Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 21 шілдедегі № 467-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж. № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
106-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«106-бап. Мемлекеттік бажды қайтару
Мемлекеттік бажды қайтару тәртібі Қазақстан Республикасының Салық кодексінде айқындалады.».
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24; 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар, № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж. № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Закон Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 467-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
статью 106 изложить в следующей редакции:
"Статья 106. Возврат государственной пошлины
Порядок возврата государственной пошлины определяется Налоговым кодексом Республики Казахстан.".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64):

1) 88-1-баптың екінші бөлігіндегі «заңды тұлғаларға – отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде» деген сөздер «заңды тұлғаларға – отыз» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 205-1-бапта:
алтыншы бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсiпкердiң салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру кезеңiнде қызметтi жүзеге асыруы, -»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Қызметті жүзеге асыру деп патент алу үшін салық органына есеп-қисапты табыс етпей, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу жөніндегі міндеттеменің туындауына әкеп соғатын қызметті қайта бастау түсініледі.»;
3) 205-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«205-2-бап. Салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру
кезеңінде тұлғалардың қызметті жүзеге асыруы
Патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру кезеңінде тұлғалардың қызметті жүзеге асыруы -
дара кәсiпкерлерге, жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына және адвокаттарға – отыз, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – қырық, орта немесе iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Қызметті жүзеге асыруы деп салық органына салық есептiлiгiн табыс етудi қайта бастау туралы салықтық өтінішті табыс етпей, салық төлеушінің (салық агентінің) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу жөніндегі міндеттемелердің туындауына әкеп соғатын қызметті қайта бастауы түсініледі.»;
4) 206-2-бап мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Қосымша салық есептілігін және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес хабарлама бойынша қосымша салық есептілігін табыс ету арқылы бұзушылықты жойған жағдайда, тұлға осы бапта көзделген әкімшілік жауапқа тартылуға жатпайды.»;
5) 213-баптың бесінші бөлігінде:
бірінші абзац «қоспағанда,» деген сөзден кейін «мұнай өнімдері мен» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац «қоспағанда,» деген сөзден кейін «тұлғалардың» деген сөзбен толықтырылып, «өткізу» деген сөз «өткізуі» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 532-бап мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Қосымша салық есептілігін және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес хабарлама бойынша қосымша салық есептілігін табыс ету арқылы бұзушылықты жойған жағдайда, тұлға осы бапта көзделген әкімшілік жауапқа тартылуға жатпайды.»;

1) внесено изменение в текст части второй статьи 88-1 на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
2) в статье 205-1:
в абзаце первом части шестой:
слова "Осуществление предпринимательской" заменить словом "Осуществление";
слова "в период действия заявления о временном приостановлении предпринимательской деятельности при применении специального налогового режима на основе патента" заменить словами ", применяющим специальный налоговый режим на основе патента, в период приостановления представления налоговой отчетности";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Под осуществлением деятельности понимается возобновление деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, без представления в налоговый орган расчета для получения патента.";
3) статью 205-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 205-2. Осуществление деятельности лицами в период
приостановления представления налоговой
отчетности
Осуществление деятельности лицами в период приостановления представления налоговой отчетности, за исключением индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего или крупного предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Под осуществлением деятельности понимается возобновление налогоплательщиком (налоговым агентом) деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, без представления в налоговый орган налогового заявления о возобновлении представления налоговой отчетности.";
4) статью 206-2 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
5) в части пятой статьи 213:
абзац первый после слова "видов" дополнить словами "нефтепродуктов и";
абзац третий после слов "реализации нефтепродуктов" дополнить словом "лицами";
6) статью 532 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";

7) 651-баптың бірінші бөлігі 7) тармақшасындағы «мерзiмi көрсетiлуге тиiс.» деген сөздер «мерзімі;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) айыппұлды ерікті түрде төлеу мерзімі көрсетілуге тиіс.»;
8) 707-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Айыппұлды әкімшілік жауапқа тартылған адам қаулының заңды күшіне енген күнінен бастап отыз күннен кешіктірмей төлеуге тиіс.
Айыппұлды осы Кодекстiң 701-бабында көзделген кейiнге қалдыру жағдайында әкiмшiлiк жауапқа тартылған адам кейінге қалдыру мерзімі өткен күннен бастап төлеуге тиiс.»;
9) 709-1-баптың бірінші бөлігіндегі «адамның айыппұлды ерiктi түрде төлеуi туралы тиiсiнше хабардар етiлген фактiнi растайтын құжаттың көшiрмесi және айыппұл сомасының мемлекет кiрiсiне түспегенi туралы салық органының анықтамасы» деген сөздер «әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының көшірмесі және айыппұл сомасының мемлекет кiрiсiне түспегенi туралы әкімшілік жаза қолданған органның анықтамасы» деген сөздермен ауыстырылсын.
3. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат, № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат):
1) мазмұнда:
мынадай мазмұндағы қырық тоғызыншы, бір жүз жетпіс жетінші және бір жүз тоқсан екінші абзацтармен толықтырылсын:
«39-1-бап. Резидент емес заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) ашпай, Қазақстан Республикасында тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) болуына байланысты оған өз құқықтары мен міндеттерін беру кезінде тұрақты мекеменің салық міндеттемесін орындауы»;
«144-1-бап. Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмай, қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың табыстарына салық салу тәртібі»;
«154-1-бап. Резидент емес жеке тұлғалардың табыстарына салық салу тәртібі»;
193-баптың тақырыбы «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
195-баптың тақырыбы «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз елу жетінші абзацпен толықтырылсын:
«200-1-бап. Резидент емес жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстары»;
201-баптың тақырыбы «көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
212-баптың тақырыбындағы «немесе iшiнара» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз жетпісінші және екі жүз жетпіс бірінші абзацтармен толықтырылсын:

7) часть первую статьи 651 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) сроки добровольной уплаты штрафа.";
8) часть первую статьи 707 изложить в следующей редакции:
"1. Штраф подлежит уплате лицом, привлеченным к административной ответственности, не позднее тридцати дней со дня вступления постановления в законную силу.
В случае отсрочки, предусмотренной статьей 701 настоящего Кодекса, штраф подлежит уплате лицом, привлеченным к административной ответственности, со дня истечения срока отсрочки.";
9) в части первой статьи 709-1 слова "документа, подтверждающего факт надлежащего извещения лица о добровольной уплате штрафа, и справка налогового органа" заменить словами "постановления о наложении административного взыскания, и справка органа, наложившего административное взыскание,".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50):
1) в оглавлении:
дополнить абзацами сорок девятым, сто семьдесят седьмым и сто девяносто вторым следующего содержания:
"Статья 39-1. Исполнение налогового обязательства постоянного учреждения без открытия филиала (представительства) юридического лица-нерезидента при передаче им прав и обязанностей в связи с наличием места эффективного управления (места нахождения фактического органа управления) в Республике Казахстан";
"Статья 144-1. Порядок налогообложения доходов юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность без образования постоянного учреждения в Республике Казахстан";
"Статья 154-1. Порядок налогообложения доходов физических лиц-нерезидентов";
заголовок статьи 193 после слова "удержания" дополнить словом "корпоративного";
заголовок статьи 195 после слова "перечисления" дополнить словом "корпоративного";
дополнить абзацем двести пятьдесят седьмым следующего содержания:
"Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента, не подлежащие налогообложению";
заголовок статьи 201 после слова "перечисления" дополнить словом "индивидуального";
в заголовке статьи 212 слова "или частичного" исключить;
дополнить абзацами двести семидесятым и двести семьдесят первым следующего содержания:

«212-1-бап. Резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы көздерден дивидендтер, сыйақылар және (немесе) роялти түріндегі табыстарын салық салудан босатуға немесе оларға төмендетілген салық ставкасын қолдануға қатысты халықаралық шартты қолдану тәртiбi»;
«212-2-бап. Резидент еместiң депозитарлық қолхаттарының базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі табыстарын салық салудан ішінара босатуға қатысты халықаралық шартты қолдану тәртiбi»;
213-баптың тақырыбындағы «халықаралық тасымалдарда тұрақты мекеме арқылы резидент еместің көлік қызметін» деген сөздер «тұрақты мекеме арқылы резидент еместің халықаралық тасымалдау жөніндегі қызметтерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз сексенінші абзацпен толықтырылсын:
«221-1-бап. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден түсетін табысты айқындау тәртібі»;
222-баптың тақырыбындағы «табыстар алуымен байланысты» деген сөздер «табыстар алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруына байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз сексен алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«227-1-бап. Резиденттің депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі табысынан төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару тәртібі»;
алты жүз жетпіс тоғызыншы және алты жүз сексен алтыншы абзацтар алып тасталсын;
583-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«583-бап. Уәкілеттi мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың салық қызметi органдарымен өзара іс-қимыл кезіндегі мiндеттерi»;
мынадай мазмұндағы сегіз жүз жиырма жетінші абзацпен толықтырылсын:
«635-1-бап. Бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтару мәселесі бойынша резидент еместің салықтық өтініші негiзiнде салық агенттеріне тақырыптық тексерулер жүргiзу тәртiбi»;
2) 12-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша «төлемдердің» деген сөзден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
«10-1) веб-қосымша – салық төлеушінің электрондық салық қызметтерін алуына және салық міндеттемелерін орындауына арналған, уәкілетті органның дербестендірілген және санкциясыз қолжетімділіктен қорғалған интернет-ресурсы;»;
14) тармақшада:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
«жарғылық капиталды» деген сөздерден кейін «құрылтайшылар,» деген сөзбен толықтырылсын;
«қатысушылардың (қатысушының)» деген сөздер «құрылтайшылардың, қатысушылардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң нарықтық бағасы мен мұндай тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер акционерге, қатысушыға, құрылтайшыға немесе олардың өзара байланысты тарапына өткiзiлген баға арасындағы оң айырма;
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң нарықтық бағасы мен мұндай тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер акционерден, қатысушыдан, құрылтайшыдан немесе олардың өзара байланысты тарапынан сатып алынған баға арасындағы терiс айырма;»;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның мақсаты үшін өзара байланысты тараптар осы баптың 1-1-тармағына сәйкес айқындалады.»;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«25) қатысу үлесі – акционерлік қоғамдар мен пайлық инвестициялық қорларды қоспағанда, жеке және (немесе) заңды тұлғаның бірлескен қызметке, заңды тұлғаның жарғылық капиталына үлестік қатысуы;»;
26) тармақшадағы «10» деген цифрлар «7» деген цифрмен ауыстырылсын;
28) тармақша алып тасталсын;
29) тармақшадағы «тауарларды тиеп жіберу» деген сөздер «тауарларды не өзге де мүлікті тиеп жіберу және (немесе) беру» деген сөздермен ауыстырылсын;
39) тармақшада:
сегізінші абзацтағы «оң» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның мақсаттарында банктік шот шарттары бойынша төленетін сыйақылар да сыйақы деп танылады;»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

"Статья 212-1. Порядок применения международного договора в отношении освобождения от налогообложения или применения сниженной ставки налога к доходам нерезидента в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти, полученных из источников в Республике Казахстан
Статья 212-2. Порядок применения международного договора в отношении частичного освобождения от налогообложения доходов нерезидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок";
в заголовке статьи 213 слова "транспортных услуг в международных перевозках" заменить словами "услуг по международной перевозке";
дополнить абзацем двести восьмидесятым следующего содержания:
"Статья 221-1. Порядок определения дохода от реализации имущества, полученного из источников за пределами Республики Казахстан";
в заголовке статьи 222 слова ", связанных с получением доходов" заменить словами "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение дохода";
дополнить абзацем двести восемьдесят шестым следующего содержания:
"Статья 227-1. Порядок возврата подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода резидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок";
абзацы шестьсот семьдесят девятый и шестьсот восемьдесят шестой исключить;
заголовок статьи 583 изложить в следующей редакции:
"Статья 583. Обязанности уполномоченных государственных и местных исполнительных органов при взаимодействии с органами налоговой службы";
дополнить абзацем восемьсот двадцать седьмым следующего содержания:
"Статья 635-1. Порядок проведения тематических проверок налоговых агентов по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента";
2) в статье 12:
в пункте 1:
подпункт 5) после слова "бюджет," дополнить словами "в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним,";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) веб-приложение - персонифицированный и защищенный от несанкционированного доступа интернет-ресурс уполномоченного органа, предназначенный для получения налогоплательщиком электронных налоговых услуг и исполнения им налоговых обязательств;";
в подпункте 14):
в части первой:
в абзаце первом:
после слова "вкладов" дополнить словом "учредителей,";
слова "участников (участника)" заменить словами "учредителей, участников";
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"положительной разницы между рыночной ценой товаров, работ, услуг и ценой, по которой такие товары, работы, услуги реализованы акционеру, участнику, учредителю или их взаимосвязанной стороне;
отрицательной разницы между рыночной ценой товаров, работ, услуг и ценой, по которой такие товары, работы, услуги приобретены у акционера, участника, учредителя или их взаимосвязанной стороны;";
часть вторую дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Для целей настоящего подпункта взаимосвязанные стороны определяются в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) доля участия - долевое участие физического и (или) юридического лица в совместной деятельности, уставном капитале юридического лица, за исключением акционерных обществ и паевых инвестиционных фондов;";
в подпункте 26) цифры "10" заменить цифрой "7";
подпункт 28) исключить;
в подпункте 29) слова "отгрузка товаров" заменить словами "отгрузка и (или) передача товаров либо иного имущества";
в подпункте 39):
в абзаце восьмом слово "положительной" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях настоящего подпункта вознаграждением также признаются вознаграждения, выплачиваемые по договорам банковского счета;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

«1-1. Осы Кодекстің мақсатында өзара байланысты тараптар деп мынадай талаптардың біреуіне не бірнешеуіне сәйкес келетін өзара қатынасы бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар танылады:
1) бір тұлға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес басқа тұлғаның аффилиирленген тұлғасы болып танылады;
2) бір тұлға басқа тұлғаның ірі қатысушысы болып табылады;
3) шартпен байланысты тұлғалар, оған сәйкес олардың біреуі басқасының қабылдайтын шешімін айқындауға құқылы;
4) заңды тұлға басқа заңды тұлғаның ірі қатысушысының немесе лауазымды тұлғасының бақылауында болады;
5) бір заңды тұлғаның ірі акционері, ірі қатысушысы немесе лауазымды тұлғасы басқа заңды тұлғаның ірі акционері, ірі қатысушысы не лауазымды тұлғасы болып табылады;
6) заңды тұлға басқа заңды тұлғамен бірлесіп, үшінші тұлғаның бақылауында болады;
7) тұлға өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп, осы тармақтың 2) – 6) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаның не заңды тұлғалардың қатысу үлестерінің он және одан да көп пайызын иеленеді, пайдаланады, оған билік етеді;
8) акционерлік қоғамның тәуелсіз директорын қоспағанда, жеке тұлға осы тармақтың 2) – 7) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаның лауазымды тұлғасы болып табылады;
9) жеке тұлға заңды тұлғаның ірі қатысушысының не лауазымды тұлғасының жақын туысы не жекжаты (ерлi-зайыптылардың аға-iнiлерi, әпке-сiңлiлері (іні-қарындастары), ата-анасы, ұлы немесе қызы) болып табылады.
Осы тармақтың мақсатында ірі қатысушы деп, акционерлік қоғамдарды қоспағанда, заңды тұлғаның мүлкіндегі үлесі он және одан да көп пайызды құрайтын қатысушы түсініледі.
Заңды тұлғаны бақылау заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді айқындау мүмкіндігі болып табылады.
Өзара байланыстылығына бірден-бір негіз 2009 жылдың 1 қаңтарынан кейін туындаған ұлттық басқарушы холдингтің банктің жарғылық капиталына ірі акционер ретінде қатысуы және (немесе) ұлттық басқарушы холдингтің лауазымды тұлғаларының осындай банктің басқару органына қатысуы болып табылатын тұлғалар өзара байланысты тараптар деп танылмайды.»;
3) 18-баптың 2-тармағы «органдары» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен кодтары бар» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 26-бапта:
1-тармақта:
«айқындауға, салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ олар бойынша аванстық және ағымдағы төлемдерді» деген сөздермен толықтырылсын;
«есептеуге» деген сөз «есептеуге және төлеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуге» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ «салық төлеушіден» деген сөздерден кейін «(салық агентінен)» деген сөздермен толықтырылсын;

"1-1. В целях настоящего Кодекса взаимосвязанными сторонами признаются физические и (или) юридические лица, имеющие взаимоотношения, которые соответствуют одному либо нескольким из следующих условий:
1) одно лицо признается аффилиированным лицом другого лица в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) одно лицо является крупным участником другого лица;
3) лица связаны договором, в соответствии с которым одно из них вправе определять решения, принимаемые другим;
4) юридическое лицо находится под контролем крупного участника или должностного лица другого юридического лица;
5) крупный акционер, крупный участник или должностное лицо одного юридического лица является крупным акционером, крупным участником либо должностным лицом другого юридического лица;
6) юридическое лицо совместно с другим юридическим лицом находится под контролем третьего лица;
7) лицо совместно со своими аффилиированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью и более процентами долей участия юридического лица либо юридических лиц, указанных в подпунктах 2) - 6) настоящего пункта;
8) физическое лицо является должностным лицом юридического лица, указанного в подпунктах 2) - 7) настоящего пункта, за исключением независимого директора акционерного общества;
9) физическое лицо является близким родственником либо свойственником (брат, сестра, родитель, сын или дочь супруга (супруги) крупного участника либо должностного лица юридического лица.
Под крупным участником в целях настоящего пункта понимается участник, доля которого в имуществе юридического лица, за исключением акционерных обществ, составляет десять и более процентов.
Контролем над юридическим лицом является возможность определять решения, принимаемые юридическим лицом.
Взаимосвязанными сторонами не признаются лица, единственным основанием взаимосвязанности которых является возникшее после 1 января 2009 года участие национального управляющего холдинга в уставном капитале банка в качестве крупного акционера и (или) участие должностных лиц национального управляющего холдинга в органе управления такого банка.";
3) пункт 2 статьи 18 дополнить словами ", которые имеют коды, утвержденные Правительством Республики Казахстан";
4) в статье 26:
в пункте 1:
после слова "исчислять" дополнить словами "и уплачивать";
после слова "бюджет," дополнить словами "а также авансовые и текущие платежи по ним,";
слова "и уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет" исключить;
пункт 2 после слова "налогоплательщика" дополнить словами "(налогового агента)";

5) 31-баптың 2-тармағында:
3) тармақша «төлемдердің» деген сөзден кейін «, сондай-ақ осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес олар бойынша аванстық және ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша «салық» деген сөздің алдынан «осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 35-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте сенімгерлікпен басқарушы сенімгерлік басқару шарты бойынша салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді есептеу, төлеу немесе ұстау жөніндегі салықтық міндеттемелерді:
егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сенімгерлікпен басқару құқығын мемлекеттік тіркеу талап етілген жағдайда, – мұндай құқық мемлекеттік тіркелген;
егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сенімгерлікпен басқару құқығын мемлекеттік тіркеу талап етілмеген жағдайда, – сенімгерлікпен басқару шарты жасалған күннен бастап орындайды.»;
7) 37-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтың 5) тармақшасындағы «төлемдердiң, салықтар мен өсiмпұлдардың» деген сөздер «баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Құжаттық тексеру аяқталғаннан кейiн таратылатын заңды тұлға орналасқан жерi бойынша салық органына бiр мезгiлде:
1) тарату балансын;
2) банктегi бар шоттарының жабылғаны туралы банктiң және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның анықтамасын;
3) салық берешегiнің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінің болмауы және (немесе) болуы туралы мәліметтерді алу үшін салықтық өтінішті табыс етедi.
Таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды бір мезгілде мынадай талаптар:
1) салық берешегiнің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығының осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуінің болмауы;
5) кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есепке жатқызуды және (немесе) артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы сақталған жағдайда, құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.

5) в пункте 2 статьи 31:
подпункт 3) дополнить словами ", а также авансовые и текущие платежи по ним в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса";
подпункт 5) дополнить словами "в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса";
6) пункт 3 статьи 35 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом доверительный управляющий исполняет налоговые обязательства по исчислению, уплате или удержанию налогов, других обязательных платежей по договору доверительного управления с даты:
государственной регистрации права доверительного управления - в случае, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан требуется государственная регистрация такого права;
заключения договора доверительного управления - в случае, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан не требуется государственная регистрация права доверительного управления.";
7) в статье 37:
в части второй пункта 3 слово "до" заменить словами "не позднее";
в подпункте 5) пункта 10 слова "платежей, налогов и пеней," заменить словами "пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней,";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После завершения документальной проверки ликвидируемое юридическое лицо одновременно представляет в налоговый орган по месту нахождения:
1) ликвидационный баланс;
2) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов;
3) налоговое заявление для получения сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Документы, указанные в настоящем пункте, ликвидируемое юридическое лицо представляет в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) отсутствие неисполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.

Салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары болған және (немесе) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түскен жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды:
1) салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі өтелген күннен;
2) салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуді қайтарған күннен;
5) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтарған күннен кейін келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.
Осы тармақта көрсетiлген құжаттар табыс етілгеннен кейін салық органы осы Кодексте белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде салық төлеушiге салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінiң жоқ екендiгi туралы анықтама беруге мiндеттi.»;
8) 38-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 39-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
бірінші абзацта:
«немесе бөлiну балансы» деген сөздер алып тасталсын;
«, бөлiнiп шығу» деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы «өтiнiштi табыс етедi.» деген сөздер «өтінішті;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) тапсыру актісін табыс етеді.»;
үшінші және төртінші бөліктердегі «, бөлiнiп шығу» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
«Таратудың салық есептілігін табыс ету жөніндегі міндеттеме – бірігу жолымен қайта ұйымдастыру кезінде қайта құрылған заңды тұлғаның құрамына кірген әрбір заңды тұлғаға, қосылу жолымен қайта ұйымдастыру кезінде қосылған заңды тұлғаға жүктеледі.
Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігі табыс етілгеннен кейін басталатын болса, мұндай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
Заңды тұлға бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде мұндай тұлға бөлу балансы бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өзінің орналасқан жері бойынша салық органына аталған балансты табыс етеді.»;
6-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы «үш» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;

В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, ликвидируемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.
После представления документов, указанных в настоящем пункте, налоговый орган обязан выдать налогоплательщику справку об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в порядке и сроки, установленные настоящим Кодексом.";
8) в части второй пункта 2 статьи 38 слово "до" заменить словами "не позднее";
9) в статье 39:
в части второй пункта 1:
в абзаце первом:
слова "или разделительного баланса" исключить;
слово "выделения," исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) передаточный акт.";
в частях третьей и четвертой слово "выделения," исключить;
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Обязательство по представлению ликвидационной налоговой отчетности при реорганизации путем слияния возлагается на каждое юридическое лицо, вошедшее в состав вновь возникшего юридического лица, при реорганизации путем присоединения - на присоединившееся юридическое лицо.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
При реорганизации юридического лица путем выделения такое лицо в течение трех рабочих дней со дня утверждения разделительного баланса представляет в налоговый орган по месту своего нахождения указанный баланс.";
в абзаце первом части первой пункта 6 слово "трех" заменить словом "десяти";

10) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
«39-1-бап. Тұрақты мекеменің Қазақстан Республикасында тиімді
басқару орнының (нақты басқару органының орналасқан
жерінің) болуына байланысты резидент емес заңды
тұлғаға құқықтары мен міндеттерін беру кезінде
өзінің филиалын (өкілдігін) ашпастан, салық
міндеттемесін орындауы
1. Резидент емес заңды тұлға өзінде Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі болған кезде, филиалын (өкілдігін) ашпастан және тиімді басқару орнын (нақты басқару органының орналасқан жерін) шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына ауыстыру туралы шешім қабылдамастан салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініш бергеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын заңды тұлғаға мұндай тұрақты мекеменің құқықтары мен міндеттерін беру туралы осы Кодекстің 562-бабы 1-1-тармағына сәйкес мұндай тұрақты мекеменің орналасқан жері бойынша салық органына жазбаша хабарлауға міндетті.
Көрсетілген резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесі салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қойылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде салық органына:
1) тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтінішті;
2) таратудың салық есептілігін;
3) тапсыру актісін табыс етуге міндетті.
Таратудың салық есептілігі салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар түрлері бойынша құралады, олар бойынша құқықтары мен міндеттерін беретін тұрақты мекеме мұндай есептілікті табыс ету жөніндегі міндеттеме туындаған салық кезеңінен бастап оны салық органына табыс еткен күнге дейінгі кезең үшін төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылады.
Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігін табыс еткеннен кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
2. Құқықтары мен міндеттерін заңды тұлғаға беретін тұрақты мекеменің салық міндеттемесін орындау тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын, шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған осындай заңды тұлғаға (құқық мирасқорына) жүктеледі.
3. Тұрақты мекеменің құқықтары мен міндеттерін заңды тұлғаға беруі тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын, шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған заңды тұлғаның салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер төлеу бойынша өзінің салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту үшін негіз болып табылмайды.

10) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Исполнение налогового обязательства постоянного
учреждения без открытия филиала
(представительства) юридического лица-нерезидента
при передаче им прав и обязанностей в связи с
наличием места эффективного управления (места
нахождения фактического органа управления) в
Республике Казахстан
1. Юридическое лицо-нерезидент при наличии у него в Республике Казахстан постоянного учреждения без открытия филиала (представительства) и принятии решения о переносе места эффективного управления (места нахождения фактического органа управления) из иностранного государства в Республику Казахстан обязано в течение трех рабочих дней после подачи налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика в соответствии с пунктом 1-1 статьи 562 настоящего Кодекса письменно сообщить налоговому органу по месту нахождения такого постоянного учреждения о передаче прав и обязанностей таким постоянным учреждением юридическому лицу, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан.
В течение пятнадцати календарных дней со дня постановки на регистрационный учет в качестве налогоплательщика постоянное учреждение указанного юридического лица-нерезидента обязано представить в налоговый орган:
1) налоговое заявление о снятии с регистрационного учета;
2) ликвидационную налоговую отчетность;
3) передаточный акт.
Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым постоянное учреждение, передающее права и обязанности, является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором возникло обязательство по представлению такой отчетности, до даты ее представления в налоговый орган.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
2. Исполнение налогового обязательства постоянного учреждения, передающего права и обязанности юридическому лицу, возлагается на такое юридическое лицо, созданное по законодательству иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан (правопреемника).
3. Передача прав и обязанностей постоянным учреждением юридическому лицу не является основанием для изменения сроков исполнения его налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет юридическим лицом, созданным по законодательству иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан.

4. Құқықтары мен міндеттерін заңды тұлғаға беретін тұрақты мекеменің салық берешегі болмаған кезде салықтардың, төлемдер мен өсімпұлдардың бюджетке артық (қате) төленген сомалары тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын, шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған заңды тұлғаға қайтарылуға жатады.
5. Салық органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде құқықтары мен міндеттерін заңды тұлғаға беретін тұрақты мекеменің жеке шоты бойынша сальдоны тұрақты мекеменің құқықтары мен міндеттері берілген заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша салық органына осы Кодекстің 595-бабында белгіленген тәртіппен беру актісінің негізінде береді.»;
11) 40-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
бірінші бөлік 2) тармақшасындағы «анықтамасын табыс етеді.» деген сөздер «анықтамасын;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің болмауы және (немесе) болуы туралы мәліметтер алу үшін салықтық өтінішті табыс етеді.»;
төртінші бөлікте:
4) тармақшадағы «төлемдердiң, салықтар мен өсiмпұлдардың» деген сөздер «баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) артық (қате) төленген айыппұл сомалары оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) ол (олар) қайта ұйымдастыру кезінде алған мүліктегі үлесіне барабар осы Кодекстің 605-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады.»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды мынадай талаптар:
1) салық берешегiнің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) олардың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда, құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлға салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары, әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі, салықтардың, төлемдер мен өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары болған кезде осы тармақта көрсетілген құжаттарды:

4. При отсутствии у постоянного учреждения, передающего права и обязанности юридическому лицу, налоговой задолженности излишне (ошибочно) уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет подлежат возврату юридическому лицу, созданному по законодательству иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан.
5. Налоговый орган в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, передает сальдо по лицевому счету постоянного учреждения, передающего права и обязанности юридическому лицу, в налоговый орган по месту нахождения юридического лица, которому переданы права и обязанности постоянного учреждения, на основании передаточного акта в порядке, установленном статьей 595 настоящего Кодекса.";
11) в статье 40:
в части второй пункта 2 слово "до" заменить словами "не позднее";
в пункте 5:
часть первую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) налоговое заявление для получения сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.";
в части четвертой:
в подпункте 4) слова "платежей, налогов и пеней," заменить словами "пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней,";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) излишне (ошибочно) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Реорганизуемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие неисполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов реорганизуемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:

1) салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі өтелген күннен;
2) салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен;
4) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомалары қайтарылған күннен кейін келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.»;
6-тармақта:
бірінші бөліктегі «және салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша берешектерiн өтегеннен» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі «қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаға салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiнiң жоқ екенi туралы осы тармақта көзделген анықтаманы берген күннен бастап үш жұмыс күнi» деген сөздер «сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің мәліметтерін алған күннен бастап он жұмыс күні» деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 41-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігі табыс етілгеннен кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
7-тармақтың 5) тармақшасындағы «төлемдердiң, салықтар мен өсiмпұлдардың» деген сөздер «баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы «салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiн толық көлемде өтеген күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер осы тармақта көрсетілген құжаттарды мынадай талаптар:
1) салық берешегiнің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығының осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуінің болмауы;
5) кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) олардың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда, құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
в пункте 6:
в части первой слова "и погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям" исключить;
в части второй слова "трех рабочих дней со дня выдачи реорганизуемому юридическому лицу справки об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, предусмотренной настоящим пунктом," заменить словами "десяти рабочих дней со дня получения сведений национальных реестров идентификационных номеров";
12) в статье 41:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в подпункте 5) пункта 7 слова "платежей, налогов и пеней," заменить словами "пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней,";
в пункте 10:
в абзаце первом части первой слова "не позднее трех рабочих дней со дня погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в полном объеме" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Документы, указанные в настоящем пункте, индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, представляет в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) отсутствие неисполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
часть вторую изложить в следующей редакции:

«Қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары, әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары болған және (немесе) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түскен жағдайда осы тармақта көрсетілген құжаттарды:
1) салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі өтелген күннен;
2) салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуді қайтарған күннен;
5) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомалары қайтарылған күннен кейін келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.»;
13) 42-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігі табыс етілгеннен кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
6-тармақтың 5) тармақшасындағы «төлемдердің, салықтар мен өсімпұлдардың» деген сөздер «баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қызметiн тоқтатқан жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат орналасқан жері бойынша салық органына:»;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Қызметiн тоқтатқан жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат осы тармақта көрсетілген құжаттарды мынадай талаптар:
1) салық берешегiнің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) олардың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды жүргізуге арналған, орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда, құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.
Қызметін тоқтатқан жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары, әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары болған жағдайда осы тармақта көрсетілген құжаттарды:

"В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
13) в статье 42:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в подпункте 5) пункта 6 слова "платежей, налогов и пеней," заменить словами "пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней,";
в пункте 9:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, прекративший деятельность, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие неисполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:

1) салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі өтелген күннен;
2) салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен;
4) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомалары қайтарылған күннен кейін келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.»;
14) 43-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі «болып табылмайтын» деген сөздерден кейін «(болып табылмаған)» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ:
«дара кәсiпкер» деген сөздің алдынан «қызметін тоқтататын» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін табыс ету мерзімі таратудың салық есептілігі табыс етілгеннен кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салық есептілігін табыс ету таратудың салық есептілігі табыс етілген күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
10-тармақтың 5) тармақшасындағы «төлемдердiң, салықтар мен өсiмпұлдардың» деген сөздер «баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қызметi тоқтатылған деп есептелетiн дара кәсiпкер орналасқан жерi бойынша салық органына:»;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Қызметi тоқтатылған деп есептелетiн дара кәсiпкер осы тармақта көрсетілген құжаттарды мынадай талаптар:
1) салық берешегiнің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) кеден органдары алатын кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) олардың артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда, камералдық бақылау аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.
Қызметі тоқтатылған деп есептелетін дара кәсіпкер салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары, әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары болған жағдайда осы тармақта көрсетілген құжаттарды:

1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
14) в статье 43:
часть вторую пункта 1 после слов "не являющихся" дополнить словами "(не являвшихся)";
пункт 2:
после слова "предприниматель" дополнить словами ", прекращающий деятельность,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в подпункте 5) пункта 10 слова "платежей, налогов и пеней," заменить словами "пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней,";
в пункте 13:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения камерального контроля в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие неисполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:

1) салық берешегi, мiндеттi зейнетақы жарналары, әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегі өтелген күннен;
2) салықтардың, төлемдердің, өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен;
4) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомалары қайтарылған күннен кейін келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде табыс етеді.»;
15) 46-бапта:
7-тармақта:
«Осы бапта белгiленген салық» деген сөздер «Салық» деген сөзбен ауыстырылсын;
«шағымды, талап қоюды» деген сөздер «өтінішті (шағымды)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
«8. Резидент еместің бюджеттен табыс салығын немесе халықаралық шарт негізінде шартты банк салымын қайтаруға арналған салықтық өтінішін қарау немесе резидент еместің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджеттен табыс салығын немесе халықаралық шарт негізінде шартты банк салымын қайтаруға арналған салықтық өтінішін қарау нәтижелері бойынша салық органы шығарған шешімге шағымын қарау немесе резидент еместің осы тармақта көрсетілген салық органының шешіміне шағымын қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган шығарған шешімге резидент еместің шағымын қарау кезеңінде салық мiндеттемесi мен талабы бойынша талап қою мерзiмi өткен жағдайда, талап қою мерзімі өтінішті (шағымды) қарау нәтижелері бойынша шығарылған шешім орындалғанға дейін ұзартылады.
9. Уәкілетті органның осы Кодекстің 226-бабына сәйкес өзара келісім рәсімін жүргізу кезеңінде салық мiндеттемесi мен талабы бойынша талап қою мерзiмi өткен жағдайда, талап қою мерзімі шет мемлекеттің уәкілетті органы және (немесе) құзыретті органы өзара келісу рәсімінің қорытындылары бойынша қабылдаған шешім орындалғанға дейін ұзартылады.»;
16) 51-баптың 2-тармағы 2) тармақшасындағы «оны өндiрiп алу жөнiндегi шығыстарды қоса алғанда, бюджетке төленуге жататын салықтың» деген сөздер «бюджетке төленуге жататын салықтың және өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 57-баптың 1-тармағы «бойынша» деген сөзден кейін «теңгемен» деген сөзбен толықтырылсын;
18) 60-баптың 1-тармағында:
7) тармақша «хеджирленетiн тәуекелдердi,» деген сөздердің алдынан «хеджирленетiн операцияларды жүзеге асырған жағдайда» деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша «ислам» деген сөздің алдынан «ислам бағалы қағаздарымен операцияларды жүзеге асырған жағдайда» деген сөздермен толықтырылсын;

1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
15) в статье 46:
в пункте 7:
слова "установленных настоящей статьей," исключить;
слова "жалобы, иска" заменить словами "заявления (жалобы)";
дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. В случае истечения сроков исковой давности по налоговому обязательству и требованию в период рассмотрения налогового заявления нерезидента на возврат подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора, или обжалования нерезидентом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решения налогового органа, вынесенного по результатам рассмотрения налогового заявления на возврат подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора, или обжалования нерезидентом решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы нерезидента на указанное в настоящем пункте решение налогового органа, срок исковой давности продлевается до исполнения решения, вынесенного по результатам рассмотрения заявления (жалобы).
9. В случае истечения сроков исковой давности по налоговому обязательству и требованию в период проведения уполномоченным органом процедуры взаимного согласования в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса срок исковой давности продлевается до исполнения решения уполномоченного органа и (или) компетентного органа иностранного государства, принятого по итогам процедуры взаимного согласования.";
16) в подпункте 2) пункта 2 статьи 51 слова ", подлежащих уплате в бюджет, включая расходы по его взысканию" заменить словами "и пеней, подлежащих уплате в бюджет";
17) пункт 1 статьи 57 после слова "учета" дополнить словами "в тенге";
18) в пункте 1 статьи 60:
подпункт 7) дополнить словами "в случае осуществления операций хеджирования";
подпункт 8) дополнить словами "в случае осуществления операций с исламскими ценными бумагами";

19) 65-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігінің 17) тармақшасындағы «ақпаратты қамтуы мүмкін.» деген сөздер «ақпаратты;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
«18) корпоративтiк табыс салығын төлеушінің халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған жылдық қаржылық есептiлiгінде көрсетілуге тиісті мәліметтерді қамтуы мүмкін.»;
3-тармақтың 3) тармақшасының бесінші абзацындағы «308» деген цифрлар «308-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
20) 67-баптың 3-тармағында:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы «табыстарының есепке жазылған және төленуге жататын сомасы» деген сөздер «табыстары» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың есептелген сомасынан асып түскен сомалары;»;
2) тармақшадағы «резидент еместердің» деген сөздер «шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жеке табыс салығы және әлеуметтiк салық жөнiндегi декларацияға қосымшалардың нысандары салық төлеушiлердiң жер қойнауын пайдалануға арналған әрбiр келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылған қызмет бойынша әлеуметтiк салықтың есептелуi туралы, резиденттер және резидент еместер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығының есептелуі туралы және жеке табыс және әлеуметтік салықтардың, оның ішінде құрылымдық бөлiмшелер бойынша есептелуі туралы ақпаратты қамтуы мүмкiн.»;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте резиденттер және резидент еместер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу туралы қосымшаларда табыс алушылар бойынша мынадай:
1) салық төлеушi туралы жалпы сәйкестендiру деректерi;
2) салық салу объектiлерi, оның iшiнде халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылған салық салу объектiлерi туралы;
3) салық ставкасы туралы;
4) халықаралық шарттарды қолдану туралы;
5) Қазақстан Республикасында қызметтi жүзеге асыру кезеңi туралы;
6) осы Кодекске немесе халықаралық шартқа сәйкес есептелген, оның iшiнде құрылымдық бөлiмшелер бойынша есептелген жеке табыс салығы мен әлеуметтiк салықтың сомасы туралы;
7) салық шегерiмдерi туралы мәліметтер көрсетілуі мүмкін.»;
21) 68-баптың 7-тармағының бірінші бөлігіндегі «149, 162» деген цифрлар «149-бабында, 162-бабының 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 69-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) салық қызметі органының коды дұрыс көрсетілмеген;
3-2) салық кезеңі дұрыс көрсетілмеген;
3-3) салық есептілігінің түрі дұрыс көрсетілмеген;»;
23) 73-бапта:
4-тармақ «салық берешегі» деген сөздерден кейін «, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі» деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
«жүзеге асыру» деген сөздер «қайта бастау» деген сөздермен ауыстырылсын;
«мерзімі» деген сөзден кейін «қызметі қайта басталған күннен бастап» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың мақсатында осы бапқа сәйкес қызметін тоқтата тұрған салық төлеушінің (салық агентінің) осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу жөніндегі міндеттемелердің туындауына әкеп соғатын қызметті жүзеге асыра бастауы қызметін қайта бастау болып танылады.»;

19) в статье 65:
часть третью пункта 2 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) сведения, подлежащие отражению в годовой финансовой отчетности плательщика корпоративного подоходного налога, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
в абзаце пятом подпункта 3) пункта 3 цифры "308" заменить цифрами "308-1";
20) в пункте 3 статьи 67:
в части первой:
в подпункте 1) слова "суммах начисленных и подлежащих выплате доходов" заменить словом "доходах";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) суммах превышения начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в Государственный фонд социального страхования;";
в подпункте 2) слово "нерезидентов" заменить словами "иностранцев и лиц без гражданства";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию об исчислении социального налога налогоплательщиками по деятельности, осуществленной в рамках каждого контракта на недропользование, об исчислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, и об исчислении индивидуального подоходного и социального налогов, в том числе по структурным подразделениям.";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"При этом в приложениях об исчислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, могут указываться в разрезе получателей доходов следующие сведения:";
21) в части первой пункта 7 статьи 68 слова "статьями 149, 162," заменить словами "статьей 149, пунктом 1 статьи 162, статьями";
22) часть первую пункта 3 статьи 69 дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) в которой неверно указан код органа налоговой службы;
3-2) в которой неверно указан налоговый период;
3-3) в которой неверно указан вид налоговой отчетности;";
23) в статье 73:
пункт 4 после слова "задолженности" дополнить словами ", задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям";
в пункте 10:
слово "осуществления" заменить словом "возобновления";
дополнить словами "с даты возобновления деятельности";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей настоящего пункта возобновлением деятельности признается начало осуществления налогоплательщиком (налоговым агентом), приостановившим деятельность в соответствии с настоящей статьей, деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса.";

24) 74-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және 9-1-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Салық есептiлiгiн табыс етудi тоқтата тұрудан бас тарту туралы шешiм өтініш берілген күні салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі болған немесе салық төлеуші (салық агенті) осы баптың 1-тармағында көрсетілген салық есептілігін табыс етпеген жағдайда қабылданады.»;
«9-1. Салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) өз қызметін тоқтата тұру кезеңінде қызметін қайта бастағаны фактілерін анықтаған жағдайда, салық органдары мұндай салық төлеушіні (салық агентін) жазбаша хабардар ете отырып, салық есептілігін табыс етуді тоқтата тұру мерзімі қызметті қайта бастаған күннен бастап тоқтатылды деп таниды.
Осы тармақтың мақсатында осы бапқа сәйкес қызметін тоқтата тұрған салық төлеушінің (салық агентінің) осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу мен төлеу жөніндегі міндеттемелердің туындауына әкеп соғатын қызметті жүзеге асыра бастауы қызметті қайта бастау болып танылады.»;
25) 85-баптың 1-тармағының 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«19) оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. Бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;»;
26) 87-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі «Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған құн» деген сөздер «заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген салым құны негізге алына отырып айқындалған актив құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстiң 100-бабы 12-тармағының екiншi бөлiгiне сәйкес шегерiмдерге жататын шығындардан (шығыстардан);»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«салық төлеушiнiң осы Кодекстiң 100-бабы 6 және 13-тармақтарының, сондай-ақ 101 - 114-баптарының негiзiнде шегерiмге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жарғылық капиталға салым ретінде беру кезінде – заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарында көрсетілген салым құны негізге алына отырып айқындалған бағалы қағаз, қатысу үлесі құны мен бағалы қағаздардың, қатысу үлесінің бастапқы құны арасындағы оң айырма;»;

24) статью 74 дополнить пунктами 3-1 и 9-1 следующего содержания:
"3-1. Решение об отказе в приостановлении представления налоговой отчетности принимается в случае наличия у налогоплательщика (налогового агента) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям на дату подачи заявления или непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности, указанной в пункте 1 настоящей статьи.";
"9-1. В случае обнаружения налоговым органом фактов возобновления налогоплательщиком (налоговым агентом) деятельности в период ее приостановления налоговые органы признают прекращенным срок приостановления представления налоговой отчетности с даты возобновления деятельности с письменным извещением такого налогоплательщика (налогового агента).
Для целей настоящего пункта возобновлением деятельности признается начало осуществления налогоплательщиком (налоговым агентом), приостановившим деятельность в соответствии с настоящей статьей, деятельности, приводящей к возникновению обязательства по исчислению и уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса.";
25) подпункт 19) пункта 1 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"19) превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
26) в статье 87:
в части второй пункта 3 слова "стоимостью, определенной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан" заменить словами "стоимостью актива, определенной исходя из стоимости вклада, указанной в учредительных документах юридического лица";
в пункте 4:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6 и 13 статьи 100, а также статей 101 -  114 настоящего Кодекса;";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) при передаче в качестве вклада в уставный капитал - положительная разница между стоимостью ценной бумаги, доли участия, определенной исходя из стоимости вклада, указанной в учредительных документах юридического лица, и первоначальной стоимостью ценных бумаг, доли участия;";

6-тармақтың 2) тармақшасындағы «Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған құн» деген сөздер «заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген салым құны негізге алына отырып айқындалған борыштық бағалы қағаз құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы «Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған» деген сөздер «заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
«8-1. Бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар осы Кодекстің 137-бабының 2, 3, 4, 4-1 және 4-2-тармақтарының ережелері ескеріле отырып, жиынтық жылдық табысқа қосылады.»;
10-тармақтың бірінші бөлігіндегі «7» деген цифр «9» деген цифрмен ауыстырылсын;
11-тармақтың 2) тармақшасындағы «Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған құн» деген сөздер «заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген салым құны негізге алына отырып айқындалған актив құны» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 100-баптың 12-тармағында:
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Қосылған құн салығын төлеуші:
1) осы Кодекстiң 261 және 262-баптарына сәйкес есепке жатқызудың барабар әдiсін қолданған кезде есепке жатқызылуға тиісті емес;
2) табыс алуға бағытталған қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылған тіркелген активтер, тауар-материалдық қорлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша, осы Кодекстің 258-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда есепке жатқызылудан алып тасталуға тиіс;
3) амортизацияға жатпайтын активтердің жарғылық капиталға берілуін қоспағанда, осы Кодекстің 258-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген жағдайда есепке жатқызылудан алып тасталуға тиісті қосылған құн салығын шегерімге жатқызуға құқылы.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген шегерім осы Кодекстiң 261 және 262-баптарына сәйкес есепке жатқызудың барабар әдiсін қолданған кезде есепке жатқызылуға тиісті емес қосылған құн салығы туындайтын салық кезеңінде жүргізіледі.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көзделген шегерімдер қосылған құн салығы есепке жатқызылудан алып тасталуға тиісті салық кезеңінде жүргізіледі.
Амортизацияға жатпайтын активтер бойынша осы Кодекстің 258-бабы 1-тармағының 1) және 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда есепке жатқызылудан алып тасталуға тиісті қосылған құн салығы осы Кодекстің 87-бабының 4-тармағына сәйкес есепке алынады.»;
төртінші бөліктегі «есепке жатқызылмайтын» деген сөздер «осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген» деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 2) пункта 6 слова "стоимостью, определенной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан" заменить словами "стоимостью долговой ценной бумаги, определенной исходя из стоимости вклада, указанной в учредительных документах юридического лица";
в пункте 8 слова "определенная в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан" заменить словами "указанная в учредительных документах юридического лица";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг включаются в совокупный годовой доход с учетом положений пунктов 2, 3, 4, 4-1 и 4-2 статьи 137 настоящего Кодекса.";
в части первой пункта 10 цифру "7" заменить цифрой "9";
в подпункте 2) пункта 11 слова "стоимости, определенной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан" заменить словами "стоимости актива, определенной исходя из стоимости вклада, указанной в учредительных документах юридического лица";
27) в пункте 12 статьи 100:
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Плательщик налога на добавленную стоимость вправе отнести на вычеты налог на добавленную стоимость:
1) не подлежащий отнесению в зачет, при применении пропорционального метода отнесения в зачет в соответствии со статьями 261 и 262 настоящего Кодекса;
2) подлежащий исключению из зачета, в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 статьи 258 настоящего Кодекса, по фиксированным активам, товарно-материальным запасам, работам, услугам, использованным при осуществлении деятельности, направленной на получение дохода;
3) подлежащий исключению из зачета, в случае, указанном в подпункте 7) пункта 1 статьи 258 настоящего Кодекса, за исключением передачи в уставный капитал активов, не подлежащих амортизации.
Вычет, предусмотренный подпунктом 1) части второй настоящего пункта, производится в налоговом периоде, в котором возникает налог на добавленную стоимость, не подлежащий отнесению в зачет при применении пропорционального метода отнесения в зачет в соответствии со статьями 261 и 262 настоящего Кодекса.
Вычеты, предусмотренные подпунктами 2) и 3) части второй настоящего пункта, производятся в налоговом периоде, в котором налог на добавленную стоимость подлежит исключению из зачета.
Налог на добавленную стоимость, подлежащий исключению из зачета, в случаях, указанных в подпунктах 1) и 7) пункта 1 статьи 258 настоящего Кодекса, по активам, не подлежащим амортизации, учитывается в соответствии с пунктом 4 статьи 87 настоящего Кодекса.";
в части четвертой слова "не подлежащий отнесению в зачет" заменить словами "предусмотренный частью второй настоящего пункта";

28) 101-баптың 3) тармақшасы екінші бөлігінің екінші абзацындағы «жазбаша» деген сөз «бұйрығы немесе жазбаша» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 103-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Жеке капиталдың орташа жылдық сомасының теріс мәні осы баптың мақсаты үшін нөлге тең деп танылады;»;
30) 106-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасының шегерімі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен құрылған провизиялар (резервтер) сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Осы тармақта көрсетілген заңды тұлғалардың тізбесін және мұндай тізбені қалыптастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.»;
31) 114-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«114-бап. Салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдердің шегерімі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, есепті салық кезеңінде мыналар:
1) есепті салық кезеңінде, есепті салық кезеңі және (немесе) есепті салық кезеңінің алдындағы салық кезеңдері үшін есепке жазылған және (немесе) есептелген шекте;
2) есепті салық кезеңінің алдындағы салық кезеңдерінде, есепті салық кезеңі үшін есепке жазылған және (немесе) есептелген шекте Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің бюджетіне төленген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер шегерімге жатады.
Бұл ретте салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердің төленген сомалары осы Кодекстiң 599 және 601-баптарында белгiленген тәртiппен есепке жатқызу жүргiзілгені ескеріле отырып айқындалады.
Салықты және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерді есептеу және есепке жазу Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің (өзге мемлекеттің бюджетіне төленетін салық және басқа да міндетті төлемдер үшін) салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
2. Мыналар:
1) жылдық жиынтық табыс айқындалғанға дейін алып тасталатын салықтар;
2) Қазақстан Республикасының аумағында және басқа мемлекеттерде төленген корпоративтік табыс салығы мен заңды тұлғалардың табыстарына салынатын салықтар;
3) жеңiлдiктi салық салынатын елдерде төленген салықтар;
4) үстеме пайдаға салынатын салық шегерімге жатпайды.»;
32) 115-бапта:
2) тармақша «соттың» деген сөздің алдынан «сот жарамды деп таныған мәмілелер бойынша шығыстарды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада:
«Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде» деген сөздер «Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің (өзге мемлекеттің бюджетіне төленген салық және басқа да міндетті төлемдер үшін) салық заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
«төленген,» деген сөзден кейін «салықтың және» деген сөздермен толықтырылсын;

28) в абзаце втором части второй подпункта 3) статьи 101 слово "письменного" заменить словами "приказа или письменного";
29) подпункт 1) пункта 3 статьи 103 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Отрицательное значение среднегодовой суммы собственного капитала в целях настоящей статьи признается равным нулю;";
30) часть вторую пункта 4 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"Вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) осуществляется в пределах суммы провизий (резервов), созданных в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
Перечень юридических лиц, указанных в настоящем пункте, и порядок формирования такого перечня утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
31) статью 114 изложить в следующей редакции:
"Статья 114. Вычет налогов и других обязательных платежей в
бюджет
1. Если иное не установлено настоящей статьей, в отчетном налоговом периоде вычету подлежат налоги и другие обязательные платежи в бюджет, уплаченные в бюджет Республики Казахстан или иного государства:
1) в отчетном налоговом периоде, в пределах начисленных и (или) исчисленных за отчетный налоговый период и (или) налоговые периоды, предшествующие отчетному налоговому периоду;
2) в налоговых периодах, предшествующих отчетному налоговому периоду, в пределах начисленных и (или) исчисленных за отчетный налоговый период.
При этом уплаченные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет определяются с учетом проведения зачетов в порядке, установленном статьями 599 и 601 настоящего Кодекса.
Исчисление и начисление налогов и других обязательных платежей в бюджет производятся в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан или иного государства (для налогов и других обязательных платежей, уплаченных в бюджет иного государства).
2. Вычету не подлежат:
1) налоги, исключаемые до определения совокупного годового дохода;
2) корпоративный подоходный налог и налоги на доходы юридических лиц, уплаченные на территории Республики Казахстан и в других государствах;
3) налоги, уплаченные в странах с льготным налогообложением;
4) налог на сверхприбыль.";
32) в статье 115:
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением расходов по сделкам, признанным судом действительными";
в подпункте 7):
после слова "сумма" дополнить словами "налогов и";
слова "нормативными правовыми актами Республики Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан или иного государства (для налогов и других обязательных платежей, уплаченных в бюджет иного государства)";

33) 116-баптың 2-тармағының 1-1) тармақшасы «қаржылық есептіліктің» деген сөздердің алдынан «биологиялық активтерді, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген активтерді қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
34) 118-бапта:
2-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылған шығындардан (шығыстардан);»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«салық төлеушiнiң осы Кодекстiң 100-бабы 6 және 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстiң 101 - 114-баптарының негiзiнде шегерiмге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, сатуға арналған тауар-материалдық қорлардың немесе активтердің құрамынан аудару жолымен түскен тіркелген активтің бастапқы құны халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес мұндай түсім күніне айқындалған оның баланстық құны болып табылады.
Бұрын тіркелген актив ретінде тану тоқтатылған, сатуға арналған тауар-материалдық қорлардың немесе активтердің құрамынан аудару жолымен түскен тіркелген активтің бастапқы құны халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес мұндай түсім күніне айқындалған, осы Кодекстің 119-бабының 2-тармағында көрсетілген құннан аспайтын оның баланстық құны болып табылады.
4. Тіркелген активтер өтеусіз алынған кезде, осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындар ескеріле отырып, алынған активтердің аталған активтерді қабылдап алу-беру актісінде көрсетілген баланстық құны тіркелген активтердің бастапқы құны болып табылады.
5. Жарғылық капиталға салым ретінде алу кезінде осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындар ескеріле отырып, заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген салым құны тіркелген активтердің бастапқы құны болып табылады.

33) подпункт 1-1) пункта 2 статьи 116 дополнить словами ", за исключением биологических активов, а также активов, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи";
34) в статье 118:
в пункте 2:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6 и 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101114 настоящего Кодекса;";
пункты 345 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, первоначальной стоимостью фиксированного актива, поступившего путем перевода из состава товарно-материальных запасов или активов, предназначенных для продажи, является его балансовая стоимость, определенная на дату такого поступления в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Первоначальной стоимостью фиксированного актива, поступившего путем перевода из состава товарно-материальных запасов или активов, предназначенных для продажи, по которому ранее было прекращено признание в качестве фиксированного актива, является его балансовая стоимость, определенная на дату такого поступления в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, не превышающая стоимость, указанную в пункте 2 статьи 119 настоящего Кодекса.
4. При безвозмездном получении фиксированных активов первоначальной стоимостью фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в акте приема-передачи названных активов с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов), не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.
5. При получении в качестве вклада в уставный капитал первоначальной стоимостью фиксированных активов является стоимость вклада, указанная в учредительных документах юридического лица, с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов), не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.

6. Салық төлеушінің бірігу, қосылу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылуына байланысты тіркелген активтерді алу кезінде осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқы тану кезінде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындар ескеріле отырып, осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, алынған активтердің беру актісінде немесе бөлу балансында көрсетілген баланстық құны осындай тіркелген активтердің бастапқы құны болып табылады.
Бірігу жолымен құрылып, жаңадан пайда болған заңды тұлғаның немесе оған басқа заңды тұлға қосылған заңды тұлғаның кiшi тобының (тобының) құндық балансы осы Кодекстiң 119-бабының 6-тармағының екiншi бөлiгiне сәйкес беру актiсiнде осындай құн көрсетiлген жағдайда салықтық есепке алу деректерi бойынша берiлетiн тiркелген активтердiң құнына ұлғайтылады.»;
11-тармақ «көшу күніне» деген сөздерден кейін «құнсыздану мен қайта бағалау есепке алынбай» деген сөздермен толықтырылсын;
35) 120-баптың 2-тармағындағы «амортизация нормаларын қолдану жолымен, бiрақ салық кезеңiнiң соңында кiшi топтың, топтың құндық балансына осы тармақта белгiленген нормалардан жоғары болмайтындай етiп» деген сөздер «салықтық есепке алу саясатында көрсетілген, осы тармақта белгіленген шекті нормалардан аспауға тиіс амортизация нормаларын салық кезеңінің соңында кіші топтың, топтың құндық балансына қолдану жолымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 122-бапта:
1-тармақ «жөндеу,» деген сөзден кейін «реконструкциялау, жаңғырту,» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі «3-тармағына» деген сөздер «4-тармағына» деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 125-баптың 2-тармағында:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылған шығындардан (шығыстардан);»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«салық төлеушiнiң осы Кодекстiң 100-бабы 6 және 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстiң 101 - 114-баптарының негiзiнде шегерiмге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
38) 133-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Өтеусіз берілген өзге де мүліктің құны аталған мүлікті қабылдау-беру актісінде көрсетілген, берілген мүліктің баланстық құны мөлшерінде айқындалады;»;
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттiк облигациялар бойынша сыйақыны;»;

6. При получении фиксированных активов в связи с реорганизацией путем слияния, присоединения, разделения или выделения налогоплательщика первоначальной стоимостью таких фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в передаточном акте или разделительном балансе, за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящего пункта с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов), не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.
Стоимостный баланс подгруппы (группы) вновь возникшего юридического лица, созданного путем слияния, или юридического лица, к которому присоединилось другое юридическое лицо, увеличивается на стоимость передаваемых фиксированных активов по данным налогового учета в случае отражения такой стоимости в передаточном акте в соответствии с частью второй пункта 6 статьи 119 настоящего Кодекса.";
пункт 11 после слов "о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" дополнить словами "без учета обесценений и переоценок";
35) в пункте 2 статьи 120 слова "норм амортизации, но не выше предельных норм, установленных" заменить словами "указанных в налоговой учетной политике норм амортизации, которые не должны превышать предельные нормы, установленные";
36) в статье 122:
пункт 1 после слова "ремонте," дополнить словами "реконструкции, модернизации,";
в части первой пункта 2 слова "пунктом 3" заменить словами "пунктом 4";
37) в пункте 2 статьи 125:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6 и 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101114 настоящего Кодекса;";
38) в статье 133:
абзац третий подпункта 1) пункта 1 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Стоимость иного безвозмездно переданного имущества определяется в размере балансовой стоимости переданного имущества, указанной в акте приема-передачи названного имущества;";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;";

мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды өткiзуден шеккен залалдарға азайтылған мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды өткiзу кезінде құн өсімінен түсетін табыстарды;
3-2) агенттік облигацияларды өткізуден туындаған залалдарға азайтылған агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстарды;»;
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды, қатысу үлестерiн өткiзуден туындаған залалдарға азайтылған, заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды, қатысу үлестерiн өткiзу кезінде құн өсімінен түсетін табыстарды азайтуға құқығы бар. Осы тармақша бір мезгілде мынадай:
акцияларды немесе қатысу үлестерін өткізу күніне салық төлеушінің осы акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
эмитент заңды тұлғаның немесе онда қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның немесе қатысу үлесін консорциумда өткізетін осындай консорциумға қатысушының жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
эмитент заңды тұлға немесе онда қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлға активтері құнының немесе қатысу үлесі өткізілетін консорциумға қатысушылар активтері жалпы құнының 50 пайыздан астамы осындай өткiзу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кезде қолданылады.
7) өткiзу күнi Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстейтiн қор биржасының ресми тiзiмдерiнде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдiсiмен өткiзуден туындайтын залалдарға азайтылған, өткiзу күнi Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстейтiн қор биржасының ресми тiзiмдерiнде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдiсiмен өткiзу кезiнде құн өсiмiнен түсетiн табыстарға азайтуға құқығы бар.»;
3-тармақ алып тасталсын;
39) 135-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы «4)» деген цифр «5)» деген цифрмен ауыстырылсын;
40) 136-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы баптың 2, 3 және 4-тармақтарында көрсетілген залалдар, сондай-ақ І топтың тіркелген активтерінің шығып қалуынан шеккен залалдар кәсіпкерлік қызметтен шегетін залал болып табылмайды.»;
41) 137-баптың 3 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды, қатысу үлестерiн өткiзуден туындаған залалдар заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды, қатысу үлестерiн өткiзу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар есебінен өтеледі. Осы тармақ бір мезгілде мынадай:
акцияларды немесе қатысу үлестерін өткізу күніне салық төлеушінің осы акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
эмитент заңды тұлғаның немесе онда қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның немесе қатысу үлесін консорциумда өткізетін осындай консорциумға қатысушының жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
эмитент заңды тұлға немесе онда қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлға активтері құнының немесе қатысу үлесі өткізілетін консорциумға қатысушылар активтері жалпы құнының 50 пайыздан астамы осындай өткiзу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кезде қолданылады.»;

дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг, уменьшенные на убытки от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
3-2) доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций, уменьшенные на убытки, возникшие от реализации агентских облигаций;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) доходы от прироста стоимости при реализации акций, долей участия в юридическом лице или консорциуме, уменьшенные на убытки, возникшие от реализации акций, долей участия в юридическом лице или консорциуме. Настоящий подпункт применяется при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо - эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица - эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
7) доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, уменьшенные на убытки, возникшие от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи.";
пункт 3 исключить;
39) в подпункте 1) пункта 1 статьи 135-1 цифру "4)" заменить цифрой "5)";
40) статью 136 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Убытком от предпринимательской деятельности не являются убытки, указанные в пунктах 2, 3 и 4 настоящей статьи, а также убытки от выбытия фиксированных активов I группы.";
41) пункты 3 и 7 статьи 137 изложить в следующей редакции:
"3. Убытки, возникшие от реализации акций, долей участия в юридическом лице или консорциуме, компенсируются за счет доходов от прироста стоимости при реализации акций, долей участия в юридическом лице или консорциуме. Настоящий пункт применяется при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо - эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица - эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).";

«7. Ауыл шаруашылығы өнiмiн, акваөсіру (балық шаруашылығы)  өнімін өндiрушi заңды тұлғалар және селолық тұтыну кооперативтері үшiн арнаулы салық режимiн қолдану шеңберінде шеккен залалдар келесi салық кезеңдерiне ауыстырылмайды.»;
42) 141-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы «тиісті қаржы жылының» деген сөздер «алдыңғы қаржы жылының алдындағы қаржы жылының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «және 135-баптың 2 және 3-тармақтарының» деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы «салық төлеушiлер корпоративтiк табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi есептемейдi және төлемейдi, оның iшiнде алдыңғы салық кезеңi үшiн корпоративтiк табыс салығы жөнiндегi декларацияны тапсырғанға дейiнгi және кейiнгi кезеңдерi үшiн төленуге жататын корпоративтiк табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есеп-қисабын табыс етпейдi.» деген сөздер «салық төлеушiлер;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) осы Кодекстің 135-бабы 2 және 3-тармақтарының талаптарына сай келетін салық төлеушілер;
7) осы Кодекстің 150-бабы 1-тармағының талаптарына сай келетін салық төлеушілер корпоративтiк табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi есептемейдi және төлемейдi, оның iшiнде алдыңғы салық кезеңi үшiн корпоративтiк табыс салығы жөнiндегi декларацияны тапсырғанға дейiнгi және кейiнгi кезеңдерi үшiн төленуге жататын корпоративтiк табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есеп-қисабын табыс етпейдi.»;
43) 143-баптың 2-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер мен тұтыну кооперативтері нысанында тіркелгендерді қоспағанда, коммерциялық емес ұйымдарға төленетін депозиттер бойынша сыйақыға төлем көзiнен салық салынуға жатпайды.»;
44) 144-бапта:
1-тармақтағы «немесе 4-тармағында» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ «осы Кодекстің» деген сөздерден кейін «143-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген табыстарды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Заңды тұлға құрылымдық бөлімшесі төлеген (төлеуге жататын) төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша өзінің осындай құрылымдық бөлімшесін төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық агенті деп өз шешімімен тануға құқылы.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлғаның шешімі немесе мұндай шешімнің күшін жою мұндай шешім қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше салық агенті деп танылған жағдайда, онда заңды тұлғаның мұндай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаға төленетін (төлеуге жататын) табыстардан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығына қолданылмайды.»;

"7. Убытки, полученные в рамках применения специального налогового режима для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, не переносятся на последующие налоговые периоды.";
42) в пункте 2 статьи 141:
в подпункте 1) слова "соответствующего финансового года" заменить словами "финансового года, предшествующего предыдущему финансовому году";
в подпункте 4) слова "и пунктов 2 и 3 статьи 135" исключить;
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) налогоплательщики, соответствующие условиям пунктов 2 и 3 статьи 135 настоящего Кодекса;
7) налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса.";
43) подпункт 12) пункта 2 статьи 143 изложить в следующей редакции:
"12) вознаграждение по депозитам, выплачиваемое некоммерческим организациям, за исключением зарегистрированных в форме акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников помещений (квартир).";
44) в статье 144:
в пункте 1 слова "или пунктом 4" исключить;
пункт 2 после цифр "143" дополнить словами ", за исключением доходов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 143";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Юридическое лицо своим решением вправе признать налоговым агентом по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, свое структурное подразделение по доходам, облагаемым у источника выплаты, которые выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением.
Если иное не установлено настоящей статьей, решение юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если налоговым агентом признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.
Положения настоящего пункта не распространяются на корпоративный подоходный налог, удерживаемый у источника выплаты с доходов, выплачиваемых (подлежащих выплате) юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения.";

45) мынадай мазмұндағы 144-1-баппен толықтырылсын:
«144-1-бап. Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан
қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды
тұлғалардың табыстарына салық салу тәртібі
Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген табыстарынан корпоративтік табыс салығын есептеу, ұстау және аудару, сондай-ақ салық есептілігін табыс ету осы Кодекстің 23-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
46) 149-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
47) 150-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы «тіркеу есебінде тұрған» деген сөздер «орналасқан жері бойынша салық төлеушілер ретінде тіркелген» деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 151-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
49) 154-баптың 1-тармағында:
«төлем көзінен» деген сөздерден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
«19 және 25-тарауларында» деген сөздер «19-тарауында» деген сөздермен ауыстырылсын;
50) мынадай мазмұндағы 154-1-баппен толықтырылсын:
«154-1-бап. Резидент емес жеке тұлғалардың табыстарына салық
салу тәртібі
Резидент емес жеке тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару, сондай-ақ салық есептілігін табыс ету осы Кодекстің 25-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
51) 155-баптың 3-тармағында:
4) тармақшада:
үшінші абзацта:
«Қазақстан Республикасының шегiнде қырық тәулiкке дейiн iссапарда болған кезең үшiн» деген сөздер «Қазақстан Республикасы шегіндегі іссапар бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тәулiгiне» деген сөз «қырық тәуліктен аспайтын кезеңдегі әрбір тәулік үшін» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
«Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде қырық тәулiкке дейiн iссапарда болған кезең үшiн» деген сөздер «Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге іссапар бойынша» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тәулiгiне» деген сөз «қырық тәуліктен аспайтын кезеңдегі әрбір тәулік үшін» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) жұмыс берушiнiң вахталық әдiспен жұмыс iстейтiн адамдардың өндiрiс объектiсiнде болу кезеңiнде жұмыстарды орындауы мен ауысымаралық демалысы үшiн жағдай жасай отырып, олардың тұрмыс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн:
тұрғын үй жалдау бойынша;
осы тармақтың 4) тармақшасында белгiленген тәулiктiк өтемақы шегiнде тамақтануға арналған шығыстары;»;
19) тармақшадағы «мемлекеттiк тiркеуге» деген сөздер «Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiркелуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшада:
«ұзақ уақыт» деген сөздерден кейін «Қазақстан Республикасының аумағында» деген сөздермен толықтырылсын;
«тұрғын жайларды» деген сөздер «тұрғын үйлерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
21) тармақша «ұзақ уақыт» деген сөздерден кейін «Қазақстан Республикасының аумағында» деген сөздермен толықтырылсын;
22) тармақша «орналаспаған,» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасының аумағындағы және» деген сөздермен толықтырылсын;

45) дополнить статьей 144-1 следующего содержания:
"Статья 144-1. Порядок налогообложения доходов юридических
лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность
без образования постоянного учреждения в
Республике Казахстан
Исчисление, удержание и перечисление корпоративного подоходного налога с доходов юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность без образования постоянного учреждения в Республике Казахстан, установленных подпунктом 2) пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке, установленном главой 23 настоящего Кодекса.";
46) пункт 2 статьи 149 исключить;
47) в подпункте 1) пункта 1 статьи 150 слова "состоят на регистрационном учете" заменить словами "зарегистрированы в качестве налогоплательщиков по месту нахождения";
48) часть вторую пункта 2 статьи 151 исключить;
49) в пункте 1 статьи 154:
после слова "перечисление" дополнить словом "индивидуального";
слова "главами 19 и 25" заменить словами "главой 19";
50) дополнить статьей 154-1 следующего содержания:
"Статья 154-1. Порядок налогообложения доходов физических
лиц-нерезидентов
Исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-нерезидентов, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке, установленном главой 25 настоящего Кодекса.";
51) в пункте 3 статьи 155:
в подпункте 4):
в абзаце третьем:
слово "суточные" заменить словами "по командировке в пределах Республики Казахстан - суточные";
слова "в сутки - за период нахождения в командировке в пределах Республики Казахстан до сорока суток" заменить словами "за каждые сутки за период, не превышающий сорока суток";
в абзаце четвертом:
слово "суточные" заменить словами "по командировке за пределами Республики Казахстан - суточные";
слова "в сутки - за период нахождения в командировке за пределами Республики Казахстан до сорока суток" заменить словами "за каждые сутки за период, не превышающий сорока суток";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) расходы работодателя для обеспечения жизнедеятельности лиц, работающих вахтовым методом, в период нахождения на объекте производства с предоставлением условий для выполнения работ и междусменного отдыха:
по найму жилья;
на питание в пределах суточных, установленных в подпункте 4) настоящего пункта;";
подпункт 19) после слов "государственной регистрации" дополнить словами "в Республике Казахстан,";
в подпункте 20):
слова "жилых помещений" заменить словом "жилищ";
после слова "находящихся" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
подпункт 21) после слова "находящихся" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
подпункт 22) после слов "земельных долей," дополнить словами "находящихся на территории Республики Казахстан и";

52) 156-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттiк облигациялар бойынша сыйақылар;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде құн өсiмiнен түсетін табыстар;
4-2) агенттiк облигацияларды өткiзу кезiнде құн өсiмiнен түсетін табыстар;»;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«7) бiр мезгiлде мынадай:
дивидендтерді есептеу күніне салық төлеушінің олар бойынша дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерiн үш жылдан астам иеленуі;
дивидендтер төлейтін заңды тұлғаның дивидендтер төленетін кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
дивидендтер төлейтін заңды тұлға активтері құнының 50 пайыздан астамы дивидендтердi төлеу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кездегi дивидендтер.
Осы тармақшаның ережелерi резидент заңды тұлғадан:
акциялар бойынша, оның iшiнде депозитарлық қолхаттардың базалық активтерi болып табылатын акциялар бойынша төленуге жататын табыс;
заңды тұлға өзінің құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетiн таза табыстың бiр бөлiгi;
құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретінде салған мүлкін қоспағанда, заңды тұлғаны таратқан кезде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерiн барабар азайту жолымен не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерiн толық немесе iшiнара өтеу жолымен жарғылық капиталды азайтқан кезде, сондай-ақ құрылтайшы, қатысушы заңды тұлғадағы қатысу үлесiн алып қойған кезде мүлiктi бөлуден түсетiн табыс түрiнде алынған дивидендтер бойынша қолданылады.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің дивидендтер төлейтін заңды тұлға активтерінің құнындағы үлесі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес айқындалады;
8) әскери қызметшінің әскери қызмет міндеттерін орындаумен байланысты, құқық қорғау органы қызметкерінің (кеден органының қызметкерін қоспағанда) қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты табыстары;»;
8-1) тармақша алып тасталсын;
10) тармақша «заңда белгіленген» деген сөздерден кейін «және мұндай төлем күні қолданыста болатын» деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды, қатысу үлестерiн өткiзу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар. Осы тармақша бір мезгілде мынадай:
акцияларды немесе қатысу үлестерін өткізу күніне салық төлеушінің осы акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
эмитент заңды тұлғаның немесе қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның немесе қатысу үлесін консорциумда өткізетін осындай консорциумға қатысушының жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
эмитент заңды тұлға немесе онда қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлға активтері құнының немесе онда қатысу үлесі өткізілетін консорциумға қатысушылар активтерінің жалпы құнының 50 пайыздан астамы осындай өткiзу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кезде қолданылады;»;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) жұмыс берушiнiң өндiрiстiк қызметiмен байланысты мамандық бойынша қызметкердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға немесе қайта даярлауға жiберген кезде жұмыс берушiнiң мынадай түрдегі шығыстары:
басқа жерге қызметтiк iссапарын ресiмдеу кезінде - қызметкерді оқыту, оның бiлiктiлiгiн арттыру немесе қайта даярлау үшін төлеуге нақты жұмсалған шығыстары;
басқа жерге қызметтiк iссапарын ресiмдемей:
қызметкерді оқыту, оның бiлiктiлiгiн арттыру немесе қайта даярлау үшін төлеуге нақты жұмсалған шығыстары;
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде қызметкердің тұруына нақты жұмсалған шығыстары;
қызметкер оқуға түскен кезде оқу орнына баруға және оқу, бiлiктiлiктi арттыру немесе қайта даярлау аяқталғаннан кейiн қайтуына нақты жұмсалған шығыстары жатады;
жұмыс берушiнің:

52) в статье 156:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;";
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
4-2) доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) дивиденды при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).
Положения настоящего подпункта применяются по дивидендам, полученным от юридического лица-резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица или при уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также при изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;
8) доходы военнослужащего в связи с исполнением обязанностей воинской службы, сотрудника правоохранительного органа (за исключением сотрудника таможенного органа) в связи с исполнением служебных обязанностей;";
подпункт 8-1) исключить;
подпункт 10) дополнить словами "и действующего на дату такой выплаты";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) доходы от прироста стоимости при реализации акций, долей участия в юридическом лице или консорциуме. Настоящий подпункт применяется при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо - эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица - эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) расходы работодателя при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя:
при оформлении служебной командировки в другую местность - фактически произведенных расходов работодателя на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
без оформления служебной командировки в другую местность:
фактически произведенных расходов на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
фактически произведенных расходов работника на проживание в пределах норм, установленных Правительством Республики Казахстан;
фактически произведенных расходов на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
суммы денег, назначенной работодателем к выплате работнику, в пределах:

қызметкер Қазақстан Республикасының шегiнде оқудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзiм iшiнде – тәулiгiне республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептiк көрсеткiштiң 6 еселенген мөлшерi;
қызметкер Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде оқудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзiм iшiнде - тәулiгiне республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептiк көрсеткiштiң 8 еселенген мөлшерi шегiнде қызметкерге төлеуге тағайындаған ақша сомасы жатады;»;
24-1) тармақша алып тасталсын;
41) тармақшаның бірінші абзацындағы «резидент шетелдiк тұлғаға қатысты осындай ұйымның жұмыстарын орындау, оған қызметтер көрсету бойынша оның Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты» деген сөздер «осындай ұйымның қызметкері болып табылатын не осындай ұйымның жұмыстарын орындау, оған қызметтер көрсету бойынша Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент шетелдiк тұлғаға қатысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың 1-тармағының 12) және 13) тармақшаларында көзделген табыстарды салық салудан босату мұндай босатуды қолдану үшін негіздер болатын салық кезеңдері үшін беріледі.
Салық төлеуші (салық агенті) табыс төлеу күнінен бұрын түзету қолдану үшін негіз туындаған күні растау құжаттарын табыс еткен жағдайда, осы баптың 1-тармағының 12) және 13) тармақшаларында көзделген түзетулерді мұндай түзетулерді қолдану үшін негіз болатын салық кезеңіндегі табысқа қолдануға құқылы.»;
53) 161-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, салық агентi төленген табыстар бойынша жеке табыс салығын аударуды табыс төлеу жүзеге асырылған ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмей өзiнің орналасқан жерi бойынша жүзеге асырады.
Салық агентiнiң құрылымдық бөлiмшелерi қызметкерiнiң табыстары бойынша жеке табыс салығын аудару құрылымдық бөлiмшелердің орналасқан жері бойынша тиiстi бюджеттерге жүргiзiледi.
Заңды тұлға өз шешімімен оның құрылымдық бөлімшесі төлеген (төлеуге жататын) төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша өзінің құрылымдық бөлімшесін төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша салық агенті деп тануға құқылы.
Бұл ретте заңды тұлғаның шешімі немесе мұндай шешімнің күшін жою мұндай шешім қабылданған тоқсаннан кейінгі тоқсаннан бастап күшіне енеді.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше салық агенті деп танылған жағдайда, заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған тоқсаннан кейінгі тоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша салық агенттері деп танылған құрылымдық бөлімшелер осы Кодекстің 12-бөлімінің мақсаты үшін әлеуметтік салықты дербес төлеушілер болып танылады.»;

6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника за пределами Республики Казахстан;";
подпункт 24-1) исключить;
в абзаце первом подпункта 41) слова "в связи с его деятельностью" заменить словами ", являющегося работником такой организации либо осуществляющего деятельность";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Освобождение от налогообложения доходов, предусмотренных подпунктами 12) и 13) пункта 1 настоящей статьи, предоставляется за налоговые периоды, по которым имеются основания для применения такого освобождения.
В случае предоставления подтверждающих документов, в которых дата, с которой возникает основание для применения корректировок, ранее даты выплаты дохода, налогоплательщик (налоговый агент) вправе применить корректировки, предусмотренные подпунктами 12) и 13) пункта 1 настоящей статьи к доходу за налоговый период, по которому имеется основание для применения таких корректировок.";
53) пункт 3 статьи 161 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговый агент осуществляет перечисление индивидуального подоходного налога по выплаченным доходам не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором была осуществлена выплата дохода, по месту своего нахождения, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
По доходам работника структурных подразделений налогового агента перечисление индивидуального подоходного налога производится в соответствующие бюджеты по месту нахождения структурных подразделений.
Юридическое лицо своим решением вправе признать налоговым агентом по индивидуальному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, свое структурное подразделение по доходам, облагаемым у источника выплаты, которые выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением.
При этом решение юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с начала квартала, следующего за кварталом, в котором принято такое решение.
В случае если налоговым агентом признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с начала квартала, следующего за кварталом, в котором создано данное структурное подразделение.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами для целей раздела 12 настоящего Кодекса, признаются самостоятельными плательщиками социального налога.";

54) 162-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны салық агенті салық төлеу орны бойынша салық органдарына есепті салық кезеңдері кіретін тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей табыс етеді.»;
55) 166-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Салық кезеңi iшiнде жұмыс беруші өзгерген жағдайда, оның қайта ұйымдастырылу жағдайларын қоспағанда, алдыңғы жұмыс берушіде жұмыс кезеңі ішінде құралған асып түскен сома жаңа жұмыс берушіде есептелмейді.»;
6-тармақта:
1) тармақшадағы «күнтізбелік бір жылдағы салық шегерімінің жалпы сомасы» деген сөздер «осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ұсынылатын салық шегерімінің жалпы сомасы мен осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұсынылатын түзету сомасы, жиынтығында күнтiзбелiк бiр жылда» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «табыс етсе» деген сөздер «табыс етсе, салық төлеушіге осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасында белгіленген салық шегерімін жасау құқығы беріледі.» деген сөздермен ауыстырылып, 3) тармақша алып тасталсын;
56) 178-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«Төлем көзінен» деген сөздер «Егер осы Кодекстің осы бабында және 182-бабында өзгеше белгіленбесе, төлем көзінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
«табыс сомасына» деген сөздер «тиісті табыстың салық салынатын сомасына» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте есептелген жеке табыс салығының сомасы жеке табыс салығының осы Кодекстiң 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын сомасына азайтылады.»;
екінші бөлікте:
«салық салынбайтын табыс» деген сөздер «салық салынбайтын тиісті табыстың салық салынатын сомасы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Егер осы бапта және осы Кодекстiң 182-бабында өзгеше белгiленбесе, төлем» деген сөздер «Төлем» деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте есептелген жеке табыс салығының сомасы жеке табыс салығының осы Кодекстiң 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын сомасына азайтылады.»;
57) 180-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы «тұрғын жайларды» деген сөздер «тұрғын үйлерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «заңды тұлғадағы» деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақтағы «5-тармағына» деген сөздер «5 және 6-тармақтарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
58) 183-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, дара кәсiпкердiң салық салынатын табысы осы Кодекстiң 83 - 133, 136, 137 және 224-баптарына сәйкес корпоративтiк табыс салығы салынатын объектiнi айқындау үшiн белгiленген тәртiппен, сондай-ақ осы Кодекстің 156-бабында көзделген түзетулер ескеріле отырып және осы Кодекстің 166-бабының 5 және 6-тармақтарының ережелері ескеріле отырып, осы Кодекстің 166-бабының 1-тармағында белгіленген салықтық шегерімдермен айқындалады.»;

54) статью 162 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства представляется налоговым агентом в налоговые органы по месту уплаты налога ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом, в который входят отчетные налоговые периоды.";
55) в статье 166:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"При изменении в течение налогового периода работодателя, за исключением случаев его реорганизации, сумма превышения, образовавшаяся за период работы у предыдущего работодателя, не учитывается у нового работодателя.";
в пункте 6:
подпункт 1) после слова "вычета" дополнить словами ", предоставляемого в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 настоящей статьи, и сумма корректировки, предоставляемой в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, в совокупности";
подпункт 3) исключить;
56) в статье 178:
в пункте 1:
в части первой:
слово "Исчисление" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей и статьей 182 настоящего Кодекса, исчисление";
слова "к сумме" заменить словами "к облагаемой сумме соответствующего";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом сумма исчисленного индивидуального подоходного налога уменьшается на сумму индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.";
в части второй:
слова "Доход, не облагаемый" заменить словами "Облагаемая сумма соответствующего дохода, не облагаемого";
слова ", если иное не установлено настоящей статьей и статьей 182 настоящего Кодекса" исключить;
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом сумма исчисленного индивидуального подоходного налога уменьшается на сумму индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.";
57) в статье 180:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "жилых помещений" заменить словом "жилищ";
в подпункте 5) слова "в юридическом лице" исключить;
в пункте 7 слова "пунктом 5" заменить словами "пунктами 5 и 6";
58) в статье 183:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Облагаемый доход индивидуального предпринимателя определяется в порядке, установленном для определения объекта обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии со статьями 83 - 133, 136, 137 и 224 настоящего Кодекса, а также с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 настоящего Кодекса, и налоговыми вычетами, установленными пунктом 1 статьи 166 настоящего Кодекса, с учетом положений пунктов 5 и 6 статьи 166 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящей статьей.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағына сәйкес дара кәсіпкердің салық салынатын табысын айқындау кезінде осы Кодекстің 133-бабының 2-тармағы 2), 3), 3-1), 3-2), 6) және 7) тармақшаларының ережелері қолданылмайды.»;
59) 184-баптың 1-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасында аккредиттелген, салық агенттерi болып табылмайтын, шет мемлекеттің дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерімен, шет мемлекеттің консулдық мекемелерімен жасалған еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары;»;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару жөніндегі міндеттемеден босатылған халықаралық және мемлекеттік ұйымдармен, шетелдік және қазақстандық үкіметтік емес қоғамдық ұйымдармен және қорлармен жасасылған еңбек шарттары (келісімшарттар) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының табыстары.»;
60) 186-баптағы «Конституциялық заңына» деген сөздер «Конституциялық заңында, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
61) 189-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігіндегі «өзге заңды тұлғалар» деген сөздер «шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
62) 190-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
63) 191-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«191-бап. Резидент еместiң тұрақты мекемесi
1. Егер халықаралық шартта өзгеше белгіленбесе, резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі деп қызметін жүзеге асыру мерзімдеріне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік қызметін сол арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасындағы мынадай қызмет орындарының бірі танылады:
1) тауарларды өндіру, өңдеу, жинақтау, орау, буып-түю және (немесе) беру жүзеге асырылатын кез келген орын;
2) кез келген басқару орны;
3) жер қойнауын геологиялық зерттейтін, пайдалы қазбаларды барлауды, өндіруге дайындық жұмыстарын және (немесе) пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын және (немесе) пайдалы қазбаларды барлауды және (немесе) өңдеуді бақылау және (немесе) қадағалау жөніндегі жұмыстарды орындайтын, қызметтер көрсететін кез келген орын;
4) құбыржолға байланысты қызметті (оның ішінде бақылау немесе қадағалау) жүзеге асыратын кез келген орын;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При определении облагаемого дохода индивидуального предпринимателя в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи не применяются положения подпунктов 2), 3), 3-1), 3-2), 6) и 7) пункта 2 статьи 133 настоящего Кодекса.";
59) в пункте 1 статьи 184:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) доходы граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, консульскими учреждениями иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан, не являющимися налоговыми агентами;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) доходы граждан Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, заключенным с международными и государственными организациями, зарубежными и казахстанскими неправительственными общественными организациями и фондами, освобожденными от обязательства по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
60) статью 186 после слов "О выборах в Республике Казахстан" дополнить словами ", Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан";
61) в статье 189:
часть вторую пункта 2 исключить;
в части первой пункта 5 слова "иные юридические лица," заменить словами "юридические лица, созданные в соответствии с законодательством иностранного государства,";
62) пункт 2 статьи 190 исключить;
63) статью 191 изложить в следующей редакции:
"Статья 191. Постоянное учреждение нерезидента
1. Если иное не установлено международным договором, постоянным учреждением нерезидента в Республике Казахстан признается одно из следующих мест деятельности в Республике Казахстан, через которое он осуществляет предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан, независимо от сроков осуществления деятельности:
1) любое место осуществления производства, переработки, комплектации, фасовки, упаковки и (или) поставки товаров;
2) любое место управления;
3) любое место геологического изучения недр, осуществления разведки, подготовительных работ к добыче полезных ископаемых и (или) добычи полезных ископаемых и (или) выполнения работ, оказания услуг по контролю и (или) наблюдению за разведкой и (или) добычей полезных ископаемых;
4) любое место осуществления деятельности (в том числе контрольной или наблюдательной), связанной с трубопроводом;

5) жабдықты орнатуды, монтаждауды, жинауды, қалпына келтіруді, іске қосуды жүзеге асыратын кез келген орын. Бұл ретте тұрақты мекеме мұндай жабдыққа кейіннен қызмет көрсете отырып, осы тармақшада көрсетілген қызмет түрлерінің ең болмағанда біреуін жүзеге асыру кезінде пайда болады;
6) ойын автоматтарын (жалғамаларын қоса), компьютерлiк желiлер мен байланыс арналарын, аттракциондарды орнатуға, ретке келтiруге және пайдалануға байланысты, сондай-ақ көлiк немесе өзге де инфрақұрылымға байланысты қызметтi жүзеге асыратын кез келген орын;
7) егер осы баптың 3-тармағында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өткізу орны;
8) құрылыс қызметін және (немесе) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыратын, сондай-ақ осы жұмыстардың орындалуын қадағалау жөніндегі қызметтерді көрсететін кез келген орын;
9) осы баптың 4-тармағында аталған қызметті жүзеге асыратын өкілдікті қоспағанда, филиалдың немесе өкілдіктің орналасқан жері;
10) «Сақтандыру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасында резидент еместің атынан делдалдық қызметті жүзеге асыратын тұлғаның орналасқан жері;
11) шет мемлекеттің не мұндай бірлескен қызмет Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес резидент емеспен жасалған бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы резиденттің орналасқан жері.
2. Егер осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағында осы баптың 1-тармағында көзделмеген қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау кезінде, егер мұндай сипаттағы қызмет Қазақстан Республикасының аумағында бір жоба немесе байланысты жобалар шеңберінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап кез келген келесі он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен астам жалғасатын болса, осындай мақсаттар үшін резидент емес жалдаған қызметші немесе басқа персонал арқылы қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау орны тұрақты мекеме деп танылады.
Осы бөлімнің мақсаты үшін олар бойынша келісімшарттар (шарттар) өзара байланысты немесе өзара тәуелді болып табылатын жобалар байланысты жобалар деп танылады.
Бір мезгілде мынадай талаптарға сай келетін:
1) мұндай келісімшарттар (шарттар) бойынша резидент емес немесе оның өзара байланысты тарапы қандай да бір салық агентіне немесе оның өзара байланысты тарапына бірдей немесе біртектес қызметтер (жұмыстар) көрсететін (орындайтын);

5) любое место осуществления установки, монтажа, сборки, наладки, пуска оборудования. При этом постоянное учреждение образуется при осуществлении хотя бы одного из видов деятельности, указанных в настоящем подпункте, с последующим обслуживанием такого оборудования;
6) любое место осуществления деятельности, связанной с установкой, наладкой и эксплуатацией игровых автоматов (включая приставки), компьютерных сетей и каналов связи, аттракционов, а также связанной с транспортной или иной инфраструктурой;
7) место реализации товаров на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено пунктом 3 настоящей статьи;
8) любое место осуществления строительной деятельности и (или) строительно-монтажных работ, а также оказания услуг по наблюдению за выполнением этих работ;
9) место нахождения филиала или представительства, за исключением представительства, осуществляющего деятельность, указанную в пункте 4 настоящей статьи;
10) место нахождения лица, осуществляющего посредническую деятельность в Республике Казахстан от имени нерезидента в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
11) место нахождения резидента-участника договора о совместной деятельности, заключенного с нерезидентом в соответствии с законодательством иностранного государства либо Республики Казахстан, в случае, если такая совместная деятельность осуществляется на территории Республики Казахстан.
2. Если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи при оказании услуг, выполнении работ на территории Республики Казахстан, не предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, постоянным учреждением признается место оказания услуг, выполнения работ через служащих или другой персонал, нанятый нерезидентом для таких целей, если деятельность такого характера продолжается на территории Республики Казахстан более ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты начала осуществления предпринимательской деятельности в рамках одного проекта или связанных проектов.
Связанными проектами в целях настоящего раздела признаются проекты, контракты (договоры) по которым являются взаимосвязанными или взаимозависимыми.
Взаимосвязанными контрактами (договорами) признаются контракты (договоры), соответствующие одновременно следующим условиям:
1) по таким контрактам (договорам) нерезидентом или его взаимосвязанной стороной оказываются (выполняются) идентичные или однородные услуги (работы) одному и тому же налоговому агенту или его взаимосвязанной стороне;

2) бір келісімшарт (шарт) бойынша қызметтер көрсету (жұмыстар орындау) аяқталған күн мен басқа келісімшарт (шарт) жасалған күн арасындағы уақыт кезеңі келесі он екі айдан аспайтын келісімшарттар (шарттар) өзара байланысты келісімшарттар (шарттар) деп танылады.
Резидент емес немесе оның өзара байланысты тарапы салық агентімен немесе оның өзара байланысты тарапымен жасаған келісімшарттар (шарттар) өзара тәуелді деп танылады, резидент еместің немесе оның өзара байланысты тарапының олардың біреуі бойынша міндеттемелерін орындамауы мұндай резидент еместің немесе оның өзара байланысты тарапының басқа келісімшарт (шарт) бойынша міндеттемелерді орындауына әсер етеді.
3. Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында өткізілген көрмелерде және жәрмеңкелерде өткізу кезінде, егер мұндай өткізу күнтізбелік он күннен астамға созылса және осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, резидент емес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрады.
4. Резидент еместiң Қазақстан Республикасының аумағында резидент еместiң негiзгi қызметiнен ерекшеленетiн дайындық және көмекшi сипаттағы қызметтi жүзеге асыруы, егер мұндай қызмет үш жылдан аспайтын болса және осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, тұрақты мекеме құруға әкеп соқпайды. Бұл ретте дайындық және көмекшi сипаттағы қызмет үшінші бір тұлғалар үшiн емес, резиденттiң өзi үшiн жүзеге асырылуға тиiс. Дайындық және көмекшi сипаттағы қызметке:
1) кез келген орынды резидент емеске тиесiлi тауарды сақтау және (немесе) көрсету мақсатында ғана пайдалану;
2) тауарларды өткізбей, оларды сатып алу мақсатында ғана тұрақты қызмет орнын ұстау;
3) тұрақты қызмет орнын, егер мұндай қызмет осы резидент еместiң негiзгi қызметi болып табылмаса, ақпарат жинау, өңдеу және (немесе) тарату, резидент еместiң өткізетін тауарларын, жұмыстарын, қызметтерін жарнамалау немесе олардың нарығын зерделеу үшiн ғана ұстау жатады.
5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының ережелерiне қарамастан, егер резидент емес Қазақстан Республикасының аумағында кәсiпкерлiк қызметiн тәуелдi агент (жеке немесе заңды тұлға) арқылы жүзеге асырса, онда мұндай резидент емес, егер осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, тәуелдi агент ол үшiн жүзеге асыратын кез келген қызметке байланысты тұрақты мекемесi бар резидент емес ретiнде қарастырылатын болады.
Осы бөлімнің мақсаты үшін бір мезгілде мынадай талаптарға сай келетін тұлға тәуелді агент деп танылады:
1) шарттық қатынастар негізінде Қазақстан Республикасында резидент еместің мүдделерін білдіруге, резидент еместің атынан және есебінен әрекет етуге және (немесе) белгілі бір заңды іс-әрекеттер жасауға уәкілеттік беріледі;

2) период времени между датой завершения оказания услуг (выполнения работ) по одному контракту (договору) и датой заключения другого контракта (договора) не превышает двенадцать последовательных месяцев.
Взаимозависимыми признаются контракты (договоры), заключенные нерезидентом или его взаимосвязанной стороной с налоговым агентом или его взаимосвязанной стороной, неисполнение обязательств по одному из которых нерезидентом или его взаимосвязанной стороной влияет на исполнение обязательств таким нерезидентом или его взаимосвязанной стороной по другому контракту (договору).
3. Нерезидент образует постоянное учреждение в Республике Казахстан при реализации товаров на выставках и ярмарках, проводимых на территории Республики Казахстан, если такая реализация длится более десяти календарных дней и иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи.
4. Осуществление нерезидентом на территории Республики Казахстан деятельности подготовительного и вспомогательного характера, отличающейся от основной деятельности нерезидента, не приводит к образованию постоянного учреждения, если такая деятельность длится не более трех лет и иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи. При этом деятельность подготовительного и вспомогательного характера должна осуществляться для самого нерезидента, а не для третьих лиц. К подготовительной и вспомогательной деятельности относятся:
1) использование любого места исключительно для целей хранения и (или) демонстрации товара, принадлежащего нерезиденту;
2) содержание постоянного места деятельности исключительно для целей закупки товаров без их реализации;
3) содержание постоянного места деятельности исключительно для сбора, обработки и (или) распространения информации, рекламы или изучения рынка товаров, работ, услуг, реализуемых нерезидентом, если такая деятельность не является основной деятельностью этого нерезидента.
5. Несмотря на положения пунктов 1 и 2 настоящей статьи, если нерезидент осуществляет предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан через зависимого агента (физическое или юридическое лицо), то такой нерезидент будет рассматриваться как имеющий постоянное учреждение в связи с любой деятельностью, которую зависимый агент осуществляет для этого нерезидента, если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи.
Для целей настоящего раздела зависимым агентом признается лицо, которое отвечает одновременно следующим условиям:
1) уполномочено на основании договорных отношений представлять интересы нерезидента в Республике Казахстан, действовать и (или) совершать от имени и за счет нерезидента определенные юридические действия;

2) осы тармақтың 1) тармақшасында аталған қызметті ол кеден өкілінің, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының қызметі және өзге де брокерлік қызмет (сақтандыру брокерінің қызметін қоспағанда) шеңберінде жүзеге асырмайды;
3) оның қызметі осы баптың 4-тармағында санамаланған қызмет түрлерімен шектелмейді.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған резидент емес заңды тұлғаның еншiлес ұйымы, егер еншiлес ұйым мен резидент емес заңды тұлға арасында осы баптың 5-тармағының ережелерiне сай келетiн қатынастар туындаса, резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесi ретiнде қарастырылады. Өзге жағдайларда резидент емес заңды тұлғаның еншiлес ұйымы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесi ретiнде қарастырылмайды.
7. Егер осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, заңды тұлғаға, оның iшiнде тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент емеске Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстеу үшiн шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызмет көрсететiн резидент емес бiр мезгiлде мынадай талаптарды орындаған кезде:
1) егер мұндай персонал өзiн ұсынған заңды тұлғаның атынан және соның мүдделерiн көздеп әрекет етсе;
2) шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызмет көрсететiн резидент емес ұсынылған персоналдың жұмыс нәтижелерi үшін жауапты болмаса;
3) резидент еместiң шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызмет көрсетуден салық кезеңінде алатын табысы резидент еместiң осындай персоналды ұсыну бойынша көрсетілген кезеңдегі шығындарының жалпы сомасының он пайызынан аспайтын болса, Қазақстан Республикасында мұндай қызметтер бойынша тұрақты мекеме құрмайды.
Шетелдiк персоналдың табыстарын қоса алғанда, осындай қызметтер көрсетуге арналған шығындардың сомасын растау үшiн резидент емес көрсетілетін қызметтерді алушыға бастапқы құжаттарының көшiрмелерiн табыс етуге мiндеттi. Осы тармақта белгіленген талаптарды орындау кезінде, шетелдiк персоналды ұсыну жөнiнде қызметтер көрсететін резидент еместiң табысынан корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаттары үшін резидент еместiң мұндай қызметтерi Қазақстан Республикасынан тыс жерде көрсетілген қызметтер болып танылады.
8. Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құруға әкеп соғатын кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын резидент емес осы Кодекстiң 562-бабында белгiленген тәртiппен салық органында салық төлеушi ретiнде тiркелуге мiндеттi.
Егер резидент емес бір салық органында тіркелуге жататын екі және одан да көп тұрақты мекеме құруға әкеп соғатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырған жағдайда, онда резидент еместің мұндай тұрақты мекемелерінің тобы бойынша жиынтық түрде бір тұрақты мекеме тіркелуге жатады.

2) деятельность, указанная в подпункте 1) настоящего пункта, осуществляется им не в рамках деятельности таможенного представителя, профессионального участника рынка ценных бумаг и иной брокерской деятельности (за исключением деятельности страхового брокера);
3) его деятельность не ограничивается видами деятельности, перечисленными в пункте 4 настоящей статьи.
6. Дочерняя организация юридического лица-нерезидента, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан, рассматривается как постоянное учреждение юридического лица-нерезидента, если между дочерней организацией и юридическим лицом-нерезидентом возникают отношения, отвечающие положениям пункта 5 настоящей статьи. В иных случаях дочерняя организация юридического лица-нерезидента не рассматривается как постоянное учреждение юридического лица-нерезидента.
7. Если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала для работы на территории Республики Казахстан юридическому лицу, в том числе нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, не образует постоянного учреждения по таким услугам в Республике Казахстан при одновременном выполнении следующих условий:
1) если такой персонал действует от имени и в интересах юридического лица, которому он предоставлен;
2) нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала, не несет ответственности за результаты работы предоставленного персонала;
3) доход нерезидента от оказания услуг по предоставлению иностранного персонала за налоговый период не превышает десяти процентов от общей суммы затрат нерезидента по предоставлению такого персонала за указанный период.
Для подтверждения суммы затрат на оказание таких услуг, включая доходы иностранного персонала, нерезидент обязан представить получателю услуг копии первичных документов. Для целей исчисления корпоративного подоходного налога с дохода нерезидента, оказывающего услуги по предоставлению иностранного персонала, при выполнении условий, установленных настоящим пунктом, такие услуги нерезидента признаются услугами, оказанными за пределами Республики Казахстан.
8. Нерезидент, осуществляющий предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан, приводящую к образованию постоянного учреждения, обязан зарегистрироваться в качестве налогоплательщика в налоговом органе в порядке, установленном статьей 562 настоящего Кодекса.
В случае если нерезидент осуществляет предпринимательскую деятельность, приводящую к образованию двух и более постоянных учреждений, подлежащих регистрации в одном налоговом органе, то регистрации подлежит одно постоянное учреждение совокупно по группе таких постоянных учреждений нерезидента.

Егер резидент еместің осы баптың 2, 3, 4, 5 немесе 7-тармақтарында көзделген қызмет түрлерінің бірін жүзеге асыратын тіркелген тұрақты мекемесі болса және ұқсас немесе осындай қызметті мұндай тұрақты мекеме тіркелген орыннан өзгеше орын бойынша жүзеге асырса, онда мұндай қызметті жүзеге асыру тұрақты мекеме құруға әкеп соғады және ұқсас немесе осындай қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап тіркелуге тиіс.
Егер резидент емес қызметін мұндай резидент еместің тұрақты мекемесін салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан алып тастағаннан кейін келесі он екі айлық кезең ішінде қайта бастаса, онда мұндай резидент емес тұрақты мекеме құрған деп танылады және мұндай қызметін жүзеге асыра бастаған күннен бастап салық төлеуші ретінде тіркелуге жатады. Осы бөліктің ережелері, егер резидент емес салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан алынып тасталған мұндай резидент еместің тұрақты мекемесінің сондай немесе соған ұқсас қызметі болып табылатын, осы баптың 2, 3 немесе 4-тармақтарында аталған қызмет түрлерінің бірін жүзеге асырған жағдайда, қолданылады.
9. Резидент еместер қызметін Қазақстан Республикасының аумағында бірлескен қызмет туралы шарт негізінде жүзеге асырған жағдайда:
1) мұндай шартқа әрбір қатысушының қызметі осы бапта белгіленген ережелерге сәйкес келген кезде тұрақты мекеме құрады;
2) салық міндеттемесін орындауды мұндай шартқа әрбір қатысушы осы Кодексте белгіленген тәртіппен дербес жүзеге асырады.
10. Резидент еместiң салық органдарында салық төлеушi ретiнде тiркелмегенiне немесе әдiлет органдарында есептiк тiркеуден өтпегенiне қарамастан, резидент еместiң қызметi осы баптың ережелерiне сәйкес тұрақты мекеме құрады.
11. Осы Кодекстi қолдану мақсатында резидент еместiң Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыруды бастаған күнi ретiнде:
1) мыналарға:
Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге;
өз атынан Қазақстан Республикасында iс-әрекет жасауға өкiлеттiктер беруге;
өткізу мақсатында Қазақстан Республикасында тауарлар сатып алуға;
Қазақстан Республикасында бiрлескен қызмет туралы шарт шеңберінде жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге;
Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету мақсатында жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған келiсiмшарттың (шарттың, келiсiмнiң) бiрiн жасасу;
2) Қазақстан Республикасындағы жеке тұлғамен алғашқы еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге де шартты жасасу күнi не осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген келiсiмшарт талаптарын орындау үшiн қызметкердiң Қазақстан Республикасына келген күнi танылады. Бұл ретте резидент еместiң Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыруды бастаған күнi осы тармақшада көрсетiлген алғашқы күндердiң бiрiнен бұрын бола алмайды;

В случае если нерезидент имеет зарегистрированное постоянное учреждение, осуществляющее один из видов деятельностей, указанных в пунктах 2, 3, 4, 5 или 7 настоящей статьи, и осуществляет аналогичную или такую же деятельность по месту, отличному от места регистрации такого постоянного учреждения, то осуществление такой деятельности приводит к образованию постоянного учреждения и подлежит регистрации с даты начала осуществления аналогичной или такой же деятельности.
В случае если нерезидент возобновляет деятельность в течение последовательного двенадцатимесячного периода после даты исключения постоянного учреждения такого нерезидента из государственной базы данных налогоплательщиков, то такой нерезидент признается образовавшим постоянное учреждение и подлежит регистрации в качестве налогоплательщика с даты начала осуществления такой деятельности. Положения настоящей части применяются в случае, если нерезидент осуществляет один из видов деятельностей, указанных в пунктах 2, 3 или 4 настоящей статьи, которая является такой же или аналогичной деятельности постоянного учреждения такого нерезидента, исключенного из государственной базы данных налогоплательщиков.
9. В случае осуществления нерезидентами деятельности на территории Республики Казахстан на основании договора о совместной деятельности:
1) деятельность каждого участника такого договора образует постоянное учреждение при соответствии положениям, установленным настоящей статьей;
2) исполнение налогового обязательства осуществляется каждым участником такого договора самостоятельно в порядке, установленном настоящим Кодексом.
10. Деятельность нерезидента образует постоянное учреждение в соответствии с положениями настоящей статьи независимо от отсутствия регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика в налоговых органах или учетной регистрации в органах юстиции.
11. Датой начала осуществления деятельности нерезидентом в Республике Казахстан в целях применения настоящего Кодекса признается дата:
1) заключения одного из следующего контракта (договора, соглашения) на:
выполнение работ, оказание услуг в Республике Казахстан;
предоставление полномочий на совершение от его имени действий в Республике Казахстан;
приобретение товаров в Республике Казахстан в целях реализации;
выполнение работ, оказание услуг в Республике Казахстан в рамках договора о совместной деятельности;
приобретение работ, услуг в целях выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
2) заключения первого трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан либо дата прибытия в Республику Казахстан работника для выполнения условий контракта, указанного в подпункте 1) настоящего пункта. При этом дата начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан не может быть более ранней, чем одна из первых дат, указанных в настоящем подпункте;

3) осы баптың 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген қызметті жүзеге асыруға резидент еместің құқығын куәландыратын құжаттың күшіне енген күні танылады.
Осы тармақтың бiрнеше талаптары болған жағдайда, осы тармақта көрсетiлген күндердiң неғұрлым бұрынырағы Қазақстан Республикасында қызметтi жүзеге асыруды бастаған күн болып танылады.
12. Егер резидент емес қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шартқа немесе осы баптың 4-тармағына сәйкес тұрақты мекеме құруға әкеп соқпайтын филиал немесе өкiлдiк арқылы қызметiн жүзеге асырған жағдайда, онда резидент еместiң мұндай филиалына немесе өкiлдiгiне осы Кодекстiң резидент еместiң тұрақты мекемесi үшiн көзделген ережелерi қолданылатын болады. Бұл ретте мұндай филиалдың немесе өкiлдiктің осы Кодекстің 217-тармағына сәйкес қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқықтары бар.»;
64) 192-бапта:
1-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөніндегі қызметтерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (соттарда, төрелік сотта немесе аралық сотта өкілдік ету және құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түсетін табыстар.
Осы бөлімнің мақсатында сақтандыру нарығына, бағалы қағаздар нарығына қатысушылардың, жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметі, банк қызметі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметі, сондай-ақ орталық депозитарийдің және өзара сақтандыру қоғамдарының қызметі қаржы қызметтері деп танылады;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Кодекстiң 224-бабына сәйкес айқындайтын жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тiркелген тұлғаның жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудiң нақты орындалған, көрсетiлген жерiне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетiн табыстары, сондай-ақ осы бапта белгiленген өзге де табыстары.
Осы тармақшаның ережелері жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің аумағында осы мемлекет аумағында тіркелген резидент еместің жеке тұлғаға туристік қызметтер көрсетуден түсетін табыстарына қатысты қолданылмайды;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және санкциялардың басқа да түрлері;»;
9) тармақшадағы «Қазақстан Республикасында орналасқан» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған» деген сөздермен ауыстырылсын;
10), 11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

3) вступления в силу документа, удостоверяющего право нерезидента на осуществление деятельности, указанной в подпунктах 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи.
В случае наличия нескольких условий настоящего пункта датой начала осуществления деятельности в Республике Казахстан признается наиболее ранняя из дат, указанных в настоящем пункте.
12. В случае если нерезидент осуществляет деятельность через филиал или представительство, которые не приводят к образованию постоянного учреждения в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения или пунктом 4 настоящей статьи, то к такому филиалу или представительству нерезидента будут применяться положения настоящего Кодекса, предусмотренные для постоянного учреждения нерезидента. При этом такой филиал или представительство имеют право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения в соответствии со статьей 217 настоящего Кодекса.";
64) в статье 192:
в пункте 1:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите прав и законных интересов в судах, арбитраже или третейском суде, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан.
В целях настоящего раздела финансовыми услугами признаются деятельность участников страхового рынка, рынка ценных бумаг, накопительных пенсионных фондов, банковская деятельность, деятельность организаций по проведению отдельных видов банковских операций, а также деятельность центрального депозитария и обществ взаимного страхования;
4) доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения, оказания, а также иные доходы, установленные настоящей статьей.
Положения настоящего подпункта не применяются в отношении доходов от оказания туристических услуг физическому лицу на территории государства с льготным налогообложением нерезидентом, зарегистрированным на территории такого государства;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) неустойка (штраф, пеня) и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;";
в подпункте 9) слова "расположенных в Республике Казахстан" заменить словами "созданных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан";
подпункты 10)11) и 12) изложить в следующей редакции:

«10) борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
11) эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
12) роялти нысанындағы табыстар;»;
16) тармақшада:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«халықаралық тасымал жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін табыстар.»;
үшінші бөлікте:
екінші абзацтағы «Қазақстан Республикасы ішіндегі» деген сөздер «Қазақстан Республикасының аумағындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«пайдалы қазбаларды құбыржолдармен тасымалдау халықаралық тасымалдар болып танылмайды;»;
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) теңіз тасымалы шартында (келісімшартта) көзделген сталиялық уақыттан тыс тиеу-түсіру операцияларында кеменің бос тұрып қалғаны үшін төлем түріндегі табыс;»;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«21) резидент емес жеке тұлғаның жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен түсетін табыстары.
Осы бөлімнің мақсатында материалдық пайда деп, оның ішінде:
резидент емес жеке тұлға тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге үшінші тұлғалардан алған төлем және (немесе) олардың құнының өтемі;
резидент емес жеке тұлға өткізген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны мен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бағасы немесе олардың өзіндік құны арасындағы теріс айырма;
резидент емес жеке тұлғаның борыш немесе міндеттеме сомасын есептен шығару танылады;»;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
«21-1) резидент емес жеке тұлғаның жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алған материалдық пайда түріндегі табыстары.
Осы бөлімнің мақсатында материалдық пайда деп, оның ішінде:
резидент емес жеке тұлға тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге үшінші тұлғалардан алған төлем және (немесе) олардың құнының өтемі;
резидент емес жеке тұлғаға өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны мен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бағасы немесе олардың өзіндік құны арасындағы теріс айырма;
резидент емес жеке тұлғаның борыш немесе міндеттеме сомасын есептен шығару танылады;»;
26) және 29) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«26) резидент емес жеке тұлғаның резидент жеке тұлғадан өтеусіз алынған мүлкін қоспағанда, өтеусіз алынған немесе мұраға қалдырылған мүлік, оның ішінде жұмыстар, қызметтер түріндегі табыстары.
Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты жұмсалған шығыстар мөлшерінде айқындалады.
Өтеусіз орындалған жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді қоспағанда, өтеусіз алынған мүліктің құны мүлікті беру күнгі мұндай мүлікті берген тұлғаның бухгалтерлік есебінің деректері бойынша оның баланстық құнының мөлшерімен айқындалады.
Өтеусіз алынған мүліктің, сондай-ақ мұраға қалдырылған мүліктің құнын бухгалтерлік есеп деректерінен айқындау мүмкіндігі болмаған жағдайда, берілген немесе мұраға енгізілген күніне мұндай мүліктің құны мынадай тәсілдердің бірімен:
мұндай мүлік алынған күнтізбелік жылдың бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген құн негізінде;
көрсетілген бағалы қағазды мұраға алған (енгізілген) күні қазақстандық немесе шетелдік қор биржасында саудаланатын бағалы қағаздың бағамдалуы негізінде белгіленеді.
Өтеусіз алынған немесе мұраға қалдырылған мүліктің құнын осы тармақшада белгіленген тәртіппен айқындау мүмкіндігі болмаған жағдайда, құн мүлікті бағалау туралы есептің негізінде айқындалады;»;

"10) доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
11) доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
12) доходы в форме роялти;";
в подпункте 16):
часть первую изложить в следующей редакции:
"доходы от оказания услуг по международной перевозке.";
в части третьей:
в абзаце втором слово "внутри" заменить словами "находящимися на территории";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"транспортировка полезных ископаемых по трубопроводам;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) доход в виде платежа за простой судна под погрузочно-разгрузочными операциями сверх сталийного времени, предусмотренного в договоре (контракте) морской перевозки;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя.
В целях настоящего раздела материальной выгодой признаются, в том числе:
оплата и (или) возмещение стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, полученных физическим лицом-нерезидентом от третьих лиц;
отрицательная разница между стоимостью товаров, работ, услуг, реализованных физическому лицу-нерезиденту, и ценой приобретения или себестоимостью этих товаров, работ, услуг;
списание суммы долга или обязательства физического лица-нерезидента;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) доходы физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем.
В целях настоящего раздела материальной выгодой признаются, в том числе:
оплата и (или) возмещение стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, полученных физическим лицом-нерезидентом от третьих лиц;
отрицательная разница между стоимостью товаров, работ, услуг, реализованных физическому лицу-нерезиденту, и ценой приобретения или себестоимостью этих товаров, работ, услуг;
списание суммы долга или обязательства физического лица-нерезидента;";
подпункты 26) и 29) изложить в следующей редакции:
"26) доходы в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом-нерезидентом от физического лица-резидента.
Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с выполнением таких работ, оказанием услуг.
Стоимость безвозмездно полученного имущества, за исключением безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг, определяется в размере его балансовой стоимости по данным бухгалтерского учета лица, передавшего такое имущество на дату передачи имущества.
В случае невозможности определения стоимости безвозмездно полученного имущества из данных бухгалтерского учета, а также унаследованного имущества стоимость такого имущества на дату передачи или вступления в наследство устанавливается одним из следующих способов:
на основе стоимости, установленной уполномоченным государственным органом в сфере регистрации прав на недвижимое имущество по состоянию на первое января календарного года, в течение которого получено такое имущество;
на основе котировки ценной бумаги, торгуемой на казахстанской или иностранной фондовой бирже, на день получения указанной ценной бумаги (вступления) в наследство.
В случае невозможности определения стоимости безвозмездно полученного или унаследованного имущества в порядке, установленном настоящим подпунктом, стоимость определяется на основе отчета об оценке имущества;";

