"Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы, Тәжiкстан Республикасы және Қытай Халық Республикасы арасындағы шекара ауданында әскери саладағы сенiмдi нығайту туралы Келiсiмдi бекiту туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы 1996 жылғы 24 желтоқсандағы N 57
1996 жылғы 26 сәуiрде Шанхайда қол қойылған Қазақстан
Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы, Тәжiкстан
Республикасы және Қытай Халық Республикасы арасындағы шекара
ауданында әскери саладағы сенiмдi нығайту туралы Келiсiм бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей
Федерациясы, Тәжiкстан Республикасы және Қытай Халық
Республикасы арасындағы шекара ауданда әскери саладағы
сенiмдi нығайту туралы
Келісім
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Бiрлескен Тарапты құраушы Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы, Тәжiкстан Республикасы және Қытай Халық Республикасы,
тату-тәттi көршiлестiк және достық ұзақ уақыттық қатынастарды қолдау мен дамыту бес мемлекет пен олардың халықтарының түпкiлiктi мүдделерiне қызмет ететiнiн ескере отырып,
бiр жағынан Қазақстан, Қырғызстан, Ресей, Тәжiкстан, екiншi жағынан, Қытай арасындағы шекара аудандағы (бұдан былай - шекара ауданы деп аталатын) қауiпсiздiктi нығайту, тыныштық пен тұрақтылықты сақтау азия-тынық мұхит аймағында бейбiтшiлiктi қолдауда қосылған маңызды үлес екенiне нық сенiмдi бола отырып,
өзара күш қолданбай немесе күшпен қоқан-лоққы көрсетпеу бiр жақты әскери басымдық алудан бас тартуды дәлелдей отырып,
1990 жылғы 24 сәуiрдегi Кеңес Социалистiк Республикалар Одағының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасы Үкiметiнiң арасындағы өзара қарулы күштердi қысқартудың және кеңес-қытай шекара ауданда әскери саладағы сенiмдi нығайтудың басқарушы қағидаттары туралы Келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
өзара қарулы күштердi қысқарту және шекара ауданда әскери саладағы сенiмдi нығайту туралы келiссөздерде Тараптар қол жеткiзген нәтижелерге сәйкес;
әскери салада сенiмдi нығайтуға және транспаренттiлiк деңгейiн көтеруге ұмтыла отырып,
төмендегiлер жөнiнде келiстi:
1-бап
Тараптар қарулы күштерiнiң құрамдас бөлiгi ретiнде шекара ауданда орналасқан Тараптардың қарулы күштерi екiншi Тарапқа шабуыл жасау үшiн пайдаланылмайды, екiншi Тарапқа қауiп төндiретiн және шекара ауданда тыныштық пен тұрақтылықты бұзатын қандай да бiр әскери iс-қимыл жүргiзбейдi.
2-бап
1. Тату-тәттi көршiлестiк пен достық қатынастарды дамыту, шекара ауданда ұзақ мерзiмдi тұрақтылық жағдайды сақтау, шекара ауданда әскери саладағы өзара сенiмдi нығайту мақсатында Тараптар төмендегi шараларды қабылдайды:
1.1. қарулы күштер мен шекара әскерiнiң (шекаралық бөлiмдердiң) келiсiлген құрамдас бөлiктерi туралы ақпараттармен алмасады;
1.2. екiншi Тарапқа қарсы бағытталған әскери жаттығулар жүргiзбейдi;
1.3. әскери жаттығулардың аумақтарын, географиялық шегiн және санын шектейдi;
1.4. төтенше ахуалға байланысты iрi ауқымды әскери iс-қимылдар мен әскерлердiң орнын ауыстырулары туралы мәлiмдейдi;
1.5. бiр жағынан, Қазақстан, Қырғызстан, Ресей, Тәжiкстан және екiншi жағынан, Қытай арасындағы шекара сызығының (бұдан былай "шекара сызығы" деп аталатын) екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймаққа әскер мен қару-жарақты уақытша енгiзу туралы мәлiмдейдi;
1.6. әскери жаттығуларға бақылаушыларды өзара шақырады;
1.7. ресей-қытай шекарасы Шығыс бөлiмi сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймаққа әскери-теңiз флоты әскери-теңiз күштерi ұрыс өзен кемелерiнiң уақытша кiруi туралы мәлiмдейдi;
1.8. қауiптi әскери iс-қимылдарды болдырмау шараларын қабылдайды;
1.9. түсiнiксiз ахуалдар жөнiнде сұрастырады;
1.10. шекара ауданда қарулы күштер мен шекара әскерi (шекара бөлiмдерi) әскери қызметшiлерiнiң арасындағы достық байланыстарды нығайтады және Тараптар келiскен сенiмнiң басқа шараларын жүзеге асырады.

О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан, Кыргызской Республикой, Российской Федерацией, Республикой Таджикистан и Китайской Народной Республикой об укреплении доверия в военной области в районе границы
3 А К О Н РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 24 декабря 1996 г. N 57-I
Ратифицировать Соглашение между Республикой Казахстан,
Кыргызской Республикой, Российской Федерацией, Республикой
Таджикистан и Китайской Народной Республикой об укреплении доверия
в военной области в районе границы, подписанное в Шанхае 26 апреля
1996 года.
Президент
Республики Казахстан
С О Г Л А Ш Е Н И Е
между Республикой Казахстан,
Кыргызской Республикой, Российской Федерацией,
Республикой Таджикистан и Китайской Народной Республикой
об укреплении доверия в военной области в районе границы
Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, Республика Таджикистан, составляющие Совместную Сторону, и Китайская Народная Республика, далее именуемые Сторонами,
считая, что поддержание и развитие долговременных отношений добрососедства и дружбы отвечают коренным интересам пяти государств и их народов;
будучи убежденными, что укрепление безопасности, сохранение спокойствия и стабильности в районе границы между Казахстаном, Кыргызстаном, Россией, Таджикистаном, с одной стороны, и Китаем, с другой стороны (далее именуемый - район границы), являются важным вкладом в поддержание мира в азиатско-тихоокеанском регионе;
подтверждая взаимное неприменение силы или угрозы силой, отказ от получения одностороннего военного превосходства;
руководствуясь Соглашением между Правительством Союза Советских Социалистических Республик и Правительством Китайской Народной Республики о руководящих принципах взаимного сокращения вооруженных сил и укрепления доверия в военной области в районе советско-китайской границы от 24 апреля 1990 года;
в соответствии с результатами, достигнутыми Сторонами на переговорах о взаимном сокращении вооруженных сил и укреплении доверия в военной области в районе границы;
стремясь к укреплению доверия и повышению уровня транспарентности в военной области,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Вооруженные силы Сторон, дислоцированные в районе границы, как составная часть вооруженных сил Сторон, не будут использоваться для нападения на другую Сторону, вести какую-либо военную деятельность, угрожающую другой Стороне и нарушающую спокойствие и стабильность в районе границы.
Статья 2
1. В целях развития отношений добрососедства и дружбы, сохранения в районе границы обстановки долговременной стабильности, укрепления взаимного доверия в военной области в районе границы Стороны предпринимают следующие меры:
1.1 - обмениваются информацией о согласованных компонентах вооруженных сил и пограничных войск (пограничных частей);
1.2 - не проводят военные учения, направленные против другой Стороны;
1.3 - ограничивают масштабы, географические пределы и количество войсковых учений;
1.4 - уведомляют о крупномасштабной военной деятельности и перемещениях войск, вызванных чрезвычайной ситуацией;
1.5 - уведомляют о временном вводе войск и вооружений в 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии границы между Казахстаном, Кыргызстаном, Россией, Таджикистаном, с одной стороны, и Китаем, с другой стороны (далее именуемую - линия границы);
1.6 - взаимно приглашают наблюдателей на войсковые учения;
1.7 - уведомляют о временном заходе боевых речных кораблей военно-морского флота/военно-морских сил в 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии Восточной части российско-китайской границы;
1.8 - принимают меры по предотвращению опасной военной деятельности;
1.9 - запрашивают о неясных ситуациях;
1.10 - укрепляют дружеские контакты между военнослужащими вооруженных сил и пограничных войск (пограничных частей) в районе границы и осуществляют другие согласованные Сторонами меры доверия.

2. Жоғарыда аталған шаралардың қолданылуы осы Келiсiмнiң тиiстi баптарында нақты анықталған.
3-бап.
1. Тараптар шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта орналасқан жаяу әскердiң, әскери-әуе күштерiнiң, әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскери авиациясының, шекара әскерiнiң жеке құрамының санына және қару-жарақтың негiзгi түрлерi мен әскери техника санына қатысты ақпаратпен алмасады.
Тараптар жоғарыда аталған ақпаратпен осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын Ақпарат алмасудың негiзгi санатына (қосымшаға сай) сәйкес алмасады.
2. Ақпарат төмендегi сипатта берiлетiн болады:
2.1. - осы Келiсiм күшiне енген күннен соң 60 күн өткеннен кейiн - Келiсiм күшiне енген күнге дейiнгi жағдай бойынша ақпарат;
2.2. - әрбiр жылдың 15 желтоқсанына дейiн - келесi жылдың 1 қаңтарына дейiнгi жағдай бойынша ақпарат.
3. Тараптардың осы Келiсiм ережелерiне сәйкес алмасатын және осы Келiсiмдi орындау барысында алатын ақпарат құпия болып табылады. Тараптардың ешқайсысы бұған екiншi Тараптың келiсiмiнсiз бұл ақпаратты жарияламайды, баспайды және үшiншi Тарапқа бермейдi. Осы Келiсiм қолданысы тоқтаған жағдайда Тараптар осы баптың бұл тармағының ережелерiн орындауды жалғастырады.
4-бап
1. Тараптар екiншi Тарапқа қарсы бағытталған әскери жаттығуларды жүргiзбейдi.
2. Тараптар шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта: ресей-қытай шекарасының шығыс бөлiгiнде 40 мыңнан астам адам, ресей-қытай шекарасының Батыс бөлiгiнде және Қазақстанның, Қырғызстанның және Тәжiкстанның Қытаймен шекарасында бiрлесе немесе жекелей 4 мыңнан астам адам немесе 50 әскери танк қатыса өткiзiлетiн әскери жаттығуларды жүргiзбейдi.
3. Тараптар ресей-қытай шекарасы Шығыс бөлiгi сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта 25 мыңнан астам адам қатысатын әскери жаттығуды жылына 1 рет қана жүргiзедi.
4. Шекара сызығының екi жағынан да 15 километрлiк аймақ шеңберiнде Тараптар бiр ғана полк ұрыс атыстарына қатысатын әскери жаттығуларды жүргiзе алады.
5. Шекара сызығының екi жағынан да 10 километрлiк аймақ шеңберiнде Тараптар шекара әскерiнен (шекара бөлiмдерiнен) басқа жаңа әскери бөлiмдердi орналастырмайды.
5-бап
1. Тараптар шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақтағы әскери iс-қимыл туралы мына төмендегiдей жағдайларда, егерде:
1.1. - 25 мыңнан астам адам қатысатын әскери жаттығулар жүргiзiлсе;
1.2. - шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақтың шегiнен тыс орналасқан, әскер 9 мың және одан да көп адам немесе 250 және одан да көп әскери танктер уақытша осы аймаққа енгiзiлетiн болса;
1.3. - шекара сызығының екi жағынан да 10 километрлiк географиялық аймаққа запастан шақырылатын жеке құрамның саны 9 мыңға жететiн болса немесе одан да көп болса мәлiмдейдi.

2. Применение вышеперечисленных мер конкретно определено в соответствующих статьях настоящего Соглашения.
Статья 3
1. Стороны обмениваются информацией относительно численности личного состава и количества основных видов вооружений и военной техники сухопутных войск, военно-воздушных сил, авиации войск противовоздушной обороны, пограничных войск (пограничных частей), дислоцированных в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы.
Стороны обмениваются вышеупомянутой информацией в соответствии с Основными категориями обмена информации, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения (согласно приложению).
2. Информация будет предоставляться следующим образом:
2.1 - через 60 дней после вступления в силу настоящего Соглашения - информация по состоянию на дату вступления Соглашения в силу;
2.2 - до 15 декабря каждого года - информация по состоянию на первое января следующего года.
3. Информация, которой Стороны обмениваются в соответствии с положениями настоящего Соглашения и получают в ходе выполнения настоящего Соглашения, является конфиденциальной. Ни одна из Сторон не разглашает, не публикует и не передает третьей стороне эту информацию без согласия на то другой Стороны. В случае прекращения действия настоящего Соглашения Стороны продолжают соблюдать положения данного пункта настоящей статьи.
Статья 4
1. Стороны не проводят военные учения, направленные против другой Стороны.
2. Стороны в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы не проводят войскового учения с количеством участников более: на Восточной части российско-китайской границы - 40 тысяч человек; на Западной части российско-китайской границы и на границе Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана с Китаем - 4 тысяч человек или 50 боевых танков по отдельности или совместно.
3. Стороны в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии Восточной части российско-китайской границы проводят войсковые учения с количеством участников более 25 тысяч человек не чаще одного раза в год.
4. В пределах 15-километровой зоны по обе стороны от линии границы Стороны могут проводить войсковые учения с участием в боевой стрельбе не более одного полка.
5. В пределах 10-километровой зоны по обе стороны от линии границы Стороны не размещают новых боевых частей, кроме пограничных войск (пограничных частей).
Статья 5
1. Стороны уведомляют о военной деятельности в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы в следующих случаях, когда:
1.1 - проводится войсковое учение с количеством участников более 25 тысяч человек;
1.2 - войска, размещенные за пределами 100-километровой географической зоны по обе стороны от линии границы, временно вводятся в эту зону в количестве 9 и более тысяч человек или 250 и более боевых танков;
1.3 - численность призываемого из запаса личного состава в 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии границы достигает или превышает 9 тысяч человек.

