О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 августа 2023 года № 828
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 февраля 2015 года № 70 "Об утверждении Правил проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 87704) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:":
в Правилах проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Диагностическая карта подписывается военнослужащим ОВП, проводившим диагностирование технического состояния транспортного средства и выдается представителю владельца транспортного средства.";
приложение 4 к Правилам проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденным указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 февраля 2015 года № 72 "Об утверждении Правил государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 87528) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 5) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:":
в Правилах государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 7) пункта 2 изложить в новой редакции:
"7) механическое транспортное средство – самоходное дорожное транспортное средство, приводимое в движение двигателем, за исключением мопедов, электрических самокатов, малых электрических транспортных средств и рельсовых транспортных средств. Понятие распространяется также на тракторы и самоходные машины;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При наличии обстоятельств, препятствующих представлению транспортного средства на осмотр в ОВП для регистрации, допускается представление акта осмотра, составленного по месту фактического нахождения транспортного средства, заверенного подписью и печатью военнослужащего ОВП. Срок действия акта осмотра составляет двадцать календарных дней.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 28 тамыздағы № 828 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 10 ақпандағы № 70 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 87704 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидаларында:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Диагностикалау картасына көлік құралының техникалық жай-күйіне диагностикалау жүргізген ӘПО әскери қызметшісі қол қояды және көлік құралы иесінің өкіліне беріледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидаларына 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 10 ақпандағы № 72 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 87528 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
2-тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"7) механикалық көлік құралы – мопедтерді, электр самокаттарды, шағын электр көлік құралдары мен рельсте жүретін көлік құралдарын қоспағанда, қозғалтқышпен қозғалысқа келтірілетін, өздігінен жүретін жол көлік құралы. Ұғым тракторлар мен өздігінен жүретін машиналарға да қолданылады;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көлік құралын тіркеу үшін ӘПО-ға қарап-тексеруге беруге кедергі келтіретін мән-жайлар бар болған кезде көлік құралының нақты болу орны бойынша жасалған, ӘПО әскери қызметшісінің қолы қойылып, мөрмен расталған қарап-тексеру актісін ұсынуға жол беріледі. Қарап-тексеру актісінің жарамдылық мерзімі күнтізбелік жиырма күнді құрайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. При обнаружении признаков подделки представленных документов, ГРНЗ, изменения заводской маркировки, несоответствия номерных агрегатов представленным документам или регистрационным данным, а также при наличии сведений о нахождении транспортного средства (номерных агрегатов) или представленных документов в розыске, военнослужащим ОВП транспортные средства задерживаются, а документы передаются в соответствующие органы уголовного преследования.
Производство регистрационных действий в этих случаях откладывается до принятия процессуального решения.";
приложение 1 к Правилам государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденным указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в течение пяти рабочих дней со дня их подписания в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, Инструкции по формированию Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также внесению в него сведений, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2023 года № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-полковник
Р. Жаксылыков
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "28" августа 2023 года № 828
Приложение 4
к Правилам проведения
обязательного технического
осмотра механических
транспортных средств
и прицепов к ним,
зарегистрированных в органах
военной полиции
Форма
Диагностическая карта
________________________________________________________________________
Наименование пункта диагностики (войсковая часть, учреждение)
_____________________________________________________________________________
№ диагностической карты
_____________________________________________________________________________
Дата текущего технического осмотра (далее – ТО)
_____________________________________________________________________________
Государственный регистрационный номерной знак транспортного средства
_____________________________________________________________________________
Марка, модель
_____________________________________________________________________________
Серия, № свидетельства о регистрации транспортного средства (далее – ТС)
_____________________________________________________________________________
Серия, № паспорта-формуляра
_____________________________________________________________________________
Тип, вид ТС
_____________________________________________________________________________
№ Двигателя
_____________________________________________________________________________
№ Шасси
_____________________________________________________________________________
№ Кузова
_____________________________________________________________________________
Год выпуска
_____________________________________________________________________________
Пробег, км с начала эксплуатации
_____________________________________________________________________________
Количество посадочный мест (для автобусов и техники предназначенной для перевозки личного состава)
_____________________________________________________________________________
Объем двигателя, см3 (для легковых ТС)
_____________________________________________________________________________
Грузоподъемность (для грузовых ТС)
_____________________________________________________________________________
Место учета (гарнизон, войсковая часть, подчиненность)
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество водителя, должность)
_____________________________________________________________________________
Дата выдачи, серия, номер водительского удостоверения
_____________________________________________________________________________
Наименование группы
Наименование параметров, составных частей конструкции или дополнительных устройств
Показатели
Подпись лиц, проводящих диагностирование
Тормозная система:
Детали тормозной системы (повреждения)
Эффективность стояночного тормоза
Герметичность тормозного привода
Тормозной путь при проверке вне стендовых условиях, метров
Установившееся замедление, м/с2
Время срабатывания тормозной системы, секунд
Рулевое управление:
Сила по шкале динамометра, кг/сек
Суммарный люфт на рулевом колесе, градусов
Состояние рулевого управления
(удовлетворительное/
неудовлетворительное)
Световые приборы:
Соответствие стандарту внешних световых приборов
Высота установки фары, мм
Угол наклона светового пучка в вертикальной плоскости, градусов
Расстояние от проекции центра фары до светотеневой границы пучка по экрану, мм
Ходовая часть:
Карданный вал (повреждения крепление)
Сцепление (исправность)
Тягово-сцепное устройство, (исправность)
Колеса, (повреждения крепление)
Шины (размеры, остаток рисунка протектора, мм)
Стеклоочистители, стеклоомыватели
Стеклоочистители, стеклоомыватели, (наличие, исправность)
Двигатель и его системы:
Герметичность топливной системы
Топливные баки (соответствие стандарту)
Токсичность выхлопных газов
Дымность выхлопных газов
Прочие элементы конструкции:
Зеркала заднего вида (соответствие стандарту)
Воздушный манометр (исправность)
Спидометр (исправность, наличие пломбы)
Приспособление для подавления помех радиоприему (наличие, исправность)
Замки дверей, звуковой сигнал, аварийные выходы, механическая регулировка сидения водителя, ремни безопасности, грязезащитные фартуки, знак аварийной остановки, огнетушитель, аптечка (наличие, исправность)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заключение военнослужащего военной полиции: _______________________________
Примечание: ______________________________________________________________
Военнослужащий военной полиции __________________________________________:
(гарнизона)
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "28" августа 2023 года № 828
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации механических
транспортных средств и
прицепов к ним Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Форма
Акт № ____ осмотра транспортного средства "___"___________ 20__ г.
Государственный регистрационный номерной знак _______________________
Идентификационный номер (VIN) ______________________________________
Марка, модель _______________________________________________________
Тип ТС _____________________________________________________________
Вид ТС ______________________ Категория ТС __________________________
Год выпуска ________________ номер шасси (рамы) ______________________
Номер кузова ________________________________________________________
Номер двигателя _____________________________________________________
Цвет ________________________________________________________________
Серия ________ № ____________________________________________________
(регистрационный документ)
Серия _______ № _________
(паспорт (формуляр)
Принадлежит ________________________________________________________
(войсковая часть, учреждение)
Должностное лицо, представляющее транспортное средство на проверку _____
____________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Осмотр проведен уполномоченным военнослужащим военной полиции_______
____________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) военнослужащего,
проводившего осмотр)
Обнаружены технические неисправности_________________________________
____________________________________________________________________
В конструкцию автомобиля внесены изменения:___________________________
____________________________________________________________________
Заключение о техническом состоянии транспортного средства:______________
____________________________________________________________________
(подпись военнослужащего, проводившего осмотр)
М.П.

"12. Ұсынылған құжаттарды, МТНБ-ны қолдан жасау белгілері, зауыттық таңбалауды өзгерту, нөмірлік агрегаттардың ұсынылған құжаттарға немесе тiркеу деректерiне сәйкес келмеуі анықталған кезде, сондай-ақ көлiк құралының (нөмірлiк агрегаттардың) немесе ұсынылған құжаттардың iздеуде екенi туралы мәліметтер бар болған кезде ӘПО әскери қызметшісі көлік құралдарын ұстайды, ал құжаттар тиісті қылмыстық қудалау органдарына беріледі.
Осындай жағдайда тіркеу әрекетін жүргізу процестік шешім қабылданғанға дейін кейінге қалдырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 10-тармағының, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін қалыптастыру, сондай-ақ оған мәліметтер енгізу жөніндегі нұсқаулықтың (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 33059 болып тіркелген) талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
Р. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы "28" тамыз
№ 828 бұйрығына
1-қосымша
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың
тіркемелерін міндетті
техникалық қарап-тексеруден
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Диагностикалау картасы
__________________________________________________________________________
Диагностикалау пунктінің атауы (әскери бөлім, мекеме)
__________________________________________________________________________
Диагностикалау картасының №
__________________________________________________________________________
Ағымдағы техникалық қарап-тексерілген күні (бұдан әрі – ТҚ)
__________________________________________________________________________
Көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі
__________________________________________________________________________
Маркасы, үлгісі
__________________________________________________________________________
Көлік құралын (бұдан әрі – КҚ) тіркеу туралы куәліктің сериясы, №
__________________________________________________________________________
Паспорт-формулярдың сериясы, №
__________________________________________________________________________
КҚ типі, түрі
__________________________________________________________________________
Қозғалтқыш №
__________________________________________________________________________
Шасси №
__________________________________________________________________________
Шанақ №
__________________________________________________________________________
Шығарылған жылы
__________________________________________________________________________
Пайдаланылғаннан бастап жүрген жолы, км
__________________________________________________________________________
Отыратын орын саны (жеке құрамды жеткізуге арналған автобустар мен техника үшін)
__________________________________________________________________________
Қозғалтқыш көлемі, см3 (жеңіл КҚ үшін)
__________________________________________________________________________
Жүк көтергіштігі (жүк КҚ үшін)
__________________________________________________________________________
Есепке алынған орны (гарнизон, әскери бөлім, бағыныстылық)
__________________________________________________________________________
(Жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
__________________________________________________________________________
Жүргізуші куәлігінің берілген күні, сериясы, нөмірі
__________________________________________________________________________
Топ атауы
Конструкция параметрінің, құрамдас бөліктерінің немесе қосымша құрылғылардың атауы
Көрсеткіш
Диагностикалауды жүргізген адамның қолы
Тежегіш жүйесі
Тежегіш жүйесінің (зақымдану) бөлшектері
Тұрақ тежегішінің тиімділігі
Тежегіш жетегінің герметикалығы
Стендтен тыс жағдайда тексеру кезіндегі тежегіш жолы, метр
Белгіленген бәсеңдеу, м/с2
Тежегіш жүйесінің іске қосылу уақыты, секунд
Рульмен басқару
Динамометр шәкілі бойынша күш, кг/сек
Руль дөңгелегіндегі жиынтық люфт, градус
Рульмен басқару жай-күйі (қанағаттанарлық/қанағаттанғысыз)
Жарық аспаптары
Сыртқы жарық аспаптарының стандартқа сәйкестігі
Фараны орнату биіктігі, мм
Тік жазықтықтағы жарық шоғының еңіс бұрышы, градус
Экран бойынша шоқтың фара орталығы кескінінен жарық-көлеңкелі шекараға дейінгі аралығы, мм
Жүріс бөлігі:
Кардан білігі (бекітпенің зақымдануы)
Ілініс (ақаусыз)
Тарту-ілу құрылғысы, (ақаусыз)
Дөңгелек (бекітпенің зақымдануы)
Шина (өлшемі, протектор суретінің қалғаны, мм)
Әйнек тазалағыш, әйнек жуғыш
Әйнек тазалағыш, әйнек жуғыш (бар болуы, ақаусыз)
Қозғалтқыш және оның жүйелері:
Отын жүйесінің герметикалығы
Отын багы (стандартқа сәйкестігі)
Пайдаланылған газдың уыттылығы
Пайдаланылған газдың түтіндеуі
Конструкцияның өзге де элементтері:
Артқы көру айнасы (стандартқа сәйкестігі)
Ауа манометрі (ақаусыз)
Спидометр (ақаусыз, пломбаның болуы)
Радиоқабылдағыш кедергілерін басуға арналған керек-жарақ (бар болуы, ақаусыз)
Есіктердің құлпы, дыбыс сигналы, авариялық шығатын есік, жүргізуші орындығын механикалық реттеу, қауіпсіздік белдігі, кірден қорғайтын жапқыш, авариялық тоқтату белгісі, өрт сөндіргіш, дәрі қобдиша (бар болуы, ақаусыз)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Әскери полиция әскери қызметшісінің қорытындысы:___________________________
Ескертпе: _________________________________________________________________
Әскери полиция әскери қызметшісі __________________________________________:
(гарнизонның)
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы "28" тамыз
№ 828 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің механикалық
көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ____көлік құралын қарап-тексеру актісі
20__ ж. "___"___________
Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі __________________________________
Сәйкестендіру нөмірі (VIN) _________________________________________
Маркасы, моделі __________________________________________________
КҚ типі __________________________________________________________
КҚ түрі ______________________ КҚ санаты___________________________
Шығарылған жылы ________________ Шасси (рама) нөмірі ______________
Шанақ нөмірі _____________________________________________________
Қозғалтқыш нөмірі ________________________________________________
Түсі _____________________________________________________________
Сериясы ________ № _______________________________________________
(тіркеу құжаты)
Сериясы _______ № ________________________________________________
(паспорт (формуляр)
Тиесілігі _________________________________________________________
(әскери бөлім, мекеме)
Көлік құралын қарап-тексеруге берген лауазымды адам _________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Қарап-тексеруді жүргізген әскери полицияның уәкілетті әскери қызметшісі
_________________________________________________________________
(қарап-тексеруді жүргізген әскери қызметшінің лауазымы, әскери атағы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Техникалық ақаулық анықталды _____________________________________
_________________________________________________________________
Автомобиль конструкциясына өзгерістер енгізілді: ______________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Көлік құралының техникалық жай-күйі туралы қорытынды:_____________
_________________________________________________________________
(қарап-тексеруді жүргізген әскери қызметшінің қолы)
М.О.