Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановского района Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17 февраля 2022 года № 6-15 с
В соответствии с законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Уалихановского района М. Абдулов
Утвержден решением
Уалихановского районого маслихата
№ 6-15 с от 17 февраля 2022 года
План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Уалихановскому району Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) Территория Уалихановского района по категориям земель представлена в Приложении 1 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.
2) Наименования сельских округов и населенных пунктов, согласно Приложению 2 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.
3) Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов, владельцев крестьянских и личных подсобных хозяйств отражены в Приложении 3 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.
4) Схему четырехпольного пастбищеоборота со следующими сроками стравливания, по календарному графику представленными в Приложении 4 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.
5) Количество гуртов, отар сформированных по видам сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов отображены в Приложении 5 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.

Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2022 жылғы 17 ақпандағы № 6-15 с шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Уәлиханов ауданық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Уәлиханов аудандық мәслихатының хатшысы М. Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2022 жылғы 17 ақпандағы
№ 6-15 с шешімімен бекітілген
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Солтүстік Қазақстан Уәлиханов ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы". Бұл Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз етуді және жайылымдардың деградация процестерінің алдын алуды қамтамасыз етеді.
Жоспар мазмұны:
1) Уәлиханов ауданының жер санаттары бойынша аумағы 2022- 2023 жылдарға арналған Уәлиханов ауданының жайылымдарын басқару және пайдалану жөніндегі жоспарға 1- қосымшада берілген.
2) 2022-2023 жылдарға арналған Уәлиханов ауданының жайылымдарын басқару және пайдалану жоспарына 2-қосымшаға сәйкес ауылдық округтер мен елді мекендердің атауы.
3) Ауылдық округтер, шаруа және жеке қосалқы шаруашылық иелері бөлінісінде ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер Уәлиханов ауданының 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 3- қосымшада көрсетілген.
4) Уәлиханов ауданының жайылымдарын басқару және пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 4- қосымшада ұсынылған күнтізбелік кесте бойынша мал жаю мерзімдері мынадай төрт жолақты жайылым айналымының схемасы.
5) Ауылдық округтер бөлінісінде ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың саны Уәлиханов ауданының 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарын басқару және пайдалану жөніндегіжоспарға 5- қосымшада көрсетілген.

6) Сведения о ветеринарно-санитарных объектах на территории Уалихановского района представлены в Приложении 6 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.
7) Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных представлены в Приложении 7 к Плану по управлению и использованию пастбищ Уалихановского района на 2022-2023 года.
8) Схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоудостоверяющих документов согласно приложению 8 к настоящему Плану.
9) Приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 9 к настоящему Плану.
10) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 10 к настоящему Плану.
11) Схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам), согласно приложению 11 к настоящему Плану.
12) Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 12 к настоящему Плану.
13) Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 13 к настоящему Плану.
14) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенности. (вводится в действие с 01.01.2022 г ЗРК от 30 июня 2021 года № 59-VII.)
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Уалихановский район расположен на юго-востоке Северо-Казахстанской области, на севере и северо-востоке граничит с Одесским, Русско-Полянским и Павлоградским районами Омской области Российской Федерации, на востоке – с Павлодарской областью, на юге и юго-востоке – с Акмолинской областью, на западе граничит с Акжарским районом Северо-Казахстанской области. Территория района – 12876,6 квадратных километров.
На территории района выделяются два класса рельефа: мелкосопочник и равнина. Почвенный покров территории района составляют обыкновенный и южный чернозҰм.

6) Уәлиханов ауданы аумағындағы ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер Уәлиханов ауданының 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарына 6- қосымшада берілген.
7) Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру ушін жайлымдарды қайта бөлу схемасы Уәлиханов ауданының 2022- 2023 жылдарға арналған жайылымдарын басқару және пайдалану жөніндегіжоспарға 7- қосымшада берілген.
8) Осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санатты, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
9) Осы жоспарға 9- қосымшаға сәйкес құқық куәландыратын құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік- аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы.
10) Осы жоспарға 10 - қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары.
11) Осы жоспарға 11 - қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген карта.
12) Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 12- қосымшасына сәйкес.
13) Осы жоспарға 13 - қосымшаға сәйкес жайлымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру ушін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы.
14) Осы жоспарға 14 - қосымшаға сәйкес жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Уәлиханов ауданы Солтүстік Қазақстан облысының оңтүстік- шығысында орналасқан, Солтүстік және солтүстік- шығысында Ресей Федерациясы Омбы облысының Одесское, Русско- Полянский және Павлоградский аудандарымен, шығысында- Павлодар облысымен, оңтүстүгінде және оңтүстік- шығысында –Акмола облысымен, батысында- Солтүстік Қазақстан облысының Ақжар ауданымен шектеседі. Аудан аумағы- 12876,6 шаршы шақырым.
Аудан аумағында бедердің екі сыныбы бөлінеді: ұсақ шоқылы және жазық. Аудан аумағының топырақ жамылғысы кәдімгі және оңтүстік қара топырақты құрайды.

Климат района резкоконтинентальный, зима холодная продолжительная с сильными ветрами и метелями, лето жаркое и сухое. Среднегодовое количество осадков составляет 250–350 миллиметров с большими колебаниями. Вегетационный период — 90 –110 суток.
Район является одним из основных производителей сельскохозяйственной продукции в области. Наличие сельскохозяйственных угодий, природные условия позволяют выращивать широкий спектр сельскохозяйственных культур, в основном зерновые и масличные.
Животноводство в районе занимает особое место, необходимым условием успешного развития животноводства является создание прочной кормовой базы, в создании которой, важное значение имеет правильное использование пастбищ.
Повышение продуктивности пастбищ можно достигнуть правильной организацией их территории, состоящей в размещении загонов, летних лагерей, водных сооружений и скотопрогонов.
Устройство территории пастбищ
В создании прочной кормовой базы для животноводства большое значение имеет правильное использование пастбищ, которые являются наиболее дешевым и ценным кормом.
Основой рационального использования естественных пастбищ является пастбищеоборот. Это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на поддержание и увеличение их продуктивности путем последовательного чередования выпаса и отдыха в сочетании с проведением мероприятий по улучшению травостоя. Задача пастбищеоборота состоит в том, чтобы снизить отрицательное влияние выпаса скота на условия развития растений.
Использование пастбищ в системе пастбищеоборота должно обеспечить:
-удовлетворение каждой группы животных необходимым пастбищным кормом;
-нормальную нагрузку пастбищ, предоставляя периодически отдых сбитым участкам и предупреждая, таким образом, ухудшение качества травостоя;
-правильное размещение пастбищных участков, водоисточников, лагерей, сведя к минимуму холостые передвижения животных, вредно отражающиеся на качество и продуктивность животных;
-соблюдение необходимых ветеринарно-профилактических требований, способствующих оздоровлению стада.
Представление пастбищам отдыха в определенное время сезона, и полностью исключение из пастьбы - одно из важнейших мероприятий по их улучшению. В течение этого времени растения обсеменяются, дают всходы молодым побегам, улучшается ботанический состав растительного покрова.
Пастбищный период для крупного рогатого скота длится 180 дней, средняя дата начала выпаса в начале мая, окончание лагерного содержания первая декада-вторая октября.
Проектируемое поголовье скота предусматривается в этот период сформировать в гурты. При этом должна соблюдаться однородность животных в выпасных группах по полу и возрасту.
В целях ликвидации обезличивания земель и создания благоприятных условий их использования, настоящим планом предусмотрено за каждой
выпасной группой скота закрепить свой пастбищеоборот. Выпас скота внутри поля пастухом регулируется так, чтобы травостой стравливался равномерно. Начало сроков выпаса весной не ранее чем чере 2 недели после начала отрастания трав и окончания сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки.
Представление пастбищам отдыха в определенное время сезона, и полностью исключение из пастьбы - одно из важнейших мероприятий по их улучшению. В течение этого времени растения обсеменяются, дают всходы молодым побегам, улучшается ботанический состав растительного покрова.
Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии, настоящим Планом намечается использовать их в системе четырехпольного пастбищеоборота с одним – двумя циклами стравливания и отдыха. Календарный график меняет сроки и степень стравливания.
Все естественные пастбища по сезонности использования являются весенне-летне-осенними.
Кормовые угодья закрепляются за гуртами скота по следующим принципам: вблизи населенных пунктов выпасается личный скот жителей и молодняк крупного рогатого скота до 6 месяцев. Остальным группам скота выделяются более отдаленные участки пастбищ.
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
Ботанико-кормовое обследование территории района произведено в 1978 году комплексным изыскательским отделением института "Казгипрозем" Министерства сельского хозяйства Казахской Советской Социалистической Республики по заявке Кокчетавского областного управления сельского хозяйства.
Растительный покров района разнообразный. Самые распространенные из них растения из семейства злаковых, сложноцветных, крестоцветных. Растительный покров естественных кормовых угодий испытывают на себя постоянное влияние выпаса, в результате чего на отдельных участках происходит замена высокорослых злаков, ценных в кормовом отношении, низкорослыми.
Целью ботанико-кормового обследования является количественный и качественный учет кормовых угодий для правильной организации и устройства территории пастбищ. При использовании пастбищ необходимо правильно распределять нагрузку на них и учитывать особенности биологии трав.
Большая часть территории представлена пашней и пастбищами. Пастбища используются для выпаса скота весной, летом и осенью.
Наличие водоисточников (озера, реки, пруды, копани, оросительные или обводнительные каналы, трубчатые или шахтные колодцы)
По территории района протекают реки, пруды и копани, водопой животных осуществляется непосредственно из водных источников, которые вполне удовлетворяют потребности скота в воде. Вода во всех источниках хорошего качества, пригодна для водопоя скота. Места водопоя должны быть оборудованы удобными подходами. Берега должны быть пологими, достаточной длины и ширины, позволяющими одновременно поить большую часть гурта.

Ауданның ауа райы аздаған жауын шашынымен, ұзақ қысымен және ыстық жазымен, щұғыл түрде ауысуы климаттың шұғыл контитенттін көрсетеді. Орташа жылдық жауын-шашын мөлшері үлкен ауытқуымен 250-350 миллиметр құрайды. Өсу мерзімі – 90-110 тәулік.
Аудан облыстағы ауыл шаруашылығы өнімдерін негізгі өндірушілердің бірі болып табылады. Ауыл шаруашылығы дақылдарының кең спектрін, негізінен дәнді және майлы дақылдарды өсіруге мүмкіндік береді.
Ауданда мал шаруашылығы ерекше орын алады, мал шаруашылығы табысты дамытудың қажетті шарты берік жемшөп базасын құру болып табылады, оны құруда жайылымдарды дұрыс пайдаланудың маңызы зор.
Жайлымдардың өнімділігін арттыруға қораларды, жазғы лагерьлерді, су құрылыстарын және мал айдауды орналастырудан тұратын олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру арқылы қол жеткізуге болады.
Жайылым аумағын орналастыру
Мал шаруашылығы үшін берік жемшөп базасын құруда ең арзан және құнды жем болып табылатын жайылымдарды дұрыс пайдалану үлкен маңызға ие.
Табиғи жайылымдарды ұтымды пайдаланудың негізі жайылым айналымы болып табылады. Бұл жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, жайылым мен демалысты кезектесіп кезектестіру арқылы олардың өнімділігін қолдауға және арттыруға бағытталған. Жайылым айналымының міндеті-жайылымның өсімдектердің даму жағдайларына теріс әсерін азайту.
Жайылым айналымы жүйесінде жайылымдарды пайдалану мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
-жануарлардың әр тобын қажетті жайылымдық азықпен қанағаттандыру;
-шабылған учаскелерге мезгіл-мезгіл демалыс беріп, осылайша шөп шабу сапасының нашарлауының алдын ала отырып, жайылымдардың қалыпты жүктемесі;
-жануарлардың сапасы мен өнімділігіне зиянды әсер ететін жануарлардың бос қозғалысын барынша азайта отырып, жайылымдық учаскелерді, су көздерін, лагерлерді дұрыс орналастыру;
-табынның сауығуына ықпал ететін қажетті ветеринариялық-профилактикалық талаптарды сақтау.
Жайылымдарды маусымның белгілі бір уақытында демалу және жайылымнан толығымен алып тастау оларды жақсартудың маңызды шаралараның бірі болып табылады. Осы уақыт ішінде өсімдіктер егіліп, жас өскіндерге көшет береді, өсімдік жамылғысының ботаникалық құрамы жақсарады.
Ірі қара мал жайылым кезеңі 180 күнге созылады, жайылымның басталуының орташа күні мамыр айының басында, лагерьдің аяқталуы бірінші онкүндік-екінші қазан.
Жобаланып отырған мал басын осы кезенде табынға айналдыру көзделіп отыр. Бұл жағдайда жынысы мен жасына байланысты бітіру топтарындағы жануарлардың біртектілігі сақталуы керек.
Жерлердің иесізденуін жою және оларды пайдалануға қолайлы жағдай жасау мақсатында осы жоспарда әрбір мал жаю тобына өз жайылым айналымын бекіту көзделген. Қойшының өріс ішінде мал жаюы шөптің біркелкі таралуы үшін реттеледі.Көктемде мал жаю мерзімінің басталуы шөп өсіру басталғаннан және мал жаю мерзімнің аяқталуынан кейін 2 аптадан ерте емес, белгілі бір жылдың климаттық жағдайларына байланысты болады және ертерек немесе кеш мерзімге ауысуы мүмкін.
Жайылымдарды маусымның белгілі бір уақытында демалу және жайылымнан толығымен алып тастау оларды жақсартудың маңызды шараларының бірі болып табылады. Осы уақыт ішінде өсімдіктер егіліп, жас өскіндерге көшет береді, өсімдік жамылғысының ботаникалық құрамы жақсарады.
Бұл шаралар жайылымдардың тозу мүмкіндігін және жел эрозиясының пайда болуын болдырмауға мүмкіндік береді, осы Жоспарда оларды мал жаю мен демалудың бір – екі циклі бар төрт жолақты жайылым айналымы жүйесінде пайдалану көзделеді. Күнтізбелік график отау мерзімі мен дәрежесін өзгертеді.
Барлық табиғи жайылымдар маусымдық пайдалану бойынша көктемгі-жазғы-күзгі болып табылады.
Азықтық алқаптар мал табындарына мынадай қағидаттар бойынша бекітіледі: елді мекендердің маңында тұрғындардың жеке малы және ірі қара малдың төлі 6 айға дейін жайылады. Қалған мал топтарына жайылымның алыс учаскелері бөлінеді.
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы мәліметтер.
Аудан аумағын ботаникалық-азықтық зерттеу 1978 жылы Көкшетау облыстық ауыл шаруашылығы басқармасының өтінімі бойынша Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі "Казгипрозем" институтының кешенді іздестіру бөлімімен жүргізілді.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі. Олардың ішіндегі ең көп таралған өсімдіктер дәнді, сложноцветный, крестоцветный тұқымдасынан. Табиғи жем-шөп алқаптарының өсімдік жамылғысы жайылымның тұрақты әсерін сезінеді, нәтижесінде жекелеген жерлерде жем-шөп жағынан құнды, төмен өсетін дәнді дақылдар алмастырылады.
Ботаникалық-азықтық зерттеудің мақсаты жайылым аумағын дұрыс ұйымдастыру және орналастыру үшін азықтық алқаптарды сандық және сапалық есепке алу болып табылады. Жайылымдарды пайдалану кезінде оларға жүктемені дұрыс бөліп, шөптердің биологиясының ерекшеліктерін ескеру қажет.
Аумақтың көп бөлігі егістік және жайылым болып табылады. Жайылымдар көктемде, жазда және күзде мал жаю үшін қолданылады.
Су көздерінің болуы (көлдер, өзендер, тоғандар, копандар, суару суландыру каналдары, құбырлы немесе шахталық құдықтар).
Аудан аумағында өзендер, тоғандар мен копандар ағып жатыр, жануарларды суару тікелей су көздерінен жүзеге асырылады, бұл малдың суға деген қажеттілігін толығымен қанағаттандырады. Барлық су көздеріндегі су сапалы, мал суаруға жарамды. Суару орындары ыңғайлы кіреберістермен жабдықталуы тиіс. Жағалаулар жұмсақ, жеткілікті ұзындығы мен ені болуы керек, бұл бір уақытта гурттың көп бөлігін суаруға мүмкіндік береді.

При расчетах учитывались предельно допустимый радиус водопоя скота: для овец и крупного рогатого скота 6 километров, для коров 2,5 километров, для лошадей 8 километров. Кроме того учтено допустимое поголовье животных, обслуживаемое одним водопойным пунктом: 250 голов крупный рогатый скот или лошадей, 2000 голов овец.
В соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) (далее - Приказ), предельно допустимая норма нагрузки но общую площадь пастбищ Уалихановского района принималась для степной зоны, подзоны – умеренно-засушливая степь, тип пастбищ – ковыльно-разнотравные иногда закустаренные.
Зная урожайность зеленой массы пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.
Суточную потребность в зеленом корме для животных разных видов определяют по зоотехническим нормам, принятым в хозяйстве. Можно придерживаться следующих средних норм (килограмм зеленого корма в день на одно животное): для коров в зависимости от удоя -40-75, для молодняка крупного рогатого скота старше одного года - 30-40, для молодняка до одного года -15-25, для овец - 6-8 (в степных районах из-за сухости корма -3-6), для ягнят - 2-3, лошадей -30-40.
Продолжительность пастбищного периода в степной зоне 180-190 дней.
Существует несколько систем выпаса (пастьбы):
-вольная, или бессистемная пастьба, когда скот пасется по всему пастбищу ежедневно в течение всего пастбищного периода;
-пастьба на привязи, когда животное пасется на небольшом участке пастбища, потом его переводят на другой участок, затем на следующий;
-загонная система пастьбы, когда пастбищный участок делят на несколько загонов и стравливают их поочередно.
Для улучшения состояния земли и проведения систем пастбищеоборота необходимо внедрить загонную пастьбу сельскохозяйственных животных.

Есептеу кезінде мал суару радиусы ескерілді: қой мен ірі қара мал үшін-6 шақырым, сиырлар үшін -2,5 шақырым, жылқылар үшін-8 шақырым. Бұдан басқа, бір суару пункті қызмет көрсететін рұқсат етілген мал басы есепке алынды: 250 бас ірі қара мал немесе жылқы, 2000 бас қой.
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) (бұдан әрі - бұйрық) сәйкес, жүктеменің шекті жол берілетін нормасы, бірақ Уәлиханов ауданы жайылымдарының жалпы алаңы дала аймағы, кіші аймақтар – орташа қуаң дала, жайылымдардың түрі-шабындық – әр түрлі шөптесінді кейде бұта-шілік болып.
Жайылымның жасыл массасының өнімділігін, жануардың жасыл Жемге күнделікті қажеттілігін және жайылым кезеңінің ұзақтығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
Әр түрлі жануарлардың жасыл жеміне күнделікті қажеттілік фермада қабылданған зоотехникалық нормаларға сәйкес анықталады. Сіз келесі орташа нормаларды сақтай аласыз (бір жануарға күніне бір килограмм жасыл жем): сиырлар үшін-40-75, бір жастан асқан жас мал үшін-30-40, бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін - 15-25, қойлар үшін-6-8 (құрғақ Жемге байланысты дала аймақтарында-3-6), қозылар үшін - 2-3, жылқылар үшін-30-40.
Дала аймағындағы жайылым кезеңінің ұзақтығы-180-190 күн.
Бірнеше мал жаю жүйесі бар (мал жаю):
- мал жайылым кезеңінде күн сайын жайылымда жайылып жүрген кезде еркін немесе жүйесіз жайылым;
- мал жайылымның шағын учаскесінде жайылып жүрген кезде байлап бағу, содан кейін ол басқа учаскеге, содан кейін келесі учаскеге ауыстырылады;
- жайылымдық жерді бірнеше қаламға бөліп, оларды кезекпен мал жаю кезінде жайылымдық жүйе.
Жердің жай-күйін жақсарту және жайылым айналымы жүйесін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы жануарларын бағуды енгізу қажет.

74,2% поголовья находится в личных подворьях, хозяева скота проживают в 27 сельских населенных пунктах не могут использовать отгонные пастбища.
В населенных пунктах нет урожайных пастбищ, гуртов крупного рогатого скота, отар овец и коз, табунов лошадей.
Чтобы прокормить имеющееся в населенных пунктах района поголовье рекомендуется в зимнее время владельцам скота производить покупку кормов от крестьянских хозяйств и кормодобывающих сезонных бригад района.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области

Мал басының 74,2%-ы жеке аулаларда, мал иелері 27 ауылдық елді мекенде тұрады, мал жайылымдарын пайдалана алмайды.
Елді мекендерде өнімді жайылымдар, ірі қара мал табындары, қой мен ешкі отары, жылқы табындары жоқ.
Ауданның елді мекендерінде бар мал басын азықтандыру үшін қысқы уақытта мал иелеріне ауданның шаруа қожалықтарынан және жем өндіретін маусымдық бригадаларынан жем сатып алу ұсынылады.
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша

1577
Территория района
1 287 662
731 376
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области
на 2022-2023 годы
Наименования сельских округов и населенных пунктов, Уалихановского района Северо-Казахстанской области
№ п/п
Наименование
сельского округа
сельских населенных пунктов
1
Кишкенекольский
село Кишкенеколь.
2
Акбулакский
село Акбулак, село Жас Улан, село Карашилик.
3
Актуесайский
село Актуесай, село Кондыбай, село Кузексай.
4
Амангельдинский
село Тлеусай, село Амангельды.
5
Бидайыкский
село Бидайык, село Ундирис, село Жамбыл, село Жумысшы.
6
Каратерекский
село Каратерек, село Малкара.
7
Коктерекский
село Мортук, село Коктерек, село Карамырза.
8
Карасуский
село Аккудук, село Золотая Нива.
9
Кайратский
село Кайрат, село Жаскайрат
10
Кулыкольский
село Кулыколь, село Каратал, село Береке.
11
Тельжанский
село Тельжан, село Кобенсай.
11 сельских округов
27 сельских населенных пунктов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Уалихановскому району
Северо-Казахстанской области на
2022-2023 годы
Численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов, владельцев сельскохозяйственных формирований и личных подворьях населения
№ п/п
Наименование сельского округа
Количество голов
Крупный рогатый скот
Овцы, козы
Лошади
Всего
в том числе
Всего
в том числе
Всего
в том числе
Личное подворье
Сельхозфоро мирования
Личное подворье
Сельхозфоро мирования
Личное подворье
Сельхозфоро мирования
1
Кишкенекольский

1577
Аудан аумағы
1 287 662
731 376
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарлы басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2- қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданының ауылдық округтер мен елді мекендердің атаулары
Атауы
Ауырдық округ
Ауылдық елді-мекендер
1
Кішкенекөл
Кішкенекөл ауылы
2
Ақбұлақ
Ақбұлақ ауылы, Жас Ұлан ауылы, Қарашілік ауылы.
3
Ақтүйесай
Ақтүйесай ауылы, Қондыбай ауылы, Күзексай ауылы.
4
Амангелді
Тлеусай ауылы, Амангелді ауылы.
5
Бидайық
Бидайық ауылы, Өндіріс ауылы, Жамбыл ауылы, Жұмысшы ауылы.
6
Қаратерек
Қаратерек ауылы, Малқара ауылы.
7
Көктерек
Мортық ауылы, Көктерек ауылы, Қарамырза ауылы.
8
Қарасу
Аққұдық ауылы, Золотая Нива ауылы.
9
Қайрат
Қайрат ауылы, Жасқайрат ауылы
10
Қулыкөл
Кулыкөл ауылы, Қаратал ауылы, Береке ауылы.
11
Телжан
Телжан ауылы, Кобенсай ауылы.
11 ауылдық округ
27 елді мекендер
Солтүстік Қазақстан облысы
Уәлиханов ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарлы басқару және
оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3- қосымша
Ауылдық округтер, ауыл шаруашылығы құралымдарының иелері бөлінісінде және халықтың жеке аулаларындағы ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басының саны
Ауылық округ атауы
Малдың саны
Ірі қара мал
Қойлар, ешкілер
Жылқылар
Бар-лығы
оның ішінде
Бар-лығы
оның ішінде
Бар-лығы
оның ішінде
Жеке аула
Ауылшаруашылығықұрылымдары
Жеке аула
Ауылшаруашылығықұ
рылымдары
Жеке аула
Ауылшаруашылығықұрылымдары
1
Кішкенекөл