2. Тараптар шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта және осы аймақ шегiнен тыс кез келген уақытта 9 мың және одан да көп адам немесе 250 және одан да көп әскери танктер қатысумен өткiзiлетiн әскери жаттығулар туралы бiр-бiрiне ерiктi негiзде мәлiмдейдi.
3. Жоғарыда аталған әскери iс-қимыл туралы мәлiмдемелер жазбаша түрде дипломатиялық арналар арқылы ол басталғанға дейiн 10 күн бұрын берiледi. Мәлiмдемеде қатысатын жеке құрамның жалпы саны, полк дәрежесiндегi және одан да көп әскери құрылымдардың саны, әскери танктер, броняланған ұрыс машиналар, 122 мм және одан да үлкен калибрлi артиллериялық жүйелер, ұрыс ұшақтар, ұрыс тiкұшақтар, тактикалық ракеталардың ұшыру қондырғылар саны, сондай-ақ әскери iс-қимылдың мақсаты, мерзiмi, ауданы және басқару дәрежесi туралы мәлiметтер болады.
4. Егер бiр Тарап әскери iс-қимыл салдарынан екiншi Тарапқа зиян келтiруi мүмкiн болса немесе, егерде төтенше жағдай пайда болғанда 9 мың және одан да көп адамнан тұратын әскердiң орнын өзгерту немесе екiншi Тараптың жәрдемi қажет болса, онда ол бұл туралы екiншi Тарапқа уақытылы мәлiмдейдi.
6-бап
1. Шекара сызығының 100 километрлiк географиялық аймақта әскери жаттығу өткiзушi Тарап, егерде қатысушы әскер саны 35 мыңға жетсе немесе одан көп болса, екiншi Тараптың бақылаушыларын шақырады.
2. Шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта әскери жаттығулар өткiзушi Тараптар, егерде қатысушы әскери саны 25 мыңға жетсе немесе одан да көп болса, өзара екiншi Тараптың бақылаушыларын шақырады.
3. Шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта және осы аймақтың шегiнен тыс әскери жаттығулар өткiзушi Тараптар, егерде қатысушы әскер саны 13 мыңға жетсе немесе одан да көп болса немесе 300 және одан да көп әскери танк қатысатын болса, ерiктi негiзде екiншi Тараптың бақылаушыларын шақырады.
4. Осындай жаттығулардың басталуына 30 күн қалғанда шақырушы Тарап екiншi Тарапқа дипломатиялық арналар арқылы жазбаша түрде мыналарды:
4.1. жаттығулардың басталуы мен ұзақтығын және бақылау бағдарламасының жоспарлы ұзақтығын;
4.2. бақылаушылардың келу және кету күнi, уақыты және пунктiн;
4.3. көлiктiк және тұрмыс жағдайларын хабарлап шақыру жолдайды.
Шақырылушы Тарап бақылаушылардың көрсетiлген келу күнiнен 10 күн бұрын шақыруға жауап бередi. Егерде жауап шақырылушы Тараптан уақытылы келiп түспесе, онда бұл бақылаушылар жiберiлмейдi дегендi бiлдiредi.

2. Стороны на добровольной основе уведомляют друг друга о войсковых учениях с участием 9 и более тысяч человек или 250 и более боевых танков, проводимых в любое время в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы и за пределами этой зоны.
3. Уведомления о вышеназванной военной деятельности будут даваться в письменном виде по дипломатическим каналам не менее чем за 10 дней до ее начала.
В уведомлении содержатся сведения об общей численности задействованного личного состава, количестве воинских формирований уровня полка и выше, количестве боевых танков, боевых бронированных машин, артиллерийских систем калибра 122 мм и выше, боевых самолетов, боевых вертолетов, пусковых установок тактических ракет, а также о целях, сроках, районе военной деятельности и уровнях командования.
4. В случае, если одна из Сторон вследствие какой-либо военной деятельности может нанести ущерб другой Стороне или если при возникновении чрезвычайной ситуации потребуются перемещения войск количеством 9 и более тысяч человек или содействие другой Стороны, то она своевременно уведомляет об этом другую Сторону.
Статья 6
1. Сторона, проводящая войсковые учения в 100-километровой географической зоне от линии границы, приглашает наблюдателей от другой Стороны, если численность участвующих войск достигает или превышает 35 тысяч человек.
2. Стороны, проводящие войсковые учения в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы, взаимно приглашают наблюдателей от другой Стороны, если численность участвующих войск достигает или превышает 25 тысяч человек.
3. Стороны, проводящие войсковые учения в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы и за пределами этой зоны, на добровольной основе взаимно приглашают наблюдателей от другой Стороны, если численность участвующих войск достигает или превышает 13 тысяч человек или 300 и более боевых танков.
4. Приглашающая Сторона не менее чем за 30 дней до начала таких учений направляет другой Стороне по дипломатическим каналам приглашение в письменном виде, в котором сообщается:
4.1 - начало и продолжительность учений и планируемая продолжительность программы наблюдения;
4.2 - дата, время и пункт прибытия и убытия наблюдателей;
4.3 - средства для обеспечения наблюдения, предоставляемые наблюдателям;
4.4 - транспортные и бытовые условия.
Приглашенная Сторона дает ответ на приглашение не менее чем за 10 дней до указанной в нем даты прибытия наблюдателей. Если ответ от приглашенной Стороны не поступит своевременно, то это означает, что наблюдатели не направляются.

5. Шақырылушы Тарап бақыланатын әскери жаттығуларға саны 6-дан аспайтын бақылаушылар жiбере алады.
6. Шақырылушы Тарап өзiнiң бақылаушыларының көрсетiлген келу және кету пунктiне дейiнгi және керi қайту бойынша жол шығынын өзi өтейдi. Қабылдаушы Тарап бақылаушылардың өз аумағында болуына байланысты тиiстi шығындарды көтередi.
7. Шақырушы Тарап бақылаушыларға бақылау бағдарламасын, тиiстi материалдарды бередi және басқа жәрдем көрсетедi.
8. Бақылаушылар қабылдаушы Тараптың бақылаудың орны, маршруты және шегiне қатысты тиiстi ережелерiн орындауға мiндеттi.
7-бап
1. Тараптар әскери-теңiз флоты/әскери-теңiз күштерiнiң ұрыс өзен кемелерi (әскери іс-қимылды жүргiзуге арналған және ұрыс қарулану жүйесiмен қаруланған кеме, катер) шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймаққа уақытша төмендегi мақсаттарда:
1.1. зiлзала салдарын жою үшiн;
1.2. шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақ арқылы зиян келтiрмей өту үшiн кiре алады.
2. Ресей әскери-теңiз флотының ұрыс өзен кемелерi ресей-қытай шекара сызығының Шығыс бөлiгiндегi 100 километрлiк географиялық аймаққа төмендегi:
2.1. Хабаровск қаласының және Благовещенск қаласының кеме жөндеу заводтарында немесе басқа кеме жөндеу заводтарында жөндеу, жетiлдiру, қару-жарақты алып тастау, бөлшектерге бөлу және азаматтық бағытта қайта жарақтау;
2.2. Хабаровск қаласы мен Благовещенск қаласының ұлттық мерекелiк шараларына қатысу мақсатында уақытша кiре алады.
3. Шекара сызығының екi жағынан 100 километрлiк географиялық аймаққа жоғарыда көрсетiлмеген мақсаттарда әскери-теңiз флоты/әскери-теңiз күштерi ұрыс өзен кемелерiнiң уақытша кiруi Тараптардың алдын ала келiсуiнен кейiн ғана жүзеге асырылуы мүмкiн.
4. Шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймақта Тараптардың әрқайсысының әскери-теңiз флот/әскери-теңiз күштерiнiң ұрыс өзен кемелерiнiң бiр уақытта тұратын жалпы саны 4 бiрлiктен көп болмауы керек.
5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарын есепке ала отырып, осы Келiсiм күшiне енгеннен кейiн алты айдан кейiн Тараптар 7 тәулiк iшiнде дипломатиялық арналар бойынша немесе шекаралық өкiлдердiң жүйесi арқылы шекара сызығының екi жағынан да 100 километрлiк географиялық аймаққа әскери-теңiз флоты/әскери-теңiз күштерi ұрыс өзен кемелерiнiң уақытша кiруi туралы жазбаша түрде өзара мәлiмдеулерi керек. Төтенше жағдайларда әскери-теңiз флоты/әскери-теңiз күштерi ұрыс өзен кемелерiнiң аталған аймаққа уақытша кiруi екiншi Тарапты алдын ала мәлiмдеуден кейiн жүзеге асырылуы керек.

5. Приглашенная Сторона может направлять не более 6 наблюдателей на наблюдаемые войсковые учения.
6. Приглашенная Сторона несет транспортные расходы по проезду туда и обратно своих наблюдателей в указанный пункт прибытия и убытия. Принимающая Сторона несет соответствующие расходы, связанные с пребыванием наблюдателей на своей территории.
7. Приглашающая Сторона предоставляет наблюдателям программу наблюдения, соответствующие материалы и оказывает другое содействие.
8. Наблюдатели обязаны соблюдать соответствующие правила принимающей Стороны в отношении места, маршрута и пределов наблюдения.
Статья 7
1. Боевые речные корабли военно-морского флота/военно-морских сил Сторон (корабль, катер, предназначенные для ведения боевых действий и вооруженные системами боевого вооружения) могут временно заходить в 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии границы в следующих целях:
1.1 - ликвидации последствий стихийных бедствий;
1.2 - прохода через 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии границы без нанесения ущерба.
2. Российские боевые речные корабли Военно-морского флота могут временно заходить в 100-километровую географическую зону от линии Восточной части российско-китайской границы в следующих целях:
2.1 - для ремонта, модернизации, снятия вооружений, разделения на части и переоборудования для гражданского назначения на судоремонтных заводах г.Хабаровска и г.Благовещенска или на других судоремонтных заводах;
2.2 - для участия в национальных праздничных мероприятиях в г.Хабаровске и г.Благовещенске.
3. Временный заход боевых речных кораблей военно-морского флота/военно-морских сил в 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии границы с целями, не указанными выше, может осуществляться только после предварительного согласования Сторонами.
4. Общее количество боевых речных кораблей военно-морского флота/военно-морских сил каждой из Сторон, одновременно находящихся в 100-километровой географической зоне по обе стороны от линии границы, не должно превышать 4 единиц.
5. Через 6 месяцев после вступления в силу настоящего Соглашения Стороны, учитывая пункты 1 и 2 настоящей статьи, должны за 7 суток по дипломатическим каналам или по линии пограничных представителей в письменной форме взаимно уведомлять о временном заходе боевых речных кораблей военно-морского флота/военно-морских сил в 100-километровую географическую зону по обе стороны от линии границы. В случае чрезвычайных обстоятельств временный заход боевых речных кораблей военно-морского флота/военно-морских сил в указанную зону должен осуществляться после предварительного уведомления другой Стороны.

6. Мәлiмдемеде:
6.1. - уақытша кiру мақсаты;
6.2. - әскери-теңiз флоты/әскери-теңiз күштерi ұрыс өзен кемелерiнiң типi, бүйiр нөмiрлерi және саны;
6.3. - кiрудiң басталу және аяқталу күндерi;
6.4. - уақытша болу орны (географиялық аты мен географиялық координатасы) туралы мәлiметтер мазмұндалуы керек.
8-бап
1. Тараптар шекара ауданда қауiптi әскери iс-қимылды және оның салдарын болдырмауға бағытталған төмендегi шараларды қабылдайды:
1.1. - Тараптар қарулы күштерiнiң жеке құрамы шекара ауданда әскери iс-қимылды жүргiзу кезiнде сақтық бiлдiруi тиiс;
1.2. - әскердiң орын ауыстыруы, жаттығулар, ұрыс атыстары, кемелердiң жүзуi және ұшақтардың ұшуы кезiнде Тараптар бұл iс-қимылдардың қауiптi әскери қимылдарға ұласуын болдырмауға ұмтылады;
1.3. - Тараптардың бiреуiнiң лазердi қолдануына байланысты оның сәуле шашуынан екiншi Тараптың персоналы мен техникасы зиян шекпеуi тиiс;
1.4. - Тараптардың бiреуi өзiнiң басқару торабына радиокедергiлердi пайдалануы екiншi Тараптың персоналы мен техникасының зиян шегуiне келтiрмеуi тиiс;
1.5. - ұрыс атыстарымен жаттығуларды жүргiзу кезiнде екiншi Тарап аумағына оқтар, снарядтар, ракеталардың кездейсоқ түсуiн болдырмау және оның персоналы мен техникасына зиян келтiрмеу шаралары қабылданады.
2. Қауiптi әскери iс-қимылдардан болған қақтығыстар пайда болған жағдайда, Тараптар бұндай iс-қимылды тоқтату, ахуалды анықтау және зиянның орнын толтыру бойынша шаралар қабылдауға тиiс. Мемлекеттiң бiреуiнiң қауiптi әскери iс-қимылы нәтижесiнде пайда болған зиянның орын толтыруды бұл мемлекет жалпыға танымал қағидаттар мен халықаралық құқық нормаларына сәйкес жүзеге асырады.
Тараптар пайда болған мәселелердi консультация жолымен шешедi.
3. Тараптар әскери сипаттағы қауiптi қақтығыстар туралы (инцидент) хабарлаудың барлық мүмкiн әдiстерiн пайдаланады.
9-бап
1. Шекара ауданында түсiнiксiз ахуал пайда болған жағдайда немесе екiншi Тараптың Келiсiмдi орындалуына қатысты бiр Тараптың сұрақтары мен күмәндарына байланысты әрбiр Тарап екiншi Тарапқа сұратулармен шығу құқығына ие.
2. Пайда болатын сұрақтар мен күмәндарды шешу үшiн:
2.1. - сұратылушы Тарап 7 тәулiк iшiнде (шұғыл жағдайда 2 тәулiк iшiнде) екiншi Тараптан келiп түскен тиiстi сұратуға жауап беруге мiндеттi;
2.2. - екiншi Тараптың жауабын алғаннан кейiн сұратушы Тарапта бұрынғыша сұрақтар мен күмәндар қалатын болса, оның екiншi Тараптан тағы да қосымша түсiнiктер сұрауына немесе бұл мәселенi талқылау үшiн кездесу өткiзуге ұсыныс жасауына болады. Кездесу орны Тараптардың келiсуi бойынша анықталады.

