Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 10 шiлде N 283
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 1994 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына Z942000_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж, N 8, 131-құжат):
12-баптағы "санитарлық ережелер мен мөлшерлi қалыптарды, гигиеналық нормативтердi бұзғаны үшiн салынатын айыппұл сомасының кемiнде 20 процент мөлшерiндегi қосымша қаржысынан, Қазақстан Республикасының заң құжаттарына қайшы келмейтiн басқа да көздерден" деген сөздер алып тасталсын;
31-бап "Сараптау жүргiзу үшiн" деген сөздердiң алдынан "Сараптау" деген сөздiң бастапқы әрпi кiшiрейтiлiп, "Осы Заңның 29-30-баптарында көзделген" деген сөздермен толықтырылсын;
51-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi азатжолы "Кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар" деген сөздерден кейiн "өз қаражатының есебiнен:" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне K941000_ (жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 жылғы 11 сәуiрде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (жалпы бөлiм) және "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiн (жалпы бөлiм) күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1998 жылғы 2 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 30 сәуiрде "Егемен Қазақстан" "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1998 жылғы 22 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы):
10-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) атқарушы бақылау және қадағалау органдарына кәсiпкерлiк субъектiлермен осы органдардың функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау мәнiнде шарттық қатынастарға кiруге тыйым салу арқылы;".
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Заң күшi бар Жарлығына Z952200_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22 333-құжат):
3-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiндегi "жеке кәсiпкерлерге" деген сөз "шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-бапта:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 г. № 283
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 1994 г. Z942000_ "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 8, ст. 131):
в статье 12 слова "дополнительных средств в размере не менее 20 процентов от суммы наложенных штрафов за нарушение санитарных правил и норм, гигиенических нормативов, других источников, не противоречащих законодательным актам Республики Казахстан", исключить:
статью 31 после слов "Для проведения экспертизы" дополнить словами ", предусмотренный статьями 29-30 настоящего Закона,";
абзац первый части первой статьи 51 после слов "Предприятия, учреждения, организации обязаны" дополнить словами "за счет собственных средств".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (общая часть), K941000_ принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24, (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109: № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г.. № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г.,№1-2, ст.8; №5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; №13-14, ст. 195, 205; Закон Республики Казахстан от 2 марта 1996 г. "О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс Республики Казахстан (общая часть) и в Постановлении Верховного Совета Республики Казахстан "О введении в действие Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть)", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 11 апреля 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 30 апреля 1998 г.):
в статье 10:
пункт 3 дополнять подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) запрещением исполнительным контрольным и надзирающим органам вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями этих органов;".
3. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 17 апреля 1995 г. № 2200 Z952200_ "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 37: № 12, ст. 88; № 14, ст. 93; № 15-16, ст. 109: № 24. ст. 162: Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г.. № 8-9, ст. 236; 1997 г., 1-2, ст. 8; №7, ст. 80; №11, ст. 144,149; № 12,ст. 184; № 13-14,ст. 195, 205: № 22, ст. 333):
в части второй пункта 2 статьи 3 слова "индивидуальным предпринимателям" заменить словами "субъектам малого предпринимательства.";
в статье 4:

2-тармақтың 1) тармақшасы "мерзiмiне шек қойылмай;" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
5-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттiк органдарға (лицензиарларға) лицензиялау жөнiндегi өкiлеттiктерiн тиiстi аумақтық бөлiмшелерге беруге рұқсат етiледi. Мемлекеттiк функцияларды жүзеге асыруды мемлекеттiк емес ұйымдарға, соның iшiнде қоғамдық бiрлестiктерге бергенi үшiн
мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары заңдарда белгiленгендей
жауапты болады.";
9-баптың 1-тармағында:
3) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) жолаушыларды және жүктердi темiр жол, өзен, теңiз, әуе
көлiгiмен тасымалдау; жолаушыларды және жүктердi автомобиль
көлiгiмен халықаралық тасымалдау; қауiптi жүктердi барлық көлiк
түрлерiмен тасымалдау; авиациялық жұмыстар;";
21) тармақша алып тасталсын;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) өлшем құралдарын тексеру";
39), 40) және 41) тармақшалар алып тасталсын;
10-бапта:
9) тармақша алып тасталсын;
17-бап "бiр ай мерзiмнен" деген сөздерден кейiн "ал шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн - он күн мерзiмнен кешiктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын;
18-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Кәсiпкерлiк қызметтiң тиiстi түрiмен айналысатын бүкiл кезеңге лицензия беру лицензия берген кезде лицензиялық алымды бiр жолғы төлеумен қоса жүзеге асырылады.";
24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Лицензиялық тәртiп белгiленген қызметтi лицензиясыз жүзеге асырудан алынған табыс мынадай жағдайларды қоспағанда, тиiстi бюджетке алынуға тиiс:
1) қызмет осы жарлықтың 17-бабында көзделген мерзiмдер өтiп кеткен соң жүзеге асырылғанда;
2) тиiстi лицензиясыз лотерея өткiзуден алынған табыстар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен алынуға және "Жаңа астана" республикалық бюджеттен тыс қорына есептелуге тиiс.".
4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мал дәрiгерлiгi туралы" 1995 жылғы 25 шiлдедегi N 2376 U952376_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 14, 94-құжат):
28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiне қайшы келмейтiн басқа да көздерден қаржыландырылады.".
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 U952707_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат):
10-баптың 1-тармағының 22) тармақшасындағы "меншiк иелерiмен шарт жасасу негiзiнде оларға тиесiлi мүлiктi күзетудi жүзеге асыруға" деген сөздер алып тасталсын;
11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 39-тармақшамен толықтырылсын:

подпункт 1) пункта 2 дополнить словами ", выдаваемые без ограничения срока;";
пункт 3 исключить;
статью 5 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственным органам (лицензиарам) разрешается делегировать полномочия по лицензированию соответствующим территориальным подразделениям. За передачу осуществления государственных функций негосударственным организациям, в том числе общественным объединениям, должностные лица государственных органов несут установленную
законодательством ответственность.";
в пункте 1 статьи 9:
подпункты 3) и 9) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) перевозка пассажиров и грузов железнодорожным, речным, морским,
воздушным транспортом; международные перевозки пассажиров и грузов
автомобильным транспортом; перевозки опасных грузов и всеми видами
транспорта; авиационные работы";
подпункт 21) исключить;
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) поверка средств измерений";
подпункты 39), 40), 41) исключить;
в статье 10:
подпункт 9) исключить;
Статью 17 после слов "месячного срока" дополнить словами ", а для субъектов малого предпринимательства - не позднее десятидневного срока";
статью 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"Выдача лицензий на весь период занятия соответствующим видом предпринимательской деятельности осуществляется с разовой уплатой лицензионного сбора на момент выдачи лицензии.";
пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Доход, полученный от осуществления деятельности, в отношении которой установлен лицензионный порядок, без лицензии, подлежит изъятию в соответствующий бюджет, за исключением случаев:
1) при осуществлении деятельности по истечении сроков, предусмотренных статьей 17 настоящего Указа;
2) доходы, полученные от проведения лотерей без соответствующих лицензий, подлежат изъятию и зачислению в республиканский внебюджетный фонд "Новая столица" в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
4. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 25 июля 1995 г. № 2376 U952376_ "О ветеринарии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 14, ст. 94):
пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1. Государственная ветеринарная служба финансируется за счет средств республиканского и местного бюджетов, а также других источников, не противоречащих законодательным актам Республики Казахстан.".
5. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21 декабря 1995 г., № 2707 U952707_ "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184):
в подпункте 22) пункта 1 статьи 10 слова "на основе договоров с собственниками осуществлять охрану принадлежащего им имущества" исключить;
пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 39) следующего содержания:

"39) меншiк иелерiмен шарт жасасу негiзiнде оларға тиесiлi мүлiктi күзетудi жүзеге асыруға құқығы бар.";
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер туралы" 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 U952717_ Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 159-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 189-құжат; N 13-14, 209-құжат):
8-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi және үй-жайлардың (пәтерлердiң) меншiк иелерiнiң кооперативтерi;".
7. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына Z970067_ (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат):
9-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
8. "Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" 1997 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына Z970131_ (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 182-құжат):
16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Адам саны 10-нан аспайтын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi, салық органдарын қоспағанда, сондай-ақ қылмыстық iстер қозғалғаннан басқа жағдайларда, мемлекеттiк бақылаушы органдар тарапынан ең жиi дегенде үш жылда бiр рет тексерiлуi мүмкiн.".
9. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне K970167_ (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат):
310-бапта:
"Лауазымды" деген сөздiң алдынан "1." цифрымен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарының лицензия беру
жөнiндегi өкiлеттiктердi мемлекеттiк емес ұйымдарға, соның iшiнде
қоғамдық бiрлестiктерге беруге әкеп соқтырған әрекеттер жасауы -
жүзден екi жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде
айыппұл салумен, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр
лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан
айыруға жазаланады.".
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.
Икебаева А.

"39) на основе договоров с собственниками осуществлять охрану принадлежащего им имущества.".
6. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 22 декабря 1995 г., № 2717 U952717_ "О земле" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 159; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 189; № 13-14, ст. 209):
пункт 2 статьи 8 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) субъекты малого предпринимательства и кооперативы собственников помещений (квартир);".
7. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. Z970067_ "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 1-2, ст. 7; № 13-14, ст. 205):
пункт 3 статьи 9 исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1997 г. Z970131_ "О государственной поддержке малого предпринимательства" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 182):
статью 16 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Субъекты малого предпринимательства численностью до 10 человек могут проверяться государственными контролирующими органами не чаще одного раза в три года, за исключением налоговых органов, а также по возбужденным уголовным делам.".
9. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. K970167_ (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211):
в статье 310:
перед словом "Учреждение" дополнить цифрой "1.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Совершение должностными лицами государственных органов действий, повлекших передачу полномочий по лицензированию негосударственным организациям, в том числе общественным объединениям, -
наказывается штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.".
Президент
Республики Казахстан