Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы сыртқы шекараны күзетудегі ынтымақтастық туралы шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 30 желтоқсан N 1-II
Мәскеуде 1994 жылғы 21 қазанда жасалған Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясы арасындағы сыртқы шекараны күзетудегі ынтымақтастық
туралы шарт бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
сыртқы шекараны күзету туралы ынтымақтастық
Келісімшарт
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы, мұнан былай жақтар делінеді, 1992 жылдың 25 мамырында қабылданған Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы Шартты және 1993 жылдың 24 желтоқсанындағы сыртқы мемлекеттік шекараны күзету жөніндегі меморандумды басшылыққа алып, сыртқы мемлекеттік шекараны күзетуде күштердің біріктірілуін және екі мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін және тиімді ынтымақтастықты жүзеге асырудың мүдделігін таныта отырып, мына мәселелер туралы келісті:
1-бап
Осы Шарттың мақсатын төменгі көрсетілген терминдер белгілейді:
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы шекараның ашықтығы жағдайында: "Сыртқы Шекара" - үшінші ел - Тәуелсіз Мемлекеттер Достығына мүше емес ел.
Ресей Федерациясы 1992 жылдың 12 маусымында "Шекара әскерін құрып жатқан кезінде" Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерінің әскери қызметшілері - офицерлері, прапорщиктері (мичмандары) әскери қызметтерін Ресей Федерациясында өткеріп жатқандар, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағандар, осы Шартқа қол қойғанға шейінгі әскери қызметін контракт бойынша атқарады;
Ресей Федерациясы Шекара әскери қызметшілері - офицерлері, прапорщиктері (мичмандары) азаматтары Ресей Федерациясының "Әскер қызметшілер мәртебесі туралы" Заңның 2 бабы негізінде әскери қызметін Қазақстанда өткеріп жатқандар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери институтта оқып жүргендер, әскери қызметін және оқуын контракт бойынша атқарады.
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлері - "Шекара әскерлерінің әскери қызметкерлері және Ресей Федерациясы әскери қызметкерлері" делінеді;
"Шекара әскерлерінің әскери қызметшілерінің жанұялары", әскери қызметшінің әйелі, балалары, тағы басқа да әскери қызметкермен бірге тұратындар және басқалай туысқандары.
2-бап
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекараның ашықтығы жағдайында, сыртқы шекараның қауіпсіздігін қамтамасыз ету - жақтардың жалпы ісі және үйлестірілген шараларды жүзеге асыру олардың ортақ мүдделілігіне тиімді екенін Жақтар растайды.

О ратификации Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране внешних границ
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года № 1-II
Ратифицировать Договор между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране внешних границ, совершенный в Москве 21 октября 1994 года.
Президент
Республики Казахстан
Договор
между Республикой Казахстан и Российской
Федерацией о сотрудничестве в охране
внешних границ
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года, Меморандумом о сотрудничестве по охране внешних государственных границ от 24 декабря 1993 года,
признавая необходимость объединения усилий и согласования действий в обеспечении безопасности Республики Казахстан и Российской Федерации на их внешних границах,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Договора нижеуказанные термины означают:
"Внешние границы" - государственные границы Республики Казахстан и Российской Федерации с третьими странами, не являющимися государствами-участниками Содружества Независимых Государств;
"Военнослужащие Пограничных войск Республики Казахстан" - офицеры, прапорщики (мичманы), проходившие службу в Российской Федерации на момент создания Пограничных войск Российской Федерации ("12 июня 1992 года), принявшие гражданство Республики Казахстан и до подписания настоящего Договора проходящие военную службу по контракту в Пограничных войсках Российской Федерации;
"Военнослужащие Пограничных войск Российской Федерации" - офицеры, прапорщики (мичманы) - граждане Российской Федерации, проходящие на основании части второй статьи 2 Закона Российской Федерации "О статусе военнослужащих" военную службу по контракту в Пограничных войсках Республики Казахстан, в Военном Институте Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
"Военнослужащие пограничных войск" - военнослужащие Пограничных войск Республики Казахстан и военнослужащие Пограничных войск Российской Федерации;
"Члены семей военнослужащих пограничных войск" - супруги и дети военнослужащих пограничных войск, а также проживающие совместно с ними и находящиеся на их иждивении другие родственники.
Статья 2
В условиях открытости государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией, Стороны подтверждают, что обеспечение безопасности на внешних границах является их общим делом и будет осуществляться согласованными усилиями с учетом взаимных интересов.

3-бап
Сыртқы шекараның қайсы-бір учаскесінде тұрақты жағдай оқыс бұзылса, немесе қауіп-қатер төнгендей болса, Жақтар шұғыл ақыл-кеңес құрып және өздерінің сыртқы шекараларында тұрақты жағдайды қамтамасыз ететін тиісті шараларды жүзеге асырады.
4-бап
Жақтар өздерінің сыртқы шекараларында террорлық кесіп өтуді тоқтату үшін тиісті шараларды жүзеге асыратын болады, соның ішінде - шекара арқылы жарақты, есірткілер мен басқа да контрабандалық заттарды, заңсыз Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы аумағына ену және аумағынан шығу, тағы басқа да шекара маңындағы қылмысты істермен күресу жұмыстары - Шекара әскерлерінің міндетіне кіреді.
5-бап
Осы Шарттың қағидаларын іске асыру мақсатында Жақтар - "Ақылдасу-бақылау" Кеңесін құрады (АБК). Бұл Кеңес өз жұмысын бекітілген Ережеге сәйкес атқарады (Ереже қосымша бойынша).
6-бап
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлері және Ресей Федерациясы Шекара әскерлері, жеке Хаттамаға сәйкес, шекара ахуалы туралы ақпаратпен алмасу, шекара арқылы рұқсат беру пункттерінде қалыптасқан жағдай туралы, сондай-ақ шекара әскерлерінің өзара мүдделік туғызатын іс-қимылының басқа да бағыттары бойынша бірін-бірі тұрақты түрде хабардар етуді қамтамасыз етеді.
Шекара әскерлері туралы архивтік материалдарымен танысу - Жақтар
белгілеген тәртіп бойынша анықталып, соған бөлек Хаттама жасалынады.
7-бап
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлері мен Ресей Федерациясы Шекара
әскерлері арасындағы ынтымақтастық сыртқы шекараны күзетудегі жедел іздеу,
барлаушылық және қарсы барлаушылық жүргізу іс қимылдарында да ортақ
мүдделі атқарылады және бұл жөнінде жеке Хаттама жазылынады.
8-бап
Жақтар Шекара әскерлері офицерлерін және кіші мамандықтағы кадрларды
дайындауда бір-біріне көмектесіп, жеке Келісімшартқа сәйкес кадр
мұқтаждығын толықтырып отырады.
9-бап
Жақтар Шекара әскерлерін материалдық-техникалық құралдармен
қамтамасыз етеді, ал мұқтажды техника өздерінде шығарылмайтын болса, онда
жеке Келісімшарт негізінде жүзеге асырылады.
10-бап
Шекара әскерлерінің әскери қызметшілері және жанұялары мекендеген
мемлекеттің Конституциясын және барлық Заңдылықтарын мойындайды. Олардың
құқықтылығын, әлеуметтік қауіпсіздігін қорғау осы заңдылықпен
кепілденіледі.
11-бап
Шекара әскерлері әскери қызметін өтеп жүрген мемлекеттің Заңдарына
сәйкес жүргізеді. Келісімшарттағы көрсетілген мерзім ішінде, әскери
міндетін атқарып жүргендер үшін, Қазақстан Республикасы және Ресей
Федерациясының әскери заңындағы құқықтар толық сақталады.
12-бап
Шекара әскерінің әскери қызметкерлеріне және олардың жанұяларына Жақтардың азаматтығын қалау құқықтығы кепілденеді. Азаматтықты қабылдау тәртібі Жақтардың заңдылығына сәйкес жүргізіледі.

Статья 3
В случаях дестабилизации либо угрозы дестабилизации обстановки на каком-либо из участков внешних границ, Стороны незамедлительно проводят консультации и осуществляют меры (при необходимости, совместные) по обеспечению стабильного положения на этих участках.
Статья 4
Стороны будут осуществлять на внешних границах согласованные меры по пресечению террористических действий, незаконного перемещения оружия, наркотиков и иных предметов контрабанды, незаконного въезда на территорию Республики Казахстан и Российской Федерации и выезда за их пределы, а также других видов преступлений, борьба с которыми входит в компетенцию пограничных войск.
Статья 5
В целях реализации положений настоящего Договора Стороны создают Консультативно-контрольный Совет (ККС). Консультативно-контрольный Совет действует в соответствии с Положением (приложение).
Статья 6
Пограничные войска Республики Казахстан и Пограничные войска Российской Федерации, в соответствии с отдельным протоколом осуществляют постоянный обмен информацией об обстановке, складывающейся на внешних границах, в пунктах пропуска и по другим направлениям деятельности пограничных войск, представляющим взаимный интерес.
Порядок пользования архивными материалами пограничных войск Сторон определяется отдельным протоколом.
Статья 7
Сотрудничество между Пограничными войсками Республики Казахстан и Пограничными войсками Российской Федерации в оперативно-розыскной, разведывательной и контрразведывательной деятельности в интересам охраны внешних границ осуществляется в соответствии с отдельным протоколом.
Статья 8
Стороны будут оказывать друг другу необходимую помощь в подготовке офицерских кадров и младших специалистов для пограничных войск в соответствии с отдельным Соглашением.
Статья 9
Обеспечение пограничных войск Сторон материально-техническими средствами, не производящимися на их территориях, осуществляется в соответствии с отдельным Соглашением.
Статья 10
Военнослужащие пограничных войск и члены их семей соблюдают Конституцию и законодательство государства пребывания. Им гарантируются безопасность, правовая и социальная защищенность.
Статья 11
Военнослужащие пограничных войск проходят военную службу в соответствии с законодательством государства пребывания. За ними сохраняется правовое положение военнослужащих соответственно Республики Казахстан и Российской Федерации на весь период действия настоящего Договора.
Статья 12
Стороны гарантируют военнослужащим пограничных войск и членам их семей право выбора гражданства. Связанные с этим юридические процедуры производятся в порядке, установленном законодательством Сторон.

13-бап
Бірінші Жақтың шекара әскери қызметкері, Келісімшарт айқындамасы бойынша екінші Жақта әскери қызметін өтеуі мүмкін.
Жақтың азаматтығын қабылдамаған шекара әскері, басқа Жақта әскери қызметін атқаруы - Келісімшарт арқылы жүзеге асырылады.
Екі Жақтың қайсысында болса да, Келісімшартпен әскери қызметін атқарудан бас тартқан шекара әскері Қазақстан Республикасы немесе Ресей Федерациясы шекара әскерлері қатарынан босатылады.
14-бап
Жақтардың әрқайсысы әскери қызметтің өтеп қайтқан әскери адамдарға және олардың отбасы мүшелеріне мемлекеттің Заңына сәйкес толық құқық және әлеуметтік қамтамасыздығының сақталуына кепілдік береді.
15-бап
Шекара әскери қызметкерлерін және олардың отбасы мүшелерін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекараның ашықтығы жағдайындағы (Келісімшартта көрсетілген қағидаға сәйкес), екі Жаққа да өте берулеріне болады, шетелдік құжатсыз, шекараны кесіп өткенде, тек қана жеке басын куәландыратын (әскери билетін, төлқұжатын) және іс-сапар куәліктерін көрсету арқылы шекарадан өтеді, ал әскери адамның балаларын, отбасы мүшелерін - төлқұжаттағы тіркелуі бойынша өткізіледі.
Әскери қызметкерлердің жұмыс бабына қарай мекенжай ауыстыруларына байланысты - көшу - қону және мүліктерінің өткізілуі салықсыз қамтамасыз етіледі және басқа да төлемдер алынбайды.
16-бап
Бірінші Жақтың әскери қызметшісі, екінші Жақтың аумағында әскери қызметін өтейтін болса, оған, әскери міндетін өтеп жатқан Жақтың заңдарына сәйкес тұрғын үймен қамтамасыздандырады.
Әскери қызметтен босатылған адамға және олардың отбасы мүшелеріне, тұрақты мекенін өзгертіп, басқа жаққа көшетін жағдайда, ол адам әскери міндетін атқарған жерінде тұрған үйін өткізген болса, онда оған, қызмет бабымен ауысқан жағында оларға сол мемлекеттің белгіленген тәртібіне, заңдылығына сәйкес тиісті пәтерін алады.
17-бап
Жақтардың әрқайсысының аумақтарындағы өз күшіндегі заңға сәйкес шекара қызметшілер және олардың отбасы мүшелері үшін қозғалмайтын мүлікке жеке меншік құқы сақталады (үй, сая жай, автотөле).
18-бап
Жақтардың әрқайсысының аумақтарындағы өз күшіндегі заңға сәйкес, шекара әскерлерінің әскери қызметшілік қатарынан босаған адамдарға зейнетақы тағайындалады.
Зейнетақы тағайындау есебіне - көп жылғы сіңірген еңбегі, бұрынғы
КСРО-дағы Қарулы күшінде және Жақтардың шекара әскерлерінде, оған -
Келісімшартпен атқарған әскери қызметі қосылады.
Дәрігерлік, санаторно-курорттық емдеу, тағы басқа да белгіленген
төлемақылар, жеңілдіктер мен артықшылықтар сақталады. Бұл көрсетілген
зейнетақылар мен жеңілдіктер Жақтардың әрқайсысының аумақтарындағы
заңға сәйкес жүргізіледі.

Статья 13
Военнослужащие пограничных войск одной Стороны могут проходить военную службу в пограничных войсках другой Стороны на условиях, определенных настоящим Договором.
Для прохождения военнослужащими военной службы в пограничных войсках Стороны, гражданином которой он не является, военнослужащий заключает контракт с соответствующим органом управления в порядке, установленном в государстве пребывания.
При отказе военнослужащих пограничных войск от заключения контракта они переводятся по службе в Пограничные войска Республики Казахстан или в Пограничным войска Российской Федерации, либо увольняются с военной службы.
Статья 14
Стороны гарантируют военнослужащим пограничных войск и членам их семей после возвращения на территорию государства гражданства всю полноту правовых и социальных гарантий, предусмотренных законодательством соответствующей Стороны.
Статья 15
Стороны обеспечивают военнослужащим пограничных войск и членам их семей пересечение государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией на безвизовой основе, без оформления заграничных паспортов и разрешительных отметок в паспортах, по предъявлению удостоверения личности (военных билетов, паспортов) и командировочных удостоверений (отпускных билетов, предписаний), а их несовершеннолетних детей - по записям в соответствующих документах военнослужащих и членов их семей. Военнослужащие и члены их семей при выезде к новому месту службы или к постоянному месту жительства провозят имущество, принадлежащее им на правах личной собственности, через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией без взимания пошлин, налогов и иных сборов.
Статья 16
Военнослужащие пограничных войск одной Стороны, прибывающие для прохождения военной службы на территорию другой Стороны, обеспечиваются жилыми помещениями в соответствии с законодательством страны пребывания.
Лицам, уволенным с военной службы, и членам их семей при выезде на постоянное место жительства с территории одной Стороны на территорию другой Стороны в случае сдачи ими жилой площади по месту прохождения службы предоставляются жилые помещения в порядке и по нормам, установленным законодательством Сторон.
Статья 17
За военнослужащими пограничных войск и членами их семей сохраняется право собственности на принадлежащее им в соответствии с законодательством Сторон недвижимое имущество (жилые дома, квартиры, дачи, гаражи и т.п.).
Статья 18
Пенсионное обеспечение военнослужащих пограничных войск, уволенных с военной службы, осуществляется согласно пенсионному законодательству Стороны, избранной для постоянного места жительства. При этом начисление пенсии осуществляется с учетом выслуги лет в Вооруженных Силах и Пограничных войсках бывшего Союза ССР и выслуги лет в пограничных войсках Сторон, в том числе и по контракту.
Медицинское, санаторно-курортное обеспечение, а также выплата компенсаций, пособий и предоставление льгот пенсионерам из числа военнослужащих пограничных войск и членов их семей, избравших местом постоянного жительства территорию Республики Казахстан или Российской Федерации, осуществляются Стороной, избранной для постоянного проживания.

19-бап
Жақтардың әрқайсысы аумақтарындағы заңдылыққа сәйкес шекара
әскерлерінің әскери қызметшілерін міндетті түрде мемлекеттік сақтандырылуы
жүзеге асырылады.
20-бап
Жақтардың әрқайсысы Шекара әскерлері берген әскери атақтарын осы келісімшартқа қол қойылғанға шейінгі, сондай-ақ кейінгі берілген мемлекеттік наградаларының нақтылығын мойындайды.
21-бап
Шекара әскерлері әскери қызметін өтеп жатқан Жақтың аумағында белгіленген үлгідегі әскери киімін киіп және жергілікті мемлекеттің тәртібіне сәйкес дербес қару-жарағын асынып жүруіне құқықты.
Жақтардың әрқайсысының мемлекеттік органдары (сынақсыз немесе ақысыз) жеке басының куәлігін, білімі туралы диплом, мамандығын, автокөлік жүргізу құжаттарын, жеңілдіктерінің нақтылығын мойындайды.
22-бап
Шекара әскерлері әскери қызметті өтеп жатқан Жақтың аумағында және олардың отбасы мүшелері қылмыстық қылық жасаған болса, олардың қылмыстық ісі сол мемлекеттің заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
23-бап
Жақтардың әрқайсысы, басқа Жақтың аумағына шекара әскери қызметшісін ауыстыратын болса немесе іс-сапарға жіберетін болса, оны сол баратын Жақтың ұлттық банкісінің ақша айналымына сай, белгіленген мөлшерде, сол елдің ұлттық валютасымен қамтамасыз етеді, демалысқа шығуына және олардың емделуге баратын жағдайында - бес айлық жалақысының ақшалай үлесі және әскери қызметшінің санаторно-курорттық емделуіне және отбасы мүшелеріне төлемақы беріледі.
24-бап
Жақтардың әрқайсысы сыртқы мемлекеттік шекараларын күзету мүддесін тұрақты қамтамасыз ету үшін, Шекара әскерлерінің қарамағына әуе кемелерінің әуе жолдарын, аэродромдарын, аэропорттарын, (ұшу-қону алаңдарын), өтеусіз пайдалануға беріледі, сондай-ақ ұшақтардың ұшуына жағдай жасалынып, навигациялық, ауа райының құбылыстары туралы да ақпарат алуына да мүмкіндіктер жасалады.
Әуе кемесіне қызмет ету және жанармай құю Жақтардың өзара есеп айырысуы арқылы жүргізіледі.
Әуе кемесінің дұрыс жұмыс істеуіне, Жақтар жағынан ешбір бөгет-қиыншылықтар жасалмайды.
25-бап
Жақтардың Каспий теңізіндегі мүдделес қорғанысы, бөлек Келісімшарт түрінде қаралып, ортақтастық келісімшарт жасау жолымен жүзеге асырылады.
26-бап
Жақтар сыртқы шекараларын күзету мен шекараны кесіп өтуді реттеу жөніндегі заңдылықтар мен нормативті актілерін мүдделі жақындасуы туралы шаралар қабылдайды. Қажетті болған жағдайда нормативтерге толықтырулар мен өзгертулер енгізіледі.
Жақтар екі ай мерзім ішінде сыртқы шекараларын күзету туралы
заңдылықтар мен ашық нормативті актілермен алмасу жасайды. Мұндай
актілермен ең соңғы алмасу, осы Келісімшарт күшіне енген күннен басталады.

Статья 19
Стороны осуществляют обязательное государственное страхование военнослужащих пограничных войск в соответствии с законодательством Сторон.
Статья 20
Стороны признают действительность воинских званий военнослужащих пограничных войск, в том числе присвоенных им до подписания настоящего Договора, а также действительность награждений государственными наградами.
Статья 21
Военнослужащие пограничных войск носят военную форму установленного образца и имеют право на ношение, хранение и применение оружия в соответствии с порядком, установленным в государстве пребывания.
Государственные органы Сторон признают действительными (без испытания или оплаты) документы, удостоверяющие личность, об образовании, о специальности, на право управления транспортными средствами, о праве на льготы.
Статья 22
По делам о преступлениях и иных правонарушениях, совершенных военнослужащими пограничных войск и членами их семей на территории государства пребывания, применяется законодательство этого государства.
Статья 23
Каждая из Сторон обеспечивает военнослужащим пограничных войск при выездах на территорию другой Стороны обмен соответствующей национальной валюты по официальному курсу национальных банков Сторон: в командировку - по утвержденным нормам; для проведения отпуска и лечения - в размере пяти окладов денежного довольствия и компенсации на санаторно-курортное лечение по нормам, предусмотренным законодательством Сторон.
Статья 24
Для обеспечения деятельности пограничных войск в интересах охраны внешних границ каждая из Сторон предоставляет воздушным судам пограничных войск другой Стороны право на безвозмездное использование воздушного пространства, аэропортов, аэродромов (посадочных площадок), получение навигационной, метеорологической и иной информации, обеспечение полетов.
Обслуживание воздушных судов и их заправка осуществляется за плату путем взаиморасчетов между Сторонами.
Стороны не будут производить действий, приводящих к нарушению или затруднению нормального управления полетами.
Статья 25
Защита интересов Сторон на Каспийском море будет осуществляться совместными согласованными усилиями на основе отдельных договоренностей.
Статья 26
Стороны предпримут меры по согласованию и сближению своих законодательных и нормативных актов, регулирующих охрану их государственных границ и порядок их пересечения. При необходимости они внесут соответствующие изменения и дополнения в свои законодательства.
Стороны в двухмесячный срок обменяются законодательными и иными открытыми нормативными актами, касающихся пограничных вопросов. Последующий обмен такими актами будет осуществляться в месячный срок с момента вступления их силу.

27-бап
Жақтардың, осы Келісімшартты, үшінші мемлекетке қатысты
міндеттемелеріне қол сұқпайды.
28-бап
Жақтардың өз аумағындағы жүргізілген іс-әрекеттерінің мақсаты, Үшінші
мемлекетке қарсы бағытталмаған.
29-бап
Осы Келісімшарттағы шараларды нақты жүзеге асыру үшін және оны
орындау ісі - Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерінің Қолбасшысына және
Ресей Федерациясы Шекара әскерлерінің Бас қолбасшысына тапсырылады,
олардың өзара келісімдеріне сәйкес Хаттама жасалсын.
30-бап
Жақтардың өзара келісуі бойынша, осы Келісімшартқа толықтырулар мен өзгертулер енгізілуі мүмкін. Осы Келісімшартты жүзеге асыру кезінде пайда болған барлық даулы мәселелер, Жақтардың өзара мәмлеге келу жолымен шешіледі.
31-бап
Осы Келісімшарт бекітілуге тиісті және бекітілген грамотамен алмасу күнінен бастап күшіне енеді. Келісімшарт мерзімі - 10 жылға жасалған. Келісімшарт әсері өздігінен алдағы онжылдыққа жалғаса береді, егер Жақтардың біреуі, келісімшартты тоқтату туралы алты ай мерзім ішінде,
өзінің тілегін білдіріп, жазбаша мәлімдеме жазбаса ғана.
Осы Келісімшарт қол қойылған сәтінен бастап, уақытша іске
қолданылады.
32-бап
Осы Келісімшарт күшіне енген сәтінен бастап, Қазақстан Республикасы
және Ресей Федерациясы арасындағы Шекара мәселелері бойынша ынтымақтастық
және бірлескен іс-қимыл туралы Келісім (1993 жылғы 25 ақпандағы) өзінің
әсерін жояды.
Осы Келісімшарт қазақ және орыс тілдерінде екі дана түрінде жасалған,
екі нұсқаның да күші бірдей.
1994 ж. 21 қазанда Мәскеу қаласында қол қойылған.
Қазақстан Республикасы үшін              Ресей Федерациясы үшін
Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы
арасындағы сыртқы шекараны күзету туралы
ынтымақтастық
Келісімшартқа
қосымша
Ақылдасу-бақылау Кеңесі туралы Ереже
1-бап
Ақылдасу-бақылау Кеңесі (АБК) Қазақстан Республикасы және Ресей
Федерациясы арасындағы сыртқы шекараны күзету туралы ынтымақтастық
Келісімшартты үйлестіру және оны іске асыру үшін құрылады.
Ақылдасу-бақылау Кеңесі өзінің іс-әрекетінде, осы Ережені
басшылыққа алады.
2-бап
Ақылдасу-бақылау Кеңесі (АБК) құрамына кіретіндер: Қазақстан
Республикасы Шекара әскерлерінің Қолбасшысы, Ресей Федерациясы Шекара
әскерлерінің Бас Қолбасшысы, олардың орынбасарлары, Жақтардың осы шарттағы
мәселені шешуге қатысы бар, тағы басқа да Шекара әскерлерінің өкілдері
енгізіледі.
3-бап
Ақылдасу-бақылау Кеңесі тиісті болған жағдайда жұмысшы топтарын
(сарапшылар, бақылаушы-тексерушілер) құрады. Олар АБК мәжілісіне жаңадан
қаралатын ынтымақтастық мәселелер енгізіп және ұсыныстар жасайды.

Статья 27
Настоящий Договор не направлен против третьих государств и не затрагивает прав и обязательств сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 28
Стороны не допустят использования своих территорий третьим государством в целях осуществления деятельности, направленной против другой Стороны.
Статья 29
Для конкретной реализации мер по выполнению положений настоящего Договора Стороны поручают Командующему Пограничными войсками Республики Казахстан и Главнокомандующему Пограничными войсками Российской Федерации, по взаимному согласию, заключать соответствующие соглашения и протоколы.
Статья 30
По взаимному согласию Сторон в настоящий Договор могут вноситься изменения и дополнения.
Все споры, возникающие при исполнении настоящего Договора, будут решаться Сторонами путем взаимных консультаций и переговоров.
Статья 31
Настоящий Договор подлежит ратификации и вступает в силу в день обмена ратификационными грамотами.
Договор заключается сроком на 10 лет. Его действие будет автоматически продлеваться на последующие десятилетние периоды, если ни одна из Сторон не заявит, путем письменного уведомления, о своем желании прекратить его действие, не менее чем за шесть месяцев до истечения каждого такого десятилетнего периода.
Настоящий Договор временно применяется со дня его подписания.
Статья 32
По вступлении в силу настоящего Договора прекращает свое действие Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве и взаимодействии по пограничным вопросам от 25 февраля 1993 года.
Совершено в г. Москве 21 октября 1994 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
Приложение
к Договору между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране внешних границ
Положение
о Консультативно-контрольном Совете
Статья 1
Консультативно-контрольный Совет (ККС) создается для координации деятельности и реализации положений Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране внешних границ.
Консультативно-контрольный Совет в своей деятельности руководствуется настоящем Положением.
Статья 2
В состав Консультативно-контрольного Совета входят: Командующий Пограничными войсками Республики Казахстан, Главнокомандующий Пограничными войсками Российской Федерации, их заместители, а также по их решению другие представители пограничных войск сторон.
Статья 3
Консультативно-контрольный Совет при необходимости создает рабочие (экспертные, контрольные) группы, в составе специалистов для рассмотрения вопросов сотрудничества и выработки предложений для рассмотрения на заседаниях ККС.

4-бап
Ақылдасу-бақылау Кеңесінің негізгі атқаратын міндеттері:
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы сыртқы шекараны күзету жөніндегі ынтымақтастық Келісімшарттың орындалуын өз өкілеттілігінің мүмкіндігінше қамтамасыз етілуі;
Сыртқы шекараны күзетудің тиімділігін арттыру шараларын келісімді шешу;
Жақтардың сыртқы шекараны күзету туралы нұсқауларын жүзеге асыруға байланысты шешімдерді басқарушы органдармен келісу;
Жақтың шекара әскерлеріндегі офицер кадрлерінің орын алмасуын және олардың қазіргі кездегі, болашақтағы қажеттілігін анықтау;
Шекара күзету мәселесі жайында өзара мүдделік ақпарат алмасуды ұйымдастыру;
Сыртқы әскерлерінің тұрақты жағдайы бұзылса, немесе қауіп-қатер төнгендей болса, Жақтар шекара әскерлерінің өзара бір-біріне көмектесу іс-әрекеттерін ұйымдастыру;
Жақтар шекара әскерлерінің іс-әрекетіне әсер ететін заңы мен нормативті ережелерінің жақындасуын қалыптастыратын ұсыныстар жасау;
Жақтардың мүддесіне байланысты, әскери қызметшілерді әскери оқу мекемелерінде дайындау мәселелерін шешу;
Жақтар шекара әскерлерін материалдық-техникамен қамсыздандыру мәселелерін шешу;
Ақылдасу-бақылау Кеңесі (АБК) мәжілісінде сыртқы күзетумен қатысты басқа да мәселелер қаралуы мүмкін.
5-бап
Ақылдасу-бақылау Кеңесінің негізгі түрі - ақылдасу, кеңесу, мәжіліс
жүргізу болып саналады. Бұның өзі Жақтар басшыларының келісуімен және
қажетті деп ұйғарғанда ғана, бас қосады.
АБК Жақтардың мақұлдауымен мәжіліс нәтижесінің қорытындысында қаулы
қабылдайды және Хаттама жасалынады.
АБК хаттамасы орыс тілінде жүргізіледі.
6-бап
Осы Ереже Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы арасындағы
сыртқы Шекараны күзетудегі ынтымақтастық және ортақ іс-қимыл туралы
Келісімнің ажырамайтын бөлігі болып саналады және Шартта көрсетілген
жағдайға қарай ықпалы жойылады.
Жақтардың өзара келісуі бойынша Ережеге толықтырулар мен өзгертулер
енгізілуі мүмкін.
Осы Қосымша қазақ және орыс тілдерінде екі дана түрінде жасалған, екі
нұсқаның да күші бірдей.
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.

Статья 4
Основные функции Консультативно-контрольного Совета:
обеспечение в пределах своих полномочий выполнения Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране внешних границ;
согласование мер по повышению эффективности охраны внешних границ;
согласование управленческих решений, связанных с реализацией установок руководства Сторон по вопросам охраны внешних границ;
определение текущих и перспективных потребностей в перемещении офицерских кадров пограничных войск Сторон;
организация обмена информацией по вопросам охраны границы, представляющим взаимный интерес;
организация взаимодействия пограничных войск Сторон при дестабилизации либо угрозе дестабилизации обстановки на внешних границах;
выработка и реализация предложений по сближению законодательной и нормативной базы в сфере деятельности пограничных войск Сторон;
решение вопросов, связанных с подготовкой военнослужащих в военно-учебных заведениях пограничных войск Сторон;
согласование вопросов поставок материально-технических средств пограничным войскам Сторон.
ККС может рассматривать и другие вопросы, относящиеся к охране внешних границ и деятельности пограничных войск Сторон.
Статья 5
Основными формами работы ККС являются заседания, совещания, консультации и т.п., которые проводятся по мере необходимости, по согласованию руководителей пограничных войск Сторон.
Решения ККС принимаются на основе консенсуса и оформляются протоколами.
Рабочим языком ККС является русский язык.
Статья 6
Настоящее Положение является неотъемлемой частью Договора между
Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране
внешних границ, вступает в силу и прекращает свое действие на условиях,
предусмотренных этим Договором.
По взаимному согласию в настоящее Положение могут
вноситься изменения и дополнения.
*    *    *