Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Банкроттық туралы" Заң күшi бар Жарлығының күшi жойылды деп тану және Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1997 жылғы 21 қаңтар N 68
1-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Банкроттық туралы" 1995 жылғы 7 сәуiрдегi N 2173 U952173_ Заң күшi бар Жарлығының (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 29-құжат; N 15-16, 109-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
2-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 24 желтоқсанда K941000_ қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi (жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; N 24, 174-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 277-құжат);
1) 49-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Егер заңды тұлға жөнiнде осы баптың 1-тармағында белгiленген тәртiп бойынша оны тарату туралы шешiм қабылданып, оның мүлкiнiң құны несие берушiлердiң талаптарын қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болса, ондай заңды тұлға банкроттық туралы заңдарда белгiленген тәртiппен таратылуы мүмкiн";
2) 51-баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екiншi кезекте - несие берушiлердiң қамтамасыз ету сомасы шегiнде таратылатын банкроттың мүлкiн кепiлге салып қамтамасыз еткен мiндеттемелерi жөнiндегi талаптары қанағаттандырылады;
3) үшiншi кезекте - еңбек шарты бойынша жұмыс iстейтiн адамдардың еңбегiне ақы төлеу және авторлық шарттар бойынша сыйақылар төлеу жөнiндегi есеп айырысу жүргiзiледi;
2), 3) және 4) тармақшалар тиiсiнше 3), 4) және 5) тармақшалар болып есептелсiн;
3) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Банкроттық
Банкроттық - соттың шешiмiмен танылған немесе несие берушiлердiң келiсiмi негiзiнде соттан тыс тәртiппен ресми хабарланған борышкердiң оны таратуға негiз болып табылатын дәрменсiздiгi.
Борышкердiң - жеке кәсiпкердiң немесе заңды тұлғаның ақшалай мiндеттемелер бойынша несие берушiлердiң талаптарын қанағаттандыра алмауы, еңбек шарты бойынша жұмыс iстейтiн адамдармен еңбегiне ақы төлеу жөнiнде есеп айырыса алмауы, сондай-ақ бюджетке және бюджеттен тыс қорларға мiндеттi төлемдердi өзiне тиесiлi мүлiк есебiнен қамтамасыз ете алмайтын қабiлетсiздiгi оның дәрменсiздiгi деп түсiнiледi";
4) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:

О признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О банкротстве" и внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 68-1
Статья 1. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 7 апреля 1995 года N 2173 "О банкротстве" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 29; N 15-16, ст. 109).
Статья 2. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; N 24, ст. 174; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 277):
1) статью 49 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Если стоимость имущества юридического лица, в отношении которого в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи, принято решение о ликвидации, недостаточна для удовлетворения требований кредиторов, такое юридическое лицо может быть ликвидировано в порядке, установленном законодательством о банкротстве";
2) подпункты 2) и 3) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"2) во вторую очередь - удовлетворяются требования кредиторов по обязательствам, обеспеченным залогом имущества ликвидируемого банкрота в пределах суммы обеспечения;
3) в третью очередь - производятся расчеты по оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, и по выплате вознаграждений по авторским договорам;";
подпункты 2), 3) и 4) считать соответственно подпунктами 3),
4) и 5);
3) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Банкротство
Банкротство - признанная решением суда или официально объявленная во внесудебном порядке на основании соглашения с кредиторами несостоятельность должника, являющаяся основанием для его ликвидации.
Под несостоятельностью понимается неспособность должника - индивидуального предпринимателя или юридического лица - удовлетворить требования кредиторов по денежным обязательствам, произвести расчеты по оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, а также обеспечить обязательные платежи в бюджет и внебюджетные фонды за счет принадлежащего ему имущества.";
4) статью 53 изложить в следующей редакции:

"53-бап. Банкрот деп тану
1. Банкроттық ерiктi түрде немесе мәжбүр етi тәртiбiмен танылуы мүмкiн.
2. Банкроттықты ерiктi түрде тану борышкердiң сотқа берген өтiнiшi негiзiнде не борышкердiң өз банкроттығын несие берушiлермен келiсiм негiзiнде соттан тыс тәртiппен ресми жариялауы арқылы жүзеге асырылады.
3. Мәжбүр ету тәртiбiмен банкрот деп тану несие берушiнiң, ал заң актiлерiнде көзделген жағдайларда өзге де адамдардың сотқа өтiнiш беруi негiзiнде жүзеге асырылады";
5) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Банкроттық туралы iстер жөнiндегi оңалту рәсiмi
Төлем қабiлетi жоқ борышкерге оның таратылуына жол бермеу мақсатымен төлем қабiлетiн қалпына келтiруге бағытталған, заңға қайшы келмейтiн кез-келген шаралар қолданылуы мүмкiн.
Аталған шаралар оңалту рәсiмi шеңберiнде iске асырылады, оны жүзеге асырудың тәртiбi мен мерзiмi банкроттық туралы заңдармен белгiленедi";
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Z952200_ Заң күшi бар Жарлығы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24,
162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж.,
N 8-9, 236-құжат);
9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 40) тармақшамен
толықтырылсын:
"40) банкроттық рәсiмдерiнде төлем қабiлетi жоқ борышкердiң
мүлкi мен iстерiн басқару жөнiндегi қызмет".
3. 1963 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақ КСР Заңымен бекiтiлген
Қазақ КСР Азаматтық iс жүргiзу кодексi (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi мен
Үкiметiнiң Жаршысы, 1964 ж., N 2, 1988 ж., N 2, 19-құжат; N 15,
148-құжат; N 16, 159-құжат; 1990 ж., N 11, 110-құжат; 1991 ж., N 28,
373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж.,
N 11-12, 294-құжат; N 24, 597-құжат; 1993 ж., N 8, 161-құжат; N 17,
419, 424-құжаттар; 1995 ж., N 23, 140-құжат);
II бөлiм мынадай мазмұндағы 33-1-тараумен толықтырылсын:
"33-1-тарау. Банкроттық туралы iстердi қарау
278-1-бап. Банкроттық туралы iстердi қарау
Банкроттық туралы iстердi сот азаматтық сот iсiн жүргiзудiң
жалпы ережелерi бойынша банкроттық туралы заңдарда белгiленген
ерекшелiктермен қарайды".
Қазақстан Республикасының
Президентi

"Статья 53. Признание банкротства
1. Признание банкротства возможно в добровольном или принудительном порядке.
2. Признание банкротства в добровольном порядке осуществляется на основании заявления должника в суд либо путем официального объявления должника о своем банкротстве во внесудебном порядке на основании соглашения с кредиторами.
3. Признание банкротства в принудительном порядке осуществляется на основании заявления в суд кредитора, а в случаях, предусмотренных законодательными актами, и иных лиц."
5) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Реабилитационная процедура по делам о банкротстве
К неплатежеспособному должнику могут быть применены любые не противоречащие законодательству меры, направленные на восстановление его платежеспособности с целью предотвращения ликвидации.
Указанные меры реализуются в рамках реабилитационной процедуры, порядок и сроки осуществления которой определяются законодательством о банкротстве.".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 17 апреля 1995 г., N 2200 "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14. ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236):
пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктом 40) следующего содержания:
"40) деятельность по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства.".
3. В Гражданский процессуальный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 28 декабря 1963 года (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1964 г., N 2; 1988 г., N 2, ст. 19; N 15, ст. 148; N 16, ст. 159; 1990 г., N 11, ст. 110; 1991 г., N 28, ст. 373; Ведомости Верховного Совета
Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 294; N 24, ст. 597;
1993 г., N 8, ст. 161; N 17, ст. 419, 424; 1995 г., N 23, ст, 140):
дополнить раздел II главой 33-1 следующего содержания:
"Глава 33-1. Рассмотрение дел о банкротстве
Статья 278-1. Рассмотрение дел о банкротстве
Дела о банкротстве рассматриваются судом по общим правилам
гражданского судопроизводства с особенностями, установленными
законодательством о банкротстве.".
Президент
Республики Казахстан