О внесении изменений в приказ Председателя Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 августа 2019 года № 68-ОД "Об утверждении положений территориальных органов республиканского государственного учреждения Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 апреля 2022 года № 29-НҚ. Утратил силу приказом Председателя Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 11-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.03.2023 № 11-НҚ.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 12 августа 2019 года № 68-ОД "Об утверждении положений территориальных органов республиканского государственного учреждения Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" следующие изменения:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра" изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра" изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра" изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра" изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра" изложить в новой редакции, согласно приложению 5 к настоящему приказу.

"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті мемлекеттік мекемесінің аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті төрағасаның 2019 жылғы 12 тамыздағы № 68-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті Төрағасының 2022 жылғы 12 сәуірдегі № 29-НҚ бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитеті Төрағасының 2023 жылғы 15 наурыздағы № 11-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитеті Төрағасының 15.03.2023 № 11-НҚ бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті мемлекеттік мекемесінің аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті төрағасаның 2019 жылғы 12 тамыздағы № 68-НҚ бұйрығына төмендегідей өзгерістер енгізілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, жаңа редакцияда жазылсын;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, жаңа редакцияда жазылсын;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, жаңа редакцияда жазылсын;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, жаңа редакцияда жазылсын;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі, жаңа редакцияда жазылсын.

2. Юридическому управлению Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Установить сроки действия некоторых пунктов настоящего приказа в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
1) подпункты 19) и 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра" действуют до 1 января 2024 года;
2) подпунктов 19) и 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра" действуют до 1 января 2024 года;
3) подпунктов 19) и 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра" действуют до 1 января 2024 года;
4) подпунктов 19) и 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра" действуют до 1 января 2024 года;
5) подпунктов 19) и 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра" действуют до 1 января 2024 года.

2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеттің Заң басқармасы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық нысандағы көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитетінің төраға орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрықтың кейбір тармақтарының қолданылу мерзімдері "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес белгіленсін:
1) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 19) және 22) тармақшалары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады;
2) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 19) және 22) тармақшалары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады;
3) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 19) және 22) тармақшалары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады;
4) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 19) және 22) тармақшалары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады;
5) "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 19) және 22) тармақшалары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Председатель Т. Сатиев
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 апреля 2022 года № 29-НҚ
Утверждено
Приказом Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 августа 2019 года № 68-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра" (далее – МД "Востказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территории Восточно-Казахстанской области".
2. МД "Востказнедра" имеет в своей структуре:
1) Усть-Каменогорскую региональную инспекцию;
2) Семейскую региональную инспекцию.
3. МД "Востказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра" (далее - Положение).
4. МД "Востказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Востказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Востказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Востказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.

5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Т. Сатиев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі Геология
комитенің төрағасының
2022 жылғы 12 сәуірдегі
№ 29-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті Төрағасының
2019 жылғы 12 тамыздағы
№ 68-НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Шығысқазжерқойнауы" ӨД) Шығыс Қазақстан облысының аумағында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымында:
1) Өскемен өңірлік инспекциясы;
2) Семей өңірлік инспекциясы бар.
3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.

8. Структура и штатная численность МД "Востказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Востказнедра": Республика Казахстан, 070004, город Усть-Каменогорск, улица Тохтарова, 35.
10. Полное наименование МД "Востказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Востказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Востказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Востказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Востказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
6) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
7) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
8) выдача геологических и горных отводов по общераспространенным полезным ископаемым;
9) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;

8. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан – әрі Министрлік) Аппарат басшысымен бекітіледі.
9. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 070004, Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 35.
10. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) мемлекет меншігіндегі, сондай-ақ иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
4) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
5) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
6) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
7) су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған жеке және өаңды тұлғалар жүргізетін су қорғау іс-шараларын келісу;
8) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша геологиялық және тау-кен бөлінісін беру;
9) су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру;

10) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
11) регулирование операций по геологическому изучению и использованию пространства недр;
12) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
13) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;
14) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также к информации о выданных им лицензиях на недропользование;
15) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
16) осуществление государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;
17) организация и проведение ликвидации и консервации бесхозных гидрогеологических и аварийных нефтегазовых скважин;
18) предоставление информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам;
19) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
20) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или предоставления к ней открытого доступа;
21) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод до 1000 кубических метров в сутки;
22) организация деятельности межрегиональной комиссии по запасам полезных ископаемых;
23) согласованиеусловий водопользования на забор и (или) использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
24) создание комиссии по подписанию акта ликвидации последствий использования пространства недр;
25) принятие и передача недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
26) извещение проверяемого субъекта о начале проведения внеплановой проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2-1), 3), 3-1) и 6) части одиннадцатой пункта 3 статьи 141, подпунктами 3), 3-1), 4), 9), 10) и 13) пункта 3, пунктами 6, 7 и 8 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, не менее чем за сутки до их начала с указанием предмета проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;

