Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ветеринария мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 24 шілдедегі N 190-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 62-құжат; N 20, 88-құжат; N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 7, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
1) 20-тараудың тақырыбындағы "ветеринариялық қадағалау" деген сөздер "мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 310-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ветеринарии
Закон Республики Казахстан от 24 июля 2009 года № 190-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.):
1) в заголовке главы 20 слова "ветеринарного надзора" заменить словами "государственного ветеринарно-санитарного контроля";
2) подпункт 8) статьи 310 изложить в следующей редакции:

"8) ішкі сауда объектілерінде, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда, қоймалық үй-жайларда, карантин базаларында, тиеу-түсіру алаңдарында және көлік құралдарында ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен ветеринариялық нормативтердің талаптарын сақтамау;";
3) 559-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:
Қазақстан Республикасының бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы мен оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуге дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
шекара және кеден пункттеріндегі (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттеріндегі) ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары және олардың орынбасарлары, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қырыққа дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сексенге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары мен мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға құқылы.".
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 14, 105-құжат; N 15, 106, 109-құжаттар; N 16, 129-құжат; N 17, 139-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 15-16, 64-құжат; N 21, 95-құжат; N 23, 114-құжат; 2009 ж., N 2-3, 18-құжат):
104-баптың 3-тармағындағы "ветеринариялық қадағалау органдарымен келісілген мерзімде" деген сөздер "белгіленген тәртіппен ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген мерзімдерде" деген сөздермен ауыстырылсын.

"8) несоблюдения требований ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов на объектах внутренней торговли, на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, складских помещениях, карантинных базах, на погрузочно-разгрузочных площадках и транспортных средствах;";
3) часть вторую статьи 559 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор Республики Казахстан и его заместители - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до ста размеров месячного расчетного показателя;
государственные ветеринарно-санитарные инспекторы на ветеринарных контрольных постах на пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан), главные государственные ветеринарно-санитарные инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) и их заместители, государственные ветеринарно-санитарные инспекторы города республиканского значения, столицы - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до восьмидесяти размеров месячного расчетного показателя;
главные государственные ветеринарно-санитарные инспекторы и государственные ветеринарно-санитарные инспекторы районов (городов областного значения) - штраф на физических лиц до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - до пятидесяти размеров месячного расчетного показателя.".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18):
в пункте 3 статьи 104 слова "согласованные с органами ветеринарного надзора сроки" заменить словами "сроки, согласованные в установленном порядке с уполномоченным государственным органом в области ветеринарии".

3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аймақ - жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша эпизоотия жағдайымен сипатталатын, әкімшілік-аумақтық бөлінісіне қарамастан шартты түрде шектелген аумақ;
2) ауру бойынша қолайсыз пункт (қолайсыз пункт) - эпизоотия ошағы белгіленген аумақ;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасы - ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін ветеринариялық есептің бөлігі;
4) бақылау аймағы - буферлік аймақ пен қолайлы аймақ арасында белгіленген аймақ;
5) буферлік аймақ - инфекцияның таралуына жол бермеу мақсатында жануарларға жүйелі түрде егу жасалатын және басқа да ветеринариялық іс-шаралар жүргізілетін қолайсыз аймақ пен бақылау аймағының арасында белгіленген аумақ;
6) ветеринария (ветеринария саласы) - жануарлардың аурулары мен азықтан улануын (зақымдануын) зерделеуге, олардың профилактикасына, диагностикасына, оларды емдеуге және жоюға, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ халықты жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауға бағытталған арнаулы ғылыми білімдер мен практикалық қызмет саласы;
7) ветеринариялық бақылау бекеті - шекара және кеден пункттері аумағында (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізетін пункттер) орналасқан, уәкілетті орган ведомствосының өткізілетін (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыруға қажетті жабдықтармен және аспаптармен жарақтандырылған бөлімшесі;
8) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер - уәкілетті орган бекітетін, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын ветеринариялық нормативтердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт;
9) ветеринариялық құжаттар - уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасары, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы беретін ветеринариялық-санитариялық қорытынды, ветеринариялық сертификат; жануарға, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;

3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) зона - условно ограниченная территория независимо от административно-территориального деления, характеризующаяся эпизоотической ситуацией по заразным болезням животных;
2) неблагополучный по заболеванию пункт (неблагополучный пункт)  - территория, на которой установлен эпизоотический очаг;
3) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных - часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, и используемая уполномоченным органом;
4) зона наблюдения - зона, установленная между буферной и благополучной зонами;
5) буферная зона - территория, установленная между неблагополучной зоной и зоной наблюдения, где проводятся систематическая вакцинация животных и другие ветеринарные мероприятия с целью недопущения распространения инфекции;
6) ветеринария (область ветеринарии) - область специальных научных знаний и практической деятельности, направленная на изучение болезней и пищевых отравлений (поражений) животных, их профилактику, диагностику, лечение и ликвидацию, обеспечение соответствия объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, а также защиту населения от болезней, общих для животных и человека;
7) ветеринарный контрольный пост - подразделение ведомства уполномоченного органа, расположенное на территории пограничных и таможенных пунктов (пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан), оснащенное необходимым оборудованием и приборами, осуществляющее ветеринарно-санитарный контроль перемещаемых (перевозимых) объектов;
8) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным органом, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами;
9) ветеринарные документы - ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарный сертификат, выдаваемые главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района (города областного значения) на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля; ветеринарная справка, выдаваемая ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, на животное, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы в порядке, установленном уполномоченным органом;

10) ветеринариялық паспорт - жануарларды және ветеринариялық іс-шараларды есепке алу мақсатында малдың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы, жүргізілген ветеринариялық дауалаудың мерзімдері мен сипаты көрсетілетін уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат;
11) ветеринариялық препараттар - жануарлар ауруларының профилактикасы, диагностикасы, оларды емдеу, олардың өнімділігін арттыру, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау үшін жануарлардан, өсімдіктерден алынатын немесе синтетикалық текті заттар, сондай-ақ жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын заттар;
12) ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының айналысы - ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау, тасымалдау, байқаудан өткізу, тіркеу сынақтары, сәйкестігін растау, қауіпсіздігі мен сапасын бақылау, жарнамалау, өткізу немесе қолдану;
13) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын мемлекеттік тіркеу - уәкілетті органның ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары сараптамасының, оларды байқаудан өткізудің және тіркеу сынақтарының нәтижелері бойынша оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының мемлекеттік тізіліміне енгізуі және оларға белгіленген нысандағы тіркеу куәліктерін беруі;
14) ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының мемлекеттік тізілімі - уәкілетті орган шығаратын мемлекеттік тіркеуден өткен және Қазақстан Республикасында өндіруге, импорттауға және қолдануға рұқсат етілген ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары туралы мәліметтері бар тізбе;
15) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтары - ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін айқындау үшін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен қолданылатын әдістер, әдістемелер кешені;
16) ветеринариялық препаратты, жемшөп пен жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу - ветеринариялық препаратты, жемшөп пен жемшөп қоспаларын ветеринария практикасында пайдалану мүмкіндігін анықтау үшін, оның иммундық-биологиялық қасиеттері мен эпизоотологиялық тиімділігін, олардың жануар организміне тигізетін әсерінің зардаптары жоқтығын, сондай-ақ экологиялық қауіпсіздігін айқындау мақсатында, шектеулі зертханалық және (немесе) өндірістік жағдайларда уәкілетті орган белгілеген тәртіппен сынақтан өткізу;

10) ветеринарный паспорт - документ установленной уполномоченным органом формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок в целях учета животных и ветеринарных мероприятий;
11) ветеринарные препараты - вещества животного, растительного или синтетического происхождения, предназначенные для профилактики, диагностики, лечения болезней животных, повышения их продуктивности, дезинфекции, дезинсекции и дератизации, а также вещества, используемые в качестве средств парфюмерии или косметики для животных;
12) обращение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок - производство, хранение, перевозка, апробация, регистрационные испытания, подтверждение соответствия, контроль безопасности и качества, реклама, реализация или применение ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
13) государственная регистрация ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок - внесение уполномоченным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок в государственные реестры ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок по результатам их экспертизы, апробации и регистрационных испытаний и выдача на них регистрационных удостоверений установленной формы;
14) государственные реестры ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок - перечни, издаваемые уполномоченным органом, содержащие сведения о ветеринарных препаратах, кормах и кормовых добавках, прошедших государственную регистрацию и разрешенных к производству, импорту и применению в Республике Казахстан;
15) регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок - комплекс методов, методик, применяемых в порядке, установленном уполномоченным органом, для определения соответствия ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
16) апробация ветеринарного препарата, кормов и кормовых добавок - испытание ветеринарного препарата, кормов и кормовых добавок в ограниченных лабораторных и (или) производственных условиях в порядке, установленном уполномоченным органом, в целях определения его иммунобиологических свойств и эпизоотологической эффективности, отсутствия последствий их действия на организм животного, а также экологической безопасности для установления возможности использования его в ветеринарной практике;

17) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік - жануарлардың саулығы, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың тағамдық қауіпсіздігі, аумақтың ветеринариялық-санитариялық салауаттылығы, халықты жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау, сондай-ақ мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінің Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігі қамтамасыз етілетін мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінің жай-күйі;
18) ветеринариялық-санитариялық сараптама - жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының ветеринариялық нормативтерге сәйкес келуін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен органолептикалық, биохимиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, уыттық және радиологиялық зерттеулер кешені арқылы тексеру;
19) ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы - ішкі сауда объектілерінде және (немесе) басқа орындарда өткізілетін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатқа, жемшөп пен жемшөп қоспаларына ветеринариялық-санитариялық сараптаманы жүзеге асыратын заңды тұлға немесе заңды тұлғаның мамандандырылған бөлімшесі;
20) ветеринариялық іс-шаралар - жануарлар ауруларының профилактикасын, оларды емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бірдейлендіру рәсімін қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;
21) ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - ветеринария саласында басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ өз өкілеттігі шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
22) есептік нөмір - өндіріс объектісінің қызмет түрі мен нөмірін қамтитын код;
23) ет өңдейтін кәсіпорын - жануарларды сою және сойылған өнімдерді өңдеу жүзеге асырылатын, мал базасы, өндірістік цехы, өндірістік ветеринариялық-санитариялық бақылау бөлімі және ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін басқа да қосалқы объектілері бар өндірістік кешен;
24) жануарды ветеринариялық тексеріп қарау - жануар саулығының жалпы жай-күйін айқындау мақсатында ветеринариялық дәрігердің, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың оны клиникалық тексеріп қарауы;

17) ветеринарно-санитарная безопасность - состояние объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля, при котором обеспечиваются здоровье животных, пищевая безопасность продукции и сырья животного происхождения, ветеринарно-санитарное благополучие территории, защита населения от болезней, общих для животных и человека, а также соответствие объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
18) ветеринарно-санитарная экспертиза - проверка соответствия продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок ветеринарным нормативам комплексом органолептических, биохимических, микробиологических, паразитологических, токсикологических и радиологических исследований в порядке, установленном уполномоченным органом;
19) лаборатория ветеринарно-санитарной экспертизы - юридическое лицо или специализированное подразделение юридического лица, осуществляющее ветеринарно-санитарную экспертизу продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, реализуемых на объектах внутренней торговли и (или) в других местах;
20) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
21) уполномоченный государственный орган в области ветеринарии (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области ветеринарии, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
22) учетный номер - код, включающий вид деятельности и номер объекта производства;
23) мясоперерабатывающее предприятие - производственный комплекс, где осуществляется убой животных и переработка продуктов убоя, имеются скотобаза, производственные цеха, отдел производственного ветеринарно-санитарного контроля и другие вспомогательные объекты, отвечающие ветеринарно-санитарным нормам и требованиям;
24) ветеринарный осмотр животного - клинический осмотр животного, проводимый ветеринарным врачом, государственным ветеринарно-санитарным инспектором с целью определения общего состояния его здоровья;

25) жануарлар ауруларын қоздырушылар - вирустар, бактериялар, риккетсиялар, хламидиялар, микоплазмалар, приондар, қарапайым жәндіктер, саңырауқұлақтар, гельминттер, кенелер, жәндіктер;
26) жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функция - жануарлардың аса қауіпті, баяу және экзотикалық ауруларының қоздырушыларын типтендіруді жүзеге асыру (белгілі бір түр ішіндегі типтік айырмашылықтарды айқындау), сондай-ақ күмәнді немесе даулы жағдайларда түпкілікті диагноз қою;
27) жануарлардан алынатын өнімдер - ет және ет өнімдері, сүт және сүт өнімдері, балық және балық өнімдері, жұмыртқа және жұмыртқа өнімдері, сондай-ақ балара шаруашылығының өнімдері;
28) жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты ветеринариялық тексеріп қарау - қауіпсіздікті алдын ала айқындау мақсатында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор, ветеринариялық дәрігер жүзеге асыратын жануарлардың ұшасы мен ағзаларының, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың көзге көрінетін өзгерістерін, оларда аурулардың пайда болуының патологиялық белгілерін анықтау үшін тексеру жүргізу;
29) жануарлардан алынатын шикізат - жануарлардан алынатын, жануарларды азықтандыруға арналған және (немесе) өнеркәсіпте пайдаланылатын тері, жүн, түк, қыл, бағалы аң терісі, мамық, қауырсын, эндокриндік бездер, ішек-қарын, қан, сүйек, мүйіз, тұяқ, басқа да өнім;
30) жануарлардың аса қауіпті аурулары - уәкілетті орган айқындайтын, жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса алғанда, тез немесе кең таралатын, жануарлардың ауруға шалдыққыштығына немесе өлуіне, үлкен әлеуметтік-экономикалық залалға әкеп соғатын жануарлар аурулары;
31) жануарлардың жұқпалы аурулары - жануардың организміне инфекцияның өзіндік ерекшелігі бар қоздырғышын (инвазия) енгізу салдарынан пайда болатын және жануардан жануарға және адамға жұғатын жануарлар аурулары;
32) жануарлардың жұқпалы емес аурулары - жануарларды азықтандыру, ұстау, күтім жасау және шаруашылық мақсатқа пайдалану ережелерін бұзу салдарынан пайда болатын және жануардан жануарға және адамға жұқпайтын жануарлар аурулары;
33) жануарлардың энзоотиялық аурулары - уәкілетті орган айқындайтын, белгілі бір жерде тұрақты немесе жиі қайталанатын көрінісімен, әлеуметтік-экономикалық залалмен сипатталатын жануарлардың аурулары;
34) жемшөп - жануарларды азықтандыру үшін пайдаланылатын, құрамында сіңірілетін түрдегі қоректендіргіш заттар бар және жануарлардың саулығына зиянды әсерін тигізбейтін өсімдіктен, жануардан алынатын, минералдық, микробиологиялық, химиялық текті өнім;
35) жемшөп қоспалары - жануарлардың рационында жетіспейтін қоректендіргіш және минералдық заттар мен дәрумендердің көздері ретінде пайдаланылатын органикалық, минералдық және (немесе) синтетикалық текті заттар;

25) возбудители болезней животных - вирусы, бактерии, риккетсии, хламидии, микоплазмы, прионы, простейшие, грибы, гельминты, клещи, насекомые;
26) референтная функция по диагностике болезней животных - осуществление типирования (определение типового различия внутри определенного вида) возбудителей особо опасных, медленных и экзотических болезней животных, а также постановка окончательного диагноза при сомнительных или спорных случаях;
27) продукция животного происхождения - мясо и мясопродукты, молоко и молокопродукты, рыба и рыбопродукты, яйцо и яйцепродукты, а также продукция пчеловодства;
28) ветеринарный осмотр продукции и сырья животного происхождения - проведение осмотра туш и органов животных, продукции и сырья животного происхождения для выявления видимых изменений, патологических признаков проявления болезней в них с целью предварительного определения безопасности, осуществляемое государственным ветеринарно-санитарным инспектором, ветеринарным врачом;
29) сырье животного происхождения - шкура, шерсть, волос, щетина, пушнина, пух, перо, эндокринные железы, внутренности, кровь, кости, рога, копыта, другая продукция, получаемые от животных, предназначенные на корм животным и (или) используемые в промышленности;
30) особо опасные болезни животных - болезни животных, сопровождающиеся быстрым или широким распространением, высокой заболеваемостью или летальностью животных, большим социально-экономическим ущербом, включая болезни, общие для животных и человека, определяемые уполномоченным органом;
31) заразные болезни животных - болезни животных, возникающие вследствие внедрения в организм животного специфического возбудителя инфекции (инвазии) и передающиеся от животного к животному и человеку;
32) незаразные болезни животных - болезни животных, возникающие  в результате нарушения правил кормления, содержания, ухода и хозяйственного использования животных и не передающиеся от животного к животному и человеку;
33) энзоотические болезни животных - болезни животных, характеризующиеся постоянным или часто повторяющимся проявлением в определенной местности, социально-экономическим ущербом, определяемые уполномоченным органом;
34) корма - продукция растительного, животного, минерального, микробиологического, химического происхождения, используемая для кормления животных, содержащая питательные вещества в усвояемой форме и не оказывающая вредного воздействия на здоровье животных;
35) кормовая добавка - вещества органического, минерального и (или) синтетического происхождения, используемые в качестве источников недостающих питательных и минеральных веществ и витаминов в рационе животных;

36) карантин - эпизоотия ошағын жою және аурудың таралуына жол бермеу мақсатында эпизоотия ошағы, қолайсыз пункт пен ветеринариялық-санитариялық тұрғыдан қолайлы аумақ арасындағы шаруашылық байланыстарды шектеуге немесе тоқтатуға және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) тоқтата тұруға бағытталған ветеринариялық және әкімшілік-шаруашылық іс-шаралар жүйесін көздейтін құқықтық режим;
37) қолайлы аймақ - жануарлардың жұқпалы ауруларынан ада аймақ;
38) қолайсыз аймақ - жануарлардың жұқпалы аурулары анықталған аймақ;
39) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақыланатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер (бұдан әрі - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер) - жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар аурулары қоздырушыларының штаммдары, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсімдіктердің сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшін пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлері және осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдайтын көлік құралдары;
40) сараптама актісі - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер диагностикасының немесе ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелері бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ветеринариялық зертханалар беретін құжат;
41) сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) - ет өңдейтін кәсіпорын немесе сою пункттері жоқ кезеңде, ветеринариялық-санитариялық ережелер сақталып және жануар мен оның сойылған өнімдеріне ветеринариялық тексеру жүргізе отырып, мал сою үшін белгіленетін бейімделген үй-жай (орын);
42) сою пункті - ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізіле отырып, жануарларды соятын және жануарлардың сойылған өнімдерін бастапқы өңдейтін жабдықтармен жарақтандырылған, ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін мамандандырылған үй-жай;
43) ішкі сауда объектілері - сауда объектілері және қоғамдық тамақтандыру объектілері;
44) шектеу іс-шаралары - жануарлар ауруларының таралуына жол бермеу және ветеринариялық-санитариялық қолайлы жағдайға қол жеткізу мақсатында эпизоотия ошағы мен қолайсыз пунктте шаруашылық байланыстарды ішінара шектеуге және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) тоқтата тұруға бағытталған ветеринариялық, әкімшілік-шаруашылық іс-шаралар жүйесін көздейтін құқықтық режим;

