Об утверждении положений Республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" и его территориальных подразделений
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 6 февраля 2019 года № 65. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 сентября 2019 года № 44-Ө
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 30.09.2019 № 44-Ө.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:

Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 6 ақпандағы № 65 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2019 жылғы 30 қыркүйектегі № 44-Ө бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 30.09.2019 № 44-Ө бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті:

1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания, за исключением подпунктов 44), 45), 59) и 76) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан", которые действуют до 1 января 2024 года, а также подпункта 82) указанного пункта, который действует до 1 января 2023 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
Министр
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 6 февраля 2019 года № 65
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет) является ведомством Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
2. Комитет имеет территориальные подразделения и организации, находящиеся в его ведении, согласно приложению к Положению республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Положение).
3. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

1) осы бұйрық бекітілген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 44), 45), 59), 76) тармақшаларын, сондай-ақ 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 82) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 6 ақпандағы
№ 65 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын мемлекеттік басқару салаларындағы Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) ведомствосы болып табылады.
2. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) қосымшаға сәйкес Комитеттің аумақтық бөлімшелері және оның қарамағындағы ұйымдары бар.
3. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждается Ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
9. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Нур-Султан, район "Сарыарка", улица Әзірбайжана Мәмбетова, дом 32.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.05.2019 № 286.
10. Полное наименование Комитета - республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
12. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
13. Комитет не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан Комитету прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) осуществление регулятивных, реализационных и контрольно-надзорных функций и участие в выполнении стратегических функций Министерства в пределах компетенции ведомства;
2) утверждение нормативных правовых актов по вопросам, входящим в компетенцию ведомства, и при наличии прямой компетенции по их утверждению в приказах Министра, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;

4. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. Комитет егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Министрліктің жауапты хатшысы бекітеді.
9. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, "Сарыарқа" ауданы, Әзірбайжан Мәмбетов көшесі, 32 үй.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.05.2019 № 286 бұйрығымен.
10. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Негізгі функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: еліміздің барлық өндірістік салаларын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) ведомствоның құзыреті шегінде реттеу, іске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыру және Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысу;
2) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, ведомствоның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша және Министрдің бұйрықтарында оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық актілерді бекіту;

3) осуществление международного сотрудничества в пределах своей компетенции;
4) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
5) руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности в пределах своей компетенции;
6) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
7) организация работ по разработке технических регламентов в пределах своей компетенции;
8) организация деятельности Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан;
9) разработка, согласование с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений нормативных правовых актов об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, за исключением квалификационных требований и перечня документов к лицензируемым видам деятельности в сфере игорного бизнеса;
10) проведение анализа регуляторного воздействия в отношении разрабатываемых проектов документов, предусмотренных пунктом 3 статьи 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству;
11) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства результата проведенного анализа регуляторного воздействия;
12) осуществление наблюдения и проверки на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
13) реализация государственной политики в области государственного контроля и надзора в соответствующей сфере;
14) разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также полугодовых графиков проведения проверок; 15) проведение государственного контроля и надзора в соответствии с законами Республики Казахстан;
16) проведение мониторинга эффективности государственного контроля и надзора;
17) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля и надзора;
18) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства утвержденных форм проверочных листов, критериев оценки степени риска, сводных данных ведомственной отчетности;
19) извещение в письменном виде проверяемого субъекта о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки, не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки;

3) өз құзыретi шегiнде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
5) өз құзыреті шегінде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық ету;
6) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз ету;
7) өз құзыретi шегiнде техникалық регламенттер әзірлеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
8) Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру;
9) ойын бизнесі саласындағы лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптары мен құжаттар тізбесін қоспағанда, біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен келісу;
10) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабының 3-тармағында көзделген әзірленетін құжаттардың жобаларына қатысты реттеушілік әсерді талдау;
11) жүргізілген реттеушілік әсерді талдаудың нәтижесін Министрліктің ресми интернет-ресурсында орналастыру;
12) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды және тексеруді жүзеге асыру;
13) тиісті салада мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
14) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
15) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу;
16) мемлекеттік бақылау және қадағалау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
17) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
18) бекітілген тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерін Министрліктің интернет-ресурсында орналастыру;
19) тексеру жүргiзудiң мерзiмдерi мен нысанасын көрсете отырып, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы тексерудің өзі басталғанға дейiн кемiнде күнтiзбелiк отыз күн бұрын тексерiлетiн субъектiге жазбаша түрде хабарлау;

20) извещение проверяемого субъекта о начале проведения внеплановой проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 7), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6 и 7 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки;
21) оформление акта о назначении проверки и регистрация его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам;
22) оформление дополнительного акта о продлении проверки с регистрацией его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам в случае продления сроков проверки;
23) разработка форм заявлений для получения разрешения второй категории, форм разрешений второй категории;
24) осуществление лицензирования отдельных видов деятельности или действий, подлежащих лицензированию, в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
25) разработка проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых графиков проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
26) отнесение сфер деятельности субъектов предпринимательства, в которых осуществляются государственный контроль и надзор по группам, указанным в пунктах 3, 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также распределение проверяемых субъектов (объектов), на отнесенных к высокой степени риска и не отнесенных к высокой степени риска;
27) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
28) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
29) выполнение обязательств по международным договорам Республики Казахстан, заключаемым от имени Республики Казахстан;
30) разработка стандартов и регламентов государственных услуг;
31) предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
32) учет, хранение, систематизация, обобщение и представление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
33) разработка правил стадийности геологоразведки;
34) реализация стандарта инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан;

20) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 3-тармағының 2), 7), 9) және 10) тармақшаларында, 6 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргiзу нысанасын көрсете отырып, тексерiлетiн субъектiге жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы тексерудің өзі басталғанға дейiн кемiнде бiр тәулiк бұрын хабарлау;
21) тексеруді тағайындау туралы актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
22) тексеру мерзiмдерi ұзартылған жағдайда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органда тiркей отырып, тексерудi ұзарту туралы қосымша актіні ресiмдеу;
23) екінші санаттағы рұқсатты алуға арналған өтініштердің нысандарын, екінші санаттағы рұқсаттардың нысандарын әзірлеу;
24) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялануға жататын қызметтiң немесе іс-қимылдың жекелеген түрлерiн лицензиялауды жүзеге асыру;
25) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
26) мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын кәсіпкерлік субъектілері қызметінің салаларын Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген топтарға жатқызу, сондай-ақ тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежесі жоғарыға жатқызылғандарға және тәуекел дәрежесі жоғарыға жатқызылмағандарға бөлу;
27) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
28) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
29) Қазақстан Республикасының атынан жасалатын Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелерді орындау;
30) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
31) соттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап-арыздар беру;
32) мемлекеттің меншігіндегі, сондай-ақ оның иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
33) геологиялық барлау кезеңділігінің қағидаларын әзірлеу;
34) Қазақстан Республикасындағы өндіруші салалар қызметі ашықтығының бастамалары стандартын іске асыру;

35) разработка правил выдачи разрешения на застройку территорий залегания полезных ископаемых;
36) разработка правил учета, хранения, систематизации, обобщения и представления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
37) разработка правил хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операций по недропользованию;
38) разработка правил проведения государственной экспертизы геологического отчета;
39) контроль за соблюдением недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
40) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
41) разработка правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр;
42) разработка правил проведения государственной экспертизы недр, Положения о государственной комиссии по экспертизе недр;
43) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
44) разработка положения о государственной комиссии по запасам полезных ископаемых Республики Казахстан;
45) разработка положения о межрегиональных комиссиях по запасам;
46) разработка формы и руководства по заполнению отчетности по реализации стандарта инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан;
47) разработка инструкции по составлению проектных документов по геологическому изучению недр;
48) разработка инструкции по составлению плана горных работ;
49) разработка инструкции по составлению проекта эксплуатации пространства недр;
50) разработка инструкции по составлению плана старательства;
51) выдача геологических и горных отводов, за исключением общераспространенных полезных ископаемых;
52) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
53) разработка формы геологического отчета;
54) взаимодействие и координация с компетентным органом по определению границ предоставляемых в пользование участков недр, использованию геологической информации и другим вопросам, предусмотренным Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
55) организация проведения государственной экспертизы геологического отчета;
56) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
57) предоставление права недропользования для геологического изучения и использования пространства недр;

35) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға рұқсат беру қағидаларын әзірлеу;
36) мемлекеттің меншігіндегі, сондай-ақ оның иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру қағидаларын әзірлеу;
37) жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін сақтау және есепке алу қағидаларын әзірлеу;
38) геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізу қағидаларын әзірлеу;
39) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарын сақтауын бақылау;
40) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
41) жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және қарау қағидаларын әзірлеу;
42) жер қойнауының мемлекеттік сараптама жүргізу қағидаларын, Жер қойнауының мемлекеттік сараптама комиссиясы туралы ережені әзірлеу;
43) тарихи шығындардың мөлшерiн, геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындау;
44) Қазақстан Республикасының пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені әзірлеу;
45) қорлар жөніндегі өңіраралық комиссиялар туралы ережені әзірлеу;
46) Қазақстан Республикасындағы өндіруші салалар қызметі айқындығының бастама стандартын іске асыру бойынша есептіліктің нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
47) жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша жобалау құжаттарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
48) тау-кен жұмыс жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
49) жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
50) кен іздеушілік жоспарын жасау жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
51) кең таралған пайдалы қатты қазбаларды қоспағанда, геологиялық және тау-кен бөлiнiсiн беру;
52) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
53) геологиялық есептің нысанын әзірлеу;
54) пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелерінің шекараларын айқындау, геологиялық ақпаратты пайдалану және 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген басқа да мәселелер бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасау және үйлестіру;
55) геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру;
56) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
57) жер қойнауын геологиялық зерттеу және кеңістігін пайдалану үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру;

58) рассмотрение заявления о выдаче лицензии на добычу твердых полезных ископаемых на предмет наличия оснований для отказа в выдаче лицензии, предусмотренных законодательством в сфере недропользования;
59) подтверждение обоснованности уменьшения ресурсов в отчете об оценке ресурсов твердых полезных ископаемых более чем на двадцать пять процентов от запасов промышленных категорий, ранее утвержденных в соответствии со статьей 121 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании;
60) согласование одобренного рабочей группой проекта рабочей программы по контрактам на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, за исключением урана, а также общераспространенных полезных ископаемых по контрактам, заключенным до введения в действие Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании;
61) выдача заключения государственной экспертизы отчета о результатах геологоразведочных работ, подтверждающей отсутствие ресурсов или перспективы ресурсов твердых полезных ископаемых, не являющихся общераспространенным полезным ископаемым, на заявленном участке недр;
62) согласование разрешения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на застройку территорий залегания полезных ископаемых;
63) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
64) регулирование операций по геологическому изучению и использованию пространства недр;
65) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
66) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;
67) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также информации о выданных им лицензиях на недропользование;
68) разработка форм отчетов по геологическому изучению недр;
69) разработка карты идентификации блоков с соответствующими координатами и индивидуальными кодами;
70) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
71) разработка правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и представления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых;
72) осуществление государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;

58) пайдалы қатты қазбаларды өндіруге арналған лицензия беру туралы өтінішті жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамада көзделген лицензияны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы тұрғысынан қарау;
59) пайдалы қатты қазбалардың ресурстарын бағалау туралы есепте ресурстардың "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 121-бабына сәйкес бұрын бекітілген өнеркәсіптік санаттар қорларының жиырма бес пайызынан астам емес азаюы негізділігін растау;
60) 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған келісімшарттар бойынша уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жұмыс тобы мақұлдаған жұмыс бағдарламасының жобасын келісу;
61) өтініш берілген жер қойнауы учаскесінде кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтын пайдалы қатты қазбалар ресурстарының жоқ екендігін немесе ресурстар перспективасының жоқ екендігін растайтын геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есептің мемлекеттік сараптама қорытындысын беру;
62) пайдалы қазбалар жатқан аумақтарда құрылыс салуға облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының рұқсатын келісу;
63) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және жүргізу;
64) жер қойнауын геологиялық зерттеу және оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды реттеу;
65) жер қойнауын геологиялық зерттеу, сондай-ақ оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
66) жер қойнауын пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
67) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға берілген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
68) жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша есептер нысандарын әзірлеу;
69) тиісті координаттары мен жеке кодтары бар блоктарды сәйкестендіру картасын әзірлеу;
70) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерін мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
71) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын енгізу және пайдалы қазбалар қорын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты ұсыну қағидаларын әзірлеу;
72) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыру;

73) разработка правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на старательство;
74) осуществление ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся и аварийных скважин;
75) представление информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам;
76) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
77) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или представления к ней открытого доступа;
78) выдача разрешения на вывоз кернов за пределы Республики Казахстан;
79) согласование порядка проведения в пределах одной контрактной территории операций по недропользованию;
80) разработка правил представления недропользователями в уполномоченный орган данных о нормируемых потерях;
81) выдача разрешения на отчуждение недропользователем природных носителей геологической информации в виде проб и (или) вывоз им проб за пределы Республики Казахстан;
82) ведение учета потерь при добыче твердых полезных ископаемых, осуществляемых на основании данных о нормируемых потерях, представляемых недропользователями;
83) подтверждение обнаружения открытия новой залежи (совокупности залежей) посредством документально подтвержденного получения притока углеводородов из скважины, в том числе при проведении ее опробования пластоиспытателем, и (или) лабораторных исследований породы-коллектора на нефтегазонасыщенность;
84) подтверждение обнаружения месторождения твердых полезных ископаемых, разведка которых предусмотрена условиями контракта (заключение об обнаружении месторождения, требующего оценки);
85) согласование изменений в проекты поисково-оценочных работ на подземные воды по выданным лицензиям на геологическое изучение недр;
86) согласование рабочей программы по контрактам на разведку и (или) добычу твердых полезных ископаемых, за исключением урана, а также общераспространенных полезных ископаемых;
87) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод;
88) выдача разрешения на извлечение горной массы и (или) перемещение почвы на участке разведки в объеме, превышающем одну тысячу кубических метров;
89) принятие и передача недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
90) разработка правил осуществления государственного мониторинга недр;
91) создание комиссии по подписанию акта ликвидации последствий использования пространства недр;
92) исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.05.2019 № 286;
93) разработка норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр;

73) кен іздеушілікке арналған лицензияларды беруге өтініштер беру және қарау қағидаларын әзірлеу;
74) өздігінен ағып жататын иесіз және авариялық ұңғымаларды жоюды және консервациялауды жүзеге асыру;
75) пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну;
76) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын жүргізу;
77) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы ашып көрсету;
78) керндерді Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге рұқсат беру;
79) бiр келiсiмшарттық аумақ шегiнде жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу тәртiбiн келiсу;
80) жер қойнауын пайдаланушылардың уәкілетті органға нормаланатын ысыраптар туралы деректерді ұсыну қағидаларын әзірлеу;
81) жер қойнауын пайдаланушының геологиялық ақпараттың сынамалар түріндегі табиғи жеткізгіштерін иеліктен шығаруы және (немесе) сынамаларды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуге рұқсат беру;
82) жер қойнауын пайдаланушылар ұсынатын нормаланатын ысыраптар туралы деректер негізінде жүзеге асырылатын пайдалы қатты қазбаларды өндіру кезінде ысырапты есепке алу;
83) ұңғымадан көмірсутектердің ағымын құжатпен растау арқылы алу, оның ішінде қабатты сынағышпен сынамалау жүргізген кезде және (немесе) мұнай-газдың мол болуына коллектор-жынысты зертханалық зерттеу кезінде растаған жаңа кенжатынның (кенжатындар жиынтығының) ашылуын растау;
84) келісімшарттың шарттарында барлау көзделген пайдалы қатты қазбалар кен орнының табылғанын растау (бағалауды талап ететін кен орнының табылғаны туралы қорытынды);
85) жер қойнауын геологиялық зерттеуге берілген лицензиялар бойынша жерасты суларына арналған іздестіру-бағалау жұмыстары жобаларына өзгерістерді келісу;
86) уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жұмыс бағдарламасын келісу;
87) жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
88) барлау учаскесінде бір мың текше метрден асатын көлемде тау-кен массасын алуға және (немесе) топырақты ауыстыруға рұқсат беру;
89) жер қойнауын пайдаланушының теңгеріміне ұңғымаларды, технологиялық бірліктерді қабылдау және беру;
90) Жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
91) жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың салдарын жою актісіне қол қою жөніндегі комиссияны құру;
92) Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.05.2019 № 286 бұйрығымен.
93) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт нормалары мен бағасын әзірлеу;

94) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов;
95) согласование заявлений на выдачу лицензий на добычу, за исключением общераспространенных полезных ископаемых;
96) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства и приказами Министра Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.05.2019 № 286.
17. Права и обязанности Комитета:
Комитет имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности Комитета;
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности Комитета входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на Комитет задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) готовить разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
5) вести бухгалтерский учет;
6) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Министерства;
7) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Комитету;
8) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности Комитета
18. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
19. Председатель назначается на должность и освобождается от должности Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
20. Председатель имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей приказом Ответственного секретаря Министерства.

94) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларын қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
95) кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, өндіруге арналған лицензияларды беруге өтініштерді келісу;
96) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.05.2019 № 286 бұйрығымен.
17. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Комитет мыналарды:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтарды шығаруға;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрауға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге шараларды өткізуге;
5) қызметінің жетекшілік ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
Комитеттің міндеттеріне мыналар:
1) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер дайындау;
4) Комитет теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу;
6) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Министрлікке беру;
7) Комитетке бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
8) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
18. Комитет басшылығын төраға жүзеге асырады, Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
19. Төрағаны Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Төрағаның Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.

21. Председатель Комитета представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета.
22. Председатель Комитета осуществляет общее руководство деятельностью Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
23. Полномочия Председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
2) в пределах своей компетенции издает приказы;
3) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях;
4) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
24. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
25. Заместитель Председателя Комитета:
1) координирует деятельность структурных подразделений Комитета в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество Комитета
26. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
27. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
28. Комитет самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
29. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению республиканского
государственного учреждения
"Комитет геологии и
недропользования
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан"
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
1) Товарищество с ограниченной ответственностью "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ".
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета
1) Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске";

21. Комитет төрағасы Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді.
22. Комитет төрағасы комитет қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
23. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
3) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитет атынан өкілдік етеді;
4) оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Төраға болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
24. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
25. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
26. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
27. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
29. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрлігінің Геология және
жер қойнауын пайдалану
комитеті" республикалық
мемлекеттік мекемесінің
ережесіне
қосымша
Комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1) "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөлімшелердің тізбесі
1) "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;

2) Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе";
3) Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау";
4) Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде";
5) Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы".
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 6 февраля 2019 года № 65
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" (далее - МД "Востказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территории Восточно-Казахстанской области".
2. МД "Востказнедра" имеет в своей структуре:
1) Усть-Каменогорскую региональную инспекцию;
2) Семейскую региональную инспекцию.
3. МД "Востказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" (далее - Положение).

2) "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
4) "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 6 ақпандағы
№ 65 бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетiнiң Өскемен қаласындағы "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңiраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетiнiң Өскемен қаласындағы "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңiраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Шығысқазжерқойнауы" ӨД) Шығыс Қазақстан облысының аумағында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларындағы функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымында:
1) Өскемен өңірлік инспекциясы;
2) Семей өңірлік инспекциясы бар.
3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетiнiң Өскемен қаласындағы "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңiраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.

4. МД "Востказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Востказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Востказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Востказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Востказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Востказнедра": Республика Казахстан, 070004, город Усть-Каменогорск, улица Тохтарова, 35.
10. Полное наименование МД "Востказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Востказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Востказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Востказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Востказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Востказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Востказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;

4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан – әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 070004, Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 35.
10. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетiнiң Өскемен қаласындағы "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңiраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаментi" республикалық мемлекеттік мекемесі"
11. Осы Ереже "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түспейді.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;

2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
6) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
7) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
8) выдача геологических и горных отводов по общераспространенным полезным ископаемым;
9) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;
10) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
11) регулирование операций по геологическому изучению и использованию пространства недр;
12) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
13) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;
14) осуществление государственного контроля за проведением операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых;
15) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также к информации о выданных им лицензиях на недропользование;
16) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
17) осуществление государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;
18) осуществление ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся и аварийных скважин;
19) предоставление информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам;
20) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
21) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или предоставления к ней открытого доступа;
22) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод до 1000 кубических метров в сутки;
23) организация деятельности Межрегиональной комиссии по запасам полезных ископаемых;

2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
4) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
5) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын енгізу;
6) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
7) су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған жеке және өаңды тұлғалар жүргізетін су қорғау іс-шараларын келісу;
8) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша геологиялық және тау-кен бөлінісін беру;
9) су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру;
10) жер қойнауына мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және өткізу;
11) жер қойнауын геологиялық зерттеу және оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды реттеу;
12) жер қойнауын геологиялық зерттеу, сондай-ақ оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
13) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
14) уранды және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
15) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған, өздері берген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
16) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерін мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
17) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыру;
18) өздігінен ағып жататын иесіз және авариялық ұңғымаларды жою мен консервациялауды жүзеге асыру;
19) пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну;
20) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын жүргізу;
21) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы ашып көрсету;
22) жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
23) пайдалы қазбалар қорлары бойынша өңіраралық комиссиялардың қызметін ұйымдастыру;

24) согласование с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
25) создание комиссии по подписанию акта ликвидации последствий использования пространства недр;
26) принятие и передача недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
27) извещение проверяемого субъекта о начале проведения внеплановой проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 3) и 6) части одиннадцатой пункта 3 статьи 141, подпунктами 3), 4), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6, 7 и 8 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, не менее чем за сутки до их начала с указанием предмета проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
28) реализация государственной политики в области государственного контроля в соответствующей сфере;
29) проведение государственного контроля в соответствии с законами Республики Казахстан;
30) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
31) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам акта о назначении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
32) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам дополнительного акта о продлении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
33) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов;
34) проведение комплексной экспертизы планов ликвидации;
35) согласование с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
36) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
37) согласование рабочей программы по контрактам на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых;

24) жерүсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен ауыз сумен қамтамасыз етуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыз су сапасындағы жер асты суларын пайдалануға рұқсаттарды келісу;
25) жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың салдарын жою актісіне қол қою жөніндегі комиссияны құру;
26) жер қойнауын пайдаланушының теңгеріміне ұңғымаларды, технологиялық бірлікті қабылдау және беру;
27) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағы он бірінші бөлігінің 1), 3) және 6) тармақшаларында, 144-бабы 3-тармағының 3), 4), 9) және 10) тармақшаларында, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргiзу нысанасын көрсете отырып, тексерiлетiн субъектiге жоспардан тыс тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізудің басталатыны туралы тексерудің олар басталғанға дейiн кемiнде бiр тәулiк бұрын хабарлау;
28) тиісті салада мемлекеттік бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
29) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүргізу;
30) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
31) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
32) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
33) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республкасының заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді сақтауды қамтамасыз ету;
34) жою жоспарларының кешенді сараптамасын жүргізу;
35) жерүсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша осы суларды ауызсумен жабдықтауға байланысты емес мақсаттар үшін пайдалануға рұқсаттарды келісу;
36) жеке және заңды тұлғалар жүргiзетiн су объектiлерiнiң сарқылуын болғызбауға бағытталған су қорғау iс-шараларын келісу;
37) уранды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды, сондай-ақ кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшарттар бойынша жұмыс бағдарламасын келісу

38) осуществление государственного контроля за проведением операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых;
39) согласование одобренного рабочей группой проекта рабочей программы по контрактам на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенным до введения в действие Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании;
40) согласование положительного заключения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки при проектировании и строительстве населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов;
41) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии и недропользования.
17. Права и обязанности МД "Востказнедра":
МД "Востказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Востказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Востказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Востказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Востказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Востказнедра";

38) уранды және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
39) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған келісімшарттар бойынша жұмыс тобы мақұлдаған жұмыс бағдарламасының жобасын келісу;
40) елді мекендерді, өнеркәсіп кешендерін және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органының аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы оң қорытындысын келісу;
41) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;

7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Востказнедра"
18. Руководство МД "Востказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Востказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Востказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Востказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Востказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Востказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Востказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Востказнедра";
6) утверждает план работы МД "Востказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Востказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Востказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Востказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Востказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Востказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Востказнедра"
25. МД "Востказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Востказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Востказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Востказнедра", относится к республиканской собственности.

7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау."Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгерімінде олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.

27. МД "Востказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 6 февраля 2019 года № 65
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" (далее - МД "Запказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территориях Атырауской, Мангистауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областей".
2. МД "Запказнедра" имеет в своей структуре:
1) Актюбинскую региональную инспекцию;
2) Атыраускую региональную инспекцию;
3) Западно-Казахстанскую региональную инспекцию;
4) Мангистаускую региональную инспекцию.
3. МД "Запказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" (далее – Положение).
4. МД "Запказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.

27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау."Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 6 ақпандағы
№ 65 бұйрығына
3-қосымша
"Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Батысқазжерқойнауы" ӨД) Атырау, Маңғыстау, Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Ақтөбе өңірлік инспекциясы;
2) Атырау өңірлік инспекциясы;
3) Батыс Қазақстан өңірлік инспекциясы;
4) Маңғыстау өңірлік инспекциясы бар.
3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

5. МД "Запказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Запказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Запказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Запказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Запказнедра": Республика Казахстан, 030020, город Актобе, ул. Ш. Калдаякова, 5 "б".
10. Полное наименование МД "Запказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Запказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Запказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Запказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Запказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Запказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Запказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;

5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Батысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 030020, Ақтөбе қаласы, Ш. Қалдаяқов көшесі, 5 "б".
10. "Батысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Батысқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Батысқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түспейді.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;

18. Руководство МД "Запказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Запказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Запказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Запказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Запказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Запказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Запказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Запказнедра";
6) утверждает план работы МД "Запказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Запказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Запказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Запказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Запказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Запказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Запказнедра"
25. МД "Запказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Запказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Запказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Запказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Запказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.

18. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Батысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Батысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Батысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Батысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Батысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Батысқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Батысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Батысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 6 февраля 2019 года № 65
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" (далее - МД "Севказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территориях Костанайской, Акмолинской и Северо-Казахстанской областей.
2. МД "Севказнедра" имеет в своей структуре:
1) Костанайскую региональную инспекцию;
2) Северо-Казахстанскую региональную инспекцию;
3) Акмолинскую региональную инспекцию.
3. МД "Севказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" (далее – Положение).
4. МД "Севказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Севказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Севказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

5-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 6 ақпандағы
№ 65 бұйрығына
4-қосымша
"Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қостанай өңірлік инспекциясы;
2) Солтүстік Қазақстан өңірлік инспекциясы;
3) Ақмола өңірлік инспекциясы бар.
3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтарына және осы "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

7. МД "Севказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Севказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Севказнедра": Республика Казахстан, 020000, город Кокшетау, улица Сатпаева, 1, корпус Б.
10. Полное наименование МД "Севказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Севказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Севказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Севказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Севказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Севказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Севказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
6) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;

7. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 020000, Көкшетау қаласы, Сәтпаев көшесі, 1, корпус Б.
10. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түспейді.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
4) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
5) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын енгізу;
6) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;

40) согласование положительного заключения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки при проектировании и строительстве населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов;
41) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии и недропользования.
17. Права и обязанности МД "Севказнедра":
МД "Севказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Севказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Севказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Севказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Севказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Севказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Севказнедра"
18. Руководство МД "Севказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Севказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.

40) елді мекендерді, өнеркәсіп кешендерін және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органының аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы оң қорытындысын келісу;
41) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "басшылықты басшы жүзеге асырады, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.

20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Севказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Севказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Севказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Севказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Севказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Севказнедра";
6) утверждает план работы МД "Севказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Севказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Севказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Севказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Севказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Севказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Севказнедра"
25. МД "Севказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Севказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Севказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Севказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Севказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 6 февраля 2019 года № 65
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Центрально- Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде"

20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының мақсаттары:
1) өз орынбасарларының және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 6 ақпандағы
№ 65 бұйрығына
5-қосымша
"Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ

Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" (далее - МД "Центрказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием на территориях Павлодарской и Карагандинской областей.
2. МД "Центрказнедра" имеет в своей структуре:
1) Карагандинскую региональную инспекцию;
2) Павлодарскую региональную инспекцию.
3. МД "Центрказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" (далее - Положение).
4. МД "Центрказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Центрказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Центрказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Центрказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Центрказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Центрказнедра": Республика Казахстан, 100012, город Караганда, проспект Бухар Жырау, 47.
10. Полное наименование МД "Центрказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Орталыққазжерқойнауы" ӨД) Павлодар және Қарағанды облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қарағанды өңірлік инспекциясы;
2) Павлодар өңірлік инспекциясы бар.
3. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан-әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 100012, Қарағанды қаласы, Бұхар Жырау даңғылы, 47.
10. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".

4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Центрказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Центрказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Центрказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Центрказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Центрказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Центрказнедра"
18. Руководство МД "Центрказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Центрказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Центрказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Центрказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Центрказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Центрказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Центрказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Центрказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Центрказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Центрказнедра";

4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне кіреді:
1) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;

6) утверждает план работы МД "Центрказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Центрказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Центрказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Центрказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Центрказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Центрказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Центрказнедра"
25. МД "Центрказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Центрказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Центрказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Центрказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Центрказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
РеспубликиКазахстан
от 6 февраля 2019 года № 65
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственного учреждение Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" (далее - МД "Южказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территориях Алматинской, Жамбылской, Кызылординской и Туркестанской областей, а также городов республиканского значения Алматы и Шымкент.

6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 6 ақпандағы
№ 65 бұйрығына
6-қосымша
"Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Түркістан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.

2. МД "Южказнедра" имеет в своей структуре:
1) Жамбылскую региональную инспекцию;
2) Туркестанскую региональную инспекцию;
3) Кызылординскую региональную инспекцию;
4) Талдыкурганскую региональную инспекцию.
3. МД "Южказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" (далее - Положение).
4. МД "Южказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Южказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Южказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Южказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Южказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Южказнедра": Республика Казахстан, 050046, город Алматы, проспект Абая, 191, 8 этаж.
10. Полное наименование МД "Южказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан "Алматы" в городе Алматы"..
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Южказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Южказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Южказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Южказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Южказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.

2. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Жамбыл өңірлік инспекциясы
2) Түркістан өңірлік инспекциясы;
3) Қызылорда өңірлік инспекциясы;
4) Талдықорған өңірлік инспекциясы бар.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің (бұдан-әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 050046, Алматы қаласы, Абай даңғылы,191, 8-қабат.
10. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түспейді.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Южказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Южказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Южказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Южказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Южказнедра"
18. Руководство МД "Южказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Южказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Южказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Южказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Южказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Южказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Южказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Южказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Южказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Южказнедра";
6) утверждает план работы МД "Южказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Южказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Южказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Южказнедра".

7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.

24. Заместители руководителя МД "Южказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Южказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Южказнедра"
25. МД "Южказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Южказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Южказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Южказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Южказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

24. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.