6. В уведомлении должны содержаться сведения:
6.1 - цель временного захода;
6.2 - типы, бортовые номера и количество заходящих боевых речных кораблей военно-морского флота/военно-морских сил;
6.3 - дата начала и окончания захода;
6.4 - место временного пребывания (географическое наименование и географические координаты).
Статья 8
1. Стороны принимают следующие меры, направленные на предотвращение опасной военной деятельности и вызываемых ею последствий в районе границы:
1.1 - личный состав вооруженных сил Сторон должен проявлять осмотрительность при проведении военной деятельности в районе границы;
1.2 - при перемещении войск, учениях, боевых стрельбах, плавании кораблей и полетах самолетов Стороны стремятся не допускать перерастания этих действий в опасную военную деятельность;
1.3 - применение лазера одной из Сторон не должно его излучением причинять ущерб персоналу и технике другой Стороны;
1.4 - использование одной из Сторон радиопомех своим сетям управления не должно приводить к причинению ущерба персоналу и технике другой Стороны;
1.5 - при проведении учений с боевыми стрельбами принимаются меры по недопущению случайного попадания пуль, снарядов, ракет на территорию другой Стороны и нанесения ущерба ее персоналу и технике.
2. В случае возникновения инцидентов, вызванных опасной военной деятельностью. Стороны должны принимать меры по прекращению такой деятельности, прояснению ситуации и возмещению ущерба. Возмещение ущерба, возникшего в результате опасной военной деятельности одного из государств, осуществляется в этим государством в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права. Стороны решают возникшие допросы путем консультаций.
3. Стороны используют все возможные способы сообщения об опасных инцидентах военного характера.
Статья 9
1. В случае возникновения в районе границы неясной ситуации или в связи с вопросами и сомнениями одной Стороны в отношении соблюдения Соглашения другой Стороной каждая Сторона имеет право обратиться к другой Стороне с запросом.
2. Для разрешения возникающих вопросов и сомнений:
2.1 - запрашиваемая Сторона обязана в течение 7 суток (в экстренных ситуациях - в течение 2 суток) дать ответ на соответствующий запрос, поступивший от другой Стороны;
2.2 - в случае, если после получения от другой Стороны ответа у запрашивающей Стороны по-прежнему остаются вопросы и сомнения, она может вновь запросить дополнительные разъяснения от другой Стороны или предложить проведение встречи для обсуждения этого вопроса. Место встречи будет определяться по договоренности Сторон.

3. Түсiнiксiз жағдайға байланысты екiншi Тарапта пайда болатын сұрақтар мен күмәндарды болдырмау және шешу үшiн сұратылушы Тарап өзiнiң қалауы бойынша екiншi Тарапы оған қатысты сұрақтар мен күмәндар пайда болған ауданға шақыра алады.
Шақырылушы өкiлдердiң санын қоса есептегенде бұндай аудандарда
болуды жүргiзу шарттарын шақырушы Тарап анықтайды. Өз аумағында бұл
аудандарда болуларды жүргiзу бойынша шығындарды шақырушы Тарап
көтередi.
4. Жоғарыда көрсетiлген сұратулар мен оларға жауаптылар
дипломатиялық арналар бойынша берiледi.
10-бап
1. Тараптар шекаралас әскери округтерде қарулы күштер арасындағы
ынтымақтастықтың төмендегi нысандарын:
1.1. - әскери басшылардың өзара ресми визиттерiн;
1.2. - әскери делегациялар мен әртүрлi деңгейдегi мамандар
топтарының өзара танысу сапарларын;
1.3. - бақылаушыларды, ерiктi негiзде әскерлердiң және
басшылық-штабтың жаттығуларға өзара шақыруларын;
1.4. - әскери құрылыс, ұрыс дайындығы, сондай-ақ әскер өмiрi мен қызметi туралы материалдар және ақпараттармен алмасуды;
1.5. - құрылыста, әскердi азық-түлiкпен және киiм-кешекпен
қамтамасыз ету және басқа салаларда тыл органдарының
ынтымақтастығын;
1.6. - ерiктi негiзде ұлттық мерекелерге, мәдени шараларға және
спорт жарыстарға қатысу үшiн өзара шақыруларды;
1.7. - Тараптардың келiсуi бойынша ынтымақтастықтың басқа
нысандарын жүзеге асырады және дамытады.
2. Ынтымақтастықтың нақты жоспарларын Тараптар қарлы күштерiнiң
сыртқы байланыстар органдары келiседi.
11-бап
1. Тараптардың шекара әскерi (шекара бөлiмдерi) ынтымақтастықты
төмендегi бағыттар бойынша дамытады:
1.1. - барлық деңгейдегi шекара бөлiмдерi арасындағы байланыстарды орнату және дамыту, шекаралық ынтымақтастық мәселелерiн талқылау және шекаралық ынтымақтастыққа жәрдемдесетiн ақпараттармен алмасу;
1.2. - мемлекеттiк шекарада құқыққа қарсы iс-қимылды болдырмау, тыныштық пен тұрақтылықты қолдау бойынша консультациялар жүргiзу және келiсiлген шараларды жүзеге асыру;
1.3. - мемлекеттiк шекарада болуы мүмкiн қақтығыстар мен шиеленiстi ахуалды болдырмау;
1.4. - екiншi Тарапқа зиян келтiруi мүмкiн зiлзала, эпидемия, эпизоотий және т.б. жағдайда уақтылы мәлiмдеу және көмек көрсету;
1.5. - мемлекеттiк шекараны қорғау және шекара әскерiн (шекара бөлiмдерiн) дайындау тәжiрибесiмен алмасу;
1.6. - делегациялармен алмасу, мәдени, спорт алмасулары мен достық байланыстардың басқа түрлерiн дамыту.
2. Шекаралық әскер (шекаралық бөлiмдер) арасындағы ынтымақтастық бойынша нақты шаралар Тараптардың шекаралық ведомстволарымен келiсiледi.

3. Для устранения и разрешения вопросов и сомнений, возникающих у другой Стороны в связи с неясной ситуацией, запрашиваемая Сторона может по своему усмотрению пригласить другую Сторону посетить районы, в отношении которых возникли вопросы и сомнения.
Условия проведения таких посещений, включая количество приглашаемых представителей, определяются приглашающей Стороной. Расходы по проведению этих посещений на своей территории несет приглашающая Сторона.
4. Предусмотренные выше запросы и ответы на них будут передаваться по дипломатическим каналам.
Статья 10
1. Стороны осуществляют и развивают следующие формы сотрудничества между вооруженными силами в сопредельных военных округах:
1.1 - взаимные официальные визиты военных руководителей;
1.2 - взаимные ознакомительные поездки военных делегаций и групп специалистов различного уровня;
1.3 - взаимные приглашения на добровольной основе наблюдателей на войсковые и командно-штабные учения;
1.4 - обмен, опытом военного строительства, боевой подготовки, а также материалами и информацией о жизни и деятельности войск;
1.5 - сотрудничество органов тыла в строительстве, продовольственном и вещевом снабжении войск и в других областях;
1.6 - взаимные приглашения на добровольной основе для участия в национальных праздниках, культурных мероприятиях и спортивных соревнованиях;
1.7 - другие формы сотрудничества по согласованию Сторон.
2. Конкретные планы сотрудничества согласовываются органами внешних связей вооруженных сил Сторон.
Статья 11
1. Пограничные войска (пограничные части) Сторон развивают сотрудничество по следующим направлениям:
1.1 - установление и развитие контактов между пограничными частями всех уровней, обсуждение вопросов пограничного сотрудничества и обмен информацией, способствующей пограничному сотрудничеству;
1.2 - проведение консультаций и осуществление согласованных мероприятий по пресечению противоправной деятельности, поддержанию спокойствия и стабильности на государственной границе;
1.3 - предотвращение возможных инцидентов и конфликтных ситуаций на государственной границе;
1.4 - своевременное уведомление и оказание взаимной помощи в случае стихийных бедствий, эпидемий, эпизоотий и т.д., которые могут причинить ущерб другой Стороне;
1.5 - обмен опытом охраны государственной границы и подготовки пограничных войск (пограничных частей);
1.6 - обмен делегациями, развитие культурного, спортивного обменов и других видов дружественных контактов.
2. Конкретные мероприятия по сотрудничеству между пограничными войсками (пограничными частями) согласовываются пограничными ведомствами Сторон.

12-бап
Тараптардың шекара әскерi (шекара бөлiмдерi) шекараны
бұзушыларға адамгершiлiкке жатпайтын және дөрекi нысандағы шараларды
қолданбайды. Тараптар шекара персоналының қару қолдануы Тараптардың
iшкi заңдарымен және Қазақстанның, Қырғызстанның, Ресейдiң,
Тәжiкстанның Қытаймен тиiстi келiсiмдерiмен анықталады.
13-бап
Тараптардың келiсуi бойынша осы Келiсiмнiң орындалу барысын
талқылау үшiн сарапшылар кеңестерi өткiзiледi. Кеңестi өткiзу орны
кезекпен осы Келiсiмге қатысушы Тараптар мемлекеттерiнiң астаналары
болады.
14-бап
Осы Келiсiм Тараптың басқа мемлекеттерге қатысты бұрын қабылданған мiндеттерiне әсерiн тигiзбейдi және үшiншi елдер мен олардың мүдделерiне қарсы бағытталмаған.
15-бап
1. Осы Келiсiм шектеусiз мерзiмге жасалды және Тараптардың келiсуi бойынша өзгертiлуi немесе толықтырылуы мүмкiн.
2. Тараптардың әрқайсысы осы Келiсiмнiң қолданысын тоқтату құқығына ие. Осы Келiсiмнiң қолданысын тоқтатуға ниеттi Тарап өзiнiң шешiмi туралы екiншi Тарапты жазбаша түрде алты ай бұрын хабарландырады. Осы Келiсiм мұндай мәлiметтен кейiн алты айдан соң күшiн жояды.
3. Бiрлескен Тараптың әрбiр мемлекетiнiң осы Келiсiмнен шығуға құқы бар. Осы Келiсiмнен шығу ниетi бар. Бiрлескен Тараптың Мемлекетi алты ай бұрын өзiнiң шешiмi туралы жазбаша түрде екiншi Тарапқа мәлiмдейдi.
4. Осы Келiсiм Бiрлескен Тараптың ең болмағанда Келiсiмнен
шықпаған бiр мемлекетi мен Қытай Тарабы оның Тараптары болып
қалғанға дейiн күшiнде қалады.
16-бап
Тараптар Бiрлескен Тараптың барлық мемлекеттерiн қоса алғанда
осы Келiсiмнiң күшiне енуi үшiн қажеттi iшкi мемлекеттiк
процедураларды орындағаны туралы өзара бiр-бiрiн хабарландырады.
Осы Келiсiм жазбаша мәлiметтiң ең соңғысының алынуы күнiнен
бастап күшiне енедi.
1996 жылы 26 сәуiрде Шанхай қаласында бес данада, әрқайсысы орыс
және қытай тiлдерiнде жасалды, сондай-ақ барлық орыс және қытай
тiлдерiндегi мәтiндердiң күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасы үшiн       Қытай Халық Республикасы үшiн
Қырғыз Республикасын үшiн
Ресей Федерациясы үшiн
Тәжiкстан Республикасы үшiн
Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы,
Ресей Федерациясы, Тәжiкстан Республикасы және
Қытай Халық Республикасы арасындағы шекара
ауданда әскери саладағы сенiмдi нығайту туралы
Келiсiмге
Қосымша
Ақпаратпен алмасудың негiзгi санаттары
1. Тараптар әрбiр Тараптың оның өтуi туралы пiкiрiне сәйкес шекара сызығының екi жағынан перпендикуляр бойынша бойлай 100 километрлiк географиялық аймақта орналасқан жеке құрамның штаттық саны, жаяу әскердiң, әскери әуе-күштерiнiң, әуе шабуылына қарсы әскер авиациясының, шекара әскерiнiң (шекара бөлiмдерiнiң) қару-жарағы мен әскери техникасының саны туралы ақпаратпен алмасады. Ақпаратпен алмасу осы Қосымшаның 1-Кестесi және 2-Кестесiнде келтiрiлген нысандар бойынша жүзеге асырылады.

Статья 12
Пограничные войска (пограничные части) Сторон не применяют негуманных и грубых форм обращения с нарушителями границы. Применение оружия пограничным персоналом Сторон определяется внутренним законодательством Сторон и соответствующими соглашениями Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана с Китаем.
Статья 13
По согласованию Сторон проводятся совещания экспертов для обсуждения хода выполнения настоящего Соглашения. Местом проведения совещаний будут поочередно столицы государств Сторон настоящего Соглашения.
Статья 14
Настоящее Соглашение не затрагивает ранее принятых Сторонами обязательств по отношению к другим государствам и не направлено против третьих стран и их интересов.
Статья 15
1. Настоящее Соглашение заключается на неограниченный срок и может быть изменено или дополнено по согласию Сторон.
2. Каждая из Сторон имеет право прекратить действие настоящего Соглашения. Сторона, намеревающаяся прекратить действие настоящего Соглашения, не менее чем за шесть месяцев уведомляет в письменной форме другую Сторону о своем решении. Настоящее Соглашение утрачивает силу через шесть месяцев после такого уведомления.
3. Каждое государство Совместной Стороны имеет право выйти из настоящего Соглашения. Государство Совместной Стороны, намеревающееся выйти из настоящего Соглашения, не менее чем за шесть месяцев уведомляет в письменной форме другую Сторону о своем решении.
4. Настоящее Соглашение остается в силе до тех пор, пока его Сторонами остаются хотя бы одно государство Совместной Стороны, не вышедшее из Соглашения, и Китайская Сторона.
Статья 16
Стороны взаимно уведомляют друг друга о выполнении Сторонами,
включая все государства Совместной Стороны, внутригосударственных
процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты последнего из
письменных уведомлений.
Совершено в Шанхае 26 апреля 1996 года в пяти экземплярах,
каждый на русском и китайском языках, причем все тексты на русском и
китайском языках имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ                      ЗА КИТАЙСКУЮ НАРОДНУЮ
КАЗАХСТАН                          РЕСПУБЛИКУ
ЗА КЫРГЫЗСКУЮ
РЕСПУБЛИКУ
ЗА РОССИЙСКУЮ
ФЕДЕРАЦИЮ
ЗА РЕСПУБЛИКУ
ТАДЖИКИСТАН
Приложение
к Соглашению между Республикой
Казахстан, Кыргызской Республикой,
Российской Федерацией, Республикой
Таджикистан и Китайской Народной
Республикой об укреплении доверия в
военной области в районе границы
Основные категории обмена информацией
1. Стороны обмениваются информацией о штатной численности личного состава, количестве вооружений и военной техники сухопутных войск, военно-воздушных сил, авиации войск противовоздушной обороны, пограничных войск (пограничных частей), дислоцированных в географической зоне на глубину в 100 километров по перпендикуляру по обе стороны от линии границы в соответствии с мнением каждой Стороны о ее прохождении. Обмен информацией осуществляется по формам, приведенным в Таблице 1 и Таблице 2 настоящего Приложения.

2. Ақпарат алмасу санаттары болып:
2.1. - "жеке құрам" жаяу әскерде, әскери әуе күштерiнде, әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерi авиациясының және шекара әскерiнде (шекара бөлiмдерiнде) қызмет атқарушы, iс жүзiнде әскери қызметтегi жеке құрамды бiлдiредi;
2.2. - "шекара әскерi (шекара бөлiмдерi)" шекара арқылы өткiзу пунктiнде шекаралық бақылауды жүзеге асырушы бөлiмдер мен бөлiмшелердi есептемегенде, мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiнде мiндеттердi орындаушы бөлiмдер мен бөлiмшелердi бiлдiредi;
2.3. - "ұрыс танкi" ойлы-қырлы жерлерде жоғары жүру қабiлетi бар және бронялы қорғаны бар, 75 мм-ден кем емес калибрлi пушкамен қаруланған, 360 градусқа бұрылу бұрышы бар, броняланған және басқа нысаналарды бұзуға қабiлеттi өзi жүретiн броняланған ұрыс машинасын бiлдiредi;
2.4. - "броняланған ұрыс машинасы" жоғары жүру қабiлетiне және бронялық қорғанға ие, шапшаң ұрыс қимылдарын жүргiзушi атқыштар бөлiмшесiн тасымалдауға арналған шынжыр табанды және дөңгелектi ұрыс машинасын бiлдiредi. Броняланған ұрыс машинасына бронетранспортерлар мен жаяу әскердiң ұрыс машиналары жатады;
2.5. - "артиллериялық жүйелер" - 122 мм және одан үлкен калибрлi тiркелетін және өзi жүретiн артиллериялық қаруды бiлдiредi. 122 мм және одан да үлкен калибрлi артиллериялық жүйелерге пушкiлер, гаубицалар, пушкiлер мен гаубицалар мүмкiндiктерi бiрiктiрiлген зеңбiректер, мина атқылаушылар мен дүркiндете атудың реактивтiк жүйелерi жатады;
2.6. - "тактикалық ракеталардың ұшыру қондырғылары" - 500 км қашықтыққа дейiнгi ракеталарды ұстауға, ұшыруға дайындауға және ұшыруға арналған құрылғыны бiлдiредi;
2.7. - "ұрыс ұшағы" - оперативтi тактикалық тереңдiктi нысаналарды жоюда қолданылатын, басқарылатын және басқарылмайтын ракеталармен, бомбалармен, пулеметтермен, авиациялық пушкiмен және басқа қарумен жарақталған ұшақты бiлдiредi. "Ұрыс ұшағына" үйретудiң бастапқы кезiнде пайдаланылатын оқу-жаттығу ұшақтары жатпайды;
2.8. - "әуе барлауының және РЭК ұшағы" - әуе барлауын жүргiзу және радиоэлектрондық күрес үшiн арналған, арнайы құрастырылған (қайта жабдықталған) және аппаратурамен жабдықталған ұшақты бiлдiредi;
2.9. - "ұрыс тiкұшағы" жер үстi және әуе нысаналарын жоюға арналған, қаруланған айналмалы қанатты ұшу аппаратын бiлдiредi. "Ұрыс тiкұшағына" соққы беру тiкұшақтары мен ұрысты қамтамасыз ету тiкұшақтары жатады:
а) "соққы беру тiкұшағы" танкiге қарсы "әуе-жер" немесе
"жер-әуе" кластағы басқарылатын ракеталарды қолдануға жабдықталған
және ату мен қаруды нысаналауды басқару бойынша кешендi жүйемен
жабдықталған тiкұшақты бiлдiредi;
б) "ұрысты қамтамасыз ету тiкұшағы" пулеметпен, пушкiмен,
басқарылмайтын ракеталармен, бомбалармен немесе бомбалық
кассеталармен қаруланған және нысаналарды жою және басу сияқты ұрыс
тапсырмаларын орындай алатын тiкұшақты бiлдiредi.
1-Кесте
Жеке құрамның штаттық саны туралы
ақпаратпен алмасу
_________________________________________________________________
Қарулы күштердiң      |Жеке құрамның штаттық саны (мың адам.)
(әскер түрi) түрi    |
_________________________________________________________________
|   жалпы     |  Шығыс   |   Батыс
|             | учаскеде |  учаскеде
_________________________________________________________________
Жаяу әскер               |             |          |
_________________________________________________________________
Әскери-әуе күштерi       |             |          |
_________________________________________________________________
Әуе шабуылына қарсы      |             |          |
қорғаныс әскерiнiң       |             |          |
авиациясы                |             |          |
_________________________________________________________________
Барлығы:                 |             |          |
_________________________________________________________________
Шекара әскерi (шекара    |             |          |
бөлiмдер)                |             |          |
_________________________________________________________________
2-Кесте
Қару-жарақ пен әскери техника саны
туралы ақпаратпен алмасу
_________________________________________________________________
Қару-жарақ пен әскери техника|  Қару-жарақ пен әскери
санаттары (типтерi)       |   техника саны (бiрлiк)
_________________________________________________________________
|   жалпы  |   Шығыс  |   Батыс
|          |  учаскеде|  учаскеде
_________________________________________________________________
Ұрыс танктерi                  |          |          |
_________________________________________________________________
Бронялы ұрыс машиналары        |          |          |
_________________________________________________________________
122 мм және одан да үлкен      |          |          |
калибрлi артиллериялық жүйелер |          |          |
_________________________________________________________________
Тактикалық ракеталардың ұшырғы |          |          |
қондырғылары                   |          |          |
_________________________________________________________________
Ұрыс ұшақтары                  |          |          |
_________________________________________________________________
Әуе барлауы және РЭК ұшақтары  |          |          |
_________________________________________________________________
Ұрыс тiкұшақтары               |          |          |
_________________________________________________________________
Шекара әскерiнiң (шекара       |          |          |
бөлiмдерiнiң) бронялы ұрыс     |          |          |
машиналары                     |          |          |
_________________________________________________________________
Шекара әскерiнiң (шекара       |          |          |
бөлiмдерiнiң) ұрыс тiкұшақтары |          |          |
_________________________________________________________________

2. Категориями обмена информацией являются:
2.1 - "личный состав" означает находящийся на действительной военной службе личный состав, проходящий службу в сухопутных войсках, военно-воздушных силах, авиации войск противовоздушной обороны и пограничных войсках (пограничных частях);
2.2 - "пограничные войска (пограничные части)" означает части и подразделения, выполняющие задачи по охране государственной границы, исключая части и подразделения, осуществляющие пограничный контроль в пунктах пропуска через границу;
2.3 - "боевой танк" означает самоходную бронированную боевую машину, обладающую высокой проходимостью на пересеченной местности и броневой защитой, вооруженную пушкой калибра не менее 75 мм, имеющей угол поворота 360 градусов, способной поражать бронированные и другие цели;
2.4 - "боевая бронированная машина" означает гусеничную или колесную боевую машину, обладающую высокой проходимостью и броневой защитой, предназначенную для транспортировки стрелкового отделения для ведения мобильных боевых действий. К боевым бронированным машинам относятся бронетранспортеры и боевые машины пехоты;
2.5 - "артиллерийские системы" означает буксируемые и самоходные артиллерийские орудия калибра 122 мм и выше. К артиллерийским системам калибра 122 мм и выше относятся пушки, гаубицы, орудия, сочетающие свойства пушек и гаубиц, минометы и реактивные системы залпового огня;
2.6 - "пусковая установка тактических ракет" означает устройство, предназначенное для содержания, подготовки к пуску и пуска ракет с дальностью до 500 км;
2.7 - "боевой самолет" означает самолет, оснащенный управляемыми и неуправляемыми ракетами, бомбами, пулеметами, авиационными пушками и другим вооружением, применяемым для поражения целей в оперативно-тактической глубине. "Боевой самолет" не включает учебно-тренировочные самолеты, используемые на начальном этапе обучения;
2.8 - "самолет воздушной разведки и РЭБ" означает самолет, специально сконструированный (переоборудованный) и оснащенный аппаратурой, предназначенной для ведения воздушной разведки и радиоэлектронной борьбы;
2.9 - "боевой вертолет" означает вооруженный винтокрылый летательный аппарат, предназначенный для поражения наземных и воздушных целей. К "боевым вертолетам" относятся ударные вертолеты и вертолеты боевого обеспечения:
а) "ударный вертолет" означает вертолет, оснащенный для
применения противотанковых управляемых ракет, управляемых ракет
класса "воздух-земля" или "воздух-воздух" и оборудованный
комплексной системой по управлению стрельбой и наведению оружия.
б) "вертолет боевого обеспечения" означает вертолет,
вооруженный пулеметом, пушкой, неуправляемыми ракетами, бомбами или
бомбовыми кассетами и способный выполнять такие боевые задачи, как
поражение и подавление целей.
Таблица 1
Обмен информацией о штатной численности
личного состава
--------------------------------------------------------------------
Вид вооруженных! Штатная численность личного состава (тыс.чел.)
сил (род войск)!----------------------------------------------------
!    общая     !  на Восточном   !  на Западном
!              !    участке      !    участке
--------------------------------------------------------------------
Сухопутные
войска
Военно-
воздушные силы
Авиация войск
противовоздушной
обороны
Итого:
Пограничные
войска
(пограничные
части)
--------------------------------------------------------------------
Таблица 2
Обмен информацией о количестве вооружений
и военной техники
--------------------------------------------------------------------
Категории (типы) !      Количество вооружений и военной техники
вооружений и     !                  (в единицах)
военной техники  !--------------------------------------------------
!     общее     !   на Восточном   !  на Западном
!               !     участке      !  участке
--------------------------------------------------------------------
Боевые танки
Боевые
бронированные
машины
Артиллерийские
системы калибра
122 мм и выше
Пусковые установки
тактических ракет
Боевые самолеты
Самолеты воздушной
разведки и РЭБ
Боевые вертолеты
Боевые
бронированные
машины
пограничных войск
(пограничных частей)
Боевые вертолеты
пограничных войск
(пограничных частей)
--------------------------------------------------------------------