Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2017 жылғы 20 маусымдағы № 76-VІ ҚРЗ.
Баспасөз релизі!
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 11, 154-құжат; 1999 ж., № 8, 239-құжат; № 23, 925-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 1-2, 13-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 157-құжат; 2005 ж., № 23, 98-құжат; 2006 ж., № 12, 69-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат):
1) 10-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-3-тармақтарында және 64-бабында белгіленген жағдайлар болған кезде, осы Заңның 12-бабының 5-тармағына сәйкес мүгедектігі бойынша жәрдемақы төлеу тоқтатылады немесе жасына байланысты алатын зейнетақы төлемдерінің немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің мөлшері ескеріле отырып қайта қаралады.";
2) 12-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерінің мөлшері мүгедектердің тиісті санаттары үшін белгіленген мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақының мөлшерінен аз болса, мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы төлеу жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдеріне мүгедектердің осы санаты үшін белгіленген мүгедектігі бойынша айлық жәрдемақы мөлшеріне дейінгі тиісті қосымша ақылар түрінде жүргізіледі.";
3) 13-баптың 6-тармағындағы "ережелерi" деген сөз "нормалары" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 247-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 23, 117-құжат; 2011 ж., № 10, 86-құжат; №16, 128-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 50-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения
Закон Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 76-VI.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.2
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 11, ст. 154; 1999 г., № 8, ст. 239; № 23, ст. 925; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 1-2, ст. 13; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 157; 2005 г., № 23, ст. 98; 2006 г., № 12, ст. 69; 2007 г., № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-I, cт. 49):
1) пункт 1-1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1-1. При наличии условий, установленных пунктами 1-3 статьи 11 и статьей 64 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", выплата пособия по инвалидности прекращается или пересматривается с учетом размера получаемых пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет в соответствии с пунктом 5 статьи 12 настоящего Закона.";
2) пункт 5 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"5. Если размер пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет меньше размера месячного пособия по инвалидности, установленного для соответствующих категорий инвалидов, выплата месячного пособия по инвалидности производится в виде соответствующих доплат к пенсионным выплатам по возрасту или пенсионным выплатам за выслугу лет до размера месячного пособия по инвалидности, установленного для этой категории инвалидов.";
3) в пункте 6 статьи 13 слово "правила" заменить словом "нормы".
2. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 247; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 3, ст. 20; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 23, ст. 117; 2011 г., № 10, ст. 86; № 16, ст. 128; 2012 г., № 2, ст. 14; № 8, ст. 64; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, cт. 27; № 10, ст. 50; № 19-II, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 158; 2016 г., № 7-I, ст. 49):

1) 1-баптың 8) тармақшасындағы "Заңға" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасы бойынша кедейлік шегінің мөлшерін орталық атқарушы орган мемлекеттің экономикалық мүмкіндіктеріне қарай пайыздық мәнде орта есеппен халықтың жан басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы негізінде айқындайды.";
1-2-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын.
3. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1, 4-құжаттар; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат):
10-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды;".
4. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 12, 44-құжат; 2007 ж., № 24, 178-құжат; 2009 ж., № 23, 111-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 6, 28-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі – уәкілетті мемлекеттік органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) отбасы – некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысанынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайту мен дамытуға септігін тигізуге арналған мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;";
2) 3-1-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в подпункте 8) статьи 1 слова "настоящим Законом" заменить словами "Законом Республики Казахстан";
2) в статье 2:
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Размер черты бедности по Республике Казахстан определяется центральным исполнительным органом на основе величины прожиточного минимума в среднем на душу населения в процентном выражении в зависимости от экономических возможностей государства.";
подпункт 1) части второй пункта 1-2 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1, 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 6, ст. 27; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; 2016 г., № 7-І, ст. 49):
подпункт 1) пункта 1 статьи 10-1 изложить в следующей редакции:
"1) персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат;".
4. В Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 44; 2007 г., № 24, ст. 178; 2009 г., № 23, ст. 111; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 6, ст. 28; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 6, cт. 27; № 19-ІІ, ст. 106; № 22-II, ст. 145):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) подразделение медико-социальной экспертизы – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее медико-социальную экспертизу;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;";
2) подпункт 1) статьи 3-1 изложить в следующей редакции:

"1) балалы отбасыларға мемлекеттік жәрдемақылар тағайындау мен төлеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 3-2-баптың 1), 2), 3), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті органға беру үшін құжаттар қабылдауды және олардың жинақталуын тексеруді жүзеге асырады;
2) құжаттарды қабылдау, жәрдемақыларды тағайындау, тоқтата тұру, тоқтату, қайта бастау және қайта есептеу істерінің макеттерін қалыптастыру мәселелері бойынша уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасайды;
3) жәрдемақылардың уақтылы төленуін қамтамасыз етеді;";
"5) жәрдемақыларды төлеуге қажеттілікті есептеу бойынша болжамды деректерді қалыптастырады;
6) жәрдемақы төлемдеріне ай сайынғы қажеттілікті және оны төлеу графиктерін қалыптастырады, жәрдемақыларды төлеуге қаражат қажеттілігі туралы өтінімдерді уәкілетті мемлекеттік органға жібереді;";
4) 5-баптың 2-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдар бала туғанда берілетін жәрдемақыны, бала күтіміне байланысты жәрдемақыны, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасауға құқылы.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне өтініш жасауға құқылы.";
төртінші бөліктегі "Ата-анасының бірінің, қорғаншыларының немесе қамқоршыларының жәрдемақы тағайындау туралы жеке өзі өтініш жасауға мүмкіндігі болмаған жағдайда, ата-анасы, қорғаншылары немесе қамқоршылары белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде жәрдемақы тағайындау туралы өтініш жасауға" деген сөздер "Жеке өзінің өтініш жасау мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш беруші белгіленген тәртіппен берілген сенімхат негізінде жәрдемақылар тағайындау туралы өтініш жасауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жәрдемақыларды тағайындау мен төлеуді уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті орган жүргізеді.";
6) 10-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бала туғанда берілетін жәрдемақы:
бірінші, екінші, үшінші балаға – 38,0 айлық есептік көрсеткіш;
төртінші және одан кейінгі балаларға – 63,0 айлық есептік көрсеткіш;";
7) 11-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Жәрдемақыларды төлеуді тоқтату немесе тоқтата тұру";
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыларды төлеуді тоқтату үшін:";

"1) разрабатывает и утверждает правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей;";
3) подпункты 1), 2), 3), 5) и 6) статьи 3-2 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет прием и проверку комплектности документов для передачи их уполномоченному органу;
2) взаимодействует с уполномоченным органом по вопросам приема документов, формирования макетов дел на назначение, приостановление, прекращение, возобновление и перерасчет пособий;
3) обеспечивает своевременную выплату пособий;";
"5) формирует прогнозные данные по исчислению потребности на выплату пособий;
6) формирует ежемесячную потребность выплат и графики выплат пособий, направляет в уполномоченный государственный орган заявки о потребности средств на выплату пособий;";
4) в пункте 2 статьи 5:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Лица вправе обратиться за назначением пособия на рождение, пособия по уходу, пособия воспитывающему ребенка-инвалида через веб-портал "электронного правительства".";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При первичном установлении инвалидности ребенку заявитель вправе обратиться за назначением пособия воспитывающему ребенка-инвалида в подразделение медико-социальной экспертизы по месту жительства.";
в части четвертой слова "одного из родителей, опекунов или попечителей с заявлением о назначении пособий родители, опекуны или попечители" заменить словом "заявитель";
5) пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Назначение и выплата пособий производятся уполномоченным органом в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом.";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1) пособие на рождение:
первого, второго, третьего ребенка – 38,0 месячного расчетного показателя;
четвертого и более ребенка – 63,0 месячного расчетного показателя;";
7) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Прекращение или приостановление выплаты пособий";
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Основаниями для прекращения выплаты пособий, предусмотренных в подпунктах 2) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, являются:";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жәрдемақыларды төлеу мынадай мән-жайлар туындаған күннен бастап тоқтатыла тұрады:
1) жәрдемақы алушының Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге тұрақты тұруға кетуі;
2) жәрдемақы алушының сот бас бостандығынан айыру түрінде тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі;
3) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер ақылы негізде ұсынылатын адамды қоспағанда, жәрдемақы алушының мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемеде (ұйымда) тұруы.
Жәрдемақылар төлеуді тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар өткеннен кейін жәрдемақыларды төлеу қайта басталады.".
5. "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 24, 127-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; №12, 111-құжат; 2012 ж., № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; №15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат):
1) 5-баптың 3-тармағындағы "денсаулық сақтау және" деген сөздер алып тасталсын;
2) 6-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау, білім беру" деген сөздер "халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау және білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-бапта:
тақырыптағы және бірінші абзацтағы "Денсаулық сақтау және халықты" деген сөздер "Халықты" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;
4) тармақшаның төртінші абзацындағы "білім беру саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздер "денсаулық сақтау, білім беру саласындағы уәкілетті органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның құзыреті
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) мыналарды:
халықты әлеуметтік қорғау және білім беру саласындағы уәкілетті органдармен келісу бойынша денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын;
денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік жұмыскерлерге қойылатын біліктілік талаптары мен оларды аттестаттау тәртібін әзірлейді және бекітеді;
3) мыналарды:
денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша мониторинг жүргізуді;
халықтың денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізуді;
денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуды қамтамасыз етеді;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Выплата пособий, предусмотренных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, приостанавливается с даты наступления следующих обстоятельств:
1) выезд получателя пособия на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан;
2) отбывание получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
3) проживание получателя пособия в государственном медико-социальном учреждении (организации), за исключением лица, которому специальные социальные услуги предоставляются на платной основе.
Выплата пособий возобновляется по миновании обстоятельств, вызвавших приостановление выплаты пособий.".
5. В Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 127; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-IV, ст. 113; № 23-ІІ, ст. 170; 2017 г., № 8, ст. 16):
1) в пункте 3 статьи 5 слова "здравоохранения и" исключить;
2) в части первой пункта 2 статьи 6 слова "здравоохранения и социальной защиты населения, образования" заменить словами "социальной защиты населения, здравоохранения и образования";
3) в статье 8:
в заголовке и абзаце первом слова "здравоохранения и" исключить;
абзац четвертый подпункта 2) исключить;
в абзаце четвертом подпункта 4) слова "уполномоченным органом в области образования" заменить словами "уполномоченными органами в области здравоохранения, образования";
4) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Компетенция уполномоченного органа в области здравоохранения
Уполномоченный орган в области здравоохранения в пределах своей компетенции:
1) реализует государственную политику в сфере предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
2) разрабатывает и утверждает:
стандарты оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения по согласованию с уполномоченными органами в области социальной защиты населения и образования;
квалификационные требования к социальным работникам в области здравоохранения и порядок их аттестации;
3) обеспечивает:
ведение мониторинга по предоставлению специальных социальных услуг в области здравоохранения;
проведение анализа потребностей населения в специальных социальных услугах в области здравоохранения;
развитие международного сотрудничества в сфере предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;

4) мыналарды:
денсаулық сақтау саласында Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасының сақталуын бақылауды;
денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну саласындағы денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіруді;
жеке және заңды тұлғалармен, халықты әлеуметтік қорғау, білім беру саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мемлекеттік органдармен денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасауды;
осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
5) 10-баптың 3) тармақшасындағы және 6) тармақшасының үшінші абзацындағы "денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздер "халықты әлеуметтік қорғау және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49 құжат; № 8-І, 65-құжат):
1) 1-баптың 31) тармақшасындағы "(аса зиянды)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 6-баптың 6) тармақшасындағы "(аса зиянды)" деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-бапта:
1) тармақшадағы "(аса зиянды)" деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
4) 9-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бір мезгілде жасына байланысты зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалуға құқығы бар адамдарға олардың қалауы бойынша осы зейнетақы төлемдері түрлерінің біреуі тағайындалады.";
5) 11-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өмір бойғы ай сайынғы қамтылымды алатын отставкадағы судьяларға жасына байланысты зейнетақы төлемдері немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері тағайындалмайды.";

4) осуществляет:
контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах в области здравоохранения;
координацию деятельности организаций здравоохранения в сфере предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
взаимодействие с физическими и юридическими лицами, уполномоченными органами в области социальной защиты населения, образования и другими государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
5) в подпункте 3) и абзаце третьем подпункта 6) статьи 10 слова "уполномоченным органом в области здравоохранения и социальной защиты населения" заменить словами "уполномоченными органами в области социальной защиты населения и здравоохранения".
6. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 8-І, ст. 65):
1) в подпункте 31) статьи 1 слова "(особо вредными)" исключить;
2) в подпункте 6) статьи 6 слова "(особо вредными)" исключить;
3) в статье 7:
в подпункте 1) слова "(особо вредными)" исключить;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает и утверждает правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам;";
4) часть вторую статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Лицам, одновременно имеющим право на назначение пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет, назначается один из этих видов пенсионных выплат по их желанию.";
5) пункт 7 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"7. Судьям в отставке, получающим ежемесячное пожизненное содержание, пенсионные выплаты по возрасту или пенсионные выплаты за выслугу лет не назначаются.";

6) 15-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
7) 16-баптың 3-тармағындағы "41 еселенген" деген сөздер "46 еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 17-баптың 3-тармағындағы "зейнетақылар" деген сөз "зейнетақы төлемдерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 20-баптың 1-тармағының 12) және 13) тармақшалары алып тасталсын;
10) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жұмыс істейтін зейнеткерлердің, осы Заңда көзделген шектеулер ескеріле отырып, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін толық мөлшерде алуға құқығы бар.";
11) 26-баптың 2-тармағындағы "(аса зиянды)" деген сөздер алып тасталсын;
12) 34-баптың 9-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасуды орталық атқарушы орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асыруға;";
13) 50-баптың 5-тармағының екінші бөлігіндегі "біржолғы төлемнің сомасына қосылады" деген сөздер "төлем ретінде төленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 57-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке зейнетақы шотының болуы, ондағы ақша қалдықтары мен оның қозғалысы туралы анықтамалар, салымшы (алушы) қайтыс болған жағдайда, заң бойынша мұрагерлікке құқығы туралы куәлікке сәйкес мұрагерлер болып табылатын немесе өсиетте аталған адамдарға жазбаша сұрау салу бойынша не соттарға олардың іс жүргізуіндегі мұрагерлік істер бойынша ұйғарымның негізінде беріледі.";
15) 64-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен міндетті зейнетақы жарналары аударылған адамдар үшін осы баптың 1-3-тармақтарына сәйкес еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алу құқығы әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызы қайтарылған жағдайда туындайды.";
16) 68-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы немесе жасына байланысты зейнетақы төлемдерін алған жағдайда еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдері еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш жасаған күннен бастап, бірақ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны немесе жасына байланысты зейнетақы төлемдерін төлеу тоқтатылған күннен кейін жүзеге асырылады.";

6) пункт 5 статьи 15 исключить;
7) в пункте 3 статьи 16 слова "41-кратного" заменить словами "46-кратного";
8) в пункте 3 статьи 17 слово "пенсий" заменить словами "пенсионных выплат";
9) подпункты 12) и 13) пункта 1 статьи 20 исключить;
10) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2. Работающие пенсионеры имеют право на получение пенсионных выплат по возрасту или пенсионных выплат за выслугу лет в полном размере с учетом ограничений, предусмотренных настоящим Законом.";
11) в пункте 2 статьи 26 слова "(особо вредными)" и "(особо вредных)" исключить;
12) подпункт 15) пункта 9 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"15) осуществлять обмен информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам в порядке, определяемом центральным исполнительным органом;";
13) в части второй пункта 5 статьи 50 слова "включается в сумму единовременной выплаты" заменить словами "выплачивается как выплата";
14) пункт 5 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"5. Справки о наличии индивидуального пенсионного счета, остатках и движении денег на нем в случае смерти вкладчика (получателя) выдаются по письменному запросу лицам, являющимся наследниками в соответствии со свидетельством о праве на наследство по закону или указанным в завещании, либо судам на основании определения по находящимся в их производстве наследственным делам.";
15) пункт 8 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"8. Право на пенсионные выплаты за выслугу лет в соответствии с пунктами 13 настоящей статьи для лиц, в пользу которых до 1 января 2016 года обязательные пенсионные взносы перечислялись за счет бюджетных средств, возникает при условии возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года.";
16) пункт 1 статьи 68 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае получения государственного социального пособия по инвалидности или пенсионных выплат по возрасту пенсионные выплаты за выслугу лет осуществляются со дня обращения за назначением пенсионных выплат за выслугу лет, но не ранее дня прекращения выплаты государственного социального пособия по инвалидности или пенсионных выплат по возрасту.";

17) 71-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 11-бабының 1-3-тармақтарында және 64-бабында белгіленген жағдайлар болған кезде мүгедектігі бойынша жәрдемақы азаматтың қалауы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жасына байланысты зейнетақы төлемдерімен немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерімен ауыстырылуы мүмкін.";
18) 73-баптың 10-тармағының үшінші бөлігіндегі "(ерекше зиянды)" деген сөздер алып тасталсын;
19) 74-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін осы Заңның 39-бабының тақырыбы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"39-бап. Салымшылардың, өздері үшін міндетті зейнетақы жарналары енгізілген, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың және агенттердің құқықтары мен міндеттері".
7. "Ең төмен әлеуметтiк стандарттар және олардың кепiлдiктерi туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 10, 49-құжат; № 15, 78-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат):
21-бап "тұрғылықты жері жоқ адамдар" деген сөздерден кейін ", өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар (отбасылар)" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат):
1) 1-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
9-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1) тармақшамен толықтырылсын:
"1) 50-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 1-2) тармақшасы "міндетті зейнетақы жарналарын" деген сөздерден кейін ", жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "74-2-баптың" деген сөздер "2) 74-2-баптың" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-тармақ алып тасталсын;
19-тармақта:
2) тармақшада:
жетінші абзацтағы "50 пайызы" деген сөздер "54 пайызы" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшінші абзацтағы "осы Заңның 64-бабының 4-тармағында көрсетiлген адамдар үшiн" деген сөздер алып тасталсын;
он бесінші абзацтағы "кезең зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есепке жатқызылады." деген сөздер "кезең;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"8) "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарындағы 1998 жылғы 1 қаңтардан кейінгі еңбек қызметінің кезеңдері зейнетақы жүйесіне қатысу өтіліне есепке жатқызылады.";
5) тармақшаның он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

17) пункт 3 статьи 71 изложить в следующей редакции:
"3. При наличии условий, установленных пунктами 13 статьи 11 и статьей 64 настоящего Закона, пособие по инвалидности по желанию гражданина может быть заменено пенсионными выплатами по возрасту или пенсионными выплатами за выслугу лет в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.";
18) в части третьей пункта 10 статьи 73 слова "(особо вредными)" исключить;
19) статью 74 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Установить, что до 1 января 2020 года заголовок статьи 39 настоящего Закона действует в следующей редакции:
"Статья 39. Права и обязанности вкладчиков, физических лиц, за которых внесены обязательные пенсионные взносы, перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, и агентов".
7. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 10, ст. 49; № 15, ст. 78; № 22-І, ст. 143; № 22-V, ст. 152; 2016 г., № 8-ІІ, ст. 67):
статью 21 дополнить словами ", лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации".
8. В Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 15, ст. 78; № 19-ІІ, ст. 106; № 22-II, ст. 145; № 23-ІІ, ст. 170):
1) в статье 1:
пункт 3 исключить;
в пункте 9:
дополнить подпунктом 1) следующего содержания:
"1) подпункт 1-2) части второй пункта 4 статьи 50 после слов "обязательных пенсионных взносов" дополнить словами ", обязательных пенсионных взносов работодателя";";
в абзаце втором слово "подпункт" заменить словами "2) подпункт";
пункт 11 исключить;
в пункте 19:
в подпункте 2):
в абзаце седьмом слова "50 процентов" заменить словами "54 процентов";
в абзаце тринадцатом слова "для лиц, указанных в пункте 4 статьи 64 настоящего Закона" исключить;
дополнить абзацем шестнадцатым следующего содержания:
"8) периоды трудовой деятельности после 1 января 1998 года в российских организациях комплекса "Байконур".";
абзац одиннадцатый подпункта 5) изложить в следующей редакции:

"8) орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
23) тармақшаның он тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесімен жеке зейнетақы шоттары, шартты зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы ақпарат алмасуды жүзеге асыруға;";
2) 2-бапта:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 1) тармақшасының он үшінші абзацы, 2) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2018 жылғы 1 шілдеге дейін мынадай редакцияда қолданыста болады:";
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 34) тармақшасының он үшінші және он төртінші абзацтары 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакцияда қолданыста болады:
"10. Мерзімдік сақтандыру төлемдері ай сайын, тоқсан сайын немесе зейнетақы аннуитеті шарты тараптарының келісімі бойынша өзгедей тәртіппен, бірақ осы Заңның талаптарына сәйкес жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Алғашқы сақтандыру төлемін сақтандыру ұйымы зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтары аударылған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
2-2) осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 19) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакцияда қолданыста болады:
"2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін деректемелері алушының зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішінде көрсетілетін алушының банктік шотына аударады.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін аударуға, есепке жатқызуға және зейнетақы төлемдеріне байланысты банктік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу, олардың айырбасталу сомаларын қоспағанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
2-3) осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 2) тармақшасының оныншы абзацы 2018 жылғы 1 шілдеден бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакцияда қолданыста болады:
"2) міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған кезең;";";
3) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"8) разрабатывает и утверждает правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам;";
абзац девятнадцатый подпункта 23) изложить в следующей редакции:
"15) осуществлять обмен информацией с информационной системой центрального исполнительного органа о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, условным пенсионным счетам;";
2) в статье 2:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 июля 2018 года абзац тринадцатый подпункта 1), абзацы четвертый, пятый, шестой, седьмой, восьмой, девятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый и восемнадцатый подпункта 2) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:";
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-1) до 1 января 2018 года абзацы тринадцатый и четырнадцатый подпункта 34) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:
"10. Периодичные страховые выплаты осуществляются ежемесячно, ежеквартально или в ином порядке по соглашению сторон договора пенсионного аннуитета, но не менее одного раза в год в соответствии с требованиями настоящего Закона.
Первая страховая выплата осуществляется страховой организацией не позднее десяти рабочих дней с момента перевода пенсионных накоплений в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета.";
2-2) с 1 января 2018 года до 1 января 2020 года абзацы шестой и седьмой подпункта 19) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:
"2. Пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов переводятся единым накопительным пенсионным фондом на банковский счет получателя, реквизиты которого указываются в заявлении получателя о назначении пенсионных выплат.
Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и пенсионными выплатами за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, за исключением сумм их конвертации, осуществляется за счет собственных средств единого накопительного пенсионного фонда.";
2-3) с 1 июля 2018 года до 1 января 2020 года абзац десятый подпункта 2) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действует в следующей редакции:
"2) период, за который осуществлялись обязательные пенсионные взносы;";";
в подпункте 3):
абзац первый изложить в следующей редакции:

"3) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:";
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"осы Заңның 1-бабының 19-тармағы 1) тармақшасының оныншы, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтары мынадай редакцияда қолданыста болады:";
отыз төртінші, отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтар алып тасталсын;
3) 3-бапта:
1) тармақшадағы "он алтыншы және он жетінші" деген сөздер "он алтыншы, он жетінші және он сегізінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 19-тармақтың 19) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 34) тармақшасының он үшінші және он төртінші абзацтарын;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 2-тармағының 1) тармақшасын, 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларын, 5 және 6-тармақтарын, 7-тармағының 1), 2), 5) және 6) тармақшаларын, 8, 9, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтарын, 19-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, оныншы, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші және жиырма бесінші абзацтарын, 2) тармақшасының оныншы абзацын, 3) тармақшасының жетінші абзацын, 4) тармақшасының алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 5) тармақшасының төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, оныншы, он бірінші, он үшінші және он төртінші абзацтарын, 12) тармақшасының төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он тоғызыншы абзацтарын, 13) тармақшасының екінші, үшінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші және жиырма тоғызыншы абзацтарын, 15), 17) және 18) тармақшаларын, 19) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 21) тармақшасын, 23) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарын, 26) тармақшасының он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы және отыз бірінші абзацтарын, 28) тармақшасын, 29) тармақшасының бесінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 30) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 32) тармақшасын, 20-тармағын, 21-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.".
9. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықты әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 19-II, 106-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат):
1-бапта:
6-тармақта:
бүкіл мәтін бойынша "Халықты жұмыспен қамту орталығының", "Халықты жұмыспен қамту орталығы", "Орталыққа", "Орталық", "Орталықтың", "Орталықтан" деген сөздер тиісінше "халықты жұмыспен қамту орталығының", "халықты жұмыспен қамту орталығы", "халықты жұмыспен қамту орталығына", "халықты жұмыспен қамту орталығы", "халықты жұмыспен қамту орталығының", "халықты жұмыспен қамту орталығынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"3) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2020 года:";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"абзацы десятый, пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый подпункта 1) пункта 19 статьи 1 настоящего Закона действуют в следующей редакции:";
абзацы тридцать четвертый, тридцать пятый и тридцать шестой исключить;
3) в статье 3:
в подпункте 1) слова "шестнадцатого и семнадцатого" заменить словами "шестнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) абзацев первого, второго, третьего, четвертого и пятого подпункта 19), абзацев тринадцатого и четырнадцатого подпункта 34) пункта 19, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) пункта 1, подпункта 1) пункта 2, подпунктов 2) и 3) пункта 4, пунктов 5 и 6, подпунктов 1), 2), 5) и 6) пункта 7, пунктов 8, 9, 12, 13, 14, 15 и 16, абзацев второго, третьего, четвертого, десятого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, двадцать третьего, двадцать четвертого и двадцать пятого подпункта 1), абзаца десятого подпункта 2), абзаца седьмого подпункта 3), абзацев шестого, седьмого и восьмого подпункта 4), абзацев четвертого, шестого, седьмого, восьмого, десятого, одиннадцатого, тринадцатого и четырнадцатого подпункта 5), абзацев четвертого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого и девятнадцатого подпункта 12), абзацев второго, третьего, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого и двадцать девятого подпункта 13), подпунктов 15), 17) и 18), абзацев шестого и седьмого подпункта 19), подпункта 21), абзацев второго, третьего, четвертого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 23), абзацев семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать девятого, тридцатого и тридцать первого подпункта 26), подпункта 28), абзацев пятого, восьмого, девятого и десятого подпункта 29), абзацев пятого и шестого подпункта 30), подпункта 32) пункта 19, пункта 20, подпункта 1) пункта 21 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.".
9. В Закон Республики Казахстан от 28 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 19-II, cт. 106; 2016 г., № 7-I, ст. 49):
в статье 1:
в пункте 6:
по всему тексту слова "Центра занятости населения", "Центром занятости населения", "Центр", "Центром", "Центра" заменить соответственно словами "центра занятости населения", "центром занятости населения", "центр занятости населения", "центром занятости населения", "центра занятости населения";
абзац шестой подпункта 1) изложить в следующей редакции:

"1-2) әлеуметтік келісімшарт – жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы не оралман, сондай-ақ "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда өзге адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасындағы, ал "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке және заңды тұлғалармен тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысу, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;";
7-тармақта:
4) тармақшада:
екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тізбесін уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын құжаттар қоса беріле отырып, жәрдемақы тағайындау туралы өтініш осы Заңның 4-бабында көзделген жәрдемақыға құқығы бар отбасының тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға беріледі.";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бірінші бөліктегі "Мемлекеттік корпорацияға немесе балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау мен төлеу жөніндегі уәкiлеттi органға сұрау салуды жүзеге асырғандар" деген сөздер "сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация" деген сөздермен ауыстырылсын;";
5) тармақшаның бесінші абзацындағы "қабылданған шешім туралы, тағайындау және бас тарту (себептерін көрсетіп)" деген сөздер "жәрдемақылар тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту (себептерін көрсетіп) туралы қабылданған шешім" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Көп балалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындау және төлеу
1. Көп балалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындауға өтініш жасау қандай да бір мерзіммен шектелмей кез келген уақытта жүзеге асырылады.
2. Көп балалы анаға берiлетiн жәрдемақыны төлеу ағымдағы ай үшін және барлық растайтын құжаттар болған кезде өтініш жасаған күннен бастап осы жәрдемақы тағайындалған жағдайлар сақталған кезеңге жүргізіледі. Алушы қайтыс болған жағдайда көп балалы анаға берiлетiн жәрдемақы қайтыс болған айына қоса төленеді.
3. Көп балалы анаға берiлетiн жәрдемақы растайтын құжаттарды табыс етпеген немесе анық емес деректер қамтылған құжаттарды табыс еткен адамдарға тағайындалмайды.
4. Көп балалы анаға берiлетiн жәрдемақыны төлеу оны тағайындау үшін негіздер жойылған немесе алушы қайтыс болған жағдайларда тоқтатылады.".

"1-2) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, об участии в активных мерах содействия занятости между гражданином Республики Казахстан либо оралманом из числа безработных, самостоятельно занятых, а также иных лиц в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения", и центром занятости населения, а в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения", с физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;";
в пункте 7:
в подпункте 4):
абзацы второй, третий, четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
"части первую и вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Заявление о назначении пособия с приложением документов, перечень которых определяется уполномоченным государственным органом, подается по месту жительства семьи, имеющей право на пособия, предусмотренные статьей 4 настоящего Закона, в Государственную корпорацию.";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"в части первой слова "осуществившем запрос в Государственную корпорацию или уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей уведомляют" заменить словами "Государственная корпорация, осуществившая запрос, уведомляет";
в абзаце пятом подпункта 5) слова "принятом решении, о назначении или отказе" заменить словами "принятом решении о назначении или отказе в назначении пособий";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Назначение и выплата пособия многодетной матери
1. Обращение за назначением пособия многодетной матери осуществляется в любое время без ограничения каким-либо сроком.
2. Выплата пособия многодетной матери производится за текущий месяц и на период соблюдения условий, по которым данное пособие назначено, со дня обращения при наличии всех подтверждающих документов. В случае смерти получателя пособие многодетной матери выплачивается по месяц смерти включительно.
3. Пособие многодетной матери не назначается лицам, не представившим подтверждающие документы или представившим документы, содержащие недостоверные данные.
4. Выплата пособия многодетной матери прекращается в случаях утраты оснований для его назначения или смерти получателя.".

10. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат):
1) 25-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Банктер "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде береді.";
2) 60-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 35-баптың 6-тармағы екінші бөлігінің төртінші абзацын;".
11. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат):
4-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға, сондай-ақ тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымды қарау нәтижелері жөніндегі шешімді қайта қарауға 2017 жылғы 1 шілдеге дейін берілген шағымдарды қарау "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 93 және 94-тарауларының және (немесе) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-тарауының ережелеріне сәйкес 2017 жылғы 1 шілдеге дейін қолданыста болатын редакцияда жүзеге асырылады.".
2-бап. Осы Заң:
2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 2), 3), 5) және 7) тармақшаларын;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 10-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, 2017 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 26.12.2019 № 287-VІ (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев

10. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, ст. 119):
1) пункт 10 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"10. Банки предоставляют государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведения и информацию об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой платежей в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом в сфере информатизации по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
2) подпункт 3) пункта 1 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"3) абзаца четвертого части второй пункта 6 статьи 35, который вводится в действие с 1 января 2020 года;".
11. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 22, ст. 116; 2017 г., № 9, ст. 21):
статью 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Рассмотрение жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений, а также на пересмотр решения по результатам рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки, поданных до 1 июля 2017 года, осуществляется в соответствии с положениями глав 93 и 94 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и (или) главы 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" в редакции, действующей до 1 июля 2017 года.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2017 года, за исключением:
подпунктов 2), 3), 5) и 7) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
подпункта 1) пункта 10 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2023 года.
Сноска. Статья 2 с изменением, внесенным Законом РК от 26.12.2019 № 287-VІ (вводится в действие с 01.01.2020).
Президент
Республики Казахстан Н. НАЗАРБАЕВ