-1) государственного контроля за деятельностью хлопкозаготовительных и хлопкоперерабатывающих организаций;
5) технического регулирования;
6) соблюдения аккредитованными испытательными лабораториями (центрами) правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца и формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна, а также правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна;
7) мониторинга хлопкового рынка;
8) мониторинга соблюдения сельскохозяйственными товаропроизводителями специализированных хлопковых севооборотов в зонах возделывания хлопчатника;
9) издания нормативных правовых актов в области развития хлопковой отрасли.
Сноска. Статья 4 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по 8истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 5. Государственная поддержка развития хлопковой отрасли
Государственная поддержка развития хлопковой отрасли осуществляется по следующим направлениям:
1) формирование и реализация стимулирующей инвестиционной, налоговой, бюджетной и таможенной политики;
2) организация за счет бюджетных средств следующих мероприятий:
формирование государственных ресурсов семян хлопчатника, используемых для семенных целей;
проведение научных исследований и мероприятий в области производства, хранения и переработки хлопка, селекции и семеноводства, сохранения и повышения плодородия почв;
внедрение научно обоснованных технологий производства хлопка-сырца и специализированных хлопковых севооборотов;
проведение мелиоративных и ирригационных работ;
проведение систематических наблюдений и учета за появлением, развитием и распространением вредителей, болезней сельскохозяйственных культур, карантинных сорняков и внедрение инновационных биологических и других методов борьбы с ними;
подготовка специалистов для хлопковой отрасли и текстильной промышленности в соответствии с государственным образовательным заказом;
субсидирование сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) мақта өндірушілер мен мақта өңдеу ұйымдарына техника мен құрал-жабдықтарды лизингтік беруді жүзеге асыру үшін мамандандырылған ұйымдарға қаражат бөлу;
4) шитті мақта өндірушілерге мақта тұқымының мемлекеттік ресурстарынан тұқымдық несие беру;
5) алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
6) тұқым шаруашылығын дамыту, оның ішінде бірегей мақта тұқымын өндіруге жұмсалған шығынды өтеу, отандық ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне сатылған мақтаның элиталық тұқымдарының, бірінші және екінші көбейтілген тұқымдарының құнын арзандатуды қамтамасыз ету, мақта тұқымдарының сорттық және егістік сапасын айқындау;
7) мақта нарығына қатысушыларды кредиттеу жүйесін ұйымдастыру;
7-1) мақта нарығына қатысушылардың тәуекелдерін сақтандыру жүйесін ұйымдастыру және дамыту;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақта егістерін сақтандыру;
9) су ресурстарын ұтымды пайдалануға, су үнемдейтін технологиялар енгізуге, ауыл шаруашылығы кооперативтері мен олардың қауымдастықтарының (одақтарының) құрылуына және қалыптасуына жәрдемдесу.
Ескерту. 5-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2009.12.11 № 229-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.10.2015 № 373-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (06.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-1-бап. Мақта нарығына қатысушыларды ақпараттық қамтамасыз ету
1. Уәкілетті орган және мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары өздерінің интернет-ресурстарында мақта нарығына қатысушылардың мүдделерін қозғайтын ақпарат пен материалдарды қазақ және орыс тілдерінде уақтылы әрі тұрақты түрде орналастырады және жаңартып отырады.
2. Интернет-ресурстарда міндетті түрде орналастырылуға және жаңартылуға жататын ақпаратқа:
1) мақта саласының дамуын мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін белгілейтін нормативтік-құқықтық актілер;
2) кедендік баждардың мөлшерлері, тарифтік квоталардың көлемдері және оларды қолдану тәртібі, мақта импорты мен экспортының көлемдері;
3) Қазақстан Республикасында мақта өндірісінің болжамы мен нақты көрсеткіштері;
4) уәкілетті орган және мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары белгілеген өзге де ақпарат жатады.

3) выделение средств специализированным организациям на осуществление лизинговых поставок техники и оборудования производителям хлопка и хлопкоперерабатывающим организациям;
4) выдача семенных ссуд производителям хлопка-сырца из государственных ресурсов семян хлопчатника;
5) исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) развитие семеноводства, в том числе возмещение затрат на производство оригинальных семян хлопчатника, обеспечение удешевления стоимости элитных семян, семян первой и второй репродукций хлопчатника, реализованных отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям, определение сортовых и посевных качеств семян хлопчатника;
7) организация системы кредитования участников хлопкового рынка;
7-1) организация и развитие системы страхования рисков участников хлопкового рынка;
8) страхование посевов хлопчатника в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) содействие рациональному использованию водных ресурсов, внедрение водосберегающей технологии, создание и становление сельскохозяйственных кооперативов и их ассоциаций (союзов).
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными законами РК от 11.12.2009 № 229-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.10.2015 № 373-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 28.10.2019 № 268-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 5-1. Информационное обеспечение участников хлопкового рынка
1. Уполномоченный орган и местные исполнительные органы области, города республиканского значения и столицы, реализующие государственную политику развития хлопковой отрасли, своевременно и постоянно размещают и обновляют на своих интернет-ресурсах информацию и материалы, затрагивающие интересы участников хлопкового рынка, на казахском и русском языках.
2. К информации, подлежащей обязательному размещению и обновлению на интернет-ресурсах, относятся:
1) нормативные правовые акты, устанавливающие порядок осуществления государственной поддержки развития хлопковой отрасли;
2) размеры таможенных пошлин, объемы тарифных квот и порядок их применения, объемы импорта и экспорта хлопка;
3) прогноз и фактические показатели производства хлопка в Республике Казахстан;
4) иная информация, установленная уполномоченным органом и местными исполнительными органами области, города республиканского значения и столицы, реализующими государственную политику развития хлопковой отрасли.

3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген ақпарат тегін және оған қол жеткізу тең шарттармен беріледі.
Ескерту. 2-тарау 5-1-баппен толықтырылды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне:
1) мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, оны жүзеге асыру жөніндегі стратегиялық және тактикалық шараларды әзірлеу;
2) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
3) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
3-1) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
4) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
5) алып тасталды - ҚР 28.10.2019 № 268-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі);
6) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
7) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
8) мақта саласын дамыту мәселелері бойынша халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты және өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
9) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
10) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды орындау жатады.
Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2009.12.11 № 229-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.07.10 № 36-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 28.10.2019 № 268-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

3. Информация, указанная в пункте 2 настоящей статьи, предоставляется бесплатно и на равных условиях доступа к ней.
Сноска. Глава 2 дополнена статьей 5-1 в соответствии с Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
К компетенции Правительства Республики Казахстан относятся:
1) разработка основных направлений государственной политики в области развития хлопковой отрасли, стратегических и тактических мер по ее осуществлению;
2) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3-1) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) исключен Законом РК от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования);
6) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
7) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) осуществление сотрудничества и взаимодействия с международными организациями по вопросам развития хлопковой отрасли;
9) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 11.12.2009 № 229-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011); от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); от 10.07.2012 № 36-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).

7-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті органның құзыретіне:
1) мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ету;
1-1) мақта саласын дамыту аясында жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
1-2) мақта нарығына қатысушылардың қызметін үйлестіру мен реттеу;
2) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
3) мақта нарығына мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
4) мақта қолхатының нысаны (үлгісі) мен сипаттамасын әзірлеп, бекіту;
5) мыналарға:
мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке;
техникалық реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша аккредиттелген сынақ зертханаларына (орталықтарына) қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу және бекіту;
6) мыналарды:
шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізу және шитті мақтаның сапасы туралы куәлік беру қағидаларын;
шитті мақтаның сапасы туралы куәлік нысанын (үлгісін);
мақта талшығының сапа паспортының нысанын (үлгісін) әзірлеу және бекіту;
7) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
8) алып тасталды - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9) алып тасталды - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
10) алып тасталды - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
11) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
12) алып тасталды - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13) алып тасталды - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
14) техникалық регламенттерді әзірлеу туралы ұсыныстарды дайындау және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органға енгізу, сондай-ақ құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарау және стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау және күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындау;

Статья 7. Компетенция уполномоченного органа
К компетенции уполномоченного органа относятся:
1) обеспечение формирования государственной политики в области развития хлопковой отрасли;
1-1) осуществление координации и методического руководства деятельностью местных исполнительных органов в области развития хлопковой отрасли;
1-2) координация и регулирование деятельности участников хлопкового рынка;
2) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) разработка и утверждение правил проведения мониторинга хлопкового рынка;
4) разработка и утверждение формы (образца) и описания хлопковой расписки;
5) разработка и утверждение квалификационных требований к:
деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
аккредитованным испытательным лабораториям (центрам) по согласованию с уполномоченным государственным органом по техническому регулированию;
6) разработка и утверждение:
правил проведения экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца;
формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца;
формы (образца) паспорта качества хлопка-волокна;
7) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) исключен Законом РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
9) исключен Законом РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
10) исключен Законом РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
11) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
12) исключен Законом РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
13) исключен Законом РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
14) подготовка и внесение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предложений о разработке технических регламентов в уполномоченный орган в области технического регулирования, а также рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции и подготовка предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру и отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;

15) мақта саласындағы мемлекеттік инспектор туралы ережені әзірлеп, бекіту;
16) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын сақтау мәселелері бойынша есеп жүргізу құжаттарының тізбесі мен нысандарын, есеп беру мерзімдерін әзірлеу;
17) сақтау және өңдеу шарттарының үлгілік нысандарын әзірлеу және бекіту;
18) мыналарды:
мақта талшығының сапасына сараптама жүргізу және мақта талшығының сапа паспортын беру қағидаларын;
мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының қызметі мен олардың таратылу қағидаларын;
мақта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу қағидаларын;
мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының кепілдіктерін алу қағидаларын;
мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорларының міндеттемелерін өтеу қағидаларын;
мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес субсидиялау қағидаларын;
мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларын;
мақта тұқымының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану қағидаларын;
шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеудің технологиялық процесін ұйымдастыру қағидаларын;
мақта қолхаттарын беру, олардың айналысы, оларды жою және өтеу қағидаларын;
мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
19) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
20) алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi);
21) алып тасталды - ҚР 29.12.2014 № 269-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
21-1) мақта саласын дамыту жөніндегі техникалық регламенттерді әзірлеу және бекіту;
21-2) алып тасталды - ҚР 28.10.2019 № 268-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі);
22) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 7-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2009.07.17 № 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2009.12.11 № 229-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз), 2010.03.19 № 258-IV, 2011.01.06 № 378-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі), 2012.07.10 № 36-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 29.12.2014 № 269-V (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.10.2018 № 184-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

15) разработка и утверждение положения о государственном инспекторе в хлопковой отрасли;
16) разработка перечня и форм документов учета, сроков представления отчетности по вопросам соблюдения квалификационных требований к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
17) разработка и утверждение типовых форм договоров хранения и переработки;
18) разработка и утверждение:
правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи паспорта качества хлопка-волокна;
правил деятельности и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правил участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правил получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правил погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правил субсидирования сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
правил ведения количественно-качественного учета хлопка;
правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов семян хлопчатника;
правил организации технологического процесса первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно;
правил выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок;
правил проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией;
19) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
20) исключен Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
21) исключен Законом РК от 29.12.2014 № 269-V (вводится в действие с 01.01.2015);
21-1) разработка и утверждение технических регламентов в области развития хлопковой отрасли;
21-2) исключен Законом РК от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования);
22) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 17.07.2009 № 188 (порядок введения в действие см. ст.2); от 11.12.2009 № 229-IV (порядок введения в действие см. ст.2); от 19.03.2010 № 258-IV; от 06.01.2011 № 378-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011); от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); от 10.07.2012 № 36-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2014 № 269-V (вводится в действие с 01.01.2015); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2019 № 268-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).

8-бап. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) мақта саласын дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) мақта қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау;
3) уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес мақта нарығының мониторингін жүргізу;
4) ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің мақта егілетін аймақтарда мамандандырылған ауыспалы мақта егістерін сақтауына мониторинг жүргізу;
4-1) мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес субсидиялауды жүзеге асыру;
5) мақта өңдеу ұйымдарын тексеру актілерін ресімдеуді қамтитын, мақта өңдеу ұйымдарын лицензиялық бақылау;
6) уәкілетті органға мақта саласын дамыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу, сондай-ақ құзыреті шегінде стандарттау жөніндегі құжаттардың жобаларын қарау және стандарттау саласындағы уәкілетті органға енгізу үшін ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды, ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, өзгерістер енгізу, қайта қарау, күшін жою жөнінде ұсыныстар дайындау;
6-1) сотқа мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды енгізу, мерзімінен бұрын аяқтау және оның мерзімін ұзарту туралы арыз беру;
7) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыруға бастама жасау;
8) алып тасталды - ҚР 28.10.2019 № 268-VI Заңымен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі);
8-1) мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің жанар-жағармай материалдарына қажеттіліктерін уақтылы қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолдану;
9) мақта қауіпсіздігі мен сапасын бақылау;
10) мақта өңдеу ұйымдарының қызметін инспекциялауды (тексеруді) жүзеге асыру;
11) анықталған Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасын бұзушылықтарды ұйғарымда белгіленген мерзімде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша ұйғарымдар беру;

Статья 8. Компетенция местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы
К компетенции местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы относятся:
1) реализация государственной политики в области развития хлопковой отрасли;
2) лицензирование деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок;
3) проведение мониторинга хлопкового рынка в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
4) мониторинг соблюдения сельскохозяйственными товаропроизводителями специализированных хлопковых севооборотов в зонах возделывания хлопчатника;
4-1) осуществление субсидирования сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) лицензионный контроль за хлопкоперерабатывающими организациями, включающий оформление актов проверки хлопкоперерабатывающих организаций;
6) внесение в уполномоченный орган предложений по совершенствованию нормативных правовых актов в области развития хлопковой отрасли, а также рассмотрение проектов документов по стандартизации в пределах компетенции и подготовка предложений по разработке, внесению изменений, пересмотру, отмене национальных, межгосударственных стандартов, национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации для внесения в уполномоченный орган в сфере стандартизации;
6-1) подача в суд заявления о введении, досрочном завершении и продлении срока временного управления хлопкоперерабатывающей организацией;
7) приостановление действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, а также инициирование лишения лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
8) исключен Законом РК от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие с 01.01.2020);
8-1) принятие мер по своевременному обеспечению потребностей в горюче-смазочных материалах сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка;
9) контроль за безопасностью и качеством хлопка;
10) осуществление инспектирования (проверки) деятельности хлопкоперерабатывающих организаций;
11) выдача обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли в установленные в предписании сроки;

12) сотқа мақта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы қуыным беру;
13) осы Заңның 32-бабының 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде мақтаны беруге уақытша тыйым салу;
14) мақта өңдеу ұйымдарының:
мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізу;
мақта тұқымының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану;
мақта қолхаттарын беру, олардың айналысы, күшін жою және өтеу қағидаларын сақтауын бақылау;
14-1) тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын бекіту;
14-2) алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
14-3) мақта тұқымдарының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыруды қамтамасыз ету және басқару әрі олардың сандық-сапалық жай-күйін бақылау;
14-4) алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
14-5) алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
15) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
Ескерту. 8-бап жаңа редакцияда - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен; өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.10.2018 № 184-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
3-тарау. МАҚТАНЫҢ ҚАУІПСІЗДІГІ МЕН САПАСЫ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК БАҚЫЛАУ
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. № 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
9-бап. Мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Мақтаның қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы мемлекеттік бақылауды облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары өз құзыреті шегінде жүзеге асырады және ол Қазақстан Республикасы заңнамасының мақтаның қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған.

12) предъявление иска в суд о принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации;
13) наложение временного запрета на отпуск хлопка при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 32 настоящего Закона;
14) контроль за соблюдением хлопкоперерабатывающими организациями правил:
ведения количественно-качественного учета хлопка;
формирования, хранения и использования государственных ресурсов семян хлопчатника;
выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок;
14-1) утверждение полугодовых планов проведения проверок;
14-2) исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
14-3) обеспечение формирования и управления государственными ресурсами семян хлопчатника и контроль за их количественно-качественным состоянием;
14-4) исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
14-5) исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
15) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 8 в редакции Закона РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2019 № 268-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Глава 3. Государственный контроль в области
безопасности и качества хлопка
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции Закона РК от 17.07.2009 № 188 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 9. Государственный контроль в области безопасности и качества хлопка
1. Государственный контроль в области безопасности и качества хлопка осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы в пределах компетенции и направлен на обеспечение соблюдения требований законодательства Республики Казахстан, предъявляемых к безопасности и качеству хлопка.

2. Мақтаның қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау адам өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға, оның ішінде өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне зиян келтіруге байланысты тәуекелге жол бермеу мақсатында жүзеге асырылады.
3. Мақтаның сапасы саласындағы мемлекеттік бақылау:
1) мақта нарығына қатысушылардың ресми өтініштері (шағымдары) негізінде мақта иелерінің мүдделерін қорғау мақсатында мақтаны сатып алуды, дайындауды, өңдеуді, сондай-ақ оны беруді жүзеге асыру кезінде оның сапа көрсеткіштерін айқындауға бақылауды;
2) мақта нарығына қатысушылардың ресми өтініштері (шағымдары) негізінде, мақта иелерінің мүдделерін қорғау мақсатында сақтаудағы және қайта өңдеудегі мақтаның сандық-сапалық жай-күйін бақылауды қамтиды.
4. Мақта қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
5. Алып тасталды - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 9-бап жаңа редакцияда - ҚР 2009.07.17. № 188-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз); өзгерістер енгізілді - ҚР 2011.01.06 № 378-IV (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі), 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
10-бап. Шитті мақтаның сапасына сараптама жасау
1. Шитті мақтаның сапасына сараптама жасауды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) осы Заңның 7-бабы 6) тармақшасының екінші абзацына сәйкес жүзеге асырады.
Мақта иесі мен мақта дайындау және (немесе) мақта өңдеу ұйымдарының арасында шитті мақтаның сапасын айқындау бойынша келіспеушіліктер туындаған кезде тиісті аккредиттелген сынақ зертханасы (орталық) берген шитті мақтаның сапасы туралы куәлік шитті мақтаның сапасын растайтын құжат болып табылады.

2. Государственный контроль в области безопасности хлопка осуществляется в целях недопущения риска, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде, в том числе растительному и животному миру.
3. Государственный контроль в области качества хлопка включает:
1) контроль за определением показателей качества хлопка при осуществлении закупа, заготовки, переработки, а также его отпуска в целях защиты интересов владельцев хлопка на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка;
2) контроль количественно-качественного состояния хранящегося и перерабатываемого хлопка в целях защиты интересов владельцев хлопка на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка.
4. Государственный контроль в области безопасности и качества хлопка осуществляется в форме проверки и профилактического контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
5. Исключен Законом РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 9 в редакции Закона РК от 17.07.2009 № 188 (порядок введения в действие см. ст.2); с изменениями, внесенными законами РК от 06.01.2011 № 378-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011); от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 10. Экспертиза качества хлопка-сырца
1. Экспертизу качества хлопка-сырца осуществляют испытательные лаборатории (центры), аккредитованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в соответствии с абзацем вторым подпункта 6) статьи 7 настоящего Закона.
При возникновении разногласий по определению качества хлопка-сырца между владельцем хлопка и хлопкозаготовительной и (или) хлопкоперерабатывающей организациями документом, подтверждающим качество хлопка-сырца, является удостоверение о качестве хлопка-сырца, выданное соответствующей аккредитованной испытательной лабораторией (центром).

2. Мақта нарығына қатысушы шитті мақтаның сапасына сараптама жасау үшін аккредиттелген сынақ зертханасына (орталығына) шарт негізінде өтініш жасауға құқылы.
3. Алып тасталды - ҚР 28.10.2019 № 268-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 10-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2019 № 268-VI (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
11-бап. Мақта талшығының сапасына сараптама жасау
Мақта талшығының сапасына сараптама жасауды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) осы Заңның 7-бабы 18) тармақшасының екінші абзацына сәйкес жүзеге асырады.
Мақта талшығының сапасына сараптама жасауды аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) мақта талшығының әрбір бумасы бойынша (бума бойынша) шарт негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 11-бап жаңа редакцияда көзделген - ҚР 28.10.2019 № 268-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
4-тарау. Мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын
өндірушілердің, мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының
қызметі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-бап. Мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерінің құқықтары мен міндеттері
1. Мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері:
1) Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес берілген жер учаскелерінде шитті мақта өсіруге;
2) өзіне тиесілі мақтаға өз қалауы бойынша иелік етуге, оны пайдалануға және оған билік етуге;
3) мақта саласын дамытуға мемлекеттік қолдау алуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтарға ие болуға құқылы.
2. Мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері:
1) мақта өндіруді ауыл шаруашылығы мақсатындағы жердің құнарлылығын қалпына келтіруді қамтамасыз ететін, сондай-ақ мұндай қызметтің қоршаған ортаға жағымсыз әсерін болдырмайтын немесе шектейтін тәсілдермен жүзеге асыруға;

2. Участник хлопкового рынка вправе обратиться в аккредитованную испытательную лабораторию (центр) для проведения экспертизы качества хлопка-сырца на договорной основе.
3. Исключен Законом РК от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 10 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.10.2019 № 268-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 11. Экспертиза качества хлопка-волокна
Экспертизу качества хлопка-волокна осуществляют испытательные лаборатории (центры), аккредитованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в соответствии с абзацем вторым подпункта 18) статьи 7 настоящего Закона.
Экспертиза качества хлопка-волокна осуществляется аккредитованными испытательными лабораториями (центрами) по каждой кипе хлопка-волокна (покипно) на договорной основе.
Сноска. Статья 11 в редакции Закона РК от 28.10.2019 № 268-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Деятельность сельскохозяйственных товаропроизводителей,
занимающихся производством хлопка, хлопкозаготовительных
и хлопкоперерабатывающих организаций
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции Закона РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 12. Права и обязанности сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка
1. Сельскохозяйственные товаропроизводители, занимающиеся производством хлопка, вправе:
1) выращивать хлопок-сырец на земельных участках, предоставленных в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
2) по своему усмотрению владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим им хлопком;
3) получать государственную поддержку развития хлопковой отрасли;
4) иметь иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Сельскохозяйственные товаропроизводители, занимающиеся производством хлопка, обязаны:
1) осуществлять производство хлопка способами, обеспечивающими воспроизводство плодородия земель сельскохозяйственного назначения, а также исключающими или ограничивающими неблагоприятное воздействие такой деятельности на окружающую среду;

2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндетті.
12-1-бап. Мақта дайындау ұйымы
1. Мақта дайындау ұйымы нормативтік құқықтық актілерде, техникалық регламенттерде және стандарттау жөніндегі құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес шитті мақта сатып алуды және дайындауды жүзеге асырады.
2. Мақтау дайындау ұйымының: қоршалған мақта қабылдау пункті;
шитті мақтаны текшелеп жинауға және сақтауға арналған ашық (жабық) алаңы;
таразы жабдығы;
желдеткіш жабдығы;
шитті мақтаның сынамасын іріктеуге және сапасын айқындауға арналған зертхана жабдығы;
тиеу-түсіру механизмдері;
өрт сөндіру құралдары болуға тиіс.
3. Мақта дайындау ұйымы уәкілетті орган бекітетін мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларында белгіленген тізбеге сәйкес құжаттардың есепке алынуы мен сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
4. Мақта дайындау ұйымы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының жазбаша сұрау салуы бойынша мақта нарығына мониторинг жүргізу үшін қажетті өзінің қызметі туралы ақпаратты беруге міндетті.
5. Мақта дайындау ұйымы мақта қолхаттарын беруге құқылы емес.
Ескерту. 4-тарау 12-1-баппен толықтырылды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен; өзгеріс енгізілді - ҚР 05.10.2018 № 184-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
12-2-бап. Мақта саласындағы кооперациялау
1. Мақта шаруашылығын дамыту, мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарымен бірлескен іс-қимылдарды қамтамасыз ету мақсатында мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агроөнеркәсіптік кешенде қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды құра алады.
2. Мақта өндірумен айналысатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді қолдауға арналған субсидиялар ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өз таңдауы бойынша тікелей өздеріне не өздері құрған заңды тұлғалар арқылы төленеді.
Ескерту. 4-тарау 12-2-баппен толықтырылды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
13-бап. Мақта өңдеу ұйымы
1. Мақта өңдеу ұйымы лицензияның негізінде мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтерді көрсетеді.
Мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы жоқ заңды тұлғаның (мақта дайындау ұйымын қоспағанда) өз атауында, тауар белгілерінде, құжаттарында, хабарландырулар мен жарнамасында "мақта өңдеу ұйымы", "мақта тазалау зауыты", "мақта қабылдау пункті" деген сөздерді немесе олардан туындайтын сөздерді пайдалануға құқығы жоқ.

2) нести иные обязанности в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 12-1. Хлопкозаготовительная организация
1. Хлопкозаготовительная организация в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми актами, техническими регламентами и документами по стандартизации, осуществляет закуп и заготовку хлопка-сырца.
2. Хлопкозаготовительная организация должна иметь:
огороженный хлопкоприемный пункт;
открытую (крытую) площадку для складирования и хранения хлопка-сырца;
весовое оборудование;
вентиляционное оборудование;
лабораторное оборудование для отбора проб и определения качества хлопка-сырца;
погрузочно-разгрузочные механизмы;
средства пожаротушения.
3. Хлопкозаготовительная организация обязана обеспечивать учет и хранение документов согласно перечню, установленному правилами ведения количественно-качественного учета хлопка, утверждаемыми уполномоченным органом.
4. Хлопкозаготовительная организация обязана предоставлять по письменному запросу местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы информацию о своей деятельности, необходимую для проведения мониторинга хлопкового рынка.
5. Хлопкозаготовительная организация не вправе выдавать хлопковые расписки.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 12-1 в соответствии с Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным Законом РК от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 12-2. Кооперирование в хлопковой отрасли
1. В целях развития хлопководства, обеспечения совместных действий с хлопкозаготовительными и хлопкоперерабатывающими организациями сельскохозяйственные товаропроизводители, занимающиеся производством хлопка, могут создавать юридические лица, осуществляющие деятельность в агропромышленном комплексе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Субсидии на поддержку сельскохозяйственных товаропроизводителей, занимающихся производством хлопка, выплачиваются по выбору самих сельскохозяйственных товаропроизводителей непосредственно им либо через созданные ими юридические лица.
Сноска. Глава 4 дополнена статьей 12-2 в соответствии с Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 13. Хлопкоперерабатывающая организация
1. Хлопкоперерабатывающая организация оказывает услуги по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок на основании лицензии.
Юридическое лицо, не имеющее лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок (за исключением хлопкозаготовительной организации), не вправе использовать в своем наименовании, товарных знаках, документах, объявлениях и рекламе слова "хлопкоперерабатывающая организация", "хлопко-очистительный завод", "хлопкоприемный пункт" или производные от них слова.

2. Мақта өңдеу ұйымы ортақ пайдаланудағы тауар қоймасы деп танылады.
3. Мақта өңдеу ұйымында:
1) мақта тазалау зауытында:
кемінде бір мақта қабылдау пункті;
шитті мақтаны талшықты мақта етіп бастапқы өңдеу жөніндегі технологиялық операцияларды жүзеге асыруға арналған жабдық;
таразы жабдығы;
желдеткіш жабдығы;
тиеу-түсіру тетіктері;
өрт сөндіру құралдары;
мақтаның сапасын айқындауға арналған өндірістік-технологиялық зертхана;
мақта сақтауға арнайы бөлінген орын;
2) мақта тазалау зауыты тұрған жерден тыс орналасқан мақта қабылдау пунктінде:
шитті мақтаны текшелеуге және сақтауға арналған ашық (жабық) алаң;
таразы жабдығы;
желдеткіш жабдығы;
шитті мақтаның сынамасын іріктеуге және сапасын анықтауға арналған зертхана жабдығы;
тиеу-түсіру тетіктері;
өрт сөндіру құралдары болуға тиіс.
Мақта тазалау зауытының, сондай-ақ мақта тазалау зауыты орналасқан жерден тыс тұрған мақта қабылдау пунктінің аумағы қоршалуға тиіс.
4. Мақта өңдеу ұйымы:
1) мақтаны қабылдау мен сақтау шарттарын сақтауға және нормативтік құқықтық актілерде, техникалық регламенттерде және стандарттау жөніндегі құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті қамтамасыз етуге;
2) сақтауға және (немесе) өңдеуге қабылданған мақтаның мөлшерлік және сапалық сақталуын берілген мақта қолхаттарына сәйкес қамтамасыз етуге;
3) көрсетілген қызметтер үшін берешегі болмаған кезде сақтау және (немесе) өңдеу шартының талаптарына сәйкес мақта қолхатын ұстаушының талабы бойынша мақта қолхатының орнына сақтаудағы мақтаны беруге;
4) мақта иесінің талабы бойынша мақтаның сапасын тексеру үшін мақта сынамасын іріктеуді қамтамасыз етуге;
5) мақта иелері алдындағы сақтау шартында және (немесе) өңдеу шартында көзделген міндеттемелерін орындауға міндетті.
Ескерту. 13-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.10.2018 № 184-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
14-бап. Мақта өңдеу ұйымының қызметтеріне ақы төлеу
Мақта өңдеу ұйымының қызметтеріне ақы төлеу сақтау шартына және (немесе) өңдеу шартына сәйкес ақшалай не мақта иесінің мақта қолхатында индоссамент жасай отырып, тиісті мақта мөлшерін мақта өңдеу ұйымына беру арқылы жүргізіледі.

2. Хлопкоперерабатывающая организация признается товарным складом общего пользования.
3. Хлопкоперерабатывающая организация должна иметь:
1) на хлопкоочистительном заводе:
не менее одного хлопкоприемного пункта;
оборудование, предназначенное для осуществления технологических операций по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
весовое оборудование;
вентиляционное оборудование;
погрузочно-разгрузочные механизмы;
средства пожаротушения;
производственно-технологическую лабораторию для определения качества хлопка;
специально отведенное место для хранения хлопка;
2) на хлопкоприемном пункте, расположенном вне места нахождения хлопкоочистительного завода:
открытую (крытую) площадку для складирования и хранения хлопка-сырца;
весовое оборудование;
вентиляционное оборудование;
лабораторное оборудование для отбора проб и определения качества хлопка-сырца;
погрузочно-разгрузочные механизмы;
средства пожаротушения.
Территория хлопкоочистительного завода, а также хлопкоприемного пункта, расположенного вне местонахождения хлопкоочистительного завода, должна быть огорожена.
4. Хлопкоперерабатывающая организация обязана:
1) соблюдать условия приемки и хранения хлопка и обеспечить деятельность по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми актами, техническими регламентами и документами по стандартизации;
2) обеспечить количественную и качественную сохранность принятого на хранение и (или) переработку хлопка в соответствии с выданными хлопковыми расписками;
3) по требованию держателя хлопковой расписки в обмен на хлопковую расписку отпустить хранящийся хлопок в соответствии с условиями договора хранения и (или) переработки при отсутствии задолженности за оказанные услуги;
4) обеспечить по требованию владельца хлопка отбор проб хлопка для проверки его качества;
5) исполнять обязательства перед владельцами хлопка, предусмотренные договором хранения и (или) договором переработки.
Сноска. Статья 13 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводятся в действие с 30.01.2012); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.10.2018 № 184-VI (вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования).
Статья 14. Оплата услуг хлопкоперерабатывающей организации
Оплата услуг хлопкоперерабатывающей организации производится в соответствии с договором хранения и (или) договором переработки деньгами либо путем передачи соответствующего количества хлопка хлопкоперерабатывающей организации с совершением владельцем хлопка индоссамента на хлопковой расписке.

15-бап. Мақта өңдеу ұйымының қызметін шектеу
1. Алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2. Негізгі құрал-жабдықтарсыз мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру мүлде мүмкін болмайтын не қызмет айтарлықтай нашарлайтын жағдайда, мақта өңдеу ұйымының оларды иеліктен шығаруына, сондай-ақ кепілдіктер беруіне және (немесе) өз мүлкін үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша кепілге қоюына тыйым салынады.
3. Сақтауға және (немесе) өңдеуге тапсырылған мақтаға мақта өңдеу ұйымдарының билік етуіне тыйым салынады.
Ескерту. 15-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.06.30 № 297-IV (2010.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
16-бап. Мақта өңдеу ұйымының есебі және есептілігі
1. Мақта өңдеу ұйымы өзінің мақтаға қатысты жасаған операцияларын көрсететін құжаттардың есебін қатаң жүргізуге және олардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
2. Есепке алу құжаттарының тізбесі мен нысандарын, мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету, мақта нарығының мониторингін жүргізу жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды сақтау мәселелері бойынша есептілікті ұсыну мерзімдерін уәкілетті орган бекітеді.
2-1. Ведомстволық статистикалық байқауларды уәкілетті орган мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен статистикалық әдіснамаға сәйкес жүргізеді.
3. Сақталуға тиісті құжаттардың тізбесі, оларды сақтау мерзімдері мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларында белгіленеді.
3-1. Мақта өңдеу ұйымы мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге байланысты операциялардың және мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге байланысты емес операциялардың жеке-жеке есебін жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті.
4. Мақта өңдеу ұйымы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының жазбаша сауал салуы бойынша өз қызметіне байланысты мақта нарығының мониторингін жүргізу үшін қажетті ақпаратты беруге міндетті.
Ескерту. 16-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.03.19 № 258-IV, 2011.07.05 № 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 15. Ограничение деятельности хлопкоперерабатывающей организации
1. Исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Запрещается отчуждение хлопкоперерабатывающей организацией основных средств, без которых осуществление деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок становится полностью невозможным либо существенно ухудшается, а также выдача гарантий и (или) предоставление своего имущества в залог по обязательствам третьих лиц.
3. Хлопкоперерабатывающим организациям запрещается распоряжаться хлопком, сданным на хранение и (или) переработку.
Сноска. Статья 15 с изменениями, внесенными законами РК от 30.06.2010 № 297-IV (вводится в действие с 01.07.2010); от 15.07.2011 № 461-IV (вводятся в действие с 30.01.2012); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 16. Учет и отчетность хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана обеспечивать строгий учет и хранение документов, отражающих произведенные ею операции с хлопком.
2. Перечень и формы документов учета, сроки представления отчетности по вопросам соблюдения требований, предъявляемых к деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, ведению мониторинга хлопкового рынка, утверждаются уполномоченным органом.
2-1. Ведомственные статистические наблюдения проводятся уполномоченным органом в соответствии со статистической методологией, утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики.
3. Перечень документов, подлежащих хранению, сроки их хранения устанавливаются правилами ведения количественно-качественного учета хлопка.
3-1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана обеспечить ведение раздельного учета операций, связанных с оказанием услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, и операций, не связанных с оказанием услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок.
4. Хлопкоперерабатывающая организация обязана предоставлять по письменному запросу местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы информацию, связанную с ее деятельностью, необходимую для проведения мониторинга хлопкового рынка.
Сноска. Статья 16 с изменениями, внесенными законами РК от 19.03.2010 № 258-IV; от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011); от 15.07.2011 № 461-IV (вводятся в действие с 30.01.2012); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17-бап. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесі
1. Мақта өңдеу ұйымы мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысу арқылы мақта қолхаттарын ұстаушылардың алдындағы өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуге міндетті.
2. Мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысуы мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорымен жасалатын қатысу шарты негізінде жүзеге асырылады.
3. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз қатысушыларының міндеттемелері бойынша субсидиарлық жауаптылықта болады.
4. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымы сақтауға қабылдаған шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісі басталған кезде мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры осы мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттарын ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін сапасы бойынша жойылған немесе нашарлаған шитті мақтаның және (немесе) мақта талшығының өтеу кезінде қалыптасқан нарықтық құнының кемінде сексен пайызы мөлшерінде ақшамен өтеуді жүргізеді.
Шитті мақта және (немесе) мақта талшығы сапасының жойылу немесе нашарлау фактісін анықтау тәртібін уәкілетті орган айқындайды. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымының мақта қолхатын ұстаушы алдындағы міндеттемелерін өтеуді жүзеге асырған мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорына ол төлеген сома шегінде мақта қолхатын ұстаушының осы мақта өңдеу ұйымына қоятын талап ету құқығы өтеді. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымдары мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру мақсатында мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорына мақта қолхаттарының тізілімін ұсынуға міндетті.
5. Мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымдары өз мүлкін және өзге де мүліктік мүдделерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандыра (өзара сақтандыра) алады.
Ескерту. 17-бап жаңа редакцияда - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Статья 17. Система гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам
1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана обеспечивать исполнение своих обязательств перед держателями хлопковых расписок путем участия в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. Участие хлопкоперерабатывающей организации в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам осуществляется на основе договора участия, заключаемого с фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
3. Фонды гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам несут субсидиарную ответственность по обязательствам своих участников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. При наступлении факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна, принятых на хранение хлопкоперерабатывающей организацией-участником системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам производит погашение обязательств данной хлопкоперерабатывающей организации перед держателями хлопковых расписок деньгами в размере не менее восьмидесяти процентов от рыночной стоимости утраченного или ухудшенного по качеству хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна, сложившейся на момент возмещения.
Порядок установления факта утраты или ухудшения качества хлопка-сырца и (или) хлопка-волокна определяется уполномоченным органом.
К фонду гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, осуществившему погашение обязательств хлопкоперерабатывающей организации-участника системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам перед держателем хлопковой расписки, переходит в пределах уплаченной им суммы право требования, которое держатель хлопковой расписки имеет к данной хлопкоперерабатывающей организации.
Хлопкоперерабатывающие организации-участники системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам обязаны представлять в фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам реестр хлопковых расписок в целях гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
5. Хлопкоперерабатывающие организации-участники системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам могут страховать (взаимно страховать) свое имущество и иные имущественные интересы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 17 в редакции Закона РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18-бап. Мақта өңдеу ұйымының аудиті
1. Мақта өңдеу ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылдық қаржылық есептілік аудитін жүргізуге міндетті.
2. Егер мақта өңдеу ұйымы аудит жүргізуден жалтарса, аудит кез келген мүдделі тұлғаның талап-арызы бойынша сот шешімімен тағайындалуы мүмкін.
3. Мақта өңдеу ұйымының ішкі аудит қызметінің аудитті жүзеге асыруы оны аудит жүргізу міндетінен босатпайды.
19-бап. Мақта өңдеу ұйымының мүлкін иеліктен шығару (сатып алу) ерекшеліктері
1. Мақта тазалау зауыты бөлінбейтін мүлік болып табылады және:
1) мақта тазалау зауыты тұрған орыннан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктін иеліктен шығарған (сатып алған);
2) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті тоқтатқан және мақта саласындағы мемлекеттік инспектор растаған мақта қолхаттарын ұстаушылардың алдында орындалмаған міндеттемелері болмаған;
3) мақта өңдеу ұйымын таратқан кезде мүлікті өткізу жағдайларын қоспағанда, бөлінбейтін мүлік ретінде иеліктен шығарылады (сатып алынады).
2. Мақта өңдеу ұйымы мақта тазалау зауытын немесе мақта тазалау зауытынан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктін иеліктен шығарғанға дейін екі айдан кешіктірмейтін мерзімде өзіне белгілі мақта қолхаттарын ұстаушылардың мүлікті иеліктен шығару жөнінде жазбаша хабардар етуге, сондай-ақ республикалық мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде тиісті хабарландыру беруге міндетті.
3. Мақта өңдеу ұйымы осы баптың 1 және 2-тармақтарын бұза отырып, жасаған мақта тазалау зауытын немесе мақта тазалау зауытынан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктін өткізу жөніндегі мәмілелерді сот мақта қолхаттарын ұстаушылар мен өзге де мүдделі тұлғалардың талап-арызы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкін.
4. Мақта тазалау зауытының (мақта тазалау зауыты тұрған орыннан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктінің) бұрынғы меншік иесі берген мақта қолхаттарынан туындайтын міндеттемелерді орындау мүлікті қабылдау-беру жөніндегі комиссия жасаған және мақта саласындағы мемлекеттік инспектор бекіткен қалдық мақтаны түгендеу актісімен белгіленген мөлшерде мақта тазалау зауытын (мақта тазалау зауыты тұрған орыннан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктін) сатып алушыға немесе мұндай мүлікті соттың немесе төрелік шешімнің шешімін орындау тәртібімен алған тұлғаға жүктеледі.
Егер қалдық мақтаны түгендеу актісі жасалмаған жағдайда, мүліктің бұрынғы меншік иесі мақта өңдеу ұйымы берген барлық мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындау:

Статья 18. Аудит хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана проводить аудит годовой финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Если хлопкоперерабатывающая организация уклоняется от проведения аудита, аудит может быть назначен решением суда по иску любого заинтересованного лица.
3. Осуществление аудита службой внутреннего аудита хлопкоперерабатывающей организации не освобождает ее от обязанности проведения аудита.
Статья 19. Особенности отчуждения (приобретения) имущества хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоочистительный завод является неделимым имуществом и отчуждается (приобретается) как неделимое имущество, за исключением случаев:
1) отчуждения (приобретения) хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода;
2) прекращения деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок и отсутствия неисполненных обязательств перед держателями хлопковых расписок, подтвержденных государственным инспектором хлопковой отрасли;
3) реализации имущества при ликвидации хлопкоперерабатывающей организации.
2. Хлопкоперерабатывающая организация обязана в срок не позднее чем за два месяца до отчуждения хлопкоочистительного завода или хлопкоприемного пункта, расположенного вне местонахождения хлопкоочистительного завода, письменно уведомить известных ей держателей хлопковых расписок об отчуждении имущества, а также разместить соответствующее объявление в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.
3. Сделки по реализации хлопкоочистительного завода или хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода, совершенные хлопкоперерабатывающей организацией с нарушением пунктов 1 и 2 настоящей статьи, могут быть признаны судом недействительными по иску держателей хлопковых расписок и иных заинтересованных лиц.
4. Исполнение обязательств, вытекающих из хлопковых расписок, выданных прежним собственником хлопкоочистительного завода (хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода), возлагается на приобретателя хлопкоочистительного завода (хлопкоприемного пункта, расположенного вне местонахождения хлопкоочистительного завода) или лицо, получившее такое имущество в порядке исполнения решения суда или арбитража, в размере, установленном актом инвентаризации остатков хлопка, составленным комиссией по приему-передаче имущества и утвержденным государственным инспектором хлопковой отрасли.
В случае, если акт инвентаризации остатков хлопка не был составлен, исполнение обязательств по всем хлопковым распискам, выданным хлопкоперерабатывающей организацией - прежним собственником имущества:

1) мақта тазалау зауытын иеліктен шығару кезінде осы мақта тазалау зауытының жаңа иесіне жүктеледі;
2) мақта тазалау зауыты тұрған орыннан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктін иеліктен шығарған кезде осы мақта қабылдау пунктінің бұрынғы меншік иесі жүзеге асырады.
5. Мақта тазалау зауытының және (немесе) мақта тазалау зауытынан тыс орналасқан мақта қабылдау пунктінің жаңа меншік иесі қалдық мақтаны түгендеу актісі бойынша қабылданған мақтаны өңдеуді және сақтауды бұрынғы меншік иесі мен мақта иесінің арасында бұрын жасалған өңдеу шарты жағдайында, мұндай шарттың қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін жүзеге асырады.
6. Нарықта үстем жағдайға ие нарық субъектісі болып табылатын мақта өңдеу ұйымының мүлкін иеліктен шығару, сондай-ақ нарықта үстем жағдайға ие тұлғаның мақта өңдеу ұйымының мүлкін сатып алуы Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі), 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.10.2015 № 376-V (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.04.2016 № 489-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
5-тарау. МАҚТА ҚОЛХАТЫ
20-бап. Мақта қолхаты
1. Мақта өңдеу ұйымы мақта қолхатын мақтаны қабылдап алғанын растау үшін сақтау шарты және (немесе) өңдеу шарты негізінде береді.
2. Мақта қолхаты екі бөліктен: қажет болған кезде бір-бірінен бөлінуі мүмкін қойма куәлігінен және кепіл куәлігінен тұрады. Мақта қолхаты және оның бөліктерінің әрқайсысы комиссиялық емес ордерлік бағалы қағаздар болып табылады.
3. Мақта қолхатының әрбір бөлігі мынадай міндетті деректемелерді:
1) лицензиар беретін мақта өңдеу ұйымының кодын;
2) мақта қолхаттарының тізілімі бойынша мақта қолхатының ағымдағы нөмірін;
3) мақта қолхаты бланкісінің сериясы мен нөмірін;
4) мақтаны қабылдап алған мақта өңдеу ұйымының атауын, орналасқан жерін және бизнес-сәйкестендіру нөмірін;
5) күші жойылды - ҚР 2012.12.24 № 60-V (2013.01.01 бастап қолданысқа енгiзiледi) Заңымен;
5-1) мақта иесі туралы деректерді: жеке тұлғаның тегiн, атын, әкесiнiң атын (ол болған кезде) немесе заңды тұлғаның атауын; жеке тұлғаның тұрғылықты жерiн немесе заңды тұлғаның орналасқан жерiн; сәйкестендіру нөмірін;

1) при отчуждении хлопкоочистительного завода, возлагается на нового собственника данного хлопкоочистительного завода;
2) при отчуждении хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода, осуществляется прежним собственником данного хлопкоприемного пункта.
5. Новый собственник хлопкоочистительного завода и (или) хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода, осуществляет переработку и хранение хлопка, принятого по акту инвентаризации остатков хлопка, на условиях договора переработки, ранее заключенного между прежним собственником и владельцем хлопка, до истечения срока действия такого договора.
6. Отчуждение имущества хлопкоперерабатывающей организации, являющейся субъектом рынка, занимающим доминирующее положение на рынке, а также приобретение имущества хлопкоперерабатывающей организации лицом, занимающим доминирующее положение на рынке, осуществляются с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Сноска. Статья 19 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 29.10.2015 № 376-V (вводится в действие с 01.01.2016); от 08.04.2016 № 489-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Хлопковая расписка
Статья 20. Хлопковая расписка
1. Хлопкоперерабатывающая организация выдает хлопковую расписку в подтверждение принятия хлопка на основе договора хранения и (или) договора переработки.
2. Хлопковая расписка состоит из двух частей: складского свидетельства и залогового свидетельства, которые при необходимости могут быть отделены одно от другого. Хлопковая расписка и каждая из ее частей являются ордерными неэмиссионными ценными бумагами.
3. Каждая из частей хлопковой расписки должна содержать следующие обязательные реквизиты:
1) код хлопкоперерабатывающей организации, присваиваемый лицензиаром;
2) текущий номер хлопковой расписки по реестру хлопковых расписок;
3) серию и номер бланка хлопковой расписки;
4) наименование, место нахождения и бизнес-идентификационный номер хлопкоперерабатывающей организации, принявшей хлопок;
5) утратил силу Законом РК от 24.12.2012 № 60-V (вводится в действие с 01.01.2013);
5-1) данные о владельце хлопка: фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица; место жительства физического лица или место нахождения юридического лица; идентификационный номер;

6) тұқымның сорттық және егістік сапасын куәландыратын құжаттың деректемелерін;
7) мақтаның сапалық-мөлшерлік көрсеткіштерін;
8) мақта сақтау орнын: мақта тазалау зауыты орналасқан жерді және (немесе) мақта тазалау зауыты орналасқан жерден тыс тұрған мақта қабылдау пунктінің орналасқан жерін;
9) шитті мақтаны сақтау және (немесе) өңдеу мерзімін; мақта тұқымын және мақта талшығын сақтау мерзімін;
10) сақтау шартының және (немесе) өңдеу шартының деректемелерін (нөмірі мен жасалған күнін);
11) мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорына қатысуы туралы белгіні;
12) мақта қолхаты берілген күнді;
13) уәкілетті адамның қолын және мақта өңдеу ұйымының мөрін;
14) мақта қолхатының тиісті бөлігінің атауын;
15) сақтағаны үшін ақы төлегені туралы белгіні қамтуға тиіс.
4. Осы баптың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін құжат мақта қолхаты болып табылмайды.
5. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлген кезде қойма куәлігінде мынадай ақпарат бар белгі жасалады:
1) жеке тұлғаға қатысты - индоссаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) және тұрғылықты жері; заңды тұлғаға қатысты - индоссаттың атауы және орналасқан жері;
2) кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің, ол бойынша сыйақы ставкасын қоса алғанда, мәні, мөлшері, міндеттемені орындау мерзімі;
3) индоссаттың қолы;
4) кепіл куәлігінің бөлінген күні.
6. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлген кезде кепіл куәлігінде мынадай ақпарат бар белгі жасалады:
1) жеке тұлғаға қатысты - индоссанттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) және тұрғылықты жері; заңды тұлғаға қатысты - индоссанттың атауы және орналасқан жері;
2) кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің, ол бойынша сыйақы ставкасын қоса алғанда, мәні, мөлшері, міндеттемені орындау мерзімі;
3) индоссанттың қолы;
4) кепіл куәлігінің бөлінген күні.
7. Мақта өңдеу ұйымдары облыстың жергілікті атқарушы органына мақта қолхаттарына қол қоюға уәкілеттік берілген жеке тұлғалардың тектері, аттары, әкелерінің аттары (олар бар болса) бар карточканы, олардың қолдарының үлгілерін, сондай-ақ мақта қолхатына қойылатын мөр бедерінің үлгісін табыс етуге міндетті.
8. Мақта қолхатындағы қойылған қолдарының, мөр бедерінің облыстың жергілікті атқарушы органына ұсынылатын карточкада көрсетілген қолдарының үлгілері мен мөр бедеріне сәйкес келмеуі осы мақта қолхатын жарамсыз деп тануға негіз болып табылады.

6) реквизиты документа, удостоверяющего сортовые и посевные качества семян;
7) качественно-количественные показатели хлопка;
8) место хранения хлопка: место нахождения хлопкоочистительного завода и (или) хлопкоприемного пункта, расположенного вне местонахождения хлопкоочистительного завода;
9) срок хранения и (или) переработки хлопка-сырца; срок хранения семян хлопчатника и хлопка-волокна;
10) реквизиты (номер и дату составления) договора хранения и (или) договора переработки;
11) отметку об участии хлопкоперерабатывающей организации в фонде гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
12) дату выдачи хлопковой расписки;
13) подпись уполномоченного лица и печать хлопкоперерабатывающей организации;
14) наименование соответствующей части хлопковой расписки;
15) отметку об оплате за хранение.
4. Документ, не соответствующий требованиям, установленным пунктом 3 настоящей статьи, не является хлопковой распиской.
5. При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства на складском свидетельстве делается отметка, содержащая следующую информацию:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии) и место жительства индоссата - в отношении физического лица; наименование и местонахождение индоссата - в отношении юридического лица;
2) существо, размер обязательства, обеспеченного залогом, включая ставку вознаграждения по нему, срок исполнения обязательства;
3) подпись индоссата;
4) дату отделения залогового свидетельства.
6. При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства на залоговом свидетельстве делается отметка, содержащая следующую информацию:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии) и место жительства индоссанта - в отношении физического лица; наименование и место нахождение индоссанта - в отношении юридического лица;
2) существо, размер обязательства, обеспеченного залогом, включая ставку вознаграждения по нему, срок исполнения обязательства;
3) подпись индоссанта;
4) дату отделения залогового свидетельства.
7. Хлопкоперерабатывающие организации обязаны представить в местный исполнительный орган области карточку с фамилиями, именами, отчествами (при их наличии) физических лиц, уполномоченных подписывать хлопковые расписки, образцы их подписей, а также образец оттиска печати, учиняемой на хлопковой расписке.
8. Несоответствие подписей, оттиска печати на хлопковой расписке образцам подписей и оттиску печати, указанным в карточке, предъявляемой местному исполнительному органу области, является основанием для признания данной хлопковой расписки недействительной.

Ескерту. 20-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2012.12.24 № 60-V (қолданысқа енгiзiлу тәртібін 2-б. қараңыз); 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Заңдарымен.
21-бап. Мақта қолхатын беру тәртібі
1. Мақта қолхаты сапасы бойынша біртектес әрбір мақта партиясына беріледі. Тапсырылған мақтаның барлық көлеміне берілетін мақта қолхаттарының санын өзінің өтінімі бойынша мақта иесі айқындайды.
Мақта өңдеу ұйымы мақта қолхатын мақта партиясы түзіліп болғаннан кейін өтініш берген сәттен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірілмейтін мерзімде береді.
2. Мақта қолхаттары мақта иесіне мақта өңдеу ұйымы хронологиялық тәртіппен жүргізетін мақта қолхаттарының тізіліміне тіркеліп және оның қолы қойылып беріледі.
3. Жаңа мақта қолхаттары мақта қолхаттарын ұстаушылардың талабы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) мақта қолхатында индоссамент жасау үшін бос орын болмаған;
2) мақта қолхаты тозған;
3) мақта қолхаты айырбасталған;
4) мақта қолхаты жоғалған жағдайларда беріледі.
4. Алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. 21-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2009.12.11 № 229-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
22-бап. Мақта қолхаты мен оның бөліктері бойынша құқықтарды беру
1. Мақта қолхаты мен оның бөліктері бойынша құқықтар оларда беру жазбаларын - индоссамент жүргізу жолымен беріледі.
2. Бөлінбеген мақта қолхаты бойынша құқықтар беру тек қана қойма куәлігінде индоссамент жүргізу жолымен жүзеге асырылады.
3. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлу осы Заңның 20-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес мақта кепілге қойылған кезде жүзеге асырылады.
23-бап. Мақта қолхаты мен оның бөліктерін ұстаушылардың құқықтары
1. Мақта қолхатын ұстаушының мақта өңдеу ұйымының мақта тазалау зауытында (мақта қабылдау пунктінде) сақтаулы мақтаға толық көлемде билік етуге құқығы бар.
2. Кепіл туралы мәліметі бар қойма куәлігін ұстаушы мақта қолхатында көрсетілген мақтаға билік етуге құқылы, бірақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кепіл куәлігі бойынша қарызын өтегенге дейін мақтаны беруді талап етуге құқығы жоқ.

Сноска. Статья 20 с изменением, внесенными законами РК от 24.12.2012 № 60-V (порядок введения в дейсвие см. ст.2); от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 21. Порядок выдачи хлопковой расписки
1. Хлопковая расписка выдается на каждую партию однородного по качеству хлопка. Количество выдаваемых хлопковых расписок на весь объем сданного хлопка определяется владельцем хлопка по его заявке.
Хлопкоперерабатывающая организация выдает хлопковую расписку после формирования партии хлопка в срок не позднее трех календарных дней с момента подачи заявки.
2. Хлопковые расписки выдаются владельцу хлопка с регистрацией и под его роспись в реестре хлопковых расписок, который ведется хлопкоперерабатывающей организацией в хронологическом порядке.
3. Новые хлопковые расписки выдаются по требованию держателей хлопковых расписок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в случаях:
1) отсутствия на хлопковой расписке свободного места для совершения индоссамента;
2) физического износа хлопковой расписки;
3) обмена хлопковой расписки;
4) утраты хлопковой расписки.
4. Исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Статья 21 с изменениями, внесенными законами РК от 11.12.2009 № 229-IV (порядок введения в действие см. ст. 2); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 22. Передача прав по хлопковой расписке и ее частям
1. Права по хлопковой расписке и ее частям передаются путем совершения на них передаточных надписей - индоссамента.
2. Передача прав по неразделенной хлопковой расписке осуществляется путем совершения индоссамента только на складском свидетельстве.
3. Отделение залогового свидетельства от складского свидетельства осуществляется при залоге хлопка в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 20 настоящего Закона.
Статья 23. Права держателей хлопковой расписки и ее частей
1. Держатель хлопковой расписки имеет право распоряжения хранящимся на хлопкоочистительном заводе (хлопкоприемном пункте) хлопкоперерабатывающей организации хлопком в полном объеме.
2. Держатель складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, вправе распоряжаться хлопком, указанным в хлопковой расписке, но не имеет права требования выдачи хлопка до погашения долга по залоговому свидетельству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3. Кепіл куәлігін ұстаушы:
1) кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлген қойма куәлігін ұстаушыдан кепіл куәлігімен куәландырылған міндеттеменің орындалуын талап етуге;
2) кепіл куәлігін және ол бойынша құқықтарды үшінші тұлғаларға беруге;
3) кепіл куәлігімен куәландырылған міндеттеме орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепілге қойылған затты өндіріп алуға құқылы.
24-бап. Мақтаны беру
1. Мақтаны беру мақта қолхатын ұстаушының талабы бойынша өтелуге жататын қойма және кепіл куәліктерінің түпнұсқасына айырбастау арқылы жүзеге асырылады.
Осы Заңның 26-бабына сәйкес сатылған мақтаны беру оны сатып алушының талабы бойынша сауда-саттық нәтижелері туралы құжатқа айырбастау арқылы жүзеге асырылады.
2. Мақта қолхатын ұстаушы мақтаны бөліп-бөліп беруді талап етуге құқылы. Бұл ретте оған бастапқы мақта қолхатының орнына мақтаның қалған көлеміне жаңа мақта қолхаты беріледі.
3. Мақтаны талап ету үшін мақта қолхатын ұстаушы өзі келуге немесе сенімхатқа, Қазақстан Республикасының заңнамасына, сот шешіміне не әкімшілік актіге негізделген өкілеттігіне орай іс-әрекет жасайтын уәкілетті өкілін жіберуге міндетті.
4. Кепіл туралы мәліметтері бар қойма куәлігін ұстаушының талабы бойынша мақтаны беру уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
25-бап. Кепіл куәлігі бойынша құқықтарды жүзеге асыру тәртібі
1. Кепіл куәлігін ұстаушы кепіл куәлігінде көрсетілген мақтаны кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме орындалмаған не тиісінше орындалмаған жағдайда ғана өндіріп алуға құқылы.
2. Кепіл куәлігімен қамтамасыз етілген міндеттеме мерзімінен бұрын орындалған жағдайда кепіл куәлігін ұстаушы кепіл куәлігін кепілдің тоқтатылуы туралы белгімен белгілі қойма куәлігін ұстаушыға не мақта өңдеу ұйымына өтеу үшін қайтарып беруге міндетті.
3. Егер өндіріп алу сәтіне қойма куәлігін ұстаушы мақтаны талап етсе, мақта өңдеу ұйымы кепіл куәлігін ұстаушыға кепіл куәлігінде көрсетілген міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжатты ұсынады.
Кепіл куәлігінде көрсетілген міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжат бойынша талаптарды қанағаттандырғаннан кейін кепіл куәлігін ұстаушы кепілдің тоқтатылуы туралы белгі қойып, кепіл куәлігін өтеу үшін қайтарып береді.

3. Держатель залогового свидетельства вправе:
1) требовать от держателя складского свидетельства, отделившего залоговое свидетельство от складского, исполнения обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством;
2) передавать залоговое свидетельство и права по нему третьим лицам;
3) в случае неисполнения обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством, обратить взыскание на предмет залога в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 24. Отпуск хлопка
1. Отпуск хлопка осуществляется по требованию держателя хлопковой расписки в обмен на подлинники складского и залогового свидетельств, которые подлежат погашению.
Отпуск реализованного в соответствии со статьей 26 настоящего Закона хлопка осуществляется по требованию его приобретателя в обмен на документ о результатах торгов.
2. Держатель хлопковой расписки вправе требовать отпуск хлопка по частям. При этом в обмен на первоначальную хлопковую расписку ему выдается новая хлопковая расписка на оставшийся объем хлопка.
3. Для востребования хлопка держатель хлопковой расписки обязан прибыть сам или прислать уполномоченного представителя, действующего в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве Республики Казахстан, решении суда либо административном акте.
4. Отпуск хлопка по требованию держателя складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом.
Статья 25. Порядок осуществления прав по залоговому свидетельству
1. Держатель залогового свидетельства вправе обратить взыскание на хлопок, указанный в залоговом свидетельстве, только в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обязательства, обеспеченного залогом.
2. В случае досрочного исполнения обязательства, обеспеченного залоговым свидетельством, держатель залогового свидетельства обязан возвратить залоговое свидетельство с отметкой о прекращении залога известному держателю складского свидетельства либо хлопкоперерабатывающей организации для погашения.
3. Если к моменту обращения взыскания хлопок был востребован держателем складского свидетельства, хлопкоперерабатывающая организация представляет держателю залогового свидетельства документ, подтверждающий обеспечение исполнения обязательства, указанного в залоговом свидетельстве.
После удовлетворения требования по документу, подтверждающему обеспечение исполнения обязательства, указанного в залоговом свидетельстве, держатель залогового свидетельства возвращает залоговое свидетельство с отметкой о прекращении залога для погашения.

26-бап. Кепілге қойылған мақтаны сату
1. Кепіл куәлігімен куәландырылған міндеттемелер орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда кепілге қойылған мақтаны сатуды кепіл куәлігін ұстаушының сенім білдірген адамы жүзеге асырады.
Кепіл куәлігін ұстаушының сенім білдірген адамы кепіл куәлігімен куәландырылған міндеттемелердің орындалмағаны туралы кепіл берушіні жазбаша хабардар етеді, сонымен бір мезгілде бұқаралық ақпарат құралдарында сауда-саттықтың өткізілетін уақыты, өтетін орны, сауда-саттық нысанасы, оларды өткізу тәртібі, сауда-саттыққа қатысуды ресімдеу туралы және кепілдікке салынған мақтаның бастапқы бағасы туралы мәліметтерді қоса алғанда, сауда-саттық өткізу туралы хабарландыру жариялайды.
Сауда-саттық бұқаралық ақпарат құралдарында сауда-саттық өткізу туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап кемінде күнтізбелік он төрт күн өткеннен кейін өткізіледі.
2. Мақтаны сатудан түскен сома мынадай реттілікпен бөлінеді: ең алдымен сауда-саттықты ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шығыстар жабылады, содан кейін мақта өңдеу ұйымына мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі жөніндегі қызметтері үшін сыйақы төленеді, бұдан соң кепіл куәлігін ұстаушының талаптары қанағаттандырылады, ал қалған бөлігі қойма куәлігін ұстаушыға қойма куәлігі түпнұсқасының орнына қайтарылып беріледі.
3. Әрбір кезектің талаптары алдыңғы кезектің талаптары толығымен қанағаттандырылғаннан кейін қанағаттандырылады.
Ескерту. 26-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
27-бап. Мақта қолхатын немесе оның бөліктерін жоғалту
1. Мақта қолхатын немесе оның бөліктерін (қойма немесе кепіл куәлігін) жоғалтқан жағдайда мақта қолхатын немесе тиісті куәлікті жоғалтқан адам бұл туралы мақта өңдеу ұйымын жазбаша нысанда дереу хабардар етуге міндетті.
Кепіл туралы мәліметі бар қойма куәлігін жоғалтқан жағдайда, қойма куәлігін жоғалтқан адам бұл туралы қойма куәлігінде көрсетілген қойма куәлігін ұстаушыға жазбаша нысанда дереу хабарлауға міндетті.
2. Жоғалған мақта қолхаты немесе оның бөліктері (қойма немесе кепіл куәлігі) бойынша құқықтарды қайта қалпына келтіруді сот жүргізеді.
6-тарау. Мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының қызметін
мемлекеттік бақылау
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
28-бап. Мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының қызметін инспекциялау (тексеру)

