"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 27 мамырдағы № 280-IV Заңы
1-бап. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 24, 147-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басылымның міндетті тегін данасы — басып шығарушылардың Қазақстан халқының мәдени мұрасын сақтау мақсатында ұлттық кітапханаларға беруіне жататын, редакциялық-баспа өңдеуінен өткен, шығарылым деректері бар басылымның (мәтіндік, ноталық, электрондық, картографиялық, бейнелеу басылымының) данасы;";
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) кинематографиялық ұйым — қызметінің негізгі түрлері фильм және (немесе) киношежіре шығару, фильмді прокаттау, фильмді корсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильм шығару жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми-зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді, фильмнің және (немесе) киношежіренің бастапқы материалдарын сақтау болып табылатын заңды тұлға;
1-2) киношежіре — уақытын, орынның, мән-жайдың өзіндік (көбінесе өткен шақтағы) ерекшеліктерін сипаттайтын және келешекте фильм шығаруға арналған деректі сюжеттердің түсірілімдері;
1-3) көркем құндылықтар — шығармашылық қызмет нәтижесінде жасалған мәдениет, әдебиет және өнер туындылары;";
2) тармақша "мәдениет" деген сөзден кейін ", әдебиет" деген сөзбен толықтырылсын;
11) тармақшадағы "мәдениет" деген сөз "мемлекеттік мәдениет" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-1), 16-2), 16-3), 16-4), 16-5) және 16-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) Фильм — шығармашылық ниеттің негізінде кез келген нысанда және әртүрлі жанрда жасалған, кинотаспаға, магниттік таспаға немесе жеткізгіштердің өзге де түрлеріне жазылған және өзара реттілікпен байланысқан кадрларды біртұтас тақырыпқа біріктірген бейнеден, дыбыстық сүйемелдеуден тұратын және тиісті техникалық құралдардың көмегімен естіп-көруге арналған дыбыстау-бейнелеу туындысы;
16-2) Фильмдердің мемлекеттік қоры — Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, ұлттық фильмдерді, бірлесіп түсірілген фильмдерді, сондай-ақ олардың бастапқы материалдарын сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
16-3) Фильмдердің мемлекеттік тізілімі — прокатталуы және көпшілікке көрсетілуі (демонстрациялануы) Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын фильмдердің тізбесі;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О культуре"
Закон Республики Казахстан от 27 мая 2010 года № 280-IV
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 24, ст. 147; 2008 г., № 23, ст. 124; 2010 г., № 5, ст. 23) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обязательный бесплатный экземпляр издания - подлежащий передаче производителями в национальные библиотеки в целях сохранения культурного наследия народа Казахстана экземпляр издания (текстовые, нотные, электронные, картографические, изоиздания), прошедшего редакционно-издательскую обработку, имеющего выходные данные;";
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) кинематографическая организация - юридическое лицо, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в области кинематографии, хранение фильма, исходных материалов фильма и (или) кинолетописи;
1-2) кинолетопись - съемки документальных сюжетов, отражающих характерные (преимущественно уходящие) особенности времени, места, обстоятельств и рассчитанных в перспективе на производство фильма;
1-3) художественные ценности - произведения культуры, литературы и искусства, созданные в результате творческой деятельности;";
подпункт 2) после слова "культуры" дополнить словом ", литературы";
подпункт 11) после слова "работников" дополнить словом "государственных";
дополнить подпунктами 16-1), 16-2), 16-3), 16-4), 16-5) и 16-6) следующего содержания:
"16-1) фильм - аудиовизуальное произведение, созданное в любой форме и различных жанрах на основе творческого замысла, состоящее из изображения, звукового сопровождения, зафиксированных на кинопленке, магнитной пленке или на иных видах носителей и соединенных в тематическое целое последовательно связанных между собой кадров, и предназначенное для восприятия с помощью соответствующих технических средств;
16-2) Государственный фонд фильмов - юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее хранение национальных фильмов, фильмов совместного производства, а также их исходных материалов;
16-3) Государственный реестр фильмов - перечень фильмов, прокат и публичный показ (демонстрация) которых осуществляются на территории Республики Казахстан;

