Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" конституциялық заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 6 мамырдағы N 375 Конституциялық Заңы.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1995 жылғы 28 қыркүйектегi N 2464 конституциялық заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 17-18, 114-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 192-құжат; 1998 ж, N 7-8, 71-құжат; 1998 жылы 10 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" 1998 жылғы 6 қарашадағы конституциялық заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы Қазақстан
Республикасындағы сайлау туралы"
2. Кiрiспесi алып тасталсын.
3. 1-баптағы, 5-баптың 3-тармағындағы, 20-баптың 5-тармағындағы, 33-баптың 2-тармағының 2), 3) тармақшаларындағы, 34-баптың 1, 5, 6-тармақтарындағы, 39-баптың 2-тармағындағы, 41-баптың 6-тармағындағы, 43-баптың 1-тармағындағы, 45-баптағы, 50-баптың 2,3-тармақтарындағы, 54-баптың 1,2-тармақтарындағы, 55-баптың 1-тармағындағы, 56-баптың 3-тармағындағы, 59-баптың 2-тармағындағы, 59-баптың 7-тармағының 3) тармақшасындағы, 61-баптың 2-тармағындағы, 62-баптың 2-тармағындағы, 63-баптың 2-тармағындағы, 64-баптың 3-тармағындағы, 65-баптың 3-тармағындағы, 66-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы, 70-баптағы, 71-баптың 3, 6-тармақтарындағы, 72-баптың 3-тармағындағы, 73-баптың 2-тармағындағы, 73-баптың 6-тармағының 3) тармақшасындағы, 76-баптың 2-тармағындағы, 78-баптың 3-тармағындағы, 79-баптың 2-тармағындағы, 80-баптың 2-тармағындағы, 81-баптың 3-тармағындағы, 82-баптың 2-тармағындағы, 83-баптың 1-тармағындағы, 86-баптағы, 87-баптың 5-тармағындағы, 89-баптың 6-тармағының 3) тармақшасындағы, 93-баптың 2-тармағындағы, 94-баптың 3-тармағындағы, 95-баптың 2-тармағындағы, 96-баптың 2-тармағындағы, 97-баптың 3-тармағындағы, 98-баптың 2-тармағындағы, 99-баптың 1-тармағындағы, 102-баптағы, 103-баптың 8-тармағындағы, 104-баптың 6-тармағының 3) тармақшасындағы, 107-баптың 2-тармағындағы, 108-баптың 3-тармағындағы, 109-баптың 2-тармағындағы, 110-баптың 2-тармағындағы, 111-баптың 3-тармағындағы, 112-баптың 2-тармағындағы, 113-баптың 1-тармағындағы, 115-баптағы, 117-баптың 9-тармағындағы, 118-баптың 6-тармағының 3) тармақшасындағы, 121-баптың 2-тармағындағы, 122-баптың 2-тармағындағы, 123-баптың 2-тармағындағы, 124-баптың 2-тармағындағы, 125-баптың 2-тармағындағы, 126-баптың 2-тармағындағы, 127-баптың 1-тармағындағы, 129-баптың 1-тармағындағы, 130-баптың 1, 2-тармақтарындағы, 133-баптағы "Осы Жарлық", "осы Жарлықтың", "осы Жарлықта", "осы Жарлыққа", "осы Жарлықты", "осы Жарлықпен" деген сөздер тиiсiнше "Осы Конституциялық заң", "Осы Конституциялық заңда", "осы Конституциялық заңға", "осы Конституциялық заңның", "осы Конституциялық заңды", "осы Конституциялық заңмен" деген сөздермен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Конституционного закона, "О выборах в Республике Казахстан"
Конституционный закон Республики Казахстан от 6 мая 1999 года № 375-1
Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Конституционного закона, от 28 сентября 1995 г. № 2464 Z952464_ "О выборах в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики, 1995 г., № 17-18, ст.114; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст.192; 1998 г., № 7-8, ст.71; Конституционный закон Республики Казахстан от 6 ноября 1998 г. "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Конституционного закона, "О выборах в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 10 ноября 1998 г.) следующие изменения и дополнения:
1. Заголовок изложить в следующей редакции:
"Конституционный закон Республики Казахстан
О выборах в Республике Казахстан"
2. Преамбулу исключить.
3. В статье 1, пункте 3 статьи 5, пункте 5 статьи 20, подпунктах 2), 3) пункта 2 статьи 33, пунктах 1, 5, 6 статьи 34, пункте 2 статьи 39, пункте 6 статьи 41, пункте 1 статьи 43, статье 45, пунктах 2, 3 статьи 50, пунктах 1, 2 статьи 54, пункте 1 статьи 55, пункте 3 статьи 56, пункте 2 статьи 59, подпункте 3) пункта 7 статьи 59, пункте 2 статьи 61, пункте 2 статьи 62, пункте 2 статьи 63, пункте 3 статьи 64, пункте 3 статьи 65, подпункте 2) пункта 2 статьи 66, статье 70, пунктах 3, 6 статьи 71, пункте 3 статьи 72, пункте 2 статьи 73, подпункте 3) пункта 6 статьи 73, пункте 2 статьи 76, пункте 3 статьи 78, пункте 2 статьи 79, пункте 2 статьи 80, пункте 3 статьи 81, пункте 2 статьи 82, пункте 1 статьи 83, статье 86, пункте 5 статьи 87, подпункте 3) пункта 6 статьи 89, пункте 2 статьи 93, пункте 3 статьи 94, пункте 2 статьи 95, пункте 2 статьи 96, пункте 3 статьи 97, пункте 2 статьи 98, пункте 1 статьи 99, статье 102, пункте 8 статьи 103, подпункте 3) пункта 6 статьи 104, пункте 2 статьи 107, пункте 3 статьи 108, пункте 2 статьи 109, пункте 2 статьи 110, пункте 3 статьи 111, пункте 2 статьи 112, пункте 1 статьи 113, статье 115, пункте 9 статьи 117, подпункте 3) пункта 6 статьи 118, пункте 2 статьи 121, пункте 2 статьи 122, пункте 2 статьи 123, пункте 2 статьи 124, пункте 2 статьи 125, пункте 2 статьи 126, пункте 1 статьи 127, пункте 1 статьи 129, пунктах 1, 2 статьи 130, статье 133 слова "настоящим Указом", "Настоящий Указ", "настоящего Указа" заменить соответственно словами "настоящим Конституционным законом", "Настоящий Конституционный закон", "настоящего Конституционного закона".

4. 3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республика азаматтарының сайлауға қатысуы ерiктi болып табылады. Азаматты сайлауға қатысуға немесе қатыспауға мәжбүрлеуге, сондай-ақ оның еркiн бiлдiрудi шектеуге ешкiмнiң де құқығы жоқ.".
5. 4-баптың 4-тармағы "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң," деген сөздерден кейiн "соның iшiнде партиялық тiзiмдер бойынша," деген сөздермен толықтырылсын.
6. 5-баптың 1-тармағы "әрқайсысының" деген сөзден кейін "бір сайлау бюллетеніне" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 9-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың 2) тармақшасында:
"егер кандидатурасы үшiн дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың елу процентiнен астамы дауыс берсе" деген сөздер "дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың елу процентiнен астамының дауысын алған" деген сөздермен ауыстырылсын.
Бұл түзету қазақша мәтiнде осының алдындағы түзетуге енгiзiлiп отыр.
"осы Жарлықтың Ерекше бөлiмiнде белгiленген шектен төмен болмауға тиiс" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын.
8. 12-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) саяси партияларды Парламент Мәжiлiсi депутаттарының партиялық тізім бойынша сайланатын бөлігіне қатыстыру мәселесін қарайды;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) облыстар (республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасы) әкiмдерiнiң ұсынуы бойынша аумақтық округтiк сайлау комиссияларын құрады;";
5) тармақша саяси партиялардың өкілдерімен сайлауды ұйымдастыру және өткiзу жөнінде семинарлар өткізеді" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "Президенттi және Парламент Мәжiлiсi депутаттарын сайлау жөнiндегi сайлау бюллетеньдерiн дайындауды қамтамасыз етедi" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақшадағы ", сондай-ақ олар қайта сайланған жағдайда Конституцияның 51-бабының 2-тармағына сәйкес Сенат депутаттарының сайлауын" деген сөздер алып тасталсын.
9. 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Аумақтық сайлау комиссиялары және оларды құру тәртiбi
1. Облыстық (республикалық маңызы бар қалалар және Республика астанасы), аудандық, қалалық, қаладағы аудандық сайлау комиссиялары аумақтық сайлау комиссиялары болып табылады.
2. Аумақтық сайлау комиссиялары:
1) Президент, Парламент және мәслихаттар депутаттарының, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары мүшелерiнiң сайлауын ұйымдастыруды және өткiзудi қамтамасыз етедi;
2) жетi адамнан құрылады.
3. Облыстық сайлау комиссиялары облыс (республикалық маңызы бар қалалар және Республика астанасы) әкiмдерiнiң ұсынуы бойынша Орталық сайлау комиссиясының шешiмiмен құрылады.
Төменгi тұрған аумақтық сайлау комиссиялары тиiстi әкiмнiң ұсынуы бойынша жоғары тұрған аумақтық сайлау комиссиясының шешімімен құрылады.

4. Пункт 3 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"3. Участие граждан Республики в выборах является добровольным.
Никто не вправе принуждать к участию или не участию гражданина в выборах,
а также ограничивать его волеизъявление.".
5. Пункт 4 статьи 4 после слов "Парламента Республики Казахстан"
дополнить словами ", в том числе по партийным спискам,".
6. Пункт 1 статьи 5 дополнить словами "на один избирательный
бюллетень.".
7. В статье 9:
в подпункте 2) пункта 1 слова "в первом туре голосования" исключить;
подпункт 1) пункта 2 исключить;
в подпункте 2) пункта 2:
слова "если за его кандидатуру проголосовало" заменить словом
"набравший";
после слова "процентов" дополнить словом "голосов";
слова "которое не должно быть ниже пределов, установленных
Особенной частью настоящего Указа" исключить;
подпункт 1) пункта 3 исключить.
8. В статье 12:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) рассматривает вопрос о допуске политических партий к участию в выборах части депутатов Мажилиса Парламента, избираемых по партийным спискам;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) по представлению акимов областей (городов республиканского значения и столицы Республики) образует территориальные, окружные избирательные комиссии;";
подпункт 5) дополнить словами "проводит семинары с представителями политических партий по организации и проведению выборов;";
подпункт 6) дополнить словами "обеспечивает изготовление избирательных бюллетеней по выборам Президента и депутатов Мажилиса Парламента;";
в подпункте 13) слова ", а также выборы депутатов Сената при их переизбрании в соответствии с пунктом 2 статьи 51 Конституции" исключить.
9. Статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Территориальные избирательные комиссии и порядок их образования
1. Территориальными избирательными комиссиями являются областные (городов республиканского значения и столицы Республики), районные, городские, районные в городе избирательные комиссии.
2. Территориальные избирательные комиссии:
1) обеспечивают организацию и проведение выборов Президента, депутатов Парламента и маслихатов, членов органов местного самоуправления;
2) образуются в составе семи членов.
3. Областные избирательные комиссии образуются решением Центральной избирательной комиссии по представлению акимов областей (городов республиканского значения и столицы Республики).
Нижестоящие территориальные избирательные комиссии образуются решением
вышестоящей тарриториальной избирательной комиссии по представлению
соответствующего акима.

4. Президент, Парламент және мәслихаттар депутаттарының сайлауы жөнiндегi аумақтық сайлау комиссияларының құрамы сайлау тағайындалғаннан немесе хабарланғаннан кейiн - он күннен, ал жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары мүшелерiнiң сайлауы жөнiндегi аумақтық комиссиялардың құрамы жетi күннен кешiктiрiлмей бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.".
10. 14-баптың 7) тармақшасындағы "Парламент" деген сөзден кейiн "Сенаты" деген сөзбен толықтырылсын.
11. 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Округтiк сайлау комиссиялары және оларды құру тәртiбi
1. Округтiк сайлау комиссиялары:
1) Орталық сайлау комиссиясының шешiмiмен облыс (республикалық маңызы бар қалалар және Республика астанасы) әкiмдерiнiң ұсынуымен құрылады;
2) сайлау округтерiнде Парламент Мәжiлiсi және мәслихаттар депутаттарының сайлауын ұйымдастыру мен өткізуді қамтамасыз етеді.
2. Округтiк сайлау комиссиясы жетi адамнан құрылады.
3. Округтік сайлау комиссияларының құрамы сайлау тағайындалғаннан немесе хабарланғаннан кейiн он күннен кешiктiрiлмей бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.".
12. 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Учаскелiк сайлау комиссиялары және оларды құру тәртiбi
1. Учаскелiк сайлау комиссиялары:
1) тиісті әкімдердің ұсынуы бойынша жоғары тұрған тиісті сайлау комиссияларының шешiмiмен құрылады;
2) тиiстi сайлау учаскелерiнде Президенттi, Парламент Мәжiлiсiнiң және мәслихаттардың депутаттарын, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлауды ұйымдастыру мен өткiзудi қамтамасыз етеді.
3) жетi адамнан құрылады.
2. Президент, Парламент және мәслихаттар депутаттарының сайлауы жөнiндегi учаскелiк сайлау комиссияларының құрамы сайлау тағайындалғаннан немесе хабарланғаннан кейін - жетi күннен, ал жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлау жөнiндегi аумақтық комиссиялардың құрамы үш күннен кешiктiрiлмей бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады."
13. 21-бапта:
2-тармақ "астанасындағы" деген сөзден кейiн ", аудандық, қалалық" деген сөздермен толықтырылсын.
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республика Президентi және бара-бар өкiлдiк жүйесi бойынша партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Мәжiлiс депутаттарының сайлауы кезiнде Қазақстан Республикасының бүкiл аумағы біртұтас жалпыұлттық сайлау округi болып табылады ".
14. 23-баптың 1-тармағындағы "округтiк" деген сөз алып тасталсын.
15. 27-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "кандидаттардың" деген сөзден кейiнгi "және" деген сөз алып тасталып, үтiр қойылсын және "олардың сенiм бiлдірген адамдарының" деген сөздерден кейiн, "және ынталы топтар мүшелерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын.

4. Состав территориальных избирательных комиссий по выборам Президента,
депутатов Парламента и маслихатов публикуется в средствах массовой
информации не позднее чем через десять дней, а территориальных комиссий по
выборам членов органов местного самоуправления - не позднее чем через семь
дней после назначения или объявления выборов.".
10. Подпункт 7) статьи 14 после слов "по выборам депутатов" дополнить
словом "Сената".
11. Статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Окружные избирательные комиссии и порядок их образования
1. Окружные избирательные комиссии:
1) образуются решением Центральной избирательной комиссии по
представлениям акимов областей (городов республиканского значения и столицы
Республики);
2) обеспечивают организацию и проведение выборов депутатов Мажилиса
Парламента и маслихатов в избирательных округах.
2. Окружные избирательные комиссии образуются в составе семи членов.
3. Состав окружных избирательных комиссий публикуется в средствах массовой информации не позднеее чем через десять дней после назначения или объявления выборов.".
12. Статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Участковые избирательные комиссии и порядок их образования
1. Участковые избирательные комиссии:
1) образуются решением соответствующей вышестоящей избирательной комиссии по представлениям соответствующих акимов;
2) обеспечивают организацию и проведение выборов Президента, депутатов Мажилиса Парламента и маслихатов, членов органов местного самоуправления на соответствующих избирательных участках;
3) образуются в составе семи членов.
2. Состав участковых избирательных комиссий по выборам Президента, депутатов Парамента и маслихатов публикуется в средствах массовой информации не позднее чем через семь дней, а территориальных комиссий по выборам членов органов местного самоуправления - не позднее чем через три дня после назначения или объявления выборов.".
13. В статье 21:
пункт 2 после слов "и столицы Республики" дополнить словами
", района, города";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При выборах Президента Республики и депутатов Мажилиса, избираемых
на основе партийных списков по системе пропорционального представительства,
единым общенациональным избирательным округом является вся территория
Республики Казахстан.".
14. В пункте 1 статьи 23 слово "окружными" исключить.
15. Подпункт 2) пункта 2 статьи 27 после слов "доверенных лиц"
дополнить словами "и членов инициативных групп".

16. 28-бапта:
3-тармақтағы "тиiстi облыстардың, қалалар мен аудандардың" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ:
"өткiзу үшiн" деген сөздерден кейiн ", партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
"шараларды ұйымдастырып өткiзу үшiн" деген сөздерден кейiн партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiндерден басқа," деген сөздермен толықтырылсын.
5-тармақ "Тиiстi сайлау комиссиялары" деген сөздерден кейiн ", партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа," деген сөздермен толықтырылсын.
17. 33-бапта:
1-тармақ "Президенттi," деген сөзден кейiн "партиялық тiзiмдер негiзiнде сайланатын Парламент Мәжiлiсiнiң депутаттарын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
2) тармақшадағы "сәйкес" деген сөзден кейiн ", партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "көпшiлiк шараларын өткiзуге," деген сөздерден кейiн "партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "кандидаттардың" деген сөздiң алдынан "партиялық тiзiмдер бойынша дауысқа түсетiн кандидаттардан басқа," деген сөздерментолықтырылсын.
18. 34-бапта:
1-тармақтағы "сайлау алдындағы үгiтiн" деген сөздерден кейiнгi "кандидаттардың" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақтағы "Кандидаттардың" деген сөз алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші азатжолда сөйлемнің басындағы "Кандидаттардың" деген сөз алып тасталсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сайлау округтерi бойынша депутаттыққа кандидаттардың жеке қаражатынан, саяси партиялардың қаражатынан;";
4-тармақтағы "Кандидаттардың", "Кандидаттың" деген сөздер алып тасталып, екiншi сөйлемдегi "қорына" деген сөз "қорға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "кандидаттардың" деген сөз алып тасталсын;
6-тармақта:
"Кандидаттың" деген сөз алып тасталсын;
"сайлау комиссиясы" деген сөздерден кейiн "партиялық тiзiмдегi" деген сөздермен толықтырылсын;
"тек қана кандидатқа" деген сөздерден кейін "және партиялық тiзiмдердi ұсынған саяси партияларға" деген сөздермен толықтырылсын;
"тиiстi сайлау комиссиясына" деген сөздерден кейiнгi "кандидаттардың" деген сөз алып тасталып, "шоттарына" деген сөз "шоттарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақта "кандидатурасын алып тастаған" деген сөздерден кейін ", саяси партия партиялық тiзiмдi керi қайтарып алған" деген сөздермен толықтырылсын;
"оны ұсыну не тiркеу туралы" деген сөздер "кандидатты, партиялық тiзiмдi ұсыну немесе кандидатты, партиялық тiзiмдi тiркеу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

16. В статье 28:
в пункте 3 слова "соответствующих областей, городов и районов" исключить;
пункт 4:
после слов "выделяют кандидатам" дополнить словами ", кроме
баллотирующихся по партийным спискам,";
после слов "предоставляются кандидатам" дополнить словами ", кроме
баллотирующихся по партийным спискам,";
пункт 5 после слов "выделяют кандидатам" дополнить словами ", кроме
баллотирующихся по партийным спискам,".
17. В статье 33:
пункт 1 после слов "депутатов Парламента" дополнить словами ", за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков,";
в пункте 2:
подпункт 2) после слов "выступления кандидатов" дополнить словами
", кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам,";
подпункт 3) после слов "материалов кандидатов" дополнить словами
", кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам,";
подпункт 4) после слов "расходы кандидатов" дополнить словами
", кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам,".
18. В статье 34:
в пункте 1 после слов "избирательных фондов" слово "кандидатов"
исключить;
в пункте 2 слово "кандидатов" исключить;
в пункте 3:
в абзаце первом после слов "избирательные фонды" слово "кандидатов"
исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) личных средств кандидатов в депутаты по избирательным округам,
средств политических партий;";
в пункте 4 слова "кандидатов", "кандидата" исключить;
в пункте 5 слово "кандидатов" исключить;
в пункте 6:
после слов "избирательный фонд" слово "кандидата" исключить;
после слов "регистрации кандидата" дополнить словами ", партийного
списка";
после слов "исключительно кандидату" дополнить словами "и
политическим партиям, выдвинувшим партийные списки";
после слов "временные счета" слово "кандидатов" исключить;
в пункте 7 после слова "кандидатуры" дополнить словами "отзыва
политической партией партийного списка";
слова "о его выдвижении или регистрации" заменить словами "о
выдвижении кандидата, партийного списка или регистрации кандидата,
партийного списка";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Арнаулы уақытша шот бойынша барлық қаржылық операциялар сайлаудың алдындағы күнi сағат 18.00-ден бастап тоқтатылады.";
9-тармақтағы:
"кандидат" деген сөзден кейiн ", саяси партия" деген сөздермен толықтырылсын;
"кандидатқа" деген сөзден кейiн ", саяси партияға" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақта:
"Кандидаттың" деген сөзден кейін ", партиялық тiзiмдi ұсынған саяси партияның" деген сөздермен толықтырылсын;
"кандидатты" деген сөзден кейін ", партиялық тiзiмдi" деген сөздермен толықтырылсын.
19. 36-баптың 2-тармағында сөйлемнiң басындағы "Кандидаттардың" деген сөз алып тасталсын.
20. 37-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сайлау бюллетенiне мемлекеттiк тiлдiң әлiпбилiк тәртiбiмен тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiле отырып, барлық тiркелген кандидаттар енгiзiледi. Саяси партияларға дауыс беруге арналған сайлау бюллетенiне жеребемен айқындалған тәртiппен саяси партиялардың атаулары енгiзiледi. Жеребе тартуды Орталық сайлау комиссиясы жүргiзедi. Жеребе тартуды өткiзудiң тәртiбiн Орталық сайлау комиссиясы белгiлейдi.";
3-тармақтағы (Сенат депутаттарын сайлау кезінде - аумақтық сайлау комиссияларына)" деген сөздер алып тасталсын.
21. 42-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Сайлаушы саяси партиялардың атаулары бар бюллетеньде өзі жақтап дауыс беретін саяси партия атауының оң жағындағы бос шаршыға, не "Барлық саяси партияларға қарсы дауыс беремін" деген жолдың оң жағына орналасқан шаршыға кез келген белгi қояды.".
22. 43-бапта:
3-тармақ:
"әрбiр кандидат" деген сөздерден кейiн ", әрбiр саяси партия" деген сөздермен толықтырылсын;
Мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Жәшiктердi ашу, дауыстарды санау кезiнде дауысқа түскен әр кандидаттан бiр сенiм бiлдiрiлген адам, куәлiгi және редакцияның тапсырмасы болса, әрбiр бұқаралық ақпарат құралынан бiр-бiрден өкiл- журналист, сондай-ақ Республиканың тиiстi сайлау комиссиясы жанында тiркелген қоғамдық бiрлестiктерiнен бiр-бiрден байқаушы, шет мемлекеттердiң және халықаралық ұйымдардың байқаушылары қатыса алады. Өкілдер мен байқаушылардың сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берілмейді.";
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
4) әрбiр кандидат үшiн, әрбiр саяси партия үшiн берiлген дауыстардың саны;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сайлаушылар барлық кандидаттарға, саяси партияларға қарсы дауыс берген бюллетеньдердiң саны.",
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Все финансовые операции по специальным временным счетам
прекращаются с 18 часов в день, предшествующий дню выборов.";
в пункте 9:
после слов "установления итогов выборов кандидат" дополнить словами
", политическая партия", слово "обязан" заменить словом "обязаны";
после слов "возвращается кандидату" дополнить словами ", политической
партии";
в пункте 10:
после слова "кандидатом" дополнить словами ", политической партией,
выдвинувшей партийный список,";
после слова "кандидата" дополнить словами ", партийного списка".
19. В пункте 2 статьи 36 после слов "избирательных фондов" слово
"кандидатов" исключить.
20. В статье 37:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В избирательный бюллетень включаются все зарегистрированные кандидаты с указанием фамилии, имени, отчества в алфавитном порядке государственного языка. В избирательный бюллетень для голосования за политические партии включаются наименования политических партий в порядке, определенном жеребьевкой. Жеребьевка проводится Центральной избирательной комиссией. Порядок проведения жеребьевки определяется Центральной избирательной комиссией.";
в пункте 3 слова "(территориальными избирательными комиссиями - при выборах депутатов Сената)" исключить.
21. Пункт 2 статьи 42 дополнить абзацем следующего содержания:
"В бюллетене с наименованиями политических партий избиратель ставит любую отметку в пустом квадрате справа от наименования политической партии, за которую он голосует, либо в квадрате, расположенном справа от строки "Голосую против всех политических партий.".
22. В статье 43:
пункт 3:
после слов "по каждому кандидату" дополнить словами ", каждой политической партии";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При вскрытии урн и подсчете голосов могут присутствовать: одно доверенное лицо от каждого баллотирующегося кандидата, по одному журналисту - представителю от каждого средства массовой информации при наличии удостоверения и задания редакции, а также аккредитованные при соответствующей избирательной комиссии по одному наблюдателю от общественных объединений Республики и наблюдатели иностранных государств и международных организаций. Вмешательство представителей и наблюдателей в работу избирательных комиссий не допускается.";
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) число голосов, поданных за каждого кандидата, за каждую политическую партию;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) число бюллетеней, в которых избиратели проголосовали против всех кандидатов, политических партий.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:

"3) жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлау кезiнде дауыс берудi қоспағанда, бiр кандидаттан артық, бiр саяси партиядан артық белгiленген;";
6-тармақ алып тасталсын.
23. 44-баптың 5-тармағында:
"иә деп" деген сөздер алып тасталсын;
"әрбiр кандидат үшiн" деген сөздерден кейiн ", әрбiр саяси партия үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
"жарамды деп танылған, алайда дауыс санаған кезде есепке алынбаған" деген сөздер "сайлаушылар барлық кандидаттарға, саяси партияларға қарсы дауыс берген" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. 47-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Президенттiкке, Парламент, мәслихаттар депутаттығына кандидаттар тiркелген күнiнен бастап сайлау қорытындысы жарияланғанға дейiн жұмыстан, әскери қызметтен және әскери жиындардан босатылуға құқылы. Кандидаттардың сайлауға қатысқан уақыты тiркелген күнге дейiн оның жұмыс iстеген мамандығы бойынша еңбек стажына есептеледi.
Президенттiкке, партиялық тiзiм бойынша дауысқа түскен кандидаттарды қоспағанда, Парламент депутаттығына, сондай-ақ мәслихаттар депутаттығына кандидаттарға сайлау өткiзуге бөлiнген республикалық бюджет қаражатынан осы кезеңге орташа жалақысы мөлшерiнде шығындарының орны толтырылады.".
25. 49-бапта "дауыс 6epy қарсаңында" деген сөздер "дауыс беруден бес күн бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын.
26. 50-бапта:
1-тармақ "кандидатты деген сөзден кейiн, партиялық тiзiмдi" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"Кандидат" деген сөзден кейiн ",саяси партия" деген сөздермен толықтырылсын;
"оған ескерту жасалады" деген сөздер "оларға ескерту жасалады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"оны тiркеу туралы деген сөздер "кандидатты, партиялық тізiмдi тiркеу туралы" деген сөздермен ауыстырылсын.
27. 55-баптың 1-тармағындағы "осы Жарлықта белгiленген сайлаушылар қолдауы бар болған жағдайда" деген сөздер алып тасталсын.
28. 59-баптың 2-тармағында:
"депозит ретiнде" деген сөздер алып тасталсын;
"мың мәрте мөлшерінде" деген сөздер "жүз мәрте мөлшерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
", сайлау қорытындысына қарамастан," деген сөздер алып тасталсын.
29. 60-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "үш тәулiк бұрын" деген сөздер "жетi тәулiк бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;
30. 63-баптың 1-тармағындағы "Президент сайлауы кезiнде дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын.
31. 64-баптың 1-тармағындағы "өткiзiлген жоқ немесе" деген сөздер алып тасталсын.
32. 65-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын.
33. 68-бапта:
1-тармақта:
"Парламент Палаталары төрағаларының" деген сөздер "Сенат Төрағасының, Мәжiлiс Төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Президентi сайлауының қорытындыларын шығару" деген сөздер "Президентiнiң қызметке кiрiсуi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "қайта сайлау" деген сөздер "қайта дауыс беру" деген сөздермен ауыстырылсын.

"3) в которых отмечено более одного кандидата, более одной политической партии, за исключением голосования при выборах членов органов местного самоуправления;";
пункт 6 исключить.
23. В пункте 5 статьи 44:
слово "за" исключить;
после слов "за каждого кандидата" дополнить словами ", за каждую политическую партию";
слова "признанных действительными, однако не учтенных при подсчете голосов" заменить словами "в которых избиратели проголосовали против всех кандидатов, политических партий".
24. Пункт 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1. Кандидаты в Президенты, депутаты Паламента, маслихаты со дня их регистрации и до опубликования итогов выборов вправе освобождаться от работы, военной службы и военных сборов. Время участия кандидатов в выборах засчитывается в трудовой стаж по той специальности, по которой он работал до дня регистрации.
Кандидатам в Президенты, депутаты Парламента, за исключением
кандидатов, баллатирующихся  по партийным спискам, а также в депутаты
маслихатов возмещаются расходы на этот период в размере средней заработной
платы из средств республиканского бюджета, выделяемых на проведение
выборов.".
25. В статье 49 слово "накануне" заменить словами "за пять дней до
голосования".
26. В статье 50:
пункте 1 после слов "регистрацией кандидата" дополнить словами
", партийных списков";
в пункте 3:
после слова "кандидатом" дополнить словами ", политической партией";
слова "он предупреждается" заменить словами "они предупреждаются";
слова "о его регистрации" заменить словами "о регистрации кандидата,
партийного списка".
27. В пункте 1 статьи 55 слова "при наличии установленной настоящим
Указом поддержки избирателей" исключить.
28. В пункте 2 статьи 59:
слова "в качестве депозита" исключить;
слова "в тысячекратном размере" заменить словами "в стократном
размере";
слова "независимо от итогов выборов" исключить.
29. В пунктах 1 и 2 статьи 60 слова "за трое суток" заменить словами
"за семь суток".
30. В пункте 1 статьи 63 слова "первом туре голосования при выборах
Президента" исключить.
31. В пункте 1 статьи 64 слова "несостоявшимися или" исключить.
32. В подпункте 1) пункта 2 статьи 65 слова "в первом туре
голосования" исключить.
33. В статье 68:
в пункте 1:
слова "председателей Палат Парламента" заменить словами
"Председателя Сената, Председателя Мажилиса";
слова "подведение итогов выборов" заменить словами "вступление в
должность";
в пункте 3 слова "повторных выборов" заменить словами "повторного
голосования".

34. 69-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы "Сенатта өкiлдiгi жоқ тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiстердiң құрылуы" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "және Мәжiлiс депутаттары сайлауынан кемiнде үш күн бұрын өткiзiлуге тиiс" деген сөздер "және мерзiмi бойынша Парламент Мәжiлiсi депутаттарының сайлауымен сәйкес келе алмайды," деген сөздермен ауыстырылсын.
35. 71-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "республикалық маңызы бар қаланың немесе Республика астанасының мәслихаты кемінде екі кандидат ұсынады" деген сөйлем алып тасталсын;
3-тармақтағы ", осы Жарлықта белгiленген таңдаушылардың қолдауына ие болған" деген сөздер алып тасталсын.
36. 72-бапта:
1-тармақ "қолдауына" деген сөзден кейiн ", бiрақ бiр мәслихаттан таңдаушылар дауысының елу процентiнен аспайтын дауысына" деген сөздермен толықтырылсын.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Таңдаушылардың қолдауы олардың қолдарын жинаумен куәландырылады. Бұл орайда таңдаушылардың әрқайсысы Сенаттың депутаттығына бір кандидатты ғана қолдап өз қолын қоюға құқылы. Сенаттың депутаттығына кандидат тiркелгеннен кейiн қойылған қол тек сот шешiмiнiң негiзiнде ғана керi қайтарылып алынады.".
37. 73-баптың 2-тармағында:
"жүз мәрте мөлшерiнде" деген сөздер "елу еселенген мөлшерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
", сайлау қорытындысына қарамастан," деген сөздер алып тасталсын.
38. 74-баптың 1-тармағындағы "үш тәулiк қалғанда және 2-тармағындағы "үш тәулiк бұрын" деген сөздер тиiсiнше "жетi тәулiк қалғанда" және "жетi тәулiк бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;
39. 77-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер бiрлескен отырысқа тиiсiнше облыстың барлық мәслихаттарынан, республикалық маңызы бар қаланың немесе Республика астанасының мәслихатынан өкiл болатын депутаттардың жалпы санының елу проценттен астамы қатысса, ол заңды болады."
40. 79-бапта:
1-тармақтағы "дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "дауыс берудiң бiрiншi туры" деген сөздер "бастапқы дауыс беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын.
41. 81-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы "басқа кандидаттармен" деген сөздер "басқа кандидатпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
",бiрақ дауыс беруге қатысқан таңдаушылардың жалпы санының кемiнде қырық процентiнiң" деген сөздер алып тасталсын.
42. 84-баптың 1-тармағында:
"Парламент Палаталары төрағаларының" деген сөздер "Сенат Төрағасының, Мәжілiс Төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Сенат депутаттары сайлауының нәтижелерін қорыту" деген сөздер "сайланған Сенат депутаттарын тіркеу" деген сөздермен ауыстырылсын.

34. В статье 69:
подпункт 2) пункта 1 дополнить словами "образование соответствующих административно-территориальных единиц, не имеющих представительства в Сенате;";
в пункте 5 слова "и должны быть проведены не менее чем за три дня до выборов депутатов Мажилиса" заменить словами "и не могут совпадать по срокам с выборами депутатов Мажилиса Парламента".
35. В статье 71:
подпункте 1) пункта 2 предложение "Маслихат города республиканского
значения или столицы Республики выдвигает не менее двух кандидатов" исключить;
в пункте 3 слова "при наличии установленной настоящим Указом поддержки
выборщиков" исключить.
36. В статье 72:
пункт 1 дополнить словами ", но не более чем пятьюдесятью процентами
голосов выборщиков от одного маслихата";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Поддержка выборщиков удостоверяется сбором их подписей. При
этом каждый из выборщиков вправе поставить свою подпись в поддержку
только одного кандидата в депутаты Сената. Подпись после регистрации
кандидата в депутаты Сената отзывается только на основании решения суда.".
37. В пункте 2 статьи 73:
слова "в стократном размере" заменить словами "в пятидесятикратном
размере";
слова "независимо от итогов выборов" исключить.
38. В пунктах 1 и 2 статьи 74 слова "за трое суток" заменить словами
"за семь суток".
39. Пункт 2 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"2. Совместное заседание правомочно, если на нем присутствует более
пятидесяти процентов от общего числа депутатов, представляющих все
маслихаты соответственно области, маслихат города республиканского
значения или столицы Республики.".
40. В статье 79:
в пункте 1 слова "первом туре голосования" исключить;
в пункте 2 слова "первый тур голосования" заменить словами
"первоначальное голосование";
пункт 3 исключить.
41. В пункте 2 статьи 81:
в подпункте 1) слова "в первом туре голосования" исключить;
в подпункте 2) слова "с другими кандидатами" заменить словами "с
другим кандидатом";
слова "но не менее сорока процентов от общего числа голосов
выборщиков, принявших участие в голосовании" исключить.
42. В пункте 1 статьи 84:
слова "председателей Палат Парламента" заменить словами
"Председателя Сената, Председателя Мажилиса";
слова "подведение итогов выборов" заменить словами "регистрация
избранных".

43. 85-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "Парламент" деген сөз "Мәжiлiс депутаттарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы:
"Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда депутаттар сайлауын Парламенттiң iс үстiндегi сайланымы өкiлеттiгi мерзiмiнiң бiтуiнен кемiнде бес ай бұрын және екi айдан кешiктiрмей Республика Президентi тағайындайды." деген сөйлем "Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда депутаттар сайлауын Республика Президентi Мәжiлiс депутаттары өкiлеттiгi мерзiмiнiң бiтуiнен кемiнде бес ай бұрын тағайындайды және ол екi айдан кешiктiрiлмей өткiзiледi." деген сөйлеммен ауыстырылсын;
"Егер Республика Президентi депутаттар сайлауын көрсетiлген мерзiмде тағайындамаса, Орталық сайлау комиссиясы Мәжiлiс депутаттары сайлауын Парламенттiң iс үстiндегi сайланымының өкiлеттiк мерзiмi бiткен күннен бастап үш ай iшiнде өткiзедi" деген сөйлем алып тасталсын.
44. 87-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Партиялық тiзiмдерге бiртұтас жалпыұлттық сайлау округiнiң аумағы бойынша сайлау үшiн адамдарды кiргiзу құқығы саяси партияларға тиесiлi."
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Партиялық тiзiмдерге бiртұтас жалпыұлттық сайлау округiнiң аумағы бойынша Мәжілiстiң депутаты етiп сайлау үшiн адамдарды кiргiзудi саяси партияның жоғары органы жүргiзедi. Саяси партиялар партиялық тiзiмдерге осы саяси партияның мүшесi болып табылмайтын адамдарды кiргiзуге құқылы. Партиялық тiзiмiне бiртұтас жалпыұлттық сайлау округiнiң аумағы бойынша Мәжiлiстiң депутаты етiп сайлану үшiн кіргiзiлген адамның аумақтық сайлау округi бойынша ұсынылуға құқығы жоқ.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Саяси партиялар адамдарды партиялық тiзiмде орналастырудың тәртiбiн дербес белгiлейдi Партиялық тiзiмдi саяси партияның жоғары органының партиялық тiзімдi ұсыну туралы хаттамасынан көшiрмемен бiрге саяси партияның өкiлi Орталық сайлау комиссиясына табыс етедi. Өкiлдiң өкiлеттігі тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
6-тармақ "округiнен" деген сөзден кейiн "және бiр партиялық тiзiмнен" деген сөздермен толықтырылсын.
45. 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-бап. Сайлау жарнасы
Мәжiлiстiң депутаттығына әрбiр кандидат тiркелгенге дейiн және оның Конституция мен осы Конституциялық заң арқылы оларға қойылатын талаптарға сәйкестiгiн тексергеннен кейiн өз қаражатынан Орталық сайлау комиссиясының шотына заңдарда белгiленген ең төменгi жалақының елу еселенген мөлшерiнде сайлау жарнасын енгiзедi. Енгiзiлген жарна кандидатқа қайтарылмайды және республикалық бюджет кiрiсiнiң айналысына түсiрiледi. Бiртұтас жалпыұлттық сайлау округiнiң аумағы бойынша партиялық тiзiмдердi ұсынған саяси партиялар оларға енгiзiлген адамдардың Конституция мен осы Конституциялық заң арқылы оларға қойылатын талаптарға сәйкестiгi тексерiлгеннен кейiн саяси партиялардың қаражатынан Орталық сайлау комиссиясының шотына партиялық тiзiмге енгiзiлген әрбiр адам үшiн заңдарда белгiленген ең төменгi жалақының елу еселенген мөлшерiнде сайлау жарнасын енгiзедi. Енгiзiлген жарна саяси партияларға қайтарылмайды және республикалық бюджет кірісінің айналысына түсiрiледi.".

43. В статье 85:
в подпункте 1) пункта 1 слово "Парламента" заменить словами "депутатов
Мажилиса";
в пункте 2:
слова "действующего созыва Парламента" заменить словами "депутатов
Мажилиса";
предложение "В случае, если Президент Республики не назначит выборы депутатов в указанный срок, выборы депутатов Мажилиса проводятся Центральной избирательной комиссией в течение трех месяцев со дня окончания срока полномочий действующего созыва Парламента" исключить.
44. В статье 87:
пункт 1 дополнить предложением следующего содержания:
"Право включения в партийные списки лиц для избрания по территории единого общенационального избирательного округа принадлежит политическим партиям.";
пункт 2 дополнить предложениями следующего содержания:
"Включение в партийные списки лиц для избрания в депутаты Мажилиса по территории единого общенационального избирательного округа производится высшим органом политической партии. Политические партии вправе включать в партийные списки лиц, не являющихся членами данной политической партии. Лицо, включенное в партийный список для избрания в депутаты Мажилиса по территории единого общенационального избирательного округа, не вправе выдвигаться по территориальным избирательным округам.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Политические партии самостоятельно определяют порядок размещения лиц в партийном списке. Партийный список представляется в Центральную избирательную комиссию представителем политической партии одновременно с выпиской из протокола высшего органа политической партии о выдвижении партийного списка. Полномочия представителя должны быть подтверждены соответствующими документами.";
пункт 6 дополнить словами "и по одному партийному списку".
45. Статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Избирательный взнос
Каждый кандидат в депутаты Мажилиса до регистрации и после его проверки на соответствие требованиям, предъявляемым к нему Конституцией и настоящим Конституционным законом, вносит из собственных средств на счет Центральной избирательной комиссии избирательный взнос в пятидесятикратном размере установленной законодательством минимальной заработной платы. Внесенный взнос кандидату не возвращается и обращается в доход республиканского бюджета. Политические партии, выдвинувшие партийные списки по территории единого общенационального избирательного округа, после проверки включенных в них лиц на соответствие требованиям, предъявляемым к ним Конституцией и настоящим Конституционным законом, вносят из средств политических партий на счет Центральной избирательной комиссии избирательный взнос в пятидесятикратном размере установленной законодательством минимальной заработной платы за каждое лицо, включенное в партийный список. Внесенный взнос политическим партиям не возвращается и обращается в доход республиканского бюджета.".

46. 89-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Саяси партиялар табыс еткен партиялық тiзiмдердi тiркеудi Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Бiртұтас жалпыұлттық сайлау округiнiң аумағы бойынша партиялық тізімдерді тiркеу мынадай құжаттар:
1) саяси партияның жоғары органының саяси партияның Республика Әдiлет министрлiгiнде тiркелгендiгi туралы құжаттың көшiрмесi қоса берiле отырып, партиялық тiзiмдi ұсыну туралы хаттамасынан көшiрме, сондай-ақ оның республикалық мәртебесiн растайтын құжаттар;
2) азаматтың партиялық тiзiмге енгiзiлуiне келiсетiндiгi туралы арызы;
3) партиялық тізімге енгізілген әрбір адам туралы өмірбаяндық деректер;
4) партиялық тiзiмге енгiзiлген әрбiр адамның психикалық денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама;
5) саяси партияның сайлау жарнасын енгiзгендiгiн растайтын құжат болған жағдайда жүргiзiледi.
Партиялық тiзiм бойынша кандидат етiп:
1) тiркеу алдындағы бiр жыл iшiнде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн тәртiптiк жауапқа тартылған;
2) тiркеу алдындағы бiр жыл iшiнде қасақана құқық бұзғаны үшiн сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолданылған;
3) тiркеу уақытына қарай өтелмеген немесе заңда белгiленген тәртiппен алынбаған соттылығы бар адам тiркелуге жатпайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бiр саяси партиядан адамдардың кез келген саны енгiзiлген бiр тiзiмдi ғана тiркеуге жол берiледi.";
мынадай мазмұндағы 9-11-тармақтармен толықтырылсын:
9. Орталық комиссиясы:
1) партиялық тiзiмдердi тiркегеннен кейiн оныншы күннен кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында саяси партияның атауын, партиялық тізімге енгізілген адамдардың санын, сондай-ақ партиялық тізімге енгізілген әрбір адамның тегін, атын, әкесінің атын, туған жылын, атқаратын қызметін (кәсібін), жұмыс істейтін және тұратын жерiн көрсете отырып, тiркеу туралы хабарлама жариялайды;
2) тiркеу кезiнде партиялық тiзiмге енгiзiлген адамдарға тиiстi куәлiктер бередi;
3) Конституцияның және осы Конституциялық заң талаптарының бұзылуы анықталған жағдайда партиялық тiзiмдi немесе партиялық тiзiмге енгiзiлген нақты адамды тiркеуден бас тартады немесе тiркеу туралы шешімнiң күшін жояды.";
10. Тiркеуден бас тарту немесе тiркеу туралы шешiмнiң күшiн жою жөнiнде жетi күн мерзiмде Орталық сайлау комиссиясына немесе сотқа шағым жасалуы мүмкiн. Бұл орайда Орталық сайлау комиссиясы немесе сот шағым бойынша шағым берiлген күннен бастап жетi күн мерзiмде шешiм шығарады.";

46. В статье 89:
пункт 1 дополнить предложением следующего содержания:
"Регистрация партийных списков, представленных политическими партиями, осуществляется Центральной избирательной комиссией.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Регистрация партийных списков по территории единого общенационального избирательного округа производится при наличии следующих документов:
1) выписки из протокола высшего органа политической партии о выдвижении партийного списка, с приложением копии документа о регистрации политической партии в Министерстве юстиции Республики, а также документов, подтверждающих ее республиканский статус;
2) заявления гражданина о согласии быть включенным в партийный список;
3) биографических данных о каждом лице, включенном в партийный список;
4) медицинской справки о состоянии психического здоровья каждого лица, включенного в партийный список;
5) документа, подтверждающего внесение политической партией избирательного взноса.
Не подлежит регистрации в качестве кандидата по партийному списку лицо:
1) привлекавшееся в течение года перед регистрацией к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;
2) на которое в течение года перед регистрацией налагалось в судебном порядке административное взыскание за умышленное правонарушение;
3) имеющее судимость, которая ко времени регистрации не погашена или не снята в установленном законом порядке.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. К регистрации допускается только один список от одной политической партии с любым количеством включенных в него лиц.";
дополнить пунктами 9-11 следующего содержания:
"9. Центральная избирательная комиссия:
1) не позднее чем на десятый день после регистрации партийных списков публикует в средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием наименования политической партии и количества лиц, включенных в партийный список, а также фамилии, имени, отчества, года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого лица, включенного в партийный список;
2) при регистрации выдает лицам, включенным в партийный список, соответствующие удостоверения;
3) отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации партийного списка или конкретного лица, включенного в партийный список, при выявлении нарушений Конституции и требований настоящего Конституционного закона.
10. Отказ в регистрации или отмена решения о регистрации могут быть в семидневный срок обжалованы в Центральную избирательную комиссию или в суд. При этом Центральная избирательная комиссия или суд выносит по жалобе решение в семидневный срок со дня подачи жалобы.

11. Кандидаттар мен партиялық тiзiмдердi тiркеу егер сайлауды тағайындау кезінде өзгеше белгіленбесе, сайлауға екі ай қалғанда басталады және бiр ай қалғанда аяқталады.".
47. 90-бапта:
1 және 2-тармақтардағы "үш тәулiк бұрын" деген сөздер "жетi тәулiк бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Саяси партиялар партиялық тiзiмдер тiркелгенге дейiнгi кезеңде және одан кейiн, бiрақ дауыс беру күнiне дейiн жетi тәулiктен кешiктiрмей, өздерiнiң партиялық тiзiмдерiн керi қайтарып алуы мүмкiн, бұл жөнiнде Орталық сайлау комиссиясына жазбаша мәлiмдеме және саяси партияның жоғары органы отырысының хаттамасынан көшiрме бередi. Бұл жағдайда Орталық сайлау комиссиясы партиялық тiзiмдi тiркеуден бас тарту немесе тiркеудiң күшiн жою туралы шешiм қабылдайды.".
48. Мынадай мазмұндағы 92-1-баппен толықтырылсын:
"92-1-бап. Саяси партиялардың сайлау қорының мөлшерi
1. Саяси партиялар ұсынатын партиялық тiзiмдердiң құрамында дауысқа түсетiн кандидаттардың өз сайлау қорларын құруға құқығы жоқ.
2. Саяси партияның сайлау қоры:
1) саяси партияның жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақының мөлшерiнен бес мың есуден аспауы тиiс жеке қаражатынан;
2) Республиканың азаматтары мен ұйымдарының жалпы сомасы заңдарда белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнен он мың еседен аспауы тиiс ерiктi қайырмалдықтарынан құралады.".
49. 94-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Партиялық тiзiмдер бойынша дауыс берудiң хаттамалары дереу тиiстi аумақтық сайлау комиссиясына жөнелтiледi.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Партиялық тiзiмдер бойынша сайлаудың нәтижелерi тиiстi аумақтық сайлау комиссиялары хаттамаларының негiзiнде Орталық сайлау комиссиясының отырысында анықталады. Сайлау нәтижелерi туралы хаттама жасалады.".
50. 95-саптың 3-тармағы алып тасталсын.
51. 96-бапта:
1-тармақтағы "сайлаушылардың қажеттi санының келмеу себептi сайлау өткiзiлмеген деп танылса немесе ол" деген сөздердiң орнына "сайлау" деген сөз жазылсын.
Мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қайта сайлауға үш проценттiк кедергiден өткен және алдыңғы сайлауға қатысқан саяси партиялар да қатыса алады.".
52. 97-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы", бірақ дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың жалпы дауыс санының кемiнде қырық процентiн" деген сөздер алып тасталсын.
53. Мынадай мазмұндағы 97-1-баппен толықтырылсын:

11. Регистрация кандидатов и партийных списков начинается за два месяца и заканчивается за один месяц до выборов, если иное не установлено при назначении выборов.".
47. В статье 90:
в пунктах 1 и 2 слова "за трое суток" заменить словами "за семь суток";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Политические партии в период до регистрации партийных списков и после, но не позднее чем за семь суток до дня голосования, могут отозвать свои партийные списки, обратившись с письменным заявлением об этом и выпиской из протокола заседания высшего органа политической партии в Центральную избирательную комиссию. В этом случае Центральная избирательная комиссия принимает решение об отказе в регистрации или отмене регистрации партийного списка.".
48. Дополнить статьей 92-1 следующего содержания:
"Статья 92-1. Размер избирательного фонда политической партии
1. Кандидаты, баллотирующиеся в составе партийных списков, выдвинутых политическими партиями, не вправе создавать собственные избирательные фонды.
2. Избирательный фонд политической партии образуют:
1) собственные средства политической партии, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в пять тысяч раз;
2) добровольные пожертвования граждан и организаций Республики, общая сумма которых не должна превышать установленный законодательством размер минимальной заработной платы более чем в десять тысяч раз.".
49. В статье 94:
пункт 1 дополнить предложением следующего содержания:
"Протоколы голосования по партийным спискам немедленно пересылаются в соответствующую территориальную избирательную комиссию.";
пункт 2 дополнить предложениями следующего содержания:
"Результаты выборов по партийным спискам устанавливаются на заседании Центральной избирательной комиссии на основании протоколов соответствующих территориальных избирательных комиссий. О результатах выборов составляется протокол.".
50. Пункт 3 статьи 95 исключить.
51. В статье 96:
в пункте 1 слова "признаны несостоявшимися ввиду неявки необходимого числа избирателей или они были" исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В повторных выборах могут также участвовать политические партии, преодолевшие трехпроцентный барьер и принимавшие участие в предыдущих выборах.".
52. В статье 97:
в подпункте 1) пункта 2 слова "в первом туре голосования" исключить;
в подпункте 2) пункта 2 слова ", но не менее сорока процентов от общего числа голосов избирателей, принявших участие в голосовании" исключить.
53. Дополнить статьей 97-1 следующего содержания:

"97-1-бап. Депутаттық мандаттарды партиялық тiзiмдер бойынша дауыс берудiң қорытындыларына қарай бөлу
1. Орталық сайлау комиссиясы дауыс беруге қатысқан сайлаушылар санының жетi және одан да көп процентiн алған әрбір партиялық тiзiм үшiн бiртұтас жалпыұлттық округтiң аумағы бойынша берiлген сайлаушылар дауысының жиынтығын есептеп шығарады. Жетi проценттiк кедергiден өткен саяси партияны жақтап дауыс берген сайлаушылар дауысының жиынтығы онға - бiртұтас жалпыұлттық округтiң аумағы бойынша бөлiнетiн депутаттық мандаттар санына бөлiнедi. Алынған нәтиже алғашқы сайлау жеке саны (квота) болып табылады.
2. Депутаттық мандаттарды бөлуге қатысқан әрбiр партиялық тiзiм алған дауыстардың саны алғашқы сайлау жеке санына бөлiнедi. Санды бөлу нәтижесiнде алынған тұтас бөлiк партиялық тiзiм құрған тиiстi саяси партия алатын депутаттық мандаттар саны болып табылады.
3. Егер осы баптың 2-тармағына сәйкес жүргiзiлген iс-әрекеттен кейiн бөлiнбеген мандаттар қалса, оларды қайта бөлу жүргiзiледi. Бөлiнбеген мандаттар осы баптың 2-тармағына сәйкес бөлудің нәтижесінде алынған санның ең көп бөлшектенген бөлігіне (қалдығына) ие болған партиялық, тізімдерге бір-бірден беріледі. Ең көп қалдық тең болған жағдайда басымдық бұрын тiркелген партиялық тiзiмге берiледi.
4. Депутаттық мандаттар кандидаттарды тиiстi партиялық тiзiмге орналастырудың ретiне қатаң сәйкес бөлiнедi.
5. Партиялық тiзiмдердi құраған саяси партиялар арасындағы депутаттық мандаттарды бөлудiң нәтижесiнде сайланған депутат мерзiмiнен бұрын шығып қалған жағдайда, оның мандаты Орталық сайлау комиссиясының қаулысымен нақ сол партиялық тiзiм бойынша сайланған келесi кандидатқа берiледi.
Тиісті партиялық тізімде кандидаттар қалмаған жағдайда Мәжіліс депутаттарының келесi сайлауына дейiн мандат бос қалады.
Саяси партия қайта құрылған немесе таратылған жағдайда осы партияның тiзiмi бойынша сайланған Мәжiлiс депутаттары өз өкiлеттiгiн тоқтатады.
54. 100-баптың 1-тармағында:
"Парламент Палаталары төрағаларының" деген сөздер "Сенат Төрағасының, Мәжiлiс Төрағасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мәжiлiс депутаттары сайлауының нәтижелерiн қорыту" деген сөздер сайланған Мәжіліс депутаттарын тіркеу" деген сөздермен ауыстырылсын.
55. 101-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы "аяқталуы" деген сөзден кейiн ", заңда белгiленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "мен Мәжiлiсiнiң" деген сөздер алып тасталсын.
56. 105-баптың 1 және 2-тармақтарындағы "үш тәулiк бұрын" деген сөздер "жетi тәулiк бұрын" деген сөздермен ауыстырылсын;

"Статья 97-1. Распределение депутатских мандатов по итогам
голосования по партийным спискам
1. Центральная избирательная комиссия подсчитывает сумму голосов избирателей, поданных по территории единого общенационального округа за каждый партийный список, получивший семь и более процентов голосов избирателей от числа принявших участие в голосовании. Сумма голосов избирателей, поданных за политические партии, преодолевшие семипроцентный барьер, делится на десять - число депутатских мандатов, распределяемых по территории единого общенационального округа. Полученный результат есть первое избирательное частное (квота).
2. Число голосов, полученных каждым партийным списком, участвующим в распределении депутатских мандатов, делится на первое избирательное частное. Целая часть, полученная в результате деления числа, есть число депутатских мандатов, которые получает соответствующая политическая партия, сформировавшая партийный список.
3. Если после действий, произведенных в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, остаются нераспределенные мандаты, производится их вторичное распределение. Нераспределенные мандаты передаются по одному тем партийным спискам, у которых оказывается наибольшей дробная часть (остаток) числа, полученного в результате деления в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи. При равенстве наибольшего остатка преимущество отдается партийному списку, зарегистрированному раньше.
4. Депутатские мандаты распределяются в строгом соответствии с последовательностью размещения кандидатов в соответствующем партийном списке.
5. В случае досрочного выбытия депутата, избранного в результате распределения депутатских мандатов между политическими партиями, сформировавшими партийные списки, его мандат постановлением Центральной избирательной комиссии передается следующему за избранным из того же партийного списка кандидату.
В случае, если в соответствующем партийном списке кандидатов не
осталось, мандат остается вакантным до следующих выборов депутатов
Мажилиса.
В случае реорганизации или ликвидации политической партии, избранные
по списку этой партии депутаты Мажилиса прекращают свои полномочия.".
54. В пункте 1 статьи 100:
слова "председателей Палат Парламента" заменить словами
"Председателя Сената, Председателя Мажилиса";
слова "подведение итогов выборов" заменить словами "регистрация
избранных".
55. В статье 101:
подпункт 1) пункта 1 дополнить словами ", кроме случаев, установленных
законом";
в пункте 5 слова "и Мажилиса" исключить.
56. В пунктах 1 и 2 статьи 105 слова "за трое суток" заменить словами
"за семь суток".

57. 109-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
58. 110-баптың 1-тармағындағы "Егер сайлау сайлаушылардың қажеттi санының келмеуi себептi өткiзiлмедi деп танылса" деген сөздер алып тасталсын.
59. 111-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы "дауыс берудiң бiрiншi турында" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы ", бiрақ дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың кемiнде отыз процентiнiң даусын алған" деген сөздер алып тасталсын;
60. 112-баптың 1-тармағындағы "сайлау өткiзiлген күннен кейiн жетi күн мерзiмде" деген сөздер алып тасталсын;
61. 124-баптың 1-тармағындағы "Егер сайлау сайлаушылардың қажеттi санының келмеуі себепті өткізілмеген деп танылған болса" деген сөздер алып тасталсын.
62. 125-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Басқа кандидаттармен салыстырғанда дауыс беруге қатысқан сайлаушылар даусының көпшілік санын алған кандидаттар берілген мандаттарға сәйкес жергілікті өзін-өзі басқару органдарының сайланған мүшелері болып саналады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті

57. Пункт 3 статьи 109 исключить.
58. В пункте 1 статьи 110 слова "Если выборы были признаны
несостоявшимися ввиду неявки необходимого числа избирателей," исключить.
59. В пункте 2 статьи 111:
в подпункте 1) слова "в первом туре голосования" исключить;
в подпункте 2) слова ", но не менее тридцати процентов голосов
избирателей, принявших участие в голосовании" исключить.
60. В пункте 1 статьи 112 слова "в семидневный срок со дня проведения
выборов" исключить.
61. В пункте 1 статьи 124 слова "Если выборы были признаны
несостоявшимися ввиду неявки необходимого числа избирателей," исключить.
62. Статью 125 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Избранными членами органов местного самоуправления считаются
в соответствии с имеющимися мандатами кандидаты, набравшие большее
количество голосов избирателей, принявших участие в голосовании по
сравнению с другими кандидатами.".
Президент
Республики Казахстан