«29) Қазақстан Республикасының аумағындағы қызмет нәтижесінде пайда болған басқа да табыстар.
Бұл ретте осы баптың 3), 4), 10) – 12), 21-1) және 24) тармақшаларының ережелері:
резиденттің;
егер төлемдер осындай тұрақты мекеменің қызметіне немесе мүлкіне байланысты болса, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместің;
егер филиал, өкілдік қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шартқа немесе осы Кодекстің 191-бабының 4-тармағына сәйкес тұрақты мекеме құрмаған жағдайда, резидент еместің филиалының, өкілдігінің табыстарды есептеуі және (немесе) төлеуі шартымен қолданылады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мыналар:
1) осы Кодекстің ережелеріне сәйкес резидент еместің табыстарынан есептелген және салық агенті өз қаражаты есебінен оны ұстамай Қазақстан Республикасының бюджетіне төлеген табыс салығының сомасы;
2) оларға резидент жүктеген басқарушылық міндеттерді орындауға байланысты басқару органы (директорлар кеңесі немесе өзге орган) мүшелері жұмсаған шығыстар өтемақысы, мынадай шекте:
мұндай шығыстарды растайтын құжаттар (соның ішінде оның құнын төлеу фактісін растайтын құжат болған кезде электрондық билет) негізінде бронь үшін шығыстар төлемін қоса алғанда, басқарушылық міндеттерді орындау орнына бару және қайту жолына нақты жұмсалған шығыстар;
мұндай шығыстарды растайтын құжаттар негізінде тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жұмсалған, бірақ шетелде іссапарда болған мемлекеттік қызметшінің қонақ үйлерден бір орынды стандартты нөмірлерді жалдауы бойынша шығыстарды өтеудің шекті нормаларынан аспайтын шығыстар;
басқарушылық міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасының шегінде қырық тәулікке дейін болған кезең үшін – тәулігіне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған 6 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайтын ақша сомасы;
басқарушылық міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде қырық тәулікке дейін болған кезең үшін – тәулігіне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшерінен аспайтын ақша сомасы резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден табысы болып табылмайды. Бұл ретте, басқарушылық міндеттерді орындау орны тұрақты тұратын орнымен сәйкес келмеуі тиіс.»;
65) 193-бапта:
тақырып «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлік «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша корпоративтік табыстар салығын есептеу мен ұстауды салық агенті:

"29) другие доходы, возникающие в результате деятельности на территории Республики Казахстан.
При этом положения подпунктов 3), 4), 10) - 12), 21-1) и 24) настоящей статьи применяются при условии начисления и (или) выплаты доходов:
резидентом;
нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, если выплаты связаны с деятельностью или имуществом такого постоянного учреждения;
филиалом, представительством нерезидента, в случае, если филиал, представительство не образуют постоянное учреждение в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения или пунктом 4 статьи 191 настоящего Кодекса.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Доходом нерезидента из источников в Республике Казахстан не является:
1) сумма подоходного налога, исчисленная с доходов нерезидента в соответствии с положениями настоящего Кодекса и уплаченная в бюджет Республики Казахстан налоговым агентом за счет собственных средств без его удержания;
2) компенсация расходов членам органа управления (совета директоров или иного органа), понесенных в связи с выполнением возложенных на них резидентом управленческих обязанностей, в пределах:
фактически произведенных расходов на проезд к месту выполнения управленческих обязанностей и обратно, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих такие расходы (в том числе электронного билета при наличии документа, подтверждающего факт оплаты его стоимости);
фактически произведенных расходов на наем жилого помещения на основании документов, подтверждающих такие расходы, но не более предельных норм возмещения расходов по найму одноместных стандартных номеров в отелях государственным служащим, находящимся в командировках за границей;
суммы денег не более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - за период нахождения в пределах Республики Казахстан для выполнения управленческих обязанностей до сорока суток;
суммы денег не более 8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - за период нахождения за пределами Республики Казахстан для выполнения управленческих обязанностей до сорока суток. При этом место выполнения управленческих обязанностей не должно совпадать с местом постоянного проживания.";
65) в статье 193:
заголовок после слова "удержания" дополнить словом "корпоративного";
в пункте 1:
часть первую после слова "облагаются" дополнить словом "корпоративным";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Исчисление и удержание корпоративного подоходного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты, производятся налоговым агентом:

1) есептелген және төленген табыстар бойынша – резидент емес заңды тұлғаға табыстар төлеу күнінен кешіктірмей;
2) шегерімге жатқызылған, есептелген және төленбеген табыстар бойынша – корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімнен кешіктірмей жүргізеді.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың мақсатында бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімі осы Кодекстің 87-бабына сәйкес айқындалады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төлем көзiнен корпоративтік табыс салығын резидент емес заңды тұлғаға табыс төлеудi жүзеге асырудың нысаны мен орнына қарамастан, салық агентi ұстайды.»;
3-тармақта:
бірінші абзац «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы «6» деген цифр «4» деген цифрмен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «резидент эмитентiне жүктеледі» деген сөздер «эмитент резидентіне;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) осы баптың 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілгендерді қоспағанда, осы Кодекстің 193-бабы 5-тармағының 7) тармақшасында белгіленген шарттар орындалмаған кезде, бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алатын резидент емес заңды тұлғаға жүктеледі.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Осы Кодекстің ережелеріне сәйкес резидент еместің табыстарынан есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын салық агенті өз қаражаты есебінен оны ұстамай төлеген кезде, салық агентінің төлем көзінен корпоративтік табыс салығын ұстау және аудару жөніндегі міндеті орындалған болып саналады.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы бөлімнің мақсатында осы Кодекске және Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес салық салу объектілерін түзету кезінде пайда болатын дивидендтерге салық салу кезінде, осы Кодекстің 12-бабы 1-тармағы 14) тармақшасының бірінші бөлігінің екінші-бесінші абзацтарына және екінші бөлігіне сәйкес табысты айқындау табысты төлеу деп түсініледі. Бұл ретте, корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім табысты төлеу күні болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Резидент еместермен жасалған келісімшарттарда Қазақстан Республикасының аумағында және одан тысқары жерлерде жұмыстардың, қызметтердің алуан түрлерінің орындалуын, көрсетілуін көздейтін ережелер болған кезде, осы бапта белгіленген төлем көзінен табыс салығын есептеу және ұстау тәртібі жұмыстардың, қызметтердің әр түріне жеке қолданылады. Бірыңғай өндірістік-технологиялық цикл шеңберінде резидент емес орындаған жұмыстардың, көрсеткен қызметтердің әрбір кезеңі резидент еместердің табыстарынан төлем көзінен табыс салығын есептеу және ұстау мақсатында жұмыстардың, қызметтердің жеке түрі ретінде қаралады.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген келісімшарттар бойынша резидент еместің жалпы табыстар сомасы Қазақстан Республикасында және одан тысқары жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден алынған табыстарға негізделіп бөлінуге тиіс.
Осы тармақтың ережелерін қолдану мақсатында резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден алынған табыстарға және одан тысқары жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден алынған табыстарға резидент еместің жалпы табыс сомасын бөлу негізділігін растайтын есептік құжаттаманың көшірмелерін қызметтер алушыға табыс етуге міндетті.
Осы баптың ережелеріне сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасында салық салынуға тиісті табысының сомасын төмендетуге әкеп соққан резидент еместің табысын негізсіз бөлген кезде, Қазақстан Республикасында да, сол сияқты одан тысқары жерлерде де резидент еместің жоғарыда көрсетілген келісімшарттар бойынша жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден алған жиынтық табыс сомасы салық салуға жатады.»;
5-тармақта:
1) тармақша «сыртқы» деген сөздің алдынан «осы өнім беруге байланысты Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсетуді, жұмыстар орындауды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;

1) не позднее дня выплаты доходов юридическому лицу-нерезиденту - по начисленным и выплаченным доходам;
2) не позднее срока, установленного пунктом 1 статьи 149 настоящего Кодекса для представления декларации по корпоративному подоходному налогу, - по начисленным и невыплаченным доходам, которые отнесены на вычеты.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях настоящей статьи прирост стоимости при реализации ценных бумаг, долей участия определяется в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Корпоративный подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом независимо от формы и места осуществления выплаты дохода юридическому лицу-нерезиденту.";
в пункте 3:
абзац первый после слова "бюджет" дополнить словом "корпоративного";
в подпункте 2) цифру "6" заменить цифрой "4";
в подпункте 4) слова "эмитента-резидента" заменить словами "резидента-эмитента";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) юридическое лицо-нерезидента, за исключением указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 3 настоящей статьи, приобретающего ценные бумаги, доли участия, при невыполнении условий, установленных подпунктом 7) пункта 5 статьи 193 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При уплате налоговым агентом суммы корпоративного подоходного налога, исчисленной с доходов нерезидента в соответствии с положениями настоящего Кодекса, за счет собственных средств без его удержания обязанность налогового агента по удержанию и перечислению корпоративного подоходного налога у источника выплаты считается исполненной.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях настоящего раздела при налогообложении дивидендов, возникающих при корректировке объектов налогообложения в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, под выплатой дохода понимается определение дохода в соответствии с абзацами вторым-пятым части первой и частью второй подпункта 14) пункта 1 статьи 12 настоящего Кодекса. При этом датой выплаты дохода является срок, установленный пунктом 1 статьи 149 настоящего Кодекса для представления декларации по корпоративному подоходному налогу.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При наличии в контрактах, заключенных с нерезидентами, положений, предусматривающих выполнение, оказание различных видов работ, услуг на территории Республики Казахстан и за ее пределами, порядок исчисления и удержания подоходного налога у источника выплаты, установленный настоящей статьей, применяется к каждому виду работ, услуг отдельно. Каждый этап выполненных работ, оказанных услуг нерезидентом в рамках единого производственно-технологического цикла рассматривается как отдельный вид работ, услуг в целях исчисления и удержания подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидентов.
При этом общая сумма доходов нерезидента по вышеуказанным контрактам должна быть обоснованно распределена на доходы, полученные от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан и за ее пределами.
В целях применения положений настоящего пункта нерезидент обязан представить получателю услуг копии учетной документации, подтверждающей обоснованность распределения общей суммы дохода нерезидента на доходы, полученные от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан, и на доходы, полученные от выполнения работ, оказания услуг за ее пределами.
При необоснованном распределении дохода нерезидента, приведшего к занижению суммы дохода нерезидента, подлежащего налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с положениями настоящей статьи, налогообложению подлежит совокупная сумма дохода нерезидента, полученного по вышеуказанным контрактам от выполнения работ, оказания услуг как в Республике Казахстан, так и за ее пределами.";
в пункте 5:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением оказанных услуг, выполненных работ на территории Республики Казахстан, связанных с данной поставкой";
в подпункте 3):
часть первую изложить в следующей редакции:

3) тармақшада:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, бiр мезгiлде мынадай:
дивидендтерді есептеу күніне салық төлеушінің дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерiн үш жылдан астам иеленуі;
дивидендтер төлейтiн заңды тұлғаның дивидендтер төленетін кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
дивидендтер төлейтін заңды тұлғаның активтері құнының 50 пайызынан астамы дивидендтердi төлеу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кездегi дивидендтер салық салуға жатпайды.»;
екінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретiнде енгiзген мүлкiн қоспағанда, заңды тұлғаны таратқан кезде немесе құрылтайшылар, қатысушылар салымдарының мөлшерiн барабар азайту жолымен не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерiн толық немесе iшiнара өтеу жолымен жарғылық капиталды азайтқан кезде, сондай-ақ құрылтайшы, қатысушы заңды тұлғаға қатысу үлесiн алып қойған кезде мүлiктi бөлуден түсетiн табыс түрiнде алынған дивидендтерге ғана қолданылады;»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалар (тұлға) мүлкінің дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның активтері құнындағы үлесі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес айқындалады;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) бір мезгілде мынадай:
акцияларды немесе қатысу үлестерін өткізу күніне салық төлеушінің осы акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
эмитент заңды тұлғаның немесе қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның немесе қатысу үлесін консорциумда өткізетін осындай концорциумға қатысушының жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
эмитент заңды тұлғаның немесе қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның активтері құнының немесе қатысу үлесі өткізілетін консорциумға қатысушылар активтері жалпы құнының 50 пайыздан астамы осындай өткiзу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кезде, егер осы тармақтың 8) тармақшасында өзгеше белгiленбесе, осы Кодекстiң 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлгендердi қоспағанда, осы Кодекстiң 192-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетiлген заңды тұлға шығарған акцияларды немесе заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерiн өткiзу кезiнде құн өсiмiнен түсетiн табыстар;»;

"3) дивиденды, за исключением указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).";
абзац четвертый части второй изложить в следующей редакции:
"дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица или при уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также при изъятии учредителем, участником доли участия в юридическом лице, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных юридическим лицом, или долей участия в юридическом лице или консорциуме, указанные в подпункте 5) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, за исключением указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, если иное не установлено подпунктом 8) настоящего пункта, при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо - эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица - эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);";

66) 194-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетуден түсетін табыстар – 5 пайыз;»;
67) 195-бапта:
тақырып «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы «табыс» деген сөз «корпоративтік табыс» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «есептi салық кезеңiнiң отыз бiрiншi желтоқсанындағы» деген сөздер «корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда осы Кодекстің 148-бабында белгіленген салық кезеңінің соңғы күнгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
«алдын ала төленген төлем бойынша» деген сөздер «алдын ала төлем төленген жағдайда» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бағамы бойынша» деген сөздерден кейін «алдын ала төленген төлем сомасы шегінде» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
«ағымдағы салық кезеңінде» деген сөздер «осы Кодекстің 148-бабында белгіленген салық кезеңі үшін корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда» деген сөздермен ауыстырылсын;
«келесі салық кезеңдерінде» деген сөздер «осындай кезең өткеннен кейін» деген сөздермен ауыстырылсын;
68) 196-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«196-бап. Салық есептiлiгiн табыс ету
Салық агентi өзiнің орналасқан жері бойынша салық органына резидент еместiң табысынан төлем көзiнен ұсталатын корпоративтiк табыс салығы бойынша есеп-қисапты мынадай мерзiмде:
1) бірінші, екінші және үшінші тоқсандар үшін – резидент емеске табыстар төлеу жүргізілген тоқсаннан кейінгі екiншi айдың 15-iнен кешiктiрмей;
2) төртінші тоқсан үшін – резидент емеске табыстар төлеу жүргізілген және (немесе) резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген табыстары шегерімге жатқызылған, осы Кодекстің 148-бабында белгіленген есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей табыс етуге мiндеттi.»;
69) 197-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы «Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес» деген сөздер алып тасталсын;
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) осы Кодекстің 193-бабы 5-тармағының 7) тармақшасында немесе 200-1-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, резидент заңды тұлға шығарған акцияларды және резидент заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн;
5) осы Кодекстің 193-бабы 5-тармағының 7) тармақшасында немесе 200-1-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, резидент емес заңды тұлға шығарған акцияларды және резидент емес заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерiн өткiзу кезiнде резидент еместiң құн өсiмiнен түсетiн табыстарына қолданылады.»;

66) подпункт 5) статьи 194 изложить в следующей редакции:
"5) доходы от оказания услуг по международной перевозке - 5 процентов;";
67) в статье 195:
заголовок после слова "перечисления" дополнить словом "корпоративного";
в пункте 1:
в абзаце первом слово "Подоходный" заменить словами "Корпоративный подоходный";
в подпункте 2) слова "тридцать первое декабря отчетного налогового периода, в котором" заменить словами "последний день налогового периода, установленного статьей 148 настоящего Кодекса, в декларации по корпоративному подоходному налогу, за который";
в подпункте 3):
слова "по выплаченной предоплате" заменить словами "в случае выплаты предоплаты";
после слова "нерезидента" дополнить словами "в пределах суммы выплаченной предоплаты";
в пункте 2:
слова "текущем налоговом периоде" заменить словами "декларации по корпоративному подоходному налогу за налоговый период, установленный статьей 148 настоящего Кодекса";
слова "в последующих налоговых периодах" заменить словами "по истечении такого периода";
68) статью 196 изложить в следующей редакции:
"Статья 196. Представление налоговой отчетности
Налоговый агент обязан представлять в налоговый орган по месту своего нахождения расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента, в следующие сроки:
1) за первый, второй и третий кварталы - не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом, в котором произведена выплата доходов нерезиденту;
2) за четвертый квартал - не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом, установленным статьей 148 настоящего Кодекса, в котором произведена выплата доходов нерезиденту и (или) за который начисленные, но невыплаченные доходы нерезидента отнесены на вычеты.";
69) в статье 197:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "в соответствии с законодательством Республики Казахстан" исключить;
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) акций, выпущенных юридическим лицом-резидентом, и долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента или консорциума при несоответствии условиям, установленным подпунктом 7) пункта 5 статьи 193 или подпунктом 8) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса;
5) акций, выпущенных юридическим лицом-нерезидентом, и долей участия в уставном капитале юридического лица-нерезидента или консорциума при несоответствии условиям, установленным подпунктом 7) пункта 5 статьи 193 или подпунктом 8) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса.";

1-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«201» деген цифрлар «200-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«төлеу күнгi заңды тұлғаның жарғылық капиталы немесе акциялары (қатысу үлестерi)» деген сөздер «төлеу күні заңды тұлғаның активтері» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланушысы (жер қойнауын пайдаланушылары)» деген сөздер «жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдаланушылар)» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
«201» деген цифрлар «200-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«өткізу күнгі консорциумға қатысу үлестерiнiң құнындағы» деген сөздер «өткізу күні консорциумға қатысушылар активтерінің жалпы құнындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланушысы (жер қойнауын пайдаланушылары)» деген сөздер «жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдаланушылар)» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланушысы», «Қазақстан Республикасының осындай жер қойнауын пайдаланушысындағы», «Қазақстан Республикасының осындай жер қойнауын пайдаланушысы» деген сөздер тиісінше «Жер қойнауын пайдаланушы», «осындай жер қойнауын пайдаланушыдағы», «осындай жер қойнауын пайдаланушы» деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші бөліктің үшінші абзацы «акциялардың» деген сөздің алдынан «дивидендтер төленген немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы және жетінші бөліктер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2 тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыреті шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мыналарды:
1) сәйкестендіру нөмірін және (немесе) резиденттік еліндегі оның аналогын және көрсетілген акцияларды (қатысу үлестерін) өткізуші және сатып алушы заңды тұлғаның атауын және (немесе) жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда);
2) көрсетілген акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу бағаларын;
3) жасалған мәміле бойынша табыс төлеу күнін;
4) мәміле жасасқан жылдың алдындағы соңғы үш жылда ол өз қызметін жүзеге асырған мемлекеттердің тізімін қоса алғанда, сатып алушының бұрынғы қызметі туралы мәліметтерді;
5) басқа тұлғалармен мүлікті өткізуші тұлғаның аффилиирленгендігі туралы мәліметтерді (тікелей немесе жанама қатысу мөлшерін) көрсете отырып, осы баптың 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алу-сату жөніндегі мәміле туралы мәліметтерді уәкілетті органға табыс етеді.
2-2. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзырет шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан мәліметтер алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды өзіне сатылы тұрғыда тікелей бағынысты салық органына бір мезгілде хабарлай отырып, осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын иеленетін заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша салық органына жібереді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в пункте 1-1:
в части первой:
цифры "201" заменить цифрами "200-1";
слова "уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица на дату" заменить словами "активов юридического лица на день";
слова "Республики Казахстан" исключить;
в части второй:
цифры "201" заменить цифрами "200-1";
слова "стоимости долей участия консорциума на дату" заменить словами "общей стоимости активов участников консорциума на день";
слова "Республики Казахстан" исключить;
в части третьей слова "Республики Казахстан" исключить;
абзац третий части пятой после слов "на дату", "дате" дополнить словами "выплаты дивидендов или";
части шестую и седьмую исключить;
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченные государственные и местные исполнительные органы, осуществляющие государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, представляют в уполномоченный орган сведения о сделке по купле-продаже ценных бумаг, долей участия, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, с отражением:
1) идентификационного номера и (или) его аналога в стране резидентства и наименования юридического лица и (или) фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица, реализующего и приобретающего указанные акции (доли участия);
2) цены приобретения указанных акций (долей участия);
3) даты выплаты дохода по совершенной сделке;
4) сведений о предыдущей деятельности приобретателя, включая список государств, в которых он осуществлял свою деятельность за последние три года, предшествующие году заключения сделки;
5) сведений об аффилиированности лица, реализующего имущество с другими лицами (размер прямого или косвенного участия).
2-2. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня получения сведений от уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, направляет их в налоговый орган по месту нахождения юридического лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса с одновременным извещением непосредственно подчиненного ему по вертикали налогового органа.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша салық органы осы баптың 2-1-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осындай заңды тұлғаға акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алушы туралы, сондай-ақ мұндай акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу бағасы туралы мәліметтерді жіберуге міндетті.»;
6-тармақтағы «тiркелуге мiндеттi» деген сөздер «тіркелуге жатады» деген сөздермен ауыстырылсын;
8, 9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Табыс салығының сомасын аударуды салық агентi осы Кодекстiң 195-бабында белгiленген мерзiмде жүргiзедi.
Резидент еместердiң табыстарынан төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы бойынша салық есептілігін салық агентi осы Кодекстiң 196 және 203-баптарында белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасындағы өзінің тiркеу есебi орны бойынша салық органына табыс етеді.
9. Жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлға табыс салығын салық агентiнiң қаражаты есебiнен төлеуi мүмкiн. Бұл ретте осындай резидент заңды тұлға табыс салығын салық агентінен табыс салығының сомасы алынған ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмейтін мерзімде бюджетке аударуға тиіс. Резидент еместiң табыстарынан төлем көзiнен ұсталатын табыс салығы бойынша салық есептілігін мұндай резидент заңды тұлға салық агентінен табыс салығының сомасы алынған тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей, резидент заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында орналасқан жері бойынша салық органына табыс етеді.
Осы баптың 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаға салық агентi аударған табыс салығының сомасы осындай резидент заңды тұлғаның табысы болып танылмайды.
10. Салық агентi осы баптың 8 және 9-тармақтарының ережелерін қолданбаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаның осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтер алынған ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмейтін мерзімде резидент емес үшiн құн өсiмiнен түсетiн табыстардан табыс салығын төлеудi өз қаражаты есебiнен дербес жүргiзуге құқығы бар.
Осы баптың 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген резидент заңды тұлға осы тармаққа сәйкес табыс салығын төлеу кезінде осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтер алынған тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей өзінің орналасқан жері бойынша салық органына резидент еместің табыстарынан төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салық есептілігін табыс етуге міндетті.
Бұл ретте резидент емес үшiн төленген салық сомасы жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның салық салынатын табысын айқындау кезiнде шегерiмге жатқызылмайды.

"3. Налоговый орган по месту нахождения юридического лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, в течение пяти рабочих дней со дня получения сведений, указанных в пункте 2-1 настоящей статьи, обязан направить такому юридическому лицу сведения о приобретателе акций (долей участия), а также о цене приобретения таких акций (долей участия).";
в пункте 6 слова "обязан зарегистрироваться" заменить словами "подлежит регистрации";
пункты 8910 и 11 изложить в следующей редакции:
"8. Перечисление суммы подоходного налога производится налоговым агентом в сроки, установленные статьей 195 настоящего Кодекса.
Налоговая отчетность по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с доходов нерезидентов, представляется налоговым агентом в сроки, установленные статьями 196 и 203 настоящего Кодекса, в налоговый орган по месту его регистрационного учета в Республике Казахстан.
9. Подоходный налог может быть уплачен за счет средств налогового агента юридическим лицом-резидентом, являющимся недропользователем. При этом подоходный налог подлежит перечислению в бюджет таким юридическим лицом-резидентом в срок не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором получена сумма подоходного налога от налогового агента. Налоговая отчетность по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с доходов нерезидента, представляется таким юридическим лицом-резидентом не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом, в котором получена сумма подоходного налога от налогового агента, в налоговый орган по месту нахождения юридического лица-резидента в Республике Казахстан.
Сумма подоходного налога, перечисленная налоговым агентом юридическому лицу-резиденту, являющемуся недропользователем, указанному в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, не признается доходом такого юридического лица-резидента.
10. В случае неприменения налоговым агентом положений пунктов 8 и 9 настоящей статьи юридическое лицо-резидент, являющееся недропользователем, имеет право самостоятельно за счет своих средств произвести уплату подоходного налога с доходов от прироста стоимости за нерезидента в срок не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором получены сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
Юридическое лицо-резидент, указанное в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, при уплате подоходного налога в соответствии с настоящим пунктом обязано представить налоговую отчетность по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с доходов нерезидента, в налоговый орган по месту своего нахождения не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом, в котором получены сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
При этом сумма налога, уплаченная за нерезидента, не подлежит вычету при определении налогооблагаемого дохода юридического лица, являющегося недропользователем.

11. Салық агентi осы баптың 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлға осы баптың 7, 8, 9 және 10-тармақтарындағы ережелердi қолданбаған жағдайда, мұндай міндеттемені орындау осы Кодекстің 85 және 86-тарауларында белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаға жүктеледі.»;
12-тармақ алып тасталсын;
70) 198-бапта:
1-1-тармақтың 2) тармақшасындағы «4) тармақшасында» деген сөздер «4) және 5) тармақшаларында» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктің екінші сөйлемі алып тасталсын;
екінші бөліктегі «заңнамасына сәйкес» деген сөздер «заңнамасының нормалары ескеріле отырып,» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігіндегі «заңнамасына сәйкес» деген сөздер «заңнамасының нормалары ескеріле отырып,» деген сөздермен ауыстырылсын;
71) 199-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Таза табыс мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстің 133-бабында көзделген табыстар мен шығыстар сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 137-бабына сәйкес шегетін залалдар сомасына азайтылған, салық салынатын табыс
алу
осы Кодекстің 147-бабының 1-тармағында немесе 2-тармағында белгіленген ставканы осы Кодекстің 133-бабында көзделген табыстар мен шығыстар сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 137-бабына сәйкес шегетін залалдар сомасына азайтылған салық салынатын табысты көбейту жолымен есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы.»;
72) 200-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацта:
«осы Кодекстiң» деген сөздерден кейін «192-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында,» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы «табыстардан» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөліктегі «табыс» деген сөз «корпоративтік табыс» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Осы Кодекстің 562-бабының талаптарын бұза отырып, салық төлеуші ретінде салық органдарында тіркелмеген резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен алатын табыстарына осы Кодекстің 194-бабының 1) тармақшасында белгіленген ставка бойынша шегерімдерді жүзеге асырмастан, төлем көзінен корпоративтік табыс салығын салуға жатады.
Осы Кодекстің 562-бабында белгіленген мерзімді бұза отырып, салық төлеуші ретінде салық органдарында тіркелген, тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға салық салу объектілерін және тұрақты мекеме құрылған күннен бастап оны салық органында тіркеген күнге дейінгі кезеңде туындаған салық салуға байланысты объектілерді салықтың тиісті түрлері бойынша бастапқы декларацияларда көрсетуге, салық агентінің салық міндеттемелерінен басқа, осыған байланысты туындаған салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелерін есептеуге және орындауға міндетті.
Бұл ретте тұрақты мекеме құрылған күннен бастап оны салық органында тіркеген күнге дейінгі кезең үшін осындай резидент емес заңды тұлға есептеген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетілген кезеңге осындай резидент емес заңды тұлғаның табысынан осы тармаққа сәйкес төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына азайтылады.
Азайту салық агентінің салықты ұстауын растайтын құжаттар болған кезде жүргізіледі.»;

11. В случае неприменения налоговым агентом, юридическим лицом-резидентом, являющимся недропользователем, указанным в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, положений пунктов 7, 8, 9 и 10 настоящей статьи исполнение такого обязательства возлагается на юридическое лицо-резидента, являющееся недропользователем, в порядке, установленном главами 85 и 86 настоящего Кодекса.";
пункт 12 исключить;
70) в статье 198:
в подпункте 2) пункта 1-1 слова "подпунктом 4)" заменить словами "подпунктами 4) и 5)";
в пункте 3:
предложение второе части первой исключить;
в части второй слова "в соответствии с законодательством" заменить словами "с учетом норм законодательства";
в части второй пункта 4 слова "в соответствии с законодательством" заменить словами "с учетом норм законодательства";
71) часть вторую пункта 1 статьи 199 изложить в следующей редакции:
"Чистый доход определяется в следующем порядке:
налогооблагаемый доход, уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 137 настоящего Кодекса,
минус
сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного путем произведения ставки, установленной пунктом 1 или пунктом 2 статьи 147 настоящего Кодекса, и налогооблагаемого дохода, уменьшенного на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 137 настоящего Кодекса.";
72) в статье 200:
в части первой пункта 2:
в абзаце первом:
после слов "указанных в" дополнить словами "подпункте 2) пункта 1 статьи 192,";
после слова "перечисление" дополнить словом "корпоративного";
в части второй слово "Подоходный" заменить словами "Корпоративный подоходный";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Доходы юридического лица-нерезидента, не зарегистрированного в налоговых органах в качестве налогоплательщика в нарушение требований статьи 562 настоящего Кодекса, получаемые от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, подлежат обложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты без осуществления вычетов по ставке, установленной подпунктом 1) статьи 194 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика с нарушением сроков, установленных статьей 562 настоящего Кодекса, обязано отразить в первоначальных декларациях по соответствующим видам налогов объекты обложения и объекты, связанные с налогообложением, возникшие за период с даты образования постоянного учреждения до даты его регистрации в налоговом органе, исчислить и исполнить возникшие в связи с этим налоговые обязательства по уплате налогов, кроме налоговых обязательств налогового агента.
При этом сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного таким юридическим лицом-нерезидентом за период с даты образования постоянного учреждения до даты его регистрации в налоговом органе, уменьшается на сумму корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии с настоящим пунктом с доходов такого юридического лица-нерезидента за указанный период.
Уменьшение производится при наличии документов, подтверждающих удержание налога налоговым агентом.";

73) 25-тарау мынадай мазмұндағы 200-1-баппен толықтырылсын:
«200-1-бап. Резидент емес жеке тұлғаның салық салуға жатпайтын
табыстары
1. Резидент емес жеке тұлғаның мынадай табыстары салық салуға жатпайды:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде олардың банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдары бойынша резидент емес жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
2) сыртқы сауда қызметі жөніндегі келісімшартқа байланысты Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген қызметтерді қоспағанда, осы сыртқы сауда қызметі шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар жеткізумен байланысты төлемдер;
3) резидент сатып алушылар төлеген сатып алу кезіндегі борыштық бағалы қағаздар бойынша жинақталған (есептелген) сыйақылар сомалары;
4) осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, бір мезгілде мынадай:
дивидендтерді есептеу күніне салық төлеушінің дивидендтер төленетін акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
дивидендтер төлейтін заңды тұлғаның дивидендтер төленетін кезең ішінде жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
дивидендтер төлейтін заңды тұлға активтері құнының 50 пайыздан астамы дивидендтердi төлеу күнiне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кездегi дивидендтер.
Осы тармақшаның ережелері:
акциялар бойынша, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төлеуге жататын табыс;
заңды тұлға өзінің құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза табыстың бір бөлігі;
құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретiнде енгiзген мүлкiн қоспағанда, заңды тұлға таратылған кезде немесе құрылтайшылардың, қатысушылардың салым мөлшерін барабар азайту арқылы не құрылтайшылардың, қатысушылардың үлестерін толық немесе ішінара өтеу арқылы жарғылық капиталды азайту кезінде, сондай-ақ заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесін құрылтайшының, қатысушының алып қойған кезінде, мүлікті бөлуден түсетін табыс түрінде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтерге ғана қолданылады.
Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің дивидендтер төлейтін заңды тұлғаның активтері құнындағы үлесі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес айқындалады;
5) ашық пайлық инвестициялық қорлардың пайлары бойынша оларды осы қордың басқарушы компаниясы сатып алған кездегі табыстар;

73) главу 25 дополнить статьей 200-1 следующего содержания:
"Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента, не
подлежащие налогообложению
1. Налогообложению не подлежат следующие доходы физического лица-нерезидента:
1) вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам-нерезидентам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан;
2) выплаты, связанные с поставкой товаров на территорию Республики Казахстан в рамках внешнеторговой деятельности, за исключением услуг, оказанных на территории Республики Казахстан, связанных с контрактом по данной внешнеторговой деятельности;
3) суммы накопленных (начисленных) вознаграждений по долговым ценным бумагам при их покупке, оплаченные покупателями-резидентами;
4) дивиденды, за исключением указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
на день начисления дивидендов налогоплательщик владеет акциями или долями участия, по которым выплачиваются дивиденды, более трех лет;
юридическое лицо, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).
Положения настоящего подпункта применяются только к дивидендам, полученным от юридического лица-резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица или при уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов учредителей, участников либо путем полного или частичного погашения долей учредителей, участников, а также при изъятии учредителем, участником доли участия в уставном капитале юридического лица, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом доля имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем), в стоимости активов юридического лица, выплачивающего дивиденды, определяется в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;
5) доходы по паям открытых паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

6) осындай дивидендтер мен сыйақылар есебіне жатқызу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақылар;
7) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыстар;
8) бір мезгілде мынадай:
акцияларды немесе қатысу үлестерін өткізу күніне салық төлеушінің осы акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иеленуі;
эмитент заңды тұлғаның немесе қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның немесе қатысу үлесін консорциумда өткізетін осындай концорциумға қатысушының жер қойнауын пайдаланушы болып табылмауы;
эмитент заңды тұлғаның немесе қатысу үлесі өткізілетін заңды тұлғаның активтері құнының немесе қатысу үлесі өткізілетін консорциумға қатысушылар активтері жалпы құнының 50 пайыздан астамы осындай өткiзу күнi жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкiн құрау талаптары орындалған кезде, егер осы тармақтың 9) тармақшасында өзгеше белгiленбесе, осы Кодекстiң 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлгендердi қоспағанда, осы Кодекстiң 192-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетiлген, заңды тұлға шығарған акцияларды немесе заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерiн өткiзу кезiнде құн өсiмiнен түсетiн табыстар;
9) өткізу күні осы қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында немесе шетелдік қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыстар;
10) осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден түсетін табыстар;
11) ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс;
12) Қазақстан Республикасында табысы аз азаматтарды қолдауға (оларға көмек көрсетуге) бағытталған, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын үкіметаралық келісім шеңберіндегі грант қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер;
13) осы Кодекстiң 135-1-бабының 1-тармағында көрсетілген дербес бiлiм беру ұйымының осындай ұйымның қызметкері болып табылатын не Қазақстан Республикасында осындай ұйымның жұмыстарды орындау, оған қызметтер көрсету бойынша қызметiн жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғаға қатысты iс жүзiнде мынадай:
тұруға;
медициналық сақтандыруға;
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi тұрғылықты жерiнен Қазақстан Республикасындағы жұмыс орнына дейiн және қайтар жолында әуе көлiгiмен ұшуға нақты жұмсаған шығыстары түрiндегi материалдық пайда.»;

6) дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
7) вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
8) доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных юридическим лицом, или долей участия в юридическом лице или консорциуме, указанные в подпункте 5) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, за исключением указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, если иное не установлено подпунктом 9) настоящего пункта, при одновременном выполнении следующих условий:
на день реализации акций или долей участия налогоплательщик владеет данными акциями или долями участия более трех лет;
юридическое лицо-эмитент или юридическое лицо, доля участия в котором реализуется, или участник консорциума, который реализует долю участия в таком консорциуме, не является недропользователем;
более 50 процентов стоимости активов юридического лица-эмитента или юридического лица, доля участия в котором реализуется, или общей стоимости активов участников консорциума, доля участия в котором реализуется, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
9) доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, или иностранной фондовой бирже ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
10) доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан, за исключением доходов, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса;
11) доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
12) выплаты, производимые за счет средств гранта в рамках межправительственного соглашения, участником которого является Республика Казахстан, направленного на поддержку (оказание помощи) малообеспеченным гражданам в Республике Казахстан;
13) материальная выгода в виде следующих расходов, фактически произведенных автономной организацией образования, указанной в пункте 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в отношении физического лица-нерезидента, являющегося работником такой организации либо осуществляющего деятельность в Республике Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг такой организации на:
проживание;
медицинское страхование;
проезд воздушным транспортом от места жительства за пределами Республики Казахстан до места работы в Республике Казахстан и обратно.";

74) 201-бапта:
тақырып «көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, резидент емес жеке тұлғаның осы Кодекстiң 192-бабының 1-тармағында айқындалған табыстарына осы Кодекстiң 194-бабында көрсетiлген ставкалар бойынша төлем көзiнен жеке табыс салығы салық шегерiмдерi жүзеге асырылмай салынады.
Төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеуді және ұстауды салық агенті резидент емес жеке тұлғаға табыстар төлеу күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Шетелдік валютамен табысты төлеу кезінде төлем көзінен салық салынатын табыс мөлшері табыс төлеу күнгі валюталар айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, теңгемен қайта есептеледі.
Бюджетке резидент емес жеке тұлғаның табыстарынан жеке табыс салығын аударуды салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша осы тармаққа сәйкес салық ұстауға жататын айдан кейінгі айдың 25-іне дейін жүргізеді.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың мақсатында бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімі осы Кодекстің 87-бабына сәйкес айқындалады.»;
2-тармақта:
«көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
«осы баптың 8-тармағының» деген сөздер «осы Кодекстің 200-1-бабы 1-тармағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеуді салық агенті салық шегерімдерін жүзеге асырмастан, осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 163-бабы 2-тармағында айқындалған табыстарды қоса алғанда, төлем көзінен салық салынатын, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшаларында айқындалған табыстар сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставканы қолдану арқылы жүргізеді.
Төлем көзінен жеке табыс салығын салық агенті осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, резидент емес жеке тұлғаға табыс төлеу күнінен кешіктірмей ұстайды.
Салық агенті осы Кодекстің 161-бабында белгіленген мерзімде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасын аударуға міндетті.
4. Салық агенті резидент емес жеке тұлғаға табыс төлеуді жүзеге асыру нысаны мен орнына қарамастан, төлем көзінен жеке табыс салығын ұстайды.
5. Қызметі осы Кодекстің 191-бабы 7-тармағының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмайтын резидент еместің шетелдік персоналды ұсынуы кезінде мұндай персоналдың Қазақстан Республикасындағы қызметінен алынған табысына төлем көзінен жеке табыс салығы салынады.
Бұл ретте резидент емес жеке тұлғалардың табыстары, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы қызметіне байланысты мұндай персонал алатын өзге материалдық пайда жеке табыс салығын салу объектісі болып табылады.

74) в статье 201:
заголовок после слова "перечисления" дополнить словом "индивидуального";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Доходы физического лица-нерезидента, определенные пунктом 1 статьи 192 настоящего Кодекса, облагаются индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты по ставкам, указанным в статье 194 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов, если иное не установлено настоящей статьей.
Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты, производятся налоговым агентом не позднее дня выплаты доходов физическому лицу-нерезиденту.
При выплате дохода в иностранной валюте размер дохода, облагаемого у источника выплаты, пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на дату выплаты дохода.
Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица-нерезидента в бюджет производится налоговым агентом по месту своего нахождения до 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию в соответствии с настоящим пунктом.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях настоящей статьи прирост стоимости при реализации ценных бумаг, долей участия определяется в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
после слова "перечисление" дополнить словом "индивидуального";
слова "8 настоящей статьи" заменить словами "1 статьи 200-1 настоящего Кодекса,";
пункты 34 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса к сумме доходов, облагаемых у источника выплаты, определенных подпунктами 18), 19), 20), 21) и 22) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, включая доходы, определенные пунктом 2 статьи 163 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов.
Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода физическому лицу-нерезиденту, за исключением случая, указанного в пункте 5 настоящей статьи.
Налоговый агент обязан перечислить суммы индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в сроки, установленные статьей 161 настоящего Кодекса.
4. Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом независимо от формы и места осуществления выплаты дохода физическому лицу-нерезиденту.
5. При предоставлении иностранного персонала нерезидентом, деятельность которого не образует постоянного учреждения в Республике Казахстан в соответствии с положениями пункта 7 статьи 191 настоящего Кодекса, доход такого персонала от деятельности в Республике Казахстан облагается индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты.
При этом объектом обложения индивидуальным подоходным налогом являются доходы физических лиц-нерезидентов, в том числе иная материальная выгода, получаемая таким персоналом в связи с деятельностью в Республике Казахстан.

Егер ұсынылған персоналға табысты резидент емес төлеген жағдайда, жеке табыс салығын есептеу мақсатында салық базасын осы Кодекстің 191-бабының 7-тармағына сәйкес резидент емес табыс ететін құжаттар негізінде салық агенті айқындайды.
Шетелдік персонал табысынан төлем көзінен жеке табыс салығын ұстауды салық агенті резидент емес заңды тұлғаға шетелдік персоналды ұсыну жөніндегі қызметтер үшін табыс төленген кезде жүргізеді.
Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеуді салық агенті салық шегерімдерін жүзеге асырмастан, осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, шетелдік персоналдың осы тармаққа сәйкес айқындалған табыстарының сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставканы қолдану арқылы жүргізеді.
Салық агенті осы Кодекстің 161-бабында белгіленген мерзімде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасын аударуға міндетті.»;
6-тармақта:
бірінші абзац «көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы «6» деген цифр «4» деген цифрмен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тараудың мақсаттары үшін резидент заңды тұлға өз шешімімен осы Кодекстің 161-бабында белгіленген тәртіппен мұндай құрылымдық бөлімше төлеген (төлеуге жататын) төлем көзінен салық салынатын табыстар бойынша өз құрылымдық бөлімшесін төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша салық агенті деп тануға құқылы.»;
4) тармақшадағы «10» деген цифрлар «7» деген цифрмен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «резидент эмитентiне жүктеледі.» деген сөздер «эмитент резидентіне;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) осы баптың 6-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілгендерді қоспағанда, осы Кодекстің 200-1-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында белгіленген талаптар орындалмаған кезде бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алатын резидент емес заңды тұлғаға жүктеледі.»;
7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Осы Кодекстің ережелеріне сәйкес резидент еместің табыстарынан есептелген жеке табыс салығының сомасын салық агенті өз қаражаты есебінен оны ұстамай төлеген кезде, салық агентінің төлем көзінен жеке табыс салығын ұстау және аудару жөніндегі міндеті орындалған болып саналады.»;
75) 202-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
«резидент емес жеке тұлғаның» деген сөздер «Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі жоқ резидент емес заңды тұлғаның қызметкерлері болып табылатын шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«163 - 165-баптарында» деген сөздер «163-бабында» деген сөздермен ауыстырылсын;
1) және 2) тармақшалардағы «резидент емес жеке тұлға» деген сөздер «шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адам» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
«резидент емес жеке тұлға» деген сөздер «шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам» деген сөздермен ауыстырылсын;
«163 - 165-баптарында» деген сөздер «163-бабында» деген деген сөздермен ауыстырылсын;

В случае, если доход выплачивается предоставленному персоналу нерезидентом, налоговая база в целях исчисления индивидуального подоходного налога определяется налоговым агентом на основе документов, представляемых нерезидентом в соответствии с пунктом 7 статьи 191 настоящего Кодекса.
Удержание индивидуального подоходного налога у источника выплаты с дохода иностранного персонала производится налоговым агентом при выплате дохода юридическому лицу-нерезиденту за услуги по предоставлению иностранного персонала.
Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса к сумме доходов иностранного персонала, определенных в соответствии с настоящим пунктом с учетом положений пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов.
Налоговый агент обязан перечислить суммы индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в сроки, установленные статьей 161 настоящего Кодекса.";
в пункте 6:
абзац первый после слова "перечислению" дополнить словом "индивидуального";
в подпункте 2) цифру "6" заменить цифрой "4";
подпункт 3) дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для целей настоящей главы юридическое лицо-резидент своим решением вправе признать налоговым агентом по индивидуальному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, свое структурное подразделение по доходам, облагаемым у источника выплаты, которые выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением, в порядке, установленном статьей 161 настоящего Кодекса;";
в подпункте 4) цифры "10" заменить цифрой "7";
в подпункте 5) слова "эмитента-резидента" заменить словами "резидента-эмитента";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) юридическое лицо-нерезидента, за исключением указанных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 6 настоящей статьи, приобретающего ценные бумаги, доли участия, при невыполнении условий, установленных подпунктом 8) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса.";
пункты 7 и 8 исключить;
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. При уплате налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной с доходов нерезидента в соответствии с положениями настоящего Кодекса, за счет собственных средств без его удержания обязанность налогового агента по удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты считается исполненной.";
75) в статье 202:
в пункте 1:
в абзаце первом части первой:
слова "физического лица-нерезидента" заменить словами "иностранцев и лиц без гражданства, являющихся работниками юридического лица-нерезидента, не имеющего постоянного учреждения в Республике Казахстан,";
слова "статьями 163 - 165" заменить словами "статьей 163";
в подпунктах 1) и 2) слова "физическое лицо-нерезидент" заменить словами "иностранец или лицо без гражданства";
в части второй:
слова "физическое лицо-нерезидент" заменить словами "иностранец или лицо без гражданства";
слова "статьях 163 - 165" заменить словами "статье 163";

2 және 3-тармақтардағы «резидент емес жеке тұлғаның», «резидент емес жеке тұлға», «резидент емес жеке тұлғалармен» деген сөздер тиісінше «шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның», «шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам», «шетелдіктермен немесе азаматтығы жоқ адамдармен» деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салық агентi табыс төлеудi жүзеге асырудың нысаны мен орнына қарамастан, резидент емес заңды тұлғаға табыс төлеу күнінен кешіктірмей төлем көзiнен жеке табыс салығын есептейді және ұстайды.
5. Бюджетке шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның табыстарынан жеке табыс салығын аударуды салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша осы баптың 4-тармағына сәйкес салық ұсталуға жататын айдан кейінгі айдың 25-іне дейін жүргізеді.»;
76) 203-баптағы «өзi орналасқан жердегi салық органына осы Кодекстiң 196-бабында белгiленген мерзiмдерде» деген сөздер «есепті салық кезеңдері кіретін тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей тоқсан сайын салық төлеу орны бойынша салық органына» деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 204-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
78) 205-бапта:
«Жеке» деген сөз «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ағымдағы салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызына дейін Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен кірместен ағымдағы салық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шығу жағдайында, резидент емес жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс етуге және ағымдағы салық кезеңі ішінде жеке табыс салығын төлеуге құқылы. Бұл ретте жеке табыс салығы бойынша декларация ағымдағы салық кезеңінің басынан бастап Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге осындай тұлға шыққан күнге дейінгі кезеңге табыс етіледі.»;
79) 208-баптың 7-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы «4-тармағының» деген сөздер «4 және 5-тармақтарының» деген деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша «резидент емес» деген сөздерден кейін «заңды тұлға құрылған және (немесе) резиденті болып табылатын мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған осындай» деген сөздермен толықтырылсын;
80) 211-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін, резиденттікті растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі;»;
81) 212-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«212-бап. Резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы
көздерден алған табыстарын салық салудан толық
босатуға қатысты халықаралық шартты қолдану тәртiбi

в пунктах 2 и 3 слова "физического лица-нерезидента", "физическим лицом-нерезидентом", "физическими лицами-нерезидентами" заменить соответственно словами "иностранца или лица без гражданства", "иностранцем или лицом без гражданства", "иностранцами или лицами без гражданства";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты исчисляется и удерживается налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода юридическому лицу-нерезиденту независимо от формы и места осуществления выплаты дохода.
5. Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранца или лица без гражданства в бюджет производится налоговым агентом по месту своего нахождения до 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
76) в статье 203 слова "своего нахождения в сроки, установленные статьей 196 настоящего Кодекса" заменить словами "уплаты налога ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом, в который входят отчетные налоговые периоды";
77) пункт 4 статьи 204 исключить;
78) в статье 205:
слово "Декларация" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, декларация";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае выезда за пределы Республики Казахстан в течение текущего налогового периода без последующего въезда на территорию Республики Казахстан до 31 марта года, следующего за текущим налоговым периодом, физическое лицо-нерезидент вправе представить декларацию по индивидуальному подоходному налогу и уплатить индивидуальный подоходный налог в течение текущего налогового периода. При этом декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется за период с начала текущего налогового периода до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.";
79) в части первой пункта 7 статьи 208:
в подпункте 1) слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
подпункт 3) дополнить словами ", составленной в соответствии с требованиями законодательства государства, в котором создано и (или) резидентом которого является такое юридическое лицо";
80) подпункт 3) пункта 4 статьи 211 изложить в следующей редакции:
"3) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса;";
81) статью 212 изложить в следующей редакции:
"Статья 212. Порядок применения международного договора в
отношении полного освобождения от налогообложения
доходов нерезидента, полученных из источников в
Республике Казахстан

1. Егер резидент емес халықаралық шарт жасасқан елдің резиденті болып табылса, мұндай резидент емеске табыс төлеу кезінде немесе резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген табысын шегерімге жатқызу кезінде салық агентінің салық салудан босатуды дербес қолдануға құқығы бар.
2. Осы бапта белгіленген халықаралық шарттың ережелерін қолдану тәртібі осы Кодекстің 212-1, 212-2, 213, 214 және 215-баптарында халықаралық шарттың ережелерін қолдану тәртібі белгіленген табыстарды, сондай-ақ осы Кодекстің 197-бабында айқындалған табыстарды қоспағанда, осы Кодекстің 192-бабында көзделген резидент еместің табыстарына салық салуға қатысты қолданылады.
3. Резидент емес осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін резиденттікті растайтын құжатты салық агентіне табыс еткен кезде халықаралық шарт қолданылады.
Бұл ретте резиденттікті растайтын құжатты резидент емес салық агентіне осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, бірінші болып басталатын мына күндердің бірінен:
1) резидент емеске табыс төленген немесе резидент еместің төленбеген табыстары шегерімге жатқызылған күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанынан;
2) төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салық міндеттемесін орындау мәселесі бойынша жоспарлы салықтық тексеру жүргізілген күнтізбелік жылда аяқталатын, резидент емеске табыс төленген тоқсанды мұндай салықтық тексеруді жүргізудің басталуынан;
3) төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салық міндеттемесін орындау мәселесі бойынша жоспардан тыс салықтық тексеру жүргізілген күнтізбелік жылда аяқталатын, резидент емеске табыс төленген тоқсанды мұндай салықтық тексеруді жүргізу аяқталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей табыс етеді. Жоспардан тыс салықтық тексерудің аяқталған күні нұсқамаға сәйкес айқындалады.
4. Егер резидент емес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемені құруға әкеп соқпайтын мерзім шегінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсеткен немесе жұмыстар орындаған жағдайда, халықаралық шарттың ережелерін қолдану мақсатында резидент емес заңды тұлға осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжатпен бірге салық агентіне құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін не құрылтайшыларды (қатысушыларды) және резидент емес заңды тұлғаның мажоритарлық акционерлерін көрсете отырып, сауда тізілімінен (акционерлер тізілімінен немесе резидент емес тіркелген мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге де ұқсас құжаттан) үзінді көшірмелерді табыс етеді.
Салық агенті табыс етілген құжаттардың және қызметтер көрсетуге немесе жұмыстар орындауға арналған шарттың (келісімшарттың) негізінде резидент еместің осындай шарттың (келісімшарттың) және олар болған кезде байланысты жобалардың шеңберінде қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау нәтижесінде тұрақты мекеме құру фактісін айқындайды.
Резидент еместің Қазақстан Республикасында тұрақты мекемені құру фактісі анықталған кезде, салық агенті Қазақстан Республикасында резидент еместің табыстарын салық салудан босату бөлігінде халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы емес.

1. Налоговый агент имеет право самостоятельно применить освобождение от налогообложения при выплате дохода нерезиденту или при отнесении начисленного, но не выплаченного дохода нерезидента на вычеты, если такой нерезидент является резидентом страны, с которой заключен международный договор.
2. Порядок применения положений международного договора, установленный настоящей статьей, распространяется в отношении налогообложения доходов нерезидента, предусмотренных статьей 192 настоящего Кодекса, за исключением доходов, в отношении которых порядок применения положений международного договора установлен статьями 212-1, 212-2, 213, 214 и 215 настоящего Кодекса, а также доходов, определенных статьей 197 настоящего Кодекса.
3. Международный договор применяется при условии представления нерезидентом налоговому агенту документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
При этом документ, подтверждающий резидентство, представляется нерезидентом налоговому агенту не позднее одной из следующих дат, которая наступит первой, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи:
1) 31 декабря календарного года, в котором произошла выплата дохода нерезиденту или невыплаченные доходы нерезидента отнесены на вычеты;
2) начала проведения плановой налоговой проверки квартала, в котором выплачен доход нерезиденту, оканчивающегося в календарном году, в котором проводится такая налоговая проверка по вопросу исполнения налогового обязательства по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты;
3) не позднее пяти рабочих дней до завершения внеплановой налоговой проверки квартала, в котором выплачен доход нерезиденту, оканчивающегося в календарном году, в котором проводится такая налоговая проверка по вопросу исполнения налогового обязательства по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты. Дата завершения внеплановой налоговой проверки определяется в соответствии с предписанием.
4. В случае, если нерезидент оказывает услуги или выполняет работы на территории Республики Казахстан в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения в Республике Казахстан, в целях применения положений международного договора юридическое лицо-нерезидент наряду с документом, указанным в пункте 3 настоящей статьи, представляет налоговому агенту нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов либо выписки из торгового реестра (реестра акционеров или иного аналогичного документа, предусмотренного законодательством государства, в котором зарегистрирован нерезидент) с указанием учредителей (участников) и мажоритарных акционеров юридического лица-нерезидента.
Налоговый агент на основе представленных документов и договора (контракта) на оказание услуг или выполнение работ определяет факт образования нерезидентом постоянного учреждения в результате оказания услуг или выполнения работ в рамках такого договора (контракта) и связанных проектов при их наличии.
При выявлении факта образования нерезидентом в Республике Казахстан постоянного учреждения налоговый агент не вправе применить положения международного договора в части освобождения доходов нерезидентов в Республике Казахстан.

5. Егер Қазақстан Республикасында тұрақты мекемені құруға әкеп соқпайтын мерзім шегінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау бірлескен қызмет туралы шарттың шеңберінде жүзеге асырылатын болса, онда осындай шартқа қатысушы болып табылатын резидент емес заңды тұлға халықаралық шарттың ережелерін қолдану мақсатында осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген құжатпен қатар салық агентіне бірлескен қызмет туралы шарттың немесе бірлескен қызметке оның қатысу үлесін растайтын өзге құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін табыс етеді.
Егер резидент емес осындай шарттың (келісімшарттың) және байланысты жобалардың шеңберінде қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау нәтижесінде тұрақты мекеме құрмаған жағдайда, салық агенті резидент емес заңды тұлғаның табысына бірлескен қызмет туралы шартта көрсетілген бірлескен қызметке оның қатысу үлесіне барабар халықаралық шарттың немесе бірлескен қызметке оның қатысу үлесін растайтын өзге де құжаттың ережелерін қолдануға құқылы.
6. Салық агенті салық органына табыс етілетін салықтық есептілікте резидент емеске есептелген (төленген) және халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес ұсталған, салық ұстаудан босатылған табыстар сомасын, табыс салығының ставкаларын және халықаралық шарттардың атауларын көрсетуге міндетті.
Бұл ретте салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін, резидент емес салық төлеушінің резиденттігін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін табыс етуге міндетті. Мұндай құжаттың көшірмесі, табыс ету мерзімі осы баптың 3-тармағына сәйкес резидент еместің салық агентіне осындай құжатты тапсырғаннан кейін басталатын, салықтық есептілікті ұсынған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде табыс етіледі.
7. Халықаралық шарттың ережелері заңсыз қолданылып, бұл мемлекеттік бюджетке салықтың төленбеуіне немесе толығымен төленбеуіне әкеп соққан кезде салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
82) мынадай мазмұндағы 212-1 және 212-2-баптармен толықтырылсын:
«212-1-бап. Резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы
көздерден дивидендтер, сыйақылар және (немесе)
роялти түрінде алған табыстарын салық салудан
босатуға немесе оларға төмендетілген салық
ставкасын қолдануға қатысты халықаралық шартты
қолдану тәртiбi
1. Дивидендтер, сыйақылар және (немесе) роялти түрінде резидент емеске табыс төлеу кезінде немесе шегерімге сыйақылар және (немесе) роялти түрінде резидент еместің төленбеген табыстарын жатқызу кезінде, егер мұндай резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушы болып табылатын және халықаралық шарт жасасқан елдің резиденті болып табылатын жағдайда салық агенті тиісті халықаралық шартта көзделген салық салудан босатуды немесе төмендетілген салық ставкаларын дербес қолдануға құқылы.
Осы бөлімнің мақсатында табыстарды иелену, пайдалану, оларға билік ету құқығы бар және мұндай табысқа қатысты делдал, оның ішінде агент, номиналды ұстаушы болып табылмайтын тұлға түпкілікті (нақты) табыстарды алушы (иеленуші) деп түсінілуі керек.

5. В случае если оказание услуг или выполнение работ на территории Республики Казахстан в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения в Республике Казахстан, осуществляется в рамках договора о совместной деятельности, то юридическое лицо-нерезидент, являющийся участником такого договора, в целях применения положений международного договора наряду с документом, указанным в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, представляет налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию договора о совместной деятельности или иного документа, подтверждающего долю его участия в совместной деятельности.
В случае, если нерезидент не образует постоянного учреждения в результате оказания услуг или выполнения работ в рамках такого договора (контракта) и связанных проектов, налоговый агент вправе применить положения международного договора к доходу юридического лица-нерезидента пропорционально доле его участия в совместной деятельности, указанной в договоре о совместной деятельности или иного документа, подтверждающего долю его участия в совместной деятельности.
6. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов нерезиденту и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и наименования международных договоров.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-нерезидента, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса. Копия такого документа представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления нерезидентом такого документа налоговому агенту в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
7. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
82) дополнить статьями 212-1 и 212-2 следующего содержания:
"Статья 212-1. Порядок применения международного договора в
отношении освобождения от налогообложения или
применения сниженной ставки налога к доходам
нерезидента в виде дивидендов, вознаграждений и
(или) роялти, полученных из источников в
Республике Казахстан
1. При выплате доходов нерезиденту в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти или при отнесении невыплаченных доходов нерезидента в виде вознаграждений и (или) роялти на вычеты налоговый агент вправе самостоятельно применить освобождение от налогообложения или сниженную ставку налога, предусмотренную соответствующим международным договором, при условии, если такой нерезидент является окончательным (фактическим) получателем дохода и является резидентом страны, с которой заключен международный договор.
В целях настоящего раздела под окончательным (фактическим) получателем (владельцем) доходов следует понимать лицо, которое имеет право владения, пользования, распоряжения доходами и не является посредником в отношении такого дохода, в том числе агентом, номинальным держателем.

2. Егер сыйақы төлеу түпкілікті (нақты) табысты алушыға (иеленушіге) делдал арқылы жүзеге асырылған жағдайда, салық агентінің бір мезгілде мынадай:
1) шартта (келісімшартта) делдал арқылы түпкілікті (нақты) сыйақы алушы (иеленуші) болып табылатын әрбір тұлға бойынша осындай тұлғаның деректерін (жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауын; бар болған жағдайда инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірін (немесе оның аналогын); инкорпорация еліндегі мемлекеттік тіркелу нөмірін (немесе оның аналогын)) көрсете отырып, сыйақы сомасы көрсетілген;
2) салық агентіне осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес түпкілікті (нақты) сыйақы алушы (иеленуші) болып табылатын адамдардың резиденттігін растайтын құжат ұсынылған талаптар сақталған кезде осындай түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) резиденті болып табылатын мемлекетпен жасасқан тиісті халықаралық шартта көзделген, табыс салығынан босатуға немесе оның төмендетілген ставкасын қолдануға құқығы бар.
Бұл ретте, резиденттікті растайтын құжат осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген бірінші болып басталатын күндердің бірінен кешіктірілмей салық агентіне табыс етіледі.
3. Салық агенті салық органына табыс етілетін салықтық есептілікте резидент емеске есептелген (төленген) және халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес ұсталған, салық ұстаудан босатылған табыстар сомасын, табыс салығының ставкаларын және халықаралық шарттардың атауларын көрсетуге міндетті.
Бұл ретте салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін, резидент емес салық төлеушінің (түпкілікті (нақты) табыс алушының (иеленушінің) резиденттігін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін табыс етуге міндетті. Мұндай көшірме, табыс ету мерзімі резидент еместің осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінде мұндай құжатты салық агентіне тапсырғаннан кейін басталатын салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде беріледі.
4. Салық агенті осы баптың 2-тармағында белгіленген тәртіппен резидент емеске делдал арқылы сыйақы түрінде табыс төлеу кезінде халықаралық шарттың ережелерін қолданбаған жағдайда, салық агенті осы Кодекстің 194-бабында белгіленген ставка бойынша төлем көзінен табыс салығын ұстауға міндетті.
Ұсталған табыс салығының сомасы осы Кодекстің 195-бабында белгіленген мерзімде аударылуға жатады.

2. В случае, если выплата вознаграждения осуществляется окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода через посредника, налоговый агент имеет право применить освобождение или сниженную ставку подоходного налога, предусмотренную соответствующим международным договором с государством, резидентом которого является такой окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода при одновременном выполнении следующих условий:
1) в договоре (контракте) отражены суммы вознаграждения по каждому лицу, являющемуся окончательным (фактическим) получателем (владельцем) вознаграждения через посредника, с указанием данных такого лица (фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица или наименования юридического лица; номера налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при его наличии; номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога);
2) налоговому агенту представлен документ, подтверждающий резидентство лица, являющегося окончательным (фактическим) получателем (владельцем) вознаграждения, соответствующий требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
При этом документ, подтверждающий резидентство, представляется налоговому агенту не позднее одной из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса, которая наступит первой.
3. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов нерезиденту и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и наименования международных договоров.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-нерезидента (окончательного (фактического) получателя (владельца) дохода), соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса. Такая копия представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления нерезидентом такого документа налоговому агенту в одну из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса.
4. В случае неприменения налоговым агентом положений международного договора при выплате нерезиденту дохода в виде вознаграждения через посредника в порядке, установленном пунктом 2 настоящей статьи, налоговый агент обязан удержать подоходный налог у источника выплаты по ставке, установленной статьей 194 настоящего Кодекса.
Сумма удержанного подоходного налога подлежит перечислению в сроки, установленные статьей 195 настоящего Кодекса.

5. Резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушының (иеленушінің) табысының төлем көзінен ұсталған табыс салығын бюджетке салық агенті аударған жағдайда, халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес төлем көзінен артық ұсталған табыс салығын осындай резидент емеске қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) салық агентіне:
1) делдалмен жасасқан, онда осындай тұлғаның деректерін (жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) немесе заңды тұлғаның атауын; бар болған жағдайда инкорпорация елінде салықтық тіркелу нөмірін (немесе оның аналогын); инкорпорация елінде мемлекеттік тіркелу нөмірін (немесе оның аналогын)) көрсете отырып, осындай резидент еместің сыйақы сомасы көрсетілген шарттың (келісімшарттың);
2) осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін сыйақы түрінде табыс алған кезеңде оның резиденттігін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды, егер халықаралық шартта өзге мерзімдер белгіленбесе, резидент емес бюджетке төлем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аудару күнінен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Бұл ретте, резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушыға (иеленушіге) артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.
6. Осы баптың 5-тармағының талаптарын орындау кезінде салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушының (иеленушінің) сыйақы түрінде табыстарынан табыс салығын ұстау және аудару жүргізілген салық кезеңіне төмендетілген салық ставкасын немесе салық салудан босату қолданылған кездегі азайтылған сомаға төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша қосымша есептеуді табыс етуге құқылы.
Көрсетілген жағдайда төлем көзінен ұсталған табыс салығының артық төленген сомасын салық агентінің есебіне жатқызу осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
7. Халықаралық шарттың ережелері заңсыз қолданылып, бұл бюджетке салықтың төленбеуіне немесе толығымен төленбеуіне әкеп соққан кезде салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
212-2-бап. Резидент еместiң депозитарлық қолхаттарының базалық
активі болып табылатын акциялары бойынша дивидендтер
түріндегі табыстарын салық салудан ішінара босатуға
қатысты халықаралық шартты қолдану тәртiбi

5. Окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода - нерезидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с положениями международного договора в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода такому нерезиденту.
При этом окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода - нерезидент обязан представить налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию:
1) договора (контракта), заключенного с посредником, в котором отражена сумма вознаграждения такого нерезидента с указанием данных такого лица (фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица или наименования юридического лица; номера налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при его наличии; номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога);
2) документа, подтверждающего его резидентство в период, в котором им получен доход в виде вознаграждения, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются нерезидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет, если иные сроки не установлены международным договором.
При этом возврат излишне удержанного подоходного налога окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - нерезиденту производится налоговым агентом.
6. При выполнении условий пункта 5 настоящей статьи налоговый агент вправе представить в налоговый орган по месту своего нахождения дополнительный расчет по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, на сумму уменьшения при применении сниженной ставки налога или освобождения от налогообложения за налоговый период, в котором произведены удержание и перечисление подоходного налога с доходов окончательного (фактического) получателя (владельца) дохода - нерезидента в виде вознаграждения.
В указанном случае зачет излишне уплаченной суммы подоходного налога, удержанного у источника выплаты, производится налоговому агенту в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.
7. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 212-2. Порядок применения международного договора в
отношении частичного освобождения от
налогообложения доходов нерезидента в виде
дивидендов по акциям, являющимся базовым активом
депозитарных расписок

1. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі табыстарды резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушыға (иеленушіге) депозитарлық қолхаттарды номиналды ұстаушы арқылы төлеу кезінде бір мезгілде мынадай талаптар орындалған:
1) мыналарды:
базалық активі Қазақстан Республикасының резиденті шығарған акциялар болатын депозитарлық қолхаттардың меншік иелері болып табылатын жеке тұлғалардың тегін, атын, әкесінің атын (олар бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауын;
депозитарлық қолхаттардың саны және түрі туралы ақпаратты;
жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттардың атауы мен деректемелерін немесе заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күнін қамтитын депозитарлық қолхаттарды ұстаушылар тізімінің болуы.
Депозитарлық қолхаттарды ұстаушылардың тізімін мына тұлғалар:
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын есепке алуды және оны растауды жүзеге асыруға арналған шарт депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялардың эмитент резиденті мен осындай ұйым арасында жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығын иеленетін ұйым; немесе
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын есепке алуды және оны растауды жүзеге асыруға арналған шарт депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялардың эмитент резиденті мен осындай ұйым арасында жасалған жағдайда, шет мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығын иеленетін өзге ұйым жасайды;
2) осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін, депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша түпкілікті (нақты) дивидендтер алушы (иеленуші) болып табылатын адамдардың резиденттігін растайтын құжаттың болуы кезінде салық агентінің осындай түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) резиденті болып табылатын мемлекетпен тиісті халықаралық шартта көзделген, табыс салығының төмендетілген ставкасын қолдануға құқығы бар.
Бұл ретте резиденттікті растайтын құжат осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген бірінші болып басталатын күндердің бірінен кешіктірілмей салық агентіне табыс етіледі.
2. Салық агенті халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген (төленген) және ұсталған, салық ұстаудан босатылған табыстар сомасын, табыс салығының ставкасын және халықаралық шарттардың атауын салық органына табыс етілетін салық есептілігінде көрсетуге міндетті.
Бұл ретте, салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін резидент емес салық төлеушінің резиденттігін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін табыс етуге міндетті. Мұндай көшірме, табыс ету мерзімі резидент еместің осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінде мұндай құжатты салық агентіне тапсырғаннан кейін басталатын салық есептілігі табыс етілген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде беріледі.

1. При выплате доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - нерезиденту через номинального держателя депозитарных расписок налоговый агент имеет право применить сниженную ставку подоходного налога, предусмотренную соответствующим международным договором с государством, резидентом которого является окончательный (фактический) получатель (владелец) такого дохода, при одновременном выполнении следующих условий:
1) наличия списка держателей депозитарных расписок, содержащих:
фамилии, имена, отчества (при их наличии) физических лиц или наименования юридических лиц, являющихся собственниками депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции, выпущенные резидентом Республики Казахстан;
информацию о количестве и виде депозитарных расписок;
наименование и реквизиты документов, удостоверяющих личность физических лиц, или номера и даты государственных регистраций юридических лиц.
Список держателей депозитарных расписок составляется следующими лицами:
организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акций, являющихся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
или иной организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг иностранного государства, в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акций, являющихся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
2) наличия документа, подтверждающего резидентство лица, являющегося окончательным (фактическим) получателем (владельцем) дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
При этом документ, подтверждающий резидентство, представляется налоговому агенту не позднее одной из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса, которая наступит первой.
2. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и наименования международных договоров.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-нерезидента, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса. Такая копия представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления нерезидентом такого документа налоговому агенту в одну из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса.

3. Осы баптың 1-тармағында белгіленген тәртіппен депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде резидент емеске табыстар төлеу кезінде салық агенті халықаралық шарттың ережелерін қолданбаған жағдайда, салық агенті осы Кодекстің 194-бабында белгіленген ставка бойынша төлем көзінен табыс салығын ұстауға міндетті.
Ұсталған табыс салығының сомасы осы Кодекстің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде бюджетке аударылуға жатады.
4. Салық агенті резидент еместің табыстарынан ұсталған табыс салығын бюджетке аударған жағдайда, төлем көзінен артық ұсталған табыс салығын осындай резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушының халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте, резидент емес салық агентіне:
1) базалық активі эмитент резиденттің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттарға меншік құқығын растайтын құжаттың;
2) осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін дивидендтер түрінде табыс алған кезеңде оның резиденттігін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмелерін табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды, егер халықаралық шартта өзге мерзім белгіленбесе, резидент емес бюджетке төлем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аудару күнінен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Бұл ретте резидент емеске артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.
5. Салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі резидент еместің табыстарынан табыс салығын ұстау және аудару жүргізілген салық кезеңіне төмендетілген салық ставкасы қолданылған кездегі табыс салығының азаю сомасына төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша қосымша есептеуді табыс етуге құқылы.
Көрсетілген жағдайда төлем көзінен ұсталған табыс салығының артық төленген сомасын салық агентінің есебіне жатқызу осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
6. Халықаралық шарттың ережелері заңсыз қолданылып, бұл бюджетке салықтың төленбеуіне немесе толығымен төленбеуіне әкеп соққан кезде салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
83) 213-бапта:
тақырыптағы «халықаралық тасымалдарда тұрақты мекеме арқылы резидент еместiң көлiк қызметiн көрсетуден» деген сөздер «тұрақты мекеме арқылы резидент еместiң халықаралық тасымал жөніндегі қызметтер көрсетуден» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктегі «халықаралық тасымалда көлiк қызметiн» деген сөздер «халықаралық тасымал жөніндегі қызметтер» деген сөздермен ауыстырылсын;

3. В случае неприменения налоговым агентом положений международного договора при выплате нерезиденту доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи, налоговый агент обязан удержать подоходный налог у источника выплаты по ставке, установленной статьей 194 настоящего Кодекса.
Сумма удержанного подоходного налога подлежит перечислению в бюджет в срок, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 настоящего Кодекса.
4. Окончательный (фактический) получатель дохода - нерезидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с положениями международного договора в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного с доходов такого нерезидента.
При этом нерезидент обязан представить налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию:
1) документа, подтверждающего право собственности на депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции резидента-эмитента;
2) документа, подтверждающего его резидентство, в период, в котором им получен доход в виде дивидендов, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются нерезидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет, если иные сроки не установлены международным договором.
При этом возврат нерезиденту излишне удержанного подоходного налога производится налоговым агентом.
5. Налоговый агент вправе представить в налоговый орган по месту своего нахождения дополнительный расчет по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, на сумму уменьшения подоходного налога при применении сниженной ставки за налоговый период, в котором произведены удержание и перечисление подоходного налога с доходов нерезидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок.
В указанном случае зачет излишне уплаченной суммы подоходного налога, удержанного у источника выплаты, производится налоговому агенту в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.
6. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
83) в статье 213:
в заголовке слова "транспортных услуг в международных перевозках" заменить словами "услуг по международной перевозке";
в пункте 1:
в части первой слова "транспортных услуг в" заменить словами "услуг по";

екінші бөліктегі «4-тармағының» деген сөздер «4 және 5-тармақтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы «халықаралық тасымалда көлiк қызметiн», «Қазақстан Республикасының аумағында көлік қызметін» деген сөздер тиісінше «халықаралық тасымал жөніндегі қызметтер», «халықаралық тасымал жөніндегі қызметтер көрсетуден (халықаралық шартқа сәйкес салық салуға жатпайтын) және Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында тасымал (тасымалдау) қызметтерін» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Халықаралық тасымал жөніндегі қызметтер көрсетумен байланысты шығыстардың сомасы тікелей немесе барабар әдіспен айқындалады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Тікелей әдіс халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетумен байланысты шығыстардың (халықаралық шартқа сәйкес салық салуға жатпайтын) және Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында тасымал (тасымалдау) қызметтерін көрсетумен (салық салуға жататын) байланысты шығыстардың бөлек есебін жүргізу негізінде тиісті шығыстарды айқындауды көздейді.»;
6-тармақта:
«Жанама» деген сөз «Барабар» деген сөзбен ауыстырылсын;
«резидент емес есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстардың» деген сөздер «Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар алуға бағытталған қызметті жүзеге асырумен байланысты резидент еместің шығыстарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тасымалда көлік қызметін» деген сөздер «тасымал жөніндегі қызметтер» деген сөздермен ауыстырылсын;
84) 214 және 215-баптардың 1-тармақтарының екінші бөліктеріндегі «4-тармағының» деген сөздер «4 және 5-тармақтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
85) 216-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі «212-бабында» деген сөздер «212, 212-1 және 212-2-баптарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
86) 217-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«217-бап. Бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын
қайтару тәртiбi
1. Резидент еместiң мынадай жағдайларда:
1) салық агентi резидент еместiң Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстарынан табыс салығын шартты банк салымына немесе бюджетке аударғанда;
2) резидент емес халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құруға әкеп соқпайтын қызметін филиал, өкiлдiк арқылы жүзеге асырғанда;
3) салық төлеушi осы Кодекстiң ережелерiне сәйкес салық төлегенде, осы бапта белгiленген тәртiппен халықаралық шарттың ережелерiне сәйкес табыс салығын қайтарып алуға құқығы бар.
Бұл ретте резидент емес осы Кодекстiң 219-бабында айқындалған құжаттарды қоса бере отырып, төленген табыс салығын халықаралық шарттың негiзiнде бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарып алуға салықтық өтiнiштi (бұдан әрi осы Кодекстiң осы бабының және 218-бабының мақсатында – өтiнiш) салық органына табыс етуге мiндеттi.

в части второй слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
в пункте 3 слова "транспортных услуг в", "транспортных услуг" заменить соответственно словами "услуг по", "услуг по международной перевозке (не подлежащих налогообложению согласно международному договору) и от оказания услуг перевозки (транспортировки) между пунктами, находящимися";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сумма расходов в связи с оказанием услуг по международной перевозке определяется прямым или пропорциональным методом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Прямой метод предусматривает определение соответствующих расходов на основании ведения раздельного учета расходов в связи с оказанием услуг по международной перевозке (не подлежащих налогообложению согласно международному договору) и расходов в связи с оказанием услуг по перевозке (транспортировке) между пунктами, находящимися на территории Республики Казахстан (подлежащих налогообложению).";
в пункте 6:
слово "Косвенный" заменить словом "Пропорциональный";
слова ", понесенных нерезидентом для получения" заменить словами "нерезидента в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение";
слова "транспортных услуг в" заменить словами "услуг по";
84) в частях вторых пунктов 1 статей 214 и 215 слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
85) в части первой пункта 1 статьи 216 слова "установленного статьей 212" заменить словами "установленного статьями 212, 212-1 и 212-2";
86) статью 217 изложить в следующей редакции:
"Статья 217. Порядок возврата подоходного налога из бюджета
или условного банковского вклада
1. Нерезидент имеет право на возврат подоходного налога в соответствии с положениями международного договора в порядке, установленном настоящей статьей, в следующих случаях:
1) перечисления налоговым агентом на условный банковский вклад или в бюджет подоходного налога с доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан;
2) осуществления нерезидентом деятельности в Республике Казахстан через филиал, представительство, не приводящей к образованию постоянного учреждения в соответствии с международным договором;
3) уплаты налога налогоплательщиком в соответствии с положениями настоящего Кодекса.
При этом нерезидент обязан представить в налоговый орган налоговое заявление на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора (далее в целях настоящей статьи и статьи 218 настоящего Кодекса - заявление) с приложением документов, определенных статьей 219 настоящего Кодекса.

2. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, резидент емес өтiнiштi салық агентiнің орналасқан (тұрғылықты) жерi бойынша салық органына қатысты жоғары тұрған орган болып табылатын салық органына екі данада табыс етедi.
Егер салық агентi орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша уәкiлеттi органға тікелей сатылы бағыныстағы салық органында тiркелген жағдайда, өтiнiштi осындай салық органына табыс етеді.
Өтінішті табыс ету тәсіліне қарай, салық органына оны ұсынған күн:
1) келу тәртібімен – салық органы өтінішті қабылдаған күн;
2) почта арқылы хабарламасы бар тапсырысты хатпен – салық органы өтінішті алған күн болып табылады.
3. Халықаралық шарттың талаптарын орындаған және Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен кезде, ұзақ мерзiмдi келiсiмшарттар бойынша жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетудi қоспағанда, резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстар орындау, қызметтер көрсету аяқталғаннан кейiн өтiнiштi ұсынады.
Осы бөлімнің мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт оны жасасқан күннен бастап он екі ай кезең ішінде аяқталмаған жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге арналған келісімшарт болып табылады.
4. Егер халықаралық шартта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші өтінішті салық органына табыс салығының сомаларын шартты банк салымына соңғы орналастырған күннен бастап немесе табыс салығын бюджетке соңғы аударған күннен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Егер халықаралық шартта өзгеше белгіленбесе, резидент емес ұзақ мерзiмдi келiсiмшарттар бойынша өтiнiштi салық органына осы Кодекстiң 46-бабында белгiленген талап қою мерзiмiнiң өтуiнен кешiктiрмей, келiсiмшарттың iс жүзiнде орындалуына қарай табыс етеді.
5. Салық органы мынадай:
1) резидент емес өтінішті осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім өткен соң берген жағдайда, өтінішті қараудан бас тартады. Бұл ретте резидент емес салық органына өтінішті қайта беруге құқылы емес;
2) резиденттігін растайтын құжат осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) резидент емес осы Кодекстің 219-бабында айқындалған құжаттарды бермеген;
4) резидент емес осы баптың 2-тармағының ережелерін сақтамаған жағдайларда, өтінішті қараудан бас тартады.
Бұл ретте салық органының өтінішті қараудан бас тартуы туралы шешімі өтініш пен табыс етілген құжаттар қоса тіркеле отырып, салық органы оларды алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бас тарту себептері көрсетіле отырып, резидент емеске қол қойғызып немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберіледі.

2. Заявление представляется нерезидентом в двух экземплярах в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту нахождения (жительства) налогового агента, если иное не установлено настоящим пунктом.
В случае, если налоговый агент зарегистрирован по месту нахождения (жительства) в налоговом органе, который подчиняется по вертикали непосредственно уполномоченному органу, заявление представляется в такой налоговый орган.
Датой представления заявления в налоговый орган в зависимости от способа его представления является:
1) в явочном порядке - дата приема налоговым органом заявления;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - дата получения налоговым органом заявления.
3. При выполнении условий международного договора и выполнении работ, оказании услуг в Республике Казахстан, за исключением выполнения работ, оказания услуг по долгосрочным контрактам, заявление представляется нерезидентом по завершении выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан.
В целях настоящего раздела долгосрочным контрактом является контракт (договор) на выполнение работ, оказание услуг, не завершенный в течение двенадцатимесячного периода со дня его заключения.
4. Заявление представляется налогоплательщиком в налоговый орган до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего размещения сумм подоходного налога на условном банковском вкладе или со дня последнего перечисления подоходного налога в бюджет, если иное не установлено международным договором.
По долгосрочным контрактам заявление представляется нерезидентом в налоговый орган по мере фактического исполнения контракта не позднее истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, если иное не установлено международным договором.
5. Налоговый орган отказывает в рассмотрении заявления в следующих случаях:
1) подачи нерезидентом заявления по истечении срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи. При этом нерезидент не вправе повторно подать заявление в налоговый орган;
2) несоответствия документа, подтверждающего резидентство, требованиям, установленным пунктами 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса;
3) непредставления нерезидентом документов, определенных статьей 219 настоящего Кодекса;
4) несоблюдения нерезидентом положений пункта 2 настоящей статьи.
При этом решение налогового органа об отказе в рассмотрении заявления направляется нерезиденту с приложением заявления и представленных документов в течение семи рабочих дней со дня их получения налоговым органом с указанием причин отказа под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением.

Салық органы осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша өтінішті қараудан бас тартқан жағдайда, резидент емес өзі жол берген бұзушылықтарды жоятын болса, осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім шегінде қайтадан өтініш беруге құқылы.
6. Салық органы өтiнiштi резидент емес ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте осы тармақта көзделген өтінішті қарау мерзімі мынадай:
1) осы баптың 8-тармағында көрсетілген тақырыптық тексеру жүргізу;
2) салық органы осы баптың 7, 9 және 10-тармақтарында көрсетілген сұрау салуды жіберген күннен бастап мұндай сұрау салуға жауап алған күнге дейінгі кезеңге тоқтатыла тұрады.
7. Резидент еместің өтінішін қарау барысында салық органы басқа салық органдарына, мемлекеттік органдарға, шет мемлекеттердің құзыретті органдарына, банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын өзге ұйымдарға қажетті ақпарат беру туралы, сондай-ақ салықты қайтарып алуға байланысты мәселелер бойынша резидент емеске сұрау салу жіберуге құқылы.
8. Резидент еместің өтінішін қарау кезінде салық органы, осы баптың 10-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, осы Кодекстің 89-тарауында көзделген тәртіппен резидент еместің салықтық өтініші негізінде төленген табыс салығын бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтару мәселесі бойынша тақырыптық тексеру жүргізеді.
9. Егер резидент еместiң Қазақстан Республикасында өкiлдiгi немесе филиалы болған жағдайда, өтiнiштi қарайтын салық органы резидент еместi оның осы Кодекстiң 46-бабында белгiленген талап қою мерзiмiнің өтуі кезеңiнде салық мiндеттемелерін орындауы және Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесiнiң болуы не болмауы нысанасында жоспардан тыс кешендi салықтық тексеру жүргiзуге арналған сұрау салуды өкiлдiктiң немесе филиалдың орналасқан жерi бойынша салық органына жiберуге мiндеттi.
10. Салық агенті таратылған, банкрот болған жағдайда, салық органы өтініші қаралып жатқан резидент еместің резиденттiк елiнiң құзыреттi органына салық агентi мен резидент еместiң өзара қарым-қатынастары туралы ақпарат беру жөнінде сұрау салу жiберуге құқылы.
Бұл ретте осы баптың 11-тармағында көрсетілген шешім салық қызметі органдарының сұрау салуына резидент еместің резиденттiк елiнiң құзыреттi органынан алынған ақпарат және (немесе) таратылған немесе банкрот деп танылған салық агенті ұсынған, төлем көзінен ұсталған табыс салығы бойынша салық есептілігінің деректері негізінде қабылданады.
Шет мемлекеттің құзыретті органы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша жіберілген сұрау салу бойынша мәліметтер ұсынудан жазбаша бас тартқан немесе кемінде екі жылдан астам мерзімде жауап ұсынылмаған жағдайда, салық органы өтінішті қараудан бас тартуға міндетті. Бұл ретте салық төлеуші осы Кодекстің 226-бабының ережелеріне сәйкес өзара келісу рәсіміне бастамашылық жасауға құқылы.

В случае отказа налогового органа в рассмотрении заявления по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта, нерезидент вправе в пределах срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи, повторно подать заявление, если им будут устранены допущенные нарушения.
6. Налоговый орган рассматривает заявление в течение тридцати рабочих дней со дня его представления нерезидентом.
При этом срок рассмотрения заявления, предусмотренный настоящим пунктом, приостанавливается на период:
1) проведения тематической проверки, указанной в пункте 8 настоящей статьи;
2) с даты направления налоговым органом запроса, указанного в пунктах 7, 9 и 10 настоящей статьи, до даты получения ответа на такой запрос.
7. В ходе рассмотрения заявления нерезидента налоговый орган вправе направить запрос в другие налоговые органы, государственные органы, в компетентные органы иностранных государств, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и иные организации, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, о предоставлении необходимой информации, а также нерезиденту по вопросам, связанным с возвратом налога.
8. При рассмотрении заявления нерезидента налоговый орган проводит в порядке, предусмотренном главой 89 настоящего Кодекса, тематическую проверку по вопросу возврата уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента, за исключением случая, указанного в пункте 10 настоящей статьи.
9. В случае, если нерезидент имеет представительство или филиал в Республике Казахстан, налоговый орган, рассматривающий заявление, обязан направить в налоговый орган по месту нахождения представительства или филиала запрос на проведение внеплановой комплексной налоговой проверки нерезидента за период срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, на предмет исполнения им налоговых обязательств и наличия либо отсутствия постоянного учреждения в Республике Казахстан.
10. В случае ликвидации, банкротства налогового агента, налоговый орган вправе направить запрос в компетентный орган страны резидентства нерезидента, заявление которого рассматривается, о предоставлении информации о взаимоотношениях налогового агента и нерезидента.
При этом решение, указанное в пункте 11 настоящей статьи, принимается на основании полученной информации от компетентного органа страны резидентства нерезидента на запрос органов налоговой службы, и (или) данных налоговой отчетности по подоходному налогу, удержанному у источника выплаты, предоставленной ликвидированным или признанным банкротом налоговым агентом.
В случае письменного отказа компетентного органа иностранного государства в представлении сведений по запросу, направленному по основаниям, предусмотренным частью первой настоящего пункта, или непредставления ответа в течение более чем двух лет налоговый орган обязан отказать в рассмотрении заявления. При этом налогоплательщик вправе инициировать процедуру взаимного согласования в соответствии с положениями статьи 226 настоящего Кодекса.

11. Резидент еместің өтінішін қарау қорытындылары бойынша салық органы мынадай:
1) төлем көзінен ұсталған табыс салығын толықтай немесе оның бір бөлігін қайтару туралы;
2) төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешімдердің бірін шығарады.
Салық органының шешімі жазбаша нысанда ресімделеді және оған басшы немесе оның орынбасары қол қояды.
Салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын толықтай немесе оның бір бөлігін қайтару туралы шешім қабылдаған кезде ұсынылған өтініште халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтаруға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі және өтініш басшының немесе оның орынбасарының қолымен және салық органының мөрімен куәландырылады.
Төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтаруға арналған өтінішті қарау нәтижелері бойынша салық органының шешімінде:
1) шешім қабылданған күн;
2) шешім қабылдаған салық органының атауы;
3) өтініш берген резидент еместің толық атауы;
4) болған жағдайда резидент еместің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірі (немесе оның аналогы);
5) қайтару туралы шешім қабылданған жағдайда – бюджеттен немесе шартты банк салымынан резидент емеске қайтаруға жататын табыс салығының сомасы;
6) төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешім шығарылған жағдайда – Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сілтеме жасалған және (немесе) мұндай шешім шығарған кезде салық органы басшылыққа алған шет мемлекеттің құзыретті органынан салық қызметі органының сұрау салуы негізінде алынған ақпарат көрсетілген негіздеме көрсетілуге тиіс.
12. Жоғары тұрған салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын толықтай немесе оның бір бөлігін қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, шешімнің және резидент еместің өтінішінің көшірмелерін осындай салық органы резидент еместің табыстарынан төленген төлем көзінен табыс салығын ұстауды жүргізген салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органына жібереді.
13. Бюджетке табыс салығы төленген және салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органы резидент емеске осындай шешім қабылданған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 602-бабында көзделген тәртіппен халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес бюджеттен табыс салығының сомасын қайтаруды жүргізеді.

11. По итогам рассмотрения заявления нерезидента налоговым органом выносится одно из следующих решений:
1) о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части;
2) об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты.
Решение налогового органа оформляется в письменной форме и подписывается руководителем или его заместителем.
При принятии налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части, на представленном заявлении проставляется сумма подоходного налога, подлежащая возврату в соответствии с положениями международного договора, и само заявление заверяется подписью руководителя или его заместителя, и печатью налогового органа.
В решении налогового органа по результатам рассмотрения заявления на возврат подоходного налога, удержанного у источника выплаты, должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) наименование налогового органа, принявшего решение;
3) полное наименование нерезидента, подавшего заявление;
4) номер налоговой регистрации в стране инкорпорации нерезидента (или его аналога) при его наличии;
5) в случае принятия решения о возврате - сумма подоходного налога, подлежащая возврату нерезиденту из бюджета или условного банковского вклада;
6) в случае вынесения решения об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, - обоснование со ссылкой на нормы законодательства Республики Казахстан и (или) с указанием информации, полученной на основании запроса органа налоговой службы от компетентного органа иностранного государства, которыми руководствовался налоговый орган при вынесении такого решения.
12. В случае принятия вышестоящим налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части копии решения и заявления нерезидента направляются таким налоговым органом в налоговый орган, в котором зарегистрирован по месту нахождения (жительства) налоговый агент, производивший удержание подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидента.
13. В случае уплаты подоходного налога в бюджет и принятия налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, налоговый орган, в котором зарегистрирован по месту нахождения (жительства) налоговый агент, производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога из бюджета в соответствии с положениями международного договора в порядке, предусмотренном статьей 602 настоящего Кодекса, в течение тридцати рабочих дней со дня принятия такого решения.

14. Табыс салығын шартты банк салымына аударған және салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк резидент емеске шартты банк салымынан төленетін табыс салығының өтiнiште көрсетiлген сомасын және есептелген банк сыйақылары сомасын қайтаруды жүргізеді. Бұл ретте салық органы куәландырған өтінішті банкке резидент емес өз бетінше табыс етеді.
15. Салық органының шешімі резидент еместің өтінішінің бір данасы қоса тіркеле отырып, резидент емеске қол қойғызып тапсырылады немесе алуы туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберіледі.
Тапсыру күні немесе почтаның немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына резидент еместің белгі қойған күні салық органының шешімін резидент еместің алған күні болып табылады.
16. Резидент емес осы баптың 11-тармағында көрсетілген салық органының шешімімен келіспеген жағдайда, оған салық органының шешімін алған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде уәкілетті органға шағымдануға құқылы.
Бұл ретте резидент емес:
1) уәкілетті органға – өтінішті қоспағанда, салық органы шешімінің көшірмесін, сондай-ақ осы Кодекстің 219-бабында белгіленген құжаттарды қоса тіркей отырып, жазбаша нысандағы шағымды;
2) резидент емес шешіміне шағымданған салық органына – уәкілетті органға жіберілген шағымның көшірмесін жіберуге тиіс.
Шағымда:
1) резидент еместің шағымға қол қойған күні;
2) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) не шағым беруші тұлғаның толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) болған жағдайда резидент еместің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірі (немесе оның аналогы);
4) шешіміне резидент емес шағымданған салық органының атауы;
5) шағым беруші резидент емес өзінің талаптарын негіздейтін мән-жайлар және осы мән-жайларды растайтын дәлелдемелер;
6) қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетілуге тиіс.
17. Уәкілетті орган резидент емеске мынадай:
1) резидент емес осы баптың 16-тармағында белгіленген мерзім өткен соң шағымды берген;
2) шағымның мазмұны осы баптың 16-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) резиденттікті растайтын құжат осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
4) резидент емес осы Кодекстің 219-бабында белгіленген құжаттарды ұсынбаған;
5) резидент емес осы баптың 11-тармағында көрсетілген салық органының шешіміне сотқа шағым (арыз) берген жағдайларда, шағым ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде резидент еместің шағымын қараудан бас тартуы туралы шешім жібереді.

14. В случае перечисления подоходного налога на условный банковский вклад и принятия налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, банк производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога с условного банковского вклада, указанной в заявлении, и суммы начисленных банковских вознаграждений. При этом заявление, заверенное налоговым органом, представляется в банк нерезидентом самостоятельно.
15. Решение налогового органа с приложением одного экземпляра заявления нерезидента вручается нерезиденту под роспись или направляется по почте заказным письмом с уведомлением о получении.
Датой получения решения налогового органа нерезидентом является дата вручения или отметки нерезидента в уведомлении почтовой или иной организации связи.
16. В случаях несогласия с решением налогового органа, указанным в пункте 11 настоящей статьи, нерезидент вправе обжаловать его в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня получения решения налогового органа.
При этом нерезидент должен направить:
1) в уполномоченный орган - жалобу в письменной форме с приложением копии решения налогового органа, а также документов, установленных статьей 219 настоящего Кодекса, за исключением заявления;
2) в налоговый орган, решение которого обжалуется нерезидентом, - копию жалобы, направленной в уполномоченный орган.
В жалобе должны быть указаны:
1) дата подписания жалобы нерезидентом;
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, подающего жалобу, его место жительства (место нахождения);
3) номер налоговой регистрации в стране инкорпорации нерезидента (или его аналога) при его наличии;
4) наименование налогового органа, решение которого обжалуется нерезидентом;
5) обстоятельства, на которых нерезидент, подающий жалобу, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие эти обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
17. Уполномоченный орган направляет нерезиденту решение об отказе в рассмотрении жалобы нерезидента в течение пяти рабочих дней со дня представления жалобы в следующих случаях:
1) подачи нерезидентом жалобы по истечении срока, установленного пунктом 16 настоящей статьи;
2) несоответствия содержания жалобы требованиям, установленным пунктом 16 настоящей статьи;
3) несоответствия документа, подтверждающего резидентство, требованиям, установленным пунктами 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса;
4) непредставления нерезидентом документов, установленных статьей 219 настоящего Кодекса;
5) подачи нерезидентом жалобы (заявления) в суд на решение налогового органа, указанное в пункте 11 настоящей статьи.

Уәкілетті орган осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша шағымды қараудан бас тартқан жағдайда резидент емес өзі жол берген бұзушылықтарды жоятын болса, шағымды қараудан бас тарту туралы шешімді алған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде қайта беруге құқылы.
18. Уәкілетті орган шағымды резидент емес ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
19. Уәкілетті орган шет мемлекеттің құзыретті органына немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ резидент емеске оның өтінішін қарауға байланысты мәселелер бойынша қажетті ақпаратты ұсыну туралы сұрау салу жіберген жағдайда, резидент еместің шағымын қарау мерзімі осындай ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
20. Резидент еместің шағымын қараудың қорытындылары бойынша уәкілетті орган мынадай:
1) төлем көзінен ұсталған табыс салығын толықтай немесе оның бір бөлігін қайтару туралы;
2) төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешімдердің бірін шығарады.
Уәкілетті органның шешімі жазбаша нысанда ресімделіп, оған басшы немесе оның орынбасары қол қояды және резидент емеске қол қойғызып тапсырылады немесе алуы туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберіледі.
Тапсыру күні немесе почтаның немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына резидент еместің белгі қойған күні салық органының шешімін резидент еместің алған күні болып табылады.
Уәкілетті органның шағымды қарау нәтижелері бойынша шешімінде мыналар:
1) шешім қабылданған күн;
2) өтініш берген резидент еместің толық атауы;
3) болған жағдайда резидент еместің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірі (немесе оның аналогы);
4) қайтару туралы шешім қабылданған жағдайда – мемлекеттік бюджеттен немесе шартты банк салымынан резидент емеске қайтаруға жататын табыс салығының сомасы;
5) төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешім шығарылған жағдайда – мұндай шешім шығарған кезде салық органы басшылыққа алған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сілтеме жасалған және (немесе) шет мемлекеттің құзыретті органынан салық қызметі органының сұрау салуы негізінде алынған ақпарат көрсетілген негіздеме көрсетілуге тиіс.
21. Уәкілетті орган шешімінің көшірмесі шешіміне резидент емес шағымданған салық органына жіберіледі.
Уәкілетті орган төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, шешіміне резидент емес шағымданған салық органы резидент еместің осындай салық органына бұрын ұсынған өтінішінде халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтаруға жататын табыс салығының сомасын көрсетеді. Осындай салық органының уәкілетті орган шешімінің көшірмесін алған күні өтінішті куәландыру күні болып табылады. Бұл ретте өтініш басшының немесе оның орынбасарының қолымен және осындай салық органының мөрімен куәландырылады және резидент емеске қол қойғызып тапсырылады немесе алуы туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы немесе келу тәртібімен жіберіледі.
Шешіміне резидент емес шағымданған жоғары тұрған салық органы көрсетілген шешімнің көшірмесін және осындай резидент еместің куәландырылған өтінішін резидент еместің табыстарынан төлем көзінен табыс салығын ұстауды жүргізген салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органына жібереді.

В случае отказа уполномоченным органом в рассмотрении жалобы по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта, нерезидент вправе в течение девяноста календарных дней со дня получения решения об отказе в рассмотрении жалобы повторно подать ее, если им будут устранены допущенные нарушения.
18. Уполномоченный орган рассматривает жалобу в течение тридцати рабочих дней со дня ее представления нерезидентом.
19. Срок рассмотрения жалобы нерезидента приостанавливается в случае направления уполномоченным органом запроса компетентному органу иностранного государства или государственным органам Республики Казахстан, а также нерезиденту по вопросам, связанным с рассмотрением его заявления, о представлении необходимой информации - до получения такой информации.
20. По итогам рассмотрения жалобы нерезидента уполномоченным органом выносится одно из следующих решений:
1) о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части;
2) об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты.
Решение уполномоченного органа оформляется в письменной форме и подписывается руководителем или его заместителем, и вручается нерезиденту под роспись или направляется ему по почте заказным письмом с уведомлением о получении.
Датой получения решения налогового органа нерезидентом является дата вручения или отметки нерезидента в уведомлении почтовой или иной организации связи.
В решении уполномоченного органа по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) полное наименование нерезидента, подавшего заявление;
3) номер налоговой регистрации в стране инкорпорации нерезидента (или его аналога) при его наличии;
4) в случае принятия решения о возврате - сумма подоходного налога, подлежащая возврату нерезиденту из государственного бюджета или условного банковского вклада;
5) в случае вынесения решения об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, - обоснование со ссылкой на нормы законодательства Республики Казахстан и (или) с указанием информации, полученной на основании запроса органа налоговой службы от компетентного органа иностранного государства, которыми руководствовался налоговый орган при вынесении такого решения.
21. Копия решения уполномоченного органа направляется в налоговый орган, решение которого обжаловалось нерезидентом.
В случае принятия уполномоченным органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, налоговый орган, решение которого обжаловалось нерезидентом, указывает на заявлении, ранее представленном нерезидентом в такой налоговый орган, сумму подоходного налога, подлежащего возврату в соответствии с положениями международного договора. Датой заверения заявления является дата получения таким налоговым органом копии решения уполномоченного органа. При этом заявление заверяется подписью руководителя или его заместителя и печатью такого налогового органа и вручается нерезиденту под роспись или направляется по почте заказным письмом с уведомлением о получении или в явочном порядке.
Вышестоящий налоговый орган, решение которого обжаловалось нерезидентом, направляет копии указанного решения и заверенного заявления такого нерезидента в налоговый орган, в котором зарегистрирован по месту нахождения (жительства) налоговый агент, производивший удержание подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидента.

22. Резидент емес осы баптың 11 немесе 20-тармақтарында көрсетілген шешімге осы Кодекстің 218-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде сотқа шағым (арыз) берген жағдайда, шартты банк салымына орналастырылған салық сомасын бюджетке аудару туралы инкассалық өкімді банкке жіберу сот шағымды (арызды) іске алған күннен бастап сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.»;
87) 218-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық органы шартты банк салымында орналастырылған салық сомасын бюджетке аудару туралы инкассалық өкімді банкке мынадай мерзімде:
1) резидент еместен осы Кодекстің 217-бабының 16-тармағында көрсетілген шағымның көшірмесін алмаған жағдайда – резидент емес осы Кодекстің 217-бабының 11-тармағында көрсетілген шешімді алған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн өткен соң;
2) резидент емес осы Кодекстің 217-бабының 11-тармағында көрсетілген шешімге уәкілетті органға шағымданған жағдайда - резидент емес осы Кодекстің 217-бабының 20-тармағында көрсетілген шешімді алған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн өткен соң;
3) сот осы Кодекстің 217-бабының 22-тармағында көрсетілген шағымды (арызды) толық не бір бөлігін қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда – осындай шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде жіберуге міндетті.
Бұл ретте салық қызметі органдары немесе сот төлем көзінен ұсталған табыс салығын ішінара қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, инкассалық өкім резидент емеске бас тартылған талаптар бөлігіне сәйкес келетін шартты банк салымында орналастырылған салық сомасына жіберіледі.»;
2-тармақтағы «46-бабында белгiленген талап қою мерзiмi iшiнде» деген сөздер «217-бабының 4-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін» деген сөздермен ауыстырылсын;
88) 219-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы «тиiстi салық органы мыналар» деген сөздер «резидент емес салық органына мыналарды қоса тіркей отырып, табыс етеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «көшірмесі болған кезде қабылдайды.» деген сөздер «көшірмесі.» деген сөзбен ауыстырылып, екінші сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) резидент емес Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін жалдаған қызметшілер немесе басқа персонал болып табылатын резидент емес жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттардың және олардың Қазақстан Республикасының аумағында болу мерзімін растайтын құжаттардың көшірмелері болған кезде қабылдайды.»;
2-тармақтың 4) тармақшасындағы «4-тармағының» деген сөздер «4 және 5-тармақтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

22. В случае подачи нерезидентом жалобы (заявления) в суд на решение, указанное в пунктах 11 или 20 настоящей статьи, в срок, установленный пунктом 1 статьи 218 настоящего Кодекса, направление в банк инкассового распоряжения о перечислении в бюджет суммы налога, размещенной на условном банковском вкладе, приостанавливается со дня принятия судом жалобы (заявления) к производству до вступления в законную силу судебного акта.";
87) в статье 218:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговый орган обязан направить в банк инкассовое распоряжение о перечислении в бюджет суммы налога, размещенной на условном банковском вкладе, в следующие сроки:
1) в случае неполучения от нерезидента копии жалобы, указанной в пункте 16 статьи 217 настоящего Кодекса, - по истечении девяноста календарных дней со дня получения нерезидентом решения, указанного в пункте 11 статьи 217 настоящего Кодекса;
2) в случае обжалования нерезидентом решения, указанного в пункте 11 статьи 217 настоящего Кодекса, в уполномоченный орган - по истечении девяноста календарных дней со дня получения нерезидентом решения, указанного в пункте 20 статьи 217 настоящего Кодекса;
3) в случае принятия судом решения об отказе в удовлетворении жалобы (заявления), указанной в пункте 22 статьи 217 настоящего Кодекса, полностью либо в части - в течение пяти календарных дней со дня вступления в силу такого решения.
При этом в случае принятия органами налоговой службы или судом решения о частичном возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, инкассовое распоряжение направляется на сумму налога, размещенную на условном банковском вкладе, соответствующую той части требований, в которой нерезиденту отказано.";
в пункте 2 слова "в течение срока исковой давности, установленного статьей 46" заменить словами "до истечения срока, установленного пунктом 4 статьи 217";
88) в статье 219:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "принимается соответствующим налоговым органом при наличии" заменить словами "представляется нерезидентом в налоговый орган с приложением";
в подпункте 4) предложение второе исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) копий документов, удостоверяющих личность физических лиц-нерезидентов, являющихся служащими или другим персоналом, нанятым нерезидентом для выполнения работ, оказания услуг на территории Республики Казахстан, и документов, подтверждающих сроки их пребывания на территории Республики Казахстан.";
в подпункте 4) пункта 2 слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

«4. Осы тараудың ережелерін қолдану мақсатында шетелдіктің резиденттігін растайтын құжат табыс алушы-шетелдіктің:
1) осындай құжатта көрсетілген уақыт кезеңі ішінде;
2) егер осындай құжатта уақыт кезеңі көрсетілмеген жағдайда, ол берілген күнтізбелік жыл ішінде Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылатынын растайтын ресми құжатты білдіреді.
Шетелдіктің резиденттігін растайтын құжатты табыс алушы-шетелдік резиденті болып табылатын шет мемлекеттің құзыретті органы куәландырады.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Резидент еместің резиденттігін растайтын құжатты куәландыратын қолы қойған мен органның мөрі, сондай-ақ шетелдік нотариустың қолы мен мөрі осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін нотариат куәландыратын жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен дипломатиялық немесе консулдық заңдастыруға не Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес апостильдеуге жатады.»;
89) 220-бапта:
3-тармақта:
екінші абзац «өтініш» деген сөздің алдынан «салықтық» деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші абзацтағы «резидент емес» деген сөздер «резидент емес салық төлеуші» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
«Салық төлеушінің салықтық өтініші» деген сөздер «Резидент еместің салықтық өтініші» деген сөздермен ауыстырылсын;
«болмаған немесе» деген сөздерден кейін «салық төлеушіде және (немесе)» деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Резидент емеске құжаттарды беру журналына қол қойғызып Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстардың және ұсталған (төленген) салықтардың сомалары туралы анықтама беріледі.»;
90) мынадай мазмұндағы 221-1-баппен толықтырылсын:
«221-1-бап. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі
көздерден алынған мүлікті өткізуден түсетін табысты
айқындау тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізу кезінде түсетін табыс мүлікті өткізу құны болып табылады.
2. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізу кезінде түсетін табыс мынадай мүлікті:
1) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі мүлікке құқық немесе ол бойынша мәмілелер шет мемлекеттің құзыретті органында шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркелуге жататын;

"4. В целях применения положений настоящей главы документ, подтверждающий резидентство иностранца, представляет собой официальный документ, подтверждающий, что иностранец-получатель дохода является резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор:
1) в течение периода времени, указанного в таком документе;
2) в случае, если в таком документе не указан период времени, в течение календарного года, в котором он выдан.
Документ, подтверждающий резидентство иностранца, заверяется компетентным органом иностранного государства, резидентом которого является иностранец-получатель дохода.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Подпись и печать органа, заверившего документ, подтверждающий резидентство нерезидента, а также подпись и печать иностранного нотариуса в случае нотариального засвидетельствования копии документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 настоящей статьи, подлежат дипломатической или консульской легализации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, либо апостилированию в соответствии с международным договором Республики Казахстан.";
89) в статье 220:
в пункте 3:
абзац второй после слова "подачи" дополнить словом "налогового";
в абзаце третьем слово "нерезидентом" заменить словами "налогоплательщиком-нерезидентом";
в пункте 4:
слова "заявления налогоплательщика" заменить словами "заявления нерезидента";
после слов "задолженности у" дополнить словами "налогоплательщика и (или)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Справка о суммах полученных доходов из источников в Республике Казахстан и удержанных (уплаченных) налогов выдается нерезиденту под роспись в журнале выдачи документов.";
90) дополнить статьей 221-1 следующего содержания:
"Статья 221-1. Порядок определения дохода от реализации
имущества, полученного из источников за
пределами Республики Казахстан
1. Если иное не установлено настоящей статьей, доходом при реализации имущества, полученным из источников за пределами Республики Казахстан, является стоимость реализации имущества.
2. Доход при реализации имущества, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации имущества и стоимостью его приобретения при реализации следующего имущества:
1) находящегося за пределами Республики Казахстан имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;

2) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі, шет мемлекеттің құзыретті органында шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркелуге жататын мүлікті өткізу кезінде мүлікті өткізу құны мен оны сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
3. Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған бағалы қағаздарды өткізу кезінде түсетін табыс өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
4. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде түсетін табыс өткізу күнгі дисконт амортизациясы және (немесе) сыйлықақы ескеріле отырып, купон есепке алынбаған өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
5. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған қатысу үлесін өткізу кезінде түсетін табыс өткізу құны мен оны сатып алу (салым) құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
6. Осы баптың 2-тармағының ережесі мынадай жағдайларда:
1) жылжымайтын мүлік жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің аумағында болса;
2) жылжымалы мүлікке құқықтар немесе жылжымалы мүлік бойынша мәмілелер жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің құзыретті органында тіркелген болса, қолданылмайды.
7. Осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарының ережелері, егер осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарында көзделген табыстар жеңілдікті салық салынатын мемлекеттегі көздерден алынса, қолданылмайды.
8. Осы баптың 2, 3, 4 және 5-тармақтарының ережелері:
1) мүлікті сатып алу құнын (салым құнын);
2) мүлікті өткізу құнын;
3) мүлікті және (немесе) мүлікке меншік құқығын және (немесе) мүлік бойынша мәмілені шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органының тіркегенін растайтын құжаттар негізінде қолданылады.»;
91) 222-баптың тақырыбындағы және мәтіндегі «табыстар алумен байланысты», «алумен байланысты» деген сөздер тиісінше «табыс алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруға байланысты», «табыс алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруға байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
92) 223-бапта:
1-тармақта:
«төлеу кезінде» деген сөздер «төлеу есебіне осындай» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жатқызылады» деген сөз «жатқызылуға жатады» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
«Егер шет мемлекеттiң салық органы берген және куәландырған, шет мемлекеттегi көздерден алынған табыстардың және төленген салықтардың сомалары туралы анықтама шетел тілінде жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариус куәландырған, қазақ немесе орыс тіліне аудармасының болуы міндетті.
Шет мемлекетте төленген салықтарды корпоративтiк немесе жеке табыс салығын төлеу шотына есепке жатқызу кезінде салық төлеуші осы тармақта көрсетілген анықтаманы камералдық бақылау жүргізу мақсатында салық органының талап етуі бойынша тапсыруға құқылы.»;
3-тармақта:
үшінші бөлік «алынуға жататын» деген сөздерден кейін «(алынған)» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Көрсетілген табыс осы Кодекске сәйкес танылатын салық кезеңінен басқа салық кезеңінде шет мемлекетте табысты таныған жағдайда, резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес осындай табыс есептелген салық кезеңіне Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған табыстардан шетелдік табыс салығын есепке жатқызуды жүргізуге құқылы.»;
5-тармақ алып тасталсын;

2) находящегося за пределами Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной регистрации в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства.
3. Доход при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения.
4. Доход при реализации долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница без учета купона между стоимостью реализации и стоимостью приобретения с учетом амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации.
5. Доход при реализации доли участия, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения (вклада).
6. Положение пункта 2 настоящей статьи не применяется в следующих случаях:
1) недвижимое имущество находится на территории государства с льготным налогообложением;
2) права на движимое имущество или сделки по движимому имуществу зарегистрированы в компетентном органе государства с льготным налогообложением.
7. Положения пунктов 3, 4 и 5 настоящей статьи не применяются в случае, если доходы, указанные в пунктах 3, 4 и 5 настоящей статьи, получены из источников в государстве с льготным налогообложением.
8. Положения пунктов 2, 3, 4 и 5 настоящей статьи применяются на основании следующих документов, подтверждающих:
1) стоимость приобретения имущества (стоимость вклада);
2) стоимость реализации имущества;
3) регистрацию компетентным органом иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства имущества и (или) права собственности на имущество и (или) сделки по имуществу.";
91) в заголовке и тексте статьи 222 слова ", связанных с получением доходов", ", связанные с получением", ", связанные с получением доходов" заменить соответственно словами "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение дохода", "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение", "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение дохода";
92) в статье 223:
в пункте 1:
слова "зачитываются при уплате" заменить словами "подлежат зачету в счет уплаты";
после слов "подтверждающего уплату" дополнить словом "такого";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В случае, если справка о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов, выданная и заверенная налоговым органом иностранного государства, составлена на иностранном языке, обязательно наличие перевода на казахский или русский язык, засвидетельствованного нотариусом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При отнесении в зачет налогов, уплаченных в иностранном государстве, в счет уплаты корпоративного или индивидуального подоходного налога налогоплательщик вправе представить указанную в настоящем пункте справку по требованию налогового органа с целью проведения камерального контроля.";
в пункте 3:
часть третью дополнить словом "(получен)";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае признания дохода в иностранном государстве в налоговом периоде, отличном от налогового периода, в котором указанный доход признается в соответствии с настоящим Кодексом, налогоплательщик-резидент вправе произвести зачет иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан в налоговом периоде, в котором такой доход начислен в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 5 исключить;

93) 224-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«224-бап. Жеңiлдiктi салық салынатын мемлекетте алынған табыс
1. Мынадай шарттарға бір уақытта сәйкес келетін:
1) жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген;
2) жарғылық капиталының немесе дауыс беретін акцияларының 10 және одан да көп пайызы тiкелей немесе жанама түрде Қазақстан Республикасының резидентіне тиесілі болатын резидент емес заңды тұлға жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес болып табылады.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте (мемлекеттерде) орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместердің табысының бір бөлігі салық салынатын табысына қосылуға жатады, ал салық салынатын табыс болмаған жағдайда, осындай резидент еместердің жарғылық капиталының немесе дауыс беретін акцияларының 10 және одан да көп пайызы тiкелей немесе жанама түрде тиесілі Қазақстан Республикасы резидентінің залалын азайтады.
Осы тармақтың ережелері қатысу үлесі тікелей немесе жанама түрде 10 және одан да көп пайызды құрайтын заңды тұлғаны құрмайтын, кәсіпкерлік қызметті ұйымдастырудың басқа нысандарына резиденттің қатысуына да қолданылады.
Осы тармақтың ережелері резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің жарғылық капиталына жанама түрде қатысуына және (немесе) резиденттің басқа резидент арқылы жүзеге асырылатын осындай резидент еместің дауыс беретін акцияларына жанама түрде иелік етуіне қолданылмайды.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместердің салық салынатын табысына қосуға жататын табысының, ал салық салынатын табысы болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы резидентінің залалын азайтатын бір бөлігі резиденттің осындай резидент емес заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесін және (немесе) дауыс беретін акцияларына иелік ету үлесін (бұдан әрі – шоғырландырылатын пайда) ескере отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
П = П1 х Ү1 + П2 х Ү2 + ... + Пn х Үn, мұнда:
П – шоғырландырылатын пайда;
П1, П2, Пn – жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеке қаржылық есептілігінде танылған салық салу кезеңінен кейінгі есепті кезең пайдасының сомасы;
Ү1, Ү2, Үn – резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жарғылық капиталына резиденттің тікелей немесе жанама түрде қатысу үлесі немесе резиденттің осындай резидент еместің дауыс беретін акцияларына тікелей немесе жанама түрде иелік ету үлесі.
Осы баптың мақсатында ұзақтығы осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңінің ұзақтығына сәйкес келетін кезең есепті кезең болып танылады.

93) статью 224 изложить в следующей редакции:
"Статья 224. Доход, полученный в государстве с льготным
налогообложением
1. Нерезидентом, расположенным и (или) зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, является юридическое лицо-нерезидент, одновременно соответствующее следующим условиям:
1) зарегистрировано в государстве с льготным налогообложением;
2) 10 и более процентов его уставного капитала или голосующих акций прямо или косвенно принадлежат резиденту Республики Казахстан.
Часть прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в государстве (государствах) с льготным налогообложением, подлежит включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшает убыток резидента Республики Казахстан, которому прямо или косвенно принадлежат 10 и более процентов уставного капитала или голосующих акций таких нерезидентов.
Положения настоящего пункта применяются также к участию резидента в других формах организации предпринимательской деятельности, не образующих юридического лица, где доля участия составляет прямо или косвенно 10 и более процентов.
Положения настоящего пункта не распространяются на косвенное участие резидента в уставном капитале нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, и (или) косвенное владение резидентом голосующими акциями такого нерезидента, осуществляемые через другого резидента.
Часть прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в государстве с льготным налогообложением, подлежащая включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшающая убыток резидента Республики Казахстан, определяется исходя из доли участия резидента в уставном капитале и (или) доли владения голосующими акциями таких юридических лиц-нерезидентов (далее - консолидируемая прибыль) по следующей формуле:
П = П1 х Д1 + П2 х Д2 +…+ Пn х Дn,
где:
П - консолидируемая прибыль;
П1, П2, Пn - сумма прибыли отчетного периода после налогообложения, признанной в отдельной финансовой отчетности каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
Д1, Д2, Дn - доля прямого или косвенного участия резидента в уставном капитале каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля прямого или косвенного владения резидентом голосующими акциями такого нерезидента.
В целях настоящей статьи отчетным периодом признается период, продолжительность которого соответствует продолжительности отчетного налогового периода, определяемого в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.

Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте және Қазақстан Республикасында ұзақтық немесе есепті кезең мен осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңінің басталатын және аяқталатын күндері сәйкес келмеген жағдайда, салық төлеуші түзету коэффициенттерін (К1, К2) қолдану арқылы табыстың мөлшерін былайша түзетуге міндетті:
П1, П2, Пn = Пу х К1 + Пу+1 х К2,
К1 = СК (СР)1
СК (СР)3,
К2 = СК (СР)2
СК (СР)3,
мұнда:
П1, П2, Пn - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеке қаржылық есептілігінде танылған салық салу кезеңінен кейінгі есепті кезең пайдасының сомасы;
СК (СР)1 – Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңінің шеңберіне кіретін, жеңілдікті салық салынатын мемлекетте бір есепті кезеңдегі айдың саны;
СК (СР)2 – Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңінің шеңберіне кіретін, жеңілдікті салық салынатын мемлекетте кезекті есепті кезеңдегі айдың саны;
СК (СР)3 – жеңілдікті салық салынатын мемлекетте есепті кезеңдегі айдың жалпы саны;
Ту – жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің осындай мемлекетте бір есепті кезең үшін салық салынғаннан кейін табысының бір бөлігі Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңіне қосылатын сомасы;
Ту+1 - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің осындай мемлекетте басқа есепті кезең үшін салық салынғаннан кейін бір бөлігі Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңіне қосылатын табысының сомасы.
Осы баптың мақсатында резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің жарғылық капиталына жанама түрде қатысу немесе дауыс беретін акцияларына жанама түрде иелік ету үлесі (бұдан әрі – жанама түрде қатысу немесе иелік ету үлесі) мынадай формула бойынша айқындалады:
Х = Х1 * Х2 * ... * Хn * 100;
мұнда:
Х – жанама түрде қатысу немесе иелік ету үлесі, пайызбен;
Х1 – резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің жарғылық капиталына тікелей түрде қатысу немесе резиденттің осындай резидент еместің акцияларына тікелей түрде иелік ету коэффициенті;
X2,..., Хn – жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген басқа резидент еместің жарғылық капиталына тікелей түрде қатысу немесе жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген басқа резидент еместің акцияларына тікелей түрде иелік ету коэффициенті.

В случае несоответствия в государстве с льготным налогообложением и Республике Казахстан продолжительности или дат начала и окончания отчетного периода и отчетного налогового периода, определяемого в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса, налогоплательщик обязан скорректировать размер прибыли следующим образом посредством применения поправочных коэффициентов (К1, К2):
П1, П2, Пn = Пу х К1 + Пу + 1 х К2,
К1 = НП (СР)1
НП (СР)3,
К2 = НП (СР)2
НП (СР)3,
где:
П1, П2, Пn - сумма прибыли отчетного периода после налогообложения, признанной в отдельной финансовой отчетности каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
НП (СР)1 - количество месяцев одного отчетного периода в государстве с льготным налогообложением, входящих в рамки отчетного налогового периода в Республике Казахстан;
НП (СР)2 - количество месяцев следующего отчетного периода в государстве с льготным налогообложением, входящих в рамки отчетного налогового периода в Республике Казахстан;
НП (СР)3 - общее количество месяцев отчетного периода в государстве с льготным налогообложением;
Пу - сумма прибыли нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, после налогообложения за один отчетный период в таком государстве, часть которого включается в отчетный налоговый период в Республике Казахстан;
Пу + 1 - сумма прибыли нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, после налогообложения за другой отчетный период в таком государстве, часть которого включается в отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
В целях настоящей статьи доля косвенного участия резидента в уставном капитале или косвенного владения резидентом голосующими акциями нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, (далее - доля косвенного участия или владения) определяется по следующей формуле:
Х = Х1 * Х2*…*Хn * 100;
где:
Х - доля косвенного участия или владения в процентах;
Х1 - коэффициент прямого участия резидента в уставном капитале нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или прямого владения резидентом акциями такого нерезидента;
X2, …, Хn - коэффициент прямого участия каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в уставном капитале другого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или прямого владения каждым нерезидентом, расположенным и (или) зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, акциями другого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением.

2. Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің салық салынғаннан кейінгі есепті кезеңнің пайда сомасы осындай резидент еместің жеке қаржылық есептілігімен расталуға тиіс, оның бір бөлігі Қазақстан Республикасында резиденттің салық салынатын табысына енгізілуі тиіс, ал салық салынатын табыс болмаған жағдайда оның залалын азайтатын пайда бөлігіне осы баптың 1-тармағына сәйкес айқындау кезінде есептеледі.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің пайдасын оның жеке қаржы есептілігінің деректері бойынша осы баптың ережесін қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының резиденті осындай есептілік жасалған есепті кезең үшін валюта айырбасының орташа арифметикалық нарықтық бағамын қолдана отырып, теңгемен қайта есептейді.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген резидент есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей өзінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органына өзі жасаған жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталының немесе дауыс беру акцияларының 10 және одан да көп пайызы оған тікелей немесе жанама тиесілі резидент еместер туралы анықтаманы табыс етуге міндетті. Мұндай анықтамада резидент емес заңды тұлғалардың атауы туралы деректер, бар болса олардың инкорпорация еліндегі салықтық тіркеу нөмірлері (немесе оның аналогы), инкорпорация еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлері (немесе оның аналогы) көрсетілуге тиіс.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген резидент нотариат куәландырған қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасын қоса тіркей отырып, мынадай құжаттардың:
1) резидент заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржылық есептілігінің (егер резидент заңды тұлғаның жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген еншілес ұйымы болған жағдайда);
2) жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеке қаржылық есептілігінің;
3) егер жоғарыда аталған тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамалық актілерінде осындай қаржылық есептілікке аудит жүргізу міндетті деп белгіленген жағдайда, осы тармақта көрсетілген әрбір қаржылық есептілікке аудиторлық есептің көшірмелерін де беруге міндетті.
4. Егер шет мемлекет немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігі мынадай талаптардың бiрiне сай келген жағдайда:

2. Сумма прибыли отчетного периода после налогообложения каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, часть которой учитывается при определении согласно пункту 1 настоящей статьи части прибыли, подлежащей включению в налогооблагаемый доход, а в случае отсутствия налогооблагаемого дохода уменьшающей убыток резидента в Республике Казахстан, должна быть подтверждена отдельной финансовой отчетностью такого нерезидента.
Прибыль каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, по данным его отдельной финансовой отчетности в целях применения положений настоящей статьи резидентом Республики Казахстан пересчитывается в тенге с применением среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период, за который составлена такая отчетность.
3. Резидент, указанный в пункте 1 настоящей статьи, обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения (жительства) не позднее 31 декабря года, следующего за отчетным налоговым периодом, составленную им справку о нерезидентах, расположенных и (или) зарегистрированных в государстве с льготным налогообложением, 10 и более процентов уставного капитала или голосующих акций которых прямо или косвенно ему принадлежат. В такой справке должны быть отражены данные о наименовании юридических лиц-нерезидентов, номера их налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при их наличии, номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога).
Резидент, указанный в пункте 1 настоящей статьи, также обязан представить копии следующих документов с приложением их нотариально засвидетельствованного перевода на казахский или русский язык:
1) консолидированной финансовой отчетности юридического лица-резидента (в случае, если юридическое лицо-резидент имеет дочернюю организацию, расположенную и (или) зарегистрированную в государстве с льготным налогообложением);
2) отдельной финансовой отчетности каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) аудиторского отчета к каждой финансовой отчетности, указанной в настоящем пункте, в случае, если для вышеуказанных лиц законодательными актами Республики Казахстан или иностранного государства установлено обязательное проведение аудита такой финансовой отчетности.
4. Иностранное государство или его административно-территориальная единица признаются государством с льготным налогообложением в случае, если они отвечают одному из следующих условий:

1) мұндай мемлекетте немесе әкімшілік-аумақтық бірлікте табыс салығының ставкасы 10 пайыздан аз мөлшердi құраса;
2) мұндай мемлекетте немесе әкімшілік-аумақтық бірлікте қаржы ақпаратының құпиялылығы туралы заңдар немесе мүлiктiң, табыстың нақты иесі немесе заңды тұлғаның (компанияның) нақты иелерi, қатысушылары, құрылтайшылары, акционерлерi туралы құпияны сақтауға мүмкiндiк беретiн заңдар болса, ол жеңілдікті салық салынатын мемлекет деп танылады. Уәкiлеттi орган шет мемлекеттiң немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің құзыреттi органынан аталған халықаралық шартта алмасу көзделген мәлiметтердi беруден жазбаша бас тартуды алған немесе шет мемлекеттiң немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің құзыреттi органы мұндай мәлiметтердi уәкiлеттi орган тиiстi сауалды жiбергеннен кейiн екi жылдан астам уақыт iшiнде бермеген жағдайларды қоспағанда, осы тармақшаның ережелерi Қазақстан Республикасы құзыреттi органдар арасында ақпарат алмасу туралы ережелердi көздейтiн халықаралық шарт жасасқан мемлекеттерге немесе мемлекеттердің әкімшілік-аумақтық бірліктеріне қатысты қолданылмайды.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
5. Осы баптың ережелерi Қазақстан Республикасы резидентке берген және (немесе) резидент үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктерге, инвестициялық салық преференцияларына, барынша қолайлылық режимiне, сондай-ақ осы Кодексте көзделгендерден неғұрлым қолайлырақ өзге де салық салу шарттарына қарамастан қолданылады.»;
94) 225-бапта:
1-тармақта:
«мемлекеттегі көздерден табыстар алған» деген сөздер «мемлекетте қызметін жүзеге асырған» деген сөздермен ауыстырылсын;
«шет мемлекетте мұндай табыстарға салық салудан босатылу немесе төмендетілген салық ставкасын қолдану мақсатында» деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, халықаралық шартты қолдану мақсатында тұлға Қазақстан Республикасының резиденттігін растау үшін осындай тұлға орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органына қатысты жоғары тұрған болып табылатын салық органына резиденттігін растауға салықтық өтініш табыс етеді.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер тұлға орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша уәкілетті органға сатылы түрде тікелей бағынатын салық органында тіркелген жағдайда, резиденттігін растауға салықтық өтінішті осындай салық органына табыс етеді.»;
екінші бөліктің бірінші абзацында:
«салық төлеушілер» деген сөздер «тұлғалар» деген сөзбен ауыстырылсын;
«салық резиденттігін растауды алуға» деген сөздер «резиденттігін растауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) в таком государстве или административно-территориальной единице ставка подоходного налога составляет менее 10 процентов;
2) в таком государстве или административно-территориальной единице имеются законы о конфиденциальности финансовой информации или законы, позволяющие сохранять тайну о фактическом владельце имущества, дохода или фактических владельцах, участниках, учредителях, акционерах юридического лица (компании). Положения настоящего подпункта не применяются в отношении государств или административно-территориальных единиц государств, с которыми Республикой Казахстан заключен международный договор, предусматривающий положения об обмене информацией между компетентными органами, за исключением случая, когда от компетентного органа иностранного государства или его административно-территориальной единицы уполномоченным органом получен письменный отказ в представлении сведений, обмен которыми предусмотрен указанным международным договором, или когда компетентный орган иностранного государства или его административно-территориальной единицы не представил такие сведения в течение более чем двух лет после направления уполномоченным органом соответствующего запроса.
Перечень государств с льготным налогообложением утверждается Правительством Республики Казахстан.
5. Положения настоящей статьи применяются независимо от предоставленных Республикой Казахстан резиденту и (или) установленных законодательством Республики Казахстан для резидента льгот, инвестиционных налоговых преференций, режима наибольшего благоприятствования, а также иных условий налогообложения, более благоприятных, чем предусмотренные настоящим Кодексом.";
94) в статье 225:
в пункте 1:
слова "получения резидентом доходов из источников" заменить словами "осуществления резидентом деятельности";
слова "в целях получения освобождения от налогообложения или применения сниженной ставки налога на такие доходы в иностранном государстве" исключить;
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Для подтверждения резидентства Республики Казахстан в целях применения международного договора лицо представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу, в котором такое лицо зарегистрировано по месту нахождения (жительства), налоговое заявление на подтверждение резидентства, если иное не установлено настоящим пунктом.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если лицо зарегистрировано по месту нахождения (жительства) в налоговом органе, который подчиняется по вертикали непосредственно уполномоченному органу, налоговое заявление на подтверждение резидентства представляется в такой налоговый орган.";
в абзаце первом части второй:
слово "налогоплательщики" заменить словом "лица";
слова "получение подтверждения налогового" заменить словом "подтверждение";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

«4. Резиденттігін растауға салықтық өтінішті қарау қорытындылары бойынша салық органы оны табыс еткен күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде:
1) тұлғаға уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша оның резиденттігін растайтын құжатты береді.
Салық органы тұлғаның резиденттігін осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап ету мерзімі шегінде резиденттігін растауға салықтық өтініште көрсетілген әрбір күнтізбелік жыл үшін растайды;
2) тұлғаның резиденттігін растаудан бас тарту туралы негізделген шешім шығарады.
Салық органы тұлға осы Кодекстің 189-бабында белгіленген шарттарға сай келмеген жағдайда, тұлғаға резиденттігін растаудан бас тартады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Резиденттігін растайтын құжат жоғалған жағдайда, осындай құжатты берген салық органы резидент өтінішті табыс еткен күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде оның телнұсқасын береді.»;
95) 226-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«226-бап. Өзара келiсу рәсiмi
1. Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы, егер уағдаласушы мемлекеттердің бірінің немесе екеуінің іс-әрекеті осындай халықаралық шарт ережелеріне сәйкес келмейтін салық салуға әкеп соқтырады деп есептесе, халықаралық шарт ережелерін қолдану туралы мәселені қарау үшін Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан шет мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізу туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
2. Өтініште резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының талаптары негізделген жағдаяттар және осы жағдаяттарды растайтын дәлелдер көрсетілуге тиіс.
Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы осындай өтінішке Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан шет мемлекетте алған (алуға жататын) табыстары және (немесе) ұсталған салықтардың (олар ұсталған жағдайда) сомаларын растайтын бухгалтерлік құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ:
1) жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге немесе өзге де мақсаттарға арналған келісімшарттардың (шарттардың, келісімдердің);
2) заңды тұлғалар үшін – резидент заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) және мажоритарлық акционерлері көрсетілген құрылтай құжаттарының не сауда тізілімінен көшірме үзіндінің;
3) осы Кодекстің 225-бабы 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса тіркеуге міндетті.
Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өзара келісу рәсімін жүргізу үшін қажетті осы тармақта көрсетілмеген өзге де құжаттарды табыс етуге құқылы.

"4. По итогам рассмотрения налогового заявления на подтверждение резидентства налоговый орган в течение пятнадцати календарных дней со дня его представления:
1) выдает лицу документ, подтверждающий его резидентство, по форме, установленной уполномоченным органом.
Налоговый орган подтверждает резидентство лица за каждый календарный год, указанный в налоговом заявлении на подтверждение резидентства, в пределах срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса;
2) выносит обоснованное решение об отказе в подтверждении резидентства лица.
Отказ в подтверждении резидентства лицу налоговым органом производится в случае несоответствия лица условиям, установленным статьей 189 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае утраты документа, подтверждающего резидентство, налоговый орган, выдавший такой документ, в течение пятнадцати календарных дней со дня представления заявления резидента выдает его дубликат.";
95) статью 226 изложить в следующей редакции:
"Статья 226. Процедура взаимного согласования
1. Резидент или гражданин Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о проведении процедуры взаимного согласования с компетентным органом иностранного государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, для рассмотрения вопроса о применении положений международного договора, если считает, что действия одного или обоих договаривающихся государств приводят или приведут к налогообложению, не соответствующему положениям такого международного договора.
2. В заявлении должны быть указаны обстоятельства, на которых основаны требования резидента или гражданина Республики Казахстан, и доказательства, подтверждающие эти обстоятельства.
Резидент или гражданин Республики Казахстан обязан приложить к такому заявлению копии бухгалтерских документов, подтверждающих суммы полученных (подлежащих получению) доходов и (или) удержанных налогов (в случае их удержания) в иностранном государстве, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, а также нотариально засвидетельствованные копии:
1) контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ, оказание услуг или на иные цели;
2) для юридических лиц - учредительных документов либо выписки из торгового реестра с указанием учредителей (участников) и мажоритарных акционеров юридического лица-резидента;
3) документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 статьи 225 настоящего Кодекса.
Резидент или гражданин Республики Казахстан вправе представить иные документы, не указанные в настоящем пункте, необходимые для проведения процедуры взаимного согласования.

3. Уәкілетті орган резиденттен немесе Қазақстан Республикасының азаматынан өзара келісу рәсімін жүргізу үшін қажетті қосымша құжаттарды жазбаша түрде табыс етуді талап етуге құқылы.
4. Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өтiнiштi, егер халықаралық шартта өзге мерзiмдер белгiленбесе, шет мемлекетте халықаралық шарттың ережелерiне сәйкес келмейтiн салық міндеттемесі туындаған күннен бастап осы Кодекстiң 46-бабында белгiленген талап қою мерзiмi аяқталғанға дейін табыс етуге тиiс.
5. Уәкілетті орган:
1) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасаспаған мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізуге өтініш берген;
2) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өтінішті осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін берген;
3) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттарды бермеген жағдайларда, өтініш табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде резидентке немесе Қазақстан Республикасының азаматына өтінішті қараудан бас тарту туралы жазбаша шешімді тапсырыс хатпен почта арқылы жібереді.
Уәкілетті орган осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша өтінішті қараудан бас тартқан жағдайда, резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы жасалған бұзушылықтарды жойса, олар осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім шегінде қайтадан өтініш беруге құқылы.
6. Уәкілетті орган осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтінішін алған күннен бастап күнтізбелік қырық бес күн ішінде оны қарайды.
7. Резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтінішін қарау қорытындысы бойынша уәкілетті орган:
1) өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы;
2) өзара келісу рәсімін жүргізу туралы шешімдердің бірін шығарады.
8. Уәкілетті орган:
1) резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтінішінде көрсетілген негіздер Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес келмеген;
2) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы дәйексіз ақпарат берген;
3) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өтінішті қарау барысында осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттарды табыс етпеген жағдайларда, өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы шешім шығарады.
Өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы шешім резидентке немесе Қазақстан Республикасының азаматына шешім шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жазбаша түрде почта арқылы тапсырыс хатпен жіберіледі.

3. Уполномоченный орган вправе в письменном виде требовать у резидента или гражданина Республики Казахстан представления дополнительных документов, необходимых для проведения процедуры взаимного согласования.
4. Заявление должно быть представлено резидентом или гражданином Республики Казахстан до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня возникновения в иностранном государстве налогового обязательства, не соответствующего положениям международного договора, если иные сроки не установлены международным договором.
5. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня представления заявления направляет по почте заказным письмом резиденту или гражданину Республики Казахстан письменное решение об отказе в рассмотрении заявления в следующих случаях:
1) представления заявления резидентом или гражданином Республики Казахстан на проведение процедуры взаимного согласования с компетентным органом государства, с которым Республикой Казахстан не заключен международный договор;
2) представления резидентом или гражданином Республики Казахстан заявления после истечения срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи;
3) непредставления резидентом или гражданином Республики Казахстан документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
В случае отказа уполномоченным органом в рассмотрении заявления по основанию, предусмотренному подпунктом 3) настоящего пункта, резидент или гражданин Республики Казахстан вправе в пределах срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи, повторно подать заявление, если им будут устранены допущенные нарушения.
6. Уполномоченный орган рассматривает заявление резидента или гражданина Республики Казахстан в течение сорока пяти календарных дней со дня получения такого заявления, за исключением случаев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
7. По итогам рассмотрения заявления резидента или гражданина Республики Казахстан уполномоченным органом выносится одно из следующих решений:
1) об отказе в проведении процедуры взаимного согласования;
2) о проведении процедуры взаимного согласования.
8. Уполномоченным органом выносится решение об отказе в проведении процедуры взаимного согласования в следующих случаях:
1) несоответствия оснований, указанных в заявлении резидента или гражданина Республики Казахстан, положениям международного договора Республики Казахстан;
2) предоставления резидентом или гражданином Республики Казахстан недостоверной информации;
3) непредставления резидентом или гражданином Республики Казахстан в ходе рассмотрения заявления документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Решение об отказе в проведении процедуры взаимного согласования направляется резиденту или гражданину Республики Казахстан в письменном виде по почте заказным письмом в течение двух рабочих дней со дня вынесения решения.

9. Өзара келісу рәсімін жүргізу туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган шет мемлекеттің құзыретті органына осындай рәсімді жүргізу туралы сұрау салу жібереді.
10. Уәкілетті орган резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтініші негізінде басталған шет мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізуді:
1) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өзара келісу рәсімін жүргізуді тоқтату туралы өтініш берген;
2) өзара келісу рәсімін жүргізу барысында резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының дәйексіз ақпарат беруі фактісі анықталған;
3) өзара келісу рәсімін жүргізу барысында резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттарды табыс етпеген жағдайларда тоқтатады.
11. Уәкілетті орган шет мемлекеттің құзыретті органынан резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының табыстарына салық салу мәселесі бойынша уәкілетті органның сұрау салуына соңғы жауап алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде резидентке немесе Қазақстан Республикасының азаматына өзара келісу рәсімін жүргізу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы ақпаратты жазбаша түрде почта арқылы тапсырыс хатпен жібереді.
12. Тұлға уәкілетті органға Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан шет мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізу туралы өтінішпен резиденттік мәртебесін айқындау мәселесі бойынша жүгінуге құқылы.
Мұндай тұлға уәкілетті органға өтінішті осы Кодекстің осы бабы 2-тармағының 2) тармақшасында және 225-бабы 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттармен қоса табыс етеді.
Осы тармақтың мақсатында осы баптың 1 – 11-тармақтарында көзделген өзара келісу рәсімін жүргізу тәртібі қолданылады.
13. Шет мемлекеттің құзыретті органының сұрау салуы негізінде жүргізілген өзара келісу рәсімінің қорытындысы бойынша қабылданған шешімді уәкілетті орган осы Кодекстің 607-бабы 2-тармағының 2) және 8) тармақшаларында көрсетілген, оған байланысты аталған мемлекеттің резидент емесі осындай рәсім жүргізуге бастама жасаған хабарламалардың бірін салық төлеушіге жіберген салық органына жазбаша түрде жібереді.
Өзара келісу рәсімінің қорытындысы бойынша шығарылған шешім осы бапта белгіленген тәртіппен салық органдарының орындауы үшін міндетті.»;

9. В случае принятия решения о проведении процедуры взаимного согласования уполномоченный орган обращается с запросом в компетентный орган иностранного государства о проведении такой процедуры.
10. Уполномоченный орган прекращает проведение начатой на основании заявления резидента или гражданина Республики Казахстан процедуры взаимного согласования с компетентным органом иностранного государства в следующих случаях:
1) представления резидентом или гражданином Республики Казахстан заявления о прекращении проведения процедуры взаимного согласования;
2) выявления в ходе проведения процедуры взаимного согласования факта предоставления резидентом или гражданином Республики Казахстан недостоверной информации;
3) непредставления резидентом или гражданином Республики Казахстан в ходе проведения процедуры взаимного согласования документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
11. Уполномоченный орган направляет резиденту или гражданину Республики Казахстан в письменной форме информацию о решении, принятом по итогам проведения процедуры взаимного согласования, по почте заказным письмом в течение семи рабочих дней со дня получения окончательного ответа по вопросу налогообложения доходов такого резидента или гражданина Республики Казахстан от компетентного органа иностранного государства на запрос уполномоченного органа.
12. Лицо вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о проведении процедуры взаимного согласования с компетентным органом иностранного государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор по вопросу определения статуса резидентства.
Заявление представляется таким лицом в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи и подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 статьи 225 настоящего Кодекса.
В целях настоящего пункта применяется порядок проведения процедуры взаимного согласования, предусмотренный пунктами 1 - 11 настоящей статьи.
13. Решение, принятое по итогам процедуры взаимного согласования, проведенной на основании запроса компетентного органа иностранного государства, направляется уполномоченным органом в письменной форме в налоговый орган, направивший налогоплательщику одно из уведомлений, указанных в подпунктах 2) и 8) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, в связи с которым нерезидент указанного государства инициировал проведение такой процедуры.
Решение, вынесенное по итогам процедуры взаимного согласования в порядке, установленном настоящей статьей, обязательно для исполнения налоговыми органами.";

96) 27-тарау мынадай мазмұндағы 227-1-баппен толықтырылсын:
«227-1-бап. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып
табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде
резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталған табыс
салығын қайтару тәртібі
1. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі табыстарды түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) резидентке депозитарлық қолхаттарды номиналды ұстаушы арқылы төлеген кезде салық агенті бір мезгілде мынадай талаптарды орындаған кезде резиденттер үшін осы Кодексте көзделген табыс салығы ставкасын қолдануға немесе одан босатуға құқылы:
1) мыналар:
Қазақстан Республикасының резиденті шығарған акциялар базалық активі болатын депозитарлық қолхаттардың меншік иелері болып табылатын жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (олар бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауы;
депозитарлық қолхаттардың саны және түрі туралы ақпарат;
жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттардың атауы және деректемелері немесе заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні қамтылған депозитарлық қолхаттарды ұстаушылар тізімінің болуы.
Депозитарлық қолхаттарды ұстаушылар тізімін мынадай тұлғалар:
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын есепке алуды және растауды жүзеге асыруға арналған шарт депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акцияның эмитент резиденті мен осындай ұйым арасында жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығына ие ұйым;
немесе
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын есепке алуды және растауды жүзеге асыруға арналған шарт депозитарлық қолхаттардың базалық активі болатын акцияның эмитент резиденті мен осындай ұйым арасында жасалған жағдайда, шет мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығына ие өзге ұйым жасайды;
2) депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша түпкілікті (нақты) дивидендтер алушы (иеленуші) тұлғаның Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің болуы.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігі салық агентіне осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген, бірінші болып басталатын күндердің бірінен кешіктірмей табыс етіледі.
2. Салық агенті салық органына табыс етілетін салықтық есептілікте есептелген (төленген) табыстардың және осы Кодекске сәйкес ұсталған, ұстаудан босатылған салықтардың сомасын, табыс салығының ставкасын көрсетуге міндетті.

96) главу 27 дополнить статьей 227-1 следующего содержания:
"Статья 227-1. Порядок возврата подоходного налога, удержанного
у источника выплаты с дохода резидента в виде
дивидендов по акциям, являющимся базовым активом
депозитарных расписок
1. При выплате доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - резиденту через номинального держателя депозитарных расписок налоговый агент имеет право освободить или применить ставку подоходного налога, предусмотренную настоящим Кодексом для резидентов, при одновременном выполнении следующих условий:
1) наличия списка держателей депозитарных расписок, содержащих:
фамилии, имена, отчества (при их наличии) физических лиц или наименования юридических лиц, являющихся собственниками депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции, выпущенные резидентом Республики Казахстан;
информацию о количестве и виде депозитарных расписок;
наименования и реквизиты документов, удостоверяющих личность физических лиц, или номера и даты государственных регистраций юридических лиц.
Список держателей депозитарных расписок составляется следующими лицами:
организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акции, являющейся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
или
иной организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг иностранного государства, в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акции, являющейся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
2) свидетельство налогоплательщика Республики Казахстан лица - окончательного (фактического) получателя (владельца) дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок.
При этом свидетельство налогоплательщика Республики Казахстан представляется налоговому агенту не позднее одной из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса, которая наступит первой.
2. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с настоящим Кодексом, ставки подоходного налога.

Бұл ретте салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына Қазақстан Республикасының салық төлеушісі – резидент куәлігінің нотариат куәландырған көшірмесін табыс етуге міндетті. Мұндай құжаттың көшірмесі, резиденттің мұндай құжатты салық агентіне осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінде табыс еткеннен кейін табыс ету мерзімі басталатын салық есептілігін табыс еткен күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде беріледі.
3. Салық агенті осы баптың 1-тармағында белгіленген тәртіппен резидентке депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде табыс төлеген кезде осы Кодекстің ережелерін қолданбаған жағдайда, салық агенті осы Кодекстің 194-бабында белгіленген ставка бойынша төлем көзінен табыс салығын ұстауға міндетті.
Ұсталған табыс салығының сомасы осы Кодекстің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде аударылуға тиіс.
4. Салық агенті резидент түпкілікті (нақты) табыс алушының табыстарынан ұсталған табыс салығын бюджетке аударған жағдайда, мұндай резидент осы Кодекске сәйкес төленген төлем көзінен артық ұсталған табыс салығын қайтаруға құқылы.
Бұл ретте резидент салық агентіне:
1) депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акцияларға меншік құқығын растайтын құжаттың;
2) дивидендтер түріндегі табысты алған кезең үшін Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің нотариат куәландырған көшірмесін табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды резидент бюджетке төлем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аударған күннен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Бұл ретте резидентке артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.
5. Салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша салық органына депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі резиденттің табыстарынан табыс салығы ұсталған және аударылған салық кезеңі үшін резиденттер үшін көзделген салық ставкасы қолданылған немесе салық салудан босатылған кездегі азайту сомасында төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша қосымша есеп-қисап тапсыруға құқылы.
Аталған жағдайда төлем көзінен ұсталған табыс салығының артық төленген сомасын салық агентінің есебіне жатқызу осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;

При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан - резидента. Копия такого документа представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления резидентом такого документа налоговому агенту в одну из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса.
3. В случае неприменения налоговым агентом положений настоящего Кодекса при выплате резиденту доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи, налоговый агент обязан удержать подоходный налог у источника выплаты по ставке, установленной статьей 194 настоящего Кодекса.
Сумма удержанного подоходного налога подлежит перечислению в срок, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 настоящего Кодекса.
4. Окончательный (фактический) получатель дохода - резидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с настоящим Кодексом в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного с доходов такого резидента.
При этом резидент обязан представить налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию:
1) документа, подтверждающего право собственности на акции, являющиеся базовым активом депозитарных расписок;
2) свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан за период, в котором им получен доход в виде дивидендов.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются резидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет.
При этом возврат резиденту излишне удержанного подоходного налога производится налоговым агентом.
5. Налоговый агент вправе представить в налоговый орган по месту своего нахождения дополнительный расчет по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, на сумму уменьшения при применении ставки налога, предусмотренной для резидентов, или освобождения от налогообложения за налоговый период, в котором произведены удержание и перечисление подоходного налога с доходов резидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок.
В указанном случае зачет излишне уплаченной суммы подоходного налога, удержанного у источника выплаты, производится налоговому агенту в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.";

97) 231-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшаның бесінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) тауар экспортын;»;
3-тармақтың 15) тармақшасындағы «алушыға беруі өткізу бойынша айналым болып табылмайды.» деген сөздер «алушыға беруі;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
«16) салымшының (клиенттің) банктік шот және (немесе) банктік салым шарттары бойынша есептелген және (немесе) оған төленген сыйақы сомасын алуы өткізу бойынша айналым болып табылмайды.»;
98) 238-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық салынатын айналым мөлшерiне акцизделетiн тауарлар бойынша акциз сомалары енгiзiледi.
Салық салынатын айналым мөлшеріне бір мезгілде мынадай:
1) тауардың осы Кодекстің 279-бабының 5) тармақшасында көрсетілген, өңдеушіге алыс-беріс негізінде берілген шикі мұнайдан жасалған өңдеу өнімі болып табылуы;
2) осы Кодекстің 279-бабының 5) тармақшасында көрсетілген, оған алыс-беріс негізінде берілген шикі мұнайдан акцизделетін тауар жасаған тұлғаның акциз сомасын төлеуді жүзеге асыруы талаптары сақталған кезде акциз сомасы енгізілмейді.»;
99) 240-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасындағы «салық кезеңі аяқталғаннан кейін» деген сөздер «салық кезеңінің басынан бастап» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ «азайту» деген сөзден кейін «, өткізу бойынша айналым жасау күні қолданыста болатын қосылған құн салығы ставкасын қолдана отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
100) 241-баптың 6-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құны Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес айқындалатын, импортталатын тауарлардың әкелінетін тауарларға қосылған құн салығы Қазақстан Республикасының бюджетіне төленіп, Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес қайтарылуға жатпайтын кедендік құнға енгізілсе;»;
101) 248-баптың 10) тармақшасындағы «тиеу, түсiру, қайта тиеу (ағызу-құю), жөнелту жөнiндегi жұмыстарды, қызмет көрсетулердi, сондай-ақ транзиттiк жүктердi;» деген сөздер «сондай-ақ транзиттiк жүктердi тиеу, түсiру, қайта тиеу (ағызу-құю), жөнелту жөнiндегi, кеден одағының кедендік шекарасынан өту кезінде вагондарды арбаларға немесе ені басқа дөңгелек жұптарға ауыстыру жөніндегі жұмыстарды, қызмет көрсетулердi;» деген сөздермен ауыстырылсын;
102) 250-бапта:
2-тармақтың 11) тармақшасындағы «кәсiпорынның жарғылық капиталына» деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтағы «, кез келген ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлғаға, консорциумдарға қатысу үлестерiмен операцияларды жүзеге асырған», «кез келген ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлғаға, консорциумдардағы қатысу үлестерiн» деген сөздер тиісінше «операцияларды жүзеге асырған, қатысу үлесін өткізген», «қатысу үлесін» деген сөздермен ауыстырылсын;

97) в статье 231:
в пункте 1:
абзац пятый подпункта 1) исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) экспорт товара;";
пункт 3 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) получение вкладчиком (клиентом) суммы вознаграждения, начисленной и (или) выплаченной ему по договорам банковского счета и (или) банковского вклада.";
98) пункт 7 статьи 238 изложить в следующей редакции:
"7. Если иное не установлено настоящим пунктом, в размер облагаемого оборота включаются суммы акциза по подакцизным товарам.
В размер облагаемого оборота не включается сумма акциза при соблюдении одновременно следующих условий:
1) товар является продуктом переработки, указанным в подпункте 5) статьи 279 настоящего Кодекса, произведенным из сырой нефти, переданной на давальческой основе переработчику;
2) уплата суммы акциза осуществлена лицом, который произвел подакцизный товар, указанный в подпункте 5) статьи 279 настоящего Кодекса, из сырой нефти, переданной ему на давальческой основе.";
99) в статье 240:
в подпункте 1) части первой пункта 1 слова "после завершения налогового периода" заменить словами "с начала налогового периода";
пункт 2 дополнить словами "с применением ставки налога на добавленную стоимость, действующей на дату совершения оборота по реализации";
100) подпункт 2) пункта 6 статьи 241 изложить в следующей редакции:
"2) стоимость работ, услуг, указанных в пункте 1 настоящей статьи, включена в таможенную стоимость импортируемых товаров, определяемую в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, по которой налог на добавленную стоимость на ввозимые товары уплачен в бюджет Республики Казахстан и не подлежит возврату в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.";
101) подпункт 10) статьи 248 после слов "(сливу-наливу)," дополнить словами "перестановке вагонов на тележки или колесные пары другой ширины колеи при пересечении таможенной границы таможенного союза,";
102) в статье 250:
в подпункте 11) пункта 2 слова "в уставном капитале предприятия" исключить;
в пункте 3 слова "долями участия в юридическом лице любой организационно-правовой формы, консорциумах", "долей участия в юридическом лице любой организационно-правовой формы, консорциумах" заменить соответственно словами "реализации доли участия", "доли участия";

103) 254-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы «субстанция-дәрiлердi» деген сөздер «дәрілік субстанцияларды» деген сөздермен және 255-баптың 1-тармағы 7) тармақшасының бірінші бөлігіндегі «субстанция-дәрiлер» деген сөздер «дәрілік субстанциялар» деген сөздермен ауыстырылсын;
104) 256-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі «241-бабына» деген сөздер «241 және 276-20-баптарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
105) 257-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Қосылған құн салығының сомасы мынадай жағдайларда:
1) сот жарамды деп таныған мәмілелер бойынша есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомаларын қоспағанда, соттың заңды күшіне енген үкімінің немесе қаулысының негізінде жалған кәсіпорын деп танылған салық төлеушімен жасалған операциялар бойынша;
2) сот жеке кәсiпкерлiк субъектiсi кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру ниетiнсiз жасаған деп таныған мәмiле (мәмiлелер) бойынша есепке жатқызылмайды.»;
106) 258-баптың 1-тармағының 4), 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
107) 259-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы бапта көзделген түзету тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу бойынша түзету жүргізілетін айналым жасау кезінде тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді беруші жазып беретін шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығының ставкасы бойынша жүргізіледі.»;
108) 262-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Есепке жатқызудың бөлек әдiсiн пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушiлердiң бiр мезгiлде салық салынатын және салық салынбайтын айналымдар мақсаттарында пайдаланылатын тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша қосылған құн салығының сомасын айқындаған кезде, жалпы айналымдағы салық салынатын айналымның үлес салмағын қолдануға құқығы бар.»;
109) 263-бапта:
5-тармақтың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді берушi мен алушының почталық индексі көрсетілмеген мекенжайы;»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді берушiлер немесе алушылар болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты – қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді берушiлер немесе алушылар болып табылатын заңды тұлғаларға қатысты – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бойынша қалыптасқан, оның ішінде іскерлік айналымдағы қалыптасуына сәйкес аббревиатуралар қолданылуы мүмкін;»;
7-тармақтың екінші бөлігі екінші абзацындағы «бойынша шот-фактураны жазып беруге құқылы.» деген сөздер «бойынша;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:

103) в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 254 и в части первой подпункта 7) пункта 1 статьи 255 слова "лекарств-субстанций" заменить словами "лекарственных субстанций";
104) в части второй пункта 3 статьи 256 слова "статьей 241" заменить словами "статьями 241 и 276-20";
105) статью 257 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Сумма налога на добавленную стоимость не подлежит отнесению в зачет в следующих случаях:
1) по операциям с налогоплательщиком, признанным лжепредприятием на основании вступившего в законную силу приговора или постановления суда, за исключением сумм налога на добавленную стоимость, отнесенных в зачет, по сделкам, признанным судом действительными;
2) по сделке (сделкам), признанной (признанным) судом совершенной (совершенным) субъектом частного предпринимательства без намерения осуществлять предпринимательскую деятельность.";
106) подпункты 4)5) и 6) пункта 1 статьи 258 исключить;
107) статью 259 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Корректировка, предусмотренная настоящей статьей, производится по ставке налога на добавленную стоимость, указанной в счете-фактуре, выписанном поставщиком товаров, работ, услуг при совершении оборота по реализации товаров, работ, услуг, по которым производится корректировка.";
108) пункт 6 статьи 262 изложить в следующей редакции:
"6. Плательщики налога на добавленную стоимость, использующие раздельный метод отнесения в зачет, при определении суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет по товарам, работам, услугам, используемым одновременно для целей облагаемых и необлагаемых оборотов, имеют право на применение удельного веса облагаемого оборота в общем обороте.";
109) в статье 263:
в части первой пункта 5:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) адрес поставщика и получателя товаров, работ, услуг без указания почтового индекса;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в отношении индивидуальных предпринимателей, являющихся поставщиками или получателями товаров, работ, услуг, - фамилия, имя, отчество (при его наличии) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость;
в отношении юридических лиц, являющихся поставщиками или получателями товаров, работ, услуг, - наименование, указанное в свидетельстве о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица. При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;";
часть вторую пункта 7 дополнить абзацем третьим следующего содержания:

«осы Кодекстің 276-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдарға бір немесе бір жылдан астам мерзімге жасалған шарттар бойынша тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді өткізу кезінде – оның қорытындысы бойынша шот-фактура жазып берiлетiн айдан кейiнгi айдың 20-сынан кешiктiрмей күнтiзбелiк айдың қорытындылары бойынша шот-фактураны жазып беруге құқылы.»;
15-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) тауар дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат болып табылмайтын жеке тұлғаға сыйға тартылған немесе өтеусіз берілген;»;
110) 267-бапта:
1-тармақтағы «ұйымдар» деген сөз «заңды тұлғалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«5. Осы баптың мақсаттары үшін қолданылатын жылдық жиынтық табыс:
1) осы Кодекстің 4-бөліміне сәйкес осы Кодекстің 99-бабында көзделген жылдық жиынтық табысты түзету есепке алынбай;
2) осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын ағымдағы салық кезеңі үшін айқындалады.
6. Егер ағымдағы салық кезеңінің қорытындылары бойынша осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген шарттар орындалмаған жағдайда, салық төлеуші:
1) осы баптың 3-тармағында белгіленген ережені қолданбай, осы Кодекстің 266-бабында белгіленген тәртіппен қосылған құн салығын есептеуге;
2) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей осы баптың 3-тармағында белгіленген ережені қолданбай, қосылған құн салығы осы Кодекстің 266-бабына сәйкес есептеуге жататын салық кезеңдері үшін осы Кодекстің 70-бабына сәйкес қосылған құн салығы бойынша қосымша салық есептілігін табыс етуге міндетті.»;
111) 268-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жеке тұлғалар кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда кеден одағының кедендік шекарасы арқылы алып өтетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағына импорты кезінде қосылған құн салығын төлеу кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай ставкасы бойынша кедендік баждарды, салықтарды төлеу арқылы немесе жиынтық кедендік төлем түрінде жүзеге асырылады.
Кедендік баждардың, салықтардың бірыңғай ставкаларының, сондай-ақ жиынтық кедендік төлемнің мөлшері мен оларды төлеу тәртібі кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленеді.»;
112) 270-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

"при реализации товаров, работ, услуг по договорам, заключенным на срок один или более одного года, лицам, указанным в пункте 1 статьи 276 настоящего Кодекса, - по итогам календарного месяца не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, по итогам которого выписывается счет-фактура.";
пункт 15 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) дарения или безвозмездной передачи товара физическому лицу, не являющемуся индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом;";
110) в статье 267:
в пункте 1 слово "Организации" заменить словами "Юридические лица";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Совокупный годовой доход, применяемый для целей настоящей статьи, определяется:
1) в соответствии с разделом 4 настоящего Кодекса без учета корректировки совокупного годового дохода, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса;
2) за текущий налоговый период, определяемый в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.
6. В случае если по итогам текущего налогового периода, условия, установленные подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, не выполнены, налогоплательщик обязан:
1) исчислить налог на добавленную стоимость в порядке, установленном статьей 266 настоящего Кодекса без применения положения, установленного пунктом 3 настоящей статьи;
2) не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для представления декларации по корпоративному подоходному налогу, представить в соответствии со статьей 70 настоящего Кодекса дополнительную налоговую отчетность по налогу на добавленную стоимость за налоговые периоды, в которых налог на добавленную стоимость подлежит исчислению в соответствии со статьей 266 настоящего Кодекса без применения положения, установленного пунктом 3 настоящей статьи.";
111) пункт 3 статьи 268 изложить в следующей редакции:
"3. При импорте товаров на территорию Республики Казахстан для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза физическими лицами в порядке и на условиях, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) Республики Казахстан, уплата налога на добавленную стоимость осуществляется путем уплаты таможенных пошлин, налогов по единым ставкам таможенных пошлин, налогов или в виде совокупного таможенного платежа.
Размеры и порядок уплаты единых ставок таможенных пошлин, налогов, а также совокупного таможенного платежа устанавливаются таможенным законодательством таможенного союза и (или) Республики Казахстан.";
112) в статье 270:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:

«Қосылған құн салығы бойынша декларацияны табыс ету жөніндегі міндеттеме осы Кодекстің 228-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген, қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жүргізілмеген тұлғаларға қолданылмайды.»;
2-тармақтағы «Декларациямен» деген сөз «Осы Кодекстің 68-бабында өзгеше көзделмесе, декларациямен» деген сөздермен ауыстырылсын;
113) 271-бапта:
1-тармақтағы «Қосылған» деген сөз «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, қосылған» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы Кодекстің 571-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушіні қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарған жағдайда, қосылған құн салығы бойынша тарату декларациясында көрсетілген қосылған құн салығын төлеу қосылған құн салығын төлеушінің салық органына осындай декларацияны табыс еткен күнінен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей, оның орналасқан жері бойынша жүргізіледі.
Егер қосылған құн салығы бойынша тарату декларациясы табыс етілген салық кезеңінің алдындағы салық кезеңі үшін табыс етілген, қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсетілген осындай салықты төлеу мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталған жағдайда, салықты төлеу салық органына тарату декларациясы табыс етілген күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмей жүргізіледі.»;
114) 276-2-баптың 2) тармақшасында:
төртінші абзац «болып табылса,» деген сөздерден кейін «осындай заңды тұлғаның тиісті шешімі негізінде» деген сөздермен толықтырылсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«нотариаттық қызметті, атқару құжаттарын орындау жөніндегі қызметті, адвокаттық қызметтi жүзеге асыру мақсатында тауарларды импорттайтын жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар;»;
115) 276-5-баптың 2-тармағында:
1) тармақшаның бірінші бөлігіндегі «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «осы мемлекеттің» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшаның бірінші бөлігінде:
«Қазақстан Республикасының» деген сөздер «осы мемлекеттің» деген сөздермен ауыстырылсын;
«көлік құралдарын» деген сөздердің алдынан «жылжымайтын мүлікті және» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы, 4) тармақшаның бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «осы мемлекеттің» деген сөздермен, төртінші абзацындағы «Қазақстан Республикасының» деген сөздер «кеден одағына мүше мемлекеттің» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшаның бірінші бөлігіндегі «Қазақстан Республикасының салық төлеушісі жұмыстарды орындаса, қызметтерді көрсетсе қолданылады» деген сөздер «осы мемлекеттің салық төлеушісі жұмыстарды орындаса, қызметтерді көрсетсе, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу орны кеден одағына мүше мемлекеттің аумағы болып танылады» деген сөздермен ауыстырылсын;

"Обязательство по представлению декларации по налогу на добавленную стоимость не распространяется на лиц, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 228 настоящего Кодекса, по которым не произведена постановка на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость.";
в пункте 2 слово "Одновременно" заменить словами "Если иное не предусмотрено статьей 68 настоящего Кодекса, одновременно";
113) в статье 271:
в пункте 1 слово "Плательщик" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, плательщик";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае снятия плательщика налога на добавленную стоимость с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 571 настоящего Кодекса уплата налога на добавленную стоимость, отраженного в ликвидационной декларации по налогу на добавленную стоимость, производится по месту нахождения плательщика налога на добавленную стоимость не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган такой декларации.
В случае, если срок уплаты налога на добавленную стоимость, отраженного в декларации по налогу на добавленную стоимость, представленной за налоговый период, предшествующий налоговому периоду, за который представлена ликвидационная декларация по такому налогу, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата налога производится не позднее десяти календарных дней со дня представления в налоговый орган ликвидационной декларации.";
114) в подпункте 2) статьи 276-2:
абзац четвертый после слов "лица-резидента" дополнить словами "на основании соответствующего решения такого юридического лица";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, импортирующие товары в целях осуществления нотариальной деятельности, деятельности по исполнению исполнительных документов, адвокатской деятельности;";
115) в пункте 2 статьи 276-5:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" заменить словами "государства-члена таможенного союза";
в части первой подпункта 1) слова "Республики Казахстан" заменить словами "этого государства";
в части первой подпункта 2):
слова "Республики Казахстан" заменить словами "этого государства";
после слова "основаниях" дополнить словами "движимого имущества и";
в подпункте 3), в абзаце первом части первой подпункта 4) и в части первой подпункта 5) слова "Республики Казахстан" заменить словами "этого государства";

116) 276-6-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы тармақта өзгеше белгiленбесе, осы тараудың мақсаты үшiн:
1) халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай тауарларды тану (көрсету) күндерінің неғұрлым ертерегі;
2) Қазақстан Республикасының аумағына мұндай тауарларды әкелу күні импортталған тауарларды есепке қабылдаған күн болып табылады.
Салық төлеушіде осы тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген күндердің екеуі де болған жағдайда, көрсетілген күндердің неғұрлым кешірегі импортталған тауарларды есепке қойған күн болып табылады.
Осы тармақтың мақсаты үшін:
тауарларды әуе немесе теңіз кемелерімен тасымалдау кезінде – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан әуежайға немесе портқа әкелген күн;
тауарларды халықаралық автомобиль қатынасымен тасымалдау кезінде – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген күн болып табылады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның негізінде;
тауарларды халықаралық және мемлекетаралық темір жол көлігі қатынасымен тасымалдау кезінде – Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген шекара маңындағы бiрiншi өткiзу пунктiне (стансасына) әкелген күн;
тауарларды магистральдық құбыржолдары жүйесi бойынша немесе электр беру желiлерi бойынша тасымалдау кезінде – тауарларды тапсыру пунктiне әкелген күн айқындалады.
Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу күні туралы мәліметтер болмаған кезде, осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген күн импортталған тауарларды есепке қойған күн болып табылады.
Халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте тауарларды тану (көрсету) болмаған кезде осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген күн импортталған тауарларды есепке қойған күн болып табылады.»;
үшінші бөлік «Қазақстан Республикасының» деген сөздердің алдынан «Осы тармақтың екінші – жетінші бөліктерінде көрсетілмеген өзге де жағдайларда, сондай-ақ» деген сөздермен толықтырылсын;
117) 276-8-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы «негізінде» деген сөзден кейін «(растаушы құжаттар табыс етіле отырып)» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Табыс етілген құжаттарда осы тармақшада көрсетілген, тауарларды өзге орнына әкелгенге дейінгі шығыстар бойынша есеп айырысу болмаған жағдайда, табыс етілген құжаттарда көрсетілген барлық шығыстар сомасы тауардың құнына қосылады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«халықаралық автомобиль қатынасында тауарларды тасу кезінде – Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобильді өткізу пункті;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

116) в пункте 2 статьи 276-6:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Если иное не установлено настоящим пунктом для целей настоящей главы датой принятия на учет импортированных товаров является:
1) наиболее ранняя из дат признания (отражения) таких товаров в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
2) дата ввоза таких товаров на территорию Республики Казахстан.
При наличии у налогоплательщика обеих дат, указанных в подпунктах 1) и 2) части второй настоящего пункта, датой принятия на учет импортированных товаров признается наиболее поздняя из указанных дат.
Для целей настоящего пункта датой ввоза товаров на территорию Республики Казахстан является:
при перевозке товаров воздушными или морскими судами - дата ввоза в аэропорт или порт, расположенных на территории Республики Казахстан;
при перевозке товаров в международном автомобильном сообщении - дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
При этом дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан определяется на основании талона о прохождении государственного контроля, выдаваемого территориальными подразделениями Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
при перевозке товаров в международном и межгосударственном сообщении железнодорожным транспортом - дата ввоза на первый приграничный пункт пропуска (станция), установленный Правительством Республики Казахстан;
при транспортировке товаров по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи - дата ввоза на пункт сдачи товаров.
При отсутствии сведений о дате ввоза товаров на территорию Республики Казахстан датой принятия на учет импортированных товаров является дата, указанная в подпункте 1) части второй настоящего пункта.
При отсутствии признания (отражения) товаров в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности датой принятия на учет импортированных товаров является дата, указанная в подпункте 2) части второй настоящего пункта.";
в части третьей слова "Для лиц" заменить словами "В иных случаях, не указанных в частях второй - седьмой настоящего пункта, а также для лиц";
117) в статьи 276-8:
в подпункте 1) части второй пункта 2:
абзац первый части первой дополнить словами "(с представлением подтверждающих документов)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия в представленных документах расчетов по расходам, указанным в настоящем подпункте, до иного места ввоза товаров, в стоимость товаров включается вся сумма расходов, указанных в представленных документах.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"при перевозке товаров в международном автомобильном сообщении - автомобильный пункт пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, установленный Правительством Республики Казахстан;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

«4. Тауар алмасу (бартерлік) шарттары (келісімшарттары), сондай-ақ зат түрінде қарыз беруді көздейтін шарттар (келісімшарттар) бойынша алынған тауарлардың салық салынатын импортының мөлшері осы баптың 2-тармағында көзделген салық салу мақсатында баға айқындау қағидатын ескере отырып, тауарлар құнының негізінде айқындалады.
Бұл ретте тауарлардың құны шартта (келісімшартта) көзделген тауарлар бағасының, шартта (келісімшартта) тауарлардың бағасы көрсетілмеген кезде - тауарларға ілеспе құжаттарда көрсетілген бағаның, шартта (келісімшартта) және тауарларға ілеспе құжаттарда бағасы көрсетілмеген кезде – тауарлардың бухгалтерлік есепте көрсетілген бағасының негізінде айқындалады.»;
118) 276-11-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы «тауарларға ілеспе құжаттар» деген сөздер «тауарларға ілеспе құжаттардың көшірмелері» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
4) тармақшада:
«тауарға iлеспе құжаттардың» деген сөздер «тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Алыс-беріс шикізатын магистральдық құбыр жүйесi бойынша немесе электр беру желiлерi бойынша әкеткен жағдайда тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-тапсыру актісі табыс етіледі;»;
6) тармақшада:
«тауарға iлеспе құжаттардың» деген сөздер «тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Өңделген өнімдерді магистральдық құбыр жүйесi бойынша немесе электр беру желiлерi бойынша әкеткен жағдайда, тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-тапсыру актісі табыс етіледі;»;
3-тармақта:
4) тармақшада:
«тауарға iлеспе құжаттардың» деген сөздер «тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Алыс-беріс шикізатын магистральдық құбыржолдар жүйесi бойынша немесе электр беру желiлерi бойынша әкеткен жағдайда тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-тапсыру актісі табыс етіледі;»;
5) тармақшада:
«тауарға iлеспе құжаттардың» деген сөздер «тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Өңделген өнімдерді магистральдық құбыр жүйесi бойынша немесе электр беру желiлерi бойынша әкеткен жағдайда, тауарға iлеспе құжаттар көшірмелерінің орнына тауарларды қабылдау-тапсыру актісі табыс етіледі;»;
119) 276-15-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстiң 255-бабы 1-тармағының 1), 3) - 12) тармақшаларында көзделген тауарлардың импорты қосылған құн салығынан босатылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетiлген, кеден одағы шеңберiнде тауарлар импортын қосылған құн салығынан босату тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.»;

"4. Размер облагаемого импорта товаров, полученных по товарообменным (бартерным) договорам (контрактам), а также договорам (контрактам), предусматривающим предоставление займа в виде вещей, определяется на основе стоимости товаров с учетом принципа определения цены в целях налогообложения, предусмотренного в пункте 2 настоящей статьи.
При этом стоимость товаров определяется на основе цены товаров, предусмотренной договором (контрактом), при отсутствии цены товаров в договоре (контракте) - цены товаров, указанной в товаросопроводительных документах, при отсутствии цены товаров в договорах (контрактах) и товаросопроводительных документах - цены товаров, отраженной в бухгалтерском учете.";
118) в статье 276-11:
в подпункте 3) пункта 1 слова "товаросопроводительные документы" заменить словами "копии товаросопроводительных документов";
в пункте 2:
в подпункте 4):
слова "товаросопроводительные документы" заменить словами "копии товаросопроводительных документов";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае вывоза давальческого сырья по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;";
в подпункте 6):
слова "товаросопроводительные документы" заменить словами "копии товаросопроводительных документов";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае вывоза продуктов переработки по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;";
в пункте 3:
в подпункте 4):
слова "товаросопроводительные документы" заменить словами "копии товаросопроводительных документов";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае вывоза давальческого сырья по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;";
в подпункте 5):
слова "товаросопроводительные документы" заменить словами "копии товаросопроводительных документов";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае вывоза продуктов переработки по системе магистральных трубопроводов или по линиям электропередачи вместо копий товаросопроводительных документов представляется акт приема-сдачи товаров;";
119) в статье 276-15:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Освобождается от налога на добавленную стоимость импорт товаров, предусмотренных подпунктами 1), 3) - 12) пункта 1 статьи 255 настоящего Кодекса.
Порядок освобождения от налога на добавленную стоимость импорта товаров в рамках таможенного союза, указанных в части первой настоящего пункта, определяется Правительством Республики Казахстан.";

120) 276-20-бапта:
3-тармақта:
төртінші бөлік «қолтаңбаларымен» деген сөздің алдынан «не салық төлеушінің шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге да адамдардың» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте көрсетілген құжаттардың көшірмелері соңғы парағына олардың жалпы саны көрсетіле отырып, тігілген, нөмірленген және соңғы парағын салық төлеушінің басшысы мен бас бухгалтерінің (ол болған кезде) не салық төлеушінің шешімі бойынша оған уәкілеттік берілген өзге де адамдардың қолтаңбаларымен, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша салық төлеушінің мөрі болмаған жағдайларды қоспағанда, сондай-ақ салық төлеушінің мөрімен куәландырылған кітап (кітаптар) түрінде табыс етілуі мүмкін.»;
тоғызыншы бөлік алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация осы Кодекстің 584-бабының 5-тармағында көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ осы баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген құжаттар табыс етілмеген жағдайда, салық органдарына табыс етілмеген деп саналады.»;
7-тармақтың екінші бөлігіндегі «4-тармағының» деген сөз «4-тармағы екінші бөлігінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
121) 276-22-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
122) 281-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«акцизделетін тауарларды заттай ақы нысанында пайдалы қазбаларды өндіру салығын, экспортқа рента салығын төлеу есебіне беру жағдайларын қоспағанда, заттай ақы төлеген кезде акцизделетiн тауарларды пайдалануы;»;
123) 287-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Көтерме саудада өткізу саласына сондай-ақ:
1) одан әрі өткізу үшін құрылымдық бөлімшелерге бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынын жөнелту;
2) осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, алыс-беріс шикізаты мен материалдардан, бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынынан дайындалған мұнай өнімдерін өндірушілердің беруі жатқызылады.»;
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) алыс-беріс шикізаты мен материалдардан, бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) мен дизель отынынан дайындалған мұнай өнімдерін өндірушілердің тұлғаларға оларды өндiрiстiк мұқтаждар үшiн өткiзуі, сондай-ақ беруі;»;
124) 300-баптың 1) тармақшасындағы «308-баптың 2-тармағында» деген сөздер «308-1-баптың 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
125) 313-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы «келісімшартты жасасқан жеке немесе заңды тұлға қол қойылатын бонус төлеуші болып табылады.» деген сөздер «келісімшартты;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

120) в статье 276-20:
в пункте 3:
часть четвертую после слова "наличии)" дополнить словами "либо иных лиц, уполномоченных на то по решению налогоплательщика";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"При этом указанные копии документов могут быть представлены в виде книги (книг), прошнурованной (прошнурованных), пронумерованной (пронумерованных) с указанием на последнем листе общего количества листов и заверенной (заверенных) на последнем листе подписями руководителя и главного бухгалтера (при его наличии) либо иных лиц, уполномоченных на то по решению налогоплательщика, а также печатью налогоплательщика, за исключением случаев, когда у налогоплательщика печать отсутствует по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.";
часть девятую исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Декларация по косвенным налогам по импортированным товарам считается непредставленной в налоговые органы в случаях, указанных в пункте 5 статьи 584 настоящего Кодекса, а также в случае непредставления документов, указанных в подпункте 1) части второй пункта 3 настоящей статьи.";
часть вторую пункта 7 после слова "условий" дополнить словами "части второй";
121) пункт 5 статьи 276-22 исключить;
122) абзац шестой подпункта 1) пункта 1 статьи 281 изложить в следующей редакции:
"использование подакцизных товаров при натуральной оплате, кроме случаев передачи подакцизных товаров в натуральной форме в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт;";
123) в статье 287:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"К сфере оптовой реализации относятся также:
1) отгрузка бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
2) передача производителем нефтепродуктов, изготовленных из давальческого сырья и материалов, бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива, за исключением случаев, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) реализация, а также передача производителем нефтепродуктов, изготовленных из давальческого сырья и материалов, бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива лицам для их производственных нужд;";
124) в подпункте 1) статьи 300 слова "в пункте 2 статьи 308" заменить словами "в пункте 1 статьи 308-1";
125) часть первую статьи 313 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

«3) бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшартты жасасқан жеке немесе заңды тұлға қол қойылатын бонус төлеуші болып табылады.»;
126) 314-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында:
бірінші абзац «өндіруге» деген сөзден кейін «және бірлескен барлау мен өндіруге» деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзац «өндіруге» деген сөзден кейін «және бірлескен барлау мен өндіруге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «Бұл ретте» деген сөздерден кейін «осы баптың 2-тармағының 1-1) тармақшасында көрсетілген табиғи газды өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшада:
«шикі мұнай» деген сөздердің алдынан «осы тармақтың 1-1) тармақшасында көрсетілген табиғи газды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын баға бойынша Қазақстан Республикасының ішкі нарығына өндірілген табиғи газды жеткізудің ең төменгі көлемі туралы жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері көзделген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша табиғи газ үшін мына формула бойынша:
Қ = V1 * Б1 + V2 * Б2,
мұнда:
V1 – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізілуге жататын А, В, С1 өнеркәсіптік санаттары бойынша Қазақстан Республикасының Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы бекіткен табиғи газ қорларының көлемі;
V2 – V1 қоспағанда, А, В, С1 өнеркәсіптік санаттары бойынша Қазақстан Республикасының Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы бекіткен табиғи газ қорларының көлемі;
Б1 – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын баға;
Б2 – осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын, табиғи газ бағасын белгілеудің орташа арифметикалық мәні;
Қа = V1 * Б1 + V2 * Б2,
мұнда:
V1 – әлеуетті коммерциялық объектінің және Қ3 санатындағы болжамдық ресурстардың қорларын жедел есептеу үшін Қазақстан Республикасының Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы бекіткен және (немесе) көрсетілген Комиссия қорытындысында назарға алынған Қ2 санатындағы табиғи газ қорларының көлемі;
V2 – V1 қоспағанда, әлеуетті коммерциялық объектінің және Қ3 санатындағы болжамдық ресурстардың қорларын жедел есептеу үшін Қазақстан Республикасының Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссиясы бекіткен және (немесе) көрсетілген Комиссия қорытындысында назарға алынған Қ2 санатындағы табиғи газ қорларының көлемі;
Б1 – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын баға;
Б2 – осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалатын, табиғи газ бағасын белгілеудің орташа арифметикалық мәні;»;

"3) контракт на совмещенную разведку и добычу.";
126) в статье 314:
в подпункте 2) пункта 1:
абзац первый дополнить словами "и на совмещенную разведку и добычу";
абзац седьмой после слова "сырья" дополнить словами "и на совмещенную разведку и добычу";
часть вторую дополнить словами ", за исключением контрактов на добычу природного газа, указанного в подпункте 1-1) пункта 2 настоящей статьи";
в пункте 2:
в подпункте 1):
слова "газа - исходя" заменить словами "газа, за исключением природного газа, указанного в подпункте 1-1) настоящего пункта, - исходя";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) для природного газа по контракту на недропользование, которым предусмотрены обязательства недропользователя о минимальном объеме поставки добытого природного газа на внутренний рынок Республики Казахстан по цене, определяемой Правительством Республики Казахстан, - по следующей формуле:
С = V1 * Ц1 + V2 * Ц2, где:
V1 - объем запасов природного газа, утвержденного Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан, по промышленным категориям А, В, С1, подлежащего реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан;
V2 - объем запасов природного газа, утвержденного Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан, по промышленным категориям А, В, С1, за исключением V1;
Ц1 - цена, определяемая Правительством Республики Казахстан;
Ц2 - среднеарифметическое значение котировок цены природного газа, определяемое в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта;
Сп = V1 * Ц1 + V2 * Ц2, где:
V1 - объем запасов природного газа категории С2, утвержденных Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан и (или) принятых к сведению в заключении указанной Комиссии, для оперативного подсчета запасов потенциально коммерческого объекта и прогнозных ресурсов категории С3, подлежащих реализации на внутреннем рынке Республики Казахстан;
V2 - объем запасов природного газа категории С2, утвержденных Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан и (или) принятых к сведению в заключении указанной Комиссии, для оперативного подсчета запасов потенциально коммерческого объекта и прогнозных ресурсов категории С3, за исключением V1;
Ц1 - цена, определяемая Правительством Республики Казахстан;
Ц2 - среднеарифметическое значение котировок цены природного газа, определяемое в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта;";

127) 330-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі «308-баптың 2-тармағында» деген сөздер «308-1-баптың 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
128) 332-бапта:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жеке өндірістік мұқтаждарға пайдаланылған табиғи газ деп:
жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде мұнай дайындау кезінде отын ретінде пайдаланған;
өндірістік және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы қазандықтар үшін;
ұңғыма сағасында мұнайды қыздыру үшін және тасымалдау кезінде;
электр энергиясын өндіру үшін;
осы баптың 4-тармағында көзделген жер қойнауына кері айдау жағдайларын қоспағанда, бекітілген жобалық құжаттарда көзделген көлемде жер қойнауына қайта айдау үшін пайдаланылған табиғи газ танылады.»;
4-тармақтағы «жер қойнауына кері айдалатын» деген сөздер «бекітілген жобалық құжаттарда көзделген мұнай алу коэффициентін ұлғайту мақсатында жер қойнауына кері айдалатын көлемде» деген сөздермен ауыстырылсын;
129) 346-бапта:
бүкіл мәтін бойынша «308-баптың 2-тармағында» деген сөздер «308-1-баптың 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жер қойнауын пайдаланушы», «Жер қойнауын пайдаланушы», «Жер қойнауын пайдаланушының», «жер қойнауын пайдаланушының» деген сөздер тиісінше «салық төлеуші», «Салық төлеуші», «Салық төлеушінің», «салық төлеушінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
130) 347-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы «308-баптың 2-тармағында» деген сөздер «308-1-баптың 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
131) 355-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Резидент заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін осындай құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлеріне табыстар түрінде төленетін (төленуге жататын) жұмыс берушінің шығыстары бойынша әлеуметтік салық төлеуші деп тануға құқылы.
Бұл ретте резидент заңды тұлғаның шешімі немесе осындай шешімнің күшін жою осындай шешім қабылданған тоқсаннан кейінгі тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше әлеуметтік салық төлеуші деп танылса, резидент заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімшенің құрылған күнінен бастап немесе осы құрылымдық бөлімшенің құрылған тоқсаннан кейінгі тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша дербес әлеуметтік салық төлеуші деп танылған құрылымдық бөлімшелер осы Кодекстің 19-тарауының мақсаты үшін жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.»;
132) 357-бап мынадай редакцияда жазылсын:

127) в части второй пункта 3 статьи 330 слова "в пункте 2 статьи 308" заменить словами "в пункте 1 статьи 308-1";
128) в статье 332:
подпункт 5) пункта 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Природным газом, использованным на собственные производственные нужды, признается природный газ:
использованный недропользователем при проведении операций по недропользованию в качестве топлива при подготовке нефти;
для котельных производственного и коммунально-бытового назначения;
для подогрева нефти на устье скважин и при транспортировке;
для выработки электроэнергии;
для обратной закачки в недра в объеме, предусмотренном утвержденными проектными документами, за исключением случаев обратной закачки в недра, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.";
в пункте 4 слова ", закачиваемому обратно в недра" заменить словами "в объеме, закачиваемом обратно в недра с целью увеличения коэффициента извлекаемости нефти, предусмотренном утвержденными проектными документами";
129) в статье 346:
по всему тексту слова "в пункте 2 статьи 308" заменить словами "в пункте 1 статьи 308-1";
слова "недропользователь", "недропользователем", "Недропользователь" заменить соответственно словами "налогоплательщик", "налогоплательщиком", "Налогоплательщик";
130) в подпункте 1) пункта 2 статьи 347-1 слова "в пункте 2 статьи 308" заменить словами "в пункте 1 статьи 308-1";
131) пункт 2 статьи 355 изложить в следующей редакции:
"2. Юридическое лицо-резидент своим решением вправе признать плательщиком социального налога свое структурное подразделение по расходам работодателя, выплачиваемым (подлежащим выплате) в виде доходов работникам таких структурных подразделений.
При этом решение юридического лица-резидента или отмена такого решения вводится в действие с начала квартала, следующего за кварталом, в котором принято такое решение.
В случае если плательщиком социального налога признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица-резидента о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с начала квартала, следующего за кварталом, в котором создано данное структурное подразделение.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица-резидента самостоятельными плательщиками социального налога, для целей главы 19 настоящего Кодекса признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.";
132) статью 357 изложить в следующей редакции:

«357-бап. Салық салу объектісі
1. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған төлеушілер үшін, төлеушілердің өздерін қоса алғанда, қызметкерлер саны әлеуметтік салық салу объектісі болып табылады.
2. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген төлеушілер үшін жұмыс берушінің осы Кодекстің 163-бабының 2-тармағында айқындалған табыстар түрінде резидент қызметкерлерге, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18), 19), 20) және 21) тармақшаларында айқындалған табыстар түрінде резидент емес қызметкерлерге төлейтін шығыстары, сондай-ақ егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 191-бабының 7-тармағында көрсетілген шетел персоналының табыстары салық салу объектісі болып табылады.
Осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 8), 10), 12), 17), 18), 24), 26), 27), 29) – 32), 34), 41) тармақшаларында және 200-1-бабының 1-тармағының 13) тармақшасында белгіленген табыстар, сондай-ақ:
1) гранттар қаражаты есебінен жасалатын төлемдер;
2) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Yкіметі тағайындайтын мемлекеттік сыйлықтар, стипендиялар;
3) спорт жарыстарында, байқауларда, конкурстарда жүлделі орындар үшін берілетін ақшалай наградалар;
4) жұмыс беруші жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған не жұмыс беруші заңды тұлға таратылған, қызметкерлердің саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда еңбек шарты бұзылған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетін өтемақы төлемдері;
5) жұмыс берушінің қызметкерлерге пайдаланылмаған ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысы үшін төлейтін өтемақы төлемдері;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің міндетті зейнетақы жарналары салық салу объектісі болып табылмайды.
3. Егер осы баптың 2-тармағына сәйкес күнтізбелік ай үшін айқындалған салық салу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және осы күнтізбелік айдың бірінші күніне қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерінен кем болған жағдайда, әлеуметтік салық салу объектісі осындай ең төменгі жалақы мөлшерін негізге ала отырып айқындалады.
4. Егер төлемдер грант алушымен не грант мақсаттарын (міндеттерін) жүзеге асыру үшін грант алушы тағайындаған орындаушымен жасалған шартқа (келісімшартқа) сәйкес жүргізілсе, осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасының ережелері қолданылады.»;
133) 359-баптың 2-тармағындағы «4» деген цифр «1» деген цифрмен ауыстырылсын;
134) 361-баптың 1 және 2-тармақтарындағы «есептi айға», «Есептi айда», «келесi айға» деген сөздер тиісінше «салық кезеңіне», «Салық кезеңінде», «келесі салық кезеңіне» деген сөздермен ауыстырылсын;

"Статья 357. Объект налогообложения
1. Для плательщиков, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом обложения социальным налогом является численность работников, включая самих плательщиков.
2. Для плательщиков, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 1 и пункте 2 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом налогообложения являются расходы работодателя, выплачиваемые работникам-резидентам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 настоящего Кодекса, работникам-нерезидентам в виде доходов, определенных подпунктами 18), 19), 20) и 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, а также доходы иностранного персонала, указанного в пункте 7 статьи 191 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящим пунктом.
Не являются объектом обложения доходы, установленные в подпунктах 8), 10), 12), 17), 18), 24), 26), 27), 29) - 32), 34), 41) пункта 1 статьи 156 и подпункте 13) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса, а также:
1) выплаты, производимые за счет средств грантов;
2) государственные премии, стипендии, учреждаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
3) денежные награды, присуждаемые за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах;
4) компенсационные выплаты, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях прекращения деятельности работодателя - физического лица либо ликвидации работодателя - юридического лица, сокращения численности или штата работников, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) компенсационные выплаты, выплачиваемые работодателем работникам за неиспользованный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск;
6) обязательные пенсионные взносы работников в накопительные пенсионные фонды в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В случае если объект обложения, определенный в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи за календарный месяц, менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое число этого календарного месяца, то объект обложения социальным налогом определяется исходя из такого минимального размера заработной платы.
4. Положения подпункта 1) части второй пункта 2 настоящей статьи применяются, если выплаты производятся в соответствии с договором (контрактом), заключенным с грантополучателем либо с исполнителем, назначенным грантополучателем для осуществления целей (задач) гранта.";
133) в пункте 2 статьи 359 цифру "4" заменить цифрой "1";
134) в пунктах 1 и 2 статьи 361 слова "отчетный месяц", "следующий месяц" заменить соответственно словами "налоговый период", "следующий налоговый период";

135) 365-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
136) 373-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін жер салығын дербес төлеуші деп тануға құқылы.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлғаның шешімі немесе осындай шешімнің күшін жою осындай шешім қабылдаған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше жер салығын дербес төлеуші деп танылған жағдайда, заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімшенің құрылған күнінен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.»;
4-тармақтағы «2)» деген цифр «3)» деген цифрмен ауыстырылсын;
137) 382-баптың бірінші бөлігінде:
«тұрғын үйге» деген сөздер «тұрғын үйге (тұрғын ғимаратқа)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тұрғын үй қоры» деген сөздер «тұрғын үй (тұрғын ғимарат)» деген сөздермен ауыстырылсын;
138) 388-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Кондоминиум объектісінің бір бөлігі болып табылатын жер учаскесіне кондоминиум объектісінің бір бөлігі болып табылатын жалпы мүлікте үй-жайдың (ғимараттың бір бөлігінің) әрбір меншік иесінің үлесіне барабар жер салығы салынуы тиіс.
Бұл ретте:
1) жалпы мүліктегі тұрғын үй меншік иесінің үлесіне сәйкес келетін жер учаскесінің бөлігіне осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 4-бағанында белгіленген елді мекендердің жерлеріне базалық салық ставкалары бойынша жер салығы салынуы тиіс;
2) жалпы мүліктегі тұрғын үй емес үй-жайдың (тұрғын үй емес ғимараттың бір бөлігінің) меншік иесінің үлесіне сәйкес келетін жер учаскесінің бір бөлігіне осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында белгіленген елді мекендердің жерлеріне базалық салық ставкалары бойынша жер салығы салынуы тиіс.»;
139) 389-баптың 5 және 6-тармақтарының екінші бөліктеріндегі «2), 3), 7)» деген цифрлар «3) және 7)» деген сөздермен ауыстырылсын;
140) 390-бапта:
2-тармақтағы «2), 3), 7)» деген цифрлар «3) және 7)» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
141) 391-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«Жеке тұлғалар» деген сөздер «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
«негiзге ала отырып,» деген сөздерден кейін «ағымдағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей» деген сөздермен толықтырылсын;
«1 тамыздан кешiктiрмей» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстiң 396-бабының 1-тармағында көзделген объектілерді және салық базасы осы Кодекстің 406-бабына сәйкес есептелетін объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғаларға (оның iшiнде жекеше нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға) қолданылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

135) пункт 4 статьи 365 исключить;
136) в статье 373:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Юридическое лицо своим решением вправе признать самостоятельным плательщиком земельного налога свое структурное подразделение.
Если иное не установлено настоящей статьей, решение юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если самостоятельным плательщиком земельного налога признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.";
в пункте 4 цифру "2)" заменить цифрой "3)";
137) в части первой статьи 382:
слова "жилого дома" заменить словами "жилого дома (жилого здания)";
слова "жилищным фондом" заменить словами "жилым домом (жилым зданием)";
138) статью 388 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Земельный участок, являющийся частью объекта кондоминиума, подлежит обложению земельным налогом пропорционально доле каждого собственника помещения (части здания) в общем имуществе, являющемся частью объекта кондоминиума.
При этом часть земельного участка, соответствующая:
1) доле собственника жилища в общем имуществе, подлежит обложению земельным налогом по базовым ставкам налога на земли населенных пунктов, установленным в графе 4 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса;
2) доле собственника нежилого помещения (части здания, не являющегося жилым) в общем имуществе, подлежит обложению земельным налогом по базовым ставкам налога на земли населенных пунктов, установленным в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса.";
139) в частях вторых пунктов 5 и 6 статьи 389 цифры "2), 3), 7)" заменить словами "3) и 7)";
140) в статье 390:
в пункте 2 цифры "2), 3), 7)" заменить словами "3) и 7)";
пункт 4 исключить;
141) в статье 391:
в пункте 1:
в части первой:
слово "Исчисление" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, исчисление";
после слов "налоговыми органами" дополнить словами "не позднее 1 августа текущего года";
слова "не позднее 1 августа" исключить;
абзац третий части второй изложить в следующей редакции:
"физических лиц (в том числе частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 настоящего Кодекса и объектов, налоговая база по которым исчисляется в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:

«7. Осы Кодекстiң 396-бабы 1-тармағында көзделген объектілерді және салық базасы осы Кодекстің 406-бабына сәйкес есептелетін объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғалар (оның iшiнде жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар) патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін осы бөлімде белгіленген тәртіппен жер салығын есептейді және төлейді.»;
142) 392-баптағы «мен төлеу» деген сөздер алып тасталсын;
143) 393-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«Салық төлеушiлер» деген сөздер «Дара кәсіпкерлер» деген сөздермен ауыстырылсын;
«декларацияны» деген сөз «және заңды тұлғалар декларацияны» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Егер осы баптың 1-тармағында және осы тармақта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғалар жер салығы бойынша салық есептілігін салық органдарына табыс етпейді.
Осы Кодекстiң 396-бабының 1-тармағында көзделген объектілерді және салық базасы осы Кодекстің 406-бабына сәйкес есептелетін объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғалар (оның iшiнде жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар) салық салу объектілері орналасқан жердегі салық органдарына декларацияны есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей табыс етеді.»;
4-тармақтағы «2), 3), 7)» деген цифрлар «3) және 7)» деген сөздермен ауыстырылсын;
144) 394-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін мүлік салығын дербес төлеуші деп тануға құқылы.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлғаның шешімі немесе осындай шешімнің күшін жою осындай шешім қабылдаған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше мүлік салығын дербес төлеуші деп танылған жағдайда, заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімшенің құрылған күнінен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.»;
4-тармақтың екінші бөлігіндегі «2) – 4)» деген цифрлар «3) және 4)» деген сөздермен ауыстырылсын;
145) 396-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) иелік ету, пайдалану құқықтары концессия шартына сәйкес берілген, концессия объектiлерi болып табылатын ғимараттар, құрылыстар салық салу объектiсi болып табылады.»;

"7. Физические лица (в том числе частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 настоящего Кодекса и объектов, налоговая база по которым исчисляется в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса, исчисляют и уплачивают земельный налог в порядке, установленном настоящим разделом для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента.";
142) в статье 392 слова "и уплаты" исключить;
143) в статье 393:
в пункте 1:
в части первой:
слово "Налогоплательщики" заменить словами "Индивидуальные предприниматели";
слово "представляют" заменить словами "и юридические лица представляют";
часть третью исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Физические лица не представляют в налоговые органы налоговую отчетность по земельному налогу, если иное не установлено пунктом 1 настоящей статьи и настоящим пунктом.
Физические лица (в том числе частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 настоящего Кодекса и объектов, налоговая база по которым исчисляется в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса, представляют в налоговые органы по месту нахождения объектов налогообложения декларацию не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
в пункте 4 цифры "2), 3), 7)" заменить словами "3) и 7)";
144) в статье 394:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Юридическое лицо своим решением вправе признать самостоятельным плательщиком налога на имущество свое структурное подразделение.
Если иное не установлено настоящей статьей, решение юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если самостоятельным плательщиком налога на имущество признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.";
в части второй пункта 4 цифры "2) - 4)" заменить словами "3) и 4)";
145) подпункт 2) пункта 1 статьи 396 изложить в следующей редакции:
"2) здания, сооружения, являющиеся объектами концессии, права владения, пользования на которые переданы по договору концессии.";

146) 397-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі «мiндеттемелердi орындау» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің ережелерінде қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорларына байланысты іс-шараларды орындау» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы «2) – 4)» деген цифрлар «3) және 4)» деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 399-баптың 5-тармағының екінші және үшінші бөліктеріндегі «2) – 4)» деген цифрлар «3) және 4)» деген сөздермен ауыстырылсын;
148) 401-бапта:
1-тармақтағы «және төлеу» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы «2) – 4)» деген цифрлар «3) және 4)» деген сөздермен ауыстырылсын;
149) 402-баптың 1 және 2-тармақтарының үшінші бөліктеріндегі «2) – 4)» деген цифрлар «3) және 4)» деген сөздермен ауыстырылсын;
150) 405-баптағы «тұрғын үй-жайлар,» деген сөздер «тұрғын үйлер, ғимараттар,» деген сөздермен ауыстырылсын;
151) 406-бапта:
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтардағы «тұрғын үй-жайлар», «тұрғын үй-жайдың», «Тұрғын үй-жайдың», «тұрғын үйлердің», «Тұрғын үй-жайды» деген сөздер тиісінше «тұрғынжайлар», «тұрғынжайдың», «Тұрғынжайдың», «тұрғынжайдың», «тұрғынжайды» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
«Тұрғын үйлердiң салқын жапсаржайлары, шаруашылық (қызметтiк) құрылыстары, шығыңқы iрге қабаттары, жертөлелерi, гаражы» деген сөздер «Салқын жапсаржайлар, шаруашылық (қызметтiк) құрылыстар, шығыңқы iрге қабаттар, жертөлелер, гараж» деген сөздермен ауыстырылсын;
«тұрғын үй-жайлардың» деген сөздер «тұрғынжайдың» деген сөздермен ауыстырылсын;
152) 407-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«407-бап. Жекелеген жағдайларда салықты есептеу мен төлеу
Осы Кодекстiң 396-бабының 1-тармағында көзделген объектілерді және салық базасы осы Кодекстің 406-бабына сәйкес есептелетін объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) бойынша жеке тұлға (оның iшiнде жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат) осы Кодекстің 398-бабының 2-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып, осы Кодекстің 57-тарауында патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін белгіленген тәртіппен мүлік салығын есептейді, төлейді және осы салық бойынша салық есептілігін табыс етеді.
Мұндай ғимараттар (ғимарат бөліктері) бойынша салық базасы осы Кодекстің 397-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалады.»;
153) 416-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Қосымша төлемді есептеу мақсатында салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған табыс сомасы мен құмар ойынына және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төлем сомасы арасындағы оң айырма осындай қызметтен алынған табыс болып танылады.»;

146) в статье 397:
часть вторую пункта 2 после слова "налогообложения," дополнить словами "а также положениями Экологического кодекса Республики Казахстан выполнение мероприятий, связанных с ликвидационным фондом полигонов размещения отходов,";
в пункте 3 цифры "2) - 4)" заменить словами "3) и 4)";
147) в частях второй и третьей пункта 5 статьи 399 цифры "2) - 4)" заменить словами "3) и 4)";
148) в статье 401:
в пункте 1 слова "и уплаты" исключить;
в пункте 2 цифры "2) - 4)" заменить словами "3) и 4)";
149) в частях третьих пунктов 1 и 2 статьи 402 цифры "2) - 4)" заменить словами "3) и 4)";
150) в статье 405 слова "жилые помещения," заменить словами "жилища, здания,";
151) в статье 406:
в пунктах 1234 и 5 слова "жилым помещениям", "жилого помещения" заменить соответственно словами "жилищам", "жилища";
в пункте 8:
слова "жилого дома" исключить;
слова "жилого помещения" заменить словом "жилища";
152) статью 407 изложить в следующей редакции:
"Статья 407. Исчисление и уплата налога в отдельных случаях
По находящимся на праве собственности зданиям (частям зданий), за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 настоящего Кодекса и объектов, налоговая база по которым исчисляется в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса, физическое лицо (в том числе частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат) исчисляет, уплачивает налог на имущество и представляет налоговую отчетность по данному налогу в порядке, установленном главой 57 настоящего Кодекса для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 398 настоящего Кодекса.
Налоговая база по таким зданиям (частям зданий) определяется в соответствии с пунктом 4 статьи 397 настоящего Кодекса.";
153) статью 416 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В целях исчисления дополнительного платежа доходом, полученным от деятельности в сфере игорного бизнеса, признается положительная разница между суммой дохода, полученного за налоговый период в результате осуществления такой деятельности, и суммой выплат участникам азартной игры и (или) пари.";

154) 424-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі «айдың жартысы үшін деп» деген сөздер «белгіленген ставкасының 1/2 мөлшерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
155) 426-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Салық төлеушіге патентті (патенттің телнұсқасын) салық органы құжаттарды беру журналына қол қойғызып береді.»;
156) 427-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі «11)» деген цифрлар «13)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
157) 428-баптың 4-тармағының 10) тармақшасындағы «қызметіне қолданылмайды.» деген сөздер «қызметіне;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) құқық, әділет және сот төрелігі саласындағы қызметке қолданылмайды.»;
158) 431-баптың 2-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, дара кәсіпкерге патент бір салық кезеңі шегінде кемінде бір ай мерзімге беріледі.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Патент:
1) ағымдағы салық кезеңінің соңғы айында жаңадан тіркелген;
2) ағымдағы салық кезеңінің соңғы айында қызметін уақытша тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін немесе аяқталғаннан кейін қызметін қайта бастаған дара кәсіпкерлерге бір айдан аз мерзімге берілуі мүмкін.»;
159) 441-баптың 1-тармағының тоғызыншы бөлігі «туындаған кезде,» деген сөздерден кейін «салықтық өтінішті және» деген сөздермен толықтырылсын;
160) 445-баптың бірінші бөлігіндегі «әлеуметтiк салықты есептеу жүргiзiлетiн айдың бірінші күні» деген сөздер «тиісті қаржы жылының бірінші қаңтарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
161) 448-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Осы баптың мақсатында қолданылатын жылдық жиынтық табыс:
1) осы Кодекстің 4-бөліміне сәйкес осы Кодекстің 99-бабында көзделген жылдық жиынтық табысты түзету есепке алынбай;
2) осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын ағымдағы салық кезеңі үшін айқындалады.
Егер осы арнаулы салық режимін қолдану жылының қорытындылары бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында белгіленген шарттар орындалмаса, салық төлеуші:
1) осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ережелерді қолданбай корпоративтік табыс салығын, қосылған құн салығын, әлеуметтік салықты, мүлiк салығын, жер салығын, көлiк құралдары салығын, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыны жалпы белгіленген тәртіппен есептеуге;
2) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ережені қолданбай, осы Кодекстің 70-бабына сәйкес тиісті салық кезеңдері үшін корпоративтік табыс салығы, қосылған құн салығы, әлеуметтік салық, мүлік салығы, жер салығы, көлік құралдары салығы, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша қосымша салық есептілігін жалпы белгіленген тәртіппен табыс етуге міндетті.»;

154) в части второй пункта 2 статьи 424 слова "как за половину месяца" заменить словами "в размере 1/2 от установленной ставки";
155) пункт 5 статьи 426 изложить в следующей редакции:
"5. Патент (дубликат патента) выдается налоговым органом налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов.";
156) в части второй пункта 3 статьи 427 цифры "11)" заменить цифрами "13)";
157) пункт 4 статьи 428 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) деятельность в области права, юстиции и правосудия.";
158) в пункте 2 статьи 431:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Патент выдается индивидуальному предпринимателю на срок не менее одного месяца в пределах одного налогового периода, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Патент может быть выдан на срок менее одного месяца индивидуальным предпринимателям:
1) вновь зарегистрированным в последнем месяце текущего налогового периода;
2) возобновившим деятельность до или после окончания срока временного приостановления деятельности в последнем месяце текущего налогового периода.";
159) часть девятую пункта 1 статьи 441 после слова "представляют" дополнить словами "налоговое заявление и";
160) в части первой статьи 445 слова "число месяца, за который производится исчисление социального налога" заменить словами "января соответствующего финансового года";
161) пункт 2 статьи 448 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Совокупный годовой доход, применяемый для целей настоящей статьи, определяется:
1) в соответствии с разделом 4 настоящего Кодекса без учета корректировки совокупного годового дохода, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса;
2) за текущий налоговый период, определяемый в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.
В случае, если по итогам года применения данного специального налогового режима условия, установленные подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, не выполнены, налогоплательщик обязан:
1) исчислить корпоративный подоходный налог, налог на добавленную стоимость, социальный налог, налог на имущество, земельный налог, налог на транспортные средства, плату за пользование земельными участками в общеустановленном порядке без применения положения, установленного статьей 451 настоящего Кодекса;
2) не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для представления декларации по корпоративному подоходному налогу, представить в соответствии со статьей 70 настоящего Кодекса дополнительную налоговую отчетность по корпоративному подоходному налогу, налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, налогу на имущество, земельному налогу, налогу на транспортные средства, плате за пользование земельными участками, за соответствующие налоговые периоды в общеустановленном порядке без применения положения, установленного статьей 451 настоящего Кодекса.";

162) 450-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жер учаскесіне құқық ағымдағы күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанына дейін жоғарыда көрсетілген күннен кейін туындаған жағдайда, ағымдағы жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан бастап арнаулы салық режимін қолдану құқығына салықтық өтініш салық органына аталған жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тіркеу есебіне қойылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде табыс етіледі.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Аталған арнаулы салық режимі қолданылмайтын қызмет түрлерін жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық шаруашылығы) өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар жер учаскесіне құқық ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан кейінгі кезеңде туындаған жағдайда, аталған жер учаскесінің орналасқан жері бойынша тіркеу есебіне қойылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде салық органына жер учаскесіне құқық туындаған күннен бастап ағымдағы күнтізбелік жылда арнаулы салық режимін қолдану құқығына салықтық өтінішті табыс етеді.»;
163) 451-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепті салық кезеңінің қорытындылары бойынша декларация бойынша қалыптасқан есептелген салық сомасынан асып кетуі қосылған құн салығы бойынша алдағы төлемдердің есебіне жатқызылатын қосылған құн салығының асып кету сомасын айқындау кезінде 70 пайызға азайтылуға жатады.»;
164) 454-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Құрылымдық бөлімшелер тіркеуші органдардың осы құрылымдық бөлімше мүддесінде тіркеу іс-әрекеттерін жасаған кезінде алымдарды дербес төлеушілер ретінде қаралуы мүмкін.»;
165) 465-баптың 1-тармағындағы «Мүлікті (мүліктік құқықтарды) сатудың» деген сөздер «Сатылған мүліктің (мүліктік құқықтардың)» деген сөздермен ауыстырылсын;
166) 466-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«466-бап. Алым ставкасы
Алым ставкасы 3 пайыз мөлшерінде белгіленеді.»;
167) 485-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
168) 486-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
169) 488-баптың 2-тармағында:
«есептi айдан кейiнгi айдың» деген сөздер «су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген ай сайынғы су пайдалану лимиттерінің негізінде есепті тоқсаннан кейін екінші айдың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«ай сайын» деген сөздер алып тасталсын;
170) 512-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Байланыс саласындағы аумақтық уәкiлеттi мемлекеттiк органдар өзiнiң орналасқан жерi бойынша салық органдарына уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша төлеушілер және төлемақы сомалары туралы, сондай-ақ салық салу объектiлерi туралы мәлiметтерді мынадай мерзімде:

162) в статье 450:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае возникновения права на земельный участок после вышеуказанной даты до 31 декабря текущего календарного года, налоговое заявление на право применения специального налогового режима с начала календарного года, следующего за текущим годом, представляется в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с даты постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Юридические лица - производители сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), осуществляющие виды деятельности, на которые не распространяется данный специальный налоговый режим, в случае возникновения права на земельный участок в период после 1 января текущего календарного года представляют в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с даты постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка налоговое заявление на право применения специального налогового режима в текущем календарном году с даты возникновения права на земельный участок.";
163) статью 451 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации по итогам отчетного налогового периода, подлежит уменьшению на 70 процентов при определении суммы превышения налога на добавленную стоимость, зачитываемого в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.";
164) статью 454 дополнить частью второй следующего содержания:
"Структурные подразделения могут рассматриваться в качестве самостоятельных плательщиков сборов при совершении регистрирующими органами регистрационных действий в интересах такого структурного подразделения.";
165) в пункте 1 статьи 465 слово "реализации" заменить словом "реализованного";
166) статью 466 изложить в следующей редакции:
"Статья 466. Ставка сбора
Ставка сбора устанавливается в размере 3 процентов.";
167) подпункт 4) статьи 485 исключить;
168) подпункт 4) пункта 1 статьи 486 исключить;
169) в пункте 2 статьи 488:
слово "ежемесячно" исключить;
слова "месяца, следующего за отчетным" заменить словами "второго месяца, следующего за отчетным кварталом, на основании ежемесячных лимитов водопользования, установленных уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда";
170) пункт 5 статьи 512 изложить в следующей редакции:
"5. Территориальные уполномоченные государственные органы в области связи представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках и суммах платы, а также об объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом, в следующие сроки:

1) осы Кодекстің 515-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайда – салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей;
2) осы Кодекстің 515-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайда – салық төлеуші радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей табыс етеді.»;
171) 517-бап алып тасталсын;
172) 518-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Байланыс саласындағы аумақтық уәкiлеттi мемлекеттiк органдар өзiнiң орналасқан жерi бойынша салық органдарына уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша төлеушілер және төлемақы сомалары туралы, сондай-ақ салық салу объектiлерi туралы мәлiметтерді мынадай мерзімде:
1) осы Кодекстің 521-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайда, – салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей;
2) осы Кодекстің 521-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайда – салық төлеуші қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынуға рұқсат алған айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей табыс етеді.»;
173) 523-бап алып тасталсын;
174) 527-баптың 6-тармағындағы «кеме жүзетiн су жолдарын пайдалану» деген сөздер «төлемақы төлеушінің орналасқан» деген сөздермен ауыстырылсын;
175) 533-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Құрылымдық бөлімшелер тиісті уәкілетті органдардың осы құрылымдық бөлімше мүддесінде заңдық мәні бар іс-әрекеттер жасаған кезінде дербес төлеушілер ретінде қаралуы мүмкін.»;
176) 534-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы «толықтыруға» деген сөзден кейін «, түзетуге» деген сөзбен толықтырылсын;
177) 535-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы «тұрғын үй-жайларды» деген сөздер «тұрғын үйлерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
178) 536-баптың 1) және 2) тармақшаларындағы «пәтерлерді,» деген сөздер алып тасталсын;
179) 537-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы «алыс шет елдерден» деген сөздер «ТМД елдерін қоспағанда, шет мемлекеттерден» деген сөздермен ауыстырылсын;
180) 542-баптың 3) тармақшасының үшінші абзацындағы «(пәтерде)», «(пәтеріне)» деген сөздер алып тасталсын;
181) 543-баптың 2) тармақшасы «толықтырылған» деген сөзден кейін «, қалпына келтірілген» деген сөздермен толықтырылсын;
182) 547-баптың 2-тармағында:
3) тармақшадағы «түзетулер мен өзгерістер» деген сөздер «өзгерістер, толықтырулар, қалпына келтірулер мен түзетулер» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы «белгiлерiн бергенi үшін – тиісті құжаттарды және мемлекеттік тіркеу нөмірінің белгілерін, халықаралық техникалық байқау сертификатын» деген сөздер «белгілерін, халықаралық техникалық байқау сертификатын бергені үшін – тиісті құжаттарды және мемлекеттік тіркеу нөмірлерінің белгілерін» деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в случае, установленном пунктом 3 статьи 515 настоящего Кодекса, - не позднее 25 февраля налогового периода;
2) в случае, установленном пунктом 4 статьи 515 настоящего Кодекса, - не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем получения налогоплательщиком разрешения на использование радиочастотного спектра.";
171) статью 517 исключить;
172) пункт 3 статьи 518 изложить в следующей редакции:
"3. Территориальные уполномоченные государственные органы в области связи представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках и суммах платы, а также об объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом, в следующие сроки:
1) в случае, установленном пунктом 3 статьи 521 настоящего Кодекса, - не позднее 25 февраля налогового периода;
2) в случае, установленном пунктом 4 статьи 521 настоящего Кодекса, - не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем получения налогоплательщиком разрешения на предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи.";
173) статью 523 исключить;
174) в пункте 6 статьи 527 слова "пользования судоходными водными путями" заменить словами "нахождения плательщика платы";
175) статью 533 дополнить частью второй следующего содержания:
"Структурные подразделения могут рассматриваться в качестве самостоятельных плательщиков государственной пошлины при совершении соответствующими уполномоченными органами юридически значимых действий в интересах такого структурного подразделения.";
176) подпункт 3) пункта 1 статьи 534 после слова "дополнением" дополнить словом ", исправлением";
177) в подпункте 7) пункта 1 статьи 535 слова "жилых помещений" заменить словом "жилища";
178) в подпунктах 1) и 2) статьи 536 слова "жилых домов, квартир" заменить словом "жилищ";
179) в подпункте 9) пункта 1 статьи 537 слова "стран дальнего зарубежья" заменить словами "иностранных государств, за исключением стран СНГ,";
180) в абзаце третьем подпункта 3) статьи 542 слова "жилого дома (квартиры)", "доме (квартире)" заменить соответственно словами "жилища", "жилище";
181) подпункт 2) статьи 543 после слова "дополнении" дополнить словом ", восстановлении";
182) в пункте 2 статьи 547:
в подпункте 3) слова "исправлений и изменений" заменить словами "изменений, дополнений, восстановлений и исправлений";
в подпункте 7) слова "- до выдачи соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков, международного сертификата технического осмотра" заменить словами ", международного сертификата технического осмотра - до выдачи соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков";

183) 548-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) істі аралық сотқа жіберген;»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Мемлекеттік баж:
1) талапкер талап қоюдан бас тартқан;
2) талапкер өз талаптарын азайтқан;
3) іс тараптардың бітімгерлік келісімімен аяқталған жағдайларда, қайтарылмайды.»;
4-тармақта:
«Мемлекеттік мекеме үшінші тұлғалардың мүдделерін қорғайтын жағдайларды қоспағанда, сот» деген сөздер «Сот» деген сөзбен ауыстырылсын;
«сот органының шешімі қоса берілген салық төлеушінің немесе мемлекеттік мекеменің» деген сөздер «заңды күшіне енген сот шешімі қоса берілген мемлекеттік баж төлеушінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
184) 555-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік қызметтер көрсету шеңберінде салық төлеушіге (салық агентіне) нысанын уәкілетті орган бекітетін құжаттарды беру журналына оның қолы қойылып жүзеге асырылады.»;
185) 557-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 9) тармақшасындағы «органға береді.» деген сөздер «органға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) банкроттық саласындағы уәкілетті органға береді.
Банкроттық саласындағы уәкілетті орган салық құпиясын құрайтын мәліметтерге қолжетімділігі бар лауазымды адамдардың тізбесін бекітеді.»;
186) 558-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Кодекстің 228-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын салық төлеушінің тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша нақты болуын немесе болмауын растаудағы қажеттілік салықтық зерттеу жүргізу үшін негіз болып табылады.»;
187) 560-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасының алтыншы абзацындағы «бойынша тіркеу есебіне алу болып табылады.» деген сөздер «бойынша;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын, осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген резидент заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша тіркеу есебіне алу болып табылады.»;
7-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында болатын шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның орналасқан жері, – директорлар кеңесінің жиналысында немесе осыған ұқсас басқару органы айқындаған, салық органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген және басқару органының тиісті хаттамасында көрсетілген нақты басқару органының Қазақстан Республикасында орналасқан жері;»;
5) тармақшада:
«резидент емес жеке тұлғаның», «резидент емес жеке тұлға» деген сөздер тиісінше «шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның», «шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте осы Кодекстің 204-бабына сәйкес салық төлеу жөніндегі салық міндеттемесі туындайтын Қазақстан Республикасына келмейтін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам үшін осындай шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар төлейтін тұлғаның тұрғылықты жері оның болатын орны болып танылады.»;

183) в статье 548:
пункт 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) передачи дела в третейский суд;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственная пошлина не возвращается в случаях:
1) отказа истца от иска;
2) уменьшения истцом своих требований;
3) окончания дела мировым соглашением сторон.";
в пункте 4:
слова "или государственного учреждения, за исключением случаев защиты государственным учреждением интересов третьих лиц," исключить;
слова "решения судебного органа" заменить словами "вступившего в законную силу решения суда";
184) статью 555 дополнить частью второй следующего содержания:
"Выдача документов налогоплательщику (налоговому агенту) в рамках оказания государственных услуг осуществляется под роспись в журнале выдачи документов, форма которого утверждается уполномоченным органом.";
185) пункт 3 статьи 557 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) уполномоченному органу в области банкротства.
Уполномоченный орган в области банкротства утверждает перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну.";
186) подпункт 3) пункта 2 статьи 558 изложить в следующей редакции:
"3) необходимость в подтверждении фактического нахождения или отсутствия налогоплательщика, являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 228 настоящего Кодекса, по месту нахождения, указанному в регистрационных данных.";
187) в статье 560:
подпункт 2) пункта 3 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"по месту нахождения юридического лица-резидента, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, являющегося недропользователем.";
в пункте 7:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) местом нахождения юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан, - место нахождения фактического органа управления в Республике Казахстан, определенное собранием совета директоров или аналогичным органом управления, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в налоговом органе и указанное в соответствующем протоколе органа управления;";
в подпункте 5):
слова "физического лица-нерезидента", "физическим лицом-нерезидентом" заменить соответственно словами "иностранца или лица без гражданства", "иностранцем или лицом без гражданства";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом для иностранца или лица без гражданства, не пребывающего в Республике Казахстан, у которого возникает налоговое обязательство по уплате налога в соответствии со статьей 204 настоящего Кодекса, местом пребывания признается место жительства лица, выплачивающего такому иностранцу или лицу без гражданства доходы из источников в Республике Казахстан.";

188) 561-бапта:
1-тармақтағы «Салық органы» деген сөздер «Егер осы Кодекстің 562-бабының 6-тармағында өзгеше белгіленбесе, салық органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақша «тұлғаның құрылымдық бөлімшесі» деген сөздерден кейін «, тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған резидент емес заңды тұлға» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерiн сатып алушы, осы Кодекстiң 197-бабының 5-тармағына сәйкес салық агентi болып табылатын резидент емес – осы Кодекстiң 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетiлген жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жерi бойынша. Осы тармақшаның ережелері, егер осы Кодекстің 197-бабының 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент емес Қазақстан Республикасында қызметін салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелген тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырса, қолданылмайды.
Егер мұндай резидент емес бағалы қағаздарды, актив құндарының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар болып табылатын екі және одан да көп тұлғалардың мүлкін құрайтын заңды тұлғадағы қатысу үлестерін сатып алған жағдайда, салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорына резидент емес туралы мәліметтерді енгізуді уәкілетті органның орналасқан жері бойынша салық органы жүзеге асырады;»
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) осы Кодекстің 193-бабы 5-тармағының 7) тармақшасында, 200-1-бабының 1-тармағының 8) тармақшасында белгіленген шарттар орындалмаған жағдайда, бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алатын резидент емес - бағалы қағаздары немесе қатысу үлестері сатып алынатын заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасында осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген мүлікті қоспағанда, мүлік сатып алушы, осы Кодекстiң 197-бабының 5-тармағына сәйкес салық агентi болып табылатын резидент емес – мүліктің орналасқан жері бойынша. Осы тармақшаның ережелері, егер осы Кодекстің 197-бабының 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент емес Қазақстан Республикасында қызметін салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелген тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырса, қолданылмайды;»;
7) тармақшада:
«8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
«тіркеу» деген сөз «орналасқан (тұрғылықты, келу)» деген сөздермен ауыстырылсын;

188) в статье 561:
в пункте 1 слово "Внесение" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 6 статьи 562 настоящего Кодекса, внесение";
в пункте 2:
подпункт 2) после слов "лица-нерезидента" дополнить словами ", юридическом лице, созданном в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан,";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нерезиденте, являющемся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, приобретающем акции, доли участия, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, - по месту нахождения юридического лица, являющегося недропользователем, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса. Положения настоящего подпункта не применяются в случае, если нерезидент, являющийся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, осуществляет деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика.
В случае если таким нерезидентом приобретаются ценные бумаги, доли участия в юридическом лице, 50 и более процентов стоимости активов которого составляет имущество двух и более лиц, являющихся недропользователями, то внесение сведений в государственную базу данных налогоплательщиков о нерезиденте осуществляется налоговым органом по месту нахождения уполномоченного органа;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) нерезиденте, приобретающем ценные бумаги, доли участия, в случае невыполнения условий, установленных подпунктом 7) пункта 5 статьи 193, подпунктом 8) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса, - по месту нахождения юридического лица, чьи ценные бумаги или доли участия в котором приобретаются;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) нерезиденте, являющемся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, приобретающем имущество, за исключением имущества, указанного в подпункте 4) настоящего пункта, в Республике Казахстан, - по месту нахождения имущества. Положения настоящего подпункта не применяются в случае, если нерезидент, являющийся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, осуществляет деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика;";
в подпункте 7):
цифру "8" заменить цифрой "5";
слово "регистрации" заменить словами "нахождения (жительства, пребывания)";

мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) қызметін осы Кодекстің 191-бабының 1-тармағына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын, сақтандыру ұйымы немесе сақтандыру брокері арқылы жүзеге асыратын резидент емес – сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің орналасқан жері бойынша;
7-2) қызметін осы Кодекстің 191-бабының 1-тармағына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын, бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде жүзеге асыратын резидент емес – бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы-резиденттің орналасқан (тұрғылықты, келген) орны бойынша;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, салық қызметі органдары салық төлеушілердің мемлекеттік деректер базасына мәліметтерді енгізуді сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің мәліметтерін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорына мәліметтерді енгізуді салық органы осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын, заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша уәкілетті органнан резидент еместің осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін сатып алғаны туралы мәліметтерді алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.»;
189) 562-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацында:
«резидент емес заңды тұлға» деген сөздерден кейін «осы Кодекстің 191-бабының ережелерін ескере отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
«осы Кодекстің 191-бабына сәйкес» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын, шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға Қазақстан Республикасын тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) деп тану туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде орналасқан жері бойынша салық органына мынадай:
1) құрылтай құжаттарының;
2) мемлекеттік тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, резидент еместің инкорпорация еліндегі мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттардың;
3) ол бар болған кезде салықтық тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, резидент еместің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелуін растайтын құжаттарының;

дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) нерезиденте, осуществляющем деятельность через страховую организацию или страхового брокера, которые рассматриваются как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 1 статьи 191 настоящего Кодекса, - по месту нахождения страховой организации или страхового брокера;
7-2) нерезиденте, осуществляющем деятельность в рамках договора о совместной деятельности, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 1 статьи 191 настоящего Кодекса, - по месту нахождения (жительства, пребывания) резидента - участника договора о совместной деятельности;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, внесение сведений в государственную базу данных налогоплательщиков осуществляется в течение трех рабочих дней органами налоговой службы со дня получения сведений национальных реестров идентификационных номеров.
Внесение сведений в государственную базу данных налогоплательщиков осуществляется налоговым органом по месту нахождения юридического лица, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, являющегося недропользователем, в течение трех рабочих дней со дня получения сведений от уполномоченного органа о приобретении нерезидентом акций, долей участия, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса.";
189) в статье 562:
в абзаце первом пункта 1:
после слова "налогоплательщика" дополнить словами "с учетом положений статьи 191 настоящего Кодекса,";
слова "в соответствии со статьей 191 настоящего Кодекса" исключить;
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан, обязано в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о признании местом эффективного управления (местом нахождения фактического органа управления) Республики Казахстан подать в налоговый орган по месту нахождения налоговое заявление о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:
1) учредительных;
2) подтверждающих государственную регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера государственной регистрации (или его аналога);
3) подтверждающих налоговую регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера налоговой регистрации (или его аналога) при его наличии;

4) директорлар кеңесі жиналысының немесе осыған ұқсас басқару органының хаттамасының нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініш беруге міндетті.
1-2. Тиімді басқару орны (нақты басқару органының орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға өзінің орналасқан жері бойынша есепке қою туралы салықтық өтініш берген және Қазақстан Республикасында филиал (өкілдік) ашпай тұрақты мекемесі бар болған жағдайда, мұндай тұрақты мекемелер осы Кодекстің 39-1-бабында белгіленген тәртіппен осындай заңды тұлғаға өзінің құқықтары мен міндеттерін беруге міндетті.
Заңды тұлға тиімді басқару орнын (нақты басқару органының орналасқан жерін) Қазақстан Республикасына көшіру туралы шешім қабылдаған және Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме ретінде тіркелген филиалы (өкілдігі) бар болған жағдайда, мұндай филиалдың (өкілдіктің) тіркеу деректері осы Кодекстің 563-бабында белгіленген тәртіппен өзгертуге жатады.»;
2-тармақтың бірінші абзацындағы «жылжымайтын» деген сөз алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші абзацында:
«8-тармағына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын тәуелді агент» деген сөздер «1 және 5-тармақтарына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын сақтандыру ұйымы (сақтандыру брокері) немесе тәуелді агент» деген сөздермен ауыстырылсын;
«13» деген цифрлар «11» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«тұрғылықты (орналасқан)» деген сөздер «орналасқан (тұрғылықты, келген)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Қызметі тұрақты мекеме құруға әкелетін резидентпен жасасқан бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы резидент емес салық төлеуші ретінде тіркелу үшін осы Кодекстің 191-бабының 11-тармағына сәйкес айқындалған қызметін жүзеге асыру басталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы резиденттің орналасқан (тұрғылықты, келген) орны бойынша салық органына мынадай:
1) бірлескен қызмет туралы шарттың;
2) резидент емес жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың немесе резидент емес заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының;
3) мемлекеттік тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, резидент еместің инкорпорация еліндегі мемлекеттік тіркелуін растайтын құжаттың;
4) салықтық тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, резидент еместің инкорпорация еліндегі салықтық тіркелуін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса тіркей отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті табыс етуге міндетті.»;

4) протокола собрания совета директоров или аналогичного органа управления.
1-2. В случае представления юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан, налогового заявления о постановке на учет по месту нахождения и наличия в Республике Казахстан постоянного учреждения без открытия филиала (представительства), такие постоянные учреждения обязаны передать свои права и обязанности такому юридическому лицу в порядке, установленном статьей 39-1 настоящего Кодекса.
В случае принятия решения юридическим лицом о переносе места эффективного управления (места нахождения фактического органа управления) в Республику Казахстан и наличия в Республике Казахстан филиала (представительства), зарегистрированного в качестве постоянного учреждения, регистрационные данные такого филиала (представительства) подлежат изменению в порядке, установленном статьей 563 настоящего Кодекса.";
в абзаце первом пункта 2 слова "недвижимое", "недвижимого" исключить;
в абзаце первом пункта 3:
слова "Зависимый агент, деятельность которого в соответствии с пунктом 8" заменить словами "Страховая организация (страховой брокер) или зависимый агент, деятельность которых в соответствии с пунктами 1 и 5";
цифры "13" заменить цифрами "11";
слова "жительства (нахождения)" заменить словами "нахождения (жительства, пребывания)";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Нерезидент - участник договора о совместной деятельности, заключенного с резидентом, деятельность которого приводит к образованию постоянного учреждения, для регистрации в качестве налогоплательщика обязан в течение тридцати календарных дней с даты начала осуществления деятельности, определенной в соответствии с пунктом 11 статьи 191 настоящего Кодекса, представить в налоговый орган по месту нахождения (жительства, пребывания) резидента - участника договора о совместной деятельности налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:
1) договора о совместной деятельности;
2) документа, удостоверяющего личность физического лица-нерезидента, или учредительных документов юридического лица-нерезидента;
3) документа, подтверждающего государственную регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера государственной регистрации (или его аналога);
4) документа, подтверждающего налоговую регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера налоговой регистрации (или его аналога) при его наличии.";

5-тармақтың бірінші абзацындағы «13» деген цифрлар «11» деген цифрлармен ауыстырылсын;
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, резидент емес жеке тұлға осы Кодекстің 189-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті деп танылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде салық төлеуші ретінде тіркелуге міндетті.»;
6-тармақта:
«энергетиканы және минералды ресурстарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланумен байланысты бағалы қағаздарды немесе қатысу үлестерiн сатып алуы туралы мәліметтері» деген сөздер «Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзырет шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін резидент еместің сатып алуы туралы мәліметтері немесе осы баптың 2-тармағында белгiленген құжаттардың нотариат куәландырған көшiрмелерiн қоса тіркей отырып, осындай резидент емес табыс еткен тiркеу есебiне қою туралы салықтық өтiнiш» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Осы Кодекстің 561-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасында көрсетілген резидент емес салық төлеуші ретінде тіркелу үшін эмитент заңды тұлғаның немесе осы Кодекстің 193-бабы 5-тармағының 7) тармақшасында, 200-1-бабының 1-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген резидент заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша салық органына осы баптың 2-тармағында белгіленген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса тіркей отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті табыс етуге міндетті.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттің дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдігі, шет мемлекеттің консулдық мекемесі салық төлеуші ретінде тіркелуге жатады. Салық төлеуші ретінде тіркеу үшін мұндай өкілдік немесе мекеме Қазақстан Республикасында аккредиттелгенін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін қоса тіркей отырып, өзінің орналасқан жері бойынша салық органына тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті табыс етеді.»;
190) 563-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша «ұлттық тізілімінің мәліметтері» деген сөздерден кейін «немесе тиімді басқару орны (басқару органының нақты орналасқан жері) Қазақстан Республикасында болатын шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініштің» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

в абзаце первом пункта 5 цифры "13" заменить цифрами "11";
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Если иное не установлено настоящей статьей, физическое лицо-нерезидент обязано зарегистрироваться в качестве налогоплательщика в течение тридцати календарных дней со дня признания его резидентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 настоящего Кодекса.";
в пункте 6:
слова "уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за энергетикой и минеральными ресурсами о приобретении ценных бумаг или доли участия, связанных с недропользованием в Республике Казахстан" заменить словами "уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, о приобретении нерезидентом акций, долей участия, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, или налогового заявления о постановке на регистрационный учет, представленного таким нерезидентом, с приложением нотариально засвидетельствованных копий документов, установленных пунктом 2 настоящей статьи";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Нерезидент, указанный в подпункте 4-1) пункта 2 статьи 561 настоящего Кодекса, для регистрации в качестве налогоплательщика обязан представить в налоговый орган по месту нахождения юридического лица-эмитента или юридического лица-резидента, указанного в подпункте 7) пункта 5 статьи 193, подпункте 8) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса, налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий документов, установленных пунктом 2 настоящей статьи.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Дипломатическое и приравненное к нему представительство иностранного государства, консульское учреждение иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, подлежат регистрации в качестве налогоплательщика. Для регистрации в качестве налогоплательщика такое представительство или учреждение представляет в налоговый орган по месту своего нахождения налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованной копии документа, подтверждающего аккредитацию в Республике Казахстан.";
190) в статье 563:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами "или налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления (место нахождения фактического органа управления) которого находится в Республике Казахстан";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

«4) осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына ие тұлғаның орналасқан жері өзгерген кезде, осы Кодекстің 197-бабының 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент еместің – осындай резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініштің немесе Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыреті шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцияларды, қатысу үлестерін резидент еместің сатып алуы туралы мәліметтері негізінде;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) резидент заңды тұлғаның орналасқан жері өзгерген кезде 561-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасында көрсетілген резидент еместің – Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің осындай резидент туралы мәліметтері негізінде;»;
6) тармақшадағы «8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
5-тармақтағы «(тұрғылықты)» деген сөз «(тұрғылықты, келген)» деген сөздермен ауыстырылсын;
191) 564-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац «негізінде» деген сөзден кейін «немесе оның салықтық өтінішімен» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында тиімді басқару орнының (басқару органының нақты орналасқан жерінің) өзгеруі;»;
6) тармақшада:
«жылжымайтын» деген сөз алып тасталсын;
«197-бабы 5-тармағына сәйкес салық агентi болып табылатын» деген сөздер «561-бабы 2-тармағының 4), 4-1) және 5) тармақшаларында көрсетілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы «8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасында:
«энергетика және минералды ресурстарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның» деген сөздер «Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзырет шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалануға байланысты» деген сөздер «осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
192) 565-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі «нотариустық» деген сөзден кейін «қызметті, атқарушылық құжаттарды орындау жөніндегі қызметті» деген сөздермен толықтырылсын;

"4) нерезидента, являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, при изменении места нахождения лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, указанного в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, - на основании налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика такого нерезидента или сведений уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, о приобретении нерезидентом акций, долей участия, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) нерезидента, указанного в подпункте 4-1) пункта 2 статьи 561, при изменении места нахождения юридического лица-резидента - на основании сведений Национального реестра бизнес-идентификационных номеров о таком резиденте;";
в подпункте 6) цифру "8" заменить цифрой "5";
в пункте 5 слово "(жительства)" заменить словами "(жительства, пребывания)";
191) в статье 564:
в пункте 1:
абзац первый после слова "номеров" дополнить словами "или по его налоговому заявлению";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) изменения места эффективного управления (места нахождения фактического органа управления) в Республике Казахстан юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства;";
в подпункте 6):
слово "недвижимое" исключить;
слова "являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197" заменить словами "указанного в подпунктах 4), 4-1) и 5) пункта 2 статьи 561";
в подпункте 8) цифру "8" заменить цифрой "5";
в подпункте 2) пункта 2:
слова "уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за энергетикой и минеральными ресурсами" заменить словами "уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании,";
слова "связанных с недропользованием в Республике Казахстан" заменить словами "указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса";
192) часть первую пункта 3 статьи 565 после слова "нотариальной" дополнить словами "деятельности, деятельности по исполнению исполнительных документов";

193) 566-баптың 4-тармағында:
«енгізуді» деген сөзден кейін «, егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық органдары дара кәсіпкерге, егер осындай дара кәсіпкер осы Кодекстің 579-бабына сәйкес әрекетсіз салық төлеуші деп танылса, тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуден бас тартады.»;
194) 570-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік салық төлеушіге құжаттарды беру журналына қолын қойғызып беріледі.»;
үшінші бөлік алып тасталсын;
5-тармақ 2) тармақшасындағы «негiзiнде үш жұмыс күнi iшiнде салық органы жүргiзедi.» деген сөздер «негізінде;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда – салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде үш жұмыс күнi iшiнде салық органы жүргiзедi.
Салық төлеуші осы тармақшада көзделген салықтық өтінішке мына құжаттардың бірін:
1) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың көшірмесін – оның түпнұсқасын көрсеткен жағдайда, қоса береді.
Сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың, оның ішінде нотариат куәландырған көшірмесі қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікті ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке, оны осындай салық органына осы Кодекске сәйкес оған сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында ауыстыру не басқа құжатқа қайта ресімдеу үшін табыс еткен жағдайда, қоса берілмейді.»;
6-тармақта:
«бұрынғы» деген сөз «бұрын салық органы берген» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жоғалтып алған» деген сөздерден кейін «(бүлдірген)» деген сөзбен толықтырылсын;
195) 572-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі «электронды байланыс желiлерi» деген сөздер «ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші абзацы «салық төлеушiге» деген сөздерден кейін «құжаттарды тіркеу журналына қолын қойғызып» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«5. Салық төлеушілер электрондық құжат алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімде сәйкестендіру нөмірі көрсетілмесе, осындай келісімді осы тармақта белгіленген тәртіппен қайта ресімдеуге міндетті.
Мұндай келісімді қайта ресімдеуді электрондық салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салық төлеушінің орналасқан жері бойынша салық органы жүргізеді.
Салық төлеуші көрсетілген салықтық өтінішке мына құжаттардың бірін:

193) пункт 4 статьи 566:
дополнить словами ", если иное не установлено настоящим пунктом";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговые органы отказывают в изменении регистрационных данных индивидуальному предпринимателю в случае, если такой индивидуальный предприниматель в соответствии со статьей 579 настоящего Кодекса признан бездействующим налогоплательщиком.";
194) в статье 570:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость выдается налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов.";
часть третью исключить;
пункт 5 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) отсутствия идентификационного номера в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость - на основании налогового заявления налогоплательщика.
В случае, предусмотренном настоящим подпунктом, к налоговому заявлению налогоплательщиком прилагается один из следующих документов:
1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.";
в пункте 6:
слово "прежнего" заменить словами "ранее выданного налоговым органом";
после слова "утери" дополнить словом "(порчи)";
195) в статье 572:
в части второй пункта 2 слова "электронных каналов связи, обеспечивающих" заменить словами "передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей";
абзац первый пункта 3 дополнить словами "под роспись в журнале выдачи документов";
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Налогоплательщики в соглашении об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами, в котором не указан идентификационный номер, обязаны произвести переоформление такого соглашения в порядке, установленном настоящим пунктом.
Переоформление такого соглашения производится налоговым органом по месту нахождения налогоплательщика в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика.
К указанному налоговому заявлению налогоплательщиком прилагается один из следующих документов:

1) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың көшірмесін – оның түпнұсқасын көрсеткен жағдайда қоса береді.
Электрондық құжат алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімді қайта ресімдеу үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариат куәландырған көшірмесі, оны осындай салық органына ауыстыру не осы Кодекске сәйкес құжатқа сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатқа қайта ресімдеу үшін табыс еткен жағдайда, қоса берілмейді.
6. Электрондық құжат алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы қайта ресімделген келісімді алу кезінде бұрын салық органымен жасалған келісім салық төлеушінің аталған келісімді жоғалту жағдайларын қоспағанда, салық органына қайтарылуға жатады.»;
196) 573-баптың 2-тармағындағы «байланыстың арналары» деген сөздер «ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру» деген сөздермен ауыстырылсын;
197) 574-баптың 6-тармағының үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Тіркеу карточкасын салық органы салық төлеушіге құжаттарды беру журналына қолын қойғызып береді.
Тіркеу карточкасының нысанын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
198) 575-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«575-бап. Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық
төлеушінің тiркеу деректерiн өзгерту және толықтыру
1. Салық төлеушi тiркеу карточкасында көрсетiлген салық салу объектiлерi және (немесе) салық салуға байланысты объектiлер туралы мәлiметтер өзгерген кезде, өзгерiстер туындаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде салық салу объектiлерiнің және (немесе) салық салуға байланысты объектiлердiң тiркелген жері бойынша салық органына осы Кодекстiң 574-бабы 4-тармағында көрсетiлген салықтық өтiнiш беруге мiндеттi.
2. Тіркеу карточкасын ауыстыруды:
1) тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген);
2) салық салу объектiлерi және (немесе) салық салуға байланысты объектiлер туралы мәліметтер өзгерген;
3) тіркеу карточкасында сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайларда, салық салу объектiлерiнің және (немесе) салық салуға байланысты объектiлердің тіркелген жерi бойынша салық органы осы Кодекстiң 574-бабының 4-тармағында көрсетiлген салықтық өтiнiшті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Осы тармақшада көзделген жағдайда салық төлеуші салықтық өтінішке мына құжаттардың бірін:

1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для переоформления соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
6. При получении переоформленного соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами ранее заключенное с налоговым органом соглашение подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери указанного соглашения налогоплательщиком.";
196) в пункте 2 статьи 573 слова "каналов связи, обеспечивающих" заменить словами "передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей";
197) части третью и четвертую пункта 6 статьи 574 изложить в следующей редакции:
"Регистрационная карточка выдается налоговым органом налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов.
Форма регистрационной карточки устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
198) статью 575 изложить в следующей редакции:
"Статья 575. Изменение и дополнение регистрационных данных
налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды
деятельности
1. При изменении сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, указанных в регистрационной карточке, налогоплательщик обязан в течение трех рабочих дней с даты возникновения изменений подать налоговое заявление, указанное в пункте 4 статьи 574 настоящего Кодекса, в налоговый орган по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
2. Замена регистрационной карточки производится налоговым органом по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления, указанного в пункте 4 статьи 574 настоящего Кодекса, в случаях:
1) утери (порчи) регистрационной карточки;
2) изменения сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением;
3) отсутствия идентификационного номера в регистрационной карточке.
В случае, предусмотренном настоящим подпунктом, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов:

1) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың көшірмесін – оның түпнұсқасын көрсеткен жағдайда, қоса береді.
Сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың, оның ішінде нотариат куәландырған көшірмесі тіркеу карточкасын ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке, оны осындай салық органына осы Кодекске сәйкес оған сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында ауыстыру не басқа құжатқа қайта ресімдеу үшін табыс еткен жағдайда, қоса берілмейді.
3. Жаңа тіркеу карточкасын беру кезінде бұрын салық органы берген тіркеу карточкасының бланкісі, салық төлеушінің аталған тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген) жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтарылуға жатады.»;
199) 576-баптың 3-тармағының 3) тармақшасында:
«1) және 2)» деген сөздер «1), 2) және 3)» деген сөздермен ауыстырылсын;
«декларацияны» деген сөзден кейін «және (немесе) есеп айырысуды» деген сөздермен толықтырылсын;
«оны» деген сөз «оларды» деген сөзбен ауыстырылсын;
200) 577-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың ережелері, салық салу объектілеріне және салық салумен байланысты объектілерге құқықтар туындаған жағдайда дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға, егер мұндай дара кәсіпкерлер, заңды тұлғалар бойынша тіркеу есебіне қою осы баптың 1 немесе 3-тармақтарына сәйкес мұндай құқықтар туындаған күннен бастап жүргізілсе, қолданылмайды.»;
201) 581-баптың 1) және 4) тармақшаларындағы «электрондық байланыс желiсi», «мұндай электрондық байланыс желiлерi», «электрондық байланыс желiлерi» деген сөздер «ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру» деген сөздермен ауыстырылсын;
202) 582-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын;»;
203) 583-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«583-бап. Уәкілеттi мемлекеттік және жергілікті атқарушы
органдардың салық қызметi органдарымен өзара іс-қимыл
кезіндегі мiндеттерi»;
6-тармақтағы «Энергетиканы және минералдық ресурстарды реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкiлеттi мемлекеттік орган» деген сөздер «Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзырет шегінде мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар» деген сөздермен ауыстырылсын;

1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены регистрационной карточки, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
3. При выдаче новой регистрационной карточки бланк ранее выданной налоговым органом регистрационной карточки подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанной регистрационной карточки налогоплательщиком.";
199) в подпункте 3) пункта 3 статьи 576:
после слова "декларации" дополнить словами "и (или) расчета";
слова "1) и 2)" заменить словами "1), 2) и 3)";
слово "ее" заменить словом "их";
200) пункт 3 статьи 577 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц в случае возникновения права на объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением, при условии, если по таким индивидуальным предпринимателям, юридическим лицам постановка на регистрационный учет произведена в соответствии с пунктами 1 или 3 настоящей статьи до даты возникновения такого права.";
201) в подпунктах 1) и 4) статьи 581 слова "электронных каналов связи, обеспечивающих", "таких электронных каналов связи" заменить соответственно словами "передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей", "передачи по информационно-коммуникационной сети";
202) подпункт 10) статьи 582 изложить в следующей редакции:
"10) осуществляющими государственное регулирование в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;";
203) в статье 583:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 583. Обязанности уполномоченных государственных и местных исполнительных органов при взаимодействии с органами налоговой службы";
в пункте 6 слова "Уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за энергетикой и минеральными ресурсами обязан" заменить словами "Уполномоченные государственные и местные исполнительные органы, осуществляющие государственное регулирование в пределах компетенции в сфере недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, обязаны";

204) 584-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі «электронды байланыс арналары» деген сөздер «ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салық органының коды көрсетілмесе, немесе»;
4) және 5) тармақшалардағы «немесе дұрыс көрсетiлмесе,» деген сөздер алып тасталсын;
205) 586-бапта:
1-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Камералды бақылау осы Кодексте белгіленген осындай кезең үшін салық есептілігін табыс ету кезеңі өткеннен кейін тиісті салық кезеңі үшін жүргізіледі.»;
206) 587-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық төлеушінің (салық агентінің) анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін салық есептілігін немесе осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес олар бойынша түсініктемені табыс етуі камералды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның орындалуы болып танылады.»;
үшінші бөлікте:
«Салық төлеуші» деген сөздерден кейін «(салық агенті)» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген түсініктеме:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) түсініктемеге қол қойған күнін;
2) түсініктемені табыс еткен тұлғаның тегін, атын және әкесінің атын (болған жағдайда) не толық атауын, оның тұрғылықты жерін (орналасқан жерін);
3) салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірін;
4) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органының атауын;
5) түсініктемені тапсырған тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуіне негіз болып табылатын мән-жайлардың;
6) қоса берілетін құжаттардың тізбесін қамтуға тиіс.
Егер түсініктемені тапсырған тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуіне негіз ретінде растайтын құжаттар көрсетілген жағдайда, онда салық есептілігінен басқа, мұндай құжаттардың көшірмелері түсініктемеге қоса беріледі.»;
207) 595-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшаның сегізінші абзацындағы «8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшалардағы «уәкілетті мемлекеттік органның» деген сөздер «Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы «уәкілетті мемлекеттік органның» деген сөздер «Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
208) 598-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Берешегі жоқ екендігі туралы анықтама, берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама:

204) в статье 584:
в части второй пункта 3 слова "электронных каналов связи" заменить словами "передачи по информационно-коммуникационной сети";
в пункте 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не указан код органа налоговой службы, или";
в подпунктах 4) и 5) слова "или неверно указан" исключить;
205) в статье 586:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Камеральный контроль проводится за соответствующий налоговый период после истечения срока представления налоговой отчетности за такой период, установленного настоящим Кодексом.";
206) в статье 587:
в пункте 2:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Исполнением уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, признается представление налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности за налоговый период, к которому относятся выявленные нарушения, или пояснение по ним, соответствующее требованиям, установленным настоящей статьей.";
в части третьей:
после слова "налогоплательщик" дополнить словами "(налоговый агент)";
предложение второе исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Пояснение, указанное в пункте 2 настоящей статьи, должно содержать:
1) дату подписания пояснения налогоплательщиком (налоговым агентом);
2) фамилию, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, представляющего пояснение, его место жительства (место нахождения);
3) идентификационный номер налогоплательщика (налогового агента);
4) наименование налогового органа, направившего уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля;
5) обстоятельства, являющиеся основанием для несогласия лица, представляющего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями;
6) перечень прилагаемых документов.
В случае если в качестве основания для несогласия лица, представляющего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями указываются подтверждающие документы, то копии таких документов, кроме налоговой отчетности, прилагаются к пояснению.";
207) в статье 595:
в пункте 1:
в абзаце седьмом подпункта 1) цифру "8" заменить цифрой "5";
в подпунктах 2) и 3) слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "Национального реестра бизнес-идентификационных номеров";
в пункте 4 слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "Национального реестра бизнес-идентификационных номеров";
208) пункт 4 статьи 598 изложить в следующей редакции:
"4. Справка об отсутствии задолженности, справка об отсутствии (наличии) задолженности заверяются:

1) қағаз тасығышта берілген кезде - анықтаманы жасаған салық органы басшысының, оны ауыстыратын адамның немесе басшы орынбасарының қолымен және салық органының мөрімен;
2) электронды түрде берілген кезде – уәкілетті органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Бұл ретте қағаз тасығышта жасалған берешегі жоқ екендігі туралы анықтаманы, берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманы салық органы салық төлеушіге құжаттарды беру журналына қолын қойғызып береді.»;
209) 603-баптың 1-тармағындағы «599» деген цифрлар «600» деген цифрлармен ауыстырылсын;
210) 604-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасында акредиттелген шет мемлекеттiң дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiне, шет мемлекеттің консулдық мекемелеріне және осы өкілдіктердің дипломатиялық, әкiмшiлiк-техникалық персоналына жататын адамдарға, олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, консулдық лауазымды адамдарға, консулдық қызметшілерге, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, қосылған құн салығын қайтаруды салық органы осы Кодекстің 276-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімде олардың банктік шотына жүргізеді.»;
211) 607-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
212) 608-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасындағы «салық қызметi органы хабарламаны жiберген күннен бастап бес жұмыс күнi өткен соң» деген сөздер «веб-қосымшада хабарламаны салық қызметi органы жіберген күннен бастап» деген сөздермен ауыстырылсын;
213) 609-баптың 3-тармағындағы «3 еселенген» деген сөздер «6 еселенген» деген сөздермен ауыстырылсын;
214) 610-бапта:
1-тармақ «міндетті төлемдер» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ «міндетті төлемдерді» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдерді» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ «төлемдердің» деген сөзден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың бірінші абзацы «төлемдер» деген сөзден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
215) 611-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың екінші бөлігіндегі «байланыстың және телекоммуникацияның электронды арналары» деген сөздер «ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру» деген сөздермен ауыстырылсын;

1) при выдаче на бумажном носителе - подписью руководителя, лица, его замещающего, или заместителя руководителя и печатью налогового органа, составившего справку;
2) при передаче в электронном виде - электронной цифровой подписью уполномоченного органа.
При этом справка об отсутствии задолженности, справка об отсутствии (наличии) задолженности, составленные на бумажном носителе, выдаются налоговым органом налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов.";
209) в пункте 1 статьи 603 цифры "599" заменить цифрами "600";
210) пункт 3 статьи 604 изложить в следующей редакции:
"3. Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам иностранных государств, консульским учреждениям иностранного государства, аккредитованным в Республике Казахстан, и лицам, относящимся к дипломатическому, административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульским должностным лицам, консульским служащим, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, производится налоговым органом на их банковский счет в порядке и сроки, установленные статьей 276 настоящего Кодекса.";
211) в подпункте 5) пункта 2 статьи 607 слово "пяти" заменить словом "десяти";
212) в подпункте 2) части второй пункта 1 статьи 608 слова "по истечении пяти рабочих дней со дня отправки уведомления органом налоговой службы" заменить словами "с даты доставки уведомления органом налоговой службы в веб-приложение";
213) в пункте 3 статьи 609 слова "3-кратного" заменить словами "6-кратного";
214) в статье 610:
пункт 1 дополнить словами ", в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним";
пункт 3 после слов "платежа в бюджет," дополнить словами "в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним,";
пункт 4 после слов "обязательных платежей," дополнить словами "в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним,";
абзац первый пункта 12 дополнить словами ", в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним";
215) в статье 611:
в подпункте 3) пункта 1 слово "пяти" заменить словом "десяти";
в части второй пункта 3 слова "электронных каналов связи и телекоммуникаций" заменить словами "передачи по информационно-коммуникационной сети";

216) 612-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру:
банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға кейiннен оларды салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдар бойынша берешектердi өтеу есебiне аудару үшiн ақша тапсыру;
банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың клиенттердің қолма-қол ақшасын беруі бойынша операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операцияларына қолданылады.»;
217) 613-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«613-бап. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік
етуін шектеу
1. Салық органы осы Кодекстiң 609-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетiлген салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) мүлiкке билiк етуiн шектеудi:
1) салық берешегiн өтеу туралы хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күнi өткен соң салық берешегi өтелмеген;
2) мониторингке жататын iрi салық төлеушiнi қоспағанда, салық төлеушi (салық агентi) салықтық тексеру нәтижелерi туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелерi бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметi органының шешiмiне шағым жасаған жағдайларда, жүргiзедi. Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген жағдайда, салық органы шектеуді осы Кодекстiң 607-бабының 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген салық берешегiн өтеу туралы хабарлама жiбермей-ақ жүргізеді.
2. Егер осы тармақта өзгеше белгiленбесе, салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) мүлiкке билiк етуiн шектеуді салық органы:
1) осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда – осы салық төлеушінің (салық агентінің) меншік құқығындағы немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы, сондай-ақ балансында тұрған;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес негізгі құрал, жылжымайтын мүлікке инвестиция және (немесе) биологиялық актив болып табылатын мүлкіне қатысты жүргізеді.
Билік етуге шектеуге:
тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
электр, жылу және өзге де энергия түрлері;
сақтау және (немесе) жарамдылық мерзімі бір жылдан аспайтын тамақ өнімдері немесе шикізат жатпайды.

216) в пункте 1 статьи 612:
в части первой слово "пяти" заменить словом "десяти";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Приостановление расходных операций по кассе налогоплательщика (налогового агента) распространяется на все расходные операции наличных денег в кассе, кроме операций по:
сдаче денег в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их перечисления в счет погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
выдаче банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, наличных денег клиентов.";
217) статью 613 изложить в следующей редакции:
"Статья 613. Ограничение в распоряжении имуществом
налогоплательщика (налогового агента)
1. Налоговым органом производится ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 609 настоящего Кодекса, в случаях:
1) непогашения налоговой задолженности по истечении пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления о погашении налоговой задолженности;
2) обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением крупного налогоплательщика, подлежащего мониторингу, уведомления о результатах налоговой проверки и (или) решения вышестоящего органа налоговой службы, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы на уведомление. При этом в случае, указанном в настоящем подпункте, ограничение производится налоговым органом без направления уведомления о погашении налоговой задолженности, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса.
2. Если иное не установлено настоящим пунктом, ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) производится налоговым органом в отношении имущества:
1) принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, а также состоящего на балансе данного налогоплательщика (налогового агента), - в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
2) являющегося в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности основным средством, инвестицией в недвижимость и (или) биологическим активом, в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
Не подлежат ограничению в распоряжении:
объекты жизнеобеспечения;
электрическая, тепловая и иные виды энергии;
продукты питания или сырье, срок хранения и (или) годности которых не превышает одного года.

3. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билiк етуін шектеу туралы шешiм уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жасалады және оны салық органы:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген жағдайда – мұндай шешiм шығарылған күнгi салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) дербес шотында бар деректер бойынша салық берешегi сомасына;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген жағдайда – осы Кодекстiң 93 және 94-тарауларында белгіленген тәртіппен шағымданушы салық төлеушінің (салық агентінің) салықтарының, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері мен өсiмпұлдарының сомасына қабылдайды.
Мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiмдi және осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісін салық органында тіркеу бір нөмірде жүргізіледі.
4. Мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiм салық төлеушіге (салық агентіне) жеке қол қойғызып немесе почта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен тапсырылуға тиіс.
Мынадай:
1) қол қойғызып жеке табыс етілген кезде – шешімге қол қойылған күн;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберілген кезде – почта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына салық төлеуші (салық агенті) белгі қойған күн;
3) осындай шешімді алғанын растайтын қол қоюдан бас тартуы немесе орналасқан жері бойынша болмауы себепті табыс ету мүмкін болмаған кезде – осы Кодекстің 558-бабында белгіленген тәртіппен жүргізілген салықтық зерттеу күні салық төлеушіге мұндай шешімнің берілген күні болып есептеледі.
5. Егер мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім оған құқық немесе ол бойынша мәміле мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке не мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке қатысты қабылданған жағдайда, салық органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді салық төлеушіге (салық агентіне) табыс еткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мұндай шешімнің көшірмесін осы тармақта көрсетілген мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тіркеу үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.
6. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешім салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін салық органы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мүлік тізімдемесінің актісін жасау арқылы салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуымен билік етуі шектелген мүлікке тізімдеме жүргізеді.
Билік етуі шектелген мүлік тізімдемесі салық төлеушінің (салық агентінің) бухгалтерлік есепке алу деректерінің негізінде айқындалатын баланстық құны немесе нарықтық құны мүлік тізімдемесінің актісінде көрсетіле отырып жүргізіледі. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілген бағалау туралы есепте айқындалған құн нарықтық құн болып табылады.

3. Решение об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) составляется по форме, установленной уполномоченным органом, и принимается налоговым органом на сумму:
1) налоговой задолженности по данным, имеющимся на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) на дату вынесения такого решения, - в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
2) налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней, обжалуемых налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, установленном главами 93 и 94 настоящего Кодекса, - в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
Регистрация в налоговом органе решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества, составленного на основании такого решения, производится под одним номером.
4. Решение об ограничении в распоряжении имуществом подлежит вручению налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением. Датой вручения такого решения налогоплательщику считается:
1) при вручении лично под роспись - дата подписания решения;
2) при направлении по почте заказным письмом с уведомлением - дата отметки налогоплательщиком (налоговым агентом) в уведомлении почтовой или иной организации связи;
3) при невозможности вручения по причине отказа от росписи, подтверждающей получение такого решения, или отсутствия по месту нахождения - дата налогового обследования, проведенного в порядке, установленном статьей 558 настоящего Кодекса.
5. В случае, если решение об ограничении в распоряжении имуществом принято в отношении имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации, либо имущества, подлежащего государственной регистрации, налоговый орган не позднее пяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения об ограничении в распоряжении имуществом направляет копию такого решения в уполномоченные государственные органы для регистрации обременения прав на имущество, указанное в настоящем пункте.
6. По истечении десяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения, указанного в пункте 3 настоящей статьи, налоговым органом производится опись ограниченного в распоряжении имущества в присутствии налогоплательщика (налогового агента) путем составления акта описи имущества по форме, установленной уполномоченным органом.
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием в акте описи имущества балансовой стоимости, определяемой на основании данных бухгалтерского учета налогоплательщика (налогового агента), или рыночной стоимости. Рыночной стоимостью является стоимость, определенная в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.

7. Салық төлеуші (салық агенті) билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісін жасау кезінде салық органының лауазымды адамдарына танысу үшін осындай мүлікке меншік және (немесе) шаруашылық жүргізу құқығын, балансын растайтын құжаттардың түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмелерін беруге міндетті. Осы тармақта көрсетілген құжаттардың көшірмелері билік етуі шектелген мүлік тізімдеменің актісіне қоса беріледі.
Салық төлеуші (салық агенті) осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс етпеген жағдайда, осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешімді шығарған салық органы уәкілетті мемлекеттік органдарға осындай салық төлеушінің (салық агентінің) меншік және (немесе) шаруашылық жүргізу құқығында осы баптың 5-тармағында көрсетілген мүліктің бар немесе жоқ болу фактісін растау туралы сұрау салу жібереді. Уәкілетті мемлекеттік органдардың осы тармақта көрсетілген сұрау салуға жауаптарының көшірмелері билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісіне қоса беріледі.
Билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісі екі данада жасалады және оған оны жасаған тұлға, сондай-ақ салық төлеуші (салық агенті) және (немесе) оның лауазымды тұлғасы қол қояды. Бұл ретте осындай актінің бір данасы осы баптың 4-тармағында белгіленген тәртіппен салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етіледі.
8. Салық төлеуші (салық агенті) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес билік етуі шектелген мүліктің шектеу алып тасталғанға дейін сақталуын, оған тиісті күтім жасалуын қамтамасыз етуге міндетті. Бұл ретте салық төлеуші (салық агенті) аталған мүлікке қатысты заңсыз әрекеттері үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Осы талаптарды сақтамаған кезде салық төлеуші (салық агенті) билік етуі шектелген мүлікті аукционға дайындау бойынша нақты шеккен шығындарды аукционды ұйымдастырушыға өтеуге міндетті.
9. Салық берешегі өтелмеген және екі аукцион өткізілгеннен кейін билік етуі шектелген мүлік өткізілмеген жағдайда, салық органы жаңа мүлік тізімдемесінің актісі жасалған күнгі салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотындағы салық берешегінің сомасы туралы деректерді ескере отырып, жаңа мүлік тізімдемесінің актісін жасау жолымен салық төлеушінің (салық агентінің) басқа мүлкіне тізімдеме жүргізуге құқылы.
10. Салық органы мынадай:

7. Налогоплательщик (налоговый агент) при составлении акта описи ограниченного в распоряжении имущества обязан представить должностным лицам налогового органа для ознакомления оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право собственности и (или) хозяйственного ведения на такое имущество, баланса. Копии документов, указанных в настоящем пункте, прилагаются к акту описи ограниченного в распоряжении имущества.
В случае непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) документов, указанных в настоящем пункте, налоговый орган, вынесший решение, указанное в пункте 3 настоящей статьи, направляет в уполномоченные государственные органы запрос о подтверждении факта наличия или отсутствия у такого налогоплательщика (налогового агента) на праве собственности и (или) хозяйственного ведения имущества, указанного в пункте 5 настоящей статьи. Копии ответов уполномоченных государственных органов на запрос, указанный в настоящем пункте, прилагаются к акту описи ограниченного в распоряжении имущества.
Акт описи ограниченного в распоряжении имущества составляется в двух экземплярах и подписывается лицом, его составившим, а также налогоплательщиком (налоговым агентом) и (или) его должностным лицом. При этом один экземпляр такого акта вручается налогоплательщику (налоговому агенту) в порядке, установленном пунктом 4 настоящей статьи.
8. Налогоплательщик (налоговый агент) обязан обеспечить сохранность, надлежащий уход за ограниченным в распоряжении имуществом до снятия ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом налогоплательщик (налоговый агент) несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законами Республики Казахстан.
При несоблюдении данных требований налогоплательщик (налоговый агент) обязан возместить организатору аукциона фактически понесенные затраты по подготовке ограниченного в распоряжении имущества к аукциону.
9. В случае непогашения налоговой задолженности и нереализации ограниченного в распоряжении имущества после проведения двух аукционов налоговый орган вправе подвергнуть описи другое имущество налогоплательщика (налогового агента) путем составления нового акта описи имущества с учетом имеющихся на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) данных о сумме налоговой задолженности на дату составления нового акта описи имущества.
10. Налоговый орган отменяет решение об ограничении в распоряжении имуществом и акт описи имущества, составленный на основании такого решения, по форме, установленной уполномоченным органом, в случаях:

1) салық төлеуші (салық агенті) салық берешегі сомасын өтеген жағдайда – осындай берешекті өтеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараған салық қызметі органы шешім шығарған немесе салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаның және (немесе) жоғары тұрған салық қызметі органының хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған шешімінің шағымдалған бөлігінің күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда – осындай шешім шыққан немесе осындай сот актісі күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) жоғары тұрған салық қызметі органының хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған шешіміне өз шағымдарын қайтарып алған жағдайда – осындай шағым қайтарылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiм мен уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісінің күшін жояды.
11. Салық органы осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларда мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім мен мүлік тізімдемесінің актісінің күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде осындай күшін жою туралы шешімнің көшірмесін мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тоқтату үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.»;
218) 614-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы «3 еселенген» деген сөздер «6 еселенген» деген сөздермен ауыстырылсын;
219) 615-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі «он бес жұмыс күні ішінде» деген сөздер «жиырма жұмыс күні өткен соң» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«5. Салық органы инкассалық өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз тасығышта немесе ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электронды түрде жібереді. Инкассалық өкім электронды түрде жіберілген кезде, ол Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімі бойынша уәкілетті орган белгілеген форматтарға сәйкес жасалады.»;
220) 627-бапта:
5-тармақтың 2) тармақшасы бірінші бөлігінің он жетінші және он сегізінші абзацтары алып тасталсын;
9-тармақтың 2) тармақшасының үшінші бөлігінде:
«өтiнiшi бойынша немесе» деген сөздер «өтініші бойынша,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«негіздемелер бойынша» деген сөздерден кейін «немесе салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) жоғары тұрған салық қызметі органының хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған шешіміне жасаған шағымына байланысты» деген сөздермен толықтырылсын;

1) погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налоговой задолженности - не позднее одного рабочего дня со дня погашения такой задолженности;
2) вынесения решения органом налоговой службы, рассматривавшим жалобу налогоплательщика (налогового агента), или вступления в законную силу судебного акта, отменяющих в обжалуемой части уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, - не позднее одного рабочего дня со дня вынесения такого решения или вступления в силу такого судебного акта;
3) отзыва налогоплательщиком (налоговым агентом) своей жалобы на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, - не позднее одного рабочего дня со дня отзыва такой жалобы.
11. Налоговый орган в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества направляет копию такого решения об отмене в уполномоченные государственные органы для прекращения обременения прав на имущество.";
218) в подпункте 1) пункта 2 статьи 614 слова "3-кратного" заменить словами "6-кратного";
219) в статье 615:
в части первой пункта 1 слова "в течение пятнадцати" заменить словами "по истечении двадцати";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговый орган направляет инкассовое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети. При направлении инкассового распоряжения в электронном виде оно формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
220) в статье 627:
абзацы семнадцатый и восемнадцатый части первой подпункта 2)  пункта 5 исключить;
в части третьей подпункта 2) пункта 9:
слова "агента) или" заменить словом "агента),";
после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "или в связи с жалобой налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление";

221) 629-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) резидент еместің салықтық өтінішінің негізінде бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтару мәселесі бойынша салық агенттерін тақырыптық тексеру;»;
222) 635-бапта:
6-тармақтағы «уәкiлеттi органнан», «Уәкiлеттi органға», «Уәкiлеттi орган», «уәкiлеттi органдағы» деген сөздер тиісінше «салық қызметі органынан», «Салық қызметі органына», «Салық қызметі органы», «салық қызметі органындағы» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы:
бірінші бөліктегі «уәкiлеттi органға» деген сөздер «салық қызметі органына» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
«уәкiлеттi органға» деген сөздер «салық қызметі органына» деген сөздермен ауыстырылсын;
«iрi салық төлеушiлерге жүргiзiлген мониторинг бойынша есептiлiк негiзiнде» деген сөздер алып тасталсын;
9-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацындағы «уәкiлеттi орган» деген сөздер «салық қызметі органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтың 2) тармақшасының бірінші бөлігіндегі «уәкiлеттi орган» деген сөздер «салық қызметі органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
223) мынадай мазмұндағы 635-1-баппен толықтырылсын:
«635-1-бап. Резидент еместің салықтық өтінішінің негізінде
бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс
салығын қайтару мәселесі бойынша салық агенттерін
тақырыптық тексеру жүргізу тәртібі
1. Резидент еместің салықтық өтінішінің негізінде бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтару мәселесі бойынша салық агентіне қатысты оның осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі кезеңі ішінде осындай өтініш берген резидент еместің табысынан төлем көзінен табыс салығын есептеу, ұстау және аудару жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындауы тұрғысынан тақырыптық тексеру жүргізеді.
2. Салық органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген тақырыптық тексеру жүргізуді резидент еместің салықтық өтінішінің негізінде осындай өтінішті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тағайындауға міндетті.
3. Тақырыптық тексеру жүргізу барысында салық органы құжаттарды мынадай тұрғыдан:
1) салық агентінің резидент еместің табыстарынан төлем көзінен табыс салығын есептеу, ұстау және аудару жөніндегі салықтық міндеттемелерін толық орындауын;
2) осы Кодекстің 191-бабына немесе халықаралық шартқа сәйкес тұрақты мекеме құруын;
3) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы заңнамасына сәйкес өтініш беруші резидент еместің есептік тіркелуін, осы Кодекстің 562-бабында көзделген тәртіппен салық төлеуші ретінде тіркелуін;

221) часть первую пункта 5 статьи 629 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) тематических проверок налоговых агентов по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента;";
222) в статье 635:
в пункте 6 слова "уполномоченного органа", "уполномоченный орган", "Уполномоченный орган", "уполномоченном органе" заменить соответственно словами "органа налоговой службы", "орган налоговой службы", "Орган налоговой службы", "органе налоговой службы";
в пункте 8:
в части первой слова "уполномоченный орган" заменить словами "орган налоговой службы";
в части четвертой:
слова "уполномоченный орган" заменить словами "орган налоговой службы";
слова "на основании отчетности по мониторингу крупных налогоплательщиков" исключить;
в абзаце четвертом части первой пункта 9 слова "уполномоченного органа" заменить словами "органа налоговой службы";
в части первой подпункта 2) пункта 10 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом налоговой службы";
223) дополнить статьей 635-1 следующего содержания:
"Статья 635-1. Порядок проведения тематических проверок
налоговых агентов по вопросу возврата
подоходного налога из бюджета или условного
банковского вклада на основании налогового
заявления нерезидента
1. Тематическая проверка по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента проводится в отношении налогового агента на предмет исполнения им налоговых обязательств по исчислению, удержанию и перечислению подоходного налога у источника выплаты с дохода нерезидента, подавшего такое заявление, за период срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса.
2. Налоговый орган обязан назначить проведение тематической проверки, указанной в пункте 1 настоящей статьи, на основании налогового заявления нерезидента в течение десяти рабочих дней со дня получения такого заявления.
3. В ходе проведения тематической проверки налоговый орган проверяет документы на предмет:
1) полноты исполнения налоговым агентом налоговых обязательств по исчислению, удержанию и перечислению подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидента;
2) образования постоянного учреждения в соответствии со статьей 191 настоящего Кодекса или с международным договором;
3) учетной регистрации нерезидента-заявителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, регистрации в качестве налогоплательщика в порядке, предусмотренном статьей 562 настоящего Кодекса;

4) бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтаруға берген салықтық өтініште көрсетілген деректердің дәйектілігін;
5) резидент емес шартты банк салымы туралы шартты жасасқан жағдайда, осы шартқа қатысушылардың оның талаптарын сақтауын тексереді.»;
224) 645-баптың 1-тармағы екінші бөлігі 3) тармақшасындағы «есеп айырысуға қолданылмайды.» деген сөздер «есеп айырысуға;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне қолданылмайды.»;
225) 646-баптың 5-тармағының бірінші абзацы «салық төлеуші» деген сөздерден кейін «өзінің орналасқан жері бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
226) 647-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«647-бап. Бақылау-касса машинасының тiркеу деректерiне
өзгерiстер енгiзу
1. Бақылау-касса машинасының тiркеу карточкасында көрсетiлген мәлiметтер өзгерген кезде, салық төлеушi бақылау-касса машинасын есепке қойған жерi бойынша салық органына өзгерiстер туындаған кезден бастап бес жұмыс күнi iшiнде:
1) өзгерген мәлiметтердi көрсете отырып, бақылау-касса машинасын салық органында есепке қою туралы салықтық өтiнiштi;
2) бақылау-касса машинасының тiркеу карточкасын табыс етуге міндетті.
2. Тіркеу карточкасын ауыстыруды:
1) тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген) жағдайда – осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда – осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
3) тіркеу карточкасында сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасының есепке қойылған жерi бойынша салық органы жүргізеді.
Осы тармақшада көзделген жағдайда, салық төлеуші салықтық өтінішке мына құжаттардың бірін:
1) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың түпнұсқасын көрсеткен жағдайда – оның көшірмесін қоса береді.
Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке сәйкестендіру нөмірінің бар-жоғын растайтын құжаттың көшірмесі, оны осындай салық органына ауыстыру не осы Кодекске сәйкес құжатқа сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатқа қайта ресімдеу үшін табыс еткен жағдайда, қоса берілмейді.
3. Салық органының лауазымды адамы салық органында салықтық өтiнiштi қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде бақылау-касса машинасының өзгертілген тiркеу деректерi бар тiркеу карточкасын ресiмдейдi және салық төлеушiге бередi.

4) достоверности данных, указанных в налоговом заявлении на возврат подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада;
5) соблюдения условий договора об условном банковском вкладе его участниками в случае заключения такого договора нерезидентом.";
224) часть вторую пункта 1 статьи 645 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) Национального Банка Республики Казахстан.";
225) абзац первый пункта 5 статьи 646 дополнить словами "по месту своего нахождения";
226) статью 647 изложить в следующей редакции:
"Статья 647. Внесение изменений в регистрационные данные
контрольно-кассовой машины
1. При изменении сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, налогоплательщик в течение пяти рабочих дней с момента возникновения изменений обязан подать в налоговый орган по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет в налоговом органе с указанием измененных сведений;
2) регистрационную карточку контрольно-кассовой машины.
2. Замена регистрационной карточки производится налоговым органом по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины в случаях:
1) утери (порчи) регистрационной карточки - в течение пяти рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи;
2) изменения сведений, указанных в регистрационной карточке, - в течение пяти рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи;
3) отсутствия идентификационного номера в регистрационной карточке - в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи.
В случае, предусмотренном настоящим подпунктом, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов:
1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены регистрационной карточки контрольно-кассовой машины, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
3. Должностное лицо налогового органа в течение пяти рабочих дней со дня приема налогового заявления в налоговом органе оформляет и выдает налогоплательщику регистрационную карточку контрольно-кассовой машины с измененными регистрационными данными.

4. Бақылау-касса машинасының жаңа тіркеу карточкасы берілген кезде салық органы бұрын берген бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасы салық төлеушінің бақылау-касса машинасының аталған тіркеу карточкасын жоғалту (бүлдіру) жағдайларын қоспағанда, салық органына қайтарылуға жатады.»;
227) 653-бапта:
2-тармақтағы «осы Кодекстiң 279-бабының 2) – 4) тармақшаларында көрсетiлген акцизделетiн тауарлар» деген сөздер «алкоголь өнімдері» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 2) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы аумағына бажсыз сауданың кедендiк режимдерiнде орналастыру үшін көзделген бажсыз сауда дүкендерінің меншік иелері әкелетiн;»;
«5) алкоголь өнімдері мен сыраның үш литрден аспайтын шегінде, сондай-ақ темекі мен темекі бұйымдарын 200 сигареттен немесе 50 сигардан (сигарилден) немесе темекінің 250 грамынан аспайтын шегiнде не аталған бұйымдарды жалпы салмағы 250 грамнан аспайтын ассортиментте Қазақстан Республикасының аумағына он сегіз жасқа толған жеке тұлға әкелетiн (жiберетiн) алкоголь өнiмдерi есепке алу-бақылау таңбаларымен және темекi бұйымдары акциздiк таңбалармен мiндеттi таңбалануға жатпайды.»;
4-1-тармақтағы «Осы бапта» деген сөздер «Осы баптың 4-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы «екi жылда бiр реттен аспайтындай» деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жекелеген жағдайларда акциздік постылар мұнай мен мұнай өнімдерін магистральдық мұнай өнімдері құбырлары, темір жол көлігі бойынша өткізуді жүзеге асыратын, сондай-ақ осы Кодекстің 279-бабының 2), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген акцизделетін тауарларды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын салық төлеушінің аумағында белгіленеді.»;
13-тармақ алып тасталсын;
228) 656-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«656-бап. Уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы
органдардың қызметін бақылау
1. Салық қызметi органдары осы бапта белгіленген тәртіппен уәкiлеттi мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметiне бақылауды жүзеге асырады.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың қызметiне бақылау бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң дұрыс есептелуi, толық өндiрiлiп алынуы және уақтылы аударылуы, сондай-ақ салық органдарына мәліметтердің дәйекті және уақтылы табыс етілуі мәселелерi бойынша жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдардың қызметiне бақылау бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң дұрыс есептелуi, толық өндiрiлiп алынуы және уақтылы аударылуы, салық органдарына мүлік, көлік құралдары салығы, жер салығы және басқа да міндетті төлемдер бойынша мәліметтердің дәйекті және уақтылы табыс етілуі мәселелерi бойынша жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша салық қызметі органдарының бақылауды тағайындау туралы шешiмi (бұдан әрі – шешім) уәкiлеттi мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі осы баптың мақсатында – уәкілетті мемлекеттік органдар) қызметіне бақылауды жүзеге асыру үшiн негiз болып табылады, онда мынадай деректемелер:

4. При выдаче новой регистрационной карточки контрольно-кассовой машины ранее выданная налоговым органом регистрационная карточка контрольно-кассовой машины подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанной регистрационной карточки контрольно-кассовой машины налогоплательщиком.";
227) в статье 653:
в пункте 2 слова "Подакцизные товары, указанные в подпунктах 2) - 4) статьи 279 настоящего Кодекса" заменить словами "Алкогольная продукция";
подпункты 2) и 5) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) ввозимые на территорию Республики Казахстан владельцами магазинов беспошлинной торговли, предназначенные для помещения под таможенную процедуру беспошлинной торговли;";
"5) ввозимые (пересылаемые) на территорию Республики Казахстан физическим лицом, достигшим восемнадцатилетнего возраста, в пределах не более трех литров алкогольной продукции и пива, а также табака и табачных изделий в пределах не более 200 сигарет или 50 сигар (сигарилл) или 250 граммов табака либо указанных изделий в ассортименте общим весом не более 250 граммов.";
в пункте 4-1 слова "настоящей статьей" заменить словами "пунктом 4 настоящей статьи";
в пункте 5 слова "не более одного раза в два года" исключить;
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"В отдельных случаях акцизные посты устанавливаются на территории налогоплательщика, осуществляющего перемещение нефти и нефтепродуктов по магистральным нефтепродуктопроводам железнодорожным транспортом, а также осуществляющего оптовую реализацию подакцизных товаров, указанных в подпунктах 2), 4) и 5) статьи 279 настоящего Кодекса.";
пункт 13 исключить;
228) статью 656 изложить в следующей редакции:
"Статья 656. Контроль за деятельностью уполномоченных
государственных и местных исполнительных органов
1. Органы налоговой службы осуществляют контроль за деятельностью уполномоченных государственных и местных исполнительных органов в порядке, установленном настоящей статьей.
Контроль за деятельностью уполномоченных государственных органов осуществляется по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет, а также достоверности и своевременности представления сведений в налоговые органы.
Контроль за деятельностью местных исполнительных органов осуществляется по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет, достоверности и своевременности представления сведений по налогу на имущество, транспортные средства, земельному налогу и другим обязательным платежам в налоговые органы.
Основанием для осуществления контроля за деятельностью уполномоченных государственных и местных исполнительных органов (далее в целях настоящей статьи - уполномоченные государственные органы) является решение органов налоговой службы о назначении контроля (далее - решение) по форме, установленной уполномоченным органом, содержащее следующие реквизиты:

1) шешiмнiң салық қызметi органдарында тiркелген күнi мен нөмiрi;
2) уәкiлеттi мемлекеттiк органның толық атауы және сәйкестендiру нөмiрi;
3) бақылау тағайындау негiздемесi;
4) бақылауды жүзеге асыратын салық қызметi органдарының лауазымды адамдарының, сондай-ақ осы бапқа сәйкес бақылау жүргiзуге тартылған басқа да мемлекеттiк органдар мамандарының лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң атын (олар болған жағдайда);
5) бақылау жүргiзу мерзiмi;
6) бақылау кезеңі;
7) бақылау жүргізу мәселелері;
8) уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiммен танысқаны және оны алғаны туралы белгiсi қамтылады.
Шешім бақылау жүзеге асырыла басталғанға дейін құқықтық статистика және арнайы есептер саласындағы статистикалық қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органда мемлекеттік тіркелуге жатады.
2. Шешiмде көрсетiлген салық қызметi органдарының лауазымды адамдары, осы бапқа сәйкес бақылау жүргiзуге тартылған өзге де тұлғалар және уәкiлеттi мемлекеттiк органдар бақылауға қатысушылар болып табылады.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар бақылауды жүзеге асырған кезде салық қызметi органдарына бақылау жасау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi алуына, салық қызметi органдары лауазымды адамдарының салық салу объектiлерiн зерттеп-тексеруге кiруiне жәрдем жасайды.
Бұл ретте уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың бақылауы салық және басқа да мiндеттi төлемдердiң бiр түрi бойынша және бiрнеше түрi бойынша да бiр мезгiлде жүргiзiлуi мүмкiн.
Құжаттар мен мәліметтер алуға, сондай-ақ салық салынатын объектілерді зерттеп-тексеруге кедергi жасалған кезде, салық қызметi органдарының лауазымды адамдарының бақылау жүргізу үшін кiруге жіберiлмегенi туралы акт жасалады.
Салық қызметi органдарының лауазымды адамдарының бақылау жүргізу үшін кiруге жіберiлмегенi туралы актiге бақылау жүргізетін салық қызметі органының және уәкілетті мемлекеттік органның лауазымды адамдары қол қояды. Көрсетiлген актiге қол қоюдан бас тартқан кезде уәкілетті мемлекеттік орган бас тарту себебi туралы жазбаша түсiнiктеме беруге мiндеттi.
Уәкілетті мемлекеттік орган шешімнің данасын (көшірмесін) алған күн немесе уәкілетті мемлекеттік органның шешімге қол қоюдан бас тартуы туралы акт жасалған күн бақылау жүргiзудiң басталуы болып есептеледi.
Уәкілетті мемлекеттік орган шешімінің данасына қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бақылау жүргiзетiн салық қызметi органының қызметкерi куәгерлердi (кемінде екеу) тарта отырып, қол қоюдан бас тарту туралы акт жасайды. Бұл ретте қол қоюдан бас тарту туралы актiде:

1) дату и номер регистрации решения в органах налоговой службы;
2) полное наименование и идентификационный номер уполномоченного государственного органа;
3) обоснование назначения контроля;
4) должности, фамилии, имена, отчества (при их наличии) должностных лиц органов налоговой службы, осуществляющих контроль, а также специалистов других государственных органов, привлекаемых к осуществлению контроля в соответствии с настоящей статьей;
5) срок осуществления контроля;
6) период контроля;
7) вопросы осуществления контроля;
8) отметка уполномоченного государственного органа об ознакомлении и получении решения.
Решение подлежит государственной регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов до начала осуществления контроля.
2. Участниками контроля являются должностные лица органов налоговой службы, указанные в решении, иные лица, привлекаемые к проведению контроля в соответствии с настоящей статьей, и уполномоченные государственные органы.
При осуществлении контроля уполномоченные государственные органы оказывают содействие органам налоговой службы в получении документов и сведений, необходимых для осуществления контроля, допуске должностных лиц органов налоговой службы к обследованию объектов обложения.
При этом контроль уполномоченных государственных органов одновременно может проводиться как по одному виду, так и по нескольким видам налогов и других обязательных платежей.
При воспрепятствовании в получении документов и сведений, а также в обследовании объектов обложения составляется акт о недопуске должностных лиц органов налоговой службы для осуществления контроля.
Акт о недопуске должностных лиц органов налоговой службы для проведения контроля подписывается должностными лицами органа налоговой службы, осуществляющими контроль, и уполномоченного государственного органа. При отказе от подписания указанного акта уполномоченный государственный орган обязан дать письменные объяснения о причине отказа.
Началом проведения контроля считается дата получения экземпляра (копии) решения уполномоченным государственным органом или дата составления акта об отказе уполномоченного государственного органа в подписи на решении.
В случае отказа уполномоченного государственного органа в подписи на экземпляре решения работником органа налоговой службы, проводящим контроль, составляется акт об отказе в подписи с привлечением понятых (не менее двух). При этом в акте об отказе в подписи указываются:

1) оның жасалған орны мен күнi;
2) акт жасаған салық қызметi органының лауазымды адамының тегi, аты және әкесiнiң аты (ол болған жағдайда);
3) тартылған куәгерлердiң тегi, аты және әкесiнiң аты (ол болған жағдайда), жеке куәлiгiнiң нөмiрi, тұрғылықты жерiнiң мекенжайы;
4) шешімнің нөмiрi, күнi, уәкілетті мемлекеттік органның атауы, оның сәйкестендiру нөмiрi;
5) шешім данасына қол қоюдан бас тартудың мән-жайлары көрсетiледi.
Уәкілетті мемлекеттік органның шешімді алудан бас тартуы салықтық тексерудің күшін жоюға негіз болып табылмайды.
3. Бақылау жүргiзу мерзiмi уәкiлеттi мемлекеттiк органға бақылау тағайындау туралы шешiм тапсырылған күннен бастап отыз жұмыс күнiнен аспауға тиiс. Бақылау тағайындаған салық қызметi органы көрсетiлген мерзiмдi елу жұмыс күнiне дейiн ұзартуы мүмкiн.
Уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметіне бақылау жылына бір реттен жиі жүзеге асырылмайды.
4. Бақылау жүргiзу мерзiмiнiң барысы уәкiлеттi мемлекеттiк органға салық қызметi органының құжаттарды табыс ету туралы талаптарын тапсыру күнi мен уәкiлеттi мемлекеттiк органның бақылау жүргiзу кезiнде сұрау салынған құжаттарды табыс ету күнi арасындағы, сондай-ақ салық қызметi органының басқа аумақтық салық органдарына, мемлекеттiк органдарға, банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға және Қазақстан Республикасы аумағында қызметiн жүзеге асыратын өзге де ұйымдарға сұрау салу жiберiлген күн мен аталған сұрау салу бойынша мәлiметтер мен құжаттарды алған күн арасындағы уақыт кезеңiне тоқтатыла тұрады.
5. Бақылау мерзiмiн тоқтата тұрған (қайта бастаған) кезде салық қызметi органдары уәкілетті мемлекеттік органдарға мынадай деректемелерді:
1) бақылау жүргізу мерзімдерін тоқтата тұру (қайта бастау) туралы хабарламаның салық органында тiркелген күнi мен нөмiрiн;
2) салық органының атауын;
3) тексерiлетiн уәкiлеттi органның толық атауы және сәйкестендiру нөмiрiн;
4) тоқтатыла тұрған (қайта басталған) бұйрықтың күні мен тіркелген нөмірін;
5) бақылауды тоқтата тұру (қайта бастау) қажеттігінің негіздемесін;
6) бақылау жүргізу мерзімдерін тоқтата тұру (қайта бастау) туралы хабарламаның тапсырылған және алынған күні туралы белгіні көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Бақылау мерзімін, кезеңін ұзарту, тоқтата тұру және (немесе) бақылауға қатысушылардың тізбесін өзгерту кезінде шешімге уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша қосымша шешім ресімделеді.
6. Бақылау аяқталған кезде салық қызметi органының лауазымды адамы:

1) место и дата составления;
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица органа налоговой службы, составившего акт;
3) фамилия, имя и отчество (при его наличии), номер удостоверения личности, адрес места жительства привлеченных понятых;
4) номер, дата решения, наименование уполномоченного государственного органа, его идентификационный номер;
5) обстоятельства отказа в подписи на экземпляре решения.
Отказ уполномоченного государственного органа от получения решения не является основанием для отмены налогового контроля.
3. Срок проведения контроля не должен превышать тридцать рабочих дней с даты вручения уполномоченному государственному органу решения о назначении контроля. Указанный срок может быть продлен до пятидесяти рабочих дней органом налоговой службы, назначившим контроль.
Контроль за деятельностью уполномоченных государственных органов осуществляется не чаще одного раза в год.
4. Течение срока проведения контроля приостанавливается на периоды времени между датой вручения уполномоченному государственному органу требований органа налоговой службы о представлении документов и датой представления уполномоченным государственным органом запрашиваемых при проведении контроля документов, а также между датой направления запроса органа налоговой службы в другие территориальные налоговые органы, государственные органы, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и иные организации, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, и датой получения сведений и документов по указанному запросу.
5. При приостановлении (возобновлении) срока контроля органы налоговой службы направляют в уполномоченные государственные органы извещение с указанием следующих реквизитов:
1) даты и номера регистрации извещения о приостановлении (возобновлении) сроков проведения контроля в налоговом органе;
2) наименования налогового органа;
3) полного наименования и идентификационного номера проверяемого уполномоченного органа;
4) даты и регистрационного номера приостановленного (возобновленного) приказа;
5) обоснования необходимости приостановления (возобновлении) контроля;
6) отметки о дате вручения и получения извещения о приостановлении (возобновлении) сроков проведения контроля.
При продлении, приостановлении срока, периода и (или) изменении перечня участников контроля оформляется дополнительное решение к решению по форме, установленной уполномоченным органом.
6. По завершении контроля должностным лицом органа налоговой службы составляется акт контроля с указанием:

1) бақылау жүзеге асырылған жердi, бақылау актiсi жасалған күндi;
2) салық қызметi органының атауын;
3) бақылау жүргiзген салық қызметi органының лауазымды адамдарының лауазымдарын, тектерiн, аттарын, әкелерiнiң аттарын (олар болған жағдайда);
4) уәкiлеттi мемлекеттiк органның толық атауын, сәйкестендiру нөмiрiн және мекенжайын;
5) уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының және лауазымды адамдарының тектерiн, аттарын, әкелерiнiң аттарын (олар болған жағдайда);
6) олардың келiсiмiмен және қатысуымен бақылау жүргiзiлген уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамдарының лауазымдарын, тектерiн, аттарын, әкелерiнiң аттарын (олар болған жағдайда);
7) алдыңғы бақылау және бұрын анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қолданылған шаралар туралы мәлiметтердi;
8) жүргiзiлген тексеру нәтижелерiн;
9) бақылау жүргізуге тартылған басқа да мемлекеттiк органдардың мамандарының лауазымдарын, тектерiн, аттарын, әкелерiнiң аттарын (олар болған жағдайда) көрсете отырып, бақылау актiсiн жасайды.
7. Бақылаудың нәтижелерi бойынша бұзушылықтар анықталған кезде, салық қызметi органдары Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы талап қояды.
Салық қызметi органының уәкiлеттi мемлекеттiк органға бақылау актiсiнде көрсетiлген бұзушылықтарды жою қажеттiгi туралы қағаз жеткізгіште жiберген хабарламасы Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықты жою туралы талап (бұдан әрi – талап) болып танылады. Талап нысанын уәкiлеттi орган белгiлейдi.
Талапта:
уәкiлеттi органның толық атауы;
сәйкестендiру нөмiрi;
талапты жiберу үшiн негiз;
талап жiберiлген күн;
уәкiлеттi мемлекеттік орган бюджетке өндiрiп алуға жататын сома көрсетiледi.
Тексерілетін уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiрiншi басшысына (бiрiншi басшының орнындағы адамға) бақылау актiсiн табыс еткен күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей, талап өз қолын қойғызып не оны жiберу және алу фактісін растайтын өзге тәсiлмен жiберiлуге тиiс.
Талапты уәкiлеттi мемлекеттiк орган оны тапсырған (алған) күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде орындауға тиiс.
8. Бақылау нәтижесi бойынша анықталған салық берешегi сомаларын өндiрiп алуды салық және бюджетке төленетін басқа мiндеттi төлемдердiң дұрыс есептелуi, толық өндiрiлiп алынуы және уақтылы аударылуы үшiн жауапты уәкiлеттi мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
9. Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар салық және бюджетке төленетін басқа мiндеттi төлемдердiң дұрыс есептелуi, толық өндiрiлiп алынуы және уақтылы аударылуы, сондай-ақ мәліметтердің салық органдарына дәйекті және уақтылы табыс етілуі үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.»;

1) места осуществления контроля, даты составления акта контроля;
2) наименования органа налоговой службы;
3) должностей, фамилий, имен, отчеств (при их наличии) должностных лиц органа налоговой службы, проводивших контроль;
4) полного наименования, идентификационного номера и адреса уполномоченного государственного органа;
5) фамилий, имен, отчеств (при их наличии) руководителя и должностных лиц уполномоченного государственного органа;
6) должностей, фамилий, имен, отчеств (при их наличии) должностных лиц уполномоченного государственного органа, с ведома и в присутствии которых осуществлен контроль;
7) сведений о предыдущем контроле и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений;
8) результатов проведенного контроля;
9) должностей, фамилий, имен, отчеств (при их наличии) специалистов других государственных органов, привлекаемых к осуществлению контроля.
7. При наличии нарушений, выявленных по результатам контроля, органами налоговой службы выносится требование об устранении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан.
Требованием об устранении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан (далее - требование) признается направленное органом налоговой службы сообщение на бумажном носителе уполномоченному государственному органу о необходимости устранения последним нарушений, указанных в акте контроля. Форма требования устанавливается уполномоченным органом.
В требовании указываются:
полное наименование уполномоченного органа;
идентификационный номер;
основание для направления требования;
дата направления требования;
сумма, подлежащая взысканию уполномоченным государственным органом в бюджет.
Требование должно быть направлено не позднее пяти рабочих дней со дня вручения акта контроля первому руководителю (лицу, замещающему первого руководителя) проверяемого уполномоченного государственного органа лично под роспись либо иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
Требование подлежит исполнению уполномоченным государственным органом в течение тридцати рабочих дней со дня его вручения (получения).
8. Взыскание сумм налоговой задолженности, выявленных по результатам контроля, осуществляется уполномоченными государственными органами, ответственными за правильность исчисления, полноту взимания и своевременность перечисления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
9. Уполномоченные государственные органы несут ответственность за правильность исчисления, полноту взимания и своевременность перечисления налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также достоверность и своевременность представления сведений в налоговые органы в соответствии с законами Республики Казахстан.";

229) 667-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Салық төлеушінің (салық агентінің) тақырыптық тексеру жүргізуді тағайындаған күннен бастап шағым бойынша шешім шығарылғанға дейінгі кезеңде шағымды қайтарып алуды жүргізуге құқығы жоқ.».
4. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж. № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж. № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; №24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж. № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат):
1) 50-бапта:
6-1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«өз өкілеттіктерін орындау кезеңінде мемлекеттік лауазымдағы адамға және осы кезеңде оның жұбайына (зайыбына) қатысты;»;
екінші бөлікте:
«тармақта» деген сөздерден кейін «және осы баптың 6-тармағының д) тармақшасында» деген сөздермен толықтырылсын;
«уәкілетті орган» деген сөздер «салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1-тармақтағы «Осы баптың» деген сөздер «Егер осы баптың 6-1-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы баптың» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 51-баптың 1-тармағында:
екінші бөліктегі «салық және (немесе) кеден органдарының бiрiншi басшысы қол қойып, мөрiмен куәландырылған» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Бұл ретте салық және (немесе) кеден органдарының өкімдері қағаз жеткізгіште немесе ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электрондық түрде банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберілуі мүмкін.
Қағаз жеткізгіште жіберілетін өкімге салық және (немесе) кеден органдарының бiрiншi басшысы қол қойып және мөрiмен куәландыруы тиіс.
Электронды түрде жіберілетін өкім салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген форматтарға сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісім бойынша жасалады.».

229) пункт 5 статьи 667 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налогоплательщик (налоговый агент) не вправе производить отзыв жалобы в период с даты назначения тематической проверки до даты вынесения решения по жалобе.".
4. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50):
1) в статье 50:
в пункте 6-1:
часть первую дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"лица, занимающего государственную должность, в период выполнения им своих полномочий и его супруги (супруга) в этот же период;";
в части второй:
после слова "пунктом" дополнить словами "и подпунктом д) пункта 6 настоящей статьи";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет,";
в пункте 7-1 слово "Справки" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 6-1 настоящей статьи, справки";
2) в пункте 1 статьи 51:
в части второй слова "подписанных первым руководителем, заверенных печатью налоговых и (или) таможенных органов," исключить;
дополнить частями четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
"При этом распоряжения налоговых и (или) таможенных органов могут направляться в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети.
Распоряжение, направляемое на бумажном носителе, должно быть подписано первым руководителем и заверено печатью налоговых и (или) таможенных органов.
Распоряжение, направляемое в электронном виде, формируется в соответствии с форматами, установленными государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.".

5. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 437-құжат; 1999 ж., № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат, № 11, 39-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 140-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 6, 49-құжат):
22-бапта:
4-1-тармақтың 1) тармақшасындағы «төлейтін» деген сөз «төленген» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша оның филиалдары, өкілдіктері агенттер ретінде қаралуы мүмкін.».
6. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат):
15-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша оның филиалдары, өкілдіктері әлеуметтік аударымдарды төлеушілер ретінде қаралуы мүмкін.».
7. «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 17-құжат; 2011 ж. № 3, 32-құжат):
14-баптың 7) тармақшасы «өтінішті» деген сөздің алдынан «Қазақстан Республикасының Салық кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын.
8. «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат, № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат):
2-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың ережесі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес патент негізінде арнаулы салық режимінен басқа, біржолғы талон негізінде арнаулы салық режимін және өзге салық салу режимдерін бір мезгілде қолданатын дара кәсіпкерлерге қолданылмайды.».

5. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 24, ст. 140; 2011 г., № 1, ст. 3; № 6, ст. 49):
в статье 22:
в подпункте 1) пункта 4-1 слово "выплачиваемых" заменить словом "выплаченных";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. По решению юридического лица-резидента его филиалы, представительства могут рассматриваться в качестве агентов.".
6. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49):
статью 15 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. По решению юридического лица-резидента его филиалы, представительства могут рассматриваться в качестве плательщиков социальных отчислений.".
7. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 17; 2011 г., № 3, ст. 32):
подпункт 7) статьи 14 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Казахстан".
8. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2):
пункт 2 статьи 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение настоящего пункта не распространяется на индивидуальных предпринимателей, применяющих одновременно специальный налоговый режим на основе разового талона и иные режимы налогообложения, кроме специального налогового режима на основе патента, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.".

9. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 101-құжат; № 22, 132-құжат):
1) 1-баптағы «2011 жылғы 1 қаңтардан» деген сөздер «2011 жылғы 1 шілдеден» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 1-2-баппен толықтырылсын:
«1-2-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 113-бабына сәйкес топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын немесе топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін қалыптастыратын 2008 жыл ішінде жүргізілген негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 113-бабында белгіленген тәртіппен 2009 жылдың басына тіркелген активтер тобының (кіші тобының) тиісті құндық теңгерімін ұлғайтады немесе қалыптастырады деп белгіленсін.»;
3) 3-3-бапта:
үшінші абзацтағы «Мынадай» деген сөз «Қазақстан Республикасы өткізу орны болып табылатын мынадай» деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзацтағы «өткізу» деген сөз «тарату» деген сөзбен ауыстырылсын;
он үшінші абзацтағы «244-бабына» деген сөздер «244 және 276-12-баптарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-1-баптағы «2011» деген цифрлар «2014» деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) 9-2-баптағы «2009» деген цифрлар «2011» деген цифрлармен ауыстырылсын;
6) 11-1-баптың алтыншы абзацындағы «уәкілетті орган» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Үкіметі» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 12-баптың бірінші абзацындағы «2012» деген цифрлар «2016» деген цифрлармен ауыстырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 19-1-бапппен толықтырылсын:
«19-1-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 624-бабының 2-тармағы 1) және 2) тармақшаларының және 3-тармағы 1) және 2) тармақшаларының қолданылуы 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатылсын.»;
9) 20-1-бап алып тасталсын;
10) 22-баптың 3-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацындағы «308» деген цифрлар «308-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
11) 25-бапта:
13-тармақта:
бірінші және екінші бөліктерде:
«уәкiлеттi орган», «уәкiлеттi органға» деген сөздер тиісінше «салық қызметі органы», «салық қызметі органына» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі «Уәкілетті орган», «уәкiлеттi органда бар мониторинг бойынша есептіліктің» деген сөздер тиісінше «Салық қызметі органы», «мониторинг бойынша есептіліктің» деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтың бірінші және төртінші бөліктеріндегі «уәкiлеттi органға» деген сөздер «салық қызметі органына» деген сөздермен ауыстырылсын;

9. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст. 63; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 101; № 22, ст. 132):
1) в статье 1 слова "1 января 2011" заменить словами "1 июля 2011";
2) дополнить статьей 1-2 следующего содержания:
"Статья 1-2. Установить, что расходы на ремонт основных средств, произведенные в течение 2008 года, которые в соответствии со статьей 113 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) подлежат отнесению на увеличение соответствующего стоимостного баланса группы (подгруппы) или образуют стоимостный баланс группы (подгруппы), увеличивают или образуют соответствующий стоимостный баланс группы (подгруппы) фиксированных активов на начало 2009 года в порядке, установленном статьей 113 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
3) в статье 3-3:
абзац третий дополнить словами ", местом реализации которых является Республика Казахстан";
в абзаце десятом слово "реализации" заменить словом "распространению";
в абзаце тринадцатом слова "статьей 244" заменить словами "статьями 244 и 276-12";
4) в статье 9-1 цифры "2011" заменить цифрами "2014";
5) в статье 9-2 цифры "2009" заменить цифрами "2011";
6) в абзаце шестом статьи 11-1 слова "уполномоченным органом" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
7) в абзаце первом статьи 12 цифры "2012" заменить цифрами "2016";
8) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Приостановить до 1 января 2016 года действие подпунктов 1) и 2) пункта 2 и подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 624 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
9) статью 20-1 исключить;
10) в абзаце пятом подпункта 1) пункта 3 статьи 22 цифры "308" заменить цифрами "308-1";
11) в статье 25:
в пункте 13:
в частях первой и второй:
слова "уполномоченного органа", "уполномоченный орган" заменить соответственно словами "органа налоговой службы", "орган налоговой службы";
в части четвертой слова "Уполномоченный орган", "из отчетности по мониторингу, имеющихся в уполномоченном органе" заменить соответственно словами "Орган налоговой службы", "отчетности по мониторингу";
в частях первой и четвертой пункта 14 слова "уполномоченный орган" заменить словами "орган налоговой службы";

12) 35-баптағы «2011» деген цифрлар «2012» деген цифрлармен ауыстырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 36-1-баппен толықтырылсын:
«36-1-бап. Тоқтата тұру кезеңінде аталған тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 656-бабы 1-тармағының қолданылуы 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«1. Салық қызметі органдары уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың қызметіне осы бапта белгіленген тәртіппен бақылауды жүзеге асырады.
Уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметіне бақылау бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің дұрыс есептелуі, толық өндіріліп алынуы және уақтылы аударылуы, сондай-ақ салық органдарына мәліметтердің дәйекті және уақтылы табыс етілуі мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдардың қызметіне бақылау бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің дұрыс есептелуі, толық өндіріліп алынуы және уақтылы аударылуы, салық органдарына мүлік, көлік құралдары салығы, жер салығы және басқа да міндетті төлемдер бойынша мәліметтердің дәйекті және уақтылы табыс етілуі мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдар біржолғы талондар беру үшін айқындаған органдардың қызметіне бақылау:
бюджетке берілген біржолғы талондар сомаларының дұрыс есептелуі, толық әрі уақтылы аударылуы (есепке жатқызылуы);
біржолғы талонды, біржолғы талон түбіртегінің толық және дұрыс толтырылуы, біржолғы талондар түбіртектерінің сақталуы;
салық органдарына мәліметтердің дұрыс және уақтылы табыс етілуі;
біржолғы талондарды беру есебінің дәйекті жүргізілуі мәселелері бойынша жүзеге асырылады.
Салық қызметi органдарының уәкілетті орган белгiлеген нысан бойынша бақылауды тағайындау туралы шешiмi (бұдан әрі – шешім) уәкiлеттi мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар біржолғы талондар беру үшін айқындаған органдардың (бұдан әрі осы баптың мақсатында – уәкілетті мемлекеттік органдар) қызметіне бақылауды жүзеге асыру үшiн негiз болып табылады, онда мынадай деректемелер:
1) шешiмнiң салық қызметi органдарында тiркелген күнi мен нөмiрi;
2) уәкiлеттi мемлекеттiк органның толық атауы және сәйкестендiру нөмiрi;
3) бақылауды тағайындау негiздемесi;
4) бақылауды жүзеге асыратын салық қызметi органдарының лауазымды адамдарының, сондай-ақ бақылау жүргiзуге тартылатын басқа да мемлекеттiк органдар мамандарының лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (олар болған жағдайда);

12) в статье 35 цифры "2011" заменить цифрами "2012";
13) дополнить статьей 36-1 следующего содержания:
"Статья 36-1. Приостановить до 1 января 2013 года действие пункта 1 статьи 656 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Органы налоговой службы осуществляют контроль за деятельностью уполномоченных государственных и местных исполнительных органов в порядке, установленном настоящей статьей.
Контроль за деятельностью уполномоченных государственных органов осуществляется по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет, а также достоверности и своевременности представления сведений в налоговые органы.
Контроль за деятельностью местных исполнительных органов осуществляется по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет, достоверности и своевременности представления сведений по налогу на имущество, транспортные средства, земельному налогу и другим обязательным платежам в налоговые органы.
Контроль за деятельностью органов, определенных местными исполнительными органами для выдачи разовых талонов осуществляется по вопросам:
правильности исчисления, полноты и своевременности перечисления (зачисления) сумм от выданных разовых талонов в бюджет;
полноты и правильности заполнения разового талона, корешка разового талона, сохранности корешков разовых талонов;
достоверности и своевременности представления сведений в налоговые органы;
правильности ведения учета выдачи разовых талонов.
Основанием для осуществления контроля за деятельностью уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, а также органов, определенных местными исполнительными органами для выдачи разовых талонов (далее в целях настоящей статьи уполномоченные государственные органы), является решение органов налоговой службы о назначении контроля (далее - решение) по форме, установленной уполномоченным органом, содержащее следующие реквизиты:
1) дату и номер регистрации решения в органах налоговой службы;
2) полное наименование и идентификационный номер уполномоченного государственного органа;
3) обоснование назначения контроля;
4) должности, фамилии, имена, отчества (при их наличии) должностных лиц органов налоговой службы, осуществляющих контроль, а также специалистов других государственных органов, привлекаемых к осуществлению контроля;

5) бақылауды жүргiзу мерзiмi;
6) бақылау кезеңі;
7) бақылауды жүргiзу мәселелері;
8) уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiммен танысқаны және оны алғаны туралы белгiсi қамтылады.
Шешім құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын мемлекеттік органдарда бақылауды жүзеге асыру басталғанға дейін мемлекеттік тіркелуге жатады.»;
14) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«42-бап. Тоқтата тұру кезеңiнде аталған тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгiлене отырып, «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (Салық кодексi) 272-бабының 1-тармағы 1) тармақшасының қолданысы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап 2016 жылғы 1 қаңтарына дейiн тоқтатыла тұрсын:
«1) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының осы Кодекстiң 273 және 274-баптарында белгiленген тәртiппен есептi салық кезеңiнiң аяғында декларация бойынша өсу қорытындысымен қалыптасқан есептелген салық сомасынан асып түсуi (бұдан әрi – қосылған құн салығының асып түсуi).
Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылмайтын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алумен байланысты қалыптасқан, осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген қосылған құн салығының асып кетуін қайтару осы Кодекстің 241-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында қосылған құн салығын төлеушi болып табылмайтын және қызметiн филиал, өкiлдiк арқылы жүзеге асырмайтын резидент еместен жұмыстар, қызмет көрсетулер сатып алу кезiнде төленген, есепке жатқызылған қосылған құн салығының сомасы шегінде жүргізіледі.
Осы тармақшаның екінші бөлігінің ережесі осы Кодекстің 274-бабында көзделген қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқығы бар салық төлеушілерге қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі нөлдік ставка бойынша салық салынатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтер көрсетуді өткізуді осы баптың 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген тұрақты өткізуге жатқызу өлшемдерін және:
осы баптың 3-тармағында белгіленген шарттар орындалмаған жағдайда, нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдарға байланысты;
осы тармақшаның екінші бөлігінде көзделген, қайтарылуға жататын қосылған құн салығының асып түсу сомасын айқындау тәртібін белгілейді.»;
15) 47-баптың 1) тармақшасында:
«561» деген цифрлар «39, 40, 561» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«9-тармақтарын» деген сөздерден кейін «, 570-бабының 5-тармағының 2) тармақшасын» деген сөздермен толықтырылсын;
16) 48-бапта:
3) тармақшада:

5) срок осуществления контроля;
6) период контроля;
7) вопросы осуществления контроля;
8) отметка уполномоченного государственного органа об ознакомлении и получении решения.
Решение подлежит государственной регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов до начала осуществления контроля.";
14) статью 42 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Приостановить с 1 января 2011 года действие подпункта 1) пункта 1 статьи 272 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) до 1 января 2016 года, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"1) превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации нарастающим итогом на конец отчетного налогового периода (далее - превышение налога на добавленную стоимость), в порядке, установленном статьями 273 и 274 настоящего Кодекса.
Возврат превышения налога на добавленную стоимость, указанного в части первой настоящего подпункта, образовавшегося в связи с приобретением товаров, работ, услуг, не используемых в целях оборотов, облагаемых по нулевой ставке, производится в пределах сумм налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость в Республике Казахстан и не осуществляющего деятельность через филиал, представительство в соответствии со статьей 241 настоящего Кодекса.
Положение части второй настоящего подпункта не распространяется на налогоплательщиков, имеющих право на применение упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость, предусмотренного статьей 274 настоящего Кодекса.
Правительство Республики Казахстан устанавливает критерии отнесения реализации товаров, работ, услуг, облагаемых по нулевой ставке, к постоянной реализации, предусмотренной подпунктом 1) пункта 3 настоящей статьи, и порядок определения суммы превышения налога на добавленную стоимость, подлежащей возврату:
связанного с оборотами, облагаемыми по нулевой ставке, в случае невыполнения условий, установленных пунктом 3 настоящей статьи;
предусмотренного частью второй настоящего подпункта.";
15) в подпункте 1) статьи 47:
цифры "561" заменить цифрами "39, 40, 561";
цифры "562" дополнить словами ", подпункта 2) пункта 5 статьи 570";
16) в статье 48:
в подпункте 3):

бірінші абзацтағы «2012» деген цифрлар «2016» деген цифрлармен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «2013» деген цифрлар «2017» деген цифрлармен ауыстырылсын;
үшінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) 2017 жылғы 1 қаңтарға дейiн 274-баптың 2-тармағының 3) тармақшасының;»;
17) 49-баптың 1) тармақшасында:
он алтыншы абзацтағы «2012» деген цифрлар «2017» деген цифрлармен ауыстырылсын;
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«17) бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келген:
тауарды қайта өңдеу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жеткілікті өңдеу өлшемдеріне сәйкес келген;
тауар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тізбеге енгізілген;
еркін қойманың кедендік рәсімінде орналастырылған тауар еркін қойма аумағынан әкетілген, көрсетілген рәсім аяқталғаннан кейін кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделген құжаттармен ресімделген кезде, еркiн қойма аумағында өндiрiлген және осы аумақтан Қазақстан Республикасы аумағының қалған бөлiгiне өткiзiлетiн тауарлар;»;
жиырма алтыншы және елуінші абзацтардағы «2012 жылдың 1 шілдесіне», «2012 жылдың 1 қаңтарына» деген сөздер «2017 жылдың 1 қаңтарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
отыз жетінші және алпыс сегізінші абзацтардағы «уәкілетті орган белгілейді» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 49-1-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы «2012» деген цифрлар «2017» деген цифрлармен ауыстырылсын;
оныншы бөліктегі «уәкілетті орган» деген сөздер «Қазақстан Республикасының Үкіметі» деген сөздермен ауыстырылсын.
10. «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2009 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 100-құжат):
2-бапта:
2) тармақша «95) – 101)» деген цифрлардан кейін «тармақшаларын, 103) тармақшасының төртінші - он төртінші абзацтарын» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы «102), 103),» деген цифрлар «102) тармақшасын, 103) тармақшасының бірінші – үшінші абзацтарын» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін:
тоқтата тұру кезеңінде аталған тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 90-бабы 1-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, осы Кодекстің 106-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес провизияларды (резервтердi) шегеруге құқығы бар салық төлеушi құрған провизиялардың (резервтердiң) мөлшерiн азайтудан түсетiн табыстар деп:

в абзаце первом цифры "2012" заменить цифрами "2016";
в абзаце втором цифры "2013" заменить цифрами "2017";
абзац третий исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) до 1 января 2017 года подпункта 3) пункта 2 статьи 274;";
17) в подпункте 1) статьи 49:
в абзаце шестнадцатом цифры "2012" заменить цифрами "2017";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"17) товара, произведенного на территории свободного склада и реализуемого с данной территории на остальную часть территории Республики Казахстан при одновременном соответствии следующим условиям:
переработка товара соответствует критериям достаточной переработки, установленным Правительством Республики Казахстан;
товар включен в перечень, установленный Правительством Республики Казахстан;
вывоз с территории свободного склада товара, помещенного под таможенную процедуру свободного склада, при завершении указанной процедуры оформлен документами, предусмотренными таможенным законодательством таможенного союза и (или) Республики Казахстан.";
в абзацах двадцать шестом и пятидесятом слова "1 июля 2012 года", "1 января 2012 года" заменить словами "1 января 2017 года";
в абзацах тридцать седьмом и шестьдесят восьмом слова "уполномоченным органом" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
18) в статье 49-1:
в абзаце первом части первой цифры "2012" заменить цифрами "2017";
в части десятой слова "устанавливается уполномоченным органом" заменить словами "утверждается Правительством Республики Казахстан".
10. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 100):
в статье 2:
подпункт 2) после цифр "95)-101)," дополнить словами "абзацев четвертого - четырнадцатого подпункта 103), подпунктов";
в подпункте 3) слова "подпунктов 102), 103)," заменить словами "подпункта 102), абзацев первого - третьего подпункта 103), подпунктов".
Статья 2. Приостановить на период с 1 января 2009 года до 1 января 2013 года действие:
пункта 1 статьи 90 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что на период приостановления указанный пункт действует в следующей редакции:
"1. Доходами от снижения размеров провизий (резервов), созданных налогоплательщиком, имеющим право на вычет провизий (резервов) в соответствии с пунктами 1 и 4 статьи 106 настоящего Кодекса, если иное не предусмотрено настоящей статьей, признаются:

1) борышкер талапты орындаған кезде бұрын орындау сомасына барабар мөлшерде шегерiмдерге жатқызылған провизиялар (резервтер) сомасы;
2) цессия шартын жасасу жолымен басқаға қайта табыстау туралы шарттың, жаңартпа, талап ету құқықтарын беру шартының негiзiнде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негiздерде борышкерге қойылатын талаптардың мөлшерiн азайтқан кезде талаптар мөлшерiн азайту сомасына барабар мөлшерде бұрын шегерiмге жатқызылған провизиялар (резервтер) сомасы;
3) талаптарды қайта сыныптаған кезде қайта сыныпталған талаптың сомасына барабар мөлшерде бұрын шегерiмге жатқызылған провизияларды (резервтердi) азайту сомасы танылады.»;
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 106-бабы 1-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұратын кезеңде аталған тармақтың мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
«1. Акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті қоспағанда, банктердің және банктiк қарыз операцияларын жүргiзуге арналған лицензия негiзiнде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың мiндеттемелерi бойынша үшiншi тұлғаларға берiлген активтер мен шартты мiндеттемелердi қоспағанда (кредиттiк серiктестiктердiң активтерi мен шартты мiндеттемелерiнен басқа), мынадай күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге:
1) басқа банктерде орналастырылған корреспонденттiк шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттерге;
2) басқа банктер мен клиенттерге берiлген кредиттерге (қаржы лизингiн қоспағанда);
3) құжаттық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешекке;
4) өтелмеген аккредитивтер, шығарылған немесе расталған кепiлдiктер бойынша шартты мiндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар.
Осы тармаққа сәйкес шегерімге жататын провизияларды (резервтерді) құру тәртібін, сондай-ақ активтер мен шартты мiндеттемелердi күмәндi және үмiтсiз санатқа жатқызу тәртiбiн уәкiлеттi органмен келiсім бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі айқындайды.»;
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 106-бабы 4-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұратын кезеңде аталған тармақтың мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
«4. Ұлттық басқарушы холдингтiң, сондай-ақ негiзгi қызмет түрi қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретiн акцияларының (қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесiлi заңды тұлғалардың өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың мiндеттемелерi бойынша үшiншi тұлғаларға берiлген активтер мен шартты мiндеттемелердi қоспағанда (кредиттiк серiктестiктердiң активтерi мен шартты мiндеттемелерiнен басқа), мынадай күмәндi және үмiтсiз активтерге, шартты мiндеттемелерге:
банктерде орналастырылған корреспонденттiк шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттерге;
банктер мен клиенттерге берiлген кредиттерге (қаржы лизингiн қоспағанда);
құжаттық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешекке;
өтелмеген аккредитивтер, шығарылған немесе расталған кепiлдiктер бойынша шартты мiндеттемелерге қарсы провизияларды (резервтерді) шегеруге құқығы бар.
Осы тармаққа сәйкес шегерімге жататын провизияларды (резервтерді) құру тәртібін, сондай-ақ активтер мен шартты мiндеттемелердi күмәндi және үмiтсiз санатқа жатқызу тәртiбiн, сондай-ақ осы тармақта көрсетiлген заңды тұлғалардың тiзбесiн және осындай тiзбенi қалыптастыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.»;

1) суммы провизий (резервов), отнесенные ранее на вычеты, в размере, пропорциональном сумме исполнения, при исполнении должником требования;
2) суммы провизий (резервов), ранее отнесенные на вычеты, при уменьшении размера требований к должнику на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии и (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в размере, пропорциональном сумме уменьшения размера требований;
3) суммы уменьшения ранее отнесенных на вычеты провизий (резервов) в размере, пропорциональном сумме переклассифицированного требования, при переклассификации требований.";
пункта 1 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Банки, за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на основании лицензии на проведение банковских заемных операций имеют право на вычет провизий (резервов) против следующих сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ):
1) депозитов, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в других банках;
2) кредитов (за исключением финансового лизинга), предоставленных другим банкам и клиентам;
3) дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям;
4) условных обязательств по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям.
Порядок создания провизий (резервов), относимых на вычеты в соответствии с настоящим пунктом, а также порядок отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных определяются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
пункта 4 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"4. Национальный управляющий холдинг, а также юридические лица, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеют право на вычет провизий (резервов) против следующих сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ):
депозитов, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в банках;
кредитов (за исключением финансового лизинга), предоставленных банкам и клиентам;
дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям;
условных обязательств по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям.
Порядок создания провизий (резервов), относимых на вычеты в соответствии с настоящим пунктом, порядок отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных, а также перечень юридических лиц, указанных в настоящем пункте, и порядок формирования такого перечня утверждаются Правительством Республики Казахстан.".

Банктер және банктік қарыз операцияларын жүргізуге арналған лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін осы бапта белгіленген провизияларды (резервтерді) шегеру және провизиялардың (резервтердiң) мөлшерiн азайтудан түсетiн табыстарды айқындау тәртібі, оның ішінде банктік қарыз операцияларын жүргізуге арналған лицензия негізінде банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың шегеріміне жатқызылған провизияларға (резервтерге), сондай-ақ провизиялардың (резервтердiң) мөлшерiн азайтудан түсетiн табыстарға 2006 жылғы 1 қаңтар мен 2008 жылғы 31 желтоқсан аралығында қолданылатыны белгіленсін.»;
Осы тармақтың ережелері осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген салық төлеушілерге қолданылмайды.».
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.12.26 N 61-V (қолданысқа енгізілу тәртібін 9-б. қараңыз) Заңымен.
3-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде аталған тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (Салық кодексiнiң) 156-бабының 1-тармағы 8) тармақшасының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейiн тоқтатыла тұрсын:
«8) әскери қызметтік міндеттерін орындауға байланысты әскери қызметшінің, қызметтік міндеттерін орындауға байланысты құқық қорғау органы қызметкерінің (кеден органы мен прокуратура органы қызметкерін қоспағанда) табыстары;».
4-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде аталған тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы кодексiнiң (Салық кодексiнiң) 201-бабының 8-тармағы 14) тармақшасының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейiн тоқтатыла тұрсын:
«14) осы Кодекстiң 135-1-бабының 1-тармағында аталған дербес бiлiм беру ұйымының осындай ұйымның қызметкері болып табылатын не осындай ұйымның жұмыстарын орындау, оған қызметтер көрсету бойынша Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғаға қатысты iс жүзiнде мынадай:
тұруға;
медициналық сақтандыруға;
Қазақстан Республикасынан тыс жердегi тұрғылықты жерiнен Қазақстан Республикасында осындай қызметтi жүзеге асыратын жерiне дейiн және қайтар жолында әуе көлiгiмен ұшуға жұмсаған шығыстары түрiндегi материалдық пайда салық салуға жатпайды.».
5-бап. Кредиттер (қарыздар) бойынша кешірілген үмітсіз берешектің жалпы сомасының біріктірілген көрсеткішке арақатынасының ең жоғары мөлшері шегінде, салық кезеңі үшін кредит (қарыз) бойынша үмітсіз берешекті кешіру нәтижесінде «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 106-бабының 1-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған провизияларды (резервтерді) азайту сомалары 2011 жылғы 1 қаңтар мен 2012 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде провизиялардың (резервтердiң) мөлшерiн азайтудан түсетiн табыс деп танылмайтыны белгіленсін.
Біріктірілген көрсеткішті және ең жоғарғы арақатынас мөлшерін айқындау тәртібін салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң түсiмдерiн қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейді.
Осы бап кредит (қарыз), кредиттер (қарыздар) бойынша борышкердің үмітсіз берешегі кешірілген жағдайда, бір мезгілде мына шарттар сақталған кезде:
кешірілген кредит (қарыз) сомасы мөлшерін және тәртібін салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң түсiмдерiн қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін есептік көрсеткіштен аспаған кезде;
салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң түсiмдерiн қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген негіздер бойынша және тәртіппен кредит (қарыз) бойынша үмітсіз берешек кешірілген кезде қолданылады.
Егер «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 90-бабында өзгеше белгіленбесе, осы баптың мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес борышты кешіру нәтижесінде кредит (қарыз) бойынша міндеттемені тоқтату (есептен шығару), сондай-ақ сауда-саттықта «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес соттан тыс тәртіппен негізгі міндеттеме сомасынан төмен бағамен - кредиттің (қарыздың) кепілге қойылған мүлкін сатқаннан кейін өтелмеген сомаға ипотекалық шарт жасасқан күні негізгі міндеттемені толық қамтамасыз ететін, кепілге қойылған мүлікті сату кезінде кредитті (қарызды) қайтару бойынша міндеттемені тоқтату (есептен шығару) кредит (қарыз) бойынша үмітсіз берешекті кешіру деп танылады.».

Установить, что порядок вычета провизий (резервов) и определения дохода от снижения размера провизий (резервов), установленный настоящей статьей для банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии на проведение банковских заемных операций, распространяется, в том числе на провизии (резервы), отнесенные на вычеты банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии на проведение банковских заемных операций, а также на доходы от снижения размера провизий (резервов) с 1 января 2006 года по 31 декабря 2008 года.
Положения настоящего пункта не распространяются на налогоплательщиков, указанных в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.12.2012 № 61-V (порядок введения в действие см. ст. 9).
Статья 3. Приостановить до 1 января 2012 года действие подпункта 8) пункта 1 статьи 156 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"8) доходы военнослужащего в связи с исполнением обязанностей воинской службы, сотрудника правоохранительного органа (за исключением сотрудника таможенного органа и органа прокуратуры) в связи с исполнением служебных обязанностей;".
Статья 4. Приостановить до 1 января 2012 года действие подпункта 14) пункта 8 статьи 201 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"14) материальная выгода в виде следующих расходов, фактически произведенных автономной организацией образования, указанной в пункте 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в отношении физического лица-нерезидента, являющегося работником такой организации, либо осуществляющего деятельность в Республике Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг такой организации, на:
проживание;
медицинское страхование;
проезд воздушным транспортом от места жительства за пределами Республики Казахстан до места работы в Республике Казахстан и обратно.".
Статья 5. Установить, что в период с 1 января 2011 года по 31 декабря 2012 года не признаются доходом от снижения размеров провизий (резервов) суммы снижения провизий (резервов), ранее отнесенные на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в результате прощения безнадежной задолженности по кредиту (займу) за налоговый период, в пределах максимального размера соотношения общей суммы прощенной безнадежной задолженности по кредитам (займам) к агрегированному показателю.
Порядок определения агрегированного показателя и максимальный размер соотношения устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Настоящая статья применяется в случае прощения должнику безнадежной задолженности по кредиту (займу), кредитам (займам) при одновременном соблюдении следующих условий:
сумма прощеного кредита (займа) не превышает расчетный показатель, размер и порядок определения которого устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
безнадежная задолженность по кредиту (займу) прощена по основаниям и в порядке, установленным Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Если иное не установлено статьей 90 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), для целей настоящей статьи прощением безнадежной задолженности по кредиту (займу) признаются прекращение (списание) обязательства по кредиту (займу) в результате прощения долга в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, а также прекращение (списание) обязательства по возврату кредита (займа) при продаже заложенного имущества, которое полностью обеспечивало основное обязательство на день заключения ипотечного договора, с торгов во внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" – на сумму непогашенного после продажи заложенного имущества кредита (займа).

Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда - ҚР 2012.12.26 N 61-V (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
6-бап. 2011 жылғы 1 қаңтар мен 2012 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде жеке тұлғаның табысы ретінде осындай тұлғаға банктік қарыз берілгеннен кейін пайда болған мынадай:
қарыз алушы жеке тұлға соттың күшiне енген шешiмi негiзiнде хабарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп жарияланған, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған, оған I немесе II топтардағы мүгедектiк белгiленген, сондай-ақ қарыз алушы жеке тұлға қайтыс болған;
қарыз алушы жеке тұлғаның балаларының немесе асырап алған балаларының бірі мүгедек бала деп танылған;
асыраушысынан айырылған, жүктiлiгiне және босануына байланысты, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына, бала бiр жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне орай табысынан айырылған жағдайларда, аталған төлемдерден басқа, «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлемдер алатын қарыз алушы жеке тұлғаның басқа табысы болмаған;
қарыз алушы жеке тұлғада және қарыз алушы жеке тұлғамен бірге банк алдында ортақ немесе субсидиялық жауаптылықта болатын үшінші тұлғаларда өндiрiп алуды қолдануға болатын мүлiктiң, оның iшiнде ақшаның, бағалы қағаздардың немесе табыстың болмауына байланысты банкке атқару құжатын қайтару туралы сот орындаушысының қаулысы заңды күшiне енген және оның мүлкiн немесе табыстарын анықтау жөнiнде сот орындаушысы қабылдаған, Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу туралы заңнамасында көзделген шаралар нәтижесiз болған;
қарыз алушы жеке тұлғаның мүлкiне, оның iшiнде ақшасына, бағалы қағаздарына немесе табыстарына банктің борышты өндiрiп алуды қолдануынан және (немесе) өндіріп алуынан бас тарту туралы сот шешiмi заңды күшiне енген;
ипотекалық шартты жасасу күніне негізгі міндеттемені толық қамтамасыз ететін кепілге салынған мүлік негізгі міндеттеме сомасынан төмен бағамен соттан тыс тәртіппен сатылған немесе осындай мүлік кредиттің кепілге салынған мүлкі сатылғаннан кейінгі өтелмеген сомаға «Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепіл ұстаушының меншігіне өткен жағдайларда, банктік қарыз бойынша міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табысы қаралмайды деп белгіленсін.
Осы баптың ережелері:
банк қызметкеріне, банк қызметкерінің жақын туыстарына, банктің өзара байланысты тарапына берілген;
талап ету құқықтарын беру және (немесе) борышты аудару жүргізілген банктік қарыз бойынша міндеттемелерді есептен шығаруға қолданылмайды.».

Сноска. Статья 5 в редакции Закона РК от 26.12.2012 № 61-V (вводится в действие с 01.01.2011).
Статья 6. Установить, что в период с 1 января 2011 года по 31 декабря 2012 года не рассматривается в качестве дохода физического лица доход от списания обязательств по банковским займам в следующих случаях, наступивших после выдачи банковского займа такому лицу:
признания физического лица - заемщика на основании вступившего в силу решения суда безвестно отсутствующим или объявления его умершим, недееспособным или ограниченно дееспособным, установления ему инвалидности I или II группы, а также в случае смерти физического лица - заемщика;
признания ребенком-инвалидом одного из детей или усыновленных физического лица - заемщика;
отсутствия другого дохода у физического лица - заемщика, получающего социальные выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" в случаях потери кормильца, дохода в связи с беременностью и родами, в связи с усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, кроме указанных выплат;
вступления в законную силу постановления судебного исполнителя о возврате исполнительного документа банку в случае, когда у физического лица - заемщика и третьих лиц, несущих совместно с физическим лицом - заемщиком солидарную или субсидиарную ответственность перед банком, отсутствует имущество, в том числе деньги, ценные бумаги, или доходы, на которые может быть обращено взыскание, и принятые судебным исполнителем предусмотренные законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве меры по выявлению его имущества или доходов оказались безрезультатными;
вступления в законную силу решения суда об отказе банку во взыскании долга и (или) в обращении взыскания на имущество, в том числе деньги, ценные бумаги или доходы физического лица - заемщика;
продажи заложенного имущества, которое полностью обеспечивало основное обязательство на дату заключения ипотечного договора, с торгов во внесудебном порядке по цене ниже суммы основного обязательства или перехода такого имущества в собственность залогодержателя в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" на сумму непогашенного кредита после продажи заложенного имущества.
Положения настоящей статьи не распространяются на списание обязательств по банковскому займу:
выданному работнику банка, близким родственникам работника банка, взаимосвязанной стороне банка;
по которому произведена уступка права требования и (или) перевод долга.

7-бап. Тоқтата тұру кезеңінде аталған тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгілене отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 90-бабы 1-тармағының қолданылуы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, осы Кодекстің 106-бабының 1, 1-3, 3 және 4-тармақтарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру бойынша шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеуші құрған провизиялардың (резервтердің) мөлшерін азайтудан түсетін табыстар деп:
1) борышкер талапты орындаған кезде орындау сомасына барабар мөлшерде бұрын шегерiмге жатқызылған провизиялардың (резервтердің) сомасы;
2) цессия шартын жасасу жолымен басқаға қайта табыстау туралы шарттың, жаңартпа, талап ету құқықтарын беру шартының негiзiнде және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негiздерде борышкерге қойылатын талаптардың мөлшерiн азайтқан кезде талаптар мөлшерiн азайту сомасына барабар мөлшерде бұрын шегерiмге жатқызылған провизиялардың (резервтердің) сомасы;
3) талаптарды қайта сыныптаған кезде қайта сыныпталған талаптың сомасына барабар мөлшерде бұрын шегерiмге жатқызылған провизияларды (резервтердi) азайту сомасы;
4) құрылу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, өткен салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша осы Кодекстің 106-бабының 4-тармағына сәйкес провизияларды (резервтердi) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеушi құрған, бұрын шегірімге жатқызылған провизиялар (резервтер) мен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес өткен салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша қалыптастырылған провизиялар (резервтер) арасындағы оң айырма сомасы;
5) осы Кодекстiң 106-бабының 1 және 1-3-тармақтарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру бойынша шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеушi мынадай тәртiппен есептейтiн:
уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi айқындаған тәртiппен алдыңғы салық кезеңiнiң 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша құрылған, бұрын шегеруге жатқызылған провизиялар (резервтер),
минус
өзара байланысты тараптардың пайдасына не өзара байланысты тараптардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді қоспағанда, мынадай активтерге, шартты міндеттемелерге:
басқа банктерде орналастырылған корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды қоса алғанда, депозиттерге;
басқа банктерге және клиенттерге берілген кредиттерге (қаржы лизингін қоспағанда);
құжаттамалық есеп-қисаптар мен кепiлдiктер бойынша дебиторлық берешекке;
жабылмаған аккредитивтер, шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша шартты міндеттемелерге қарсы халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алдыңғы салық кезеңiнiң 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша құрылған провизиялардан (резервтерден) қаржылық есептілікте көрінген оң айырма түріндегі асып кету сомасы танылады.».
Ескерту. 7-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2012.12.26 N 61-V (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.03.2014 N 177-V (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-баптың 8) тармақшасын қараңыз) Заңдарымен.

Статья 7. Приостановить с 1 января 2013 года до 1 января 2014 года пункт 1 статьи 90 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
«1. Доходами от снижения размеров провизий (резервов), созданных налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) в соответствии с пунктами 11-33 и 4 статьи 106 настоящего Кодекса, если иное не предусмотрено настоящей статьей, признаются:
1) суммы провизий (резервов), отнесенные ранее на вычеты, в размере, пропорциональном сумме исполнения, при исполнении должником требования;
2) суммы провизий (резервов), ранее отнесенные на вычеты, при уменьшении размера требований к должнику на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии и (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в размере, пропорциональном сумме уменьшения размера требований;
3) суммы уменьшения ранее отнесенных на вычеты провизий (резервов) в размере, пропорциональном сумме переклассифицированного требования, при переклассификации требований;
4) суммы положительной разницы между ранее отнесенными на вычеты провизиями (резервами), созданными налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) в соответствии с пунктом 4 статьи 106 настоящего Кодекса, по состоянию на 31 декабря предыдущего налогового периода, порядок создания которых утверждается Правительством Республики Казахстан, и провизиями (резервами), сформированными по состоянию на 31 декабря предыдущего налогового периода в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
5) сумма превышения в виде отраженной в финансовой отчетности положительной разницы, которая исчисляется налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) в соответствии с пунктами 1 и 1-3 статьи 106 настоящего Кодекса, в следующем порядке:
ранее отнесенные на вычеты провизии (резервы), созданные по состоянию на 31 декабря предыдущего налогового периода в порядке, определенном Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом,
минус
провизии (резервы), созданные по состоянию на 31 декабря предыдущего налогового периода в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности против следующих активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных сторон либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных сторон:
депозитов, включая остатки на корреспондентских счетах, размещенных в других банках;
кредитов (за исключением финансового лизинга), предоставленных другим банкам и клиентам;
дебиторской задолженности по документарным расчетам и гарантиям;
условных обязательств по непокрытым аккредитивам, выпущенным или подтвержденным гарантиям.».
Сноска. Статья 7 с изменениями, внесенными законами РК от 26.12.2012 № 61-V (вводится в действие с 01.01.2013); от 07.03.2014  № 177-V (порядок введения в действие см. пп.8) п.5 ст. 5).

8-бап. Еркін қойма аумағында өндірілген және Қазақстан Республикасының аумағында еркін қойма иесі өткізетін тауарды өткізу бойынша айналымдар 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
тауарды өңдеу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жеткілікті өңдеу өлшемдеріне сәйкес келген;
тауар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тізбеге енгізілген;
Қазақстан Республикасының аумағында еркін қойманың иесі тауарды өзгермеген күйінде өткізген;
Қазақстан Республикасының аумағында өткізетін күні:
еркін қойма аумағында өндірілген тауарды бірдейлендіруге мүмкіндік беретін, еркін қойма иесі беретін тауардың бірегей нөмірі (бұдан әрі – тауардың бірегей нөмірі) тауарда көрсетілген;
жүкқұжатын қоса бере отырып, тауарда кеден органының белгісі бар декларация мен оның шығуын растайтын сертификат болған кезде. Бұл ретте декларация мен жүкқұжатта тауардың бірегей нөмірі болады;
еркін қойманың иесі еркін қойманың шегінен тыс осыған ұқсас тауар өндіруді жүзеге асырмаған кезде, қосылған құн салығынан босатылады.
Бұл ретте еркін қойманың иесі:
сатып алушының сәйкестендіру нөмірін, тауардың атауын, тауардың бірегей нөмірін, өткізу күнін көрсете отырып, еркін қойманың аумағында өндірілген және Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін тауардың есебі бойынша салықтық тіркелімін жүргізеді;
еркін қойманың аумағында өндірілген тауарды өткізу кезінде жазып берілетін шот-фактурада тауардың бірегей нөмірін көрсетеді.
Осы баптың ережелері «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабы 1) тармақшасының он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтарына сәйкес өткізілуі қосылған құн салығынан босатылатын тауарға қатысты қолданылмайды.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2012.12.26 N 61-V (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
9-бап. Осы Заң:
1) 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағы 2) тармақшасының он алтыншы - он жетінші абзацтарын, 26) тармақшасының он төртінші абзацын, 28)29) тармақшаларын32) тармақшасының екінші абзацын, 36) тармақшасының үшінші абзацын, 51) тармақшасының тоғызыншы – он үшінші, он алтыншы – он сегізінші абзацтарын, 52) тармақшасының жиырма алтыншы – отыз алтыншы абзацтарын, 56) тармақшасын57) тармақшасының төртінші – бесінші абзацтарын, 58) тармақшасының екінші – үшінші абзацтарын, 60)90) тармақшаларын93) тармақшасының екінші – отыз алтыншы абзацтарын, 102)105)106) тармақшаларын109) тармақшасының екінші – тоғызыншы абзацтарын, 112)124)127)129)130) тармақшаларын56-тармақтарын, 9-тармағының 2)10) тармақшаларын15) тармақшасының үшінші абзацын, 10-тармағының үшінші абзацын, 2-бабын;

Статья 8. Установить, что до 1 января 2017 года освобождаются от налога на добавленную стоимость обороты по реализации товара, произведенного на территории свободного склада и реализуемого владельцем свободного склада на территории Республики Казахстан, при одновременном соответствии следующим условиям:
переработка товара соответствует критериям достаточной переработки, установленным Правительством Республики Казахстан;
товар включен в перечень, установленный Правительством Республики Казахстан;
товар реализуется владельцем свободного склада на территории Республики Казахстан в неизменном состоянии;
на дату реализации на территории Республики Казахстан:
на товаре указан уникальный номер товара, присваиваемый владельцем свободного склада, позволяющий идентифицировать товар, произведенный на территории свободного склада (далее - уникальный номер товара);
на товар имеются декларация с отметками таможенного органа и сертификат, подтверждающий происхождение товара с приложением к нему накладной. При этом, декларация и накладная содержат уникальный номер товара;
владелец свободного склада не осуществляет производство аналогичного товара за пределами свободного склада.
При этом владелец свободного склада:
ведет налоговый регистр по учету товара, произведенного на территории свободного склада и реализуемого на территории Республики Казахстан, с указанием идентификационного номера покупателя, наименования товара, уникального номера товара, даты реализации;
в счете-фактуре, выписываемом при реализации товара, произведенного на территории свободного склада, указывает уникальный номер товара.
Положения настоящей статьи не распространяются в отношении товара, реализация которого освобождается от налога на добавленную стоимость в соответствии с абзацами семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым и двадцатым подпункта 1) статьи 49 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
Сноска. Статья 8 с изменениями, внесенными Законом РК от 26.12.2012 № 61-V (вводится в действие с 01.01.2013).
Статья 9. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2012 года, за исключением:
1) абзацев шестнадцатогосемнадцатого подпункта 2), абзаца  четырнадцатого подпункта 26), подпунктов 28)29)абзаца второго подпункта 32), абзаца третьего подпункта 36), абзацев девятоготринадцатогошестнадцатоговосемнадцатого подпункта 51), абзацев  двадцать шестоготридцать шестого подпункта 52), подпункта 56)абзацев четвертогопятого подпункта 57), абзацев второго -  третьего подпункта 58), подпунктов 60)90), абзацев второго -  тридцать шестого подпункта 93), подпунктов 102)105)106), абзацев второгодевятого подпункта 109), подпунктов 112)124)127)129)130) пункта 3, пунктов 56подпунктов 2)10)абзаца третьего подпункта 15) пункта 9, абзаца третьего пункта 10 статьи 1, статьи 2, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года;

2) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағы 42) тармақшасының екінші абзацын, 135) тармақшасын136) тармақшасының алтыншы абзацын, 139) тармақшасын140) тармақшасының екінші абзацын, 143) тармақшасының оныншы абзацын, 144) тармақшасының алтыншы абзацын, 146) тармақшасының үшінші абзацын, 147) тармақшасын148) тармақшасының үшінші абзацын, 149) тармақшасын10-тармағының төртінші абзацын;
3) 2010 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 3-тармағының 111)115)117)118) тармақшаларын220) тармақшасының үшінші – бесінші абзацтарын, 227) тармақшасының екінші абзацын, 9-тармағының 3) тармақшасын14) тармақшасының үшінші абзацын;
4) 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 3-тармағы 2) тармақшасының жиырма бірінші – жиырма төртінші абзацтарын, 27)33)39) тармақшаларын52) тармақшасының отыз жетінші абзацын, 70) тармақшасының екінші абзацын, 140) тармақшасының үшінші абзацын, 141) тармақшасын143) тармақшасының екінші – тоғызыншы абзацтарын, 152)153)160)192) тармақшаларын220) тармақшасының екінші абзацын, 228) тармақшасын, 9-тармағының 1)4)5)12)13) тармақшаларын14) тармақшасының бірінші, екінші, төртінші – сегізінші абзацтарын, 456-баптарын;
5) 2011 жылғы 29 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 3-бабын;
6) 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 1-тармағын, 2-тармағының 1)5)7)8)9) тармақшаларын, 3-тармағының 4)5) тармақшаларын7) тармақшасының үшінші – жиырма бірінші абзацтарын, 9) тармақшасының он үшінші абзацын, 11) тармақшасының үшінші – жиырма төртінші абзацтарын, 12) тармақшасының төртінші – жиырмасыншы абзацтарын, 13) тармақшасының төртінші – он сегізінші абзацтарын, 14) тармақшасының екінші, жетінші – жиырма бірінші абзацтарын, 104)114)116)119)120)121)122)123) тармақшаларын126) тармақшасының бесінші – жиырмасыншы абзацтарын, 128) тармақшасын136) тармақшасының екінші – бесінші абзацтарын, 144) тармақшасының екінші – бесінші абзацтарын, 158)162)163) тармақшаларын182) тармақшасының үшінші абзацын, 183)185)186)193) тармақшаларын194) тармақшасының алтыншы – он төртінші абзацтарын, 195) тармақшасының төртінші – он бірінші абзацтарын, 198)199)200) тармақшаларын205) тармақшасының үшінші – төртінші абзацтарын, 206) тармақшасын208) тармақшасының екінші – төртінші абзацтарын, 209)210)222)226) тармақшаларын227) тармақшасының үшінші – оныншы абзацтарын, 4-тармағының 1) тармақшасын, 9-тармағының 8)11) тармақшаларын15) тармақшасының екінші абзацын;
7) 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 3-тармағының 30) тармақшасын7-бабын;

2) абзаца второго подпункта 42), подпункта 135)абзаца шестого подпункта 136), подпункта 139)абзаца второго подпункта 140),  абзаца десятого подпункта 143), абзаца шестого подпункта 144),  абзаца третьего подпункта 146), подпункта 147)абзаца третьего подпункта 148), подпункта 149) пункта 3, абзаца четвертого пункта 10 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года;
3) подпунктов 111)115)117)118)абзацев третьего -  пятого подпункта 220), абзаца второго подпункта 227) пункта 3, подпункта 3)абзаца третьего подпункта 14) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2010 года;
4) абзацев двадцать первогодвадцать четвертого подпункта 2), подпунктов 27)33)39), абзаца тридцать седьмого подпункта 52), абзаца второго подпункта 70), абзаца третьего подпункта 140), подпункта 141)абзацев второго - девятого подпункта 143), подпунктов 152)153)160)192)абзаца второго подпункта 220), подпункта 228) пункта 3, подпунктов 1)4)5)12)13), абзацев первоговторогочетвертоговосьмого подпункта 14) пункта 9 статьи 1, статей 456, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года;
5) статьи 3, которая вводится в действие с 29 января 2011 года;
6) пункта 1подпунктов 1)5)7)8)9) пункта 2, подпунктов 4)5)абзацев третьего - двадцать первого подпункта 7), абзаца  тринадцатого подпункта 9), абзацев третьегодвадцать четвертого подпункта 11), абзацев четвертого - двадцатого подпункта 12),  абзацев четвертого - восемнадцатого подпункта 13), абзацев второго,  седьмого - двадцать первого подпункта 14), подпунктов 104)114)116)119)120)121)122)123)абзацев пятого - двадцатого подпункта 126), подпункта 128)абзацев второго - пятого подпункта 136), абзацев второго - пятого подпункта 144), подпунктов 158)162)163)абзаца третьего подпункта 182), подпунктов 183)185)186)193)абзацев шестого - четырнадцатого подпункта 194), абзацев четвертого - одиннадцатого подпункта 195), подпунктов 198)199)200)абзацев третьего - четвертого подпункта 205), подпункта 206),  абзацев второго - четвертого подпункта 208), подпунктов 209)210)222)226)абзацев третьего - десятого подпункта 227) пункта 3,  подпункта 1) пункта 4, подпунктов 8)11)абзаца второго подпункта 15) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2011 года;
7) подпункта 30) пункта 3 статьи 1, статьи 7, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года;

8) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2014 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 1-бабының 3-тармағы 2) тармақшасының отыз сегізінші абзацын қоспағанда, 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев

8) абзаца тридцать восьмого подпункта 2) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2012 года и действует до 1 января 2014 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