Статья 26. Реализация заложенного хлопка
1. Реализация заложенного хлопка осуществляется в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, удостоверенных залоговым свидетельством, доверенным лицом держателя залогового свидетельства.
Доверенное лицо держателя залогового свидетельства письменно уведомляет залогодателя о невыполнении обязательств, удостоверенных залоговым свидетельством, одновременно публикует в средствах массовой информации объявление о проведении торгов, включая сведения о времени, месте проведения, предмете торгов, порядке их проведения, оформления участия в торгах и о начальной цене заложенного хлопка.
Торги проводятся не ранее четырнадцати календарных дней с даты опубликования объявления о проведении торгов в средствах массовой информации.
2. Сумма, вырученная от реализации хлопка, распределяется в следующей последовательности: прежде всего покрываются расходы, связанные с организацией и проведением торгов, затем выплачиваются вознаграждения хлопкоперерабатывающей организации за услуги по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, далее удовлетворяются требования держателя залогового свидетельства, а оставшаяся часть возвращается держателю складского свидетельства в обмен на подлинник складского свидетельства.
3. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
Сноска. Статья 26 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012).
Статья 27. Утрата хлопковой расписки или ее частей
1. В случае утраты хлопковой расписки или ее частей (складского или залогового свидетельства) лицо, утратившее хлопковую расписку или соответствующее свидетельство, обязано незамедлительно в письменной форме сообщить об этом хлопкоперерабатывающей организации.
В случае утраты складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, лицо, утратившее складское свидетельство, обязано незамедлительно в письменной форме сообщить об этом держателю залогового свидетельства, указанному в складском свидетельстве.
2. Восстановление прав по утраченным хлопковой расписке или ее частям (складскому или залоговому свидетельству) производится судом.
Глава 6. Государственный контроль за деятельностью
хлопкозаготовительных и хлопкоперерабатывающих организаций
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции Закона РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 28. Инспектирование (проверка) деятельности хлопкозаготовительных и хлопкоперерабатывающих организаций

1. Мақта нарығын реттеу және мақта нарығына қатысушылардың ресми өтініштері (шағымдары) негізінде мақта иелерінің мүдделерін қорғау мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы өзі дербес және (немесе) тиісті мүдделі мемлекеттік органдарды тарта отырып, сондай-ақ мақта саласындағы мемлекеттік инспектор мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптардың сақталуы тұрғысынан инспекциялауды (тексеруді) жүргізеді.
2. Мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдары осы баптың 1-тармағында тізбеленген тұлғаларға инспекциялау (тексеру) жөніндегі тапсырмада көрсетілген мәселелер бойынша жәрдем көрсетуге, мақта тазалау зауытының және мақта қабылдау пункттерінің аумағындағы барлық өндірістік объектілерге, сондай-ақ инспекциялау (тексеру) жүргізу үшін қажетті ақпаратты қамтитын барлық дереккөздерге қолжетімділікті қамтамасыз етуге міндетті.
3. Мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының қызметін инспекциялауды (тексеруді) жүзеге асыратын лауазымды адамдар мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарының қызметін инспекциялау (тексеру) барысында алынған, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Ескерту. 28-бап жаңа редакцияда - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
29-бап. Мақта саласындағы мемлекеттік инспектор
Ескерту. 29-баптың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Мақта саласындағы мемлекеттік инспектор өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде:
1) осы Заңның 9-бабына сәйкес мақтаның қауіпсіздігін және сапасын тексеруді жүзеге асыруға;
2) алып тасталды - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның күшін тоқтата тұру және (немесе) одан айыру туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
2. Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімдері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің тиісті лауазымдарына "мақта саласындағы мемлекеттік инспектор" деген қосымша арнаулы атау беруге құқылы.

1. В целях регулирования хлопкового рынка и защиты интересов владельцев хлопка на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы самостоятельно и (или) с привлечением соответствующих заинтересованных государственных органов, а также государственный инспектор хлопковой отрасли проводят инспектирование (проверку) деятельности хлопкозаготовительных и хлопкоперерабатывающих организаций на предмет соблюдения требований, установленных Законодательством Республики Казахстан.
2. Хлопкозаготовительные и хлопкоперерабатывающие организации обязаны оказывать содействие лицам, перечисленным в пункте 1 настоящей статьи, по вопросам, указанным в задании по инспектированию (проверке), обеспечить доступ на все производственные объекты на территории хлопкоочистительного завода и хлопкоприемных пунктов, а также ко всем источникам, содержащим информацию, необходимую для проведения инспектирования (проверки).
3. Должностные лица, осуществляющие инспектирование (проверку) деятельности хлопкозаготовительных и хлопкоперерабатывающих организаций, за разглашение сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну, полученных в ходе инспектирования (проверки) деятельности хлопкозаготовительных и хлопкоперерабатывающих организаций, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 28 в редакции Закона РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 29. Государственный инспектор хлопковой отрасли
Сноска. Заголовок статьи 29 в редакции Закона РК от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. При осуществлении своих полномочий государственный инспектор хлопковой отрасли вправе:
1) осуществлять проверку безопасности и качества хлопка в соответствии со статьей 9 настоящего Закона;
2) исключен Законом РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) вносить предложения о приостановлении действия и (или) лишении лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок.
2. Акимы области, города республиканского значения и столицы вправе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, присваивать дополнительное специальное наименование "государственный инспектор хлопковой отрасли" соответствующим должностям административных государственных служащих.

Ескерту. 29-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі), 13.06.2013 № 102-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
30-бап. Мақта дайындау және мақта өңдеу ұйымдарына ықпал ету шаралары
Инспекциялау (тексеру) нәтижелері бойынша мақта дайындау немесе мақта өңдеу ұйымының қызметінде бұзушылықтар анықталған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы мақта дайындау немесе мақта өңдеу ұйымына мынадай ықпал ету шараларын қолдануға құқылы:
1) Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын нұсқамада белгіленген мерзімдерде жою туралы орындалуы міндетті жазбаша нұсқамалар беру;
2) осы Заңның 32-бабында көзделген негіздер бойынша сотқа мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды енгізу туралы арыз беру;
3) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызмет жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыруға бастама жасау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органында жазбаша нұсқамасы жіберілген мақта дайындау немесе мақта өңдеу ұйымы оған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
Ескерту. 30-бап жаңа редакцияда - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
31-бап. Мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, одан айыру
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру, одан айыру Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.

Сноска. Статья 29 с изменениями, внесенными законами РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012); от 13.06.2013 № 102-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 30. Меры воздействия к хлопкозаготовительным и хлопкоперерабатывающим организациям
В случае обнаружения по результатам инспектирования (проверки) нарушений в деятельности хлопкозаготовительной или хлопкоперерабатывающей организации местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы вправе применить к хлопкозаготовительной или хлопкоперерабатывающей организации следующие меры воздействия:
1) выдачу обязательных для исполнения письменных предписаний об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли в установленные в предписании сроки;
2) подачу в суд заявления о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией по основаниям, предусмотренным статьей 32 настоящего Закона;
3) приостановление действия лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок, а также инициирование лишения лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Хлопкозаготовительная или хлопкоперерабатывающая организация, которой направлено письменное предписание местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, вправе обжаловать его в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 30 в редакции Закона РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 31. Приостановление действия, лишение лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок
Сноска. Заголовок статьи 31 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012).
Приостановление действия, лишение лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок осуществляются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Сноска. Статья 31 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012).

7-тарау. МАҚТА ӨҢДЕУ ҰЙЫМЫН УАҚЫТША БАСҚАРУ
32-бап. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару
1. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша өз міндеттемелерін орындау қабілетін қалпына келтіруге бағытталған әкімшілік, заңдық, қаржылық, ұйымдастырушылық-техникалық және басқа да іс-шаралар мен рәсімдер кешенін мәжбүрлеп жүргізуді білдіреді.
2. Уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылдау үшін мына негіздердің ең болмағанда біреуі болса жеткілікті:
1) осы Заңның 24-бабында көзделген тәртіппен мақта қолхатын ұстаушының алғашқы талабы бойынша мақтаны беруден бас тартуымен білдірілген шитті мақтаны мақта талшығы етіп бастапқы өңдеу жөніндегі шарттық міндеттемелердің жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан да көп рет) тиісінше орындалмауы;
2) мақта қолхаттарымен қамтамасыз етілген мақта мөлшерінің сақтаудағы мақтаның нақты мөлшерінен артық болуы фактілерінің анықталуы.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер бойынша уақытша басқаруды енгізудің шарты осы Заңға сәйкес жүзеге асырылатын мақта өңдеу ұйымының қызметін инспекциялау (тексеру) нәтижесінде жасалатын анықталған бұзушылықтар туралы акті болып табылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы мақта өңдеу ұйымының қызметін инспекциялауды (тексеруді) жүргізу үшін:
1) алып тасталды - ҚР 24.05.2018 № 156-VI Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
2) мақта қолхаттарын ұстаушылардың мақта беруден бас тартудың екі және одан да көп фактілері бойынша ресми өтініштері (шағымдары) негіз болып табылады.
4. Мақта өңдеу ұйымына қатысты сырттай бақылау рәсімі енгізілген жағдайларда уақытша басқару енгізілмейді.
5. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару мерзімі алты айдан аспауға тиіс.
6. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды уақытша басқару жөніндегі комиссия мен уақытша әкімшілік жүзеге асырады.
7. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақта өңдеу ұйымының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8. Уақытша басқару кезеңінде заңсыз әрекеттерімен мақта өңдеу ұйымына келтірілген нұқсан үшін уақытша басқару жөніндегі комиссия мүшелері, уақытша әкімшілік мүшелері Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.

Глава 7. Временное управление
хлопкоперерабатывающей организацией
Статья 32. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией
1. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией представляет собой принудительное проведение комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, направленных на восстановление способности хлопкоперерабатывающей организации исполнять свои обязательства по хлопковым распискам.
2. Для принятия решения о введении временного управления достаточно наличия хотя бы одного из следующих оснований:
1) систематического (двух и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) ненадлежащего исполнения договорных обязательств по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, выраженных в отказе выдать хлопок по первому требованию держателя хлопковой расписки, в порядке, предусмотренном статьей 24 настоящего Закона;
2) выявления факта превышения количества хлопка, обеспеченного хлопковыми расписками, над фактическим количеством хранящегося хлопка.
3. Условием введения временного управления по основаниям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи, является акт о выявленных нарушениях, составляемый в результате инспектирования (проверки) деятельности хлопкоперерабатывающей организации, осуществляемой в соответствии с настоящим Законом.
Основаниями для проведения местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы инспектирования (проверки) деятельности хлопкоперерабатывающей организации являются:
1) исключен Законом РК от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) официальные обращения (жалобы) держателей хлопковых расписок по двум и более фактам отказа в выдаче хлопка.
4. Временное управление не вводится в случаях введения в отношении хлопкоперерабатывающей организации процедуры внешнего наблюдения.
5. Срок временного управления хлопкоперерабатывающей организацией не может быть более шести месяцев.
6. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией осуществляется комиссией по временному управлению и временной администрацией.
7. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией осуществляется за счет средств хлопкоперерабатывающей организации.
8. За ущерб, причиненный хлопкоперерабатывающей организации незаконными действиями в период временного управления, члены комиссии по временному управлению, члены временной администрации несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

Ескерту. 32-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 24.05.2018 № 156-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
33-бап. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды енгізу
Ескерту. 33-бап алып тасталды - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
34-бап. Уақытша басқару жөніндегі комиссия
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы уақытша басқару жөніндегі комиссияны уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының, мақта қолхаттарын ұстаушылардың және мақта өңдеу ұйымы қатысу шартын жасасқан мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорының өкілдерінен қалыптастырады.
Уақытша басқару жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ болуға және жеті адамнан кем болмауға тиіс.
2. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның құзыретіне:
1) уақытша әкімшіліктің құрамын бекіту;
2) уақытша әкімшіліктің қызмет нәтижелері туралы есебін бекіту;
3) уақытша әкімшіліктің қызметін бақылау;
4) уақытша әкімшіліктің құрамы бекітілгенге дейін осы Заңның 35-бабына сәйкес оның функцияларын жүзеге асыру жатады.
3. Соттың уақытша басқаруды енгізу туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уақытша басқару жөніндегі комиссия мақта өңдеу ұйымына қызмет көрсететін банктің атына уақытша басқарудың енгізілгені туралы жазбаша хабарламаны және уақытша әкімшіліктің бекітілген құрамын, сондай-ақ банк операцияларын жасау үшін уақытша әкімшіліктің лауазымды адамдарының қолтаңба үлгілері бар жаңа карточканы жібереді (уақытша әкімшілік тағайындалғанға дейін берілген карточканың күші жойылуға жатады).
4. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның шешімі көпшілік дауыспен қабылданады және уақытша әкімшіліктің орындауы үшін міндетті болып табылады.
5. Уақытша басқару жөніндегі комиссия:
1) уақытша әкімшілікке мақта өңдеу (ұйымын уақытша басқару кезеңіндегі өз қызметінің негізгі бағыттары туралы ұсыныстар беруге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уақытша әкімшіліктен өз қызметі және мақта өңдеу ұйымының қызметі туралы ақпарат беруін талап етуге;