16-4) фильмді прокаттау — көпшілікке көрсету (демонстрациялау), телевизия эфирінде (кәбілдік телевизияны қоспағанда) трансляциялау, жалға беру, сондай-ақ өткізу мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған тәсілмен фильмді тарату;
16-5) фильмнің таралымын көбейту — тарату мақсатында жеткізгіштің кез келген түрінде және түпнұсқа форматында фильмнің бір немесе одан көп көшірмесін (таралымын) дайындау;
16-6) фильм шығару — нәтижесінде дыбыстау-бейнелеу туындысы жасалатын автордың шығармашылық ниетін іске асыру үдерісі;";
2) 3-бапта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мәдениетті мемлекеттік қолдау. Қазақстан халқының мәдени мұрасын сақтау және дамыту;
2) Қазақстан Республикасы азаматтарының мәдениет саласындағы құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету;";
3), 7) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мәдени қызмет субъектілері арасында бәсекелес ортаны қалыптастыру;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан халқы мәдениетінің әлемдік мәдени кеңістікке кірігуін қамтамасыз ету болып табылады.";
3) 4-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды отаншылдыққа және эстетикалық тәрбиелеуге жағдайлар жасау;";
4) 6-бапта:
11) тармақша "жекелеген" деген сөзден кейін "кәсіби" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) мәдениет ұйымдары желісінің ең төменгі мемлекеттік нормативтерін және облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекітеді;
14) фильмге прокаттау куәлігін беру тәртібін бекітеді;
15) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
5) 7-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өз құзыреті шегінде мәдениет мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен әдебиетті республикалық деңгейде басып шығаруды, сондай-ақ ұлттық фильмдер жасауды қалыптастырады, орналастырады және бақылайды;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шығармашылық ұжымдарды Қазақстан Республикасының Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ұсыныстар енгізеді;";
12) тармақша "конкурстар" деген сөзден кейін "мен фестивальдер" деген сөздермен толықтырылсын;

16-4) прокат фильма - распространение фильма способами, не запрещенными законами Республики Казахстан, в целях публичного показа (демонстрации), трансляции в эфире телевидения (за исключением кабельного телевидения), сдачи в аренду, а также реализации;
16-5) тиражирование фильма - изготовление одной или более копий фильма (тираж) на любом виде носителя и в формате оригинала в целях распространения;
16-6) производство фильма - процесс реализации творческого замысла автора, в результате которого создается аудиовизуальное произведение;";
2) в статье 3:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) государственная поддержка культуры, сохранение и развитие культурного наследия народа Казахстана;
2) обеспечение прав и свобод граждан Республики Казахстан в области культуры;";
подпункты 3), 7) и 8) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) формирование конкурентной среды между субъектами культурной деятельности;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) обеспечение интеграции культуры народа Казахстана в мировое культурное пространство.";
3) подпункт 3) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"3) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;";
4) в статье 6:
подпункт 11) после слова "отдельным" дополнить словом "профессиональным";
дополнить подпунктами 13), 14) и 15) следующего содержания:
"13) утверждает минимальные государственные нормативы сети организаций культуры и типовые штаты государственных организаций культуры областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения, сельского уровней;
14) утверждает порядок выдачи прокатного удостоверения на фильм;
15) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
5) в статье 7:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в пределах своей компетенции разрабатывает, утверждает нормативные правовые акты по вопросам культуры;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) формирует, размещает и контролирует издание литературы на республиканском уровне, а также создание национальных фильмов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) вносит предложения о награждении творческих коллективов Почетной грамотой Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 12) после слова "конкурсы" дополнить словами "и фестивали";

мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) республикалық конкурстар мен фестивальдерді өткізудің үлгілік ережелерін әзірлейді және бекітеді;";
16) тармақшадағы "ұйымдары қызметкерлерін" деген сөздер "ұйымдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 31), 32), 33), 34), 35) және 36) тармақшалармен толықтырылсын:
"31) Фильмдердің мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
32) фильмдерге прокаттау куәліктерін береді және оларды сот тәртібімен кері қайтарып алады;
33) республикалық мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары басшыларының мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе беру туралы ұсыныстарын қарайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Академиялық" мәртебе беру туралы ұсыныстар енгізеді;
34) Қазақстан Республикасының Үкіметіне мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен жекелеген кәсіби көркем, шығармашылық ұжымдарға "Ұлттық" мәртебе беру туралы ұсыныстар енгізеді;
35) фильмнің индексін айқындау критерийлерін әзірлейді және бекітеді;
36) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
6) 8-бапта:
тақырыптағы, бірінші абзацтағы, 2), 3), 5), 9) және 11) тармақшалардағы "(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер ", республикалық маңызы бар қаланың және астананың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша "қолдайды" деген сөзден кейін "және үйлестіреді" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) уәкілетті органмен келісім бойынша шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыруға құқылы;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысанда статистикалық есептер береді;";
8) тармақшадағы "облыстық (республикалық маңызы бар қалалық, астаналық) деңгейде" деген сөздер "облыстық, республикалық маңызы бар қалалық және астаналық деңгейде" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақшадағы "ұйымдарының қызметкерлерін" деген сөздер "ұйымдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) уәкілетті органмен келісе отырып облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың мәдениет басқармасының басшысын тағайындайды;";
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) разрабатывает и утверждает типовые правила проведения республиканских конкурсов и фестивалей;";
в подпункте 16) слово "работников" исключить;
дополнить подпунктами 31), 32), 33), 34), 35) и 36) следующего содержания:
"31) ведет Государственный реестр фильмов;
32) выдает прокатные удостоверения на фильмы и отзывает их в судебном порядке;
33) рассматривает предложения руководителей республиканских государственных организаций культуры, а также руководителей местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы о присвоении статуса "Академический" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам и вносит предложения Правительству Республики  Казахстан о присвоении статуса "Академический" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам;
34) вносит предложения Правительству Республики Казахстан о присвоении статуса "Национальный" государственным организациям культуры и отдельным профессиональным художественным, творческим коллективам;
35) разрабатывает и утверждает критерии определения индекса фильма;
36) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.";
6) в статье 8:
в заголовке, абзаце первом, подпунктах 2), 3), 5), 9) и 11) слова "(города республиканского значения, столицы)" заменить словами ", города республиканского значения и столицы";
подпункт 3) после слова "поддерживает" дополнить словами "и координирует";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;";
в подпункте 8) слова "областном (города республиканского значения, столицы) уровне" заменить словами "уровне области, города республиканского значения и столицы";
в подпункте 9) слово "работников" исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) назначает руководителя управления культуры области, города республиканского значения и столицы по согласованию с уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:

"14) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді.";
7) 9-бапта:
тақырыптағы, бірінші абзацтағы, 1), 3), 5) және 7) тармақшалардағы "(облыстық маңызы бар қаланың)" деген сөздер ", облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшадағы "ұйымдары қызметкерлерін" деген сөздер "ұйымдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін береді.";
8) 10-баптың 1-тармағының орыс тіліндегі мәтініне түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9) 11-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қазақ халқы мен этностық топтардың ұлттық мәдениетін әдет-ғұрыптарын, салт-дәстүрлерін, мемлекеттік тілді және басқа да тілдерді құрметтеуге міндетті.";
10) 16-бапта:
3-тармақтағы ", қызметін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында жүзеге асыратын" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "(республикалық маңызы бар қала, астана)" деген сөздер ", республикалық маңызы бар қала және астана" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Республикалық шығармашылық одақтар мәдениет саласындағы мемлекеттік және салалық (секторлық) даму бағдарламаларын әзірлеуге тартылуы мүмкін.
Өңірлік және жергілікті шығармашылық одақтар мәдениет саласындағы өңірлік даму бағдарламаларын әзірлеуге тартылуы мүмкін.";
11) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1 бап. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттау
1. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттау олардың негізгі қызметінің тиімділігін бағалау және материалдық, еңбек және қаржы көздерін ұтымды пайдалану, осы негізде олардың желілері мен құрылымдарын ретке келтіру үшін жүргізіледі.
2. Барлық мемлекеттік мәдениет ұйымдары бес жылда бір рет аттестаттауға жатады.
3. Мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттауды уәкілетті орган және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізеді.";
12) 21-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік "жекелеген" деген сөзден кейін "кәсіби" деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық" мәртебені Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті береді.";
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Үкіметі бекіткен тәртіппен "Академиялық" мәртебе беріледі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкіметі "Академиялық" мәртебе береді" деген сөздермен ауыстырылсын;

"14) присваивает одной из государственных библиотек области, города республиканского значения, столицы статус "Центральная".";
7) в статье 9:
в заголовке, абзаце первом, подпунктах 1), 3), 5) и 7) слова "(города областного значения)" заменить словами ", города областного значения";
подпункт 4) исключить;
в подпункте 5) слово "работников" исключить;
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) присваивает одной из государственных библиотек района, города областного значения статус "Центральная".";
8) в пункте 1 статьи 10 слова "их сферы" заменить словами "сферы их";
9) подпункт 3) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3) уважать национальную культуру, обычаи, традиции казахского народа и этнических групп, государственный язык и другие языки.";
10) в статье 16:
в пункте 3 слова "деятельность которого осуществляется на всей территории Республики Казахстан," исключить;
в пункте 5 слова "(города республиканского значения, столицы)" заменить словами ", города республиканского значения и столицы";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Республиканские творческие союзы могут привлекаться к разработке государственных и отраслевых (секторальных) программ развития в области культуры.
Региональные и местные творческие союзы могут привлекаться к разработке региональных программ развития в области культуры.";
11) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Аттестация государственных организаций культуры
1. Аттестация государственных организаций культуры проводится для оценки эффективности их основной деятельности и рационального использования материальных, трудовых и финансовых источников, упорядочения на этой основе их сети и структуры.
2. Все государственные организации культуры раз в пять лет подлежат аттестации.
3. Аттестацию государственных организаций культуры проводят уполномоченный орган и местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
12) в статье 21:
в пункте 1:
часть первую после слова "отдельным" дополнить словом "профессиональным";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Статус "Национальный" присваивается Президентом Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан в порядке, утвержденном Президентом Республики Казахстан.";
в пункте 2 слова "присваивается статус "Академический" в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "Правительством Республики Казахстан присваивается статус "Академический";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары құжаттардың әмбебап жинақтарын қалыптастыруды, сақтауды және кітапхана пайдаланушыларға беруді жүргізетін, кітапхана ресурстарын өзара пайдалануды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және басқа кітапханаларға әдістемелік көмек көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, қалалық және аудандық, облыстық маңызы бар қаланың кітапханаларына уәкілетті орган бекіткен тәртіппен "Орталық" мәртебесін береді.";
13) 23-баптың 4-тармағындағы "Үкіметі белгілеген" деген сөздер "бюджет заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 24-бапта:
2-тармақта:
"мекеме" деген сөз "мәдениет ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қоры тек қана электронды жеткізгіштердегі құжаттардан тұратын кітапхана (электронды кітапхана) пайдаланушылармен жанама түрдегі (қашықтықта) немесе толық емес жанама түрдегі өзара іс-қимыл кезінде ақпараттық және телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып қызмет көрсетуді жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Кітапханалардың кітапхана қорын қалыптастыру сатып алу, кітап алмасу және сыйға тарту жолымен жүзеге асырылады.
Ұлттық кітапханалардың кітапхана қоры басылымның міндетті тегін данасын алу жолымен де қалыптастырылады.
2-2. Басылымдардың міндетті тегін даналарын дайындалған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде басып шығарушы немесе оның тапсырмасы бойынша үшінші тұлға Қазақстан Республикасының ұлттық кітапханаларына жібереді.";
3-тармақ "әмбебап," деген сөзден кейін "салалық, салааралық," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік кітапхананың иелігінде қалуы мүмкін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес пайдаланылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кітапханалар сирек және құнды басылымдарды беру кезінде салынған кепіл сомасын, кітапхана қорына пайдаланушылар келтірген залал өтемақысының түрлері мен мөлшерін белгілеуге құқылы. Мемлекеттік кітапханалар кітапхана қорына келтірілген залал үшін алынған өтемақы сомаларын тиісті бюджетке аударады.";
5-тармақ "кітапхана қорларын" деген сөздерден кейін "қалыптастырумен," деген сөзбен толықтырылсын;
15) 25-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік мұражайлардың және мұражай-қорықтардың иелігінде қалуы мүмкін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес пайдаланылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
6-тармақтағы "Үкіметі белгілеген" деген сөздер "бюджет заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Областным, города республиканского значения, столицы, городским и районным, города областного значения библиотекам, ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимоиспользования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы присваивается статус "Центральная" в порядке, утвержденном уполномоченным органом.";
13) в пункте 4 статьи 23 слово "Правительством" заменить словами "бюджетным законодательством";
14) в статье 24:
в пункте 2:
слова "учреждение, выполняющее" заменить словами "организация культуры, выполняющая";
слова "располагающее" и "предоставляющее" заменить соответственно словами "располагающая" и "предоставляющая";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Библиотека, фонд которой состоит только из документов на электронных носителях (электронная библиотека), осуществляет обслуживание с применением информационных и телекоммуникационных средств при опосредствованном (на расстоянии) или не полностью опосредствованном взаимодействии с пользователями.";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Формирование библиотечного фонда библиотек осуществляется путем закупа, книгообмена и дарения.
Библиотечный фонд национальных библиотек формируется также путем получения обязательного бесплатного экземпляра издания.
2-2. Обязательные бесплатные экземпляры изданий в течение тридцати календарных дней со дня изготовления направляются производителем или по его поручению третьим лицом в национальные библиотеки Республики Казахстан.";
пункт 3 после слова "универсальные," дополнить словами "отраслевые, межотраслевые,";
в пункте 4:
в части первой слова "могут оставаться в распоряжении государственной библиотеки" заменить словами "используются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан";
часть третью исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Библиотеки вправе определять сумму залога при предоставлении редких и ценных изданий, виды и размеры компенсации ущерба, нанесенного пользователями библиотечному фонду. Суммы полученной компенсации за нанесение ущерба библиотечному фонду государственными библиотеками перечисляются в соответствующий бюджет.";
пункт 5 после слов "связанные с" дополнить словом "формированием,";
15) в статье 25:
часть вторую пункта 2 исключить;
в пункте 4:
в части первой слова "могут оставаться в распоряжении государственных музеев и музеев-заповедников" заменить словами "используются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан";
часть третью исключить;
в пункте 6 слово "Правительством" заменить словами "бюджетным законодательством";

16) 28-бап:
"1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кинематография - фильмді жасауға, сақтауға, прокаттауға және көрсетуге бағытталған шығармашылық, ғылыми, өндірістік, білім беру қызметі түрлерін біріктіретін мәдениет саласы.";
2-тармақта:
бірінші абзац және 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кинематографиядағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары:
1) киношежіре мен ұлттық, оның ішінде балалар мен жасөспірімдерге арналған фильмдер жасау;";
2) тармақшадағы "сақтауға және дамытуға" деген сөздер - "сақтау және дамыту" деген сөздермен; 3) тармақшадағы "фильмдер өндірісіне, таралымына және прокатына басым жағдайлар жасауға" деген сездер - "фильмдерді шығаруға, олардың таралымын көбейтуге және прокаттауға басым жағдайлар жасау" деген сөздермен; 4) тармақшадағы "өткізуге" деген сөз - "өткізу" деген сөзбен; 5) тармақшадағы "қатысуға және өкілдік етуге бағытталған" деген сөздер "қатысу және өкілдік ету болып табылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасындағы кино өндірісінің негізін кинематографиялық ұйымдар құрайды.";
17) мынадай мазмұндағы 28-1, 28-2, 28-3, 28-4, 28-5 және 28-6-баптармен толықтырылсын:
"28-1-бап. Ұлттық фильм
1. Фильм мынадай негіздердің жиынтығына сәйкес келсе:
1) егер фильм жоғары көркемдік деңгейде жасалып, халықтың рухани қажеттіктерін қанағаттандыруға қабілетті болса, мемлекеттік мүдделерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасын кино өнері арқылы әлемдік аренада танып-білуге қызмет ететін болса;
2) фильмдерді шығару, тарату және көпшілікке көрсету (демонстрациялау) кезінде смета бойынша жұмыстардың жалпы көлемінің кемінде жетпіс процентін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген кинематографиялық ұйымдар жүзеге асыратын болса;
3) Қазақстан Республикасының азаматы және (немесе) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген заңды тұлға фильмнің продюсерлері болып табылса;
4) фильм түсіретін топтың құрамына кіретіндердің (режиссерлер, операторлар, дыбыс операторлары, киім суретшілері, монтаждаушылар, басты рөлдерді орындайтын актерлер) отыз пайыздан аспайтыны Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын адамдар болса;
5) фильм шығарудағы шетелдік инвестициялар фильмнің сметалық құнының отыз процентінен аспаса;
6) фильмді шығару ішінара немесе толығымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылса, ұлттық деп танылады.
2. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың талаптарына сәйкес шетелдік кинематографиялық ұйымдармен бірлесіп түсірілген фильм ұлттық деп танылуы мүмкін.

16) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Кинематография - отрасль культуры, объединяющая творческую, научную, производственную, образовательную виды деятельности, направленные на создание, хранение, прокат и показ фильма.";
в пункте 2:
абзац первый и подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"2. Приоритетами государственной политики в кинематографии являются:
1) создание кинолетописи и национальных фильмов, в том числе для детей и юношества;";
в текст подпунктов 2), 3), 4) и 5) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основу кинопроизводства в Республике Казахстан составляют кинематографические организации.";
17) дополнить статьями 28-1, 28-2, 28-3, 28-4, 28-5 и 28-6 следующего содержания:
"Статья 28-1. Национальный фильм
1. Фильм признается национальным при совокупности следующих оснований:
1) если фильм создан на высоком художественном уровне, способен удовлетворять духовные потребности народа, служит государственным интересам, а также узнаванию Республики Казахстан на мировой арене через искусство кино;
2) при производстве, распространении и публичном показе (демонстрации) фильмов не менее семидесяти процентов общего объема работ по смете осуществляют кинематографические организации, зарегистрированные на территории Республики Казахстан;
3) продюсерами фильма являются гражданин Республики Казахстан и (или) юридическое лицо, в установленном порядке зарегистрированное на территории Республики Казахстан;
4) в состав съемочной группы фильма (режиссеры, операторы, звукооператоры, художники по костюмам, монтажеры, актеры - исполнители главных ролей) входит не более чем тридцать процентов лиц, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
5) иностранные инвестиции в производство фильма не превышают тридцать процентов сметной стоимости фильма;
6) производство фильма частично или полностью осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
2. В соответствии с условиями международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан, фильм, снятый совместно с иностранными кинематографическими организациями, может быть признан национальным.

3. Фильмді ұлттық деп тану тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
28-2-бап. Фильмге прокаттау куәлігін беру
1. Қазақстан Республикасында шығарылған, сондай-ақ фильмге прокаттау куәлігін алу мақсатында Қазақстан Республикасына прокаттау және көпшілікке көрсету (демонстрациялау) үшін әкелінген (жеткізілген) фильмдер, фестивальдерде, семинарларда, ретроспективада және басқа да іс-шараларда демонстрациялау үшін әкелінетін (жеткізілетін) фильмдерді қоспағанда, Фильмдердің мемлекеттік тізілімінде тіркеледі.
Бұл талап бұрынғы КСРО-ның кинематографиялық ұйымдары шығарған фильмдерге қолданылмайды.
Фильмге прокаттау куәлігі — фильм туралы техникалық мәліметтер, фильмнің жасаушылары, индексі мен жанры туралы ақпарат көрсетілетін, оны прокаттауға негіз болатын құжат.
2. Фильмге прокаттау куәлігін беруді уәкілетті орган өзі бекіткен нысан бойынша жүзеге асырады.
3. Фильмге прокаттау куәлігін алу үшін өтініш беруші:
1) уәкілетті орган басшысының атына өтінішті;
2) өтініш берушінің фильмге немесе оны пайдалануға құқығын растайтын құжаттарды; шет тіліндегі құжаттарға қазақ және (немесе) орыс тілдерінде нотариат куәландырған көшірмесі қоса беріледі;
3) фильмнің аннотациясын;
4) отандық немесе бірлесіп түсірілген фильмдерде пайдаланылатын туындылар туралы мәліметтерді ұсынуы қажет.
4. Фильмге прокаттау куәлігін алуға өтініш түскен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарауға жатады. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша уәкілетті орган өтініш берушіге фильмді прокаттау куәлігін береді.
5. Уәкілетті орган өтініш берушіге фильмді прокаттау куәлігін беруден мынадай негіздер бойынша:
1) өтініш беруші дәйексіз немесе бұрмаланған ақпарат берсе;
2) өтініш беруші осы баптың 3-тармағының талаптарына сай келмейтін құжаттарды табыс етсе;
3) фильмнің мазмұны Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, оның тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, ұлттық араздықты қоздыруды насихаттауға немесе үгіттеуге бағытталған жағдайда, бас тартуы мүмкін.
6. Фильмге прокаттау куәлігін беру үшін бұдан бұрын негіз болған фильм туралы ақпараттың дәйексіздігі және (немесе) бұрмаланғандығы анықталған жағдайда, уәкілетті орган фильмді прокаттау куәлігін сот тәртібімен кері қайтарып алуға құқылы.
28-3-бап. Фильмдердің индекстері
1. Қазақстан Республикасында шығарылған барлық фильмдер мен Қазақстан Республикасының аумағына прокаттау және көпшілікке демонстрациялау мақсатымен әкелінетін (жеткізілетін) фильмдер көрермендердің жас шегіне карай индекстеледі.
Фильмдердің мынадай индекстері белгіленеді:

3. Порядок признания фильма национальным определяется уполномоченным органом.
Статья 28-2. Выдача прокатного удостоверения на фильм
1. Фильмы, произведенные в Республике Казахстан, а также ввезенные (доставленные) в Республику Казахстан для проката и публичного показа (демонстрации), за исключением фильмов, ввозимых (доставленных) для демонстрации на фестивалях, семинарах, ретроспективе и других мероприятиях, в целях получения прокатного удостоверения на фильм регистрируются в Государственном реестре фильмов.
Настоящее требование не распространяется на фильмы, произведенные кинематографическими организациями бывшего СССР.
Прокатное удостоверение на фильм - документ, являющийся основанием для проката, в котором указываются технические сведения о фильме, информация о создателях, индексе и жанре фильма.
2. Выдачу прокатного удостоверения на фильм осуществляет уполномоченный орган по утвержденной им форме.
3. Для получения прокатного удостоверения на фильм заявителю необходимо представить:
1) заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
2) документы, подтверждающие право заявителя на фильм или на его использование; к документам на иностранном языке прилагается нотариально засвидетельствованная копия на казахском и (или) русском языках;
3) аннотацию фильма;
4) сведения о произведениях, используемых в фильмах отечественного или совместного производства.
4. Заявление на получение прокатного удостоверения на фильм подлежит рассмотрению в течение десяти календарных дней со дня поступления. По итогам рассмотрения заявления уполномоченный орган выдает заявителю прокатное удостоверение на фильм.
5. Уполномоченный орган может отказать заявителю в выдаче прокатного удостоверения на фильм по следующим основаниям:
1) предоставление заявителем недостоверной или искаженной информации;
2) представление заявителем документов, не соответствующих требованиям пункта 3 настоящей статьи;
3) в случае, если содержание фильма направлено на пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики, подрыва безопасности государства, разжигания национальной розни.
6. В случае установления недостоверности и (или) искаженности информации о фильме, ранее послужившей основанием для выдачи прокатного удостоверения на фильм, уполномоченный орган вправе отозвать в судебном порядке прокатное удостоверение на фильм.
Статья 28-3. Индексы фильмов
1. Все фильмы, произведенные в Республике Казахстан, и фильмы, ввозимые (доставленные) на территорию Республики Казахстан с целью проката и публичной демонстрации, индексируются по зрительскому возрастному цензу.
Устанавливаются следующие индексы фильмов:

1) "К" — әртүрлі жастағы көрермендерге арналған фильмдер;
2) "БА" — он екі жасқа толған балаларға көрсетуге рұқсат берілген фильмдер;
3) "Б14" — он төрт жасқа дейінгі балаларға ата-аналарымен бірге көруге ұсынылатын филъмдер;
4) "Е16" — он алты жасқа дейінгі көрермендерге ата-аналарымен бірге көруге ұсынылатын фильмдер;
5) "Е18" — он сегіз жастан асқан көрермендерге арналған фильмдер;
6) "НА" — жиырма бір жасқа толған көрермендерге ғана арналған фильмдер.
2. "НА" индексі бар фильмді көпшілікке көрсетуге (демонстрациялауға) кинозалдарда және осы мақсаттар үшін көзделген өзге де орындарда жергілікті уақытпен сағат 22-ден таңғы сағат 6-ға дейін жол беріледі.
Телевизия арқылы (кәбілдік телевизияны қоспағанда) "Е18" индексі бар фильмді — жергілікті уақытпен сағат 22-ден таңғы сағат 6-ға дейін, "НА" индексі бар фильмді жергілікті уақытпен сағат нөлден таңғы сағат 6-ға дейін көрсетуге жол беріледі.
3. Фильмге прокаттау куәлігін алған тұлға көрерменді фильмнің индексі туралы хабардар етуге міндетті.
4. Фильмнің индексі туралы ақпарат уәкілетті орган бекіткен стандарттарға сәйкес көрсетілуге және тұтынушылар үшін қолжетімді болуға тиіс.
28-4-бап. Фильмдерді прокаттау тілі
1. Қазақстан Республикасының аумағында барлық фильмді прокаттау қазақ тілінде және басқа да тілдерде жүзеге асырылады.
2. Ұлттық фильмдерді прокаттау қазақ тілінде және қажеттігіне қарай басқа да тілдерде жүзеге асырылуға тиіс.
3. Прокаттау мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін (жеткізілетін) барлық фильмге 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қазақ тілінде дубляж жасалуға тиіс.
28-5-бап. Фильмдердің түрлері
1. Фильмдер түрлері бойынша мыналарға бөлінеді:
1) анимациялық фильм — графикалық әдістерді және бейнелеу өнері тәсілдерін, сондай-ақ компьютерлік графика мүмкіндіктерін пайдалану жолымен қимылдар мен көріністер жандандырыла отырып жасалатын фильм;
2) деректі фильм — режиссер операторлық өнер, монтаждық құрау құралдарымен және басқа да құралдармен түсіндіретін өзекті оқиғалар, шындық фактілері жинақталып көрсетілген сценарий желісінің негізінде жасалатын фильм;
3) ойын фильмі — сценарийдің негізінде жасалатын жене актер ойыны, режиссура, операторлық өнер, қоюшы-суретшінің, композитордың және кинематография саласындағы басқа да қатынас субъектілерінің шығармашылығы құралдарымен іске асырылатын фильм;
4) хроникалы фильм — өзекті оқиғалар мен шындық фактілері көрсетілген фильм.
2. Бейнелеуді көрсету тәсілдері бойынша фильмдер кинофильмдерге, телевизиялық фильмдерге және бейне-фильмдерге бөлінеді.
3. Ұзақтығы алпыс минуттан кем емес фильм толық метражды болып табылады, ұзақтығы алпыс минутқа жетпейтін фильм қысқа метражды фильм болып табылады.

1) "К" - фильмы, предназначенные для зрителей разного возраста;
2) "БА" - фильмы, разрешенные для показа детям, достигшим двенадцати лет;
3) "Б14" - фильмы, которые детям до четырнадцати лет рекомендуется смотреть вместе с родителями;
4) "Е16" - фильмы, которые зрителям до шестнадцати лет рекомендуется смотреть вместе с родителями;
5) "Е18" - фильмы, предназначенные для зрителей с восемнадцати лет;
6) "НА" - фильмы, предназначенные только для зрителей, достигших двадцати одного года.
2. Публичный показ (демонстрация) фильма с индексом "НА" допускается в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей, после 22 часов до 6 часов утра местного времени.
Показ фильма по телевидению (за исключением кабельного телевидения) с индексом "Е18" допускается после 22 часов до 6 часов утра местного времени, с индексом "НА" - после ноля часов до 6 часов утра местного времени.
3. Лицо, получившее прокатное удостоверение на фильм, обязано информировать зрителя об индексе фильма.
4. Информация об индексе фильма должна быть указана и доступна для потребителей в соответствии со стандартами, утвержденными уполномоченным органом.
Статья 28-4. Язык проката фильмов
1. Прокат всех фильмов на территории Республики Казахстан осуществляется на казахском и других языках.
2. Прокат национальных фильмов должен осуществляться на казахском языке и, при необходимости, на других языках.
3. Все фильмы, ввозимые (доставленные) на территорию Республики Казахстан с целью проката, с 1 января 2012 года должны быть дублированы на казахском языке.
Статья 28-5. Виды фильмов
1. По видам фильмы подразделяются на:
1) анимационный фильм - фильм, создаваемый путем использования графических методов и приемов изобразительного искусства, а также возможностей компьютерной графики с оживлением действий и сцен;
2) документальный фильм - фильм, создаваемый на основе сценарного сюжета, в котором зафиксированы актуальные события, факты действительности в совокупности, которые трактуются режиссером средствами операторского искусства, монтажного строя и другими средствами;
3) игровой фильм - фильм, создаваемый на основе сценария и воплощаемый средствами актерской игры, режиссуры, операторского искусства, творчества художника-постановщика, композитора и других субъектов отношений в области кинематографии;
4) хроникальный фильм - фильм, в котором зафиксированы актуальные события и факты действительности.
2. По способам фиксации изображения фильмы делятся на кинофильмы, телевизионные фильмы и видеофильмы.
3. Фильм продолжительностью не менее шестидесяти минут является полнометражным, фильм продолжительностью менее шестидесяти минут является короткометражным фильмом.

28-6-бап. Фильмдердің және киношежіренің бастапқы
материалдарын сақтау
1. Мемлекет ұлттық фильмдерді, бірлесіп түсірілген фильмдерді және киношежірені, оның ішінде ұлттық мәдени игіліктің ажырамас бөлігі ретінде ұлттық фильмдердің және киношежіренің бастапқы материалдарын сақтауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады.
2. Ұлттық фильмдердің бастапқы материалдары Фильмдердің мемлекеттік қорына тұрақты сақтауға беріледі.
3. Қазақстан Республикасының аумағына көшірмесін жасау, таралымын көбейту, прокаттау және көрсету үшін әкелінетін (жеткізілетін) бірлесіп түсірілген фильмдердің бастапқы материалдары да Фильмдердің мемлекеттік қорына тұрақты сақтауға беріледі.
4. Фильмдердің мемлекеттік коры ұлттық фильмдердің, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін (жеткізілетін) бірлесіп түсірілген фильмдердің бастапқы материалдарын сақтау кезінде фильмдердің бастапқы материалдарына олардың құқық иелерінің еркін және өтеусіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
5. Киношежіренің бастапқы материалдары Кино-фотоқұжаттар мен дыбыс жазбаларының орталық мемлекеттік мұрағатына тұрақты сақтауға беріледі, ол киношежіренің бастапқы материалдарына олардың құқық иелерінің еркін және өтеусіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
6. Негатив, контратип, бейне негативі, фонограмма негативі, эталонды көшірме, қондыру роликтері, паспорттары мен олардың жазбалары, фильмнің бақылау көшірмесі, қайта жазбалардың, музыканың, шулардың магнитті фонограммаларының түпнұсқасы, бейнефонограмма-мастер, компакт-диск және фильмнің кез келген материалдық нысандағы таралымын көбейту үшін қажетті өзге де материалдар фильмнің және киношежіренің бастапқы материалдарына жатады.";
18) 31-баптың 2-тармағындағы "Мемлекеттік емес мәдениет ұйымдарын қаржыландыру," деген сөздер "Мемлекеттік мәдениет мекемелерін қоспағанда, мәдениет ұйымдарын қаржыландыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 32-бапта:
1) тармақшадағы "археологиялық олжалар" деген сөздер "археологиялық ескерткіштер, археологиялық олжалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ғылым мен техника тарихын, соғыстар мен қоғам тарихын, ұлттық мәдениет тарихын қоса алғанда, тарихқа қатысты, сондай-ақ ұлттық ғылым, мәденнет, әдебиет пен өнер қайраткерлерінің, ойшылдардың, ғалымдардың, ақын-жазушылар мен әртістердің өмірімен және ірі ұлттық оқиғалармен байланысты құндылықтар;";
5) тармақша "коллекциялардағы" деген сөзден кейін "елу немесе одан көп жыл бұрын шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 33-баптың 2-тармағындағы "жаңа" деген сөз алып тасталсын;

Статья 28-6. Хранение исходных материалов фильмов и
кинолетописи
1. Государство осуществляет комплекс мероприятий, направленных на сохранение национальных фильмов, фильмов совместного производства и кинолетописи, в том числе исходных материалов национальных фильмов и кинолетописи, как неотъемлемой части национального культурного достояния.
2. Исходные материалы национальных фильмов передаются на постоянное хранение в Государственный фонд фильмов.
3. На постоянное хранение в Государственный фонд фильмов также передаются исходные материалы фильмов совместного производства, ввозимые (доставленные) на территорию Республики Казахстан для копирования, тиражирования, проката и показа.
4. Государственный фонд фильмов при хранении исходных материалов национальных фильмов, фильмов совместного производства, ввозимых (доставленных) на территорию Республики Казахстан, обеспечивает свободный и безвозмездный доступ к исходным материалам фильмов их правообладателям.
5. Исходные материалы кинолетописи передаются на постоянное хранение в Центральный государственный архив кинофотодокументов и звукозаписей, который обеспечивает свободный и безвозмездный доступ к исходным материалам кинолетописи их правообладателям.
6. К исходным материалам фильма и кинолетописи относятся негатив, контратип, негатив изображения, негатив фонограммы, эталонная копия, установочные ролики, паспорта и записи к ним, контрольная копия фильма, оригинал магнитных фонограмм перезаписи, музыки, шумов, видеофонограмма-мастер, компакт-диск и иные материалы, необходимые для тиражирования фильма в любой материальной форме.";
18) в пункте 2 статьи 31 слова "Финансирование негосударственных организаций культуры" заменить словами "Финансирование организаций культуры, за исключением государственных учреждений культуры,";
19) в статье 32:
в подпункте 1) слова "археологические находки" заменить словами "археологические памятники, археологические находки";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) ценности, касающиеся истории, включая историю науки и техники, историю войн и общества, историю национальной культуры, а также связанные с жизнью национальных деятелей науки, культуры, литературы и искусства, мыслителей, ученых, писателей, поэтов и артистов и крупными национальными событиями;";
подпункт 5) дополнить словами ", выпущенные пятьдесят или более лет назад";
20) в пункте 2 статьи 33 слово "новая" исключить;

21) 38-баптың 2-тармағындағы "бірлестіктерге кіруге құқығы" деген сөздер "бірлестіктерге кіруге" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4) тармақшасының бесінші абзацын, 5) тармақшасының он үшінші, он төртінші және он жетінші абзацтарын, 17) тармақшасының он екінші — қырық үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев

21) в пункте 2 статьи 38 слова "а также право" заменить словами "а также".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования, за исключением абзаца пятого подпункта 4), абзацев тринадцатого, четырнадцатого и семнадцатого подпункта 5), абзацев двенадцатогосорок третьего подпункта 17) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев