Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 17 ақпандағы N 137-IV Заңы
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұл келісім Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт күшіне енген күнінен бастап қолданылуын тоқтатады - ҚР 14.10.2014 N 240-V Заңымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 113-баптан қараңыз).
Мәскеуде 2008 жылғы 25 қаңтарда қол қойылған Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                       Н. Назарбаев
Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың
кедендік статистикасын жүргізу туралы
келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
үшінші елдермен саудада және тауарлармен өзара саудада деректердің толық және дұрыс есебін жүргізуді қамтамасыз ету, негізгі үрдістерді, сыртқы сауда ағындарының құрылымы мен динамикасын талдау, кеден одағының органдарын сауда саясаты аясында шешімдер қабылдау үшін тиісті ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім кеден одағының тауарларымен сыртқы сауда статистикасының (бұдан әрі - сыртқы сауда статистикасы) және тауарлармен өзара сауда сатистикасының (бұдан әрі - өзара сауда статистикасы) кедендік статистикасын жүргізу кезінде туындайтын қарым-қатынастарды реттейді.
2-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін кеден одағының тауарлары деп:
кедендік мақсаттар үшін кеден одағының кеден аумағында еркін айналымда болатын мәртебесі бар, яғни кеден одағының кеден аумағынан әкетілмеген тауарлар;
кеден одағына мүше мемлекеттерде толық өндірілген тауарлар;
кеден одағының кеден аумағында еркін айналым үшін шығарылған тауарлар;
кеден одағына мүше мемлекеттерде кеден одағының кеден аумағында толығымен өндірілген немесе шығарылған тауарлардан жасалған тауарлар деп түсіндіріледі.
Осы Келісімдегі ұғымдар кеден одағының шеңберінде жасалған басқа халықаралық келісімдерде бекітілген мағынада пайдаланылады.
3-бап
Тараптардың уәкілетті органдары 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы келісімге сәйкес бекітілген Кеден одағының комиссиясы әзірлеген әдістемеге сәйкес сыртқы сауданың статистикасын және өзара сауданың статистикасын жүргізуді дербес жүзеге асырады.
Тараптар Кеден одағының комиссиясын Тараптардың уәкілетті органдары, олардың ресми атаулары туралы және Тараптар уәкілетті органдарының өзгерістері туралы хабардар етеді.
Тауарларды кедендік ресімдеу кезінде кеден органдарына ұсынылған құжаттардағы мәліметтер сыртқы сауда статистикасын қалыптастыру кезінде бастапқы деректер болып табылады.
Өзара сауда кезінде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар Тараптардың уәкілетті органдарына ұсынатын құжаттардағы мәліметтер өзара сауда статистикасын қалыптастыру кезінде бастапқы деректер болып табылады.
Кеден одағының сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын қалыптастыру Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары ұсынған Тараптардың сыртқы және өзара сауда деректерінің (бұдан әрі - сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректері) негізінде жүзеге асырылады.

О ратификации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза
Закон Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года № 137-IV.
Примечание РЦПИ!
Соглашение прекращает действие в связи с вступлением в силу Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом РК от 14.10.2014 № 240-V (порядок введения в действие см. ст. 113).
Ратифицировать Соглашение о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза, подписанное в Москве 25 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
СОГЛАШЕНИЕ
о ведении таможенной статистики внешней и взаимной
торговли товарами таможенного союза
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях обеспечения полного и достоверного учета данных в торговле с третьими странами и во взаимной торговле товарами, анализа основных тенденций, структуры и динамики внешнеторговых потоков, обеспечения органов таможенного союза соответствующей информацией для принятия решений в области торговой политики,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение регулирует отношения, возникающие при ведении таможенной статистики внешней торговли товарами (далее - статистика внешней торговли) и статистики взаимной торговли товарами таможенного союза (далее - статистика взаимной торговли).
Статья 2
Для целей настоящего Соглашения под товарами таможенного союза понимаются:
товары, имеющие для таможенных целей статус находящихся в свободном обращении на таможенной территории таможенного союза, то есть не вывезенные с таможенной территории таможенного союза;
товары, полностью произведенные в государствах-членах таможенного союза;
товары, выпущенные для свободного обращения на таможенной территории таможенного союза;
товары, изготовленные в государствах-членах таможенного союза из товаров, полностью произведенных или выпущенных для свободного обращения на таможенной территории таможенного союза.
Понятия используются в настоящем Соглашении в значении, установленном другими международными договорами, заключенными в рамках таможенного союза.
Статья 3
Уполномоченные органы Сторон самостоятельно осуществляют ведение статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли в соответствии с методологией, разрабатываемой Комиссией таможенного союза, учрежденной в соответствии с Договором о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года.
Стороны уведомляют Комиссию таможенного союза об уполномоченных органах Сторон, их официальных наименованиях и об изменениях уполномоченных органов Сторон.
Исходными данными при формировании статистики внешней торговли являются сведения, содержащиеся в документах, представляемых таможенным органам при таможенном оформлении товаров.
Исходными данными при формировании статистики взаимной торговли являются сведения, содержащиеся в документах, представляемых участниками внешнеэкономической деятельности в уполномоченные органы Сторон при взаимной торговле.
Статистика внешней торговли и статистика взаимной торговли таможенного союза формируются на основе данных о внешней и взаимной торговле Сторон, представленных уполномоченными органами государств Сторон (далее - данные статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли).