10) жер қойнауына мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және өткізу;
11) жер қойнауын геологиялық зерттеу және оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды реттеу;
12) жер қойнауын геологиялық зерттеу, сондай-ақ оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
13) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
14) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған, өздері берген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
15) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерін мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
16) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыру;
17) өздігінен ағып жататын иесіз гидрогеологиялық және авариялық мұнайгаздық ұңғымаларды жою мен консервациялауды өткізу және ұйымдастыру;
18) пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну;
19) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын жүргізу;
20) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы ашып көрсету;
21) тәулігіне 1000 текше метрге дейін жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
22) пайдалы қазбалар қорлары бойынша өңіраралық комиссиялардың қызметін ұйымдастыру;
23) жер үсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда ауыз сумен қамтамасыз етуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыз су сапасындағы жерасты суларын пайдалануға және (немесе) алуға су пайдалану шартын келісу;
24) жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың салдарын жою актісіне қол қою жөніндегі комиссияны құру;
25) жер қойнауын пайдаланушының теңгеріміне ұңғымаларды, технологиялық бірлікті қабылдау және беру;
26) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағы он бірінші бөлігінің 2-1), 3), 3-1) және 6) тармақшаларында, 144-бабы 3-тармағының 3), 3-1), 4), 9), 10) және 13) тармақшаларында, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргiзу нысанасын көрсете отырып, тексерiлетiн субъектiге жоспардан тыс тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізудің басталатыны туралы тексерудің олар басталғанға дейiн кемiнде бiр тәулiк бұрын хабарлау;

27) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
28) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам акта о назначении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
29) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам дополнительного акта о продлении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
30) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов;
31) согласование положительного заключения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки при проектировании и строительстве населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов;
32) согласование определяемых местными исполнительными органами областей территории предназначенных для старательства;
33) выдача заключения государственной экспертизы отчета о результатах геологоразведочных работ, подтверждающей отсутствие ресурсов или перспективы ресурсов твердых полезных ископаемых, не являющихся общераспространенным полезным ископаемым, на заявленном участке недр;
34) взаимодействие и координация с компетентным органом по определению границ предоставляемых в пользование участков недр, использованию геологической информации и другим вопросам, предусмотренным Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
35) прием на бумажном носителе, для целей обобщения сведений, отчетов, предусмотренных пунктами 4 и 5 "Правил представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых" (далее - Правила), утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 374,.за исключением подпункта 4) пункта 4 Правил;
36) согласование территорий, предназначенных для лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых;
37) согласование территорий, предназначенных для разрешений на добычу общераспространенных полезных ископаемых;

27) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
28) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
29) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
30) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республкасының заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді сақтауды қамтамасыз ету;
31) елді мекендерді, өнеркәсіп кешендерін және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органының аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы оң қорытындысын келісу;
32) облыстың жергілікті атқарушы органымен анықталатын кен іздеушілікке арналған аумақтарды келісу;
33) өтініш берілген жер қойнауы учаскесінде кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтын пайдалы қатты қазбалар ресурстарының жоқ екендігін немесе ресурстар перспективасының жоқ екендігін растайтын геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есептің мемлекеттік сараптама қорытындысын беру;
34) пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелерінің шекараларын айқындау, геологиялық ақпаратты пайдалану және 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген басқа да мәселелер бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасау және үйлестіру;
35) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 374 бұйрығымен бекітілген "Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларында" (бұдан әрі - Қағидалар), 4-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, 4 және 5-тармақтарында көзделген есептер, мәліметтерді жинақтау мақсаттары үшін ақпаратты, есептерді қағаз тасығышта қабылдау;
36) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияларға аумақтарды келісу;
37) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған аумақтарды келісу;

38) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии и недропользования.
17. Права и обязанности МД "Востказнедра":
МД "Востказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Востказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Востказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Востказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Востказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Востказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности Департамента
18. Руководство МД "Востказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Востказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Востказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Востказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;

38) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитетінің төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;

3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Востказнедра"в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Востказнедра";
6) утверждает план работы МД "Востказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Востказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Востказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Востказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Востказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Востказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Востказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Востказнедра"
25. МД "Востказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Востказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Востказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Востказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Востказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 апреля 2022 года № 29-НҚ
Утверждено
Приказом Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 августа 2019 года № 68-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра"
Глава 1. Общие положения

3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін белгіленген тәртіптегі бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Экология, геология және табиғи ресурстар Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгерімінде олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі Геология
комитенің төрағасының
2022 жылғы 12 сәуірдегі
№ 29-НҚ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті Төрағасының
2019 жылғы 12 тамыздағы
№ 68-НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра" (далее - МД "Запказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсовРеспублики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Атырауской, Мангистауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областей".
2. МД "Запказнедра" имеет в своей структуре:
1) Актюбинскую региональную инспекцию;
2) Атыраускую региональную инспекцию;
3) Западно-Казахстанскую региональную инспекцию;
4) Мангистаускую региональную инспекцию.
3. МД "Запказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра" (далее – Положение).
4. МД "Запказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Запказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Запказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Запказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Запказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром экологии, геологии и природных ресурсовРеспублики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Запказнедра": Республика Казахстан, 030020, город Актобе, район Астана, ул. Ш. Калдаякова, 5 "б".
10. Полное наименование МД "Запказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра".

1. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Батысқазжерқойнауы" ӨД) Атырау, Маңғыстау, Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Ақтөбе өңірлік инспекциясы;
2) Атырау өңірлік инспекциясы;
3) Батыс Қазақстан өңірлік инспекциясы;
4) Маңғыстау өңірлік инспекциясы бар.
3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) аппарат басшысымен бекітіледі.
9. "Батысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 030020, Ақтөбе қаласы, Астан ауданы, Ш. Қалдаяқов көшесі, 5 "б".
10. "Батысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Запказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Запказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Запказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Запказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Запказнедра"
18. Руководство МД "Запказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Запказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателя Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Запказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Запказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Запказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Запказнедра";
6) утверждает план работы МД "Запказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Запказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Запказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Запказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Запказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Батысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Батысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Батысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Батысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін белгілінген тіртіптегң бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Экология, геология және табиғи ресурстар Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.

23. Заместители руководителя МД "Запказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Запказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Запказнедра"
24. МД "Запказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Запказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Запказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Запказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Запказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 апреля 2022 года № 29-НҚ
Утверждено
Приказом Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 августа 2019 года № 68-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра"
Глава1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра" (далее - МД "Севказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Костанайской, Акмолинской и Северо-Казахстанской областей.
2. МД "Севказнедра" имеет в своей структуре:
1) Костанайскую региональную инспекцию;
2) Северо-Казахстанскую региональную инспекцию;
3) Акмолинскую региональную инспекцию.
3. МД "Севказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра" (далее – Положение).

23. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Батысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Батысқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Батысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Батысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі Геология
комитенің төрағасының
2022 жылғы 12 сәуірдегі
№ 29-НҚ бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
Геология комитеті Төрағасының
2019 жылғы 12 тамыздағы
№ 68-НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қостанай өңірлік инспекциясы;
2) Солтүстік Қазақстан өңірлік инспекциясы;
3) Ақмола өңірлік инспекциясы бар.
3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтарына және осы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.

4. МД "Севказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Севказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Севказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Севказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Севказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Севказнедра": Республика Казахстан, 020000, город Кокшетау, улица Сатпаева, 1, корпус "Б".
10. Полное наименование МД "Севказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Севказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Севказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Севказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Севказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;

4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) аппарат басшысымен бекітіледі.
9. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 020000, Көкшетау қаласы, Сәтпаев көшесі, 1, корпус "Б".
10. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) мемлекет меншігіндегі, сондай-ақ иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;

35) прием на бумажном носителе, для целей обобщения сведений, отчетов, предусмотренных пунктами 4 и 5 "Правил представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых" (далее - Правила), утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 374,. за исключением подпункта 4) пункта 4 Правил;
36) согласование территорий, предназначенных для лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых;
37) согласование территорий, предназначенных для разрешений на добычу общераспространенных полезных ископаемых;
38) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии и недропользования.
17. Права и обязанности МД "Севказнедра":
МД "Севказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Севказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Севказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Севказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Севказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Севказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Севказнедра"
18. Руководство МД "Севказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.

35) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 374 бұйрығымен бекітілген "Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларында" (бұдан әрі - Қағидалар), 4-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, 4 және 5-тармақтарында көзделген есептер, мәліметтерді жинақтау мақсаттары үшін ақпаратты, есептерді қағаз тасығышта қабылдау;
36) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияларға аумақтарды келісу;
37) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған аумақтарды келісу;
38) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "басшылықты басшы жүзеге асырады, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.

19. МД "Севказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Севказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Севказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Севказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Севказнедра";
6) утверждает план работы МД "Севказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Севказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Севказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Севказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Севказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Севказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Севказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Севказнедра"
24. МД "Севказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Севказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Севказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Севказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Севказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.

19. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Экология геология және табиғи ресурстар министрлігінің қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының мақсаттары:
1) өз орынбасарларының және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Экология, геология және табиғи ресурстар Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.

Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 апреля 2022 года № 29-НҚ
Утверждено
Приказом Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 августа 2019 года № 68-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра"
Глава1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра" (далее - МД "Центрказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Павлодарской и Карагандинской областей.
2. МД "Центрказнедра" имеет в своей структуре:
1) Карагандинскую региональную инспекцию;
2) Павлодарскую региональную инспекцию.
3. МД "Центрказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра" (далее - Положение).
4. МД "Центрказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Центрказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Центрказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Центрказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.

5-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі Геология
комитенің төрағасының
2022 жылғы 12 сәуірдегі
№ 29-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті Төрағасының
2019 жылғы 12 тамыздағы
№ 68-НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Орталыққазжерқойнауы" ӨД) Павлодар және Қарағанды облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қарағанды өңірлік инспекциясы;
2) Павлодар өңірлік инспекциясы бар.
3. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.

8. Структура и штатная численность МД "Центрказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Центрказнедра": Республика Казахстан, 100012, город Караганда, проспект Бухар Жырау, 47.
10. Полное наименование МД "Центрказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Центрказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Центрказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Центрказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Центрказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
6) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
7) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
8) выдача геологических и горных отводов по общераспространенным полезным ископаемым;
9) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;

8. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан-әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 100012, Қарағанды қаласы, Бұхар Жырау даңғылы, 47.
10. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) мемлекет меншігіндегі, сондай-ақ иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
4) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
5) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
6) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
7) су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған жеке және өаңды тұлғалар жүргізетін су қорғау іс-шараларын келісу;
8) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша геологиялық және тау-кен бөлінісін беру;
9) су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру;

38) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии и недропользования.
17. Права и обязанности МД "Центрказнедра":
МД "Центрказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Центрказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Центрказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Центрказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Центрказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Центрказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Центрказнедра"
18. Руководство МД "Центрказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Центрказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Центрказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Центрказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Центрказнедра", за исключением своих заместителей;

38) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде және Министрдің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне кіреді:
1) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;

3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Центрказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Центрказнедра"в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Центрказнедра";
6) утверждает план работы МД "Центрказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Центрказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Центрказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Центрказнедра".
Кадровое делопроизводство "Центрказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Центрказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Центрказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Центрказнедра"
24. МД "Центрказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Центрказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Центрказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Центрказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Центрказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
РеспубликиКазахстан
от 12 апреля 2022 года № 29-НҚ
Утверждено
Приказом Председателя
Комитета геологии
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 12 августа 2019 года № 68-ОД
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра"

3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін тәпртіппен белгіленген бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Экология, геология және табиғи ресурстар Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі Геология
комитенің төрағасының
2022 жылғы 12 сәуірдегі
№ 29-НҚ бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті Төрағасының
2019 жылғы 12 тамыздағы
№ 68-НҚ бұйрығымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ

Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственного учреждение Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра" (далее - МД "Южказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Алматинской, Жамбылской, Кызылординской и Туркестанской областей, а также городов республиканского значения Алматы и Шымкент.
2. МД "Южказнедра" имеет в своей структуре:
1) Жамбылскую региональную инспекцию;
2) Туркестанскую региональную инспекцию;
3) Кызылординскую региональную инспекцию;
4) Талдыкурганскую региональную инспекцию.
3. МД "Южказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра" (далее - Положение).
4. МД "Южказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Южказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Южказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Южказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Южказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Южказнедра": Республика Казахстан, 050046, город Алматы, проспект Абая, 191, 8 этаж.
10. Полное наименование МД "Южказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Түркістан облыстарының, сондай-ақ Алматы мен Шымкент республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Жамбыл өңірлік инспекциясы
2) Түркістан өңірлік инспекциясы;
3) Қызылорда өңірлік инспекциясы;
4) Талдықорған өңірлік инспекциясы бар.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан-әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 050046, Алматы қаласы, Абай даңғылы,191, 8-қабат.
10. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".

6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Южказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Южказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Южказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Южказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Глава 3. Организация деятельности МД "Южказнедра"
18. Руководство МД "Южказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Южказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Южказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Южказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Южказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Южказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Южказнедра"в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Южказнедра";
6) утверждает план работы МД "Южказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Южказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Южказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Южказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Южказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Комитет төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін тәртіппен белгіленген бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Экология, геология және табиғи ресурстар Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.

23. Заместители руководителя МД "Южказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Южказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Южказнедра"
24. МД "Южказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Южказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Южказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Южказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Южказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

23. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.