36) карантин - правовой режим, предусматривающий систему ветеринарных и административно-хозяйственных мероприятий, направленных на ограничение или прекращение хозяйственных связей и приостановку транспортировки (перемещений) перемещаемых (перевозимых) объектов между эпизоотическим очагом, неблагополучным пунктом и территорией ветеринарно-санитарного благополучия в целях ликвидации эпизоотического очага и недопущения распространения заболевания;
37) благополучная зона - зона, свободная от заразных болезней животных;
38) неблагополучная зона - зона, на которой установлены заразные болезни животных;
39) подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю перемещаемые (перевозимые) объекты (далее - перемещаемые (перевозимые) объекты) - животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты;
40) акт экспертизы - документ, выдаваемый ветеринарными лабораториями по результатам диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы перемещаемых (перевозимых) объектов в порядке, установленном уполномоченным органом;
41) убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) - приспособленное помещение (место), устанавливаемое на период отсутствия мясоперерабатывающих предприятий или убойных пунктов, для проведения убоя скота с соблюдением ветеринарно-санитарных правил и проведением ветеринарного осмотра животного и продуктов его убоя;
42) убойный пункт - специализированное помещение, оснащенное оборудованием по убою животных и первичной обработке продуктов убоя животных, отвечающее ветеринарно-санитарным нормам и требованиям, с проведением ветеринарно-санитарной экспертизы;
43) объекты внутренней торговли - торговые объекты и объекты общественного питания;
44) ограничительные мероприятия - правовой режим, предусматривающий систему ветеринарных, административно-хозяйственных мероприятий, направленных на частичное ограничение хозяйственных связей и приостановление транспортировки (перемещений) перемещаемых (перевозимых) объектов в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте в целях недопущения распространения болезней животных и достижения ветеринарно-санитарного благополучия;

45) эпизоотия - тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жануарлардың аса қауіпті және басқа да жұқпалы ауруларының жаппай таралуы;
46) эпизоотия мониторингі - эпизоотологиялық зерттеуді және жануарлардың нақты ауруларының өршу заңдылықтары, олар мекендеген (ұсталған, өсірілген) аумақтардың табиғи-географиялық және экономикалық (шаруашылық) жағдайлары, жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпаратты қоса алғанда, жануарлар ауруларының таралуы туралы сандық деректерді жинау жүйесі және оларды кейіннен ветеринариялық іс-шаралардың тиімділігін талдау және эпизоотиялардың немесе панзоотиялардың пайда болуын, өршуін және жойылуын болжау үшін статистикалық өңдеу;
47) эпизоотия ошағы - инфекцияны қоздырушы көздер, тарататын факторлар және ауруға бейім жануарлар тұрған шектеулі аумақ немесе қора-жай.";
4) 3-бапта :
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жануарлар аурулары диагностикасының, оларға қарсы күрестің және ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің құралдары мен әдістерін әзірлеу және пайдалану;";
5) 4-бапта :
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ветеринария саласындағы қызметтің жекелеген түрлерін жүргізуге мемлекеттік монополияны сақтауға;";
5) тармақшадағы "ветеринариялық ережелер мен" деген сөздер "ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелерді, нормаларды және ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "жануарлардың құнын" деген сөздер "ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің ветеринария
саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ветеринария саласындағы құзыретіне:
1) ветеринария саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу;
2) уәкілетті органның ұсынуы бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі бағдарламаларды бекіту;
3) ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді қабылдау немесе бекіту;
4) ветеринария саласындағы техникалық регламенттерді бекіту;
5) уәкілетті органның ұсынуы бойынша профилактикасы, диагностикасы және жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесін бекіту;
6) кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру тәртібін бекіту;
7) жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеу тәртібі мен шарттарын белгілеу;

45) эпизоотия - массовое распространение особо опасных и других инфекционных болезней животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
46) эпизоотический мониторинг - система сбора количественных данных о распространении болезней животных, включая эпизоотологическое обследование и информацию о закономерностях развития конкретной болезни животных, природно-географических и экономических (хозяйственных) условиях территорий их обитания (содержания, разведения), проводимых ветеринарных мероприятиях, и последующая их статистическая обработка для анализа эффективности ветеринарных мероприятий и прогнозирования возникновения, развития и ликвидации эпизоотии или панзоотии;
47) эпизоотический очаг - ограниченная территория или помещение, где находятся источник возбудителя инфекции, факторы передачи и восприимчивые животные.";
4) в статье 3:
в подпункте 3) слова "подконтрольных государственному ветеринарному надзору грузов" исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разработка и использование средств и методов диагностики, борьбы с болезнями животных и обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;";
5) в статье 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) сохранение государственной монополии на проведение отдельных видов деятельности в области ветеринарии;";
в подпункте 5) слова "правил и" заменить словами "(ветеринарно-санитарных) правил, норм и ветеринарных";
в подпункте 8) слова "уничтожаемых животных" заменить словами "уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения";
6) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан в
области ветеринарии
В компетенцию Правительства Республики Казахстан в области ветеринарии входят:
1) разработка основных направлений государственной политики в области ветеринарии;
2) утверждение по представлению уполномоченного органа программ по профилактике и диагностике особо опасных болезней животных;
3) принятие или утверждение нормативных правовых актов в области ветеринарии;
4) утверждение технических регламентов в области ветеринарии;
5) утверждение по представлению уполномоченного органа перечня особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств;
6) утверждение порядка организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации;
7) установление порядка и условий возмещения стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;

8) шетел мемлекеттерімен және халықаралық ұйымдармен ветеринария саласындағы ынтымақтастық;
9) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру тәртібін бекіту;
10) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру тәртібін бекіту;
11) ветеринария саласындағы қызметті лицензиялаудың біліктілік талаптары мен ережелерін бекіту;
12) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы үлгі ережені бекіту кіреді.";
7) 6-бапта :
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) уәкілетті орган;";
8) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Ветеринария саласындағы мемлекеттік басқару органдары
1. Ветеринария саласындағы мемлекеттік басқару органдарына аумақтық бөлімшелері, оның ішінде ветеринариялық бақылау бекеттері бар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыратын оның ведомствосын қоса алғанда, уәкілетті орган жатады.
2. Уәкілетті органның басшысы ведомствоның басшысына "Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы" деген арнайы атау беруге құқылы.
Ведомствоның басшысы "Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының орынбасары" деген арнайы атаулар беруге, ал аумақтық ведомство бөлімшелерінің мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің тиісті лауазымдарына "бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор" және "бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың орынбасары" деген арнайы атаулар беруге құқылы.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды тікелей жүзеге асыратын ведомствоның өзге де лауазымды адамдары мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар болып табылады.";
9) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті органның құзыретіне:
1) ветеринария саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтауына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;

8) сотрудничество с иностранными государствами и международными  организациями в области ветеринарии;
9) утверждение порядка идентификации сельскохозяйственных животных;
10) утверждение порядка присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
11) утверждение квалификационных требований и правил лицензирования деятельности в области ветеринарии;
12) утверждение типового положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.";
7) в статье 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Правительство Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) уполномоченный орган;";
8) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Органы государственного управления в области
ветеринарии
1. К органам государственного управления в области ветеринарии относится уполномоченный орган, включая его ведомство, осуществляющее государственный ветеринарно-санитарный контроль, с территориальными подразделениями, в том числе ветеринарными контрольными постами.
2. Руководитель уполномоченного органа вправе присваивать специальное наименование "Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор Республики Казахстан" руководителю ведомства.
Руководитель ведомства вправе присваивать специальные наименования "заместитель Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора Республики Казахстан", а к соответствующим должностям административных государственных служащих территориальных подразделений ведомства - специальные наименования "главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор" и "заместитель главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора".
Иные должностные лица ведомства, непосредственно осуществляющие государственный ветеринарно-санитарный контроль, являются государственными ветеринарно-санитарными инспекторами.";
9) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Компетенция уполномоченного органа
В компетенцию уполномоченного органа входят:
1) проведение единой государственной политики в области ветеринарии;
2) организация и осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
3) разработка и реализация программ по профилактике и диагностике особо опасных болезней животных;

4) профилактикасы, диагностикасы және жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесін әзірлеу;
5) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының ұсынуы бойынша профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесін бекіту;
6) жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды жою жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды бекіту, ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуынан қорғауды ұйымдастыру;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық препараттарды және оларды сақтау, тасымалдау (жеткізу) және пайдалану жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық іс-шараларды, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормаларды, бірдейлендіру есебін, ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу, оларды табыс ету тәртібін қоса алғанда, ветеринариялық есеп пен есептілік нысандарын, сондай-ақ ветеринария саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерді бекіту;
10) ветеринария саласындағы қызметті лицензиялаудың біліктілік талаптары мен ережелерінің жобаларын әзірлеу;
11) ветеринариялық ғылыми зерттеулерді ұйымдастыру және ветеринария саласындағы мамандарды қайта даярлау;
12) жануарлар аурулары бойынша эпизоотиялық мониторинг жүргізу, эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда оларды зерттеу;
13) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын, аспаптарды, құрал-саймандарды байқаудан өткізуді, бақылауды, оларды тіркеу сынақтарын жүзеге асыру, сондай-ақ ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының мемлекеттік тізілімін жүргізу;
14) жаңа ветеринариялық препараттарға, жемшөп пен жемшөп қоспаларына, аспаптарға, құрал-саймандарға қорытындылар беру;
15) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдайтын мемлекеттік комиссияларға қатысу;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринария саласындағы халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік ету, сондай-ақ олармен ынтымақтастықты ұйымдастыру;

4) разработка перечня особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств;
5) утверждение по представлению местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
6) утверждение, организация и обеспечение ветеринарных мероприятий по профилактике, диагностике и ликвидации особо опасных болезней животных;
7) организация охраны территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств;
8) осуществление государственного закупа ветеринарных препаратов и услуг по их хранению, транспортировке (доставке) и использованию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) утверждение ветеринарных мероприятий, ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и норм, форм ветеринарного учета и отчетности, включая идентификационный учет, порядка ведения ветеринарного учета и отчетности, их представления, а также других нормативных правовых актов в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) разработка проектов квалификационных требований и правил лицензирования деятельности в области ветеринарии;
11) организация ветеринарных научных исследований и переподготовка специалистов в области ветеринарии;
12) проведение эпизоотического мониторинга по болезням животных, обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения;
13) осуществление апробации, контроля ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, приборов, инструментов, их регистрационных испытаний, а также ведение государственных реестров ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
14) выдача заключений на новые ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, приборы, инструменты;
15) участие в государственных комиссиях по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
16) представление Республики Казахстан в международных организациях в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также организация сотрудничества с ними;

17) басқа елдердің ветеринариялық-санитариялық шараларының, егер бұл шаралар Қазақстан Республикасының аумағындағы салауаттылықтың тиісті деңгейін қамтамасыз ететін болса, баламалылығын тану;
18) экспорттаушы елдің ғылыми негіздемесі жеткіліксіз болған жағдайда, халықаралық ұйымдардан алынған ақпаратты қоса алғанда, қолда бар тиісті ақпараттың негізінде уақытша ветеринариялық-санитариялық шараларды енгізу;
19) ауру таралмаған немесе ауру аз таралған аумақты немесе оның бөліктерін айқындау, осы аумақтардан экспортталатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру, импортталатын елге растауды беру және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда, оның өкілдерінің осы аумақтарда инспекция жүргізуге қол жеткізуін қамтамасыз ету;
20) жеткілікті ғылыми негіздемеге негізделген және жануарлар мен адам өміріне және денсаулығына тигізетін салдарлары ескерілген, сондай-ақ халықаралық талаптарға сай келетін ветеринариялық нормативтерді бекіту;
21) ветеринария саласында кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды аттестаттау ережелерін бекіту;
22) ветеринария саласындағы техникалық регламенттерді әзірлеу;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуын мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау;
24) аумақты аймақтарға бөлу тәртібін айқындау;
25) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарын келісу;
26) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қалыптастыру, пайдалану және оларды есептен шығару тәртібі мен нормативін бекіту;
27) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын мемлекеттік сатып алуды, сақтауды, пайдалануды және оларды есептен шығаруды ұйымдастыру;
28) ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын пайдалану кезінде оларды есептен шығару, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері өткеннен кейін жою немесе зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша мақсатына қарай пайдалануға жарамсыз деп тану тәртібі мен нормативін бекіту;
29) Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру тәртібін айқындау;
30) тиісті аумақтағы эпизоотиялық жағдайды бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсат беру тәртібін бекіту;

17) признание эквивалентности ветеринарно-санитарных мер других стран, если эти меры обеспечивают надлежащий уровень благополучия на территории Республики Казахстан;
18) введение временных ветеринарно-санитарных мер в случаях, когда научное обоснование экспортирующей страны является недостаточным на основе имеющейся надлежащей информации, включая информацию, полученную от международных организаций;
19) определение территории или ее части свободной от болезней или с незначительной распространенностью болезней, осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля за экспортируемыми перемещаемыми (перевозимыми) объектами из этих территорий, предоставление подтверждений импортирующей стране и обеспечение доступа ее представителям для проведения инспектирования этих территорий в случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
20) утверждение ветеринарных нормативов, основанных на достаточном научном обосновании и с учетом последствий для жизни и здоровья животных и человека, а также соответствующих международным требованиям;
21) утверждение правил аттестации физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;
22) разработка технических регламентов в области ветеринарии;
23) государственный ветеринарно-санитарный контроль за выполнением требований, установленных техническими регламентами, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
24) определение порядка деления территории на зоны;
25) согласование плана ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
26) утверждение порядка и норматива формирования, использования и списания республиканского запаса ветеринарных препаратов;
27) организация государственного закупа, хранения, использования и списания республиканского запаса ветеринарных препаратов;
28) утверждение порядка и норматива списания ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок при их использовании, а также уничтожения по истечении сроков их хранения или признания непригодными для использования по назначению по результатам лабораторных исследований;
29) определение порядка осуществления транспортировки (перемещений) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан;
30) утверждение порядка выдачи разрешения на экспорт, импорт и транзит перемещаемых (перевозимых) объектов с учетом оценки эпизоотической ситуации на соответствующей территории;

31) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау жүргізу туралы және орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің импортына рұқсат беретін ұйымдарды айқындау туралы шешім шығару;
32) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру тәртібін әзірлеу және беру;
33) ұйымдарда ветеринария саласында пайдаланылатын жануарлар ауруларын қоздырушылары штаммдарының пайдаланылуына, тасымалдануына (жеткізілуіне), сақталуына және жойылуына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру;
34) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің сынамасын іріктеу тәртібін айқындау;
35) ветеринариялық іс-шараларды жүзеге асыру жөніндегі ұсынымдар мен әдістемелік нұсқауларды келісу;
36) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерін ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту;
37) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы үлгі ережені әзірлеу;
38) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру тәртібін әзірлеу;
39) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу ережелерін бекіту;
40) жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;
41) жеке және заңды тұлғаларға экспорттау, импорттау және транзиттеу еліндегі эпизоотиялық жағдай туралы ақпарат беру;
42) кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру тәртібін әзірлеу кіреді.";
10) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын
мемлекеттік органдардың бөлімшелері
1. Мыналар:
1) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелері;
2) жануарларды ұстайтын және пайдаланатын мемлекеттік органдардың бөлімшелері ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелері болып табылады.
2. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелері ветеринария саласындағы қызметті осы Заңға сәйкес жүзеге асырады.

31) вынесение решения о проведении государственного ветеринарно-санитарного контроля и об определении организаций, из которых разрешается импорт перемещаемых (перевозимых) объектов;
32) разработка порядка присвоения и присвоение учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
33) осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля за использованием, транспортировкой (доставкой), хранением и уничтожением используемых в области ветеринарии штаммов возбудителей болезней животных в организациях;
34) определение порядка отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов;
35) согласование рекомендаций и методических указаний по осуществлению ветеринарных мероприятий;
36) утверждение инструкции по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля;
37) разработка типового положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
38) разработка порядка идентификации сельскохозяйственных животных;
39) утверждение правил формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
40) возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
41) предоставление физическим и юридическим лицам информации об эпизоотической ситуации в стране экспорта, импорта и транзита;
42) разработка порядка организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации.";
10) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Подразделения государственных органов,
осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1. Подразделениями государственных органов, осуществляющими деятельность в области ветеринарии, являются:
1) подразделения местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения), городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;
2) подразделения государственных органов, содержащие и использующие животных.
2. Подразделения местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения), городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа осуществляют деятельность в области ветеринарии в соответствии с настоящим Законом.

3. Жануарларды ұстайтын және пайдаланатын мемлекеттік органдар ветеринария саласындағы мынадай қызметті:
1) тиісті мемлекеттік органдарға тиесілі жануарлар ауруларының профилактикасы мен диагностикасын, оларды емдеуді;
2) тиісті мемлекеттік органдарға тиесілі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлімшелер құра алады.
4. Мемлекеттік органдардың осы баптың 3-тармағында көрсетілген бөлімшелері Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын басшылыққа алады.
5. Ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бөлімшелері ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізеді және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс етеді.";
11) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар
қалалардың) жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
1. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының құзыретіне:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесе отырып, халық денсаулығын жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғауды ұйымдастыру және өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыру;
2) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында орналасқан екі және одан көп ауданда жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша карантин режимін және шектеу іс-шараларын енгізе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимін белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
3) осы облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында орналасқан екі және одан көп ауданда пайда болған жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөнінде ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ветеринария саласындағы қызметті лицензиялау;
5) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аумақты аймақтарға бөлу туралы шешім шығару;
6) уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар жоспарын бекіту;

3. Государственные органы, содержащие и использующие животных, вправе создавать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подразделения с целью осуществления следующей деятельности в области ветеринарии:
1) профилактики и диагностики болезней, лечения животных, принадлежащих соответствующим государственным органам;
2) государственного ветеринарно-санитарного контроля за объектами государственного ветеринарно-санитарного контроля, принадлежащими соответствующим государственным органам.
4. Подразделения государственных органов, указанные в пункте 3 настоящей статьи, руководствуются законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
5. Подразделения государственных органов, осуществляющие деятельность в области ветеринарии, ведут ветеринарный учет и отчетность и представляют их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.";
11) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Компетенция местных исполнительных органов областей
(города республиканского значения, столицы), районов
(городов областного значения)
1. В компетенцию местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) входят:
1) организация охраны здоровья населения от болезней, общих для животных и человека, совместно с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения и осуществление взаимного обмена информацией;
2) принятие решений об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных в двух и более районах, расположенных на территории области (города республиканского значения, столицы);
3) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных, возникших в двух и более районах, расположенных на территории данной области (города республиканского значения, столицы);
4) лицензирование деятельности в области ветеринарии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) вынесение решения о делении территории на зоны в порядке, установленном уполномоченным органом;
6) утверждение плана ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы по согласованию с уполномоченным органом;

7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
8) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда, жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасына арналған ветеринариялық препараттарды сақтауды, оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру;
9) профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесін әзірлеу және оны уәкілетті органға табыс ету;
10) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға
арналған ветеринариялық паспортты мемлекеттік сатып алуды жүзеге
асыру және оларды тасымалдау (жеткізу);
11) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын жүргізуді ұйымдастыру;
12) ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу, жинақтау, талдау және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға табыс ету;
13) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы ережені бекіту;
14) жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру;
15) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының, сондай-ақ жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету;
16) жануарға арналған ветеринариялық паспортты беру;
17) ветеринария мәселелері бойынша халықтың арасында ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу кіреді.
2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының құзыретіне:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органына елді мекендерде жануарларды ұстау, иттер мен мысықтарды серуендету ережелерін, жануарларды ұстаудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгілеу жөніндегі ұсыныстарды бекітуге енгізу;
2) қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру;
3) мал көмінділерін (биотермиялық шұңқырларды) салу және олардың ветеринариялық нормативтерге сәйкес күтіп-ұсталуын қамтамасыз ету;

7) организация проведения ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
8) организация хранения, транспортировки (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных, за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов, местным исполнительным органам районов (городов областного значения);
9) разработка и представление в уполномоченный орган перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
10) осуществление государственного закупа и транспортировка (доставка) изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное;
11) организация ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
12) ведение, свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в уполномоченный орган в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
13) утверждение положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
14) осуществление государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения);
15) обеспечение выполнения ветеринарных мероприятий по профилактике особо опасных болезней животных по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, а также энзоотических болезней животных;
16) выдача ветеринарного паспорта на животное;
17) организация и проведение просветительной работы среди населения по вопросам ветеринарии.
2. В компетенцию местного исполнительного органа района (города областного значения) входят:
1) внесение в местный представительный орган района (города областного значения) для утверждения правил содержания животных, выгула собак и кошек в населенных пунктах, предложений по установлению границ санитарных зон содержания животных;
2) организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
3) строительство скотомогильников (биотермической ямы) и обеспечение их содержания в соответствии с ветеринарными нормативами;

4) мүдделі тұлғаларға ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен ветеринариялық нормативтерде, Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген, жүргізілетін ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпарат беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) ветеринария мәселелері бойынша халықтың арасында ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
6) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерін, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарды пайдалануға қабылдайтын мемлекеттік комиссияларды ұйымдастыру;
7) жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қою және жою не оларды алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу;
8) алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;
9) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша карантин режимін және шектеу іс-шараларын енгізе отырып карантин аймағының ветеринариялық режимін белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
10) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін тиісті аумақтың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
11) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жануарлардың жұқпалы және жұқпалы емес аурулары бойынша эпизоотия жағдайын зерделеу;
12) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жануарлардың энзоотиялық аурулары бойынша ветеринариялық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
13) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
14) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
15) ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу, жинақтау, талдау және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына табыс ету;

4) организация и обеспечение предоставления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях, установленных ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами, другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области ветеринарии;
5) организация и проведение просветительной работы среди населения по вопросам ветеринарии;
6) организация государственных комиссий по приему в эксплуатацию объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
7) изъятие и уничтожение либо обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
8) возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения;
9) принятие решений об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории в случае возникновения заразных болезней животных на территории района (города областного значения);
10) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на территории района (города областного значения);
11) изучение эпизоотической ситуации по заразным и незаразным болезням животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
12) организация проведения ветеринарных мероприятий по энзоотическим болезням животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
13) организация проведения ветеринарных мероприятий по профилактике особо опасных болезней животных по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан;
14) организация и проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных;
15) ведение, свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;

16) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына жануарлардың жұқпалы және жұқпалы емес ауруларының профилактикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жөнінде ұсыныстар енгізу;
17) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесі жөнінде ұсыныстар енгізу;
18) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы ережені бекіту;
19) ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен сатып алынған ветеринариялық препараттарды сақтауды ұйымдастыру;
20) жануарға арналған ветеринариялық паспорт беру кіреді.";
12) 10-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1-бап. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ әкімінің құзыреті
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкімінің құзыретіне:
1) елді мекен жерлерінде мал жаятын орындарды айқындау;
2) елді мекендер аумақтарын санитариялық тазалауды ұйымдастыру;
3) профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесі бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына ұсыныстар енгізу;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын жүргізу;
5) ветеринария мәселелері бойынша халықтың арасында ағарту жұмыстарын жүргізу;
6) ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына табыс ету;
7) тиісті аумақта жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантин режимін және шектеу іс-шараларын енгізе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимін белгілеу туралы шешімдер қабылдау;
8) тиісті аумақта жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешені жүргізілгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді тоқтату туралы шешімдер қабылдау;
9) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органына тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар бойынша ұсыныстар енгізу;

16) внесение предложений в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) по ветеринарным мероприятиям по профилактике заразных и незаразных болезней животных;
17) внесение предложений в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) по перечню энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
18) утверждение положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
19) организация хранения ветеринарных препаратов, приобретенных за счет бюджетных средств, за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов;
20) выдача ветеринарного паспорта на животное.";
12) статью 10-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-1. Компетенция акима города районного значения,
поселка, аула (села), аульного (сельского) округа
В компетенцию акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа входят:
1) определение мест выпаса животных на землях населенного пункта;
2) организация санитарной очистки территории населенных пунктов;
3) внесение предложений в местный исполнительный орган района (города областного значения) по перечню энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств;
4) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных и ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
5) проведение просветительной работы среди населения по вопросам ветеринарии;
6) ведение ветеринарного учета и отчетности и представление в местный исполнительный орган района (города областного значения) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
7) принятие решений об установлении ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима и ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на соответствующей территории;
8) принятие решений о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на соответствующей территории;
9) внесение предложений в местный исполнительный орган района (города областного значения) по ветеринарным мероприятиям по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;

10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды өткізу;
11) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері туралы ережені бекіту;
12) жануарға арналған ветеринариялық паспорт беру;
13) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қолданылатын ветеринариялық анықтаманы беру;
14) жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету кіреді.";
13) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) мынадай функцияларды:
жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функцияны және тағамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді;
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жоюды;
ветеринариялық бақылау бекеттерінде көлік құралдарын дезинфекциялауды;
жануарлардың аса қауіпті ауруларымен ауыратын жануарларды мемлекеттік органдардың шешімімен алып қоюды және жоюды;
Қазақстан Республикасындағы жабайы жануарлар ауруларының эпизоотия мониторингін;
ветеринариялық препараттардың республикалық қорын сақтауды;
сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының Ұлттық коллекциясын жүргізуді жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік ветеринариялық мекемелер;
2) мынадай функцияларды:
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларының диагностикасын;
уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың энзоотиялық ауруларының диагностикасын;
ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарын, байқаудан өткізуді, сондай-ақ ветеринариялық препараттарға шағым түскен кезде олардың серияларына (топтарына) бақылау жасауды жүзеге асыру мақсатында республикалық мемлекеттік кәсіпорындар нысанында мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар құрады.
2. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген лицензия негізінде жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізеді және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс етеді.
4. Жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар құруға құқылы.";
14) 14-бапта :
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерінің қауіпсіздігін, ветеринариялық-санитариялық жағдайды бақылауды; жануарлар ауруларының пайда болуы мен таралуы және жануарлардың азықтан улануы себептері мен жағдайларын ашып, анықтауды;";

10) проведение ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
11) утверждение положения о подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;
12) выдача ветеринарного паспорта на животное;
13) выдача ветеринарной справки, действующей на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
14) обеспечение выполнения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных.";
13) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Государственные ветеринарные организации
1. Правительством Республики Казахстан создаются государственные ветеринарные организации в форме:
1) государственного ветеринарного учреждения с целью осуществления следующих функций:
референтной функции по диагностике болезней животных и обеспечения пищевой безопасности;
ликвидации очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
дезинфекции транспортных средств на ветеринарных контрольных постах;
по решению государственных органов изъятия и уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных;
эпизоотического мониторинга болезней диких животных в Республике Казахстан;
хранения республиканского запаса ветеринарных препаратов;
ведения Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов;
2) республиканских государственных предприятий с целью осуществления следующих функций:
диагностики особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
диагностики энзоотических болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый уполномоченным органом;
регистрационных испытаний, апробаций ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также контроля серий (партий) ветеринарных препаратов при их рекламации.
2. Государственные ветеринарные организации осуществляют свою деятельность на основе лицензии, выданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Государственные ветеринарные организации ведут ветеринарный учет и отчетность и представляют их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.
4. Местные исполнительные органы вправе создавать государственные ветеринарные организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
14) в статье 14 :
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) контроль безопасности объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля, ветеринарно-санитарной обстановки; выявление и установление причин и условий возникновения и распространения болезней животных и их пищевых отравлений;";

мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендірудің жүргізілуін бақылауды;
6-2) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар бөлімшілерінің қызметін бақылауды;";
3-тармақ "сай келетін" деген сөздерден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
3-1-тармақта:
"Адамдардың" деген сөз "Адамның" деген сөзбен ауыстырылсын;
"олардың" деген сөз "оның" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 14-1-бапта :
1-тармақта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ішкі сауда объектілерінде;
2) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда;
3) қызметтің мынадай кіші түрлерін:
ветеринариялық емдеу-профилактикалауды;
ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру мен өткізуді;
ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді;
ветеринариялық-санитариялық сараптаманы жүзеге асыратын тұлғаларда;";
5) тармақшадағы "Мемлекеттік шекара" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша "тасымалдау" деген сөзден кейін "(орнын ауыстыру)" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "сақталуына жүзеге асырылады." деген сөздер "сақталуына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерінде жүзеге асырылады.";
3-тармақта:
"Мемлекеттік шекара" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтер" деген сөздер "ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен ветеринариялық нормативтер" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар бөлімшелерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "бөлімшелерінің" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
9-тармақтың екінші бөлігінің бірінші сөйлеміндегі "ветеринариялық инспекторына беріледі" деген сөздер "мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына беріледі" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) контроль за проведением идентификации сельскохозяйственных животных;
6-2) контроль за деятельностью подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;";
пункт 3 после слова "осуществляется" дополнить словом "государственными";
в пункте 3-1:
слово "людей" заменить словом "человека";
слово "их" заменить словом "его";
15) в статье 14-1:
в пункте 1:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"1) на объектах внутренней торговли;
2) на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
3) у лиц, осуществляющих следующие подвиды деятельности:
ветеринарную лечебно-профилактическую;
производство и реализацию препаратов ветеринарного назначения;
реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения;
ветеринарно-санитарную экспертизу;";
подпункт 5) после слов "пропуска через Государственную границу" дополнить словами "Республики Казахстан";
подпункт 10) после слова "транспортировке" дополнить словом "(перемещении)";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) в подразделениях местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии.";
в пункте 3:
после слов "пропуска через Государственную границу" дополнить словами "Республики Казахстан";
слова "ветеринарно-санитарных правил и нормативов" заменить словами "ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов";
пункт 4 после слова "лиц" дополнить словами ", а также подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии,";
пункт 5 после слова "исключением" дополнить словом "государственных";
в предложении первом части второй пункта 9 слова "передается ветеринарному" заменить словами "передается государственному ветеринарно-санитарному";

16) 15-бапта :
1) тармақшадағы "клеткалары" деген сөз "жасушалары" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "емдеу мен дауалау" деген сөздер "емдеу, дауалау және бірдейлендіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ветеринария саласындағы жеке және заңды тұлғалардың және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдар бөлімшелерінің қызметі;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) ішкі сауда объектілері.";
17) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
инспекторлар мен олардың орынбасарларының құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы мен оның орынбасарларының құзыретіне:
1) Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ шекарада және көлікте мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру мақсатында орындалуға міндетті актілерді басып шығару;
2) тиісті аумақтағы эпизоотия жағдайын бағалауды ескере отырып, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің экспортына, импортына және транзитіне рұқсаттар беру;
3) қызметтен шеттетуге негіз болған себептер анықталғанға дейінгі мерзімге облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы мен оның орынбасарын, сондай-ақ ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қызметінен шеттету туралы шешім шығару;
4) шекара және кеден пункттерінде (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру кіреді.
2. Облыстың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының және оның орынбасарының құзыретіне:
1) ветеринариялық бақылау бекеттерін қоса алғанда, облыс аумағында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
2) ветеринариялық бақылау бекеттерін қоса алғанда, облыс аумағында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру мақсатында орындалуға міндетті актілерді басып шығару;
3) қызметтен шеттетуге негіз болған себептер анықталғанға дейінгі мерзімге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторын, сондай-ақ ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қызметінен шеттету туралы шешім шығару;
4) ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс ету кіреді.

16) в статье 15:
в подпункт 1) внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
в подпункте 4) слова "и обработки" заменить словами ", обработки и идентификации";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) деятельность физических и юридических лиц в области ветеринарии и подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) объекты внутренней торговли.";
17) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Компетенция главных государственных
ветеринарно-санитарных инспекторов и их
заместителей
1. В компетенцию Главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора Республики Казахстан и его заместителей входят:
1) издание обязательных к исполнению актов с целью осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля на территории Республики Казахстан, а также на границе и транспорте;
2) выдача разрешений на экспорт, импорт и транзит перемещаемых (перевозимых) объектов с учетом оценки эпизоотической ситуации на соответствующей территории;
3) вынесение решения об отстранении от должности главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора области (города республиканского значения, столицы) и его заместителя, а также государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах на срок до выяснения причин, послуживших основанием для отстранения;
4) организация и осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля на пограничных и таможенных пунктах (пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан).
2. В компетенцию главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора области и его заместителя входят:
1) организация и осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля на территории области, включая ветеринарные контрольные посты;
2) издание обязательных к исполнению актов с целью осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля на территории области, включая ветеринарные контрольные посты;
3) вынесение решения об отстранении от должности главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора района (города областного значения), а также государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на ветеринарных контрольных постах на срок до выяснения причин, послуживших основанием для отстранения;
4) ведение ветеринарного учета и отчетности и представление их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии.

3. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының және оның орынбасарының құзыретіне:
1) республикалық маңызы бар қала, астана аумағында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
2) республикалық маңызы бар қала, астана аумағында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру мақсатында орындалуға міндетті актілерді басып шығару;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге Қазақстан Республикасының ішінде және экспортқа қолданылып жүрген ветеринариялық сертификат беру;
4) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне ветеринариялық-санитариялық қорытынды беру;
5) ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс ету;
6) қызметтен шеттету үшін негіз болған себептер анықталғанға дейінгі мерзімге республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағындағы мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қызметінен шеттету туралы шешім шығару кіреді.
4. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының және оның орынбасарының құзыретіне:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру;
2) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге Қазақстан Республикасының ішінде және экспортқа қолданылып жүрген ветеринариялық сертификат беру;
3) қызметтен шеттетуге негіз болған себептер анықталғанға дейінгі мерзімге ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағындағы мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларды қызметінен шеттету туралы шешім шығару;
4) ветеринариялық есеп пен есептілікті жүргізу және оларды Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс ету;
5) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне ветеринариялық-санитариялық қорытынды беру кіреді.";
18) 17-бапта :
тақырыптағы "Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "азаматтардың денсаулығын қорғау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті орталық атқарушы органына" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;

3. В компетенцию главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора города республиканского значения, столицы и его заместителя входят:
1) организация и осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля на территории города республиканского значения, столицы;
2) издание обязательных к исполнению актов с целью осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля на территории города республиканского значения, столицы;
3) выдача действующего внутри Республики Казахстан и на экспорт ветеринарного сертификата на перемещаемые (перевозимые) объекты;
4) выдача ветеринарно-санитарного заключения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля;
5) ведение ветеринарного учета и отчетности и представление их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
6) вынесение решения об отстранении от должности государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на территории города республиканского значения, столицы на срок до выяснения причин, послуживших основанием для отстранения.
4. В компетенцию главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора района (города областного значения) и его заместителя входят:
1) осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля на территории района (города областного значения);
2) выдача действующего внутри Республики Казахстан и на экспорт ветеринарного сертификата на перемещаемые (перевозимые) объекты;
3) вынесение решения об отстранении от должности государственных ветеринарно-санитарных инспекторов на территории района (города областного значения) на срок до выяснения причин, послуживших основанием для отстранения;
4) ведение ветеринарного учета и отчетности и представление их в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
5) выдача ветеринарно-санитарного заключения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля.";
18) в статье 17:
заголовок после слова "Права" дополнить словом "государственных";
в пункте 1:
в абзаце первом слово "Ветеринарные" заменить словами "Государственные ветеринарно-санитарные";
в подпункте 1) слова "установленном законодательством порядке" заменить словами "порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
в подпункте 6) слова "уполномоченный центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан" заменить словами "уполномоченный государственный орган в области здравоохранения";
пункт 2 после слова "(бездействие)" дополнить словом "государственных";

19) 18-бапта :
тақырыптағы "Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзац "байланысты" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
1) тармақша мынадай мазмұндағы сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтармен толықтырылсын:
"ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы нұсқама;
жануарға арналған ветеринариялық паспорт беру ережелерін бұзушылық туралы нұсқама;
жануарларды санитариялық тазалау, санитариялық сою туралы нұсқама;";
2) тармақшаның орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
3-тармақтағы "Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 19-бапта :
тақырыптағы "Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ветеринариялық" деген сөз "Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 20-бапта :
1-тармақтағы "мемлекеттік шекарасы" деген сөздер "Мемлекеттік шекарасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"мемлекеттік шекара" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шекаралық" деген сөз алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар қызметтік міндеттерін атқару кезінде ветеринариялық рәміздері бар арнаулы киім киіп жүреді.";
8-тармақтағы "мемлекеттік шекара" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 21-бапта :
2-тармақ "өтетін аумақтардың" деген сөздерден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақтағы "жүктердің орнын ауыстыру (тасымалдануы)" деген сөздер "жүктерді тасымалдау (орнын ауыстыру)" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 22-бапта :
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "тексеріп қарау" деген сөздер "ветеринариялық тексеріп қарау" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "анықтап, кейін сараптама актісін беруді" деген сөздер "айқындауды" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы бірінші сөйлем алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ішкі сауда объектілерінің әкімшіліктері Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларда, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және ветеринариялық-санитариялық сараптаманы жүзеге асыру үшін мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларға, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шарт негізінде ветеринариялық нормативтерге сәйкес келетін қызметтік үй-жайлар береді.";

19) в статье 18:
заголовок после слова "Акты" дополнить словом "государственных";
в пункте 1:
абзац первый после слова "ветеринарии" дополнить словом "государственными";
подпункт 1) дополнить абзацами восьмым, девятым и десятым следующего содержания:
"о проведении идентификации сельскохозяйственных животных;
о нарушении правил выдачи ветеринарного паспорта на животное;
о проведении санитарной очистки, санитарного убоя животных;";
в подпункте 2) слово "законодательством" заменить словом "законами";
пункт 3 после слова "Акты" дополнить словом "государственных";
20) в статье 19:
заголовок после слова "Независимость" дополнить словом "государственных";
слово "Ветеринарные" заменить словами "Государственные ветеринарно-санитарные";
21) в статье 20:
в пункте 1 слово "государственную" заменить словом "Государственную";
в пункте 4:
слова "государственную границу" заменить словами "Государственную границу Республики Казахстан";
слово "пограничные" исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Государственные ветеринарно-санитарные инспекторы на ветеринарных контрольных постах при выполнении служебных обязанностей носят специальную одежду с ветеринарной символикой.";
в пункте 8 слова "государственную границу" заменить словами "Государственную границу Республики Казахстан";
22) в статье 21:
пункт 2 после слова "осуществляется" дополнить словом "государственными";
в пункте 4 слова "перемещений (перевозок)" заменить словами "транспортировки (перемещения)";
23) в статье 22:
в подпункте 2) пункта 3 слово "осмотр" заменить словами "ветеринарный осмотр";
в пункте 4 слова "с последующей выдачей акта экспертизы" исключить;
в пункте 5 предложение первое исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Администрации объектов внутренней торговли в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы предоставляют государственным ветеринарно-санитарным инспекторам, лабораториям ветеринарно-санитарной экспертизы служебные помещения, соответствующие ветеринарным нормативам, на договорной основе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

24) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда,
жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын
өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды,
қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс
объектілерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық
бақылау
1. Экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді, жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау жүргізілуі міндетті.
2. Экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды, сақтауды және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілері ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өткен жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтайды және өткізеді.
3. Жануарларды союды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс
объектілерінің әкімшіліктері жануарлардың, жануарлардан алынатын
өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін
айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерін құруға, сондай-ақ
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру үшін
мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторларға Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шарт негізінде
қызметтік үй-жай беруге міндетті.
4. Экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
5. Экспорттаушыларды (импорттаушыларды) қоса алғанда, жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, олардың аумағында жануарлардың аса қауіпті ауруларының пайда болуы және (немесе) оны қолайсыз аймаққа жатқызу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау жылына кемінде екі рет жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру кезеңі тексеру басталған кезден бастап бес күннен аспауға тиіс.";
25) 24-бапта :
1-тармақ "препараттарды" деген сөзден кейін ", жемшөп пен жемшөп қоспаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "тасымалдауды" деген сөзден кейін "(орнын ауыстыруды)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"препараттардың", "препараттар" деген сөздерден кейін тиісінше ", жемшөп пен жемшөп қоспаларының", "жемшөп пен жемшөп қоспалары" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттік тізіліміне" деген сөздер "мемлекеттік тізілімдеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "денсаулық сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті орталық атқарушы органымен келісе отырып," деген сөздер алып тасталсын;

24) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Государственный ветеринарно-санитарный контроль на
объектах производства, осуществляющих выращивание
животных, заготовку (убой), хранение, переработку
и реализацию животных, продукции и сырья животного
происхождения, включая экспортеров (импортеров)
1. Государственный ветеринарно-санитарный контроль на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, включая экспортеров (импортеров), обязателен.
2. Объекты производства, осуществляющие заготовку, хранение и реализацию продукции и сырья животного происхождения, хранят и реализуют продукцию и сырье животного происхождения, включая экспортеров (импортеров), прошедшие ветеринарно-санитарную экспертизу.
3. Администрации объектов производства, осуществляющих убой животных, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения, обязаны создавать подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, а также предоставлять государственным ветеринарно-санитарным инспекторам для осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля служебное помещение на договорной основе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля, а также определения соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, включая экспортеров (импортеров), утверждаются уполномоченным органом.
5. Государственный ветеринарно-санитарный контроль на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, включая экспортеров (импортеров), осуществляется не реже двух раз в год, за исключением случаев возникновения особо опасных болезней животных на их территории и (или) отнесения ее к неблагополучной зоне.
6. Период осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля не должен превышать пять дней с момента начала проверки.";
25) в статье 24:
пункт 1 после слова "препаратов" дополнить словами ", кормов и кормовых добавок";
пункт 2 после слова "транспортировку" дополнить словом "(перемещение)";
в пункте 3:
после слова "препаратов" дополнить словами ", кормов и кормовых добавок";
слова "Государственный реестр" заменить словами "государственные реестры";
в пункте 5 слова "по согласованию с уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области здравоохранения" исключить;

26) 24-1-баптың 2-тармағы "тасымалдау" деген сөзден кейін "(орнын ауыстыру)" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 24-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-2-бап. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп
қоспаларын тасымалдау (орнын ауыстыру) кезіндегі
қауіпсіздік талаптары
1. Қазақстан Республикасының аумағында ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын тасымалдау (орнын ауыстыру) олардың қауіпсіздігін және олардың сапалық көрсеткіштерінің сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуға тиіс.
2. Ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын тасымалдау (орнын ауыстыру) құрғақ, таза, жемдік қорлардың зиянкестерімен залалданбаған көлік құралдарымен жүзеге асырылуға тиіс.";
28) 24-3-бапта :
2-тармақтың орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
3-тармақтағы "заңнамада" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 24-5-баптың 2-тармағы 1) және 6) тармақшаларының орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
30) 24-6-баптың 3-тармағының орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
31) 25-бапта :
2) тармақша "ережелермен" деген сөз "ережелер мен
ветеринариялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "ветеринариялық-санитариялық ережелер мен нормативтерге" деген сөздер "ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен ветеринариялық нормативтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "тасымалдау" деген сөзден кейін "(орнын ауыстыру)" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша "ветеринариялық инспекторларға" деген сөздердің алдынан "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
10) тармақша "ветеринариялық инспекторлардың" деген сөздердің алдынан "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын ет өңдейтін кәсіпорындарда, сою пункттерінде немесе ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында союды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асыруға;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, тамақ өнімін, жемшөп, жемшөп қоспаларын өндіруге арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы уәкілетті органмен келісуге міндетті.";
32) 26-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы:
"мақсатымен" деген сөзден кейін "бақылау аймағын, буферлік аймақты қоса алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
"аса қауіпті" деген сөздерден кейін "және энзоотиялық" деген сөздермен толықтырылсын;

26) пункт 2 статьи 24-1 после слова "транспортировке" дополнить словом "(перемещении)";
27) статью 24-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 24-2. Требования безопасности при транспортировке
(перемещении) ветеринарных препаратов, кормов и
кормовых добавок
1. Транспортировка (перемещение) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок на территории Республики Казахстан должна осуществляться в условиях, обеспечивающих их безопасность и сохранность их качественных показателей.
2. Транспортировка (перемещение) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок должна осуществляться в сухих, чистых транспортных средствах, не зараженных вредителями кормовых запасов.";
28) в статье 24-3:
в пункте 2 слово "сфере" заменить словом "области";
пункт 3 после слова "законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан";
29) в подпунктах 1) и 6) пункта 2 статьи 24-5 слово "сфере" заменить словом "области";
30) в пункте 3 статьи 24-6 слова "данного продукта" заменить словами "данной продукции";
31) в статье 25:
подпункт 2) после слов "правилами и" дополнить словом "ветеринарными";
в подпункте 3) слова "ветеринарными правилами и нормативами" заменить словами "ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и ветеринарными нормативами";
подпункт 4) после слова "транспортировке" дополнить словом "(перемещении)";
подпункт 9) после слова "предоставлять" дополнить словом "государственным";
подпункт 10) после слова "требования" дополнить словом "государственных";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) осуществлять проведение убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках по убою сельскохозяйственных животных в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) согласовывать нормативно-техническую документацию на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, на производство пищевой продукции, кормов, кормовых добавок с уполномоченным органом.";
32) подпункт 2) пункта 1 статьи 26:
после слова "пункте" дополнить словами ", включая зону наблюдения, буферную зону";
после слова "опасных" дополнить словами "и энзоотических";

33) мынадай мазмұндағы 26-1 және 26-2-баптармен толықтырылсын:
26-1-бап. Ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдану
1. Қатерді талдау және бағалау кезінде адамның өмірі мен денсаулығына зиянды әсердің ықтималдығы сәйкестендірілген, бірақ қолдағы ғылыми деректер оның дәрежесін айқындау үшін жеткіліксіз болған жағдайларда, уәкілетті орган қатерді басқару жөнінде қажетті ветеринариялық-санитариялық шараларды қолдануға құқылы.
2. Ветеринариялық-санитариялық шаралар ғылыми деректерге, ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ескере отырып анықталатын жануарлар мен адамның өмірі мен денсаулығы үшін қатерді объективті бағалауға негізделуге тиіс.
3. Қолданылатын ветеринариялық-санитариялық шаралардың ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар мен ұсынымдарға баламалылығын бағалау кезінде ғылыми деректер, зерттеулердің (оның ішінде зертханалық зерттеулердің), нақты аурулардың таралу мониторингінің нәтижелері және аймақтардың болуы ескерілуге тиіс.
4. Басқа мемлекеттердің ветеринариялық-санитариялық шаралары мынадай шарттар болған:
1) қолданылатын ветеринариялық-санитариялық шаралар ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық стандарттар мен ұсынымдарға сәйкес келген;
2) жануарлардың жұқпалы ауруларының әкелінуі мен таралуынан Қазақстан Республикасы аумағының ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздігінің тиісті деңгейі қамтамасыз етілген кезде, баламалы деп танылады.
26-2-бап. Аумақты аймақтарға бөлу
1. Аумақты аймақтарға бөлу:
1) жануарлардың жұқпалы ауруларының әкелінуі мен таралуының алдын алу;
2) ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау;
3) халықаралық сауданы жүзеге асыру үшін жүргізіледі.
2. Жануарлардың жұқпалы ауруларының таралуына және өткізілетін ветеринариялық іс-шараларға қарай аймақтардың мынадай түрлері анықталады:
1) қолайлы аймақ;
2) бақылау аймағы;
3) буферлік аймақ;
4) қолайсыз аймақ.
3. Аумақты аймақтарға және олардың шекараларына бөлу уәкілетті
орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.";
34) 29-баптың 4-тармағындағы "нормативтер ветеринария саласындағы техникалық регламенттерде белгіленеді" деген сөздер "нормативтерді уәкілетті орган бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 30-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жеке және заңды тұлғалардың жануарлардың және адамның денсаулығына ерекше қауіп төндіретін алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және жағдайларда өтеттіруге құқығы бар.";

33) дополнить статьями 26-1 и 26-2 следующего содержания:
"Статья 26-1. Применение ветеринарно-санитарных мер
1. В случаях, когда при анализе и оценке риска идентифицируется возможность вредного воздействия на жизнь и здоровье человека, однако имеющихся научных данных недостаточно для определения его степени, уполномоченный орган вправе принимать необходимые ветеринарно-санитарные меры по управлению риском.
2. Ветеринарно-санитарные меры должны основываться на научных данных, объективной оценке риска для жизни и здоровья животных и человека, определяющихся с учетом международных стандартов и рекомендаций в области ветеринарно-санитарной безопасности.
3. При оценке эквивалентности применяемых ветеринарно-санитарных мер международным стандартам и рекомендациям в области ветеринарно-санитарной безопасности должны быть учтены научные данные, результаты исследований (в том числе лабораторных), мониторинга распространения конкретных заболеваний и наличие зон.
4. Ветеринарно-санитарные меры других государств признаются эквивалентными при наличии следующих условий:
1) соответствия применяемых ветеринарно-санитарных мер международным стандартам и рекомендациям в области ветеринарно-санитарной безопасности;
2) обеспечения надлежащего уровня ветеринарно-санитарной безопасности территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных болезней животных.
Статья 26-2. Деление территории на зоны
1. Деление территории на зоны осуществляется для:
1) предотвращения заноса и распространения заразных болезней животных;
2) планирования ветеринарных мероприятий;
3) осуществления международной торговли.
2. В зависимости от распространения заразных болезней животных и проводимых ветеринарных мероприятий выделяются следующие типы зон:
1) благополучная зона;
2) зона наблюдения;
3) буферная зона;
4) неблагополучная зона.
3. Деление территории на зоны и их границы осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.";
34) в пункте 4 статьи 29 слова "устанавливаются в технических регламентах" заменить словами "утверждаются уполномоченным органом";
35) пункт 4 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"4. Физические и юридические лица имеют право на возмещение стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан.";

36) 31-бапта :
"тасымалдау" деген сөзден кейін "(орнын ауыстыру)" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орталық атқарушы органымен" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру
және есептік нөмірлер беру
1. Ауыл шаруашылығы жануарлары уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жануарлар ауруларының профилактикасы мен диагностикасы
жөніндегі ветеринариялық дауалаудың жүзеге асырылуын бақылау
мақсатында әрбір жануарға қадағалау жүргізуге мүмкіндік беретін міндетті бірдейлендіруге жатады.
2. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестікті бақылау мақсатында есептік
нөмірлер беруге жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын
өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілері, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдар жатады.";
38) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Ветеринария саласындағы мамандарды даярлау
және олардың біліктілігін арттыру
Ветеринария саласындағы мамандарды даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі бағдарламалар міндетті түрде уәкілетті органмен келісілуге тиіс.";
39) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Ветеринарияны қаржыландыру және Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық";
40) 35-бапта :
1-тармақта:
1) тармақшадағы "мемлекеттік орган мен оның аумақтық бөлімшелерін" деген сөздер "мемлекеттік органды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"мемлекеттік шекарадағы" деген сөздер алып тасталсын;
", сондай-ақ жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жануарларды бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы атрибуттар мен бұйымдарды, ветеринариялық паспортты сатып алуға арналған шығыстар.";
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілері иелерінің есебінен мыналар орындалады:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру;";
4) тармақшадағы "мемлекеттік шекарадағы" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "қоспағанда," деген сөздер "және жануарлардың энзоотиялық ауруларын қоспағанда, инвазиялық ауруларды қоса алғанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) түсетін қаражатты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет кірісіне аудара отырып, ветеринариялық-санитариялық қорытындының, ветеринариялық сертификат пен анықтамалардың бланкілерін, жануарға арналған ветеринариялық паспортты, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру үшін жапсырмаларды (чиптерді) беру.";

36) в статье 31:
после слова "транспортировку" дополнить словом "(перемещение)";
слова "с уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан" заменить словами "с уполномоченным государственным органом в области здравоохранения";
37) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Идентификация сельскохозяйственных животных и
присвоение учетных номеров
1. Сельскохозяйственные животные подлежат обязательной идентификации, позволяющей вести наблюдение за каждым животным с целью контроля за осуществлением ветеринарных обработок по профилактике и диагностике болезней животных, в порядке, установленном уполномоченным органом.
2. С целью контроля за соответствием требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии присвоению учетных номеров подлежат объекты производства, осуществляющие выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организации по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок.";
38) статью 34 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Подготовка и повышение квалификации специалистов в
области ветеринарии
Программы по подготовке и повышению квалификации специалистов в области ветеринарии подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом.";
39) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Финансирование ветеринарии и ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии";
40) в статье 35:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "и его территориальных подразделений" исключить;
в подпункте 4):
слова "на государственной границе" исключить;
дополнить словами ", а также профилактики и диагностики энзоотических болезней животных";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) расходов на приобретение атрибутов и изделий ветеринарного назначения для проведения идентификации животных, ветеринарного паспорта.";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. За счет владельцев объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, выполняются:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) присвоение учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;";
в подпункте 4) слова "на государственной границе" исключить;
подпункт 5) дополнить словами ", и энзоотических болезней животных";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) выдача бланков ветеринарно-санитарного заключения, ветеринарных сертификата и справки, ветеринарного паспорта на животное, бирок (чипов) для идентификации сельскохозяйственных животных с зачислением поступающих средств в доход бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

41) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы
заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.".
6. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат; 2008 ж., N 13-14, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 60-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 18, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 12 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):
көрсетілген Заңға қосымшаның 7-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ветеринариялық-санитариялық бақылау;".
7. "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 17, 133-құжат):
бүкіл мәтін бойынша "ветеринарлық қадағалануға", "ветеринарлық қадағалауды" деген сөздер "ветеринариялық-санитариялық бақылануға", "ветеринариялық-санитариялық бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағы 10) тармақшасының төртінші және алтыншы абзацтарын, 11) тармақшасының сегізінші - он тоғызыншы, отыз екінші - қырық бірінші абзацтарын, 12) тармақшасының алтыншы - он жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                     Н. Назарбаев

41) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан в области ветеринарии
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунальной сферы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 июня 2009 г.):
подпункт 1) пункта 7 приложения к указанному Закону изложить в следующей редакции:
"1) ветеринарно-санитарный контроль;".
7. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 133):
по всему тексту слова "ветеринарному надзору", "ветеринарного надзора" заменить соответственно словами "ветеринарно-санитарному контролю", "ветеринарно-санитарного контроля".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого и шестого подпункта 10), абзацев восьмого - девятнадцатого, тридцать второго - сорок первого подпункта 11), абзацев шестого - семнадцатого подпункта 12) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев