Қазақстан Республикасының кейбір конституциялық заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 176-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Конституциялық заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына конституциялық заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 6-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғарғы Сот Төрағасы сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынуы негiзiнде Жоғары Сот Кеңесімен келісу бойынша әрбiр аудандық сот үшiн судьялардың санын белгiлейдi.";
2) 9-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
3) 12-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
4) 14-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы алып тасталсын;
5) 16-баптың 1-тармағының 5) және 8) тармақшалары алып тасталсын;
6) 20-баптың 1-тармағының 9-1) және 9-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен штат саны лимитінің шегінде уәкілетті органның құрылымын және штат кестесін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келіседі;
9-2) Қазақстан Республикасының Президентіне уәкілетті органның басшысын тағайындау туралы ұсыну енгізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган басшысының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
7) 22-баптың 2-1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) судьялардың еңбегіне ақы төлеу шарттарын бекітеді;";
8) 29-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Судьяның кәсiптік мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiретiн аурулардың тiзбесi уәкілетті орган мен денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның бiрлескен нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi.";
9) 4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім. Сот әкімшілігі";
10) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Сот әкімшілігі
1. Қазақстан Республикасының Президенті құратын уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға құқықтық статистикалық құжатталған ақпаратты ұсынуды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые конституционные законы Республики Казахстан
Конституционный закон Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 176-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие конституционные законы Республики Казахстан:
1. В Конституционный закон от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
1) пункт 3 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3. Количество судей для каждого районного суда устанавливается Председателем Верховного Суда по согласованию с Высшим Судебным Советом на основании представления уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования (далее – уполномоченный орган).";
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 9 исключить;
3) подпункт 4) статьи 12 исключить;
4) подпункт 9) пункта 1 статьи 14 исключить;
5) подпункты 5) и 8) пункта 1 статьи 16 исключить;
6) подпункты 9-1) и 9-2) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"9-1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке согласовывает структуру и штатное расписание уполномоченного органа в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан;
9-2) вносит Президенту Республики Казахстан представление о назначении руководителя уполномоченного органа и в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должности заместителей руководителя уполномоченного органа;";
7) часть первую пункта 2-1 статьи 22 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) утверждает условия оплаты труда судей;";
8) пункт 2 статьи 29-1 изложить в следующей редакции:
"2. Перечень заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, устанавливается совместным нормативным правовым актом уполномоченного органа и уполномоченного органа в области здравоохранения.";
9) заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"Раздел 4. Судебное администрирование";
10) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Судебное администрирование
1. Организационно-правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, предоставление правовой статистической документированной информации уполномоченному органу в сфере правовой статистики и специальных учетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляются уполномоченным органом, образуемым Президентом Республики Казахстан.

2. Тиісті уәкілетті мемлекеттік орган және уәкілетті органның облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелері уәкілетті органның бірыңғай жүйесін құрайды.
3. Уәкілетті органның құзыреті Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін ережеде айқындалады.
4. Қазақстан Республикасының Президенті Жоғары Сот Кеңесімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының ұсынуымен уәкілетті органның басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
5. Уәкілетті органның басшысы уәкілетті органның және оның облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерінің құрылымын және штат кестесін Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен штат саны лимитінің шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітеді.
6. Уәкілетті органның қызметі Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Уәкілетті органның қызметкерлері мәртебесі, жалақы деңгейі, материалдық, қаржылық және әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз етудің өзге де жағдайлары бойынша Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тиісті қызметкерлеріне теңестіріледі.".
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы" 2007 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
6-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді және азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуге байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің басқа да түрлерін жүзеге асыру үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының мөрлерінде;".
3. "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына:
1) 1-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қор биржасы – Орталықта қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;";
2) 2-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасында сақтандыру, банктік қызметтер көрсету, исламдық қаржыландыру, қаржылық технологиялар, цифрлық активтер, электрондық коммерция және инновациялық жобалар нарығын дамыту;";
3) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Цифрлық активтер саласындағы реттеудің ерекше режимі
1. Цифрлық активтер ұғымы және олардың түрлері, сондай-ақ Орталықта цифрлық активтерді шығару (цифрлық майнингті қоспағанда), орналастыру, айналысқа жіберу, сақтау тәртібі мен шарттары Орталық актілерінде айқындалады.

2. Единую систему уполномоченного органа образуют соответствующие уполномоченный государственный орган и территориальные подразделения уполномоченного органа в областях, столице и городах республиканского значения.
3. Компетенция уполномоченного органа определяется положением, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.
4. Руководитель уполномоченного органа назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Верховного Суда Республики Казахстан по согласованию с Высшим Судебным Советом.
5. Структура и штатное расписание уполномоченного органа и его территориальных подразделений в областях, столице и городах республиканского значения утверждаются руководителем уполномоченного органа в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан.
6. Деятельность уполномоченного органа осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы.
7. Работники уполномоченного органа по статусу, уровню заработной платы, иным условиям материального, финансового и социально-бытового обеспечения приравниваются к соответствующим работникам Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.".
2. В Конституционный закон Республики Казахстан от 4 июня 2007 года "О государственных символах Республики Казахстан":
часть первую пункта 2 статьи 6 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) на печатях Государственной корпорации "Правительство для граждан" для осуществления государственной регистрации актов гражданского состояния и других видов государственных услуг, связанных с государственной регистрацией актов гражданского состояния;".
3. В Конституционный закон Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана":
1) подпункт 2) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2) фондовая биржа – юридическое лицо, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в Центре;";
2) подпункт 3) пункта 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"3) развитие в Республике Казахстан рынка страховых, банковских услуг, исламского финансирования, финансовых технологий, цифровых активов, электронной коммерции и инновационных проектов;";
3) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Особый режим регулирования в сфере цифровых активов
1. Понятие и виды цифровых активов, а также порядок и условия выпуска (за исключением цифрового майнинга), размещения, обращения, хранения цифровых активов в Центре определяются актами Центра.

