Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1997 жылғы 6 наурыз N 82. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2004.07.07. N 576 Заңымен
Осы Заң Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлардың құқықтық мәртебесiн айқындайды, оларды құру ерекшелiктерiн белгiлеп, қызметiн реттейдi.
Инвестициялық қорлар инвесторлардың бағалы қағаздар рыногындағы құқықтарын қорғау және ақшаны тарту мен кейiннен олардың бағалы қағаздарға диверсификациялық инвестициялау арқылы инвестициялау қаупiн төмендету мақсатымен құрылып, жұмыс iстейдi.
ЕСКЕРТУ. Кiрiспе өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
I тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Инвестициялық қор ұғымы
1. Акционерлiк қоғам нысанында құрылатын және тартылған қаражатты кейiннен бағалы қағаздарға диверсификациялық инвестициялау мақсатында өз акцияларын шығару мен ашық орналастыру арқылы ақшаны тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға инвестициялық қор деп танылады. <*>
2. Осы баптың 1-тармағында аталған қызмет тек қана инвестициялық қорларға тән болып табылады. Кез келген заңды тұлғаның мазмұны мен бағыттары бойынша осы баптың 1-тармағында аталған қызметке сай келетiн қызметтi осы Заңның нормаларымен реттелуге тиiс.
Активтерiндегi өзге эмитенттердiң эмиссиялық бағалы қағаздарының құны оның таза активтерi құнының қырық процентiне тең инвестициялық қор ретiнде тiркелмеген акционерлiк қоғамның бағалы қағаздарды одан әрi сатып алу жөнiндегi операцияларды жүзеге асыруға құқығы жоқ. <*>
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 1-бап толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 1-бап өзгердi - Қазақстан Республикасының 2003.05.16. N 416  Заңымен.
2-бап. Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қорлар
қызметiнiң заңдық негiзi
Инвестициялық қорлар туралы заңдар осы Заңнан, Қазақстан Республикасы Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiнен, сондай-ақ бағалы қағаздардың шығарылуы мен оның айналысы саласындағы қатынастарды реттейтiн мемлекеттiк органның (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
II тарау. Қазақстан Республикасында инвестициялық қорлардың құрылуы мен қызметi
3-бап. Инвестициялық қорды құру және оның
қызметiн ұйымдастыру
1. Инвестициялық қордың құрылуы мен қызметi осы Заңда көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының заңдарында акционерлiк қоғамдар үшiн көзделген тәртiп бойынша жүзеге асырылады. <*>
2. Инвестициялық қор акциялары белгiлi бiр инвестициялық қордың бағалы қағаздар портфелiне кiретiн акционерлiк қоғамдарды басқаруға қатысуға құқылы. Мемлекеттiк органдар мен өзге де тұлғалар инвестициялық қордың сол инвестициялық қор портфелiндегi бағалы қағаздар эмитенттерiн басқаруға қатысу жөнiндегi заңдарда белгiленген құқықтарын шектей алмайды және осы құқықтар бұзылған жағдайда олар кәсiпкерлiк қызметке заңсыз араласқаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.

ОБ ИНВЕСТИЦИОННЫХ ФОНДАХ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Закон Республики Казахстан от 6 марта 1997 г. N 82. Утратил силу - Законом РК от 7 июля 2004 г. N 576 (Z040576).
Сноска. Утратил силу Законом РК от 07.07.2004 № 576.
Настоящий Закон определяет правовой статус инвестиционных фондов в Республике Казахстан, устанавливает особенности создания и регулирует их деятельность.
Инвестиционные фонды создаются и действуют с целью защиты прав инвесторов на рынке ценных бумаг и снижения рисков инвестирования посредством привлечения и последующего диверсифицированного инвестирования денег в ценные бумаги.
Сноска. Внесены изменения - Законом РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_ .
Глава I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Понятие инвестиционного фонда
1. Инвестиционным фондом признается юридическое лицо, которое создается в форме акционерного общества и осуществляет деятельность по привлечению денег посредством выпуска и открытого размещения собственных акций с целью последующего диверсифицированного инвестирования привлеченных средств в ценные бумаги.
2. Деятельность, указанная в пункте 1 настоящей статьи, является исключительной для инвестиционных фондов. Деятельность любых юридических лиц, совпадающая по содержанию и направлениям с деятельностью, указанной в пункте 1 настоящей статьи, должна регулироваться нормами настоящего Закона.
Акционерное общество, не зарегистрированное как инвестиционный фонд, в активах которого стоимость эмиссионных ценных бумаг иных эмитентов равна сорока процентам стоимости его чистых активов, не вправе осуществлять операции по дальнейшему приобретению ценных бумаг.
Сноска. В статью 1 внесены изменения - Законами РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_ ; от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_ ; от 16 мая 2003 г. N 416 .
Статья 2. Законодательная основа деятельности инвестици- онных фондов в Республике Казахстан
Законодательство об инвестиционных фондах состоит из настоящего Закона, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также нормативных правовых актов государственного органа, регулирующего отношения в области выпуска и обращения ценных бумаг (далее - уполномоченный орган).
Глава II. СОЗДАНИЕ И ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ИНВЕСТИЦИОННЫХ
ФОНДОВ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
Статья 3. Создание и организация деятельности инвестиционного фонда
1. Создание и деятельность инвестиционного фонда осуществляются в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан для акционерных обществ, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Законом.
2. Инвестиционный фонд имеет право на участие в управлении акционерными обществами, акции которых входят в портфель ценных бумаг данного инвестиционного фонда. Государственные органы и иные лица не могут ограничивать установленные законодательством права инвестиционного фонда по участию в управлении эмитентами тех ценных бумаг, которые находятся в портфеле данного инвестиционного фонда, и в случае нарушений этих прав несут ответственность за незаконное вмешательство в предпринимательскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Инвестициялық қордың басқару органдарының құрылымы мен құзыретi Қазақстан Республикасының шаруашылық серiктестiктер туралы заңдарымен белгiленедi. Инвестициялық қордың басқару органдарының қосымша құзыретi осы Заңмен белгiленедi.
4. Кез келген заңды және жеке тұлғалар инвестициялық қордың акционерлерi бола алады.
5. Инвестициялық қор Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес филиалдар мен өкiлдiктер құра алады.
ЕСКЕРТУ. 3-бап өзгердi - Қазақстан Республикасының 2003.05.16. N 416  Заңымен.
4-бап. Инвестициялық қорлардың үлгiлерi
1. Акционерлермен өзара қатынастарына қарай инвестициялық қорлар:
өзi эмиссиялаған акцияларды осы Заңмен белгiленген баға және ережелер бойынша акционерлерден сатып алуға мiндеттi ашық инвестициялық қор - өзара қорға;
акционерлер қорынан өзi эмиссиялаған акцияларды сатып алуға мiндеттi емес жабық инвестициялық қор - инвестициялық компанияға бөлiнедi.
2. Инвестициялық қордың жарғысында инвестициялық қордың үлгiсi: ашық немесе жабық екенi көрсетiлуге тиiс.
Инвестициялық қор Қазақстан Республикасы заңдарында белгiленген тәртiппен қордың үлгiсiн өзгертуге құқылы.
5-бап. Инвестициялық қордың жарғылық қоры
1. Инвестициялық қордың жарғылық қоры мемлекеттiк тiркеу кезiнде:
а) инвестициялық компанияға арналған есеп айырысу көрсеткiштерiнiң отыз мыңнан;
б) өзара қорға арналған есеп айырысу көрсеткiштерiнiң елу мыңнан кем болмауға тиiс.
2. Инвестициялық қордың жарғылық капиталын қалыптастыру ерекшелiктерiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
6-бап. Инвестициялық қордың атауы
1. Инвестициялық қордың атауына оның үлгiсiне қарай "өзара қор" немесе "инвестициялық компания" деген сөздер енгiзiлуге тиiс.
2. Инвестициялық қордың атауы оның қандай да болсын әкiмшiлiк-аумақтық құрылымдарға, министрлiктерге, ведомстволарға немесе қоғамдық бiрлестiктерге жататындығын бiлдiрмеуге немесе танытпауға тиiс.
7-бап. Инвестициялық декларация
1. Инвестициялық декларация инвестициялық қор мен оның басқарушысының инвестициялық қызметiне негiз болатын негiзгi құжат болып табылады.
Инвестициялық декларация инвестициялаудың мақсаттары, стратегиясын, бағыттарын, әр алуан түрдегi бағалы қағаздар бойынша бағалы қағаздар портфелiн диверсификациялау, инвестициялық қор қызметiн шектеу нормаларын белгiлейдi.
Инвестициялық қордың инвестициялық декларация мазмұнын бұза отырып бағалы қағаздар портфелiн жасауға құқығы жоқ.
2. Өзара қордың инвестициялық декларациясында бұған қоса бағалы қағаздар портфелiнiң өтiмдiлiгi жөнiндегi шектеу болуға тиiс. Өзара қордың бағалы қағаздар портфелiне тиiстi мәмiле жасалар кезде орын алып отырған, бағасы олардың рыноктық құнының он процентiнен аспайтын мөлшерде төмендеген кезде, он күннен аспайтын мерзiмде сатуға болатын бағалы қағаздар ғана енгiзiлуi мүмкiн.

3. Структура и компетенция органов управления инвестиционным фондом определяются законодательством Республики Казахстан о хозяйственных товариществах. Дополнительная компетенция органов управления инвестиционным фондом устанавливается настоящим Законом.
4. Акционерами инвестиционного фонда могут быть любые юридические и физические лица.
5. Инвестиционный фонд может создавать филиалы и представительства в соответствии с законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В статью 3 внесены изменения - от 16 мая 2003 г. N 416 .
Статья 4. Типы инвестиционных фондов
1. В зависимости от взаимоотношений с акционерами инвестиционные фонды делятся на:
взаимный фонд - открытый инвестиционный фонд, который обязан выкупать эмитированные им акции у акционеров фонда по цене и на условиях, установленных настоящим Законом;
инвестиционную компанию - закрытый инвестиционный фонд, который не обязан выкупать эмитированные им акции у акционеров фонда.
2. Устав инвестиционного фонда должен содержать указание о типе инвестиционного фонда: открытый или закрытый.
Инвестиционный фонд вправе изменить тип фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 5. Уставный фонд инвестиционного фонда
1. Уставный фонд инвестиционного фонда на момент государственной регистрации должен составлять не менее:
а) тридцати тысяч расчетных показателей для инвестиционной компании;
б) пятидесяти тысяч расчетных показателей для взаимного фонда.
2. Особенности формирования уставного фонда инвестиционного фонда определяются уполномоченным органом.
Статья 6. Наименование инвестиционного фонда
1. В наименование инвестиционного фонда в зависимости от его типа должны быть включены слова: "Взаимный фонд" или "Инвестиционная компания".
2. Наименование инвестиционного фонда не должно означать или подразумевать его принадлежности к каким-либо административно-территориальным образованиям, министерствам, ведомствам или общественным объединениям.
Статья 7. Инвестиционная декларация
1. Инвестиционная декларация является основным документом, лежащим в основе инвестиционной деятельности инвестиционного фонда и его управляющего.
Инвестиционная декларация определяет цели, стратегию, направления инвестирования, нормы диверсификации портфеля ценных бумаг по различным видам ценных бумаг, ограничения деятельности инвестиционного фонда.
Инвестиционный фонд не вправе формировать портфель ценных бумаг в нарушение содержания инвестиционной декларации.
2. Инвестиционная декларация взаимного фонда дополнительно должна содержать ограничение по ликвидности портфеля ценных бумаг. В портфель ценных бумаг взаимного фонда могут входить только те ценные бумаги, реализация которых возможна в срок, не превышающий десяти дней при снижении цены не более чем на десять процентов их рыночной стоимости, имеющей место на момент совершения соответствующей сделки.

3. Инвестициялық декларацияны инвестициялық қордың құрылтай жиналысы әзiрлеп, бекiтедi.
8-бап. Инвестициялық қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы
1. Инвестициялық қор акционерлерi жалпы жиналысының айрықша құзыретiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген ережелерге қоса мыналар жатады:
а) инвестициялық қордың үлгiсiн өзгерту туралы шешiм қабылдау;
б) инвестициялық декларацияға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiм қабылдау;
в) инвестициялық қордың басқарушысымен бағалы қағаздар портфелiн басқару туралы жасасқан шартты бекiту;
г) инвестициялық қордың басқарушысымен жасасқан шартқа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiм қабылдау;
д) инвестициялық қордың басқарушысымен жасасқан шартты мерзiмiнен бұрын бұзу туралы шешiм қабылдау;
е) бағалы қағаздардың тiркеушiсiмен және кастодианымен жасасқан шартты бекiту;
ж) инвестициялық қордың басқармасы директорлар кеңесi мен мүшелерiне сыйақы төлеудiң шектi мөлшерiн белгiлеу.
2. Өзара қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы осы баптың 1-тармағында белгiленген құзыретке қосымша директорлар кеңесiнiң ұсынысы бойынша осы өзара қор акцияларын аралық сатып алу iсiн жүзеге асыру кезiнде өтiнiм жинау жүзеге асырылатын есептi кезеңдердiң ұзақтығын белгiлейдi.
3. Осы қордың басқарушысын қоспағанда, басқа акционер немесе ол уәкiлдiк берген өзге де адам инвестициялық қор акционерiнiң жалпы жиналысындағы өкiлi бола алады.
ЕСКЕРТУ. 8-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
9-бап. Инвестициялық қордың директорлар кеңесi
1. Инвестициялық қор директорлар кеңесiнiң құзыретiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген ережелердi қоспағанда:
а) басқарушысымен бағалы қағаздар портфелiне басқару туралы шарт жасасу;
б) инвестициялық қордың өзге де барлық тұлғалармен қатынастарын орнату, өзгерту және тоқтату, оның iшiнде тәуелсiз тiркеушiмен және кастодианмен шарт жасасу;
в) инвестициялық қордың бағалы қағаздар портфелiн басқаруға байланысты қызметтi жүзеге асырудың кез келген мәселелерi бойынша инвестициялық қордың басқарушысынан ақпарат талап ету және оны алу;
г) басқарушы қызметiнiң нәтижелерi туралы жалпы жиналыс бекiткен жыл сайынғы есептердi, сондай-ақ инвестициялық қордың қызметi мен қаржылық жағдайына қатысты өзге де ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында үнемi жариялап отыру жатады;
2. Өзара қор директорлар кеңесi осы баптың 1-тармағында белгiленген құзыретке қосымша оның акцияларын сатып алу процесiнде өзара қордың таза активтерiнiң құнын күнделiктi бағалап отыруды қамтамасыз етедi.

3. Инвестиционная декларация разрабатывается и утверждается учредительным собранием инвестиционного фонда.
Статья 8. Общее собрание акционеров инвестиционного фонда
1. К исключительной компетенции общего собрания акционеров инвестиционного фонда, помимо установленных законодательством Республики Казахстан положений, относятся:
а) принятие решения о преобразовании типа инвестиционного фонда;
б) принятие решения о внесении изменений и дополнений в инвестиционную декларацию;
в) утверждение договора с управляющим инвестиционным фондом об управлении портфелем ценных бумаг;
г) принятие решения о внесении изменений и дополнений в договор с управляющим инвестиционным фондом;
д) принятие решения о досрочном расторжении договора с управляющим инвестиционным фондом;
е) утверждение договора с регистратором и кастодианом ценных бумаг;
ж) установление предельного размера вознаграждения членам совета директоров и правления инвестиционного фонда.
2. Общее собрание акционеров взаимного фонда дополнительно к компетенции, установленной в пункте 1 настоящей статьи, по предложению совета директоров устанавливает продолжительность учетных периодов, в течение которых осуществляется сбор заявок при осуществлении интервальных выкупов акций данного взаимного фонда.
3. Представителем акционера инвестиционного фонда на общем собрании может быть другой акционер либо иное уполномоченное им лицо, за исключением управляющего данным фондом.
Сноска. В статью 8 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Статья 9. Совет директоров инвестиционного фонда
1. К компетенции совета директоров инвестиционного фонда, помимо установленных законодательством Республики Казахстан положений, относятся:
а) заключение договора с управляющим об управлении портфелем ценных бумаг;
б) установление, изменение и прекращение отношений инвестиционного фонда со всеми иными лицами, в том числе заключение договора с регистратором и кастодианом;
в) требование и получение от управляющего инвестиционным фондом информации по любым вопросам осуществления деятельности, связанной с управлением портфелем ценных бумаг инвестиционного фонда;
г) регулярная публикация в средствах массовой информации утвержденных общим собранием ежегодных отчетов о результатах деятельности управляющего, а также иной информации, касающейся деятельности и финансового состояния инвестиционного фонда.
2. Совет директоров взаимного фонда дополнительно к компетенции, установленной в пункте 1 настоящей статьи, обеспечивает осуществление ежедневной оценки стоимости чистых активов взаимного фонда в процессе выкупа его акций.

3. Инвестициялық қордың басқарушысы (оның уәкiлеттi өкiлi) директорлар кеңесi шешiмдерiн қабылдау кезiнде басқарма мәжiлiстерiне шешушi дауыс құқығынсыз қатысады.
4. Уәкiлеттi орган мен инвестициялық қордың басқарушысына инвестициялық қор директорлар кеңесiнiң құрамы туралы ақпаратты директорлар кеңесi мүшелерiнiң сайланған кезiнен не сол директорлар кеңесi құрамында қандай да бiр өзгерiстер жасалған кезден бастап он төрт күннен аспайтын мерзiм iшiнде мiндеттi түрде берiледi.
5. <*>
ЕСКЕРТУ. 9-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
10-бап. Инвестициялық қордың бағалы қағаздары
1. Инвестициялық қор акциялар шығарылымы арқылы ақша тартады.<*>
2. Инвестициялық қордың барлық акциялары атаулы жай акциялар болып табылады.
3. Инвестициялық қорлар акцияларын шығару, тiркеу және оларды орналастыру тәртiбi мен ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заңдарымен және уәкiлеттi органының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi. <*>
ЕСКЕРТУ. 10-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 10-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 10-бап өзгердi - Қазақстан Республикасының 2003.05.16. N 416  Заңымен.
11-бап. Өзара қордың өз акцияларын сатып алуы және сатуы
1. Өзара қордың акцияларды сатып алуы жарғылық капиталдың тiркелген мөлшерiн толық төленгеннен кейiн жүзеге асырылады.
2. Акциялар өзара қордың таза активтерiнiң құнын есептеу негiзiнде белгiленген баға бойынша сатып алынады. Өзара қор акцияларының құнын есептеу өзара қордың таза активтерiнiң құны мен оның сол кездегi айналыстағы акцияларының жалпы санының арақатынасын айқындауға негiзделедi. Өзара қордың таза активтерiнiң құнын есептеу әдiстемесi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленедi.
3. Акцияларды сатып алу акцияларды сатып алуға өтiнiм берiлген кезден бастап он күннен кешiктiрiлмей жүзеге асырылады.
4. Өзара қор акцияларының белгiленген сату бағасын бiр күннiң iшiнде өзгертуге болмайды.
5. Өзара қордың акцияларды сатып алуы осы қор акционерлерiнiң акцияларды сатып алуға берген өтiнiмi негiзiнде жүзеге асырылады.
Өзара қор өзiнiң акцияларын сатып алуға өтiнiм берiлген күннiң соңындағы жай-күйi бойынша айқындалатын бағамен сатып алуға тиiс. Өзара қор акционерiнiң өзара қордың өзiне тиесiлi акцияларын сатып алуға бұрын берген өтiнiмiнен бас тартуға құқығы жоқ.
6. Сатып алынатын акциялардың бағасы, ұзақтығын директорлар кеңесiнiң ұсынысы бойынша сол өзара қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы белгiлейтiн белгiлi бiр есептi кезең iшiнде сатып алуға (аралық сатып алу) берiлген барлық өтiнiмдер алынғаннан кейiн белгiленуi мүмкiн. Аталған есептi кезеңдердiң ұзақтығы 60 күннен кем болмауы керек.

3. Управляющий инвестиционным фондом (его уполномоченный представитель) участвует в заседаниях совета директоров без права решающего голоса при принятии решений советом директоров.
4. Информация о составе совета директоров инвестиционного фонда в обязательном порядке предоставляется в уполномоченный орган и управляющему инвестиционным фондом в течение срока, не превышающего четырнадцати дней с момента избрания членов совета директоров либо осуществления каких-либо иных изменений в составе данного совета директоров.
Сноска. В статью 9 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Статья 10. Ценные бумаги инвестиционного фонда
1. Инвестиционный фонд привлекает деньги посредством выпуска акций.
2. Все акции инвестиционного фонда являются именными простыми акциями.
3. Порядок и особенности выпуска, регистрации акций инвестиционных фондов и их размещения определяются законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Сноска. В статью 10 внесены изменения - Законами РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_ ; от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_ ; от 16 мая 2003 г. N 416 .
Статья 11. Выкуп и продажа взаимным фондом собственных акций
1. Выкуп акций взаимным фондом осуществляется после полной оплаты зарегистрированного размера уставного капитала.
2. Выкуп акций производится по цене, установленной на основании расчета стоимости чистых активов взаимного фонда. Расчет стоимости акций взаимного фонда основывается на определении соотношения стоимости чистых активов взаимного фонда и общего количества его акций, находящихся в данный момент в обращении. Методика расчета стоимости чистых активов взаимного фонда определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Выкуп акций осуществляется не позднее десяти дней с момента подачи заявки на выкуп акций.
4. Установленная цена на продажу акций взаимного фонда не может изменяться в течение одного дня.
5. Выкуп акций взаимным фондом осуществляется на основании подачи акционерами данного фонда заявок на выкуп акций.
Взаимный фонд должен выкупать свои акции по цене, определяемой по состоянию на конец рабочего дня, в течение которого были поданы заявки на выкуп. Акционер взаимного фонда не вправе отказаться от ранее поданной заявки на выкуп принадлежащих ему акций взаимного фонда.
6. Цена на выкупаемые акции может устанавливаться после получения всех заявок на выкуп за определенный учетный период, продолжительность которого устанавливается общим собранием акционеров данного взаимного фонда по предложению совета директоров (интервальные выкупы). Продолжительность указанных учетных периодов не может быть менее 60 дней.

7. Өзара қор акцияларын сатып алу процесiнде өзара қордың таза активтерiн оның жарғылық капиталының тiркелген бастапқы мөлшерiнен кемiтуге жол бермеуге болмайды.
8. Өзара қордың акцияларын сатуы оның таза активтерi құнының негiзiнде айқындалатын баға бойынша уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 11-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
12-бап. Инвестициялық қордың бағалы қағаздар шығарылымы
проспектiсiнiң мазмұнына қойылатын қосымша
талаптар <*>
Акционерлiк қоғамдардың бағалы қағаздар шығарылымы проспектiсiнiң мазмұнына Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында қойылатын талаптардан басқа, инвестициялық қор акциялары шығарылымының проспектiсi мынадай мәлiметтердi:
а) инвестициялық қордың инвестициялық декларациясының мазмұнын;
б) бухгалтерлiк есеп жөнiндегi заңдардың талаптарына сәйкес қаржылық ақпаратты;
в) инвестициялық қордың басқарушысы, кастодианы, тiркеушiсi және басқармасының төрағасы кем екенiн көрсетудi;
г) инвестициялық қордың басқарушысымен, кастодианмен және тiркеушiмен жасасқан шарттарында айтылған елеулi ережелердi, соның iшiнде тараптардың мiндеттерiн, олардың жауапкершiлiгiн, өзара құқықтары мен мiндеттерiн, шарттардың қолданылу мерзiмдерiн, сыйақылар мен көрсетiлген қызмет ақысын төлеудiң мөлшерi мен шарттарын көрсетудi қамтуға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 12-бап өзгердi - Қазақстан Республикасының 2003.05.16. N 416  Заңымен.
13-бап. Инвестициялық қорлардың қызметiн шектеу
1. Инвестициялық қордың:
а) акциялардан басқа бағалы қағаздардың өзге де түрлерiн шығаруға;
б) алты айдан астам мерзiмге инвестициялық қордың тұрақты негiзде түрде есептелетiн таза активтерi құнының он процентiнен асатын мөлшерiнде банктерден заем қаражатын тартуға;
в) қабылдау шарттары мен тәртiбi, сондай-ақ олардың болу мақсаттары инвестициялық қордың жарғысына және Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетiн мiндеттемелерi өзiне қабылдауға;
г) бiр эмитенттiң бағалы қағаздары болып табылатын эмиссиялық бағалы қағаздары инвестициялық қордың өзiнiң таза активтерiнен:
өзара қор үшiн он процент;
инвестициялық компания үшiн жиырма процент мөлшерiнде инвестициялауға;
д) аффилиирленген тұлғалардың бағалы қағаздарын сатып алуға;
е) инвестициялық қор тиiстi шарттар жасасқан кастодиан мен тiркеушiнiң бағалы қағаздарын сатып алуға;
ж) кез келген әдiспен заемдар беруге;
з) өздерiне тиесiлi бағалы қағаздарды қайтып сатып алу мiндеттемесi шарттарымен сатуға;
и) маржа бойынша кез келген бағалы қағаздарды сатып алуға;
к) инвестициялық қорға тиесiлi емес бағалы қағаздарды сату туралы ("қысқа мерзiмдi сату"), сондай-ақ эмиссиялық емес бағалы қағаздарды сатып алу туралы шарттар жасасуға;
л) кез келген түрде кепiлдiк беруге, бағалы қағаздармен жеке таза активтер құнының он процентiнен аспайтын мөлшерде кепiлдiк мәмiлелерiн жасасуға;
м) инвестициялық қорлардың қосылған және/немесе бiрiккен реттерiн қоспағанда, өзге де инвестициялық қорлардың акцияларын сатып алуға және олардың өз активтерiнде болуына;
н) инвестициялық қордың мүлкiне байланысты, сол қордың аффилиирлендiрiлген тұлғаларымен мәмiлелер жасасуға;
о) инвестициялық қордың еншiлес кәсiпорындарын құруға;
п) өз акцияларын сату мен сатып алудың пирамидалық схемасын пайдалануға;
р) инвестициялық қордың акциялары бойынша кiрiстер кепiлi немесе уәдесi бар ақпаратты жариялауға;
с) инвестициялық қордың "алтын акциясын" тағайындауға;
т) материалдық өндiрiс пен сауда саласында бағалы қағаздар мен қаржы құралдарын қоспағандағы өзге де мүлiкпен қызметтi жүзеге асыруға құқығы бар.

7. В процессе выкупа акций взаимным фондом недопустимо уменьшение чистых активов взаимного фонда менее первоначально зарегистрированного размера его уставного капитала.
8. Продажа акций взаимного фонда производится по цене, определяемой на основании стоимости его чистых активов в порядке, установленном уполномоченным органом.
Сноска. В статью 11 внесены изменения - Законами РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_ ; от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_ .
Статья 12. Дополнительные требования к содержанию про- спекта выпуска ценных бумаг инвестиционного фонда
Помимо требований действующего законодательства Республики Казахстан к содержанию проспекта выпуска ценных бумаг акционерных обществ проспект выпуска акций инвестиционного фонда должен включать следующие сведения:
а) содержание инвестиционной декларации инвестиционного фонда;
б) финансовую информацию в соответствии с требованиями законодательства по бухгалтерскому учету;
в) указание на то, кто является управляющим, кастодианом, регистратором и председателем правления инвестиционного фонда;
г) существенные условия, содержащиеся в заключенных инвестиционным фондом договорах с управляющим, кастодианом и регистратором, включающие в себя перечисление функций сторон, их ответственности, взаимных прав и обязанностей, указание сроков действия договоров, размеров и условий выплаты вознаграждений и оплаты услуг. <*>
Сноска. В статью 12 внесены изменения - от 16 мая 2003 г. N 416 .
Статья 13. Ограничение деятельности инвестиционных фондов
1. Инвестиционный фонд не имеет права:
а) выпускать иные виды ценных бумаг, кроме акций;
б) привлекать заемные средства от банков на срок, превышающий шесть месяцев, в размере более десяти процентов стоимости чистых активов инвестиционного фонда, рассчитываемой на регулярной основе;
в) принимать на себя обязательства, условия и порядок принятия которых, а также цели их существования противоречат уставу инвестиционного фонда и законодательству Республики Казахстан;
г) инвестировать в эмиссионные ценные бумаги, являющиеся ценными бумагами одного эмитента, в следующем размере, превышающем стоимость собственных чистых активов инвестиционного фонда:
десять процентов для взаимного фонда;
двадцать процентов для инвестиционной компании;
д) приобретать ценные бумаги аффилиированных лиц;
е) приобретать ценные бумаги кастодиана и регистратора, с которыми инвестиционный фонд заключил соответствующие договоры;
ж) предоставлять займы любыми способами;
з) продавать принадлежащие ему ценные бумаги на условиях обязательства их обратной покупки;
и) приобретать любые ценные бумаги по марже;
к) заключать договоры о продаже ценных бумаг, которые не принадлежат инвестиционному фонду ("короткие продажи"), а также договоры на покупку ценных бумаг, не являющиеся эмиссионными;
л) выдавать гарантии любого рода, совершать залоговые сделки с ценными бумагами в размере, превышающем десять процентов от стоимости собственных чистых активов;
м) приобретать и иметь в своих активах акции иных инвестиционных фондов, за исключением случаев слияния и/или присоединения инвестиционных фондов;
н) совершать сделки, связанные с имуществом инвестиционного фонда, с аффилиированными лицами данного фонда;
о) создавать дочерние предприятия инвестиционного фонда;
п) использовать пирамидальные схемы продажи и покупки собственных акций;
р) публиковать информацию, содержащую гарантии или обещания доходов по акциям инвестиционного фонда;
с) учреждать "золотую акцию" инвестиционного фонда;
т) осуществлять деятельность в сфере материального производства и торговли иным, кроме ценных бумаг и финансовых инструментов, имуществом.

2. Өзара қордың бiр эмитенттiң заңдарда белгiленген тәртiппен тiркелген бағалы қағаздарының жалпы мөлшерiнiң он бес процентiнен астамын сатып алуға құқығы жоқ.
3. Қаржылық құралдар тұтыну құны айналыс және/немесе төлем құралы ретiнде пайдалану мүмкiндiгiмен анықталатын және ұлттық валютаға айырбасталатын қабiлетi бар активтiң түрлерi болып табылады.
Инвестициялық қордың меншiгiнде болуы мүмкiн қаржы құралдарының тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
4. Инвестициялық қорды тарату немесе қайта ұйымдастыру Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген негiздер мен тәртiп бойынша жүзеге асырылады.
5. Инвестициялық қордың лауазымды адамдары мен қызметкерлерi бiр мезгiлде оның басқарушысының, кастодианының, тiркеушiсiнiң және бағалы қағаздар рыногында қызметтi жүзеге асыратын өзге де ұйымдардың лауазымды адамдары немесе қызметкерлерi бола алмайды.
6. Инвестициялық қордың оның активтерiн басқаруға және қордың акционерлерiмен жүргiзiлетiн жұмысқа байланысты жыл iшiндегi шығыстары осы кезеңге дивидендтердi төлеудi қоса алғанда, оның таза активтерiнiң жылдық орташа құнының он процентiнен аспауға тиiс.
ЕСКЕРТУ. 13-бап өзгертiлдi және 5-6-тармақтармен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
III тарау. Инвестициялық қордың басқарушысы
14-бап. Инвестициялық қордың басқарушысы
1. Инвестициялық қордың басқарушысы - бағалы қағаздар портфелiн басқару жөнiндегi кәсiби қызметтi жүзеге асыратын және инвестициялық қормен оны басқару туралы жасалған шарт негiзiнде жұмыс iстейтiн заңды тұлға.
Бағалы қағаздар портфелiн басқару - инвестициялық қор басқарушысының эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу мен иелiктен айыру және аталған бағалы қағаздармен басқарылатын инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына сәйкес өзге де мәмiлелер жасау туралы шешiмдер қабылдау болып табылатын нысаналы қызметi.
2. Инвестициялық қордың басқарушысы коммерциялық ұйымның Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген кез келген ұйымдық-құқылық нысанында жұмыс iстейдi.
Инвестициялық қор басқарушысының мүлкi инвестициялық қордың мүлкiнен оқшауланған болады.
3. Банктердiң инвестициялық қор басқарушысының қызметiн жүзеге асыруға құқығы жоқ.
ЕСКЕРТУ. 14-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
15-бап. Инвестициялық қор мен оның басқарушысының
өзара қатынастары
1. Инвестициялық қордың бағалы қағаздар портфелiн басқаруды тек басқарушы ғана жүзеге асырады.
2. Инвестициялық қор осы инвестициялық қор активтерiнiң басқарушыға басқару үшiн берiлген барлық активтерiнiң (ақша мен бағалы қағаздарының) меншiк иесi болып табылады және инвестициялық қордың қызметiн қамтамасыз ету мен жүзеге асыруға байланысты барлық шығындар сол қордың қаражаты есебiнен жасалады.

2. Взаимный фонд не вправе приобретать более пятнадцати процентов ценных бумаг одного эмитента от их общего количества, зарегистрированного в установленном законодательством порядке.
3. Финансовые инструменты являются видами активов, потребительская стоимость которых определяется возможностью использования в качестве средства обращения и/или платежа и обладают способностью быть конвертируемыми в национальную валюту.
Перечень финансовых инструментов, которые могут быть в собственности инвестиционного фонда, устанавливается уполномоченным органом.
4. Ликвидация или реорганизация инвестиционного фонда осуществляется на основаниях и в порядке, установленных законодательством Республики Казахстан.
5. Должностные лица и служащие инвестиционного фонда не могут одновременно являться должностными лицами или служащими его управляющего, кастодиана, регистратора и иных организаций, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг.
6. Расходы инвестиционного фонда в течение года, связанные с управлением его активами и работой с акционерами фонда, не должны превышать десяти процентов среднегодовой стоимости его чистых активов, с учетом выплаты дивидендов за этот период.
Сноска. В статью 13 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Глава III. УПРАВЛЯЮЩИЙ ИНВЕСТИЦИОННЫМ ФОНДОМ
Статья 14. Управляющий инвестиционным фондом
1. Управляющий инвестиционным фондом - юридическое лицо, осуществляющее профессиональную деятельность по управлению портфелем ценных бумаг и действующее на основании заключенного с инвестиционным фондом договора о его управлении.
Управление портфелем ценных бумаг - целенаправленная деятельность управляющего инвестиционным фондом, заключающаяся в принятии решений о приобретении и отчуждении эмиссионных ценных бумаг и совершении иных сделок с указанными ценными бумагами в соответствии с инвестиционной декларацией управляемого инвестиционного фонда.
2. Управляющий инвестиционным фондом действует в любой организационно-правовой форме коммерческой организации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Имущество управляющего инвестиционным фондом обособлено от имущества инвестиционного фонда.
3. Банки не вправе осуществлять функции управляющего инвестиционным фондом.
Сноска. В статью 14 внесены изменения - Законом РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_
Статья 15. Взаимоотношения инвестиционного фонда и его управляющего
1. Управление портфелем ценных бумаг инвестиционного фонда осуществляется только управляющим.
2. Инвестиционный фонд является собственником всех переданных управляющему на управление активов (денег и ценных бумаг) данного инвестиционного фонда и все расходы, связанные с обеспечением и осуществлением деятельности инвестиционного фонда, производятся за счет средств данного фонда.

3. Бағалы қағаздар портфелiн басқару туралы шарт арқылы тараптардың құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi; шартқа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және шартты тоқтату ережелерi; инвестициялық қор басқарушысының қызметiне ақы төлеудiң тәртiбi, мерзiмi және мөлшерi; бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларымен өзара қатынастардағы инвестициялық қордың мүдделерiн бiлдiру ережелерi; бағалы қағаздар портфелiн басқару процесiнде жасалған шығындарды төлеу жөнiндегi мiндеттердiң тараптар арасында бөлiнуi белгiленедi.
Шарт Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тараптардың бiреуiнiң талап етуi бойынша бұзылуы мүмкiн.
4. Инвестициялық қордың басқармасы басқарушыға инвестициялық қордың қызметiне қатысты толық қаржылық және өзге де құжаттамалар беруге мiндеттi.
5. Уәкiлеттi орган белгiлеген пруденциялық нормативтер сақталған және тиiстi қорлардың инвестициялық декларациялары принциптi әртүрлi мазмұнда болған жағдайда инвестициялық бағалы қағаздар портфельдерiн басқару үшiн басқарушы бiр мезгiлде екi және/немесе одан да көп инвестициялық қорлармен шарттар жасауға құқылы. Басқарылатын инвестициялық қорлардың қаражаты өз қызметiн экономиканың әртүрлi салаларында жүзеге асыратын эмитенттердiң бағалы қағаздарын сатып алу үшiн пайдаланатын инвестициялау бағыттарын бекiту инвестициялық қорлардың инвестициялық декларацияларының мазмұны айырмашылығының негiзгi өлшемi болып табылады.
6. Инвестициялық қордың лауазымды адамдары, басқарушы, оның лауазымды адамдары және басқа да қызметшiлерi өздерiнiң заңсыз әрекеттерi үшiн, соның iшiнде инвестициялық қорға келтiрiлген залалы үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мүлiктiк, тәртiптiк әкiмшiлiк және қылмыстық жауапқа тартылады.
ЕСКЕРТУ. 15-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 15-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
16-бап. Инвестициялық қордың басқарушысының қызметi
мен мiндеттерi
1. Инвестициялық қордың басқарушысы мынадай қызметтi жүзеге асырады:
а) инвестициялық қор тартқан ақшаны бағалы қағаздарға инвестициялау туралы шешiм қабылдайды және осы бағалы қағаздармен әртүрлi азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасайды;
б) бағалы қағаздар портфельдерiн басқару туралы шарттың және басқарылатын қордың инвестициялық декларациясының негiзiнде инвестициялық шешiмдердi жүзеге асыру процесiнде инвестициялық қордың өз кастодианы мен брокер-дилерлерi арасындағы өзара iс-қимылын жүзеге асырады;
в) Қазақстан Республикасының заңдарында жол берiлетiн және бағалы қағаздар портфелiн басқару туралы тиiстi шартта белгiленген басқа да қызметтi жүзеге асырады.
Инвестициялық қордың басқарушысы өз қызметiн инвестициялық қордың жарғысы мен инвестициялық декларациясына және басқарушы мен инвестициялық қордың арасында жасалған шартқа сәйкес жүзеге асырады.
Басқарушының өзi қабылдаған инвестициялық шешiмдерi iске асыру жөнiндегi тапсырмалары инвестициялық қордың тиiстi шарттар негiзiнде сол инвестициялық қорға қызмет көрсеткен кастодиан мен брокер-дилерлердiң орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.

3. Договором об управлении портфелем ценных бумаг устанавливаются права, обязанности и ответственность сторон; условия внесения изменений и дополнений в договор и прекращения договора; порядок, сроки и размеры оплаты деятельности управляющего инвестиционным фондом; условия представления интересов инвестиционного фонда во взаимоотношениях с профессиональными участниками рынка ценных бумаг; распределение между сторонами обязанностей по оплате расходов, понесенных в процессе управления портфелем ценных бумаг.
Договор может быть расторгнут по требованию одной из сторон в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Правление инвестиционного фонда обязано предоставлять управляющему полную финансовую и иную документацию, касающуюся деятельности инвестиционного фонда.
5. Управляющий вправе заключить договоры на управление портфелями инвестиционных ценных бумаг одновременно с двумя и/или более инвестиционными фондами при условии соблюдения пруденциальных нормативов, установленных уполномоченным органом, и, что соответствующие фонды имеют принципиально различное содержание их инвестиционных деклараций. Основным критерием различия содержания инвестиционных деклараций инвестиционных фондов является закрепление таких направлений инвестирования, при которых средства управляемых инвестиционных фондов используются для приобретения ценных бумаг эмитентов, осуществляющих свою деятельность в различных отраслях экономики.
6. Должностные лица инвестиционного фонда, управляющий, его должностные лица и другие служащие в соответствии с законодательством Республики Казахстан несут имущественную, дисциплинарную, административную и уголовную ответственность за свои неправомерные действия, в том числе за ущерб, причиненный инвестиционному фонду.
Сноска. В статью 15 внесены изменения - Законами РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_ ; от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_ .
Статья 16. Функции и обязанности управляющего инвестици- онным фондом
1. Управляющий инвестиционным фондом осуществляет следующие функции:
а) принимает решения об инвестировании привлеченных инвестиционным фондом денег в ценные бумаги и совершает различные гражданско-правовые сделки с этими ценными бумагами;
б) осуществляет взаимодействие инвестиционного фонда с его кастодианом и брокерами-дилерами в процессе реализации инвестиционных решений на основании договора об управлении портфелем ценных бумаг и инвестиционной декларацией управляемого фонда;
в) другие функции, допускаемые законодательством Республики Казахстан и установленные соответствующим договором об управлении портфелем ценных бумаг.
Управляющий инвестиционным фондом осуществляет свои функции в соответствии с уставом и инвестиционной декларацией инвестиционного фонда и договором, заключенным между управляющим и инвестиционным фондом.
Поручения управляющего по реализации принятых им инвестиционных решений являются обязательными для исполнения инвестиционным фондом, кастодианом и брокерами-дилерами, предоставляющими услуги данному инвестиционному фонду на основании соответствующих договоров.

2. Басқарушының мiндеттерiне:
а) инвестициялық қор саясатын сол инвестициялық қордың атынан және мүддесi үшiн бағалы қағаздармен әртүрлi мәмiлелердi жасау және жүзеге асыру туралы шешiмдер қабылдауды қамтитын инвестициялық қордың инвестициялық декларациясы негiзiнде жүзеге асыру;
б) өз қызметiнiң нәтижелерi туралы инвестициялық қор мен уәкiлеттi орган алдында үнемi есеп берiп отыруды жүзеге асыру;
в) инвестициялық қормен жасалған шартта белгiленген шекте барлық үшiншi тұлғалармен қатынастарды инвестициялық қордың мүдделерiн бiлдiру;
г) уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде және бағалы қағаздар портфелiн басқару туралы жасалған тиiстi шартта белгiленген басқа да мiндеттер жатады.
3. Инвестициялық қордың басқарушысы, оның лауазымды адамдары мен басқа да қызметшiлерi қатысқан бағалы қағаздармен барлық мәмiлелер жасау туралы ақпарат мәмiле жасалғаннан кейiн бiр ай мерзiмде есеп беру ретiнде инвестициялық қор басқармасына жеткiзiлуге тиiс. Бұл талаптар инвестициялық қордың өзiнiң бағалы қағаздармен және өзiне тиесiлi бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелерiне де қойылады.
ЕСКЕРТУ. 16-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
17-бап. Инвестициялық қордың басқарушысының
қызметiн лицензиялау
1. Осы Заңның 16-бабында аталған мiндеттер мен өкiлеттiктi жүзеге асыру үшiн инвестициялық қор басқарушысының бағалы қағаздар портфелiн басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға уәкiлеттi органның алған лицензиясы болуға тиiс.
2. Бағалы қағаздар портфелiн басқару туралы инвестициялық қормен шарт жасасқаннан кейiн басқарушының Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтiң бағалы қағаздар топтамасын басқару жөнiндегi қызметтен басқа өзге түрлерiн жүзеге асыруға құқығы жоқ.
3. Басқарушыға лицензия беру ережелерi мен тәртiбi Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
4. Басқарушы лицензиясының қолданылуы осы Заңның 16 және 22-баптарына сәйкес ақпаратты уәкiлеттi органға белгiленген мерзiмде бермеген жағдайда тоқтатыла тұруы мүмкiн.
5. Басқарушының лицензиясы уәкiлеттi орган анықтаған кемшiлiктердi жою жөнiндегi талаптар белгiленген мерзiмде орындалмаған жағдайда қайтарылып алынуы мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. 17-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
18-бап. Инвестициялық қор басқарушысының сыйақысы
1. Инвестициялық қордың басқарушысына төленетiн сыйақының мөлшерi тараптардың бағалы қағаздар топтамасын басқару туралы шартта жасалған келiсiмiмен белгiленедi.
Бағалы қағаздар топтамасын басқару туралы шартта басқарушыға төленетiн сыйақының мөлшерi проценттiк қатынаста тиiстi инвестициялық қордың белгiлi бiр кезеңдегi орташа құнының инвестициялық қордың таза активтерi құнының өсуiнен, инвестициялық қордың алған пайдасынан немесе өзге жолмен айқындалатыны белгiленуi мүмкiн.

2. К обязанностям управляющего относятся:
а) осуществление политики инвестиционного фонда на основании его инвестиционной декларации, включающей в себя принятие решений о заключении и осуществлении различных сделок с ценными бумагами от имени и в интересах данного фонда;
б) осуществление регулярной отчетности о результатах своей деятельности перед инвестиционным фондом и уполномоченным органом;
в) представление интересов инвестиционного фонда в отношении со всеми третьими лицами в пределах, установленных договором с инвестиционным фондом;
г) другие обязанности, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа и соответствующим договором об управлении портфелем ценных бумаг.
3. Информация о всех сделках с ценными бумагами, в которых участвовали управляющий инвестиционным фондом, его должностные лица и другие служащие, должна быть доведена в качестве отчета до сведения правления инвестиционного фонда в месячный срок после заключения сделки. Настоящие требования распространяются на сделки с ценными бумагами самого инвестиционного фонда и с принадлежащими ему ценными бумагами.
Сноска. В статью 16 внесены изменения - Законом РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_
Статья 17. Лицензирование деятельности управляющего инвестиционным фондом
1. Для осуществления функций и полномочий, указанных в статье 16 настоящего Закона, управляющий инвестиционным фондом должен иметь лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности по управлению портфелем ценных бумаг.
2. Управляющий после заключения с инвестиционным фондом договора об управлении портфелем ценных бумаг не вправе осуществлять иные виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, кроме деятельности по управлению портфелем ценных бумаг.
3. Условия и порядок выдачи лицензии управляющему устанавливаются законодательством Республики Казахстан о лицензировании и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Действие лицензии управляющего может быть приостановлено в случае непредоставления уполномоченному органу в установленные сроки информации в соответствии со статьями 16 и 22 настоящего Закона.
5. Лицензия управляющего может быть отозвана в случае невыполнения требований по устранению недостатков, выявленных уполномоченным органом в установленный срок.
Сноска. В статью 17 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Статья 18. Вознаграждение управляющего инвестиционным фондом
1. Размер вознаграждения управляющего инвестиционным фондом устанавливается соглашением сторон в договоре об управлении портфелем ценных бумаг.
Договором об управлении портфелем ценных бумаг может быть установлено, что размер вознаграждения управляющего определяется в процентном соотношении: от средней стоимости чистых активов соответствующего инвестиционного фонда за определенный период, прироста стоимости чистых активов инвестиционного фонда, полученной инвестиционным фондом прибыли или иным образом.

2. Басқарушыға төленетiн сыйақының жылдық ең жоғары мөлшерi осы төленген дивидендтердi қоса есептегенде, инвестициялық қордың таза активтерiнiң жылдық орташа құнының бес процентiнен аспауға тиiс.
3. Инвестициялық қордың бағалы қағаздар топтамасын басқару жөнiндегi басқарушының шығыстары басқарушының сыйақысына қосылады.
ЕСКЕРТУ. 18-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
19-бап. Инвестициялық қордың аффилиицияланған адамдары
Инвестициялық қордың аффилиицияланған адамдары мыналар танылады:
а) оның басқарушысы және басқарушының аффилиицияланған адамдары;
б) инвестициялық қордың лауазымды адамдары;
в) құрылтайшылар және инвестициялық қордың барлық акцияларының бес процентiнен астамын иеленетiн акционер;
г) <*>
Басқарушының лауазымды адамдары мен қатысушылары, сондай-ақ бағалы қағаздар портфелi басқарушының басқаруында болатын өзге де субъектiлер басқарушының аффилиицияланған адамдары болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 19-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
IV тарау. Инвестициялық қорлар мен олардың басқарушылары қызметiне мемлекеттiк бақылау жасау
20-бап. Инвестициялық қорлар мен олардың басқарушылары
қызметiн мемлекеттiк бақылау
1. Инвестициялық қорлар мен олардың басқарушылары қызметiне мемлекеттiк бақылау жасауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк бақылау инвестициялық қорларды құру мен олардың және оларды инвестициялық қорлардың және олардың басқарушыларының қызметiн заңдар негiзiнде жүзеге асырылатын нормативтiк тұрғыдан реттеудi, оның iшiнде инвестициялық қор акцияларының шығарылымдарын мемлекеттiк тiркеудi, басқарушылардың қызметiн лицензиялауды, сондай-ақ инвестициялық қордың, оның басқарушысының және инвестициялық қордың жұмысына қызмет көрсететiн бағалы қағаздар рыногына басқа да кәсiпқой қатысушылардың қызметiн жүзеге асыру процесiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын орындау жөнiндегi бақылау шараларын жүзеге асыруды қамтиды.<*>
ЕСКЕРТУ. 20-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 20-бап өзгердi - Қазақстан Республикасының 2003.05.16. N 416  Заңымен.
21-бап. Инвестициялық қорлардың қызметiн лицензиялау
1. Инвестициялық қор инвестициялық қор ретiнде жұмыс iстеуге Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген тәртiппен және шарттарда уәкiлеттi органның лицензиясын алуы тиiс.
Инвестициялық қордың қызметiн уәкiлеттi органның лицензиялауы инвестициялық қорлардың қызметiне мемлекеттiк бақылау жасауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн инвестициялық қорлардың бiрыңғай тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асыру мақсатында берiледi.

2. Максимальный размер годового вознаграждения управляющего не может превышать пяти процентов среднегодовой стоимости чистых активов инвестиционного фонда с учетом выплаченных дивидендов за этот период.
3. Расходы управляющего по управлению портфелем ценных бумаг инвестиционного фонда включаются в вознаграждение управляющего.
Сноска. Статья 18 - в редакции Закона РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_ .
Статья 19. Аффилиированные лица инвестиционного фонда
Аффилиированными лицами инвестиционного фонда признаются:
а) его управляющий и аффилиированные лица управляющего;
б) должностные лица инвестиционного фонда;
в) учредители и акционер инвестиционного фонда, владеющие более пяти процентов всех его акций;
Аффилиированными лицами управляющего являются должностные лица и участники управляющего, а также иные субъекты, портфели ценных бумаг которых находятся в управлении управляющего.
Сноска. В статью 19 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Глава IV. ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОНТРОЛЬ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ
ИНВЕСТИЦИОННЫХ ФОНДОВ И ИХ УПРАВЛЯЮЩИХ
Статья 20. Государственный контроль за деятельностью инвестиционных фондов и их управляющих
1. Государственный контроль за деятельностью инвестиционных фондов и их управляющих осуществляется уполномоченным органом.
2. Государственный контроль включает в себя осуществляемое на основе законодательства нормативное регулирование создания и деятельности инвестиционных фондов и их управляющих, в том числе государственную регистрацию выпуска акций инвестиционного фонда, лицензирование деятельности инвестиционных фондов и их управляющих, а также осуществление контрольных мероприятий по соблюдению действующего законодательства Республики Казахстан в процессе осуществления деятельности инвестиционного фонда, его управляющего и других профессиональных участников рынка ценных бумаг, обслуживающих деятельность инвестиционного фонда. <*>
Сноска. В статью 20 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 ; от 16 мая 2003 г. N 416 .
Статья 21. Лицензирование деятельности инвестиционных фондов
1. Инвестиционный фонд должен получить лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности в качестве инвестиционного фонда в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан о лицензировании и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Лицензирование уполномоченным органом деятельности инвестиционного фонда проводится в целях осуществления государственного контроля за деятельностью инвестиционных фондов и ведения единого реестра инвестиционных фондов, действующих в Республике Казахстан.

2. Лицензиялауға ұсынылған құжаттардағы кез келген өзгерiстер мен толықтырулар туралы инвестициялық қор тиiстi шешiм қабылданған кезден бастап он күн iшiнде уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес уәкiлеттi органнан лицензия алмаған инвестициялық қорлардың инвестициялық қорлар ретiндегi қызметтi жүзеге асыруға құқығы жоқ.
4. Бағалы қағаздар рыногындағы инвестициялық қызмет субъектiсi ретiнде қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензияны қайтарып алу инвестициялық қорды мәжбүрлеп қайта ұйымдастыруға немесе таратуға әкеп соғады.
ЕСКЕРТУ. 21-бап өзгертiлдi және толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
22-бап. Инвестициялық қордың қызметi туралы есеп беру
1. Инвестициялық қор уәкiлеттi органға өз қызметiнiң нәтижелерi туралы тоқсан сайын ақпарат берiп отыруға және мiндеттi түрде акционерлер мен инвесторлардың осы ақпаратты еркiн пайдалануын қамтамасыз етуге мiндеттi. Бұл ақпарат уәкiлеттi органға есеп берiлiп отырған кезеңнен кейiнгi айдың жиырмасынан кешiктiрiлмей берiлуге тиiс.
Аталған ақпаратты беру және оны жариялау тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
2. Инвестициялық қорлар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiп бойынша қор қызметiне қатысты құжаттардың сақталуын жүзеге асырады.
3. Тiркеушiмен, кастодианмен және басқарушымен жасалған шарт мазмұнына елеулi өзгерiстер енгiзiлген жағдайда, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногының аталған кәсiпқой қатысушылары ауыстырылған жағдайда инвестициялық қор уәкiлеттi органға аталған өзгерiстер туралы отыз күн iшiнде ресми түрде хабарлауға мiндеттi.
23-бап. Уәкiлеттi органның инвестициялық қордың
қызметiне бақылау жасау жөнiндегi өкiлеттiгi
1. Уәкiлеттi орган инвестициялық қордың қаржылық құжаттары мен бухгалтерлiк есептi жүргiзу мен мазмұнының дұрыстығына, сондай-ақ инвестициялық қор мен оның басқарушысы қызметiнiң Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына, инвестициялық қордың жарғысы мен инвестициялық декларацияға сәйкестiгiн тексеру жүргiзедi.
2. Уәкiлеттi орган инвестициялық қордың қызметiн мынадай себептер бойынша:
а) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының үнемi (бiрiнен кейiн бiрi келетiн он екi күнтiзбелiк ай iшiнде үш және одан да көп рет) бұзылуы;
б) оның басқарушысының, кастодианының немесе тiркеушiсiнiң лицензиясын тоқтата тұру немесе қайтарып алу;
в) өзара қордың өз акцияларын сатып алуды жүзеге асыруға қабiлетсiз болуы себептi тоқтатыла тұруы мүмкiн.
Аталған себептердiң алты айдан асатын мерзiмде жойылмауы сол инвестициялық қордың Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен таратылуына немесе қайта ұйымдастырылуына әкеп соғады.

2. О любых изменениях и дополнениях в документах, представленных на лицензирование, инвестиционный фонд обязан информировать уполномоченный орган в течение десяти дней с момента принятия соответствующего решения.
3. Инвестиционные фонды, не получившие лицензию уполномоченного органа в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи, не вправе осуществлять деятельность в качестве инвестиционных фондов.
4. Отзыв лицензии на осуществление деятельности в качестве субъекта инвестиционной деятельности на рынке ценных бумаг влечет за собой принудительную реорганизацию или ликвидацию инвестиционного фонда.
Сноска. В статью 21 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Статья 22. Отчетность о деятельности инвестиционного фонда
1. Инвестиционный фонд обязан ежеквартально предоставлять в уполномоченный орган информацию о результатах своей деятельности и в обязательном порядке обеспечить свободный доступ акционеров и инвесторов к этой информации. Данная информация должна быть предоставлена в уполномоченный орган не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Порядок предоставления указанной информации и ее опубликования устанавливается уполномоченным органом.
2. Инвестиционные фонды осуществляют хранение документации, касающейся деятельности фонда, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. В случае внесения существенных изменений в содержание договоров с регистратором, кастодианом и управляющим, а также в случае замены указанных профессиональных участников рынка ценных бумаг, инвестиционный фонд обязан в течение тридцати дней официально уведомить уполномоченный орган об указанных изменениях.
Статья 23. Полномочия уполномоченного органа по контролю деятельности инвестиционного фонда
1. Уполномоченный орган проводит проверки правильности ведения и содержания финансовых документов и бухгалтерской отчетности инвестиционного фонда, а также соответствия деятельности инвестиционного фонда и его управляющего требованиям законодательства Республики Казахстан, уставу и инвестиционной декларации инвестиционного фонда.
2. Приостановление деятельности инвестиционного фонда может быть произведено уполномоченным органом по следующим причинам:
а) систематического (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушения действующего законодательства Республики Казахстан;
б) приостановления или отзыва лицензии его управляющего, кастодиана или регистратора;
в) неспособности взаимного фонда осуществить выкуп собственных акций.
Неустранение указанных причин в срок, превышающий шесть месяцев, влечет ликвидацию или реорганизацию данного инвестиционного фонда в установленном законодательством Республике Казахстан порядке.

3. Инвестициялық қор мен оның басқарушысы уәкiлеттi органның iс-әрекетi жөнiнде сотқа шағымдануға құқылы.
ЕСКЕРТУ. 23-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1998.07.10. N 282  Заңымен .
V тарау. Басқа да ережелер
24-бап. Терiс ақпарат жариялауға тыйым салу
1. Инвестициялық қорлардың қызметi туралы терiс ақпарат жариялауды жүзеге асыруға тыйым салынады.
2. Кез келген адамның инвестициялық қордың қызметi туралы ақпаратты оның қызметiне уәкiлеттi органнан лицензия алғанға дейiн жариялауына тыйым салынады.
25-бап. Инвестициялық қордың кастодианы
1. Инвестициялық қор басқармасы инвестициялық қордың атынан кастодианмен шарт жасасады, инвестициялық қор осы шарт негiзiнде инвестициялық қорға тиесiлi ақша мен бағалы қағаздарын уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен кастодианға бередi.
2. Инвестициялық қор бiр ғана кастодианы болуға құқылы.
3. Инвестициялық қордың аффилиицияланған тұлғасын оның кастодианы тағайындай алмайды.
ЕСКЕРТУ. 25-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.07.11. N 154  Заңымен .
26-бап. Инвестициялық қордың аудиторы
1. Инвестициялық қордың қаржы құжаттамалары мен есеп беруiне мезгiл-мезгiл тексеру жүргiзу үшiн инвестициялық қор аудит тартады.
2. Инвестициялық қордың аффилиирлендiрiлген адамын оның аудиторы тағайындай алмайды.
27-бап. Инвестициялық қорды тiркеушi
1. Инвестициялық қор акционерлерiнiң тiзiлiмiн жүргiзу қызметiн тiркеушi жүзеге асырады.
2. Инвестициялық қордың аффилиицияланған адамын оның тiркеушiсi тағайындай алмайды.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Инвестиционный фонд и его управляющий вправе обжаловать действия уполномоченного органа в суде.
Сноска. В статью 23 внесены изменения - Законом РК от 10 июля 1998 г. N 282 Z980282_
Глава V. ПРОЧИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 24. Запрет на публикацию недостоверной информации
1. Запрещается осуществлять публикацию недостоверной информации о деятельности инвестиционных фондов.
2. Запрещается публикация любыми лицами информации об инвестиционном фонде до получения им лицензии в уполномоченном органе.
Статья 25. Кастодиан инвестиционного фонда
1. Правление инвестиционного фонда заключает от имени инвестиционного фонда договор с кастодианом, на основании которого инвестиционный фонд передает кастодиану принадлежащие инвестиционному фонду деньги и ценные бумаги в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом.
2. Инвестиционный фонд вправе иметь только одного кастодиана.
3. Аффилиированное лицо инвестиционного фонда не может быть назначено его кастодианом.
Сноска. В статью 25 внесены изменения - Законом РК от 11 июля 1997 г. N 154 Z970154_
Статья 26. Аудитор инвестиционного фонда
1. Инвестиционный фонд привлекает аудит для проведения периодических проверок финансовой документации и отчетности инвестиционного фонда.
2. Аффилиированное лицо инвестиционного фонда не может быть назначено его аудитором.
Статья 27. Регистратор инвестиционного фонда
1. Функцию ведения реестра акционеров инвестиционного фонда осуществляет регистратор.
2. Аффилиированное лицо инвестиционного фонда не может быть назначено его регистратором.
Президент
Республики Казахстан