Сноска. Статья 32 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.05.2018 № 156-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 33. Введение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией
Сноска. Статья 33 исключена Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 34. Комиссия по временному управлению
1. Комиссия по временному управлению формируется местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы из представителей уполномоченного органа или его территориального подразделения, местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, держателей хлопковых расписок и фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, с которым хлопкоперерабатывающая организация заключила договор участия.
Общее количество членов комиссии по временному управлению должно составлять нечетное число и быть не менее семи человек.
2. К компетенции комиссии по временному управлению относятся:
1) утверждение состава временной администрации;
2) утверждение отчета временной администрации о результатах деятельности;
3) контроль за деятельностью временной администрации;
4) осуществление функций временной администрации в соответствии со статьей 35 настоящего Закона до утверждения ее состава.
3. В срок не позднее двух рабочих дней со дня вступления в законную силу решения суда о введении временного управления комиссия по временному управлению направляет в адрес банка, обслуживающего хлопкоперерабатывающую организацию, письменное уведомление о введении временного управления и утвержденный состав временной администрации, а также новую карточку с образцами подписей должностных лиц временной администрации для совершения банковских операций (карточка, представленная до назначения временной администрации, подлежит аннулированию).
4. Решения комиссии по временному управлению принимаются большинством голосов и являются обязательными для исполнения временной администрацией.
5. Комиссия по временному управлению вправе:
1) давать рекомендации временной администрации об основных направлениях ее деятельности в период временного управления хлопкоперерабатывающей организацией;
2) требовать от временной администрации предоставления информации о ее деятельности и деятельности хлопкоперерабатывающей организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды мерзімінен бұрын тоқтату не мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару мерзімін ұзарту туралы ұсыныс енгізуге құқылы.
Ескерту. 34-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
35-бап. Уақытша әкімшілік
1. Уақытша әкімшілік – мақта қолхаттарын ұстаушылардың, уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының, мақта өңдеу ұйымының, мақта өңдеу ұйымы қатысу шартын жасасқан мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорының өкілдері кіретін алқалы орган.
Уақытша әкімшілікті уақытша басқару жөніндегі комиссия тағайындайды. Уақытша басқару қолданылған кезеңде уақытша әкімшілік мүшелері бір мезгілде уақытша басқару жөніндегі комиссияның мүшелері бола алмайды.
2. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша әкімшілік құрамына өкілдер сайлау үшін мақта қолхаттарын ұстаушылардың жиналысын өткізуді ұйымдастырады. Бұл ретте уақытша әкімшіліктің құрамына сайлануға осы мақта өңдеу ұйымының мақта тазалау зауытында (мақта қабылдау пунктінде) сақтаулы мақтаның ең көп мөлшері бар мақта қолхаттарын ұстаушылардың артықшылықты құқығы болады.
3. Мақта қолхаттарын ұстаушылардан және (немесе) мақта өңдеу ұйымынан уақытша әкімшіліктің құрамына кандидатуралар ұсынылмаған жағдайда, уақытша басқару жөніндегі комиссия уақытша әкімшілік құрамын дербес бекітуге құқылы, бұл ретте мақта қолхаттарын ұстаушылардың арасынан сақтаулы мақтаның барынша көп мөлшері бар тұлғалардың бірі уақытша әкімшілік мүшесі болып белгіленеді.
4. Шешімдер қабылдау кезінде уақытша әкімшілік мүшелерінің дауыстары:
1) мақта қолхаттарын ұстаушылар - жиырма бес процент;
2) мақта өңдеу ұйымы - жиырма бес процент;
3) уәкілетті орган - жиырма бес процент;
4) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры - жиырма бес процент болып бөлінеді.
5. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару қолданылған кезеңде мақта өңдеу ұйымын басқаруды уақытша әкімшілік жүзеге асырады.
Уақытша басқару енгізілгеннен кейін мақта өңдеу ұйымының атынан және есебінен барлық мәмілелерді уақытша әкімшіліктің құжаттарға қол қоюға және банк операцияларын жасауға құқығы бар лауазымды адамы уақытша әкімшіліктің қалған мүшелерінің келісімі бойынша жасайды.
Уақытша басқару іс-әрекеті кезеңінде мақта өңдеу ұйымы құрылтайшыларының (акционерлерінің, қатысушыларының) және өзге де басқару органдарының мақта өңдеу ұйымының міндеттерін ұлғайтуға, мақта өңдеу ұйымының мүлкін пайдалануға немесе иеліктен шығаруға қатысты шешімдерін және мақта өңдеу ұйымының берілген мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауына ықпал ететін немесе ықпал етуі мүмкін өзге де шешімдерді орындау тоқтатылады.

3) вносить предложения в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы о досрочном прекращении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией либо продлении срока временного управления хлопкоперерабатывающей организацией.
Сноска. Статья 34 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 35. Временная администрация
1. Временная администрация – коллегиальный орган, включающий представителей держателей хлопковых расписок, уполномоченного органа или его территориального подразделения, местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы, хлопкоперерабатывающей организации, фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, с которым хлопкоперерабатывающая организация заключила договор участия.
Временная администрация назначается комиссией по временному управлению. В период действия временного управления члены временной администрации не могут быть одновременно членами комиссии по временному управлению.
2. Комиссия по временному управлению организует проведение собрания держателей хлопковых расписок для избрания представителей в состав временной администрации. При этом преимущественным правом быть избранным в состав временной администрации обладают держатели хлопковых расписок, имеющие наибольший объем хлопка, хранящегося на хлопкоочистительном заводе (хлопкоприемном пункте) данной хлопкоперерабатывающей организации.
3. В случае непредставления кандидатур в состав временной администрации от держателей хлопковых расписок и (или) хлопкоперерабатывающей организации комиссия по временному управлению вправе самостоятельно утвердить состав временной администрации, при этом членом временной администрации от держателей хлопковых расписок определяется одно из лиц, имеющих наибольшее количество хлопка на хранении.
4. При принятии решений голоса членов временной администрации распределяются следующим образом:
1) держатели хлопковых расписок - двадцать пять процентов;
2) хлопкоперерабатывающая организация - двадцать пять процентов;
3) уполномоченный орган - двадцать пять процентов;
4) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам - двадцать пять процентов.
5. В период действия временного управления хлопкоперерабатывающей организацией управление хлопкоперерабатывающей организацией осуществляется временной администрацией.
Все сделки от имени и за счет хлопкоперерабатывающей организации после введения временного управления совершаются должностным лицом временной администрации, имеющим право подписи документов и совершения банковских операций по согласованию с остальными членами временной администрации.
В период действия временного управления приостанавливается исполнение решений учредителей (акционеров, участников) и иных органов управления хлопкоперерабатывающей организации, касающихся увеличения обязательств хлопкоперерабатывающей организации, использования или отчуждения имущества хлопкоперерабатывающей организации, и иных решений, исполнение которых влияет или может повлиять на исполнение хлопкоперерабатывающей организацией обязательств по выданным хлопковым распискам.

6. Уақытша әкімшілік:
1) осы Заңда айқындалған құзыреті шегінде тиісті актілер қабылдауды қоса алғанда, мақта өңдеу ұйымы қызметінің барлық мәселелері бойынша өз бетінше шешімдер қабылдауға;
2) уақытша басқару кезеңінде мақта қолхаттарынан туындайтын барлық талаптарды оларда көрсетілген мақта көлемінің елу процентке дейінгі мөлшерінде тоқтата тұруға;
3) мақта өңдеу ұйымының қабылданған мақта көлемі бойынша міндеттемелерін қайта қалпына келтіруге бағытталған шарттар жасасып, құжаттарға қол қоюға;
4) мақта өңдеу ұйымының атынан және оның мүддесіне орай, соның ішінде сотта да, өкілдікті жүзеге асыруға;
5) мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорына осы Заңның 17-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен және шарттарда, осы мақта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттарынан туындайтын міндеттемелер бойынша берешекті өтеу туралы мақта қолхаттарын ұстаушылардың атынан талаптар қоюға;
6) мақта өңдеу ұйымының қаржы-шаруашылық қызметін бағалау үшін тәуелсіз сарапшыларды тартуға құқылы.
7. Уақытша әкімшілік бірінші кезектегі тәртіппен:
1) мақта өңдеу ұйымының қаржылық жай-күйіне мына бағыттар: капиталының бара-барлығы, активтерінің талдамасы, кірістері мен шығыстарының талдамасы бойынша талдау жүргізуге;
2) мақта өңдеу ұйымының мүлкіне және оның міндеттемелеріне түгендеу, сондай-ақ, осы мақта өңдеу ұйымының мақта тазалау зауытында (мақта қабылдау пунктінде) сақталатын мақтаға түгендеу жүргізуге;
3) мақта өңдеу ұйымының мақта қолхаттарын ұстаушылар алдындағы берешегін қоса алғанда, кредиторлық берешегін анықтауға;
4) сотқа талап-арыздар әзірлеу мен ұсынуды қоса алғанда, мерзімі өткен дебиторлық берешекті өндіріп алу жөнінде шаралар қолдануға;
5) мақта өңдеу ұйымының басқару құрылымын және штат санын айқындауға;
6) мақта қолхаттарына қол қоюға уәкілетті адамдардың тегі, аты және әкесінің аты (олар бар болса) бар карточканы, олардың қолдарының үлгілерін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына табыс етуге;
7) алып тасталды - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңымен;
8) уақытша басқару жөніндегі комиссияға мақта өңдеу ұйымының нақты жай-күйі туралы ақпарат беруге және осы мақта өңдеу ұйымының шаруашылық қызметін жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізуге міндетті.

6. Временная администрация вправе:
1) самостоятельно принимать решения по всем вопросам деятельности хлопкоперерабатывающей организации, включая принятие соответствующих актов, в пределах компетенции, определенной настоящим Законом;
2) приостановить на период временного управления удовлетворение всех требований, вытекающих из хлопковых расписок, в размере до пятидесяти процентов количества хлопка, указанного в них;
3) заключать договоры и подписывать документы, направленные на восстановление обязательств хлопкоперерабатывающей организации по принятому количеству хлопка;
4) осуществлять представительство от имени и в интересах хлопкоперерабатывающей организации, в том числе и в суде;
5) предъявлять требования в фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от имени держателей хлопковых расписок о погашении задолженности по обязательствам, вытекающим из хлопковых расписок, выданных данной хлопкоперерабатывающей организацией, в порядке и на условиях, определенных пунктом 4 статьи 17 настоящего Закона;
6) привлекать независимых экспертов для оценки финансово-хозяйственной деятельности хлопкоперерабатывающей организации.
7. Временная администрация в первоочередном порядке обязана:
1) провести анализ финансового состояния хлопкоперерабатывающей организации по следующим направлениям: адекватность капитала, анализ активов, анализ доходов и расходов;
2) провести инвентаризацию имущества хлопкоперерабатывающей организации и ее обязательств, а также инвентаризацию хранящегося на хлопкоочистительном заводе (хлопкоприемном пункте) данной хлопкоперерабатывающей организации хлопка;
3) определить кредиторскую задолженность хлопкоперерабатывающей организации, включая задолженность перед держателями хлопковых расписок;
4) принять меры по взысканию просроченной дебиторской задолженности, включая подготовку и предъявление исков в суд;
5) определить структуру управления и штатную численность хлопкоперерабатывающей организации;
6) представить в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы карточку с фамилиями, именами и отчествами (при их наличии) лиц, уполномоченных подписывать хлопковые расписки, образцы их подписей;
7) исключен Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
8) предоставить комиссии по временному управлению информацию о фактическом состоянии хлопкоперерабатывающей организации и вносить предложения по улучшению хозяйственной деятельности данной хлопкоперерабатывающей организации.

8. Уақытша әкімшіліктің мақта өңдеу ұйымының мүлкін мүлікті кепілге беруді, мүліктік жалдауды қоса алғанда, иеліктен шығару жөнінде шешімдер қабылдауына жол берілмейді.
Ескерту. 35-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
36-бап. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды тоқтату
1. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару:
1) соттың шешімімен белгіленген уақытша басқару мерзімі өткеннен кейін;
2) сот уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы шешім қабылдаған жағдайда тоқтатылады.
2. Уақытша басқару:
1) мақта өңдеу ұйымы берілген мақта қолхаттары бойынша өз міндеттемелерін орындау қабілеттілігін қалпына келтірген;
2) басқа да мақта қолхаттарын ұстаушылардың талаптарын тиісінше орындауға ықпал ететін жағдайлар болмаған кезде, уақытша басқару кезеңінде мақта қолхаттарын ұстаушылардың мәлімделген барлық талаптарын толық көлемде қанағаттандырған жағдайларда мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Уақытша әкімшіліктің уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау үшін негіздердің болуы туралы актісінің негізінде қабылданатын уақытша басқару жөніндегі комиссияның ұсынысы соттың уақытша басқаруды мерзімінен бұрын аяқтау туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
3. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды оны енгізуге әкеп соққан себептердің жойылуына байланысты тоқтату (оның ішінде мерзімнен бұрын) осы мақта өңдеу ұйымына қатысты барлық шектеулерді жоюға әкеп соғады.
3-1. Мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару тоқтатылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уақытша басқару жөніндегі комиссия мақта өңдеу ұйымына қызмет көрсететін банктің атына уақытша басқарудың тоқтатылғаны туралы жазбаша хабарлама жібереді (уақытша әкімшіліктің лауазымды адамдарының қолтаңба үлгілері бар карточканың күші жойылуға жатады).
4. Егер мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындау қабілеттілігін қалпына келтірмеген жағдайда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы сотқа мақта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы талап арыз беруге бастама жасайды.
Ескерту. 36-бап жаңа редакцияда - ҚР 29.09.2014 N 239-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгерістер енгізілді - ҚР 21.07.2015 № 336-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

8. Не допускается принятие решений временной администрацией по отчуждению имущества хлопкоперерабатывающей организации, включая передачу имущества в залог, имущественный найм.
Сноска. Статья 35 с изменениями, внесенными законами РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 36. Прекращение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией
1. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией прекращается:
1) по истечении срока временного управления, установленного решением суда;
2) в случае принятия судом решения о досрочном завершении временного управления.
2. Временное управление прекращается досрочно в случаях:
1) восстановления способности хлопкоперерабатывающей организации исполнить свои обязательства по выданным хлопковым распискам;
2) удовлетворения всех заявленных в период временного управления требований держателей хлопковых расписок в полном объеме при условии отсутствия обстоятельств, влияющих на надлежащее исполнение требований других держателей хлопковых расписок.
Основанием для принятия судом решения о досрочном завершении временного управления является предложение комиссии по временному управлению, принимаемое на основании акта временной администрации о наличии оснований для досрочного завершения временного управления.
3. Прекращение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией (в том числе и досрочное) в связи с устранением причин, повлекших его введение, влечет за собой отмену всех ограничений в отношении данной хлопкоперерабатывающей организации.
3-1. В срок не позднее двух рабочих дней со дня прекращения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией комиссия по временному управлению направляет в адрес банка, обслуживающего хлопкоперерабатывающую организацию, письменное уведомление о прекращении временного управления (карточка с образцами подписей должностных лиц временной администрации подлежит аннулированию).
4. В случае, если временное управление хлопкоперерабатывающей организацией не привело к восстановлению способности исполнять обязательства по хлопковым распискам, местный исполнительный
орган области, города республиканского значения и столицы инициирует подачу искового заявления в суд о принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации.
Сноска. Статья 36 в редакции Закона РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными Законом РК от 21.07.2015 № 336-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-тарау. МӘЖБҮРЛЕП ТАРАТЫЛАТЫН МАҚТА ӨҢДЕУ ҰЙЫМЫН
ТАРАТУ ЖӘНЕ ОНЫҢ КРЕДИТОРЛАРЫНЫҢ ТАЛАПТАРЫН
ҚАНАҒАТТАНДЫРУ ТӘРТІБІ
37-бап. Мақта өңдеу ұйымын тарату үшін негіздер
1. Мақта өңдеу ұйымы:
1) оның мүлкінің меншік иесінің немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның шешімі бойынша, сондай-ақ құрылтай құжаттарында кез келген негізде таратуға уәкілеттік берілген заңды тұлға органының шешімі бойынша таратылуы (ерікті түрде таратылуы) мүмкін, бұл ретте облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органына хабарлама жіберіледі;
2) сот шешімі бойынша таратылуы (мәжбүрлеп тарату) мүмкін.
Ескерту. 37-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 29.09.2014 N 239-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
38-бап. Мақта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату үшін негіздер
Мақта өңдеу ұйымын сот:
1) банкроттық;
2) мақта өңдеу ұйымын құрған кезде жойылмайтын сипаттағы Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушылықтарға жол берілуіне байланысты оның тіркелуі жарамсыз деп танылған;
3) мақта өңдеу ұйымының жарғылық мақсаттарына қайшы келетін қызметті үнемі жүзеге асырған;
4) мақта қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясыз қызметті жүзеге асырған не осы Заңмен тыйым салынған қызметті жүзеге асырған, не қызметті Қазақстан Республикасының заңнамасын бірнеше рет немесе өрескел бұза отырып жүзеге асырған, соның ішінде корпоративтік табыс салығы (жиынтық жылдық кіріс және жасалған шегерімдер туралы) туралы декларацияны немесе заңда белгіленген табыс ету мерзімінен кейін бір жыл өткен соң оңайлатылған декларацияны ұсынбаған, мақта өңдеу ұйымының тұрған жері бойынша немесе нақты мекен-жайы бойынша болмаған, сондай-ақ, өздерінсіз мақта өңдеу ұйымы бір жыл ішінде жұмыс істей алмайтын құрылтайшылар (қатысушылар) және лауазымды тұлғалар болмаған;
5) егер мақта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындау қабілеттілігін қалпына келтірмеген жағдайларда, мәжбүрлеп таратуды жүргізеді.
Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.07.15 № 461-IV (2012.01.30 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
39-бап. Мүліктік массаны қалыптастырудың ерекшелiктерi
Мақта өңдеу ұйымы банкрот болған, таратылған кезде оның есебiнен мақта өңдеу ұйымы кредиторларының талаптары қанағаттандырылатын мүлiктiң құрамына, сондай-ақ мақта өңдеу ұйымының мүліктік массасына сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге қабылданған мақта енгiзiлмейдi.

Глава 8. Ликвидация и порядок удовлетворения требований
кредиторов хлопкоперерабатывающей организации,
ликвидируемой в принудительном порядке
Статья 37. Основания для ликвидации хлопкоперерабатывающей организации
Хлопкоперерабатывающая организация может быть ликвидирована по решению:
1) собственника ее имущества или уполномоченного собственником органа, а также по решению органа юридического лица, уполномоченного на то учредительными документами по любому основанию (добровольная ликвидация), при этом в местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы направляется уведомление;
2) суда (принудительная ликвидация).
Сноска. Статья 37 в изменениями, внесенными Законом РК от 29.09.2014 № 239-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 38. Основания для принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации
Принудительная ликвидация хлопкоперерабатывающей организации производится судом в случаях:
1) банкротства;
2) признания недействительной регистрации хлопкоперерабатывающей организации в связи с допущенными при ее создании нарушениями законодательства Республики Казахстан, которые носят неустранимый характер;
3) систематического осуществления деятельности, противоречащей уставным целям хлопкоперерабатывающей организации;
4) осуществления деятельности без лицензии на право осуществления деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей хлопковых расписок либо осуществления деятельности, запрещенной настоящим Законом, либо осуществления деятельности с неоднократным или грубым нарушением законодательства Республики Казахстан, в том числе непредставления декларации о корпоративном подоходном налоге (о совокупном годовом доходе и произведенных вычетах) или упрощенной декларации по истечении одного года после установленного законом срока представления, отсутствия хлопкоперерабатывающей организации по местонахождению или по фактическому адресу, а также учредителей (участников) и должностных лиц, без которых хлопкоперерабатывающая организация не может функционировать в течение одного года;
5) если временное управление хлопкоперерабатывающей организацией не привело к восстановлению способности исполнять обязательства по хлопковым распискам.
Сноска. Статья 38 с изменениями, внесенными Законом РК от 15.07.2011 № 461-IV (вводится в действие с 30.01.2012).
Статья 39. Особенности формирования имущественной массы
При банкротстве, ликвидации хлопкоперерабатывающей организации в состав имущества, за счет которого производится удовлетворение требований кредиторов хлопкоперерабатывающей организации, а также в имущественную массу хлопкоперерабатывающей организации не включается хлопок, принятый на хранение и (или) первичную переработку.

Ескерту. 39-бап жаңа редакцияда - ҚР 07.03.2014 N 177-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
40-бап. Мәжбүрлеу тәртібімен таратылатын мақта өңдеу ұйымы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру кезектілігі
1. Мәжбүрлеп таратылатын мақта өңдеу ұйымы кредиторларының талаптары, соның ішінде банкроттығына байланысты белгіленген тәртіппен танылған талаптары мынадай кезектілікпен қанағаттандырылады:
1) бірінші кезекте өміріне немесе денсаулығына зиян келтіргені үшін таратылатын мақта өңдеу ұйымы жауапты болатын азаматтардың талаптары тиісті мерзімдік төлемақыларды капиталдандыру жолымен қанағаттандырылады;
РҚАО-ның ескертпесі!
2) тармақшаға өзгеріс енгізу көзделген - ҚР 02.08.2015 № 342-V Заңымен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2) екінші кезекте жеке еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдармен еңбекақы, жалақыдан ұсталған алименттерді және міндетті зейнетақы жарналарын, сондай-ақ, авторлық шарттар бойынша сыйақылар төлеу жөніндегі берешектер төлемі бойынша есеп айырысу жүргізіледі;
3) үшінші кезекте кепілдік туралы мәліметтері бар мақта қолхаттарын ұстаушылардың талаптары; мақта қолхаттары бойынша міндеттемелерді өтеуге байланысты мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қорының жүргізілген төлемдер бойынша болашақтағы талаптары қанағаттандырылады;
4) төртінші кезекте кепілдік туралы мәліметтері жоқ мақта қолхаттарын ұстаушылардың талаптары қанағаттандырылады;
5) бесінші кезекте таратылатын мақта өңдеу ұйымының мүлік кепілдігімен қамтамасыз етілген міндеттемелері бойынша кредиторлардың талаптары қамтамасыз ету сомасы шегінде қанағаттандырылады;
6) алтыншы кезекте салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек өтеледі;
7) жетінші кезекте Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа да кредиторлармен есеп айырысу жүргізіледі.
2. Тарату ісін жүргізуге байланысты, соның ішінде мақта өңдеу ұйымы тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шығыстар, сондай-ақ, таратылатын мақта өңдеу ұйымының негізгі функцияларын қамтамасыз ету қажеттігінен туындайтын шығыстар кезектен тыс және тұрақты жүргізіледі.
Мақта өңдеу ұйымын тарату кезеңінде туындайтын салықтық міндеттемелер, олардың туындауына қарай Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде және тәртіппен орындалады.
9-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
41-бап. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасының талаптарын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.

Сноска. Статья 39 в редакции Закона РК от 07.03.2014 № 177-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 40. Очередность удовлетворения требований кредиторов хлопкоперерабатывающей организации, ликвидируемой в принудительном порядке
1. Требования кредиторов принудительно ликвидируемой хлопкоперерабатывающей организации, в том числе в связи с ее банкротством, признанные в установленном порядке, удовлетворяются в следующей очередности:
1) в первую очередь удовлетворяются требования граждан, перед которыми ликвидируемая хлопкоперерабатывающая организация несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, путем капитализации соответствующих повременных платежей;
Примечание ИЗПИ!
В подпункт 2) предусмотрено изменение Законом РК от 02.08.2015 № 342-V (вводится в действие с 01.01.2023).
2) во вторую очередь производятся расчеты по оплате труда с лицами, работающими по индивидуальному трудовому договору, задолженностей по уплате удержанных из заработной платы алиментов и обязательных пенсионных взносов, а также вознаграждений по авторским договорам;
3) в третью очередь удовлетворяются требования держателей хлопковых расписок, содержащих сведения о залоге; будущие требования фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам по произведенным выплатам в связи с погашением обязательств по хлопковым распискам;
4) в четвертую очередь удовлетворяются требования держателей хлопковых расписок, не содержащих сведения о залоге;
5) в пятую очередь удовлетворяются требования кредиторов по обязательствам, обеспеченным залогом имущества ликвидируемой хлопкоперерабатывающей организации, в пределах суммы обеспечения;
6) в шестую очередь погашается задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
7) в седьмую очередь производятся расчеты с другими кредиторами в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии хлопкоперерабатывающей организации, а также расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемой хлопкоперерабатывающей организации, производятся вне очереди и постоянно.
Налоговые обязательства, возникающие в период ликвидации хлопкоперерабатывающей организации, исполняются по мере возникновения в сроки и порядке, которые установлены налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Заключительные положения
Статья 41. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли
Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.

42-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 42. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан