"Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 2020 жылғы 2 маусымдағы № 339-VІ ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Конституциялық заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
1-бап. "Қазақстан Республикасының Парламенті және оның депутаттарының мәртебесі туралы" 1995 жылғы 16 қазандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 21, 124-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 78-құжат; 1999 ж., № 4, 100-құжат; № 10, 342-құжат; 2006 ж., № 23, 137-құжат; 2007 ж., № 12, 83-құжат; 2013 ж., № 17, 84-құжат; 2014 ж., № 16, 89-құжат; 2017 ж., № 12, 33-құжат) мынадай толықтырулар енгізілсін:
1) 12-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Парламенттік оппозиция Парламент Мәжілісінің Регламентінде көзделген тәртіппен бір сессия ішінде кемінде бір рет парламенттік тыңдау өткізуге бастама жасауға құқылы.";
2) 34-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Саяси партиялар фракцияларының басшыларына, ал олар болмаған жағдайда не олардың уәкілеттік беруі бойынша саяси партиялар фракцияларының өкілдеріне Парламент Палаталарының бірлескен отырыстарында, Парламент Мәжілісінің жалпы отырыстарында, тұрақты комитеттердің, жұмыс топтарының отырыстарында, парламенттік тыңдау мен өзге де іс-шараларда сөз сөйлеу құқығына кепілдік беріледі.";
3) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
"34-1-бап. Парламенттік көпшілік және парламенттік оппозиция
1. Парламенттік көпшілік – Парламент Мәжілісінде депутаттық мандаттардың ең көп санын алған саяси партия.
2. Парламенттік оппозиция – Парламент Мәжілісінде өкілдік ететін және парламенттік көпшілікке кірмейтін, әдетте, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) қоғамдық-саяси мәселелер бойынша парламенттік көпшілікке қарағанда өзге позиция ұстанатын саяси партия немесе саяси партиялар.
Парламенттік оппозиция жекелеген мәселелер бойынша парламенттік көпшілік партиясын қолдауы мүмкін.
3. Парламенттік оппозиция осы Конституциялық заңның 12-бабының 4-тармағына сәйкес парламенттік тыңдау өткізуге бастама жасауға, сондай-ақ Парламент Мәжілісінің Регламентінде көзделген тәртіппен бір сессия ішінде кемінде екі рет үкімет сағатының күн тәртібін айқындауға құқылы.".
2-бап. Осы Конституциялық заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

О внесении дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов"
Конституционный закон Республики Казахстан от 2 июня 2020 года № 339-VІ ЗРК.
Статья 1. Внести в Конституционный закон Республики Казахстан от 16 октября 1995 года "О Парламенте Республики Казахстан и статусе его депутатов" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 21, ст.124; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст.78; 1999 г., № 4, ст.100; № 10, ст.342; 2006 г., № 23, ст.137; 2007 г., № 12, ст.83; 2013 г., № 17, ст.84; 2014 г., № 16, ст.89; 2017 г., № 12, ст.33) следующие дополнения:
1) статью 12 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Парламентская оппозиция вправе инициировать проведение парламентских слушаний не менее одного раза в течение одной сессии в порядке, предусмотренном Регламентом Мажилиса Парламента.";
2) в статье 34:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Руководителям фракций политических партий, а в случае их отсутствия либо по их уполномочию представителям фракций политических партий гарантируется право выступления на совместных заседаниях Палат Парламента, пленарных заседаниях Мажилиса Парламента, заседаниях постоянных комитетов, рабочих групп, парламентских слушаниях и иных мероприятиях.";
3) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Парламентское большинство и парламентская оппозиция
1. Парламентское большинство – политическая партия, получившая наибольшее число депутатских мандатов в Мажилисе Парламента.
2. Парламентская оппозиция – политическая партия или политические партии, представленные в Мажилисе Парламента и не входящие в парламентское большинство, выступающие, как правило, с иной, чем парламентское большинство, позицией по социально-экономическим и (или) общественно-политическим вопросам.
Парламентская оппозиция по отдельным вопросам может поддерживать партию парламентского большинства.
3. Парламентская оппозиция вправе инициировать проведение парламентских слушаний в соответствии с пунктом 4 статьи 12 настоящего Конституционного закона, а также определять повестку дня правительственного часа не менее двух раз в течение одной сессии в порядке, предусмотренном Регламентом Мажилиса Парламента.".
Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие с 1 января 2021 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