О районном бюджете на 2024-2026 годы
Решение Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 27 декабря 2023 года № 16-3
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарысуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2, 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 11 299 810 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 346 679 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 168 007 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 44 300 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 8 740 824 тысяч тенге;
2) затраты – 11 299 810 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 485 279 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 542 829 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 57 550 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 485 279 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 485 279 тысяч тенге;
поступления займов – 542 829 тысяч тенге;
погашение займов – 57 550 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Утвердить на 2024 год объем субвенции в размере 2 972 538 тысяч тенге.
3. Установить на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа в сумме 364 986 тысяч тенге:
Городу Жанатас – 74 638 тысяч тенге;
Байкадамскому сельскому округу – 42 685 тысяч тенге;
Жайылминскому сельскому округу – 36 527 тысяч тенге;

2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 16-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабына сәйкес, Сарысу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 11 299 810 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 346 679 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 168 007 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 44 300 мың теңге;
трансферттер түсімі – 8 740 824 мың теңге;
2) шығындар – 11 299 810 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 485 279 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 542 829 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 57 550 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 485 279 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – 485 279 мың теңге;
қарыздар түсiмi – 542 829 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 57 550 мың теңге;
бюджет қаражаттарының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2024 жылға арналған субвенция көлемі 2 972 538 мың теңге көлемінде бекітілсін.
3. 2024 жылы аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция мөлшері 364 986 мың теңге сомасында белгіленсін:
Жаңатас қаласына – 74 638 мың теңге;
Байқадам ауылдық округіне – 42 685 мың теңге;
Жайылма ауылдық округіне – 36 527 мың теңге;

Жанаарыкскому сельскому округу – 38 594 тысяч тенге;
Жанаталапскому сельскому округу – 30 257 тысяч тенге;
Игиликскому сельскому округу – 38 334 тысяч тенге;
Тогызкентскому сельскому округу – 27 918 тысяч тенге;
Туркестанскому сельскому округу – 31 198 тысяч тенге;
Досболскому сельскому округу – 21 475 тысяч тенге;
Камкалинскому сельскому округу – 23 360 тысяч тенге.
4. Утвердить объем резерва местного исполнительного органа района на 2024 год в размере – 57 542 тысяч тенге.

Жаңаарық ауылдық округіне – 38 594 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне – 30 257 мың теңге;
Игілік ауылдық округіне – 38 334 мың теңге;
Тоғызкент ауылдық округіне – 27 918 мың теңге;
Түркістан ауылдық округіне – 31 198 мың теңге;
Досбол ауылдық округіне – 21 475 мың теңге;
Қамқалы ауылдық округіне – 23 360 мың теңге.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 2024 жылы – 57 542 мың теңге көлемінде бекітілсін.

5. Утвердить перечень бюджетных программ развития на 2024-2026 годы согласно приложению 4.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по экономике, финансов, бюджету, агропромышленного комплекса, охраны окружающей среды и природопользования, развитие местного самоуправления районного маслихата.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Сарысуского
районного маслихата Ш. Мусабеков

5. 2024-2025 жылдарға арналған бюджеттің даму бағдарламаларының тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика, қаржы, бюджет, агроөнеркәсіп кешені, қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалану, жергілікті өзін-өзі басқаруды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
7. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарысу аудандық мәслихат
төрағасы Ш. Мұсабеков

46312
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3643
06
Социальнаяпомошь и социальное обеспечение
791533
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
245938
005
Государственная адресная социальная помощь
245938
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
344075
002
Программа занятости
0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
28147
006
Оказание жилищной помощи
5859
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
60131
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
5315
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
113088
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
131535
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
201520
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
49337
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
645
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
143361
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
8177
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1707306
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
894495
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
496664
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
397831
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
0

46312
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3643
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
791533
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
245938
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
245938
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
344075
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
28147
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5859
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
60131
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
5315
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
113088
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
131535
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
201520
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49337
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
645
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
143361
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
8177
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1707306
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
894495
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
496664
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
397831
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
0

54920
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
122007
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
52305
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
66033
006
Капитальные расходы государственного органа
2984
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
685
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
2537672
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2537672
019
Развитие теплоэнергетической системы
2537672
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
0
036
Развитие газотранспортной системы
0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
188200
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
30790
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
30790
006
Капитальные расходы государственного органа
0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
85797
010
Развитие объектов сельского хозяйствах
85797
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
34461
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
28845
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
5616
007
Капитальные расходы государственного органа
0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
37152
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
37152
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
86471
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
86471
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
50046
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов

54920
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
122007
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52305
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды iске асыру
66033
006
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
2984
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
685
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
2537672
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары және тұрғын үй инпециясы бөлімі
2537672
019
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
2537672
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары және тұрғын үй инпециясы бөлімі
0
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
188200
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
30790
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30790
006
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
85797
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
85797
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
34461
001
Аудан (областық манызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28845
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
5616
007
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
37152
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
37152
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
86471
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
86471
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елдi мекендерiнiң сәулеттiк бейнесiн жақсарту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиiмдi қала құрылыстық игерудi қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтер
50046
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу

223587
003
Капитальные расходы государственного органа
10000
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
32312
452
Отдел финансов района (города областного значения)
41412
001
Услуги по реализации государственной политики в области исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
39912
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1500
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
30955
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
30955
004
Капитальные расходы государственного органа
0
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
959671
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
48685
004
Капитальные расходы государственного органа
0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
910986
493
Отдел предпринимательства, промышленности и туризма района (города областного значения)
29706
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, промышленности и туризма
29706
02
Оборона
14861
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6900
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
6900
122
Аппарат акима района (города областного значения)
7961
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
4063
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3898
06
Социальнаяпомошь и социальное обеспечение
699788
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
246196
005
Государственная адресная социальная помощь
246196
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
342980
002
Программа занятости
0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

223587
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10000
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
32312
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
41412
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін орындау және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
39912
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1500
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
30955
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30955
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары және тұрғын үй инпециясы бөлімі
959671
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
48685
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
910986
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, өнеркәсіп және туризм бөлімі
29706
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, өнеркәсіпті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29706
02
Қорғаныс
14861
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6900
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
6900
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
7961
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
4063
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3898
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
699788
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
246196
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
246196
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
342980
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету