"Қазақстан Республикасы Парламентiнiң комитеттерi мен комиссиялары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына парламенттік оппозиция мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 2 маусымдағы № 340-VI ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
1-бап. "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң комитеттерi мен комиссиялары туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 9, 94-құжат; 1999 ж., № 12, 398-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2015 ж., № 21-II, 130-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Палаталардың тұрақты комитеттерiнiң төрағалары, егер осы Заңда өзгеше белгіленбесе, Сенат, Мәжiлiс отырысында депутаттар арасынан ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы Палата депутаттары жалпы санының көпшiлiк даусымен сайланады.
Парламенттік оппозиция өз депутаттарының арасынан Парламент Мәжілісі тұрақты комитеттерінің төрағалары лауазымына кандидатуралар ұсынуға құқылы.
Парламент Мәжілісі тұрақты комитеттерінің бірінің төрағасы осы баптың бірінші бөлігінде көзделген тәртіппен парламенттік оппозициядан (ол бар болса) ұсынылған депутаттар арасынан сайланады.";
2) 19-бап мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Парламенттік оппозиция өз депутаттарының арасынан Парламент Мәжілісі тұрақты комитеттерінің хатшылары лауазымына кандидатуралар ұсынуға құқылы.
Парламент Мәжілісінің екі тұрақты комитетінің хатшысы осы баптың бірінші бөлігінде көзделген тәртіппен парламенттік оппозициядан (ол бар болса) ұсынылған депутаттар арасынан сайланады.
Осы Заңның 7-бабының үшінші бөлігіне және осы баптың үшінші бөлігіне сәйкес парламенттік оппозициядан ұсынылған депутаттар арасынан сайланған Парламент Мәжілісі тұрақты комитеттерінің төрағасы мен хатшылары Парламент Мәжілісінің әртүрлі тұрақты комитетіне сайланады.".
2-бап. Осы Заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

О внесении изменения и дополнений в Закон Республики Казахстан "О комитетах и комиссиях Парламента Республики Казахстан" по вопросам парламентской оппозиции
Закон Республики Казахстан от 2 июня 2020 года № 340-VI ЗРК.
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 7 мая 1997 года "О комитетах и комиссиях Парламента Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 9, ст.94; 1999 г., № 12, ст.398; 2009 г., № 8, ст.44; 2015 г., № 21-II, ст.130; 2017 г., № 16, ст.56) следующие изменение и дополнения:
1) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Председатели постоянных комитетов Палат избираются из числа депутатов открытым или тайным голосованием на заседании Сената, Мажилиса большинством голосов от общего числа депутатов Палаты, если иное не установлено настоящим Законом.
Парламентская оппозиция вправе выдвигать из числа своих депутатов кандидатуры на должности председателей постоянных комитетов Мажилиса Парламента.
Председатель одного из постоянных комитетов Мажилиса Парламента избирается из числа депутатов, выдвинутых от парламентской оппозиции (при ее наличии), в порядке, предусмотренном частью первой настоящей статьи.";
2) статью 19 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Парламентская оппозиция вправе выдвигать из числа своих депутатов кандидатуры на должности секретарей постоянных комитетов Мажилиса Парламента.
Секретари двух постоянных комитетов Мажилиса Парламента избираются из числа депутатов, выдвинутых от парламентской оппозиции (при ее наличии), в порядке, предусмотренном частью первой настоящей статьи.
Председатель и секретари постоянных комитетов Мажилиса Парламента, избранные из числа депутатов, выдвинутых от парламентской оппозиции, в соответствии с частью третьей статьи 7 настоящего Закона и частью третьей настоящей статьи, избираются в разные постоянные комитеты Мажилиса Парламента.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2021 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