Об утверждении положений государственных учреждений Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ И.о. Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 21 октября 2016 года № 595.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2014 года № 1000 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан", приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 306 "Об утверждении положения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Утвердить прилагаемые:
1) Исключен приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 08.05.2019 № 202;
2) Положение о Центральной таможенной лаборатории Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение об Учебно-методическом центре Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 08.05.2019 № 202.
2. Юридическому управлению Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Джетибаева А.М.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет";
2) направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет).
3. Руководителям Кинологического центра, Учебно-методического центра, Центральной таможенной лаборатории Комитета в установленном законодательством порядке принять меры, необходимые для реализации настоящего приказа.
4. Организационно-финансовому управлению Департамента развития и модернизации Комитета (Стрельцова Н.В.) настоящий приказ довести до сведения Кинологического центра, Учебно-методического центра, Центральной таможенной лаборатории Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
И.о Председателя
Комитета государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
А. Кипшаков
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 21 октября 2016 года № 595
Положение о Кинологическом центре Комитета государственных
доходов Министерства финансов Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің мемлекеттік мекемелерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының м.а. 2016 жылғы 21 қазандағы № 595 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 1000 қаулысына, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 306 бұйрығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) алып тасталды – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 08.05.2019 № 202 бұйрығымен.
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Орталық кеден зертханасы туралы ережесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Оқу-әдістемелік орталығы туралы ережесі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 08.05.2019 № 202 бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Заң басқармасы (Ә.М. Жетібаева) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі - Комитет) интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Комитеттің Кинологиялық орталығының, Оқу-әдістемелік орталығының, Орталық кеден зертханасының басшылары заңнамамен белгіленген тәртіпте осы бұйрықтың іске асырылуы үшін қажетті шараларды қабылдасын.
4. Комитеттің Даму және жаңғырту департаменті Ұйымдастыру-қаржы басқармасы (Н.В. Стрельцова) осы бұйрықты Комитеттің Кинологиялық орталығының, Оқу-әдістемелік орталығының, Орталық кеден зертханасының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитеті
төрағасының міндетін атқарушы
А. Қыпшақов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитеті
төрағасының
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 595 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер
комитетінің Кинологиялық орталығы туралы ереже

Сноска. Приложение 1 исключено приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 08.05.2019 № 202.
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Председателя
Комитета государственных
доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 21 октября 2016 года № 595
Положение о Центральной таможенной лабораторий Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
Сноска. Положение- в редакции приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 30.11.2022 № 694.
Глава 1. Общие положения
1. Центральная таможенная лаборатория Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Центральная таможенная лаборатория) является специализированным государственным учреждением Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет), уполномоченным на выполнение функций по проведению таможенной экспертизы и иных функций в соответствии с законодательством Евразийского экономического союза (далее –ЕАЭС) и Республики Казахстан.
2. Центральная таможенная лаборатория осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Центральная таможенная лаборатория является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Центральная таможенная лаборатория вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Центральная таможенная лаборатория имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Центральная таможенная лаборатория по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Центральной таможенной лаборатории и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Центральной таможенной лаборатории утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Центральной таможенной лаборатории: почтовый индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, Сарыаркинский район, проспект Республики, 60.

Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 08.05.2019 № 202 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының м.а
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 595 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Орталық кеден зертханасы туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 30.11.2022 № 694 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Орталық кеден зертханасы (бұдан әрі – Орталық кеден зертханасы) Еуразиялық экономикалық одағының (бұдан әрі – ЕАЭО) және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кедендік сараптамаларды жүргізу бойынша функцияларды және өзге функцияларды орындауға уәкілетті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) мамандандырылған мемлекеттік мекемесі болып табылады.
2. Орталық кеден зертханасы өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Орталық кеден зертханасы республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өз атауымен мөрлері және мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Орталық кеден зертханасы өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Орталық кеден зертханасы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған уәкілеттік берілсе, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қарым-қатынастардың тарапы ретінде түсуге құқығы бар.
6. Орталық кеден зертханасы өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамасымен белгіленген тәртіппен Орталық кеден зертханасы басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Орталық кеден зертханасының құрылымы және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Орталық кеден зертханасының орналасқан жері: пошта индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Республика даңғылы, 60.

9. Полное наименование Центральной таможенной лаборатории: Республиканское государственное учреждение "Центральная таможенная лаборатория Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Центральной таможенной лаборатории.
11. Финансирование деятельности Центральной таможенной лаборатории осуществляется из республиканского бюджета.
12. Центральной таможенной лаборатории запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Центральной таможенной лаборатории законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в бюджет государства.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Центральной таможенной лаборатории
13. Задачи:
1) обеспечение в пределах полномочий экономической безопасности государства, законных прав и интересов субъектов предпринимательской деятельности, общества и государства;
2) обеспечение в пределах своей компетенции мер по защите национальной безопасности государств – членов ЕАЭС, жизни и здоровья человека, животного и растительного мира, окружающей среды;
3) обеспечение соблюдения и исполнения таможенного законодательства ЕАЭС и Республики Казахстан;
4) обеспечение соблюдения прав и законных интересов лиц в области таможенного регулирования;
5) проведение таможенной экспертизы и исследование товаров, транспортных средств, документов, других объектов, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС, а также после выпуска товаров для их классификации в соответствии с Единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
6) осуществление лицензируемых видов деятельности в соответствии с компетенцией Центральной таможенной лаборатории;
7) внесение предложений по совершенствованию экспертной деятельности;
8) оказание содействия в выявлении экономических и финансовых правонарушений в соответствии с компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан;
9) участие в разработке международных договоров Республики Казахстан по вопросам экспертной деятельности;
9-1) проведение экспертиз, не предусмотренных главой 54 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан";
10) выполнение иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Права и обязанности Центральной таможенной лаборатории:
1) права:
запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, а также должностных лиц, граждан документы и сведения, необходимые для выполнения задач и функций, возложенных на Центральную таможенную лабораторию;
осуществлять эксплуатацию информационных систем, систем связи и передачи данных, технических средств таможенного контроля, а также средств защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
вносить в Комитет предложения по вопросам совершенствования экспертной деятельности в сфере таможенного дела;
принимать участие в разработке профилей риска в пределах своей компетенции и подготовке предложений по совершенствованию системы управлению рисками;
предоставлять информацию и разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Центральной таможенной лаборатории;
осуществлять международное сотрудничество в пределах своей компетенции;
знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;

9. Орталық кеден зертханасының толық атауы: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Орталық кеден зертханасы" Республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Орталық кеден зертханасының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Орталық кеден зертханасының қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Орталық кеден зертханасына Комитет өкiлеттіктерi болып табылатын міндеттерді орындау мәніне кәсіпкерлік субъектілермен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Орталық кеден зертханасына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджетке жолданады.
2-тарау. Орталық кеден зертханасының міндеттері, құқықтары және міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) өкілеттіктері шегінде мемлекеттің экономикалық қауіпсіздігін, кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің, қоғамның және мемлекеттің заңды құқықтары мен мүдделерін қамтамасыз ету;
2) өз құзыреті шегінде ЕЭО мүше мемлекеттердің ұлттық қауіпсіздігін, адам өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктер әлемін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
3) ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының сақталуын және орындалуын қамтамасыз ету;
4) кедендік реттеу саласында тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету;
5) ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға, көлік құралдарына, құжаттарға, басқа да объектілерге, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің Бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес оларды сыныптау үшін кедендік сараптама және зерттеу жүргізу;
6) Орталық кеден зертханасының құзыретіне сәйкес қызметтің лицензияланған түрлерін жүзеге асыру;
7) сараптама қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне сәйкес экономикалық және қаржылық қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды анықтауда көмек көрсету;
9) сараптама қызметі мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын әзірлеуге қатысу;
9-1) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 54-тарауында көзделмеген сараптамаларды жүргізу;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
14. Орталық кеден зертханасының құқықтары мен міндеттемелері:
1) құқықтары:
мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан, сондай-ақ лауазымды тұлғалардан, азаматтардан Орталық кеден зертханасына жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді, байланыс және деректерді беру жүйелерін, кедендік бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын пайдалануды жүзеге асыру;
Комитетке кеден ісі саласындағы сараптама қызметін жетілдіру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізу;
өз құзыреті шегінде тәуекел бейіндерін әзірлеуге және тәуекелдерді басқару жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындауға қатысу;
Орталық кеден зертханасының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ақпарат және түсіндірулер беру;
өз құзыреті шегінде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;

2) обязанности:
знакомится с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
проводить исследования представленных на таможенную экспертизу проб и образцов при соблюдении их допустимости и достоверности, представлять заключение таможенного эксперта (эксперта) на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
не разглашать сведения, полученные в результате проведения таможенной экспертизы, не использовать их в иных целях и не передавать третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
соблюдать установленные сроки проведения таможенной экспертизы;
проводить работу по самостоятельному выявлению, пресечению, предупреждению коррупционных правонарушений;
проводить мероприятия, направленные на профилактику коррупционных правонарушений в Центральной таможенной лаборатории;
знакомиться с материалами, проводить исследования представленных проб и образцов при соблюдении их допустимости и достоверности, а также соблюдать установленные сроки проведения экспертиз, не предусмотренных главой 54 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан";
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) применение положений международных договоров в порядке, установленном таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан;
2) взаимодействие в пределах компетенции с другими государственными органами и иными органами по обеспечению экономической безопасности;
3) осуществление взаимодействия с другими государственными органами и иными организациями посредством информационных систем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) осуществление лицензируемых видов деятельности;
5) разработка, совершенствование и внедрение системы менеджмента качества в деятельности Центральной таможенной лаборатории;
6) осуществление таможенной экспертизы и исследования товаров, транспортных средств, документов, а также других объектов, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС;
7) проведение ведомственного, индивидуального, дозиметрического контроля работников территориальных органов государственных доходов;
8) осуществление метрологического обеспечения средств измерений Центральной таможенной лаборатории;
9) приобретение и обеспечение актуализации нормативной документации по стандартизации;
10) осуществление научно-методической работы по экспертной деятельности в сфере таможенного дела;
11) проведение межлабораторных сличительных и (или) сравнительных испытаний;

2) міндеттемелері:
кедендік сараптамаға қатысты материалдармен танысу;
кеден сарапшысының (сарапшының) қорытындысына сұрақтар қойылмаған, кедендік мақсаттар үшін маңызы бар мән-жайлар туралы тұжырым енгізу;
олардың жарамдылығы және дұрыстығы сақталған кезде кедендік сараптамаға ұсынылған сынамалар мен үлгілерге зерттеу жүргізу, зерттеу нәтижелерін толық, жан-жақты және объективті бағалау негізінде кеден сарапшысының (сарапшының) қорытындысын ұсыну;
кедендік сараптама жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтерді таратпау, оларды өзге де мақсаттарда пайдаланбау және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға бермеу;
белгіленген кедендік сараптаманы жүргізу мерзімдерін сақтау;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды дербес анықтау, жолын кесу, ескерту бойынша жұмыстар жүргізу;
Орталық кеден зертханасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған іс-шаралар жүргізу;
материалдармен танысу, ұсынылған сынамалар мен үлгілерге олардың жарамдылығы мен дұрыстығы сақталған кезде зерттеу жүргізу, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 54-тарауында көзделмеген сараптама жүргізудің белгіленген мерзімдерін сақтау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыру.
15. Функциялар:
1) ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіпте халықаралық шарттардың ережелерін қолдану;
2) құзыреті шегінде экономикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша басқа мемлекеттік органдармен және өзге ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте ақпараттық жүйелер арқылы басқа мемлекеттік органдармен және өзге ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
4) лицензияланатын қызмет түрлерін жүзеге асыру;
5) Орталық кеден зертханасы қызметінде сапа менеджменті жүйесін әзірлеу, жетілдіру және енгізу;
6) ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға, көлік құралдарына, құжаттарға, сондай-ақ басқа да объектілерге кедендік сараптаманы және зерттеуді жүзеге асыру;
7) аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін ведомстволық, жеке, дозиметриялық бақылауды жүргізу;
8) Орталық кеден зертханасы өлшеу құралдарының метрологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
9) сатып алу және стандарттау бойынша нормативтік құжаттарды өзектендіруді қамтамасыз ету;
10) кеден ісі саласындағы сараптама қызметі бойынша ғылыми-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру;
11) зертханааралық салыстыру және (немесе) салыстырмалы сынақтарды өткізу;

12) осуществление мероприятий на подтверждение компетентности как испытательной лаборатории в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами;
13) направление предложений по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников Центральной таможенной лаборатории;
14) проведение информационно-разъяснительной работы в сфере таможенного дела по вопросам, входящим в компетенцию Центральной таможенной лаборатории;
15) разработка методических документов в сфере деятельности Центральной таможенной лаборатории;
16) осуществление экспертиз, не предусмотренных главой 54 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан";
17) проведение испытаний средств измерений для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений, аттестации испытательного оборудования;
18) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Центральной таможенной лаборатории при организации его деятельности
16. Руководство Центральной таможенной лаборатории осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Центральную таможенную лабораторию задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Центральной таможенной лаборатории назначается на должность и освобождается от должности Председателем Комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Центральной таможенной лаборатории имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Руководителя Центральной таможенной лаборатории:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей, работников Центральной таможенной лаборатории;
2) утверждает штатное расписание Центральной таможенной лаборатории в пределах лимита штатной численности Центральной таможенной лаборатории;
3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников Центральной таможенной лаборатории;
4) принимает меры дисциплинарной ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
5) утверждает положения структурных подразделений Центральной таможенной лаборатории;
6) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования заместителей руководителя, работников Центральной таможенной лаборатории;

12) Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық шарттарға сәйкес сынақ зертханасы ретінде құзыреттілікті растауға арналған іс-шараларды жүзеге асыру;
13) Орталық кеден зертханасы қызметшілерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша ұсыныстарды жолдау;
14) Орталық кеден зертханасының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеден ісі саласында ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
15) Орталық кеден зертханасы қызметінің саласындағы әдістемелік құжаттарды әзірлеу;
16) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 54-тарауында көзделмеген сараптамаларды жүзеге асыру;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Орталық кеден зертханасы басшысының оның қызметін ұйымдастыру кезіндегі мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Орталық кеден зертханасына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы Орталық кеден зертханасына басшылықты жүзеге асырады.
17. Орталық кеден зертханасының басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитет Төрағасы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Орталық кеден зертханасы басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Орталық кеден зертханасы басшысының өкілеттіктері:
1) Орталық кеден зертханасының өзінің орынбасарлары мен қызметкерлерін міндеттемелері мен өкілеттіктерін анықтайды;
2) Орталық кеден зертханасының штат саны лимитінің шегінде Орталық кеден зертханасының штаттық кестені бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Орталық кеден зертханасының қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіптік жауапкершілік шараларын қабылдайды;
5) Орталық кеден зертханасының Орталық кеден зертханасының ережесін бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Орталық кеден зертханасы басшысының орынбасарларын, қызметкерлерін іссапарға жіберу, еңбек демалысын ұсыну, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, көтермелеу, үстемеақы және сыйақы төлеу мәселелерін шешеді;

7) несет персональную ответственность за мероприятия по противодействию коррупции;
8) несет персональную ответственность за достоверность информации, предоставляемой в Комитет;
9) представляет Центральную таможенную лабораторию во всех государственных органах и иных организациях;
10) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Руководителя Центральной таможенной лаборатории в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель Центральной таможенной лаборатории определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Центральной таможенной лаборатории
21. Центральная таможенная лаборатория может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Центральной таможенной лаборатории формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Центральной таможенной лабораторией, относится к республиканской собственности.
23. Центральная таможенная лаборатория не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Центральной таможенной лаборатории
24. Реорганизация и упразднение Центральной таможенной лаборатории осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Председателя Комитета
государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 21 октября 2016 года № 595
Положение об Учебно-методическом центре Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
Сноска. Положение- в редакции приказа Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов РК от 30.11.2022 № 694.
Глава 1. Общие положения
1. Учебно-методический центр Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Учебно-методический центр) является специализированным государственным учреждением Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет), уполномоченным на выполнение функции по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников органов государственных доходов.

7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша іс-шараларға дербес жауапты болады;
8) Комитеттке ұсынатын ақпараттың анықтығы үшін дербес жауапты болады;
9) Орталық кеден зертханасын барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда білдіреді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Орталық кеден зертханасының басшысы жоқ болған кезеңде оның өкілеттіктерін атқаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Орталық кеден зертханасының басшысы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4-тарау. Орталық кеден зертханасының мүлкі
21. Орталық кеден зертханасының заңнамада көзделген жағдайларда оқшауланған мүлікті жедел басқару құқығы болуы мүмкін.
Орталық кеден зертханасының мүлкі, оның меншігіне берілген, сондай-ақ меншіктік қызметтер нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздерден алынған мүліктер есебінен (ақша кірістерін қоса алғанда) қалыптастырылады.
22. Орталық кеден зертханасына бекітілген мүлік республика меншігіне жатады.
23. Орталық кеден зертханасы өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген құралдар есебінен алынған мүлікті, егер заңнамамен өзгеше белгіленбесе, дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Орталық кеден зертханасынын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Орталық кеден зертханасын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер
комитеті төрағасының м.а
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 595 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Оқу-әдістемелік орталығы туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 30.11.2022 № 694 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Оқу-әдістемелік орталығы (бұдан әрі – Оқу-әдістемелік орталығы), мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі функцияларды орындауға уәкілетті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) мамандандырылған мемлекеттік мекемесі болып табылады.

2. Учебно-методический центр осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Учебно-методический центр является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Учебно-методический центр вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Учебно-методический центр имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Учебно-методический центр по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Учебно-методического центра и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Учебно-методического центра утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Учебно-методического центра: почтовый индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, Сарыаркинский район, проспект Республики, 60.
9. Полное наименование Учебно-методического центра: Республиканское государственное учреждение "Учебно-методический центр Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Учебно-методического центра.
11. Финансирование деятельности Учебно-методического центра осуществляется из республиканского бюджета.
12. Учебно-методическому центру запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Учебно-методическому центру законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в бюджет государства.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Учебно-методического центра
13. Задачи:
1) организация и обеспечение учебного процесса подготовки вновь принятых работников органов государственных доходов с целью получения ими профессиональных знаний и навыков;
2) переподготовка и повышение квалификации работников органов государственных доходов в соответствии с международными стандартами;

2. Оқу-әдістемелік орталығы өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, өзге нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Оқу-әдістемелік орталығы республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өз атауымен мөрлері және мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Оқу-әдістемелік орталығы өз атынан азаматтық-құқықтық қарым-қатынастарға түседі.
5. Оқу-әдістемелік орталығы, егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған уәкілеттік берілсе, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қарым-қатынастардың тарапы ретінде түсуге құқығы бар.
6. Оқу-әдістемелік орталығы өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Оқу-әдістемелік орталығы басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілерімен ресімделетін шешімдерді қабылдайды.
7. Оқу-әдістемелік орталығының құрылымын және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Оқу-әдістемелік орталығының орналасқан жері: пошта индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Республика даңғылы, 60.
9. Оқу-әдістемелік орталығының толық атауы: "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Оқу-әдістемелік орталығы" Республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Оқу-әдістемелік орталығының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Оқу-әдістемелік орталығының қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Оқу-әдістемелік орталығына Комитет өкiлеттіктерi болып табылатын міндеттерді орындау мәніне кәсіпкерлік субъектілермен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Оқу-әдістемелік орталығына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджетке жолданады.
2-тарау. Оқу-әдістемелік орталығының міндеттері, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) мемлекеттік кірістер органдарының жаңадан қабылданған қызметкерлерді даярлау оқыту процесін олардың кәсіби білімі мен дағдыларын алу мақсатында ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
2) халықаралық стандарттарға сәйкес мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін қайта даярлау және біліктілігін арттыру;

3) удовлетворение потребностей органов государственных доходов в квалифицированных кадрах с интеллектуальным, культурным и нравственным развитием, приобретении навыков в сфере таможенного, налогового и иного законодательства Республики Казахстан;
4) в ходе учебного процесса освоение и реализация государственных и международных образовательных стандартов профессиональной подготовки;
5) распространение и передача знаний с целью повышения профессионализма работников органов государственных доходов;
6) развитие международного сотрудничества и взаимодействия по обучению работников органов государственных доходов по таможенной деятельности с государствами-членами Всемирной таможенной организации (далее – ВТамО);
7) выполнение иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
14. Права и обязанности Учебно-методического центра:
1) права:
анализировать и обобщать практику применения таможенного, налогового и иного законодательства в Республике Казахстан и зарубежных государствах, а также вносить предложения по совершенствованию таможенного и налогового законодательства;
в пределах своей компетенции взаимодействовать с государственными и иными органами, а также компетентными органами иностранных государств, международными организациями по вопросам подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников органов государственных доходов;
разрабатывать предложения по организационной структуре, определению форм организации работы и стимулирования труда работников Учебно-методического центра;
направлять работников Учебно-методического центра в служебные командировки;
взаимодействовать в пределах компетенции с другими учебными заведениями, организациями Республики Казахстан и других государств по вопросам подготовки, переподготовки и повышению квалификации работников органов государственных доходов;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) обязанности:
развивать материально-техническую и социальную базу;
вносить предложения по совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников органов государственных доходов;
осуществлять аналитическую, учебную и издательскую деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
осуществлять обучение, переобучение работников органов государственных доходов на высоком уровне;
проводить работу по самостоятельному выявлению, пресечению, предупреждению коррупционных правонарушений;
проводить мероприятия, направленные на профилактику коррупционных правонарушений в Учебно-методическом центре;
на постоянной основе обеспечивать повышение квалификации работников Учебно-методического центра;
осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

3) мемлекеттік кірістер органдарының зияткерлік, мәдени және адамгершілік дамуымен білікті кадрлармен қажеттілігін қанағаттандыру, Қазақстан Республикасының кеден, салық және өзге заңнамалары саласында дағдыларға ие болу;
4) кәсіби даярлаудың мемлекеттік және халықаралық білім беру стандарттарын оқу процесі барысында игеру және іске асыру;
5) мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің кәсіпқойлығын арттыру мақсатында білімді тарату және беру;
6) Дүниежүзілік кеден ұйымына (бұдан әрі – ДКҰ) мүше мемлекеттердің кеден қызметі бойынша мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін оқыту бойынша халықаралық ынтымақтастықты және өзара іс-қимылды дамыту;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
14. Оқу-әдістемелік орталығының құқықтары және міндеттемелері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттерінің кеден, салық және өзге заңнамасын қолдану практикасын талдау және қорытындылау, сондай-ақ кеден және салық заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру мәселелері бойынша мемлекеттік және өзге органдарымен, сондай-ақ шет мемлекеттердің, халықаралық ұйымдардың құзыретті органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
ұйымдастыру құрылымы, Оқу-әдістемелік орталығы қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыру мен еңбегін ынталандыру нысанын айқындау бойынша ұсыныстар әзірлеу;
Оқу-әдістемелік орталығының қызметкерлерін қызметтік іссапарларға жіберу;
құзыреті шегінде басқа да оқу орындарымен, Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің мекемелерімен мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттемелер:
материалдық-техникалық және әлеуметтік базаны дамыту;
мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте талдау, оқу және баспа қызметін жүзеге асыру;
мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін жоғары деңгейде оқытуды, қайта оқытуды жүзеге асыру;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды дербес анықтау, жолын кесу, ескерту бойынша жұмыстар жүргізу;
Оқу-әдістемелік орталығында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүргізу;
Оқу-әдістемелік орталығы қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды тұрақты негізде қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыру.

15. Функции:
1) организация и обеспечение подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников органов государственных доходов;
2) организация и осуществление подготовки, переподготовки и повышение квалификации работников органов государственных доходов на основе постоянного улучшения качества обучения, совершенствования форм и методов организации учебного процесса;
3) организация процесса обучения работников органов государственных доходов в области таможенного, налогового и иного законодательства Республики Казахстан;
4) организация и обеспечение учебного процесса профессиональной адаптации вновь принятых должностных лиц органов государственных доходов Республики Казахстан, с целью получения ими первоначальных профессиональных знаний и навыков;
5) комплексная оценка уровня профессиональных знаний слушателей, прошедших подготовку (переподготовку), анализ и выработка рекомендаций для дальнейшего использования в учебном процессе;
6) развитие электронной библиотеки и пополнение ее фонда нормативными правовыми актами в области таможенного, налогового и иного законодательства зарубежных государств, учебно-методической литературой, а также периодической литературой Республики Казахстан и зарубежных государств-членов ВТамО;
7) организация и проведение семинаров, конференций, совещаний в рамках выделенных бюджетных средств;
8) разработка и утверждение рабочих учебных программ и рабочих учебных планов;
9) внедрение новых технологий в учебном процессе;
10) использование международного опыта по подготовке и повышению кадров органов государственных доходов;
11) проведение международных семинаров и курсов с участием представителей таможенных служб государств Европейского региона ВТамО;
12) развитие и совершенствование учебной материально-технической и социально-бытовой базы;
13) организация и проведение дистанционного обучения работников органов государственных доходов;
14) организация и проведение аналитических работ по актуальным направлениям деятельности Комитета;
15) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Учебно-методического центра при организации его деятельности
16. Руководство Учебно-методического центра осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Учебно-методический центр задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель Учебно-методического центра назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

15. Функциялар:
1) мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
2) оқыту сапасын ұдайы жақсарту, оқу процесін ұйымдастыру нысандары мен әдістерін жетілдіру негізінде мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыруды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының кеден, салық және өзге заңнама саласында мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін оқыту процесін ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының жаңадан қабылданған лауазымды адамдарын, олардың алғашқы кәсіби білім мен дағдыларды алуы мақсатында кәсіби бейімделуінің оқыту процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) даярлаудан (қайта даярлау) өткен тыңдаушылардың кәсіби білім деңгейін кешенді бағалау, одан әрі оқыту процесінде пайдалану үшін ұсынымдарды талдау және әзірлеу;
6) электрондық кітапхананы дамыту және оның қорын шетел мемлекеттердің кеден, салық және өзге заңнама саласындағы нормативтік құқықтық актілерімен, оқу-әдістемелік әдебиеттерімен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және ДКҰ мүше шетел мемлекеттерінің мерзімді әдебиеттерімен толықтыру;
7) бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде семинарлар, конференциялар, кеңестер ұйымдастыру және өткізу;
8) жұмыс оқу бағдарламаларын және жұмыс оқу жоспарларын әзірлеу және бекіту;
9) оқу процесіне жаңа технологияларды енгізу;
10) мемлекеттік кірістер органдарының кадрларын дайындау және арттыру бойынша халықаралық тәжірибені пайдалану;
11) ДКҰ Еуропа өңірі мемлекеттерінің кеден қызметтері өкілдерінің қатысуымен халықаралық семинарлар мен курстар өткізу;
12) оқу материалдық-техникалық және әлеуметтік-тұрмыстық базасын дамыту және жетілдіру;
13) мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлерін қашықтықтан оқытуды ұйымдастыру және өткізу;
14) Комитет қызметінің өзекті бағыттары бойынша талдау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3-тарау. Оқу-әдістемелік орталығы басшысының оның қызметін ұйымдастыру кезіндегі мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Оқу-әдістемелік орталығына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы Оқу-әдістемелік орталығына басшылықты жүзеге асырады.
17. Оқу-әдістемелік орталығының басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.

18. Руководитель Учебно-методического центра имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан
19. Полномочия Руководителя Учебно-методического центра:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей отделов, работников Учебно-методического центра;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников Учебно-методического центра;
3) принимает меры дисциплинарной ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
4) утверждает положения структурных подразделений Учебно-методического центра;
5) утверждает штатное расписание Учебно-методического центра в пределах лимита штатной численности Учебно-методического центра;
6) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования заместителей руководителя, работников Учебно-методического центра;
7) подписывает в пределах компетенции правовые акты индивидуального характера;
8) представляет Учебно-методический центр во всех государственных органах и иных организациях;
9) несет персональную ответственность по противодействию коррупции;
10) несет персональную ответственность за достоверность информации, предоставляемой в Комитет;
11) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
Исполнение полномочий Руководителя Учебно-методического центра в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель Учебно-методического центра определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество Учебно-методического центра
21. Учебно-методический центр может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Учебно-методического центра формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Учебно-методическим центром, относится к республиканской собственности.
23. Учебно-методический центр не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

18. Оқу-әдістемелік орталығы басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Оқу-әдістемелік орталығы басшысының өкілеттіктері:
1) Оқу-әдістемелік орталығы өз орынбасарларының, бөлім басшылары мен қызметкерлерінің міндеттемелері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) Оқу-әдістемелік орталығының қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және және лауазымынан босаталады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәртіптік жауапкершілік шаралары қолданылады;
4) Оқу-әдістемелік орталығы құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
5) Оқу-әдістемелік орталығы штат саны лимитінің шегінде Оқу-әдістемелік орталығының штаттық кестесін бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Оқу-әдістемелік орталығы басшысының орынбасарларын, қызметкерлерін іссапарға жіберу, еңбек демалысын ұсыну, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, көтермелеу, үстемеақы және сыйақы төлеу мәселелерін шешеді;
7) құзыреті шегінде жеке сипаттағы құқықтық актілеріне қол қояды;
8) Оқу-әдістемелік орталығын барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда білдіреді;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша дербес жауапты болады;
10) Комитетке ұсынатын ақпараттың анықтығы үшін дербес жауапты болады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Оқу-әдістемелік орталығының басшысы жоқ болған кезеңде оның өкілеттіктерін атқаруды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Оқу-әдістемелік орталығының басшысы қолданыстағы заңнамасына сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4-тарау. Оқу-әдістемелік орталығының мүлкі
21. Оқу-әдістемелік орталығы заңнамасында көзделген жағдайларда оқшауланған мүлкті жедел басқару құқығы болуы мүмкін.
Оқу-әдістемелік орталығының мүлкі, оның меншігіне берілген, сондай-ақ меншіктік қызметтері нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздерден алынған мүліктер есебінен (ақша кірістерін қоса алғанда) қалыптастырылады.
22. Оқу-әдістемелік орталығының бекітілген мүлік республика меншігіне жатады.
23. Оқу-әдістемелік орталығының өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша берілген құралдар есебінен алынған мүлікті, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и упразднение Учебно-методического центра
24. Реорганизация и упразднение Учебно-методического центра осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5-тарау. Оқу-әдістемелік орталығын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Оқу-әдістемелік орталығын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.