Демпингке қарсы шаралар туралы
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі N 421 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 8 маусымдағы № 316-V Заңымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР 08.06.2015 № 316-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Бүкiл мәтiн бойынша "қалыпты бағасынан", "қалыпты баға", қалыпты бағасын", "қалыпты бағаны", "Қалыпты баға", "қалыпты бағасы", "қалыпты бағасының", "қалыпты бағасына" деген сөздер тиiсiнше "қалыпты құнынан", "қалыпты құн", "қалыпты құнын", "қалыпты құнды", "Қалыпты құн", "қалыпты құны", "қалыпты құнының", "қалыпты құнына" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.
Осы Заң демпингке қарсы іс қарауды жүзеге асыру, отандық өндірушілерді демпингтік тауар импорты туғызатын теріс пиғылды бәсекеден қорғау мақсатында демпингке қарсы шараларды енгізу және қайта қарау кезінде туындайтын қатынастарды реттейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда  мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) демпингке қарсы баж - демпингтік тауар импортына салынатын кеден бажының ставкасынан тыс белгіленетін баж;
2) демпингке қарсы істі қарау - егер бұлайша сату ұқсас тауарды отандық өндірушілерге материалдық залал келтірсе немесе оны келтіру қаупін төндірсе, өзінің қалыпты құнынан төмен баға бойынша сатылатын тауар беру жөніндегі құжаттарды қарау рәсімі;
3) демпингке қарсы шаралар - демпингтік тауар импортына ұқсас тауарларды отандық өндірушілерге материалдық залал келтіруді немесе оны келтіру қаупін жою үшін демпингке қарсы уақытша шаралар, демпингке қарсы баж немесе баға міндеттемелері нысанында қолданылатын әкімшілік-экономикалық ықпал ету құралдарының жиынтығы;
4) демпингке қарсы уақытша шаралар - демпингке қарсы iстi жүргiзу процесiнде Қазақстан Республикасы банкiнiң кепiлдiк берiлген ақша депозиттерi және (немесе) кепiлдiгi түрiнде демпингтiк тауар импортына қолданылатын демпингке қарсы алдын ала шаралар;
5) өзара тәуелдi тараптар - жорамалдап алғанда демпинг нысанасы болып табылатын тауарды берушiлерге байланысты немесе өздерi берушiлер болып табылатын өндiрушiлер немесе сатып алушылар (мәмiлеге қатысушылар). Араларындағы қатынастар өз қызметiнiң немесе өздерi өкiлдерi болып табылатын тұлғалар қызметiнiң жағдайларына немесе экономикалық нәтижелерiне тiкелей ықпал етуi мүмкiн жеке адамдар және (немесе) заңды тұлғалар өзара тәуелді деп танылады, атап айтқанда:
бiр адам басқа адамның мүлкiне қатысады және мұндай қатысу үлесi 33 проценттен астам болады;
адамдар Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы заңдарына сәйкес некелiк қатынастарда немесе туыстық немесе жекжаттық, асырап алушы және асырап алынушы, сондай-ақ қамқоршы және қорғаншылық қатынастарда болады;

Об антидемпинговых мерах
Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года № 421. Утратил силу Законом Республики Казахстан 8 июня 2015 года № 316-V
Сноска. Утратил силу Законом РК 08.06.2015 № 316-V (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. По тексту слова "нормальной цены", "нормальная цена", "Нормальная цена", "нормальную цену", "нормальной ценой", "нормальной цене" заменены словами "нормальной стоимости", "нормальная стоимость", "Нормальная стоимость", "нормальную стоимость", "нормальной стоимостью", "нормальной стоимости" - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Настоящий Закон регулирует отношения, возникающие при осуществлении антидемпингового разбирательства, введении и пересмотре антидемпинговых мер в целях защиты отечественных производителей от недобросовестной конкуренции, вызванной импортом демпингового товара.
Глава I. Общие положения
Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) антидемпинговая пошлина - пошлина, которая устанавливается сверх ставки таможенной пошлины на импорт демпингового товара;
2) антидемпинговое разбирательство - процедура рассмотрения документов в отношении поставок товара, реализуемого по цене ниже его нормальной стоимости, если такая реализация наносит или угрожает нанести материальный ущерб отечественным производителям, производящим подобный товар;
3) антидемпинговые меры - совокупность средств административно- экономического воздействия, применяемых к импорту демпингового товара в форме временных антидемпинговых мер, антидемпинговых пошлин или ценовых обязательств для устранения материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям подобных товаров;
4) временные антидемпинговые меры - предварительные антидемпинговые меры, применяемые к импорту демпингового товара в виде гарантированных денежных депозитов и (или) гарантии банка Республики Казахстан в процессе проведения антидемпингового разбирательства;
5) взаимозависимые стороны - производители или покупатели (участники сделки), связанные с поставщиками или сами являющиеся поставщиками товара, предположительно являющегося предметом демпинга. Взаимозависимыми признаются физические лица и (или) юридические лица, отношения между которыми могут оказывать непосредственное влияние на условия или экономические результаты их деятельности или деятельности представляемых ими лиц, а именно:
одно лицо участвует в имуществе другого лица и доля такого участия составляет более 33 процентов;
лица состоят в соответствии с законодательством Республики Казахстан о браке и семье в брачных отношениях, отношениях родства или свойства, усыновителя и усыновленного, а также попечителя и опекаемого;

6) демпинг - Қазақстан Республикасының аумағына өзiнiң қалыпты құнынан төмен бағамен сатылатын тауар жеткiзу;
7) мүдделі тұлғалар – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
iстi қарау объектiсi болып табылатын ұқсас тауарды отандық өндiрушi не қатысушыларының көпшiлiгi осындай тауар өндiретiн отандық өндiрушiлер бiрлестiгi;
iстi қарау объектiсi болып табылатын тауарды шетелдiк экспорттаушы мен тауарды шетелдiк өндiрушi;
тауарды отандық импорттаушы немесе қатысушыларының көпшiлiгi сондай тауарды импорттаушылар болып табылатын отандық импорттаушылар бiрлестiгi;
шет мемлекеттiң үкіметі, тауарды шығарған немесе осындай тауарды экспорттаған елдің уәкілетті органы не осындай тауарды шығарған немесе оны экспорттаған елдер кiретiн шет мемлекеттер одағының уәкiлеттi органы;
тауарды тұтынушы немесе тұтынушылар бiрлестiгi;
Қазақстан Республикасының Yкіметі және Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органы;
құқықтары мен мүдделерi осы іс қарауда қозғалатын және осы Заңның 6-бабында аталған уәкiлеттi органның пiкiрiнше осы iс қарауды жүргізуге жәрдемдесе алатын өзге де тұлғалар;
8) құпия ақпарат ашылған жағдайда бәсекелестер үшін едәуір артықшылықтар беретiн немесе ақпаратты берген мүдделi тұлғалар үшiн едәуiр қолайсыз зардаптары болатын ақпарат;
9) материалдық залал - демпингтiк баға бойынша тауар беруден отандық өндiрушiлер шегетiн нақты зиян және (немесе) алынбаған кiрiс (алынбай қалған пайда);
10) қалыпты құн - дағдылы сауда операциялары процесiнде өндiрушi және (немесе) экспорттаушы елге демпингке қарсы iстi қарау нысанасы болып табылатын тауарға ұқсас тауарды сату кезінде нақты төленген немесе төленуге тиiстi баға;
11) дағдылы сауда операциялары - тауарды экспорттаушы елде тұтыну кезiнде осыған ұқсас тауарға белгiленетiн нарықтық бағамен сатып алу-сату жөнiндегi мәмiлелер;
12) отандық өндiрушiлер - өндiрiстiң жинақталған көлемi Қазақстан Республикасы аумағында өндiрiлетiн осындай тауардың негiзгi бөлiгiн құрайтын ұқсас тауарды қазақстандық өндiрушiлер;
13) ұқсас тауар - жұмыс iстеу мақсаты, қолданылуы, сапалық және техникалық сипаттамалары жағынан және басқа да негізгі қасиеттерi жағынан басқа тауармен толық бiрдейленген немесе салыстыруға болатын тауар;
14) өнiм берушi - демпингтiк тауарды шетелдiк өндiрушi және (немесе) экспорттаушы;

6) демпинг - поставки на территорию Республики Казахстан товара, реализуемого по цене ниже его нормальной стоимости;
7) заинтересованные лица – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан;
отечественный производитель подобного товара, являющегося объектом разбирательства, либо объединение отечественных производителей, большинство участников которого производят такой товар;
иностранный экспортер товара и иностранный производитель товара, являющегося объектом разбирательства;
отечественный импортер товара или объединение отечественных импортеров, большинство участников которого являются импортерами такого товара;
правительство иностранного государства, уполномоченный орган страны происхождения товара или экспорта такого товара либо уполномоченный орган союза иностранных государств, в который входят страны происхождения такого товара или его экспорта;
потребитель или объединение потребителей товара;
Правительство Республики Казахстан и уполномоченный орган Республики Казахстан;
иные лица, права и интересы которых затрагиваются данным разбирательством и которые, по мнению уполномоченного органа, указанного в статье 6 настоящего Закона, способны оказывать содействие в проведении данного разбирательства;
8) конфиденциальная информация - информация, раскрытие которой предоставляет значительные преимущества для конкурентов или имеет значительные неблагоприятные последствия для заинтересованных лиц, предоставивших информацию;
9) материальный ущерб - реальный ущерб и (или) неполученные доходы (упущенная выгода) отечественных производителей от поставок товара по демпинговым ценам;
10) нормальная стоимость - цена, фактически оплаченная или подлежащая оплате в процессе обычных торговых операций в производящей и (или) экспортирующей стране, при продаже товара, подобного тому, который является предметом антидемпингового разбирательства;
11) обычные торговые операции - сделки по купле-продаже товара по рыночной цене, определяемой на подобный товар при потреблении в экспортирующей стране;
12) отечественные производители - казахстанские производители подобного товара, совокупный объем производства которого составляет  основную часть производства такого товара на территории Республики Казахстан;
13) подобный товар - товар, который полностью идентичен или сопоставим с другим товаром по своему функциональному назначению, применению, качественным и техническим характеристикам и другим основным свойствам;
14) поставщик - иностранный производитель и (или) экспортер демпингового товара;

15) аймақтық өндiрушiлер - аймақтық рыноктағы отандық ұқсас тауар өндiрушiлердiң жиынтығы, олар мынадай шарттарға сай келедi:
өндiрушiлер өзiнiң барлық тауарын немесе оның негiзгi бөлiгiн сол рынок iшiнде сатады; бөлiгiн
өндiрушiлер ұқсас тауарды бұл аймаққа беретiн бiрден-бiр өндiрушiлер болып табылады;
16) аймақтық рынок - Қазақстанның жекелеген әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiсiнiң рыногы;
17) материалдық залал қаупi - залал келтiру мүмкiндiгi туралы субъективтi пiкiрлердi болдырмау мақсатымен нақты дәлелдемелер арқылы расталған материалдық залалдың анық болмай қоймайтындығы;
18) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының сауда және өндiрiстiк қызмет мониторингiн жүзеге асыратын, демпингтiң және материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң болуын және демпингке қарсы шаралар енгiзу қажеттiгiн анықтау бойынша демпингке қарсы iс қарауды жүргiзетiн мемлекеттiк органы;
19) экспорттық баға - өзiне қатысты iс жүргiзілiп жатқан тауар үшiн iс-жүзiнде төленген немесе төленуге тиiстi баға.
Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2006.01.09 N 114; 04.07.2013 № 130-V (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
2-бап. Осы Заңның мақсаттары
Осы Заңның мақсаттары отандық өндірушілерді демпингтік тауар импорты туғызған терiс пиғылды бәсекеден қорғау және демпингке қарсы шараларды енгiзу жолымен отандық өндiрушiлер үшiн келеңсiз зардаптарды жою болып табылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заң уәкiлеттi орган мен мүдделi тұлғалар арасында, сондай-ақ мүдделi тұлғалардың өздерi арасында отандық өндiрушiлерге оның аумағына тауарды қалыпты құнынан төмен бағамен сату үшiн әкелу арқылы материалдық залал келтiруге немесе материалдық залал келтiру қаупiне және демпингке қарсы шараларды енгiзуге байланысты туындайтын қатынастарды реттейдi.
4-бап. Қазақстан Республикасының демпингке қарсы
шаралар туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының тауар импорты жағдайындағы демпингке қарсы шаралар туралы заңдары осы Заңнан және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерден тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық келiсiмде немесе шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, халықаралық келiсiмнiң немесе шарттың ережелерi қолданылады.
5-бап. Демпингке қарсы реттеудi ұйымдастыру

15) региональные производители - совокупность отечественных производителей подобного товара на региональном рынке, отвечающих следующим условиям:
производители продают всю или основную часть своего товара внутри данного рынка;
производители являются единственными, которые поставляют подобный товар в этот регион;
16) региональный рынок - рынок отдельной административно-территориальной единицы Казахстана;
17) угроза материального ущерба - очевидная неотвратимость материального ущерба, подтвержденного фактическими доказательствами с целью исключения субъективных соображений о возможности причинения ущерба;
18) уполномоченный орган - государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий мониторинг торговой и производственной деятельности, проводящий антидемпинговое разбирательство по установлению наличия демпинга и материального ущерба или угрозы его причинения и необходимости введения антидемпинговых мер;
19) экспортная цена - цена, фактически оплаченная или подлежащая оплате за товар, в отношении которого проводится разбирательство.
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 09.01.2006 N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 04.07.2013 № 130-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Статья 2. Цели настоящего Закона
Целями настоящего Закона являются защита отечественных производителей от недобросовестной конкуренции, вызванной импортом демпингового товара, и устранение негативных последствий для отечественных производителей путем введения антидемпинговых мер.
Статья 3. Сфера применения настоящего Закона
Настоящим Законом регулируются отношения, возникающие между уполномоченным органом и заинтересованными лицами, а также между самими заинтересованными лицами в связи с причинением материального ущерба или угрозой причинения материального ущерба отечественным производителям посредством ввоза на территорию для дальнейшей реализации товара по цене ниже их нормальной стоимости и введением антидемпинговых мер.
Статья 4. Законодательство Республики Казахстан
об антидемпинговых мерах
1. Законодательство Республики Казахстан об антидемпинговых мерах при импорте товара состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов
2. Если международным соглашением или договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, применяются правила международного соглашения или договора.
Статья 5. Организация антидемпингового регулирования

1. Демпингтiк тауар берушiлердiң сауда практикасын демпингке қарсы реттеуге жалпы басшылықты уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Демпингке қарсы шараларды енгiзу, қайта қарау және олардың күшiн жою уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметi шешiмдерiнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.31. N  125 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан қараңыз) Заңымен.
6-бап. Уәкiлеттi орган
1. Уәкiлеттi орган өзiне осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде берiлетiн өкiлеттiктер шеңберiнде iс-қимыл жасайды.
2. Уәкiлеттi орган өз құзыретi шегiнде демпингке қарсы iстi қарау рәсiмдерi жөнiнде нормативтiк құқықтық актiлер шығарады, тауар демпингiнiң фактiсi бойынша iс қарауды жүргiзедi, демпингке қарсы шаралар қолдану үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзуге арналған материалдарды дайындайды.
3. Уәкiлеттi орган өз қызметiн жүзеге асырған кезде басқа елдердiң ресми органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 2011.07.05 N 452-IV (2011.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
2-тарау. Демпингке қарсы істі қарау
7-бап. Демпингке қарсы iстi қараудың нысанасы
Демпингке қарсы iстi қараудың нысанасы ұқсас тауарларды отандық өндiрушiлерге материалдық залал келтiретiн немесе оны келтіру қаупін төндiретiн не сол тауарлар өндiрiсiн тежейтiн импорттық тауарларды олардың қалыпты құнынан төмен бағамен беру болып табылады.
8-бап. Демпингтiң болуы және материалдық залал
келтiру немесе оны келтiру қаупi фактiсiн
тексеру туралы арыз
1. Демпингтiң болуы және материалдық залал келтiру немесе оны келтiру қаупi фактiсiн тексеру туралы арызды отандық өндiрушiлер немесе олардың бiрлестiктерi уәкiлеттi органға жазбаша нысанда бередi.
2. Арызда мынадай деректер болуға тиiс:
1) арыз берушiнiң, арыз берушiлердiң (бұдан әрi - арыз берушi) реквизиттерi, арыз берушiнiң тауар өндiру туралы деректерi (көлемi мен құны), сондай-ақ арыз берушiге белгiлі отандық өндiрушiлердiң ұқсас тауар өндiруi туралы деректер;
2) тауардың сипаттамасы, экспорттаушы немесе шығарушы елдiң атауы, осы тауарды белгiлi шетелдiк экспорттаушылардың немесе өндiрушiлердiң, импорттаушылардың тiзбесi;
3) сол тауардың шығарылған немесе экспорттаған елдердегi рыноктарда сатылатын бағасы, экспорттық баға, сондай-ақ ұқсас тауардың iшкi рыноктағы бағасы туралы ақпарат;
4) демпингтiк тауар беру көлемiнiң үдемелiлiгi оның ұқсас тауардың ішкі рыноктағы бағасына ықпалы және сондай тауар берудiң салдары.

1. Общее руководство антидемпинговым регулированием за торговой практикой поставщиков демпингового товара осуществляется уполномоченным органом.
2. Введение, пересмотр и отмена антидемпинговых мер осуществляется на основании решений Правительства Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.
Сноска. Заголовок статьи 5 изменен - Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 125.
Статья 6. Уполномоченный орган
1. Уполномоченный орган действует в рамках полномочий, предоставляемых ему настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган издает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по процедурам антидемпингового разбирательства, проводит разбирательство по факту демпинга товара, подготавливает материалы для внесения в Правительство Республики Казахстан с целью принятия антидемпинговых мер.
3. При осуществлении своих функций уполномоченный орган взаимодействует с официальными органами других стран и международными организациями.
Сноска. Статья 6 с изменением, внесенным Законом РК от 05.07.2011 № 452-IV (вводится в действие с 13.10.2011).
Глава 2. Антидемпинговое разбирательство
Статья 7. Предмет антидемпингового разбирательства
Предметом антидемпингового разбирательства являются поставки импортных товаров по ценам ниже их нормальной стоимости, причиняющие материальный ущерб или представляющие угрозу его причинения отечественным производителям подобных товаров или сдерживающие производство этих товаров.
Статья 8. Заявление о проверке факта наличия демпинга и
причинения или угрозы причинения материального
ущерба
1. Заявление о проверке факта наличия демпинга и причинения или угрозы причинения материального ущерба подается отечественными производителями или их объединениями в письменной форме в уполномоченный орган.
2. Заявление должно содержать следующие данные:
1) реквизиты заявителя, заявителей (далее - заявитель), данные о производстве товара заявителем (объем и стоимость), а также данные о производстве подобного товара известными заявителю отечественными производителями;
2) описание товара, наименование страны экспорта или происхождения, перечень известных иностранных экспортеров или производителей, импортеров этого товара;
3) цены, по которым данный товар продается на рынках в странах происхождения или экспорта, информацию об экспортных ценах, а также ценах внутреннего рынка на подобный товар;
4) динамику объема поставок демпингового товара, его влияние на цены подобного товара на внутреннем рынке и последствия от поставок такого товара.

2-1. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң басталуы туралы шешiм қабылдау және дәлелдемелердiң жеткiлiктiлiгiн айқындау мақсатында уәкiлеттi орган арызда көрсетiлген мәлiметтердiң анықтығы мен дәлдiгiн зерделейдi.
3. Егер уәкiлеттi орган мәлiметтер 8-баптың 2-тармағында көзделгенге сай жеткiлiктi деп танып, ол туралы арыз берушiге жазбаша нысанда хабарласа, арыз қабылданған болып есептеледi. Егер уәкiлеттi орган мәлiметтердi жеткiлiксiз деп есептесе, ол арыз алынған күннен бастап он күн мерзiмде бұл жөнiнде арыз берушiге хабарлап, оның өз арызын өзгертуiне немесе толықтыруына мүмкiндiк беруге тиiс.
Егер арыз берушi өз арызын өзгертсе немесе толықтырса, арыздың қаралу мерзімі толықтырулар немесе өзгерiстер алынған күннен басталады.
4. Отандық өндiрушiлердiң арызы бойынша демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң басталуы үшiн уәкiлеттi органның бұл арыз бойынша өз пiкiрiн бiлдiргендердiң үлесiне отандық өндiрушiлердiң тауар өндiру көлемiнiң елу проценттен астамы келетiнiн анықтауы мiндеттi талап болып табылады. Бұл пiкiрлер "жақтайтын", "қарсы" болуы, сондай-ақ өзiнiң айқын көзқарасын бiлдiрмеуi мүмкiн. Бұл орайда арызды қолдайтын отандық өндiрушiлер өндiрген тауардың үлесiне қазақстандық өндiрушiлер өндiрген барлық ұқсас тауарлардың жиырма бес проценттен астамы келедi.
Ескерту. 8-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.
9-бап. Уәкiлеттi органның бастамасы бойынша демпингке
қарсы iстi қараудың басталуы
Егер уәкiлеттi органның демпингтiк тауар беру арқылы демпингтiң және материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң болуы туралы мәлiметтерi болған жағдайда, ол өз бастамасы бойынша демпингке қарсы iстi қараудың басталуы туралы шешiм қабылдауға құқылы.
10-бап. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң
басталуынан бас тарту үшiн негiздеме
Егер:
1) демпингтiк айырма экспорттық бағаның екі процентiнен кем екенi;
2) атына арыз берiлген бiрнеше елдiң жиынтық өнiм беруi Қазақстанға ұқсас тауар беруiнiң жетi процентiнен асатын жағдайларды қоспағанда, демпингтiк тауар берудiң көлемi және олардан келгелi материалдық залал болмашы екенiн, яғни атына арыз берiлген елден тауар беру Қазақстанға барлық ұқсас тауар берудiң үш процентiнен кемiн құрайтыны анықталса;

2-1. В целях принятия решения о начале процедуры антидемпингового разбирательства и определения достаточности доказательств уполномоченный орган изучает достоверность и точность сведений, представленных в заявлении.
3. Заявление считается принятым, если уполномоченный орган признает достаточность представленных в нем сведений, предусмотренных пунктом 2 статьи 8, с уведомлением об этом заявителя в письменной форме. Если уполномоченный орган считает сведения недостаточными, он должен в десятидневный срок со дня получения заявления сообщить об этом заявителю и предоставить ему возможность изменить или дополнить свое заявление.
В случае, если заявитель изменяет или дополняет свое заявление, срок рассмотрения заявления начинается со дня получения дополнений или изменений.
4. Обязательным условием для начала процедуры антидемпингового разбирательства по заявлению отечественных производителей является установление уполномоченным органом того, что на долю тех, кто выразил свое мнение по этому заявлению, приходится более пятидесяти процентов объема производства товаров отечественных производителей. Эти мнения могут быть "за", "против", а также не выражать своего определенного отношения. При этом на долю товара, произведенного отечественными производителями, поддерживающими заявление, приходится более двадцати пяти процентов всех подобных товаров, произведенных казахстанскими производителями.
Сноска. В статью 8 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 9. Начало антидемпингового разбирательства по
инициативе уполномоченного органа
В случае, если уполномоченный орган располагает сведениями о наличии демпинга и материального ущерба или угрозы его нанесения поставкой демпингового товара, то он вправе принять решение о начале антидемпингового разбирательства по своей инициативе.
Статья 10. Основания для отказа в начале процедуры
антидемпингового разбирательства
Уполномоченный орган отказывает в начале процедуры антидемпингового разбирательства по принятому заявлению в случаях, если будет установлено, что:
1) демпинговая разница составляет менее двух процентов от экспортной цены;
2) объем поставок демпингового товара и материальный ущерб от них являются незначительными, то есть поставка товара из страны, в отношении которой подано заявление, составляет менее трех процентов поставки всего подобного товара в Казахстан, кроме случаев, когда на совокупную поставку нескольких стран, в отношении которых подано заявление, приходится более семи процентов поставки подобного товара в Казахстан;

3) 8-баптың 4-тармағында көзделген талаптар орындалмаса, уәкiлеттi орган қабылданған арыз бойынша демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiн бастаудан бас тартады.
Ескерту. 8-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.
11-бап. Арызды қайтарып алу
1. Арыз берушi арызды демпингке қарсы iстi қарау басталғанға дейiн немесе оның барысында керi қайтып алуы мүмкiн. Арыз демпингке қарсы iстi қарау басталғанға дейiн қайтарылып алынған жағдайда ол берiлмеген болып есептеледi.
2. Егер арыз демпингке қарсы iстi қарау барысында қайтарылып алынса, уәкiлеттi органның өз бастамасы бойынша демпингке қарсы iстi қарауды жалғастыруға не оны демпингке қарсы шара қолданбай тоқтатуға құқығы бар.
12-бап. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiн бастау
туралы не одан бас тарту туралы шешiм
1. Демпингке қарсы iстi қараудың басталуы туралы не одан бас тарту туралы шешiмдi уәкiлеттi орган арыз қабылданған кезден бастап 30 күн iшiнде, осы Заңның 8-10-баптарының талаптары сақталған жағдайда берiлген барлық деректердi зерделеу негiзiнде қабылдайды.
1-1. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң басталуы туралы шешiм қабылдағанға дейiн уәкiлеттi орган, мүдделi мемлекет үкiметiнiң хабарламасын қоспағанда, келiп түскен арыз туралы ақпаратты жария етпейдi.
2. Демпингке қарсы істi қарау рәсімiнiң басталуы туралы шешім қабылданғаннан кейiн уәкiлеттi орган "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгiленген ресми басылымдарда хабарлама жариялайды және хабарламаны мүдделi тұлғаларға жiбередi.
3. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмiнiң басталуы туралы хабарламада мынадай ақпарат болуға тиiс:
1) демпингке қарсы iстi қарауды өткiзетiн уәкiлеттi органның атауы;
2) экспорттаушы елдiң немесе елдердiң атауы және жеткiзiп берiлуi демпингке қарсы iстi қараудың мәселесi болып табылатын тауардың атауы;
3) демпингке қарсы істі қараудың басталатын күнi;
4) iстi қараудың басталуы үшiн негiздеме;
5) арыздың заңдылығын растайтын фактілердің қысқаша мазмұны;
6) iспен танысуға, өз пiкiрiн айтуға және мүдделi тұлғалардың кездесулерiн өткiзуге мүмкiндiк алу үшiн мүдделi тұлғалар уәкiлеттi органға өз өтiнiштерiн беруге тиiстi болатын шектегi мерзiмдер.
3-1. Егер уәкілеттi орган жекелеген мүдделi тұлғаға демпингке қарсы iстiң басталғаны туралы хабарлама жіберсе, онда ол бұл хабарламаның өзге де мүдделі тұлғаларға қол жетімді болуын қамтамасыз етуге тиіс.
4. Демпингке қарсы iстiң қаралуын өткiзуден бас тарту туралы шешiм қабылданған жағдайда уәкілетті орган шешiмi қабылданған күннен бастап он күн мерзiмде бұл жөнiнде арыз берушiге хабарлап, бас тартудың себептерi мен негiздемесiн көрсетуге тиiс.

3) условия, предусмотренные пунктом 4 статьи 8, не выполняются.
Сноска. В статью 10 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 11. Отзыв заявления
1. Заявление может быть отозвано заявителем до начала антидемпингового разбирательства или в ходе его. В случае, если заявление отозвано до начала антидемпингового разбирательства, оно считается неподанным.
2. Если заявление отзывается в ходе антидемпингового разбирательства, уполномоченный орган имеет право продолжить антидемпинговое разбирательство по своей инициативе либо прекратить его без принятия антидемпинговых мер.
Статья 12. Решение о начале либо об отказе от процедуры
антидемпингового разбирательства
1. Решение о начале либо об отказе от процедуры антидемпингового разбирательства принимается уполномоченным органом в течение 30 дней с момента принятия заявления на основании изучения всех предоставленных данных, при соблюдении условий статей 8-10 настоящего Закона.
1-1. До принятия решения о начале процедуры антидемпингового разбирательства уполномоченный орган не разглашает информацию о поступившем заявлении, за исключением уведомления правительства заинтересованного государства.
2. После принятия решения о начале процедуры антидемпингового разбирательства уполномоченный орган публикует уведомление в официальных изданиях, определенных Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и направляет уведомления заинтересованным лицам.
3. Уведомление о начале процедуры антидемпингового разбирательства должно содержать следующую информацию:
1) наименование уполномоченного органа, проводящего антидемпинговое разбирательство;
2) наименование экспортирующей страны или стран и наименование товара, поставки которого являются предметом антидемпингового разбирательства;
3) дату начала антидемпингового разбирательства;
4) основание для начала разбирательства;
5) краткое изложение фактов, подтверждающих правомерность заявления;
6) сроки, в пределах которых заинтересованные лица должны подать свои ходатайства уполномоченному органу для получения возможности ознакомления с делом, высказывания своего мнения и проведения встреч заинтересованных лиц.
3-1. Если уполномоченный орган направляет уведомление о начале антидемпингового разбирательства отдельному заинтересованному лицу, то он должен обеспечить доступность данного уведомления иным заинтересованным лицам.
4. В случае принятия решения об отказе в проведении антидемпингового разбирательства уполномоченный орган в десятидневный срок со дня принятия решения должен уведомить об этом заявителя, указав причины и основание для отказа.

5. Уәкiлеттi орган алған дәлелдемелер, құпия болып табылатын ақпараттардан басқасы, демпингке қарсы iстi қарауға қатысатын барлық мүдделi тұлғаларға табыс етiледi.
Ескерту. 12-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.
3-тарау. Демпингтің болуын белгілеу тәртібі
13-бап. Тауардың қалыпты құнын анықтау
1. Тауардың қалыпты құнын уәкiлеттi орган экспорттайтын және (немесе) өндiретiн елде тұтынуға арналған ұқсас тауарға дағдылы сауда операциялары процесiнде белгiленетiн баға негiзiнде анықтайды.
2. Өзара тәуелдi тараптар арасындағы сату дағдылы сауда операциялары шеңберiнде өндiрiлген деп қаралмайды және тәуелдiлiк фактiсi тауар құнына ықпал жасамағанына дәлелдемелер табыс етiлген жағдайларды қоспағанда, қалыпты құнды анықтау кезiнде назарға алынбайды.
3. Қазақстанға тауар шығарылған елiнен емес, басқа елден берiлген кезде уәкiлеттi орган осы экспорттаушы елге (бұдан әрi - экспорт елi) төленген немесе төленуге тиiстi баға негiзiнде қалыпты құнды анықтайды.
Қалыпты баға шығарылған елдегi баға бойынша мына жағдайларда:
1) тауарлар экспорт елi арқылы тек жөнелтiлетiн (тасылатын);
2) ұқсас тауарлар экспорт елiнде өндiрiлмейтiн;
3) оларға экспорт елiнде салыстыру бағасы болмайтын жағдайларда белгiленедi.
4. Тауардың қалыпты құнын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда ұқсас тауар сатылуының болмау себебi бойынша немесе мұндай сату ерекше рыноктық жағдайдың немесе экспорттаушы және (немесе) өндiрушi елдiң iшкi рыногындағы сату көлемiнiң шағын болуы салдарынан тиiсiнше салыстыру жүргiзуге мүмкiндiк бермейтiн кезде экспорттаушы және (немесе) өндiрушi елдiң iшкi рыногындағы бағаны негiзге ала отырып уәкiлеттi орган:
1) үшiншi елге экспортталатын ұқсас тауардың сол тауарды сату жеткiлiктi мөлшерде жүзеге асырылатын жағдайдағы салыстырылатын бағасын;
2) әкiмшiлiк, сауда және жалпы шығын (шығындар), сондай-ақ осы Заңның 14-бабына сәйкес белгiленетiн пайда қосылған өндiрiс шығындарын қамтитын есеп айырысу бағасын тауардың қалыпты құны ретiнде пайдаланады.
5. Ұқсас тауардың сатылуын уәкiлеттi орган олардың экспорттаушы және (немесе) өндiрушi елдiң iшкi рыногында тұтынуға арналған көлемi сол тауарды Қазақстанға сату көлемiнiң кемiнде бес процентi болған жағдайда қалыпты құнды анықтау үшiн жеткiлiктi мөлшерде жүзеге асырылады деп қарастыруы мүмкiн. Уәкiлеттi орган сату көлемiнiң едәуiр екенiне дәлелдемелер болған жағдайда тиiсiнше салыстыру үшiн сатудың неғұрлым төмен проценттiк көрсеткiшiн қолдануы мүмкiн.

5. Полученные уполномоченным органом доказательства представляются всем заинтересованным лицам, участвующим в антидемпинговом разбирательстве, кроме информации, являющейся конфиденциальной.
Сноска. В статью 12 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 3.
Порядок установления наличия демпинга
Статья 13. Определение нормальной стоимости товара
1. Нормальная стоимость товара определяется уполномоченным органом на основе цены, устанавливаемой в процессе обычных торговых операций на подобный товар, предназначенный для потребления в экспортирующей и (или) производящей стране.
2. Продажи между взаимозависимыми сторонами не рассматриваются как произведенные в рамках обычных торговых операций и не принимаются во внимание при определении нормальной стоимости, за исключением случаев, когда представлены доказательства, что факт зависимости не повлиял на стоимость товара.
3. Когда товары поставляются в Казахстан не из страны происхождения, а из другой страны, уполномоченный орган устанавливает нормальную стоимость на основе цены, оплаченной или подлежащей оплате в этой экспортирующей стране (далее - страна экспорта).
Нормальная стоимость устанавливается по цене в стране происхождения в следующих случаях:
1) товары лишь переправляются (перевозятся) через страну экспорта;
2) подобные товары не производятся в стране экспорта;
3) отсутствуют сравнимые цены на них в стране экспорта.
4. В случае невозможности определения нормальной стоимости товара, основываясь на ценах внутреннего рынка экспортирующей и (или) производящей страны, по причине отсутствия на нем продаж подобного товара или когда такие продажи не позволяют провести надлежащего сравнения в силу особой рыночной ситуации или небольшого объема продаж на внутреннем рынке экспортирующей и (или) производящей страны, уполномоченный орган использует в качестве нормальной стоимости товара:
1) сравнимую цену на подобный товар, экспортируемый в третью страну, при условии, что продажа данного товара осуществляется в достаточных количествах;
2) расчетную цену, включающую издержки производства с добавлением административных, торговых и общих издержек (издержки), а также прибыли, определяемых в соответствии со статьей 14 настоящего Закона.
5. Продажи подобного товара могут рассматриваться уполномоченным органом как осуществляемые в достаточном количестве для определения нормальной стоимости в случае, если их объем, предназначенный для потребления на внутреннем рынке экспортирующей и (или) производящей страны, составляет не менее пяти процентов объема продаж данного товара в Казахстан. Уполномоченный орган может применить более низкий процентный показатель продаж для надлежащего сопоставления при наличии доказательств значительности объема продаж.

14-бап. Өндiрiс шығындары мен пайданы есептеу
1. Уәкiлеттi орган демпингке қарсы iстi қарау жүргiзiлiп жатқан тауар берушiнiң бухгалтерлiк құжаттары негiзiнде шығындарын есептеп шығарады, бұл жағдайда мұндай құжаттар экспорттаушы және (немесе) өндiрушi елде жалпы қабылданған есепке алу принциптерi мен стандарттарына сәйкес келуi және сол тауарды өндiру мен сатуға байланысты шығындарды көрсетуi керек.
2. Уәкiлеттi орган демпингке қарсы iстi қарау барысында тауар берушi әкелген дәлелдемелердi қоса алғанда, шығындарды дұрыс бөлудiң қолда бар барлық дәлелдемелерiн қарайды, бұл жағдайда бұлайша бөлудi тауар берушi әдетте, атап айтқанда, амортизацияның және шығындардың басқа баптарының тиiстi мерзiмдерi мен нормаларын анықтау үшiн пайдаланады.
3. Әкiмшілiк, сауда және жалпы шығындарының, сондай-ақ пайданың мөлшерi дағдылы сауда операциялары процесiнде ұқсас тауардың өндiрiлуi мен сатылуы туралы демпингке қарсы істі қарау жүргізіліп жатқан тауар берушi табыс ететiн нақты деректерге негiзделедi. Егер мұндай сомаларды осы негiзде анықтау мүмкiн болмаса, олар:
1) сол өнiм берушiнiң нақ сол санаттағы тауарды шығарылған елдiң iшкi рыногында өндiруге және сатуға байланысты төленген және алынған нақты сомаларды;
2) демпингке қарсы iстi қарау жүргiзiлiп жатқан басқа тауар берушiнiң ұқсас тауарды өндiруге және шығарылған елдiң iшкi рыногында сатуға байланысты төленген және алынған, орташа орнықтырылған нақты сомаларын;
3) осындай әдiспен белгiленген пайда сомасы нақ сондай санаттағы тауарды шығарылған елдiң iшкi рыногында сату кезiнде басқа өнiм берушiлер алатын пайдадан аспайтын жағдайда кез келген басқа да негiзделген әдiстердi негiзге ала отырып айқындалады.
15-бап. Шығындар деңгейiнен төмен бағамен сату
1. Уәкiлеттi орган демпингке қарсы iстi қарау өткiзiлiп жатқан тауардың экспорттаушы және (немесе) өндiрушi елдiң iшкi рыногында сатылуын немесе үшiншi елге дағдылы сауда операциялары процесiнде жүзеге асырылатын сату ретiнде бiр өнiмге жұмсалатын шығындар деңгейiнен төмен бағамен сатылуын бағаның төмендетiлуi себебi бойынша қарамайды және сату:
1) ұзақ уақыт кезеңi iшiнде (бiр жылға дейiнгi мерзiмде, бiрақ алты айдан кем емес);
2) едәуiр мөлшерде;
3) ақылға сыйымды қажеттi уақыт кезеңi шегiнде барлық шығындардың жабылуын қамтамасыз етпейтiн бағамен жүзеге асырылған жағдайда қалыпты құнды анықтау кезiнде бұл сатуды ескермейдi.

Статья 14. Расчет издержек производства и прибыли
1. Уполномоченный орган рассчитывает издержки на основе бухгалтерских документов поставщика товара, в отношении которого проводится антидемпинговое разбирательство, при условии, что такие документы соответствуют общепринятым в экспортирующей и (или) производящей стране принципам и стандартам учета и отражают издержки, связанные с производством и продажей данного товара.
2. Уполномоченный орган рассматривает все имеющиеся доказательства правильного распределения издержек, включая ввозимые поставщиком товары в ходе антидемпингового разбирательства, при условии, что такое распределение обычно используется поставщиком, в частности для того, чтобы установить соответствующие сроки и нормы амортизации и другие статьи издержек.
3. Величины административных, торговых и общих издержек, а также прибыли основываются на фактических данных о производстве и продажах подобного товара в процессе обычных торговых операций, представляемых поставщиком товара, в отношении которого ведется антидемпинговое разбирательство. Если такие суммы не могут быть определены на этой основе, они определяются, исходя из:
1) фактических сумм, уплаченных и полученных данным поставщиком в связи с производством и продажей товара той же категории на внутреннем рынке страны происхождения;
2) средневзвешенных фактических сумм, уплаченных и полученных другими поставщиками товара, в отношении которого проводится антидемпинговое разбирательство, в связи с производством и продажами подобного товара на внутреннем рынке страны происхождения;
3) любого другого обоснованного метода при условии, что установленная таким методом сумма прибыли не превышает прибыли, получаемой другими поставщиками при продаже товаров той же категории на внутреннем рынке страны происхождения.
Статья 15. Продажи по ценам ниже уровня издержек
1. Уполномоченный орган не рассматривает продажи товара, по которому проводится антидемпинговое разбирательство, на внутреннем рынке экспортирующей и (или) производящей страны или продажи в третью страну по ценам ниже уровня издержек на единицу продукции как продажи, осуществляемые в процессе обычных торговых операций, по причине занижения цены и не принимает во внимание эти продажи при определении нормальной стоимости в случаях, если продажи осуществлялись:
1) в течение продолжительного периода времени (сроком до одного года, но не менее шести месяцев);
2) в значительных количествах;
3) по ценам, не обеспечившим покрытие всех издержек в пределах разумно необходимого периода времени.

2. Егер баға сату кезiнде шығындардан төмен болса, ал iстi қарау кезеңiнде орта есеппен салмақталған шығындардан жоғары болса, уәкiлеттi орган мұндай бағаны ақылға сыйымды қажеттi уақыт кезеңi шегiнде барлық шығындардың жабылуын қамтамасыз ететiн баға деп қарастырады.
3. Егер уәкiлеттi орган қалыпты құнды анықтау үшiн есепке алынатын мәмiлелерде ортаға орнықтырылған сату бағасы бір өнiмге орташа орнықтырылған шығындардан төмен екенiн немесе бiр өнiмге жұмсалған оған шығындардан төмен бағамен сату көлемi қалыпта бағаны анықтау үшiн есепке алынатын мәмiлелер бойынша сату көлемiнiң жиырма процентiнен кем еместiгiн анықтаса, бір өнiмге жұмсалған шығындардан төмен бағамен сату едәуiр мөлшерде жүзеге асырылған деп есептеледi.
16-бап. Экспорттық бағаны есептеу
1. Экспорттық баға болмаған жағдайда не экспорттаушы мен импорттаушы немесе үшiншi тарап арасында байланыс немесе өтем туралы уағдаластық болуы себептi экспорттық баға сенiмсiз болған кезде экспорттық баға берiлетiн тауар оны берушiге немесе сатушыға тәуелсiз сатып алушыға алғаш рет қайта сатылатын баға негiзiнде есептеп шығарылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген мән-жайларда уәкiлеттi орган экспорттық бағаны есептеу кезінде өзара тәуелді тараптар арасындағы барлық мәмiлелердi ескермеуге құқылы.
17-бап. Демпингтік айырманы анықтау
1. Уәкiлеттi орган демпингтiк айырманы анықтау үшiн тауардың экспорттық бағасы мен қалыпты құнының арасында салыстыру жасайды.
2. Демпингтiк айырманың болуы орта есеппен есептелген қалыпты құнды барлық салыстырылатын экспорттық мәмiлелердiң орта есеппен есептелген бағасымен салыстыру негiзiнде анықталады. Салыстыру сауда операциясының нақ бiр сатысында, жасап шығаруы зауыттан тиеп-жөнелту сатысында және мүмкiндiгiнше бiр мезгiлде жүзеге асырылған сату жөнiнде жүргізілуге тиіс. Әрбір ретте өнім беру, салық салу жағдайларындағы, сауда операциясының сатыларындағы, санындағы, физикалық сипаттамасындағы айырмашылықтарды қоса алғанда бағаның салыстырылуына қатысты айырмашылықтар, сондай-ақ мүдделi тұлғалар олардың баға салыстырылуына ықпалының дәлелдемелерiн де табыс ететiн басқа да кез келген айырмашылықтар ескерілетін қажеттi түзетулер жасалуға тиіс.
3. Егер уәкiлеттi орган экспорттық бағаның әртүрлi сатып алушылар арасында, сондай-ақ аймақтар немесе уақыт кезеңдері бойынша едәуiр айырмашылықтары барын тапса, орта есеппен есептелген негізде орта есеппен есептелген негiзде белгiленген қалыпты құнды нақты экспорттық мәмiлелердiң бағасымен салыстыруға болады. Мұндай жағдайларда уәкiлеттi орган мүдделi тұлғаларға мұндай айырмашылықтарды орта есеппен есептелген мөлшерлерге не нақты мәмілелер бағасына салыстыру жүргізген кезде нелiктен ескеруге болмайтынын түсiндiрiп бередi.

2. Если цены, которые в момент продажи были ниже издержек, а в период разбирательства превышают средневзвешенные издержки, уполномоченный орган рассматривает такие цены как обеспечивающие покрытие всех издержек в пределах разумно необходимого периода времени.
3. Продажи по цене ниже уровня издержек на единицу продукции считаются осуществленными в значительных количествах, если уполномоченный орган установит, что средневзвешенная продажная цена в сделках, учитываемых для определения нормальной стоимости, ниже средневзвешенных издержек на единицу продукции или объем продаж по ценам ниже издержек на единицу продукции составляет не менее двадцати процентов от объема продаж по сделкам, учитываемым для определения нормальной стоимости.
Статья 16. Расчет экспортной цены
1. В случаях, когда экспортная цена отсутствует либо когда экспортная цена ненадежна по причине наличия связи или договоренности о компенсации между экспортером и импортером или третьей стороной, экспортная цена рассчитывается на основе цены, по которой поставляемый товар впервые перепродается независимому от поставщика или продавца покупателю.
2. Уполномоченный орган при обстоятельствах, предусмотренных пунктом I настоящей статьи, вправе не принять во внимание при расчете экспортной цены все сделки между взаимозависимыми сторонами.
Статья 17. Определение демпинговой разницы
1. Уполномоченный орган производит сравнение между экспортной ценой и нормальной стоимостью товара для определения демпинговой разницы.
2. Наличие демпинговой разницы устанавливается на основе сравнения средневзвешенной нормальной стоимости со средневзвешенной ценой всех сопоставляемых экспортных сделок. Сравнение должно производиться на одной и той же стадии торговой операции, на стадии отгрузки с завода-изготовителя и в отношении продаж, осуществленных по возможности в одно и то же время. В каждом случае должны делаться необходимые поправки, учитывающие различия, которые затрагивают сопоставимость цен, включая различия в условиях поставки, налогообложении, стадиях торговой операции, количествах, физических характеристиках, а также любые другие различия, в отношении которых заинтересованными лицами также представляются доказательства их влияния на сопоставимость цен.
3. Нормальная стоимость, установленная на средневзвешенной основе, может быть сопоставлена с ценами конкретных экспортных сделок, если уполномоченный орган обнаружит, что экспортные цены существенно различаются между различными покупателями, а также по регионам или периодам времени. В таких обстоятельствах уполномоченный орган дает объяснение заинтересованным лицам, почему такие различия не могут быть приняты во внимание при проведении сопоставления средневзвешенных величин либо цен конкретных сделок.

4. Экспорттық баға берiлетiн тауар осы Заңның 16-бабына сәйкес Тәуелсіз сатып алушыға алғаш рет қайта сатылатын баға негiзiнде есептеп шығарылған жағдайда тауарды беру мен қайта сату аралығындағы кезеңде төленген баж бен салықтарды қоса алғанда, шығындарға, сондай-ақ тауарларды беру мен сатудан алынған пайда мөлшеріне түзетулер де енгізу керек. Егер мұндай жағдайларда бағаның салыстырылуы қозғалатын болса, уәкiлеттi орган сауда операциясының сатысында экспорттық баға бейімделіп есептелген сатыға баламалы қалыпты құн белгiлейдi не осы бапта рұқсат етiлген қажеттi түзетулер жасайды.
5. Уәкiлеттi орган мүдделi тұлғалардан салыстыру үшiн қажеттi ақпарат талап етуге құқылы. Әрбiр нақты жағдайда уәкiлеттi орган әрбiр мүдделi тұлғаның дәлелдемелер беруiне қажеттi тәртiптi белгiлейдi.
18-бап. Демпингтi анықтау кезiнде валюталарды қайта
есептеу
1. Егер экспорттық баға мен қалыпты құнды салыстыру бiр валютадан екiншiсiне қайта есептеудi талап етсе, онда мұндай қайта есептеудi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген сату күнiндегi валюталардың ресми айырбас бағамын пайдалана отырып жүзеге асыруға тиiс. Келiсiм-шарттың, сатып алу тапсырысының, тапсырысты немесе шотты растаудың күнi сату жағдайларын қандай құжаттың айқындауына қарай сату күнi деп есептеледі.
2. Егер экспорттау, осы тауарды беру ақысына мерзiмдi валюта рыноктарында алынатын шетелдiк валютаны берушiнiң сатуымен тiкелей байланысты болса, онда уәкiлеттi орган жоғарыда аталған шетелдiк валютаны берушi сатқан кезде тиiстi мерзiмде пайдаланылған айырбас бағамын ескеруге тиiс.
3. Уәкiлеттi орган валюта бағамының қысқа уақытқа ауытқуын назарға алмайды. Демпингке қарсы iстi қарау кезiнде өнiм берушiлерге зерттелiп отырған кезеңдегi валюта бағамының өзгеру үрдiсiн ескере отырып, өздерiнiң экспорттық бағасын түзету үшiн кемiнде екi ай берiледi.
Ескерту. 18-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N 114 Заңымен.
4-тарау. Материалдық залалдың немесе оны келтіру
қаупінің болуын белгілеу
19-бап. Материалдың залалды немесе оны келтiру
қаупін анықтау
1. Материалдық залалды немесе оны келтiру қаупiн анықтау дәлелдемелерге негiзделедi және демпингтiк тауар беру көлемi мен оның ұқсас тауардың iшкi рыноктағы бағасына ықпалын және осындай тауар берудiң сол тауарларды отандық өндiрушiлер үшiн зардаптарын зерделеудi қамтиды.

4. В случаях, когда экспортная цена рассчитана на основе цены, по которой поставляемый товар впервые перепродается независимому покупателю в соответствии со статьей 16 настоящего Закона, следует также вносить поправки на расходы, включая пошлины и налоги, уплаченные в период между поставкой и перепродажей, а также на величину прибыли, полученной от поставки и продажи товаров. Если в таких случаях затрагивается сопоставимость цен, уполномоченный орган устанавливает нормальную стоимость на стадии торговой операции, эквивалентной той стадии, применительно к которой рассчитана экспортная цена, либо делает необходимые поправки, разрешенные настоящей статьей.
5. Уполномоченный орган вправе затребовать от заинтересованных лиц информацию, необходимую для сравнения. В каждом конкретном случае уполномоченный орган устанавливает необходимый порядок представления доказательств каждого заинтересованного лица.
Статья 18. Пересчет валют при определении демпинга
1. Если сравнение экспортной цены и нормальной стоимости требует пересчета из одной валюты в другую, то такой пересчет должен осуществляться уполномоченным органом с использованием официального обменного курса валют, установленного Национальным банком Республики Казахстан на дату продажи. Датой продажи считается дата контракта, заказа на покупку, подтверждения заказа или счета в зависимости от того, какой документ определяет условия продажи.
2. Если экспортная поставка непосредственно связана с продажей поставщиком иностранной валюты, получаемой в оплату этой поставки на срочных валютных рынках, то уполномоченным органом должен приниматься во внимание обменный курс, использованный при продаже поставщиком вышеуказанной иностранной валюты на соответствующий срок.
3. Уполномоченный орган не принимает во внимание кратковременные колебания валютных курсов. Поставщикам в период антидемпингового разбирательства предоставляется не менее двух месяцев для корректировки своих экспортных цен с учетом тенденции изменения валютных курсов в исследуемом периоде.  <*>
Сноска. В статью 18 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 4. Установление наличия материального
ущерба или угрозы его нанесения
Статья 19. Определение материального ущерба
или угрозы его нанесения
1. Определение материального ущерба или угрозы его нанесения основывается на доказательствах и включает изучение объема поставки демпингового товара и его влияния на цену подобного товара на внутреннем рынке и последствий таких поставок для отечественных производителей этого товара.

2. Егер бiр елден көп елдiң тауар беруi демпингке қарсы бiр мезгiлде жүргiзiлiп жатқан iстi қарау нысанасы болса, әрбiр елден берiлетiн тауар жөнiнде белгіленген демпингтiк айырма экспорттық бағаның екi не одан көп процентiн құрайтыны, ал әрбiр елден берiлетiн тауар көлемi осы Заңның 10-бабында белгiленгендей болмашы болып табылмайтыны және берiлген тауар ықпалының жиынтық бағасы берiлетiн тауарлар арасындағы да, берiлетiн тауарлар мен отандық өндiрiстiң ұқсас тауарлары арасындағы бәсеке кезiнде де экономикалық жағынан негiзделген болуы анықталса ғана уәкілеттi орган әлгiндей тауар берудiң жиынтық ықпалын бағалай алады.
20-бап. Демпингтiк тауар берудiң көлемi мен бағасын
зерттеу
1. Демпингтiк тауар берудiң көлемiн зерттеу кезiнде уәкiлеттi орган демпингтiк тауар берудiң абсолюттiк көрiнiсiнде не Қазақстанда өндiрiсте немесе тұтынуға қатынасы жөнiнен едәуiр көбеюi болғанын анықтайды.
2. Демпингтiк тауар берудiң бағаға ықпалын зерттеу кезiнде уәкiлеттi орган мұндай тауарды беру жағдайында бағаның ұқсас қазақстандық тауардың бағасымен салыстырғанда төмендеу дәрежесiн не демпингтiк тауар берудiң баға төмендеуiне қандай дәрежеде ықпал ететiнiн немесе оның қарама-қарсы жағдайда болатпен артуына кедергi жасайтынын айқындайды.
21-бап. Демпингтiк тауар берудiң отандық өндiрушiлерге
ықпалын бағалау
Демпингтiк тауар берудiң отандық өндiрушілерге ықпалын зерттеу уәкiлеттi органның сол өндiрiстiң жай-күйiне ықпал ететiн барлық экономикалық факторлар мен көрсеткiштердi: оның iшiнде сатудың нақты және ықтимал қысқаруын, пайданы, өнiм шығаруды, рыноктағы үлестi, өнiмділiктi, инвестициялардан алынатын кiрiстi, қуаттардың пайдаланылуын; ішкі рынок бағасына, демпингтік айырма шамасына ықпал ететiн факторларды; ақша ағысына нақты және ықтимал ықпал етудi, тауар қорларын, жұмыспен қамтылуды, жалақыны, өсу қарқындарын, инвестициялар тарту мүмкiндiгiн бағалауын қамтиды.
22-бап. Материалдық залалды немесе оны келтіру қаупінің
болуын белгілеу
1. Демпингтiк тауар беру салдарынан отандық өндiрушiлерге материалдық залал келтiру фактiсiн немесе оны келтiру қаупiн уәкiлеттi орган анықтайды Демпингтiк тауар беру мен отандық тауар өндiрушілерге материалдық залал келтiрудiң немесе оны келтiру қаупiнiң арасындағы себеп-салдарлы байланысты анықтау үшiн уәкiлеттi орган бұған мүдделi тұлғалар берген нақты деректердi пайдаланады.

2. Если поставки товара из более чем одной страны являются предметом одновременно проводимых антидемпинговых разбирательств, уполномоченный орган может оценить совокупное влияние таких поставок только если определено, что демпинговая разница, установленная в отношении поставок из каждой страны, составляет два и более процента от экспортной цены, а объем поставок из каждой страны не является незначительным, как это определено в статье 10 настоящего Закона, и совокупная оценка влияния поставок является экономически обоснованной как при конкуренции между поставляемыми товарами, так и между поставляемыми товарами и подобными товарами отечественного производства.
Статья 20. Исследование объема и цены поставок
демпингового товара
1. При исследовании объема поставок демпингового товара уполномоченный орган определяет произошло ли значительное увеличение поставок демпингового товара в абсолютном выражении либо по отношению к производству или потреблению в Казахстане.
2. При исследовании влияния поставок демпингового товара на цены уполномоченный орган определяет степень занижения цены при поставках такого товара по сравнению с ценой подобного казахстанского товара либо в какой степени поставки демпингового товара влияют на понижение цен или препятствуют их повышению, которое произошло бы в противном случае.
Статья 21. Оценка влияния поставок демпингового товара
на отечественных производителей
Исследование влияния поставок демпингового товара на отечественных производителей включает оценку уполномоченным органам всех относящихся к делу экономических факторов и показателей, влияющих на состояние данного производства, включая: фактическое и потенциальное сокращение продаж, прибыли, выпуска продукции, доли на рынке, производительности, доходов от инвестиций, использования мощностей; факторы, влияющие на цены внутреннего рынка, величину демпинговой разницы; фактическое и потенциальное влияние на движение денежных потоков, товарные запасы, занятость, заработную плату, темпы роста, возможность привлечения инвестиций.
Статья 22. Установление наличия материального ущерба или
угрозы его нанесения
1. Факт нанесения или угрозы нанесения материального ущерба отечественным производителям вследствие поставки демпингового товара определяется уполномоченным органом.
Для установления причинно-следственной связи между поставками демпингового товара и материального ущерба или угрозы его нанесения отечественным производителям, уполномоченный орган использует фактические данные, предоставленные заинтересованными в этом лицами.

2. Уәкiлеттi орган қаралып отырған кезеңде әрекет еткен және отандық өндiрушiлерге материалдық залал келтiрген басқа да белгiлi (демпингтiк тауар беруден басқа) факторлардың ықпалын зерделейдi. Факторларға демпингтік бағамен сатылмаған берілетін тауардың көлемі мен бағасы, сұранымның азаюы немесе тұтыну құрылымындағы өзгерiстер, шектейтiн сауда практикасы мен шетелдiк және отандық тауар өндiрушiлер арасындағы бәсеке, технологиялық жетiстiктер, сондай-ақ экспорттың нәтижелерi мен отандық өндiрiстердiң өнiмдiлiгi жатады. Бұл орайда анықталған материалдық залал демпингтiк тауар беру нәтижесiнде туған деп саналмауға тиіс.
3. Уәкiлеттi орган демпингке қарсы iстi қараудың нысанасы болып табылатын тауарды тұтынушыларға және тұтынушылар ұйымдарының өкiлдерiне тауар бөлшек саудада сатылған жағдайларда демпингке, материалдық залалға немесе оның қаупі төнуіне және себеп-салдарлы байланысқа қатысты iстiң қаралу мақсаты үшiн ақпарат алуға мүмкiндiк беруге тиiс.
4. Демпингтiк тауар беруден отандық өндiрушiлерге төнген материалдық залал қаупін уәкілетті орган мынадай факторларды:
1) демпингтiк тауарды iшкi рынокқа берудiң үдемелi, тауар берудiң одан әрi ұлғаю ықтималдығын көрсететiн өсу қарқындарын;
2) өнiм берушiде жеткiлiктi экспорттық мүмкiндiктер болуына немесе Қазақстанға демпингтiк тауар берудiң одан әрi едәуiр ұлғаю ықтималдығын көрсететiн экспорттық мүмкiндiктерiнiң едәуiр ұлғаюы сөзсiз екенiне талдау жасауға сүйенiп негiздеуге тиiс. Бұл орайда басқа экспорттық рыноктардың қосымша тауар берудiң жорамалданған көлемiн сiңiрiп алу мүмкiндiгi ескерiледi;
3) ішкі рынок бағасының едәуір төмендеуіне немесе оған қысым жасалуына ықпал ете алатын және қосымша тауар беруге сұранысының артуына әкеп соғатын бағалар бойынша тауар берудi;
4) демпингке қарсы iстi қарау өткiзiлiп жатқан экспорт және (немесе) өндiрiс елiндегi тауар қорларын талдай отырып негiздеуге тиiс.
23-бап. Аймақтық өндiрушiлерге келтiрiлетiн материалдық
залал
Демпингтiк тауар беру Қазақстанның жекелеген аймақтарының рыногына шоғырланған жағдайда, бұл берiлген тауарлар аймақтық өндiрушiлерге материалдық залал келтiруге әкеп соққан кезде, уәкiлеттi орган осы Заңның ережелерiне сәйкес сол аймаққа бейiмдеп, демпингке қарсы iстiң қаралуын өткiзуге құқылы.
5-тарау. Демпингке қарсы істің қаралуын
өткізу тәртібі
24-бап. Демпингке қарсы iстiң қаралу мерзiмдерi
Демпингтiң және материалдық залалдың немесе оның қаупiнiң болу фактiлерi бойынша демпингке қарсы iстi қарау оның рәсiмi басталған күннен бастап бiр жылдың iшiнде аяқталады.
Уәкiлетті орган айрықша жағдайларда бұл мерзімдi ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол алты айдан аспауы керек.
Ескерту. 24-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.

2. Уполномоченный орган изучает влияние других известных факторов (кроме поставок демпингового товара), действовавших в рассматриваемом периоде и нанесших материальных ущерб отечественным производителям. К факторам относятся объем и цены поставляемого товара, не проданного по демпинговым ценам, сокращение спроса или изменения в структуре потребления, ограничительная торговая практика и конкуренция между иностранными и отечественными производителями, технологические достижения, а также результаты экспорта и производительность отечественных производств. Выявленный при этом материальный ущерб не должен считаться возникшим в результате поставки демпингового товара.
3. Уполномоченный орган должен предоставлять возможность потребителям товара, являющегося предметом антидемпингового разбирательства, и представителям организаций потребителей в тех случаях, когда товар продается в розничной торговле, предоставлять информацию для целей разбирательства, касающуюся демпинга, материального ущерба или его угрозы и причинно-следственной связи.
4. Угроза материального ущерба отечественным производителям от поставок демпингового товара должна быть обоснована уполномоченным органом на основании анализа следующих факторов:
1) нарастающих темпов роста поставок демпингового товара на внутренний рынок, указывающих на вероятность дальнейшего увеличения поставок;
2) наличия у поставщика достаточных экспортных возможностей или неизбежного значительного увеличения экспортных возможностей, указывающих на вероятность значительного дальнейшего увеличения поставок демпингового товара в Казахстан. При этом учитываются возможности других экспортных рынков поглотить предполагаемый объем дополнительных поставок;
3) поставок по ценам, которые могут повлиять на значительное понижение или подавление цен внутреннего рынка и привести к повышению спроса на дополнительные поставки;
4) запасов товара в стране экспорта и (или) производства, в отношении которого проводится антидемпинговое разбирательство.
Статья 23. Материальный ущерб региональным производителям
В случае концентрации поставок демпингового товара на отдельном региональном рынке Казахстана, когда эти поставки приводят к причинению материального ущерба региональным производителям, уполномоченный орган вправе проводить антидемпинговое разбирательство в соответствии с положениями настоящего Закона применительно к данному региону.
Глава 5. Порядок проведения антидемпингового
разбирательства
Статья 24. Сроки антидемпингового разбирательства
Антидемпинговое разбирательство по фактам наличия демпинга и материального ущерба или угрозы его нанесения завершается в течение одного года с даты начала его процедуры.
В исключительных случаях этот срок может быть продлен уполномоченным органом, но не более чем на шесть месяцев.
Сноска. В статью 24 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

25-бап. Демпингке қарсы iстi қарау жөнiндегi ақпарат
1. Демпингке қарсы iстi қарау басталғаннан кейiн уәкiлеттi орган үш күн iшiнде мүдделi тұлғаларға сауал жiбередi.
Мүдделi тұлғаларға сауалға мемлекеттiк немесе орыс немесе уағдаластық бойынша өзге бiр тілде жауап дайындау үшiн сауал алынған күннен бастап бiр ай уақыт берiледi. Бұл мерзiмдi уәкiлеттi орган ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспауы керек. Сауал оны почтамен жiберiлгеннен немесе мүдделi тұлғалардың өкiлiне берiлгеннен кейiн жетi күннен соң алынған болып есептелiнедi.
Демпингке қарсы iстi қарау барысында уәкiлеттi орган мүдделi тұлғалардан жауап қайтарылуға тиiстi мерзiмдi белгiлеп, қосымша ақпарат сұратып алуы мүмкін.
2. Әрбiр мүдделi тұлғаның мемлекеттiк немесе орыс не уағдаластық бойынша өзге бiр тiлде өзi қажет деп санайтын кез келген ақпаратты жазбаша түрде беруге құқығы бар.
3. Уәкiлеттi органның демпингке қарсы iстi қарауды жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан кедендiк, салықтық, статистикалық ақпарат сұратып алуға құқығы бар.
Ескерту. 25-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.
26-бап. Демпингке қарсы iстi қарау жөнiндегi                             ақпараттың құпиялылығы
1. Қазақстан Республикасының заңдарында тiкелей көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкiлеттi органдардың лауазымды адамдарының құпия ақпаратты жария етуiне, жеке мақсаттарда пайдалануына, үшiншi тұлғаларға, сондай-ақ өзге де мемлекеттiк органдарға беруiне болмайды.
2. Құпия ақпарат берушi тарап бұл ақпаратқа құпия сипатта болмайтын түсiндiрме жазба беруге тиiс.
Түсiндiрме жазба ақпараттың мәнiн түсiну үшiн жеткiлiктi дәрежеде жан-жақты болуға не неғұрлым жан-жақты құпия емес ақпарат берудiң мүмкiн болмау себептерiн түсiндiруге тиiс.
3. Егер уәкiлеттi орган құпиялық туралы талап негiзсiз болып табылады деп анықтаса немесе ақпарат берiп отырған адам оны жариялауға рұқсат бермесе, бұл ақпараттың анық екенi дәлелденген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның мұндай ақпаратты назарға алмауы мүмкін.
4. Құпия ақпараттың жария етiлуiне жауапты адам Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.

Статья 25. Информация по антидемпинговому разбирательству
1. После начала ангидемпингового разбирательства уполномоченный орган в течение трех дней посылает запросы заинтересованным лицам.
Заинтересованным лицам предоставляется один месяц со дня получения запроса для подготовки ответа на запросы на государственном или русском или ином языке по договоренности. Этот срок может быть продлен уполномоченным органом, но не более чем на один месяц. Запрос считается полученным через семь дней после того, как он был отправлен по почте или передан представителю заинтересованных лиц.
В ходе антидемпингового разбирательства уполномоченный орган  может запросить дополнительную информацию от заинтересованных лиц с установлением срока, к которому должен быть дан ответ.
2. Каждое заинтересованное лицо имеет право предоставить в письменном виде любую другую информацию, которую оно считает необходимой на государственном или русском или ином языке по договоренности.
3. Уполномоченный орган имеет право запрашивать у государственных органов Республики Казахстан таможенную, налоговую, статистическую информацию при проведении антидемпингового разбирательства.
Сноска. В статью 25 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N  114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 26. Конфиденциальность информации по
антидемпинговому разбирательству
1. Конфиденциальная информация не может разглашаться, использоваться должностными лицами уполномоченного органа в личных целях, передаваться третьим лицам, а также иным государственным органам, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Сторона, предоставляющая конфиденциальную информацию, должна предоставить по этой информации пояснительную записку, не носящую конфиденциальный характер.
Пояснительная записка должна быть достаточно подробной для понимания существа информации либо объяснять причины, почему предоставление более подробной неконфиденциальной информации невозможно.
3. Если уполномоченный орган установит, что требование о конфиденциальности не является обоснованным или если лицо, от которого исходит информация, не разрешает ее разглашение, уполномоченный орган может не принимать во внимание такую информацию, за исключением случаев, когда будет доказано, что эта информация является достоверной.
4. Лицо, ответственное за разглашение конфиденциальной информации, несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 26 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

27-бап. Демпингке қарсы iстi қарау рәсiмдерiне сәйкес
берiлген ақпаратты тексеру
1. Тиiстi экспортшылардың және (немесе) өндiрушiлердiң келiсiмiмен және олардың елдерінiң ресми органдары қарсы болмаған жағдайда, уәкiлеттi орган ақпараттың анықтығын тексеру немесе қосымша деректер алу мақсатымен сол елдердiң аумағына мамандар жiбере алады.
2. Уәкiлеттi орган демпингке қарсы iстi қарау басталатын күннiң дәл алдындағы алты айдан бiр жылға дейiнгi уақыт кезеңi iшiнде демпингтiң болуы туралы ақпаратты тексередi, ал материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң болуы туралы ақпаратты үш жылға дейiнгi кезең iшінде тексере алады.
3. Егер қайсыбiр мүдделi тұлға қажеттi мәлiметтердi уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде табыс етпесе немесе демпингке қарсы iстiң қаралуын басқа бiр жолдармен қиындатса, уәкiлеттi органның қолда бар деректер негiзiнде қорытынды шығаруға құқығы болады.
28-бап. Iстi жүргiзу тәртiбi
1. Демпингке қарсы iстi қараудың тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi. Iсте демпингке қарсы нақты iс қарауға қатысты қажет етiлетiн барлық құжаттар болуға тиiс, оларды сақтаудың тәртiбi мен мерзiмi заң арқылы белгiленген тәртiппен айқындалады.
2. Мүдделi тұлғалар уәкiлеттi орган жүргiзетiн демпингке қарсы iстiң қаралуы жөнiндегi құпия емес ақпаратпен танысуға құқылы.
29-бап. Мүдделi тұлғалардың кездесулерi
1. Демпингке қарсы iстi қарау кезiнде барлық мүдделi тұлғалар өз мүдделерiн қорғауға құқылы. Осы мақсатта уәкiлеттi орган мүдделi тұлғалардың өтiнiмi бойынша iстi қарау материалдарын талқылау, қосымша ақпарат беру үшiн мүдделерi қарама-қайшы тараптардың кездесуiне мүмкiндiк беруге тиiс. Негiздемелер болған кезде мүдделi тұлғалардың қосымша ақпаратты ауызша беруге құқығы бар.
Мұндай кездесулерде қандай да болсын мүдделi тұлғалардың болмауы iстiң қаралуын жүргiзу кезiнде олардың мүдделерiне залал келтiруге әкеп соқпауға тиiс.
2. Уәкiлеттi орган ауызша ақпаратты кездесуден кейiн он күннiң iшiнде ол жазбаша расталғаннан кейiн назарға алады.
3. Уәкiлеттi орган барлық мүдделi тұлғаларға демпингке қарсы iстi қарауда олардың iстерi бойынша дәлелдер дайындау үшiн уәкiлеттi орган пайдаланатын барлық құпия емес ақпаратпен уақтылы танысуға мүмкiндiк бередi.
Ескерту. 29-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.

Статья 27. Проверка информации, предоставленной в
соответствии с процедурами антидемпингового
разбирательства
1. С целью проверки достоверности информации или получения дополнительных данных с согласия соответствующих экспортеров и (или) производителей и при отсутствии возражений официальных органов их стран уполномоченный орган может направлять специалистов на территорию этих стран.
2. Уполномоченный орган проверяет информацию о наличии демпинга за период времени от шести месяцев до одного года, непосредственно предшествующий дате начала антидемпингового разбирательства, а информацию о наличии материального ущерба или угрозы его причинения может проверять за период до трех лет.
3. Если какое-либо заинтересованное лицо не предоставляет необходимые сведения в срок, установленный уполномоченным органом, или другим образом затрудняет антидемпинговое разбирательство, уполномоченный орган имеет право выносить заключение на основе имеющихся данных.
Статья 28. Порядок ведения дела
1. Порядок ведения дела по антидемпинговому разбирательству устанавливается уполномоченным органом. В деле должны находиться все необходимые документы, касающиеся конкретного антидемпингового разбирательства, порядок и сроки хранения которых определяются в законодательно установленном порядке.
2. Заинтересованные лица вправе ознакомиться с информацией по проводимому уполномоченным органом антидемпинговому разбирательству, которая не является конфиденциальной.
Статья 29. Встречи заинтересованных лиц
1. В течение антидемпингового разбирательства все заинтересованные лица вправе защищать свои интересы. С этой целью уполномоченный орган по заявке заинтересованных лиц должен предоставить возможность встретиться сторонам, имеющим противоположные интересы, для обсуждения материалов разбирательства, предоставления дополнительной информации. При наличии оснований заинтересованные лица имеют право предоставлять дополнительную информацию устно.
Отсутствие на таких встречах каких-либо заинтересованных лиц не должно повлечь за собой ущерба их интересам при проведении разбирательства.
2. Устная информация принимается во внимание уполномоченным органом после ее письменного подтверждения в течение десяти дней после встречи.
3. Уполномоченный орган своевременно предоставляет всем заинтересованным лицам возможность ознакомиться со всей неконфиденциальной информацией, используемой уполномоченным органом в антидемпинговом разбирательстве, для подготовки аргументации по их делам.
Сноска. Статья 29 в редакции - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

30-бап. Демпингке қарсы уақытша шаралар енгiзу
1. Уәкiлеттi орган демпингтiң және материалдық залал келтiрiлуiнiң немесе оны келтiру қаупiнiң болуы туралы алдын ала ұйғарым шығарғаннан кейiн барлық мүдделi тұлғалар мен олардың елдерiнiң ресми органдарына демпингке қарсы уақытша шараларды қолдану ниетi туралы хабарлама жiбередi. Iстi қарауға тартылған мүдделi тұлғалар хабарлама алғаннан кейiн жиырма күн iшiнде демпингке қарсы уақытша шаралар қолданудың негiздемесi жөнiнде жазбаша ескертпелер беруге құқылы, оларды уәкiлеттi орган назарға алады немесе оның демпингке қарсы уақытша шаралар енгiзу туралы қорытындысы дайындалған кезде қабылдамай тастайды.
1-1. Осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талабын ескере отырып, демпингке қарсы уақытша шараларды енгiзу туралы хабарлама:
өнiм берушiлердiң не, егер iс жүзiнде бұл мүмкiн болмаса, тиiстi өнiм берушi елдердiң атауын;
кедендiк мақсаттар үшiн тауардың жеткiлiктi сипаттамасын;
белгiленген демпингтiк айырманы және осы Заңның 3-тарауына сәйкес экспорттық баға мен қалыпты құнды белгiлеу және салыстыру үшiн пайдаланылған әдiснаманың негiздемесiн;
осы Заңның 4-тарауына сәйкес залалдың бар екенiн белгiлеуге қатысты уәкiлеттi органның пiкiрiн;
демпингке қарсы уақытша шараларды қолданудың негiзгi дәлелдерiн қамтуға тиiс.
2. Демпингтiң және ол келтiретiн материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң болуы туралы уәкiлеттi орган шығарған алдын ала ұйғарымның негiзiнде Қазақстан Республикасының Yкiметi демпингке қарсы уақытша шаралар енгiзу туралы шешiм қабылдайды:
1) онда тауарды берушiлердiң немесе тауар әкелiнетiн елдердiң атауы; тауардың (кедендiк мақсаттар үшiн жеткiлiктi) сипаттамасы; демпингке қарсы уақытша баждың ставкасы және оның қолданылу мерзiмдерi болуға тиiс;
2) ол ресми басылымдарда жариялануға тиiс. Жарияланымда уақытша шараларды қолданудың негiзгi дәлелдерi; демпингтiң белгiленген мөлшерi және есеп айырысудың қолданылып жүрген әдiстемесi; материалдық залалды бағалаудың өлшемі қамтылуға тиіс. Жарияланымда құпия ақпарат болмауға тиiс.
3. Демпингке қарсы уақытша шаралар демпингтiк тауар импортына iстiң қаралуы басталған кезден кем дегенде алпыс күннен кейiн қолданылуы мүмкiн.
Егер демпингке қарсы уақытша баждың шамасы алдын ала есептелген демпинг айырмасының мөлшерiне тең болса, демпингке қарсы уақытша баждың қолданылу мерзiмi, осы мерзiм iстi қарау объектiсi болып табылатын демпингтiк тауардың берiлетiн көлемiндегi үлесi елеулi бөлiктi құрайтын экспорттаушылардың өтiнiшi негiзiнде уәкiлеттi органның шешiмi бойынша алты айға дейiн ұзартылатын жағдайды қоспағанда, төрт айдан аспауға тиiс.
Егер, демпингке қарсы уақытша баждың ставкасы алдын ала есептелген демпинг айырмасынан аз болса, демпингке қарсы уақытша баждың қолданылу мерзiмі, осы мерзiм iстi қарау объектiсi болып табылатын демпингтiк тауардың берiлетiн көлемiндегi үлесi елеулi бөлiктi құрайтын экспорттаушылардың өтiнiшi негiзiнде уәкiлеттi органның шешiмi бойынша тоғыз айға дейiн ұзартылатын жағдайды қоспағанда, алты айдан аспауға тиiс.

Статья 30. Введение временных антидемпинговых мер
1. Уполномоченный орган после вынесения предварительного определения о наличии демпинга и материального ущерба или угрозы его нанесения направляет уведомление о намерении применения временных антидемпинговых мер всем заинтересованным лицам и официальным органам их стран. В течение двадцати дней после уведомления заинтересованные лица, вовлеченные в разбирательство, вправе представить письменные замечания в отношении основания наложения антидемпинговых временных мер, которые уполномоченный орган принимает во внимание или отклоняет при подготовке им заключения о введении временных антидемпинговых мер.
1-1. Учитывая требование настоящего Закона к конфиденциальной информации, уведомление о введении временных антидемпинговых мер должно содержать:
наименование поставщиков либо, если это практически невозможно, соответствующих стран-поставщиков;
описание товара, достаточное для таможенных целей;
установленную демпинговую разницу и обоснование методологии, использованной для установления и сопоставления экспортной цены и нормальной стоимости, согласно главе 3 настоящего Закона;
мнения уполномоченного органа, относящиеся к установлению наличия ущерба, в соответствии с главой 4 настоящего Закона;
основные доводы принятия временных антидемпинговых мер.
2. На основании предварительного определения о наличии демпинга и причинения им материального ущерба или угрозы его причинения, вынесенного уполномоченным органом, Правительство Республики Казахстан принимает решение о введении временных антидемпинговых мер:
1) которое должно содержать наименование поставщиков или стран, откуда поставляется товар; описание товара, (достаточное для таможенных целей); ставку временной антидемпинговой пошлины и сроки ее применения;
2) которое должно быть опубликовано в официальных изданиях. Публикация должна включать основные доводы принятия временных мер; установленную величину демпинга и применяемую методику расчета; критерии оценки материального ущерба. В публикации не должно содержаться конфиденциальной информации.
3. Временные антидемпинговые меры могут быть применены к импорту демпингового товара не ранее чем через шестьдесят дней с момента начала разбирательства.
Если величина временной антидемпинговой пошлины равна размеру предварительно подсчитанной демпинговой разницы, срок действия временной антидемпинговой пошлины не должен превышать четыре месяца, за исключением случая, когда данный срок продлевается до шести месяцев по решению уполномоченного органа на основании обращения экспортеров, доля которых в объеме поставок демпингового товара, являющегося объектом разбирательства, составляет значительную часть.
Если ставка временной антидемпинговой пошлины меньше предварительно подсчитанной демпинговой разницы, срок действия временной антидемпинговой пошлины не должен превышать шесть месяцев, за исключением случая, когда данный срок продлевается до девяти месяцев по решению уполномоченного органа на основании обращения экспортеров, доля которых в объеме поставок демпингового товара, являющегося объектом разбирательства, составляет значительную часть.

4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс органдары демпингке қарсы уақытша шараларды Қазақстан Республикасы Yкіметінің оларды тиесілі ақша сомаларын депозитке енгізу арқылы демпингке қарсы уақытша баж нысанында және (немесе) Қазақстан Республикасы банкінің кепiлдiгi түрiнде қолдану туралы шешiмi күшiне енгiзiлгеннен кейiн оның аумағына еркiн айналысқа шығарылған немесе шығарылатын демпингтiк тауар импортына қолданады. Бұл ретте демпингке қарсы уақытша шараларды қолдану нысанын өнiм берушiнiң өзi таңдап алады. Демпингке қарсы уақытша баждар Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалатын тәртіппен алынады.
Ескерту. 30-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2006.01.09 N  114, 2010.06.30 N 297-IV (2010.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.11.2014 № 248-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Заңдарымен.
6-тарау. Демпингке қарсы істі қараудың аяқталуы
31-бап. Демпингке қарсы шаралар енгiзу немесе демпингке
қарсы iстiң қаралуын оларды енгiзбей тоқтату
туралы қорытынды
1. Демпингтiң, материалдық залалдың және олардың арасында себеп-салдарлы байланыстың болуын анықтау жөнiнде уәкiлеттi орган жүргiзетiн демпингке қарсы iстi қарау Қазақстан Республикасының Yкiметiне жiберiлетiн:
1) демпингке қарсы iстiң қаралуын шаралар қолданбай тоқтату туралы;
2) экспорттаушының және (немесе) өндiрушiнiң баға бойынша мiндеттеме қабылдауы туралы;
3) демпингке қарсы баж енгiзу туралы қорытынды әзiрлеумен аяқталады.
2. Демпингке қарсы iстi қарауды уәкiлеттi орган, егер:
1) демпингтiң немесе материалдық залалдың немесе оның келтiру қаупінің жеткiлiктi дәлелдемелерi болмаса;
2) демпингтiк айырма экспорттық бағаның екі процентiнен кем болса немесе демпингтiк импорттың (нақты немесе ықтимал) көлемi не материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң мөлшерi осы Заңның ережелерiне сәйкес болмашы болса, демпингке қарсы шаралар енгiзбей тоқтатады.
3. Iстiң қаралуын демпингке қарсы шаралар енгізбей тоқтату туралы хабарлама ресми басылымдарда жарияланады.
4. Демпингке қарсы шаралар енгiзу туралы хабарлама ресми басылымдарда жарияланады және ол осы Заңның құпия ақпаратқа қойылатын талаптарын ескере отырып, демпингке қарсы баждарды енгiзу үшiн фактiлер мен құқықтық нормаларға қатысты iстi қарауға жататын барлық ақпаратты, сондай-ақ демпингке қарсы iстi қарау барысында өнiм берушілер мен мүдделi тұлғалар табыс еткен жазбаша дәлелдемелер мен талаптарды қабылдау немесе қабылдамау себептерiн қамтиды.
Ескерту. 31-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.01.09. N  114 Заңымен.

4. Временные антидемпинговые меры применяются органами государственных доходов Республики Казахстан к импорту демпингового товара, выпущенного или выпускаемого в свободное обращение на ее территорию, после введения в действие решения Правительства Республики Казахстан об их применении в форме временной антидемпинговой пошлины посредством внесения на депозит причитающихся денежных сумм и (или) в виде гарантии банка Республики Казахстан. При этом поставщик сам выбирает форму применения временных антидемпинговых мер. Временные антидемпинговые пошлины взимаются в порядке, определяемом таможенным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 30 с изменениями, внесенными законами РК от 09.01.2006 N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 30.06.2010 № 297-IV (вводится в действие с 01.07.2010); от 07.11.2014 № 248-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Завершение
антидемпингового разбирательства
Статья 31. Заключение о введении антидемпинговых мер или
прекращении антидемпингового разбирательства
без их введения
1. Антидемпинговое разбирательство, проводимое уполномоченным органом по определению наличия демпинга, материального ущерба и причинно- следственной связи между ними, завершается подготовкой заключения, направляемого в Правительство Республики Казахстан:
1) о прекращении антидемпингового разбирательства без принятия мер;
2) о принятии экспортером и (или) производителем обязательства по ценам;
3) о введении антидемпинговых пошлин.
2. Антидемпинговое разбирательство прекращается уполномоченным органом без введения антидемпинговых мер, если:
1) отсутствуют достаточные доказательства демпинга или материального ущерба или угрозы его нанесения;
2) демпинговая разница составляет менее двух процентов от экспортной цены или объем демпингового импорта (фактического или потенциального) либо размер материального ущерба или угрозы его нанесения являются незначительными в соответствии с положениями настоящего Закона.
3. Уведомление о прекращении разбирательства без введения антидемпинговых мер публикуется в официальных изданиях.
4. Уведомление о введении антидемпинговых мер публикуется в официальных изданиях и с учетом требований настоящего Закона к конфиденциальной информации содержит всю относящуюся к разбирательству информацию, касающуюся фактов и правовых норм для введения антидемпинговых пошлин, а также причины принятия или отклонения письменных доказательств и требований, представленных поставщиками и заинтересованными лицами в ходе антидемпингового разбирательства.
Сноска. В статью 31 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

32-бап. Демпингке қарсы бажды енгiзу мен оның
мөлшерiн анықтау
1. Демпингке қарсы бажды енгiзу мен оның ставкасы туралы шешiмдi уәкiлеттi органның ұсынуымен Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдайды және осы Заңның 34-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ресми басылымдарда жарияланған күнiнен бастап күшiне енгiзiледi.
Шешiмде демпингтiк тауарды берушi немесе берушiлер аталуға тиiс.
Егер демпингтiк тауарды бiр елдiң бiрнеше өнiм берушiлерi импорттап, барлық өнiм берушiлердi атау мүмкiн болмаған жағдайда, сол ел ғана аталады.
Егер демпингтiк тауарды бiр елден көбiрек елдiң бiрнеше өнiм берушiлерi импорттаған болса, не iске тартылған барлық өнiм берушiлер аталады, не iс жүзiнде бұл мүмкiн болмаса, демпингтiк тауарды импорттауға тартылған өнiм берушi елдердiң әрқайсысы аталады.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінiң демпингке қарсы баж енгізу туралы шешiмiнiң негiзiнде мемлекеттік кіріс органдары оны, баға бойынша міндеттемелер қабылданған өнім берушілердің тауарын қоспағанда, демпингке қарсы істі қарау жүргiзiлген барлық әкелiнетiн тауардан алады.
3. Демпингке қарсы баж демпингтiң зардаптарын жоюға жеткiлiктi көлемде белгiленуге тиiс. Демпингке қарсы баждың мөлшерi демпингтiк айырмадан артық болмауға тиiс.
4. Уақытша шаралардың енгiзiлуiне байланысты төленген сома демпингтiк айырмадан артық болған жағдайда өнім берушiнiң артық соманы заңдарда белгіленген тәртіппен қайтарып алуға құқығы бар.
5. Демпингке қарсы баж демпингке қарсы уақытша баждың ставкасынан артық мөлшерде енгiзiлген жағдайда өнім берушіден айырма алынбайды.
Ескерту. 32-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 07.11.2014 № 248-V Заңымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
33-бап. Yшiнші тұлғалар жөнiндегi демпингке қарсы
iстi қарау
1. Егер демпингке қарсы iс қаралып бiткеннен кейiн тауарына демпингке қарсы баж салынған басқа өнiм берушiлермен байланысы жоқ үшiншi бiр тұлға ұқсас тауар бере бастаса, онда ол жөнiндегi демпингке қарсы iстi қарау бiр ай iшiнде басталып, ол жөнiнде арыз алынған күннен он екi айдан кешiктiрмей аяқталуға тиiс.
2. Демпингке қарсы iстi қарау барысында бұл үшiншi тұлғадан демпингке қарсы баж алынбауға тиiс, алайда осы Заңда белгiленген тәртiппен демпингке қарсы уақытша шаралар енгiзiлуi мүмкiн.
34-бап. Демпингке қарсы бажды қолдану тәртiбi

Статья 32. Введение и определение размера
антидемпинговых пошлин
1. Решение о введении антидемпинговых пошлин и их ставке принимается Правительством Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа и вводится в действие с даты его опубликования в официальных изданиях, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 2 статьи 34 настоящего Закона.
В решении должны быть названы поставщик или поставщики демпингового товара.
В случае, если демпинговый товар импортируют несколько поставщиков из одной страны и назвать всех поставщиков не представляется возможным, называется только страна.
Если демпинговый товар импортируют несколько поставщиков из более чем одной страны, называются либо все вовлеченные поставщики, либо, если это практически невозможно, каждая из вовлеченных стран-поставщиков.
2. На основании решения Правительства Республики Казахстан о введении антидемпинговой пошлины органы государственных доходов взимают ее со всего ввозимого товара, в отношении которого производилось антидемпинговое разбирательство, за исключением товара тех поставщиков, от которых были приняты обязательства по ценам.
3. Антидемпинговые пошлины должны устанавливаться в объеме, достаточном для устранения последствий демпинга. Величина антидемпинговой пошлины не должна превышать демпинговую разницу.
4. В случае, когда суммы, уплаченные в связи с введением временных мер, превышают демпинговую разницу, поставщик имеет право на возврат превышающей суммы в установленном законодательством порядке.
5. В случае, если антидемпинговая пошлина введена в размере, превышающем ставку временной антидемпинговой пошлины, разница с поставщика не взимается.
Сноска. Статья 32 с изменением, внесенным Законом РК от 07.11.2014 № 248-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 33. Антидемпинговое разбирательство в отношении
третьих лиц
1. Если после окончания антидемпингового разбирательства третье лицо, не связанное с другими поставщиками обложенного антидемпинговыми пошлинами товара, начинает поставку подобного товара, то антидемпинговое разбирательство в отношении него должно быть начато в течение одного месяца и окончено не позднее двенадцати месяцев со дня получения на него заявления.
2. В ходе антидемпингового разбирательства антидемпинговые пошлины в отношении этого третьего лица взыскиваться не должны, однако могут быть введены временные антидемпинговые меры в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 34. Порядок применения антидемпинговых пошлин

1. Демпингке қарсы iстiң қаралуы басталған күнге дейiн Қазақстан Республикасының аумағында еркiн айналысқа шығарылған тауарларға демпингке қарсы баж салуға болмайды.
2. Демпингке қарсы баж уақытша шаралар енгiзiле қалған жағдайда олар енгiзiлген күннен бастап қолданылады.
35-бап. Демпингке қарсы баждың қолданылу мерзiмi
1. Демпингке қарсы баждың қолданылу мерзiмi Қазақстанның отандық өндiрушiлерiне келтiрiлген материалдық залалды жоюға немесе оның келтiрiлу қаупiне жол бермеуге және отандық өндiрушiлердiң бәсеке жағдайларына бейiмделуiне қажеттi мерзiмнен аспауға тиiс. Аталған мерзiм оның енгiзiлген немесе соңғы рет қайта қаралған күнiнен бастап бес жылдан аспауға тиiс.
2. Демпингке қарсы бажды қайта қарауға дайындау рәсiмiн уәкiлеттi орган өз бастамасы бойынша немесе мүдделі тұлғалардың демпингке қарсы баждың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн қырық бес күннен кешiктiрмей берген арызы негiзiнде жүзеге асырады.
3. Демпингке қарсы баждың қолданылуы отандық өндірушілерге материалдық залал келтiрудi немесе оның келтiрiлу қаупiн жоюға жеткiзбегенi анықталған жағдайда уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметiне бұрын енгiзiлген демпингке қарсы баждың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтiнiш жасайды.
7-тарау. Баға бойынша міндеттемелер
36-бап. Баға бойынша мiндеттемелер қабылдау талаптары
1. Демпингке қарсы iстiң қаралуына тартылған тұлғалар демпингтiң зардаптарын жоюы мүмкiн демпингке қарсы істі қарау жүргізiліп жатқан тауардың бағасын қайта қарау және Қазақстанға тауардың демпингтік бағамен әкелiнуiн тоқтату туралы ерiктi түрде мiндеттеме алғаннан кейiн демпингке қарсы iстiң қаралуы уақытша шаралар енгiзiлмей немесе демпингке қарсы баж салынбай тоқтатыла тұруы немесе тоқтатылуы мүмкiн.
2. Мұндай мiндеттемелер бойынша бағаның белгіленген демпингтiк айырмадан артық болуын талап етуге уәкiлеттi органның құқығы жоқ. Егер уәкiлеттi орган бағаны мұндай арттыру демпингтiң отандық өндiрушiлерге келтiрген зардаптарын жою үшiн жеткiлiктi болатынын анықтаса, бағаның арттырылуы демпингтiк айырмадан кем болуы мүмкiн.
3. Баға бойынша мiндеттемелердi уәкiлеттi органның ұсынуы мүмкiн, бiрақ өнiм берушi өзiне осындай мiндеттемелер алуға мәжбүр етiлмеуге тиiс.
4. Баға бойынша мiндеттеменi уәкiлеттi орган осы Заңның 30-бабына сәйкес демпингтiң және материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң болуы жөнiнде алдын ала растайтын қорытынды шығарылғаннан кейiн ғана қабылдауы мүмкiн.

1. Товары, выпущенные в свободное обращение на территории Республики Казахстан до даты начала антидемпингового разбирательства, не могут облагаться антидемпинговыми пошлинами.
2. Антидемпинговые пошлины применяются со дня введения временных мер в случаях их введения.
Статья 35. Срок действия антидемпинговой пошлины
1. Срок действия антидемпинговой пошлины не должен превышать срок, необходимый для устранения материального ущерба отечественным производителям Казахстана или для предотвращения угрозы его причинения и адаптации отечественных производителей к условиям конкуренции. Указанный срок не должен превышать пяти лет с даты ее введения или последнего пересмотра.
2. Процедура подготовки пересмотра антидемпинговой пошлины осуществляется уполномоченным органом по собственной инициативе или на основании заявления заинтересованных лиц, поданного не позднее сорока пяти дней до прекращения срока действия антидемпинговой пошлины.
3. В случае, если будет установлено, что действие антидемпинговой пошлины не привело к устранению материального ущерба или угрозы его причинения отечественным производителям, уполномоченный орган ходатайствует перед Правительством Республики Казахстан о продлении срока действия введенной ранее антидемпинговой пошлины.
Глава 7. Обязательства по ценам
Статья 36. Условия принятия обязательств по ценам
1. Антидемпинговое разбирательство может быть приостановлено или прекращено без наложения временных мер или антидемпинговых пошлин после получения от лица, вовлеченного в антидемпинговое разбирательство, добровольного обязательства о пересмотре цены или прекращении ввоза в Казахстан по демпинговым ценам товара, в отношении которого проводится антидемпинговое разбирательство, которое устранило бы последствия от демпинга.
2. Уполномоченный орган не вправе требовать, чтобы повышение цен по таким обязательствам было больше, чем установленная демпинговая разница. Повышение цены может быть меньше демпинговой разницы, если уполномоченный орган установит, что такое повышение будет достаточным для устранения последствий от демпинга для отечественных производителей.
3. Обязательства по ценам могут быть предложены уполномоченным органом, но поставщик не должен принуждаться принимать на себя подобные обязательства.
4. Обязательство по ценам может быть принято уполномоченным органом только после вынесения предварительного утвердительного заключения в соответствии со статьей 30 настоящего Закона в отношении наличия демпинга и материального ущерба или угрозы его причинения.

5. Егер уәкiлеттi орган баға бойынша мiндеттеменi қабылдау өнiм берушiлер санының көп болуына байланысты не уәкiлеттi орган өнiм берушiге хабарлауға тиісті жалпы саяси себептерді қоса алғанда, басқа себептер бойынша iс жүзiне асыру мүмкiн емес деп санаса, ол мiндеттеменi қабылдауға болмайды.
37-бап. Баға бойынша мiндеттемелердiң қолданылуы
1. Өнім беруші баға бойынша қабылданған міндеттемелерді адал орындаған жағдайда уәкiлеттi органның iстi қарауды тоқтатуға құқығы бар.
2. Бағалар бойынша мiндеттемелер қабылданғаннан кейiн уәкілеттi орган баға бойынша өзіне мiндеттеме қабылдаған өнiм берушi талап еткен жағдайда немесе өз бастамасы бойынша демпингтің және материалдық залалдың немесе оның қаупiнiң болуын анықтау үшiн демпингке қарсы iстiң қаралуын жалғастырады.
3. Демпингтiң немесе материалдық залалдың болмауы баға бойынша қабылданған мiндеттеменiң салдарынан болатын жағдайларды қоспағанда, егер демпингтiң немесе материалдық залалдың немесе оның қаупiнiң болмауы туралы шешiм қабылданса, баға бойынша мiндеттеме өзiнен-өзi күшін жояды.
4. Баға бойынша мiндеттеме демпингке материалдық залал келтiретiн қарсы iс-қимыл үшiн қажеттi уақыт iшiнде және сондай мөлшерде күшiнде қалуға тиiс.
5. Баға бойынша мiндеттеме қабылданғаннан кейiн уәкiлеттi орган осы Заңның 26-бабының талаптарын сақтай отырып, ол жөнiнде барлық мүдделi тұлғаларға хабарлама жiбередi.
38-бап. Баға бойынша мiндеттемелердiң орындалуын
бақылау
1. Уәкiлеттi органның баға бойынша мiндеттемесi қабылданған өнiм берушiден баға бойынша қабылданған мiндеттеменiң орындалуы туралы мәлiметтер берудi талап етуге, сондай-ақ олардың анықтығына тексеру жүргiзуге құқығы бар.
2. Өнiм берушi баға бойынша қабылданған мiндеттемелердi бұзған жағдайда уәкiлеттi органның ұсынуымен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң демпингке қарсы уақытша шараларды алдын ала хабарламай, дереу енгiзуге құқығы бар.
8-тарау. Қорытынды ережелер
39-бап. Демпингке қарсы уақытша шаралардың күшiн жоюдың
талаптары мен тәртiбi
1. Егер демпингке қарсы қолданылып жүрген уақытша шаралардың мөлшерi демпингке қарсы салынатын баждан аз болса, айырмасы төленбеуге тиiс, егер көп болса, өнiм берушiнiң қалауы бойынша айырма оған заңдарда белгiленген тәртiппен өтеледi.
2. Материалдық залал келу қаупi анықталған жағдайда демпингке қарсы баж материалдық залал қаупiнiң болуы туралы қорытынды шығарылған күннен бастап қана қолданылуы мүмкiн және қолданылып жүрген уақытша шаралардың күшi жойылуға тиiс, ал уақытша шаралар қолданылған кезеңде енгiзiлген кез келген ақша депозитi қайтарылуға тиiс және өнiм берушiнiң кез келген ақшалай мiндеттемесiнiң күшi жойылуға тиiс.

5. Обязательство по ценам не может быть принято, если уполномоченный орган считает их принятие практически неосуществимым в силу большого количества поставщиков либо по другим причинам, включая общеполитические, о которых уполномоченный орган должен сообщить поставщику.
Статья 37. Действие обязательства по ценам
1. Уполномоченный орган имеет право прекратить разбирательство в случае добросовестного выполнения поставщиком принятых обязательств по ценам.
2. Уполномоченный орган продолжает антидемпинговое разбирательство после принятия обязательств по ценам для определения наличия демпинга и материального ущерба или его угрозы в случаях, когда на этом настаивает поставщик, принявший на себя обязательство по ценам или по собственной инициативе.
3. Обязательство по ценам автоматически аннулируется, если будет принято решение об отсутствии демпинга или материального ущерба или его угрозы, за исключением случаев, когда отсутствие демпинга или материального ущерба является следствием принятого обязательства по ценам.
4. Обязательство по ценам должно оставаться в силе в течение времени и в размере, необходимых для противодействия причиняющему материальный ущерб демпингу.
5. После принятия обязательства по ценам уполномоченный орган направляет уведомление об этом всем заинтересованным лицам с соблюдением условий статьи 26 настоящего Закона.
Статья 38. Контроль за исполнением обязательств по ценам
1. Уполномоченный орган имеет право требовать от поставщика, чье обязательство по ценам было принято, представлять сведения о выполнении принятого обязательства по ценам, а также проводить проверку их достоверности.
2. В случае нарушения принятых обязательств по ценам поставщиком Правительство Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа имеет право наложить временные антидемпинговые меры немедленно, без предварительного уведомления.
Глава 8. Заключительные положения
Статья 39. Условия и порядок отмены временных
антидемпинговых мер
1. Если размер действующих временных антидемпинговых мер меньше налагаемой антидемпинговой пошлины, разница не подлежит выплате, если больше, то по желанию поставщика разница возмещается ему в законодательно установленном порядке.
2. При установлении угрозы материального ущерба антидемпинговая пошлина может быть применена только с даты вынесения заключения о наличии угрозы материального ущерба и действующие временные меры должны быть отменены, а любой денежный депозит, внесенный в период применения временных мер, должен быть возвращен и любое денежное обязательство поставщика должно быть аннулировано.

3. Егер демпингке қарсы iстi қарау барысында демпингтiң және материалдық залалдың немесе оны келтiру қаупiнiң болмауы анықталса, шешiм қабылданған күннен бастап он күн iшiнде барлық уақытша шаралардың күшi жойылуға тиiс, ал өндiрiлiп алынған сомалар шешiм қабылданған күннен бастап бiр ай iшiнде заңдарда белгiленген тәртiппен қайтарылуға тиiс.
40-бап. Демпингке қарсы шаралардың күшiн жою немесе
оларды өзгерту
1. Бұрын демпингтiк тауар деп танылған тауар оның қалыпты құнына жақын немесе тең бағамен берiлетiнi, бұл жағдайда демпингтiң немесе материалдық залалдың жойылатыны немесе азаятыны жөнiнде мәлiметтер болған кезде уәкiлеттi орган өз бастамасы бойынша не мүдделi тұлғалардың бастамасы бойынша шаралар қолдануды жалғастырудың дұрыстығы мәселесiн немесе оларды өзгерту мүмкiндiгiн кез келген уақытта қарай алады.
2. Демпингке қарсы қолданылып отырған шараларды сақтаудың дұрыс болмайтыны анықталған жағдайда уәкілеттi орган Қазақстан Республикасының Yкiметiне олардың күшiн жою не олардың мөлшерiн өзгерту туралы қаулының жобасын енгiзедi.
41-бап. Шешiмдерге шағым беру тәртiбi
Мүдделi тұлғалар демпингке қарсы iстiң қаралуы кезеңiнде уәкiлеттi орган қабылдаған шешiмдер мен жасаған әрекеттерге Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген сот тәртiбiмен шағым жасауға құқылы.
42-бап. Демпингтiк тауарды кедендiк декларациялау мен
есепке алу
Ескерту. 42-баптың тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР 2010.06.30 N 297-IV (2010.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
1. Демпингке қарсы iстiң қаралуын жүргiзу демпингтiк тауарды кедендiк декларациялаудағы кедергiлер үшiн негiз болмайды.
2. Уәкiлеттi органның өтiнiшi бойынша демпингтiк тауар импорты бойынша талқылау басталғаннан кейiн мемлекеттік кіріс органдары бұдан әрi осы импортқа демпингке қарсы шаралардың қолданылуы мүмкiн болуы үшiн демпингтiк тауар импортын есепке алуды жүргiзедi.
3. Мемлекеттік кіріс органдары оларға қатысты істі қарау жүргiзiлiп жатқан демпингтiк тауар импорты туралы мәлiметтердi уәкiлеттi органға ай сайын хабарлап отыруға тиіс.
Ескерту. 42-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 2010.06.30 N 297-IV (2010.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.11.2014 № 248-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Заңдарымен.
43-бап. Демпингке қарсы шаралар жөніндегі заңдарды
бұзғаны үшін жауаптылық
Уәкілетті орган мен оның лауазымды адамдарының демпингке қарсы шаралар жөніндегі заңдарды бұзғаны үшін жауаптылығы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3. Если в ходе антидемпингового разбирательства будет установлено отсутствие демпинга и материального ущерба или угрозы его нанесения, все временные меры должны быть отменены в течение десяти дней со дня принятия решения, а взысканные суммы должны быть возвращены в течение одного месяца со дня принятия решения в установленном законодательством порядке.
Статья 40. Отмена или изменение антидемпинговых мер
1. Уполномоченный орган в любое время по своей инициативе либо по инициативе заинтересованных лиц при наличии сведений, что ранее признанный демпинговым товар поставляется по цене, близкой или равной его нормальной стоимости, при которой устраняется или сокращается демпинг или материальный ущерб, может рассмотреть вопрос целесообразности продолжения применения мер или возможность их изменения.
2. В случае, если будет установлено, что применяемые антидемпинговые меры нецелесообразно сохранять, уполномоченный орган вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления об их отмене либо изменении их размера.
Статья 41. Порядок обжалования решений
Заинтересованные лица вправе обжаловать решения и действия уполномоченного органа, принятые в период антидемпингового разбирательства, в судебном порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 42. Таможенное декларирование и учет демпингового
товара
Сноска. Заголовок статьи с изменениями, внесенными Законом РК от 30.06.2010 № 297-IV (вводится в действие с 01.07.2010).
1. Проведение антидемпингового разбирательства не является основанием для препятствий в таможенном декларировании демпингового товара.
2. После начала разбирательства по импорту демпингового товара по обращению уполномоченного органа органы государственных доходов проводят учет импорта демпингового товара с тем, чтобы антидемпинговые меры могли быть в дальнейшем применены к данному импорту.
3. Органы государственных доходов должны ежемесячно сообщать уполномоченному органу сведения об импорте демпингового товара, в отношении которого проводится разбирательство.
Сноска. Статья 42 с изменениями, внесенными законами РК от 30.06.2010 № 297-IV (вводится в действие с 01.07.2010); от 07.11.2014 № 248-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Статья 43. Ответственность за нарушение законодательства
по антидемпинговым мерам
Ответственность уполномоченного органа и его должностных лиц за нарушение законодательства по антидемпинговым мерам применяется в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 43 внесены изменения - Законом РК от 9 января 2006 года N 114 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан