Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту қоры туралы
Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 12 сәуірдегі Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 15 наурыздағы N 2120 Заң күшi бар Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентiнiң 15.03.1995 N 2120 Заң күшi бар Жарлығымен.
1-бап. Қордың негізгі мақсаттары мен міндеттері
Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту қоры - бұл тиімді әлеуметтік бағдарланған нарықтық экономиканы калыптастыру мен оның дүниежүзілік рыноктағы бәсекелестік қабылетін арттыруға бағытталған, жүзеге асырылып жатқан экономикалық реформаларды инвестициялық қолдау мақсатында құрылатын республикалық бюджет құрамындағы мемлекеттік қор.
Қордың негізгі міндеттері:
- экономиканы құрылымдық жағынан қайта бағдарлауды қамтамасыз ету мен қайта өңдеуші және ұқсатушы салаларды басым дамыту негізінде оның шикізаттық бағытын жою;
- республиканың экспорттық-өнеркәсіптік әлеуетін арттыру;
- экспорттық және импортты алмастыра алатын өндірістерді дамыту жөніндегі мемлекеттік бағдарламаларды жүзеге асыру;
- кен-металлургия, химия-орман және мұнай-газ кешендері кәсіпорындарын диверсификациялау және қорғаныс кәсіпорындарын конверсиялау;
- жаңа және жоғары технологиялар, техникалық құралдар мен материалдар жасау, оларды экономикаға тиімді енгізу;
- тұрғын үй рыногын жасау;
- тұтыну рыногын азық-түлікпен және халық тұтынатын тауарлармен молықтыру;
- жастар кәсіпкерлігі мен жеке кәсіпкерлікті қорғау және қолдау;
- инфрақұрылымдық салалар мен жалпымемлекеттік мәні бар және бүкіл экономиканың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін салаларды дамыту;
- әзірленген, бірақ пайдаланылмаған өндіргіш күштері бар аумақтардың дамуына жағдай жасау;
- республиканың дәрі-дәрмекке және жабдықтарға қажетін қанағаттандыру үшін медицина және дәрі жасау өнеркәсібінің жаңа кәсіпорындарын құру мен жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыру болып табылады.
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.07.1994 № 137-ХIII Заңымен.
2-бап. Қор қаражатының құралу кездері
Қор меншік түрлеріне қарамастан шаруашылық қызметпен айналысатын кәсіпорындар мен ұйымдар /залалдарын қоспағанда, жарғылық қордағы үлесi 30 процентке жетпейтiн шетел капиталын тартатын және Қазақстан Республикасының Үкiметiмен жасалған келiсiмдер мен контрактiлерге сәйкес пайдалы қазбаларды игеру мен өндiруге қатысатын кәсiпорындар/ өнімінің (жұмысының, қызметінің) өзіндік құнынан жыл сайын республикалық бюджетті бекіту кезінде белгіленетін мөлшерде жарна бөлу есебінен құралады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.07.1994 № 137-ХIII Заңымен.

О Фонде преобразования экономики Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 12 апреля 1993 года. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 15 марта 1995 г. N 2120 ~U962120
Статья 1. Основные цели и задачи Фонда
Фонд преобразования экономики Республики Казахстан - это государственный фонд в составе республиканского бюджета, создаваемый в целях инвестиционной поддержки осуществляемых экономических реформ, направленных на формирование эффективной социально-ориентированной рыночной экономики и повышение ее конкурентоспособности на мирном рынке.
Основными задачами Фонда являются:
- обеспечение структурной переориентации экономики и преодоление ее сырьевой направленности на основе приоритетного развития перерабатывающих и обрабатывающих отраслей;
- повышение экспортно-промышленного потенциала республики;
- осуществление государственных программ по развитию экспортных и импортозамещающих производств;
- диверсификация предприятий горно-металлургического, химико-лесного и нефтегазового комплексов и конверсия оборонных предприятий;
- создание новых и высоких технологий, технических средств и материалов, эффективное их внедрение в экономику;
- создание рынка жилья;
- насыщение потребителького рынка продовольствием и товарами народного потребления;
- защита и поддержка молодежного и частного предпринимательства;
- развитие инфраструктурных отраслей и отраслей, имеющих общегосударственное значение и обеспечивающих эффективное функционирование всей экономики;
- создание условий для развития территорий, обладающих подготовленными, но невостребованными производительными силами;
- создание новых и реконструкция действующих предприятий медицинской и фармацевтической промышленности для удовлетворения потребности республики в медикаментах и оборудовании.
Сноска. Статья 1 - с изменениями, внесенными Законом Республики Казахстан от 14 июля 1994 г.
Статья 2. Источники формирования средств Фонда
Фонд формируется за счет отчислений от себестоимости продукции (работ, услуг) предприятий и организаций (предприятий с привлечением иностранного капитала, доля которого в уставном фонде составляет менее 30 процентов, и участвующих в разработке и добыче полезных ископаемых в соответствии с заключенными с Правительством Республики Казахстан соглашениями и контрактами), занимающихся хозяйственной деятельностью независимо от форм собственности, в размерах, ежегодно определяемых при утверждении республиканского бюджета.
Сноска. Статья 2 - с изменениями, внесенными Законом Республики Казахстан от 14 июля 1994 г.