2. Цифрлық активтер биржаларына қойылатын талаптар және оларды Орталықта лицензиялау тәртібі Орталық актілерінде айқындалады.
3. Цифрлық активтер биржалары ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін:
1) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығының көрсетілетін қызметтерін сатып алуға;
2) Ақпараттық қауіпсіздікті ұлттық үйлестіру орталығын және цифрлық активтер биржасына қызметтер көрсететін ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығын өз бетінше анықталған ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғалары туралы "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері мен ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингін жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде құлақтандыруға;
3) ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларын басқару жөніндегі саясатты және олардың қызметінің үздіксіздігін қамтамасыз ету жоспарын әзірлеуге және іске асыруға;
4) цифрлық активтер биржаларына Орталықтың актілерінде көзделген өзге де талаптарды сақтауға тиіс.
4. Цифрлық активтер биржалары тұтынушылардың мүддесін қорғау мақсатында жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алуға, иеленуге және олармен операциялар жасауға байланысты тәуекелдер туралы хабардар етуге міндетті.
5. Қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер биржасының және (немесе) цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар Орталық қатысушысының Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкімен өзара іс-қимыл жасау тәртібі мен тетіктері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Орталық актісінде айқындалады.
6. Цифрлық активтер биржалары есептілігінің тізбесі, оны ұсыну мерзімдері мен тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша Орталық актісінде айқындалады.";
4) 6-бапта:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Цифрлық активтер биржасын қоспағанда, Орталық қатысушылары Орталықтың аумағында мынадай қаржылық қызметтерді көрсетуден алған кірістері бойынша корпоративтік табыс салығын төлеуден 2066 жылғы 1 қаңтарға дейін босатылады:";
7-тармақ:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларын қолдану мақсаты үшін қор биржасының ресми тізімдеріндегі бағалы қағаздар деп Орталықтың қолданыстағы құқығына сәйкес айқындалған бағалы қағаздар түсініледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігі 3) тармақшасының ережелері Орталықтың, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мен салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен актісінде айқындалған өлшемшарттарға сәйкес биржада сауда-саттығы жүзеге асырылған бағалы қағаздар бойынша дивидендтерге қолданылады.";

2. Требования к биржам цифровых активов и порядок их лицензирования в Центре определяются актами Центра.
3. Для обеспечения информационной безопасности биржи цифровых активов должны:
1) приобрести услуги оперативного центра информационной безопасности в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан;
2) оповещать Национальный координационный центр информационной безопасности и оперативный центр информационной безопасности, оказывающий услуги бирже цифровых активов, о самостоятельно выявленных инцидентах информационной безопасности в порядке и сроки, которые определены правилами проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры;
3) разрабатывать и реализовывать политику по управлению инцидентами информационной безопасности и план обеспечения непрерывности их деятельности;
4) соблюдать иные требования, предусмотренные актами Центра к биржам цифровых активов.
4. Биржи цифровых активов в целях защиты интересов потребителей обязаны уведомлять физических и юридических лиц о рисках, связанных с покупкой, владением и совершением операций с необеспеченными цифровыми активами.
5. Порядок и механизмы взаимодействия биржи необеспеченных цифровых активов и (или) участника Центра, имеющего лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами с банком второго уровня Республики Казахстан, определяются актом Центра по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
6. Перечень, сроки и порядок представления отчетности бирж цифровых активов определяются актом Центра по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
4) в статье 6:
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Участники Центра, за исключением биржи цифровых активов, до 1 января 2066 года освобождаются от уплаты корпоративного подоходного налога по доходам, полученным от оказания на территории Центра следующих финансовых услуг:";
пункт 7:
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для целей применения подпунктов 1) и 3) части первой настоящего пункта под ценными бумагами, находящимися в официальных списках фондовой биржи, понимаются ценные бумаги, определенные в соответствии с действующим правом Центра.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Положения подпункта 3) части первой настоящего пункта применяются к дивидендам по ценным бумагам, по которым осуществлялись торги на бирже в соответствии с критериями, определенными совместным актом Центра, центрального уполномоченного органа по государственному планированию и государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.";

5) 12-баптың 3-тармағында:
5) тармақшадағы "Орталық" деген сөз "тұтынушылардың құқықтарын қорғауды, Орталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы актілерді әзірлейді, оларды жария талқылауға шығарады және оларды қабылдайды, сондай-ақ Орталық қатысушыларының оларды сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;".
2-бап. Осы Конституциялық заң:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын;
2) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 2) тармақшасын;
4) 2023 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 3) тармақшасын;
5) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

5) в пункте 3 статьи 12:
подпункт 5) после слова "осуществляет" дополнить словами "защиту прав потребителей,";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) разрабатывает акты в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, выносит их на публичное обсуждение и принимает их, а также осуществляет контроль и надзор за их соблюдением участниками Центра;".
Статья 2. Настоящий Конституционный закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев четвертого, пятого и шестого подпункта 4) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие со дня введения в действие Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";
2) абзацев второго и третьего подпункта 4) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
3) подпункта 2) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
4) подпункта 3) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 апреля 2023 года;
5) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2023 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