4-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Кеден одағының комиссиясын оларды беру тәртібі жеке хаттамамен ресімделетін сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерімен қамтамасыз етеді.
Тараптар уәкілетті органдардың қатарынан сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін ұсынуға жауапты органдарды (бұдан әрі - деректерді ұсынуға жауапты органдар) тағайындайды.
Осы Келісімнің шеңберінде Тараптар мемлекеттерінің заңнамаларына сәйкес құпия немесе таратылуы шектелген деректер ұсынылмайды.
5-бап
Сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын жүргізу мақсатында Кеден одағы комиссиясының құрамында мәртебесі жеке хаттамамен айқындалатын Кедендік статистика орталығы құрылады.
Кедендік статистика орталығы:
деректерді ұсынуға жауапты органдардан сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін алуды;
сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін қалыптастыруды;
кеден одағының органдарына сыртқы және өзара сауда статистикасының деректерін ұсынуды;
сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін жариялауды және Тараптарға жіберуді қамтамасыз етеді.
Кедендік статистика орталығы алынған деректерді өзіне берілген өкілеттіктер шегінде пайдаланады.
6-бап
Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының біркелкі жүргізу мақсатында Кеден одағының комиссиясы:
деректердің салыстырмалығын қамтамасыз ететін сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдістемесін әзірлеуді;
сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының бірыңғай жіктеуіштерін жүргізуді жүзеге асырады.
7-бап
Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының жариялануға жататын деректер:
жалпы, оның ішінде мемлекеттер бойынша экспорт пен импорт туралы деректерді;
Сыртқы экономикалық қызметтің Бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес "тауар - ел" бөлігінде және "ел - тауар" бөлігінде заттай және құн түріндегі экспорт пен импорт туралы деректерді қамтиды.
Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректері тоқсан сайын және жыл қорытындылары бойынша жарияланады.
8-бап
Тараптардың уағдаласуы бойынша осы Келісімге жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы Келісімнің ережелерін қолдануға немесе түсінуге байланысты даулар Тараптар арасындағы консультациялар және келіссөздер жолымен шешіледі, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Еуразия экономикалық қоғамдастығы Сотының қарауына жіберіледі.

Статья 4
Уполномоченные органы Сторон обеспечивают Комиссию таможенного союза данными статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, порядок передачи которых определяется отдельным протоколом.
Стороны назначают из числа уполномоченных органов органы, ответственные за предоставление данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли (далее - органы, ответственные за предоставление данных).
В рамках настоящего Соглашения не представляются данные, являющиеся конфиденциальными или ограниченными к распространению в соответствии с законодательством государств Сторон.
Статья 5
В целях ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли в составе Комиссии таможенного союза образуется Центр таможенной статистики, статус которого определяется отдельным протоколом.
Центр таможенной статистики обеспечивает:
получение данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли от органов, ответственных за предоставление данных;
формирование данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
предоставление органам таможенного союза данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли;
опубликование и направление Сторонам данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
Центр таможенной статистики использует полученные данные в пределах предоставленных ему полномочий.
Статья 6
В целях единообразного ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли Комиссия таможенного союза осуществляет:
разработку единой методологии ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли, обеспечивающей сопоставимость данных;
ведение единых классификаторов статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
Статья 7
Подлежащие публикации данные статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли включают:
сведения об экспорте и импорте в целом, в том числе по государствам;
сведения об импорте и экспорте в натуральном и стоимостном выражении в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности в разрезе "товар - страна" и в разрезе "страна - товар".
Публикация данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли осуществляется ежеквартально и по итогам года.
Статья 8
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 9
Споры, связанные с применением или толкованием положений настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами, а в случае недостижения согласия передаются на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.

10-бап
Осы Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
Мәскеу қаласында 2008 жылғы 25 қаңтарда орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы Осы Келісімнің депозитарийі болып табылатын, Тараптардың әрқайсысына оның расталған көшірмесін жіберетін Еуразия экономикалық қоғамдастығының Интеграциялық Комитетінде сақталады.
Беларусь                Қазақстан            Ресей
Республикасының         Республикасының      Федерациясының
Үкіметі үшін            Үкіметі үшін        Үкіметі үшін
Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімнің қазақ тіліндегі мәтіні орыс тіліндегі мәтініне сәйкес келеді.
Төрағаның орынбасары                        С. Айсағалиева

Статья 10
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Москве 25 января 2008 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества, который, являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Российской Федерации
Настоящим удостоверяю, что данный текст является заверенной копией заверенной копии Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза, совершенного 25 января 2008 года в Москве.
Начальник управления
Международно-правового департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Ж. Бухбантаев