Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жаңа түрлерін енгізу және олардың қолданылу салаларын кеңейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 4 шілдедегі № 131-V Заңы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат):
1) мазмұнындағы 29-тараудың540541542544545546556558559561 және 564-баптардың тақырыптарындағы «Мүлік», «аренда», «мүлікті жалға алу», «мүлік», «Мүлікті» деген сөздер тиісінше «Мүліктік», «жалға алу», «мүліктік жалдау», «мүліктік», «Мүліктік» деген сөздермен, 29-тараудың5961113-баптардың мәтіндеріндегі «Мүлік», «аренда», «мүлік жалдау», «мүлікті жалдауға», «мүлікті жалдау», «мүлік жалдаудың», «мүлікті жалға алу», «Мүлікті жалдаудың», «мүлікті жалға (арендаға) беру», «арендаға берушi немесе жалға» деген сөздер тиісінше «Мүліктік», «жалға алу», «мүліктік жалдау», «мүліктік жалдауға», «мүліктік жалдау», «мүліктік жалдаудың», «мүліктік жалдау», «Мүліктік жалдаудың», «мүліктік жалдау (жалға алу)», «жалға беруші немесе жалдауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 541-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тұрғын үй-жайларды, жер учаскелерiн, жер қойнауы учаскелерiн және басқа да оқшауланған табиғи объектiлердi мүлiктiк жалдауға тапсыру ерекшелiктерi белгiленуi мүмкiн.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Мемлекеттік мүлікті концессия шарты негізінде мүліктік жалдауға тапсыру ерекшеліктері Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамалық актісінде белгіленеді.»;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения новых видов государственно-частного партнерства и расширения сфер их применения
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года № 131-V
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие  законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть)  от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, т. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, т. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77;  № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21):
1) внесены изменения в заголовки главы 29статей 540541542544545546556558559561 и 564 оглавления, в заголовки и тексты главы 29, статей 596, 1113 на казахском языке, оглавление, заголовки и тексты на русском языке не изменяются;
2) в статье 541:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Законодательными актами Республики Казахстан могут быть  установлены особенности сдачи в имущественный наем жилых помещений, земельных участков, участков недр и других обособленных природных объектов.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Особенности сдачи в имущественный наем государственного  имущества на основании договора концессии устанавливаются законодательным актом Республики Казахстан о концессиях.»;

3) 883-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару ерекшеліктері Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік, концессиялар туралы заңнамалық актілерінде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленеді.».
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11,55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; 2013 жылғы 25 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес деректер және оларды қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару органдары арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

3) пункт 4 статьи 883 изложить в следующей редакции:
«4. Особенности доверительного управления государственным  имуществом устанавливаются законодательными актами Республики  Казахстан о государственном имуществе, концессиях и иными законодательными актами Республики Казахстан.».
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109;  № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22;  № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам персональных данных и их защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда»  25 мая 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О  внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты  Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между органами государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.):

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 167-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«167-2-бап. Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасын бұзу»;
2) мынадай мазмұндағы 167-2-баппен толықтырылсын:
«167-2-бап. Қазақстан Республикасының концессиялар
туралы заңнамасын бұзу
Концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың талаптарына, сондай-ақ концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа қатысушымен концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізу барысында концессиялық өтінімнің бастапқы параметрлеріне және сипаттамаларына өзгерістер енгізу – лауазымды адамдарға бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Осы бапта лауазымды адамдар деп конкурсты ұйымдастыру және өткізу рәсімдерін жүзеге асыру үшін жауап беретін, концессия жөніндегі конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшыларын немесе олардың міндеттерін атқаратын адамдарды түсіну керек.»;
3) 309-4-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою туралы жазбаша нұсқамаларын нұсқамада белгіленген мерзімдерде орындамау не тиiсiнше орындамау –»;
4) 571-1-баптың бірінші бөлігіндегі «167-бабында» деген сөздер «167, 167-2-баптарында» деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Су кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару органдары арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
25 және 27-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы
құрылыстары
1. Осы баптың 2-тармағында көзделген ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарын қоспағанда, ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары мемлекеттiк меншiкте болады және жалға, сенiмгерлiк басқаруға берiлмейді және иеліктен шығарылуға жатпайды.

1) оглавление дополнить заголовком статьи 167-2 следующего  содержания:
«Статья 167-2. Нарушение законодательства Республики Казахстан о концессиях»;
2) дополнить статьей 167-2 следующего содержания:
«Статья 167-2. Нарушение законодательства
Республики Казахстан  о концессиях
Внесение изменений в условия конкурса по выбору концессионера, а также в начальные параметры и характеристики концессионной заявки в ходе проведения с участником конкурса, концессионная заявка которого признана лучшей, переговоров по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии –
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.
Примечание.
Под должностными лицами в настоящей статье следует понимать  первых руководителей организатора конкурса по концессии или лиц, исполняющих их обязанности, ответственных за осуществление процедур организации и проведения конкурса.»;
3) абзац первый части третьей статьи 309-4 изложить в следующей редакции:
«3. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение письменных  предписаний местных исполнительных органов областей, городов  республиканского значения и столицы об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой  отрасли в установленные в предписании сроки –»;
4) в части первой статьи 571-1 слова «статьей 167» заменить  словами «статьями 167, 167-2».
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года  (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141;  2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92;  № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между органами государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.):
статьи 25 и 27 изложить в следующей редакции:
«Статья 25. Водохозяйственные сооружения, имеющие особое
стратегическое значение
1. Водохозяйственные сооружения, имеющие особое стратегическое значение, находятся в государственной собственности и не могут быть переданы в аренду, доверительное управление и не подлежат отчуждению, за исключением водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, предусмотренных в пункте 2 настоящей статьи.

2. Қалаларды сумен жабдықтауды қамтамасыз ететін су тарту құрылыстары, сорғы станциялары, су құбырын тазартқыш құрылыстар мемлекеттік меншікте болады, иеліктен шығарылуға жатпайды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.
3. Ерекше стратегиялық маңызы бар, оның ішінде жалға және сенімгерлік басқаруға беруге болатын су шаруашылығы құрылыстарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды.»;
«27-бап. Коммуналдық меншiктегi су шаруашылығы құрылыстары
1. Коммуналдық меншiктегi су шаруашылығы құрылыстары мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындарға бекiтiлiп берiледi және ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалға, сенiмгерлiк басқаруға, өтеусiз пайдалануға берiлуi мүмкiн.
2. Ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары, атап айтқанда, қалаларды сумен жабдықтауды қамтамасыз ететін, коммуналдық меншіктегі су тарту құрылыстары, сорғы станциялары, су құбырын тазартқыш құрылыстар мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындарға бекiтiлiп берiледi, иеліктен шығарылуға жатпайды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.».
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару органдары арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2. Водозаборные сооружения, насосные станции, водопроводные  очистные сооружения, обеспечивающие водоснабжение городов, находятся в государственной собственности, не подлежат отчуждению и могут быть переданы в аренду и доверительное управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Перечень водохозяйственных сооружений, имеющих особое  стратегическое значение, в том числе которые могут быть переданы в аренду и доверительное управление, определяется Президентом  Республики Казахстан.»;
«Статья 27. Водохозяйственные сооружения, находящиеся в
коммунальной собственности
1. Водохозяйственные сооружения, находящиеся в коммунальной  собственности, закрепляются за государственными коммунальными  предприятиями и могут в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставляться в аренду, доверительное управление,  безвозмездное пользование, за исключением водохозяйственных  сооружений, имеющих особое стратегическое значение.
2. Водохозяйственные сооружения, имеющие особое стратегическое значение, а именно водозаборные сооружения, насосные станции, водопроводные очистные сооружения, обеспечивающие водоснабжение городов, находящиеся в коммунальной собственности, закрепляются за государственными коммунальными предприятиями, не подлежат отчуждению и могут быть переданы в аренду и доверительное управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан.».
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23;  № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между органами государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.):

1) мазмұнындағы 9-бөлімнің32 және 33-тараулардың160 –  165-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бөлім. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер
32-тарау. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер
160-бап. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер туралы жалпы ережелер
161-бап. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді есепке алу және олардың мониторингі
162-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы және орындауы
33-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері
163-бап. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы
164-бап. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелер қабылдауын шектеу
165-бап. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауы»;
2) 3-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) банк кепiлдiгi – қарыз алушы мемлекеттiк кепiлдiк беру туралы келiсiмде белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде қарыз шарты бойынша соманы төлемеген жағдайда, банктiң бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті орган алдындағы мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша берешектi өтеу жөнiндегі мiндеттемесi;»;
11-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2), 12-3) және 12-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-1) бюджет жүйесi – бюджеттердiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, сондай-ақ бюджеттiк процестер мен қатынастардың жиынтығы;
12-2) бюджет қаражаты – мемлекеттiк меншiкке түсуі және жұмсалуы бюджетте ақшалай нысанда көрсетiлетiн мемлекеттiң ақшасы мен өзге де активтерi;
12-3) бюджет қаражатын алушылар – бюджет қаражатын бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi арқылы алатын және оны бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру шеңберiнде пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар;
12-4) бюджет процесi – мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген, бюджеттi жоспарлау, қарау, бекiту, атқару, нақтылау және түзету, бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есептiлiктi, бюджеттiк есепке алу мен бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу, мемлекеттiк қаржылық бақылау, бюджеттiк мониторинг және нәтижелердi бағалау жөнiндегi қызметi;»;
15) тармақша алып тасталсын;
17-1) және 17-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«17-1) бюджеттiк инвестициялық жоба бойынша экономикалық қорытынды – бюджеттiк инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негiздемесiне экономикалық сараптаманың қорытындысы негiзiнде дайындалған, мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның бюджеттiк инвестициялық жобаны iске асырудың экономикалық орындылығы, оның ел экономикасына ықпалы мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі тұрғысынан қорытындысы;

1) в оглавлении заголовки раздела 9глав 32 и 33статей 160165 изложить в следующей редакции:
«Раздел 9. Государственные концессионные обязательства
Глава 32. Государственные концессионные обязательства
Статья 160. Общие положения о государственных концессионных обязательствах
Статья 161. Учет и мониторинг государственных концессионных обязательств
Статья 162. Принятие и выполнение государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан
Глава 33. Государственные концессионные обязательства местных
исполнительных органов
Статья 163. Принятие государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами
Статья 164. Ограничение принятия государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами
Статья 165. Выполнение государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами»;
2) в пункте 1 статьи 3:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) гарантия банка – обязательство банка перед центральным  уполномоченным органом по исполнению бюджета по погашению  задолженности по гарантированному государством займу в случае  неуплаты заемщиком суммы по договору займа в порядке и сроки, которые установлены соглашением о предоставлении государственной гарантии;»;
подпункт 11-1) исключить;
дополнить подпунктами 12-1), 12-2), 12-3) и 12-4) следующего  содержания:
«12-1) бюджетная система – совокупность бюджетов и Национального фонда Республики Казахстан, а также бюджетных процесса  и отношений;
12-2) бюджетные средства – деньги и иные активы государства,  поступление в государственную собственность и расходование которых отражаются в бюджете в денежной форме;
12-3) получатели бюджетных средств – физические и юридические лица, получающие бюджетные средства через администратора бюджетных программ и использующие их в рамках реализации бюджетных программ;
12-4) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность государственных  органов по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению,  уточнению и корректировке бюджета, ведению бухгалтерского учета и  финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности,  государственному финансовому контролю, бюджетному мониторингу и оценке результатов;»;
подпункт 15) исключить;
подпункты 17-1) и 17-2) изложить в следующей редакции:
«17-1) экономическое заключение по бюджетному инвестиционному проекту – заключение центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической  целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования  бюджетного инвестиционного проекта;

17-2) бюджеттiк инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негiздемесiне экономикалық сараптама – техникалық-экономикалық негiздемеде ұсынылған ақпаратты салалық сараптаманың қорытындысы және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етiлетiн басқа да сараптамалардың қорытындылары негiзiнде жүргiзiлетiн, жобаның жүзеге асырылуын және тиiмдiлiгiн айқындау тұрғысынан кешендi бағалау;»;
19)20) және 23) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
«26-1) жергiлiктi атқарушы орган борышының лимитi – Қазақстан Республикасының Үкiметi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары үшiн белгiлейтін, жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына алынған және өтелмеген қарыздарының тiркелген сомасы, жергiлiктi атқарушы органның белгiленген күнге (тиiстi қаржы жылының аяғына) нақты борышы одан аспауға тиiс;»;
28) және 34) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 42-1) және 42-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«42-1) қарызға қызмет көрсету – бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның немесе банктiң қарыз алушының шоттарындағы қарыз қаражатының пайдаланылуын және қарыз алушының сыйақы төлемдерiн, комиссиялық төлемдерді және қарыз талаптарына сәйкес басқа да төлемдердi жүзеге асыруын есепке алу жөнiндегi қызметi;
42-2) қарызды қайта құрылымдау – тараптардың қарыз шарты бойынша мiндеттемелерді орындауының мерзiмдерiн, қаржылық және өзге де талаптарын олардың келiсiмi бойынша өзгерту;»;
44) және 45) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 56-1), 56-2) және 62-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«56-1) мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер – жасалған концессия шарттары бойынша концедент белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржылық мiндеттемелердiң сомасы бойынша концеденттің құқықтары мен мiндеттерiнiң жиынтығы;
56-2) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы (бұдан әрi – Бұзушылықтар сыныптауышы) – бұзылған құқық нормалары және оларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тиiстi жауаптылық түрлерi көрсетiле отырып, бұзушылық түрлерiнiң тiзбесiн және оларды жою тәсiлдерiн қамтитын құжат;»;
«62-1) өзара өтелетiн операциялар – мемлекеттiк бюджеттi және облыстың бюджетiн, сондай-ақ олардың атқарылуы туралы есептердi қалыптастыру кезiнде жүзеге асырылатын, қосарланған шотты болдырмау мақсатында бюджеттiң бiр деңгейiнен басқа деңгейіне берiлетiн трансферттер, бюджеттiк кредиттер және басқа да ақша сомаларын алып тастауға байланысты операциялар;»;
65) тармақша алып тасталсын;

17-2) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта – комплексная оценка  информации, предоставленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта,  проводимая на основании заключения отраслевой экспертизы и других требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;»;
подпункты 19)20) и 23) исключить;
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
«26-1) лимит долга местного исполнительного органа – устанавливаемая Правительством Республики Казахстан для местных  исполнительных органов области, города республиканского значения,  столицы фиксированная сумма полученных и непогашенных займов местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, которую не должен превышать фактический долг местного исполнительного органа на заданную дату (на конец соответствующего финансового года);»;
подпункты 28) и 34) исключить;
дополнить подпунктами 42-1) и 42-2) следующего содержания:
«42-1) обслуживание займа – деятельность центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или банка по учету  использования средств займа на счетах заемщика и осуществления  заемщиком платежей вознаграждения, комиссионных и прочих платежей в соответствии с условиями займа;
42-2) реструктуризация займа – изменение по соглашению сторон  сроков, финансовых и иных условий исполнения ими обязательств по  договору займа;»;
подпункты 44) и 45) исключить;
дополнить подпунктами 56-1), 56-2) и 62-1) следующего содержания:
«56-1) государственные концессионные обязательства – совокупность прав и обязанностей концедента по сумме на определенную дату принятых и не исполненных концедентом финансовых обязательств  по заключенным договорам концессии;
56-2) классификатор нарушений, выявляемых на объектах  государственного финансового контроля (далее – Классификатор  нарушений), – документ, содержащий перечень видов нарушений и способы их устранения, с указанием на нарушенные нормы права и соответствующие им виды ответственности, установленные законами  Республики Казахстан;»;
«62-1) взаимопогашаемые операции – операции, осуществляемые при формировании государственного бюджета и бюджета области, а также отчетов об их исполнении, связанные с исключением сумм трансфертов, бюджетных кредитов и других денег, передаваемых из одного уровня бюджета на другой, в целях исключения двойного счета;»;
подпункт 65) исключить;

3) 39-бап мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындау;»;
4) 53-бапта:
1-тармақтың 12) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiн орындау.»;
2-тармақтың 2) тармақшасы «жобаларға және» деген сөздерден кейін «мемлекеттік» деген сөзбен толықтырылсын;
5) 54-бапта:
1-тармақтың 12) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiн орындау.»;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаларға, бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен концессиялық жобаларға және мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi орындауға;»;
6) 55-бапта:
1-тармақтың 12) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiн орындау.»;
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаларға, бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен концессиялық жобаларға және мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi орындауға;»;
7) 56-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаларға, бюджеттен қоса қаржыландыру шартымен концессиялық жобаларға және мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi орындауға;»;
8) 71-баптың 3-тармағының он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң лимитi;»;
9) 110-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға бағытталған бюджет қаражатының шығыстары бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайды.»;
10) 143-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) объектілерді концессияға беру, бюджеттік кредиттер беру, концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін, байланысты гранттарды және мемлекет активтерін беру шарттары мен рәсімдерінің сақталуын бақылауды, сондай-ақ оларды пайдаланудың Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес келуін бақылауды жүзеге асырады;»;
11) 155-2-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстар өткізу туралы шешім қабылданған концессиялық жобаларды қоспағанда, бюджеттік комиссиялар мақұлдаған, концессиялық ұсыныстарда қамтылған концессиялық жобалар бойынша концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу немесе түзету жүзеге асырылады.
Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуді немесе түзетуді қаржыландыру мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

3) статью 39 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«выполнение государственных концессионных обязательств;»;
4) в статье 53:
абзац седьмой подпункта 12) пункта 1 изложить в следующей  редакции:
«выполнение государственных концессионных обязательств  Правительства Республики Казахстан.»;
подпункт 2) пункта 2 после слова «выполнение» дополнить словом  «государственных»;
5) в статье 54:
абзац пятый подпункта 12) пункта 1 изложить в следующей  редакции:
«выполнение государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов.»;
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) бюджетные инвестиционные проекты, концессионные проекты на условии софинансирования из бюджета и выполнение государственных концессионных обязательств по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;»;
6) в статье 55:
абзац четвертый подпункта 12) пункта 1 изложить в следующей  редакции:
«выполнение государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов.»;
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2) бюджетные инвестиционные проекты, концессионные проекты на условии софинансирования из бюджета и выполнение государственных концессионных обязательств по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;»;
7) подпункт 2) пункта 2 статьи 56 изложить в следующей редакции:
«2) бюджетные инвестиционные проекты, концессионные проекты на условии софинансирования из бюджета и выполнение государственных концессионных обязательств по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;»;
8) абзац одиннадцатый пункта 3 статьи 71 изложить в следующей  редакции:
«лимит государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан;»;
9) статью 110 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. Расходы бюджетных средств, направленные на выполнение  государственных концессионных обязательств, не подлежат секвестру в процессе исполнения бюджета.»;
10) подпункт 4) статьи 143 изложить в следующей редакции:
«4) осуществляет контроль соблюдения условий и процедур  передачи объектов в концессию, предоставления бюджетных кредитов, софинансирования концессионных проектов, государственных гарантий и поручительств государства, связанных грантов и активов государства, а также контроль на соответствие законодательству Республики Казахстан их использования;»;
11) пункты 1 и 2 статьи 155-2 изложить в следующей редакции:
«1. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в концессионных предложениях, осуществляется  разработка или корректировка технико-экономического обоснования концессионных проектов, за исключением концессионных проектов, по которым приняты решения о проведении конкурсов по выбору  концессионера с использованием двухэтапных процедур.
Финансирование разработки или корректировки технико-экономического обоснования концессионных проектов осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.

2. Бюджеттік комиссиялар мақұлдаған, концессиялық ұсыныстарда қамтылған, олар бойынша концессиялық ұсыныстарды қалыптастыратын тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органдары мен жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасына сәйкес екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстар өткізу туралы шешімдер қабылдаған концессиялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және сараптау екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс үшін Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
12) 158-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Бюджеттен қоса қаржыландыру шартындағы концессиялық жобалардың мониторингін және іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессия объектілерін құру (реконструкциялау) және оларды кейіннен пайдалану кезеңінде жүзеге асырады.»;
13) 9-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бөлім Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер
32-тарау. Мемлекеттік концессиялық міндеттемелер
160-бап. Мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер туралы
жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына және Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерi;
2) жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерi болып бөлiнедi.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерін орындау республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
4. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерін орындау жергiлiктi бюджеттер қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдар бiр-бiрiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
6. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің және жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерi жасалған концессия шарттары бойынша мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер толық төленген кезде орындалды деп есептеледі.
Концессионер концессия шартын тиісінше орындамаған жағдайда, концессия шартында қамтылған, қабылданған міндеттемелерді концессионердің орындауын бағалау критерийлері негізінде концедент мемлекеттік концессиялық міндеттемелер көлемін азайтуды жүргізеді.

2. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в концессионных предложениях, по которым уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли и местными исполнительными органами, формирующими концессионные предложения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о концессиях приняты решения о проведении конкурсов по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, разработка и экспертиза технико-экономических обоснований осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о концессиях для конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур.»;
12) часть первую пункта 4 статьи 158 изложить в следующей  редакции:
«4. Мониторинг и оценка реализации концессионных проектов на  условии софинансирования из бюджета осуществляются центральным  уполномоченным органом по государственному планированию в период  создания (реконструкции) объектов концессии и их последующей  эксплуатации.»;
13) раздел 9 изложить в следующей редакции:
«Раздел 9. Государственные концессионные обязательства
Глава 32. Государственные концессионные обязательства
Статья 160. Общие положения о государственных концессионных
обязательствах
1. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными  органами осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о концессиях.
2. Государственные концессионные обязательства подразделяются на:
1) государственные концессионные обязательства Правительства  Республики Казахстан;
2) государственные концессионные обязательства местных  исполнительных органов.
3. Выполнение государственных концессионных обязательств  Правительства Республики Казахстан осуществляется за счет средств  республиканского бюджета.
4. Выполнение государственных концессионных обязательств  местных исполнительных органов осуществляется за счет средств местных бюджетов.
5. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные  органы не отвечают по государственным концессионным обязательствам друг друга.
6. Государственные концессионные обязательства Правительства  Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются  исполненными при полной оплате государственных концессионных  обязательств по заключенным договорам концессии.
Уменьшение объема государственных концессионных обязательств  производится концедентом в случае ненадлежащего исполнения  концессионером договора концессии на основании критериев оценки  выполнения концессионером принятых обязательств, содержащихся в договоре концессии.

7. Концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын беру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
161-бап. Мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi
есепке алу және олардың мониторингi
1. Мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен тiркеуге және есепке алуға жатады.
2. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң мониторингiн жүзеге асырады.
3. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң мониторингiн жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердiң мониторингi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
162-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік
концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы және
орындауы
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер қабылдауы:
1) жоспарлы кезеңге концессияға ұсынылатын объектiлер тiзбесiн қалыптастыру;
2) мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердiң қаржылық шектерiн және оларды қабылдаудың басымдықтарын белгiлеу;
3) жасалған концессия шарты негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнің әрбiр жеке концессиялық жоба бойынша шешiмi негiзiнде жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы республикалық бюджет туралы заңда белгiленген лимитпен шектеледi.
4. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi орындауын республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражаты есебiнен бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
33-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері
163-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік
концессиялық мiндеттемелерді қабылдауы
1. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы:
1) жоспарлы кезеңге концессияға ұсынылатын объектiлер тiзбесiн қалыптастыру;
2) мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердiң қаржылық шектерiн және оларды қабылдаудың басымдықтарын белгiлеу;
3) жасалған концессия шарты негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауын бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының әрбiр жеке концессиялық жоба бойынша шешiмi негiзiнде жүзеге асырады.

7. Порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 161. Учет и мониторинг государственных концессионных
обязательств
1. Государственные концессионные обязательства подлежат  регистрации и учету в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
2. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета  осуществляет мониторинг государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан.
3. Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных концессионных обязательств  местных исполнительных органов.
4. Мониторинг государственных концессионных обязательств  осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 162. Принятие и выполнение государственных концессионных
обязательств Правительством Республики Казахстан
1. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется на основе:
1) формирования перечня объектов, предлагаемых в концессию, на плановый период;
2) установления финансовых границ и приоритетов принятия  государственных концессионных обязательств;
3) заключенного договора концессии.
2. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным  уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан по каждому отдельному концессионному проекту.
3. Принятие государственных концессионных обязательств  Правительством Республики Казахстан ограничивается лимитом,  установленным законом о республиканском бюджете.
4. Выполнение государственных концессионных обязательств  Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным  уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных  средств, предусмотренных в законе о республиканском бюджете.
Глава 33. Государственные концессионные обязательства местных  исполнительных органов
Статья 163. Принятие государственных концессионных обязательств
местными исполнительными органами
1. Принятие государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется на основе:
1) формирования перечня объектов, предлагаемых в концессию, на плановый период;
2) установления финансовых границ и приоритетов принятия  государственных концессионных обязательств;
3) заключенного договора концессии.
2. Принятие государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту.

164-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік
концессиялық мiндеттемелер қабылдауын шектеу
1. Жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы тиiстi жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң белгiленген лимитiмен шектеледi.
2. Жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
165-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік
концессиялық мiндеттемелердi орындауы
Жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi орындауын жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар жүзеге асырады.»;
14) 228-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепiлгерлiгi бойынша мiндеттемелердi орындауға тартылған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты болған кезде жүзеге асырылады.»;
15) 229-бапта:
бірінші абзацтағы «Заңды тұлғалар», «заңды тұлғаларға» деген сөздер тиісінше «Тұлғалар», «тұлғаларға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жағдайларды қоспағанда, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келiсу бойынша белгiлейтiн, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыздың қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының болуы;»;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, тиісті кезеңге мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыруға ұсынылатын концессиялық жобалар тізбесіне енгізілген жобалардың іске асырылуын жүзеге асыру.».
5. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару органдары арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
116-бапта:

Статья 164. Ограничение принятия государственных концессионных
обязательств местными исполнительными органами
1. Принятие государственных концессионных обязательств местным  исполнительным органом ограничивается установленным лимитом  государственных концессионных обязательств соответствующего местного исполнительного органа.
2. Лимит государственных концессионных обязательств местного  исполнительного органа устанавливается Правительством Республики  Казахстан.
Статья 165. Выполнение государственных концессионных
обязательств местными исполнительными органами
Выполнение государственных концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется местными уполномоченными органами по исполнению бюджета за счет средств местных бюджетов.»;
14) пункт 4 статьи 228 изложить в следующей редакции:
«4. Предоставление поручительства государства осуществляется  при наличии договора страхования, удовлетворяющего требованиям  обеспечения возвратности средств республиканского бюджета,  отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, за исключением случаев, установленных Правительством Республики Казахстан.»;
15) в статье 229:
в абзаце первом слова «юридическим», «юридические» исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) иметь договор страхования, удовлетворяющий требованиям  обеспечения возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных Правительством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) осуществлять реализацию проектов, включенных в перечень  концессионных проектов, предлагаемых к финансированию за счет  негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства на соответствующий период, утверждаемый Правительством Республики Казахстан.».
5. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О  налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития местного самоуправления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между органами государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.):
в статье 116:

1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген активтерді қоспағанда, түскен кезде халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық төлеушiнiң бухгалтерлiк есепке алуында ескерiлген және табыс алуға бағытталған қызметте пайдалануға арналған негiзгi құралдар, жылжымайтын мүлiкке инвестициялар, материалдық емес және биологиялық активтер;
2) концессия шартының шеңберiнде концедент концессионердің (құқық мирасқорының немесе концессия шартын iске асыру үшiн тек қана концессионер арнайы құрған заңды тұлғаның) иеленуіне және пайдалануына берген, қызмет мерзiмi бiр жылдан асатын активтер;»;
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ортақ пайдаланымдағы құрылыстар: концессия шарты шеңберінде құрылған және (немесе) концессионер алған концессия объектілері болып табылатын автомобиль жолдарын қоспағанда, автомобиль жолдары, тротуарлар, бульварлар, гүлзарлар;».
6. «Табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат):
1) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-5) тармақшамен толықтырылсын:
«4-5) концессиялық ұсынысты, концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін, конкурстық құжаттаманы, концессия шартының жобасын, оның ішінде оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде, концессия шартына табиғи монополиялар саласына жататын көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде өзгерістер мен толықтыруларды келіседі;»;
2) 15-1-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2-1. Өз қызметiн концессия шарттары бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру мен бекітудің Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртібі концессия шартында көзделеді.».

подпункты 1) и 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) основные средства, инвестиции в недвижимость, нематериальные и биологические активы, учтенные при поступлении в бухгалтерском учете налогоплательщика в соответствии с международными  стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и предназначенные для использования в деятельности, направленной на получение дохода, за исключением активов, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта;
2) активы сроком службы более одного года, переданные концедентом во владение и пользование концессионеру (правопреемнику  или юридическому лицу, специально созданному исключительно  концессионером для реализации договора концессии) в рамках договора концессии;»;
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«5) сооружения общего пользования: автомобильные дороги, за исключением автомобильных дорог, являющихся объектами концессии, созданными и (или) полученными концессионером в рамках договора  концессии, тротуары, бульвары, скверы;».
6. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента  Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17;  № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112;  № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 9, 15; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 11, ст. 80; № 12, ст. 85; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21):
1) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 4-5) следующего  содержания:
«4-5) согласовывает концессионное предложение, технико-экономическое обоснование концессионного проекта, конкурсную  документацию, проект договора концессии, в том числе при внесении в них изменений и дополнений, изменения и дополнения в договор  концессии в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), относящиеся к сфере  естественных монополий;»;
2) пункт 2-1 статьи 15-1 изложить в следующей редакции:
«2-1. Порядок формирования и утверждения тарифов (цен, ставок  сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договорам концессии, определяемый Правительством Республики Казахстан,  предусматривается в договоре концессии.».

7. «Инвестициялар туралы» 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 1-2, 4-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 6, 46-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат):
18-1-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы «ең төменгі» деген сөздер «айлық» деген сөзбен ауыстырылсын.
8. «Концессиялар туралы» 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., № 14, 88-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 20, 151-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 15-құжаттар):
1) бүкіл мәтін бойынша «ықтимал концессионерлердің», «ықтимал концессионерлерге», «ықтимал концессионердiң», «ықтимал концессионерлер», «ықтимал концессионерлермен», «Ықтимал концессионер», «ықтимал концессионер», «Ықтимал концессионерге», «ықтимал концессионерге» деген сөздер тиісінше «әлеуетті концессионерлердің», «әлеуетті концессионерлерге», «әлеуетті концессионердiң», «әлеуетті концессионерлер», «әлеуетті концессионерлермен», «Әлеуетті концессионер», «әлеуетті концессионер», «Әлеуетті концессионерге», «әлеуетті концессионерге» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган – бюджеттi атқару, республикалық бюджеттiң және өз құзыретi шегiнде жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есебi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуы бойынша бухгалтерлiк есепке алуды, бюджеттiк есепке алу мен бюджеттiк есептiлiктi жүргiзу саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілері – қамтамасыз етілуі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға жүктелген, қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін пайдаланылатын объектілер, объектілер кешендері;
3) жекешелік концессиялық міндеттемелер – жасалған концессия шарты бойынша концессионер қабылдаған міндеттемелер;
4) концедент – Қазақстан Республикасы, оның атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган, сондай-ақ олар концессия шартын жасасуға уәкiлеттік берген мемлекеттiк органдар әрекет етеді;

7. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 года «Об инвестициях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 1-2, ст. 4; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 2, ст. 11; № 6, ст. 46; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124):
в подпункте 2) пункта 2 статьи 18-1 слово «минимального» заменить словом «месячного».
8. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «О концессиях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 88; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 97; 2009 г., № 24, ст. 133; 2010 г., № 7, ст. 29; 2011 г., № 1, ст. 2; № 20, ст. 151; 2012 г., № 2, ст. 11, 15):
1) по всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст  на русском языке не изменяется;
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный государственный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и в пределах своей компетенции местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан на основании отчета Национального Банка Республики Казахстан;
2) объекты социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения –  объекты, комплексы объектов, используемые для удовлетворения  общественных потребностей, обеспечение которых возложено на  государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) частные концессионные обязательства – принятые концессионером обязательства по заключенному договору концессии;
4) концедент – Республика Казахстан, от имени которой выступают  Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган, а также уполномоченные ими на заключение договора концессии  государственные органы;

5) концессионер – концессия шартын жасасқан, оның ішінде өз қызметін бірлескен қызмет (жай серіктестік) туралы шарт негізінде жүзеге асыратын, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға және (немесе) заңды тұлға (мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілерін қоспағанда);
6) концессия – концессия объектілерін құруға (реконструкциялауға) және пайдалануға бағытталған, концессионердiң қаражаты есебiнен немесе концеденттiң қоса қаржыландыруы шарттарымен жүзеге асырылатын қызмет;
7) концессия бойынша конкурсты ұйымдастырушы (бұдан әрi – конкурсты ұйымдастырушы) – концессионерді таңдау жөніндегі конкурстар өткiзудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
8) концессиялық жоба – концессияны жүзеге асыру бойынша шектеулi уақыт кезеңi iшiнде iске асырылатын және аяқталған сипаты бар iс-шаралар жиынтығы;
9) концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу – конкурстық құжаттамаларды, концессия шарттарының жобаларын әзiрлеудi, комиссияның конкурсқа қатысушымен келiссөздер жүргiзу процесiнде консультациялық қызметтер көрсетудi қамтитын, тәуелсiз сарапшылар көрсететiн қызметтер;
10) концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру – концессия объектілерін құруға (реконструкциялауға) арналған шығындардың белгілі бір көлемін қаржыландыру үшін бюджет қаражатын бөлу;
11) концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негiздемесi – маркетингтiк, техникалық-технологиялық, әлеуметтiк-экономикалық және экологиялық зерттеулердiң нәтижелерi, сондай-ақ концессиялық жобаны iске асырудың орындылығы мен мүмкiндiгiн негiздейтiн институционалдық шешiмдер, қаржылық шешiмдер, тәуекелдердi бағалау және оларды концессиялық жобаға қатысушылар арасында бөлу, қажет болған жағдайда мемлекеттiк қолдау түрлерi мен мөлшерiн айқындау жөнiндегi, сондай-ақ жобаны iске асыру кезiнде оның мемлекеттiк бюджетке ықпал етуi жөнiндегi шешiмдер және тұтас экономика мен оның салаларының дамуына әлеуметтiк-экономикалық әсер қамтылатын жоба алдындағы құжаттама;
12) концессиялық ұсыныс – мемлекеттік орган әзірлейтін, тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, концессиялық жобаның мақсатын, оған қол жеткізу жолдарын көрсететін тұжырымдамасы;
13) концессия мәселелерi жөнiндегi мамандандырылған ұйым – концессия мәселелерi бойынша қызметтер көрсету үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi құрған ұйым;
14) концессия объектiсi – концессия шарты бойынша құрылатын (реконструкцияланатын) және пайдаланылатын, тізбеге енгізілген әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
15) концессия объектісін құру – Қазақстан Республикасының аумағында бұрын болмаған концессия объектісін құру, оның ішінде жаңа технологиялар, өндірісті механикаландыру және автоматтандыру негізінде құру, концессия объектісінде жаңа өндірістік жабдық орнату, концессия объектісінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өзге де жұмыс түрлерін жүргізу;

5) концессионер – заключившие договор концессии физическое  лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, и (или)  юридическое лицо (за исключением государственных учреждений и  субъектов квазигосударственного сектора), в том числе осуществляющие свою деятельность на основе договора о совместной деятельности (простое товарищество);
6) концессия – деятельность, направленная на создание (реконструкцию) и эксплуатацию объектов концессии, осуществляемая за счет средств концессионера или на условиях софинансирования  концедентом;
7) организатор конкурса по концессии (далее – организатор  конкурса) – государственный орган, осуществляющий проведение  конкурсов по выбору концессионера;
8) концессионный проект – совокупность мероприятий по осуществлению концессии, реализуемой в течение ограниченного периода  времени и имеющей завершенный характер;
9) консультативное сопровождение концессионных проектов –  услуги, оказываемые независимыми экспертами, включающие в себя  разработку конкурсных документаций, проектов договоров концессии,  оказание консультационных услуг в переговорном процессе комиссии с участником конкурса;
10) софинансирование концессионных проектов – выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для создания (реконструкции) объектов концессии;
11) технико-экономическое обоснование концессионного проекта – предпроектная документация, содержащая результаты маркетинговых,  технико-технологических, социально-экономических и экологических  исследований, а также институциональные решения, финансовые решения, обосновывающие целесообразность и возможность реализации  концессионного проекта, решения по оценке и распределению рисков  между участниками концессионного проекта, определению видов и размера государственной поддержки в случае необходимости, а также по влиянию проекта на государственный бюджет и социально-экономический эффект на развитие экономики в целом и ее отрасли при его реализации;
12) концессионное предложение – концепция концессионного  проекта, отражающая его цель, пути ее достижения, включая  совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемая  государственным органом;
13) специализированная организация по вопросам концессии –  организация, созданная Правительством Республики Казахстан для  оказания услуг по вопросам концессии;
14) объект концессии – объекты социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения, включенные в перечень, которые создаются  (реконструируются) и эксплуатируются по договору концессии;
15) создание объекта концессии – создание ранее не существовавшего на территории Республики Казахстан объекта концессии, в том числе на основе новых технологий, механизации и автоматизации  производства, установка нового производственного оборудования на  объекте концессии, производство иных видов работ, обеспечивающих  функционирование объекта концессии;

16) концессия объектісін пайдалану – концессионердің концессия объектісін концессия шартында айқындалған тәртіппен және жағдайларда концессия объектісінің мақсатына сәйкес, оның ішінде тауарлар өндіру және (немесе) жұмыстарды орындау және (немесе) қызметтер көрсету мақсатында пайдалануы;
17) концессия объектісін реконструкциялау – жаңа технологияларды енгізу, өндірісті механикаландыру және автоматтандыру, техникалық жағынан ескірген және (немесе) физикалық тұрғыдан тозған жабдықты жаңғырту және неғұрлым өнімді жаңа жабдықпен алмастыру негізінде қайта құру, сондай-ақ концессия объектісінің немесе оның жекелеген бөліктерінің технологиялық немесе функционалдық мақсатын өзгерту жөніндегі іс-шараларды жүргізу арқылы ғимараттың жекелеген үй-жайларын, өзге де бөліктерін немесе тұтас ғимаратты өзгерту, концессия объектісінің сипаттамалары мен пайдаланылу қасиеттерін жақсарту жөніндегі өзге де іс-шаралар;
18) концессия шарты – концедент пен концессионер арасында жасалатын, тараптардың құқықтарын, мiндеттерiн және жауапкершiлiгiн, концессияны iске асыру шарттарын айқындайтын жазбаша келiсiм;
19) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету обьектілерін қаржыландыруға, құруға, реконструкциялауға және (немесе) пайдалануға бағытталған мемлекет пен жеке кәсіпкерлік субъектілері арасындағы ынтымақтастық нысаны;
20) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган – стратегиялық, экономикалық және бюджеттік жоспарлау, бюджет саясатын тұжырымдау мен қалыптастыру саласында басшылықты және салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
21) республикалық меншiкке билiк ету құқығын жүзеге асыру жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган – экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында (аясында) республикалық меншiк объектiлерiн басқару, меншiктi жекешелендiру және оның мемлекеттiк мониторингi аясында өз құзыретi шегiнде арнайы атқару және бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
22) техникалық ұсыныс – концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысушы ұсынған және маркетингтік, техникалық-технологиялық және экологиялық зерттеулер нәтижелерін, сондай-ақ концессия объектісін құру құнын негіздейтін қаржылық шешімдерді қамтитын техникалық және (немесе) технологиялық жоба алдындағы құжаттама;
23) тиiстi саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органы – мемлекеттiк басқарудың тиiстi саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
24) тiзбе – концессияға ұсынылатын объектiлердiң Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн, орта мерзiмдi кезеңге арналған тiзбесi.»;

16) эксплуатация объекта концессии – использование объекта  концессии концессионером в соответствии с назначением объекта концессии, в том числе в целях производства товаров и (или) выполнения работ, и (или) оказания услуг, в порядке и на условиях, определенных договором концессии;
17) реконструкция объекта концессии – изменение отдельных  помещений, иных частей здания или здания в целом путем проведения  мероприятий по переустройству на основе внедрения новых технологий,  механизации и автоматизации производства, модернизации и замены  технически устаревшего и (или) физически изношенного оборудования  новым более производительным оборудованием, а также изменению  технологического или функционального назначения объекта концессии или его отдельных частей, иные мероприятия по улучшению характеристик и эксплуатационных свойств объекта концессии;
18) договор концессии – письменное соглашение между концедентом и концессионером, определяющее права, обязанности и ответственность сторон, условия реализации концессии;
19) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества  между государством и субъектами частного предпринимательства,  направленная на финансирование, создание, реконструкцию и (или)  эксплуатацию объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения;
20) уполномоченный орган по государственному планированию –  центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области стратегического, экономического и бюджетного планирования, выработки и формирования бюджетной политики;
21) уполномоченный государственный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью – государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции специальные исполнительные и контрольные функции в сфере управления объектами республиканской собственности, приватизации и государственного мониторинга собственности, в отраслях (сферах) экономики, имеющих стратегическое значение;
22) техническое предложение – техническая и (или) технологическая предпроектная документация, представленная участником  первого этапа конкурса по выбору концессионера и содержащая  результаты маркетинговых, технико-технологических и экологических  исследований, а также финансовые решения, обосновывающие стоимость создания объекта концессии;
23) уполномоченный государственный орган соответствующей  отрасли – центральный исполнительный орган, осуществляющий  руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного  управления;
24) перечень – перечень объектов, предлагаемых в концессию на  среднесрочный период, утверждаемый Правительством Республики  Казахстан.»;

3) 4-баптағы «объектiлер» деген сөз «әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілері» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Концессия шарты бойынша меншiк құқығы
1. Мемлекеттік меншіктегі жылжымайтын және жылжитын мүлік, концессия объектілері бойынша қызметті жүзеге асыруға байланысты айрықша құқықтар концессия шартында көзделген тәртіппен концессионердің уақытша иеленуіне және пайдалануына беріледі.
2. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессия обьектілерінде жүргізілген жақсартулар, сондай-ақ аяқталмаған құрылыс обьектілері және концессия шартының талаптарын орындау кезінде пайда болған зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне мүліктік құқықтар мемлекеттік меншікке беріледі.
3. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессия шартының талаптарын орындау нәтижесінде пайда болған концессия объектілері құрылғаннан кейін мемлекеттік меншікке беріледі.
4. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессионердiң концессия объектiлерiн пайдалану нәтижесiнде алған өнiмi мен өзге де табыстары оның меншiгi болып табылады.
5. Концессия объектiлері концессия шарты қолданылған мерзiм ішінде кепiл нысанасы бола алмайды.
6. Концессия объектiлері концессия шарты қолданылған мерзiм ішінде иелiктен шығарылуға жатпайды.
7. Егер концессия шартында өзгеше белгіленбесе, концессионер өзiне концессия шарты бойынша иеленуге және пайдалануға берiлген мемлекеттiк мүлiктiң, сондай-ақ концессия шартын орындау нәтижелерi бойынша пайда болатын мүлiктiң кездейсоқ жойылу немесе кездейсоқ бүлiну тәуекелiн көтереді.
8. Концедент концессиялық жобаны қоса қаржыландырған және (немесе) концедент концессионерге инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеген кезде, концессия объектісі мемлекеттік меншікке беріледі.»;
«7-бап. Концессионер шығындарының орнын толтыру және табыс алу көздері
1. Мыналар:
1) концессия объектісін пайдалану процесінде өндірілген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар;
3) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионердің инвестициялық шығындарын өтеу;
4) экономиканың тиісті саласында (аясында) әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін күтіп-ұстауға арналған шығыстар көлемі шегінде концессионердің пайдалану шығындарын өтеу;
5) мемлекеттік меншіктегі концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионердің меншігіндегі концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы;

3) статью 4 после слова «объекты» дополнить словами «социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения»;
4) статьи 5 и 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Право собственности по договору концессии
1. Находящееся в государственной собственности недвижимое и движимое имущество, исключительные права, связанные с осуществлением деятельности по объектам концессии, предоставляются во временное владение и пользование концессионеру в порядке, предусмотренном договором концессии.
2. Улучшения, произведенные на объектах концессии, а также  объекты незавершенного строительства и имущественные права на результаты интеллектуальной творческой деятельности, возникшие при  исполнении условий договора концессии, передаются в государственную собственность, если иное не предусмотрено договором концессии.
3. Объекты концессии, возникшие в результате исполнения условия  договора концессии, передаются после их создания в государственную собственность, если иное не предусмотрено договором концессии.
4. Продукция и иные доходы, полученные концессионером в результате эксплуатации объектов концессии, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором концессии.
5. Объекты концессии в течение срока действия договора концессии не могут выступать предметом залога.
6. Объекты концессии не подлежат отчуждению на период срока  действия договора концессии.
7. Концессионер несет риск случайной гибели или случайного  повреждения государственного имущества, переданного ему во владение и  пользование по договору концессии, а также имущества, возникающего по результатам исполнения договора концессии, если иное не установлено договором концессии.
8. При софинансировании концедентом концессионного проекта и (или) выплате концедентом концессионеру компенсации инвестиционных затрат объект концессии передается в государственную собственность.»;
«Статья 7. Источники возмещения затрат и получения доходов
концессионера
1. Источниками возмещения затрат и получения доходов концессионера являются:
1) реализация произведенных товаров (работ, услуг) в процессе  эксплуатации объекта концессии;
2) субсидии от государства в случаях, установленных законами  Республики Казахстан;
3) компенсация инвестиционных затрат концессионера в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
4) компенсация эксплуатационных затрат концессионера в пределах объемов расходов на содержание объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в соответствующей отрасли (сфере) экономики;
5) вознаграждение за осуществление управления объектом  концессии, находящимся в государственной собственности, а также  арендная плата за пользование объектом концессии, находящимся в  собственности концессионера, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;

6) концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы концессионер шығындарының орнын толтыру және табыс алу көздерi болып табылады.
2. Концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады және осы баптың 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген, концессионердің концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі ескеріле отырып, концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасының белгілі бір үлестерімен бірыңғай төлемдер түрінде жүргізілетін, бюджет қаражаты есебінен төленетін төлемдерді қамтиды.
3. Концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы әлеуметтік маңызды санатқа жатқызылатын концессиялық жобаларға қатысты ғана қолданылуы мүмкін.
4. Концессионер шығындарының орнын толтыру және табыс алу көздерi концессионерді таңдау жөніндегі конкурс нәтижелерінің негізінде айқындалады.»;
5) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
«1-1 тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік
7-1-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің түрлері
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік институционалдық және келісімшарттық болып бөлінеді.
2. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестік заңды тұлғалардың қызметі шеңберінде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мемлекеттің және жеке кәсіпкерлік субьектілерінің қатысуымен іске асырылады.
3. Келісімшарттық мемлекеттік-жекешелік әріптестік концессия, мүліктік жалдау және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарттары шеңберінде осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген тәртіппен іске асырылады.
7-2-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қағидаттары
Мыналар мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қағидаттары болып табылады:
1) дәйектілік қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қатысушылары арасында шарттық негізде орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді өзара қарым-қатынастар орнату;
2) конкурстық қағидат – жекешелік әріптесті конкурстық негізде айқындау;
3) теңгерімділік қағидаты – тәуекелдерді, пайданы, кепілдіктер мен міндеттерді мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің қатысушылары арасында өзара тиімді бөлісу;
4) нәтижелілік қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің нәтижелеріне қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік беретін критерийлер мен көрсеткіштерді белгілеу.»;
6) 8-бапта:
4) және 4-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) концессиялық ұсыныстарды ұсыну, қарау және iрiктеу қағидаларын бекiтедi;
4-1) экономиканың тиiстi саласында (аясында) әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін күтіп-ұстауға арналған шығыстар көлемi шегiнде концессионердiң пайдалану шығындарын өтеу қағидаларын және концессиялық жобаларды әлеуметтік маңызды санатқа жатқызу критерийлерін бекiтедi;»;

6) плата за доступность объекта концессии.
2. Плата за доступность объекта концессии осуществляется в  порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, и включает выплаты за счет бюджетных средств, предусмотренные подпунктами 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, производимые в виде единых платежей определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации концессионного проекта, с учетом обеспечения концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта концессии.
3. Плата за доступность объекта концессии может применяться  только в отношении концессионных проектов, относимых к категории  социально значимых.
4. Источники возмещения затрат и получения доходов концессионера определяются на основании результатов конкурса по выбору концессионера.»;
5) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
«Глава 1-1. Государственно-частное партнерство
Статья 7-1. Виды государственно-частного партнерства
1. Государственно-частное партнерство подразделяется на институциональное и контрактное.
2. Институциональное государственно-частное партнерство  реализуется в рамках деятельности юридических лиц с участием государства и субъектов частного предпринимательства в порядке,  установленном законами Республики Казахстан.
3. Контрактное государственно-частное партнерство реализуется в  рамках договоров концессии, имущественного найма и доверительного  управления государственным имуществом в порядке, установленном  настоящим Законом или иными законами Республики Казахстан.
Статья 7-2. Принципы государственно-частного партнерства
Принципами государственно-частного партнерства являются:
1) принцип последовательности – построение среднесрочных или  долгосрочных взаимоотношений между участниками государственно-частного партнерства на договорной основе;
2) принцип конкурсности – определение частного партнера на  конкурсной основе;
3) принцип сбалансированности – взаимовыгодное распределение  рисков, выгод, гарантий и обязанностей между участниками государственно-частного партнерства;
4) принцип результативности – установление критериев и показателей, позволяющих оценить достижение результатов государственно-частного партнерства.»;
6) в статье 8:
подпункты 4) и 4-1) изложить в следующей редакции:
«4) утверждает правила представления, рассмотрения и отбора  концессионных предложений;
4-1) утверждает правила компенсации эксплуатационных затрат  концессионера в пределах объемов расходов на содержание объектов  социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в соответствующей  отрасли (сфере) экономики и критерии отнесения концессионных проектов к категории социально значимых;»;

мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) концессия шарттарының мониторингін және концессиялық жобалардың іске асырылуына бағалау жүргізу қағидаларын бекітеді;
7-2) концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу қағидаларын бекітеді;»;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) Конституцияда, осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.»;
7) 9-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) техникалық-экономикалық негiздемелерге сараптамалардың немесе концессиялық ұсыныстарға сараптамалардың нәтижелерiн ескере отырып, тiзбенi қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi;»;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) концессиялық жобаларды ұйымдастыру саласында салааралық үйлестіруді және әдіснамалық басшылықты жүзеге асырады;
7-2) республикалық меншікке жататын концессия объектілері бойынша концессия шарттарының тізіліміне деректерді енгізу үшін концессиялық жобалардың іске асырылуын бағалау нәтижелерін республикалық меншiкке билiк ету құқығын жүзеге асыру жөнiндегi уәкілетті мемлекеттiк органға жібереді;»;
8) 10-баптың 4), 5) және 7-1) тармақшаларындағы «концессиялық» деген сөз «мемлекеттік концессиялық» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-баптың 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өз құзыреті шегінде республикалық меншікке жататын концессия объектілері бойынша концессия шарттарының мониторингін жүзеге асырады және мониторинг нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;»;
«5) концессия шарттары негізінде құрылған объектілерді республикалық меншікке қабылдайды;»;
10) 12-баптың 4) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген концессия объектiлерi бойынша концессия шарттарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және бақылау нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;»;
«6) концессия шарттары негізінде құрылған объектілерді республикалық меншікке беруді ұйымдастырады;»;
11) 13-баптың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«7) коммуналдық меншiкке жататын концессия объектiлерi бойынша концессия шарттарының мониторингін, олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады және мониторинг пен бақылау нәтижелерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді;

дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
«7-1) утверждает правила проведения мониторинга договоров  концессии и оценки реализации концессионных проектов;
7-2) утверждает правила выплаты вознаграждения за осуществление управления объектом концессии;»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) осуществляет иные функции, предусмотренные Конституцией,  настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами  Президента Республики Казахстан.»;
7) в статье 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) формирует перечень с учетом результатов экспертиз технико-экономических обоснований или экспертиз концессионных предложений и вносит его в Правительство Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
«7-1) осуществляет межотраслевую координацию и методологическое руководство в области организации концессионных проектов;
7-2) направляет результаты оценки реализации концессионных  проектов в уполномоченный государственный орган по осуществлению  права распоряжения республиканской собственностью для внесения данных в реестр договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности;»;
8) в подпунктах 4), 5) и 7-1) статьи 10 слова «концессионных»,  «концессионные» заменить соответственно словами «государственных  концессионных», «государственные концессионные»;
9) подпункты 3) и 5) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«3) осуществляет мониторинг договоров концессии по объектам  концессии, относящимся к республиканской собственности, в пределах  своей компетенции и направляет результаты мониторинга в уполномоченный орган по государственному планированию;»;
«5) принимает созданные на основе договоров концессии объекты в республиканскую собственность;»;
10) подпункты 4) и 6) статьи 12 изложить в следующей редакции:
«4) осуществляет контроль за исполнением договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в пункте 2 статьи 16 настоящего Закона, и направляет результаты контроля в уполномоченный орган по государственному планированию;»;
«6) организует передачу созданных на основе договоров концессии  объектов в республиканскую собственность;»;
11) подпункты 7) и 8) статьи 13 изложить в следующей редакции:
«7) осуществляют мониторинг договоров концессии по объектам  концессии, относящимся к коммунальной собственности, контроль за их исполнением и направляют результаты мониторинга и контроля в  уполномоченный орган по государственному планированию;

8) концессия шарттары негізінде құрылған объектілерді коммуналдық меншікке қабылдайды;»;
12) 14-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Концессионерлердiң қызметiн қолдау мақсатында мемлекеттiк қолдаудың мынадай бір немесе бірнеше түрлерi ұсынылады:»;
7) тармақша алып тасталсын;
22-1 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік меншікке берілуге жатпайтын концессия объектісі құрылған кезде, концессионерге осы баптың 1-тармағының 1)2) және  5) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қолдау шаралары ұсынылмайды.
2-1. Осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасымен реттелген құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының күші қолданылмайды.
3. 7-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында және осы баптың 1-тармағының 1)2)3)4) және 5) тармақшаларында көзделген мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жиынтық құны концессия шартының шеңберінде концессия объектісін концессионердің қаражаты есебінен құру (реконструкциялау) құнынан аспауға тиіс. Концессия шарты шеңберінде концессионерге концессия объектісін құру үшін берілетін жер учаскелерінің не реконструкцияланатын концессия объектісі орналасқан жер учаскелерінің құны мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жиынтық құнының есебіне қосылмайды.»;
13) 15-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Бюджеттік комиссиялар мақұлдаған, концессиялық ұсыныстарда қамтылған, олар бойынша концессиялық ұсыныстарды қалыптастыратын тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органдары және жергілікті атқарушы органдар екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстар өткізу туралы шешімдер қабылдаған концессиялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу және сараптау осы Заңның 20-1-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Техникалық-экономикалық негіздеме пайда мен шығындарды экономикалық талдау негізінде жүргізілетін концессиялық жобаның жүзеге асырылуын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтиды.
Концессиялық жобаның техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға әкеп соғатын, белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгертілген жағдайда, тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы және жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды кейіннен жүргізе отырып, техникалық-экономикалық негіздемеге түзету жасайды.»;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:

8) принимают созданные на основе договоров концессии объекты в коммунальную собственность;»;
12) в статье 14:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. В целях поддержки деятельности концессионеров предоставляются один или несколько из следующих видов государственной  поддержки:»;
подпункт 7) исключить;
пункты 22-1 и 3 изложить в следующей редакции:
«2. При создании объекта концессии, не подлежащего передаче в  государственную собственность, меры государственной поддержки,  предусмотренные подпунктами 1), 2) и 5) пункта 1 настоящей статьи,  концессионеру не предоставляются.
2-1. На правоотношения, урегулированные подпунктом 6) пункта 1  настоящей статьи, не распространяется действие законодательства  Республики Казахстан о государственных закупках.
3. Суммарная стоимость государственных концессионных обязательств, предусмотренных в подпункте 3) пункта 1 статьи 7 и  подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, не должна  превышать стоимость создания (реконструкции) объекта концессии за  счет средств концессионера в рамках договора концессии. В расчет  суммарной стоимости государственных концессионных обязательств не включается стоимость земельных участков, предоставляемых концессионеру для создания объекта концессии, либо земельных  участков, расположенных под реконструируемым объектом концессии в рамках договора концессии.»;
13) в статье 15-2:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в концессионных предложениях, по которым  уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли и местными исполнительными органами, формирующими концессионные предложения, приняты решения о проведении конкурсов по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур, разработка и экспертиза технико-экономических обоснований осуществляются в порядке, установленном статьей 20-1 настоящего Закона.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Технико-экономическое обоснование содержит результаты  изучения осуществимости и эффективности концессионного проекта,  проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат.
В случае изменения установленных технико-экономических  параметров концессионного проекта, влекущих за собой изменение  технических решений и дополнительные расходы, уполномоченный  государственный орган соответствующей отрасли и местные исполнительные органы проводят корректировку технико-экономического  обоснования с последующим проведением необходимых экспертиз в  соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 10 следующего содержания:

«10. Техникалық-экономикалық негіздеме бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде концессиялық шарт жасалмаса, оның сараптамалары қорытындыларының күші жойылды деп есептеледі.»;
14) 16-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Тiзбе мынадай екi бөлiмнен тұрады:
1) реконструкциялануы және пайдаланылуы концессия шарты негiзiнде жүзеге асырылатын жұмыс істеп тұрған мемлекеттік меншiк объектiлерi;
2) құрылуы және пайдаланылуы концессия шарттары негiзiнде жүзеге асырылатын объектiлер.
3. Тiзбенi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган концессиялық ұсыныстардың негізінде және Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына, республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттiң инвестициялық мүмкiндiктерiне сәйкес жылжымалы негiзде жыл сайын үш жыл мерзiмге қалыптастырады.»;
15) 17-бапта:
1-тармақта:
2)3-1) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Заңның 15-2-бабының 2-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, концессияға беруге ұсынылатын объектiнiң техникалық-экономикалық негiздемесін, бар ауыртпалықтар мен шектеулерді, техникалық ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбалар мен нобайларды қоса алғанда, ал қажет болған жағдайда нормативтiк-техникалық құжаттаманы көрсете отырып, оның сипатталуы мен жалпы техникалық және сапалық сипаттамаларын;»;
«3-1) осы концессиялық жоба үшiн мемлекеттiк қолдаудың ықтимал түрлерi мен көлемдерiн;»;
«12) конкурстық өтiнiмдi енгiзудiң шарттарын және оның мазмұнын, оның ішінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізудің шарттарын;»;
14) тармақшадағы «рәсімдерді қамтитын, осы Заңның 9-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және осы Заңның 10-бабының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген конкурстық құжаттаманы табыс етуге міндетті.» деген сөздер «рәсімдерді;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) осы Заңның 15-2-бабының 2-1-тармағында көрсетілген жағдайларда концессиялық жобаны іске асыру жөніндегі техникалық шешімдерді сипаттайтын құжаттарға қойылатын талаптарды қамтитын, осы Заңның 9-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және осы Заңның 10-бабының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген конкурстық құжаттаманы ұсынуға міндетті.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмi өткенге дейiн күнтiзбелiк жиырма күннен кешiктiрілмейтін мерзімде, ал конкурсты қайта өткізу кезінде – күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде өз бастамасымен немесе әлеуетті концессионердiң сауалына жауап ретiнде хаттама ресiмдеу арқылы конкурстық құжаттамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзуге құқылы. Енгiзiлген өзгерiстердiң және (немесе) толықтырулардың мiндеттi күшi болады.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін конкурстық құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті концессионерлерге өтеусіз түрде береді. Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті концессионерлердiң осы өзгерiстердi және (немесе) толықтыруларды конкурстық өтiнiмдерде ескеруі үшiн конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмiн кемiнде күнтiзбелiк отыз күн мерзімге, ал конкурсты қайта өткізу кезінде кемінде күнтізбелік он бес күн мерзімге ұзартады.»;

«10. Заключения экспертиз технико-экономического обоснования,  по которому в течение трех лет после его утверждения не заключен  договор концессии, считаются утратившими силу.»;
14) пункты 2 и 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«2. Перечень состоит из двух разделов:
1) существующие объекты государственной собственности, реконструкция и эксплуатация которых будут осуществлены на основе  договора концессии;
2) объекты, создание и эксплуатация которых будут осуществлены  на основе договоров концессии.
3. Перечень формируется уполномоченным органом по государственному планированию на основании концессионных предложений  и в соответствии со стратегическими и программными документами  Республики Казахстан, инвестиционными возможностями республиканского и (или) местного бюджета ежегодно сроком на три года на скользящей основе.»;
15) в статье 17:
в пункте 1:
подпункты 2), 3-1) и 12) изложить в следующей редакции:
«2) технико-экономическое обоснование, за исключением случаев,  указанных в пункте 2-1 статьи 15-2 настоящего Закона, описание и  общие технические и качественные характеристики объекта, предлагаемого к передаче в концессию, включая имеющиеся обременения и ограничения, технические спецификации, планы, чертежи и эскизы, а при  необходимости с указанием нормативно-технической документации;»;
«3-1) возможные виды и объемы государственной поддержки для  данного концессионного проекта;»;
«12) условия внесения и содержание конкурсной заявки, в том числе условия внесения обеспечения конкурсной заявки;»;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
«15) требования к документам, описывающим технические решения  по реализации концессионного проекта в случаях, указанных в пункте  2-1 статьи 15-2 настоящего Закона.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Организатор конкурса вправе в срок не позднее двадцати  календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального концессионера внести изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию путем оформления протокола, а при проведении повторного конкурса – в срок не позднее десяти календарных дней. Внесенные изменения и (или) дополнения имеют обязательную силу.
Организатор конкурса не позднее одного рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную  документацию безвозмездно представляет текст внесенных изменений и (или) дополнений всем потенциальным концессионерам, которым  представлена конкурсная документация. При этом окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается организатором конкурса на срок не менее чем на тридцать календарных дней для учета потенциальными концессионерами этих изменений и (или) дополнений в конкурсных заявках, а при повторном конкурсе на срок не менее пятнадцати календарных дней.»;

16) 18-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) iске асыруға ұсынылатын концессия объектiсiнiң құнына қатысты кемiнде он пайызды құрайтын меншікті капиталының болуы немесе iске асыруға ұсынылатын концессия объектiсiнiң құнына қатысты кемiнде он пайызды құрайтын сомаға банк кепілдігін ұсынуға;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Әлеуетті концессионер бiлiктiлiк талаптары жөнінде анық емес ақпарат ұсынған жағдайда, ол осындай факт анықталған кезден бастап үш жыл бойы концессионердi таңдау жөніндегі конкурсқа қатысуға жiберiлмейдi.
Әлеуетті концессионер ұсынатын біліктілік талаптары жөніндегі ақпараттың анықтығын комиссия, конкурсты ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты өткізудің кез келген сатысында анықтай алады.»;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Әлеуетті концессионердің біліктілік талаптары жөнінде анық емес ақпарат ұсынуы фактісін анықтаған комиссия, конкурсты ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар осындай факт анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, хабарламаға осы фактіні растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса тіркеп, бұл туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.
3-2. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жай серіктестік нысанындағы бірлестіктері қатысқан жағдайда, көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы жай серіктестіктің барлық қатысушыларының қаржылық және материалдық ресурстарының жиынтығы бойынша осы баптың 1-тармағының 2)3) және  5) тармақшаларында көзделген біліктілік талаптарына сай келуге тиіс.»;
17) мынадай мазмұндағы 18-1 және 18-2-баптармен толықтырылсын:
«18-1-бап. Конкурстық өтінімдерді қамтамасыз ету
1. Әлеуетті концессионер:
1) өзінің конкурстық өтінімін осындай конкурстық өтінімдер ұсынудың соңғы мерзiмi өткеннен кейін кері қайтарып алмайтынына не оны өзгертпейтініне және (немесе) толықтырмайтынына;
2) өзін конкурсқа қатысушы деп таныған жағдайда өзінің концессиялық ұсынысын конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде ұсынатынына, ал кейіннен оны кері қайтарып алмайтынына;
3) өзін конкурстың жеңімпазы деп анықтаған жағдайда концессия шартын жасасатынына кепілдік ретінде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізеді.
2. Конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімді қамтамасыз ету іске асыруға ұсынылып отырған концессия объектісі құнының оннан бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.

16) в статье 18:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) иметь собственный капитал, составляющий не менее десяти  процентов по отношению к стоимости предлагаемого к реализации объекта концессии, или предоставить банковскую гарантию на сумму,  составляющую не менее десяти процентов по отношению к стоимости  предлагаемого к реализации объекта концессии;»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Потенциальный концессионер в случае предоставления им  недостоверной информации по квалификационным требованиям не  допускается к участию в конкурсе по выбору концессионера в течение  трех лет с момента установления такого факта.
Достоверность информации по квалификационным требованиям,  предоставляемой потенциальным концессионером, может быть установлена комиссией, организатором конкурса, уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса по выбору концессионера.»;
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
«3-1. Комиссия, организатор конкурса, уполномоченные государственные органы, установившие факт предоставления потенциальным концессионером недостоверной информации по квалификационным требованиям, обязаны не позднее трех рабочих дней со дня установления такого факта письменно уведомить об этом уполномоченный орган по государственному планированию с приложением к уведомлению копии документов, подтверждающих данные факты.
3-2. В случае участия в конкурсе по выбору концессионера объединений физических и (или) юридических лиц в форме простого  товарищества каждое из указанных лиц должно соответствовать  квалификационным требованиям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 5) пункта 1 настоящей статьи по совокупности финансовых и материальных ресурсов всех участников простого товарищества.»;
17) дополнить статьями 18-1 и 18-2 следующего содержания:
«Статья 18-1. Обеспечение конкурсных заявок
1. Обеспечение конкурсной заявки вносится потенциальным концессионером в качестве гарантии того, что он:
1) не отзовет либо не изменит и (или) не дополнит свою конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления таких конкурсных заявок;
2) в случае признания его участником конкурса представит в  установленный конкурсной документацией срок, а в последующем не отзовет свое концессионное предложение;
3) в случае определения его победителем конкурса заключит  договор концессии.
2. Обеспечение конкурсной заявки на участие в конкурсе вносится  в размере одной десятой процента от стоимости предлагаемого к  реализации объекта концессии.

3. Әлеуетті концессионер екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысып отырған болса, ол конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.
4. Әлеуетті концессионер конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін:
1) мемлекеттік органдар болып табылатын конкурсты ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген шотқа енгізілетін кепілдік ақша жарнасын;
2) банк кепілдігін таңдауға құқылы.
Әлеуетті концессионердің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін оның енгізілген кепілдік ақша жарнасына толықтай не оның бір бөлігіне үшінші тұлғаларда талап ету құқығының туындауына әкеп соғатын іс-әрекеттер жасауына жол берілмейді.
Осы баптың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген іс-әрекеттерді қоспағанда, әлеуетті концессионер енгізген кепілдік ақша жарнасын конкурсты ұйымдастырушының пайдалануына жол берілмейді.
5. Конкурсты ұйымдастырушы мынадай:
1) әлеуетті концессионер конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін конкурстық өтінімді кері қайтарып алған не өзгерткен және (немесе) толықтырған;
2) конкурстың жеңімпазы болып анықталған әлеуетті концессионер концессия шартын жасасудан жалтарған жағдайлардың бірі басталған кезде конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді қайтармайды.
6. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайлардың бірі басталған кезде конкурстық өтінімді қамтамасыз ету сомасы тиісті бюджеттің кірісіне есепке жазылады.
7. Конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті концессионер енгізген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай:
1) осы әлеуетті концессионер конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін өзінің конкурстық өтінімін кері қайтарып алған;
2) конкурсқа қатысуға жіберу туралы хаттамаға қол қойылған жағдайлардың бірі басталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оған қайтарады. Көрсетілген жағдай конкурсқа қатысушы болып танылған әлеуетті концессионерлерге қолданылмайды;
3) концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған жағдайлардың бірі басталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оған қайтарады. Көрсетілген жағдай конкурстың жеңімпазы болып анықталған конкурсқа қатысушыға қолданылмайды;
4) концессия шарты күшіне енген;
5) әлеуетті концессионердің конкурстық өтінімі қолданысының мерзімі өтіп кеткен жағдайлардың бірі басталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтарады.
18-2-бап. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа
қатысуға байланысты шектеулер
1. Әлеуетті концессионер, егер:
1) осы әлеуетті концессионер басшыларының және (немесе) осы әлеуетті концессионердің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаттары концессионерді таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не конкурсты ұйымдастырушының өкілі болып табылса;

3. Потенциальный концессионер не вносит обеспечение конкурсной  заявки, если он участвует на первом этапе конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур.
4. Потенциальный концессионер вправе выбрать один из следующих видов обеспечения конкурсной заявки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на счет, предусмотренный бюджетным законодательством Республики Казахстан для  организаторов конкурсов, являющихся государственными органами;
2) банковскую гарантию.
Не допускается совершение потенциальным концессионером действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до  истечения срока действия его конкурсной заявки.
Не допускается использование организатором конкурса гарантийного денежного взноса, внесенного потенциальным концессионером, за исключением действий, указанных в пунктах 6 и 7 настоящей статьи.
5. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается организатором  конкурса при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный концессионер отозвал либо изменил и (или)  дополнил конкурсную заявку после истечения окончательного срока  представления конкурсных заявок;
2) потенциальный концессионер, определенный победителем  конкурса, уклонился от заключения договора концессии.
6. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 5  настоящей статьи, сумма обеспечения конкурсной заявки зачисляется в доход соответствующего бюджета.
7. Организатор конкурса возвращает потенциальному концессионеру внесенное им обеспечение конкурсной заявки в течение трех рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным потенциальным концессионером своей конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
2) подписания протокола о допуске к участию в конкурсе. Указанный случай не распространяется на потенциальных концессионеров,  признанных участниками конкурса;
3) подписания протокола об итогах конкурса по выбору концессионера. Указанный случай не распространяется на участника конкурса, определенного победителем конкурса;
4) вступления в силу договора концессии;
5) истечения срока действия конкурсной заявки потенциального  концессионера.
Статья 18-2. Ограничения, связанные с участием в конкурсе
по выбору концессионера
1. Потенциальный концессионер не вправе участвовать в проводимом конкурсе, если:
1) близкие родственники, супруг (супруга) или свойственники  руководителей данного потенциального концессионера и (или) уполномоченного представителя данного потенциального концессионера  обладают правом принимать решение о выборе концессионера либо  являются представителем организатора конкурса;

2) әлеуетті концессионер және (немесе) оның қызметкері конкурсты ұйымдастырушыға өткізілетін конкурстарды дайындау бойынша сарапшылық, консультациялық және (немесе) өзге де қызметтер көрсетсе, оның ішінде конкурстың нысанасы болып табылатын объектіні құруға арналған техникалық-экономикалық негіздемені және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеуге бас жобалаушы не қосалқы жобалаушы ретінде қатысса;
3) әлеуетті концессионердің баланстық құны тиісті негізгі құралдар құнының он пайызынан асатын мүлкіне тыйым салынса;
4) әлеуетті концессионердің атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері болса және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган оны борышкерлердің тиісті тізіліміне енгізсе;
5) әлеуетті концессионердің қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына не Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті концессионер мемлекетінің заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрса, өткізілетін конкурсқа қатысуға құқылы емес.
2. Әлеуетті концессионердің және әлеуетті концессионердің үлестес тұлғасының бір конкурсқа қатысуға құқығы жоқ.»;
18) 19-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Конкурсты ұйымдастырушы конкурс өткiзу туралы ақпаратты конкурс өткiзілетін күнге дейiн кемінде күнтiзбелiк алпыс күн бұрын, ал конкурсты қайта өткiзу кезiнде – кемінде күнтiзбелiк отыз күн бұрын Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына таратылатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тiлдерінде мiндеттi түрде жариялайды. Конкурс өткiзу туралы ақпарат концессия объектiлерi, конкурсты ұйымдастырушыға ұсыну үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесi туралы мәлiметтердi, конкурс жарияланған объектiнiң сипатына қарай әлеуетті қатысушыларға қойылатын талаптарды; конкурсты өткiзу орны, уақыты мен күнi туралы мәлiметтi қамтуға тиiс.»;
19) 20-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Комиссия конкурсқа қатысушылар ұсынған барлық конкурстық өтінімдерді олардың конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келуін, концессиялық өтінім және әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сай келуін бағалау жөніндегі қорытындыларды ескере отырып, қарайды.
Егер конкурс үшiншi рет өткiзiліп отырса және конкурсқа қатысуға тек бір конкурстық өтiнiм ұсынылса, комиссия осы конкурстық өтiнiмді оның iске асырылуы мүмкiн екендігі тұрғысынан қарайды.»;
20) 3-тарау мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
«20-1-бап. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып,
концессионерді таңдау жөніндегі конкурсты
өткізу ерекшеліктері

2) потенциальный концессионер и (или) его работник оказывали  организатору конкурса экспертные, консультационные и (или) иные  услуги по подготовке проводимых конкурсов, в том числе участвовали в качестве генерального проектировщика либо субпроектировщика в  разработке технико-экономического обоснования и (или) проектной  (проектно-сметной) документации на создание объекта, являющегося  предметом конкурса;
3) на имущество потенциального концессионера, балансовая  стоимость которого превышает десять процентов от стоимости  соответствующих основных средств, наложен арест;
4) потенциальный концессионер имеет неисполненные обязательства по исполнительным документам и включен уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов в соответствующий реестр должников;
5) финансово-хозяйственная деятельность потенциального концессионера приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо законодательством государства потенциального концессионера-нерезидента Республики Казахстан.
2. Потенциальный концессионер и аффилиированное лицо потенциального концессионера не имеют права участвовать в одном конкурсе.»;
18) пункт 3 статьи 19 изложить в следующей редакции:
«3. Организатор конкурса в обязательном порядке публикует  информацию о проведении конкурса в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на  казахском и русском языках не менее чем за шестьдесят календарных  дней до дня проведения конкурса, а при проведении повторного конкурса – не менее чем за тридцать календарных дней. Информация о проведении конкурса должна включать в себя сведения об объектах концессии, перечне необходимых документов для представления организатору конкурса, требования к потенциальным участникам в зависимости от характера объекта, по которому объявлен конкурс; о месте, времени и дате проведения конкурса.»;
19) пункт 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«2. Комиссией рассматриваются все конкурсные заявки, представленные участниками конкурса, с учетом соответствия требованиям конкурсной документации, заключений по концессионной заявке и оценке соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям.
В случае, если конкурс проводится в третий раз и к участию в  конкурсе представлена только одна конкурсная заявка, комиссией  рассматривается данная конкурсная заявка с точки зрения возможности ее реализации.»;
20) главу 3 дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
«Статья 20-1. Особенности проведения конкурса по выбору
концессионера с использованием двухэтапных
процедур

1. Мынадай:
1) концессиялық жобаны іске асыру үшін әртүрлі инновациялық, шығармашылық, сәулеттік-жоспарлау, ұйымдастырушылық-технологиялық шешімдерді, өнертабыстарды жинау мен зерделеу және туындаған мәселелер бойынша әлеуетті концессионерлермен келіссөздер жүргізу қажет болған;
2) эксперименттер, ізденістер немесе әзірлемелер жүргізу қажет болған жағдайларда екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізіледі.
2. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс мынадай реттіліктегі кезеңдердің жиынтығын білдіреді:
1) бірінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
конкурсты ұйымдастырушының концессиялық ұсынысқа сараптаманың негізінде техникалық тапсырманы қалыптастыруы, конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеуі және бекітуі;
Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізу туралы ақпарат жариялау;
конкурсты ұйымдастырушының екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысуға мүдделі тұлғаларға техникалық тапсырма мен конкурстық құжаттаманы ұсынуы;
әлеуетті концессионерлерді біліктілік іріктеуді өткізу;
әлеуетті концессионерлермен техникалық тапсырманың техникалық, сапалық және (немесе) өзге де сипаттамаларына қатысты мәселелерді талқылау;
біліктілік іріктеуден өткен конкурсқа қатысушылардың техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарымен бірге конкурстық өтінімдерді ұсынуы;
конкурсқа қатысушылардың техникалық ұсыныстарының мемлекеттік, қоғамдық және жеке мүдделерді, адамның тыныс-тіршілігінің қолайлы және қауіпсіз жағдайларын, жобаланатын объектілердің орнықты жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған қала құрылысы мен техникалық регламенттерге, мемлекеттік нормативтердің шарттары мен талаптарына сәйкес келетінін не сәйкес келмейтінін, сондай-ақ техникалық ұсыныстың құнын айқындау мақсатында оларды тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органының және Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаларға мемлекеттік сараптаманы жүзеге асыруға уәкілеттік берген заңды тұлғаның сараптауы;
техникалық ұсыныстары конкурсты ұйымдастырушының техникалық тапсырмасына сәйкес келетін кемінде конкурсқа екі қатысушыны таңдау;
техникалық ұсыныстары бірінші кезеңде техникалық тапсырмаға сәйкес келеді деп танылған конкурсқа қатысушыларға екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылатын конкурстың екінші кезеңіне қатысу үшін конкурсты ұйымдастырушының шақыру жіберуі;

1. Конкурс по выбору концессионера с использованием двухэтапных  процедур проводится в случаях, когда:
1) для реализации концессионного проекта необходимо провести  сбор и изучение различных инновационных, творческих, архитектурно-планировочных, организационно-технологических решений,  изобретений и переговоры с потенциальными концессионерами по  возникшим вопросам;
2) необходимо проведение экспериментов, изысканий или разработок.
2. Конкурс по выбору концессионера с использованием двухэтапных  процедур представляет собой совокупность следующих последовательных этапов:
1) на первом этапе осуществляются следующие мероприятия:
формирование организатором конкурса технического задания на основании экспертизы концессионного предложения, разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации;
опубликование информации в периодических печатных изданиях,  распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках о проведении конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур;
представление организатором конкурса технического задания и конкурсной документации лицам, заинтересованным в участии на первом этапе конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур;
проведение квалификационного отбора потенциальных концессионеров;
обсуждение с потенциальными концессионерами вопросов,  касающихся технических, качественных и (или) иных характеристик  технического задания;
представление участниками конкурса, прошедшими квалификационный отбор, конкурсных заявок с техническими предложениями, разработанными в соответствии с техническим заданием;
экспертиза технических предложений участников конкурса уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли и  юридическим лицом, уполномоченным Правительством Республики  Казахстан на осуществление государственной экспертизы проектов, в целях определения их соответствия либо несоответствия градостроительным и техническим регламентам, условиям и требованиям  государственных нормативов, направленных на обеспечение государственных, общественных и частных интересов, благоприятных и безопасных условий жизнедеятельности человека, устойчивого  функционирования проектируемых объектов, а также стоимости  технического предложения;
выбор не менее двух участников конкурса, технические предложения которых соответствуют техническому заданию организатора  конкурса;
направление организатором конкурса приглашения участникам  конкурса, технические предложения которых признаны на первом этапе соответствующими техническому заданию, для принятия участия во втором этапе конкурса с использованием двухэтапных процедур;

2) екінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
техникалық ұсыныстары бірінші кезеңде техникалық тапсырмаға сәйкес келеді деп танылған конкурсқа қатысушылардың концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемелерімен бірге конкурстық өтінімдерді ұсынуы;
конкурсқа қатысушылардың концессиялық жобасының техникалық-экономикалық негіздемелеріне сараптама жүргізу үшін конкурсты ұйымдастырушының оларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберуі;
комиссияның осы Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес жүргізілген концессиялық өтінім бойынша сараптамалардың қорытындыларын ескере отырып, конкурсқа қатысушылар ұсынған барлық конкурстық өтінімдерді қарауы;
осы Заңның 20-бабының 345678 және 9-тармақтарында көзделген іс-шараларды жүзеге асыру.»;
21) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Концессия шартының мазмұны
1. Концессия шартында:
1) концессия объектiсi туралы мәлiметтер, оның сипатталуы, оның ішінде мүліктің құрамы, техникалық жай-күйі, қызмет мерзімі, берілетін концессия объектісінің бастапқы, қалдық және қалпына келтіру құны туралы мәліметтер;
2) концессионердiң концессия объектiсiне құқықтары туралы, оның ішінде концессия шарты тоқтатылған жағдайда құрылысы аяқталмаған концессия объектісіне құқықтары және (немесе) белгілі бір қызмет түрін жүзеге асыруға құқықтары туралы талаптар, концессия шартының талаптарын орындау кезінде пайда болған зияткерлік шығармашылық қызмет нәтижелеріне мүліктік құқықтар туралы талаптар;
3) концессионердің көрсетілетін қызметтердi қажеттi мөлшерде және сапада ұсынуы мақсатында объектiге реконструкция жүргiзудiң шарттары мен көлемi;
4) концессионер шығындарының орнын толтыру және табыс алу көздерi;
5) тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі;
6) инвестициялардың, оның iшiнде негiзгi қорларға инвестициялардың мөлшерi туралы шартты, әзiрленген бизнес-жоспарға (жұмыс бағдарламасына) сәйкес концессиялық жобаны қаржыландырудың мерзiмдерi, көздерi мен шарттары;
7) қызмет түрлерi (концессия шартының талаптары бойынша орындалатын (ұсынылатын) жұмыстар (көрсетілетін қызметтер);
8) концессия шарты бойынша концессионер ұсынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) сапа стандарттары;
9) концессия шартының қолданылу мерзiмi;
10) тараптардың құқықтары мен мiндеттерi;
11) қоршаған ортаны қорғау және жұмыстарды жүргiзу қауiпсiздiгі жөніндегі талаптар;
12) объектіні қабылдауға уәкілеттік берілген тұлғаларды қоса алғанда, тараптардың концессия объектісін беру тәртібі мен шарттары және оның сапасына қойылатын талаптар, сондай-ақ концессия объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлікті беруге негіз болатын құқықты көрсете отырып, көрсетілген мүлікті берудің тәртібі мен шарттары;

2) на втором этапе осуществляются следующие мероприятия:
представление участниками конкурса, технические предложения  которых признаны на первом этапе соответствующими техническому  заданию, конкурсных заявок с технико-экономическими обоснованиями  концессионного проекта;
направление организатором конкурса в уполномоченный орган по  государственному планированию технико-экономических обоснований  концессионного проекта участников конкурса для проведения их  экспертизы;
рассмотрение комиссией всех конкурсных заявок, представленных  участниками конкурса, с учетом заключений экспертиз по концессионной заявке, проведенных в соответствии с пунктом 1 статьи 20 настоящего Закона;
осуществление мероприятий, предусмотренных пунктами 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 статьи 20 настоящего Закона.»;
21) статью 21 изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Содержание договора концессии
1. Договор концессии должен содержать:
1) сведения об объекте концессии, его описание, в том числе  сведения о составе имущества, техническом состоянии, сроке службы,  начальной, остаточной и восстановительной стоимости передаваемого  объекта концессии;
2) условия о правах концессионера на объект концессии, в том  числе о правах на незавершенный строительством объект концессии в случае прекращения договора концессии, и (или) правах на осуществление определенного вида деятельности, условия об имущественных правах на результаты интеллектуальной творческой деятельности, возникшие при исполнении условий договора концессии;
3) условия и объемы проведения реконструкции объекта в целях предоставления концессионером необходимого количества и качества услуг;
4) источники возмещения затрат и получения доходов концессионера;
5) порядок формирования и утверждения тарифов (цен, ставок  сборов) на товары (работы, услуги);
6) условие о размерах инвестиций, в том числе инвестиций в основные фонды, сроки, источники и условия финансирования  концессионного проекта согласно разработанному бизнес-плану (рабочей программе);
7) виды деятельности (работы (услуги), выполняемые (предоставляемые) по условиям договора концессии);
8) стандарты качества предоставляемых концессионером по  договору концессии товаров (работ, услуг);
9) срок действия договора концессии;
10) права и обязанности сторон;
11) требования по охране окружающей среды и безопасности  ведения работ;
12) порядок и условия передачи сторонами объекта концессии,  включая лиц, уполномоченных принимать объект, и требования к его  качеству, а также порядок и условия передачи иного имущества, не  входящего в состав объекта концессии, включая указание права, на  основании которого передается указанное имущество;

13) тараптардың жауапкершiлiгi;
14) концессия шартын өзгерту және тоқтату талаптары;
15) тараптардың орналасқан жерi (заңды мекенжайы) және банктiк деректемелерi;
16) концеденттiң концессия шартының орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртiбi;
17) концессионердiң қабылданған мiндеттемелердi орындауын бағалау критерийлері, олар орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда тұрақсыздық айыппұлын төлеу және мемлекеттік концессиялық міндеттемелер көлемін азайту тәртiбi;
18) осы Заңның 14-бабына сәйкес мемлекеттiк қолдау ұсынылған жағдайда оның түрлерi, ұсынылу көлемi, мерзiмдерi мен шарттары;
19) жергілікті қамту жөнiндегi мiндеттемелер;
20) концессионердiң жыл сайын, сатып алуды жүргiзу үшiн жоспарланатын жылдың 1 ақпанынан кешiктiрмей тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi сатып алудың алдағы жылға арналған жылдық бағдарламасы мен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты сауда қызметін реттеу саласындағы уәкiлеттi органға ол белгiлеген нысан бойынша және мерзiмдерде беру жөнiндегi мiндеттемелерi;
21) тәуекелдердің тараптар арасында бөлінуі;
22) концессия шарты бойынша берілетін мүлікті күтіп-ұстау ауыртпалығының, сондай-ақ көрсетілген мүліктің кездейсоқ жойылу немесе кездейсоқ бүліну тәуекелдерінің өту шарттары мен мерзімдері;
23) концеденттің мүдделерін білдіретін уәкілетті мемлекеттік органдар туралы мәліметтер;
24) концессия объектісін құру (реконструкциялау) жөніндегі жұмыстарды орындау, оны пайдалануға беру мерзімі, сондай-ақ осы мерзімді ұзарту тәртібі;
25) концессия шартын орындау, атап айтқанда, концессия шарты шеңберінде белгілі бір іс-қимылды орындауға, ақшаны жинауға және бөлуге, өзге төлемдерді концессия шартына сәйкес көлемде және тәртіппен жүзеге асыруға, сондай-ақ өзге де құқықтар мен міндеттерді орындауға келісім беру үшін тартылатын өзге де тұлғалардың құқықтары мен міндеттері;
26) концессия шартының талаптарын біржақты өзгертудің және (немесе) оны орындаудан біржақты бас тартудың айрықша жағдайлары;
27) концессия шарты бойынша дауларды шешу тәртібі;
28) концессия шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда, тараптар шығыстарының орнын толтыру тәртібі қамтылуға тиіс.
2. Концессия шартында, сондай-ақ:
1) концессия шарты тараптары міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері;
2) концессия шартында көзделген қызметті жүзеге асыруға байланысты табыстардың концедент пен концессионер арасында бөлінуі;
3) концессия объектісін пайдалануды жүзеге асыру үшін концессионер тартатын ұйымды және онымен жасалатын шарттың елеулі талаптарын келісу;

13) ответственность сторон;
14) условия изменения и прекращения договора концессии;
15) место нахождения (юридический адрес) и банковские реквизиты сторон;
16) порядок осуществления контроля концедентом за исполнением  договора концессии;
17) критерии оценки выполнения концессионером принятых обязательств, уплату неустойки в случае их неисполнения или ненадлежащего исполнения и порядок уменьшения объема государственных  концессионных обязательств;
18) виды, объемы, сроки и условия предоставления государственной поддержки в случае ее предоставления в соответствии со статьей 14 настоящего Закона;
19) обязательства по местному содержанию;
20) обязательства концессионера по предоставлению ежегодно не позднее 1 февраля планируемого для проведения закупок года годовой программы закупа товаров, работ, услуг на предстоящий год и информации о приобретенных товарах, работах, услугах в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности по форме и в сроки, установленные им;
21) распределение рисков между сторонами;
22) условия и сроки перехода бремени содержания имущества,  передаваемого по договору концессии, а также рисков случайной гибели или случайного повреждения указанного имущества;
23) сведения об уполномоченных государственных органах, представляющих интересы концедента;
24) срок выполнения работ по созданию (реконструкции) объекта  концессии, его ввода в эксплуатацию, а также порядок продления этого срока;
25) права и обязанности иных лиц, привлекаемых для исполнения  договора концессии, в частности, дачи согласия на выполнение определенных действий, сбор и распределение денег в рамках договора  концессии, осуществление иных платежей в объеме и порядке согласно договору концессии, а также выполнение иных прав и обязанностей;
26) исключительные случаи одностороннего изменения условий  договора концессии и (или) одностороннего отказа от его исполнения;
27) порядок разрешения споров по договору концессии;
28) порядок возмещения расходов сторон в случае досрочного  прекращения договора концессии.
2. В договоре концессии могут быть также предусмотрены:
1) способы обеспечения исполнения обязательств сторон договора  концессии;
2) распределение между концедентом и концессионером доходов в связи с осуществлением деятельности, предусмотренной договором  концессии;
3) согласование организации, привлекаемой концессионером для  осуществления эксплуатации объекта концессии, и существенных условий договора с ней;

4) концессия объектісін құру (реконструкциялау) үшін концессионер тартатын мердігерді (бас мердігерді) және онымен жасалатын шарттың елеулі талаптарын келісу;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де шарттар көзделуі мүмкін.
3. Концессия шартына тараптардың келісуі бойынша өзгерістер енгізілетін жағдайларды қоспағанда, концессия шартының талаптары ол қолданылатын бүкіл мерзімде күшін сақтайды.
4. Концессия шартында концеденттің қоғам мен мемлекет мүдделерінде концессия шартының талаптарын біржақты тәртіппен өзгерту немесе концессия шартын бұзу жағдайы көзделуге тиіс, бұл ретте концессия шартында Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, оның ішінде мұндай іс-әрекеттер ұлттық және экологиялық қауіпсіздікті, денсаулық сақтауды және имандылықты қамтамасыз ету мақсатында жасалатын осындай жағдайлардың толық тізбесі қамтылуға тиіс.
5. Концедент осы баптың 4-тармағында көрсетілген құқықты іске асырған жағдайда, концедент концессионерге концессия шарты талаптарының өзгеруіне байланысты қосымша шығындарды өтеуге, сондай-ақ концессия шартының бұзылуына байланысты концессионер шеккен залалдың орнын толтыруға міндетті.
6. Концессионер концессия шарты бойынша өз құқықтарын концеденттің жазбаша келісімімен ғана кепілге беруге құқылы.
Концессия шарты бойынша концессионердің талаптарын басқаға беруге немесе борышын ауыстыруға, өзіне (өздеріне) концессионердің құқықтары мен міндеттері өтетін тұлға (тұлғалар) осы Заңның 18-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, концеденттің келісімімен жол беріледі.»;
22) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап. Концессия шартының түрлері
1. Концессия шарты мынадай түрлерде жасалады:
1) концессия объектісін кейіннен мемлекет меншігіне бере отырып, концессионердің концессия объектісін құруын көздейтін концессия шарты;
2) концессионер мен концеденттің концессия объектісін құру (реконструкциялау) және пайдалану бойынша бірлескен қызметін көздейтін концессия шарты;
3) мемлекеттік меншіктегі концессия объектісін реконструкциялау және пайдалану мақсатында концессионерге сенімгерлік басқаруға не мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруді көздейтін концессия шарты;
4) концессионердің меншігіндегі концессия объектісін концедентке не ол уәкілеттік берген тұлғаға мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруді, оның ішінде концессия объектісін концеденттің сатып алу құқығымен беруді көздейтін концессия шарты.
2. Концессия шарты осы баптың 1-тармағында көзделген шарттардың бір немесе бірнеше түрінің элементтерін қамтуы, сондай-ақ концессия объектісін құруға (реконструкциялауға) және пайдалануға бағытталған, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де шарттардың элементтерін қамтуы мүмкін.

4) согласование подрядчика (генерального подрядчика), привлекаемого концессионером для создания (реконструкции) объекта  концессии, и существенных условий договора с ним;
5) иные условия, не противоречащие законодательству Республики  Казахстан.
3. Условия договора концессии сохраняют силу на весь срок его действия, за исключением случаев, когда изменения в договор концессии вносятся по соглашению сторон.
4. Договор концессии должен предусматривать условие концедента в одностороннем порядке изменить условия или расторгнуть договор концессии в интересах общества и государства, при этом договор концессии должен включать исчерпывающий перечень таких условий, не противоречащих законодательству Республики Казахстан, в том числе когда такие действия совершаются в целях обеспечения национальной и экологической безопасности, здравоохранения и нравственности.
5. В случае реализации концедентом права, указанного в пункте 4  настоящей статьи, концедент обязан компенсировать концессионеру  дополнительные затраты, связанные с изменением условий договора  концессии, а также возместить убытки, понесенные концессионером в связи с расторжением договора концессии.
6. Концессионер вправе передавать в залог свои права по договору концессии только с письменного согласия концедента.
С согласия концедента допускается уступка требования или перевод долга концессионера по договору концессии при условии  соответствия лица (лиц), к которому (которым) переходят права и  обязанности концессионера, требованиям, установленным статьей 18  настоящего Закона.»;
22) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
«Статья 21-1. Виды договора концессии
1. Договор концессии заключается в следующих видах:
1) договор концессии, предусматривающий создание концессионером объекта концессии с последующей передачей объекта концессии в собственность государства;
2) договор концессии, предусматривающий совместную деятельность концессионера и концедента по созданию (реконструкции) и эксплуатации объекта концессии;
3) договор концессии, предусматривающий передачу объекта  концессии, находящегося в государственной собственности, в  доверительное управление либо в имущественный наем (аренду)  концессионеру в целях реконструкции и эксплуатации;
4) договор концессии, предусматривающий передачу объекта  концессии, находящегося в собственности концессионера, в имущественный наем (аренду) концеденту либо уполномоченному им лицу, в том числе с правом выкупа объекта концессии концедентом.
2. Договор концессии может включать в себя элементы одного или  нескольких видов договоров, предусмотренных пунктом 1 настоящей  статьи, а также включать элементы иных договоров, не запрещенных  законодательством Республики Казахстан, направленных на создание  (реконструкцию) и эксплуатацию объекта концессии.

3. Концессия шартында мемлекеттік меншіктегі концессия объектісін жеке меншікке иеліктен шығаруға бағытталған талаптар қамтылмауға тиіс.»;
23) 25-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) концессия объектiлерiн үшiншi тұлғалардың құқықтарынан босатып немесе әлеуетті концессионерлерге осы Заңның 17-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылатын конкурстық құжаттамада көрсетілген ауыртпалықтарымен және шектеулерімен беруге;»;
24) 26-баптың 2-тармағының 5) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«5) концессия шарты жасалған мерзiм аяқталғаннан кейiн концессия объектісін концессия шартын жасасқан кезде болған ауыртпалықтар мен шектеулерді ескере отырып және концессия шартының талаптарына сәйкес тиісті техникалық жай-күйде концедентке беруге;»;
«7) концессия шарты шеңберінде инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі берілген жағдайларда концессиялық жобаны қаржыландыру үшiн Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессия шартында айқындалған банкте арнайы шот ашуға;»;
25) 4-тарау мынадай мазмұндағы 26-1-баппен толықтырылсын:
«26-1-бап. Жекешелік концессиялық міндеттемелер
1. Жекешелік концессиялық міндеттемелерді концессионер концессия шартында көрсетілген талаптармен қабылдайды.
2. Концедент жекешелік концессиялық міндеттемелердің сақталуын бақылауды концессия шартында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырады.».
9. «Ғылым туралы» 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 4, 36-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша «мемлекеттiк-жеке әрiптестiк», «мемлекеттiк-жеке әрiптестiкті» деген сөздер тиісінше «мемлекеттік-жекешелік әріптестік», «мемлекеттік-жекешелік әріптестікті» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 20-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мемлекеттік бюджеттен қаржыландыруға ұсынылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;»;
3) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылуға жататын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманы құзыретті шетелдiк және қазақстандық сарапшылар жүргiзедi.».
10. «Мемлекеттiк мүлiк туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; 2013 жылғы 14 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару органдары арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

3. Договор концессии не может включать в себя условия, направленные на отчуждение объекта концессии, находящегося в государственной собственности, в частную собственность.»;
23) подпункт 6) пункта 2 статьи 25 изложить в следующей  редакции:
«6) передавать объекты концессии свободными от прав третьих лиц или с обременениями и ограничениями, указанными в конкурсной  документации, представляемой потенциальным концессионерам в  соответствии с пунктом 1 статьи 17 настоящего Закона;»;
24) подпункты 5) и 7) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей  редакции:
«5) после окончания срока, на который был заключен договор концессии, передать объект концессии концеденту с учетом имевшихся на  момент заключения договора концессии обременений и ограничений и в надлежащем техническом состоянии в соответствии с условиями договора концессии;»;
«7) открыть специальный счет в банке, определенном договором  концессии, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан для финансирования концессионного проекта в случаях  предоставления поручительства государства по инфраструктурным  облигациям в рамках договора концессии;»;
25) главу 4 дополнить статьей 26-1 следующего содержания:
«Статья 26-1. Частные концессионные обязательства
1. Частные концессионные обязательства принимаются концессионером на условиях, указанных в договоре концессии.
2. Концедент осуществляет контроль за соблюдением частных концессионных обязательств в соответствии с порядком, установленным в договоре концессии.».
9. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года «О науке» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 4, ст. 36):
1) по всему тексту внесены изменения на казахском языке, текст  на русском языке не изменяется;
2) подпункт 1) пункта 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«1) организация работ по проведению государственной научно-технической экспертизы научных, научно-технических проектов и  программ, предлагаемых к финансированию из государственного  бюджета;»;
3) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2. Государственная научно-техническая экспертиза научных, научно-технических проектов и программ, подлежащих финансированию из  государственного бюджета, проводится компетентными зарубежными и казахстанскими экспертами.».
10. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между органами государственного управления», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 июня 2013 г.):

1) 74-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Республикалық мүлiктi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi орган (республикалық мүлiктi жалдауға берушi (жалға берушi) бередi.
Коммуналдық мүлiктi мүлiктiк жалдауға (жалға алуға) жергiлiктi атқарушы орган (коммуналдық мүлiктi жалдауға берушi (жалға берушi) бередi.
Егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк заңды тұлғаларға бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiк осы Заңның 135145153 және 161-баптарында айқындалған тәртiппен мүлiктiк жалдау (жалға алу) шарты бойынша берiлуi мүмкiн.
Мемлекеттiң ақшасы, бағалы қағаздары және мүлiктiк құқықтары мүлiктiк жалдау (жалға алу) шартының объектiсi (нысанасы) бола алмайды.»;
2) 75-баптың 23 және 8-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлiктiк кешендерi, мемлекетке тиесiлi бағалы қағаздар, жарғылық капиталға қатысу үлестерi, жылжымайтын мүлік, ақша мемлекеттiк мүлiктi сенiмгерлiк басқару шартының объектiсi болады.
Өзге мемлекеттiк мүлiк Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда сенiмгерлiк басқару шартының объектiсi болады.
3. Республикалық мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi орган (республикалық мүлiктi сенiмгерлiк басқарудың құрылтайшысы) бередi.
Коммуналдық мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға жергiлiктi атқарушы орган (коммуналдық мүлiктi сенiмгерлiк басқарудың құрылтайшысы) бередi.
Егер осы Заңда немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгiленбесе, мемлекеттік мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.»;
«8. Сенiмгерлiк басқарушының мемлекеттiк мүлiктi сенiмгерлiк басқару кезiнде өзi шығарған қажеттi шығыстарды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шартында белгіленген тәртіппен өтетуге құқығы бар.
Егер бұл Қазақстан Республикасының заңдарында немесе мемлекеттiк мүлiктi сенiмгерлiк басқару туралы шартта көзделсе, сенiмгерлiк басқарушының сыйақы алуға құқығы бар.».
11. «Газ және газбен жабдықтау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат):
бүкіл мәтін бойынша «газ және газбен жабдықтау саласындағы мемлекеттiк-жеке меншiк әрiптестiк», «Газ және газбен жабдықтау саласындағы мемлекеттiк-жеке меншiк әрiптестiк» деген сөздер тиісінше «газ және газбен жабдықтау саласындағы әріптестік», «Газ және газбен жабдықтау саласындағы әріптестік» деген сөздермен ауыстырылсын.

1) пункт 3 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«3. Республиканское имущество в имущественный наем (аренду)  передает уполномоченный орган по государственному имуществу  (наймодатель (арендодатель) республиканского имущества).
Коммунальное имущество в имущественный наем (аренду) передает местный исполнительный орган (наймодатель (арендодатель) коммунального имущества).
Если иное не установлено настоящим Законом или иными законами  Республики Казахстан, передача государственного имущества в имущественный наем (аренду) осуществляется в порядке, определяемом  Правительством Республики Казахстан.
Государственное имущество, закрепленное за государственными  юридическими лицами, может быть передано по договору имущественного найма (аренды) в порядке, определенном статьями 135145153 и 161 настоящего Закона.
Деньги, ценные бумаги и имущественные права государства не  могут быть объектом (предметом) договора имущественного найма  (аренды).»;
2) пункты 23 и 8 статьи 75 изложить в следующей редакции:
«2. Объектом договора доверительного управления государственным имуществом выступают имущественные комплексы государственных предприятий, ценные бумаги, доли участия в уставном капитале,  недвижимое имущество, деньги, принадлежащие государству.
Иное государственное имущество выступает объектом договора доверительного управления в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан и иными законами Республики Казахстан.
3. Республиканское имущество в доверительное управление  передает уполномоченный орган по государственному имуществу (учредитель доверительного управления республиканским имуществом).
Коммунальное имущество в доверительное управление передает  местный исполнительный орган (учредитель доверительного управления коммунальным имуществом).
Если иное не установлено настоящим Законом или иными законами  Республики Казахстан, передача государственного имущества в  доверительное управление осуществляется в порядке, определяемом  Правительством Республики Казахстан.»;
«8. Доверительный управляющий имеет право на возмещение необходимых расходов, произведенных им при доверительном управлении  государственным имуществом, в порядке, установленном бюджетным  законодательством Республики Казахстан и договором доверительного управления государственным имуществом.
Доверительный управляющий имеет право на вознаграждение, если  это предусмотрено законами Республики Казахстан или договором о  доверительном управлении государственным имуществом.».
11. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О газе  и газоснабжении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г.,  № 2, ст. 8; № 11, ст. 80; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97):
по всему тексту слова «государственно-частное партнерство в  сфере газа и газоснабжения», «государственно-частного партнерства в сфере газа и газоснабжения» заменить соответственно словами  «партнерство в сфере газа и газоснабжения», «партнерства в сфере газа и газоснабжения».

2-бап. Осы Заң, 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении  десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением пункта 5 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2014 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